Eerw.ZustersUrsulinen I In en om Haarlem Stadsnieuws. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. JRPMIS Auto-ongeval te Bennebroek. Ingezonden Mededeelingen. Zaterdag 9 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15811 De Electriciteitsvoorziening van Bennebroek. De gemeente contra het P. E. N. a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl Uganda-Protectoraat Agenda 10 Augustus Agenda 11 Augustus Een duur T errein. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Een Haarlemsche wielrijder aangereden. 3. J. WEBER ZOON Ooticieos Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem* Silli Giften. Luxor-theater. Ned. R.-K. Grafische Bond Haarlem en Agentschappen: er week 0.25 Per Wartaal f 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. 51. MOED. Een der zwaarste beleedigingen, die men een man van eer kan aandoen, bestaat hierin, hem de beschuldiging in het aangezicht te slingeren, dat het hem aan moed ontbreekt. Ja, menig man zal minder toornen tegen dengene, die hem van een of ander, zelfs ernstig kwaad beschuldigt, dan tegen hem, die het verachtend woord: lafaard, zijn ge slachtgenoot voor de voeten werpt. Valt daaruit niet het besluit te trekken, dal moed, een heel voornaam, gewichtig iets moet zijn? dat moed voor een der onontbeerlijk- ste en meest waardevolle eigenschappen van den man wordt gehouden? Ongetwijfeld. Maar dit mag ons niet verhinderen, hier de bemerking neer te schrijven, dat, of schoon moed zeer zeker een bij uitstek man nelijke eigenschap is, de heeren der Schep ping daarom nog niet gerechtigd zijn, deze eigenschap, als een uitsluitend voorrecht van hun met het traditioneele voornaamwoord van: sterk, versierd geslacht, te beschouwen. Van af Judith, die het hoofd van den Assyrischen veldheer Holofernus met diens eigen slagzwaard van den romp scheidde en daardoor de stad Bethulië en het volk van Israël van den ondergang redde, tot aan de H. Maagd van Orleans, is het vaarlijk niet noodig, om in de schuilhoeken der Geschie denis, den heldenmoed door vrouwen ten toon gespreid, te oelichten en aan den dag te brengen. Echter, moed straalt ons ook niet zelden en met heerlijken glans tegen, uit de verborgen heid I We zijn door eeuwen-ouden sleur gewend, het begrip van moed, onafscheidelijk vast te knoopen aan bloedige slagvelden, aan mili taire commando's en geestdriftig hoera-ge- roep, aan paardengetrappel en gehinnik, aan kanongebulder en aan den knal van vuur wapenen van allerlei slag, aan de trompetten die ten aanval schetteren, aan het flikkeren van sabels en bajonnetten in de bloedroode overwinningszon. En door deze in ons vast geroeste ge woonte, zijn we er toe gekomen, den moed als bijna uitsluitend voorrecht van den sol daat, van den krijgsman te beschouwen. Zeker, een krijgsman zonder moed is geen krijgsman. Maar dit neemt niet weg, dat er een passieve moed bestaat, een rustige, kalme moed, die in weerwil van, ja, soms juist door zijn onbeweeglijke rust, sterk, edel en heldhaftig is. Moed kan gevoegelijk omschreven worden als een zedelijke kracht, waardoor het helder en levendig bewustzijn in ons gloeit, tegen sene ons opgelegde taak, die met meer cf minder moeilijkheden gepaard gaat, opge wassen te zijn, of waardoor ons verstand en gemoed met de zekerheid vervuld is, een of ander gevaar te boven te komen. De moedige is zich de hinderpalen, de moeilijkheden, de gevaren volkomen bewust, waarmee hij tot bereiking van zijn doel te kampen heeft; maar tevens niet minder de in hem huizende kracht of de hem ten dienste staande middelen, waarmee hij die hinderpa len, moeilijkheden en gevaren zal overwin nen. Met echten moed is besluiteloosheid on- vereenigbaar. Wat de twijfelzucht voor het verstand is, dat is de besluiteloosheid voor ien wil. Beiden werken verlammend. Lang wikken en wegen behoort dan ook niet tot de zwakke zijden van den moedigt. Daarom is hij in den regel spoedig tot een besluit gekomen en bindt dan vastberaden en met door niets te ontwrichten wil, den strijd aan tegen de hem vijandig gezinde, in tal van vormen opdoemende moeilijkheden. Iedereen die tot hiertoe onze leekepreek met eenige aandacht heeft gevolgd, zal met ons tot de conclusie zijn gekt men, dat het bezit van een flinke dosis moed, een ont- schatbaar voorrecht is voor den mensch in den levensstrijd. En zulks te meer, omdat voor het overgroot deel der afstammelingen van Adam, het leven niet beantwoordt aan het beeld van een zorgeloos, door immer groene weiden kabbelend en kronkelend heekje, doch aan dat van steile, door diepe kloven en afgronden omzoomde bergwegen, waarop ontelbare en steeds wisselende ge varen, den vermoeiden wandelaar met on dergang dreigen. met meerdere centimeters uit boven hun modieuze en glanzend gesteven boorden. Niet zelden ook, maakt de gewoonte moe dig, omdat zij zekerheid verleent. Zoo loopt een leidekker zonder vertoon van angst en met zekeren tred over het dak van het Witte Huis te Rotterdam. Wie onzer zou het hem nadoen? De stoere zeeman ziet met onver schillig oog neer op golven hoog als torens, die zich dicht om zijn vaartuig angstwekkend verheffen. Maar zet den leidekker eens op het met de branding worstelend schip en Jan maat op het dak van een wolkenkrabber en vraag dan eens naar beider moed! Hij, die in waarheid zich in den moed als in een karakter, dus blijvende eigenschap, als in een vast en onvervreemdbaar bezit mag verheugen, dient dit eigendomsrecht te kun nen bewijzen door een in voortdurende oefe ning verkregen zelfbeheersching. Bij al het onverwachte, dat over zijn hoofd losbarst, dient hij zijn zelfbeheersching en een onwrik baar op zelfbewuste, zedelijke kracht steu nend zelfvertrouwen te bewaren. Er bestaat, jammer genoeg, zoowel een moed om het kwade als om het goede te verrichten. En veelal, helaas, zijn de boozen in hun moed vindingrijker, voorzichtiger, doelbewuster, streven zij met meer volhar ding naar het vast berekend punt waar zij de zege zien, dan de goeden. Zou de oorzaak van dit verschijnsel niet te vinden zijn in het feit, dat, naar het Evangeliewoord, de kin deren dezer wereld voorzichtiger zijn dan die des lichts? in het feit, dat vurige liefde tot God, dus indirect voor het goede, betrek kelijk zoo zeldzaam is? Wanneer moed den hoogen rang van deugd bereikt heeft, dan is hij volgroeid tot 'n on weerstaanbare kracht, die voor niets terug deinst, door geen vrees weerhouden wordt, om het goede te doen en het kwade te laten. Moed wordt verwekt door de hem vijandig tegenover staande hinderpalen en de energie van den wil, welke over deze hinderpalen zegeviert. Hij, die zich noodeloos en in roekeloozen drang aan een groot gevaar blootstelt, is niet moedig, maar vermetel. Vermetelheid is voor haren bezitter een gevaarlijk surrogaat van den moed. In den door een hoogen moed bezielden mensch, huist de zedelijke kracht om in alle gevaren pal te staan. Door zijn wilskracht worden zijn vermogens van ziel en lichaam gestaald; wordt zijn spierkracht verdubbeld. Het hart slaat hem fier en vreugdevol in de borst; als lichtbundels doorkruisen ideeën en plannen zijn denkvermogen. Echter, moed is slechts dèn een onver vreemdbaar eigendom van den mensch, slechts dan door geen tegenslag neer te slaan, wanneer hij wortelt in de vreeze Gods. Menschenvrees kan tot overmoed drijven; zelfs kan zij voeren tot verachting van God. De vreeze Gods daarentegen maakt ons groot en vrij. Zij doet in ons den moed tot vollen wasdom rijpen, waardoor wij alle ons aangrijpende gevaren met een onwrikbaar en kalm vertrouwen op God, onder de oogen De christelijke moed verdraagt met volle overgeving aan Gods bestel het lijden en de ontberingen. Geen verlies, geen ongeluk, geen ramp vermag dien moed uit het hart van den mensch te rukken, wanneer hij ten anker ligt voor den troon van God, waar geen aardsch leed vermag door te dringen. Door zulk een moed waren bezield de ge- duchte strijders in den dienst des Heeren: Josue en Gideon; vervuld van dien moed trad David onvervaard tegen den reus Go liath in het strijdperk, zegevierden de. Ma- chabeeën over de Syrische overmacht. Deze moed doorvonkte de aderen der christen martelaren in hun onduldbare kwellingen en pijnen, adelde teedere maagden en kinderep tot helden. Het is deze moed, die de mission narissen er toe zet, hun leven voor niets te achten, waar het. geldt, zielen voor den he mel te winnen. Door dezen moed worden on ze liefdezusters ter verplegingvoortgedre ven naar de legersteden der lijdende menschheid, ten prooi aan de afzichtelijkste kwalen. Deugd, hooge deugd, deze naam verdient zulk een moed en hij voert den mensch als in zegepraal van deugd tot deugd, omdat hij de smalle en steile levenspaden kiest, om dat hij op die paden worstelt om den hoog- sten prijs, den hemel. Voor den mensch, die zich na onverdroten, harden kamp den christelijken moed heelt eigen gemaakt, geldt in waarheid de zin spreuk: „Tutissima res timere nihil praeter Deu m". „Er is slechts ééne zekerheid, en deze be staat, in niets te vreezen dan God alleen." AD INTERIM. Het is een ware lijdensgeschiedenis, die electriciteitsvoorziening van het kleine dorpje Bennebroek. Al gedurende eenige ja ren heeft men gecorrespondeerd en onder handeld hebben zich autoriteiten uit deze gemeente voor de zaak gespannen, zich tot de landsregeering zoowel als tot het provinciaal bestuur gewend geen enkele van deze pogingen heeft mogen lei den tot het gewenschte resultaat. Men begrijpe goed, het „gewenschte re sultaat" is hier: de stroomlevering aan Ben nebroek door de gemeente Heemstede. Want de moeilijkheid is niet: hoe krijgen we electriciteit. De provincie zoowel als de gemeente Heemstede zijn dadelijk be reid om stroom te leveren; de provincie met name het P. E. N. staat er zelfs op dat de leverantie haar wordt toegewezen. Evenwel, dat is nu juist wat door de ge meente Bennebroek niet gewenscht wordt. Zij wil aangesloten worden bij het electri- citeitsbedrijf van Heemstede en wel in de eerste plaats omdat sedert 1908 een over eenkomst met genoemde gemeente bestaat, waarin is bepaald dat alleen Heemstede het recht zal hebben aan Bennebroek licht, kracht en warmte te leveren. Hieruit volgt dus, dat van geen derde in dit geval de provincie electrischen stroom betrokken mocht worden. Voorts berekent Heemstedc een lageren stroomprijs dan het P. E. N. en de kosten van aanleg van het net bedragen veel minder, wanneer het bij het Heem- steedsche bedrijf wordt aangesloten. Ten slotte motiveert Bennebroek haar wenschen op verschillende andere practische gronden, waarover wij het zoo aanstonds zullen heb ben. Welnu, Heemstede is bereid..., en Ben nebroek zou van deze bereidwilligheid gaarne en dankbaar willen profiteeren, doch het wordt haar door de provincie verbo den, helaas! Het P. E. N., aldus redeneert het provinciaal bestuur en ook de mi nister is een groot bedrijf, dat de elec triciteit door het geheele gewest brengt en daarom aangewezen is om ook aan u, Ben nebroek te leveren. Gij zult dan ons met uwe klandizie vereeren en zoo ge dit wei gert worden uwe ingezetenen veroordeeld, om hun leven bij een gas- of petroleumpit, te slijten, Want wij zullen niet toestaan, dat gij van Heemsfede den stroom betrekt! dan ook het verzoek van de P. E. N.-directie om de kabels in den gemeentegrond te leg gen. De raad van Bennebroek heeft dit ge- weigerd, zoodat het P. E. N. thans op de beslissing van hoogerhand wacht, waarbij op grond van de electriciteitswet deze wei gering ongedaan wordt gemaakt. Dit is echter een lange weg. Kwam het P. E. N. met een lager tarief, dan zou Bennebroek bereid zijn te onder handelen. Intusschen was er op initiatief van Pastoor Wassen en Ds. Lekkerkerker ook een actie van uit de ingezetenen begonnen, Namens alle ingezeténen werd een adres aan den minister gezonden, waarin herziening der besluiten werd gevraagd. Op dit verzoek is echter ook afwijzend beschikt. Er zal nu getracht worden te bereiken, dat niemand der ingezetenen zich aansluit, wanneer de vergunning van hoogerhand tot het leggen der kabels door het P. E. N. is afgekomen. En men zal moeten afwachten hoe de gang van zaken zijn zal. Doch met dit al heeft Bennebroek nog geen electrici teit!. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. ,-T v. Bij de beantwoording der vraag: Is moed cen karakter-eigenschap? dient men te on-' derscheiden. Degene, die een enkele maal een moedige laad verricht, verdient daarom nog niet Jen naam van moedig mensch. De bewering, Jat iedereen, ook de van nature alles behalve moedige, wel eens tot cen daad van moed gedwongen kan worden, klinkt wellicht para doxaal, doch is niet minder dan juist. Er 'eeft bijna niemand, die, onder zekere voor gaarden, in bepaalde omstandigheden, geen blijk van moed gegeven heeft. De een is moedig binnens- de andere buitenshuis. Er zijn pantoffelhelden, die op vergaderin gen, in gezelschappen, op de sociëteit, zich a's met een leeuwenhuid omha..gen en dan Seweldig brullen. Bij moeder de vrouw Iig- ëen ze soms voor een oortje thuis. Ze hebben dan de geleende huid van koning Nobel op gerold en zorgvuldig verstopt en in plaats wp jjruuu vau u*viv*,u»w«— "aarvan, steken de ezels- of hazenooren dan 1 ^>chl Heemstede eenige jaren terug aan Dit optredeu van de provincie noopte de gemeente Bennebroek tot het voeren van een actie die wel zeer lang heeft geduurd maar die nochtans in deen stand van zaken geen verandering bracht. Het is wel interessant om de kwestie eens nader te beschouwen, met andere woorden, om eens na te gaan welke eigen lijk de voordeelen zijn van een aansluiting bij Heemstede. Alvorens hiertoe over te gaan, eerst nog iets aangaande het in den aanvang van dit artikel goemde contract met Heemstede. Deze overeenkomst werd in 1909 gesloten voor een termijn, welke in 1939 afloopt. Zij betrof de levering van gas aan Bennebroek. Bij wijze van compensatie werd in deze overeenkomst de bepaling gebracht, dat Heemstede de alleen-levering van licht, kracht en warmte zou hebben; immers, wanneer Bennebroek later electra kreeg, zou het gasgebruik aanmerkelijk af nemen, althans gevaar loopen. Vandaar deze bepaling, die waarborgde dat in het laatste geval de nadeelen van het mindere gasverbruik zou vervallen door het betrek ken van electriciteit. Op grond van deze overeenkomst ver- Ged. Staten toestemming om aan Benne broek en Vogelenzang electrischen stroom te mogen leveren. Het zou te ver voeren alle correspondentie te vermelden, die er gevoerd zijn met het Provinciaal bestuur en het P. E. N„ ook door de gemeente Bennebroek zelf. Genoeg zij het, dat Ged. Staten weigerden en aan het P. E. N. toe stemming gaven een kabel naar hier te leggen. Tegen den tijd, dat hiermede een aan vang zou worden gemaakt dat was in den zomer van 1923 is de burgemeester van Bennebroek naar den Haag getogen en had er een onderhoud met den Minister v. Waterstaat. Hij wees op Het bestaan van het contract van 1,908 en betoogde hoe Heemstede deze overeenkomst steeds trouw is nagekomen, ook in tijden, dat haar be drijven zwaar gedrukt werden. Voorts werd uiteengezet, dat aansluiting bij het P. E. N. niet in het belang van Ben nebroek zou zijn. De tarieven van Heem stede zijn 40 pet. lager dan die der provin cie. Het P. E. N. toch berekent 42 cent per K.W.U. voor licht en 10 cent voor kracht stroom. Heemstede daarentegen vraagt 28 cent per K.W.U. voor licht en berekent voor kleine bedrijven het z.g. dubbeltarief van 17 en 25 cent en voor groote bedrijven 7 cent. (Weliswaar biedt het P. E. N. nu aan stroom te leveren voor licht tegen het z.g. vastrecht-tarief. Volgens dit tarief wordt het bewoonde gedeelte van een huis geschat voor een bepaalde hoeveelheid stroomver bruik. Hetgeen men boven het geschatte aantal K.W.U. verbruikt, wordt berekend 10 cent per K.W.U. In de practijk brengt dit echter niet het voordeel, hetwelk men er van zou verwachten. Den Minister werd er voorts op gewezen, dat de kabel van Heemstede aan den .Glip* ■>erweg reeds een 300 meter in de gemeente Tennebroek ligt, terwijl aan den Rijksstraat weg de kabel tot aan de grens reikt. Bij aansluiting aan Heemstede zou dan ook de hoogspanningskabel nog slechts voor een afstand van ongeveer 750 meter behoeven te worden gelegd, terwijl bij aansluiting aan het P. E. N. de lengte van den hoogspan ningskabel ongeveer 1850 M. zou moeten bedragen. Daarbij dient in het oog te worden gehou den, dat achter Vogelenzang en Bennebroek het concessiegebied van Leiden begint. Het leggen van dezen kabel biedt de provincie dus geen voordeelen, daar verdere aanslui tingen buitengesloten zijn. Ten slotte kan aansluiting bij Heemstede geschieden zonder personeelsvermeerdering. Het P. E. N. daarentegen zal een aparte monteur moeten aa'nstellen, belast met de toezicht op het net, voor wien weer een woning gebouwd of gekocht moet worden. Met deze argumenten bereikte men bij den minister wel de opschorting voor eeni- gen tijd van de kabellegging, doch het ge wenschte resultaat bleef uit. Eenigen tijd later kwam de mededeeling, dat de minister geen termen had gevonden om aan het ver zoek gevolg te geven. Een tweede bezoek bij den minister had evenmin resultaat. Zijn Excellentie schreef later, dat het P E. N. aansluiting bij Leiden beoogt en dat het economisch kan leveren, aangezien Heemstede de stroom toch ook weer betrok van het Provinciaal bedrijf. Dit laatste nu is een onjuistheid; het is bekend dat Heem stede stroom betrekt van de Haarlemsche Centrale. Hoe het zij, Bennebroek kreeg geen ver gunning om stroom van Heemstede te be trekken en eenige maanden geleden kwam Sociëteit „St. Bavo" Feestavond ter ge legenheid van het 1214-jarig bestaan van den Grafischen Bond 8 uur Luxor Theater Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling. Melkinrichting v.h. van Bruggen (Den Hout) Strijkconcert. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11 en de Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Sociëteit „St. Bavo" Ons Genoegen 8 uur Rechtsche Raadsfractie 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Trampersoneel 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat R. K. Jongevrouwenbond Zang en muziek van half 89 uur. Luxor Theater Bioscoop en variété-voor stelling. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags al'eer". van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Nog altijd ligt het terrein aan den Kinder huissingel braak. Indertijd werden de gebou wen van de Haarlemsche Katoenmaat schappij door de gemeente aangekocht en algemeen werd dit, met het oog op de ge ringe bebouwde oppervlakte, die de ge meente bezit, een goede koop geacht. De prijs, die er voor besteed werd, was niet te hoog, maar ook niet te laag. Wij meenen dat er rond twee en een halven ton gouds voor werd besteed. Dat is nu een jaar of zes geleden. Maar sindsdien is het stuk bouwgrond heel wat duurder geworden. Er is zoo goed als niets van verkocht en het staat, volgens het jongste verslag van bet ge meentelijk grondbedrijf, nu te boek voor rond 355.000. Elk jaar wordt het terrein duurder omdat er aan rente van de boekwaarde ruim 20000 per jaar moet worden bijgeschreven (in het afgeloopen jaar 21.662.52). Indien dit nog eenige jaren zoo doorgaat, zal het voor de gemeente bijna onmogelijk worden er zonder „strop" af te komen, want de grond wordt dan zoetjesaan onbetaalbaar. Zeker, het is een mooi terrein en het valt alleszins toe te juichen dat het gemeentebe stuur daar wat goeds wil maken, maar de vraag is gewettigd of het inderdaad nu zoo onmogelijk zou geweest zijn wat vroeger met de exploitatie te beginnen, Nu pas komt het gemeentebestuur met een bebouwingsplan, waarover alweer heel wat gedelibereerd wordt en toch ligt het terrein daar niet van vandaag of gisteren bouwrijp. Om het gevaar van een strop niet noode loos grooter te maken is het zeer wensche- lijk dat nu eens spoedig met de exploitatie van althans het grootste gedeelte begonnen wordt. Ieder jaar uitstel maakt den grond een gulden per vierk. meter duurder. Een particulier exploitant zou er zeker zoo lang niet over hebben gedaan. De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur. 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 8—9 uur. Gistermiddag, even over eenen, vond wederom een auto-ongeval plaats, in de na bijheid van „Berg en Dal". De garagehouder Van Leeuwen, uit Heem stede, reed met zijn knecht met een groote luxe auto, een stayer, welke pas gerepareerd was en behoorde aan den heer Janus, met een groote snelheid uit de richting Hille- gom. toen hij een vrachtwagen moest pas- eseren, terwijl een wielrijder voor hem uit reed. Door de groote snelheid niet tijdig meer kunnende remmen of denkend er nog wel tusschen door te kunnen passeeren, reed hij èn den wielrijder èn den vrachtwagen aan. Eerstgenoemde werd van zijn fiets ge slingerd en zijn karretje in elkaar gereden. De voerman van den vrachtwagen kwam er betrekkenlijk goed af. Ook de wielrijder, een zekere P. Eeken, uit Haarlem, kwam er verwonderlijk goed af. Behalve een onbeteekenende hoofd- en kuitwonde, kwam hij met den schrik vrij. Bij den heer Bergman binnen genomen, werden zijn wonden uitgewasschen en kon hij daarna per autobus naar Haarlem lerug- keeren. Ook de bestuurder en zijn knecht zijn er goed afgekomen, niettegenstaande de auto dwars over den weg tegen den berm is ge vlogen en toen omgekanteld. Den knecht mankeerde heelemaal niets, doch de be stuurder klaagde wel over drukking op bost en maagstreek. Dr. van Aalst, die direct ter plaatse was, constateerde ,na een vluchtig onderzoek, geen verontrustende verschijnselen. Ook de heer Van Leeuwen zelf meende, na bij den heer Sneeboer wat gerust te heb ben, dat het wel weer gaan zou en keerde dan ook even daarna per auto naar Heem stede terug. Van de auto is de stuurstang gebroken, terwijl de voorwielen verwrongen zijn. De schuld is volgens ooggetuigen niet an ders te wijten dan aan te snel rijden. Van een en ander is door den gemeente veldwachter Bos proces-verbaal opgemaakt. Het zal voor den garagehouder een dure Barometerstand 9 uur v.m,: 777. Vooruit. OPGAVE VANt rit zijn geweest, daar hij behalve de onkos ten aan de auto, ook nog die van den wiel rijder Eeken en den voerman Bos zal heb ben te vergoeden. Wij geven hierbij twee foto's, waarvsn de een de stand van de auto weergeef! na de botsing en de andere het inspec- teeren van de auto. De heer L. J. FJ Mej, PI- 1.25 Mej. J. R- U Wij wenschen navolging voor het kran tenmannetje. Voor het krantenmannetje dat alles ver loren heeft van N.N. ter navolging 2.—. Een kerinis-programma. Gedeeltelijk film. gedeeltelijk revue. Voor de pauze hebben we films. In „Rust Roest" en „Leuterberg", comedies in 2 acten, twee stukken van hetzelfde genre, is aan het comische effect een ruime plaats ingeruimd. Wie lachen wil, hartelijk lachen zelfs, kan hieraan zijn hart ophalen. Pathe Revue en Luxor nieuws brachten allerlei, hoofdzakelijk actualiteiten, In „Luxor Nieuws" wes reeds in extenso op genomen het koninklijk bezoek aan^ Zee land. Hadden we uit de courantenberichten reeds een indruk gekregen van de buiten gewoon enthousiaste ontvangst H. M. in Zeeland ten deel gevallen, uit de serie projecties, schilderachtig door de typische kleederdracht, die „Luxor Nieuws" deze week geeft, komt die indruk nog sterker naar voren. Na de pauze krijgen we de revue Zoo is 't nou". Het gezelschap Segers, dat deze revue opvoert, zagen we al eens vroeger in Lnxor Theater. Het was dus bepaald geen ken nismaking. Er wordt goed gezongen vooral de „wet houder van kwitanties" be chikt over een beschaafd, aangenaam gcl-nd en in samen werking met zijn twee aanminnige assis tenten wordt een trio gevormd, dat de moeite van 't aanhooren overwaard is. Aardige tafereelen zijn no. 5 Het gelukl no. 8. De Klok van Lodewijk XVII en no. 9 Het recht zal zegevieren. Minder goed beviel ons no. 4 Katje gaat trouwen, dat ondanks het travesti lichtelijk onsmakelijk wordt. De revue zou er bij winnen, wan» neer dit tafereel verviel of althans eemgs- zins gewijzigd werd. Een programma over het geheel, dat ie der kan bevredigen. Afd. Haarlem. Men schrijft ons: De leden van bovengenoemden bond wor den herinnerd aan de herdenking van het 1254-jarig bestaan der afdeeling. Zondag a.s. 's morgens om kwart vóór .7 uur, zal er een H. Mis worden opgedragen voor de geeste lijke belangen der leden in de Paterskerk aan de Groenmarkt, waaronder algemeene H. Communie. Daarna algemeen ontbijt in het gebouw „St. Bavo". Voor 's avonds herinneren wij de leden er aan, dat precies half acht wordt begonnen met de uitvoering en alsdan, met het oog op de muziek, de deuren tot de pauze ge sloten blijven. Deelnemers aan het ontbijt kunnen hun fietsen stallen aan het gebouw „St Bavo", voor den aanvang der H. Mis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1