SS! AMSTERDAMSCHE KOUT. TA. Maandag 11 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15812 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 12 Augustus Werkeloosheidsbestrijding te Weesp. HET 12V2-JARIG BESTAAN VAN DEN GRAFISCHEN BOND. Examen hoofdacte. Examen leider lichaamsoefeningen M. O. Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer". DE SCHOOLRUIMTE IN HAARLEM. Antwoord van den Minister van Onderwijs. Jeugdige belhamels. Coöp. „Holland". Mej. mr. E. C. v. Dorp. Een bijenzwerm. Voor het krantenmannetje. Met een mes gestoken. Het snelle rijden. Verduisteringen. Een zonnescherm in brand. Hinderwet De electrificatie der lijn Amsterdam-Rotterdam. Programma Personalia. Kring „Haarlem" van het R.-K. Huisvestings-comité. GEMEENTEZAKEN. Gevaarlijke pleizierreisjes. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Haarlem en Agentschappen; "er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en He abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. ÖEVOEGDE EN ONBEVOEGDE CRITIEK. Het is thans een heel teer onderwerp, Waarover ik thans in vervolg op mijn jong ste Kout heden het genoegen heb, met U te mogen spreken. Maar de steen is door het nieuwe tijdschrift aan het rollen ge bracht en ik meen dat 't beste nu maar is alles te zeggen wat mij op t hart ligt. Over muzikale en letterkundige (boeken) critiek zal ik zeer kort zijn, van beiden heb ik wel eens hooren beweren dat persoonlijk belang Wel eens een woordje meespreken, doch in hoeverre de vox populi in deze de vox dei is, in dit opzicht verklaar ik mij on bevoegd. Maar nu het "looneel. Er is een Fransch spreekwoord, dat zegt: Pour savoir Une chose il faut l'avoir appris, hetgeen men buitengewoon vrij en voor de duidelijkheid in zeer omschrijvenden vorm zou kunnen vertalen met: Om waarde te hechten aan iemand's oordeel (het kan zijn een veroor deeling, een vooroordeel en een lofzang), moet men de overtuiging hebben, dat aan het oordeel van dien persoon waarde ge hecht moet worden, omdat deze speciale studie over het desbetreffende onderwerp heeft gemaakt en op dit gebied ook iets presteert. In de practijk hebben ze echter in Amsterdam gezien, dat het zeer gevaar lijke wapen der critiek vaak in handen van volslagen onbevoegden werd gegeven. Voor al vroeger, toen ieder, die een advertentie blaadje oprichtte, zichzelf tot criticus pro moveerde. Er zijn ook vele gevallen bekend van menschen, die geld toegaven, als ze maar als tooneel-criticus mochten optreden. Ontelbaar is het aantal personen, die gratis dit werk verrichten. Dat die „critieken bij eenigszins ontwikkelden den lachlust opwek ten is te begrijpen Daarnaast was er in den tijd dat in Amsterdam nog veel bladen verschenen een categorie menschen van een zekere algemeene ontwikkeling (bijv. ambtenaren) die er het tooneelverslaggever- schap als een sigarencentje bijnamen: ze brachten de winteravonden gezellig door en hadden vrij rooken en biertjes. Kwaad zou den zij nooit schrijven, maar serieus vatten zij hun taak ook niet op. Indertijd ik was toen aan een bekend Amsterdamsch blad verbonden hadden ze daar een tooneel- criticus, die van beroep eigenlijk telegrafist Was. De collega's moesten hem altijd heb ben, maar hij liep er ook altijd zoo in. De eene keer las men in een concurreerend blad: Mevrouw Buderman zong in de ope rette Erminie het Wiegeliedje zoo meesle pend dat onze collegain slaap viel En van zijn stoel rolde. En de volgende keer Werd gecommentarieerd hoe dezelfde col lega een schitterend verslag met kleine op en aanmerkingen had uitgebracht over een voorstellingdie niet was doorgegaan. Erger dan deze is echter nog de óók on bevoegde maar partijdige critiek.We hebben gevallen meemaakt, dat waar ieder een bepaald stuk prees of er het goede in elk geval in waardeerde, 'n bepaald criticus, die ook auteur was in 't zelfde genre en wiens Werk steeds als een baksteen viel, misbruik maakte van zijn plaats in 't groote blad. Doch dan hebben ze één troost: het kwaad blijft nooit ongestraft: op een zeker oogen- blik laat zulk een criticus zich te veel in de kaart kijken en 't is met zijn gezag fi naal uit. Sta mij toe in deze critiek op critiek in eerbiedige herinnering slechts één naam te noemen: den Haarlemmer J, H. Róssing, den man die torenhoog boven alle Amsterdam- Sche critici uitblonk, aan wiens bevoegdheid niet kan getwijfeld worden, die het eerste, het beste en het scherpste de fouten zag er. ze toch op zulk een gentlemen like, meestal humoristische wijze aantoonde, dat niemand onnoodig werd gegriefd. Toen Rós sing ter aarde was besteld, had „Het Nieuws Van den Dag" geen reden van bestaan meer. Er is nog een critiek opiemands Cnancieelen toestand, karakter en moreel leven, die als beroep wordt uitgeoefend door informatie-bureaux. Ook hier mag de be- Voegdheidsvraag worden gesteld. Ieder die als onderwijzer, geneesheer, apotheker, ma chinist, stuurman wil optreden, moet door een examen bewezen hebben met vrucht studie in 't vak te hebben gemaakt. Ook het besturen van een informatie-bureau is een hoogst verantwoordelijke werkkring; de toekomst en het geluk van vele medemenschen, heeft het in handen. Wenschelijk ware het daarom zoo er ten minste wettelijk eenige waarborgen beston- informatièbureau's dezelfde plaatselijke cor rect en naar waarheid wordt vervuld. Met sen „naar beste weten en ter goeder trouw komt men er niet. Helaas, die waarborgen ontbreken ten eenenmale. Daarom abon neren sommige groote firma's zich op drie of vier informatiebureaux, denkende wat de een niet weet, weet de andere. Dit is echter maar betrekkelijk juist. Niet alleen is drie maal nul niets meer dan één, maar nul, maar in sommige gevallen hebben informatiebureau dezelfde plaatselijke cor- respondenten, zoodat dezelfde gegevens dan alleen in een anderen vorm worden gegoten. En wie zijn die plaatselijke correspondenten soms? Uit eigen ondervinding kan ik u er ®en aardig staaltje van meedeelen. Een fabrikantje op een afgelegen provincieplaats Svas mij indertijd een paar honderd galden schuldig. Toen hij af moest rekenen verzocht Hij mij voorloopig met een vierde genoegen te V'illen nemen, de rest zou hij later sturen, ^laar er kwam niets en mijn brieven bleven onbeantwoord. Teneinde raad ging ik haar nn advocaat. Ja, het was een gevaarlijke 8eschiedenis, als ik hem voor de Rechtbank dagvaarde. ITet proces had ik natuurlijk al genomen, maar. qui gagne perd. Ik moest beginnen geld te storten en t was de vraag of er oit een cent van terecht kwam. 'k maakte toen met den advocaat een ®ccoord, jat ik niets vooruit kon betalen, dat jj'j mijn schuldenaar met brieven enz. zou bestoken en dat hij, wanneer het geld (bij "cm) binnenkwam 50 voor zijn moeite 2°n genieten. En werkelijk, na een paar ^eken kon hij mij de helft uitbetalen, Bewuste fabrikant was dus geenszins een •wsschentrekker of non-valent maar toch daar hij plaatselijk correspondent voor groote lnformatiebureaux was, allerminst be legd als rechter een veroordeeling uit e spreken, waartegen geen hooger beroep J^cgelijk was. (Bijna nooit hoort de be'ref- 'endc, wat het informatiebureau over hem vertelt, zelfs niet eens, dat er een informatie °P hem is getrokken. Een enkele keer wel eens. Indertijd zou ik bij een zeer bekend Ifdgever in dienst treden. Voor dien tijd had bericht gehad van een net oud heertje, die *Jcb voorstelde als inspecteur van het infor matiebureau H. Ik presenteerde hem een kop thee en een sigaar en gaf hem alle ge- wenschte en ware inlichtingen. Vertelde er echter ook iets heel absurds bij. Werd na tuurlijk aangenomen. Zeide een paar dagen later tegen den uitgever: „U hebt een infor matie op mij genomen?" „Natuurlijk, mag ik dat dan niet?" „Zeker, er stond dat en dat in de informatie, dat is juist, maar dat is natuurlijk onzin, want„Hoe weet u dat allemaal zoo?" „Wel ik heb 't allemaal zelf opgegeven en ik heb er die nonsens bijge- 0m 11 bewijs te leveren, dat u uw geld beter kunt besteden dan door een abonnement bij dit kantoor te nemen. U had het gezicht van dien uitgever eens moeten zien! Intusschen geloof ik, dat hij 't wel niet aardig vond, ik heb 't tenminste niet lang bij hem uitgehouden. /.elfs al schakelt men kwade trouw geheel uit, dan staat men soms nog verbaasd over de incompetentie van sommige informatoren. Ik heb een jongmenscb gekend, dat erg doof was, dus niet voor alle werk was geschikt. Hij kwam op een klein informatiekantoortje. Toen z n patroon stierf stond hij op straat. Met een zaakwaarnemer, die een soort incasso-bureau hield associeerde hij zich en samen richtten zij een informatiebureau op, dat door een bepaalde kerkelijke richting nog al werd gesteund. Of 't bureau nog bestaat weet ik niet. Alleen dit: Het doove jongmensch had, door zijn gebrek maar zeer bescheiden lager onderwijs genoten. Had altijd in een klein wereldje geleefd, was be houdens de paar maanden, daê hij in de Fransche bazar in Rotterdam als winkelbe diende werkzaam was, nooit buiten de hoofdstad geweest. Kende het leven dus absoluut niet. Was deze nu bevoegd te oor- deelen en te veroordeelen, de zakenkennis, financieëlen toestand en moraliteit van men schen, waarvan hij niet de typen kent. Ik zou ook nog kunnen wijzen op de slor digheid in sommige informaties. Een kennis van me kon bijv. geen crediet krijgen, op grond dat hij (volgens de informaties) failliet was. Men had hem met een naamgenoot geen familie verward. Bij hooge uitzon dering was hem (wat eigenlijk niet geoor loofd is) de informatie ter inzage gegeven. Commentaar overbodig. En dan de onvol ledigheid. Heden kreeg ik een informatie ter inzage van iemand, die betrekkelijk groote zaken in Amsterdam en Den Haag heeft en op meer dan een gebied een zeer ongun stige renommé heeft, terwijl zijn naam (al is 't dan op de tweede plaats) aan een groote zwendelzaak is verbonden. De informatie luidde natuurlijk ongunstig, maar was zoo on volledig dat ik, die den man slechts uit de verte ken en er nooit belang bij heb gehad mij betreffende bijzonderheden te oriëntee- ren, tien keer meer kan vertellen dan in de informatie staat. Als er op mij ooit een informatie zou ge nomen worden bij een bureau, dan vrees ik, na dit onder mijn naam geschrevene, met groote vreeze. Maar als journalist heb ik 't er graag voor over om mijn Haarlemsche lezers een juist beeld te geven van ons Am- sterdamsche informatiebureaux. Hun con clusies moeten zij dan zelf maar trekken. Dat alles bewijst intusschen niet, dat alle informatie-bureaux onvoldoende inlichtingen geven en aat het voor iedereen vat. het grootste belang is wel toe te zien, dat zij voor hun inormaties trachten aan een betrouw baar kantoor terecht te komen. H. HENNING. Sociëteit ,,St. Bavo" Vereenigde Kerk zangers 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Tramvergadering 8 uur Alberdinck Thijm 8 uur Bestuur Vrouwenbond 8 uur. R. K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark) Ingang tusschen Kerk en Pastorie. Ge opend Dinsdagavonds van half 8 tot 8 uur voor personen beneden 16 jaren, van 8 tot half 10 uur voor personen boven dien leeftijd. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert 23 uur. Luxor Theater Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling. Brongebouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Kunsthandel F, H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot hplf 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthaverceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Door het lid van Prov. Staten, den heer G. A. Vader, was in de laatste vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland ge vraagd wat de oorzaak was, dat de beslis sing van Ged. Staten zoo lang uitbleef ter zake subsidie-verleening aan de gemeente Weesp voor een groot plan van ophooging en demping in die gemeente, ten einde daar door de werkloosheid te bestrijden. In ver band met het antwoord, in die zitting door het lid van Ged. Staten, jhr. mr. D. E. v. Lennep, gegeven, dat de schuld hiervan lag bij B. en W. van Weesp, had de heer Vader een nadere schriftelijke uiteenzetting betref fende deze kwestie gevraagd. Het antwoord van Ged. Staten is thans verschenen. Zij merken allereerst op, dat van B. en W. van Weesp het verzoek om subsidie- verleening voor de bedoelde werkzaamheden op 30 November 1923 inkwam. Dit verzoek werd, als al dergelijke verzoeken, in handen gesteld van den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat. Deze kreeg van B. en W. van Weesp niet de volledige noodige inlichtingen, met name de beant woording der vraag, in hoeverre de kosten der werken door de exploitatie van daar door te verkrijgen bouwterreinen zouden kunnen worden gedekt. Het werk toch be stond uit het bouwrijp maken van grond, welke de gemeente in eigendom toebehoor de, waarbij tevens slooten zouden worden gedempt, en voorts in het aanleggen van een kinderspeelplaats. Na besprekingen tusschen den hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat met B. en W. en den gemeente-opzichter van Weesp, bleek ten slotte, dat de werkzaamheden voor het bouwrijp maken door het gemeen tebestuur slechts voor een deel als zoodanig werden aangemerkt en dat het deze werken voor het overige deel als verbetering van den hygiënischen toestand ter plaatse be schouwd wilde zien, een opvatting, waarvan de practische beteekenis, is, aldus Ged. Sta ten, dat enkel de kosten van het bouwrijp maken van gronden uit de inkomsten der grondexploitatie zouden behoeven te worden gedekt en dat voor een verbetering van den gezondheidstoestand een bijdrage zou kun nen worden gevraagd. Nadat de hoofdingenieur-directeur rap port had uitgebracht op 20 Februari 1924, werden door Ged. Staten op 5 Maart d. a. v. nadere gegevens aan B. en W. van Weesp gevraagd. B. en W. vroegen omschrijving dier gegevens op 14 Maart, waaraan 18 April werd voldaan; 25 April kwamen de ge vraagde gegevens binnen. In verband met het vergevorderde seizoen vroegen Ged. Staten toen aan B. en W. van Weesp, of dc werkloosheid in haar gemeente nog dusdanigen omvang had, dat zij de be doelde werken nog zouden willen ter hand nemen. B. en W. antwoordden, dat de werkloos heid verminderd was. doch dat zij gaarne zouden vernemen, op welke bijdrage zou kunnen worden gerekend, opdat, wanneer de werkloosheid weer grooter wordt, dade lijk met de werkzaamheden een aanvang ge maakt kan worden. Hierop antwoordden Ged. Staten ten slot te, dat zij, in verband met de vermindering der werkloosheid en met het oog op het seizo en,voor het verleenen van een bijdrage in kosten van werkverschaffing voor het oogenblik geen voldoende aanleiding aanwe zig achtten. Zij deden echter de toezegging, dat, als door het gemeentebestuur aan Ged. Staten kennis zou worden gegeven, dat de werk loosheid weder ging toenemen, het geven van een bijdrage opnieuw in overweging zou worden genomen. Een dergelijke kennisgeving is door Ged. Staten tot dusverre niet ontvangen. De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Grafischen Bond vierde gisteren haar 12 'A- jarig bestaan. Het feest werd ingezet met een algemeene H. Communie der leden in de St. Antonius- kerk aan dc Groenmarkt, waarna een ge meenschappelijk ontbijt plaats had in 't geb. St. Bavo,waaraan ongev. 100 personen aan zaten. Te half acht des avonds begon, even eens in 't gebouw „St. Bavo", de feestavond. Deze werd opgeluisterd door zang en mu ziek. Verschillende sprekers voerden het woord. Op een en ander komen wij morgen nader terug. Voor het examen hoodacte werden geëxa mineerd zeven vrouwelijke candidaten; ge slaagd de dames: J. J. Schouten en A. W. Stuurman, te Haarlem en H. Vis te Santpoort. Geëxamineerd werden zes candidaten. Een candidaat trok zich terug. Geslaagd de hee- ren: M. C. Bakker en M. Braumberger, te Amsterdam en A, W. L. Schiefelers te Haar lem. Op Woensdag 13 en Donderdag 14 Augus tus 1924 des avonds te half acht precies, wordt op het buiten „Kraantje Lek" te Over- veen een openluchtvoorstelling gegevrv door de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer". Opgevoerd zal worden: Het noodlot van Samuel Prikkebeen, landelijk spel in twee afdeelingen. „Lichte" overdrijving van Mr. Slingenberg. In een brief aan den voorzitter der Eer ste Kamer legt de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de resultaten over van een door hem ingesteld onderzoek naar de grootte der schoollokalen in de in spectie Haarlem, ingesteld naar aanleiding van een opmerking van mr. Slingenberg, dat geen enkel lokaal van lagere scholen te Haarlem 48 leerlingen zou kunnen bevatten. Uit dien brief blijkt, dat van 202 scholen in de inspectie Flaarlem met 1181 school- vertrekken 1110 voor 48 leerlingen ruimte bieden. 15 eveneens, doch met een inhoud van minder dan 3.6 M3 per leerling, en 56 voor 30 a 42 leerlingen. Voor dc 41 scholen voor lager onderwijs in de gemeente Haar lem met 302 schoolvertrekken, waren die cijfersresp. 263, 10 en 29, voor u.l.o.-scho len in de gemeente Haarlem 78, 2 en 15 en voor de m.u.l.o-scholen eveneens in die ge meente 23, 4 en 2. Veel werd er reeds geklaagd door expedi teurs aan het Spaarne, dat jeugdige belha mels vele daar opgestapelde goederen moedwillig vernielen. Haverzakken worden opengesneden 'en veel haver telkens ont vreemd. Vrijdagmiddag waren weder eenige kleine jongens weder bezig aan het opensnijden van haverzakken die langs den kant lagen op gestapeld. Op de komst van den expediteur Vink en een agent van politie namen de bel hamels de vlucht. Een der knapen, nauwe lijks zes jaar oud werd gegrepen en ernstig onder handen genomen, waarna hij al hui lende beloofde, 't nooit weer te zullen doen. In een kort bericht meldden we Zaterdag reeds, dat de Coöp. „Holland" besloten had tot oprichting van een eigen suikerfabriek. Hieronder laten we het verloop van de ver gadering vollgen De heeren Joh. Verkuyl Mzn. en J. Droog, periodiek aftredende bestuursleden, werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren N. T. Geertsema en J.Barendregt, af tredend, en P. Verburg, overleden, gekozen werden de heeren A. C. Schaap, P. de Jong en J. Knibbe. Omtrent de campagne 19231924 werd meegedeeld, dat na sluiting der rekening nog ongeveer f 100.000 met de leden zal te te verrekenen zijn. In die campagne zijn 62.000.000 kg. bieten verwerkt. Wat de campagne 19231924 betreft werd medegedeeld, dat de oogst baar Duitschland zal worden verkocht evenals met de vorige het geval is geweest. Hierna kwam aan de orde de bespreking der eventueele stichting van een eigen su ker fabriek. Het bestuur had den leden geadvi seerd tot stichting over te gaan en verdedigde dit in een circulaire waarin er aan wordt her innerd, dat de fabriek te Halfweg werd ge kocht en het geld met groote moeite werd bijeengebracht. Het werd aangeboden, men weet met welk resultaat Er was gekocht maar er werd niet geleverd. Een ander bleek ons voor te zijn geweest. Hierdoor ontstond een strijd tusschen onze Coöperatie en de C. S. M. Reeds toen is getracht een nieuwe fa briek te bouwen, maar de abnormale tijden en toe standen, de bijzonder hooge bouwkosten en de moeilijkheid om geld te verkrijgen, heb ben ons weerhouden besloten werd tot na der tijdstip deze zaak te laten rusten en on derwijl onze bieten zoo voordeelig mogelijk te plaatsen. Hiervoor moest uw bestuur voor het meerendeel naar het buitenland. De toe- j stand was daar ontwricht, de valuta waren ons voor ons werk gunstig, maar verschillende malen als een afzetgebied was gevonden, werd ons dit ontnomen door een lichaam, hetwelk ik hier zeker niet behoef te noemen, zoodat of geen zaken werden gedaan, of de mogelijkheid werd afgesneden het volgend seizoen weer zaken te doen. Veel, zeer veel moeilijkheden zijn ook over de laatst verloopen campagne te overwinnen geweest of nog te overwinnen en het bleek zeer duidelijk dat bij de stijging der buiten- landsche valuta, de moeilijkheden om een gunstig contract af te sluiten vermeerderden, zoodat het bestuur meende, bij de daling der bouw en fabricatie kosten weer het oog te moeten richten op een nieuwe fabriek, te meer waar iemand aanbood op aannemelijke voorwaarden voor de gelden te zullen zor gen. Onderhandelingen zijn in den breede gevoerd, terreinen zijn bezichtigd en in optie gekregen, om eventueel een fabriek te stich ten, prijzen zijn gevraagd van grond, bouw, machines enz. enz wat bleek zooveel gunsti ger te zijn dan voorheen dat we meenden deze gelegenheid niet voorbij te mogen laten gaan. De bouw van een totaal nieuwe fabriek zal met een verwerkingscapaciteit van 1.500.000 kg. per dag en daarbij wit gekristalliseerde suiker makend kosten f 3.200.000. Volgens de statuten zou f 200 per aandeel moeten worden gestort, maar uw bestuur meende in uw geest te handelen om vast te houden, dat niet meer dan f 100 per aandeel moet worden gestort 't welk is aanvaard. We hebben breedvoerige informaties genomen bij bevriende coöp. fabrieken, geïnformeerd naar kosten van kolen, doeken, zwavel, trans porten, salarissen jaarlijks terugkeerende ver bouw of vernieuwing enz. enz- en hierbij ge voegd de rente van het door ons geleende kapitaal en voorts een afschrijving van jaar lijks f 300.000 of bij een campagne van 100 millioen kg. f 3 per 1000 kg. We zijn voorts op gaan zetten de opbrengst van 1000 kg. bie ten bij suikerprijzen van f20 tot en met f 35, hebben hiervan de totale kosten afgetrokken en zijn tot de conclusie gekomen, dat bij al deze prijzen de rentabiliteit der fabriek goed en zeer goed is te noemen. Daar komt nog bij, indien we jaarlijks f 300.000 konden aflossen, we telkens een belangrijk bedrag aan rente minder behoefden op te brengen, wat den prijs der bieten steeds meer ten goede zou komen. We behoeven en mogen niet lichtzinnig over de moeilijkheden heen stappen, maar we mogen ook niet alle onmogelijke bezwa ren naar voren halen." De heer H. F. Bultman Hzn. heeft deze uiteenzetting uitvoerig bestreden in een aan de leden toegezonden circulaire, waarin hij o.m. zegt „Dat het bestuur in 1923 hare le den een stron heeft bezorgd door de bieten naar Duitschland te zenden en niet aan de C.S.M. heeft willen verkoopen, door de mee- niag verongelijkt te zijn, is verklaarbaar, doch dat het bestuur ruim f 370.000 minder maakt, doet de vraag rijzen of het bestuur wel goed weet wat de bieten waard zijn. Het bestuur deel t mede de bieten zoo voordee lig mogelijk te hebben geplaatst, doch ver zwijgt dat desondanks alleen in 1923 de le den voor ongeveer rf 370.000 zijn tekort ge komen aan het bod van de C.S.M. te voren gedaan. „Het is natuurlijk mogelijk dat er een bank instelling is die het benoodigde geld, pl.m 3 /z millioen als de bouw van de fabriek al leen 3% millioen kost wil voorschieten. Maar het spreekt toch vanzelf dat die mil- lioenen eerst ter tafel kunnen komen als de geldschieter alle mogelijke zekerheid heeft niet alleen dat de fabriek gebouwd wordt, doch ook dat het pl.m. 3(4 millioen is gedekt door eventueele verplichte betaling van de leden. Resumeerende meen ik te mogen vaststel len dat de redenen welke het bestuur aan~ voert ten bewijze van de wenschelijkheid om thans pl.m. 3(4 millioen gulden te lee- nen en een coöperatieve Suikerfabriek te bou wen op den keper beschouwd, niet bestaan en dat de voorstellingen welke het bestuur geeft zij het dan ook met de beste bedoe lingen 'van zakelijk oogpunt beschouwd niet alleen eenzijdig en ondoordacht, doch zelfs gevaarlijk zijn." In de vergadering werd het voorstel tot stichting van een fabriek voornamelijk van de bestuurstafel verdedigd. Bij stemming werd ten slotte besloten, een iegen suikerfabriek te stichten. Het Tweede Kamerlid, mej. Mr. E. C. v. Dorp, is sinds geruimen tijd ongesteld. Zij is lijdende aan blindedarmontsteking en heeit een operatie ondergaan. Zij wordt in de Ma- riastichting verpleegd. Naar we vernemen, is haar toestand vooruitgaande. Zondagmiddag had onze stad bezoek van een bijenzwerm. Te ongeveer twee uur vloog de zwerm door de openstaande deur den win kel in suikerwaren van den heer Smits aan het Verwulft binnen en verspreidde zich in een oogenblik over de suikerwaren, die daar van zelfsprekend in groote hoeveelheden aanwezig zijn. De heer Smits sloot de winkel geheel af, vulde een bus met papier en tabak, waarna hij het geheel in brand stak. Afgeschrikt en schier bedwelmd door den rook, trokken de bijen na een uur af door de inmiddels ge opende deur, terwijl een ventilator de rest deed. Eenmaal in de frissche lucht, schijnt zich de zwerm weer te hebben verzameld, want te ongeveer half vier deden de ongewenschte bezoekers wederom een inval, nu in den winkel van Van Maare Jansen aan de Kruis straat. Toegang werd hier verschaft door een openstaand bovenlicht. De étalages werden inderhaast ontruimd, omdat verjagen toch onmogelijk was. Daarna trachtte men de' dieren in korven op te ber- gen. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een roofzwerm te doen had. Een koningin was niet aanwezig. Onnoodig te zeggen, dat honderden belang stellenden het doen en laten der bijen volg- den. Hedenmorgen was men bezig de laatste overblijfselen te verwijderen. M. M. L— Dc avond van Piet en Billit 1.25 Van kleine Annie f 9.50 Hedennacht omstreeks half een heeft de Politie den 26-jarigen J. S.. wonende alhier, aan het bureau gebracht. Deze was bij een twist met B. de J. door dezen met een mes gestoken. De man had een steek aan het linker bo venbeen opgeloopen en is naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht, waar bleek, dat de wond niet ernstig was. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen: een automobilist die in de Wilhelmina- straat 65 K.M. per uur reed en tegen een motorrijder, die in dezelfde straat 47 reed, alsmede tegen een tweetal automibisten, die in de Wilhelminastraat en op het Staten Bolwerk respectievelijk met snelheden van 47 en 50 K.M. reden. De politie alhier had proces-verbaal opge maakt tegen den reiziger P. R., die ten na- deele van zijn patroon J. R. een bedrag van 84.95 heeft verduisterd en tegen den sla gersknecht H. v. B., die ten nadeele van zijn patroon 35.verduisterde. Zaterdagavond omstreeks half 12 is het zonnescherm van het kleedingmagazijn „Ne derland" in de Groote Houtstraat in brand geraakt, vermoedelijk doordat een burger een brandende sigaar daarop had geworpen. Buren hebben het vuurtje met een pan water gebluscht. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, gelet op art. 6 der Hinderwet, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 25 Augustus e.k., 's voormiddags ten kwart vóór 12 uur, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. J. Bos, om vergunning tot oprichting van een smederij en een inrichting tot het vervaardigen van diverse ijzerwerken en het herstellen van werktuigen, waarbij electri- sche beweegkracht zal worden gebezigd, be staande uit een electromotor van 5 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in een gebouw, staande aan de Korte Regu- liersstraaf kad. sectie G No. 1141. Naar wij vernemen is de aanvang van de exploitatie der electrische spoorlijn Den Haag-Leiden uitgesteld tot de geheele elec trificatie van de lijn RotterdamAmsterdam gereed zal zijn. Dit zal vermoedelijk het ge val wezen tegen den aanvang van den zo merdienst in 1927. voor de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 12 Augus tus 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer R. G. Crevecoeur, met medewer king van Mej. Cor Igesz (zang). 1. Toccata en Fuga d Kl.t. J. S. Bach. 2. Aria: „O seht, die Wahrheit steigt zu uns herab" G. F. Handel. 3. Lamentation. A. Guilmant. 4. Liederen voor sopraan: aDeux Noëls, bewerkt d. L. Roques. b. Heere! keere van ons af. Philip Loots. Wie? Philip Loots. 5. Preludium en Fuga over B. A. C. H. F. Liszt. Voor het examen boekhouden M. O. slaag de te 'sGravenhage de heer H. M. J. Kroes, alhier. Aan de geachte pleegouders wordt het volgende bekend gemaakt: Het Kindertransport naar Munchen Augsburg enz., vertrekt 2 September, naar Rijnland en Roergebied op 3 September, naar Budapest begin September, de juiste datum zal nog worden bekend gemaakt. Opgaven van vertrekkende kinderen worden zoo spoedig mogelijk ingewacht aan het secretariaat, Jansweg 38. Aan de pleegouders van Hongaarsche kinderen wordt medegedeeld, dat, wanneer zij hun pleegkind langer willen houden, de ouders in Hongarije dit goedvinden, en het kind gaarne wil blijven, hiertegen niet het minste bezwaar bestaat. Den Raad wordt de le suppletoire be grooting voor den dienst van 1924 ter vast stelling aangeboden. Ter dekking van het daarop gebrachte bedrag van uitgaaf ad 10.000 wordt de post „Achterstallige in komsten van vorige dienstjaren" verhoogd met een bedrag van 10.000, zijnde dc in 1924 te ontvangen bedragen uit het kohier 1923 voor de straatbelasting, welke bedra gen niet meer op het betrokken dienstjaar 1923 kunnen worden verantwoord. B. en W. hebben ter voorziening in de vacatures wegens het verleenen van eer vol ontslag van twee leeraren aan de Ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs, de volgende voordrachten opge maakt: a. voor tijdelijk leeraar in de na tuurkunde: H. A. Oosterlee, te Haarlem; b. voor tijdelijk leeraar in de burgerlijke bouw kunde en materialenleer: 1. H. Eebes, te De heer J. W. ten Hacke verzoekt ons, over het volgende de „Damiaatjes" te laten luiden: Naar aanleiding van het entrefilet in uw courant van 8 Augustus, „Over boord ge slagen en verdronken", zou ik gaarne de vraag willen stellen, wie verantwoordelijk is, dat de dekknecht van de „Maria Helena" zoo jammerlijk om het leven kwam. Ik heb de reis gedeeltelijk meegemaakt. Om reden ik het gevaarlijke van een tocht naar Mar ken met een schandelijk afgeladen motor boot inzag, ben ik er intijds afgestapt. De boot was n.l. zoo vol, dat er geen muis meer door kon, niemand kon zich bewegen en het dekpersoneel ging buitenom langt de reeling van voor naar achter. De man kan dan ook onmogelijk op het dek zijn uit gegleden, want er was geen cM2. dek meer vrij. In het belang van het publiek waarschuw ik tegen dit gevaarlijke experiment, hetwelk U „een geregelden dienst tusschen Haarlem en Marken v.v." noemt, maar dat beter be titeld kan worden met „een geregelde po ging om z.g.n. pleizierreizigers naar de haai- ente helpen". Gaarne zou ik den betrokkenen de volgen de vragen willen stellen: Hoeveel menschen mag zoon vaartuig over zee vervoeren en wie waakt voor over lading? Moeten de loopgangen niet vrij blijven? Zijn er reddingsmiddelen (boeien, etc.) aan boord en bij de hand? Is het personeel vertrouwd met het vaar water, om ook bij ietwat ruwe zee, een ha ventje als dat van Marken binnen te loopen?, Kent dat personeel de voorschriften om trent het uitwijken voor zeilvaartuigen? Wij hebben dit schrijven ter lezing gege ven aan den ondernemer, den heer H. J. Feije. Deze merkte allereerst op, dat het zoo verbazend moeilijk is, een beperkt aantal passagiers mee te nemen, als de menschen daar zelf niet toe meewerken. Herhaaldelijk heb ik, aldus de heer Feije, vóór de afvaart den menschen aangeraden niet mede te gaan, maar een dag te wach ten, omdat er te veel menschen op de boot waren, maar steeds zijn er weer menschen, die toch mee willen. De heer Feije verze kerde, dat het hemzelf een ergernis is, dat de menschen dan toch, ondanks de waar schuwingen mee willen gaan. Dat de boot echter zoo vol geladen wordt, dat er gevaar voor het leven der passagiers bestaat, ont kent de heer Feije zeer beslist. We! is het heel natuurlijk, dat het groote aantal reizi gers het comfort doet verminderen. Dat het personeel langs de reeling loopt, is volgens den heer Feije geen bewijs dat de boot te vol is. Ook als er minder passagiers zijn, loopt het personeel wel buiten de ree ling om. Dat is bekend. Op den bewusten dag dat de dekknecht overboord viel, was zij niet zoo vol, of de kellners hebben de menschen behoorlijk kunnen bedienen.a Het ongeluk is, naar de meening van den heer Feije, dan ook niet het gevolg van het feit, dat de boot te vol was, doch is aan andere oorzaken toe te schrijven. Wat de eerste vraag betreft van inzender deelde de heer Feije ons mede dat het draagvermogen van de boot wordt aange geven door een ijk vóór op het schip aan wezig en het zijn de havenautoriteiten die zijn aangewezen, toe te zien dat de boot niet te vol wordt. De loopgangen zou ook de heer Feije graag vrij zien, maar als de passagiers zich aan verzoeken om dai te doen, niet hou den, kan men er moeilijk iets aan doen. Wat de vraag omtrent de reddingsmidde len enz., betreft, antwoordt de heer Feije dat aan de voorschriften wordt voldaan. Omtrent het varen bij ruwe zee merkte de heer Feije op, dat bij ruw weer niet uit gevaren wordt. Mocht tijdens de vaart het weer plotseling ruw worden, dan vertrouwt hij, dat op het personeel wel zoodanig te rekenen valt, dat niet vobr ongelukken be hoeft te worden gevreesd. De laatste vraag beantwoordde de heer Feije volkomen bevestigend. Barometerstand 9 uur v.m. 765. Achteruit. OrGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt- Naar waarnemingen in den morgen van 11 Augustus. Hoogste Barometerstand 766.7 m.M. te Breslau. Laagste Barometerstand 751.8 m.M. te Stornoway. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Augustus; Zwakke tot matige, zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk half tot zwaarbewolkt, later toenemende bewolking met kans op regen- of onweersbuien, aan vankelijk iets warmer. Haarlem; 2. G. Waalewijn, te Schoten; 3. A. van Gelder, te Haarlem. B, en W. stellen voor, het bouwcredict .oor de Woningbouwvereeniging „Zorg vliet" ad 127.000 te verhoogen met 1500 en alzoo te brengen op 128.500.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1