i 1 Dr. MULDER DE SPAARNEBANK Waarom De grensregeling van Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. De schoongemaakte Halsen. De asphalteering van de Groote Houtstraat. Xaderlandstormklasse afdeeling „Kennemerland" Onze Winkelstand. De Zandersbrug gereed. BURGERLIJKE STAND. Een geldinzameling. LAATSTE NIEUWS. De Duitsche grondwet-feesten. Oefentocht Instructie-vaartuig Prins Hendrik. Ongeval bij een Openlucht uitvoering. AFWEZIG TOT SEPTEMBER. LISSE. ZAANDAM. HEEMSTEDE. VOGELENZANG. LEIDEN. V.K. -x/8 -isvs iw/, iAOlU Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, j SCHOTEN. HOOFDDORP HAARLEMMERMEER. SPAARNDAM. ZANDVOORT. VELSEN. IJMUIDEN. HILLEGOM. kopenhagen HALFWEG. BEVERWIJK. Gemeenteraad. AANRIJDING. Hedennacht te ongeveer kwart over 12 kwam een Ford-auto uit de Rozenstraat. De chauffeur wilde oversteken naar het Stationsplein, juist toen van onder het via duet tegenover den Kruisweg een automo biel kwam in flinke vaart. Een aanrijding volgde, waarbij het voor stel van de Ford-auto werd ingereden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. too vraagt ons een abonné: ligt er op het fietspad tusschen Haar lem en Zandvoort meer glas, dan alle glas fabrieken in Nederland per jaar kunnen af leveren? staan er bij de opengebroken straat in de Groote Houtstraat den heelen dag door hardnekkige toeschouwers, die niet tot door- loopen worden aangemaand, en die de toch al nauwe verkeerspassage niet weinig strem men? worden de amateurs wielrenners in Den Hout niet verbaliseerd wegens het over treden van de maximum snelheid? Een der plaatselijke bladen bevatte Zater dag het volgende bericht: „Wij vernemen dat het Departement van Binnenlandsche Zaken een schrijven heeft gericht aan Ged. Staten van Noord-Holland, met het verzoek eventueele klachten van de verschillende gemeenten te willen over brengen in verband met de plannen tot grenswijziging van Haarlem. Er is tevens op spoed aangedrongen met het oog op de ongelijkmatigen belasting druk in de betrokken gemeenten, zoodat de zaak in den loop van dit jaar zijn beslissing zal krijgen." Naar aanleiding van dit bericht hebben we te bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen. Hierbij werd ons medegedeeld, dat ter zake de grensregeling wel gecorres pondeerd wordt tusschen het Departement van Binnenlandsche Zaken en Ged. Staten. De laatste brief, van het Departement ont vangen, dateert evenwel van begin April en die brief slaat niet op het hierboven be doelde bericht. Over het feit, of ooit eer verzoek, als in het bericht vervat, aan Ged Staten gericht, kon men zich thans niet uit laten. Terug te bekomen bij: W. G. J. Ouds hoorn, Zomerkade 91, armbandje; L. Schreu Esschilderstraat 15, ceintuur; J. G. Porre Doestraat 42, dameshandschoen; W. Smits Bilderdijkstraat 1, herdershond; G. Mens veen, Minnebroedersteeg, 9, herdershon: Kennel Haerlem: v. Pelt, Oosterstraat 28 grauwe hond; J. Sopaar, Cronjéstraat 1' grijze poes; G. Karnemelk, Spionkopstraa 39, wit-zwarte poes; Ringuele, Florisstrar. 35, wit-zwarte poes; D. Kinkel, Luc. Meier straat 6, zwarte poes; W. H. Manshein Soendastraat 25, grijs-wite poes; Poiitiebu reau Smedestraat, kruiwagen; G. Hos, Ja: Steenstraat 14, lorgnet; N. Nijman, v. Loo straat 15, loterijbriefjes; R. Riphagen, Patri moniumstraat 27, mandjes; Politiebureau, re cherche, Smedestraat, portemonnaie met in houd; H. H. Busselman, Koudenhorn 13, id..; J. Deen, Da Costastraat 20, ring met sleu tels; G. A. Prent, W. Boogaardstraat 5, sleu tels; J. J. Holt, Anegang 44, vulpenhouder J. W. Brand, Hedastraat 24, armband De Jager v. Lennepweg 18 Aerden hou, beursje met inhoud H. Korenbrits, Spaar- oogstraat 6, bril in etuiDrost, Leidsche- vaart 242, coupon v. e. Leening C. Bouters Romolenstraat 44, ceintuur L. Hijtveld Mr. Joosténiaan 29, ceintuurD. Vrugt Asterstraat 17, aemi-saison openb. Slacht huis, Slachthuisstraat, geit H. v. Tienen, Frankenstraat 9, dameshandschoen Paulen, Rozenstraat 15, dameshandschoen Stoop, Bloemendaal, hond, geel (Kennel Fauna) Brugwachter, Melkbrug, Spaarne, jas G. Maas, Groote Markt 14, jas-gabardine- H. Oome, L. Boogaardstraat 34, jongensjas v. d. Pol, Oranjeboomstraat 46, poes, zwart, (Kennel Fauna) Sluyter, Nieuwegracht 64, poes, zwart, idem Smits, Boekenrodestraat 16, poes, wit, idemJansen, L. Molen straat 12, poes zw. wit, idem Steiger, Java- straat 56. poes zw. wit, idem Koopman, Vrouwenhekstraat 38, poes zwart, idem v. Eden, Spaarne 40, poes, zw. wit, idem P. Stam, Nic. Beetsstraat, 15zw. lap zijde W. Smink, Schreveliusstraat 16, rijwiel lantaarn S. Top, Teylerhofjesstraat 1, medaille Brederode, Groote Markt 21, parapluie H. v. Iperen, Zwaardstraat 5, popje B. Windt, Generaal Bothastraat. 20, rozenkrans P. Postma, M. v, Heemskerk- straat 53zw. dameshandschoenen G. A. J. Steenbeek, Morinnesteeg 7, kinderschoen tje J. Houtkamp, Z. B. Spaarne 36, tasch en werkpakNijhuis, Graaf Willemstraat 19, wandelstokC. de Poris, Korte Wijn gaardstraat 12, zak Politiebureau Smede straat, zak met erwten. DE GEMEENTELIJKE CURSUS VOOR HOOFDONDERWIJZERS. Uit de stukken, die ter visie van de raadsleden liggen, blijkt, dat de Rijkskweek school voor Onderwijzers aan de Leidsche- vaart zich bereid heeft verklaard, pogingen in het werk te stellen, om een cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofd onderwijzeressen in te stellen, indien de ge meentelijke cursus wordt opgeheven. Aan het advies van den heer Boes ont- leenen wij, dat hij der cursus voor 1924 1925 wil laten voortbestaan, om, als blijkt, dat de Rijksgelegenheden voldoende in het geven van een cursus voorzien, dan over te gaan tot algeheele opheffing. Indertijd hebben we gewag gemaakt van een artikel uit der Kunstwanderer, waarin prof. Waldmann zijn meening uitte over de metamorphose, welke de vijf regenten stukken in het Frans Hals-Museum hebben ondergaan. Ffet „Vaderland" heeft nu zijn licht opge stoken bij den heer B. v. Bohemen, die ge wend is oude schilderijen op hun techniek te peilen. Ziehier, wat het blad van hem vernam De gouden gloed, Hals' eigen groen en de rijke zwarten zijn verdwenen en bonte, harde en kleur-onevenwichtige schilder-, stukken zijn daarvoor in de plaats geko- r4en. Maar men zou zich hebben te troos ten zóó schilderde Hals dit zou de naakte waarheid zijn en die gouden tooverschijn ijtas valschwe moesten eigenlijk blij toe zijn, dat we nu de schilderijen zagen zooals Hals ze had bedoeld en met den gloed der tijden hebben we niets te maken! De heer Gratama, de directeur van 't Haarlemsch Museum, gaat nog één klein huppelpasje verderWie dezen gloed niet missen kan, die moet maar een gelen bril opzetten, dan komt vanzelf het heerlijk patine van den loop der eeuwen weer terug Zoo bont en hard als thans deze vijf schilderijen zijn, zóó heeft alzoo Frans Hals 't gewild. De maker leit in 't graf; we kunnen hem niet dagen a charge of a dé charge. Maar we kunnen wél in herinnering brengen, wat nopens Hals' werkwijs vast staat, wat we zeker weten, van zijn ech- hiek. Hals glaceerde dit staat vast. En óók is het bekend, dat hij balsem door zijn glacis mengde. Daaruit volgt al dadelijk, dat hij zijn opzet temperde. Voorts staat vast, dat hij kopaivabalsem gebruifce en wel para balsem, .Waarschijnlijk 40 jaar geleden (de heer de Rouville schat het nog langer geleden) heeft men deze vijf regentenstukken wéér gebalsemd. Weer met kopaivabalsem en wel met gurjunbalsem. Alleen is deze laat ste soort, zooals men weet, helaas een imitatie en dus van heel wat ordinairder kwaliteit, dan de zuivere parabalsem. Men lette maar eens op het verschil. Parabalsem zuren 55.7, verzeepingsge- halte 67.5, ethergehalte 13.4. Gurjunbalsem zuren 8.5, verzeepings- gehalte 17, ethergehalte 8. Het gevolg hiervan is, dat dezelfde 5 re gentenstukken zoo geel geworden zijn, dat juist dit vijftal onder 't mes gekomen is. De andere Halsen zien er niet zóó geel uit, daar ligt alleen de gloed op, welke zoo aan trekkelijk is in een oud schilderij. Wat heeft nu de restaurateur, de heer De Wild (niet te verwarren met den vroe- geren restaurateur De Wild, die thans in Amerika vertoeft) gedaan Iets héél een voudigs hij heeft ze met puren alcohol schoongemaakt. Hij heeft dus de vernisla gen opgelost en weggenomen. En dus heeft hij tevens Hals' glacis weggenomen. En helaas volgt hier weer uit, dat deze vijf meesterwerken thans eenvoudig in hun „grondverf" staan Men ziet ze in hun op zet, in een voorlaatst stadium en ze zijn hiermee onherstelbaar geschonden.Te recht miste de Rouville als kunstenaar nuances en timbres, welke wij niet alleen aan het verstrijken der eeuwen dankten, spelingen in zwart en groen, die zeer welbewust met parabalsem werden bereikt. De meeste halftonen, de stadia der schaduwpartijen, enz. werden overgelaten aan het glacis. En voor den zachten prijs van twaalfduizend gulden hebben we nu met zuiveren alcohol dit glacis opgelost. Bovendien heeft de heer De Wild één dezer Halsen verdoekt. Niet zooals men gewoon is te verdoeken: neen, hij heeft een nieuw doek achter het oude gespannen. Waren er te groote gaten in? Nu wil men beweren met een beau geste: Onderzoek de watjes en ik tart u te be wijzen dat de verf méékwam! Makkelijk gezegd! Metaalverven en ver steende verf lieten niet los. Maar de aard- verven (bijv. het lampezwart) lieten natuur lik wél los en géén scheikundige autoriteit kan nu nog uit de watjes analyseeren, wat Hals' lampezwart geweest is en wat smook en rook en vuil uit later dagen. Maar wèl staat vast en stevig dat Hals' glacis nage- roeg uitsluitend uitaardverf bestond en het is heusch geen toeval, dat thans de heer le Rouville iuist de zwart-nuances mist! Met de asphalteering van de Groote out'straat worden goede vorderingen ge- aakt. In het opgebroken gedeelte vanaf de roote Markt tot aan de Anegang is men -denochtend begonnen met het leggen van at betonnen „bed", waarop later de asphalt 1 komen. Reeds een groot stuk van dit gedeelte van. e Groote Houtstraat was tegen den middag creed. Het tweede gedeelte, Anegang-Ver- ulft is thans ook voor rijverkeer gesloten, aodat dit geleid wordt langs ce Gedempte >ude Gracht in beide richtingen. Zaterdagmiddag is de afd „Kennemerland" an het Kaderlandstorm, verband Amster- am, teruggekeerd uit Laren, alwaar de vrij- illigers, drie weken waren gekampeerd. Verschillende examens voor onderofficier n georiend man, werden met goed gevolg Tgelegd. Door de afd. Kennemerland werden eer veel prijzen en medailles gewonnen. In de korpswedstrijd schieten, kwam „Kenne merland" op de 2e plaats. In de sportspelen blonk vooral uit de sergeant Hoepermans, die een groot aantal prijzen wist te bemach tigen. De voetbalbeker werd dit jaar gewonnen door de afd. Breda, voordien in berusting bij de afd. Gooi en Eemland. Vele Kaderlandstormers zullen met ge noegen terugzien op de drie weken, welke voor hun waren dagen van hard werken, doch veraangenaamd door wedstrijden, en de eer daarin uit te blinken. Thans zijn zij te rug om het volgend jaar wederom in een kamp te kampen om de hoogste prijzen en de Een bijzonder goed punt voor het verkrij gen van een nieuwe zaak is voorzeker Dam straat No. 35, alwaar thans de firma van Eek een nieuwe meubelzaak heeft geopend. De degelijke inrichting en de alleszins keurige verlichting alsmede de goede repu tatie welke deze firma geniet, zullen voor zeker wel de oorzaak geweest zijn dat reeds Zaterdag een groot aantal menschen de nieuwe zaak kwamen bewonderen. De voorhande zijnde meubelen munten uit door hun fraaie afwerking en hun soliditeit, terwijl de firma voor de degelijkheid ervan instaat, daar zij allen in eigyn fabriek ver vaardigd zijn. Het succes dat de firma heeft, wordt voorzeker wel duide>--, door de derde uit breiding welke de firma in 4 jaar tijd heeft gehad. De Zandersbrug is nu geheel en al voor 't verkeer open gesteld. Al het materiaal dat gebruikt is voor den opbouw is reeds ver dwenen. Alleen nog slechts enkele oneffenheden, en hopen keisteenen herinneren aan de werk zaamheden. Maar ook deze verkeersstoornissen zullen ook weer spoedig verdwenen zijn. Geboren: 8 Aug.: d. van J, de Looze Janssens. d. van M. A. E. de NijsHes sen. z. van S. P. H. de LoorBruis. d. van M. C. A. ValkTerpoorten. z. van W E. BoschEggers. z. van L. M. RijkseRickmann. z. van G. C. Een hoornde Braai. z. van H. WeertGer mans. d. van R. BoutVrolijk. d. van B. M. RussKemper. z. v. B. Adriaanse Wezenaar. d. van T. van TongerenBom. d. van P. C. v. d. HorstHendriks. 11 Aug: z. van R. SlagerMok. z. van G. StolwijkHoolwerf. Overleden 8 Aug. A. C. Oolgaardt, 73 j„ Kamperlaan. 9 Aug H. M. A. v. Velsen, 20 j., Zijlweg. 9 Aug. A. C. v. d. Raav. Waalwijk, 67 j., Oranjestraat. 10 Aug. H. v Gelder, 49 j., Potgieterstraat. 11 Aug. C BesselingKoster, 45 j., Bannesteeg. Van geachte zijde wordt er ons attent op gemaakt, dat door een meisje rondgegaan wordt om geld in te zamelen voor het „Kran tenmannetje." Ondervraagd bleek, dat de moeder van het meisje, gedreven door haar goede hart, deze inzameling had bedacht. Hoezeer ook de goede bedoelingen waar- deerende, zijn wij 't volmaakt met onzen zegsman eens, dat dit eigenlijk een gevaar lijke manier van geldinzamelen is, daar deze spoedig tot misbruiken zou kunnen aanlei ding geven. BERLIJN, 10 Aug. De feesten ter herden king van de grondwet van Weimar, die gis teren plaats hadden, zijn in 't heele land rustig verloopen. Te München hield presi dent Ebert de herdenkingsrede. Het laatste gedeelte van den oefentocht van directeuren en leeraren der Binnen- vartscholen van het Onderwijsfonds voor den Binnenvaart met het Instructie-vaartuig Prins Hendrik, werd medegemaakt door den Inspecteur, den heer M. J. v. Alphen de Veer, uit Den Haag en de 3 Rijksgedele geerden voor het examen van den Onder wijsbond. Tijdens de reis van Dordrecht via Hoek v. Holland naar Rotterdam, welke Vrijdag gemaakt werd, had een bespreking plaats over het onderwerp: Wat moet de schipper als minimum weten van machines en motoren. Deze bespreking die ingeleid werd door den heer G. de Jong, voorzitter van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, leidde tot het besluit, tot den Minis ter van O. K. en W. een adres te richten. Aan het uitvoerig adres ontleenen wij, dat de Directeuren en Leeraren der Binnen- vaartscholen als hun oordeel te kennen ga ven, dat ingesteld dienen te worden: lo, een diploma als schipper op een stoom- of motorvaartuig aan boord waarvan een ma chinist of motordrijver is; 2o. een diploma als schipper op een motor vaartuig zonder motordrijver tot een maximum van 50 P.K. dat voor het eerste diploa alleen noodig is, eenige kennis van den algemeenen gang van zaken in machine- of motorkamers; dat voor het 2e diploma echter noodzakelijk is, een diepere kennis over de werking der motoren in 't algemeen. Het ten spoedigste samenstellen van handleidingen voor beide diploma's werd noodzakelijk verklaard. Vrijdag n.m. brachten de deelnemers aan den tocht een bezoek aan het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Instituut te Rotterdam. Zaterdag werd het laatste ge deelte van den oefentocht afgelegd en werd van Rotterdam naar Vreeswijk gevaren. Het instructie-vaartuig Prins Hendrik is Maan dagmorgen voor een nieuwen oefentocht met zijn directeur en de leearen van de school voor schipperskinderen met internaat te Vreeswijk naar België vertrokken. Ook deze tocht zal een week duren. VALKENBURG, 11 Aug. Bij de gister avond plaats gehad hebbende opvoering van „Romeo en Julia" door de „Haghespelers" in het Open-Luchttheater te Valkenburg, ver loor mejuffrouw Stam, die de rol van Julia vervulde, door 't loslaten van de balustrade het evenwicht, waardoor zij van het rotspla teau viel. De heer E. Vebare, die den rol van Romeo vervulde, kon haar, nadat de val door struikgewas was gebroken, opvangen. Aanwezige geneesheeren constateerden geen bijzondere verwondingen, zoodat mej. Stam er met den schrik afkwam. Na deze kleine onderbreking werd de opvoering voortgezet. Vr.: Een mooie fietsweg van Haarlem naar en door 't Gooi van 100 K.M. Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Ab coude, Loenersloot, Loenen, Loosdrecht, Hilversum 's Graveland, Ankeveen, Weesp, Geinbrug, Diemerbrug, Amsterdam, Halfweg, Haarlem. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Lutjebroek? Hoeveel K.M,? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhorn, Avenhorn. Grosthuizen, Scharwoude, Hoorn, Wester-Blokker, Oos- ter-Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Lutje broek. Afstand 61 K.M. Vr.: Hoeveel K.M. is 't van Haarlem over Assendelft, Krommenie, Purmerend, Edam naar Volendam? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Wormerveer, Wormer, Jisp, Wijde Wormer, Purmerend, Edam, Volen dam. Afstand 40.9 K.M. Vr.: Op welke uren kan men per boot van Volendam naar Marken en hoe laat is men dan in Volendam terug? En op welke uren per botter of ander zeilvaartuig? Antw.: Om 2 uur des middags vertrekt een motorboot (pleizierboot) van Volendam naar Marken. Des morgens kwart voor 10 vertrekken luxe-rijtuigen van de N.-Holl. Tramweg-Mij. van Amsterdam langs overkant van het Y, Buiksloot, Zunderdorp, Broek in Waterland, Monnikendam, Edam en vervolgens naar Volendam Hier heeft men 1At uur tijd. Dan per motorboot of botter naar Marken, ver volgens van Marken naar Monnikendam en aldaar weer de tram nemen, en dan is men om 5 uur weer in Amsterdam. Mi Vertrek. De Weleerw. Pater Th. Romijn alhier, van de congregatie van de H. Fa milie vertrekt 17 September naar Brazilië met stoomschip Gelria van Amsterdam. „St. Gregorius de Groote". Door de Harmonievereeniging „St. Gregorius de Groote" werd gisteravond een feestelijke vergadering gehouden, waarop de Vaandel wijding zou plaats hebben. Een groot aantal genoodigden met hun dames was aanwezig. De Voorzitter, de heer ,L Hoogervorst, opende met den christelijken groet de ver gadering en heette allen welkom. Hij dankte allen voor den geldelijken steun voor het vaandel geschonken en wenschte allen een genoegelijken avond. Vervolgens moest hij tot zijn spijt mede- deelen dat pastoor Lacanse van IJmuiden verhinderd was te komen, zoodat de waar nemende adviseur Kapelaan Kok de vaan delwijding zou verrichten. Hierna blies de Harmonie, onder leiding van haren directeur den heer Tellings, van Heemstede, een marsch, waardoor er ook dadelijk een goe de stemming heerschte. Het vaandel, dat een prachtig stuk werk is, werd hierna door kapelaan Kok gewijd, waarna hij het woord tot de vergadering richtte, waarin hij de leden en den direc teur gelukwenschte met dit vaandel.. Spr. schetste het beeld en den levensloop der vereeniging. Vervolgens verklaarde spr. de teekens en initialen welke op het vaandel voorkomen. Maar boven dat alles prijkt het kruis. De openbare geloofsbelijdenis der vereeniging. Waar men dat vaandel ont moet, ziet men dat de vereeniging Roomsch is. Echter moet uit alles blijken dat men Roomsch is. Roomsch moet men zijn met ziel en met harte, maar ook vooral in woord en in daad. Maar steeds moet men het Room- sche principe toepassen op de uitvoeringen en repetities De onzichtbare vijanden, waar voor bij de wijding gebeden is, moet men overwinnen. Men moet onderdanig zijn aan den directeur en aan het bestuur. De kracht moet men putten, door op te zien naar het symbool, het vaandel. Door op te zien naar het Kruis, zal men overwinnen. Ook voor de leden geld: „In hoe signo vinces". In dit teeken zult gij overwinnen. Nooit kwijne deze vereeniging, maar zij groeie en bloeie Hierna werd door de Harmonie een Ou verture ten gehoore gebracht, waarna ka pelaan Kok de reorganisatieplannen uiteen zette. Nadat de Harmonie nog een marsch had uitgevoerd, nam de Zeereerw. heer pastoor het woord en trok een vergelijking tusschen den „Loud Speaker" op het Euchar. Congres en de trompetter op het vaandel. Steeds moeten we deze Roomsche vereeni ging steunen. De voorziter bracht vervolgens allen een welgemeend woord van dank. Nog werd het woord gevoerd door den heer J. v. d. Voort, welke vooral een woord van dank bracht aan den schenker en vervaardi ger van het vaandel en aan den schenker van de bloemen. Personalia, Voor het examen boek houden M. 0„ slaagde de heer J. Kakes, alhier. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: iets beter. Burgerl, Stand. Ondertrouwd: J. P. Nieuwenhuizen en C. Band. G. Krabbe en A. M. K. Slansky. Getrouwd: J. Vennik met Joh. Zandvoort. W. Keijzer met J. C, Dubbelman. R. Oort met C. J. E. C, Vrijdag. eboren: z. van A. Otte-Mudde, z. van Ch, M. Braakman-Hubbers. d v. G. M. Roozen-Verbeeten. d. van R. van Tilburg- Prins, Overleden: A. Ch. Abresch, echtg. van J. H. L. Deinse, 61 j. L. D. Zirkzee, wed. J. G. Belterman, 84 j. Ch. Steeavoorden, wed. P. Huyg, 82 j. Gunning. Het bouwen van een villa te Vogelenzang is door den architect Nic. J. Nijmannamens zijn principaal opgedragen aan den aannemer E. J. Donselaar, alhier. Personalia. Prof. van Wijk, alhier is benoemd tot lid van de academie van we tenschappen en Kunst te Praag. Nieuwe Zweminrichting. In tegenwoor digheid van vele autoriteiten, het gemeente bestuur en tal van belangstellenden is de nieuwe gemeentelijke grondwaterzwemin richting De Zijl, die bij de zwemvereeniging van dien naam in beheer komt, officieel ge opend. Aanwezig waren behalve vele raads leden uit bijna alle fracties, de vier wethou ders, de heeren Reineringer, Mulder, San ders en Meijnen. Eerstgenoemde heeft als loco-burgemeester de openingsrede uitge sproken. De heer van der Mark, voorzitter van de Zijl, heeft mede het woord gevoerd. De openingsplechtigheid werd afgewisseld door zwemoefeningen. De christelijke mu- ziekvereeniging Athalia bracht eenige num mers ten gehoore. Om vier uur begon een demonstratie van de Haagsche Zwem- en Poloclub Regentes, HEDEN 5% Nederland 1919 >41/o 941/2 6% Nederland 1923 9515/16 99'/8 454 Nederland 1917 4l5/ie 847/8 7% N..1. 1921 A 112 1023/g Holl. Lloyd Oude Vaart 891/, dito Gem. Eigendom 71 Mij. „Nederland" 151 Scheepvaart-Unie 1271/2 127 Rotterd Lloyd 128V Paketvaart 14u Oude Boot '6»/t Holl. Stoomboot 281/4 271 H. V. A. 520 Java Cultuur 359 56 571 Koloniale Bank i. 7a/4 1'91/a Indische Bank .343/s 135 Cert Handel Mij. i3C3,g 129 13 j 1291/a Phoenix 9l8/i Geconsolideerde 156 158 Kon. Olie 3-91/a 3401^ 103»/, 11 8 Vorstenlanden 1681/2 165.— 166.— Comp. Merc. Arg, 2sS/8 23 Poerworedjo 1161/, il71/s Oude Dell 3691/2 370 Senembah 340 Deli Batavia 324 324 Amsterdam Rubber 1501/, 1511/2 Serbadtadi 1931/, b 1 105 Wai Sumatra 1231/ 125 Dordtscbe Petr. 321,1/, 321 66 66 43/4 1453/4 Anacoaf 753/4 Wabash Conm. Maxwell 4*/i, 11 AUGUSTUS Aanrijding. Zaterdagmiddag ongeveer te half vier had op den Rijksstraatweg te Schoten nabij de brug over de Jan Gijzen- vaart een aanrijding plaats tusschen een auto bus en een particuliere auto. De oorzaak van de aanrijding was, dat de particuliere auto teveel aan de linkerzijde van den weg reed. De twee auto's kregen beschadigingen, de particuliere auto in die mate, dat deze door de firma Kimman moest worden weg gehaald. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. R. K. Volksbond. Dezer dagen ver gaderde de R. IC. Volksbond, afd. Hoofd dorp. In zijn openingswoord betreurde de Voorzitter de zeer geringe opkomst, maar schreef dit toe aan de werkzaamheden der leden in verband met het jaargetij. Na be handeling van de gewone huishoudelijke punten, kwam ook nog eens ter sprake het reeds eerder geopperde plan, om dezen zo mer een reisje te organiseeren voor de leden van den bond, naar de H. Landstichting, te Nijmegen. Door den Voorzitter werd het reisplan ontvouwd en werden de kosten bij benadering genoemd en als data vermeld 24 Augustus of 7 September. De reis zal gaan op een gezelschap kaart, dus kunnen de kosten voor velen geen be letsel zijn. Het bestuur vertrouwt dan ook dat er voldoende deelname zal zijn. Zoo niet, dan staat ook voor niet-leden gelegenheid tot deelname open. Meerdere gegevens verstrekken gaarne de bestuursleden en de correspondent van de Spaarbank, welke steeds zitting heeft in de school op de bekende data. Personalia. Voor het examen ter ver krijging van het getuigschrift van leider in lichaamsoefeningen slaagde te Amsterdam de heer D. Beets, alhier. Baron van Fridagh. De vroegere bur gemeester van de gemeente Spaarndam, S. G. L. F, Baron van Fridagh, is benoemd tot burgemeester van Schoorl. Burgerl, Stand, Ondertrouwd: Sj. Joustra en A. Keur. Getrouwd: W. C. Zwemmer en J. C. Kobs. Geboren: Marius, Cornelis, zoon van C. F. Adelaar en M. P. J. Winkel. Een zeer drukke dag. Hoewel het zich Zondagmorgen liet aanzien, dat het wel eens een drukke dag voor Zandvoort zou kun nen worden had zich niemand durven droo- men dat het zoo druk zou zijn als het ge weest is. Reeds vanaf den vroegen morgen kwamen tuffende en fietsende bezoekers aan. Vanaf de eerste trein en trams golfden de menschen binnen en het duurde tot laat in den middag dat de stroom aanhield. Zoo wel trein als tram hadden 't extra materiaal ingelascht en men vroeg zich dan ook te recht af hoe al de menschen weer moesten wegkomen. Doch ook hiervoor werd gezorgd. Naar wij vernemen vertrok de laatste trein half twaalf en de laatste extra tram voor Am sterdam ten 11.13uur. namiddag. Zandvoort heeft dan gisteren weer eens gehad een dag van groote drukte en de bezoekers, wij twij felen er niet aan of ook zij allen zijn weer als altijd zeer tevreden huiswaarts gekeerd. Men heeft geen handen genoeg gehad alle te verzorgen. Kortom Zandvoort maakte een goeden dag. Van ongelukken, die heusch op zulke drukke dagen niets bijzonders zouden zijn hoorden wij niet., maar geen wonder ook. Ons getraind en geschoold politie corps was geheel in actie en zij verdient dan ook allen lof voor haar tactvol optreden... 3. Opmaken van dubbeltallen College vat» Zetters. 4. Voorstel aanvrage machtiging gemeen- schappelijke regeling Wijk aan Zee en Duin betreffende de toelating van leerlingen op de O. L. School, alhier. 5. Voorstel wijziging naam Sparsielaan. 6. Voorstel subsidie Internationale Voor» jaarsbloemententoonstelling, 7. Voorstel verhuring woning Sparsielaan. 8. Voorstel wijziging gemeentebegrooting. 9. Aanbieding rekening 1923 en vaststel ling aanvullingsbegrooting 1924. 10. Vaststelling partieel uitbreidingsplan. 11. Vaststelling regeling met Haarlem om trent bezoeken inrichtingen voor Middelbaar en Hooger Onderwijs. 12. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd raadslid. 13. Mededeelingen en ingekomen stuk ken en hetgeen verder zal worden ter tafel gebracht. Burg. stand. Geboren: d. van CC* Spanjaard-van Eeken; d, van T. Timmer-Ha- mers; z. van J. W. C. Feller-Delg; z. vaO J. v. d, Berg-Koster. Ondertrouwd: J. D. Krispijn en C. Sj. d. Plas; .G J. Tönjann en J. M. W Spanjeri F Bussemaker en C E Bus; E van Os en M« F. W. Scbmidtmeier; F. S. Ockers en H C« Ebbeling; W. Hoekstra en M H. Kruiswijk* A. Strafland en E. Ros; J. F. van Opbergen en H. Bulsing; L van Wachendorff v. Rijn en J. Koelemey. Gehuwd: P. J. van Es en E. B. A. Popallf D Cornet en A Valkenier; J van Woensel en W. v. d. Lugt; P, W. van Amersfoort en C M Rozemeyer; Ch. J. de Vilder en J. J" M. Koks. De Zevende Zendag. - Van dezen etfhtert zomerschen Zondag hebben zeer velen ge profiteerd om hier ter plaatse ontspanning ie zoeken. Nauw had de stralende zon een warm® dag aangekondigd, of men zag ze komen op de fiets en per auto, weldra ook per boot, om het eentonige leven van alle dagen in de benauwde stad of in het eenzame land, voor enkele uren te verwisselen voor het strand leven en wat verder in IJmuiden te zien is. We zagen ook weer een boot komen met een paar honderd kinderen, die, thans vroo- lijk, met vlaggenen banieren en een muziek korps aan het hoofd, naar het strand gin gen. En het was daar aan het strand den geheelen dag een levendige drukte, alsof men in een der bekende badplaatsen was. Onnoodig is het natuurlijk nog te melden, dat ook de overzetveren weer goede zaken maakten, al werd die boterham ook weer gedeeld door een aantal vreemde gelegen heidsveren. EERSTÉ KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) O.6II/2 0.603/ 14.50 14.70 BRUSSEL 13.30 13.40 WEENEN .38 .363/g LONDEN i 11.60»/, tl.653/4 STOCKHOLM. 68.7 8.50 41.80 41.85 CHRISTIAN IA 35.35 35 85 BAZEL 48.90 48 80 NEW-YORK 2.571/2 2.551/4 ROME 11.30 4.65 „Onvermoeid Vooruit." Dezer dagen vergaderde de R. K. Pol. Prop. club „On vermoeid Vooruit." Deze vergadering had ten doel, om de bestaande club, die uit sluitend haar zetel had te Zwanenburg, om te zetten in een parochiale politieke club. Na opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd, waarna door den heer A. Kiijnman een lezing werd gehouden over het onderwerp „Is Gods dienst noodzakelijk." Aan de hand dezer lezing werden enkele vragen gesteld en had een opgewekte ge- dachtenwisseling plaats. Vervolgens had plaats de ontbinding der club en heroprichting eener parochiale Het bestaande bestuur trad in zijn geheel af, terwijl door den Wel Eerw. Heer Kapelaan de vergadering werd gepresideerd. Het ge wijzigde reglement werd voorgelezen en zon der verandering aangenomen. De verkiezing van een nieuw bestuur, ging, gezien de geringe opkomst, niet door. Daar voorzitter en vice-voorzitter beiden volgens het reglement, bestuursleden der Kiesvereeniging behooren te zijn, er slechts 3 aanwezig waren, werd deze verkiezing als mede die der overige bestuursleden uitge steld tot een volgende vergadering, welke welke zal plaats hebben op 9 September a.s Bij de gebruikelijke rondvraag, gaf de heer J. Meegdes zich op, een lezing te zullen hou den op de e.v. vergadering, waarna sluiting met den christelijken groet plaats had. Aangehouden, Alhier is door de politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht de koopman P. H. v. L„ die nog 10 subs, 10 dagen en 1subs. 1 dag te goed had. De maximum-snelheid. Nadat er her haaldelijk klachten zijn opgegaan uit de bur gerij zoowel als uit den gemeenteraad over het snelle rijden in de Zeestraat, is de politie er toe overgegaan de overtreders der maxi mum-snelheid te bekeuren. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen 1 motor, 1 luxe auto en 4 autobussen. Burgerlijke Stand. Getrouwd; Nicolaas Marinus Brandjes Taconis en Alida Johanna van der Winden, Bevallen; M. A. TieboschBakker, d. A. van NoortBergsma, d. P. Hofman Pompert, z. J. HalffAffourtit, z. C. Baltusv. d. Klooster, d. M. M. van Wa- verenKabel, z. Overleden: Cornelis Franciscus Dors, in den ouderdom van 7 weken. Petrus Arisz, in den ouderdom van 76 jaren. O. L .VR. VAN GOEDEN RAAD. DINSDAG, TA uur Jongenscongregafie. WOENSDAG, 7 uur, Vrouwencongrega tie; 68 uur biechthooren. DONDERDAG, geboden vasten, en ont houdingsdag. 's Avonds geen Lof. VRIJDAG, O. L. Vr. Hemelvaart, te vieren als Zondag. 7 uur, 8 A uur en 10 uur H. Mis sen. 7 uur Lof in de St, Agathakerk. ZATERDAG 5BA uur biechthooren, 7 uur Rozenhoedje. Personalia. Voor het examen Engelsen L. O., slaagde te 's-Gravenhage C. M. Ornloo, alhier. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Beverwijk zal Woensdag 13 Aug,, 's avonds kwart over 7 uur bijeenkomen ter behan deling van de volgende agenda: 1. Installatie nieuw benoemd raadslid. 2. Benoeming van 2 leden commissie werk loosheidsverzekering. Afwezig met kennisgeving de heeren Hoog' moed en van Houten. Nog afwezig de heer Vooren. Na voorlezing van het gebed wordt als voorstemmer aangewezen de heer Loerakker. 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. De notulen worden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Begrooting Gezond heidscommissie 1925. Missive van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Katwijk, begeleidende de raming der ontvangsten en uitgaven dier commissie voor het jaar 1925, aanwijzende het bedrag, dat door elke gemeente in de kosten zal moeten worden bijgedragen. Het aandeel dezer gemeente bedraagt f 95.62. B. en W. hebben besloten aan den Raad voor te stellen dit bedrag te brengen op dr gemeentebegrooting 1925. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Opheffing betrekking brugwachter aan de brug over de Hillegommerbeek en eervol ontslag J. van der Paal. Besluit van Ged. Staten waarbij aan deze gemeente tot wederopzegging vergunning wordt verleend tot het sluiten van de brug over de Hillegommerbeek in den Rijks straatweg. B. en W. hebben besloten aan den raad voor te stellen a. om de betrekking van brugwachter aaö gemelde brug op te heffen b. om aan den tegenwoordigen brug wachter J. van der Paal eervol ontslag als zoodanig te verleenen, beiden met ingang van 1 Juli 1924. De heer Selhorst vraagt, of de heer van der Paal pensioengerechtigd is. De voorz. zegt neen. De voorstellen van B. en W. worden aan genomen. 5. Verordeningen tot re geling en tot heffing en op de Invordering van eene bijdrage voor het volgen van het onderwij8 in het bouwkundig tel kenen. B. en W. hebben ontworpen a. de verordening tot regeling van het on derwijs in het bouwkundig teekenen« b. de verordeningen tot heffing en invor dering van een bijdrage voor het volgen vafl dat onderwijs, en besloten deze ontwerp* verordeningen aan den raad ter vast stelling aan te bieden. In de verordening is bepaald dat B. en W« kunnen toestaan, dat personen, niet in d® gemeente woonachtig, dit onderwijs volgen- Het onderwijs wordt gedurende vijf maan den gegeven, aanvangende den eersten Maandag in October. De bijdrage door de leerlingen verschul" digt bedraagt f 3.Voor minvermogenden de helft. De heer Vooren komt ter vergadering. De heer Selhorst brengt dank voor «e samenstelling der verordeningen. De heer Schrama sluit zich daarbij aat1 en spreekt den wensch uit, dat ieder die van dit onderwijs gebruik kan maken, het moge doen. De onderwerpen worden goedgekeurd. 6. Verzoek van CJ.L. van der List te Hillegom zake het huren van ec^ woning van „Goed wo nen" en het daarbij plaa*^ sen van een schoenen** kerswerkplaats. Adres van C.J.L. van der List, houdende verzoek om het daarheen te willen leide^ dat hij alsnog in aanmerking kan komen voot een woning van Goed Wonen en hem vef* gunning verleend worde tot het daarbw plaatsen van een schoenmakerswerkplaat** B. en W. overwogen dat adressant eel woning van Goed Wonen kan bekoiH®^ dat die vereeniging echter in hare bestuurs vergadering van 2 Juli heeft besloten on de geen enkele voorwaarde af te wijken van haa_ vroeger genomen besluit om niet toe te la* ten het bouwen van afdaken of schuurtje door de bewoners van hare woningen, dat het buiten de competentie, zoowel Ya£ B. en W,, als van den raad is, om verandering te brengen in dit besluit of de gevraag" toestemming te verleenen, - hebben daarom besloten aan den raad v<?° te stellen om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Fijma vindt deze zaak niet s° eenvoudig en vraagt of B. en W, de bevoeg" heid hebben om te wijzigen. Het zal toe niet lang meer duren of de arbeiders '<unn de hooge huren niet betalen en zal het bestu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2