Advertentiën. MET1GD 'JfflEUWS Gevestigd te Haarlem t Voor Heelkunde Vrouwenziekten Verloskunde Diefstal van monsters suiker. V erkeersongevallen. Last van zigeuners. De Tilburgsche berooving. Met z'n drieën op stap. Een kranige redder. Lang onderweg. BINNENLANDSCH Het kon. bezoek aan Zeeland. KERK EN SCHOOL. Fonds voor de kustverdediging 1925. Koninklijk bezoek aan Hilversum. NIEUWS. 1 over het spoor gereden, waar moderne en Julia Igna innigen dank. G. ADRIAN, ARTS. heeft de practijk hervat Dr. ROORDA heeft de practijk Hervat A. HARTMAN, TANDARTS tot nader berichi afwezig. RASSAUPLEiK 4 WAARSCHUWING. Burg. Aan de KLINIEK voor TANDHEELKUNDE GED. OUDE GRACHT 84, van Goed Wonen blij zijn als kleine midden standers de huizen willen huren. Thans reeds wordt er een huis te huur aangeboden. Spr. vindt de houding van het bestuur van G. W. zoo eigenaardig het is verboden geiten of honden te houden, kostgangers te houden of een deel te verhuren en toch doet men het. Spr. wil het verzoek van adres sant onder de bizondere aandacht van B. en W. brengen. De heer Klaver vraagt hoe ver gaat de tnedezeggingsschap van B. en W. Er is al iemand geweerd en er is iemand die een klein afdakje heeft bijgebouwd en men heeft hem de huur opgezegd., trots dat G.W. hem graag hield. B. en W zouden ieder geval afzonder lijk dienen te bekijken, al kunnen natuurlijk niet allerlei schuren toegestaan worden. Zouden B. en W. ook kunnen zeggen waar om de bedoelde persoon geweerd is De Voorz. vraagt was hij lid van G. W. Er zullen toch wel bepaalde redenen voor die weigering geweest zijn. De heer Klaver daarom zou ik willen we ten hoever die bevoegdheid gaat. De Voorz. t dat recht van beslissen hebben wij niet wel krijgen wij een lijst ter beoor deeling of de eventueele huurders de huren Zullen kunnen betalen De heer Loerakker merkt op, dat het ad vies van B. en W. in orde is formeel. Een uitgebreide bevoegdheid der overheid in dezen acht spr. gevaarlijk, of zoo'n schuurtje echter een overwegend bezwaar is, betwijfelt spr. De woningen zijn met de hulp der over heid gebouwd, 't bestuur heeft dan ook re kening te houden met de wenschen dier over heid, Zijn B. en W. het eens met het bestuur De heer Vermeer is het met den heer Fijma eens. Het onderhavige is niet 't eerste geval. Er heeft zich ook een geval voorgedaan, dat een middenstander een teekeningetje overlegde en tot het bestuur zeide zeg nu maar precies hoe het moet en toch werd het geweigerd. Dat is willekeur. De Vos slaat een stuk muur er uit en het bestuur durft niet op te treden. De gedachtengang van den Raad moet beter tot uitdrukking komen. De heer Loerakker zegt, dat aan adressant geen antwoord gegeven wordt, spr. wenscht, dat B. en W. met G.W. overleg plegen en wordt er willekeur betracht, dat B. en W. zich dan wenden tot den Minister, om aan die willekeur paal er perk te stellen. Weth. de Vreugd antwoordt den heer Loer akker, dat B. en W. 't in dezen met G.W. eens zijn. 't Bestuur heeft meermalen aan B. en W. advies gevraagd en het college heeft steeds tot voorzichtigheid gemaand, omdat we ook consequent moeten zijn en niet aan den een toestaan, wat we een ander moeten weigeren. De voorz. zegt de kwestie is eenmaal, dat het niet mag. De heer Selhorst zegt, het aantal afwijkin gen beslaat 20-tallen één woonhuis, dat een winkelhuis zou worden voor fijn fruit is een groentenwinkel en magazijn. De voorz. 't Zal het beste zijn, dat B. en W. zich in verbindigng stellen met G.W. Weth. Balvers zegt, de tijd is nabij, dat onze arbeiders daar niet meer kunnen wonen. De heer Fijma heeft met mij over deze zaak niet gesproken maar veel van wat deze zeide moet spr. ondet schrijven. De heer Loerakker wil alle bevoegdheid laten aan 't bestuur van G.W. Bemerken B. en W. en den Raad echter dingen in strijd met 't algemeen belang, dan dienen we in te grijpen. Wij moeten niet zijn de huisbaas, de bevoegdheid van 't bestuur moet groot zijn Wordt een geval als dit algemeen dan zal de vergadering van G.W, een woord mee spreken Een bedrijf als dit is niet kinderlijk en daarom uit spr. den wensch dat er onder ling overleg geschiedde tusschen B. en W. en het bestuur van G.W. Het voorbeeld van de hrn. Fijma en Selhorst hebben wij niet noodig. Zullen B. en W. in overleg treden De voorz. ja. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 7. Afkoop Tol in de Hilie- gommer beek bij de Hip- pelaarsbrug. Rapport van de Raadscommissie te dezer Zake, waaruit blijkt dat door het R.K. Par. Armbestuur alhier voor afkoopsom wordt verlangd een bedrag van f 7000, dat door particulieren f 5000 en door den Zandrij- polder f 1000 wordt bijgedragen, en bij welk rapport door de commissie wordt voorge steld over te gaan tot afkoop van bedoelden tol. De aan dien afkoop door dat Armbestuur verbonden voorwaarden luiden, dat het onderhoud van de Nieuwe Beek, alsook van de Hippelaarsbrug, voor zoover dit thans is ten laste van het Armbestuur, in het vervolg komen ten laste van de gemeente Hillegom. B. en W. hebben besloten aan den raad voor te stellen, om, na ontvangst van de toe gezegde bijdragen, over te gaan tot afkoop van bedoelden tol voor een prijs van f 7000, en op de verder door het Armbestuur ge stelde voorwaarden. De heer Vermeer kan zich met het voor stel vereenigen, hij heeft het rapport der commissie met aandacht gelezen en brengt deze hulde. De indruk moet echter niet zijn dat de gemeente er met f 1000 af is, want dat is niet zoo. Het onderhoud wordt bedui dend hooger dan aangegeven wordt, doch deze middeleeuwsche toestand moet weg. De heer Vooren zegt, dat de commissie de zaak nauwkeurig heeft onderzocht., het onderhoud zal gemiddeld per jaar niet veel hooger zijn dan f 125. De heer Vermeer dan verschillen onze ramingen, doch ik houd vast dat het bedrag hooger zal zijn. De heer Vooren in beheer bij de overheid wordt de exploitatie als regel duurder, om dat men heel'gauw bij de gemeente komt. De commissie heeft steeds gezegd we zullen Zuinig beheeren en zij hoopt, dat waneer buitensporige uitgaven zullen worden ge vraagd we getrouw zullen zijn (en de com missieleden op de eerste plaats) om trouw te blijven aan ons woord i zuinig beheeren. De heer Selhorst kan ook met 't voorstel van B. en W. meegaan. Spr. verwacht van de opheffing meer kade- en havengeld. Wat zal er echter nu met de oude Beek gebeuren Deze heeft nu nog maar alleen belang voor een paar bloemisten (Er wordt hier en daar even gelachen). De voorzitter zegtdit is nu niet aan de orde. Er worden nu verschillende bedankjes ge geven door weth. de Vreugd, den heer Voo ren, die bizonder 't bestuur der Zanderij polder bedankt en door den voorz. aan de commissie. 8. Verzoek Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur om subsi die voor de te houden ten toonstelling. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Adres van het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, hou dende verzoek ten behoeve van het uitloven van medailles op de groote tentoonstelling door haar in 1925 te houden, een subsidie te willen verleenen van f 1000. B en W. hebben met 2 tegen 1 stem be sloten voor te stellen om het gedane verzoek in te willigen. Tegen stemde de weth. de Vreugd. Weth. de Vreugd is overtuigd van 't be- iang van de Tentoonstelling voor 't bedrijf sPr. heeft echter gelet op ons belastingcijfer en daarom ziet hij er zwaar tegen op. Spr. 2°u 't toejuichen als wij in dezelfde toestan den verkeerden als naburige gemeenten de tentoonstelling heeft zeker spr. sympathie, ?ls opbouw van 't vak, maar wat 't zwaarste is moet 't zwaarste wegen en daarom moet spr. tegen stemmen. Weth. Balvers wil de meerderheid in het college van B. en W. vertegenwoordigen en wededeelen waarom hij met hart en ziel voor is. Aan de zuinigheid is wel degelijk gedacht, we zijn niet over een nacht ijs ge gaan. De zaak is meermalen bekeken, rijpe lijk overwogen, en afgewacht wat andere gemeenten zouden doen. Waarom zijn wü verplicht het gevraagde te geven? Omdat het absoluut een gemeentebelang is. De bloembollencultuur is ons grootste bedrijf, ons eenigst bedrijf, de heele bevolking be staat er direct of indirect van. Een buiten staander kent het nut der Intern. Tentoon stellingen niet. 't Is een stuk propaganda, ze geeft meer bekendheid in de vreemde landen. Het vak is hard vooruit gegaan nieuwe soorten, nieuwe variëteiten, getuigenis van energie van patroon en arbeider, verbetering in praepareeren, zelfs in schurenbouw. De tentoonstelling brengt ons in contact met nog bevoegder lui. De tentoonstelling komt den export ten goede, we krijgen meer afzet gebied en meer relaties. Slaagt ze goed, dan komt er meer welvaart, ook voor Hillegom en wel bijzonder voor Hillegom, omdat wij bovenaan staan met den export. Daarom moeten wij steunen. Men zal zeggen het bedrijf gaat goed, het is zoo, maar het tegenovergestelde is niet uitgesloten en om die tegenslag zoo klein mo gelijk te maken moeten we trachten het af zetgebied te vergrooten. De tentoonstelling kost duizenden; firma's en organisaties ver leenen steun, des te meer is het de moreeie plicht voor ons, de gemeente die van het vak eeft, om te steunen en spr. hoopt dan ook, dat de raad met het voorstel zal instemmen. De heer Fijma kan gedeeltelijk met het betoog van den weth. Balvers meegaan; toch zal spr. tot de tegenstemmers behooren. Er wordt geroepen bezuinigen, bezuinigen. In 't boilenbedrijf is die propaganda noodig. Als we de luxe zien die tentoongesteld wordt en de duizenden die straks weggegooid wor den, denkt men ook aan de arbeiders, die verhongeren in 't bedrijf. De belasting is steeds hooger geworden, de bloemisten ver dienen geld als water, de heeren betalen liefst geen belasting, maar kloppen wel aan om geld uit de gemeentekas. De heer Jansen wil 2 vragen stellen. Er wordt f 1000 gevraagd kunnen we die ge ven Spr.'s antwoord daarop is absoluut niet De 2e vraag is moeten we afzijdig blij ven Dat kan ook niet. Spr. wil daarom, gezien de gemeentefinanciën f 300 geven. De heer Schrama is het in veel met weth. Balvers eens toch zal hij tegenstemmen. Was de vereeniging in financieele moeilijk heden dan zou den we als overheid helpen. Doch men spreekt zelfs in 't vak van hooge conjunctuur en de heer Segers te Lisse kan er in beginsel niet voor zijn. De gemeente kan het geld niet missen en daarom is spr. tegen. Wat de heer Fijma gezegd heeft over de arbeiders, daarvan zijn deze zelf de schuld waren ze sterk in de organisaties, dan zou door socialen drang de toestand voor hen ver anderen. De heer Selhorst verheugde zich toen hij de tentoonstelling aangekondigd zag, spr. zal voorstemmen, 't Gevolg der tentoonstel ling zal o. m. zijn grooter uitvoer en ook wij arbeiders zuilen er wel bij varen. Spr. uit den wensch, dat de tentoonstelling moge slagen en de bloemisten hun arbeiders van den winter aan 't werk zullen houden. De heer Loerakker onderschrijft de pro paganda. De vorige tentoonstelling kon echter niet in de schaduw staan van deze. Werd de tentoonstelling hier gehouden, dan zou spr. anders tegenover de gevraagde f 1000 staan. Spr. zal als blijk van waardee ring niet onvoorwaardelijk tegenstemmen, doch in verband met 't gesprokene door Wet.h de Vreugd acht hij 't wenschelijk, dat B. en W. hun voorstel wijzigen. B. en W. van Haarlem stelden f 250 voor, de Raad wenschte f 100 en toch zullen vele bezoekers der tentoonstelling aan Haarlem voordeel geven, 't Bedrijf gaat goed velen die cri- tiek op den Raad oefenen onttrekken zich aan de verschuldigde belastingen al is een en ander moeilijk te bewijzen ieder weet het. Men rijdt met een nieuwe auto, slaat swiet en gaat tegelijk zeggen dat men geen belas ting betalen kan. Spr. geeft ernstig in over weging het voorstel te wijzigen en wat te doen zich uitsprekende als blijk van waar deering. De heer Klaver noemt het geen subsidie maar een schenking. Als middenstanders of arbeiders eene tentoonstelling organiseerden, zouden wij er ook dan er zoo afkomen Deze menschen die vragen, bezitten alles dubbel en dwars. Moeten we daarvoor f 1000 geven. De bloemisten zoeken de klanten zelf wel op, propaganda is niet zoozeer noodig. is de welvaart er zooveel beter door Bij onze buren misschien hier niet, dus dan hapert er hier wat aan. We mogen geen f 1000 geven. Dat Haarlem dat doet, kan ik be grijpen, Hillegom mag alleen een schenking doen van f 1000. Hoe vaak hoort men hier wat staat het er toch miserabel voor. Laat men propaganda maken uit eigen beurs. En waarvoor is die propaganda noodig Er zijn bollen te kort. Hillegom kan 't niet lijden, uit erkentelijkheid zou ik voor een klein bedrag wellicht mijn stem geven, doch voor f 1000 niet. De heer Vermeer stipt terloops even aan het geopend zijn der tentoonstelling op Zondag, dit is een principieel bezwaar. Maar door 't karakter dezer subsidie is spr. er tegen. Een exploitatie-rekening is er niet, juist andersom. Hoe komen B. en W. er aan. 't Kan hier geen subsidie zijn, 't is een schenking. Laten we het adres zoo van de hand wijzen. Er is 'n garantiefonds, maar de over heid kan beginnen met schokken. De heer Jansen wil f 300 voorstellen. De heer van de Loo f 500, uitsluitend voor medailles, niet voor onkosten. De heer Vooren wijst op 't royale der autoriteiten toen er sprake was, dat hier gebouwen zouden komen. Hillegom is de voornaamste gemeente, 't centrum. De zuinig heid mag de wijsheid niet bedriegen, wij hebben ons te schamen als we achterblijven. De voorz. zegt het volkomen met den heer Vooren eens te zijn. Na nog eenig heen en weer praten wordt het voorstel in stemming gebracht met de uitslag 55 terwijl de heer Vermeer buiten stemming blijft. Tegen de heeren Jansen, Fijma, Schrama, Klaver en weth. de Vreugd. Vóór de heeren Loerakker, Balvers, Selhorst, Vooren en v. d. Loo. Dit punt wordt dus aangehouden tot de volgende vergadering. 9. Belastingreclame. Wordt behandeld in geheime zitting. 10. Verzoek van de N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" om afwijking van de vastgestelde rooi lijn. Adres van de N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud", houdende verzoek om wijziging van de vastgestelde rooilijn van 9J4 Meter uit het hart van de straat, voor een door haar te stichten machineloods, waarboven ver gaderzaal, op een terrein aan de Leidsche- straat. B, en W. hebben besloten voor te stellen de gevraagde afwijking toe te staan, zoodanig dat gebouwd wordt, zooals op de ingediende teekening is aangegeven. De heer Vermeer zegt 't is al een eind op de hoogte. Weth. de Vreugd het zijn bouwwerken voor den onderBcuw ais voorbereidend werk. De heer Vermeer wat de zaak betreft heb ik geen bezwaar maar *t is niet in den haak. Gebeurt 'f weer dan zal ik tegenstem men. De heer Schrama is 't met den heer Ver meer eens. Spr. geeft B. en W. in overweging voortaan hier tegen te waken. De voorz. ik zal er voor zorgen, mijnheer SchrstHcL Het voorstel van Ben W, wordt aangeno men* De monsters suiker van de Wester-Suiker- raffinaderij, die op de kantoren van de Suiker centrale aan de Heerengracht te Amsterdam bezorgd moesten worden, werden zoolang in een loods opgeslagen in afwachting van de expeditie. Sinds eenigen tijd echter had de po litie van het bureau Spaarndammerstraat vermoeden, dat er van deze monsters danig gestolen werd en een onderzoek bewees haar dat dit sinds eenige jaren het geval was ge weest. Een rechercheur ging een paar knechts van de expeditie der fabriek na en bemerkte, dat zij baaltjes suiker uit de loods afleverden bij een banketbakker die in de Jordaan een klein winkeltje had. Procesverbaal werd op gemaakt. Er worden sinds den laatsten tijd 14 zakken ruwe suiker vermist. Er zullen spoedig arrestaties volgen. Vrijdagmiddag had op den hoek van de Hoofdstraat en de Rozendaalsche laan bij Velp een botsing plaats tusschen een autobus uit Zuid-Holland, die schoolkinderen ver voerde, en een autobus van de Geldersche Stoomtramweg Mij. Van de eerste bus, een Fordwagen, spron gen de banden van de voorwielen af, terwijl van beide bussen de spatborden werden ver nield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen beide chauffeurs is proces-ver baal opgemaakt. Nabij de Leeuwenburgerlaan te Doorn reed een auto uit Amsterdam in volle vaart tegen de tram. De bestuurder en een inzit tende kwamen er met lichte verwondingen af. De passagier moest worden uitgezaagd. De auto is totaal vernield. ERNSTIG ONGELUK TE MUÏDERBERG. Zondagavond werd in het Onze Lieve Vrouwegasthuis alhier, een dame binnen gebracht, die te Muiderberg onder de tram was geraakt ten gevolge waarvan zij ernstig aan het been werd gewond, terwijl haar een voet werd verbrijzeld. Een ooggetuige deelde ons hieromtrent het volgende mede Op het station Muiderberg was het heden avond zeer druk. Toen de Gooische stoom tram arriveerde, drong het publiek op, ten gevolge waarvan een dame, mevrouw van der Zant, wonende Pieter Nieuwlandstraat 104, die met haar echtgenoot en een schoondoch ter op de tram stonden te wachten, van het perron geraakte en tusschen de rijtuigen van de nog rijdende tram viel. Van de zijde van het publiek werd onmid dellijk hulp verleend. De verbandkist van een nabij gelegen hotel werd gehaald om een noodverband te kunnen aanleggen, en vervolgens werd het slachtoffer in een par ticuliere auto naar de hoofdstad gebracht, ■aar de verbrijzelde voet werd geamputeerd. UITSLAANDE BRAND TE 's-GRAVENHAGE. Een bovenhuis uitgebrand. Omstreeks half twee Zondagmiddag be merkte een agent onraad in een perceel aan de Gedempte Gracht no. 22 te Den Haag. Weldra sloegen de vlammen uit de eerste en tweede verdieping. De brandweer, spoedig aanwezig met een motorspuit en een ladder wagen, kon niet meer beletten, dat de twee verdiepingen geheel uitbrandden. De in het perceel gevestigde kapperswinkel bekwam veel waterschade. De bewoner, een veedrijver, verklaarde dat hij, toen de brand uitbrak, met zijn zoon op de motorfiets reed op de Leid- sche straatweg, Een andere motorrijder, hem overigens onbekend, had hem toen gewaar schuwd, dat zijn huis in brand stond. Hij was dadelijk naar huis gereden. Zijn vrouw was, even'voor de brand bemerkt werd, met de twee kinderen een bezoekje gaan brengen bijl familie die tegenover woont. Zij zou, toen zij het huis verliet, in de keuken op het gastoestel een pan met boontjes op laag vuur hebben laten staan, terwijl onder het toestel papier lag. Men veronderstelt dat dit papier vlam gevat heeft. De brand was al gebluscht toen burgemeester Patijn ter plaatse arriveer de. Reeds om half drie konden de motorspuit en de ladderwagen inrukken. Het huis ziet er treurig uit, terwijl de groepjes belangstel lende buurtbewoners niet uitgekeken raken. Verzekering dekt de schade. INBRAAK IN DE KERK OF OP ZOEK NAAR POES. Het „Vad." vertelt Het buurtje rond de Nieuwe Kerk aan het Spui in de Residentie is in den nacht van Zaterdag op Zondag een tijdlang uit den slaap gehouden. Een der bewoners van het straatje naast de Kerk had met zijn zoon uit het raam ge legen om te genieten van den mooien avond. Vader, had de jongen opeens gezegd, kijk de koster nog eens laat op ronde zijn Het was over twaalf. Wel nee, had de vader overlegd,, de koster doet zoo laat geen ronde. De man ligt allang in Zijn bed. En toen men bemerkte dat de ontdekte gestalte langs de muren sloop, stond het bij de fa milie vast dat moest een inbreker zijn- De koster werd gewekt en samen ging men op onderzoek uit. Buren, door de achterblijvers gealarmeerd, zetten de hekken af. Een auto op het Spui verlichtte met zijn groote lantaarn het Kerk plein. De zoon ging op zoek naar politie. Weggedoken in een donkeren hoek werd de man ontdekt. Toen men hem greep, Zei hij dat hij bezig was zijn poes te zoeken. Maar dat geloofde niemand. Hij moest mee. Op weg naar het bureau kwam men twee agenten tegen. Die namen den ver dachte weer mee naar de kerk, en zochten met hem alle deuren af. Een politiehond verscheen op het tooneel. Rechercheurs i kwamen toeschieten. De man werd op gebracht naar het bureau. „Ik wou mijn poessie zoeken" vertelde hij aan iedereen. Stel je nou eens voor, zei de buur vrouw, dat die man werkelijk op zoek was naar zijn poes. Je moet nou maar een dieren liefhebber zijn 1 Nou, maar dan sluip je toch niet langs de muren, zei een ander. Was je niet bang buurman? vroeg nummer drie. Ikke niet, zei de man. En zoo bleef men nog lang doorpraten. Onderwijl trachtte men op het politiebureau uit te maken, of de man nu een inbreker was, of werkelijk op zoek was naar poes. Sedert eenige dagen kampeerden in liet Woonwagenkamp te Maarssen zigeuners met hun wagens. Hun verblijf aldaar was van dien aard, dat hetn oodzakelijk was hun te wijzen op de wet en de gemeenteverordeneingen. Blijk baar heeft dat geen voldoenden invloed gehad en hun optreden, was oorzaak dat de politie moest ingrijpen. Donderdagmiddag overtraden weder een paar jongens het ver bod om gras te steken dat met sikkels werd afgemaaid. De politie moest er weder bij te pas komen en nam de sikkels in beslag wat niet zoo gemakkelijk ging en niet alvorens één der politiedienaren aan de hand ver wond werd. Eerst nadat er krachtdadig werd opgetreden, kozen de bandieten eieren voor hun geld en namen de vlucht Door atctvol optreden van de Rijks- en gemeentepolitie liep dit voorval af, zonder dat van de wa pens gebruik gemaakt moest worden, of schoon het een oogen'blik spande. Van de vier verdachten van de beroovin® op den heer de W. te Tilburg, zijn er drie ter beschikking der justitie gesteld. A. H' uit Breda is op vrije voeten gesteld, daar van zijn medeplichtigheid niets is gebleken. De huishoudster van een bekend theater directeur te Rotterdam had voor eenige dagen een kast opengebroken in het huis, waar zij diende en daaruit 1000 ontvreemd. Zij is met het geld op stap gegaan met een Oostenrijker en een Hongaar, twee varens gezellen. Het drietal is aangehouden en was nog slechts in het bezit van 40. Men meldt uit Arnhem In den IJssel sloeg een roeibootje om, dat in aanraking kwam met de kabel van de veerpont van het Rhedensche veer. In de boot zaten de 18- jarige H. van E. met zijn 11-jarig broertje, dat aan beide beenen verlamd is. Van E. wist met inspanning van al zijn krachten, worstelende tegen den sterken stroom zich zelf en zijn broertje boven water te houden. Een schipper die het ongeval zag, roeide met een bootje naar de drenkelingen en wist beide na veel moeite op het droge te brengen, juist toen de jongens in het water dreigden onder te gaan. Op 7 Juni 1912 zond iemand, die op zijn huwelijksreis was aan een kennis te Wage- ningen een prentbriefkaart uit Godesberg. In Wageningen bleek de kaart onbestelbaar. Nu onlangs kreeg de afzender haar terug gestuurd, als onbestelbaar, aan zijn adres in 's-Gravenhage. De kaart draagt post stempels: Godesberg, 7 Juni 1912; Wage ningen 8 Juni 1912 en Amsterdam 18 Juli 1924. De postzegel was intusschen van de kaart verwijderd en wel, naar duidelijk blijkt, vóór dat het Amsterdamsche stempel er op is gezet. De gelukkige, die de kaart van zijn huwelijksreis iets voor zijn kope ren bruiloft terug ontving, mocht nog 4 cent strafport betalen ook. Kan de briefkaart ook wellicht een aan winst zijn voor het te stichten postmuseum? EEN SPANNENDE REDDING. Een spannend en angstwekkend toonee heeft zich te Sanvey-Gate (Leicester) afge speeld. In een woonhuis aldaar was brand uitgebroken en de vrouw des huizes, die haar drie kinderen door het vuur wist ingesloten, baande zich een weg door de vlammen. Zij mocht er eerst in slagen, haar jongste kind te redden en keerde toen terug om de beide andere kinderen in veiligheid te brengen. Toen zij ze bereikt had, bemerkte de voor 't brandende huis verzamelde menigte, dat ook de dappere moeder op haar beurt door de vlammen was ingesloten. Een buurman had echter de goede inge ving, naar de tweede verdieping te klimmen en door een venster moeder en kinderen bui ten het gevaar te brengen. De redder had een geestdriftige ovatie in ontvangst te nemen. EEN NIEUWTJE IN DE MAASSTAD. Uit Rotterdam wordt gemeld Op het Noordplein te Rotterdam is Zater dag iets nieuws begonnen. In de navolging van de Zondagsche bij eenkomsten in het Londensche Hydepark heeft de burgemeester, naar aanleiding van een verzoek van den heer A. A. Lührs, be stuurder van de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden en lid van den gemeenteraad, verlof gegeven om op Zaterdagavond op het stille gedeelte van het Noordplein het publiek toe te spre ken. Echter is nadrukkelijk bepaald, dat de bijeenkomsten niet het karakter van een openbare vergadering mogen aannemen. Zoo werd het niet toegestaan de debattee- ren. Wie zich geroepen voelt zijn denkbeel den te verkondigen, mag op een verhooging klimmen en het publiek toespreken. Zaterdagavond was deze vergunning voor het eerst van kracht. Er was veel belangstel ling. Toen de heer Lührs begon het publiek toe te spreken, wilde het communistische raadslid de heer Van Burink met hem in debat treden. Een rechercheur wees er den heer van Burink op, dat dit niet geoorloofd was, maar dat hij het volste recht had, el ders een toespraak te houden. Op eenigen afstand beklom de heer van Burink daarop een verhevenheid en hield hij tot plm. 500 omstanders een rede over de steunregeling der werkeloozen. De heer Lühr hield voor 700 omstanders een sociaal Democratische pro- pagandarede van algemeene strekking. Een eind verder op zong de Evang. Ver. „Het Vischnet" christelijke liederen en op een ander punt was een spreker der communis tische jeugdvereeniging bezig het publiek in te lichten. Het Noordplein is groot genoeg om alle gegadigden een rustige plek te bezorgen. Er vielen ook geen incidenten voor. Verwacht wordt, dat in de toekomst van deze gelegenheid tot het houden van rede voeringen een druk gebruik zal worden ge maakt. Een Belgische persstem. De reizende redacteur van het Belgische blad Het Laatste Nieuws maakt met zeer veel sympathie gewag van het koninklijk bezoek aan Zeeland en schrijft onder meer: De tocht door Zeeland wekt groote geest drift. Voor de Nederlanders is Koningin Wil- helmina de vertegenwoordigster van Oranje en haar verschijning is dus een herinnering aan de geschiedenis en wel aan het groote tijdvak dat de onafhankelijkheid, den bloei en de eenheid van Noord-Ntderland bracht, de zestiende eeuw. Achter Koningin Wilhel- mina ziet men als de gestalte van den groo- ten Zwijger, den man der daad. Men begroet de vorstin niet met het kunstmatige Wien Neerlandsch Bloed, doch met het in benarde tijden door Antwerpschen burgemeester Mar- nix gedichte Wilhelmus, dat wel den ge moedstoestand van het volk weergaf, en niet een militaire muziekkorps speelt dit volks lied, doch de menigte zingt het; klein en groot kennen de woorden der innigste cou pletten. De koninklijke tocht is een zegetocht. DE CONGRESFILM. (Officieel) Volgens een mededeeling van den voor zitter van het Comité voor Pers en Propagan da is de officieele Congresfilm „Adoro Te" onder leiding van den heer Dorus Herm- sen en pater Hyacinth Hermans O. P. door den heer Willy Mullens en diens assistenten opgenomen tijdens het XXVIIe Internatio naal Euch. Congres te Amsterdam, thans ge reed. Vrijdagavond werd de film vertoond voor de léden van het Locaal Comité in het Residentie-theater te 's-Gravenhage. De op name bleek een meesterstuk van filmkunst De blijde, grootsche ontvangst van den Kar dinaal-Legaat op Holland's wateren, de stich tende, ontroerende Kindercommunie, de Pontificale H. Mis van den Pauselijken Le gaat en de onvergetelijke Sacramentsproces sie welk zelfs vanuit een vliegtuig werd op genomen vormen de steeds stijgende hoofd momenten van de Congresweek waarvan het beleven door de filmkunst aan duizenden blijde ontroering zal geven. Namens het Locaal Comité zegde deken Stroomer den ontwerpers dank voor hun toe wijdende zorgen, waardoor een zeer waardige weergave is verkregen. Het ligt niet in de be doeling de film in mondaine gelegenheden te vertoonen doen in meer passende omgeving. Dinsdag zal te Wittem voor Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum de film worden ver toond ongeveer terzelfder tijd als waarop te Amsterdam voor genoodigden in het gebouw Carré een voorstelling zal plaats hebben. Woensdag zal een zoodanige vertooning te 's-Gravenhage worden gehouden. Te Rot terdam geschiedt ze in de groote zaal der Ge- zeilenvereeniging. De film zal ook voor Z. H. den Paus worden vertoond. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uit- gaveti van het „Fonds ter verbetering van de ljrustverdediging," dienst 1925. De uitgaven beloopen in totaal volgens de raming 20.000, waarvan 8000 om het geleverde materiaal en de reeds gemaakte werken te doen onderhouden. De uitgaven zuilen worden bestreden uit de reeds ter be schikking van het fonds gekomen, dan wel door toevallige baten, eventueel gedurende het dienstjaar aan het fonds nog toekomende bedragen. Het vermoedelijk batig slot over 1924 en de toevallige baten worden geraamd op 1.258.000. Men meldt ons: Toen in Maart van dit jaar het 500-jarig bestaan van Hilversum werd gevierd, vond men het in deze gemeente jammer, dat onze ook in het Gooi zoo geëerde Vorstin bij de feestviering niet tegenwoordig kon zijn. Hare Majesteit vergat echter Hare nijvere onderdanen in de eerste en voornaamste der Gooische gemeenten niet. En omgekeerd kan er eveneens van ge tuigd worden, dat ook de burgers van Hil versum alles in het werk hebben gesteld, om heden, Maandag, de ontvangst van Koningin Wilhelmina zoo hartelijk mogelijk te doen zijn. Bijna huis aan huis was de driekleur uit gestoken, meerendeels met de Oranje-wim pels eraan. Ook werden door velen Oranje strikjes gedragen. Bovendien was' van ge meentewege op de Kerkbrink een fraaie versiering aangebracht. Voor de stoep van het Stadhuis was een tuin aangelegd met pl .ten en Oranje-bloemen. Rondom het plein waren vervolgens, ongeveer op de ma nier als bij de laatste jubileumfeesten op den Dam in de hoofdstad, Oranje-geschilderde masten opgericht, waaraan bakken met de schoonste bloemen waren bevestigd. De top van elke mast, waaraan een natio nale of een Oranje-wimpel wapperde, was gericht naar het Stadhuis. Gezien vanaf het hordes voor het Stadhuis, maakte het den indruk van een vaandeldefilé. De verdere bioemversieringen aan de huizen van parti culieren, de drukte in de straten (vele zaken hadden hun personeel vrijaf gegeven), de concerten, die op verschillende gedeelten plaats hadden, dit alles gaf aan de stad een echt feestelijk aanzien. In de morgenuren was het zelfs al heel druk in de stad, voornamelijk in de buurt van de Kerkbrink. Het terras van het alom bekende „Hof van Holland" zat reeds vroeg vol met tal van feestgenooten, die meeren deels daar bleven, om getuige te zijn van de aankomst van Hare Majesteit op het aan den overkant staande Raadhuis. Om kwart voor tweeën in den middag waren de raadsleden en enkele genoodigde journalisten in de raadszaal samengekomen voor de officieele ontvangst van Onze Landsvrouwe, die ongeveer op hetzelfde tijd stip per auto, voorafgegaan en gevolgd door eenige hofauto's met het gevolg de grens van de gemeente Hilversum was genaderd. Toen Hare Majesteit op den Soestdijker- straatweg reed en daar bij den gemeente kom door Hilversum's Burgemeester werd verwelkomd, werden er 21 saluutschoten gelost. Door de Emmastraat, Groest en Kerk straat vervolgden de hofauto's hun weg naar de Kerkbrink, waar voor het Stadhuis halt werd gehouden. Vriendelijk werd de Koningin door de langs den weg geschaarde menigte begroet en toen Hare Majesteit zich naar de raads zaal begaf, klonken, nadat de Hilversumsche Harmonie onder leiding van den heer van der Klei het „Wilhelmus" had gespeeld, luide en hartelijke toejuichingen van de zijde van het samengestroomde publiek. In de hal was van één der wethouders het dochtertje aanwezig, om de Hooge Gast een bouquet aan te bieden. In de raadszaal, die ook keurig met plan ten en bloemen was versierd, stelde de burgemeester, mr. P. J. Reymer, aan Hare Majesteit voor de wethouders, de gemeente secretaris en de raadsleden (de sociaal-de mocratsiche en communistische leden van den raad waren niet aanwezig). De burgemeester hield vervolgens tot Hare Majesteit een toespraak. De Koningin beantwoordde deze toe spraak met een rede. Na deze officieele ontvangst begaf de Ko ningin, gevolgd door den burgemeester en den raad, zich naar het bordes van het stad huis, waarboven een baldakijn was aange bracht. Niet minder dan vijf en tachtig plaatselijke vereenigingen hadden deputaties afgevaar digd, om Hare Majesteit hunne hulde en aan hankelijkheid aan het Oranjehuis te komen betuigen. De stoet, die het stadhuis voorbij trok, werd geopend door de Utrechtsche Postfanfare „Onder Ons", met 8 tamboers. Dan volgde een heraut en daarachter liep het voltallig bestuur van de Vereeniging „Koninginnedag", die het défilé georgani seerd had. De vertegenwoordigers der aan het défilé deelnemende vereenigingen, voor zoover aanwezig, met hunne vaandels, vorm den verder den stoet, waarbij zich ook nog twee muziekkorpsen hadden aangesloten. Toen het défilé begon, traden vier meisjes van onderscheidene scholen op Hare Ma jesteit toe, om haar een bloemstuk aan te bieden met een oorkonde, waarop o. m. te lezen staat, dal het bloemstuk wordt aan geboden namens de 85 aan het défilé deel nemende vereenigingen, waarvan de namen op de oorkonde vermeld zijn. Het défilé duurde ongeveer twintig minu ten. Na afloop daarvan trok onze Vorstin zich in de raadszaal terug, waar mevrouw A. ReymerBrouwer H. M de thee aanbood. Om half vier werden de hofauto's weer bestegen, om een rondrit door de gemeente te maken. Onder het spelen van het „Wil helmus" en een luid hoera geroep vertrok de Koninklijke stoet, voorafgegaan door den burgemeester, naar het Sportpark. Overeenkomstig den wensch van H. M. werd door verschillende arbeiderswijken frisch uitziende arbeiderswoningen tc be wonderen zijn. De tocht v/erd door het bloe- .xnenkwartier vervolgd en ongeveer om naiï vijf had mea het Sportpark bereid, waar H. M. door de Utrechtsche Postfaniare „Onder Ons", onder leiding van den heer Sigierman. met het „Wilhelmus" verwelkomd werd. Tijdens de rondrit door de gemeente moest herhaaldelijk worden gestopt en wei daar, waar vertegenwoordigers van instellingen, zoowel als particulieren, de Koninklijke Gast bloemen wilden aanbieden. De bloemennuldc was inderdaad o-'erweldigend, Is er goed geteld, dan had H. M. niet minder dan 17 bouquetten op Haar betrekkelijk kortdi rijtoer in ontvangst te nemen. ïn het Sportpark stonden, toen de Konin gin naar de Koninklijke tribune schreed, 2000 kinderen opgesteld, die onder leiding van den heer J. A Steinz allereerst het „Wil helmus" aanhieven en daarna zongen „Alle man van Neerlands stam en „We willen Holland hou'en Toen het gezang was beëindigd voerden, onder leiding van den heer J. Burgwal, de leden van vier gymnastiekverenigingen een opmarsch uit, en wel de leden van de gym nastiekclub van de Christelijke Oranjeyer- eeniging. van de Hilversumsche Gymnastiek- vereentging, van de R.-K. Gymnastickver- eeniging „Wilskracht en Vriendschap en van de R K. Meisjesgymnastiekvereemging Het Hilversumsch Mannenkoor „Apollo zon»' tensloite, onder leiding van zijn direc teur, der. heer C. A. Galesloot. diens com positie „Aan t Vaderland De Koningin, die de medewerkers bedank te voor dezen genotvollen middag, nam at- scheid van den burgemeester er. verliet daarop hartelijk door de menigte toege juicht, de 500-jarige" gemeente. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, onze lieve Zoon en Broeder HERMAN in den ouderdom van ruim 20 jaar. Haarlem: G. VAN VELSEN W. VAN VELSEN-Iwes Semarang: MICHEL VAN VELSEN Haarlem: JACQUES VAN VELSEN THEO VAN VELSEN Haarlem, 9 Aug. 1924. Zijlweg 10. Begrafenis op het R.-K. Kerk hof St. Barbara vanuit de St. An- toniuskerk, Groenmarkt, na de H. Mis van Requiem van 9/a uur. Geboren: Dochter van TH VAN TONGEREN TH. VAN TONGEREN-BORN Haarlem, 10 Augs. 1924. Kleverparkweg 36. De Heer en Mevrouw KERKHOFF- MIDDELDORP geven kennis van de geboorte van hunne dochter Haarlem, 10 Augustus 1924, Voor de hartelijke en talrijke bewij zen van deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Zoon, Broeder, Behuwdbro*- der, Zwager en Oom, den heer WILLEM BONKENBURG brengen wij hierbij onzen Vogelenzang. Heemstede, 9 Aug. 1924. Wed W BONKENBURG-Kmgma. Familie BONKENBURG. Des Woensdags geen spreekuur. STIFFELAAR SlillHil KlllillilüIilSlllMlllfó!!!" SPREEKUREN van half twee tot half drie Voor ziekenfondsleden van 's morgens half ne. gen tot half tien De BURGEMEESTER van BLOE- MENDAAL geeft de ingezetenen in overweging, speciaal hotel- en pen sionhouders, alvorens in relatie te tre den met zekere mej. DEN OUDEN, inlichtingen in te winnen aan hel bu reau van politie te Overveen. Bloemenaaal, den 11 Aug. 1924. A. BAS BACKER, zal tot nadere aankondiging GEEN SPREEKUUR worden gehouden. Ge durende dezen tijd kunnen patiënten, welke zich van kunsttanden of gebit ten willen voorzien, zich bij de zusters der inrichting laten inschrijven. Voor den middenstands kliniek van 13 uur, voor mindergegoeden of ziekenfonds kliniek 's morgens van 911 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3