SjAcmHolK Brieven uit Frankrijk. RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Maandag 11 Augustus 1924 Wanneer niet de kwestie der ontruiming van het Ruhrgebied, waarom trent de Fransche delegatie zelve het oneens is, en waaromtrent te Parijs een ministerraad gehouden wordt, vertraging in den gang der Lon densche conferentie brengt, verwacht men een spoedige algeheele over eenstemming en het einde der conferentie nog deze week. Onder de Radio-berichten. De Fransche delegatie is weer naar Londen teruggekeerd nadat te Parijs Herriot's voorwaarden betreffende de te Londen te behandelen vraagstukken eenparig zijn goedgekeurd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN AARDBEVING IN TURKESTAN. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Eert origineele Van Dijck? DAGELIJKS. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 64 - Tel. 3896. FEUILLETON. FRANKRIJK EN DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Niemand kan bij voorbaat zeggen, of de tweede akte van het internationale spel te Londen, begonnen met de komst der Duit- sche afgevaardigden, minder belangrijk zal Zijn, dan de eerste, geëindigd met een moei lijk verkregen accoord tusschen de geallieer den. Eerst als het doek is gevallen, een eind beslissing over het plan-Dawes is genomen en de verschillende parlementen hun eerste Ministers het votum van vertrouwen blijven geven, zal gezegd kunnen worden, dat deze conferentie, te Londen vrucht heeft gedragen. Niet alleen tegen veler verwachting in, ge- Zien de onderhandelingen die in de eerste periode dezer conferentie zoo moeizaam tot overeenstemming leidden, maar ook als een uitzondering van Welslagen, die de regel der laatste jaren komt bevestigen dat geen enkele conferentie Europa nader heeft gebracht tot den werkelijken vrede. Pessimisme en optimisme hebben elkan der in de afgeloopen weken hier schier da gelijks afgewisseld. Het optimisme viert thans hoogtij in de kringen die Herriots po litiek toejuichen en in de organen die van den beginne af in hem hun vertrouwen hebben gesteld. Of het gewettigd is, zal de uitkomst eerst ten volle keren, want zelfs nu theore tisch het accoord te Londen is bereikt tus schen de geallieerden en Duitschland zijn goedkeuring aan het Fransche arbitrage- voorstel zal hechten, dan nog blijven prac- tisch voor de uitvoering zoovele moeilijk heden bestaan, dat de vrees voor een onge stadig opklaren van den politieken hemel niet ongegrond is. Een mislukking van de Londensche conferentie zou opnieuw een internationale verwarring beduiden, zelfs een politieke chaos tengevolge hebben. En de leiders uit de verschillende landen waren hier van te voren reeds zoo overtuigd dat zulks in ieder geval diende vermeden. En meer dan aan innerlijke overeenstemming tusschen de geallieerden, die steeds lancunes zal vertoo- nen, zal dan ook aan dat bewust zijn een be vredigend resultaat eventueel dienen toege schreven. Juichen de medestanders van Her- riot over het succes door hem te Londen be haald, zijn tegenstanders ontwapenen niet, al is hun toon in de laatste dagen meer ge matigd, nu zij althans ondervinden dat Her riots bemoeiingen de Fransche belangen niet geheel opofferen aan die der Engelsche po litiek. De persorganen van het Bloc National zit ten zelfs eenigszins verlegen met het succes door Herriot behaald en het is niet te veel ge zegd dat de hypernationalen feitelijk hadden gehoopt het Fransche voorstel verworpen te zien, óm sterker te ^taan in de bestrijding van Poincaré's opvolger, den tegenwoordigen minister-president. Zij moeten toegeven, dat niet Herriot, maar Poincaré zelf de eerste is geweest het plan-Dawes te aanvaarden, maar zij verwijten hem door het aanbrengen van wijzigingen, de invoering van een uitgebreid stelsel van arbitrage, afbreuk te hebben ge daan aan den machtsinvloed van Frankrijk ten opzichte van Duitschland. En daarmede de zekerheid van betaling, en de landsveilig- heid op lossere schroeven te hebben gesteld, terwijl ook de verschuldigde bedragen door Zijn toegevendheid een aderlating hebben ondergaan. Edmond du Misme in „le Rappel blijft volhouden dat het accoord te Londen zoo niet een algeheele capitulatie dan toch een wijken beduidt, Emilé Buré in „l'Eclair" verklaart zelfs dat de levensbelangen van Frankrijk er door zijn opgeofferd en een zelfde meening zijn Generaal de Castelnau en Perlinax in de „Echo de Paris" toegedaan. Al valt de invloed van deze stemmen niet te loochenen, al wij zen zij bij voorbaat op een heftigheid van de batten, die vermoedelijk eind Augustus in de Kamer Herriot te wachten staan, 'als hij re kening en verantwoording over zijn houding te Londen zal afleggen, de meerderheid van het Fransche volk keurt de gedragingen van zijn Minister-president goed, en ziet met hoopvolle verwachting het einde der con ferentie tegemoet. Zonder in alle opzichten die verwachtingen te deelen en mede te jui chen in het koor van hen die Herriot als den grootenoverwinnaar beschouwen, kunnen wij niet ontkennen dat zijn optreden 'n prij- zenswaardigen ommekeer in de Fransche politiek heeft teweeggebracht. Hij heeft voor een geest van onverzoenlijk heid, Poincaré eigen, een verlangen naar vrede en overeenstemming tusschen de ver schillende volken in de plaats gesteld. We heeft hij niet uit bevreesdheid voor zijn voor ganger geheel met diens stelsel durven bre ken, geheel zich zelf weten te zijn, zooals zijn verkiezingsprogram deed verwachten, maar hij heeft in ieder geval getoond de isolements- politiek van Frankrijk te willen prijsgeven en in samenwerking met de geallieerden en ook met Duitschland de oplossing te zoeken van 't vraagstuk der herstelschulden. En zeker is dat de conferentie te Londen, hoe scherp de onderhandelingen in de eerste week ook zijn gevoerd, hoe diep de meenings- verschillen ook tot uiting kwamen, zich al thans van vorige conferenties hierdgor heeft onderscheiden dat alle persoonlijke aanvallen die vroeger een welslagen uitsloten, zijn uit gebleven. Aan den goeden wil der geallieer de onderhandelaars valt ditmaal minder te twijfelen. En dit is reeds een belangrijke stap vooruit op het pad der internationale ver zoening. Het verschil in de wijze waarop de besprekingen thans worden gevoerd, verge leken bij te voren gehouden bijeenkomsten is te groot om dat niet te bespeuren, ook al was het lang niet altijd botertje tot den boom en al zijn de moeilijkheden verre van verdwe nen van het Europeesche wereldtooneel. Nog weten wij'niet of Duitschland roet in het eten zal gooien en het verkregen accoord wederom tot nul zal terug brengen. Wij we ten alleen dat de kansen gunstiger staan dan te voren om een einde te maken aan het her stel probleem, dat al te lang de gemoederen heeft verontrust en na tien jaren, nog steeds Europa's rust bedreigt. Zeker is dat hier Herriots politieke papie ren zijn gestegen, hoe het eindresultaat ook moge wezen. En alleen zijn tegenstanders die ook na zijn succes zijn bestrijders zijn geble ven, betwijfelen of hij met opgeheven hoofd uit Londen naar Parijs zal terugkeeren. Ve en zijner vrienden betwijfelen dit evenzeer een week geleden, thans zijn zij eens gezind hem een lauwertak toe te werpen en te ver klaren, dat hij zijn vaderland voortreffelijk heeft gediend. Zal ook de geheele verdere wereld aldus oordeelen, die een grootere tegemoetkoming wellicht had verwacht, doch met vreugde aanvaardt dat althans ten deele Frankrijk de'politiek van Poincaré heeft vaarwel ge zegd om onder Herriot nieuwe banen te be treden. Het einde van de tweede akte, thans in vol len gang, zal hier gedeeltelijk antwoord op geven. Maar meer nog de toekomst als een eventueel door alle partijen aanvaard plan- Dawes, gewijzigd naar Herriots inzichten, tot uitvoering zal moeten gebracht. Want de wereld is langzamerhand een te ongeloovige Thomas geworden om zelfs in een welgeslaagde conferentie zonder voor behoud, vertrouwen te stellen. Parijs, 6 Augustus 1924. Mr. P. v. S. De ontruiming van het Ruhrgebied, die officieel geen punt van bespreking op de Londensche conferentie zou uitmaken, heeft men uiteraard en voorat ook door de houding der Duitsche delegatie toch met buiten bespreking kunnen houden, maar zelfs dreigt ze nu den gang der onder handelingen te vertragen, doordat zij de oorzaak is geworden van min of meer diep gaande meeningsverschillen in de Fransche delegatie. Het verschil van meening gaat voorname lijk over de factoren, die over ontruiming Zullen hebben te beslissen. Herriot en Clémentel staan op het stand punt dat die factoren van ekonomischen aard zijn. Zij beroepen zich op het feit dat de Roer is bezet, omdat Duitschland in deuit- voering van de schadevergoedingsverplich tingen te kort schoot, tegen herhaling van welk verzuim Frankrijk en België zich wilden vrijwaren door beslag te leggen op dit pro ductieve pand. De militaire bezetting diende alleen om de Micum, die voor de productief- making van het pand moest zorgen, te be schermen. Hieruit volgt dat de bezetting van meet af aan een ekonomisch en geen militair doel had. Weliswaar gaan Herriot en Clé mentel niet zoover dat zij de militaire ont ruiming met de ekonomische willen laten samenvallen, maar toch meenen zij dat eko nomische overwegingen voor die ontruiming den doorslag moeten geven. Hun redeneering is deze de Roer is bezet omdat de Duitschers in verzuim waren, en dient te worden ont ruimd als zij het bewijs hebben geleverd het Dawes-plan richtig na te komen. D termijnen, binnen welke dit h. 1. kan blijken, worden verschillend opgegeven. Eerst heette het, dat de ontruiming in drie étappes zou worden voltrokken, met dien verstande dat over twee iaar de laatste zone, die van Essen, zou vrijkomen. Later is één 'aar genoemd en oók wordt beweerd dat de termijn af hankelijk zou zijn van de mate, waarin Duitschland bereid zou zijn concessies op handelsgebied te verleenen. Generaal Noliet acht het aanleggen van ekonomische maatstaven verkeerd en houdt staande dat de militaire ontruiming moet afhangen van het officieel constateeren van Duitschland's ontwapening. Bovendien ver schilt hij met zijn medegedelegeerden van gevoelen over de wenschelijkheid om reeds te Londen hieromtrent een beslissing te nemen. Hij voert aan, dat de Londensche confe rentie niet voor militaire aangelegenheden is belegd en dat het derhalve beter is de be slissing uit te stellen. Ten slotte is men overeengekomen, de zaak aan den ministerraad voor te leggen om dien dit geschilpunt te laten uitmaken. Dat de Londensche conferentie tengevolge van de beslissing te Parijs schipbreuk zou kunnen lijden, zooals in oppositiekringen wordt beweerd, achten we weinig waarschijnlijk Het welslagen ervan is ook voor Frankrijk van zoo groot belang, dat het onverantwoor delijk ware ze op deze blinde klip te laten stranden. Dit te meer nu de Engelsche re geering bereid is reeds thans de kwestie der onderlinge schulden aan te snijden en de Pa- rijsche conferentie daaromtrent reeds te Londen voor te bereiden. Vermoedelijk zal dit geschieden in verband met een verzoek van de Duitsche delegatie om het geheele bedrag van de schadevergoeding, waarvoor de commissie-Dawes geen cijfer heeft ge noemd, vast te stellen. Naar verluidt zijn de Franschen bereid dat verzoek in te wil ligen, mits een verlaging van het eindcijfer, in den betalingsstaat van 1921 opgenomen, niet ten koste van Frankrijk geschiedt. Welke snelle vorderingen de Londensche conferentie overigens maakt kan blijken uit het bericht, dat Zaterdagmiddag een over eenkomst is geteekend tusschen de Com missie van Herstel en de Duitsche regee ring nopens de kwesties voortvloeiende uit de uitvoering van het rapport-Dawes, die onder de bevoegdheid van de Commissie van Herstel vallen. De overeenkomst is in zoover voorwaardelijk, dat, als er geen re geling wordt bereikt tusschen de geallieerde regeeringen op de conferentie te Londen, de ovefeenkomst vervalt. De Commissie van Herstel heeft besloten onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. De tekst van de overeenkomst zal heden worden gepubliceerd. De Duitschers hebben thans de andere delegaties er van weten te overtuigen, dat zij het protocol der conferentie niet kunnen onderteekenen wanneer zij niet tevens een overeenkomst aangaande de militaire ont ruiming naar Berlijn kunnen meebrengen. De Belgen willen Frankrijk in de kwes tie niet in den steek laten, maar zij maken er geen geheim van, dat zij geen belang meer hebben bij de bezetting van de Ruhr, zoo dra het plan-Dawes in werking zal zijn ge treden. MacDonald heeft verklaard, dat hij niet wenscht, dat de Rijn langer bezet zal blijven dan volgens het vredesverdrag rechtvaardig zou zijn, maar dat hij ter zake van de mili taire controle aan de zijde van Frankrijk staat. Met deze belofte van den Britschen premier keert Herriot naar Parijs terug, om daar het ernstige geschil met Noliet uit te vechten Snowden, wiens invloed niet mag worden onderschat, steunt het standpunt der Duitschers in deze kwestie. De tweede commissie is thans met haar werk gereed gekomen, maar de derde com missie nog niet. Van officieele zijde wordt verzekerd, dat Herriot stellig hedenmorgen vroeg te Lon den zal terugkeeren. Het voornemen is, dat hij per vliegtuig zal reizen, zoodat reeds vroegtijdig een zitting van de „Groote Ze ven" zou kunnen plaats hebben, die 's mid dags door een plenaire zitting zou worden gevolgd. De meeste gedelegeerden betwij felen echter, of Herriot inderdaad zoo spoe dig zal kunnen terugkeeren. De toestand is thans zoo, dat indien er geen wijziging in de plannen komt ten ge-, volge van Herriot's besprekingen te Parijs een spoedig einde der conferentie kan wor den yerwacht, door een regeling, volgens welke de militaire ontruimnig zouJ[worden vervroegd, terwijl tevens de militaire con trole op Duitschlands ontwapening en de overdracht van die controle aan den Volken bond zouden worden bespoedigd. Ten aan zien van de andere kwestie doen zich op het oogenblik geen principieele moeilijkheden meer voor. DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZING IN DE V. S. President Coolidge is niet voornemens, de candidatuur van La Follette, die zich nog altijd „Republikein" blijft noemen, als on gevaarlijk te beschouwen. Hoewel Coolidge aanvankelijk de campagne gemakkelijk wilde opvatten en niet op spreekbeurten-tournee wilde gaan, heeft hij thans zijn plannen ge wijzigd. De president, die in La Follete de meeste mededinging heeft te vreezen in de Staten van het Noord-Westen, gaat daar nu zelf heen om zijn eigen candidatuur te be pleiten. Trouwens, de steun, in de landbouw- staten van het Middel-Westen, waarop La Follette zoo vast gerekend had, valt niet mee Nu de prijzen der landbouwvoortbrengselen de stapelproducten van die staten stij gende zijn, vinden de boeren het bewind van Coolidge nog lang zoo kwaad niet. Het betreft hier vooral Minnesota, Iowa, Noord Dakota en Zuid-Dakota. In den staat Michigan is een beweging aan den gang gezet om Henry Ford, den man van de automobielen, in den Senaat te brengen. DE BURGEROORLOG IN HONDURAS Wij hebben reeds melding gemaakt van een nieuwen burgeroorlog in Honduras. Er werd toen gemeld dat de beweging wel van langen duur zou wezen. Het blijkt thans dat bij een aanval van de revolutionairen op het plaatsje San Marco de Colon, twee Ame- rikaansche burgers zijn gedood. Er zijn Hondureesche troepen naar de grens ge stuurd om die te bewaken. Natuurlijk zal het feit, dat twee Amerikanen zijn gedood er onvermijdelijk toe leiden dat de Ver. Staten zich nog krachtige^ met de questies in Hon duras gaan bemoeien dan zij thans reeds doen. De minister van oorlog, generaal Ferrera, heeft de hoofdstad van Honduras met vele troepen wapenenen en munitie verlaten. Hij heeft zich ïn open verzet tegen de regeering verklaard. LENIN'S LIJK. Op een vergadering van de „commissie tot huldiging van de nagedachtenis van Le nin" uit het centraal-uitvoerend comtié der sowjet-unie, is, blijkens een verslag in de Izwestia, medegedeeld, dat het gebalsemde lijk van Lenin opnieuw een bewerking heeft ondergaan, waardoor het lijk zijn oorspron kelijke kleur definitief heeft teruggekregen. Een commissie van deskundigen, die het lijk onderzocht, verklaart, dat dit thans, mits voortaan het doordringen van vocht wordt voorkomen, in een zoodanigen toestand ver keert, dat het gedurende tientallen jaren ter bezichtiging kan worden gesteld. ROER-MIJNEN STOPGEZET. Wegens het voortdurend gebrek aan afzet zijn er gisteren 43 mijnen in het Roergebied stopgezet. In de afgeloopen week is er op 63 mijnen 240.370 maal verkorten tijd ge werkt, tegen 215.999 maal in de vorige week. UitMoskou wordt gemeld, volgens het Rosta Ag. heeft er een hevige aardbeving in Ferghana, provincie Turkestan, plaats gehad. Er. werden 41 personen gedood, vele huizen verwoest en honderden beschadigd. De catastrofe was het hevigst in het dorp Pokrofskaja, waar slechts vier van de 600 huizen intact bleven. DE OVERSTROOMINGEN OP FORMOSA. De bladen melden dat er bij de overstroo mingen op Formosa 700 menschen zijn ver dronken en 10.000 huizen zijn verwoest. VLAARDINGEN, 8 Aug. Van de ha- ringvisscherij zijn binnengekomen VL. 183, 25 lastVL. 115, 31 lastVL. 49, 27 last; VL. 103, 32 last VL. 46, 18 last: VL. 120; 24 last; VL. 145, 28 last VL. 14, 22 last; VL. 210, 24 last; SCH. 466, 25 last; SCH. 210, 22 last. Aan den afslag werd besteed voor Volle haring f 22.1023.30 maatjesharing f 19.50 24.50 per kantje. KRALINGSCHEVEER, 8 Aug. Heden waren ter markt aangevoerd 4 groote zomer- zalmen f 2.302.50; 33 kleine zomerzalemn f 1.602.10; 12 St. Jacobzalmen f 1.40— 1.60 per y2 kg. VOLENDAM, 9 Aug. Aan den vischaf- slag besteedde men deze week voor aal 3555 ct., bot 2033 ct, per pond, gar nalen f 34 per lit en nest 50 cent per mand. ALKMAAR, 9 Aug. Vee. 32 paarden f 150—400, 58 koeien f 300—500, 50 nuch tere kalveren f 1636, 269 schapen f 3553, 146 biggen 10 w. f 1116, 8 bokken en geiten f 418, alles per stuk. Boter per y2 Kg. f 1.051.15. Eieren per 100 stuks f 6.757.60. BROEK OP LANGEND IJK. 9 Aug. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling). Was de aanvoer van aardappelen de vorige week nog 82 wagons, deze week werd niet meer dan 35 wagons aangevoerd of 348.000 Kg. De prijs was voor Schotsche muizen f 3.6C10, schoolmeesters f 3.50 6.90, graafjes f 7.90—9.60, gladblaadjes f 5.50—6.60, eigenheimers f 4.106.30 blauwe f 4.307, Duke f 2.304.60, kok sianen f 2.30—3.40, ronde f 4.60, drielingen f 3.607.10, kleine f 1.202.10, alles per 100 Kg. De aanvoer van wortelen bedroeg 15.810 bos, prijs f 1.202.40 per 100 bos. Bloemkool aanvoer 39.500 stuks. Hoewel de aanvoer veel te klein is, worden er hooge prijzen voor gemaakt, voor 1ste soort werd betaald van f 1940 en voor 2e soort onge veer f 715 per 100 stuks. Roode kool aan voer 952.000 Kg., prijs f 1.605.40 per 100 Kg. Gele kool aanvoer 136.000 Kg., prijs f 5.4010.40 per 100 Kg. Witte kool aanvoer 140.700 Kg., prijs f 1.704.5d per 100 Kg. Gele kool is nogal prijshoudend, doch met roode en witte kool gaat het niet best wat de prijzen betreft. Er werden van diverse kool soorten reeds 122 wagons aangevoerd. Zilvernep, aanvoer 2284 Kg., prijs f 35 36.20 drielingen f 12.75—13.50, zilveruien f 4.90—5.70 per 100 Kg. gele nep, aanvoer 4260 Kg., prijs f 13.50—20, drielingen f 3.40 —6.40 per 100 Kg. Een partijtje grove uien bracht f 10.50—10.60 per 100 Kg. op. Bieten, aanvoer 4600 Kg., prijs f 2.204.6Ö per 100 Kg. Slaboonen, aanvoer 5374 Kg., prijs f 13.8;0—18.40 per 100 Kg. en 294 Kg. snij- boonen brachten op f 9.70 tot f 15.10 per Kg. CULEMBORG, 9 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). N. H. suiker peren 66 Yz ct., dirkjesperen 46% ct., suikerperen "5—6 y2 ct., kruisdeniersperen 1317 ct., beekhuisperen 6 ct., keswick- appelen 7 y2 ct., yellow transparant 22 ct., frambozenappelen 14 y2 ct., Early Victoria 1016 y2 ct., blauwe pruimen 1117)4 ct., krozen 1114 ct., schud krozen 16 y2 ct. per Kg. HOORN, 9 Aug. Vee. Aanvoer 26 schram men f 18—30, 49 biggen f 12—16, 108 scha pen f 4555, lammeren f 3250. Handel schapenlammeren zeer vlug. HOORN, 9 Aug. Granen. (Beurs Parkzaal). Rogge f 14, tarwe f 16, gerst f 15, haver f 18—14 per 100 Kg.Wijker vale f 25—31 per Hl. mosterdzaad f 43per 70 Kg. karwijzaad f 19, maanzaad f 1618 per 50 Kg. LEIDEN, 9 Aug. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.30, prima boeren- f 2.202.30 per Kg. Met grooten aanvoer en vluggen handel. Turf. Geen aanvoer lange f 78 per 1000 stuks. ENKHUIZEN, 8 Aug. Wegens onstuimig weer werd heden weinig gevischt. Slechts 7 vaartuigen kwamen binnen en de vangst was gering. Hoekbot, 417 pond, gold f 24.35 per 50 Kg. Garnalen, 36 manden, golden f 1.50 per mand. Kleine partijen Zuiderzee- schol golden f88.50 per 100 pord. ENKHUIZEN, 9 Aug. Heden kwamen hier de eerste 17 vaartuigen binnen met 1185 pond hoekbot, prijs f 24.1026.30 per 50 Kg. Garnalen afgeloopen week, 4396 pond van 5 vaartuigen, golden f 1.50 per mand (28 pond). MAASSLUIS, 9 Aug. Van de haring- visscherijkwamen binnen de M. A. 76 „Jo- han" en de M. A. 112 „Nelly Johanna", resp. met 31 en 25 last haring. IJMUIDEN, 9 Aug. Heden kwam van de haringvisscherij hier binnen de zeillogger K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn III) met een vangst van 25 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de zeil- loggers K. W. 116 (Johan Reindert) met f 8550 K. W. 167 (Nederland IV) met f 1847 K. W. 19 (Dirk) met f 9554 K. W. 155 (Holland II) met f 8190; K. W. 112 (Vertrouwen) met f 6081 K. W. 163 (Prinses Juliana) met f 7440 K. W. 172 (Jacoba) met 8669 aan opbrengst. IJMUIDEN, 9 Aug. Heden waren aan de markt de vangsten van 15 stoomtreilers, 1 sleepboot en 1 kotter. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.301.20 tongen f 2.902 per Kg. griet f 5234 gr. schol f 4737 md. schol f 3734 zetschol f 3530 kl. schol f 2916, f 135.80 scharren f 15 10.50 per 50 Kg. roggen f 178 per hoop vleet f 2.40—0.95 per stuk makreel f 30 26 pieterman en poon f 11.503 gr. schelvisch f 2317 md. schelvisch f 1813 schelvisch f 11.508 kl. schelvisch f 8.50 3.90, f 84.50 per 50 Kg. kabeljauw f 40 31 per 125 Kg. gr. gullen f 8.506 kl. gullen f 53.90 wijting f 4.402.20 per 50 Kg. AMSTERDAM, 9 Augs. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche eigenheimers f 33.10, idem blauwe eigenheimers f 3.103.25, Noord-Holland- sche muizen f 4.905.25, Hillegommer zandaardappelen f 4.505.20 per hl. AMSTERDAM, 9 Aug. (Bericht v. h. Gem Veilingsgeb. expl. De Jong Koene.) Abrik- koospruimen f 3044, Eldiksche blauwe pruimen f 2226, Eng. kronen f 2024, The Queen f 1624, Yellow Transperant f 2046, Haantjesperen fll12, Kruide niersperen f 2434, Polmansperen f 812, Sijsjes f 1420 per 100 kg. Meloenen f o.30 0.60, Perziken f 0.080.30 per stuk Druiven f 0.650.75, Prolefic bessen f 0.17 0.24, Trosbessen f 0.090. 16, zwarte bessen f 0.140.21, Kruisbessen rood rijp f 0.090.17, Frambozen f 0.190.34, Mo rellen f 0.170.20 per y2 kg., Snijboonen f 1825, dikke Seprcieboonen f 1418, dun ne Spercieboonen f 2026, Tomaten f 16 22, Doppers f 815, Peulen f 815, Augur ken fijn f 3846, i:em basterd f 2228, idem grof f 1216 per 100 kg Bloemkool f 2234, Komkommers f 410.40, Peen f 26. Uien f 511, Sjalotten f 37 per 100 kg Westl. aardappelen f 7.80850, Drie lingen f 4.606.40, Noord Holl. aardappelen f 7.808.50, Drielingen f 3.905.90 per 100 kg. Bloemen. Amer. anjers f 812, Cha- bot anjers f 35, Callas f 1422, Kelken lelies f 1419, Hadley f 59, Sunburst f 4 6.50, Ophelia f47, Golden Ophelia f 57 Keizerin f 35, Mock f 3.505, Gladiolen f 1.505, Dalia's f 24, Bouvardia's f 46 per 100 stuksSnijgroen f 27 per 100 ranken. ELST (Bet.), 8 Aug. Fruit. Prijzen kruisbessen 58, roode bessen 1226, blau we pruimen 1624, wijnpruimen 3751, eng. krozen ló19, rogkroosjes 1419, witte pruimen3345, morellen 19X5, the queen 2534, lsrte clap favorite 4070, beekhuis peren 57, kruideniersperen 1833, zwaan- halsperen 78, keizerinperen 14?15,. smoutperen 59 y2, dirkjesperen 78,1ste yellow transparant 3047, 2de soort 16—28, N. H. suikerperen 1013 ct. alles per kg. lste Meloenen 5565, 2de soort 2938, lste perziken 812, 812, 2de soort 3)46 ct. per stuk. DELFT 9 Aug. Kaas. Ter markt waren 35 stapels komijnekaas, prijs f 11.12p. kg.. TIÉL, 8 Augs. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken.) Kruideniers 814 c yellow transparant 2535 c., dirkjesperen 6—8 )4 v. suikerperen Noord-Hollandsche 813 c; zwaanhalzen 710 c. blauwe pruimen 1825 c., krozen, donkere, 1522 c., id. lichte 1017 c., polmansperen 36 c., alles sper kg perziken van 816 c. per stuk. UTRECHT, 9 Aug. Vee. Aangevoerd wa ren 500 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 150 320, vaarzen f 240340, pinken f 110200, melkkoeien f 260460, kalfkoeien f 300480, vaarskojien f 220 330, magere kalveren f 6080, nuchtere kalveren f 1621, magere varkens f 17 48, biggen f 617, magere schapen f 3848, zuiglammeren f 3238. Eieren f 78. Boter f 1.25. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 8 Aug. Bessen 3040 ct.; kruisbessen 2230 ct.; frambozen 0678 ct. per Kg. perziken 3ct8. per stuk; doppers 1627 ct.; peu len 1016 ct.; tuinboonen 614 ct.; snij boonen 18—31 ct.; spercieboonen m. draad 1924 ct.; dikke boonen 1424 ct. per Kg.; sla 60210 ct. per 100; komkommers 3146 ct.. per stuk; wortelen 37 ct.; rabarber 35 ct.; selderie 34 ct.; peterselie 25 ct. per bos; postelein 4055 ct. per ben; aard appelen 5514 ct., drielingen i3 ct.; to maten 2023 ct.; spercieboonen z. dr. 24 28 ct.; idem tros 2731 ct. per Kg.;meloenen 2058 ct. per stuk; spinazie 2.15; andijvie 2050 ct. per kist. De Engelsche bladen melden dat een ze kere Fred Thompson Zaterdag j.l. in de buurt van Furners (Lancashire) het origineel ontdekt zou hebben van het schilderij van Van Dijck „De Heiland met den Doornen kroon." DE DIENSTBODE VAN DEN KOLONEL. Dienstbode van den kolonel vraagt uit hel raam aan den schildwacht: „Zeg Jan, is de melkboer al voorbij?" Schildwacht; „Dat weet ik niet." „Nou waarvoor sta jij daar dan," UIT AMERIKA. In een Amerikaansch kustplaatsje trachile eens iemand bij den apotheker een flesch whisky los te krijgen. Het werd hem echte» geweigerd. „Maar ik ben ziek," zei de man. „Dat verandert de zaak niet," was bet antwoord. „Maar," hield de man vol, „waarom ver koopt u dan whisky?" „Alleen, indien iemand door een slang ge beten is, mag ik whisky verkoopen," ant woordde de apotheker. En eer de man nog iets kon zeggen, voegde hij er aan toe: „En vraag me niet. waar u zich hier door een slang kunt laten bijten, want er is maar één slang in de heela stad en die is al voor drie weken achtereen besproken. DE VLIJTIGE MAN. „Je man is buitengewoon vlijtig,® buur vrouw; hij is nóg aan het werk." „Och wat! Hij is te lui, om er mee op t« houden." MODERN. „Ik kom u om de hand van uw dochter vragen, mijnheer." „Gij verrast mij, jonge, man! Is mijn doch ter het daarmede eens?" „Wij hebben zoo juist de verlovings kaartjes al verzonden, mijnheer." van de voor ons land belangrijkste stations. 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,20 n.m.; 3—3,3» n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4,30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011-30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 105C M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge. meenlijk Morseseinen in langzaam tempo waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m„ dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben ongc veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B. AL op 385 AL New Castle 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 Ai, Birmingham 5 L T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 AL Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.0£ n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.2C n.m., als 5.05 of aansluiting op opera oi anderszins (voorafgegaan té 8.50 n.m. dooi Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur, event afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffel toren F, L 2600 M. - 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Snpp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 AL: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brnssel S. B. R- 265 M. - 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A- V. 1100 M. - 5.1? n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 AL Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Ebers walde "2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m- conceri Dinsdag en Donderdag concert 8.209.2fi Chelmsford 1600 AL 11.50—12.50) 4.205.20; 7.508.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren- klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgend* Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M. Middelraad Zaterdags vhnaf 8.30 u., 1050 AL Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen m het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nader vermeld worden. 76 Zij volgde de kade langs de Seine en be keek met kinderlijke nieuwsgierigheid de uitstallingen de kooplieden in oude schil derijen, platen en boeken, die destijds, veel meer dan tegenwoordig het voetpad belem merden. Plotseling gevoelde zij eene hevige inwendige ontroering; haar gansche wezen trilde en haar oog kon zich niet meer af renden van een boek, dat onverschillig in een kist bij andere oude boeken gesmeten ras. Dit boek meende zij vroeger meerma len teMiebben gezien. Het was een tamelijk dik boek, waarvan de band, thans geheel bemorst en vuil, op de randen en hoeken versleten, zeer schoon moest zijn geweest. Onder de dikke laag stof en spatten mod der, die het zwarte segrijnleder bedekten, Zag men nog flauwe sporen van een wapen schild, dat daar vroeger op had gestaan. De sloten waren geheel uitgeslagen en uit "Un verband gerukt, doch konden niet meer dicht gemaakt worden. Agnes nam het boek en opende het. Het ras een kerkboek. Zij sloeg eenige bladzij den om, een plaat trof haar oogen, daarna *en andere en weer een andere. Dadelijk kwamen de herinneringen aan haar kindsche jaren in menigte bij haar op en spoedig was zij overtuigd, dat zij als kind dikwijls het boek in handen had gehad, waarvan de platen haar nu zoo sterk aan trokken. Agnes vergiste zich niet. Het toeval deed haar inderdaad het kerk boek terugvinden, dat tien jaar geleden, na den dood van Louise en de gevangenneming van Edmond, evenals het overige huisraad, publiek verkocht was. Een vurige, een on weerstaanbare begeerte om dat boek te be zitten, kwam bij haar op. Zij vroeg er den prijs van. „Ha, ha, juffertje," sprak de koopman la chende, „het schijnt dat u niet lezen kunt. Ziet u niet, dat al de boeken in die kist ge noteerd staan voor tien stuivers?" Een trilling van vreugde doorliep haar le den. Tienstuivers, die bezat zij! Eens had zij in den tuin, dicht bij het huisi" in het zand een stukje geld gevonden en toen zij het aan Fritz Werner terug wilde geven, had deze in een 'vlaag van edelmoedigheid, waar aan hij niet dikwijls onderhevig was, gezegd, dat zij het behouden mocht. De dochter van Edmond haastte zich, den koopman het stuk geld te geven, dat haar gansche schat uitmaakte en het zoo vurig begeerde boek opnemende, verborg zij het onder haren chale,zeggende „Hoe gelukkig, dat ik ben uitgegaan!" Het was helder dag en Agnes was nog niet moede, doch nauwelijks was het dierbare boek, dat zooveel herinneringen bij haar op wekte, in haar bezit, of zij zag van alle ver dere wandeling af. Zij wilde naai ha?r een zaam kamertje gaan, om er op haar gemak haar schat te kunnen genieten. Zij verliet de kade en volgde, of liever meende den weg te volgen, die naar de Boulevard du Temple leidde. Doch bij haar eerste schreden ge raakte zij verdwaald, en eerst twee uren la ter, nadat zij wel twintig malen den weg had gevraagd, kwam zij aan 't kleine deurtje waarvan zij den' sleutel bij zich had. De hemel alleen weet, met welk een klop pend hart zij die deur opende. Zij vreesde, dat zij zich in tegenwoordigheid van Pamela zou bevinden of van een der dienstboden want in dat geval zou Werner onvermijde. lijk bekend worden gemaakt met haar uit stapje en zij schrikte reeds bij voorbaat voor de uitbarsting van gramschap, waaronder zij te lijden zou hebben. Hare vrees werd niet bevestigd. Pamela bleef even lang weg als de magnetiseur. Geen der dienstboden kwam voor den avond weer thuis. Het huis was leeg en Agnes be reikte hare kamer, zonder dat iemand ver moedde, dat zij zich eenige uren vrijheid' had verschaft. EENENDERTIGSTE HOOFDSTUK. Dé avond viel spoedig. Nadat Agnes de deur harer kamer van binnen had gesloten, stak zij een kaars aan en begon met vromen ijver den band en de sloten van het oude boek te reinigen. Het zwarte segrijnleder herkreeg spoedig een behoorlijk en zindelijk voorkomen en Agnes had het genoegen, de gouden wapenschilden met de grafelijke kroon gedeeltelijk weer te voorschijn te zien komen. Het oppoetsen der sloten ging moei lijker; eindelijk echter was de dikke laag vet en roest verdwenen; het metaal ver scheen weer, zooals het oorspronkelijk ge weest was en Agnes bemerkte, dat hetgeen zij voor ijzer had gehouden, inderdaad zil ver was. Toen kwam het boek, dat geheel van voor komen veranderd was, haar prachtig voor, evenals zij het zich in haar herinnering aan vroeger dagen voorstelde. Nadat zij dus (iet uiterlijke weer zooveel mogelijk in orde had gebracht, opende zij haar boek en bemerkte, dat het perkamen ten schutblad geheel en al beschreven was. Het schrift der bovenste regels scheen zeer oud te zijn en de inkt was zoodanig ver bleekt, dat het meisje slechts met de groot ste moeite hier en daar een woord ontcij feren kon. Maar naarmate zij lager op het blad hare oogen vestigde, werden de let ters geheel anders en de inkt zwarter. Agnes las met gemak hetgeen daarop ge schreven stond, zonder evenwel daaraan eenig gewicht te hechten. Elke regel bevat te ook werkelijk slechts datums van geboor ten, huwelijken en overlijden, benevens na men, waaronder diee van de Bellenoise her haaldelijk voorkwam. Daar zij volstrekt niet wist, en ook bij geen mogelijkheid weten kon, dat dit haar familienaam was, staakte zij hare lectuur, voordat het blad nog uit was. Onze lezers zullen ongetwijfeld wel reeds begrepen hebben, dat dit blad een soort van geslachtslijst bevatte, en dat, vol gens de treffende gewoonte der oude tijden, ieder der Bellenoises gemeend had, de be langrijke datums van het overlijden van zijn vader, zijn huwelijk en de geboorte zijner kinderen te vereeuwigen; door ze in het kerkboek op te teekenen. Evenals de adelijke heeren, zijn voorou ders, had ook Edmond, de eenvoudige werk man, zijn vereeniging met Agnes Besnard en de geboorte van zijn dochter Agnes op- geteekend. Het meisje sloeg het blad om en begon eensklaps met de grootste aandacht te le zen. Op zekeren avond, gevoelde Agnes zich ongesteld en het was haar of haar keel werd dichtgeknepen. Hopende, dat de frischheid der buitenlucht deze onaangename aandoening verdrijven zou, verliet zij het huis en begaf zich naar den tuin, met het voornemen, om haar ge liefkoosd plekje op te zoeken. De hemel was helder en onbewolkt. De volle maan verspreidde zooveel glans op alle voorwer pen, dat deze prachtige avond bijna zoo helder was als de dag. Agnes ademde met volle teugen de frissche lucht in. Zij gevoel de zich onmiddellijk verlicht en begon hare wandeling rondom het paviljoen, om het afgelegenste deel te bereiken. Nauwelijks echter had zii een eind aige- legd, of de krachten begaven haar. Zij wan kelde, zij zocht rondom zich naar een steun punt, doch hare handen vonden niets waar aan zij zich konden vastklampen. Zij uitte een flauwen gil en viel op het zand van het voetpad neder, wel niet geheel en al buiten kennis, maar toch in een zekeren toestand van verdooving. Zij behield haar bewustzijn, doch was niet in staat, zelfs de geringste poging tot opstaan te doen. Juist op het oogenblik, dat Agnes neerviel, kwam er een jongmensch, armoedig gekleed, doch ove rigens met een zeer fatsoenlijk voorkomen, uit het huis van den dokter. Dit jonge mensch was Paul Mercier, met wien onze lezers in een der vorige hoofdstukken reeds hebben kennis gemaakt. Louraine had hem naar het huis van Wer ner gezonden, om aan Rodille te zeggen, dat eene belangrijke zaak zijne onmiddel lijke tegenwoordigheid in de Rue du Musee vereischte. Agnes, die juist den hoek van het paviljoen had omgeslagen, had daardooi Paul niet bemerkt. De jongeling hoorde ees flauwe zucht, gevolgd door een val. Daar< door geleid, was hij weldra op de plaats, waar Agnes onbewegelijk lag. Paul Mercief was bekend met het bestaan van het jonge meisje, zonder haar evenwel ooit te hebben gezien. Hij raadde echter, dat zij het was. Inderdaad, zij alleen kon zich op dat uur blootshoofd in den tuin van dokter Holmes bevinden. (Wordt vemdgd.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5