Olympische Nabeschouwingen. i. Iets over de organisatie Wat er aan haperde en wat niet. Het sportieve fiasco. De Intern. Tenniswedstrijden te Noordwijk. De bekende Duitsche kampioen Kleinschroth, die onverwacht door den Hollander C. Byran werd geklopt* De Intern. Tenniswedstrijden te Noordwijk. De Hollander Mendez de Leon in actie. De voetbalwedstrijden op het Geel-Zwart terrein. De estafetteploeg van „De Waterratten" behaalde in Breda den eersten prijs. De Haarlemmers gekiekt bij hun aankomst ,te Haarlem. Zittend de zwemmers van links paar rechts: A. Liezenberg, C. Vrugt, A. H. de Bruyn, A. Reynout. CRICKET. Het voetbalseizoen gast weer beginnen. Voorbereidende maatregelen. Edo. de nieuwe eerste klasser, werkt aan de verbetering yan haar terrein accommodatie. De leden verrichten dit werk zelf, zooalsj'onze foto doet zien. Kiek uit den wedstrijd P. V. G. B. (A'dam) enGer. Majelia uit Heemstede. DE ROTTFRDAMSCHE WIELERBAAN. R. en T. „Haarlem". Wereldkampioenschappen Wielrenners. KUNST EN KENNIS. De malaria. DE BETEEKENIS DER WINTER. BESMETTING, UIT BOEK EN BLAD. VRAGENBUS. Moment uit den voetbalwedstrijd R. C. H.Kennemer Elftal. Voor- bet doel van R. C. H, Dit zijn Olympische herinneringen. Ik weet wel, ze zijn te hooi en te gras bij elkaar geraapt en opgeharkt, ik heb zonder eenige lijn en volgorde hier en daar een greep gedaan, maar een enorm gebeuren als dit sport festijn laat zich niet in enkele kolommen overzien, daarvoor zijn jaargangen noodig. En wijl deze mij ontbreken ben ik genood zaakt binnen een zeer beperkte ruimte U nog het een en ander te verhalen over de Achtste Olympiade. Een taak die heerlijk is. Heerlijk omdat in de zeven volle weken dat Parijs de athleten aller landen binnen hare muren zag, zoovee! is op te merken over personen en dingen, critiek die echter eerst te leveren is aan het weldadig slot, omdat men dan pas de zaken tot haar ware propor ties kan wetem terug te brengen. Heerlijk omdat thans de nuchtere, zakelijke critiek tot uiting komen kan, eindelijk, nu geen internationale posttreinen of vliegtuigen te trillen staan voor het vertrek. Heerlijk vooral omdat alles wat over het Parijsch gebeuren gezegd zai worden direct of indirect zal wor den teruggekaatst op de Olympiade van Am sterdam, wanneer het ons gegeven zai zijn goed te maken war ginds bedorven is. Vergun mij dus, geachte lezer, dat ik nog enkele oogenblikken uw gewaardeerde aan dacht vraag voor losse opmerkingen omtrent dit Olympisch feest, opmerkingen die zullen z:jn geheel in het kader van alles wat over deze Achtste Olympiade is geschreven en die evenmin als andere de schoone, onbesmette pagina's in de historie der Spelen zuilen be slaan. De organisatie. Tja Die deugde niet. En de oorzaak de Fransche luchthartigheid. Onze Olympische gastheeren van negentien vier-en-twintig zijn uitstekend geschikt voor officieele fuifjes, zij draaien schitterende dineetjes in elkaar, ze overstroomen je met invitaties voo- recepties bij Presidenten en andere Hooge Oomes, hun woordje is correct, hun houding dito en wordt je nog eens wat vaak voorkwam met open oogen voor den gek gehouden, dan bedenken ze steeds te juister tijd een of ander geraffineerd smoesje, een verlokkende glimlach, schouderklopje, enfin, u kent dat wel. Je wordt dan ras weer ingepalmd en zwijgt. Zoo is over de organi satie op deze Olympiade gezwegen. Te veel gezwegen. War deugde er dan niet In de allereerste plaats de regeling der wedstrijden. De lezer gelieve te begrijpen dat ik hier over alle wed strijden spreek zonder in details te vervallen. Komt er dus iemand met de opmerking dat bij het zwemmen b.v. geen klachten zijn vernomen, dan zal zulks in geen geval worden tegengesproken. Maar over het algemeen zat het wedstrijdenprogramma niet al te best in elkaar. Daarenboven had men de aardigheid vaak op het laatste nippertje veranderingen aan te brengen, zonder dat iemand met deze wijziging op de hoogte gebracht werd. Hier bij werden de reglementen der Olympische Spelen vaak op zijn kop gezet als dat zoo uitkwam. Holland was hiervan ook nog een maal de dupe en tijdens het voetbaltournooi toen men Donderdagavond tegen alle vast gestelde wetten in de ontmoeting Nederland Ierland op Zaterdagmiddag bepaalde, ter wijl het Nederlandsche elftal nog hoog en breed in het kikkerlandje zat, daar men niet bete- wist of voor Zondag zou er niet worden gespeeld. Dat gaf toen een geweldige con sternatie, daar het onmogelijk bleek de Gro- ningsche spelers tijdig te waarschuwen, gezien het -feit dat op Hemelvaartsdag alle telegraafkantoren gesloten zijn. Hirschman trachtte het Fransche Comité op deze onlo gische wijze van handelen attent te maken, maar de heeren kletsten er met benijdens waardige handigheid omheen en eerst nadat Holland beloofd had de onkosten der Ieren voor twee dagen te vergoeden, werd goed gevonden dat de wedstrijd Maandag plaats had. Deze en dergelijke geintjes waren ook gedurende het verdere verloop schering en inslag, zoodat er om de beurt bij de diverse buitenlanders nijdige gezichten te constatee- ren vielen. Maar dit kwam meer voor. Wat verder een geweldige fout was de samenstelling van het wedstrijdprogramma. Of te vol of te leeg. Bij roeien was de geheele beweging soms afgeloopen in een half uur. De rest van den tijd werd op hopelooze wijze gerekt met demonstraties die geen sterveling konden interesseeren. Athletiek en schermen daarentegen duurde vaak veel te lang. De schermers stonden dag in dag uit van 's mor gens negen uur af op den looper. Ook de worstelaars en boksers hadden meer dan overvulde dagen. Vervolgens de inrichting van het Olym pisch dorp en alles daaromtrent. Er zouden staaltjes van te vertellen zijn. Het eten was er al heel slecht. Nu is er niets moeilijker dan een groot gezelschap sportmenschen allen naar wensch te bedienen, maar er is aan de andere zijde ook niets meer noodig dan een goede stevige voeding voor ferme knapen die den ganschen dag in de buiten lucht zijn en bovendien doorloopend in training. Men gooide het op de maaltijden nogal op een accoordje. Gelukkig werd er direct flink geprotesteerd, waarbij de Neder landsche officials zeker niet ten achter bleven, en het hielp wel wat, maar goed is het er niet geweest. Warm water is verder eveneens iets wat een sportman dringend van noode heeft. Men begon échter met de aanlegging der warmwaterleidingen toen de athleten al eeni ge dagen in de Village logeerden en het gehee was net klaar, toen de Olympiade al aardig op zijn achterste beenen liep. Voor de zwem mers was het er nog zoo slecht niet als het regende, want ze hadden hun neus maai buiten de deur te steken of ze stonden zoo voor een bassin, doch voor gewone men- schen was een stortbui in het Olympisch dorp altijd min of meer een beletsel om verder te gaan dan de drempel van het hou ten huisje. En zoo vervolgens. Op hetzelfde pad zal ik niet doorgaan. Dit zij genoeg. Zooals deze fouten waren er duizenden.Organisatorische gebreken, organi satorische misgrepen, organisatorische blun ders, ze volgden elkaar in een onafgebroken film op. Ik weet wel, zooais Stockholm kon het niet zijn. Wij wisten dat allen. Er zijn nu eenmaal grenzen. Maar we hebben in twintig gescholden op Antwerpen. Dat was niet goed, het haperde hier, het haperde-daar, het ha perde overal. We hebben gezegd te Antwer pen minder dan Stockholm. Welnu, Parijs is weer minder dan Antwerpen. Er is blijk baar nog altijd baas onder baas. Dan denk ik maar aan Amsterdam. Hoe- velen pessimisten loopen er hier rond met betrekking tot de volgende Olympiade bin nen onze eigen grenzen Welnu hen zij gezegd zooals Parijs het kan kunnen wij het ook wel. Veel beter zelfs Het resultaat. Van allerlei sportieve, mo- reele en financieele. Ik durf niet te zeggen successen. Zal liever blijven bij het woprd resultaten. Dat laat quintessence de zaak veilig in het midden. Want sportieve, mo- reele en financieele sucessen, ho maar Er is alleen op technisch gebied wat bereikt, heel veel bereikt zelfs. Wereldrecords zijn er ge vallen bij massas en dat is op zichzelf al zeer veel beteekend. Wat er bijvoorbeeld door menschen als Smuller, Nurmi, Charlton, Ritols en andere is gepresteerd, in nog nooit vertoond en zal ook niet zoo gauw meer ver toond worden. Trouwens ook de mindere resultaten zeer zeker.bevredigend kunnen wor den genoemd. Maar daar houdt dan ook vrij wel alles mee op. Immers de sportieve re sultaten bedragen, alles en alles bij elkaar opgeteld, plus minus nul, in ronde cijfers uitgedrukt. Laten we er nu in hemelsnaam geen doekjes om winden. Deze Olypiade, dat zoo heerlijk het feest van den vrede werd genoemd, was een doorloopende bespotting drukken om punten te vergaren op de eigen lijst. En als Frankrijk dan ook in het alge meen klassement daar keurig tweede prijkt, laten zij dan ook weten dat die overwinning niet alleen duur betaald is met duizenden Francs, maar ook met alle achting voor het volk als zoodanig. Ik ken geen andere termen. Het was ge meen en laag. Dat de andere naties niet tegen dat gekonkel op konden, het verwondert me niet. Daar waren ze niet gehaaid genoeg voor. En men denke niet dat deze wijze van doen alleen plaats vond bij een enkele tak van sport. Neen. Bij zeilen net zoo goed als bij wiel- rijden, bij schermen, bij boksen, bij alles. Frankrijk moest en zou winnen. Daarvoor werden wedstrijden die zoo geldig waren als wickets gepasseerd. Nadat eerst de V os j voor 2 gebowld was, zetten Roodt Sr. en Beerman een goeden stand op, die eerst op 62 verbroken wordte als Beerman voor een goede 30 uitgaat. Met Roodt Jr. komt daar na de winning hit, waarna allen gaan free hitten. Op 109 gaat Roodt Sr. voor een rech te bal van Vröem staan. Hij had een zeer goede maar langzame 27 achter zijn naam, Alleen A. Kroon slat hiern nog vlug 25 runs (2 zessen). Totaal 137, C. J. Roodt 27; A. G. Beerman 30; A. J. Raadt 15; A, Kroon 25 rn, Bowlingcijfers; W. v. d. Bosch 570; Bo degraven 27; Schoemaker 022; Peere boom 010; Vreem 48. DE N. U. KAMPIOENSCHAPPEN. De uitslagen van de te Enschede gehou den N. A. U. kampioenschappen zijn vol gens de ,,Crt.": 100 Meter hardloopen; (1ste halve beslis sing); 1. H. A. Broos, Philips S. V., 11,2; 2. 2. M. v. d. Berghe, Holland, R.'dam, 11.5; 3. Visser, Rapiditas, Gron., 11,6. 2de halve beslissing: 1. J. de Vries, V, en L.; 2. K. Kempkes, Olympia, Gron., 11.2; 3. Duisterwinkel, Rapiditas. Finale: 1. B. Broos, Philips S. V., 10.7 (nieuw Nederl. record); 2. M. v. d. Berghe, Holland; 3. J. C. de Vries, V. en L.; 4. K. Kempkes, Olympia, Groningen; 5. Duystcr- winkel, Rapiditas. 100 Meter hordenloop; 1. L. Spel, BI. Wit, 16.2; 2. P. Zwijnenberg, Rigtersbeek; 3. J. de Vos, Hercules, Mebe. 400 Meter hardloopen; 1. J. Menso, V. en L„ 52.2; 2. J. L. Klop, De Tubanters, 52.4; 3. W.'V. van Bolten, A. V. 1923, 53. 1500 Meter hardloopen: 1. J. Zeegers, A. V. A. C., 4.32.5; 2. G. ten Cate, Sportlust, Enschede, 4.34.2; 3. S. B; van Zuiden, De Tubanters. 10 K.M. hardloopen; 1. P. Dullaart, Hol land R.'dam, 35.4.3; 2. P. de Boer, Trek vogels, 35.22; 3. J. Wagelaar, Sportclub En schedé. Vèrspringen z.a,: 1. A. Ras, A, A. C., 3 M.j 2. w. R. V. d. Kuyp, BI. Wit 2.84 M.; 3. W Peters, P. E. C., Zwolle, 2.84 M. Kogelslingeren: 1. H. Kamerbeek, Philips, 39.91 M.; 2. P. van Kooyck, idem, 25.16 M.; 3. J Selman, A. V. 1923, 23.49 M. Hoogspringen m, a.: 1. W. R. v. d. Kuyp, van de meest elementaire begrippen der sportiviteit. Praat niet met betrekking tot Parijs van verbroedering op het groene veld. Larie Ik zou haast durven vertellen het tegendeel. Een conflict tusschen van Karne- beek en de minister van buitenlandsche zaken van Uruguay, ik heb er nog nooit van gehoord. Een Uruguees heeft nog nooit een Neder lander kwaad gedaan. Maar toch, als de film der Olympiade in de eerste de beste bioscoop in het meest achteraffe provinciegehucht het elftal van Uruguay op het doek brengt gaat er een gefluit op. Omdat meneer Nasazzi of meneer Andrade, zijnde regelrechte af stammelingen uit den Zuid-Amerikaanschen stam, een andere meneer, geheeten Tetzner eenige blauwe teekens op diens scheenbeen heeft aangebracht in een genoegelijk partijtje voetbal. Daarom was het noodig dat, toen het lot bij de schermwedstrijden beschikte dat o tragisch toeval Nederlandsche sabel trekkers tegen Uruguay-sabeltrekkers aan den slag moesten, de beide captains een klein onderonsje hadden waarbij de aanvoerder van onze gewaardeerde tegenstanders zoo vriendelijk was te verklaren dat hij al het mogelijke zou in het werk stellen om een vre dig verloopt te verzekeren maar dat „hij de ploeg niet in zijn hand had." U voelt wel dat, als officieren er zoo over denken en zij zco wraaklustig zijn tegenover een aangedaan onrecht, hoe dan wel boksers, athleten en andere sportlieden, die uit den aard der zaak onbezonnener zijn tegenover hun mede- deelnemers gestemd zijn, wanneer zij tegen menschen in het veld moeten die reeds a pri ori als hun vijanden worden gebrandmerkt. En heusch het geval Nederland-Uruguay* is geen uitzondering. Hoe stonden de Itali anen en de Hongaren tegenover elkaar Was er niet een formeel knikpartijtje geweest in de Folies Bergères, is over dit miniatuur- oorlogje geen interpellatie gehouden in de Kamer en is niet het verheven slot een echt duel? Werd er niet letterlijk bij iedere tak van sport de hand gelicht met de wetten der kameraadschap En och, geloof me lezer, deze hierboven aangehaalde kwestietjes, zij waren het niet die den geest in de eerste plaats bedierven. Er was iets ergers. Dat men in den strijd om de zege elkaar eens afrost, het komt helaas meer voor. Dat zou au fond nog te vergeven zijn en zulke dingen blijven in ieder geval beperkt tot enkele landen. Neen, de groote, geweldige fout, de kanker der geheele Olym piade, de smet die nooit tti nimmer, door niets en niemand zal kunnen worden uit- gewischthet was de oneerlijke arbitrage. En al weet ik heel goed dat in de diverse jury's naast talrijke Franschen ook vele buitenlanders zitting hadden, ik durf niette min zonder blikken of blozen te verklaren dat die hoogst partijdige en verre van eerlijke wijze, waarop de Franschen meenden hun eigen menschen en die der bevriende naties te moeten bevoordeelen, elk ander sportief succes volkomen te niet doet. Dat was inder daad hoogst en hoogst ergerlijk. Hier rotte een volk, dat ook op politiek terrein aardig op weg is om zijn laatste greintje sympathie té verspelen, listig samen om het begrip der eerlijkheid zooveel mogelijk deq kop in te iets, met een staal gezicht geannuleerd, daar voor werden juryvergaderingen gehouden op tijdstippen dat men zeker was dat de bui tenlanders verhinderd waren daarvoor schors te, disquaüficeerde en draaide men naar willekeur. Enfin, het zij genoeg. U zult het niet ver geten en ik niet. Het moge dan in Amster dam raar loopen al geloof ik het niet maar eerlijk zal het er gaan. Over de lichtzijde van dit Olympisch festijn in een slotartikel. H. ROOZEN. C. N. V.-COMB.—AMSTERDAMSCHE KANTOOR-CRICKETBONDSELFTAL. Zondag speelde C. V. H. ten vriendschap pelijke wedstrijd tegen de A, K. C. B. De bezoekers gaan batten en brengen het door onoplettend fielden van de Haarlem mers tot een stand van 460 met de lunch, Herna zijn de C. V. H.-spelers actever en op 76 s alles gebeufd. Bodegraven 17, Schoetmaker 11, extra's 13.Bowlingcijfers: A. J. Roodt 621; A. G. Borings H. v. Riet 93; A, Kroon 07; D. de Vos 01. Dit totaal werd door C. V. H. voor twee BI Wit, 1.66 M.; 2. Jan Klop Jr., Tuban ters, Enschedé, 1.65 M.; 3. K. Éveleens, Olympia, Aalsmeer. Hinkstapsprong: 1. W. Peters, P. E. C., Zwolle, 14.16 M.; 2. W. R v d. Kuy, BI. Wit, 12.81 M.; 3. H. A. Stüling, Olympia, Gron. 12.44 M. Polsstokhoogspringen: 1. K. Runia, Zee macht, 3.30 M.; 2. Jan Klop Jr., Tubanters, Enschedé, 3.20 M. Speerwerpen: 1. H. de Keyzer, Z. A, C., Zwolle, 49.57 M.; 2. J. Knol, A. P. S. V., 48.95 M.; 3. G. W. Schild Jr., BI, Wit, 48.85 Meter. Touwtrekken (vedergewicht): 1. T.O.V. O.L., Wageningen; 2. Achilles II, Arnhem; 3. Achilles II. Touwtrekken (middengewicht): 1. Thor I, Doesburg; 2. Achilles II, Arnhem; 3. T. O. V. O. L., Wageningen. 4 X 100 M. estafette: 1. Rapiditas, Gro ningen, 46.3; 2. Olympia, Groningen, 46.5; 3. De Tubanters, Hengelo, 46.8. 80 M, hardloopen (dames): 1. J. Brink, V. en K,, Gron., 1Ö.8; 2. P. W. Mulder, idem, 11; 3. A. Kloosterman, idem, 11.1. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemefld wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. met malariaparasieten van A, Maculipenni* om Amsterdam. Aan de conclusie van schr. ontleenen wij het volgende: De gang der malaria-epidemie in vroeger jaren doet vermoeden, dat de practische be- teekenis der winterbesmetting toen belang rijker was dan tegenwoordig. In huizen met stallen er aan vast, waarin zich vee bevindt (boerderijen) werden i° de slaapkamers meer Anophelinen gevonden en dezen waren tot een even groot of groo- ter getal ten honderd besmet als in huizen, waar geen stallen bij waren (stadswoningen)- Dit behoeft niet uitsluitend een gevolg te zijn van de aanwezigheid van het vee, maar berust ook op den bouw en inrichting dezer huizen, welke den Aniphelinen meer schuilhoeken biedt, dan de moderne stads woningen. Tevens wijst dit er op, dat, bin nen de grenzen der schommeling van de hief voorkomende Anopheles-dichtheid een groo- ter dichtheid geen geringer aantal ten hon derd van Anophelinen, die den mensch ste ken, ten gevolge heeft. Zoolang het nog niet zeker is, dat de i®j het winterhalfjaar besmet geworden Ano-; phelinen ongevaarlijk zijn, verdient de in en om Amsterdam toegepaste, maatregel vafl vernietiging dezer insecten in malariahuizen van September tot April aanbeveling. Deze tot November en December te beperken (d.i. tot den tijd, waarin men de meeste besmet ting vindt) is onvoldoende, omdat daarbij met de besmettingen in het vroege voorjaar en met die in September en October, welke wel geringer in aantal, maar misschien io uitwerking belangrijker zijn, geen rekening wordt gehouden. Deze maatregel ook tot in den zomer uit te strekken, heeft weinig zin, omdat de kans daarbij besmette muggen te dooden, zoo klein is. Deze gegevens toonen ook aan, dat de tertiana-parasiet zich in A, ntaculipennis kan ontwikkelen en tot rijpheid komen in een tijd, dat de temperatuur, zooals die ons doof de gewone waarnemingen (n.l. die der bui tenlucht) bekend is, voor de ontwikkeling geheel onvoldoende is. Dit is niet in tegen spraak met de daarover verrichte proeven, maar het leert ons, dat men bij beschouwin gen over den invloed van het klimaat (niet alleen der temperatuur, maar b.v. ook de betrekkelijke vochtigheid) op de malaria, die overgebracht wordt door muggen, die als A. maculipennis zich veel in woningen ophouden (d.z. „binnenshuis" in tegen stelling met de „buitenshuis-muggen" z.a. A- bifurcatus), geen rekening moet houden met 't klimaat dat buitenshuis, maar uitsluitend met dat wat binnenshuis heerscht. Tot nu toe is bij dergelijke beschouwingen hierop vol strekt geen acht geslagen, waardoor zij, naaf mijn gevoelen, van slechts betrekkelijke waarde zijn. De uitslagen der wedstrijden van Zondag zijn: Sprintwedstrijden voor tandems over 4 ronden. lste serie: 1. BarentseBakker, 2, Van DijkRutter, n.g. De VriesIJzerloo. 2de Serie: 1. v. d. BergBrouwer, 2. KampsKoch n.g. Tulleke-Höhle. 3de Serie: 1. KossenKloppenburg; 2. BonSuiker. 4de Serie: 1. PeraertVerboeven, 2. HulstDe Bruin, n.g. JansHanser. Halve-finale lste serie: 1 Barendse Bakker, n.g. KampKoch, BonSuiker 2de Serie: 1. v. d. BergBrouwer, n,g. HulstDe Bruin. 3de Serie: 1. PetraertsVerhoeven, n.g. KossenKloppenburg, v. DijkRutten. Eindstrijd (6 ronden): 1. PeraertsVer hoeven, 2 min. 15 twee vijfde sec., 2. BarendseBakker (wiellengte); 3. v. d. Berg Brouwer. Een fraaie strijd. PeraertsVerhoeven kwamen bij de bel uit derde positie en won nen na een spannende sprint met één wiel lengte. Sprintwedstrijd voor amateurs over 3 ron den: lste Serie: 1. Mazairac u. gepl., Emous, O. Nieuwegiese. 2e Serie: 1. Bremer, n.g. Bon. 3de Serie: 1. Willems, n.g. v. Poelgeest. 4de Serie: 1. Krijgsman, n.g. Peeters, Krens. Krijgsman won zeer vermakelijk. Hij liep direct weg en de anderen deden geen poging hem bij te houden. 5de Serie: 1. Leene, n.gepl. Geluk, Bingley. 6de Serie: 1. J. Meyer, n.g. Waterreus, P. Oudenaerde. Halve eindstrijd lste serie: 1, Mazairac, n.g. Bremer (2 lengten). 2de Serie: 1. Willems, n.g. Krijgsman (3 lengten) 3de Serie: 1. Meyer, n.g. Leene (wiel lengte) na overrijden wegens puncture van Leene. Eindstrijd: 1 Mazairac (tijd laatste 200 M. 15 een vijfde sec.), 2. Meyer (wiellengte), 3. Willems. DE RIJSWIJKSCHE BAAN. Van de Rijswijksche Wielerbaan vallen o.a. de volgende uitslagen te noteeren. Sprintwedstrijd voor Professionals over 800 M. (2 ronden). In drie ritten. Ie rit: 1. L. Didier 1. 200 M. 13 sec. 2. G. Bwitekoe op 34 wiel, 3. v. Duyn op 34 lengte, 4. P. Leene. 2e rit. 1, L. Didier 1. 200 M. 131/5 sec. 2. Leene, 3. G. Bontekoe, 4. van Duyn. 3e rit. 1, L. Didier 1. 200 M. 12 2/5 sec. 2. P. Leene. 3. v Duyn, 4. Bontekoe. Totaal uitslag. 1. L. Didier 1 1 1 is 3 punt. 2. P. Leene 4 2 2 is 8 punt. 3. Bontekoe 2 3 4 is 9 punt. 4. v. Duyn 3 4 3 is 10 punten, Afvalwedstrijd voor de niet-geplaatste deelnemers aan den nieuwelingenwedstrijd. Na elke ronde valt de laatste af. Deelnemers Hofland. 1. Erkelens, 3. Peters, 4. v. d. Meer Voorgiftwedstrijd voor professionals over 1200 M. (3 ronden). Wedstrijd achter groote motoren tusschen Storm Holland achter de Roos, Snoek Hol land achter Kaeser, Lejour België achter Luyclcen, v, Ruysseveldt België achter Ma- sicot en Asberg Holland achter Tegelaar. Totaal uitslag: 1. v. Ruysseveldt 2 2 1 is 5 punt. 2. Lejour 3 1 pl. 2 is 6 punt. 3. Asberg 4 3 4 is 11 punt. 4. Storm 5 4 3 is 12 punt. Snoek op gegeven. Gisteren hield bovengenoemde vereeniginss een wedstrijd over 10 K.M. De opkomst was niet tegenstaande het fraaie zomerweer niet groot, 9 renners kwamen aan de start, n.l. W. Sleutel, W. de Nijs, W. Kruiff, B. Vos- kuijl, J. Cival, van Tol, Wouterse, J. Roos en de Bruin. Toen het sein tot vertrek gegeven werd, ging het dadelijk met een snel tempo, onder weg werden nog weg loop pogingen gedaan door Sleutel, Kruiff en Wouterse, doch zon der resultaat. Toen er nog 500 meter gereden moest worden, waren dan ook alle nog bij elkaar op 300 meter van de finisch zetten Kruift de spuort in en won. 2. Voskuijl; 3e de Nijs; 4. de Bruin; 5. Cival; 6. Roos; 7. Sleutel; 8. Wouterse; 9. Tol. LENART WINNAAR. Te Parijs werden gisteren de wereldkam pioenschappen over den langen afstand achter motoren verreden. De Hollander Schlebaun stelde danig te leur en eindigde als 6de Linart werd winnaar. De volledige uit slag luidt: Victor Linart, België; Seres, Frankrijk, 134 ronde; 3. Torieelli. Italië, 4 ronden; 4. Süter, Zwitserland, 11 ronden; 5. Léon Van- derstuyft, België, 12 ronden; 6. Schlebaum, 14 ronden; 7. Martin, Tsjecho-Slowakije, 27 ronden. De Franschman Grassin gaf op. Prof. dr. N. H. Swellengrebel geeft in het „Ned. Tijdschrift v. Gen," nadere bijzonder, heden over de herfst- en winterbesmetting EEN AUTOBUSGIDS, Wij ontvingen van de uitgevers, Centraal Perskantoor, Emmaplein 2, 's-Hertogenbosch, ter recensie een exemplaar van de „Officieele dienstregeling der autobussen in Nederland" tevens uitgave van den „Bond van Bedrijfs autohouders". Deze dienstregeling bevat een kleine 700 intercommunale autobuslijnen. Wellicht kan deze gids nog niet op volle digheid aanspraak maken, doch zeker zijn de uitgevers daarin zoover geslaagd, waar het alle meer uelangrijke autobusdiensten be treft, waarvan de ondernemers het belang eener juiste publicatie van hun dienstrege ling in het-spoorboekje der autobussen in zagen. Wij zijn dan ook overtuigt), dat deze uitgave zéér ten gerieve van het reizend pu bliek is. Naar aanleiding van een vraag schrijft eefl onzer abonné's ons het volgende: Naar aanleiding van een vraag betreffende een middel ter bescherming van de huid bij het losseri van eierkol.en ben ik zoo vrij U eenige eenvoudige middelen te noemen die daartoe kunnen dienen, n.l.: talkpoeder» machineolie, vaseline, kalk. Wij zeggen inzender, zeker ook namens den steller der vraag, hartelijk dank voof zijn welwillend antwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8