1 UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. VERK00PINGEN, VEILINGEN. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK w. Wisselkoersen en koersen va# Bankpapier. DE BRUSSELSCHE BANK. De safe was leeg. Vragen van den heer Keesen betreffende de pont over het Zuider Buiten-Spaarne Gevaar voor de passagiers! Meer toezicht gevraagd. Rijkspost Spaarbank. Gevonden dieren en voorwerpen. Het gemengd baden aan de Kleverlaan. Luxor-theater. De uitspanning „De Kikkert" te koop. BURGERLIJKE STAND. OVERVEEN. ZANDVOORT. VIJFHUIZEN. Het feest van pastoor Th. A. J. Vlek. ZUID-SCHALKWIJK. HEEMSTEDE. Belast met de stichting eener nieuwe parochie. LEIDEN. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. MARKTNIEUWS. Dé godsdienst afgeleerd. Het einde der Londensche conferentie tegen Donderdag verwacht. De lersche kwestie. De Prins van Wales naar de V. S. Auto-ongeluk. Brommert en Van 't Reve veroordeeld. Verbod opgeheven. Een nieuwe catacombe ontdekte ""h. if Eén süccas voor de fa. Klein Schiphorst K Philips is de buitengewoon snelle afwer king van het geheel: een flinke school met afzonderlijk gymnastieklokaal- 10 Maart werd met het metselwerk begonnen en 26 f4ei reeds werd de vlag geheschen. Nu het werk gereed is, willen we er wat meer van Vertellen. 1 Het geheel is naar een ontwerp van den bekenden architect Jan Stuyt. De ingang bevindt zich aan het Teylerplein ep geeft door een vestibule toegang tot eeft gang. waarvan links de privaten, waschhokjes enz. gelegen zijn en rechts vier klaslokalen, elk 6bij 7)4 M. Een zelfde gang vindt men boven. De in richting is hier dezelfde. Alleen zijn er slechts drie lokalen. Voorts telt het gebouw nog een kamer voor den hoofdonderwijzer en eenige bergplaatsen. Ook bevindt zich boven de eerste verdieping nog een zolder. Het geheel bestaat uit frisch geschilderde muren, betegelde vloeren (in de klaslakolen houten) en vele ramen van zeer moderne constructie. Vooral het lichtraam op de trap verdient vermelding. Onnoodig natuurlijk te zeggen, dat de ver lichting, watervoorziening en verwarming aan de laatste eischen voldoen. Het gymnastieklokaal is geheel gereed. Het telt twee kleedkamers en een bergplaats voor toestellen, terwijl de zaal zelf 9 bij .18 M. is.. Het geheel is een mooi gebouw en een aanwinst voor de omgeving ter plaatse. Rest ons nog te vermelden dat het schil derwerk wordt uitgevoerd door de N.V. Ripperda, terwijl het electrisch licht wordt aangelegd door den heer J. Spruyt. Het -Hbld." verneemt, dat Vrijdag de Amsterdamsche politie de safe, die de beide ex-directeuren van de Brusselsche Bank bij een Dusseldorpsche Bank hadden, heeft la ten openen. Er is echter geen geld meer aangetrof fen; waarschijnlijk is zij reeds een dag of veertien vóór de aanhouding van de beide yoortvluchtigen geleegd. De hfeer F, Keesen, lid van den Gemeen teraad, zal in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen tot het college rich ten: Is Uw college bekend de gevaarlijke toe stand, welke beslaat op de Gemeente-pont, varende op het Zuider Buitenspaarne, inzon- der wat betreft het op- en afgaan der pas sagiers bij aankomst en vertrek? Zoo ja, is u wcollege bereid zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, teneinde hierin verbetering te brengen, o.a. door: a. Het doen aanbrengen aan beide zij den der pont van een afsluithek, -boom of ketting. b. Uitbreiding van het bedienend perso neel der pont met een man, welke belast wordt met het noodige toezicht? Opgave betreffende het postkantoor Haarlem en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand Juli 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 216.806.02 (hieronder 170 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 142 formulieren ad 1.in spaar bankzegels van 1 cent, Schoolsparen), en te rugbetaald 245.964.86. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 29.153.84. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 210. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1450.—en afgeschreven nominaal 10600.—. Derhalve minder in- dan afgeschreven 9150. Terug te bekomen bij: R. Prins, Emma- kade llrood, bankbillet; A. v. d Stadt Verspronckweg 91, broche; C. Vallenduuk, wagenmakerslaan 21, broche; B. A. Witte- man, Byzantiumstraat 40, doosje patronen; Kruiswijk, Johs. de Breukstraat 6, hondie witbruin, Jansen, Delistraat 38, hond, geel, Koopman, de Genestetstraat 36, hond, Jonk man, Hoogewoerdstraat 84, poes, zwart, Laverman, Kloosterstraat 8rood, poes, grijs Roest, Lange Annastraat 38, poes, wit, Ames- foort, Middenweg, Schoten, poes, zwart-wit, alle Kennel „Haeriem' Sijpenstein Hage- straat 21, poes, grijs, v. Wort, Raaks 7, poes, grijswit, v. d. Linden, Olieslagerslaan 16, poes, zwart, Silvis, Oudeweg 2, poes, drie kleurig, alle Kennel „Fauna"; Wesseling, Heerensingel 113, kunsttanden; N. Koster, Schoterstraat llzwart, lorgnet; L, C. den Hollander, Westergracht 27zwart, portemon- naie met inhoud; Schagen, Amsterdamsche- vaart 60, pakje met werkkiel; A. Ronde, Spaarnwouderstraat 31a, pakje met dames ondergoed; C. v. Velsen, Brouwersstraat 108, portemonnaie met inhoud; E. Bruin, M. v. Heemskerkstraat 38 rozenkrans; Politiebu reau, Smedestraat, sleutel (vermoedelijk van het gasbedrijf); J. Broekhuizen, Minnebroe- dersteeg 13, taschje met inhoud; A. Peters, Schotersingel 137, armband. Naar wij vernemen, wordt nu verandering gebracht in de wijze van het nemen van gemengde baden aan de Kleverlaan. V anaf 16 Augustus zal in de Zweminrich ting aan de Delft alleen gelegenheid be staan tot het nemen van ,,gezins"baden. Daarvoor is noodig een toegangskaart. De Woensdagmiddag is nu verzet op Zaterdag middag van 46 uur. Personalia. In de nieuwe schoonheidscommissie van de gemeente Amsterdam, heeft o.m. ook zitting dr. J. F. M. Sterck. Voor het examen Engelsch L.O. slaag de, te 's-Gravenhage de heer J. Kramer, al hier. Voor het examen Nijverheidsonderwijs No. II, slaagde te 's-Gravenhage de heer P, Bonnet, alhier. Sinds geruimen tijd was men bezig met de beschildering van de zaal van het Luxor- theater. Men kon er niet eerder mee begin nen in verband met de vochtigheid der mu ren. Het werk is verricht onder leiding van den heer C .Olff, leerling der Kunstnijver heidsschool. HET NIEUWE ONTWERP-TARIEFWET. De Minister van Financiën zond 11 Juni 1.1. het Ontwerp Tarief en Invoerrechten aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland met verzoek de opmerkingen, waartoe de kennismaking der stukken aan leiding geven, te willen mededeelen. De Kamer vergaderde onder presidium van den heer J. A. E. Verkade en verklaarde na langdurige beraadslaging zich tegen de wijziging van de Tariefwet, voor zoover het de verhooging van de bestaande tarieven betreft, omdat zij overtuigd is, dat bij de aanneming van het voorgestelde tarief, de in dustrie en handel, die een zeer groote plaats in het bedrijfsleven aan de Zaan innemen en hoofdzakelijk op export zijn aangewezen, daarvan de nadeelige gevolgen zullen onder vinden, wat tot grooje werkeloosheid kan leiden. Mocht het ontwerp tot wet worden verheven, dan zag de Kamer gaarne, dat een termijn wordt bepaald, van b.v. 5 jaar, dat' de nieuwe wet van toepassing is. Bestaat er door gunstiger positie, waarin 's lands fi nanciën vóór dien tijd verkeeren, de gele heid, automatisch op het oude tarief terug te komen, dan moet hiervoor de gelegenheid openstaan. De technische herziening van de bestaande tariefwet wordt verdedigd op grond, dat door handel en nijverheid moei lijkheden worden ondervonden, en van die zijde herhaalde malen op eene herziening van het tarief is aangedrongen. Voorts werd besloten eenige bijzonderhe den onder 't oog van den Minister te bren gen. Wat of haar verder lot zal zijn? Dit, bij iederen Haarlemmer zoo bekende uitspanningsoord, zal eerstdaags in andere handen overgaan. Twee groote borden geven aan, dat in den loop dezer maand de pu blieke verkooping ervan zal plaats hebben. De reden van den verkoop is, dat de eige naar in April j.l. is gestorven en zijn vrouw, ook reeds op leeftijd, er weinig voor voelt het goed rendeerende zaakje voort te zetten. Ruim 70 jaar bestaat nu reeds deze uit spanning, en was niet alleen bij de Haar lemmers, maar ook bij zeer vele Amster dammers goed bekend, als een uitspannings oord, waar men met zijn roeiboot of anders zins even kon aanleggen en zich van den tocht komen verfrisschen. Wat nu haar bestemming zal ziin ligt nog in het duister, maar de eigenaresse vertelde ons, dat er gefluisterd wordt, dat de Ge meente Haarlem plan heeft om het te koo- pen. In hoeverre dit nu juist is, is ons nog niet bekend. Geboren; 9 Aug.: J. F. v. d. Brand Bloemzaad, z. C. J. A. v. Thienen Bondrager, z. 11 Aug.: C. v. Buuren Kuijper, z. H. v. d. ReepKorstanje, d. M. M. HillenDito, z. Ondertrouwd: 12 Aug.: J. A. v. Meel en A. M. Dekker. Overleden: 10 Aug. D. J. Allart, 49 j., Coltziusstraat. 11 Aug.: J. Schuijlenburg, 57 j., Gasthuisvest. Burgerlijke Stand van 4 tot en met 10 Augustus. Geboren: z. v. A. M. E. Lode- wijkOderkerk z. v. G. J. ChabotBona- rius d. v. M. BeckersNiessen z. v. M. KleinhoutGubbels d. v, M. M. Bos de Vries d. v. M. J. SanbergJanssen. Ondertrouwd: C. Luykhoven en C. W. Kloet. Gehuwd: H. Wilderom met P. Visser J. Fennis met M. M. Schalkwijk J. S. M. Meijer met M. Hulstein; L. W. Borger met J. W. van Huët. Spoorwegbrand. Maandagmiddag om streeks 2 uur ontstond er brand op het ta lud van de spoorbaan Overveen-Zandvoort, bij kilome terpaal 6. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een vonk uit de loco motief, die in deze droge helm gretig voed sel vond. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zodat ongeveer 100 vierk. Meter der duinen in lichte laaie stond. Aan de oplet tendheid der spoorwegarbeiders A. K., J. Th S, en Van S., die spoedig met zand gingen blusschen is het te danken, dat verdere on heilen werden voorkomen. Ongeveer 300 M. verbrandde. Fietsongeval. Een dame, die per rijwiel de Elswoutslaan inreed, kwam door een ze nuwtoeval te vallen. Een brigadier van po litie was juist ter plaatse aanwezig, en ver leende de eerste hulp. Bijgestaan door eeni ge burgers, werd de dame ter zijde van den weg gelegd en door met frisch water te wasschen, gelukte het hun, zonder medische hulp, na verloop van ruim een uur haar zoo ver bij te brengen, dat zij loopend huis waarts kon gaan. Door den val had zij bij na ^een letsel bekomen. Bloempjesdag „Onderling Hulpbetoon". De voor deze vereeniging gehouden bloemp jesdag op Zondag j.l., ter bestrijding van de T.B.C. heeft opgebracht de som van 451.51. Zooals men reeds eerder berichtte, was dit de derde en laatste dag, waarop voor dit jaar bloempjes zouden worden ver kocht. De totale opbrengst der drie gehou den dagen was 1357.61. Hieruit moge blij ken, welk een sympathie deze vereeniging onder de inwoners heeft. Zooals gebruike lijk, was ook hier weer een wedstrijd aan verbonden voor de verkoopstertjes, voor haar, die het hoogste bedrag inzamelae.Voor deze prijzen wordt steeds op de jaarvergade ring gecollecteerd, voor welk bedrag dan prijsjes als doosjes zakdoeken, fleschjes odeur en broches worden aangekocht.. Ditmaal behaalden den eersten prijs de jonge dames Reina en Rika Burry, met een bedrag van 103.54; 2en prijs Corrie Mole naar en Maria Groen, idem 85; 3en prijs Jans Paap en Tonie Bluijs, idem 33. Aan de overige verkoopstertjes werd een troostprijs uitgereikt. Dat het bestuur over goede krachten be schikt,, moge blijken uit het feit, dat bijv. circa 4 uur een busje werd geledigd. De telling bracht den verkoopstertjes een te leurstelling. Zij meenden, dat het meer was en koste wat kost. de honderd gulden moes ten minstens vol. Toen het 5 uur was, had men meer dan de 100 vol. Hieruit moge blijken met welk een ijver door de ver koopstertjes wordt gewerkt om het be drag zoo hoog mogelijk op te voeren, ten einde het bestuur in staat te stellen zoo veel mogelijk te kunnen ondersteunen. Een woord van hulde aan de verkoop krachten is dan ook zeker op zijn plaats. Roomsch Vijfhuizen en de Lijnde maken zich klaar, om in het laatst dezer week feest te vieren. Hun Pastoor en Herder Th. A. J. Vlek, hoopt 15 Augustus zijn zilveren Pries terfeest te vieren. Een feestcommissie is al dagen in actie, alles klaar te maken om het feest op een waardige wijze te vieren. Het is onnoodig de parochianen te ver zoeken vooral in die dagen veel voor hun Pastoor te bidden. Vooral de geloovigen van Vijfhuizen zijn Pastoor Vlek veel ver schuldigd. Wat heeft het hem geen zorgen en moeite gekost voor hen te bouwen een R. K. School en Kerk. Laat men er vooral om denken, die dagen de vlag uit te steken en heel veel bloemen te brengen om de kerk te versieren. Donderdagmiddag a.s. beginnen de fees telijkheden om 2 uur 52 aan het station te Vijfhuizen, waar Z. Eerw. door een flinken Ruiterstoet zal worden afgehaald. Het feestprogramma luidt: Donderdagmiddag 14 Augustus: Feestelijke intocht van den Eerw. Jubilaris. Aankomst 2 uur 52 station Vijfhuizen; 4 uur plechtig Lof. Welkomstwoord door den Zeer Eerw. Heer J. M. Lucassen, Pastoor te Halfweg. Vrijdag 15 Augustus: 10.30 uur plechtige H. Mis, waaronder de feestpredikatie zal worden gehouden door den Zeer Eerw. Heer J. M; Lucassen. Na de H. Mis receptie in de Gymnastiekzaal, Zaterdagmiddag 16 Augustus: 9 uur Alge- meene H. Communie van de kinderen der beide scholen, waarna in de Gymnastiekzaal zang en spel dier kinderen. Zondag 17 Augustus: 10.30 uur plechtige H. Mis te Vijfhuizen. Na de H. Mis receptie aan de Pastorie te Vijfhuizen. 3 uur Lof aan den Spaarnwouderweg; 's avonds 8 uur voor stelling voor de grooteren in de Gymnastiek zaal aan den Spaarnwouderweg. Oranje-vereeniging „Zuid-Schalkwijk", Op Woensdag 13 Augustus 1924, zullen door de Oranje-vereeniging „Zuid-Schalk wijk" feestelijkheden worden gehouden, op het terrein van den heer Buys, aan den Schalkwijkerweg, Voor deze feesten is een vrij groot pro gramma samengesteld, hetwelk oa. bevat: 9 uur. Verzamelen der kinderen voor de lak fabriek van den heer H. Savrij, aan den Schalkwijkerweg, waarna opmarsch naar het terrein. Om half 10 beginnen de kinder feesten. Om half 11 ringsteken op het losse paard voor heeren. Om 1 uur Ringsteken met paard en sjees voor heer en dame. Om half 5 ringsteken voor dames. Te half 6 be hendigheidswedstrijden voor dames. Te half 7 tobbetje steken voor heeren, Tussehen 7 en 8 uur pauze, waarna de prijswinnaars ver wacht worden in de feesttent, teneinde hun prijs in ontvangst' te kunnen nemen, Hierna is in een gezellig avondfeest, hetwelk be staat uit een „gezellig samenzijn" en muzi kale ommegangen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht gegeven tot stichting eener nieuwe parochie te Rotterdam (Hillegersberg) aan den Weleerw, Zeergel. heer G. Kuijs, lee- laar aan het Seminarie „Hageveld" te Heem stede. Gevonden en verloren voorwerpen, Ter secretarie van deze gemeente is aangifte ge daan dat is gevonden: een bril, een zakje ochtendvoer, een damesportemonnaie en een heerenportemonnaie met inhoud en dat is verloren: een damestaschje met inhoud, een breede zilveren armband, een donker grijze jas en een aktetasch, inh. een vijftal spaarbankboekjes, een Katholieke Meerbode en een tweetal brieven Spaarncstad Haar lem, Motorongeval. Zondagnacht ca. 1 uur is op den Leidschen Straatweg de 29-jarige bontwerker B, van E„ uit de Breedstraat te Leiden met een motorrijwiel tegen een boom gereden. Hij bekwam een schedel fractuur en werd door een passeerende par ticuliere auto naar het ziekenhuis vervoerd. De duo-zitter J. P. uit Leiden bekwam een verwonding aan de rechterhand. Droevig ongeval. Zaterdagavond viel de 9-jarige A. S. van het dak zijner woning aan de Roggebroodspoort, waarop hij geklom men was. Het arme ventje was onmiddellijk dood. Een ijzeren plaat, welke hij in zijn val meesleepte, verpletterde hem een der bee- nen. HET TRACTOR-VRAAGSTUK De Nederlandsche Vereeniging van Land- bouwtractorgebruikers hield in de Beurs te Hoofddorp een vergadering, ter bespre king van eenige belangrijke aangelegenheden nopens het veelomstreden vervoer van en met landbouwtractors langs andere dan rijks- en gemeentewegen, aldus de „Tel." Alvorens verslag te doen van het ter ver gadering behandelde, willen wij eerst een korte uiteenzetting geven van den stand der tractor-kwestie op dit oogenblik. Inderdaad, zijn na de felle campagne der vereeniging daarin gesteund door den eminenten Wage- ningschen hoogleeraar, prof. M. F. Visser, thans een aantal landbouwers en loondor- schers in de provincie Noord-Holland op zekere voorwaarden vergunningen uitgereikt Echter zijn de vergunnings- en ontheffings bepalingen voor deze beide categoriën ver schillend en wel met dien verstande, dat de bepalingen voor loondorschen zwaarder zijn, dan die voor landbouwers. Blijkens mededeeling van den voorzitter, den heer J. S. Visser, te Santpoort, zijn van de bepalingen voor het rijden met tractor en volgwagen langs de provinciale wegen, de volgende de voornaamste: VOOR LANDBOUWERS. Zij mogen slechts rijden langs de wegen welke door hen aangevraagd en door Ged. Staten goedgekeurd zijn. Het aantal volg- wagens mag niet grooter zijn dan twee, doch het aantal assen niet grooter dan zes; bij een wielbelasting, grooter dan 250 K.G. mag de middellijn van geen der wielen kleiner zijn dan 70 cM. Voorts en hier is voor de boeren een niet onbelangrijke concessie te boeken moeten de tractorwielen voor zien zijn van gummi- of gladmetalen ban den, of wel van wielbanden met platte strip pen schuin op de velgen, niet smaller dan 5 cM. Dit geldt ook voor de wielen der volg- wagens, voor zoover de wielbelasting meer is dan 250 K.G. De maximum wielbelasting mag bij gladde metalen banden niet meer bedragen dan 80 K.G. per c.M. bandbreed te en 60 K.G. voor eiken cM. waarmede de strippen op den weg rusten. De totale ma- ximum-wielbelasting is bepaald op 1000 K.G. (deze grenzen lijken ons voldoende). Verder is de maximum snelheid bepaald op 6 K.M. Een andere vooruitgang is de bepaling, dat de breedte der volgwagens niet grooter mag zijn, dan ^*50 M. (vroeger 2.10 M.) De ma ximale hoogte bedraagt 4 M.) Een andere bepaling schrijft voor, dat wanneer volgwagens geen remmen hebben er kettingen of prikstokken moeten wor den meegevoerd, met het oog op de hellin gen, terwijl tevens is voorgeschreven, dat het vervoer slechts mag plaats hebben van één uur voor zonsopkomst tot één uur na zons ondergang. Bij toestand van opdooi der wegen is het rijden met tractors verboden. Wat betreft de ontheffingen voor de ge sloten verklaarde wegen is bepaald, dat daar slechts mag gereden worden met den trac tor alleen (dus zonder volgwagens) en niet breeder dan 2,10 M„ terwijl dé wielband- breedte minstens 5 c.M. moöt zijn. De bepalingen echter, welke zijn voorge schreven VOOR LOONDORSCHERS. zijn minder gunstig. De punten waarop zij afwijken van die voor landbouwers, zijn in hoofdzaak de volgende; De tractor moet gladde ijzeren- of gum mibanden hebben (strippen zijn voor hem dus verboden). Bovendien moeten behalve de gewone öok noodkoppelingen aanwezig zijn. Ook is de loondorscher verplicht een kel- derwind of vijzel mee te voeren, benevens twee dikke planken van 25 c,M, dikte en 2 M. lengte en ten slotte mag de breedte der volgwagens niet grooter zijn dan 2.75 M. De voorzitter wees er verder nog op, dat men dankbaar is, maar.... niet voldaan, vooral waar het geldt de loondorschers, die hier in een hoek zijn gedrongen. Wel is bij de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet welke midderhaast in werking zal tre den, de tractorkwestie gelukkig niet langer onderworpen aan de weinig deskundige re geling der Gedep. Staten, dat. Wil dus zeg gen van dén provincialen waterstaat, doch zal zij door het rijk bij aigemeenen maatre gel van bestuur worden geregeld. Men moet er echter voor zorgen, dat de minister zich bij het ontwerpen dezer regelen niet, althans niet alleen zal laten adviseeren door de hoofdingenieurs der provincies, aangezien dan kans bestaat, dat de thans in Noord- Holland uitgevaardigde -J'ergunnings- en ont heffingsbepalingen alsdan door het rijk zul len worden overgenomen. Met het oog hierop deed de voorzitter vervolgens een bestuursvoorstel, behelzende, dat het bestuur gemachtigd wordt aan den minister een verzoekschrift te doen toeko men, waarin hij wordt uitgenoodigd, bij de samenstelling der advies-commissie voor de traclorregeling o.m. een keuze te doen uit een door het bestuur op te maken lijst van vooraanstaande landbouw-deskundigen uit alle provincies. Hierdoor hoopt men een oordeelkundig en onpartijdig advies in de hand te zullen werken. Dit voorstel werd na eenige bespreking z. h. s, aangenomen. De secretaris, de heer Adr. Breure, behan delde voorts nog de bezwaren, welke het bestuur tegen de nieuwe provinciale rege ling heeft. Deze bezwaren betroffen hoofd zakelijk de bepalingen nopens het verbod van platte strippen voor loondorschers het sluiten van bepaalde wegen (hetwelk voor namelijk bezwaarlijk is voor loondorschers) het rijverbod gedurende een deel van het etmaal en bij opdooi en de verplichting tot hét meevoeren van prikstokken. Nadat de heer Koopman nog een inleiding had gehouden over assurantie van tractors tegen materieele schade, behalve brand, ex plosie en schade aan derden bij een premie van 25 per 2000 waarde, benevens 'n zeker risico-percentage voor den eigenaar, afhankelijk van den leeftijd van den tractor, sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop woonden de aanwezigen nog een demonstratie bij met een nieuw so (Kt brand- bluschapparaat. Commissie van Beheer. In den a.s. win ter wordt hier en op andere plaatsen een revue gegeven, waarvan het batig saldo ge heel komt ten bate der nieuw te bouwen St. Josephkerk, Deze zaak dordt groot op gezet en de tallooze vrienden van Pastoor van Leeuwen zullen het nuttige aan het aangename kunnen paren. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen en waar alles gratis gebeurt, kan er een groote financi- eele kracht van deze „beweging" uitgaan. Natuurlijk krijgen we nog gelegenheid op deze zaak terug te komen, maar we ver heugen ons van officieele zijde reeds te mo gen mededeelen, dat voor de te geven Re vue (die natuurlijk door ieder mak, kan en moet gezien worden), een commissie van beheer gisteren is opgericht en geïnstal leerd, Voorzitter dezer commissie is de Zeereerw. heer Pastoor van Leeuwen; se cretaris de beer L. v, Lierop, Meerstraat, terwijl de vier hieronder te noemen heeren de financiën speciaal beheeren, n.l. J. C. Groot, als lid van het Kerkbestuur; P. van Lierop Elsbalz, als lid van het Armbestuur; P. Klaver, als voorzitter van het college van Collectanten en W, van Trigt, als be stuurslid van den St, Joseph-penning. De melkprijs, De prijs van de melk is verhoogd en bedraagt thans 14 êi 15 cent per liter. Ook de prijs van het brood is verhoogd. Zilveren Priesterfeest, Vrijdag viert de Hoogeerw, heer A. J, C, Schraag, eerste Pastoor van de St, Joseph-parochie, thans Pastoor-Deken van Schiedam, zijn zilveren Priesterfeest, We behoeven zijn oud-paro chianen niet opzettelijk aan te sporen, dien dag een extra gebedje voor Pastoor Schraag te doen en hem een felicitatie te zenden; dat doen ze toch wel. 't Is meer een kleine her innering. te Lisse, op 9 Augustus onder directie van Holland's Bloembollenhuis. E. V. T. Scarlet Due 4,10; id. Mon Tresor 4.60; id. Diana 2.60; id. King of the Yellows 3.70; id. Due de Berlin 3.90; id La Reine 2.80; id. Proserpine 8.40; id. Verm, Brillant 6.40; id. Rose Grisdelin 3.10; id, Herman Schlegel 2.80; id. Prosperity 4.20; id. Cram. Brillant 2.70; id Witte Valk 4.20; id. Pink Beauty 8,50; id- Witte Due Max. 2.80; id. Rose Luisante 5.80; id. Brillant Star 6.30; id. Wouwer man 3.50; id. Flamingo 4.40; Gele Prins 3.80; Prins v. Oostenrijk 5.10; id. Belle Alliance 3,80; id. Keizerskroon 6.10; id. Cerise Grisdelin 5; id. Fred. Moore 3.90; id. Couleur Cardinal 6; id. La Reine Max. 4.70; id. Arlis 3.20; id. Van der Meer 5; id. Parma 4.50. D. T. Lucretia 3.70; id, Murillo 3.10; id. Vuurbaak 6.40; id. Theeroos 4.50; id. El Toreador 9; id. Imperator 6.50; id. Cour. d' Or 3.90; id. Salvator 4.30; id. Titiaan 5. Dw. Krelage 4; id. Sieraad 3.30; id. Copland 4,80; id. Gretchen 2.10; id. Tonnaye 2.70; id. Clara Butt 2.20; id. Pr. of Haarlem 2.70; id. Bartigon 5.20; id. Dream 2,50; Ewbank 3.30; id. Pitt 8.80; id. Rauwenhoff 5.50; id. Elisabeth 7.40, E. R. Lady Derby 21; id. Moreno 21; id. Queen of the Pinks 20; id. La Victoire 25. id. Roi des Beiges 21. W. l'lnnocence 19; id. La Grandesse 20,75; id. Gen. Vetter ,22; id. Grande Blanche 18,50. E. B. Queen of the Blues 18.25; id, Cap- tein Boyton 17.25; id, Johan 15.50; id. Grand Monarque 13.75; id. Schotel 14; id. Marie 18.75; id. King of the Blues 21, E. P. Mansfield 18.50, E. G, Yellow Hammer 19.50. E. N. Victoria 6.90; id. Princeps 4.40; id. Emperor 8,30; id. Watkin 8.60; id. Empress 6.80. Crocus Geel 2.40; id, Purperea 2,20; id. op soort 1.05. Alles eerste soort per 100 stuks. PURMEREND, 12 Augustus, 14 kleine fa- briekskaas 62; met Rijksmerk 63; 57 kl. boerenkaas 59, m. Rijksmerk 62; 4 Goud- sche met Rijsmerk 63; 11.54K K.G. boter 2.202.30; 350 vette runderen 1.00 1.30 p. K.G., handel matig; 305 melk- en gel. dekoeien 175450 per stuk, handel matig; 52 stieren; 43 paarden 200250, handel stug; 51 vette kalveren 1.40—1.75 per K.G., handel vlug; 179 nuchtere kalveren voor de slacht 1042; v, d. fok 1632, handel vlug; 479 vette varkens v. d. zout 6872, v. d. slacht 8287; 82 magere var kens 1634, handel vlug; 162 biggen 1015, handel vlug; 613 schapen 40 52, handel matig; 565 lammeren 2028, han del matig; 62 bokken; kippeneieren 6.75— 7.75 per 1Q0 st.; 150 zak peren 36 per zak. Eierenv, Noord-Holl. Pluimveever. Een deneieren A aanvoer 6022 st. 6.306.60 p. 100; Kippeneieren A aanvoer 14388 stuks 7.20-8,60; B. aanvoer 362 stuks 6.00 6.10., 7 jaar. Mama, mijnheer Pastoor heeft ge zegd, dat ik mijn eerste Communie mag doen. Wat ben ik blij. Geen sprake van, kind, gij zijt nog veel te jong. De heilige Communie is te groot, te heilig. Uit eerbied voor 't l'.ei'ig Sacrament is 't beter dat ge nog wat wach ten zoudt. Maar mama, als we moeten wachten totdat we waardig zijn, zegt M. Pastoor, dan zullen we van heel ons leven niet com- municeeren. Niemand is waardig genoeg Ge zult nog wat wachten, en daarmee gedaan. 9 jaar. Mama, ik zou willen te biecht gaan. Maar kind, 't is nog maar drie maan den geleden Ge hebt toch niet gestolen of gedood Mama, men kan toch iets anders ste len dan geld en iets anders dooden dan menschen. Ik heb de reputatie van mijn gezellinnen gestolen en mijn tijd gedood met niet goed te werken. Och kind, niet scrupuleus zijn, eh 14 jaar. Mama, ik zou naar de kostschool wil len gaan van de Zusters van *t H. Hart. Dat ziet ge van hierZe leeren niets anders dan complimenten om Monseigneur te ontvangen en heel den dag lofzangen te zingen van heilig hart en zuivere liefde en wat weet ik al? Is het beter, mama, te leeren bonjours te maken aan alle heerkeos die voorbij gaan, en liedjes te zingen waar hart en liefde heel wat anders beteekenen? En heel den dag biddenZijt ge nog niet kwezel genoeg Ge gaat naar de stads- normaal school en daarmee uit 15 jaar. Mama, 't is Paschen. Zouden we niet naar 't lof gaan En toekomenden Zondag naar de ves pers zeker Wij hebben geen tijd. Maar 't lof duurt maar een half uurke. En dezen namiddag hebben we twee uren zitten twisten over den hoed van Marguerite en een uur over haren rok. En gisteren zijn we den geheelen dag bij die oude juffrouw gaan zitten om te pn.t;n over koetjes en kalfjes. Naar 't lof gaan da's goed voor oude menschen en kwezels 16 jaar. Mama, ik ben uitgenoodigd op.... een bal. 'k Ben wat gegeneerd..'t is alleen onder jongens. Och kind, ik heb betrouwen in u. Ik ben niet van 't oude systeem dat men zijn kinderen niet mag betrouwen. Ge zijt groot genoeg om te weten wat ge te doen en te laten hebt. In Amerika is men heel wat breeder op dat punt. Ga gerust, kind ge moet van uwen tijd zijn. En toch, mama, als ik een jongen was, zou ik dunkt me, geruster zijn met een meisje van den ouden stempel 18 jaar. Mama, ik zou een nieuw toilet moeten hebben. Wat raadt ge mij aan Iets schoons kind, iets dat in 't oog springt. Deftig natuurlijk. Maar, geen kwe zelarij hoor. Ge moet absoluut de mode vólgen t korte m ruwen, wat doorschijnend en Biet té hoog in den hals. Menschen ge lijk wij, moeten hunnen rang eerbiedigen. Maar, mama, daar wordt zooveel te gen gesproken en geschreven Allemaal praat van pastoors en paters. Wat kennen die van de mode? Ze moeten ze immers zelf niet dragen! 20 jaar Mama, 'k ben uitgenoodigd op een dancing. Goed, mijn kind, een modern meisje moet kunnen dansen. Maar de dansen tegenwoordig Allo, allo, ge moet geen kwaad zien. Ge zijt immers, geen kind meer Maar, hét dunkt me, dat dit toch niet goed is. Niet goed het dunkt u.en mij dunkt het, dat ge veel te flauw zijt en dat ge nooit getrouwd zult geraken!.... 21 jaar. Mama, 'k ben nu 21 jaar. En toeko mende week is 't Quatertempik zal nu ook moeten vasten zeker Nog schooner 1 Gij vasten Daar hebt ge geen gezondheid voor. Kijk eens in den spiegel, hoe bleek ge ziet. Maar dat is van het feest van gisteren, mama, dat ik zoo bleek zie. Het was zoo laat als we thuis kwamen. Tut, tut, tut. Geen spraak van vasten. Maar, dansen vermoeit me veel meer, mama, uren aan een stuk en tot laat in den nacht.... Ge vast niet en daarmee punctum. 22 jaar. Mama, 'k zou willen trouwen met Mijnheer Francis. Die jongen staat mij aan. En mij staat hij niet aan. Zoudt ge niet beter trouwen met Mijnheer Ludovic? Maar, mama, daar heb ik niets voor over. Gij dwaas kind. Hij is rijk als de zee diep is. Hij is schoon, lief, voorkomend, de schoonste officier, dien ge uitdenken kunt. Maar men heeft mij gezegd, dat hij zich vroeger niet goed gedragen heeft. Vroeger Dat is lang geleden Ge kunt toch niet trouwen niet een Seraphijn! Natuurlijk moet ge voor de Kerk trouwen, daar houd ik absoluut aan. Dat betaamt.... Maar, er zit niet veel godsdienst in. En wat zal er van de godsdienstige opvoe ding der kinderen geworden? Kinderen KinderenIn 't meer voud Maar, gij zult u belachelijk maken. En al uw frischheid verliezen met al dien last en geen soirées meer Maar, is dat wel mijn moeder, die alzoo spreekt Ehwel, wat? Hadt gij ook zoo gesproken vroeger., dan zou ik nu hier niet zijn!.... Vroeger, ja? maar tegenwoordig!.. Dat is heelemaal buiten de modeLaat ons daar nu over zwijgen. Mama, ge neemt een groote verant woordelijkheid op u. Ik vrees dat dit alle maal slecht zal uidraaien. 23 jaar. Inderdaad, 't is slecht uitgedraaid, 't Is,nu een jaar, dat ik getrouwd ben met Ludovic. En 't is me tegengevallen. Ik ga mijn echtscheiding aanvragen met uwen Ludovic. Maar, ongelukkige, hij zal er van sterven. Hij zal van zijnen kant hetzelMe doen* We zijn overeengekomen, 't Zal .n stilte gaan. Maar, ik zal er zelf van sterven. Och, men sterft nog zoo rap niet En wat zal men zeggen Daar zit ik niet het minst mee in En uw godsdienst Zoo, zoo Gaat gij nu op uwe beurt kwezel worden Godsdienst Ludovic heeft geen godsdienst. Dat wist ge immers Maar gij Ik, ik had godsdienst, maar gij hebt het mij ontnomen. Hebt ge mij niet dikwijls genoeg gezegd, dat ik een kwezel was Gij hebt mij leeren toilet maken.... doen dan sen.... gij hebt mij mijn godsdienst afge leerd.... (De Ster). LONDEN, 12 Aug. Verwacht wordt, dat Donderdag het protocol der Londensche conferentie zal worden geteekend. DUBLIN, 11 Aug. Het parlement van detl Ierschen Vrijstaat komt Woensdag bijeen ter behandeling van den toestand, ontstaan door het grensgeschil. De socialistische partij en de lersche Nationale groep zullen een hevi- gen aanval op de lersche regeering doen, NEW-YORK, 11 Aug. In plaats van een bezoek incognito, zal de Prins van Wales, gedurende zijn bezoek aan de Ver. Staten, naar de „Washington's-post" meldt, den hoogsten titel voeren, dien hij draagt. Dit ge schiedt overeenkomstig den wensch van den koning van Engeland. De Prins van Wales zal naar Washington gaan, waar hij de gast zal zijn van president Coolidge. Hij zal een streng particuliere lunch bij den president en zijn familie gebruiken. PARIJS, 11 Aug. Maandag is, naar ge meld wordt, een groote automobiel, waarin 8 personen zaten, nabij Milaan in een Ka naal gereden. Vijf der inzittenden verdron ken. ALMELO, 12 Aug. De Almelosche Rechtbank heeft heden veroordeeld Brom mert tot 5 maanden gevangenisstraf en van 't Reve tot 4 maanden gevangenisstraf, beide met aftrek der preventieve hechtenis. Het verzoek van het O. M, tot inhechte nisneming, werd door de Rechtbank afge wezen. BERLIJN, 12 Aug. De Joego-Slavische Regeering heeft het verbod voor Communis tische vereenigingen opgeheven. Alle gear resteerde communistische leiders zijn in vrijheid gesteld. BERLIJN, 12 Aug. Bij opgravingen voor een Amerikaansche film-maatschappij te Rome werd een tot dusver nog onbekend® catacombe ontdekt. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: prijshoudend. V.K. j HEDE 5% Nederland 1919 9415/16 947/s 6% Nederland 1923 997/s 454 Nederland 1917 t415/is 84'/8 7% N.-l, 1921 A....... 1125'16 1023/g 9 Oude Vaart 863/ 84 dito Gem. Eigendom 70 68 Mij. „Nederland" 152 V4 150 Scheepvaart-Unie 12'3/8 126 Rotterd. Lloyd 129V4 1281/ 1391/ 140 Oude Boot "'81/2 78 Holl. Stoomboot 271/4 26i H. V. A* 52J 527 Java Cultuur 3573 u 360 Jurgens gew. 571/j 571/. 1 91/g 180 1351/o 136i/Ë Cert Handel Mij. 12Si/4 Resc. dito 121»»/8 Phoenix 9P/ Geconsolideerde I581/1 CM OO kO 3 41 3421/1 HO»/, Marine comm. lai/16 V orstenlanden 1686/g 169 Actions id. 167 1671/- Comp. Merc. Arg. 223/ 4 221/, Poerworedjo 118 119 Oude Deli 369i/'. 368 Senembab 3383/4 336 Deli Batavia 32; 319 Amsterdam Rubber 1501 149 Serbadjadi 210 101/, 101 127 127 Dordtsche Petr. 323 66 i -5 Anacon{ '515/i« IVabasb &1/16 Conm. Maxwell 41/4 12 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.61 i.6ÖVa PARIJS 14.571/2 14.55 BRUSSEL i 13.321/, 13.321/g WEENEN .38 LONDEN j 11.641/, 11.64 STOCKHOLM, i 68.20 KOPENHAGEN. 41,30 CHR1ST1AN1A 35.65 BAZEL 48.30 NEW-YORK 2,551/g 2.55®/s ROME 11.65

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2