U1TÊM De militaire ontruiming van het Ruhrgebied afhankelijk van de inwerking treding van het rapport-Dawes. Overeenstemming inzake de leverin gen in natura. Onder de Radio-berichten: Regeling der kwestie van ontruiming van liet Ruhrgebied binnen 24 uur verwacht Terugtrekking der Fransche troepen een jaar na inwerkingstelling van het Dawes-rapport. Een Fransch-Duitsche handelsovereenkomst als voorwaarde voor ontruiming ran het Rijnsch-Westfaalsche bekken. De kwestie der militaire controle tal ter conferentie behandeld worden. GEM. BUITENL. BERI61TEM. DE KWESTIE VAN DE SCHULD AAN DEN OORLOG. BINNENLANDSCH NIEUWS. Onjuiste voorstellingen. Van het Hof. Het koninklijk bezoek aan Zeeland. Redders beloond. - Salarisvermindering van Regeeringscommissarissën. Uitvoering der Landarbeiders' wet. ORDE EN ARBEID. DE NED. R.K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERS. „ST. RAPHAEL." Rijkswerkverschaffing te Emmen. AND De Londensche conferentie. De kwestie der militaire controle De Duitsche. overeenkomst met de C. v. H. De Duitsche Grondwetsfeesten. Het archief van Napoleon. Ernstig ongeluk bij een automobiel-wedstrijd. De mijnramp in de Japansche provincie Foekoesjima. MARKTNIEUWS. Visschery. UMDB0ÜW El VSSSWüWw Monden klauwzeer. RECHTSZAKEN. „Ganz unschultig". «ft7/" rdag De Londensche conferen tie. Naar men gisteren onder onze Radio-be- fichten heeft kunnen lezen, is Herriot naar Londen kunnen terugkeeren met de volko men goedkeuring van den ministerraad op de door hem gevoerde politiek. Toen Zaterdag bekend werd dat Herriot, Clémentel en Noliet naar Parijs moesten gaan, om daar de meeningsverschillen uit te vechten, die in den boezem der Fransche delegatie waren ontstaan over de quaestie der militaire ontruiming, was de stemming te Londen bepaald pessimistisch. De frank en het pond daalden reeds op de beurzen te Londen en te New York. Alle geallieerde vertegenwoordigers hebben toen aan de Fransche delegatie de verzekering gegeven, dat deze, indien zij er in zou slagen de mili taire quaestie tot een bevredigende oplossing te brengen, op alle andere punten op hun steun zou kunnen rekenen. Ook de Ameri- kaansche vertegenwoordiger, Kellogg, stond er op, Herriot duidelijk te maken, welke ern stige gevolgen een mislukking van de con ferentie, wegens verwikkelingen over het mi litaire vraagstuk, zou hebben. Kellogg be loofde daarbij, dat hij in paticuliere bespre kingen met de leden der Duitsche delegatie al zijn invloed zou aanwenden, om de Duit- schers er toe te brengen*, aan' Frankrijk alle concessies te deen, welke als rechtvaardig kunnen worden beschouwd. Daarop vertrok Herriot naar Parijs en, naar thans wordt ge meld, is de toestand aanmerkelijk verbeterd. Wat men feitelijk te Parijs heeft besloten, is nog niet bekend, maar het moet een compro mis zijn, dat overeenstemt met een Fransch- Belgisch voorstel, waarbij de militaire ont ruiming afhankelijk wordt gemaakt van de fasen der inwerkingtreding van het plan Dawes. Daardoor verliest ook het vraagstuk van de ontruiming1 der eerste Rijn-zóne veel van zijn actualiteit. Daar de Duitschers zich bereid verklaard hebben de militaire controle, overeenkom stig de wenschen van Frankrijk te doen plaats hebben en daar deze controle niet kan ge schieden alvorens het plan-Dawes in werking zal zijn getreden, heeft men door deze rege ling de gelegenheid, om tijdig de noodige maatregelen te nemen om de militaire ont ruiming van het Ruhrgebied te verzekeren en de ontruiming van de Keulsche zóne te doen plaats hebben, in overeenstemming met den daarvoor in het 'vredesverdrag vastge- stelden termijn terwijl tevens de quaestie van het Fransch-Belgische spoorwegpersoneel van veel minder gewicht is geworden. Men is voornemens de quaestie van het spoorweg personeel door een compromis te regelen, waarbij Duitschiand een stakingsverbod voor ien verderen tijd der bezetting zal afkondi gen voor alle spoorwegen van het westelijk ;edèelte van het Rijnland. Bovendien zóu, overeenkomstig het Engelsche voorstel, het aantal militaire spoorwegcontroleurs eenigs- zins worden uitgebreid. Deze mededeelingen zijn weliswaar, nog niet officieel, doch afkomstig van wel-inge- lichte zijde. Indien zij juist blijken, zou men heden reeds te Londen tot een accoord kun nen komen. Er zouden dan nog twee dagen met het verrichten van alle formaliteiten moeid zijn, zoodat de conferentie Donder a.s. zou worden gesloten. Ook ter zake der leveringen in natura, waarbij zich nog eenige moeilijkheden voor deden, is men thans tot overeenstemming ge raakt. De Duitschers zullen het récht krijgen, tegen de eischen van de Commissie van Her stel in beroep te gaan, doch slechts in twee gevallen wanneer kan worden aangetoond, dat de verdeeling der leveringen geschiedt op een wijze, die nadeelig is voor Duitschiand, of dat er obstructie wordt gevoerd. Overeenkomstig den wensch der Duit schers, zal de lijst der te leveren grondstof fen reeds op deze conferentie worden vast gesteld. Alleen kolen en cokes zullen gele verd worden gedurende een langeren ter mijn dan in het vredesverdrag was bepaald. De voorzitter der commissie, Sir Eyre Crowe, heeft een mantelnota aan het rapport toegevoegd, waarin de redenen worden uit eengezet, waarom een deel der Duitsche te genvoorstellen werd aanvaard, terwijl een ander deel moest worden verworpen. De Duitsche grondwets feesten. Te Munster in Westfalen heeft president Ebert op een feestelijke herdenkingsplech tigheid van de invoering van de republikein- sche grondwet het woord gevoerd, nadat de Oberpresident tvan Westfalen hem de ver zekering had gegeven van de Westfaal- sche trouw aan de grondwet en verklaard had, dat de Westfaalsche bevolking.nu ein delijk door arbeid, vrede en orde weer op een gezonde basis wilde komen. Geen wraak en geweld, maar redelijkheid en gerechtig heid kunnen het land herstellen. Rijkspresi dent Ebert verklaarde o.a., dat het onwrik bare doel van de rijkspolitiek is het Duitsche land te bevrijden van vreemde bezetting, de rijkssoevereiniteit en het zelfbestuur te herstellen en de Duitsche bevolking haar huis en woonstede, benevens vrijheid van be weging en economische ontwikkelingsmo gelijkheden terug te geven. Slechts met het doel de Rijnlandsche landgenoten hun vrijheid en menschheidrechten terug te koopen langs den alleen mogelijken weg, kunnen wij den moed vinden de verlangde zware lasten op ons te nemen, waarvan wij niet weten of wij er niet onder bezwijken zullen. Een gezonde, eensgezinde en nationale wil, vrij van alle waanvoorstellingen, kan ons in de we reld de achting doen erlangen, welke noodig is, wil Duitschland's toekomst gewaarborgd zijn. Ten slotte zette de Rijkspresident de be- teekenis van de républikeinsche grondwet uiteen. Uit alle deelen van Duitschiand, zoo meldt het W.B. tenslotte, wordt meegedeeld, dat de grondwetfeesten onder zeer groote deelneming zijn gevierd. De Parijsche correspondent van de „Frr Ztg." erop wijzende, dat den laatsten tij d een opmerkelijke zwenking in Frankrijk is waar te nemen wat aangaat de kwestie van de z.g. uitsluitende schuld van Duitschiand aan den oorlog, zoodat zelfs een blad als de „Temps" sinds eenigen tijd den eisch stelt van opening der archieven, in navolging van het Duitsche, Oqstenrijksche en Russische voorbeeld vestigt de aandacht op den ar beid in dit opzicht van den historicus Renou- vin en Mathias Morhardt, die een brochure „Les Preuves" heeft doen verschijnen, en op het werk van den politicus|Alfred Fabre- Luce, die „La Victoire" schreef. Ook de bekende romanschrijver Victor Margueritt protesteert in artikelen in „Ere Nouvelle" en „Peuple" tegen de vervalschingen van de officieele geschiedschrijving. Aan de hand van de officieele Russische en Duitsche publicaties van na den oorlog en het onlangs door Gouttenoire de Toury in het Fransch vertaalde werk van generaal Monteglas, komt Margueritte tot de conclu sie, dat al heeft ook het Duitsche en Oos- tenrijksche imperialisme een behoorlijk aan deel van de schuld te dragen, noch Wilhelm II noch Frans Jozef het zwaarste gedeelte van de verantwoordelijkheid dragen. Mar gueritte wijst daarbij in het bijzonder op de rol van Poincaré en van de Russische oor logspartij. NIEUWE BULGAARSCHE GRENSIN CIDENTEN. De bladen vernemen uit Athene, dat de troebelen aan de Grieksche en Zuidslavische grenzen ernstiger worden. Benden Bulgaar- sche comitadji's gaan voort de grenzen te overschrijden en Grieksche en Zuidslavische dorpen te plunderen en plat te branden, om daarna zich op Bulgaarsch gebied terug te trekken. Volgens de bladen heeft de Griek sche regeering een ultimatum naar Sofia ge zonden, met de verklaring dat, indien deze toestand voortduurt, Grieksche troepen een zone langs de grens op Bulgaarsch gebied zullen bezetten Zuid-Slavië zal eveneens een nota zenden. MODERNISEERING VAN DE TURK- SCHE HUWELIJKSWETGEVING. Gemeld wordt, dat aan een Turksche re geringscommissie opdracht is gegeven, een nieuwe huwelijkswet te ontwerpen, waar bij bigamie verboden wordt en waarin het beginsel van het monogame huwelijk wordt vastgelegd. EEN MIJNRAMP. In een steenkolenmijn te Irriyama, in de provincie Foekoesjima (Japan) zijn tenge volge van een gasontploffing vijftig mijn werkers bedolven. Gevreesd wordt dat allen zijn omgekomen. Negen lijken zijn bovenge bracht. EEN AARDBEVING. Zaterdagavond werd te Hojo Tatayama in de provincie Awa (Japan) een ernstige aardbeving waargenomen. Er wordt nog geen melding gemaakt van aangerichte schade. De schok werd ook zwak te Tokio waarge nomen. - t GROOTE DROOGTE IN SPANJE. Volgens een V.D.-bericht, uit Madrid heerscht sinds geruimen tijd groote droogte in het land, zeer ten nadeele van den land bouw. In vele dorpen heeft men gebrek aan drinkwater. DE MOORD OP MRS. EVANS. Te Puebla is thans het onderzoek aange vangen in de zaak tegen de moordenaars van Mrs. Evans. Alle buitenlandsche consuls waren uitgenoodigd, dit onderzoek bij te wo nen, doch de vertegenwoordiger van den Britschen consul, kapitein Holcombe, verliet de zaal voor het einde der zitting, als protest tegen de wijze, waarop de rechter van instruc tie het onderzoek leidde. EEN REVOLUTIONAIRE SAMENZWE RING IN EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld, dat Zondag een aantal personen zijn gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan een revolution- naire samenzwering die ontdekt werd bij het onderzoek naar de omstandigheden van den jongsten aanslag op het leven van Zaghloel Pasja, den premier. Beweerd wordt, dat deze samenzwering werd op touw gezet door den vroegeren Khedive, die sedert 1920 een gehei me landing in Egypte op het oog zou hebben gehad teneinde den troon te heroveren. Hoe het buitenland ingelicht wordt. Het „Centr." schrijft: Het is Kipa-bureau, dat speciaal opgericht is om de katholieke pers der geheele wereld van objectief, nieuws betreffende R. K. aan gelegenheden te voorzien, heeft in zijn be richten over het Internationaal Eucharistisch Congres een paar passages, die als beslist onjuist inoeten gesignaleerd worden. Zoo lezen we: „Het Hollandsche Protestantisme heeft tegen het Eucharistisch Congres een scherpe oppositie gevoerd. De politieke organisatie der Hollandsche protestanten, de Gerefor meerde Staatspartij heeft op 24 Juli in Am sterdam een groote vergadering gehouden." „Bovendieif heeft de Partij het voorstel aangenomen om de parlementaire coalitie met de Katholieke Staatspartij op te 'eggen, en de opheffing van het gezantschap bij den H. Stoel te eischen." Nu moet men al een volkomen vreemde ling in de Nederlandsche politiek zijn, om zoo te schrijven over het hol lawaai, dat wat anti-papisten van de Hervormde Ge reformeerde Staatspartij om ons mooie Con gres hebben gemaakt. Een onbeteekenend groepje herrieschop pers wordt nu in het katholieke buitenland aangezien als de menschen, die de coalitie kunnen verbreken en eischen kunnen stel len. Het gevolg van deze onjuiste bericht geving kan echter zijn, dat in het katho lieke buitenland de meest kromme voorstel lingen omtrent dp politieke verhoudingen hier te lande ingang vinden. En als zoo een katholiek informatiebureau volmaakt onjuiste berichten verspreidt, wat moeten niet-katholieke berichtgevers dan wel voor voorlichting geven.... De Koningin en de Prins worden he'den, op het Loo verwacht. Bij haar bezoek aan Vlissingen heeft de Koningin nog haar leedwezen betuigd, dat haar de tijd ontbrak naar Oost- en West- Souburg te gaan, voor een bezoek aan de weduwe Willebroordse, die bij den grooten brand in de petroleumtank te Vlissingen haar man verloor. De koning van Engeland heeft de zilve ren medaille wegens dapperheid ter zee toe gekend aan Dirk M. Schoo, le stuurman, 'H. Schipper, 4e stuurman, F. C. Kissewater, bootsman, en K. Hopman en C. Beekhuij- zen, matrozen van het stoomschip „Grooten- dijkvan Rotterdam, voor hun diensten bij het redden van de bemanning van den New- foundlandschen schoener „Anny M. Parker", in den Atlantischen Oceaan, op 15 Jan. j.l. De regeering van Newfoundland heeft er nog belooningen aan toegevoegd, waaronder een som gelds om onder de bemanning te ver- deelen. Naar de „Rsb." verneemt, zullen in ver band met de salarisvermindering der Regee- ringscommissarissen, met het oog op hun po sitie tegenover de regeering ten opzichte der instellingen, waarbij zij hun opdracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstverband worden beschouwd. Echter zal de Minister hoofd van het departement waaronder zij ressorteeren, op hun medewerking een be roep doen, om in een vermindering hunner belooning met 10 pCt. toe te stemmen. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering, het verleenen van voorschotten, naar aanleiding van de Land- arbeiderswet. onder scherpere controle te stellen. Alle aanvragen zullen voortaan plaatselijk worden onderzocht door de con troleurs der grondbelasting, die daarna aan den Minister van Financiën advies zullen uitbrengen. Bovengenoemde Bond zal op 15 Aug. a.s. te Eindhoven zijn Bondsdag houden. Om kwart vóór 12 uur zal in de kerk van den H. Paulus aan den Boschdijk, Woensel,- door pastoor Verberne, oud-adviseur onzer afdeeling Tilburg, eene H. Mis worden op gedragen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der leden van St. Raphael. Onder deze H. Mis korte toespraak door onzen Bondsadviseur, Mgr. Mutsaers. De agenda voor de in het gebouw van den R.K.W.V. te houden vergadering luidt als volgt 1. Opening door den Bondsvoorzitter 2.Bondslied 3. Rede Prof. Veraart 4. Rede Pater Harm O.S.A.5. Sluiitng doordenvoor- zitter. Des avonds om 6 uur zal in het gebouw der R.K.W.V. aan den Wal een feestverga- dering worden gehouden, waartoe alle Bonds dagbezoekers 'worden uitgenoodigd. Op deze feestvergadering, welke inder daad een feestelijk karakter zal dragen, zal Bondsvoorzitter J. Hellemons het woord voeren. Blijkens een tweède ministerieele beschik king kunnen bij de Rijkswerkverschaffing I voorloopig 1200 personen te werk worden gesteld. Een verzoek is tot den minister gericht, om meer personen te werk te mogen stellen, daar door da voornpemde beschikking aan slechts 200 personen meer dan thans werk kan worden gegeven. Alle organisaties steunen dat verzoek. LONDEN, 11 Aug. In conferentiekrin gen valt heden een groote ontspanning waar te nemen sedert het bericht, dat Frankrijk bereid is zijn troepen uit het Ruhrgebied terug te trekken een jaar na het in werking stellen van het plan-Dawes. Men gelooft algemeen, dat Duitschiand zonder discussie de voorwaarde der Fran sche regeering zal aanvaarden voor de mili taire ontruiming van het Rijnsch-Westfaal sche bekken, namelijk het te voren sluiten van een Fransch-Duitsche handelsovereen komst. De werkzaamheden der conferentie zullen thans schier uitsluitend worden voortgezet door middel van rechtstreeksche gedachten- wisselingen tusschen de geallieerde en de Duitsche ministers. Stresemann had heden middag een langdurig onderhoud met Clé mentel, waarschijnlijk met het doel de diplo matieke onderhandelingen voor te bereiden, noodig voor het sluiten eener handelsover eenkomst. Het is mogelijk, dat Herriot heden met de Duitsche ministers een onderhoud zal hebben over de hervatting der militaire con trole. LONDEN, 11 Aug. De zes leiders der de legaties kwamen hedenmorgen om tien uur weder bijeen, Herriot bracht zijn collega's op de hoogte van de besluiten van den Franschen ministerraad nopens de ontrui ming van het Ruhrgebied. Herriot verklaarde aan Mac Donald, dat daar de Fransche open bare meening zich uitsluitend bezig houdt met de ontwapeping van Duitschiand, het van belang is om vóór het eind der confe rentie een gedachtenwisseling te hebben met de Duitsche ministers, opdat de werkzaam heden der intergeallieerde militaire controle commissie onverwijld worden hervat. Mac Donald sloot zich dadelijk bij dit denkbeeld aan, dat hij, naar hij zeide, zelf voornemens was voor te stellen. Aldus zal het vraagstuk der ontwapening van Duitsch iand dat een levensbelang is voor de veilig heid van Frankrijk, te Londen behandeld worden. Herriot stelde generaal Noliet dadelijk in kennis van dit belangrijke besluit, dat in verband moet worden gebracht met het ont werp, te Parijs voorbereid met het oog op een later toevertrouwen aan den Volkenbond van de uitoefening der controle- op de Duit sche bewapeningen. Herriot uitte zijn voldoening over de ont vangst, welke hem ie Parijs was ten deel gevallen en over de betoogingen van de zijde der bevolking, waarvan hij het voorwerp was. Er was, naar hij zeide, hedenmorgen te Londen geenerlei moeilijkheid ten aan zien der aanvaarding van het rapport van het tweede comité. De geest der conferentie is sedert onzen terugkeer uit Parijs veran derd en Frankrijk heeft er nog meer vrien den dan tevoren, nu men het werkelijke aan gezicht van Frankrijk heeft gezien en zijn wensch naar vrede heeft begrepen. Hij be sloot aldus: „Thans is de zwenking vol bracht." Het succes der conferentie is ver zekerd. LONDEN, 11 Aug. De conferentie der ge allieerden kwam hedenmorgen weder bijeen. Alle commissies dienden haar rapporten in. De gedelegeerden uitten hun groote voldoe ning over de tot dusver bereikte tesultaten. De ontruiming van het Ruhrgebied, die nog steeds de allesbeheerschende kwestie is, zal waarschijnlijk binnen 24 uur worden ge. regeld. De atmosfeer der conferentie is optimis tisch. PARIJS, 11 Aug. Het volgende is een samenvatting van den tekst der te -Londen getroffen overeenkomst tusschen de Com missie van Herstel en de- Duitsche regee ring. De Duitsche regeering verbindt zich alle geschikte maatregelen te nemen voor de in werkingstelling en de parmanente werking van het plan derv deskundigen en in het bijzonder allemaatregelen, noodig voor de uitvaardiging en de ten uitvoerlegging der wetten en voorschriften, voor dit doel ver- eischt, met name de wetten op de bank, de Duitsche spoorwegen en de industrieele obligaties, een en ander in een door de C. v. H. goedgekeurden vorm. De Commissie van Herstel verbindt zich alle geschikte maatregelen te nemen tot het uitvoeren en het doen functioneeren van het plan der deskundigen, in het bijzonder door .het bevorderen der uitgifte van de Duitsche leening en door het bewerkstelli gen van alle financieele en comptabele schikkingen, noodig om volledig effect te geven aan het plan der deskundigen. De Duitsche regeering en de Commissie van Herstel verbinden zich binnen het ka der van haar respectieve bevoegdheid de aanvulende overeenkomsten uit te voeren, welke ater tusschen het Duitsche rijk en de gealieerden zullen worden gesloten, op de thans te Londen bijeenzijnde conferentie, met inbegrip van alle schikkingen, waar over men het eens mocht worden voor het ten uitvoer, leggen van het plan der deskun digen of ter wijziging op onderdeelen ten aanzien der werking van dit plan. Ieder geschil zal worden onderworpen aan arbi trage volgens een vast te stellen methode en onder voorbehoud van de voorwaarden, door de conferentie van Londen te bepalen voor kwesties betreffendè de uitlegging van het plan der deskundigen. Als geen overeenstemming wordt be reikt tusschen de geallieerden en Ifet rijk ten aanzien der tenuitvoerlegging van het plan der de'skundigén, zal de onderhavige -overeenkomst vervallen. BERLIJN, 11 Aug. Vandaag is het vijf jaar geleden, dat de Nationale Vergadering te Weinar de grondwèt van de Duitsche Republiek aannam. Deze dag werd in het geheele Rijk feestelijk herdacht, terwijl reeds gisteren overal plechtige bijeenkom sten ter herdenking van dit lustrum hadden plaats gevonden. Te Berlijn werd de feestelijke herdenking vanmorgeri geopend met een parade van de Schupo op het groote plein voor het keizer lijk slot. Honderdduizenden waren in den Lustgarten, samengestroomd, om van dit in lang niet geziene schouwspel te genieten. Precies 10 uur verscheen rijkspresident Ebert op het plein, gevolgd door den Prui- sïschen minister-president Braun, den Prui- sièchen minister van Binnenlandsche Zaken Severing en den rijksminister van Verkeer Ceser. Nadat de kapel van de Schupo de ouver ture van Beethoven's „Egmont" ten ge- hoore had gebracht, hield de Pruisische mi nister-president Braun een toespraak, waar in hij zich tot president Ebert als vertegen woordiger der Duitsche republiek richtte en verklaarde, dat de Schupo de grondwet met alle middelen zal verdedigen. Zij is een in. strument van' den vrede en sterkt het staats gezag. Rijkspresident Ebert herinnerde er in zijn antwoord aan, dat de Schupo zich groote verdiensten heeft verworven in den strijd ter verdediging van het staatsgezag. Met dank en waardeering gedenken we heden, zoo zeide Ebert, de talrijke Schupomannen, die in den strijd ter verdediging van het staatsgezag en de grondwet hun bloed en hun leven hebben moeten geven. Ook rijksminister Ceser sprak de Schupo toe en bracht haar in het bijzonder den dank der rijksregeering over. Met ontblooten hoofde zong daarop de menigte het: Deutschland, Deutscbland über alles. Onmiddellijk daarop begon de parade van de Schupo. Voorop gingen de bereden af- deelingen, dan kwam het voetvolk, te zamen ongeveer 7000 man. De parade duurde ruim een uur. Ze werd geïnspecteerd door den politie-president van Berlijn, den sociaal democraat Richter en den commandant van de Berlijnsche Schupo, kolonel Kaupisch. Om twaalf uur had in den Rijksdag een plechtige herdenkingszitting plaats. Klokke 12 uur betrad rijkspresident Ebert de groote regeeringsloge, achter hem de vader van de nieuwe grondwet Preuss, verder de tegen woordige president van den rijksdag Wall- raf en verschillende te Berlijn aanwezige rijksministers. De feestrede werd gehouden door den burgemeester van Hamburg, dr. Petersen, die er vooral den nadruk op leg de, dat men op den llden Augustus niet de herdenking vierde van de ineenstorting van het oude Rijk, maar van de geboorte van een nieuw staatswezen. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat te Brünn een uitgebreid archief van Napoleon was ontdekt, bestaande uit een groot aantal brieven van dén keizer, con cepten, enz., welke zich in het bezit bevon den van een zekeren graaf de Bassano, na zaat van een vertrouweling van Napoleon. De geheele zaak blijkt thans een mystifi catie. '-eopold Bassano, die het nieuwtje de wereld inzond, is..ambtenaar bij de be lastingen en zijn doel er mee was, een jonge dame uit Brünn te imponeeren. Naar het schijnt leed Bassano in niet geringe mate aan grootheidswaanzin en hij was er in ge slaagd bij verschillende binnen- en buiten landsche journalisten, fotografen en zelfs filmoperateurs belangstelling voor zijn per soon te wekken. De binnen enkele dagen verkregen we reldberoemdheid sloeg hem naar het hoofd, wat niet naliet zijn werkzaamheden in het belastingkantoor ernstig te beïnvloeden. Het reeds eenige dagen vroeger door hem ge vraagde verzoek om vacantie, werd dan ook gaarne ingewilligd, vooral omdat hij een attest van zijn geneesheer kon overleggen, inhoudende, dat zijn geestestoestand niet volkomen „einwandfrei" was. Volgens de „Prager Presse" bemoeit het departement van binnenlandsche zaken zich met de aangelegenheid en zal dit waar schijnlijk daaromtrent, een communiqué pu- bliceeren. Ofschoon tot dusver tegen Bassa no nog geen vervolging is ingesteld, gelooft het blad niet, dat hij er geheel zonder kleer scheuren zal afkomen. DARMSTADT, 11 Aug. Bij de heden gere den eerste etappe van een automobielwed strijd heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. De persauto van den sportjournalist Siegfried Dörschlag werd bij Simmern uit den bocht geslingerd en viel ondersteboven. Dörschlag kreeg een schedelbreuk. De re dacteur Bock van de „Allgemeine Autobo- bilzeitung" kreeg een ernstige beenbreuk. De auto werd verbrijzeld. Dörschlag verkeert in levensgevaar. TOKIO, 11 Aug. Er zijn 56 lijken geborgen uit de kolenmijn in de provincie Foekoesjima waar Zaterdag een noodlottig gasontploffing plaats had. Het aantal dooden wordt ge raamd op 72, AMSTERDAM, 11 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 394 vette koeien, prijzen le kw. f 1.24—1.30, 2e kw. f 1.10—1.22, 3e kw. f 0.901.05 per kg. slachtgewicht25 stieren f 90105 100 melk- tn kalfkoeien f 375500 per stuk90 vette kalveren le kw. f 1.10—1.15, 2e kw. f 0.96—1.10, 3e kw. f 0.840.96 per kg, levend gewicht44 nuchtere kalveren f 1424 per stuk 150 schapen f 4050 per stuk 120 lammeren f 3042 per stuk 614 vette varkens Holl. le kw. f 0.95—0.98, 2e kw. f 0.92—0.94, Overz. en Geld. le kw. f 0.950.98 per kg. slachtgewicht18 paarden f 175300 per stuk. AMSTERDAM, IT Aug. Boter. (Centrale Botermijn). Hoogste prijs f 2.24, middelprijs laagste prijs f 2.07 per kg. APELDOORN, 11 Aug. Eieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen f 7.258.25, gemid deld f 8. Handel gewoon. ffl AXEL, 9 Aug. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 14.50, rogge f 10.75, gerst f 12 AMSTERDAM, 11 Aug. Aarda; (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte f 5.25, id. Eigenheimers f 2.60 2.90, id. Blauwe Eigenheimers f33.10, Noord-Hollandsche Muizen f 5,00—5.40, Hillegommer Zandaardappelen f 55.50, Schoolmeesters f 5 per hl. BOVENKARSPEL (Station), 9 Aug. Aard. appelen Koks, Due en Ninetyfold f 1.60 2.20, Schotsche f 2.25—2.85, Kleine f 2.80 —3.20, Ronde f 1.80—, Blauwe f 2.10—2.55 Bonte f 2.202.40 per baal. Aanvoer 280, balen Uien, groote gele f 4.805.40 p. baal Aanvoer 11 balen Bloemkool le soort f 17.75 41, id. 2e soort f 8.2520, id. 3e soort f 2.10 4.50 per 100 st. Aanvoer 12100 st.Roode Kool f 1.503.10 per K.g. Aanvoer 165980 kg. Gele kool f 4.605.70 per 100 kg. Aan voer 12100 kg. Witte kool f 1.802.30 per 100 kg. Aanvoer 27100 kg. Slaboónenf 1.80 2.65 per 15 kg. Aanvoer 95 zakken Augur ken f 0.570,64 per kg. Aanvoer 600 kg. ROTTERDAM, 11 Augustus. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasch. f 78. Aardappelen. Geldersche blauwe f 3.40 4 per H.L. Overmaasche blauwe 68 ct. per Kg. poters f 1.502.50, blauwe Ei genheimers f2.603, Zeeuwsche Eigenhei mers f 2.502.90, Brielsche Eigenheimers f 2.80—3.50 alles per H.L. Fijne zaden. Mosterdzaad geel f 3033, blauw maanzaad f 3041, karwijzaad f 38, -»-39 koolzaad f 1921 kanariezaad f 25 26, zonnebloempitten f 15.5017.50, bui- tenl. boekwijt f 15. Vetwaren. Afgedaan op Aug.-afl. 100 trs. Wilson extra oleo oil f 86, 200 trs. Wilson extra premier jus f 65, 200 trs., dito prima f59%. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 200 vette graskalveren, 278 nuch tere kalveren 999 schapen of lammeren, 971 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 177%—122i/i ct., 2e kw. 110—105 ct„ 3e kw. 10090 ct., ossen le kw. 115 110 ct., 2e kw. 10095 ct., 3e kw. 9080 ct.kalveren le kw. 180160 ct., 2e kw. ct., 2e kw. 140120 ct., 2e kw. 100 95 ct., schapen le kw. f 0.900.95, 2e kw, f 0.80 0.70, 3e kw. f 0.650.50, lammeren f 1.05 1.15, varkens le kw. f 0.860.85, 2e kw. f 0.78—0.72, 3e kw. f 0.72—0.68. Zouters 0.67—0.72 alles per K.G. Vee. Vet vee met matigen handel en om zetprima weinig aangevoerd. Vette kalve ren met matigen handel en prijzen eenigs- zins gedrukt. Schapen en lammeren traag verhandeld. Varkens met redelijken handel en iets vastere prijzen hooger wegens aankoop voor het buitenland. WINSCHOTEN, 11 Aug. (Weekmarkt). Aangevoerd waren 286 varkens 155 schapen en 8 geiten. Prijzen zesweeksch biggen f 8 12, loopvarkens f 15—25, oude varkens f 60100. drachtige varkens f 80120, vette varkens 3235 ct., Londensche var kens 2426 ct., zouters 3032 ct., alles per kg; melkschapen f 3545, vette schapen f 4050, weideschapen f 2430, vette lammeren f 2634, weidelammeren f 1420, geiten f 1322. Belangrijk hooger noteerden melkschapen, 2e soort vette schapen, weidelammeren, oude varkens (de beste soort noteerde f 25 hooger), drachtige varkens (de beste soort was f 50 hooger) en vette varkens; iets hooger waren eerste soort vette schapen, tweede soort weideschapen, tweede soort loopvar kens, Londensche varkens, zouters en tweede soort geiten belangrijk lager waren de prij zen der vette lammeren, iets lager die der beste biggen en loopvarkens, terwijl onge veer als de vorige week noteerden de beste weideschapen, tweede soort biggen en de beste geiten. De hoogere prijzen der oude en drachtige varkens is een gevolg van de enorme vraag naar spek voor Duitschiand. Handel vlug. ELST (Bet.), 11 Aug. Fruit. Witte prui men 3657, Rogkroosjes 1419, Blauwe pruimen 2428, Reine Claude 4044, Abrikoospruimen 5055., Wijnpruimen 34 58, Eng.Krozen 1319, Belle de Louvain 4450, Reine Victoria 6070, dubb. witte pruimen 6065, Perzikpruimen 5560, Wilhelminapruimen 5560, Witte bessen 18-20, Roode bessen 1628 Morellen 4050> Kruideniersperen 1534, N. H. Suikerperen 7%9%, Clapp's Favorite 3559, Dirkjesperen 710, Keizerinperen 1215, Zwaanhalsperen 78, Scheefjes peren 78, Preciose de Trevoux 3543, Smoutperen 89, Lord Suffield 1920, Keswich Codlin 1619, Bloemzoet 1213, The Queen 2028, 1ste Yellow Transpa rant 3537, 2de soort 1519, Gamerzuur 1920 ct., alles per kg. Abrikozen per 100 stuks f 1.301.90, groote Meloenen 4553, kleine Meloenen 3040, 1ste Perziken 12— 20, 2de soort 78 ct. per stuk. j ALKMAAR, 11 Aug. Vee. Aanvoer 30 koeien f 280480, 18 vette kalveren f 70 160, id. per kg. f 1.40—1.75, 19 nuchtere, id. f 1634, .113 schapen f 4854, 337 vette varkens, per kg f 0.700.86. BOVENKARSPEL (Station), 11 Aug. Aardappelen. Koks f 2.102.15, Due. f 2.15—2.55, Ninetyfold f 2.40—3, Schot sche f 2.403.30, blauwe f 2.052.20, bonte f 2.352.40 per baal. Aangevoerd 1350 baal. Bloemkool le f 2038, 2e f 10.2524, 3e f 4.507.75 per 100 stuks. Aangevoerd 9000 stuks. Roode kool f 1.203.20 per 100 kg. Aangevoerd 95.600 kg. Gele kool f 5.10 6.30 per 100 kg. Aangevoerd 8400 kg. Witte kool f 2.10—2.60 per 100 kg. Aan gevoerd 13.000 kg. EDE, 11 Aug. (Weekmarkt.) Eieren f 7— 8.45 per 100 stuks. Biggen f 817 per stuk. Aangevoerd 80.000 eieren. 110 Biggen. ENKHUIZEN, 11 Aug. (Marktvereeni- ging voor Bakhuizen en Omstreken.) Aard appelen. Friesche Borgers f 3.45,. blauwe f 3.30 per 100 pond. NIJMEGEN, 11 Aug. (Weekmarkt). Var kens. Aanvoer 85 vette varkens 3236 ct. per half kg., 806 biggen f 914. Handel vlug. Vee. Aanvoer 32 vette koeien per kg 5662 ct., 13 vette kalveren per kg. 4552 ct.; 91 nuchtere kalveren per stuk f 14—27 4 geliten f 7—14, Handel matig. Eieren. Aanvoer 110.000 kippen 100 stuks f 7.50—8. TIEL, 11 Aug. (Weekmarkt). Varkens. Aangevoerd 153 stuks en 411 biggen. Prijs hooger. Varkens van f 15—75, biggen van f 613. Vee. Op de markt was in al het vee de handel vlug en met vaste prijzen en groo teren aanvoer. Vet vee le qual. 6062c., 2e qual. 55—57 c. per pond kalfkoeien f 350430, kalfvaarzen f 325390, hok.ke lingen f 160230, pinken f 110160. Gra nen. Op de graanmarkt werd een partijtje tarwe op monster voor f 13.75 verhandeld. Rogge zonder aanbod met de te veld staan de is men begonnen te maaien. Voeder-arti kelen vast gestemd. Tarwe f 13.75. Gerst f 5.50—7. Haver f 5—6. Gele erwten f IS IS. Boter en eieren. Op de boter- en eieren- markt waren aangevoerd 30 kg tegen den prijs van f 2.20—2.50 per kg. De 60.000 eieren ruimden vlug op tegen den prijs vait 6 7% ct. p. stuk. TIEL, 11 Aug. Fruit. (Veiling Ons Be lang). Kruideniers- 9—15 ct,, Noord- hollandsche Suikerperen 710 ct., Zwaa halzen 4—7 ct., Krozen (lichte) 1216 ct., id. donkere 15—18 ct., alles per kg. (Tielsche Veilings,vereemgmg). Zwaan- halzen 58 ct.. Suikerperen 68 ct., Krui deniers- 8—14 ct., Yellow Transparant 26 ct., Eng. Krozen 14—18 ct., blauwe Prui men 22 ct., alles per kg. (Veiling Tiel en omstreken). Yellow Transparant 25—30 ct., Kruideniers- 14— 21 ct., Dirkjesperen 36 ct., Zwaanhalzen 5—8 ct., Suikerperen Noordhollandsche 46 ct., blauwe Pruimen 2530 ct., Kro zen lichte 10—15 ct., idem donkere 22—30 ct.. alles per kg. Perziken 812 ct., per stuk» GELDERMALSEN, 11 Atïg. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om- streken"*' besteedde men voor suikerperen le s. 5%—8 centkruideniersperen le s. 141424 c.Noord-Hollandsche suiker peren le s. 5%8 c.peren van Asch les. 8 c., Gamerensche zuren le s. 1120 c., Poire madame le s. 20 c., krozen 9—18 c., beurré peren 9 c., schutkrozen 9 10 c., trosjes peren 37 c., Yellow Transparant le s. 18%24 c., handappelen 18 c., weit- appelen le s. 5%c.Jacobs appelen 13c., lange lijzen 9%»c., tarwe appelen le s. 5/a pollemans peren le s. 3% c., Engelsche kro zen 14 c., blauwe pruimen 18%19 c., Dirkjes peren le s. 48 c., bloemzoet le s. 8 c. donkere krozen 1321 c., Sijsjes pe ren 12% c., bloemé le s. 1113% c., G9S" jannen le s. 10% c.. Keizerinnen le s. 15 c., kruidperen le s. 67% c., lichte krozen 11% c., glasappelen le s. 14%19 c., cod ling keswick 4% c., triumph de vienne 9 c., belle de louvaïn 20 c., conferentie peren, le s. 7%9 c., zwaanhalzen le s. 4 ct. charlemowski le s. 611% c., Oranje zoet 11% c., clapps favorite le s. 29->0 c., Gel dersche blauwe pruimen 13 %c., diamant peren 46% c., calville le s. 11 c. pond appelen le s. 9%12 c., Fransche madam 5% c.witte pruimen 4351 c», boerre witski le s. 10% c., konings jutte le s. 12 c. Keesgijsbert .peren le s. 7%12 c., Lord Suffield 14 c., parel appelen 6% c., the Queen 25 c., dikstelen le s. 6 c., wijnperen 18 c., alles per kg. perziken 4%6 c., abri kozen 2 c., dokter Julies skot 10 c., alles per stuk. Gorinchem, 11 Aug. Vee. Op de markt waren aangevoerd 341 koeien, 7 nuchtere kalveren, 372 overloopers, 736 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 300400, melk koeien f275—325, kalfvaarzen f250—325, guste vaarzen f 170230, graskalveren i 60 80, nuchtere kalveren fok f 2028, idem export f 1520, overloopers f 25 35, big gen f 817. Boter f 1.251.30 per kg* Eieren f 0.07—0.07% per stuk. Veel aanvoer, matige handel. KAMPEN, 11 Aug. (Weekmarkt). Boter f 2.302.40 per kg. Eieren (35.000) f 7a per 100 st. Kippen f 1.251.50. Konijnen f 1.50—2 per stuk. ROERMOND, 11 Aug. Eieren. Aanvoer 1.600.000 stuks. Hoogste prijs f 8.30, middel id. f 7.40, laagste id. f 6.50. IJMUIDEN, 11 Aug. Heden werd alhier geveild de vangst van den binnengekomen zeilharinglogger K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn III), waarvan de opbrengst f 7615 be droeg. IJMUIDEN, 11 Aug. Heden waren aan de markt de vangsten van 20 stoomtrawlers en 1 logger. De prijzen waren als volgt i Tarbot f 1.20—1.05, tongen f 3.20—2 per kg; griet f 52—32, gr. schol f 57—44, midd. schol f 44-39, zetschol f 40-31, kl. schol f 24—16, 12—6, scharren f 17—8 per 50 kg; roggen f 258,50 per hoop; vleet f 2 J- 1.50 per stuk; makreel f 3220, pieter man poon f 13—2.90, gr. schelvisch f 32—II» midd. schelvisch f 2413.80, kl. midd. schelvisch f 17—9.50, kl. schelvisch f 12— 6.50, 7.50—3.50 per 50 kg; kabeljauw f 50— 35 per 125 kg; gr. gullen f 7—8.50, kl. gullen f 4.602.60 per 50 kg. In de gemeente Steenbergen zijn thans een zestigtal runderen lijdend aan mond- klauwzeer. Voor niet minder dan zes fietsdieistaiien. te Klimmen, Sittard, Sóhaesberg, Hoens- broek, Oirsbeek en Voerendaal, gepleegd November 1923 tot Juli 1924, had de 24-ja- rige Duitscher H. K., zich voor de rechtban te Maastricht te verantwoorden. Men ver moedde dat hij nog vrij wat meer op kerfstok had, doch daarvoor was geen be wijsmateriaal gevonden. De jonge man heet a alles liegen. Achtereenvolgens kwamen 13 PcrSjjEn hun getuigenis afleggen: drie van hen had"e hem een rijwiel zien wegpakken en hem pertinent herkend. Toen het' O. M. twee ja ren gevangenisstraf tegen hem eischte, ve - klaarde hij jammerend, dat hij „ganz un schultig" twee jaren moest brommen. De uitspraak werd bepaald op 21 Augus* t-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6