mióD— gfj 1EUWS LUCHTVERKEER. Aan onze Lezers Het tuinhuisje van Wolff en Deken. Vond el's Altaargeheimenissen Om een tabaksdoos. V erkeersongevallen. Auto-diefstal te Valkenswaard. Een sluwe truc. Doodelijke val. De moeilijkheden bij Cranenburg. Snelle was der Maas. Ex-keizer Wilhelm als brand weerman. Een verdwenen Altaarschiïderij. Doodelijke val. De echoput. Reddingen uit zee. BINNENLANDSCH NIEUWS De arbeiderswoningbouw. Salarisregeling onderwijzers en Administr. ambtenaren. De Tarief wet. De wereldvlucht der Amerikanen. De tour de France voor avionettes. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNW~TJDE. HALFWEG. IJMUÏDEN. VIJFHUIZEN. ZWANENBURG. VELSEROORD. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. VELSEN. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties .te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant EEN TREURIGE FAMILIE TOESTAND. Dc 26-jarige mijnwerker J. D. wonende te Stsin, thans gedetineerd, stond te Maastricht terecht dat hij op den 8en Juli, zijn wettige vader, den 61 jarigen H. Driessen, eerst met een riek en daarna met een ijzeren staaf recht en links op het hoofd had geslagen, zoodat een hevig bloedende wond ontstond. Zielig was het, dat de arme oude zijn zoon nog tracht te te sparen. Op de vraag van den voorz. of het erg pijn had gedaan antwoordde hij in z'n dialect „Nein, hier richter, dat gong nog al." Hoe dat toch gekomen was? „Och, zei de oude de vrouw en 't mèidje (de dochter) die zien nog al get lestig, en es de jog noe neet met hun helt, daan krijger niks te eten." De man kon niet veel meer werken en volgens den veldwachter had hij nu al anderhalf jaar daar thuis een hondenleven. Op een kist moet hij eten en krijgt dan een paar sneden brood toegeworpen. Alle dagen is daar twist en al- 1 tijd.moet net de oude man ontgelden. De man was half suf geslagen. Er heerschen daar in huis vreemde toestanden, zegt de veld wachter, doch dat wil ik hier liever op de openbare rechtszitting niet vertellen. Ter zake van mishandeling van zijn wetti gen vader, eischt het O. M. waargenomen door, Mr. Koderitsch, vier weken gevange nisstraf (den tijd der voorloopige hechtenis) zoodat beklaagde weer in vrijheid werd ge steld. r De pres. „Geer weurd noe vrijgelaote van daog, mer nu zürg, dat geer zoe get noets meer doat. Es de moeder en zuster zoe lestig zien, daan moot geer eur vajes bijstoon en help den ermen ouwen minsch noe ein bit- 1 feke." De uitspraak werd bepaald op 21 Augustus. Onlangs is reeds in ons blad de aandacht gevestigd op het kleine huisje, een tuinkoe- pcltjc tc Beverwijk, dat in zeer vervallen staat verkeert, maar dat toch waard zou zijn om in stand en in eere te worden gehou den, omdat het de herinnering bewaart aan twee merkwaardige vrouwen in onze letter kunde, die volgens de overlevering in deze kleine ruimte haar meest bekende werken hebben geschreven. Elisabeth Bekker was gehuwd met den predikant Wolff, die, dertig jaar ouder dan zij, „zoowel haar man als haar vader was." In de rustige pastorie van de Béemster leid de het vroolijke en geestige vrouwtje zij moet volgens alle herinneringen zeer klein van persoon zijn geweest een gelukkig huwelijksleven. Zij schreef en maakte ge dichten en daarbij gloeide zij voor de denk beelden van haar tijd, voor de Rede, de Vrijheid en de Verdraagzaamheid, Enkele harer geschriften deden in 1772 een storm opgaan onder de rechtzinnigen, die zulke denkbeelden onvereenigbaar achtten met de gevoelens van een predikantsvrouw. Met haar onverstoorbare blijmoedigheid nam de schrijfster die protesten kalm op. Aan een dame, die haar in de Oprechte Haarlemmer zware verwijten had gedaan, antwoordde zij, alles in dank te hebben ontvangen, maar dat zij zich nog meer verplicht zou hebben gevoeld inet een pakje theerandjes. Nog een andere brief, van een onbekende, vloeide over van verontwaardiging, maar ondanks dat, speurde „Wolffje" met haar groote men. schenkennis, dat zij hier te doen had met een vrouw van verstand en hart. Met deze briefschrijfster trad zij in correspon dentie en tegen de bekoring, welke van de lieve en geestige domineesche uitging, was de andere niet bestand. Uit de kennisma king groeide een onvergankelijke vriend schap en kortom de gelukkige samenwerking tusschen Betje Wolff en Aagje Deken. De laatste was opgevoed in het Collegianten- weeshuis der Doopsgezinden „De Oranje appel," op de Heerengracht te Amsterdam; zij was in dienst gekomen bij de familie Bosch en had innige vriendschap gesloten met een dochter des huizes met welke zij ook een bundel stichtelijke gedichten schreef; daarna was zij juffrouw van gezel schap geworden. Na de eerste ontmoeting voelden beide vróuwen zich sterk tot el kaar aangetrokken en toen dominee Wolff in 1777- was overleden, en het stil en leeg was geworden in de pastorie, riep Wolffje haar vriendin als gezellin tot zich. Aan die roepstem' gaf Aagje onmiddellijk gehoor en sedert zijn zijn onafscheidelijk gebleven tot in den dood. Eerst verhuisden zij samen naar de Rijp, in de Rechtestraat, maar zij misten er het echt landelijke dat de bekoring van de Becmster had uitgemaakt en toen Aagje door de erfenis van een neef in Amsterdam daartoe in staat was gesteld, kochten zij in 1782 op haar naam de buitenplaats „Zo- merlust" bij Beverwijk. Dit huis werd het lustoord voor haar samenleven en samen werken. Zij hielden maar weinig conversa tie, maar te midden van huiselijke bezighe den gingen zij geheel op in haar letterkundi gen arbeid. Behalve de reeds bedoelde ge dichten had Betje Wolff reeds haar bekende „Menuet en de Domineespruik" uitgegeven, benevens een „Scheepspraat' ter eere van Willem V, in den trant van Huygens. Aagje Deken had de stichtelijke rijmen Vervaardigd en was bekend door haar brie ven. Samen maakten zij, reeds in de- Rijp, de „Economische liedjes". Nu in Beverwijk schreven zij, tusschen het werk in huis en tuin door, de groote romans in brieven, die haar beiden verre zouden overleven. Opzet en bedoeling waren eenvoudig genoeg. Zij wilden vooral schrijven voor jonge meisjes, die door luxe en beuéfelachtige vermaken, verhinderd werden om goede en degelijke vrouwen te worden. Bijna anderhalve eeuw vóór de „emancipatie" en de „vrijmaking" de vrouw, trachtten zij reeds de vrouwelijke jeugd op te heffen uft het onbeduidende van haar wereldsche leven. Ook wilden zij, te midden van al de vertaalde boeken in haar tijd, oorspronkelijk Hollandsch werk leve ren. Daarom droegen de vele deelen van „Sara Burgerhart" en .Willem Leevend" op den titel de uitdrukkelijke verzekering:: „Niet vertaald!" Deze goede en begaafde vrouwen hebben in haar eenvoud zeker niet voorzien dat haar geschrijf zulk een opgang zou maken. Het werk viel haar licht, zij deden het zoo graag en met innige toewijding. Ieder op zic.hzelf schreven zij brieven in de oneindige reeks, en zij genoten wanneer zij elkander voorlazen, hoe zij haar practische levens wijsheid zoo geestig hadden neergelegd in epistels aan de personen van haar verbeel ding, maar die uit het leven waren gegrepen. Het samenstellen van „Sara Burgerhart" en „Willem Leevend" te Beverwijk, is beider gelukkigste tijd geweest. Nog in Mei 1787 schreef Wolffje op Zomerlust" aan een an dere vriendin, Jacoba Busken: „Wil ik u eens zeggen hoe ik mijn tijd besteedde en ver deelde? Des morgens, als het goed weer is, dan vroeg op, en ontbijt in mijn rieten huisje alleen, terwij! ik mijn gedachten eens wat rustig bijeenroep. Vervolgens wandel ik eens °m, zie naar de groentens, ordineer wat er gegeten zal worden, en ga schrijven tot 10 ure. Dan wordt ik opgemaakt, en ga weer tot wee uur aan 't werk. Dan eten, dan wat verkleeden, dan rijden of wandelen, of j in den koepel bij Aagje, die zoo goed is voor mij te lezen. Zoo gaat de eene dag de andere na, met weinig variatiën." Het kleine huisje, waarvan hier sprake is, stond in den tuin van „Zomerlust" en het bestaai nóg, maar helaas, hoe treurig ver vallen! In datzelfde jaar 1787 zijn de beide vrien dinnen voor de dreigende omwenteling (men denke aan het geval bij de Goejanverwelle- sluis en de komst van de Pruisen) naar Frankrijk uitgeweken, waar- zij haar wande lingen door,Bourgogne" en „Cornelia Wild schut" schreven. In 1789 verloren zij haar fortuin, door het bankroet van den man aan wien zij haar geld hadden toevertrouwd. Toen werden zij „van den ruim^ten over daad gestooten naar de behoefte." Daarna woonden zij op schamele kamers in Den Haag, maar zij lieten den moed niet zakken, zij steunden elkaar in den tegenspoed, voort werkend totdat de dood haar, weinige da gen na elkander, in 1804 wegnam. In 1788, na het vertrek naar Frankrijk, was „Zomerlust" verkocht. Later is de plaats herhaaldelijk in andere handen overgegaan. Zij werd in 1850 verkocht aan het R. K. kerkbestuur, dat er de kerk Het bouwen, welke thans is afgebroken. Achter een steenhoop staat het historische tuinhuisje in ontredderden toestand. Het is te hopen, dat het nog kan worden gered. in dertien lezingen, uitgelegd door Jac. J. Zey S. J. Een hoogst waardeerend schrijven van Kardinaal Van Rossum. Teuling's Uitgevers Maatschappij 's-Her- togenbosch zendt ons het volgende schrijven van Kardinaal Van Rossum met verzoek van opname: Rome, Paleis dér Propaganda 3 Juli '24. Zeer Eerw. Pater, Met bijzondere voldoening ontvingen wij voor eenigen tijd Uwe in een prachtig boek deel verzamelde conferenties over Vondel's Altaargeheimenissen. Onze eigen vereering voor onzen grootsten Nederlandschen Dich ter en het verlangen dat Wij koesteren Hem door het Katholieke volk meer en meer te doen kennen, waardeeren en benutten; daarenboven het door U gekozen gedicht, hetwelk op zoo heerlijke wijze een onder werp behandelt dat ons méér dan dierbaar is, zijn de bron van de vreugde, waarmede Wij Uw werk begroeten. Gróóter nog wordt Onze vreugde als Wij de uitnemende wijze zien, waarop U dit ver heven gedicht heeft uitgelegd en benut om de zielen nader te brengen tot den Christus in Zijn Eucharistisch Liefdegeheim, om aldus op de meest zekere wijze de vruchten der gesloten retraiten, welke zijn: grootere ken nis, grootere liefde, volkomener navolging van den Christus en daardoor inniger veree- niging met Hem, te verzekeren en te be stendigen. Het is Ons een behoefte dan ook U Zeer Eerw. met deze uitgave geluk te wenschen, U te verzekeren van Onze hooge tevreden heid over Uwen arbeid, van Onze voldoe ning over het succes dat U reeds ten deel viel en den innigen wensch uit te drukken, dat dit Uw werk in alle Nederlandsche huis gezinnen eene plaats moge vinden, eene eereplaats. Terwijl Wij dan den goeden God door de voorspraak der Allerzaligste Maagd Maria bidden aan Uwen arbeid den onontbeerlijken steun, der genade niet te onthouden, schen ken Wij U Uwen arbeid volgaarne als on derpand der hemelsche zegeningen, onzen H. Zegen. get. W. M. KARD. VAN ROSSUM. Zondag reed de heer' De R., van Knijpe, per motor in de omgeving van Makkinga (Friesl.) De duo-passagier, de bejaarde heer D. de Haan. eveneens van Knijpe, verloor zijn tabaksdoos. Zonder na te denken sprong hij van de in volle vaart zijnde motor. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Een geneesheer legde het eerste verband en on middellijk werd de getroffene per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Te Delft is Zondag op den Rotterdam- schenweg. nabij de Zweth, de auto van den heer Hedeman, uit Rotterdam aangereden door een zeer snel achterop rijdende auto van den heer van der S., mede uit Rotter dam. De auto van den heer H. werd van den weg geworpen en kwam in de twee meter lager liggende sloot terecht, waarbij twee wielrijdsters werden aangereden. De heer H. werd vrij ernstig aan een dijbeen verwond. De dames, die in de auto zaten, bekwamen ontvellingen en kneuzingen, een harer bekwam een bloeduitstorting aan de knie. Ook de wielrijdsters werden verwond en haar fietsen danig gehavend. Nadat allen voorloopig waren verbonden, zijn zij per auto naar Rotterdam vervoerd. Tengevolge van het incident heeft het verkeer over den weg geruimen tijd stag natie ondervonden. De heer J. H„ uit Mildan (Friesland), reed Zaterdag met twee kinderen op den motor op de Verlengde Dracht, te Heerenveen. Bij het achterop rijden van een wagen, kwam zijn treeplank tegen dat voertuig. De motor sloeg om; het eene kind kreeg een been fractuur en het andere een gekneusde arm. Zondagavond laat heeft te Valkenswaard een brutale diefstal plaats gehad. Omstreeks half 12 stond de luxe auto van den heer Nijpels, restaurateur te Eindhoven, voor de deur van hotel „Du Commerce". Op ver zoek van dengene, die zich van Eindhoven naar Valkenswaard had laten rijden, ging de chauffeur even naar binnen. Hij was slechts enkele minuten in het café, toen hij den motor van zijn wagen hoorde snorren. Hij spoedde zich naar buiten en trachtte aan de reseve-banden, die achter den wagen be vestigd waren, te gaan hangen. Doch de be stuurders van de auto hadden zooveel gas gemaakt, dat de wagen aanstonds in een flinke vaart wegreed, zoodat de chauffeur, Staals geheeten, er achter af viel. Men trachtte den wagen te achterhalen, doch te vergeefs. Zondagnacht, ongeveer 2 uur, werd de politie van den diefstal in kennis gesteld. Zij begaf zich onder leiding van den com missaris van politie en den hoofdagent van de recherche per auto naar de Belgische grens bij Reusel, via Valkenswaard en Riet hoven. Daar had men echter geen spoor ontdekt. Toen reed men in de richting der Duitsche grens bij Kaldenkirchen, doch ook daar werd geen resultaat bereikt. Maandagmorgen echter kwam van den bur gemeester van Zundert bericht binnen, dat de wagen daar bij de Belgische grens onder Wernhout door den gemeente-veldwachter onbeheerd langs den weg was gevonden. Dc dieven hebben vermoedelijk de grens niet' kunnen passeeren en daarom den wagen in den steek gelaten. Men heeft te Valkenswaard twee heeren zien instappen, doch men kende ze niet. Vele goedgeloovige inwoners der gemeente Mechelen (L.) zijn de dupe geworden van een slimme oplichterstruc. Drie heeren vent ten per auto de huizen af met stof van slech te kwaliteit. Lukte het niet, die stoffen aan hoogen prijs van de hand te doen, dan werd den bewoners een prachtig gouden horloge met ketting aangeboden: omdat de heeren in geldverlegenheid zijn, moet het prachtig uurwerk tegen elk aannemelijk bod van de hand. De chauffeur komt er ook bij te pas, en fluistert den niets kwaads vermoedenden menschen in 't' oor: biedt een twintig gulden, als 't lukt geeft u mij een fooitje, ik ben zelf ook maar een arm chahffeur. Maar in dien tijd is het horloge door een ander vervangen en de koopers ontvangen een horloge, dat nauwelijks eenige guldens waard is. Ook ge ven de heeren een garantiebewijs af, naam en plaats waar ze logeeren. Zij die tijdig hebben ingezien, dat ze bedrogen waren, hebben zich bij de politic gemeld, die ter plaatse naar de logeergasten informeerde, doch het bleek, dat ze daar onbekend wa ren. De politie is den daders, een paar hee ren uit Sittard, al op het spoor. Mej, J. uit Velp viel Zondagavond in de Kerkallee van haar rijwiel. Zij werd bewuste loos naar haar woning en vandaar naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij is overle den zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het Int. Verkeersbureau schrijft ons: „Met het oog op de berichten, dat geen biljetten tot Cranenburg meer mogen afgege ven worden, deelt het Internationaal Ver keersbureau mede, dat de reizigers met den extra-trein, welken ons bureau iederen Vrij dag naar Bazel laat loopen, niet den minsten last ondervinden van dezen maatregel. Onze reizigers hebben absoluut geen last. Het gaat als volgt: De bagage wordt alleen bevracht tot Groesbeek-grens, maar gaat automatisch door tot Cranenburg en wij zorgen dan voor de rest. De biljetten worden ook alleen af gegeven tot Groesbeek, maar de reizigers blijven rustig zitten en betalen ons in den trein na Cranenburg de rest, 'want wij beta len dat stukje voor de reizigers, opdat zij geen last ondervinden. De trein in Nijmegen van 7.45 wordt steeds versterkt, zoodat het vervoer naar Cranenburg zeer goed is. Daar aangekomen, staat onze trein klaar en be hoeven de reizigers slechts daarin over tc stappen; zonder van de douaneformaliteiten ook maar iets te merken, daar wij voor alles zorgen. Zoo gaat het ook aan de Fransche grens. Daar blijven de reizigers zitten en ze zien daar geen enkele beambte. Ten gevolge van den zwaren regenval der laatste dagen vertoont de Maas bij Roer mond een zeer snelle stijging. De laatste 24 uur bedroeg de was onge veer twee Meter. Gevaar voor overstroo ming is echter vermoedelijk niet te duch ten. v De vorige week raakte, zoo verhaalt de „Deutsche Wochenzeitung", dicht bij het huis Doorn een hooimijt in brand en weldra tast te de vlammen ook een boerenhofstede aan. Ex-keizer Wilhelm zat juist aan het ontbijt toen de brandklok begon te luiden. Aan stonds gaf hij bevel, de brandspuit per auto te laten uitrukken en reed zelf met prins Os kar, diens gemalin en al de heeren van zijn omgeving, benevens het personeel, naar de plaats des onheils. Daar, ten gevolge van de warmte, -alle sloten waren uitgedroogd, moest het water uit een pomp worden aan gedragen in emmers, die van hand tot hand werden overgereikt. Prins Oskar was aldra bezig met uit emmers water uit te gieten op het dak van een belendend perceel, dat be houden moest blijven. De inhoud van de* eersten emmer kwam terecht op he.t hoofd van den huiseigenaar, die plotseling Uit een dakraampje keek. Doch het huis bleef ge spaard. Intusschen was ook de keizer zelf aan 't werk gegaan. Hij hielp een gedeelte van het rasterwerk rondom zijn park neer halen en palen omhakken, zoodat men in het park kon komen, waar genoeg water voor de spuit aanwezig was. Intusschen kwam ook de brandweer van Doorn opdagen, Na urenlang pompen was men den brand mees ter en had men al het vee en pluimgedierte kunnen behouden. De eigenaar van de hoeve zette een ad vertentie in de „Doo.rnsche Courant" om den keizer, prins Oskar en al de heeren van het gevolg te danken voor dé spoedige en krachtige hulp, zonder welke hij zijn ge- heele have zou 'hebben verloren. Het bevindt zich te Amsterdam, Toen tijdens den oorlog het Italiaansche dorp Quero door Hongaarsche troepen werd bezet, is uit de kerk aldaar een altaarschiï derij van Jacoba di Palma verdwenen. Na den oorlog heeft de Italiaansche regeering van Hongarije de teruggave ervan geëischt, maar toen bleek het schilderij nergens meer te vinden te zijn. Eenigen tijd geleden, aldus de „Tel.", ver voegde zich bij den pastoor van genoemde kerk te Quero een heer, die het bewuste schilderij te koop aanbood. Hij vroeg er ech ter een hoog bedrag, voor, zóó hoog, dat de kerk het waarschijnlijk niet kon opbren gen, zoodat de pastoor zich tot den aarts bisschop wendde. Deze besprak de kwestie met de Italiaansche regeering. Deze regee ring steld de Hongaarsche tc Boedapest van de zaak op de hoogte en Horthy was on middellijk bereid een ondefzoek in te stel len. Men heeft toen den officier opgespoord, die het Italiaansche dorp indertijd heeft be zet. Deze heeft verklaard, het schilderij te hebben meegenomen om het te redden, om dat er gevaar bestond dat dc kerk zou wor den verwoest. Het was zijn bedoeling ge weest, het zoolang in het regimentsmuseum te doen opbergen. Het is evénwel uitgeko men, dat hij het schilderij heeft verkocht. Men ging toen onderzoeken aan wien hij het heeft verkocht, welk onderzoek eenigen tijd in beslag nam. Ten slotte deelde de offi cier echter mede, dat hij het schilderij ter bewaring had gegeven aan een handelmaat schappij te Amsterdam. De 9-jarige A. Schaafsma, wonende in den Roggebroodshof aan de Middelstegracht fe Leiden, is Zaterdag tegen den avond op het. dak van de ouderlijke woning en van daar in den schoorsteen geklommen. De schoor steen brak af, stortte naar beneden en sleepte den knaap mede, die na te zijn op- I genomen reeds enkele minuten daarna bleek overleden te zijn. Niettegenstaande de overvloedig gevallen regen is er nog geen water in den algemeen bekenden 232 voet diepen EchoJput te Hoog-Soeren, welks bodem dit jaar voor het eerst sedert menschenheugenis droog is. Gelijk velen bekend is, is deze nut gegra ven op last van koning Lodewijk Bonaparte. Uit Loosduinen wordt aan de Msb. gemeld: Door het wakker optreden van de red dingsbrigade der zwemclub van de „Haag- sche Waterratten" werden te Loosduinen Zondagmiddag meerdere menschenlevens behouden. Eerst raakten de heer en mevr. Ingenhousz, logeerende Frankenslag, Den Haag, in gevaar van te verdrinken bij een der golfbrekers. Met reddingslijn en beugel- stok brachten de Waterratten hen weer op het droge. Een poos later wilde een zwem mer, die zijn kinderen om hulp hoorde roe pen, die ook al te dicht bij een def Delf- landsche hoofden gekomen waren, deze red den, maar de kleinen klemden zich in hun angst zoo krachtig aan hem vast, dat hij zijn armen niet kon bewegen om te zwemmen en daardoor ook in groot gevaar kwam. Door een keten te vormen, hand aan hand, wisten de andere baders de man met zijn kinderen te redden. Een der Waterratten nam hem mee naar de tent die de club op het strand heeft staan met allerlei reddings middelen en hier werden de talrijke wonden verbonden die de man tegen de steenblok ken van den golfbreker opgeloopen had. Za terdagmiddag moest de directeur van het bad Kijkduin tot tweemaal toe een zwem mer uit zee halen. Die menschen kunnen wel zwemmen, maar kennen de zee niet. Beide raakten in een mui, dié ontstaan is, nadat de vorige week een zandbank, die zich vóór het strand gevormd had, was doorgebroken. Naar „Het Volk" verneemt, zal binnen enkele dagen in de Staatscourant verschij nen een ministerieele beschikking inzake het verleenen van 2e hypotheken voor ar beiderswoningbouw. Verstrekt zal kunnen worden een 2e hy potheek tot 20 pet. van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande, dat le en 2e hypotheek te zamen niet meer dan 85 pet. van die waarde zullen mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam ver strekt worden tot een maximum van 550 per woning op erfpachtsterrein; voor wonin gen op eigen terrein is«dit bedrag 600. De 2e hypotheek zal verstrekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypo theek, maar ten langste van 10 jaar. De aflossing van de le en 2e hypotheek moet totaal 2 pet. per jaar zijn van de ver koopwaarde der perceelen. De rente zal 6 pet. bedragen, terwijl de gemeente die met het Rijk het risico draagt hier 1 pet. mag opleggen. De inhoud der woningen mag bedragen: voor Amsterdam 200 M3.; voor buiten 260 M3„ voor alleenstaande woningen en 225 M3, voor verdieping-woningen. Naar de N. Crt. verneemt, zal voor dé onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn: Onderwijzer die niet dc acte van be kwaamheid, bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van be kwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde1200. Maximumwedde. voor gehuwden (te be reiken in 22 jaar) 2600, voor ongehuwden 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer, die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde 1400. Maximum voor gehuwden 3100 (te be reiken in 22 jaar) en voor ongehuwden 2700, te bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal 300 bedragen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast tc stellen acten. Voor het bezit van bij-acten zal 50 per acte worden betaald, tot een maximum van 200. Wat betreft de administratie, is het vol gende vastgesteld: Zij, die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) 1000—1500, met 5 jaarlijksche verhoogingen van 100. Gediplomeerde klerken en administratieve ambtenaren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van de rege lingen, wetten, besluiten, enz,, waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienst vak, 11001800, met 2 twee jaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 driejaarlijksche verhoogingen van 100. Adjunct-commiezen die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplomeerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot hel voeren van meer belangrijke correspondentie, tot inter pretatie van eenvoudige wetsbepalingen e. d., 15002600, met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100. Commiezen, die belast zijn met'moeilijker redactioneelen arbeid en bekwaam leiding te geven, 24003400 met 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van 200 en 4 tweejaar lijksche verhoogingen van 100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wet- gevenden arbeid en bovendien bekwaam om als hoofd eener onder-afdeeling j?f als plaatsvervangend chef op te treden, 3400 4400, met 3 tweejaarlijksche verhoogin gen van 200 en 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 100. Referendarissen chefs van afdeelingen 45005400 met 3 tweejaarlijksche ver hoogingen van 300. De Vereeniging van Nederlandsche Ta pijtfabrikanten heeft aan den minister van financiën geschreven, dat zij met bijzondere instemming heeft kennis genomen van het wetsontwerp tot vaststelling van een nieu we Tariefwet. Reeds langen tijd was in de vereeniging de overtuiging levendig, dat door wijziging der Tariefwet de industrie geholpen zou kunnèn worden uit de moei lijkheden, die zij sinds geruimen tijd on dervindt. De moeilijkheden spruiten voort uit den ongebreidelden invoer van buiten- landsche tapijten, loopers, matten enz. spe ciaal uit Duitschland, Frankrijk en België. Het buitenland legt algemeen hooger in voerrechten op het artikel tapijten, daar dit als een luxe-artikel wordt aangemerkt. Zijn de invoerrechten in veie vreemde lan den reeds hoog, voor tapijtgoederen zijn ze veelal prohibitief. Daarentegen zijn onze grenzen geheel open; het bestaande recht van 5 pet. ad valorem speelt geen rol. Zoo is het dan ook voor de hand lig gend, aldus het adres, dat onze export, niettegenstaande het bijzonder artistiek werk, dat onze nijverheid in staat is te produceeren, weinig beteekent, en dc in voer overweldigend is. Dit geschiedt ten koste van de werkgelegenheid in dezen tak van nijverheid, die in 1923 aan circa 2000 arbeiders werk gaf. De vereeniging is overtuigd, dat door een in verhouding tot het buitenland matige verhooging van het invoerrecht, de werkgelegenheid in dezen tak van nijverheid beduidend zou worden vergroot. Zij vraagt daarom met zeer veel aan drang het tarief van invoerrechten op ta pijtgoederen te willen stellen od 15 pet. der waardt De tocht wordt voortgezet. Telegrammen te Nèw York ontvangen uit IJsland melden, dat de kruiser Raleigh ver trokken is om een landingsplaats te zoeken voor de Amerikaansche vliegers te Groen land. Commander Lowec en Smith, is, in weerwil van de conditie van het ijs, niet van plan de vlucht op te geven. Hij zal alleen brandstof van de Raleigh innemen voor eèn laatste vlucht. Men overweegt de mogelijkheid de route van de vlucht te wijzigen, zcodat de gevaar lijke overtocht van Groenland naar Indian Harbour vermeden kan worden. Een andere route zal een vlucht insluiten naar een zee basis, welk op Cape Farewell zal worden gevestigd. Commander Smith gelooft, dat een regel matige vliegdienst tusschen Schotland en IJs land zal kunnen worden ingesteld. De Franschman Drouhin winnaar. De Fransche vlieger Drouhin is Zondag morgen met zijn kleine vliegtuig in het vlieg kamp te Buc nabij Parijs aangekomen, waar door hij als eerste den tour de France voor avionettes heeft volbracht. Drouhin's toestel was voorzien van een 30 paards motor. Gemeenteraad. Vergadering op Don derdag 14 Augustus, des voormiddags te 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Bespreking ontwerp-besluit van Gede puteerde Staten tot herziening jaarwedde van den gemeente-ontvanger, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling eener verordening op de.heffing en de invordering van retributie- geld voor de toelating van leerlingen op in richtingen voor Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs te Haarlem. 4. Opmaken van een aanbeveling van 2 zetters voor 's Rijks directe belastingen wegens periodieke aftreding van de heeren H. F. van Essen en P. E. J. Horstman. 5. Verzoek van C. Bergman om ontslag als gemeente-secretaris en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6. Verzoek van de Oranje-Vereeniging „Juliana" om gebruik van gemeentegrond voor een te organiseeren volksfeest. 7. Verzoek van de Gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" om vermindering der te betalen vergoeding voor het gebruik O. L. School te Halfweg. 8. Verzoek van N. van Lieshout om ver mindering van landhuur voor de drie optie jaren, van door hem gehuurd gemeenteland. 9. Wijziging gemeentebegrooting 1923. 10. Aanbieding gemeenterekening, reke ning van het Burgerlijk Armbestuur en ba lans en verlies- en winstrekening van het electriciteitsbedrijf, het waterleidingsbedrijf en het Grond- en Woningbedrijf, over het jaar 1923. 11. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake de aanvulling der legesverordening, vastgesteld in de raadsvergadering van 28 Juni 1924. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vermindering der jaarwedde van den 3en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 13. Jaarlijksche uitloting van obligatiën tot een bedrag van 10.000 op de geldlee- ning oorspronkelijk groot 375.000 en een buitengewone uitloting op die geldleening tot een bedrag van 25.000. Gemeenterekening. De gemeentereke ning sluit met een batig saldo van 23018.38, te weten: Inkomsten: gewone 323.613.91, buitengewone 557.800, totaal 881.413.91; Uitgaven: gewone 301.861.89, buitenge wone 556.533.64, totaal 858.395.53; Batig saldo: gewone 21.752.02, buitengewone 1.266,36, totaal 23.018.38. Burgerlijk Armbestuur. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wijst aan in ontvangsten 14.748.4414 en uitgaven 12.815.73/4, alzoo een batig saldo van 1932.71.—. Gemeentebedrijven. Volgens de balans per 31 December 1923 bedraagt de winst van het Waterleidingbedrijf 3268.14, het verlies van het Electriciteitsbedrijf 1225.97 en het verlies van het Grond- en Woning bedrijf 17.156.34 Ié. College van Zetters. B. en W. hebben de volgende aanbeveling, ter benoeming van zetters, opgemaakt: vacature H. F. van Essen: 1. H. F. van Essen, 2. G. de Graaf; vacature G. E. J. Horstman: 1. G. E. J. Horstman, 2. G. P. Vreeburg. Burgerl. Stand. B. en W. stellen den Raad voor de jaarwedde van den 3den amb tenaar van den burgerlijken stand te bren gen van 300.op 100. Volksfeesten. Door de Oranje-Vereeni ging „Juliana" worden op 27 en 28 Augustus a.s. volksfeesten gehouden, waarvan het programma als volgt is vastgesteld: Woensdag 27 Augustus, v.m. 10 uur con cert, te geven door de muziekvereeniging „Eensgezindheid". 11 uur optocht met mu ziek door het dorp.- 11.30 uur ringsteken met paard en rijtuig. 1 uur kinderspelen, o.a. ezeltje prikken voor meisjes beneden 8 jaar; turfrapen voor jongens beneden 8 jaar; bal- dragen voor meisjes van 812 jaar; zakloo- pen voor jongens van 812 jaar; groote vliegerwedstrijd vooj jongens beneden 16 jaar; behendigheidswedstrijd voor jongens van 1216 jaar; varkensblaasduel voor jongens van 1216 jaar; roosjesknippen voor vrouwen boven 16 jaar. Donderdag 28 Augustus, v.m. 10 uur con cert door „Eensgezindheid". 11 uur ringste ken per rijwiel. 1 'A uur n.m. inastklimmen voor jongens en meisjes. Wedloop met op onthoud voor dames boven 16 jaar in ploe gen van 2. Hindernisloopen voor jongens van 8—14 jaar. Om 3 uur groote hindernis wedloop voor mannen boven 18 jaar in ploe gen van 34 uur; tonnetje steken voor mannen boven 16 jaar. Daarna prijsuitreiken op het terrein. Halfwegsche Sportclub. Bij den gehou den wedstrijd der H. S. C. „de Bataafwas de uitslag der 16 K.M. handicap-rit als volgt: I. W. Ooms, 26 min. 39 sec., zonder voorgift. 2. A. Scheltes, 26 min. 45 sec. 5 sec. voor gift; 3. L. Ruis, 27 min. 46 sec. 150 sec. vooi- gift; 4. A. Volger, 28 min. 54 sec. 210 sec. 210 sec. voorgift; 5. H. A. Greeven, 28 min. 50 sec., 205 sec. voorgift; 6. F. Koene, 28 min. 23 sec., 170 sec. voorgifl. De leden Adr. van Nieuwkoop en J. Buis. wisten resp. den len en 3en prijs te winnen, in den 130 K.M. Olympia-rit, cat. Veteranen, ACTIE OP DE TRAWLERVLOOT. Na de massale wilde stakingen, die mis lukten, enkele weken geleden, beproeft men het thans bij afzonderlijke schepen. Zoo wist men de vorige week op eenige schepen van de recderij Groen gedaan te krijgen, dat ze weer op de oude voorwaarden naar zee gingen. Opdat dit niet bij alle schepen onder die directie het geval zal zijn, wei geren sinds Vrijdag de stokers, dienst te doen aan boord van den stoomtrawler „Ge- raTd", zoodat het vaartuig niet naar zee kan vertrekken. Het blijft dus onrustig in de haven. Naar we vernemen, zal de Chr. muziek vereeniging „Juliana" van Wijkeroog, direc teur de heer H. Amse, a.s. Zaterdag een openbare uitvoering geven in de muziektent op het Wiilemsplein, alhier. Daar dit korps in de laatste maanden eenige hooge onder scheidingen verwierf en met bijzonderen lof bespfoken werd, hopen we, dat onze plaats- genooten het op prijs zullen stellen, dat deze vereeniging uit een ander deel der gemeente ons wil doen genieten van hare kunst. t Vechtpartij. Half Maart 1.1. waren z> naast elkaar koirien wonen, de bewoners vati 12 en 14 op den Spieringweg. En de eerste veertien dagen konden zij het heel goed heb ben, wellicht wel te goed. Maar toen was het ook gedaan, en voorgoed. En van dien tijd af dateerden de vijandelijkheden. Doch verleden week zijn deze tot het toppunt gestegen. Het was op een middag. Eerst waren de vrouwen elkaar aan het be werken, maar spoedig kwamen er ook de mannen aan te pas en het was dan ook een formcele vechtpartij. Het einde was, dat de beide buurvrouwen met bebloide hoofden naar Halfweg moesten om zich onder be handeling tc laten stellen van Dr. Kuipers Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht der Postduivenvcreeniging „de Luchtpost" was de uitslag: 1-3-9 A. v. walsum; 2-18 J. Sprijker; 7-8-9 C Vaandering; 5 G. Visbeen; 6-7 P. de Kwast; 10-11 Gcbr. Meegdes^ 12-14 Chr. Westmaas; 13 J. Wilderom; 15-17-20 J. Tjalma; 16 C. v. Nieuw'borg. Er werd gevlogen van af Nieuwveen. Af stand 20 K.M. Deelname: 126 duiven. Muziekvereeniging „Euphonie". Maan dagavond gaf het symphonie-orkest „Eupho nie", directeur de heer M. Adam. een uit voering in den tuin van „Tivoli". Het weer was als uitgezocht voor een uitvoering in de open lucht met een rustig zitje pnder de boomen. Desondanks waren er toch nog plaatsen over, die we bezet verwacht had den. En het loonde zeker de moeite, te hoo- ren naar wat het orkest bood. De wijze, waarop de verschillende nummers werden uitgevoerd, bewezen, dat de executanten ijverig studeeren, de directeur het in zijn vermogen heeft, met amateurs te bereiken, wat te bereiken is en tenslotte, dat in de zen kring alle partijen, ook de minder op vallenden, correct vervuld worden. Daardoor ontstaat een goed geheel. We wenschen dan ook, dat het orkest en zijn kundige direc teur op deze wijze nog veel kan doen, om het muziek-leven hier ter plaatse op een hooger niveau te brengen. Brug hersteld. Gedurende een viertal weken is de brug over de ringvaart nabij het stoomgemaal de „Cruquius" voor het ver keer gesloten geweest wegens een belang rijke reparatie. Het verkeer werd door mid del van een pont onderhouden. Thans zijn de werkzaamheden aan die brug weer gfeëindigd en is de herstelling gc. reed gekomen, zoodat het verkeer over de brug weer is opengesteld. Been gebroken. De arbeider M« aan den hoofdweg alhier had het ongeluk, bij het verrichten van zijn werkzaamheden, zooda nig te vallen, dat hij een been brak. Aanrijding. Zondag had te Nieuw-Ven- nep een aanrijding plaats tusschen een mo torrijder uit Amsterdam en den 16-juiigen J. G. alhier, die op den Venneperweg stond te praten. De jongen werd aan zijn been verwond, terwijl z'n kous en schoen werden vernield. Hij moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opgemaakt. Te water. Zondagmiddag geraakte een dame uit Leiden, die per rijwiel op den Leimuiderdijk reed, bij het passeeren van een auto, haar stuur kwijt, waardoor zij par does in de Ringvaart terecht kwam. Gelukkig kon zij spoedig óp het droga worden gebracht. Zij werd bij een bewoner daar ter plaatse van droge kleeren voorzien. Zanguitvoering. Ilcj dubbelmannen- kwartet „O. K. K." te Nieuw-Vcnnep, direc teur de heer. M .van Staveren aldaar, gaf Maandagavond in hotel „De Landbouw" ts Hoofddorp haar eersten zangavond. Voor dezen avond waren jitgenoodigd de leden met hunne in.'oduce's van alle zangvereeni- gingen in Haarlemmermeer. De opkomst van belangstellenden vie! niet tegen en de goede en forsche zang van het kwartet werd met aandacht door du aanwezigen aangehoord. Welvoldaan keerden allen huiswaarts. Brugvernieling. Zondag reed een uit d« richting van „de Leeghwater" komende autc met 'n linke vaart tegen de leuning van dc brug over de Hoofdvaart te Abbenes. Een groot gedeelte van deze leuning werd ver nield. De auto liep eenig averij op. Burg. stand van 8II Augustus. Geboren: Alida, d. van J. Weij en J. van Vliet; Cor- nelis, z. van G. Sonnevelt en E. A. Eijk; Elizabeth Jenneke Johanna, d. van J. W. Verhoeve en J. van Bekkum; Jan, z. van A. Slinger en G A. Mf Kcst; Jan Alfons Wille- brordus, z. van W. Stolwijk en C. Selis: Ber- nardus, Johannes, z. van W. van Woerkom en M. A. Mesman; Frederik Hendrik, z. van F. H. van Nassau en H. van de Pol. Overleden: Hendrikus Johannes Bakker, 2 J„ z. van L. Bakker en A. Jansen; Joost Groeneweg, 17 j„ z. van J. Groeneweg en G. de Koter. Een Concert. Hedenavond geeft d» Harmonie „St. Michaël", directeur dc heer Th. Tellings, een concert op het Raadhuis plein. Het programma is als volgt: Marche des Gavottes, par. Wulms; Une Nuit d'Eté, Ou verture fantastique, G Fach; Les Campag- nards, Polka voor twee pistons, J. Werk man; Marche des Artistes, pas redouble, J. v. d. Minne; Catharina, Ouverture, J. Snoeck Rêvez Mignonne, Valse de Concert. J. Bau- man; Petite Ouverture, J. v. richt; Zuid- Hoilandsche Vlag, pas redouble, M. J. H. Kessels. Eerst betalen! Aan het politieposthuis te Wijkeroog, vervoegde zich dc grondwer ker A„ woonachtig te Velseroord, die ge signaleerd stond, om een hechtenis van 5 dagen te ondergaan of J 5 boete te betalen. Nadat hij het bedrag voldaan had, werd hij weer op vrije voeten gelaten. I n I V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7