A/^aTJ£$t Stadsnieuws. II Aan onze Lezers ®b| Woensdag 13 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15814 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Agenda 14 Augustus DE KORENBOND „MGR. GRAAF". Een nieuw orgel in de Cinema Palace. Merkwaardige gevels. Personalia. Concert in den Hout. Het ongeluk nabij de Oranjesluizen te Amsterdam. De toestand in de bouwvakken. Het 40-jarig Priesterjubileum van den ZeerEerw. Heer Dr. Th. M. Vlaming. Programma Conferentie der Directie der N.Z.H.T.M. en de Personeel organisatie's. Een onpractisch uurwerk. Faillissementen. Voor het krantenmannetje. Examen Slöjd A. Examen Hoofdacte. DE R.-K. SCHOOL AAN DE AMSTERDAMSTRAAT. Hengelsport. Statuten. Onze „uitstekende" tramrails. Aanrijding. Rijwieldiefstal. KANTONGERECHT. Adoro te. Aangehouden. Gemeentezaken. Hets snelle rijden. Goedkoope trein. G. J. van Gasteren. Het nieuwe kapelletje op het R. K. Kerkhof te Bloemendaal. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties ie plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant «asa Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en De abonnementsprijs bedraagt voor 1748 Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel- Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededceling. 60 c* per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bii vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Werkplaatspersoneel 8 uur -Be volkingsbureau 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw R. K. Jonge Vrouwenbond Godsdienstonderricht met Lichtbeelden half 88 uur. St. Vincentiusgebouw Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Groote of St. Eavokerk Orgelbespeling door R, G. Crevecoeur half 8half 9 uur. Lnxor Theater Groote Houtstraat Bioscoop en variété-voorstelling. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 10—6 uur. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, he- aalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 10—12, van 24 en van 89 uur lel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. "■t. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Tengevolge van een oproep door de K. S. A. gericht tol de Kerkzangers van Haar lem en Omstreken, had gisterenavond een tamelijk bezochte vergadering plaats in het gebouw St, Bavo. Aanwezig was de Voorzitter der K. S. A„ de heer Lobel, alsmede de geestelijk-adviseur Rector Kok. Uitgenoodigd waren -de- zangkoren van 14 parochies uit Haarlem en Omstreken, waar van met uitzondering van twee, vertegen woordigers aanwezig waren. Bericht van verhindering was ingezonden door den Hoogeerw. Plebaan Westerwoudt, de ZEw. pastoors Bohl en Boogmans, kapelaan Bosch en den heer H. Andriessen. Achter de bestuurstafel hadden alsnog plaats ge nomen pastoor- Willenborg en Prof. v. d. Wiel. Uit alle Haarlemsche parochies za gen we de pastoors en andere geestelij ken aanwezig en zelfs waren er van bui ten Haarlem gekomen. Nadat de Voorzitter, de heer Lobel, de vergadering met den Christelijker groet had geopend, heette hij de vergadering van harte welkom en bracht naar voren, dat de K. S. A. heden avond alleen als promotor dienst deed van een goede zaak, die Z. D. H. den Bisschop zoo zeer ter harte gaat, vooral in zijn eigen Bisschops stad n.m, de oprichting van een Kerk- korenbond. Om het doel van dezen Koren- bond uiteen te zetten werd toen het woord verleend aan den in de muziekwe- reld-in-zijn-breedsten-zin-genomen zeer ge- zienen pater Dr. Caec. Huigens. In gloedvolle en bezielende taal zette deze de eigenschappen uiteen, die de ware kerkzanger en de kerkzang moet bezitten. Kerkzang is gebed en gebed eischt deugd, zelfverloochening en offergeest. De ware kerkzang moet beantwoorden aan de eis- chen van heiligheid, algemeenheid en ar tisticiteit in het Motu proprio door Pius X gesteld. Het gewicht en de invloed van goeden, vergeestelijkten kerkzang óók op andersdenken zijn dan ook onmiskenbaar. Doch helaas, hoe worden vele muzikale Gregoriusvereeniging in Haarlem. Want het is wel merkwaardig, dat op 27 Dec. 1874 de eerste Gregorius Vereeniging ïn Haarlem is opgericht door Mgr. Graaf z.g. Spontaan werd dan ook besloten den Ko- renbond den naam te geven „Korenbond Mgr. Graaf." Wat heeft Mgr. Graaf al niet voor den Kerkzang gedaan en nog kort voor zijn dood gaf hij als zijn beslisten wil te kennen, om nu, in het gouden jaar der St. Gregoriusvereeniging in Haarlem, zelf nog eens met nieuwe kracht te gaan werken aan zijn jeugdideaal het kweeken van den waren geest onder de Kerkzan gers van Haarlem. Wat hem niet meer vergund is, is voor ons een dankbaarheids- plicht. Nog leven er eenigen van die Haar lemsche kerkzangerspioniers, de heeren Beijnes en Wiegant, die op 27 Dec. t874 de St, Gregoriusvereeniging stichtten. Die dag mag voor hen niet ongemerkt voor bijgaan, maar het hoogste blijk van waar deering van hun werk zal wel zijn, als op 27 December 1924, na 50 jaar, Haarlem een Korenbond heeft, die er zijn mag. Met de beste wenschen voor de toe komst werd de vergadering gesloten. In de Cinema Palac" aan de Groote Hout straat, is door de firma A. Standaart, te« Schiedam een nieuw Nederlandsch cinema concertorgel geplaatst. Voor genoodigden vindt morgenmiddag half 3 een concert en demonstratie van het nieuwe orgel plaajSi waartoe verschillende solisten en organisten hun medewerking verleenen. In een beschrij_ ving noemt de directie het nieuwe orgej „llej mooiste en grootste van Europa, eep juweel van Nederlandsche orgelbouwkunst' Aan de beschrijving van het or?el, welke is van de hand van Leo Ott, organjst aan- het Grand Theatre Tuschinsky. te Rotter dam, ontleenen wij nog het v0lgende: ,,In de eerste plaats kan yan dit orgel getuigd worden, dat het 'n werkelijk cinema- orgel is, iets wat van sommige andere in Europa vervaardigde zoogenaamde concert orgels niet altijd met de hand op 't hart kan beweerd worden. verschillende redenen is dit orgel voor <jen cinema-orga nist buitengewoon intere-san^ pj0t js waar schijnlijk het eenigste van dit type op de geheele wereld, want ds bouwer heeft hier (Scheel nieuwe en zelhiandi,se wegen inge slagen om zijn idcaa^ de grootst mogelijke verscheidenheid van klankkleuren, te be- Het geheele orgef maakt dien solieden en ■óyalen indruk, we[ke aJ bet werk uit de Schiedamsche orgejfabriek kenmerkt. Alles at>rnr.kk°!iik toe^anbeliik en eventueele storingen kunnen gemakkelijk opgespoord en verholpen worder p)e gr00tste aandacht is geschonken aan de electrische tractuur en daarom heeft de fabrikant gebruik gemaakt vhn echte Amer:kaansche magneten; op de werking van dezc subtiele onderdeelen komt zeer veel aan en de Amerikaansche mag neten hebber, SEdert tientallen jaren hun betrouwbaarheid bewezen. Hier is ee„ orgel vervaardigd, 'n product van Hollandscbe nijverheid en van Holland sche denkkracbt, waarop èn de fabrikant èn de direc(je van „Cinema Palace" trotsch kunnen zijn_ jrn door 'n vaardige en artistie ke hand bespeeld, zal het ook voor Haarlem een attract;e meer en voor het theater zelf een commercieel succes blijken. De beschrijving treedt verder nog in bij zonderheden omtrent de onderdeelen. Eenigen tijd geleden hebben we al bericht gegeven ovdr het vertrek der „Witte Zus ters" uit het ,,St. Joseph-gesticht" aan het SpaarnE( naar Dennenheuvel. Thars staan de gebouwen te koop. 'Omtrent de oude gebouwen met hun merkwaardige gevels geeft de ,,0. H. Crt. eenige bijzonderheden waaraan wij het vol gende ontleenen: Hel „St. Joseph-gesticht" is gelegen aan hef Spaarne, en genummerd 108 en 106, daar het feitelijk twee panden betreft. Di- twee gebouwen hebben samen een gevtlbreedte van 24 Meter. De gevel van nummer 108 heeft zijn oud Het huis daarnaast, No. 106, heeft op ons altijd den indruk gemaakt door het fraai ge smede hek in rococostijl. Zeer waarschijnlijk heeft daar vroeger in de 16e eeuw ook er,-, keurig uitgevoerde Hollandsche Repuls- sance-gevel gestaan. Het hek en de gevel wijzen beiden onweersprekelijk op de 18e eeuw, waarin wel een rijk «atricijat leefde, maar waarin kracht en eneVgie waren ver slapt. Het is een dubbel heerenju;s met fraaie middentravee, deurkozijn met paneel en eenvoudige kroonlijst met 'onsoles; getoogd kalf en deur met lang pipeel, kuif en ge smede hoeken. Het middenraam der c<rsfc en der tweede lezen tijd veel personen buiten de stad, zoo dat er van werk weinig komt. De malaise moet dus, volgens onzen zegs man, slechts als tijdelijk beschouwd worden. Ter benoeming van een leerares in de handwerken aan de Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Amster dam bevelen B. en W. van Amsterdam aan, o.m. mej.G. Barger, leerares in de handwer ken, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam mej. C. E. Heintzen, A. P. Tol, M. J. v, d Sluis en M C, C. Gor selink,alhier. Dc vernieuwing van de trambrug te Halfweg, een der werken voor de verbreeding van den Rijksweg AmsterdamHaarlem. De Kennemerstraat heeft een vernieuwing onqergaarl| die haar maakt tot een mooien, breeden verl(eersweo. andersdenkenden en ook Roomschen te leurgesteld, als ze de muziek in vele on zer kerken te hooren krijgen. Om den waren geest in den kerkzanger te kweeken, daartoe zal de korenbond hem helpen, want er moet een lichaam zijn, dat zijn krachten wijdt aan dat doel. In het algemeen is daarvoor de St. Gre goriusvereeniging, meer in het bizonder werkt daarvoor de korenbond. Het sprak dan ook vanzelf, dat aan het einde van deze hartelijk toegejuichte rede de stichting van den korenbond een vol dongen feit was. Hiermede eindigen de be moeiingen der K. S. A. en werd het be stuur van den Bond in handen gesteld van den Hoogeerw. Plebaan Westerwoudt, Prof. van de Wiel en pastoor Willenborg. Naast dit geestelijk bestuur zal komen te staan een comité van actie, waartoe elk koor uit zijn midden één afgevaardigde kiest, wiens naam vóór 1 Qctober a.s. zal wor den bekend gemaakt aan den voorloopigen Secretaris pastoor Willenborg, te Bloe- mendaal. Dan wenscht Dr. Huygens de vergade. ring geluk met het gouden feest der St. Wakter nog goed bewaard. Van gebakken fri gehouwen steen opgetrokken, bezit hij ■n zijn top nog de oorspronkelijke kruisko zijnen met glas in lood en luiken. Boven de vfcnsters zijn Tudorbogen, met maskers als s'uitsteenen, aanwezig. Het jaartal 1637, dat ■hen onder het bekronend fronton van den Hip leest, schijnt er op te wijzen, dat in dat laar tfit bovendeel zijn tegenwoordige ge daante kreeg. Blokken versieren de penanten, de neggen her kozijnen en de trappen van den trap gevel. We hebben hier dus te doem met een ech ten Hollandschen Renaissancegevel, terwijl het jaartal 1637 op een verbouwing wijst. Het deurkozijn is versierd met zeer fraaie, in den ontlastingsboog rondgaande profielen in baksteen. Het kalf van het deurkozijn toont een zeilend schip, een tweemaster op woelige zee. Zeer waarschijnlijk heeft hier dus in vroeger eeuw een rustend zeeman gewoond, die, zoo vaak hij uitging en thuiskwam bij het sluiten en ontsluiten van zijn voordeur wilde herinnerd worden aan zijn vroegere gevaarvolle tochten op de groote. zee. verdieping vertoont gesneden vleugels en een kuif. Van het rijk versierde hek zijn de hoofd stijlen van gegoten ijzer. De middenvakken met hun prachtige gebogen lijnen en correct uitgevoerd, zijn gesmeed. Dit perceel werd gebouwd voor Jacobus Barnaart Junior, die in 1721 huwde. In de tweede helft der vorige eeuw woonde daar wijlen W. van der Breggen. In 1880 werd er het Sint Joseph-gesticht ge vestigd. Deze St. Joseph-stichting diende om Roomsch Katholieke verwaarloosde ol ver laten meisjes op te nemen, dié niet in andere gestichten geplaatst kunnen worden. Hier werden dus ondergebracht de bedoelde meisjes uit het Bisdom Haarlem. De zusters, die hier haar werkkring hadden, behoorden tot de Orde van „de Goede Herder". In den volksmond waren ze toen bekend als „Zus ters achter het Slot". Dit pand was in 1874 nog als 88 genum merd. Toen was het rijzige, deftige huis een der grootste van Haarlem. Toen was het wat de particuliere woningen betreft „-en der schoonste en vooral het inwendige was fraai. De groote zaal b.v. had een prach- tigen gehouwen wit marmeren schoorsteen en er waren fijn gebeitelde breede consoles. Toen was er ook nog een antiek geschilderd behangsel. De plafondschildering was in die dagen ook nog heel mooi. Het koloriet er van was prachtig en frisch. Ook waren er nog z.g. Grauwtjes, d.i. schilderwerk in wit en grijs, dat bij eersten aanblik bedriegelijk lijkt op stucadoorswerk. Vooral de Jacob de Wil (geboren 1695, overleden 12 Novem ber 1754) was daar zeer sterk in. De Grauwtjes aan de vier hoeken van het plafond doen terstond een meesterhand kennen. Verder wijzen wc nog op het keurig fijne beeldhouwwerk van de lijst, die het middenvak van het plafond omsluit. Wij eindigen met de hoop, dat het gebouw in goede handen zal vallen, die het antieke schoon binnen en buiten weet te waardee- ren en kan onderhouden naar verdienste. Muziek in den Hout op Donderdag 14 Au gustus 1924, onder leiding van Nico Gerharz. I 1 Marsch aus der Oper, „Tann- hauser" R. Wagner. 2 „Rhapsodic Hongroise" No. 2 F. Liszt. 3 Ein Albumblatt." R. Wagner 4 „Les Préludes" Poeme Sym- phonique F. Liszt. II. 5 Marche Hongroise „la Dam nation de Faust"IJ. Berlioz. 6 Zwei Ungarische TanzeJoh. Brahms 7 Grosse Fantasie aus der Oper. „Lohengrin" R. Wagner. Het lijk van den 21-jarigen dekknecht C. Sonnevelt, die dezer dagen nabij de Oran jesluizen te Amsterdam, overboord van de „Helena Maria" sloeg en verdronk, is gis termiddag, dicht nabij de plaats waar het on geluk plaats vond, opgehaald. De begrafe nis zal Vrijdagmiddag plaats vinden op de Algemeene Begraafplaats, alhier. Het lijk zal per lijkkoets vanuit Amsterdam naar Haarlem worden vervoerd en hier langs hel woonhuis van den verdronkene, aan de Camphuysstraat rijden. Aldaar zal de familie zich bij den droeven stoet aansluiten, waarna deze zich naar het kerkhof begeeft, waar ongeveer 1 uur de begrafenis zal plaats vin den. Naar aanleiding van berichten, die in den laatsten tijd circuleeren, als zou er in de bouwvakken in Haarlem ernstige malaise heerschen, hebben wij eens bij een bekend aannemer hier ter stede geinformeerd naar zijn meening over den toestand. Deze zag echter den toestand lang niet ernstig in. Het is wel waar, dat er momen teel eenige werken door faillissementen wa ren stopgezet, maar deze worden nu weer door andere aannemers, opgenomen, zoodat voor de ontslagen arbeiders weer anderen in dienst konden worden gesteld. Ook zijn er nu vele bouwwerken en woningcomplexen mo menteel „in den grond", waardoor timmer lieden, ververs metselaars, stucadoors, meerendeels buiten werk zijn, maar wanneer deze werken eenmaal weer boven den grond zijn, zijn het weder de grondwerkers, die tij delijk zonder werk zijn en de anderen heb ben volop. Bovendien is 't juist nu de slechtste tijd van het jaar voor de bouwvakarbeiders want het is van oudsher spreekwoordelijk, dat in den tijd van de Haarlemsche kermis, 't in de bouwvakken slecht is. Ook zijn om Voor het examen Engelsch L O. slaagde te 's-Hage de heer K. Roos, alhier. De ZeerEerw. Heer Dr. Th. M. Vlaming, vroeger pastoor der O. L. Vrouwekerk aan het Spaarne, thans pastoor te Berkel en Ro denrijs, viert op 15 Augustus a.s. zijn 40-ja- rig priesterfeest. Wij kregen inzage van een programma van de feestelijkheden, die ter gelegenheid van dit jubileum wordien gehouden en ontleenen daaraan het volgende: Het feest wordt Donderdagmiddag te 5 uur ingezet met een feestelijken intocht in de parochie vanaf het station Rodenrijs. Bij aankomst voor de R.-K. Kerk wordt Zijn ZeerEerw. een welkomstlied toegezon gen en na een korte toespraak van den kansel, zal de jubilaris een kort' lof cele- breeren. Vrijdag, de eigenlijke feestdag, zal worden ingezet met een algtómeene H. Communie der parochianen tot intentie van den Jubila ris. Te half 10 zal de plechtige Hoogmis wor den opgedragen, waaronder een feestpredi- catie wordt gehouden. Na deze Hoogmis heeft in het patronaats gebouw de aanbieding va.n het feestgeschenk plaats. Te drie uur plechtig lof en te half 7 des avonds brengt de R.-K. Fanfare een se renade voor de pastorie. van de Orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 14 Au gustus 1924, des avonds van 7.308.30 uur, door den heer R, G. Creevecoeur. Werken van Nederlandsche Componisten, 1 Fantasie over Psalm 33 C. de Wolf 2 Regrets C. F. Hendriks 3 Intermezzo Joh. Wagenaar 4 Sonate No. 2 d. kl. t... M. H. van 't Kruijs Allegro. Intermezzo: Andante. Allegro maestoso. 5 Andante Cor Kint 6 Postludium A. gr. tH. de Vries Dinsdagmiddag te 2 uur had de aange kondigde 3-maandelijksche conferentie plaats tusschen de directie en de perso- neels-organisaties N. V„ „St. Raphaël" en „P. C. B." Hieromtrent vernemen wij, dat een 27-tal punten werden behandeld. Het nieuwe reglement Dienstvoorwaarden zal, naar wij vernemen, worden ingevoerd op 1 September a.s. In dit nieuwe reglement is een artikel opgenomen, waardoor de orga nisaties de bevoegdheid krijgen, ook door 't hoofdbestuur de belangen der leHen ambte naren te doen verdedigen en beh artigen. In- zake de kwestie over den diemstrolleering zal in overweging worden genomen, op nieuw een rooster vast te steil en, omdat door de organisaties werd verzocht, uitbrei ding met een paar man personeel en meer dere bevrediging voor 't personeel. Meerde re zaken van technischen aard werden nog behandeld. In een daarvoor des avonds belegde ver gadering van de afdeeling „St. Raphael" in ,,St. Bavo", werd door de heeren Koster en Geers verslag van de conferentie uitge-1 bracht. Op dezc vergadering werd door den I voorzitter, den heer Geers, medegedeeld dat hij voornemens was, met het a.s. Wintersei- zoen speciale avonden te beleggen, om met dc leden besprekingen te houden aangaande! het R. D. V. Dienst en veiligheids seinen, reglementen, opdat ieder goed de verschil- j lende artikelen der reglementen zulle.n we- t ten met de uitvoering en de beten,kenis daarvan. Zeer ten ongerieve der omwonenden staat al sedert geruimen tijd het uurwerk der Luthersche Kerk in de Witte Heerenslxaat stil. Dinsdag werden in staat van faillissemcmt j Verklaard: j A. Monshouwer, koopman in sigaren eoz. j handelende onder de naam of firma J. P. Ysebrand Jansstraat 23, Haarlem. Curator Mr. F, van der Goot, te Haarlem. 1 Gerardus Petrus Langeveld, bakker, wo- j nende te Heemstede, Frankenstraat 43. Curator Mr. C. Blankenvoort, te Haarlem, P. B. van der Putten schipper, wonende j te Heemstede, Cloosterweg 14. Curator Mr. A. A. Huizenga, te Haarlem. P. N. Wildschut, winkelier wonende te Heemstede, Landzichtlaan 66. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem, Rechter-Commissaris in al deze faillisse- menten: Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Ter eere van den H. Antonius 2. Van A. A1. Van H. S1.— I Voor het examen Slöjd A (bewerking van papier, karton en klei)slaagden te Amster dam de dames J. Biele en A. F. Nijhoff, al hier. Geëxamineerd 7 mannelijke candidaten; af gewezen 3. Geslaagd de heeren A. P. Post- humes, Oudkarspel, J. H. Ruppers, A. C. Rijstenbil en A. J. Smith, allen te Amster dam. Naar wij vernemen wordt de de R. K. School aan de Amsterdamstraat 1 Septem ber ingewijd en 2 September ingebruik ge nomen. Voorloopig komen er drie klassen. De school wordt bediend door „broeders van Maastricht". Zaterdagnamiddag en Zondag den gehee l-en dag was 't geweldig druk aan 't Noor der Spaarne. Er werd druk gebruik gemaakt van de hengelsport De heer v. d. Meer uit- de Paul Kruger-straal, ving een brasem van een halve meter lengte, zoodat dezc nogal succes had. Dc „Staatscourant" bevat de statuten van het Fonds tot onderlingen steun aan bewo ners der huizen van de Woningstichting „Pa trimonium" alhier, en de gewijzigde statuten der Vereeniging tot beheer van het Museum van Kunstnijverheid en de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten der Maatschappij van Nijverheid, eveneens alhier. Gisteravond reed dc 40 jarige J. J. K. wonende te Haarlem, op den Kleinen Hout weg tegen de boven den grond uitsteken de tramrails, waardoor hij slipte, en viel, en bewusteloos bleef liggen. Op last van een Dokter is de man door een lid van de E. H. B. O. naar de Maria- stichting overgebracht, alwaar hij na ver bonden te zijn dien nacht ter observatie is gehouden. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft er op den hoek van de Zijlstraat en Ged. Oude Gracht een aanrijding plaats gehad tus schen een wielrijder en een auto, waar door hel rijwiel defect geraakte. De aanrijding ontstond doordat de be stuurder van den auto een te groote bocht naar links had genomen. Tegen hem is daarom proces-verbaal op gemaakt. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een damesrijwiel, dat stond in de gang van een perceel aan de Ged. Oude Gracht 88. Voor het kantongerecht werden hedenmor gen, uitgezonderd nog de gewone steeds op de rol voorkomende zaakjes, eenige aanrij dingen waarbij min of meer schade van be- teekenis was toegebracht. Voor een dezer zaakjes moest terecht staan de chauffeur J. C. A. J. D., die op 15 Juli op den Heerenweg ter hoogte van den Haarlemmerhout, de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht, door met zijn auto tusschen een met glas be laden harllwagen en een motorrijwiel te wil len doorrijden, terwijl er weinig of geen ruimte was, althans niet voldoende om te passeeren. Tot het hooren van nog eenige getuigen a decharge werd de zaak tot vandaag over een week uitgesteld. Dronken motorrijder. De caféhouder E., die onder den invloed van sterken dranken verkeerend, op den Stationsweg te IJmuiden een stilstaanden Ford-auto had aangereden, werd veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de vrij heid en veiligheid van het verkeer tot 40 boete subs. 10 dagen. De eisch, gedaan door den w.n. ambtenaar Mr. van Oeffeit, luidde 50 sub. 10 dagen en de ontzegging van motorrijtuigen te be sturen gedurende een tijd van 4 maanden. Dit laatste liet de kantonrechter Mr. C. Del Baere vervallen, omdat bekl. een gun- stigen indruk op hem maakte. Naar wij vernemen is er voorloopig weinig kans, dat wij de schitterende congresfilm „Adore te", die op het oogenblik in Am sterdam „draait", hier in Haarlem zullen te zien krijgen. Het comité stelt zich n.l. voor, haar aller eerst in de Roomsche provinciën te ver- toonen; eerst daarna zullen de plaatsen in het Noorden aan de beurt komen. Door de recherche is aangehouden een zekere A. C„ oud 36 jaar, die ten nadeele van zijn patroon R. alwaar hij boekhouder was, 'n bedrag van 1057 heet verduisterd. Mej. A. G. te Wechel verzoekt met ingang van 19 Augustus a.s. eervol ontslag als on derwijzeres aan school 13. Mej. A. Voogel verzoekt met ingang van 19 Augustus a.s. eervol ontslag als on derwijzeres aan school 7. De motorbrigade heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een automobilist, die op den Kleinen Houtweg met een snelheid van 50 K.M. per uur reed. Op Donderdag 21 Augustus 1924 zal er een goedkoope trein rijden, uitsluitend 2e en 3e klasse van Amsterdam en enkele stations naar Breda en terug. De verkoop der kaar ten vangt aan Donderdag 14 en eindigt Woensdag 20 Augustus 1924 en zijn te Haar lem verkrijgbaar op het Stationsplein no. 13. Deze kaarten zijn op geen andere treinen geldig. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. In September zal Gerrit Jan van Gasta ren den dag herdenken, dat hij 25 jaar iang Schouwburgdirecteur is. Ik mag wel zeggen dat dit een ec.it Haarlemsch jubileum is, want wie dc gc- 1 schiedenis van Gerrit Jan van Gasteren schrijven zou, schrijft meteen dc geschied:- nis van het Haarlemsche tooneelleven in de J laatste 60 jaren. Je moet hem hooren vertellen, onzen directeur van den Stads-Schouwburg uil zijn jongen tijd, toen hij reeds op 15-jarigen leeftijd komedie speelde in de tooneelver- eeniging „Amicitia. Uit deze tooneelclub sproot later de rederijkerskamer Apollo en uit Apollo werd hei tegenwoordige j „Cremer" geboren. Wie „Cremer" noemt, denkt daarbij onwillekeurig aan van Gaste- ren. Hij was er de ziel van en van de vole j lauweren, die „Cremer verwierf, maakte van Gasteren menig blaadje. Dat Haarlem een goeden naam kreeg in dc liefhebberij- tooneelwereld, van Gasteren heeft er een groot aandeel in. Het tooneel was zijn lusv en zijn leven en ook als zanger in menig opera en menige operette heeft van Gaste ren triomfen gevierd. Hij was in zijn tijd een bekend en geliefd zanger. Dat zijn aardige herinneringen voor de oudere Haarlemmers, de tegenwoordige kennen en beminnen van Gasteren vooral als schouwburg-directeur. Eerst als exploi tant van dc „houten kast aan het Hout- Plein, later als directeur van den Schouw burg aan den Janswcg en nu alweer een jaar of zeven als directeur van den Stads, schouwburg. Hoe gezien van Gasteren is ig en buiten Haarlem is treffend gebleken bi; de viering van zijn zeventigsten verjaardag twee iaar geleden. Hij is toen meer dar hartelijk gehuldigd en alle gezelschappen en artisten boden als om strijd hun mede werking aan om hem te helpen huldigen Het was toen een mooi feest en verdiend, want wel zelden vindt men grooter welv ii- lendheid, grooter vriendelijkheid, groote» tact, menschenkennis gepaard aan deugde lijke „vakkennis" dan bij onzen schouwburg directeur. Ik geloof niet dat Gerrit Jan vijanden heeft en het feit dat hij op 72-jari- gen leeftijd, nog altijd als gemeente-amb tenaar blijft gehandhaafd spreekt boekdoe len. Slechts als het niet anders kan, za! Haarlem hem als directeur moeten missen. Het is ook van Gasteren geweest, die Haarlem van groote tooneel-evenementen heeft doen genieten. Aan hem is het te danken dat de Haarlemmers kennis maak ten met het spel van de grooten onder de grooten zooals Sarah Bernhardt, Sandrach, de Coquelins, Isodora Duncan, Sorma e.a. Onder zijn leiding vierden hier Louis Bouwmeester. mevr. Mann-Bouwmeester, Munk, v. d. Horst. Rooyaards. Chrispijn en zooveel anderen hun tooneeljubilea. Altijd ook was hij er bij wanneer er te huldigen viel en zoo is het niet te verwonderen dat een man, die zooveel vriendschap won, zelt ook op hartelijke wijze zal worden gehul digd. Hierboven een foto van het nieuwe kapel letje op het R. K. Kerkhof aan de Dennelaan t'e Bloemendaal, e enmooi stukje van artis tieke bouwkunst, gebouwd onder leiding van den Benedictijner monnik Dom. Bellot. ooruit. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 13 Augustus. Hoogste barometerstand 762.6 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 752.3 m.M. tc Vcstmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Augustus: Zwakke tot matigen, zuidelijke tol wesic- lijken wind, half tot zwaarbewolkt of be trokken, aanvankelijk nog regenbuien, iets koeler. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1