i Bij het portret van Deken Waare 1874-1899-1924 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 13 Augustus 1924 EEN 50-JARtQ PRIESTERJUBILEUM EN 25-JARIQ PASTORAAT. De mooie, nieuwe tarochiekerk van „St. Agatha' voor Beverwijk. een sieraad Deken A. Salariskorting. Het Rijks-Reclamebureau. 'n idee geeft aan niet-Beverwijke LUCHTVERKEER. Het Britsche luchtvaartverkeer. rs van de pracht der nieuwe kerk Druk vliegverkeer. Ongeval met een militair vliegtuig. WAARE! Gratificatie opgeheven. De Londensche conferentie. De financieele conferentie. De onderhandelingen met de Micum. Het nieuwe «rgel. Interieur der ,,Sint Agatha", dat XXlle Interparlementaire Conferentie. J ivgawwxM VRUCHTBAAR PRIESTERWERK IN EN VOOR BEVERWIJK. V In het nijvere Beverwijk, waar het bruischt j en spettert van laaiend leven in nijverheid en I 'jandel, viert a.s. Vrijdag, 15 Augustus, de ifoogEerw. Heer Deken A. Waare, zijn vijf tigjarig priesterfeest en mede den dag van zijn zilveren pastoraat in Beverwijk. Deken Waare! ,1 Voor de Roomsche Beverwijkers en voor al de Roomschen dezer streek beteekent deze naam een program, een leuze! Een priesterleven vloeit zoo dikwijls stil »n verborgen daarheen, de „wereld" merkt ie dikwijls nauwelijks op en weet zoo moei lijk de verdiensten ervan te begrooten. Het Roomsche hart voelt intusschen de zwaarte der gebrachte offers, het geloof verstaat en helicht de genade-weldaden door een vrucht- haar priesterleven uitgestrooid in de har ten, maar toch blijft het grootste deel van ien priesterlijken arbeid verborgen voor het oeg der menschen, de hoegrootheid in haar vollen omvang dier verdiensten blijft aan God alleen bekend en wordt door God al leen op de juiste waarde geschat. Is dat in het algemeen zeer waar, hoeveel Atc meer geldt deze waarheid waar het be treft de verdiensten te herdenken van een man als Deken Waare. Het is moeilijk in een krantenartikel al deze verdiensten in de beknoptheid daarvan .amen te vatten, maar wij willen ons, ter gelegenheid van dezen zeldzamen jubeldag, waar het goud van den priesterkroon zich strengelt om en in de zilveren lauweren van teen Beverwijksch vruchtbaar pastoraat, niet onttrekken aan de aangename taak, te trachten onzen lezers in en buiten Beverwijk een beeld te r|:hetsen van de vruchtbare werkzaamheid van Deken Waare! Hoe groot Deken Waare is geweest in den kring van zijn omgeving, en ver daar buiten, met wat mannenmoed hij zich op zijn werk heeft geworpen en het einddoel dat hij zich had gesteld, heeft bereikt, hoe hoogge acht hij was ook buiten zijn godsdienstige sfeer dat alles laat zich het best begrij pen, wanneer wij eenvoudig weg zijn leven :ertellen, alles wat hij heeft gedaan van ijne Priesterwijding af tot en met de vijf-en- .wintig jaren, die hij zóó vruchtbaar in Be verwijk heeft doorgebracht, dat men aller- wege de talrijke en onvergankelijke vruch ten er van ziet. Adrianus Waare werd geboren te Oude- mnge (Goeree-Overflakkee) den 6en Augus tus 1850. Na de gewone Lagere School te Hebben doorloopen, studeerde hij aan het seminarie en werd den 15den Augustus 1874, dus op 24-jarigen leeftijd, Priester gewijd. Dat toen reeds de groote, stuwende kracht an dezen werker geen geheim meer was, bewijst wel het feit, dat hij aanstonds na n wijding reeds een standplaats kreeg als tapelaan in een stad als Den Haag. Napelaan Waare bleef drie jaren verbonden JP* .«n de St. Jozefs-parochie, vanwaar hij in '77 vertrok, de innigste gevoelens van dankbaar heid achterlatende. Het was echter een post van vertrou wen, een post, die de hoogste onderschei ding beteekent welke een Priester ten deel kan vallen, waardoor kapelaan Waare werd weggeroepen van Den Haag. Kapelaan Waare werd benoemd tot professor aan het semi narie Hageveld, ter vorming van nieuwe priesters. Hij bleef daar zeventien jaren ach tereen, van 1877 tot 1894. Welk een vrucht bar leven! Professor aan het seminarie. De vertrouw- A aan wien Z. D. H. de Bisschop de vorming P erlaat van zijn nieuwe priesters. Welk 'n bderscheiding! Maar nog beter beseft men At gewicht van deze taak, wanneer jen in acht neemt, dat de jubilaris toen pas vven en twintig jaren telde en zich terug- inkt in den toestand van die dagen. Zeventien jaren in dien tijd op een dcrge- 'ce post doorgebracht, kan men zich be- indenken dan beschrijven. :t was na dezen pioniersarbeid, in 1894, 't professor Waare pastoor werd te Weesp. zijn zwoegen als jong Priester, als profes- werd hij pastoor. ,j5 .Jaren is hij daar geweest en vijf jaren tg ook was hij een der meest geziene per- 's<onlijkheden en een bemind pastoor. Toen, in 1899, brak vo r Pastoor Waare de [ijd aan dat hij werd begiftigd met een der h ogste waardigheden in het diocees, met het Dekenaat. En Beverwijk was het geze gende oord, dat van den vruchtbaren arbeid van den goeden Herder verder zou mogen profiteeren. Op negen-en-veertigjarigen leeftijd reeds t'eken! Mocht Beverwijk en omgeving niet dankbaar zijn zich zoo'n forsche en nog jeug dige kracht te zien toegewezen? Deken Waare heeft niets en niemand te leurgesteld. Niet alleen in Beverwijk was hij bekend, ook ver daar buiten strekt zijn laam. En thans, na ruim vijf en twintig jaren hier Deken te zijn geweest en na vijftig ja ren van Priesterschap, willen we eens na gaan, wat Deken Waare in en voor Beverwijk heeft gedaan. Moeilijk is dit niet. Overal vindt men de vruchten van zijn arbeid, de monumenten van zjjn Dekenaat. De vraag die zich hier vanzelfsprekend het eerst op den voorgrond dringt, is voorzeker; w at deed Deken Waare voor het g e e s t e li|k leven? Och, deze vraag is nauwelijks het beant- noorden waard. Beter konden we vragen: wat deed hij n i e t En dan volgt'het ant- woórd: niets. Overal ontmoeten wij zijn werk. En wan neer Beverwijk dan de laatste 25 jaren zoo- reer is opgebloeid en zijn geestelijk welzijn tot een zoo hoog peil heeft opgevoerd, dan zeggen wij; dat is het werk van Deken Waare! Toen de jubilaris als Deken werd benoemd, was er voorzeker geen sprake van, dat hij nu op zijn lauweren kon gaan rusten. Dat is pas gekomen na jaren van moeizamen ar beid, na jaren van zwoegen en onvermoeid werken, ter eere Gods en voor het welzijn van de hem toevertrouwde gemeente. Trouwens, dat Deken Waare gpen rust kon verwachten, is duidelijk genoeg. Het De kenaat, dat hem werd toevertrouwd, strekt zich uit over Akersloot, Assendelft, Bever wijk, Castricum, Heemskerk, Krommenie, Liramen, Uitgeest, Velsen, Velseroord, Wijk- aan-Zee, Worme.rveer en IJmuiden. Dertien gemeenten dus met veertien pa rochiekerken, 23.714 katholieken en 21.992 communicanten. Gaan we nu de gesteldheid van de bevol king van Deken Waare's Dekenaat eens na, en vergeten we dan de veranderingen, die zich hier in die kwart-eeuw hebben doen gelden, keeren we dus tot den oorspronke- lijken toestand ter ig, dan komen we bij be nadering tot de navolgende resultaten. Even vóór en in het begin der twintigste eeuw was het Kennemerland in het alge meen, het Dekenaat Beverwijk in het bijzon der, slechts dun bevolkt. Het gevolg hiervan was, dat men geen voeling met el kaar hield en er vanzelfsprekend van sa menwerking, weinig of geen sprake zijn kon. Vervolgens waren de bronnen van wel vaart ook maar zeer gering. De bevolking bestond voornamelijk uit visschers en land bouwers, dat wil zeggen: eenvoudige men schen, die 4 óór iets zijn of er tégen en geen middenweg kennen. Dit mag een zeer ge lukkig verschijnsel kunnen zijn, in Kenne merland en omgeving, waar het protestan tisme diep was ingeworteld en welig tierde, was dit verschijnsel allerongelukkigst ten op zichte van het katholicisme en Deken Waare, daarheen gezonden, kon zich terecht be schouwen als een missionaris, met dit ver schil, dat hem ook nog een zeker deel der bevolking vijandig was gezind. Onder deze toch zeker alles behalve gun stige voorwaarden aanvaardde Deken Waare zijn ambt. En nu. De tijden zijn veranderd. Ook het oude Kennemerland is gemoderniseerd. De vis- scherij geschiedt met de meest moderne vaartuigen en machines, de visschersdorpjes zijn in flinke badplaatsen veranderd, de landbouw kent een levendigen handel. Dit alles heeft een zeker weinig benijdenswaar- digen invloed. De handel met het buitenland, het mondaine leven van een badseizoen, dat alles heeft een zeer nndeelige inwerking en dat ondanks alles het katholieke sociale le ven in deze streek bloeit dat is het werk van Deken Waare!! Welk een verandering is er niet ingetre den. Het Dekenaat Beverwijk heeft een top punt van bloei bereikt. Doch we willen iets verder uitweiden en in details behandelen, wat er voor het gees telijk leven werd gedaan in Beverwijk tijdens het Dekenaat van Deken Waare, Vooreerst hebben we dan de vereeniging van de „Aartsbroederschap tvan .do-H. Fa milie" waarvan Deken Waare de Directeur is. En de „Bedevaart en Broederschap van O. L. Vrouw ter Nood te Heilo" waarvan hij President is. Voorts werd ook nog een afdee- ling van den „Stille Omgang" opgericht. Hoe een rijk monument is niet voor het werk van den Jubilaris de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, die aan den Arensweg werd opgericht, omdat de kerk van St. Agatha de zes en een half duizend parochianen niet meer kon bevatten? De kroon op zijn werk was echter de nieu we kerk van St. Agatha, aan de Breestraat. Op een alles overtreffende wijze heeft De ken Waare zelf daarin zijn feest gevierd, in hel jubeljaar 1924, het herdenkingsjaar zoo wel van zijn 50-jarig Priesterschap als van zijn 25-jarig Dekenaat. Aan het stoere, onverminderde zwoegen van dezen grooten werker in God's Kerk hebben wij het allereerst te danken, dat de oude kerk in de Peperstraat vervangen werd door een waardfger woonplaats voor Chris tus. O, wie kent haar niet, de prachtige kerk, een der meesterwerken van onze beste Hol- landsche architecten Jozef en Pierre Cuv- pers? En nog acht Deken Waare den tijd voor zijn rust niet aangebroken. Nog dezer dagen sierde hij zijn kerk me. een der mooiste en meest noodzakelijke, maar ook zeer moei zaam te verkrijgen onderdeden, een mooi orgel. Én was het ook niet de wensch van den Deken dat men hem voor zijn feest iets ge ven zou van het vele dat nog zoo noodzake lijk was in „zijn" kerk? Ja, deze nieuwe kerk is voorzeker de schit terende, alles overtreffende kroon op het mooie werk, op den vruchtbaren arbeid van Deken Waare in Beverwijk. En wanneer op de plaats van de oude kerk het St. Jozef Gesticht zal zijn verrezen, dan zal wederom een wensch van den Deken in vervulling zijn gegaan. Het is echter niet altijd rechtstreeks voor het Geestelijke leven van de hem toever trouwde kudde geweest, dat Deken Waare heeft geijverd. Als een Herder begreep hij, dat er ook „grond" moest zijn, waarop dat geestelijke leven kon steunen en opbloeien. En Deken Waare zorgde voor dien „grond" in den vorm van een sterk ontwikkeld katholiek sociaal leven. Het zou ondoenlijk zijn alle vereenigingen op te noemen die tot stand kwamen in het Dekenaat onder de stuwkracht van Deken Waare. Wij willen volstaan met het voor naamste, dat op dit gebied in Beverwijk tot stand kwam. Wie kent nog het katholiek sociaal leven In Beverwijk van voor vijf en twintig jaren? Laat hij oordeelen. Welke vereenigingen zijn er niet voor alle bedrijven. Hoe bloeit niet de landbouwersvereeniging, welk een succes heeft niet het katholiek veilingsgebouw? Hierop dient vooral de nadruk gelegd om dat dit voor het welzijn der bevolking van een zoo enormen invloed is. En dan de patronaten? Welk een krachtige weerstand bieden ze niet den jongens en den meisjes in hunne moeilijke overgangsjaren naar het groote leven? Hoe doen zich de vruchten reeds gelden? Ook hierin heeft Beverwijk zijn toppunt van bloei bereikt. Maar ook hier heeft Deken Waare nog voor zijn jubileum de kroon op het werk ge zet. Ge weet al waarop wij doelen. Het prach tige gebouw der katholieke sociale actie. Een rijk gebouw zoowel wat architectuur aangaat als inrichting. Alle vereenigingen vinden daar hun verband, alle inwoners genieten daar het samenzijn van hun gelijken en de band van echt' Christelijke kameraadschap wordt er steeds nauwer aangehaald. En welk een onschatbaar belang is het niet misschien weinig beseft, maar daarom des te meer ver meldenswaard; dat daar bioscoop- en too- neelvoorstellingen worden gegeven die geen enkelen katholiek ook maar eenigszins zullen schaden. Gewaardeerd wordt het, evenals alle werk van Deken Waare, gelukkig wel. Nog iets is er, dat we weliswaar achter aan vertellen, omdat het tenslotte achter het geestelijke en het katholiek sociale leven komt, doch dat, wat het werk, de zorgen en de moeiten betreft, gerust vooraan had kun nen worden geplaatst. Dat is het werk der Bijzondere Scholen. De strijd van het bijz. onderwijs is nog te zeer van recenten datum om er diep op in te moeten gaan. Men herinnert zich dezen strijd nog tot in de kleinste onderdeden. Ondanks alles, heeft echter Beverwijk al- tijd zijn Bijzondere Scholen bezeten, zoowel voor het bewaarschool-onderwijs als voor het L. O. voor meisjes en voor jongens. En als we nu daarbij rekenen de Bisschop pelijke Kweekschool met internaat, de oefen school en de U. L. O.-scholen voor jongens en voor meisjes, dan overdrijven we niet, wanneer wij zeggen, dat Beverwijk een ju weeltje is op het gebied van het Bijzonder Onderwijs. Ziedaar het werk van Deken Waare en commentaar kunnen we niet anders dan overbodig noemen. En we besluiten dit artikel dan ook met een hulde aan dit zoo vruchtbare Priester leven en met een gebed dat Deken Waare nog lang voor Beverwijk moge behouden blijven. Ter opluistering geven we tevens eenige foto's van de nieuwe kerk. In antwoor'd op een adres van het bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond aan den Raad van Ministers, over de salariskorting voor weduwnaren zonder kinderen, die een eigen huishouding voort zetten, is de mededeeling ontvangen, dat er geen aanleiding bestaat een wijziging in het Kon. Besluit van 23 April 1924 (St.bl. no. 200) aan te brengen. De door den bond be doelde ambtenaren staan toch geheel gelijk met ongehuwden, die een eigen huishouding De Bond van besturen van vereenigingen, behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen middenstand te 's Gravenhage, heeft den minister van financiën te kennen gegeven, dat, naar 't oordeel van den Bond, de oprichting van het Rijks-Reclamebureau, waartoe blijkens berichten in de bladen is besloten, voor den breeden middenstand in handel en bedrijf een stap is, die z. i. ervan getuigt, dat de regeering te dezen aanzien j geen beginselen huldigt, die leiden tot ver sterking van den basis, waarop particulieren op eerlijke wijze den strijd om het bestaan kunnen voeren. Het Rijk onthoude zich van reclame. De Bond zal gaarne aan de landelijke middenstandsvereenigingen en den handel de verdere principieele bestrijding van deze nieuwe staatscommissie overlaten, doch ver wijst ten deze naar zijn strijd tegen het Rijks Inkoop-Bureau, waartegen inmiddels tal van Kamers van Koophandel evenzeer zijn op gekomen, omdat deze Staatsbemoeiing te ■yer gaat. krachten gaven, verkeert in groot gevaar en het lijkt wel of men eerst dan in vollen omvang zal begrijpen wat dat zeggen wil, wanneer de K. S. A. gedwongen zal zijn, hi. r arbeid stop te zetten. In dit oogenblik doen wij nogmaals een beroep op Uwe liefde voor de K. S. A. en haar Centraal Bureau. Zeker, een beduidend aantal katholieken deed de laatste maanden practisch werk door het nemen van een of meer loten en premie-aandeelen, uitgegeven ten bate der K. S. A. Anderen weer gaven zich op als dona teur of donatrice. Evenwel, bij alle erkente lijkheid voor den genoten steun, zij is lang niet massaal genoeg. Want alleen de financieele hulp van alle katholieken kan hier afdoende redding bren gen. Steun: door het zich opgeven als donateur of donatrice van ons Bureau; Steun: door het nemen van een of meer onzer loten; Steun: door het koopen van een of meer onzer premie-aandeelen, welke, mocht on verhoopt de K. S. A. verdwijnen, de volle waarde behouden. Het plan van uitloting en aflossing blijft onveranderd. Katholiek Ned rland heeft de keuze! Het heeft het middel in handen dat ons Bureau uit alle financieele moeilijkheden zal helpen. Nu de nood zoo hoog is gestegen, moeten onmiddellijk helpen alle organisaties, moe ten helpen alle particuliere personen, kortom moeten allen helpen, die er prijs op stellen, dat de K. S. A. voor katholiek Nederland behouden blijft. Moge in dit ernstig uur, een massale daad der Katholieken elk gevaar voor de K. S. A. bezweren. HET CENTRAAL BUREAU DER K. S. A. IN NEDERLAND. De overeenkomsten met andere mogendheden. In het officieele overzicht van den toe stand in het Britsche luchtvaartverkeer wordt mededeeling gedaan van het feit, dat men tot overeenkomsten is geraakt met Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland en dat met Nederland het ver drag slechts wacht op een ratificatie. De tijdelijke overeenkomst met Tsjecho- Slowakije, welke Maart j.l. is afgeloopen, zal met het oog op Duitschlands houding met betrekking tot het overvliegen van Duitsch grondgebied niet hernieuwd wor den. Men meldt uit Schiphol aan het Haagsche Aneta-kantoor: Per vliegtuig van de K. L. M. is uit Kopen hagen aangekomen Ridder van Rappard, onze gezant aldaar. Voorts zijn op Schiphol op hun luchtreis Berlijn—Londen geland de chef van de Duitsche Rijkskanselarij, staats secretaris Bracht, en Ministeriel-Direktor Abegg, chef van de Schupo Er moesten vandaag extra vliegtuigen in de vaart gebracht worden, zóó druk was het luchtverkeer naar Londen en Kopenhagen. De beide toestellen naar Parijs waren ge heel bezet. Maandagavond ongeveer half zes kwam een Nederlandsch militair vliegtuig, komende van Vlissingen, bestemd voor het vliegkamp te Soesterberg, boven Bergen op Zoom. We gens een klein defect aan den motor von den de inzittenden het beter, te dalen dan naar het vliegkamp door te vliegen. Zij kozen daarvoor het militaire terrein „Kijk in den pot". Doordat er veel kinderen op dit terrein aan het spelen waren, werden zij genoodzaakt, nabij ae gasfabriek te dalen. Bij de landing kwam een der wielen van het vleigtuig in aanraking met een ijzeren paal, met het gevolg, dat het vliegtuig over den kop sloeg. De propeller en het heele onder stel van de machine werden totaal vernield, terwijl het voorste gedeelte van den motor ineen gedrukt werd. De inzittenden, de onder-officier Lamber- mond en de korporaal De Nuil, beiden die nende bij het eskader te Soesterberg, kwa men er wonder boven wonder zonder ver wondingen af. Zij stelden zich dadelijk in verbinding met Soesterberg, van waar een auto is vertrokken, om het vliegtuig, nadat het gedemonteerd was, naar Soesterberg over te brengen. te Bern, de laatste twee dagen te Genève bijeen zijn Naast onderwerpen van huis- houdelijken aard komen de volgende punten op de agenda voor: 1. Parlementaire con trole op de buitenlandsche politiek; 2. L>e koloniale mandaten; 3. Economische en fi nancieele vraagstukken en 4. Beperking der bewapening. De deelnemers zullen in de gelegenheid worden gesteld tot het maken van een gezamenlijken tocht naar de Jung- frau, waarna te Interlaken een maaltijd zal plaats hebben, aangeboden door den Raad van het kanton Bern De Zwitsersche groep der Interparlemen taire Unie zal de leden der conferentie eveneens aan een diner vereenigen. Voorts zullen recepties plaats hebben vanwege het gemeentebestuur van Bern en het kanton- neel en plaatselijk bestuur van Genève. Te Genève zal een bezoek gebracht wor den aan het Internationaal Arbeidsbureau. Van Nederlandsche zijde zal de conferen tie door een 15-tal parlementsleden en oud- parlementsleden worden bijgewoond. Onder hen zijn de bestuursleden van de Nederland sche Groep der Unie mr. D. A. P. N. Kooien, mr. V. H. Rutgers en prof. mr. A Ancma en H H. van Kol, De Nederlandsche dele gatie zal door den secretaris der groep, mr. L. A. Kespcr, worden vergezeld. „De Ambtenaar" deelt mede, dat bij ont slag van kommiezen der belastingen de gra tificatie van 40 voortaan niet meer zal worden gegeven. DE K. S. A. Hel Centraal Bureau der Katholieke So ciale Actie in Nederland meldt ons: Katholiek Nederland is opgeschrokken! De mededeeling in ons maandblad, dat on danks alle bezuinigingen, binnen een paar maanden, bij gebrek aan geldmiddelen, het Centraal Bureau der K. S. A. zijn werk zaamheden zal moeten staken, heeft ons een stroom van correspondentie bezorgd. „Er moeten afdoende maatregelen getrof fen worden om den ondergang der K. S. A. en haar Centraal Bureau te voorkomen". „Katholiek Nederland mag niet dulden, dat het Bureau te Leiden, waaraan de ka tholieke zaak in ons vaderland, zooveel te danken heeft, zijn arbeid moet stopzetten." „Bij de groote verwarring op maatschap pelijk terrein, zou het verdwijnen van het Centraal Bureau der K. S. A. het nationale Centrum onzer sociale actie, niet minder dan een ramp beteekenen. Het zij erkend: al deze uitingen hebben ons in deze moeilijke dagen goed gedaan. Het bewijst dat een groote groep, nog altijd de K. S. A. een goed hart toedraagt. Van haar bestaansrecht diep overtugd is. Echter, ons Bureau is hiermee niet ge holpen. Er moet door Katholiek Nederland een daad worden gesteld. Het oogenblik is ernstig. Vloeien de geldmiddelen in de volgende weken niet veel ruimer dan den laatsten tijd het geval was, dan kan door ons Bureau onmogelijk langer worden voortgewerkt. De K. S. A. in Nederland, het trotsche werk, waaraan onze beste mannen hun LONDEN, 12 Aug. Volgens den diplo- matieken medewerker van de „Daily Tele graph" heeft Herriot Zaterdag bij zijn ver trek naar Parijs een kort memorandum van MacDonald medegenomen, waarin de Engel- sche opvatting omtrent de handhaving der bezetting te Keulen werd uiteengezet. Hier in werd betobgd, dat de ontruiming van de Keulsche zone uiterlijk op 10 Jan. a.s. een verplichting is, zoowel volgens het Ter- drag van Versailles, als volgens het plan- Dawes. Dit memorandum moet op Herriot diepen indruk hebben gemaakt en hem tot hel besluit hebben gebracht alles in het werk te stellen om de moeilijkheden, welke men te Parijs met betrekking tot de mili taire ontruiming van het Ruhrgebied mocht maken, te overwinnen. Volgens de ochtendbladen is thans een definitieve regeling binnen zeer korten tijd te verwachten. Naar verluidt zouden Frank rijk en België bereid zijn deze ontruiming binnen betrekkelijk korten tijd bijv zes maanden te doen plaats hebben mits natuur lijk Duitschland voor dien tijd aan de voor waard envan het plan-Dawes en vooral aan die met betrekking tot het militaire toe zicht, zal hebben voldaan. LONDEN, 12 Aug. Hedenavond werd een conferentie gehouden van de delegaties der geallieerden en van de Vereenigde Sta ten. De bijeenkomst werd gepresideerd door Ramsay MacDonald en duurde anderhalf uur. Sir Erward Walton, de hooge commis saris der Unie van Zuid-Afrika was de ver tegenwoordiger van het Britsche rijk. De Britsche premier gewaagde van de bevredi gende vorderingen gemaakt met het werk dat aan de verschillende commissies was voorgelegd. Hij zeide, dat op twee of drie punten na al dit werk voltooid was en oor deelde, dat nog slechts één dergelijke bij eenkomst der geallieerde gedelegeerden noodig zou zijn voor er een algemeene ver gadering met de aanwezige Duitsche gede legeerden werd gehouden. Die algemeene vergadering zou naar hij hoopte de beëindi ging der werkzaamheden beteekenen. De conferentie doorliep de rapporten der commissies en werd het in alle gevallen eens over verschillende amendementen en aanvullingen, toegevoegd sedert de Duit- schers aan de conferentie hebben deelge nomen. De meeste dezer veranderingen zijn reeds bekend. De meest belangwekkende was de aanteekening bij het rapport der eerste commissie, waarbij de uitdrukking „wilful default" wordt omschreven als de beteekenis hebbende er aan gegeven in de rede van den Britschen premier in het La gerhuis op 5 Augustus, waardoor het duide lijk wordt, dat een opzettelijk in gebreke blijven bedoeld wordt met deze uitdrukking overal waar deze voorkomt in de stukkcir LONDEN, 12 Aug. Omtrent de conferentie der geallieerde ministers van financiën wordt van Engelsche zijde te kennen gegeven, dat deze conferentie, waaraan behalve de minis ters van financiën, ook een Amerikaansch waarnemer" zal deelnemen, terstond na het uiteengaaD der Londensche conferentie te Parijs zal bijeenkomen De taak dezer con ferentie zal uitsluitend zijn, de verdeeling vast te stellen van de betalingen, die in bet tijdperk van 10 Jan. 1923 tot 15 Aug. 1924 op rekening der schadevergoeding zijn gedaan en eveneens de verdeeling van bet bedrag, dat gedurende het eerste jaar, dat het plan-Dawes in werking zal zijn, wordt ontvangen Nog tijdens deze conferentie zullen Fransche, Italiaansche, Belgische en Engelsche deskundigen zich met de voor bereidingen tot regeling van de geallieerde schulden bezighouden. Deze deskundigen zullen een plan moeten uitwerken, waar over dan een algemeene conferentie der ge allieerde en geassocieerde landen, die waar schijnlijk te Londen zal worden gehouden, nader zal beslissen. BERLIJN; 12 Aug. Vandaag zouden te Dusseldorf de besprekingen tusschen de Micum en de commissie van zes uit de Ruhrindustrie over de verlenging van de Micum-overeenkomsten beginnen. Met het oog op de besprekingen in Londen is echter* het begin van deze onderhandelingen nog een week uitgesteld. Hel feit dat nog dezer dagen gemeld werd dat meubelen voor het nieuwe telegraafkan toor te Rotterdam in gevangenissen zijn ge maakt, doet den Bond vragen of de regee ring bij al deze maatregelen niet handelt in het nadeel van bona fide industrieën, die b.v te 's Gravenhage voldoende arbeids krachten ter beschikking hebben, indien men elders niet terecht kan. De Interparlementaire conferentie, jaarlijk- sche bijeenkomst van de Interparlementaire Unie, zal dit jaar van 22 tot 28 Augustus in Zwitserland worden gehouden. De eerste vier dagen zullen de deelnemende leden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3