In en om Haarlem. Spaarhe"^AMK ft i Een nienwe R. K. kerk van de parochie aan de Amster- damstraat. ERNSTIG ONGELUK. 1 Uitbreiding der bestaande kerk Teekening van de nieuwe R.'K. kerk in het Amsterdam^ sche kwartier. - Architect de heer Jan Stuyt, te Den Haag. Leest de waarschuwing aan b de abonné's N.H.G.-Zieadver^ tentie laatste pag. v. d. blad. DE SPAARNEBANK Donderdag 14 Augustus 47ste Jaargang No. 15814 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den gemeenteraad. Een aanwinst van 380 zitplaatsen. Wegens den feestdag van Maria Hemelvaart, zal dit blad morgen NIET ver schijnen Agenda 16 Augustus Naar de Missie. Giften. Sluit al Uw verzekeringen door bemiddeling van Uw bank, hei is veel goedkooper dan anders, ook voor kleine bedragen. DE VERGOEDING VOOR BOVENTALLIGE ONDER- WIJZERS. Een raadsbesluit van Haarlem, waarbij die vergoeding aan bijz. scholen geweigerd werd, door Ged. Staten vernietigd. Beter een paaf dan een.mensch. Bijen-bezoek. Het seizoen van Bacil. De subsidie-verleeninsï aan „Koninginnedag." burgerlijke stand. Ingezonden Mededeelingen LAATSTE NIEUWS. Ongeluk in de Westergas- fabriek VIJF ARBEIDERS LICHT GEWOND. De conferentie te Londen. Troebelen in Egypte. De toestand in Egypte en den Soedan. De ontruiming van het Roer gebied. Staking in de Borinage. Een geheelontkouder- geheimd istillateur. VRAGENBUS. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat Ï0 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. m m»/16 "XU Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Haarlem en Agentschappen: Cr week f 9*25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Be abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT BB AdvertentiSc 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 v-^ per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad\er tentiën 14 regels 60 ct. per sing; elke regel meer 15 ct., '1 vooruitbetaling. Er valt van de gisterenmiddag gehouden raadszitting weinig te „nabetrachten," Het meest opmerkelijke van deze Augustus-zit- bng was wel het „grand complet" van den Raad, want niet alleen was het heele col lege van Burgemeester en Wethouders, niet den gemeente-secretaris incluis, aan wezig, maar ook in de rijen der raadsleden Waren maar enkele gapingen, alsof er bui ten en binnen de raadszaal geen vacantie- stemming heerschte, en het Zandvoortsche strand het deze dagen niet drukker heeft dan ooit te voren. Dat hebben we in vroe ger jaren wel eens anders meegemaakt, toen er voor een raadszitting in Augustus soms nauwelijks het vereischte quantum Was. Lag het aan de raadsagenda? Neen, want ook deze was gespeend van alle voetangels. Het was dus zuiver plichts besef, wat voor de Haarlemsche kiezers en kiezeressen een reden is om zich te ver heugen. De „ingekomen stukken" bracht het reeds lang bekende nieuws, dat de gemeente af ziet van cassatie inzake het vonnis van het Amsterdamsche Gerechtshof, waarbij haai eisch tot teruggave van de Infanterie-ka- zeme wordt afgewezen. Haarlem zal het dus buiten het gebruik van dit gemeente gebouw moeten stellen. Dat is jammer vooi de ruimte, die daarmede onbenut blijft. Het gras groeit op de binnenplaats zoo welig tusschen de steenen, dat het Rijk er straks over mag gaan denken het gewas te ver- Pachten. Of getracht is of getracht zal wor den met het Rijk langs minnelijken weg een oplossing te krijgen, werd niet medege deeld. Toch zou dit alleszins aanbeveling verdienen, want dat zulk een groote ruimte, aan prachtig vaarwater bovendien, rente loos ligt, is jammer. Het was te' verwachten dat het voorstel van B. en W. inzake uitvoering van open bare werken in gronden gelegen ten Noor den van de Zomervaart de heeren Klein Schiphorst, v. Liemt en Miezérus herinneren zou aan de toezegging van B. en W. een eerlijke proef te nemen met open'oare aan besteding van bestratingswerk. De vraag Werd dan ook gedaan of hier openbare aan besteding zou plaats hebben en tot verwon dering der genoemde raadsleden luidde het antwoord van wethouder Reinalda ontken nend. Technische redenen maken dat hier niet mogelijk, volgens den wethouder, maar geheel duidelijk werden de bezwaren niet, zoodat de heer Klein Schiphorst niet ten onrechte de opmerking maakte dat, als het nu niet gebeurt, er nooit wat van openbare aanbesteding zal komen. Inderdaad kan moeilijk meer van een eerlijke proef worden gesproken als alleen openbaar worden aan besteed die werken, waaraan geen enkele moeilijkheid kleeft. Beter zou het, naar onze meening zijn. indien eenigen tijd lang zoo goed als alle belangrijke bestratingswerk openbaar werd aanbesteed en daarbij niet werd gekeken naar de moeilijkheden. Dan inderdaad is een goede vergelijking moge lijk tusschen de twee systemen. Na dit kort oponthoud kon de voorzitter er een tiental stukken doorhameren totdat de naam der vereeniging „Koninginnedag" de belangstelling gaande maakte van den heer Peper. Deze vereeniging vroeg 500 subsidie voor te houden kinderfeesten. Na tuurlijk verzette de communist Zich daar tegen op de bekende gronden, en ook de heer Joosten deed een duit in het zakje, die het vieren van Koninginnefeesten be schouwde als te zijn gericht tegen een be paald deel der bevolking. Wij zouden willen Vragen wiens schuld dat is. Aangenomen dat een groot deel van het Nederlandscne Volk de viering van Koningin Wilhelmina's verjaardag tevens beschouwt als een hulde aan het Koningschap, dan behoeft dat toch geen demonstratie te zijn tegen hen, die Van ons Vorstenhuis, om principieele redenen niets willen weten? Dat de openbaring van de gevoelens van gehecht heid en trouw aan Wilhelmina door het grootste deel onzer bevolking onaangenaam is, aan de Soc. Democraten is onze schuld niet. Laat de heer Joosten ons „Koningin nedag" gunnen, evengoed als wij hem zijn 1 Mei-dag cadeau doen. Het was hem wel niet aangenaam, maar heel fijntjes werd de heer Joosten toch op zijn nummer gezet door den heer Joh. Visser, die „Het Volk" citeerde, waarin het recht werd opgeëischt voor alle volksstroomingen om zich te uiten. Dat citaat was ad rem en bracht Jen heer Joosten zichtbaar in verlegenheid. De heeren Boes en Slingenberg hadden bezwaar om financiëele redenen; de heer Loosjes tegen het feit, dat deze som incidenteel en niet bij de begrooting werd aangevraagd. „Koninginnedag" kreeg haar 500.met 1712 stemmen. De heer Keesen sprak de wenschelijk- heid uit dat voorstellen als die betreffende inrichting van gemeente-politie in het ge organiseerd overleg zouden worden ge bracht. Dat was, riposteerde de voorzitter, wel gebeurd, maar pas Dinsdagmorgen, dus wel wat laat. Er ontstond een discussie over, die even dreigde om te slaan in een debat over de bevoegdheid van het Geor ganiseerd Overleg. De voorzitter wist dat gelukkig te bezweren, zoodat als vrucht van dit debat alleen kon worden geboekt, als wi) het goed begrepen hebben, een toezegging van den voorzitter in den vervolge reke ning te zullen houden met de gemaakte opmerkingen. En ten slotte leverden de debatten over de rapporten der commissies van onderzoek inzake melk- en broodprijzen het niet onaardig schouwspel van een woordgevecht tusschen de soc.-democraten Koppen, Joos ten en Reinalda. De voorzitter van de socialistische Broodbakkerij-coöperatie „Vooruitgang", de heer Koppen, meende, dat men de regeling der broodprijzen best aan de coöperaties kon overlaten. Maar daar mede waren de heeren Joosten en Reinalda het niet eens. Toen dreigde weer een debat over het nut van coöperatie, maar ook dit werd gelukkig door den voorzitter voor komen. Van de in de rapporten voorgestelde commissies komt intusschen niets en de hee ren v, Liemt, Joosten en Koppen vonden dat heel goed, schoon natuurlijk de heer Van Liemt daar heel andere redenen voor had als de twee andere heeren. Wij heb ben indertijd ook al tegen de instelling van dergelijke commissies gepleit en zoo heeft het onze volkomen instemming dat wij van nieuwe semi-officieele lichamen gespaard blijven, maar een van onze bezwaren was indertijd dat een eventueele commissie de middelen zou missen om kracht bij te zetten aan haar zienswijze als de prijzen van levensmiddelen te hoog worden. Dit bezwaar blijft ook bestaan nu B. en W. hebben toegezegd, dat zij zelf inzake de prijzen der levensmiddelen diligent zullen blijven. Zelfs deelde de heer Reinalda mede dat het college van B. en W. een onderzoek laat doen naar de jongste prijsverhooging van brood en melk. Wij blijven vragen: wel ke sancties denken B. en W. die zich nu dus in de plaats stellen van de voorge stelde commissie welke middelen denken B, en W. aan te wenden, indien zij tot de conclusie mochten komen dat de prijzen van brood en melk te hoog zijn? Maximumprijzen, zooals de heer Reinalda scheen in het vooruitzicht le stellen? Och, kom: de heer Reinalda is toch de moeilijk heden van den distributietijd nog niet ver geten? Het is een moeilijke kwestie en we zijn het ditmaal dan ook volmondig met den heer Peper eens, dat het resultaat, door de brood- en melkcommissies bereikt, poo- ver is. De rondvraag bracht een succesje voor den heer Keesen, die een bvestigend ant woord kreeg op zijn verzoek om meer be veiliging yan de, vooral de jonge, passagiers, die mei 't pontje van de Bakkerstraat va ren over het Spaarne Of hij zijn tweeden man op de poni krijgt voor toezicht, is nog niet zéker, maar wordt door den wethou der overwogen. De heer Keesen vroeg ver betering in den toestand „morgen aan den dag, waar heel veel voor te zeggen viel, maar zoo urgent bleken B. en W. den toestand niet te vinden. De kerk van den H. Joannes den Dooper, in de Amsterdamstraat, zal we geven er in dit nummer een teekening van een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Aan de voorzijde, gekeerd naar de Am sterdamstraat, zal het thans openliggend Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 I entoonstelhng van Grafisch werk door K. A. v. Eek - Dagelijks van 10—6 uur. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater- dags alleen van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Janssf.raat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. «arthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel, 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag k van 8—10 uur n.m. R* K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vriidag- avond. St- Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 b.uur- "■sschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Onze oud-stadgenoot, de Eerw, Pater P. J. °®rrichter van het gezelschap van Maria, binnen eenige weken naar de missie van Denemarken vertrekken. Als standplaats is Z.Eerw. aangewezen het stadje Ringsted. De geestelijke bediening van den pater zal ech ter ver buiten de grenzen van het plaatsje reiken. Zijn parochie strekt zich uit over een lengte van 20 tot 30 K.M. De gevolgen van aan den verkeerden kant van den weg rijden. Hoe gevaarlijk het is de verkeersregelen niet in acht te nemen, blijkt weer eens dui delijk uit het volgende ernstige ongeluk, dat hierdoor plaats had. De 65-jarige loopknecht J. v. B., reed gis teravond omstreeks half 7 uur, op den Zijlweg bij het viaduct aan den linker kant van den weg. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam rechts van den weg, een auto aangereden, bestuurd door D. B„ alhier. Toen de auto tot op korten afstand ge naderd was, stak v. d. B. plotseling den weg over naar de rechterzijde, met het. noodlot tig gevolg, dat hij werd aangereden en niet tegenstaande het krachtig remmen van den bestuurder, onder den auto terecht kwam. De voorwielen gingen over den on gelukkige heen. De aanwezige geneesheer oordeelde directe overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk, waarheen de man dan ook per ziekenauto werd heengebracht. Bij opname aldaar bleek, dat de man een schedel- en bekkenfractuur had beko men, en dat levensgevaar aanwezig was. Een ooggetuige deelde ons mede, dat de ziekenauto eerst na een half uur op de plaats van het ongeluk arriveerde. Wij informeerden hiernaar bij den heer Mathot, die met het vervoer van zieken be last is, en deze deelde ons mede, dat dit een ongelukkige samenloop van omstandig heden is geweest. De chauffeur had name lijk, tegen zijn orders in, de garage even verlaten, om een boodschap te doen, van daar dat het uitrijden een 10 minuten ver traging ondervond. De heer Mathot betreurt het zelf ten zeerste dat het zoo geloopen is en zal zijn maatregelen nemen, dat zoo iets niet meer zal voorvallen. Nader vernemen wij, dat de toestand van v. d. B, naar omstandigheden redelijk goed te noemen is. VOOR HET KRANTENMANNETJE. De Vliegende Hollander 0.40 Gecollecteerd voor „Krantenmannetje" bij het potverteren van het Spaarnekoor, ter navolging 10. Meer kan het niet lijden 1.20K T. van M. f 1 „overeenkomstig" was met een openbare school der gemeente Haarlem, op grond van de slotwoorden van het 2e lid van dat ar tikel, over genoemd jaar aanspraak heeft op vergoeding van de jaarwedde van één boventallige leerkracht, zulks op grond, dat over 1920 vergoeding is toegekend voor één onderwijzer, die van 1 September31 De cember 1920 aan zijn school verbonden was boven het aantal waarvan de jaarwedden door het Rijk worden vergoed. Ten aanzien van de verzoeken der bestu ren van de Doopsgezinde scholen wordt door Ged. Staten overwogen, dat die bestu ren recht hebben op vergoeding van één boventallige leerkracht in 1922, op grond van het feit, dat aan verschillende openbare lagere scholen te Haarlem in 1922 meer onderwijzers werkzaam zijn geweest, waar van de jaarwedden door het rijk aan de ge meenten worden vergoed, terwijl bovendien het quotient, verkregen bij deeling van het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer aan de gezamenlijke lager onderwijs-scholen te Haarlem op het totaal aantal leerlingen, grooter is dan het aantal leerkrachten, wier jaarwedden over 1922 door het rijk aan bo venbedoelde schoolbesturen zijn vergoed. Verder overwogen Ged. Staten, dat de voorschriften, vervat in art. 17 der L. O.- wet 1920, geacht moeten worden, uitslui tend van administratie ven aard te zijn en dat het niet voldoen daaraan het verlies der vergoeding niet ten gevolge kan hebben. Ged. Staten beslisten, dat de gemeente raad mitsdien ten onrechte de door de schoolbesturen gedane aanvragen heeft af gewezen. Zij stelden de vergoeding vast als volgt: voor de school aan de Ged. Oude Gracht stuk grond bebouwd worden, zoodat het kerkgebouw ongeveer 25 Meter verlengd zal worden aan die zijde. Twee hoofdingangen met decoratieven zandsteenen omlijsting zullen komen te lig gen ter weerszijden van een doopkapel, die juist in de middenas van het gebouw zal komen. Een toren wordt geheel afzonderlijk van het kerkgebouw, opgericht en zal met het kruis een hoogte bereiken van ongeveer vijf en veertig meter. Een respectabele hoogte dus. Evenals de voorzijde, zal ook de achter zijde van de kerk een uitbreiding onder gaan, hoewel deze niet zoo groot is als die aan de voorzijde. Hier wordt een absis, in den vorm van een halven achthoek, bijgebouwd. Aan beide zijden vóór het priesterkoor zal een ambo (preekstoel) verrijzen. Een bijsacristie, een bergplaats voor kolen enz. en een inrichting voor centrale verwar ming voltooien de uitbreiding. Dat deze uitbreiding zeer belangrijk is, bewijst al reeds het feit, dat het een aan winst zal geven van ongeveer 380 zitplaat sen, terwijl vóór de gewone banken nabij het altaar, aan weerskanten eenige rijen bankjes zullen worden geplaatst voor de kinderen. Zooveel mogelijk zal getracht worden, de gewone diensten in de kerk tijdens den bouw te laten doorgaan, daar voorloopig slechts aan beide zijden der kerk zal gewerkt wor den. De bouw, die in den loop van de vol gende maand begint, zal ongeveer een jaar vorderen. Door den gemeenteraad van Haarlem was, op voorstel van B. en W„ in de vergadering van 9 April 1.1. besloten, afwijzend te be schikken op de verzoeken van de R.-K. bijz. lagere school, Ged. Oude Gracht 120, der Doopsgezinde bijz. school, Ripperda- straat 13a en de Doopsgezinde bijz. school, Groot Heiligland 10, om vergoeding over het jaar 1920, krachtens art. 100 der L. 0.- wet 1920, Dit betrof de vergoeding voor bovental lige onderwijzers. De vergoeding werd ge weigerd op grond van het feit, dat de school besturen bij de indiening aan het gemeente bestuur van de afschriften der beslissingen van den Minister van 0„ K. en W. op hun aanvragen om Rijksvergoeding over 1922, den termijn van één maand, bedoeld in het 2e lid van art .17 van het Kon. besluit van 31 December 1920, niet in acht hebben ge nomen. De Schoolbesturen gingen in beroep bij Ged. Staten en deze hebben thans het be treffende raadsbesluit vernietigd. Ged. Staten overwogen o. m„ dat het be stuur der R.-K. bijz. lagere school aan de Ged. Oude Gracht 120, hoewel in 1922 geen school in stand gehouden hebbende, die, in den zin van art. 100 der L, O.-wet 1920, op 2843.75, voor die aan de Ripperda- straat op 2600 en voor die aan het Grooi Heiligland op 2900. Gisteravond omstreeks 7 uur werd in de Santpoorterstraat een telefoonpaal door een auto aangereden. De paal knapte bij den grond af De oorzaak was, dat de persoon, die ach ter het stuurrad zat, sturen leerde en bij den hoek Engclszstraat en Santpoorter- straat zijn stuur kwijt raakte met het be kende gevolg. Gistermiddag omstreeks 1 uur, streek plotseling een groote zwerm bijen neer, in de Groote Houtstraat over het Proveniers huis. De beestjes hechtte zich aan ver schillende voorwerpen vast. Een ijmker verscheen met een bijenkorf en spoedig was hei grootste gedeelte in den korf ge borgen. Het geval trok heel wat nieuws gierigen. We ontvingen van het Bestuur der Haar lemsche Bachvereeniging een opgave van de plannen voor het a.s. seizoen, welke wc hier laten volgen: 28 October 1924, con cert van het concertgebouworkest, diri gent Willem Mengelberg, met solist Louis Zimmerman als jubilaris, 25 November 1924 concert van het concertgebouworkest, di- res Vera Janacopoulos. 9 December 1924 concert van het Residentieorkest, dirigent Dr. Peter van Anrooy met den pianist José Iturbi. 23 December 1924, concert van het con certgebouworkest, dirigent Willem Mengel berg, solist nog niet vastgesteld. 20 Janu ari 1925, concert van het concertgebouw orkest met als dirigent Bruno Walter (vijfde symphonie van Mahler). 10 febru ari 1925, concert van het Residentieorkest, dirigent Dr. Peter van Anrooy met de zangeres Lydia. Kindermann. 17 Maart 1925 concert van het Residentieorkest, dirigent Dr. Peter van Anrooy, met de violiste Demngian. 31 Maart 1925, concert van het concert gebouworkest, met als dirigent en solist Dr Karl. Muck (o.a. ouae muziek met Cembalo).2e Paaschdag, buitengewoon con cert des middags te 2 uur, in samenwer king' met de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst (,afd._ Haarlem). „Mathaus Passion in Groote ot 5t. Ba- vokerk, dirigent Evert Cornells Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen later be- kend gemaakt worden. In ons raadsverslag staat, dat tegen het voorstel, om 500 subsidie aan „Koningin nedag" te verkenen voor de kinderfeesten, stemde de S. D. A. P. en de Vrijz. Dem. De welwillende lezer zal wel begrijpen, dat ook de heer Peper tegen stemde. Ondertrouwd: 14 Aug. N. Creemers en M. J. v. Mierlo. C. v. Dijk en A. Cordes. H. Wesseling en A. Mica. J. Kleijmeer en T. Brouwer. Getrouwd: 14 Aug. C. Klaver en C. Ram berg. H. Steffens en J Kors. C. B. v. d. Vossen en U. M. Blankwater. E. Th. Grandia en X M. M. Bruijn. J. Hoed en A. Pool. P. C. Loof en A. C. Zuurendonk. H. Bloem en E. v. d. Steur. J. H. Koen en M. G. E. Bekker, Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u. n.m. en Zaterdags van 59i' u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. I lederen Donderdag van 7—8y, u. namiddag. Geboren: 11 Aug. z. van I. E. F. Libereg- Schwabe. 12 Aug. z. van L. Lijdesdorff- Lopes. 13 Aug. d. van K. Schrijnemaekers- Kerzaam z. van V. C. W. Etmans-Doms- dorf. z. van J. C. Blankert-Wesselius. 14 Aug. z. van A. M. J. John-Vermeij. d. van C. W. H. Roest-v. Roon. Overleden: 12 Aug. A. M. v. Dantzig- Bouman, 51 j„ Oranjestraat. 13 Aug. J., 7 j., d. v. P. J. Cornet, Koolsteeg. W. v. d. Veldt-Snoek Pollé, 69 j-, Nassaulaan. 14 Aug., N„ 8 j, z. v. J. de Voogd v. d. Straaten, Kamperlaan. AMSTERDAM, 14 Aug. Hedenmorgen heeft in de Westergasfabriek een ernstig ongeval plaats gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen. Omstreeks half 8 sloeg door zelfontbranding van zwavei in een zuiverkist een steekvlam uit deze kist. V ijf arbeiders, die bij de kist werkzaam waren, kregen de vlam in het gelaat. Zij kregen niet-ernstige brandwonden in het gelaat, terwijl hun haar verschoeide. In dc kliniek van den Gem. Geneesk. Dienst werd hun de eerste hulp verleend. Zij kon den daarop huiswaarts keeren en zullen na ongeveer een week aarschi;nlijk hun werk zaamheden kunnen hervallen. De fabrieks directeur heeft zich onmidoellijk. persoonlijk op de hoogte gesteld van den toestand der gewonden. Het bedrijf vindt door dit ongeval geen en kele stagnatie. LONDEN, 14 Aug. De 7 voornaamte gede legeerden der conferentie zijn hedenmorgen bijeengekomen te 9}i uur in Downingstreet. De Duitsche gedelegeerden arriveerden om 11 uur tot het voortzetten van de bespre- knigen me de Fransche en Belgische dele gaties. over de ontruiming van het Roerge bied. De Duilschers verklaarden evenwel nog niet gereed te zijn. De Duitsche dele gatie is in voortdurend contact met presi dent Ebert en dc andere Duitsche ministers. CAIRO, 13 AUG. De crisis in Egypte heeft zich heden op ernstige wijze ontwik keld. Heden is een nieuw complot te Cairo ontdekt, om de regeering omver te werpen. Het is niet duidelijk, of het complot georga niseerd is door denex-khedive Abbas-Helmi- pasja, met het doel Koning Fuad af te zet ten, dan wel of het uitgaat van de intre- gues van de extremistische nationalisten, die ook verantwoordelijk worden gesteld voor de troebelen in Soedan, te Khartoen, Atbava en Port-Soedan. Om te waken te gen nieuwe uitbarstingen zijn reeds Britscbe versterkingen naar Karthoen cn Atbava ge zonden. De lichte kruiser Wijmolt is heden te Port-Soedan aangekomen. De sloep Cle matis begeeft zich daar ook heen, terwijl t slagschip Malborought, van de Middelland- sche zeevloot, naar Alexandrië is gezonden. LONDEN, 14 Aug. Gisterenavond had op het ministerie van buitenlandscbe zaken een langdurige bespreking plaats tusschen Ram- sav MacDonald en veldmaarschalk lord Al- lenby, den hoogen commissaris voor Egyp te en generaal-majoor sir Lee-Stack, gou verneur-generaal van Soedan. PARIJS, 14 Aug. De bladen verklaren, dat het vraagstuk van de militaire ontruiming van het Roergebied thans de kwestie is, waarvan het slagen of het mislukken der conferentie afhangt. Zij wijzen cr cp, dat de verantwoordelijkheid voor het mislukken der conferentie thans op Duitschland neerkomt. De „Petit Parisien" herinnert aan de woor den, die Herriot aan Dr. Marx geschreven heeft, n.l. dat Frankrijk tusschen 'Frankrijk en Duitschland vrede wij doen bestaan, ge baseerd op wcderzijdsch vertrouwen. Wij geven ons woord, dat het Roergebied uiter lijk binnen 12' maanden zal zijn ontruimd. BRUSSEL, 14 Aug. Het staat vast, dat het cferendum onder de mijnwerkers in de Bo- rinage een 2/3 meerderheid voor staking zal opleveren. Er zijn reed® 25000 mijnwerkers in staking. ZAANDAM, 14 Aug. Te Zaandam is in een kelder onder een sigarenwinkel een geheime distilleerderij ontdekt. Voorraad en materialen, die bij het fabriceeren gediend hebben, zijn door de politie in beslag ge nomen. De verdachte, zekere K„ stond als geheel-onthouder bekend. Vr. Welke is de kortste weg van Haar lem naar Bilthoven. Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breukelen, Maarssen, Maartensdijk, Bilt hoven. Afstand 56.4 K.M. Vr, Wat is de kortste weg per fiets van Uitgeest naar Nessersluis (Gem. Waver- veen)? Liefst niet door Amsterdam. Hoe veel K.M. is dat? Antw. Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Sant poort, Haarlem Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Waverveen, Nessersluis. Afstand 45.6 K.M. Vr. Kunt u mij een mooien weg voor de fiets opgeven van Santpoort naar Muiden, Barometerstand 9 uur v.m.: 760. VooruiL OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te Dé Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Augustus. Hoogste barometerstand 765.0 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 739.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Augustus: Zwakke tot matige zuid-westelijke tot westelijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. I l Muiderberg, enz. maar liefst buiten Amster dam om. En kunt u mij voor terug een an deren weg opgeven? Antw. Santpoort, Haarlem, Fort de Liede, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Gein- brug, Weesp, Muiden. Muiderberg. U kunt langs Diemerbrug, Amsterdam, Halfweg, Haarlem, terugkeeren of ook langs denzelfden weg waarlangs u fs heengegaan. Een goede weg, hoewel eenigszins lan ger is: Muiden, Weesp, Gcinbrug, Abcoude. Ouderkerk, Amstelveen, Aalsmeer, Hoofd dorp, Heemstede, Haarlem, Santpoort. Vr. Welke is de kortste weg van Hille- gom naar Roozendaal? Hoeveel K.M. is deze afstand? Antw. Hillegom, Lisse, Sassenheim, War mond, Leiden, Benthuizen, Kruisweg. Ber- schenhoek, Rotterdam, Charlois, Goïdschal- xoord, Klaaswaal, Numansdorp, Willemstad. Oude Molen, Nieuwe Molen, Stampersgat, Oud Gastel, Rosendaal, Afstand 97.4 K.M. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: flauwer. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 »415/le 947/ 6Nederland 1923 m"/16 997/8 434 Nederland 1917 847/g 1127/j 1021/, 8 7s/4 Oude Vaart 80 V2 8l/„ dito Gem. Eigendom 65 V, Mij. „Nederland" I48i/4 Scheepvaart-Unie 12;®,, 125 Rotterd Lloyd 1263/ l»i/t 13 8 76 75 Holl. Stoomboot 231/, 24 H. V. A. 312 508 349 350 551/, 54 1 -3/s 172i/„ 135 134 Cert Handel Mij. 128»/ 1283/, 129 129 91 151 1-21/j 335 3351/, U. S. Steel 1C91/16 109i/2 Marine comm. k1/2 l'-l/2 1653/g 1651/, 166 164 Comp. Merc. Arg. 211/. 21 1151/1 115 363 360 328V, 321 Del: Batavia 311 310 Amsterdam Rubber 14/l/2 1461/, 193®/g 58 98 126 125 Dordtscbe Petr. 312 314 Southern Rails 66 661/, 1-8 1471/2 63/ 16 Conm. Maxwell *S/l6 14 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.601/ 2 i.60®/4 PARIJS 14.25 14.30 BRUSSEL i 13.20 13.20 WEENEN .38 0*37®/ s LONDEN 11.601/, 11.61 STOCKHOLM, j 68.30 68.15 KOPENHAOEN 41.30 41.25 CHR1STIANIA 35.65 35.75 BAZEL 48.30 48.271/ NEW-YORK 2.551/, 2.56 ROME 11.70 11.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1