GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. De subsidie van 500.aan „Koninginnedag" met 1712 stemmen verleend. De gemeentelijke cursus tot opleiding van hoofdonderwijzer opgeheven. Vervolg- en nijverheidsonderwijs. De vergoeding voor vakonderwijzer De melk- en broodprijzen. Gevonden dieren en voorwerpen. Muurschilderingen in he# Luxor-Theater. Onvoorzichtig. De asfalteering onzer hoofdstraten. Haarlemsche Hengelaarsbond. Kinderfeest. Examen Hoofdacte. Examen nuttige handwerken. Een „verheven" werkje. De Infanterie-Kazerne. Besmettelijke ziekten. OVERVEEN, HEEMSTEDE. ZUID-SCHALKWIJK. (Vervolg). Verhoring grond, enz. 8. en W. stellen voor. aan W. Cliteur, alhier, voor een tijdvak van drie jaren, het welk wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1924 en mitsdien zal eindigen op 31 December 1926, tot wederopzeggens te verhuren een gedeelte van het Stationsplein ter grootte van ongeveer 4 M2., zulks tegen een jaarlijkschen huurprijs van 6.per M2., alzoo voor 24.per jaar; en met ingang van 1 September 1924, tot wederop- zeggens, doch uiterlijk tot en met 31 De cember 1926 vergunning te verleenen voor het aanbrengen van licht- en andere re clame aan en op de kiosk, staande op het hiervoor bedoeld gedeelte grond, tegen een jaarlijksche vergoeding van 250. Goedgekeurd. Grond in erfpacht. B. en W. stellen voor. aan de Woning bouwvereniging „Onze Woning" in erfpacht uit te geven ongeveer 146 M2 grond, gelegen nabij de Graafschapstraat, tegen een erf pachtscanon van 0.77 per M2 per jaar. Goedgekeurd. Vernieuwing werkspoor. B. en W. vragen een crediet aan van 29.500 voor vernieuwing c.a. van het be staand werkspoor in het terrein van de jgemeentelijke duinwaterleiding onder Over veen, benevens voor aanschaffing van een ;motordraisine met aanhangwagen. Het crediet wordt verleend. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, aan A. Hoogeveen te verkoopen 15 M2 grond, gelegen aan de Julianastraat, tegen 18 per M2. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan L. J. en S. Winnubst voor 15 per M2 te verkoopen ■600 M2 grond aan de Lakenkoopersstraat. Goedgekeurd. Pensioensgrondslag leeraren. B. en W. bieden ter nadere vaststelling aan den pensioensgrondslag van de heeren 'dr. A. D. Donk en J. Heemstra. Vastgesteld. Bijdrage aan „Koninginnedag". B. en W. stellen voor, aan de Vereeni ging „Koninginnedag" te Haarlem toe te ken nen eene bijdrage van 500 in de kosten van de kinderfeesten in 1924. De heer PEPER merkt op, dat de beste dingen niet veilig zijn voor inkrimping. Maar wel wil men 500 geven voor iets, idat in het geheel geen belang heeft. Het is maar 500, maar het is iets, dat elk ijaar terugkeert. Het houdt in een bewie- rooking van het koningschap. Het belang er van is vijandig tegenover dat der arbei ders. i Mevr. VAN LOOY bepleit toestaan van j de subsidie, daar zij geldt voor ontspan- jning der kinderen. De heer JOOSTEN merkt op, dat ,,Ko- ninginnedag" niet eens dit verzoek nauw keurig toelicht. De S.D.A.P. is niet voor dit voorstel, omdat bij de feesten bij den ver- Jaardag der Koningin te veel het eene deel der burgerij tegenover het andere uitge speeld wordt. De heer JOH. VISSER C. H. bepleit ook subsidie-verleening, omdat het geld voor kindervermaak gebruikt wordt. Spr. citeert een artikel uit „Het Volk" in zake het processieverbod, waarin bepleit wordt vrijheid voor alle volksstroomingen. Daar om moest ook de S. D. A. P. voor drt voorstel stemmen. De heer BOES is in verband met den 'financieelen toestand der gemeente tegen bet voorstel. De heer LOOSJES en zijn partijgenooten zullen voor het voorstel stemmen, echter met leedwezen, omdat het h.i. beter zou zijn, tusschentijdsche subsidies niet te ver- Jeenen. Wethouder SLINGENBERG waarschuwt jdeu raad, geen gelden te voteeren buiten de ibegrooting om. Het doel der vereeniging is spr. sympathiek, maar men moet er geen gemeentezaak van maken. Dan komt het ko ningschap in bespreking in den raad en dat acht spr. uit den booze. Daarvoor staat het koningschap te hoog. De gemeente-financiën zijn niet van dien aard, dat men midden in het begrootingsjaar nieuwe subsidies kan vo teeren. Daaraan moet men ook vasthouden, als een vereeniging komt, wier werken aan een bepaald deel van den raad sympa thiek is. Op een vraag van den heer KLEIN ant woordt de VOORZITTER, dat nog nimmer aan „Koninginnedag" subsidie is verleend. Spr. wijst op de kinderfeesten, welke de ver eeniging ieder jaar organiseert. Deze loopen thans gevaar, omdat er geen geld is. Een begrooting is niet tijdig overgelegd kunnen worden, in verband met het overlijden van den penningmeester. Spr, beveelt het voor- »tel aan. De beer Kuenen is ter vergadering geko men. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 17-12 stemmen. Tegen de S. D. A. P., Vrijz.-Dem. en Comm. Leerkrachten bij het M. O. B. en W. stellen voor, het getal leeraren aan inrichtingen voor M. O. te verminderen en eenige leeraren, wegens opheffing hunner betrekking, eervol ontslag te verleenen. Goedgekeurd. Opheffing gemeentelijke cursus opleiding hoofdonderwijzer. B. en W. stellen voor, over te gaan tot spheffing van den gemeentelijken cursus tot Jpleiding van hoofdonderwijzers en hoofdon derwijzeressen en in verband daarmede, den betrokken leeraren eervol ontslag te verleenen. Op een vraag van den heer BOES ant woordt wethouder BUCH, dat met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid mede gedeeld kan worden, dat het rijk een derge- lijken cursus organiseert. Maar al zou het dit niet doen, dan nog zou er geen reden voot de gemeente zijn, den cursus te handhaven. Bij de buitengemeenten bestaat er geen belangstelling voor en meer dan de helft der deelnemers komt uit de buitengemeen ten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Overplaatsing onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor: Met ingang van 19 Augustus 1924 van- en 6aar een aantal scholen over te plaatsen het onderwijzend personeel. Goedgekeurd. Aansluiting vervolgonderwijs voor meisjes aan Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen voor, hen uit te noodigen Stappen te doen tot het verkrijgen van meerdere aansluiting van het vervolgonder wijs voor meisjes aan het Nijverheidsonder wijs; zich daartoe in verbinding te stellen met de besturen der in deze gemeente be staande Huishoud- en Industriescholen en het college te verzoeken, nadere voorstel len bij den raad in te dienen. Mevr. BAKKER zet het tekort aan Nij verheidsonderwijs uiteen. Voor de volkskin deren is er geen gelegenheid een Volks huishoudschool te bezoeken, zooals bijv. te Amsterdam. Spr. beveelt de inrichting eener dergelijke instelling aan. In navolging van Amsterdam zou hier een gemeentelijk ge bouw ter beschikking gesteld kunnen wor den. Is de tijd daarvoor nog niet gekomen, dan zou misschien een lokaal tot keuken ingericht kunnen worden, opdat bij het vervolgonderwijs een cursus in het koken ingelascht kan worden. Wethouder BRUCH antwoordt, dat dit wettelijk onmogelijk is, daar kookonderwijs niet bij vervolgonderwijs mag worden ge geven. Als ten deze door den Inspecteur dispen satie zou kunnen worden verleend, zou dit een'goede voorioopige oplossing zijn. Te de zer zake zullen B. en W. zich met de In spectie van het L. O. verstaan. Het voorstel van B, en W. wordt dan aangenomen. De VOORZITTER brengt woorden van warmen dank aan de Commissie. Vergoeding volgens de L. O.-wet. B. en W. stellen voor, de vergoeding over 1923 voor de vakonderwijzers(essen) vast te stellen op 2.000 voor de bijzondere school voor L. O. aan de Jacobijnestraat 2830; 1080 voor de bijzondere school voor L. O. aan de Koningstraat 20 en 92ü voor de bijzondere school voor U. L. Q. aan de Koningstraat 20. Vastgesteld. B. en W. stellen voor, aan de besturen der bijzondere scholen aan de Antoniestraat 12a en de Bakenessergracht 81 toe te ken nen de vergoeding volgens art. 100 der L. O.-wet 1920. Vastgesteld. Inrichting gemeente-politie. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de inrichting der ge meente-politie. De heer KEESEN had gaarne gewenscht, dat het Georganiseerd Overleg bij de po litie te dezer zake wat eerder gehoord was. Spr. vraagt of het Georg. Overleg ook bij de politie niet geregeld kan worden ge hoord. De VOORZITTER wil dit overwegen. De heer DE BRAAL heeft ook gehoord, dat het Georg. Overleg bij de politie niet zoo is, als het moest zijn. De heer JOOSTEN begrijpt niet, welke politie-zaken in het Georg. Overleg moeten komen. De VOORZITTER merkt op, dat de kwestie omtrent het Georg. Overleg niet aan de orde is thans. Dit kali bij de begröoting geschieden. De verordening wordt goedgekeurd. Melk- en broodprijzen. In bespreking komen dan de rapporten in zake de melk- en broodprijzen, B. en W. meenen, niet de instelling van permanente commissies te moeten bevorde ren. Het lijkt hun wenschelijk, dat zij dili gent blijven ten aanzien van eventueel te treffen overheidsmaatregelen, om, des noo- dig, voorstellen bij den raad in te dienen. De heer KOPPEN gelooft ook, dat inzake de broodvoorziening een commissie niet noo- dig is, omdat de verbruikers hier ter stede goed georganiseerd zijn. Wat de melkvoorziening betreft, acht spr. een commissie wel noodig. De diligentiever- klaring van B. en W, zou spr. niet gerust stellen, als niet een verwisseling in dat col lege hem eenigszins gerust kon doen zijn. Maar heelemaal gerust is hij toch niet, Spr. wijst op de prijsverhoogingen der melk in de laatste weken en vraagt, wat B. en W. van plan zijn, in deze te doen. De heer VAN LIEMT gelooft niet, dat hij zoo gauw voor de instelling eener commis sie zou geweest zijn, als hij geweten had, wat nu in den afgeloopen zomer gebeurd is. Spr. verwacht meer heil van een arbitrage-com missie, door partijen onderling in het leven geroepen en is daardoor nu tegen instelling van een gemeentelijke commissie. De heer JOOSTEN gelooft, dat naar zijn gevoel het voorstel van B, en W. verder gaat dan het voorstel der commissie. Daarom is hij niet tegen dit advies van B. en W., dat afwijkt van dat der Commissie. Nu stellen B. en W. zich verantwoordelijk, wat spr. gewenscht acht. Spr. kan zich niet zoo verheugen over de werking der Arbitrage-commissie in zake het melkconflict dezen zomer, want de prijs is daarna van 14 op 17 cents per lit' gebracht. In tegenstelling met den heer Koppen is spr. er niet voor, de prijsregeling aan coöpe raties over te laten. In den Haag zijn de prijzen daardoor indertijd het hoogst gewor den. De coöperaties hebben geen belang bij prijsdaling. Spr. heeft nagegaan de prijzen van melk en brood vóór de zaak hier in be spreking kwam en daarna. Van 1 Januari 15 September 1923 was de melkprijs 1.14 ct. hooger dan in de vier grootste gemeenten en van 15 SeptemberJuni 1924 (na bespreking in den raad) 0.14 lager dan in die 4 ge meenten. Ook na bespreking in den raad is de broodprijs lager geworden en wel 2Vs cent per K.G. Deze prijsverlaging vindt spr. op merkelijk. In de laatste weken zijn de prijzen weer verhoogd. Die verhoogingen staan niet in verhouding tot de zuivelwaarde en de ver- hooging van den meelprijs. Spr. vraagt, wat door B. en W. in deze gedaan is, daar zij toch diligent zijn. De heer PEPER is ook na de diligent- verklaring door B. en W. niet gerust. Te de zer zake heeft de S. D. A. P., die toch voor overheidsbemoeiing op elk gebied is, niet eens getracht, een principieele beslissing uit te lokken. Wethouder REINALDA noemt de gemaak te opmerkingen belangrijk om de perspectie ven, welke zij openen. Spr. wijst er op, dat volgens een uitspraak van den Hoogen Raad de gemeenten de bevoegdheid hebben, maxi mumprijzen vast te stellen. Spr. merkt op, dat B. en W. van Haarlem niet meenen, dat de vaststelling van maximumprijzen noodig is. Spr. gaat de verhooging der brood- en melkprijzen in Haarlem, de laatste weken, na en wijst er op, dat B. en W. reeds bezig zijn de oorzaken dier verhooging op te sporen. Spr. geeft toe, dat het voorstel van B'. en W. verder gaat, dan dat der commissie. De melk- en broodvoorziening moeten niet ge scheiden worden, zooals de heer Koppen meent. Dit noemt spr. onjuist. Ook spr. is van meening, dat coöperaties niet steeds prijsregelend optreden. Den heer Peper beantwoordend, merkt spr. aan, dat in Amsterdam de communisten niet meewerken, dergelijke zaken in goede banen te leiden. De heer KOPPEN repliceerend, merkt o.m. op, dat bij het onderzoek der commissie bleek, dat in 9 van de 14 plaatsen, door haar genoemd, de broodprijzen gelijk waren aan die der coöperaties in die 9 plaatsen. Na het onderzoek is de prijs van het melkbrood gedaald met 1.75 cent beneden de prijzen, door het Centraal Bureau genoemd en voor het waterbrood met 2.15 cent'. Daarom achtte spr. een broodcommissie niet zoo noodig. Spr. zal echter afwachten, wat de toekomst brengen zal. De discussies worden gesloten. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Na heropening zijn aan de orde de Benoemingen. Tot leden der Commissie van Beheer voor den Stadsschouwburg, worden herbenoemd, de heeren: jhr. A. W, G. van Riemsdijk, dr. J. F. M. Sterck en J. B. Schuil; tot 113 der Commissie van Toezicht op het L.O., mevr. H. Zwier-Venekamp. B. en W. bieden ter vasistelling aan, de volgende lijst Van personen op te maken, om tot zetter voor 's Rijks directe belastin gen te worden benoemd: in de vacature J. C. v. Ommeren: 1. J. C. v. Ommeren, 2. H. C. de Zeeuw; in de vacature Joh. de Breuk: 1. Joh. de Breuk, 2. A. Konijn Mzn,, in de vacature F. H. Smit: 1. F. H. Smit, 2. H. Franken Jr. Aldus vastgesteld. Met ingang van 1 September a.s. worden voor den cursus 1924—1925 aan de Meis jesschool voor M. O. met 5-jarigen cursus, benoemd tot tijdelijk leerares in de Staats inrichting en Staathuishoudkunde, mej. R. B. de Jong, te Amsterdam en tot tijdelijk lee rares in de Gezondheidsleer mevr. C. C. Maschhaupt-Vis, te Heemstede. B. en W. hebben' ter voorziening in de va catures wegens het verleenen van eervol ontslag van twee leeraren aan de Gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs de volgende voordrachten opgemaakt: a. Voor tijdelijk leeraar in de natuurkunde: H. A. Oosterlee, te Haarlem; b. voor tijde lijk leeraar in de burgerlijke bouwkunde en materialen-leer in de burgerlijke bouwkun de en materialen: 1. H. Eebes, te Haarlem; 2. G. Waalewijn te Schoten, 3 A. van Gel der te Haarlem. Benoemd werden de heeren A. H. Oosterlee en H. Eebes. Verder wordt besloten tot overplaatsing van drie en benoeming van vier hoofden van scholen voor gewoon L.O. Rondvraag. De heer F. Keesen had de volgende vra gen bij het college schriftelijk ingediend: Is Uw college bekend de gevaarlijke toe stand, welke bestaat op de gemeente-pont, varende op het Zuider Buitenspaarne, in zonderheid wat betreft het op- en afgaan der passagiers bij aankomst en vertrek? Zoo |a, is uw college bereid, zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, teneinde hierin verbetering te brengen, o.a. door: a. Het doen aanbrengen aan beide zij den der pont van een afsluithek, -boom of -ketting. b. Uitbreiding van het bedienend perso neel der pont met een man, welke belast wordt met het noodige toezicht. Wethouder REINALDA deelt mede, dat een onderzoek te dezer zake reeds gaande is. Er wordt een druk gebruik van ge maakt, vooral in vacantietijd. Onderzocht wordt, of technische verbeteringen mogelijk zijn. De kwestie omtrent eventueele uit breiding van het personeel zal binnenkort den raad worden voorgelegd. De heer KEESEN wijst op het gevaar nabij deze pont. Kinderen springen er op, als zij nog niet aan den wal is. Ernstige ongelukken kunnen dan ook niet uitblijven. Een man voor het uitoefenen van toe zicht is z.i. noodig, daar het publiek er toch niet geheel aan kan meewerken, de onregelmatigheden tegen te gaan. Wethouder REINALDA merkt op, dat grooteren veelal een slecht voorbeeld ge ven aan kinderen. Het publiek moet in deze meewerken. Mevr. BAKKER vraagt, een kap te la ten maken over den zandbak nabij het woonwagenkamp. Wethouder REINALDA zegt een voor ziening toe. De heer GROENENDAAL wijst op den slechten toestand der rails, waardoor on gelukken veroorzaakt worden. Spr. vraagt maatregelen te dezer zake. Wethouder REINALDA zegt, dat deze zaak de ernstige aandacht van B. en W. heeft, die omtrent deze zaak in overleg zijn getreden met de directie der tram maatschappij. De heer GROENENDAAL vraagt spoed- betrachting in deze. De heer JOOSTEN wijst er op, dat een aantal combinaties genoemd zijn, welke wel en welke niet van gemengde baden ge bruik mogen maken. Spr. vraagt, wat men doet ten opzichte van niet-genoemde com binaties. Wethouder BRUCH is van oordeel, dat dit geheel overgelaten kan worden aan het beleidvol optreden van den betrokken amb tenaar. Als er moeilijkheden komen, kun nen aanvullingen nog in de regeling aan gebracht worden. Hierna sluiting, MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD. a. Ingekomen zijn: Het jaarverslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs over het jaar 1923. Burgemeester en Wethouders hebben mef ingang van 1 Januari 1924 aan M. Umans, eervol ontslagen agent van politie, een aanvullingspensioen verleend ten bedrage van 95.per jaar. Besloten wordt de huur van een stukje grond achter de perceelen aan de Jacobijne straat Nrs. 15 en 17, bij raadsbesluit van 25 Mei 1921 No. 11, volgnummer 31, ver huurd aan L. van der Wilk Jr. met ingang van 1 Juli j.l. over te schrijven op naam van de R. K. Middenstandsvereeniging. Gesteld worden in handen van Burg;/>. en Weth. ter afdoening: Verzoekschrift van P. Timmermans e.a. om den heer A. Jackson te handhaven in zijne betrekking van tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Schrijven van Dr. H, E. Hesselink, houden de verzoek om een schadevergoeding van 64.58 wegens door hem gemaakte extra- kosten van aansluiting aan het riool voor zijn perceel Wagenweg No. 84. Gesteld wordt in handen van Burg. en Wethouders om prae-advies: Een verzoekschrift van het Bestuur der Noorderkerk en School om de benoodigde gelden voor de verandering van inrichting van de bijzondere school aan de Velser- straat. HAARLEM—ZANDVOORT SPOORWEG MAATSCHAPPIJ, 8% DIVIDEND. Aan het verslag over 1923 ontleenen wij: De opbrengsten der exploitatie door de H. IJ. S. M, hebben in het vorige jaar 164.414 of 18.781 per K.M. bedragen, tegenover 171.293 resp. 19.975 in het jaar 1922. Van deze 164.414 ontving onze maat schappij, volgens het exploitatie-contract van 20 September 1898, als haar aandeel 55.374. De winst- en verliesrekening wijst een winstcijfer van 56.907 aan. Commissarissen zullen voorstellen deze winst als volgt te verdeelen: aan aandeel houders 8 pet. over het bedrag hunner aan- deelen of 38.400, overeenkomende met 64 per aandeel van 800, aan de in art. 19 der statuten bepaalde uitkeeringen 5685, aan oprichters 8294 of 138 per oprichtersbewijs, aan dividend- en tan- tiemebelasting 4461 en ten slotte aan deelhouders op nieuwe rekening te goed te schrijven voor het hun in de overwinst toekomend aandeel ad 65. De balans vermeldt als activa: Haarlem Zandvoort-Spoorweg 1.316.606; gedepo neerde gelden 88.074; diverse debiteuren 55.374; effectenrekening 6976; en als passiva: aandeelen-kapitaal 480.000; H. IJ.S.M. voorschotrekening, volgens art. 7 der overeenkomst van 20 September 1898 774.582; dividend-rekening 780; ver nieuwingsfonds-rekening 75.000aflos sing-rekening van kosten voor den aanleg van het 2e spoor op de lijn Haarlem Zandvoort 62.274; reservefonds-rekening 6487; winst- en verliesrekening 56.907. De winst- en verliesrekening staat de bet voor: administratiekosten en diversen 418; betaalde rente 2843: balans 56.907; en credit voor: onverdeelde over winst 1922 1086; gekweekte rente 3708; van de H, IJ. S. M. ontvangen aandeel in de opbrengst der exploitatie van 1923 55.374. H. v. Everdingen, Kinderhuissingel 62H, bril. Mevr. Teekenbroeck, Bilderdijkstraat 55, broche. W. J. v. d. Wel, Gasthuislaan 143, brief v. e. Credietbank. W. Nieuwpoort, Luitensteeg 35, ceintuur. P. C. Pfenning, Kleverparkweg 140, duif. Politiebureau, In specteur Keesom, geldstuk. Th. Bakker, Rolhuizen 6, ketting met geldstukje. D. Dekker, v. Eedenplein 3, hond zw. br. M. Bilderbeek, L. Annastraat 12b, hondenhals band. J. M. v. Waveren, Lombardsteeg 2, hemden. Th. v. Kipshagen, Kloosterstraat 23, hond bruin. A. Bijster, Lombardsteeg 3, halsband Govers, Frans Halsstr. 6, hond grauw, Kennel Haerlem. J. W. Schuil, Ael- bertsbergstraat 43, halssnoer. J. v. Kleef, Omvalspoort 9, hondje, geel. D. Goesen, Frans Halsstr. 36, hond, herder. A. Massa, Oranjeboomstr. 89, jas. Kos, Paul Krugerstr. 5rd„ autokap. Witte, Frans Halsplein 4, poes, zwart-wit, Kennel Fauna. Kitzner, Koteweg 20, Schoten, poes, gr. wit, Kennel Fauna., v. d. Berge, Wijngaardstraat 21, poes, muisvaal, Kennel Fauna- v. d. Meij, Byzantiumstr. 61, poes, grijs, Kennel Fauna, v. d. Eijnde, Terspijtweg, poes, zwart, Ken nel Haerlem. Nieuburg, Borneostraat 25, poes, grijs, Kennel Haerlem. Hoogevorst, Hoogewoerdstr. 13, poes, zwart, Kennel Haerlem. Kleefman, Bankestraat 30, poes, zwart, Kennel Haerlem. H, Prevoost, Coornhertstraat 34, R. K. kerkboek. B. Berkhout, Wagenmakerslaan 4, kijker. J. P. Meulenberg, Alb. Thijmstraat 18, halsket ting, Lichtfabrieken, Harmenjansweg, werk kiel. K. Zuur, Zuiderstraat 5rood, lorgnet. L. Peeter, Julianastraat 5, zakmes. J. Dulle- man, L. Heerenstraat 8, oorbellen. R. de Vogel, Bloemertsteeg 16, portemonnaie met inhoud. J. Burgman, Voorhelmplein 2rood, portemonnaie met inh. J. J. Helmerhorst, Zomervaart 12c, ring, F. Kuiken, Brouwer straat 105, damestaschje met inhoud. J. C. Dop, Oranje Nassaulaan 175, Overveen, tramabonnement. H. R. Wijnands, Smede- straat 47rood, bril en ceintuur. C. R. Steen- kist, Kamperstraat 24rood, beursje. Tj. Cu perus, Haarlemmerliedestr. 3, hengelstok. Stadhuis le afd, der Gem. Secretarie, da meshandschoenen. Mevr. de Jong, Tettero destraat 26, kettinkje, D. Kooter, Kr. Hof straat 4, kerkboekje. A. van Hoven, Olycan- straat 50, idem. G. Borgerding, Raamvest 21, lorgnet. C. Molenaar, Voorhelmstraat 3rood, idem in étui. J. de Goede, Magdalenastraat 9a, portemonnaie met inhoud. W. Lans, Brouwerstraat 10, idem. C. G. in 't Veldt, Regulierstraat 4, idem. W. Mansheijm, Soen- dastraat 25, idem. H. v. Oven, Olycanstraat 50, idem. W. Stammers, KI. Houtstraat 35, beddesloopen. Politie te Overveen; dames- tasch met inhoud. De naam „Luxor doet denken aan het land der Pharao's en heeft ook wellicht den decorateur, die reeds vroeger zijn talenten hier mocht beproeven, er toe gebracht met min of meer Egyptische motieven te werken. Misschien had de Tuth-an-Khamen-mode ook hem te pakken. De heer Olff, aan wien de muurschilderin gen werden opgedragen, heeft zich van de bestaande versiering weinig aangetrokken en zijn eigen opvatting gehandhaafd. Niettemin werd een vrij goed geheel verkregen, waar bij echter de zolderbeschildering, door geheel ander karakter te veel op zichzelf staat. Olff is oud-leerling der school voor Bouw kunst, versierende kunsten, enz., hetgeen zijn werk ons nog wel vertelt. Het bezit de goede en de door ons minder gewaardeerde kanten dier richting. De juiste opvatting van vlakversiering is er, ook qua kleur valt veel te loven, doch het harde (ongevoelige), dat we in de kunst onzer dagen dikwijls aan treffen, vinden we ook hier eenigszins. Wat Olff heeft geleverd, is echter wel van dien aard, dat we ons er over mogen verheugen, dat de directie van het theater zich tot een jong kunstenaar heeft gewend. Onder het getemperde licht der kleurige lampen maken de schilderingen, die aan wandtapijten doen denken, een prettigen in druk. De vakken boven en ter weerszijden van het tooneel decoreerde dezelfde kunste naar reeds vroeger en hoewel deze schilde ringen lang niet te misprijzen zijn, getuigen de pas voltooide zijwanden van vooruitgang. Deze sierde hij met forsch en kleurig or nament, dat heel goed aansluit bij de ge- styleerde dansfiguren, welke de hoofdmotie ven vormen. Hetzelfde ornament is vrijwel overal doorgevoerd en doet 't, mits op juis- ten afstand gezien, heel goed. Het zij in dit verband opgemerkt, dat bijv. het puntmotief van den achterwand, van nabij gezien, wat nuchter lijkt, terwijl toch het geheele vak, van beneden gezien, een rijk en warm aan zien heeft. Wat de zijwanden betreft, deze zijn door pilasters in vakken verdeeld, waar van de grootste (aan beide wanden drie) de gestyleerde dansfiguren bevatten. Waar bei de wanden volkomen gelijk zijn gehouden, kunnen we volstaan met in 't kort één wand te bespreken. In het middenvak zien we een staande vrouwenfiguur „en fa?e", van af de uitgespreide armen hangt een sluier. In HONDSDAGEN. Hebt u al gemerkt, dat we sinds 22 Juli j.l, in de Hondsdagen zitten? Neen, niet waar? Wel hebben wij een paar warme da gen gekend, maar door bijzondere warmte hebben zich de laatste weken niet geken merkt. De Hondsdagen zijn juister gezegd wa ren de warmste dagen van het jaar. De thermometer maakte in die periode soms fantastische sprongen en gedurende dagen waren we gezegend met een tropische warm te. Deze verschijnselen hebben we in de afge loopen weken niet kunnen waarnemen. Wel hadden ~we dagen, waarop het tamelijk frisch was, zoo zelfs, dat bij avond een lichte over jas niet hinderlijk was. De ouden beweerden, dat de hondsdagen een noodlott'igen invloed op de menschheid uitoefenden en zelfs werd beweerd, dat de geneesheeren geene enkele ziekte konden genezen. Ter vergoeding daarvoor krijgen de hedendaagsche geneesheeren verkoudheid en bronchitis te behandelen. Hoe komen we eigenlijk aan dien naam „Hondsdagen"? De periode der Hondsdagen wordt bepaald door den op- en ondergang der Hondster, de naam van de ster Sirius in het sterrebeeld van den Hond. Tusschen 22 Juli en 23 Augustus valt de op- en onder gang van Sirius samen met de zon. Vandaar de groote warmte. Intusschen, deze hypothese geldt heden niet meer, aangezien de zon niet meer staat in het sterrebeeld van den Grooten Hond maar in dat van den Leeuw. 't Blijkt niet hetzelfde, of men van den hond of vanden leeuw gebeten wordt: de hond liet ons roosteren, de leeuw laat ons rillen, STRIX. hét vak rechts is een dansende vrouwen figuur geschilderd, dè eene arm opwaarts de andere Heerwijzend en eveneens een sluier houdende. De figuur in het linksche vak is het spiegelbeeld hiervan, zood&t een volkomen symmetrisch geheel werd verkre gen. De drie vakken worden door de, naar het middenvak opgaande lijnen, welke in de zijvakken domineeren, als 't ware bij el kaar gehouden. In z'n eenvoud een geluk kige combinatie. Alles saamgevat kunnen we zeggen, dat de zaal door het werk van Olff veel be haaglijker is geworden en mogen we, met diens arbeid, de kunstzinnige daad van de Luxor-directie prijzen. M. v. d. W. Ramp Visschersvloot Zeeland. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat bij den heer B. J. Loere, penningmeester van de Zeeuwschc vereeniging „Zeeland te Haarlem, is binnengekomen voor de ramp van de visschersvloot te Zeeland van J. J. G. A. 5 en van JV. 0.50. Gistermorgen omstreeks kwart over elf reed de 15-jarige J. C. de G., wonende al hier, vanaf de Catherijnebrug in de richting van de Harmenjansweg, achter hem reed nog een andere wielrijder de G„ die hierop niet lette, stapte plotseling van zijn fiets af, met het gevolg dat hij door den achter hem aankomenden wielrijder werd aange reden. Hij kwam te vallen en ontwrichtte den rechter pols. Door een lid van de E, H. B. O. is de jongen voorloopig verbonden, waar na hij door het zelfde E. H. B. O.-lid naar het St. Elisabeths Gasthuis is gebracht, waar bleek, dat er nog een lichte breuk in den pols was ontstaan. Na verbonden te zijn is de jongen naar huis kunnen gaan. Naar wij vernemen wordt de voltooiing der asfalteeringswerken onzer hoofdstraten met kracht aangepakt. Binnen 14 dagen wordt óók met de werkzaamheden aan den Kruisweg begonnen. Dus zonder af te wachten dat de Groote Houtstraat geheel gereed is, De Haarlemsche Hengelaarsbond zal op Zondag 24 Augustus a.s. een boottocht hou den naar Alkmaar, met de salonboot „De Koophandel". Des morgens 7 uur wordt van den Koudenhorn vertrokken. Gisteren zijn een 400-tal kinderen uit Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, aan het station aangekomen, waarna men in op tocht door de stad ging, met muziek voor op, naar Groenendaal. Het muziekkorps „Klein maar Dapper" uit Den Haag ging voorop. In een mooien uniform gestoken, maakten ze een keurigen indruk. Er waren zelfs nog heel kleine mu zikantjes bij, die toch in een flink tempo liepen te spelen. De kinderen hebben in Groenendaal een gezelligen middag gehad. Ongeveer half 5 zouden ze weer van Groe nendaal vertrekken. Voor het examen hoofdacte werden ge ëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren: A. J. M. v. d, Akker en C. Woelders beiden te Amsterdam; T. Bak ker te Helder. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de- dames: A. Blauw, P. den Baars, T. A. van Terwisga, M. C. M. Zuijdweg, C. H. Zwart, M. D. van der Schuijt, F. M. E, van Nop, M. J. Kruijs, T. J. de Klerk en M. J. C. Hoppe, allen alhier Heden is men bezig met het restaureeren en opknappen van de toren van de Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein Om dit ge vaarlijke werk uit te voeren, waarvoor men geen duizelige werklieden kan gebruiken, heeft men een steiger om den toren gemaakt. De gemeente gaat niet in cassatie. In de raadszitting van gisterenmiddag de den B. en W. de volgende mededeeling; Nadat bij arrest van het Hof te Amster dam, d.d. 13 Mei 1924, met vernietiging van het vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, aan de gemeente Haarlem haar vordering om den Staat der Nederlanden te veroordeelen de Infante- riekazerne aan den Koudenhorn, alhier, te ontruimen en ter vrije beschikking der ge meente Haarlem te stellen, was ontzegd, is advies ingewonnen omtrent de mogelijk heid eener voorziening in cassatie tegen dat arrest. Uit dat advies blijkt, dat er geen vol doende gronden zijn voor het instellen van beroep in cassatie. Over de week van 3 tot en met 9 Augus tus 1924 kwam in Bloemendaal 1 geval van roodvonk voor; te Edam 3 gevallen van buiktyphus; te Hoorn 2 gevallen van diph- theritis; te Purmerend 1 geval van buik typhus en 1 geval van diphtheritis; te Vel- sen 1 geval van buiktyphus en 2 gevallen van roodvonk; te Wijk aan Zee 2 gevallen van Roodvonk; te Alphen a .ld. Rijn 1 geval van roodvonk; te Leiden 5 gevallen van roodvonk en te Sassenheim 1 geval van buiktyphus. Wie zal dat betalen....? Dinsdagavond had in een restaurant nabij het station te Zandvoor een eigenaardig incident plaats, meldt „De Tijd". Er bevond zich aldaar 's middags gear riveerd per autoeen gezelschap uit Zaan dam, dat zich flink aan champagne tegoed had gedaan. Een de heeren tenminste weerde zich goed, zoowei binnen het restaurant als er buiten, waar hij op het stationsplein een aantal kinderen rond zich had verzameld en elkeen om het hardst liet gllen: „Leve X..." (X.., was de naam van een der tracteerende heeren binnen) „leve Toen echter om een uur of half 8 de gé rant den heer X. maande zijn negen fles- schen champagne te betalen, wist deze van niets en beweerde slechts op één flesch ge- tracteerd te hebben. De kwestie liep hoog. De dames en heeren van het gezelschap hielden het bij „alle negen", maar de heer X. bief weigeren. Even ontstond er nog een felle ruzie tusschen hem en den kindervriend van het stationsplein; er viel zelfs een klap. Eindelijk werd na veel heftig gepraat een rechercheur van politie „geïnviteerd" om de zaak uit te maken. Deze arriveerde spoedig en het was hem niet moeilijk te constateeren, dat de negen flesschen die als stomme getuigen op een tafeltje stonden door den heer X. betaald dienden te worden. De discussie was intusschen steeds leven- diger geworden, maar de beide partijen ble- Heb het uiisiekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. ven op hun stuk staan. Alle 'kellners oreerden.' Volgde een kort maar krachtig onderhoud „onder vier oogen" tusschen den heer X. ®n den gérant, „Dus u wilt niet betalen? Goed! Ik bel di- ret den deurwaarder op!...." De rechercheur: „De auto gaat me weg...." Portier; „Ik houd er een oogje op!' fïeel het personeel in actie, nieuwsgi®" rig..... De kindervriend: „Pianist, een foxtrott... De piano wordt gesloten. Uitspraak over 14 dagen. Schietwedstrijd. Woensdag hield d® Bloemendaalsche Politie-Schietvereenigmg< begunstigd door prachtig zomerweer in de duinen bij het Brouwerskolkje haar jaar lijkschen schietwedstrijd. Alhoewel er den geheelen .dag bijzondere spanning was, heerschte er onder de een gezellige stemming. Vooral was elk hd benieuwd naar den uitslag. Er kon een gou den horloge door een der leden gewonnen worden. Geschoten werd met pistool op 18 Meter afstand. De uitslag was als volgt: 1. C. Hobo, 52 p. 2. J. P, Carstien, 48 p- 3. R. de Jong, 47 p. 4. W. Zwemmer, 44 p. 5. K. C. Mooienweer 41 p. 6. D. Kerkstra 40 p. 7. H. Alberts, 38 p. 8. A. Kranenburg, 37 p. 9. G. de Veer, 36 p. 10. W. A. Ooijen, 36 p. 11. P. van Nobelen, 35 p. 12. A. Aart- sen, 34 p. 13. W. F. Roosen, 33 p. 14. VU Flooren, 31 p. 15. P. van der Meij, 30 p, 16. G. Bakker, 30 p. 17. A. Bellis, 30 p. 18. C. Schuijt, 29 p. 19. S. W. Hagedoorn, 28 p. 20. P. C. Maas, 20 p. Het gouden horloge werd behaald door den heer J. P. Carstien, doordat de heer C. Hobo wel hcoger stond, maar reeds al in het bezit was bij vorige wedstrijden van het gouden horloge, legde deze beslag op den eere-prijs, aangeboden door den bescliermhcer C. D, van der Vliet, de Rozenprijs was voor den heer W. Zwem- mer. Denzelfden avond had in café „Het Room- huis" de uitreiking der prijzen plaats, waarbij alle leden met hunne dames tegen* woordig waren, Precies acht uur opende dc voorzitter, de heer C. Hobo, dezen feestelijken avond, heette allen welkom en memoreerde de goede en gezellige verstandhouding die on der de leden merkbaar was. Hij hoopte dat dit zoo moge blijven. Van den heer C. D. v. d. Vliet was een telegram ontvangen dat hij tot zijn spijt verhinderd was dezen avond bij te wonen. Hij voegde er een douceurtje voor de leden bij om de vroolijke stemming er in te brengen. Dit werd met een drie werf hoera geaccepteerd. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. Voor de keuze er van was een com missie benoemd. Wie alle eer voor haar werk toekomt. Door den voorzitter werden de prijzen met een hartelijk speechje aan de winnaars uitgereikt. Het verdere gedeelte van den avond was in goede handen. Het Haarlemsche trio, de heeren W. van Rijn, J. Kollaart en de heer Stolwijk als pianist hebben op humoristische wijze ge toond, de leden en hunne dames een aan- genamen en prettigen avond te kunnen be zorgen waarvoor hui alle eer toekomt. Na elk stuk werden ze door applaus beloond. Elk stukje viel zeer in den smaak. Het geheel had een gezellig verloop en men bleef nog langen tijd te zamen, tot eindelijk het uurtje van scheiden kwam en de voorzitter zijn dank betuigde in het bij zonder aan het Haarlemsche trio, en aan de leden met hunne dames, die allen had dén medegewerkt tot het welslagen van dezen feestdag. Personalia, Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de da mes G, C. Spaargaren en J. Rooker, alhier.^ De feesten van de Oranje-vereenigmg, Gisteren hebben wij reeds melding ge maakt van de feestelijkheden, welke des morgens hadden plaats gevonden, met de beschrijving van enkele kermisgelcgenhe- den. Gisterenmiddag na de pauze, ongeveer 1 uur, kwam het nummer ringsteken met paard en sjees voor heer en dame aan d® beurt. Dit is nog altijd een sport die nog druk beoefend wordt. Er wordt natuurlijk dikwijls misgestoken, maar, zoo verzeker de ons een oude boer: „Ik heb al aan zóó- veul ringrijderijen meegedaan, maar ik ben altijd even ongelukkig". Nu er bleken ef meer ongelukkig te zijn. Ongeveer te half 5, was het ringsteken voor dames van 14 jaar en ouder. Ook hier waren natuurlijk dezelfde kansen, als bij het vorige nummer. Dit nummer naffl niet veel tijd in beslag, zoodat men om ongeveer half 6 begon niet behendigheids wedstrijd voor dames van 14 jaar en ou der. Ook hiervoor werd veel handigheid; vereischt en sommige momenten waren wel eens heel aardig. Vooral bij het tonnetje- kruien werd dikwijls hartelijk gelachen. Het is ook geen kinderspel om een platt® kruiwagen te rijden, waarop drie tonnetjes geplaatst zijn. En dan te maken wie er hef eerste is! Soms waren er dames die hun kruiwagen, als ze dicht bij het einde wa ren, een zet gaven. Doch tot hun ze®1" verklaarbaren spijt, gold hun wedstrijd ni®f en moesten zij ze nog eens overdoen. Een ander probeerde met één hand te rijden en met de andere de tonnetjes vast te hou den, maar dit had ten gevolge, dat all®s' incluis de kruiwagen omviel. Toen kon na tuurlijk haar mededingster ook de vaatj®® niet meer houden, en..., begrijpe de chaos. Tegen 8 uur kwam het nummer tobbe.]® steken voor heeren van 14 jaar en oud®^ Een daverend lachsalvo ging steeds van d menigte belangstellenden uit, wanneer ®®n der mededingenden een stortbad kreeg. Onderwijl begon het al aardig donker t© worden. Ongeveer 10 uur werden er muzikale wan delingen gemaakt met lampions. Op ®e" gegeven móment, werd een heel eind h®^ terrein op, een hoop teervaten en takk®- bossen met olie begoten en in brand ée" stoken. Aan weerszijden daarvan wero®^ eenige potten Bengaalsch vuur aangesto ken. Hierna had ae prijsuitdeeling plaat - De uitslag is als volgt: Ringrijden op het losse paard voor "c7 ren: P. Hoenderdos. Haarlemmerliede, J prijs; B. Willems, Zuid-Schalkwijk, 2e P|V G. Rutte, Haarlem, 3e prijs; A, Vroh]'{' Zuid-Schalkwijk, 4e prijs. M Ringrijden dames, paard en rijtuig: 19 C. v. d. Beug, Zuid-Schalkwijk, le Ptl' mej. Lieshout—Van Vliet, Haarlem, 2e p mej. G. Zandvliet, Zuid-Schalkwijk, 3e P mej. C. Hoenderdos, Haarlemmerliede, prijs en mej. Bruin van Vliet, Haarlem® liede, 5e prijs. Ringrijden Heeren: W. Schoorl, Scbo le prijs; J. van Bruggen H.zn., Zuid-Scn wijk, 2e prijs; H. v. Lieshout, Haarlem, prijs en J. Hulsebosch, Zuid-Schalkwijk prijs, r Tin1* Ringrijden fiets voor dames: Mej. 1" 1 mermans, Zuid-Schalkwijk, le Prl)s' ea C, Meijland, Zuid-Schalkwijk, 2e Prl) .jSl mej. M. Dijkseul, Zuid-Schalkwijk, o® P Behendigheidswedstrijd voor dam®s: A. Kruif, Zuid-Schalkwijk, le prijs]_ J. van Ès, Zuid-Schalkwijk, 2e pnjs mej. C. v. Rooij, Zuid-Schalkwijk, 3e P Tobbetje steken voor heeren: T. v, ne, Zuid-Schalkwijk, le prijs; W. Zw Zuid-Schalkwijk, 2e prijs en W. Dijk5 Haarlem, 3e prijs. rren-- Hierna was er nog een gezellig sam zijn met muzikale ommegangen, enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2