RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. Een beslissende conferentie: de quaestie der geaccumuleerde gelden geregeld. De militaire ontruiming van het Ruhrgebied. Onder de Radio-berichten: De quaestie der militaire ontruiming gister avond nog niet opgelost. Nog enkele andere quaesties hangende. Een algemeene opstand in Marokko. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN LEEUWENJACHT OP GROOTE SCHAAL. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. AND De conferentie te Londen. Mijniverkersstaking in de Borinage. Onrust in Lissabon. Ernstige berichten uit Marokko Noodlottige overstroomingen in China. Moord in een trein. Poolsche locomotieven. DAGELIJKS, FEUILLETON. •U?" De Londensche Conferentie,, de berichten van verschillende zijden heb ben het reeds herhaaldelijk gemeld, is in baar laatste dagen. Een hoe groot het op timisme steeds geweest moge zijn, en met welke voortvarendheid ook men alle kwes ties, waarin niet zoo spoedig overeenstem ming te bereiken was, terzijde schoof die kwesties dienen nu toch geregeld te worden Zoodat „het eind den last draagt." Gistermorgen zou er een bespreking plaats hebben, die de oplossing moest brengen van de voornaamste quaesties, welke thans nog hangende zijn, en die dan ook een belang rijke wijziging in de situatie kan biengen. Herriot heeft Marx en~ Stresemann n.l. schriftelijk uitgenoodigd om te half elf samen te komen met hem, Perretti, generaal Noliet en de Belgische ministers ter bespre king van de data voor de militaire ontrui ming, de quaestie der militaire controle, het vraagstuk der leveringen in natura en van de basis voor een later te sluiten Fransch- Duitsch handelsverdrag. De bijzonderheden van het verdrag zullen eerst in October worden geregeld, daar ook Engeland, Italië en België den wensch heb ben te kennen gegeven met Duitschland een handelsverdrag aan te gaan, zoodat de Duit sche regeering tijd noodig heeft om deze vier verdragen op soortgelijke wijze binnen het kader van haar douane-politiek te brengen De Fransche en Belgische deskundigen beraadslagen nog met de Duitsche experts over enkele détails van de amnestieregeling. Aangaande de vraag op welke wijze de geaccumuleerde gelden, die in handen ko men van den algemeenen agent voor de schadeloosstellingen, in Duitschland mogen werden belegd, zijn de Duitsche en de ge allieerde deskundigen overeengekomen, dat de beleggingen niet in grondbezit mogen plaats hebben, dat de commissie van over dracht geen gelden zal beleggen in de grens gebieden, dat speculatieve beleggingen ver boden zijn en dat de beleggings-termijn van 10 jaar niet mag worden overschreden bovendien zijn bepaalde Duitsche indus trieën van deze buitenlandsche deelneming uitgesloten. Nadat de Duitschers van de geallieerden de erkenning van deze begin selen hadden verkregen, hebben zij er in toegestemd, dat ook in deze quaestie ar bitrage zal plaats hebben. De „Times" wijst erop,, dat, wanneer het vraagstuk der militaire bezetting van het Ruhrgebied thans niet wordt opgelost, het geheele plan-Pawes in de lucht komt te hangen, en de conferentie dan zal misluk ken. De Fransche en Belgische troepen zijn naar het Ruhrgebied gezonden om de in genieursmissie te beschermen. Waarom zul len zij daar dan blijven, wanneer de inge nieurs er niet meer zijn Na het herstel van de administratieve en economische eenheid van Duitschland zou de tegenwoordigheid van Belgische en Fransche troepen geheel misplaatst zijn. Het zou zeer ongelukkig .Zijn, indien Herriot op het laatste .oogenblik het welslagen der geheele conferentie iin ge vaar bracht door er aan te blijven vasthouden, dat de troepen in het Ruhrgebied moeten blijven. Welke handelsovereenkomst er ook tusschen Frankrijk en Duitschland moge worden gesloten, zij mag in geen geval onder den druk eener militaire bezetting tot stand komen. Het plan Dawes komt in de praktijk neer op een volkomen en definitieve breuk met de Ruhrpolitiek en het vraagstuk der militair? ontruiming moet thans definitief vorden geregeld. HET GEVAAR VAN MILITAIRE OP SLAGPLAATSEN. Naar aanleiding van de verschillende cata strofen, voorgekomen in militaire dépots en opslagplaatsen na den vrede (zoo de ontplof fing van Bourgot op 17 Juli '19, die van Bail- leul in hetzelfde jaar, waarbij 23 burgers het leven verloren, van Vonges in '20) heeft „l'Oeuvre" een energieke campagne gevoerd tegen het gevaar van militaire opslagplaatsen van ontplofbare stoffen enz. nabij bewoonde oorden. Wanneer zullen de militaire autori teiten besluiten hun arsenalen naar elders te- verplaatsen, vroeg het blad. Den laatsten tijd liep het hardnekkige-ge rucht, dat in het fort van Aujaervilliers groote voorraden giftige gassen en soortgelijk goedje waren opgeslagen. Een medewerker van het blad is erop uit getogen en heeft den fortcommandant ge vraagd wat hiervan aan is. Deze ontkende iets van dat alles „in huis" te hebben. Wij zijn een entrepot, zeide hij en wij bepalen ons ertoe de goederen, die men ons zendt, te „receptionner" en niet te ontvangen, waar- tusschen uit militair oogpunt een verschil bestaat. D. w. z. wij beproeven het gezondene alvorens het definitief te accepteeren. Tevens verklaarde de officier, dat zijn fort v, n. 1. gasmaskers bewaart. „L'Oeuvre" constateert, dat men dus in het fort van Aubervilliers gasmaskers „re- ceptionneert". Goed. Maar hoe wil men die beproeven zonder giftige gassen EEN VROUW, DIE ZICH ZELF LEELIJK MAAKT. Dezer dagèn stond te Genève een rijk fa brikant terecht wegens mishandeling van zijn /rouw en wel op aanklacht van zijn schoön- hoeder. De jonge vrouw van beklaagde verklaarde nochtans, dat niet haar man haar gelaat met een bijtend zuur ontoonbaar had' gemaakt, maar dat zij dit zelf had gedaah. Haar man was zeer jaloersch omdat haar schoonheid steeds de bewondering trok van andere man nen. „Ik kon niet beletten," verklaarde de jonge vrouw, „dat de mannen mij bewonder den om mijn schoonheid en mij compliment jes maakten, maar voortaan zullen zij geen notitie meer van mij nemen en ik zal gelukkig kunnen leven." DE VOEDING VAN DE DUITSCHE JEUGD. Nordhausen stond 9 en 10 Aug. in het teeken van een vaderlandsche betooging De „Deutsche Reichskriegerbund Kyff- hauser'" had uit het heele land zijn leden opgeroepen voor een groot feest, waar ook Hindenburg verscheen. De bond wil, aldus meldt de „Köln. Z." de opgroeiende jeugd niet alleen een licha melijke opvoeding deelachtig doen worden, maar wil die opvoeding in vaderlandschen geest leiden. In een daartoe gebouwd stadion zal voortaan jaarlijks een turn- en sportfeest voor de jeugd worden gehouden, met groote. wedstrijden. Daarbij zal ernaar gestreefd worden de opvattingen van de jeugd in natio nale banen te sturen. HET RUSSISCHE VERDRAG/ MET GROOT-BRIT ANNIE., Te Moskou is door het departement van buitenlandsche zaken .officieel tnededeeli'ng gedaan van de onderiee koning van liet ver drag met Groot-Brit-fannië, De toelichting Bij deze mededfeeling is wel bijzonder leerzaam. Er wordt ml. in gezegd, dat dit verdrag de erkehning brengt van het gelijke recht van de beide economische stel sels, welke de cohtra'cteerfe^dë lattden ver tegenwoordigen. Tot dusver bedoelden alle voorstellen aan de Sövjétregeering voor de regeling der schulden eit eigendomskwesties feitelijk de liquidatie Van de beginselen', dér Octobef-reVolütieDa't, is- riu echter- anders.' Van béide zijden zfin, zoo wordt erkend, tegemoetkomingen gedaan. ,/Van de zijde der Sovjetregeering bestaan deze daarin, dat zij de onveranderde geldigheid van de be sluiten ter nationaliseering van het groote eigendom en de annuleering der schulden bevestigde, maar als uitzondering in de ge deeltelijke bevrediging van de Britsche bur gers toestemde. Deze tegemoetkoming ge schiedde onder voorwaarde, dat de Britsche regeering een leening aan de Sovjet-Unie zou garandeeren. De voldoening aan de Brit sche aanspraken zal geschieden uit het be drag van de'zé leening, die overigens zal die nen voor den economischen heropbouw van Rusland. De tegemoetkomingen, die aan de vroegere bezitters van genationaliseerd eigen dom der definitieve regeling der betrekkin gen kunnen worden gemaakt, zullen ge baseerd, zijn op het beginsel van de renta biliteit en alleen dan worden toegedaan als de Sovjet^Unie daarrbfj feitelijk Vöordeel heeft." Ten slótte wordt het verdrag met de groot ste kapitalistische mogendheid een belang rijke historische gebeurtenis genoemd, die van invloed zal zijn op de geheele positie der wereld. Of echter de interpretatie van het ver drag, die Moskou daaraan, geeft, er toe zal bijdragen de komende onderhandelingen met Engeland vruchtbaar te maken, mag zeker wel worden betwijfeld. De boeren in een bepaald gedeelte van Transvaal hebben veel last van leeuwen, die regelmatig des nachts ossen, paarden en ezels komen weghalen, en dringen erop aan, een „round-up" te ondernemen en een paar honderd werklooze ex-soldaten op de leeu wenjacht te zenden. Het aantal ronddolende leeuwen wordt op 3000 geschat. De pro vinciale raad van Transvaal looft intusschen een prëmie van vijf pond sterling uit voor den kop van eiken leeuw of leeuwin. DE JONGSTE REVOLUTIE IN BRA ZILIË. Een bericht uit Santos meldt, dat volgens een officieel bericht gedurende de jongste gevechten om Sao Paulo 1106 personen wer den gedood. GOUDA, 14 Augustus 1924. Kaas. .in gevoerd 169 partijen. Handel matig. Ie kw. 65—68; 2e kwaliteit 6064; zwaar dere Rijksmerk 74; met Rijksmerk Ie kwaliteit 6773, idem 2e kwaliteit 60 —66. BOVENKARSPEL (Station), 13 Aug. Aardappelen: Koks, Due en Ninetyfold 1.70—2.10, Schotse 2.40—7.75, Kleine 3.153.25, Blauwe 2.302.4Ö, Bonte 2,552.65 per baal. Aangevoerd 1800 haal. Uien: groote gele 4.105.50, Drielingen 5.305.50, Nep 6.106.30 per baal. Aangevoerd 50 l aai. Ie Bloemkool 19.50 32, 2e bloemkool 11.7520.50, 3e bloem kool 3.758,50 per 100 st. Aangevoerd 15,500 stuks. Roode kool 1.404.10. gele kool 5,406.50.witte kool 2.50—3.30 pér 100 K.G. Aangevoerd resp. 96.300, 6800, 15.200 K.G. Slaboonep f 2.203.05 per 15 K.G. Aangevoerd 359 zkkl Wórfelen f. 1.60 -4-2.30 per iOÓ ibps; Aangevoerd 500 'bos. Augurken 0.59—0.62 per K.ó. Aangevoerd 175 K.G AMSTERDAM, 13 Aug. Vee. Ter markt warén-aangevoerd 291 vette kalveren,: le qhal. 'f 110—1.15, 2e quail, f 0.96^-Df0>. 3e qpal. f, 0.84—0.96 per kg. levend."géw;; 42 nuchtèré kalveren f 18—30-per st.'j 693'vette varkens, Holl. Ie qüal. f 0.99—1, 2e qual. f O:93---0.96; Overz.'èn Geld. Ie qual. f 0.99 1.00 per kg. AMSTERDAM; 13 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 6.25, id. eigehh. f 2.252.60, id. blauwe eigenh. f 23, Noord-Holland- sche Muizen f 55.30, Hillegommer Zapd- aardappelen f 55.20, schoolmeesters f 5 per hl. WOERDEN, 13 Aug. Kaas. Ter markt waren 472 partijen. Prijs Goudsche le soort f 6570, 2e soort f 60—63, rijksmerk f 6273. Handel matig. ELST (Bet.), 13 Aug. Fruit. Zure Abrikaaspruimen 2437. Zoete Abrikoos- pruimen 6065, Washington pruimen 35 40, blauwe id. 1931, enkele witte id. 40 65, dubb. witte 5575, bele de Louvain 40 57, rogkroosjes 1415, Eng. krozen 18 20, wijnpruimen 3846, perzikpruimen 59 70, Zwedenappel 3840, The Queen 2426, gamerzuur 19—20, 1ste Yellow transparant 3045, 2e soort 1420, mancks codlin f4 16, dr. Lules Gyot 3035, këizerinperéni 1011, N.-H. suikerperen 811, Clapp's' Favorite 3457, derkjesperen 66ki, scheefjesperen 67, smoutperen 67, dik- stelen 4M—5/4, jutteperen 39—46, kruide niersperen 1724, roode bessen 1629, witte Lessen 1115 ct., alles pér K.G. abri kozen per 100 stuks 0.801.40, groote meloenen 4055, kleine meloénen 2830 ct. pér stuk, 1ste perziken per stuk 12—16; 2e soort 56 ct. GELDERMALSEN, 13 Aug. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor tulpappelen le soort 1016 ct. suikerperen 26 ct. Gamerensche zuren le soort 16%21 ct. Dirkjesperen 36 ct. glasappelen 1017 ct. boterperen 34 ct. kruideniersperen ;le:soort 14—17J -Ct. keizerinnen le soort 4 17 ct. krozen 1317 ct. beurréperen IO..1418 jet. Gijsjannenj 111 „-—14 ct. :zoete"krozert. 22 cf.,;. Sijsjes 10 ct..; kruime- Tingen le soort 10%; ct. jbloeme 14$—16% ct. parelappelén le soort 10 ct. juttepe ren 31—33 ct. clappe favorite 33-—35 ct. astrakan le soort 13' ct. codling keswick 6%8 cyt. perzikperen le soort 6'ct.-; stek- appelen 11% ct. peren van Asch le soort 6—10% ct: handperen Z12 ct. wijnzuur le soort 11% ct. ;?'qharlem®wsky le soort 1119 ct.q donkere r'ozgn 15—18 ct. dubbele witte pruimen 33—51 ct/j citroen- appelen le soort 12% ct.'; pondappelenv13% ct. zwaanhalzen 3 ct. witte krozen 28 ct. blauwe pruimen 14—26 cf. ;,-witte pruimen 3250 ct.rietperen' 17% ct. Engelsche krozen 22 ct. bloemzoet 13'%15% ct. ij schutkrozen 11% ct. kruidperen 10 ct. J calville le soort 12% ct. roodjesperen 7% ct. roode perzikappelen le soort 14 cf. 14 ct. Keesgijsbertperen 14% ct. beurrë de Merode 15% ct. Yellow Transparant le soort 36—38 ct. the Queen 26—28 ct: abrikoospruimen 23 ct. bergamotten le srt. 9 ct. diverse handperen 12 ct. diverse ap- pelen 13% ct„ alles per K.G. j'perziken S 6 ct. abrikozen 13 ct„ beide per stuk. HOORN, 13 Aug. Vee. Aanvoer 81 var kens vette f 0.80—0.86, Londensche f 0.50, zouters f 0.68 per Kg. Handel vlug. TIEL, 13 Aug. Fruit. (Veiling Ons Bejj- lang Lichte krozen 1015 ct„ donkere i<L 1620, blauwe pruimen 1720 ct., witte id. 17-^47 ct., reine victdriea 30 ct., clapps 2830 ct., kruideniers 816:,ef., alles peir K.G. Perziken 7 ct„ abrikózen i2':ct. oef1 stuk. f.» R Tieische yëilihgsvereemging) Zwaanhal zen 3—7 ct., krozen 14—22 ct., witte pruG men 2040 ct., kruideniers 824 ct., sijsjes, 5—8 ctv; dirkjesperen 68 ct,, zure appels 610 ct. alle per KG.Abrikozeji 1-114 ct. per stuk. (Veiling Tiel en Omstreken); Kruideniers' 2331 ct., Yellow transparant 35—42 ct.,;, Noordj'esperen 58 ct., zwaanhalzen 4G-9- ct., NoordHollandsche suikerperen 68 %jj ct„ blauwe pruimen 3036 ct., krozen lichte 15-20 ct. krozen donkere .20—26 ct, alles per K.G: Perziken 1015 ct.,-abrikozen1 3% ct. per stuk; IJMUIDEN, 13 Aug. Heden waren aatt de markt de vangsten van 15 stoomtraw-' Iers en 1 sloep. De prijzen waren als volgt: Tarbot 1.351.30, tongen 31,90 per; kg.; griet, 5128, gr. schol 52^-40, md., schol 5233, zetschol f 36—31, kl. schol, 26—19, 8.50—4.70, scharren 13—5:50, per 50 kg.; Roggen 10—9.50 per hoop; vleet 1.750:90 per stuk; makreel -ƒ-,29 ,13, pieterman en poon 23^-4,20, gr. schelviscli 3528, md', .schélvïsch >'26 21, k.md. schelvisch *17—14, kl. schel viscli 1-38,- Tl—7 per 50 kg.; kabel jauw 60—40 per 125 Kg*,; gr. gullen ƒ,14 —10, kl. gullen 8—5, wijting 7—2.50. per 50 kg. EEN ECHT BOEFJE. Het had, ook Annie van Ees uit Brusse's' „Boefje" kunnen zijn, die Donderdag voor de Zwolsche rechtbank werd geleid. Toch ook niet heelemaal. Want ditmaal was 't een ras-echt boefje, een joch van 18 jaar, die je nauwelijk 15 zou geven. In. Amsterdam bij z'n ouders weggelooperf, omdat 't daar ook niet alles was. Mat een paar groote ronde kijkers keek hij brutaal om zich heen, en een glimlach van 'voldoening, zoo heel dicht bij al die, fijne hee- ren te zijn, kon Hij niet verbergen. Onder z'n ruige breed geklepte pet, die hij scheef tot over de oor.en had getrokken, kwamen eenige stekelige haartjes van z'n ongekapte hoofd te voorschijn. Slordig hing z'n vale plunje om 't tengere lijf. Met een air van „wie doet me wat" stapte hij kordaat naar binnen, en met de handen in de zakken plofte hij op 'n beklaagdenbankje neer. .Pet af en staan gaan, zei de president. Te gelijk had de gereedstaande veldwachter z'n pet al te pakken, en zette den knaap in pas sende houding. Dat vond ie lollig, en lachte vergenoegd, dat om hem al die drukte werd gemaakt." 'Op de gebruikelijke vragen van den presi dent was een brutaal „ja" het antwoord. Pres. Heb je op 11 Juli uit de schuur van Marinus van Dasier een schaaf, beitel en nijptang weggenomen. Boefje Hoe die man hait dat wait ik nie. Pres. Maar je bent toch in de schuur ge weest en hebt toch gereedschappen meege nomen Boefje De naiptang en baitel wel, maar de schaaf heb ik op den weg gevonden. En alles wat op straat lait, da's voor mai, en neem i,k mai. Pres. Maar je had toch geen permissie om die dingen mee te nemen. Boefje lachend Natuurlijk nie. Pres. Waarom lach je Boefje z'n lach verbergend ik lach toch nie. Pres. Je moest er spijt van hebben. Boefje glimlachend en als om den rechter welwillend te zijn K'eb er ook spait van. Pres. Dat lijkt er anders niets op. Boefje verwonderd Oh Nadat drie getuigen, allen timmerlieden, verklaard hadden dat de gestolen artikelen uit'hun werkplaats waren gestolen, is't woord aan den Officier van Justitie. Hij zegt in zijn requisitoir dat deze jongeman nimmer nog met den rechter in aanraking is geweest. Doch zijn gemis aan moraliteit en zijn te groote brutaliteit doen vreezen dat hij den verkeerden weg op gaat. Spr. verwacht niet veel goeds van hem. En waar dat heen moet weet niemand. (Met groote belangstelling en open mond zit boefje te luisteren.) Op strenge wijze moet hij behandeld en geleid. Spr. vraagt voor hem een gevangenis straf van zes maanden. Pleiter mr. J. W. Gratama, noemde boefje een wonderlijk scheef gegroeide plant. Lan gen tijd is hij in een gesticht geweest, maar ook dat hielp niet. Hij leeft voor revolutio naire en communistische idealen, en zoo jong als hij nog is, doet hij zich voor als een ver stokt en gehard communist. Ik ben het met den Officier eens, dat hem straf moet wor den opgelegd. Maar welke? Ik wil hopen, dat zich iemand over den knaap ontfermt, en hem tijdens de straf met zachte hand op be tere wegen zal leiden. Pres. Bekl. heb je nog iets te zeggen Boefje op onverschilligen toon Jawel. Die cel, die ik vernield heb is in drift ge beurd, en de beleediging van H.M. was ook in drift. Pres. Zoo geschiedde dat alles in drift. Boefje Jawel. En 'k wou nog effe vragen of 't vonnis niet direct kon worden uitge sproken. Pres. Over 14 dagen zal er over je worden beslist. LONDEN, 13 Aug. Men verwacht, dat de bespreking tusschen de Fransche .Belgische en Duitsche gedelegeerden, die hedenmor gen om half 11 aanving, de definitieve be slissing voor de conferentie zou brengen. Downingstreet 10, waar nog nooit een po. litieke conferentie had plaats gehad, waar aan geen Britsche vertegenwoordigers deel namen, was ditmaal ter beschikking van de Franschen, Belgen en Duitschers gesteld, ter bespreking van de kwestie der militaire ontruiming, waarbij geen andere gedelegeer den waren toegelaten. De Duitsche delegatie had de geallieerde en neutrale journalisten uitgenoodigd tot een pers-conferentie, welke des namiddags in het hotel der delegatie zou plaats vinden en waarin de rijkskanselier, Marx, het woord zou voeren, blijkbaar om het resultaat van de 's morgens gehouden besprekingen mede te deelen of anders, om te verklaren, waar om geen overeenstemmingkon worden be- reikt. De ochtendzitting in Downingstreet werd echter onderbroken en eerst des namiddags om 5 uur hervat. Om 3 uur ontving Marx de journalisten. De Rijkskanselier hield een toespraak, waarin hij hoofdzakelijk zeide, dat de Duitsche de- jetfRÜS te ,L<Wjd^n yelwillepd was^ ontvangen en dankbaar is voor de tegemoetkomende hdüiiingj van MacDonald, Verder .verklaarde Marx, dat' de Duitsche delegatie niet slechts de belangen van Duitschland maar ook het idgemeén belang voor oogen heeft. Vandaag werd voor de zooveelste maal weer eens officieel medegedeeld, dat de derde commissie met haar rapport is ge reedgekomen. Hetzelfde werd gisteren, eer gisteren en zelfs al drie dagen geleden even eens officieel medegedeeld, maar toen van daag de „Groote Zeven'' bijeen zouden ko men, om nu eindelijk het volledige rapport der commissie in behandeling te nemen, moest deze bijeenkomst worden afgelast, daar het rapport nog niet gereed was. Kort daarop werd toen bericht, dat het rapport nu toch inderdaad voltooid was. Den des kundigen treft in deze echter geen blaam; zij hebben in den laatsten tijd dag en nacht gewerkt en kunnen thans niet meer. Ver scheidene commissieleden zijn overwerkt en bepaald ziek. Een leger van secretarissen en vertalers is thans bezig de tot dusver bereikte resulta ten der conferentie zoodanig te formuleeren, dat zij onmiddellijk in het verdrag kunnen worden opgenomen, zoodat deze werk zaamheden reeds gereed kunnen zijn, wan neer de beslissing over de kwestie der mili taire ontruiming zal vallen. Dit kan hedenavond reeds gebeuren, maar er kunnen ook nog wel dagen mee heen- gaan; LONDEN, 13 Aug. De Fransch-Belgisch- Duitsche besprekingen over de ontruiming van het Ruhrgebied eindigden te kwart over zeven en zullen morgenochtend om negen uur worden hervat. Gemeld wordt, dat de onderhandelingen op een beslissend punt zijn gekomen, maar er kan nog niet voorspeld worden of men al dan niet tot overeenstemming zal komen. Verwacht wórdt, dat de Duitsche gedelegeerden mor gén een definitief antwoord zullen geven op de door Herriot opgesomde punten. LONDEN, 13 Aug. De conferentie heeft heden juist een maand geduurd. Ofschoon men bezig is het protocol te redigeeren, zijn er nog ,;enkele .kwesties hangende. Zoo is de kwestie der amnestie' en v.an het we der in dienst stellen van verbannen amb tenaren nog in handen van de juristen der Fransche, Belgische en Duitsche regeerin gen. De commissie voor de overdracht is nog steeds bezig met betrekkelijk onder geschikte problemen (volgens een ander bericht zou zij reeds gereed zijn) en naar vernomen wordt hebben de Duitsche leden een formule beloofd inzake de leveringen in natura nadat de verplichtingen op grond van het verdrag zijn afgeloopen en hebben zij verderen tijd gevraagd om de catego rieën der leveringen te overwegen. Al deze kwesties en de formaliteiten tot be ëindiging der conferentie zouden weinig tijd in beslag nemen als er overeenstemming is bereikt inzake de militaire ontruiming van het Ruhrgebied. Zooals het thans staat kan de conferentie twaalf uren of twaalf dagen duren. Slechts één ding schijnt zeker en dat is het algemeene vaste voornemen van alle kanten om haar te doen slagen. BRUSSEL, 13 Aug. De „Soir" meldt, dat er in de kolenmijnen van de Borinage ongeveer 2000 stakers zijn. Het zijn dege nen, aan wie de werkgevers verleden week een over acht dagen ingaande loonsverla ging aankondigden. In andere kolenmijnen van het gebied, waar de aanzegging met een termijn van veertien dagen geschiedde, wordt door vrijwel alle arbeiders gewerkt. Er zal een referendum worden gehouden •over een staking in de geheele Borinage. Men gelooft,, dat de meerderheid zich voor ëen staking zal verklaren. (De aangekondigde loonsverlagingen be dragen 10 en 5 pCt.). De correspondent van de „Times" te Lis sabon meldt, dat de regeering Maandag avond, een revolutionnaire beweging ver wachtend, de straatpatrouilles heeft ver sterkt en de politie met geweren heeft be wapend. Des nachs hoorde men verscheiden knallen, waarvan de oorzaak onbekend was; enkele personen werden gearresteerd. Ove rigens was alles kalm; de regeering blijft den toestand meester. MADRID, 13 Aug. Het officieele com muniqué over Marokko meldt, dat in de oostelijke zone de vijand, die de hoogten bezet heeft, welke de posities van Ifartan en Hoy beheerschen en de approvlandee- ring verhindert, gisteren een aanval deed op Ifartan, waarvan het garnizoen zeven ge wonden had. De telefoonlijn, welke Hoj met post 3 verbindt, is doorgesneden evenals die van Xeruta en Arkola. Het dorp Xeruta is door de inwoners verlaten, die naar den vijand overliepen. Het directoire heelt een communiqué ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat de berichten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe positie van de linie El-Lau geblokkeerd. Het is derhalve noodig onmiddellijk de troepen der westelijke zone te versterken zonder te raken aan die van de oostelijke zone. Met dit doel heeft een reserve-brigade uit Andalusië order gekregen zich in te sche pen naar Marokko. Twee andere brigades worden in gereedheid gebracht. In het communiqué wordt er aan toege voegd, dat er een algemeene opstand der stammen wordt waargenomen en dat deze beweging moet worden onderdrukt door voor het oogenblik af te zien van andere plannen, waarvan het onder de huidige om standigheden dwaas en nutteloos zou zijn ze te willen verwèze'nlijken. (Met de „andere plannen" worden blijk baar bedoeld de plannen van Primo de Ri vera om de Spaansche troepen in Marolrti» zich geleidelijk te doen terugtrekken). SHANGHAI, 13 Aug. In China woeden hevige overstroomingen, die een aanzienlijk verlies aan menschenlevens hebben ver oorzaakt. Tal van steden, duizenden dorpen en groote uitgestrektheden land staan onder water. Tientsin, dat bedreigd werd, werd ge red door een inderhaast aangelegden dijk. Het is onmogelijk het totaalcijfer der ver dronkenen te verkrijgen, maar volgens zeke re aanwijzingen bedraagt het niet minder dan 50.000, terwijl het aantal getroffenen ver scheidene millioenen moet bedragen. In den trein tusschen Parijs en V ersailles is' in den nacht van Zondag op .Maandag een ingenieur uit Versailles, Armand Dus- foy, die geruimen tijd in Rusland heeft ge werkt, in den trein vermoord. Ten gevolge van bijzondere omstandigheden had hij een duizend francs bij zich. Waarschijnlijk is diefstal dan ook de drijfveer van den moord geweest. Toen Dusfoy gevonden werd, was hij stervende en kon nog slechts uitbrengen, dat „twee bruine mannen" zijn moordenaars In de laatste dagen passeeren over de Limburgsche spoorlijnen herhaaldelijk Pool sche locomotieven in „koud vervoer van de fabriek te België naar Polen. De nieuwe zware locomotieven worden gewoon tus schen andere goederenwagens weggereden van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12,15—12,30 n.ni.; 1,05—1,^0 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.30—11.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uurl n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of andersziiis (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot rütm elf uur, event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m. concert, 11.20—^1.25 n.m. en 12X14 tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.J Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20-6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1? n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door dj volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u., 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u„ 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nadat vermeld worden. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. 79 Wei ziin ouderdom betreft, hét zou be paald onmogelijk geweest zijn, dien te be oalen. Op eenigen afstand gezien, vertoonde ijn bleek gelaat niet bet geringste spoor 'an baard en zou men hem, met zijn twij felachtige blonde haren, voor een zeer jong mensch, bijna voor een kind hebben gehou den, Van nabij gezien, vertoonde zijn gelaat ontelbare naden en rimpels, als even zoo veel sporen van een ongeregeld en losbandig leven of wellicht van de jaren. Hij scheen zeer met zichzelf ingenomen. Jnder het doorgaan van den duisteren gang en het beklimmen van den smerigen- trap neuriede hij een deuntje en zijn rechterhand rammelde in zijn broekzak met eénige goud stukken. Hij opende met-een air Van gewicht de deur van het groote vertrek,waarin de zes jongelieden werkzaam waren. De arme duivels hadden nog nooit zulk een rijk 'ge kleed heer het kantoor zien binnentreden. Vooral de robijnen en de diamanten ver blindden hunne oogen en boezemden hun ecu onbegrensden eerbied in. Paul M ercier alleen werd er niet door verblind en vertoonde slechts zeer weinig bewondering voor die uitstalling van fraaie zaken, waardoor de bezoeker veel op een modeplaat geleek, „Mijnheer," vroeg hij hem, „wat wenscht De elegante heer bracht een zwaar gou den lorgnet aan zijn oogen en, na Paul eenige oogenblikken onbeschaamd van het hoofd tot de voeten bezien te hebben, ver waardigde hij zich op gemaakten en valsch klinkenden toon te antwoorden: „Mijnheer, ik wensch den chef van het kantoor té-spreken." „De. chefs zijn in hun kabinet," ant woordde Paul. ,,„Ah zoo, zijn er twee?'1 „Ja, mijnheer." Kan ik hen dadelijk spreken?" Ik denk het wel, mijnheer, ik zal het gaan vragen." Paul verwijderde fcich, keerde na eenige oogenbliken terug én zeide: „Kom binnen, ndjn'hëer." Tegelijkertijd opende hij de deur van het kabinet en de' Bezoeker trad terstond ~bin- ft'en. Louraine zal op zijn gewone plaats voor zijne met papieren overladen schrijftafel. Rodille zat aan, een-andere, minder overladen tafel. Hij droeg een groot groen scherm voor zijn oogen, dat de gansehe uitdruking ..van zijn gelaat Veranderde. Dit was eene voor zorg, die hij nimmer, verzuimde te nemen, wanneer hrij zich in tegenwoordigheid van een vreemden kliënt bevond, Van onder dien grooten groenen kap, dié op zijn ge laat een dqnkere schaduw wierp, kon hij alles opmerken zonder gevkar te Loopen, om zelf opgemerkt te worden. Zoodra de bezoeker binnengetreden was, stond Rodille op en groette hem, doch nau welijks had hij- zijn blik goed op den bin nentredende-gevestigd, of hij begon te beven en moest al zijn tegenwoordigheid van geest te hulp roepen,fom de zonderlinge en hevige ontroering te verbergen, die zijn gelaat ver wrong, en zijn hand deed beven. Tezelfdertijd zette hij zijn fluweelen mutsje af en trok de groene kap nog lager over zijn oogen. Louraine in 't volle gevoel zijner waardig heid, groette even met het hoofd en zeide tot- zichzelven; - „Drommels! wanneer die juweelen echt zijn, dan moet die kerel heel rijk wezen. Wat duivel kan hij ons te vertellen hebben?" Zónder een woord te spreken schoof Ro dille een armstoel naar den bezoeker en 'noodigde Hem uit, om te gaan zitten. De 'binnenkomende vergenoegde zich, met zijne Itand op de leuning vah dén stoel te I- ggen en vi-oèg: „Heb ik het genoegen met de heeren chefs van het kantoor te spreken?" Bij het hcoren dier stem, sidderde Ro dille opnieuw, doch nu minder zichtbaar dan de eerste maal. Daar hij niet antwoordde, nam Louraine het woord en zeide: „Ja, mijnheer, wij zijn de chefs en geheel tót uwèn dienst." De bezoeker antwoordde: „Toen ik hier kwam, dacht. ik. slechts met cén Dersoon te doen te hebben." „Wij zijn :met óns- beiden,, mijnheer," ant woordde Louraine, om de eenvoudige reden, dat 'e;en enkel man, hoe groot, zijne werk zaamheid ook mag wezen,, de ontelbare zaken van ons karitoor niet zou kunnen besturen/ Wij zijn letterlijk overladen met werk,'maar wij verdeelen den arbeid onder ons beiden. Eik onzér heeft zijne eigen af- deelirig der zaken en wanneer wij de reden zullen; kennen, die u hierheen voert, zullen wij Wejeh wie van ons beiden zich speciaal metfuwe zaak moet belasten. „Ik .begrijp u," antwoordde de onbekende. Lpura'fne vervolgde: „Betreft het een huwelijk, een leening, een yoordeelige plaatsing van kapitalen, een proces, e.en erfenis?" „Het betreft een huwelijk," antwoordde de -vreefndeling, „Zeer goed, mijnheer," riep de ex-deur waarder uit, „dat gaat mijn collega aan. Mijnheer, u hebt groot gelijk gehad, ojn hier le komeh. Wij zijn in staat, u een keuze van rijke erfgenamen aan te bieden, zooals u die nergens' elders vinden zult. Wij hebben op onze lijst jónge ddmes, die meer dan een millioen te wachten hebben.' „0c .erfgename! is reeds gevonden," viel de man van de-kabriplet hem ongeduldig in de rede; „het huwelijk is bepaald; het moet zonder uitstel voltrokken worden." Louraine richte zich op en zijn bol gelaat vertoonde de uitdrukking der'grootste ver bazing. „Maar mijnheer," riep hij uit, „wanneer de erfgename gevonden en het huwelijk reeds bepaald is, waarin kunnen wij u dan nog van dienst' zijn?" „Dat zal ik aan mijnheer zeggen, aangezien zulke zaken niet tot uw departement be- hoorenzeide de bezoeker en w.eês op Ro dille, en daar het hier zeer ernstige Zaken betreft, wepsch ik hem alleen tc spreken en op een meer afgezonderde plaats dab deze kamer, die zich te dicht bij het' kantoor be vindt, waar een dozijn luisterende ooren zitten." Rodille stond op. „Mijnheer," zeide hij, voor het eerst het woord nemende, „mag ik het genoegen heb ben, u in het gereserveerde kabinet te ge leiden, dat opzettelijk voor de bespreking van huwelijkszaken is bestemd. Wij zullen daar gehe 1 alleen zijn en ik sta u borg, dat niemand ons hooren zal." Terwijl Rodille zoo sprak, zat Louraine, stom van verbazing, hem met groote oogen aan le staren. De ex-deurwaarler herkende de slem van zijn compagnon niet meer. „Wat gebeurt hier toch," dacht hij bij zich zelf, „Wat beteekent dit alles? Rodille verbergt zijn gelaat en verandert zijn stem, er waarom?" Die vraag was gemakkelijk te doen, doch moeilijk te beantwoorden. Terwijl Louraine zich met dit onoplosbare raadsel bezighield, opende Rodille een zijdeur en liet den be zoeker in het smaakvolle boudoir, dat wij reeds beschreven hebben. De man van de kabriolet liet zich op een stoel vallen en na eenige oogenbilkken het behansel en de schilderijen' bekeken te heb ben, riep hij uit: „Zeg eens dat ziet er hier goed uit .-hoer! in het geheel niet kwaad! Dat is smaakvol op mijn eer. men zou zich veeleer bij een dame dan bij een zaakwaarnemer wanen." „Deze kamer," antwoordde Rodille, „is een soort van onzijdig terrein, waar toe komstige echtgenooten elkander ontmoeten en moet daarom het bevallige en galante voorkomen hebben dat ik getracht heb, er aan te geven. Doch neem mij niet kwalijk, mijnheer, ik ben geen meester -an mijn tijd; mijn oogenblikken zijn geteld. Mag ik u dus verzoeken recht op uw doel af tc gaan en mij zonder omwegen mede te deelen wat u van mij wenscht." „Ik wensch het ook," antwoordde de be zoeker, „maar in mijn geval is het niet zoo gemakkelijk, zoo recht op het doel af t« gaan." „Waarom niet?"- „O, om velerlei reden. Ik zal er toch wel toe komen, wees daarvan verzekerd en wij zullen elkaar goed verstaan, ten jpinste wan neer het' waarheid is, wat men mij van- u gezegd heeft." „Ah zoo, heeft men u over mij gespro ken?" „Over u persoonlijk niet zoo zeer. maar wel over den chef van het makelaarskantoot in de Rue du Musée." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7