Tl ONZE PRIESTER-JUBILEA. Het gouden priesterfeest van den Hoog- eerw. Heer deken A. Waare. Het Zilveren priesterfeest van den Zeer eerw. Heer pastoor L. J. Boogmans. Het Zilveren priesterfeest van Pastoor J. H. H. Saulenn te Spaarnwoude a.d. Lie. Aan oüe@ Lezers Niet minder dan een achttal priesters in Haarlem en omgeving heelt gisteren jubilea gevierd. Wij geven er hieronder zoo getrouw mogelijk verslag van. Gaarne zouden wij de verslagen nog hebben aangevuld met den uiterlijken tekst van zoovele hartelijke toespraken en redevoeringen, die zijn gehouden, woorden, die zoo juist en heerlijk weergaven, wat er leeft in de harten van de mede-jubelende parochianen en vrienden van de met zilver en goud gekroonde herders, gaarne ook zouden wij vele liedjes hebben afgedrukt, waarin eenvoudig zoo hartelijke gevoelens v erden vertolkt, maar onze lezers en lezeressen mogen in acht nemen, Jat het gisteren een Roomsche Zondag was, waarop door onze zetterij niet is gewerkt en dat op Zaterdag onze courant vroegtijdig verschijnt. Wij hebben dus ditmaal, om de vele jubilea, beknoptheid moeten be trachten, zonder aan de volledigheid afbreuk te doen. .)e feestelijke intocht. De plechtige Hoogmis. De receptie, plechtig sluitingslof. Het Een schitterend geslaagd feest. Spoort al Uw kennissen i hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Beverwijk in feestdos en prachtig weer, ziedaar twee groote factoren, die een feest en vooral een feest als het gouden priester- jubilé van den alom beminden Hoogeerw. Heer Deken moesten doen slagen. En 't is geslaagd in alle opzichten. In Beverwijk. Beverwijk is in feestdos. De meeste pa rochianen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om den Hoogeerw. heer De ken hun sympathie te betuigen en hebben de straten een feestelijk aanzien gegeven door allerwegen de vlag uit te steken. Voor den ingang van de kerk en van de pastorie is door vaardige handen een twee tal eerepoorten opgericht. De toegang tot de kerk is over de geheele lengte herschapen in een da{c van fijne groe ne, takken. 't Is druk op straat, gezellige drukte, die nog toeneemt, naarmate het uur nadert, ivaarop de feestelijke intocht van den Hoog eerw. jubilaris zal plaats vinden, die op half zeven is vastgesteld. De ontvangst zal plaats hebben aan de grens der parochie bij den ingang van het buitengoed Scheybeeck. De feestelijke intocht. Bij de plaats van ontvangst verzamelden zich de meeste vereenigingen van Beverwijk en Velsen en een eerewacht van zes hee- ren te paard. De manen der paarden zijn sierlijk sa mengebonden met rozetten in witte en gele kleur. Onder de wachtende vereenigingen zien we o. m. de afdeelingen Velsen en Bever wijk van den R.-K. Volksbond, de R.-K. Middenstandsverceniging „de Hanze' den R. K. Bopw vakarbeidersbond. den Haven- en Transportarbeidersbond, de afd. Beverwijk van de Mariavereeniging, het Kruisverband te Beverwijk, de vereeniging van R.-K. Post en Telegraafpersoneel te Beverwijk, de Broederschap der H. Familie, de vereeni ging voor de Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo, het Jongenspatronaat St. Gerardus Majella. het Gezelschap van den Stillen Omgang, het vaandel van St. Agatha, patrones der nieuwe kerk en nog enkele andere vereenigingen. De Harmonie St. Caecilia komt om zich aan het hoofd van den stoet te stellen. 't Is even over half zeven als de Hoog eerw. heer Deken gezeten in een rijtuig met eenige kapelaans van zijn parochiekerk en den Zeereerw. heer Pastoor Homulle aan de grens van zijn parochie aankomt. Dan stelt de stoet zich op en voorafgegaan door de Harmonie zet men zich in bewe ging. De eerewacht te paard flankeert het rijtuig van den jubilaris en een viertal rij tuigen met leden van de feestcommissie sluiten de rij. Zoo gaat het Beverwijk door. Overal is 't geweldig druk, vooral op de Breestraat. 't Wordt een ware zegetocht door de paro chie, De meeste personen, die den stoet bij den ingang van Scheybeeck hebben gezien, willen nog eens van den aanblik genieten en haasten zich naar den ingang van de kerk aan de Breestraat, waar zich zoodoende ontzaglijke menschenmassa verzamelt. De politie zorgt hier, evenals bij het begin van den intocht, uitstekend voor de orde en regelt het verkeer. Bij den ingang der kerk is een groote schare van bruidjes opgesteld, allen in 't wit gekleed en met palmtakken en bloemen in de hand, die den jubilaris bij zijn intrede in zijn kerk zullen verwelkomen. Als de stoet voor den ingang halt maakt, gaat er een luid hoera op van de dichte menigte. Onder de jubelende tonen van het orgel komt de stoet in de kerk en verwijdert de jubilaris zich even in de pastorie. Inmiddels heeft men de toegangen tot de kerk geopend en de menigte stroomt naar binnen en al spoedig is geen plaatsje meer onbezet, zoodat velen zich met een staan plaats moeten tevreden stellen. De bruidjes hebben zich aan weerszijden van het middenpad geschaard. Het altaar is smaakvol versierd met dahlia's in verschillende kleuren, ook de twee communiebanken dragen vazen met dahlia's. Uit het midden van den koepel hangt een fraaie bloemenmand. Een cirkel van electrisch licht boven in den koepel be kroont het geheel. Het openingstak Als de jubilaris de kerk weder binnen treedt, klinkt hem een heerlijk Hosanna tegen, gezongen door een koor van school meisjes onder leiding van een der onder wijzeressen. Dan begeeft hij zich naar het hoogaltaar, vergezeld van eenige Zeereerw. heeren geestelijken, onder wie wij opmerken den Zeereerw. Heer Pastoor Quant van Noord- wijkerhout, den Zeereerw. Heer Pastoor Slenters van Ilpendam, den Zeereerw. Heer Pastoor Wouterlood, den Zeereerw. Heer Rector Höppener, regent van de bisschoppe lijke kweekschool te Beverwijk, den Zeer eerw. Heer Homulle en de Weleerw. heeren kapelaans der parochie. Behalve de familie van den jubilaris, be vinden zich in de eerste rijen ook de Edel- achtb. heer Jhr. J. C. W, Strick v. Linscho- Maar de hoogeerw. deken is gespaard, ook al zijn er stormen over hem heen gegaan. Spr. memoreert hoe tien jaar geleden zijn Hoogeerw. door een ernstige ziekte werd aangetast en hoe de vurige gebeden der pa. rochianen hem hebben behouden. Ten slotte richt spr. een woord van har telijk welkom tot den jubilaris. Laat ons uiting geven aan onze vreugde, zoo besluit hij en aanhoor de klanken van vreugde van een volk, dat zijn priesters wil eeren. Hierna celebreerde de jubilaris een kort lof, geassisteerd door den weleerw. heer J, P, Doeswijk en den weleerw. heer H. F. Coppens, kapelaans der parochie. Op zeer lofwaardige wijze werden door het koor enkele gezangen uitgevoerd. Na den zegen met het Allerheiligste werd een lied aan den Hoogeerw, Heer Deken bij zijn 50-jarig priesterjubilé ingezet, dat door de geheele kerk spontaan werd mee gezongen. Langzaam stroomde dan het kerkgebouw leeg en verspreidden zich de menschen over de Breestraat, opgetogen nog spreken de over de mooie plechtigheid, den intocht en de schitterende versiering der grootsche Kerk, Vooral dient hier vermeld te worden, dat het kruis, dat den koepel der Kerk siert, geheel electrisch was verlicht, hetgeen reeds van verre een schitterenden aanblik ople verde. Tot ver in den omtrek was de lichtende top van den koepel te zien. Nog lang hleef 't druk op straat en er heerschte feeststemming. Huldiging in de Pastorie. Na afloop der kerkelijke plechtigheid, ver zamelden zich in de pastorie behalve de familie van den jubilaris en de geestelijk heid ook de leden van de feestcommissie, het Kerkbestuur, de Burgemeester met den gemeente-secretaris en wethouder Eijcking. Hier bood de weleerw. heer kapelaan v. Houten namens het feestcomité het geschenk der parochie in teekening aan, n.l. een marmeren communiebank voor de kerk. Reeds bezit de kerk een marmeren com muniebank, de tweede echter was tot nog toe slechts van hout. De bank wordt vervaardigd door den Haarlemschen beeldhouwer J. Maas. Het relief van de nieuwe bank stelt voor de vervulling van de voorafbeelding, welke het relief van de andere bank voorstelt. De reeds bestaande bank heeft een relief, dat een afbeelding geeft van het Manna, op de nieuwe bank ziet men in het relief, Christus het Allerheiligst Sacrament aan Zijn leerlingen uitdeelend. De Hoogeerw. Deken toonde zich met dit geschenk ten zeerste ingenomen en getuigde zijn zeer hartelijken dank. Dan nam de burgemeester van Beverwijk Jhr. J. C. W. Strick van Linschoteu 't woord. In zeer sympathieke bewoordingen schet ste spr. den persoon van deken Waare en legde er vooral den nadruk op, dat hij, be halve zijn. groote verdiensten als priester, pastoor van zijn parochie en deken van het dekenaat Beverwijk, ook zooveel had ge ijverd voor het maatschappelijk belang van zijn parochianen en van Beverwijk. Hiervoor bracht spr. den jubilaris zijn hartelijken dank en besloot met den wensch, dat de zegen door Deken Waare aan zoo talrijk velen gebracht, verduizendvoudigd zou mogen worden in zijn eigen persoon. Dc ZeerEerw. heer Pastoor Wouterlood bood vervolgens als vertegenwoordiger van dc geestelijkheid van het dekenaat.Beverwijk het geschenk van de geestelijkheid aan. Het voornaamste ambt van den priester is het opdragen van het Misoffer. Het kan dan ook niet genoeg luister worden bijgezet en daar om had de geestelijkheid van het Dekenaat gedacht goed te doen, den HoogEerw. jubila ris een kasuifel, twee dalmatieken en een velum in witte kleur ten geschenke te ge ven. Op hartelijke wijze dankte de jubilaris voor het kostbare geschenk en sprak de ver zekering uit, d,at hij de schenkers onder het H. Misoffer zou gedenken. Namens dc oud-kapelaans der parochie bood de ZeerEerw. heer pastoor Quant een cadeau aan, bestaande uit een electrische lichtkroon, waarvoor dc HoogEerw. heer De_ ken den gevers eveneens hartelijk dank zegde. Nadat de wijn was rondgediend, begaf het gezelschap zich naar den tuin der pastorie, waar het muziekgezelschap zich inmiddels had verzameld en waar den jubilaris een se renade werd gebracht. Met een „Lang zal hij leven", dat door de aanwezigen werd medegezongen en een luid hoera-geroep, was de feestelijkheid ten einde en de plechtige inluiding van het jubilé, die in alle opzichten schitterend slaagde, be sloten. De plechtige Hoogmis. Vrijdag, feestdag van Maria Hemelvaart, de groote dag van het jubileum. Te 10 uur droeg de HoogEerw. heer De ken aan het hoogaltaar de plechtige Hoogmis op, geassisteerd door den ZeerEerw. Heer Pastoor Slenders, als diaken en den Wei ten, burgemeester van Beverwijk, vergezeld r- i t ,s van den gem.secretaris, den heer V. Loenen EeïY' kaptelaan ^nol'S, aly^d,aken. A Ic r* ontoroc tiindonfH on no \X/ ol/inrnf U/< en den wethouder Eyckmg, verder nog enkele leden van den gemeenteraad. Als de jubilaris omringd door de geeste lijkheid zich in het priesterkoor heeft neer gezet, beklimt de weleerw. heer kapelaan v. Houten den kansel. Spr. richt zich tot den jubilaris. Hij brengt in herinnering, hoe bij den intocht overal vreugde en blijdschap heerschte en hoe de kerk, een huis des gebeds; nu des te meer een huis van vreugde is. Een feest, zooals thans te Beverwijk ge vierd wordt, is, zoolang 's menschen heuge nis gaat, nog nooit gevierd. Slechts weinige parochies hadden de eer, een gouden jubi laris in hun midden te mogen hebben. Het past dus, dankbaar te zijn. Spr. brengt in herinnering, hoe 50 jaar geleden het verlangen des levens van den Hoogeerw. Jubilaris werd vervuld, hoe er ook anderen met hem op dien dag deielfde gunst deelachtig werden, die thans echter zijn heengegaan. Als cantores fungeerden de Weleerw. heer kapelaan v. Houten en kapelaan Doeswijk. De kerk was dicht bezet met geloovigen. De feestpredicaie. Na het H. Evangelie beklom de ZeerEerw. heer Pastoor Quant den kansel tot 't houden van de feestrede. De gewijde spreker had tot text gekozen de woorden van de H. Schrift: „Deze is gesteld tot opstanding van velen". Allereerst memoreerde spr, het 50-jarig priesterschap en 't feit, hoe 50 jaar geleden de jubilaris het' H, Sacrament van het pries terschap had ontvangen. Dan tot zijn text, woorden komend, wees spr. er op, hoe deze gesproken werden door Simeon, toen Chris tus bezit nam van zijn nieuw priesterschap. Het was als een blij wachtwoord voor het katholieke volk, zoolang er een priester zal zijn, die zijn taak vervult. De priester toch heeft tot taak de belangen van het volk te behartigen bij God. De ka tholieke wereld.ziet in hem een der engelen, die opstijgen en nederdalen langs den ladder van Jacob, afdalend, om de nooden van het volk te hooren, opstijgend om de belangen van het volk bij God te bepleiten. De priester is niet zoozeer mensch door stof, maar door zijn uitverkiezing, hij is een middelaar, evenals Christus. De priester is de uitdeeler der geheimen Gods, hij is er om het volk Gods weldaden te bewijzen. Dit is het gevolg van de verhouding van den priester tot het H. Sacrament, want het Priesterschap heeft én zijn oorsprong èn zijn doel gelegen in dit H, Sacrament'. Neem het H. Sacrament weg en er is geen priester meer noodig. 'De priester is gesteld om het offer op te dragen voor de zonden der menschen. Neem het H, Misoffer weg en er zal geen priester meer zijn. Het H. Sacrament kan niet bestaan zonder priester, de priester kan niet bestaan zonder het H. Sacrament. Wij zien tot den priester op en toch is hij maar gewopn mensch. De bijzondere kracht, die hij noodig heeft om zijn plicht te vervullen, put hij uit het H, Sacrament, kracht om een afspiegeling te zijn van Christus, als bemiddelaar trsschen God en Zijn volk. Allen zijn wij verplicht Christus in onS le ven uit te drukken, dus zooveel te meer moet de priester gelijkvormig zijn met Chris tus. De priester leert ook het offer van zich zelf te brengen aan het altaar. Daarom kan de priester in 't vervullen van zijn plichten, zich ook vrijwillig opofferen, wat dikwijls in strijd is met de menschelijke wijsheid. Dan meer bijzonder tot het jubileum van den HoogEerw. Heer Deken overgaande, wijst spr, er op, dat de jubilaris iemand is, die niet houdt van lofredenen op hem zelf. Daarom zal spr. over zijn verdiensten ook niet uilweiden. Maar wel wil hij noemen de kroon op het werk, de nieuwe kerk, die daar staat als een citadel, breed en machtig om de parochianen te beschermen, Gods onmisbare zegen was zeer zeker noodig om dit werk te volbrengen, maar de jubilaris was de groote stuwende kracht cn de leider van dc bemoeiingen, die tot zoo schitterend resultaat voerden. Daarom past het den parochianen dank baar te'zijn. Spr. besluit met den wensch, dat het ge- zamelijk gebed van priester en geloovigen hen eenmaal vereenigd in den Hemel hier namaals zal mogen brengen. Na de plechtige Hoogmis werd een feest cantate door het koor op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerd. De receptie. Van dc gelegenheid, die des middags werd geboden om den HoogEerw. jubilaris te complimenteeren, werd een zeer druk ge bruik gemaakt. Tal van ZeerEerw. heeren Pastoors uit den omtrek en Eerw. heeren geestelijken kwamen Deken Waare met zijn gouden jubileum gelukwenschen. Ook verschillende corporaties en paro chianen vooral bleven niet achter om den beminden pastoor te komen feliciteeren. Het was den geheelen tijd een komen en gaan van personen. Ook schriftelijke felicitaties en telegram men van hulde kwamen in groot aantal binnen, o.m. van Z, D. H, den Bisschop en den HoogEerw. Heer Vicaris-generaal, een bewijs te meer, hoe de HoogEerw, heet Deken Waare in zijn Dekenaat en ver daar buiten een geziene en beminde persoonlijk heid is. Hei sluitingslof. Des 's avonds te 7 uur celebreerde de de jubilaris het plechtig sluitingslof, daarbij geassisteerd door de Weleerw. heeren Looyaards en Bekkers. De kerk was over vol. De verschillende gezangen werden door. het koor op verdienstelijke wijze uitge voerd. Met dit Lof was de officiëelc viering van het jubilé besloten. Vermeld dient nog te worden, dat de eerepoorten voor de pastorie en den ingang der kerk, evenals het kruis op den koepel der kerk, electrisch verlicht waren. Het was kortom een feestviering die R.oomsch Beverwijk eer heeft aangedaan én nog lang heugen zal. Onder groote belangstelling is gevierd ge worden het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. Heer L. J. Boogmans, pastoor aan de kerk van den H, Joannes den Doo- per aan de Amsterdamstraat te Haarlem. Verscheidene parochianen hadden ter eere van dit jubilé de vlag uitgestoken, wat een feestelijken indruk maakte. Donderdagavond 7 uur celebreerde de ju bilaris de plechtige Vespers, geassisteerd door de Weleerw. Heer A. J. M. Postma en C. Vis, kapelaans der parochie, resp. als diaken en sub-diaken en den Eerw, Heer A. Stolwijk als ceremoniarius. Kapelaan Postma. hield tijdens de Vespers een korte toespraak, waarin hij o.m. wees op de verdiensten van den jubilaris en aller gebed voor hem verzocht. De kerk was bijzonder fraai versierd door de goede zorgen van den heer J. M. Barnhoorn. bloemist te Overveen. Zelfs langs wanden en zoldering was bloemver- siering aangebracht. Vrijdagmorgen half 11, droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op, geassisteerd door de Weleerw. Heeren J. Vermeulen en W. Boin, oud-kapelaans der parochie en den Eerw. Heer Stolwijk. De kerk was geheel gevuld met geloovigen, die aldus toonden, belang te stellen in het feest van den her der. Na het Evangelie beklom de ZeereEerw. Heer J. J. M. v. Vastenhoven, pastoor te Rotterdam, vriend van den jubilaris, den kansel tot het houden van de feestpredika tie. Tot tekst had Zijn Eerw. gekozen de woorden uit het boek Ecclessiasticus: „Et radificavir in populo honorificato"; „En ik heb wortel geschoten onder 'n geëerd volk". ZijnEerw. merkte allereerst op, dat de jubilaris thans zelf niet het woord wilde voeren, omdat zijn hart te veel vervuld is van dankbaarheid voor de volheid der genaden, hem in de 25 priesterlijke jaren geschonken, Spr. wenscht jubilaris en ge loovigen geluk met dit feest en wijst er ver volgens op, hoe ook Haarlem's bevolking alle eeuwen door getoond heeft, een volk Gods te zijn. In dit verband herinnerde spr. o.m. aan de kruistochten en de inneming van Damiate. Vanuit deze parochie ver trekt ook steeds de „Stille Omgang", om te getuigen van de liefde en eerbied voor Jezus Christus in Zijn H. Sacrament. Eerbied en liefde heeft het Haarlemsche volk ook voor z'n priesters wat thans weer bewezen wordt door het nfieeleven met dit feest. In breede trekken schilderde spr. ver volgens de hooge waardigheid van hét H, Priesterschap, om vervolgens aan te stip pen, hoezeer de jubilaris, die als vreemde ling hier kwam, door zijn parochianen ge waardeerd wordt. De jubilaris, aldus spr. is vol eenvoud en zoekt geen waardeering, maar toch heeft men ze hem gaarne ge schonken. De Eerw. spr. verzocht ten slotte aller gebed voor den jubilaris en hem als schoon ste geschenk te geven hun trouw en onder danigheid jegens hem. Deze mooie predikatie maakte op de aan wezigen diepen indruk. Na de Hoogmis werd „Jesu, dulcis me- moria" gezongen, terwijl voor de H. Mis de „Veni Creator" uitgevoerd was. Om half twee begon de officiëele recep tie. Behalve de jubilaris en familieleden wa ren in de keurig versierde gymnastiekzaal van de nieuwe school aanwezig de kape laans der parochie en andere E.E.H.H. gees telijken, kerk|- en armbestuur, kerk- en armcollectanten, zangkoor, patronaatsbestu- ren en nog verscheidene andere colleges. Kapelaan Postma nam het eerst het woord, om den jubilaris namens allen in hartelijke bewoordingen geluk te wer.- schen. Spr. weet zeker namens de geheele parochie te spreken, omdat de pastoor zoo veel voor haar gedaan heeft. Spr. wil niet alles noemen, wat de pastoor gedaan heeft, want dit zou niet strooken met diens een voudige ideeën. Maar dit wil hij wel zeg gen, dat sinds de toch nog betrekkelijk wei nige jaren, dat de pastoor hier werkzaam is, geweldige veranderingen ten goede hebben plaats gegrepen. Daarvoor brengt spr. hem namens de geheele parochie dank en hij wenscht hem toe dat, zoo God en zijn over heid het wenschen, hij nog lange jaren hier werkzaam moge «zijn. De heer Duin, kerkmeester, overhandigde dan met eenige vriendelijke woorden het cadeau der parochie: een geschenk onder couvert. Pastoor Boogmans sprak dan een kort, doch hartelijk dankwoord, waarbij hij in zijn grooten eenvoud allen lof afwees en de verdiensten, door hem verzameld, niet wil de tellen. De verschillende redevoeringen werden luide beapplaudisseerd Hierna werd door het St. Gertrudis-patro- naat een „Jubelzang" gezongen. De uitvoe ring er van, onder de leiding van mej. Van Zutphen, was keurig. Van 2half 4 werd dan receptie gehou den, welke bijzonder druk bezocht was. Den geheelen tijd was het een ,,va-et-vient", waarmede wederom de sympathie voor den jubileerenden pastoor getoond werd. Van verschillende zijden gewerden den jubilaris prachtige geschenken en fraaie bloemstuk ken en verder schriftelijke bewijzen van be langstelling. Zoo ontving hij o.m. van het zangkoor een eetservies, van het jongens koor kristal glaswerk met kristallen fles- schenbakken, van de H. Familie, afd, man nen, een gebrandschilderd raam. Van de geestelijkheid, die den jubilaris geltik kwamen wenschen, noemen we o.m. den Hoogeerw. Heer Mgr. G. H. F. Stoffels, déken van Haarlem en Mgr. P, C. Wijten- bürg, oud-dekën van 's-GraVenhage. De Hoogeerw. Heer vicaris-generaal, Mgr. M. P. J, Möllmann had des morgens tijdens het H, Misoffer in het priesterkoor plaats geno men. Om 7 uur celebreerde de jubilaris een plechtig danklof geassisteerd door de beide kapelaans, de Weleerw. Heeren Postma en Vis, Dit danklof werd door zeer velen bij gewoond. Ook thans voerde het zangkoor, evenals des morgens bij de H, Mis, de verschillende gezangen keurig uit. 1 ijdens dit Lof hield de jubilaris een tref fende predikatie, waarin hij o.m. schetste, hoe de redelijke schepselen Gods geschapen zijn, om God te verheerlijken en hoe vooral dc priesters daartoe voorbestemd zijn. Spr. gaf uiting aan zijn dankbaarheid jegens God, voor het vele goede, hem in de afgeloopen 25 jaar geschonken en door hem aan den geloovigen, Spr. waardeert zeer de moeite, welke men zich getroost heeft van de zijde der paro chianen, om dit feest zoo waardig te vieren. Spr, is echter vooral dankbaar voor de steeds ondervonden medewerking. Nooit deed hij een vergeefsch beroep op de mild dadigheid der parochianen. Daardoor is veel tot stand gekomen: patronaten, een nieuw patronaatsgebouw, een nieuwe school, enz. Spr. heeft daartoe ook meegewerkt, maar slechts voor een deel. Op de milddadigheid en opofferingsgezind heid zal echter nog eens een beroep moe ten worden gedaan, n.l. voor de voorgeno men uitbreiding der kerk. Maar spr, ver trouwt, dat ook te dezer zake de medewer king zal verleend worden. In het slot zijner gloedvolle predikatie spoorde spr. in een heerlijke peroratie aan, vooral de geestelijke belangen steeds goed te verzorgen. Ook deze predikatie maakte diepen in druk. Met den lofzang „Tc Deum Laudamus" en den zegen met het Allerheiligste werd de kerkelijke plechtigheid besloten. Daarna vereenig-den jubilaris, familieleden en E.E. H.H, Geestelijken zich in de gym nastiekzaal van de nieuwe school, waar de leden van den Mariakrans en van het St. Gertrudis-patronaat opvoerden: „De Ver borgen Altaarstoet". Dit spel stelt in beel den voor, dat Jezus in het H. Sacrament ook door Hemelingen aanbeden wordt. De Hemelingen worden in verschillende groepen geleid naar het altaar van het Lam volgens de Openbaring het zinnebeeld van Christus en brengen daar hun hulde. Bij elke groep wordt Maria, als Koningin, tegenwoordig gedacht. Er zijn groepen van Engelen, Aartsvaders, Apostelen, Maagden, Martelaren en Boete lingen. De opvoering slaagde bijzonder goed. Voor de parochianen zal zij plaats hebben, n.l. Dinsdag 19, Donderdag 21 en Zondag 24 Augustus, Gisteravond oogstte zij reeds veel bijval en het was een waardig besluit van de feest viering bij het zilveren priesterjubilé van pastoor Boogmans. Het is een schitterend feest geweest. En we kunnen ons voorstellen dat de Zeer Eerw. Jubilaris ten zeerste was ontroerd door al dc voortreffelijke bewijzen van aanhankelijkheid aan hem gegeven gedu rende de twee eerste jubeldagen van de herdenking van zijn feest. De goede Pas toor wist en begreep dat die hulde werd gebracht aan hem als Priester, als den Geestelijken Vader van de hem toever trouwde kudde en dat dat alles belofte, leven inhield van trouw aan de kerk. En zou hij een grooter feest kunnen verlangen? Een grootschere hulde is naar onze mee ning niet denkbaar. En onze bewondering voor de leden der verschillende commis sies van voorbereiding en onze gelukwen schen met het eclatante welslagen ervan. En voorzeker ook in naam van Pastoor J, H. H, Saulenn, dank aan allen die de com missies in staat hebben gesteld hun groote plannen op een zoo alles overtreffende wijze ten uitvoer te brengen. Dagen om nooit te vergeten. De paro chie was in feesttooi én, gelukkig, het "weer was zoo erbarmelijk een volle luister bij te zetten aan de versiering en had vooral een groot aandeel in het charme dat zoo goed uitkwam in den kleurrijken optocht. De parochie Spaarnwoude aan de Lie heeft haar Pastoor niet alleen waardig ontvan gen en zijn zilveren feest prachtig gevierd, doch ook een onvergetelijken indruk ach tergelaten voor den grijzen Herder van er kentelijkheid voor het vele dat hij in de parochie tot stand heeft gebracht. Onze hulde! In den avond /an Donderdag den 14en Augustus vingen de feesten aan. Om on geveer 6 uur zou de plechtige intocht een aanvang nemen en het enthousiasme waar mee dit geschiedde, wagen we nauwelijks te beschrijven. Prompt op tijd hadden zich alle deelnemers verzameld aan den Sla perdijk om hun Pastoor te ontvangen. Een kleurrijke stoet van ruiters, versierde fiet sen, bruidjes, o! te veel om op te noemen, bewoog zich levendig tusschen de drom men van toeschouwers, toen Pastoor Sau lenn arriveerde. De jubilaris werd welkom geheeten door kapelaan Joh. Adr. S. Groen die de volgende rede uitsprak: Zeereerw. Jubilaris. Het is mij een genoegen U welkom te heeten in Uwe parochie, 't Doet me des te meer genoegen, omdat ik u het welkom mag toeroepen namens het Kerkbestuur en al uw parochianen. Ja, al uw parochianen hebben zich opgeaakt om u, hun Herder en zielszorger 'n feestelijke ontvangst te bereiden. Allen, zonder uitzondering heb ben zich beijverd om u, Christus' plaats- bekleeder onder hen, de eer te bewijzen die u toekomt en die zij nu, op den voor avond van de heugelijke viering van uw zilveren Priesterfeest zoo gaarne brachten. Dankbaarheid toch vervult de harten uwer geloovigen, Groote daden immers hebt u ge wrocht. Hierover uit te wijden is hier de plaats niet, doch met 'n enkel woord mag, neen moet ik toch wijzen op het heerlijk bouwwerk, wat verrezen is aan den uiter sten hoek van uw parochie, in het stille dorpje, dat onder den rook der groote St, Bavo, toch geestelijke hulp zoo ver moest zoeken. Doch niet door uw bouwwerken bent u het grootst, hebt u het meeste recht op onze dankbaarheid en liefde. Uw groot ste, schoonste, verhevenste daden zijn die, welke in stilte zijn gewrocht, zijn die welke bestonden in Uw verschijnen aan 'n ster venssponde, zijn die, waar U diepgevallen opbeurdet uit hun zondenstaat, zijn die, waar U de armen van Uw goederen déel- det. Zeker, ze zijn in stilte verricht, vroe gen geen dank. maar nu willen wij ze ge denken. Nu willen wij jubelen, blij als we zijn, ook ónze liefde en dankbaarheid eens te kunnen toonen. Doch, laat ik eindigen, ik moet kort zijn. De paarden trappelen reeds van ongeduld om U te voeren naar 't eenvoudige kerkje aan den SpaarnwQu- derweg, waar groot en klein verlangend naar Uw komst uitziet, We willen in een zegetocht gaan den weg, dien U zoo hon derden malen trots regen en storm betuf- te, doch een oogenblik vertoeven bij de kerk St, Augustinus waar de jeugd mijn kort woord vanwelkom zal onderstrepen. Daarna begon de optocht. Men zette zich in beweging op weg naar St. Adel bert. Onder een uitstekende leiding van de politie ten opzichte van het publiek, met een loffelijke orde van de commissie-leden ten opzichte der deelnemers, ging men op weg. Voorop twee herauten te paard, die in hun middeleeuwsche kleederdracht alle aandacht tot z-ich trokken en bovendien een zeer bijzonder cachet aan het geheel ver leenden. Vervolgens het Harmoniekorps „St. Jacobus" dat den optocht met muziek opluisterde en ook later nog eenige wijsje^ ten beste gat, wat de opgewektliëid en dc geestelijke stemming op het inhalen niet weinig verhoogde. Daarachter kwam de kleurige groep der ruiters. Wij telden er een vijftigtal. Allemaal trouwe parochianen die met hun geel-witte sjerpen om en de gekleurde jockey-petten op te paard de eerewacht vormden van den beminden pas toor. Daarna kwam het eerste rijtuig waarin het Uitvoerend Comité Spaarndam Kaci plaats genomen, n.l. de heeren: A. G. van Breda, Th. Jukes en S. W. Balm. De groep der bruidjes volgde hier na. Allemaal jonge meisjes, kinderen nog, die in hun blanke kleertjes den weg baanden voor den jubilaris. Eenige dames hadden zich ter beschikking gesteld om de orde te handhaven onder dit lieftallige groepje. De clou van den stoet was het rijtuig dat nu 'volgde. Hierin had de jubilaris plaats genomen. Pastoor Saulenn nam de versie ring nauwkeurig op en stelde in alles be lang, Overal waar hij voorbij kwam, gingen toejuichingen op uit de menschen die zich langs den weg hadden geschaard. En Pas toor Saulen hield niet op te groeten en daarmee zijn overvloedigen dank eenigs- zins te uiten. In het volgende rijtuig hadden eenige le den van het Eere-Comité plaats genomen. Als een waardig slot van den feestelijken optocht volgde de groep van versierde fietsen. Een mooi resultaat bereikt men hier altijd mee. Vooral wanneer het weer is als Donderdagavond en een vroolijk zonnetje schijnt, levert zoo'n stoet van schijnbaar zich voortbewegende bloemenmanden een indrukwekkend schouwspel op. Deze groep van wel dertig fietsrijders oogstten o.i. al leszins verdienden bijval. Voor het slot had men een vèrrassing be waard. Een bijzonder pluimpje voor den ontwerper daarvan, den heer Assema. Op een fiets was een model vervaardigd van de kerk aan de Lie de kerk die Pastoor Saulenn zoo dierbaar is geworden. De miniatuur-kerk had flinke afmetingen en was geheel uit versche bloemen samenge steld. Ofschoon de toeschouwers luide ge noeg hun goedkeuring te kennen gaven, wilden we hier toch een bijzondere ver melding van geven. De optocht bewoog zich mtusschen vóórt en bereikte tegen halt zeven het kerkje van St. Adelbert. Alles wat met den optocht meeging, scheen zich daar te hebben verzameld. Het kerkje was tjokvol en ook in de omgeving gj« van was geen plaatsje onbezet. Dc Harmonie speelde een vroolijken marsch. Pastoor Saulenn sloot zich bij de ver schillende comité's aan en ging de naast het kerkje gelegen zaal binnen. Bij monde van den heer A. J. van Breda werd daar het prachtige cadeau van de Spaarndam- mers aan den Jubilaris overhandigd. Een kostbare monstrans. Een prachtig geschenk wat Pastoor Sau lenn onnoemelijk veel genoegen heeft ge daan en waaraan Spaarndam nog langen tijd met trots op kan terugzien. Kapelaan Joh. Adr. S. Groen overhan digde namens de naaikrans van St. Adei- bert een velum dat door de dames was vervaardigd. Een mooi stukje handwerk dat een aanwinst zal blijken voor de kerk. Hierna kwam de Jubilaris het stamp volle kerkje binnen waar hij werd begroet met een welkomstlied dat door de aan wezigen staande werd gezongen. In zijn toespraak die de Pastoor hierna hield zeide hij thuis nooit de jongste ge weest te zijn en dus niet uit ondervinding te spreken wanneer hij meende dat dc jongste ondanks alle pijnen en zorgen, toch het dierbaarst is aan de ouders. Als zoo danig beschouwt spr. ook Spaarndam als zijn jongste kind en heeft hij voor St. Adel bert een bijzondere sympathie. Het kerkje bloeit en de aanhankelijkheid had moei lijk duidelijker kunnen worden bewezen dan vandaag is geschied. De Pastoor beloofde dat zoo spoedig'mo gelijk, in elk geval binnen de vijf jaar St. Adelbert een zelfstandige parochie zal worden. Snr, zegde bijzonderen dank en beloofde a.s. Zondag zelf de Hoogmis in het kerkje te zullen houden, Hierna had er een kort Lof plaats. Het Allerheiligste was plechtig uitgesteld in de monstrans het cadeau van de Spaarndam- mers. Het Lóf werd besloten met het ju bellied. Hierna zette Pastoor Saulenn zijn zege tocht voort Nu naar de kerk aan de Lie, Het liep al tegen acht uur toen men daar aankwam. Terzijde van den tuin voor de pastorie hadden de ruiters zich tot een es corte verzameld en onder de vroolijke to nen der muziek stapte Pastoor Saulenn uit het rijtuig om zich naar de pastorie te be geven. In den tuin hadden zich de bruidjes geschaard als ook het comité van voorbe reiding, afd. Spaarnwoude het kerk- en armbestuur. De ZeerEerw. Jubilaris ging onder eerebogen door van lijn groen en witte rozen welke bogen gedragen werden door bruidjes. Zoodra Pastoor Saulenn de pastorie was binnengegaan werd de optocht ontbonden en ging men de kerk binnen die door de firma van Empelen, te Heemstede, keurig was versierd. Een kort Lof volgde waaronder kapelaan Joh. Adr, S. Groen een woord van wel kom sprak onder de zinspreuk: Dominus reget me et nihil mihi decrit. De Heer is mijn Meester en aan niets zal het mij ont breken. Spr. schetste de Priesterwijding en de jaren die sinds waren verloopen en legde er den nadruk op wat groote beteekenis deze dag voor den Jubilaris moest heb ben. In gloedvolle woorden schilderde ka pelaan Groen hoe voor de jeugd: de scho len, voor de ouderen: het verenigingslo kaal tot stand was gekomen. En hoe Pas toor Saulenn tenslotte zijn Priester-ideaal had bereikt gezien door de stichting van het kerkje van St, Adelbert. Spr. durfde vertrouwen dat de Jubilaris ook zijn groo te doel zou weten té bereiken: een nieuwe kerk aan de Lie, Na het Lof had in de pastorie de aan bieding plaats der cadeaux van de pa rochianen aan den Jubilaris. Spaarnwoude scheen bij Spaarndam niet ten achter te willen blijven, want ook hier werden prach tige geschenken aangeboden. Zoo werd o.a. aangeboden namens alle parochianen een volledig ameublement, een ontbijt- en een eetservies. Namens dc ver eenigingen een haard en eenige schilde rijen. Bovendien was er 'n schat van bloem stukken. De parochianen hadden zich intusschen voör de pastorie verzameld. De schitterend versierde tuin allemaal belangeloos werk der parochianen en dus een pluimpje over waard, was nu ook electrisch verlicht, De illuminatie die was uitgevoerd door den heer Bouman, te Haarlem, voldeed natuur lijk goed en bood een schitterenden aan blik. Ofschoon de feeststemming nog lang aan hield, waren hiermee de plechtigheden voor Donderdag geëindigd. DE TWEEDE DAG, In den morgen was er maar weinig t« bespeuren van een feest in de natuur. Den geheelen nacht door waren de regenbuien elkaar opgevolgd en ook in den morgen, lot* Piïgeveer 10 'uur toe, had de versiering -, veel 'rie idoorstaaró Het wterk -scheen echter jsolied in eikhar te zitten- en zoowel de verf als het groen en de bloemen weer stonden aan de machten der natuur. Het feest zou verder gevierd worden in de kerk dus onder een beschermend dak _en het weer zou dus ondanks alles toch niet als spelbreker optreden. De dag werd ingezet met een stille H, Mis om kwart over zeven met algemeene H. Communie voor de parochianen. Een groötsch schouwspel was dit. Jong en oud, groot en klein, geen enkel wilde achterblij ven om dit feest van den Herder op waar dige wijze in te zetten. En na alle gebe den die voor den dierbaren Pastoor zijn gestort twijfelen we niet of het werk van den Jubilaris zal in Spaarnwoude en Spaarndam vruchten afwerpen, Maria ten Hemel-opneming! Is er geen mooiere dag denkbaar om zoo'n feest tc vieren? Om kwart voor 'tien begon de plechtige Hoogmis. Toen de Veni Creator werd ge- zonéèn waarmee de Jubilaris werd - inge- haald, was de kerk tjokvol en geen plaats je meer onbezet. De verschillende functies werden als volgt verricht: Celebrans, de Zeereerw. Jubilaris Pastoor J. H. H. Saulenn; Pres byter assistens, de ZeerEerw. heer P. Sau lenn een broer van den Jubilaris en i as toor' te Egmond a. d. Hoef; Diaken de Weleerw. heer S. A. Willemsen. kapelaan van de St. Laurentius-parochié te Rotter- dam en subdiaken de Weleerw. heer kape laan Joh. Adr. S. Groen! Het zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur, den heer Geldrop, en bege leid door den organist G. van Assema, op verdienstelijke wijze een vierstemmige ml* van Perosi uit. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan S. A. Willemsen. te Rotterdam, Als motto had de weleerw. spreker -geko- zen: Elegi vos ut eatis et fructum altera-, tis et fructus vester maneat. Ik heb u ver koren opdat ge zoudt uitgaan en vruchten dragen en opdat uwe vrucht blijvend zou Z1'spr. begon met te wijzen op de groote waardigheid van een Priester en zette da» dc volgende stellingen klaar en duidelijk uiteen. 1. De Priester leert gclooven. 2. Hij leert den geloovigen hun geloois- leven in te richten, 3. Hij verdedigt recht en orde. Tóen de welsprekende redenaar m kloe ke taal en duidelijke woorden deze stellin gen goed had verklaard aan zijn aandach-, ti<s gehoor, concludeerde hij niet den wensch uit te spreken dat Pastoor Saulenn nog vele jaren mag behouden blijven voor de parochie tot heil der zielen en tot wel zijn der geloovigen die in hun pastoor hc Priesterschap zullen leeren hoogachten en weten te leven om dc Eeuwige Zaligheid te verwerven. De plechtige Hoogmis werd beslotendoor een Te Déum én de Feestcantate. Des middags werd er aan de pastorie een druk bezochte receptie gehouden. Wij gc looven niet dat een der parochianen achtergebleven om zijn Pastoor te compli menteer,en. l 1 Dé dag werd besloten met een plechtig Lof. Na het Lof werd er in den tuin der pastorie die wederom schitterend was ge ïllumineerd een serenade gebracht door het Harmonie-corps ,,St. Jacobus civ R.K. Mandoline-club van Spaarndam. Door het zangkoor werd nog een stukje .ten ge" hoore gebracht. Eveneens door de patro- naatsmersies. Zoo huldigde de parochie van Spaarn woude aan de Lie haar Pastoor op een alleszins waardige wijze. En we kunnen dan ook niet. ons versla eindigcn dan met een woord van hulde aan de pa rochianen dié dit tot stand bracht en voor al ook eèn woord van dank aanden Wel- Eërw, heer kapelaan Joh. Adr, S. Gro.eo wien verreweg het grootste aandeel te beurt viel in de schitterende leiding en re- j geling der feestlijkheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10