Het Zilveren Priesterjubüé van den Zeereerwaarden Heer Th. A. J. M. VLEK, Pastoor te Vijfhuizen. Het Zilveren priesterfeest van Rector A, E. C, HU F. Zilveren Priesterfeest van den Hoog Eerwaarde heer deken A Hollenberg. 40-jarig Priesterfeest past oor dr. Th. Vlaming. Gouden Priesterfeest van oud-pastoor v. d. Bosch. Op luisterrijke wijze is Donderdagmiddag en Vrijdagmorgen het zilveren priesterju- bilé gevierd van den ZeerEerwaarden Heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Vijfhuizen en te Lijnden. Reeds van verre 'zag men de vlaggen wap peren met Pauselijken wimpel en het geheele dorp was in feesttooi gestpken. Geen enkele parochiaan, uitgezonderd hij of zij, die door dringende bezigheden was ver hinderd, was achter gebleven, om den bemin den herder op deze luisterrijke dagen een grootsche hulde te brengen en om uiting te geven aan hun dankbaarheid voor al het g ie- de dat de jubilaris voor hen gedaan heeft. Met den trein, welke om 2,52 aan het station te Vijfhuizen aankomt, werd de ju-., bileerende Pastoor Donderdagmiddag ont'. vangen door een deputatie van Vijfhuizen en de Lijnden, alsmede dooreen groot aantal schoolkinderen, die hem een lied toezongen. Hierna werd de ZeerEerw. jubilaris door den heer H. J. Post, hoofd der R.-K. school in een kort toespraakje welkom geheeten, waarin de spreker memoreerde de onver moeide werkkracht van hun pastoor en de groote daden, welke hij verricht heeft, Spr. wees op de bouwwerken, welke door hem gewrocht waren. Doch dit waren nog niet de beste onder de goede daden, want er zijn er, die gij in stilte hebt gedaan, aldus de heer Post tot den jubilaris en daarvoor willen wij nu in hoofdzaak onzen dank brengen. Daar om willen wij nu jubelen, omdat wij blijde zijn, ook eens onze liefde en dankbaarheid te kunnen toonen. Vervolgens werd den jubilaris nog eens in kinderlijke bewoordingen dank gebracht voor al het goede, wat hij vooral voor de jeugd gedaan heeft. Dit geschiedde bij monde van het dochtertje der familie Stokman, De kleine overhandigde na haar toespraakje den pastoor een fraaie bouquet bloemen. In optocht ging het hierna naar de nieuwe kerk. Een 100 M. vóór den stoet uit, ging een fanfarecorps. Het geheel werd ^géëscorr teerd door een aantal jongelui, gezeten óp paarden, en gekleed in zwarte broek, wit hemd en blauwe sjerpen. Bij de St. Augustinuskerk aangekomen stonden reeds vele parochianen hun beminden verder op te wachten. Aldaar werd de jubi laris namens de jeugd wederom tóegespro ken, door het "dochtertje van de familie Haaken. Ook dit toespraakje ging vergezeld van een mooie bouquet bloemen. Het kerkje in de Lijnden was echter hef eindpunt van den optocht. Een massa men- schen stond hier den stoet op te wachten, terwijl de omtrek schitterend was versierd, Guirlandes en mooie bloemen waren kwis tig aangebracht. Deze versiering was uitge voerd door de firma Baarssen uit Aals meer. Een werkelijk grootsche optocht was het, die den Zeeereerw. heer Pastoor Vlek naar de kerk had vergezeld, vqorop de heraut, alsmede de aanvoerder, en de an dere jongelui in hun aardige costumes, en daarachter de rijtuigen. Het was voorzeker een stoet, welke goed deed zien, dat allen meeleefden in de blijdschap van dit zilve ren priesterfeest van hun herder. Bij de kerk werd een lied gezongen, dat een wensch inhield en speciaal betrekking had op het zilveren priesterfeest. De woorden van dit lied werden den jubilaris mooi geealligrafeerd aangeboden. Hierna trok men naar depastorie, voor- afgegaan door een aantal bruidjes. De deuren der kerk werden inmiddels geopend en het volk stroomde het feeste lijk versierde Godshuis binnen. Prachtige bloemenmanden hingen vanaf de zoldering in het middenschip der kerk, terwijl ook de wanden met fraaie bloemen prijkten. Toen de jubilaris de kerk binnentrad om het Feestlof te celebreeren, werd door alle geloovigen wederom gezongen een loflied op den jubilaris, op de melodie van „Aan o Koning der Eeuwen". Toen de jubileerende pastoor op het al taar had plaats genomen, beklom de Zeer- eerwaarde heer J, M. Lucassen Pastoor te Halfweg den kansel tot het houden van zijn welkomstwoord. De Eerwaarde spr. bracht den jubileeren den herder dank voor al het goed; wat hij in zijn moeielijk priesterleven had verricht niet alleen op geestelijk, maar ook op so ciaal gebied. Vooral aan de mannelijke jeugd heeft u, aldqs spr. uw beste krachten gegeven en daarom zal het u ook goed ge daan hebben, dat de jeugd u het eerste welkom heeft toegeroepen. Voorts memoreerde spr. nog eens de verschillende gebouwen, welke door de zorgen van den jubilaris waren opgericht, alsmede de, nieuwe kterk aan het andere eind van zijn parochie. De Eerw. spr. hoopte, dat de priesterlijke arbeid van den zilveren jubilaris nog lang vruchten zou mogen dragen, had geëindigd, werd door den jubilaris zel- Nadat de spreker zijn welkomstwoord ven het plechtig Lof gecelebreerd, daarbij geassisteerd door den ZeerEerw. heer J. H. M. Peeperkorn, pastoor te Limmen en den W.elEerw. heer H. J. M. Peeperkorn, kapelaan te Noordwijkerhout, respectieve lijk als diaken en sub-diaken, en den Wel- Eerw. heer G. J. Schneiders, kapelaan te Halfweg, als Ceremoniarius. Nadat het Lof geëindigd was, werden door het fanfarecorps nog eenige fraaie muziek nummers voor de pastorie ten gehoore ge bracht, waarna de feestelijkheden van den vooravond van den eigenlijken dag waren afgeloopen. Een bijzonder woord van vermelding verdient zeker de heer H. J. Post, die de geheele regeling van het feest op zich had genomen en er voor zorg gedragen had dat alles correct en zonder hapering verliep. Vrijdagmorgen stroomden de honderden parochianen naar het ietwat hoog gelegen vriendelijke kerkje aan den Hoofdweg en den Spaarnwouderweg; het was van binnen, met bloemen en planten versierd, niet over dadig, niet të vol, maar sober en artistiek, zoödat het geheele interieur was als een feestzaal vol heilige wijding. De plechtige Heilige Mis werd door den juhilaris opgedragen, daarbij geassisteerd door de pastoors uit Halfweg, Sloten en Limmen, terwijl de feestpredikatie werd uit gesproken door pastoor Lucassen, Hij schet ste in vaak meeslepende taal, op waarlijk welsprekende wijze de beteekenis van de waardigheid van het priesterambt naar de heilige schrift en complimenteerde daarna pastoor Vlek, wiens werkkracht hij roemde. Na afloop was er receptie in de gymna stiekzaal. Voorafgegaan door een geheele rij kleine bruidjes in het wit met gebloemde hoofdjes en wuivende palmtakken in de hand, kwam de jubilaris met zijn familie, waar hij werd toegesproken, o.a. door den burgemeester Mr. A. Slob en verschillende andere personen, namens het personeel der scholen, het kerkbestuur, de St. Jozefsge- zellenvereeniging, de koorvereeniging enz. Ook werden vele geschenken aangeboden, gelijk het podium was versierd met kostbare bloemstukken. Heden is er feest voor de schoolkinderen (zang en spel) en Zondag receptie in de pastorie te Vijfhuizen, terwijl 's avonds een feestelijke bijeenkomst zal worden gehou den voor de rijpere jeugd. Sursum Corda! Et Plebs tua laetabitur in te! Omhoog de hartenl En uw volk zal zich in n verblijden! Wie rector Huf is? Wie dat nog niet .wist, •seft het gisteren kunnen ervaren in de hem te Noordwijkerhout gébrachte grootsche hulde! Rector Huf is de bekende, de gevierde, de beminde, de in geheel ons Bisdom en daar buiten bekende rector van het beroemde St. Clemenshuis te Noordwijkerhout! Maar laat ons vertellen van de viering van zijn schoone priesterfeest. Daaruit zal blijken wie Rector Huf is enwat hij is voor ie Noordwijkerhouters en de oud-retraitan- len. Nog versch ligt in het geheugen het' zilve ren Priesterfeest van den Zeereerw. heer pastoor Quant en wat Noordwijkerhout daarvan maakte. En nu is het wederom een dag geweest vol glorie en feestvertoon, waaraan gansch Noordwijkerhout' meedeed om een stillen werker, de trots van Noordt wijkerhout, te huldigen! Donderdagavond was de intocht van den priester-jubilaris een triomftocht gelijk. Onvergetelijk voor hem zelf, onvergetelijk voor de Noordwijkerhouters, onvergetelijk voor allen, die het meemaakten, onvergete lijk voor de oud-retraitanten, die er waren en die deze gelegenheid aangrepen om er een manifestatie van te maken van hartelijke sympathie en groote erkentelijkheid voor de zorgen van den rector, gewijd aan de geeste lijke cn stoffelijke belangen van de Retrai- ianten tijdens hun verblijf in St. Clemens- huis. De intocht. Ongeveer 5 uur werd de Jubilaris van het station Piet Gijzenbrug afgehaald, alwaar Z.Ecrw, met zijn familieleden arriveerde. Daar werd hij door Rector Janssen-Schmidt verwelkomd. Hartelijke woorden werden ge sproken tot den Jubilaris. O.m. memoreerde spr. dat de Jubilaris alleen geen Rector was van St. Clemens-huis, maar tevens een vriend van geheel Noordwijkerhout. Ter ge legenheid van zijn 25-jarig Priesterfeest zou den allen hem huldigen. Na de gelukwenschen werd de Jubilaris, geplaatst in een „Victoria, bespannen met 4 paarden en begeleid door auto's, gereden naar Noordwijkerhout, alwaar de Jubilaris door de plaatselijke feestcommissie „in ont vangst" genomen zou worden. .Overal wapperde de driekleur, met den pau_ sclijken wimpel. Bij de Korte Bachstraat hield de stoet stil. Daar hield de heer N, H. de Klerk een toe spraak. Spr. sprak in schoone woorden den Jubilaris toe en achtte het' een plicht, dat de Katholieke mannen van Noordwijkerhout hulde, eerbied en dankbaarheid tegenover den juhilaris uitten, „Wij willen dit doen, door u in triomftocht door de stfaten van Noordwijkerhout te voeren. Volgt ons dan en wij hopen dat u, zeer geachte Jubilaris, een maal, een nog schooner triomftocht zal kun nen houden door de glansrijke poort des He mels, voor het vele wat U gedaan hebt." Diep ontroerd dankte Rector Huf voor deze mooie toespraak, waarop de Harmonie „Jeanne d'Arc", het wijd vermaarde en door haar schitterende prestaties zoo welbekende muziekkorps, „Le Daphin" ten gehoore bracht. De stoet die nu gevormd werd, was over weldigend mooi. Voorop reden'ongcveer 20 ruiters te. paard, daarachter ongeveer 50 wielrijders, allen ge- tooit met linten in Pauselijke kleuren. Naast het rijtuig, waarin de Jubilaris zat, reden 2 schildknapen in pracht uniform. Auto's sloten zich aan en door drie ruiters werd deze lange stoet gesloten. Zoo ging het in triomftocht door de stra ten van Noordwijkerhout Overal werd de Jubilaris toegejuicht en toegewuifd en luide hoera's daverden door het luchtruim. Bij het Retraitehuis had (Zich een groote schare verzameld, afwachtende de komst van den beminden Priester. En terwijl de klok van Sint Victor Paro chie hare klanken luid galmde en van verre omgeving het groote feest van Sint.Clemens- huis verkondde, kwam de stoet eindelijk in zicht. Dat was een mooie manifestatie De ontvangst in hét Retraitehuis. Met een' vreugde en blijdschap, die ont roerden, werd Rector Huf voor de poorten van zijn huis ontvangen. Nadat de Jubilaris met zijn familie plaats had genomen, vóór den ingang die versierd was .met groen en bloemen, werd door de kinderen van den Heer W. de Ruiter, een pracht van een bloemenmand aangeboden, een mand die zeker, een hoogte had van meer dan één meter. Dan nam de heer W. de Rui ter van Noordwijk het woord, en sprak on geveer als volgt: Hooggeachte Jubilaris. Hartelijk, hartelijk welkom, roepen wij U toe in het „St, Clemes'huis" dat U zoo innig lief is geworden. O! welk een heerlijk ge luk stroomt er thans door onze harten, nu wij het groote voorrecht genieten, U bij dezen plechtigen intocht te mogen vergezellen en U op Uw Zilver Priesterfeest hier te begroe ten. Welk een dankbare herinnering moet het thans voor U zijn, voor U, die in de 25 jaren vah Uw heerlijk priesterleven, zooveel werk mocht verrichten, en in het bijzonder voor de duizenden en duizenden Retraitan- ten, welke nier in dit gebouw hun ware rust en liefde van U mochten ondervinden en nu, nu wij U hier ontvangen, stroomen ook onze harten van geluk en vreugde en is het niet te verwonderen dat wij allen met U dit kost baar feest mee vieren. Wat moet er thans, op dit oogenblik, in Uw hart omgaan? Zeker, wij weten het, Uw nederige eenvoud wenschte deze ontvangst niet, maar deze gelukkige dag, welke de goede God voor U heeft bestemd, mochten en konden wij niet zoo laten gaan en wij moesten onze dankbare erkentelijkheid op openlijke, grootsche wijze toonen. Zeker, wij weten ook, dat U zoo iets niet verlangde, maar niet alleen oud-retraitanten, neen, ook de katholieken van Noordwijkerhout wenschten van deze schoone gelegenheid ge bruik te maken om U, hoog vereerde Jubi laris te huldigen, U plechtig in te halen en hier te ontvangen op een wijze, zooals U het verdient. Ach, wij, eenvoudige men- schen, wij schieten te kort om in woorden te uiten, wat ons op dezen plechtigen feest dag bezield; maar wees ervan verzekerd, dat wij in den geest U alles, ja alles toewenschen wat U maar gelukkig kan maken en wat de goede God voor U heeft weggelegd. Moge deze dag en vooral de dag van mor gen voor U, en Uw zoo lieve, familie on vergetelijke dagen blijven. Ja! mogen ze U altijd bijblijven, zoodat wij aan U gehecht gevoelen, zooals parochianen niet meer kun nen gevoelen voor hun herder en moge het U gegeven zijn in de volgende 25 jaren wederom zooveel en kostbaar werk te ver richten, onder welken vorm ook, als tot nu toe gebeurde, terwijl wij U tevens van harte toewenschen, dat U in gezondheid en altijd met diezelfde blijmoedigheid en met vurigen ijver moge werken en voor onze geestelijke belangen te blijven waken. Mij is de hooge eer te beurt gevallen, U hier te mogen ontvangen en een hartelijk welkom toe te roepen. Welnu, Jubilaris, treedt thans binnen in Uw huis, hetwelk door de Versieringscommissie van Noordwij kerhout in een feesttooi is gestoken, welken wij voor U wenschten. Zet dan uw schreden naar de Kapel en met vurig verlangen wachten wij op Uw terugkomst. Dan volgde een warme ovatie en klonk het „Lang leve onze beminde Jubilaris, zijn familie en het Retraitenhuisl" Naar de Kapel. Alvorens dè Jubilaris zich begaf naar de Kapel, wenschte deze openlijk zijn dank te.' uiten voor de schoone toespraak en v-oor de wijze, waarop men hem had ingehaald en gehuldigd. De Jubilaris memoreerde, dat de Rector geheel verborgen leeft voor Noord wijkerhout, doch ieder naar het blijkt, ge voelens wil uiten voor den Priester. Hartelijk dankte de Jubilaris voor de lieve ontvangst en zag de huld'e, i als een hulde hem gebracht, als afgezant van Chris tus. Een daverend applaus volgde na deze hartelijke wóórden, Dan ging d;e jubilaris allereerst naar de kapel. De deuren van de veranda werden ge opend en engeltjes van bruidjes zongen een welkomst lied. De veranda was herschapen in een. bloe mentuin en herinneringen aan het. 25-jarig Priesterfeest. Hoe zacht en liefelijk klonken" hier de stemmetjes van de kleine lieve schare. Welk een indruk moet de jubilaris bij deze intrede naar de kapel ondervonden hebben. Vanaf den ingang der veranda tot de uiterste hoeken van de kapel straalde alles in bloemengeur. Nog zelden hadden wij zoo'n bloemenhulde en kleurenpracht gade kunnen slaan. De Eerw. Zusters waren eveneens onder den indruk van de hulde bij het binnen treden van den jubilaris in de kapel. Tranen van vréugde en blijdschap kwamen in aller oogen, die hier tegenwoordig waren. Terwijl de tonen van het orgel zich lieten hooien, knielde de jubilaris in de kapel neder, om God te danken, voor deze luisterrijke hul diging. Na het „Veni Creator" gezongen tc hebben, ging de jubilaris begeleid door de bruidjes naar de ontvangkamer, die op een keurige wijze aangekleed was geworden door de firma Vroom en Dreesman uit Lei den. De leeszaal waar anders in alle stilte Retraitanten, ieder voor zich, zich verdie pen in het lezen van tijdschriften, was nu rijk versiert. Een grooter en rijker versie ring had er voor deze ontvangst moeilijk kunnen zijn. Een bewijs dat men dezen Priester bijzonder wilde eeren en huldigen. De receptte. Dat er door velen van de receptie ge bruik gemaakt zou worden, was te voorzien. In het midden van een groote schare, familieleden en Eerw- Heeren Geestelijken had de feesteling plaats genomen. Allereerst complimenteerde mevr. de Ruiter, met haar kinderen den jubilaris. Dat de jubilaris ontroerd dank bracht aan mevr. de Ruiter en kinderen voor den prachtigen bloemenmand, was niet te verwonderen. Vervolgens kwam de voorzitter van den Volksbond, de heer A. H, v. Noordt, den jubilaris gelukwenschen, ook namens de Retraitenclub. De heer v. Noordt sprak on geveer als volgt: Hooggeachte Jubilaris! U hadt ons zeer zeker kunnen verwach ten, om u van harte té feliciteeren met uw 25-jarig Priesterfeest. Wij, mannen van den R. K. Volksbond, en leden der Retraiten club, wij zijn u dank verschuldigd. Wij spre ken den wensch uit, dal het u gegeven mo ge zijn, eenmaal het Gouden Priester Jubi leum te vieren. Maar dat niet alléén, wij wenschen ook dat wij allen te saam, vér- eenigd zullen blijven in het gebed. De jubilaris dankte dén spreker voor zijn gelukwenschen en zeide, dal men allen één zaak kent, n.l. de echte liefde en spr. hoopte op Gods vertrouwen", dat de Volksbond en de Retraitantenclub van Noordwijkerhout, aan dezen band steeds zou blijven hechten. Na deze kernachtige toespraak van den heer v. Noordt, kwamen onder leiding van den zeer verdienstelijke tolk, den heer de Ruiter, verschillende organisaties den jubi laris gelukwenschen. Allen werd op een bij zondere wijze door den jubilaris dank ge bracht. Ook kwam nog de Retraitenclub uit den Haag, die een schilderstuk aanbood, n.l. een Geestelijk stilleven. De schilder van dit prachtwerk werd door den jubilee renden Priester op hartelijke wijze bedankt. Talrijke parochianen kwamen Rector Huf feliciteeren. Ongeveer 7 uur was deze receptie ten einde, en ons rest nu nog te vermelden, dat wij gaarne, ter gelegenheid van dit jubileum, geheel Noordwijkerhout en omgeving had den willen verrassen, met een geheel volle dig yerslag, alsmede een groot aantal Il lustraties, doch tot onzen spijt moeten wij hen daarin te leur stellen, zulks in verband met de vele Priester-Jubilea; die heden ook elders plaats vinden. Voorts melden we nog, dat bij de ontvangst aan het Retraitenhuis, op een bijzondere wijze, door de beide koren van de „Sint Jozef"- en „St. VIctor"-parochie. een feest cantate gezongen werd. Uitbundig hebben de Noordwijkerhouters en oud-Retraitanten blijk gegeven, van hun goede gevoelens, ter gelegenheid van dit jubileum van Rec tor Huf. Met voldoening kan men terug zien hierop, dat de Juhilaris op een groot sche en geestdriftige wijze ontvangen is en zeer zeker komt een woord van lof en hulde toe aan den heer W. de Ruiter, secretaris van het Huldigingscomité. Des avonds 9 uur bracht d-e R.-K. .Har monie van Lisse een serenade aan den Ju bilaris. Dé heer A. Schrama,. van, Lisse, voer de hierbij het woord, wenschte den Jubilaris geluk m'e.t dit heerlijk feest en huldigde den Jubilaris voor alles, wat hij géda.an heeft als oud-kapelaan van Lisse, Erkentelijk werd dit door de katholieken van Lisse niet ver geten en een couvert werd overhandigd aan den Jubilaris met een bedrag van 275. Door den heer Bon werd een gedicht opr .gezegd. De Jubilaris was zichtbaar aangedaan door de hulde, die op dezen avond gebracht was geworden. Gisteren had er een plechtige H, Mis in "dé Kapel plaats en des middags had er wederom een receptie plaats, alsmede de huldiging door het Comité tot Huldiging. Uit het geheele Bisdom kwamen de Re traitanten en besturen den Jubilaris geluk wenschen. Het zou niet mogelijk zijn, om hiervan een volledig verslag te geven, en daarom vermelden we alleen de toespraak van de Retraitenclub afdeeling Haarlem, die uitgesproken werd door den voorzitter van het Hulde-comité, den heer J. Felix. Deze sprak ongeveer als volgt: ZeerEerw. Jubilaris! Op dezen voor U zoo schoonen dag, komen 'wij namens de Re traiteclub „St. Ignatius", te Haarlem, U van ganscher harte gelukwenschen. Vijfentwintig jaren van Priesterarbeid liggen thans achter U, Eerw, Daarvan zijn zeker de jaren, dat U Uw post aan het stille „St. Clemenshuis" bekleedt, niet de minst vruchtbare. Ja, Eerw., wij kunnen het U verzekeren, in de harten van alle oud-Retraitanten leeft naast de gedachte aan dc gelukkige uren hier doorgebracht, de herinnering voort aan Rec tor Huf, den heminnelijken gastheer, den voortreffelijken Priester, door wiens goede zorgen wij ons in dit huis altijd direct thuis gevoelen en wiens medeleven met de Re traitanten, getuigt van een edel Priesterhart. Daarom, Eerw. Jubilaris, grijpen wij de gelegenheid- van Uw zilveren feest aan, om tot Ü.te komen en- te getuigen van de liefde en erkentelijkheid, welke alle oud-Retrai tanten U toedragen. Veel zullen wij tot den goeden God voor U bidden, opdat Hij U hiernamaals rijkelijk beloone en ook in het tijdelijke moge zegenen. Wij weten dat U, Eerw., geen dankbaar heid of belooning van deze wereld verwacht, maar toch zij het ons vergund, U op Uw feest een klein, stoffelijk blijk van waar deering, namens de Retraiteelub „St. Igna tius" aan te bieden. Donderdagavond omstreeks half elf arri veerde het huldigingscomité en had de aan bieding van het huldeblijk der oud retraitan ten plaats met het Gedenkboek. Na een toespraak van den- heer H. Stulemeijer, voorzitter van het comité en burgemeester van Bergen op Zoom. Vrijdagmorgen om 9 uur droeg de jubilaris aan het prachtig ver sierde altaar van dc kapél v. h. Retraitehuis een plechtige Hoogmis op, hierbij geas sisteerd door den Wel Eerw. kap. Huf te Hoorn, -en de Z. Eerw, zusters voerden op zeer verdienstelijke wijze een Gregoriaan- sche Mis uit, terwijl na de H. Mis een pries tercantate werd gezongen. Verder was het den gebeelen dag. zeer druk mét bezoek. Van heinde en ver kwamen de besturen der Retraiteclubs den jubilaris hun gelukwen schen aanbieden. Wij zagen o.m. heb Cen traal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond., besturen uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Scheveningen, ook Volendam ont brak niet. Een vloed van telegrammen en schriftelijke felicitaties werd ontvangen, ter wijl ook een menigte zeer mooie bloem stukken en andere cadeaux werden aange boden. Tot iaat in den avond duurde het bezoek voort. En wij kunnen zeggen dat het zilveren jubilé van den Z.Eerw. Rector Hul schitterend is gevierd en zeker een voldoe ning voor hem is geweest. Het feest van Deken Hollenberg is prach tig gevierd. Donderdagavond om 6 uur kwam Zijn HoogEerw. met de tram in Purmerend. Reeds te half 6 kwamen de verschillende besturen en leden van Bonden en corporaties in 't R.-K. Patronaatsgebouw bijeen om gezamen lijk in optocht den HoogEerw. Deken af te halen. Het muziekcorps „Crescendo" voor op en verschillende organisaties met hun vanen, waartusschen de rijtuigen met de bei de kapelaans en Father Out' in t eene cn h-t' Kerkbestuur in 't andere rijtuig, trok men op naar het tramplein. De tram kwam aan, het muziekkorps begon te spelen, terwijl de HoogEerw. Jubilaris door het Eere-Comité werd verwelkomd. De vanen stonden in rij opgesteld naast het rijtuig, waarin de Hoog- Eerwaarde Jubilaris met de Eerw. Heeren Geestelijken plaats namen. Een juichkreet steeg uit de groote menigte, die op 't Tram, plein stond, toen de HoogEerw. Deken het rijtuig insteeg. De stoet zette zich in bewe ging. Voorop het' muziekcorps, daarna de beide rijtuigen, vervolgens de katholieke or ganisaties met hare vaandels. De volgende organisaties merkten wij op: Dames Gym nastiekvereniging „Vlug en Rap", „Luus Deo", Ned. R.-K. Volksbond, R.-K. Midden- standsvereeniging „De Hanze", de Drankbe- strijdings organisatie, R.-K. Transportarbei ders Bond, Propagandaclub „St. Petrus R._K. Jongsenschool, R.-K. Vrouwenbond. R.K. Spoor- en Trampersoneel ,,St. Raphael" R.-K. Meisjesschool, In de Kerkstraat ging de ktoet uiteen, waarna allen de kerk binnengingen. Het Eere-Comité met' den HoogEerw. Jubilaris bleven in de pastorie wachten totdat allen in de kerk plaats hadden genomen. Op smaakvolle wijze was de kerk versierd. De misdienaars met het Kruis voorop, gevolgd door een rij bruidjes', geleidden den Jubila ris door het middenpad naar het Priester koor, terwijl door de geloovigen uit volle borst' het welkomstlied werd gezongen. Toen dit lied ten einde was, beklom de WelEerw. Heer kapelaan Hesp, voorzitter van het uit voerend comité den kansel en sprak den HoogEerw. Jubilaris toe, waarna een lof door den Jubilaris gecelebreerd werd, ge assisteerd door de kapelaans Hesp en Busch. Na den zegen werd het feestlied door allen medegezongen. Vrijdagmorgen ontvingen alle parochianen, die maar eenigszins konden de H. Commu nie tot intentie van den HoogEerw. Jubila, ris, Om half tien was de plechtige Hoogmis, op gedragen door den Juhilaris, geassisteerd door den ZeerEerw. Pater Bouman S.J. als diaken en den WelEerw. Kapelaan Hesp als subdiaken. Voorts hadden in 't priesterkoor plaats ge nomen de ZeerEerw. Father Out, rector der St'. Liduina stichting en de ZeerEerw. Pater Metödius Mulder. De laatste hield na het Evangelie de feestpredicatie. In schoone en welgekozen woorden schilderde de Zeer Eerw. Pater de grootheid van den Priester, waarom allen eerbied en liefde moeten be tuigen aan den Priester. Op verzoek van den Jubilaris, mocht' hij geen lofrede houden, doch wel dank brengen aan God, die den Jubilaris de kracht had gegeven om zooveel te doen, als Kapelaan, Leeraar, Rector en Deken-Pastoor. Hij spoorde alle geloovigen aan een groote liefde te bewaren voor den Priester, den wensch uitend dat de Hoog Eerw. Jubilaris eenmaal zijn Gouden Pries terfeest in deze parochie zou mogen vieren. Door het zangkoor werd uitgevoerd de „Missa Pontificalis", secunda, van Don Lorenzo Perosi. Op zeer schoone wijze werd de muziek vertolkt. Na de Hoogmis werd de Priester Cantate \an P. J. Jos. Vrancken, woorden van L. Si- monis, pr„ uitgevoerd. 's Middags half 2 was de ofiicieele huldi ging in 't Patronaatsgebouw. Vele bestuur ders waren aanwezig. Ook de familie van den Hoog Eerw. Jubilaris. Bij het binnen treden van den jubilaris zong een knapen koor een welkomstlied. De WelEerw. Kape laan Hesp, voorzitter van het uitvoerend comité, sprak een woord van gelukwensch namens de geheele parochie en bood het cadeau aan. Het was een sticbtingsfonds voor de centrale verwarming in de Kerk. Tevens bracht Zijn Eerw. een woord van dank namens zijn mede Kapelaan en hem zelf voor al hetgeen zij van den Hoog Eerw. Jubilaris genoten hebben. Verder voerde het woord de heer F. Mid- delhoff Jr., namens het Kerkbestuur, de heer K. Brantjes naamens het R.-K. Armbe stuur, mevr. de Wolf-Middefhof, namens den Vrouwenbond en de heer E. Wilcke als voorzitter der K. S. _A„ najoejis alle sociale vereenigingen. Nog eenige cadeaux werden overhandigd. Dpor een lange rij van bezoe kers, o.w. ook burgemeester Cramwinkel, werd aan de receptie deelgenomen. Om ruim b uur werd door 't stedelijk orkest een serenade gebracht. Om ruim 7 uur werd een plechtig Lof ge celebreerd met assistentie. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. De Hoog Eerw. Jubilaris betrad de preekstoel. Als tekst koos. Zijn Hoog Eerw. psalm 27, vers 2324. Deze morgen is uiteen gezet de hooge waardigheid van het Priesterschap. Het laatste echter de groote verantwoorde lijkheid heeft mij het meest getroffen. E is niemand, die geen kruis te dragen heeft, doch de last van den priester is zwaar. Met luister hebt gij mij gisteren ingehaald, waartegen ik mij niet heb willen verzetten. Echter vraag ik uw gebeden evenals ik steeds voor u zal blijven bidden. Daarom heb ik een klein plaatje gegeven, opdat allen, ook de kinderen het in hun kerkboek kunnen bergen en zoo. ook aangespoord worden voor mij te bidden, zoo zal dan ook de wensch, die op het plaatje staat uitge drukt, verwezenlijkt worden, opdat allen één mogen zijn volgens het Hoog Priester lijk gebed. Door het zangkoor werd het „Te Deurn" van Reinierse uitgevoerd. Na het Lof werd het feestlied gezongen, waarna allen, die een kaart hadden voor dezen avond, zich naar het Patronaatsgebouw spoedden, al waar een revue werd opgevoerd. Ook Zater dag-, Zondag- en Maandagavond zal deze revue worden opgevoerd. Te Berkel en Rodenrijs vierde onze oud stadgenoot, de Zeereerw. heer Dr. Th. M. Vlaming, zijn 40-jarig Priesterfeest. Aan het verslag in „De Maasbode" oni- le.enen wij de volgende bijzonderheden: Donderdagmiddag wapperden enkele vlag gen van de molens in den omtrek van de gemeenten Berkel en Rodenrijs, èn in de langgerekte gemeente zelve hadden alle pa rochianen en ook andersdenkenden de drie kleur uitgestoken ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van den beminden her der, den Zeereerw, pastoor dr. Th. M. Vla ming, die bijna een 10-tal jaren met hun zielzorg is belast. Onder leiding van den Weleerw. kapelaan A. van Schaik was het fraaie kerkgebouw met hoogopgaande palmen en bloemen ver sierd; een,tweetal magnifieke manden met bloemen hingen van het gewelf, terwijl in het priesterkoor van een kroon een zestal witte en gele banen in wijde bogen vielen. Reeds lang voor den bepaalden tijd was men druk bezig den feeststoet te formeeren. Om 6 uur in den avond arriveerde de Zeereerw. Jubilaris aan het station Rodenrijs en werd aan den trein afgehaald door den heer Gerrit van Leeuwen, als oudste lid van het R.-K. Kerk- en Armbestuur; in de wachtkamer werd de jubilaris door de feest commissie ontvangen; de voorzitter van de feestcommissie verwelkomde den jubilaris met enkele hartelijke woorden. Èn toen hield pastoor Vlaming zijn joyeuse entree in de parochie. Voorop rqden een paar kleurige herauten met schetterende trompetten, waarachter twee „pauselijke" gendarm een aardig effect maakten. Ach ter de leden van het Jongenspatronaat in keurig costuum, per fiets, 'volgde het rijtuig met den jubilaris, voorafgegaan en gevolgd door een 50 ruiters van de eerewacht en nog enkele „pauselijke" gendarmen. Het wit cn het geel. domineerden in den stoet. Na een rondrit door dc parochie werd halt gehouden voo r l kerkgebouw, waar de schoolkinderen n lied onberispelijk zongep. Door de feestcommissie naar de kerk ge leid, werd pastoor Vlaming in de kerk door de geestelijkheid ontvangen, waar hem een welkomstlied werd toegezongen. Na een korte toespraak van den kansel, werd de vooravond van het feest met een kort lof besloten. Vrijdagmorgen naderden de meeste paro chianen tot intentie van hun geestelijken leidsman tot de H. Tafel. Om half 10 droeg de jubilaris een plech tige Hoogmis op, met assistentie van den ZeerEerw. pastoor L. Beysens, van Leid- schendam en den Weleerw. kapelaan J. v. d. Burg De Zeereerw. pastoor F. Wierdels. van Naaldwijk, hield een treffende feest predicatie. Voor en na de H. Mis werden toepasselijke liederen gezongen. In het Patronaatsgebouw, dat ook keurig was versierd, bood de voorzitter der feest commissie, als feestgave der parochianen, den jubilaris een som geld aan ter eigener beschikking; een deel van het bedrag bad jubilaris reeds besteed aan een keurigen al- taarrand, die reeds op het altaar prijkte. Tal van parochianen en corporaties kwa men daarna pastoor Vlaming hun gelukwen schen aanbieden; ook des middags was daartoe nog gelegenheid. De feestdag werd besloten met een plech tig Lof. Om half 7 werd den jubilaris een serenade gebracht voor de pastorie door het R.-K fanfarekorps Gisterèn herdacht de Zeer Eerw. Héér P. v. d. Bosch zijn gouden priesterfeest. Hoewel nog niet lang- Heemsteder (Z. Eerw. is nu circa 2 jaar als rustend pastoor in de St. Bavostichting) hebben regenten en inwoners van bet huis dezen dag tot een onvergetelijken voor hem gemaakt. Pastoor v. d. Bosch heeft zich ook in die paar jaar zeer bemind gemaakt. Z. Eerw. wist in de meer rustige omgeving het werk van naastenliefde en zielenarbeid toe te passen in meer besloten kring, zooals nu de laatste jaren in de St. Bavostichting, waar hij zelf, op leeftijd zijnde, de ouden van dagen voorbereidde tot de laatste groote réis. Altijd vroeg in de weer, iederen mor gen om half 7 reeds de oudjes de H, Com munie uitreikend, iederen morgen om 7 uur dé H. Mis .opdragen. Er waren dan- ook groote plannen, en om die te kunnen verwezenlijken moest de jubi laris eenige dagen uit, en nam zijn intrek in het Moederhuis te Roozendaal. Donderdagmiddag werd de jubilaris per auto van den trein gehaald door den Eerw. Pater Jac. Meijer, den president en secre taris van het College van regenten, de hee ren J. Preijde Gz en P. J. v. Empelen. Reeds langs den weg werd de jubilaris toe gejuicht door groepjes van menschen. Om 4.30 arriveerde Z. Eerw. aan de St. Bavostichting en werd ontvangen in de rijkelijk versierde vestibule door den Zeer Eerw. heer pastoor H. A. V. IJzermans, Eerw. Zusters en heeren Regenten. Bruid jes, bloemen strooiende, geleidden Z.Eerw. weer naar de Regentenkamer, waar eenige verfrisschingen werden gebruikt. Vandaar werd Z.Eerw. geleid naar de kapel, die voor die gelegenheid zeldzaam mooi versierd was. Hier waren vereenigd alle inwoners van het huis, benevens alle Eerw. zusters, die den Gouden jubilaris een feestlied toezongen. Vervolgens werd een plechtig Lof door den jubilaris gecelebreerd, daarbij geassisteerd door den Weleerw. heer pater Meyer en den Weleerw. heer Bern. van Houten, teologant Seminarie Warmond. Na het Lof begaven de aanwezigen zich naar de mooie breede gang op de le verdieping, die als feestzaal was ingericht. Ook hier een keurige versiering. Hier werd de jubilaris toegesproken door pater Meyer, namens alle inwoners, en wer den van alle inwoners, groepsgewijze, ca deaux aangeboden. Zeer onder den indruk dankte de jubila ris voor de eer hem aangedaan, voor de ge schenken, maar ook vooral voor dc mooie versiering, (Dit was het werk van de firma v, Empelen Zn,,). Vervolgens werd in den mooien nieuw aangelegden tuin een foto gemaakt van den jubilaris, omgeven door H.H. Regenten en inwoners van het huis. Daarna was de ontvangstplechtighcid af geloopen en kon Z.Eerw, wat tot rust ko men „tusschen groen en bloemen in zijn feestelijk versierde kamer. Vrijdag, de feestdag, werd aangevangen met een plechtige H. Mis om half 10, door den jubilaris zelf gecelebreerd, daarbij ge assisteerd door prof. P; J. M. J. v. d. Pa- voordt, sub-regent van hel Seminarie „Ha- geveld" als diaken en Professor W. W. van Leeuwen, als sub-diaken, terwijl op het altaar hadden plaats genomen de Zeereerw. heer pastoor H. A. V. IJzermans, prof. J. J. Lauwrier, en Pater Jac. Meijer, Het zusterkoor zong zeer verdienstelijk een 2-stemmige H. Mis, met begeleiding van den heer A. v. d. Horst Sr. Na de H. Mis zongen de aanwezigen een feestlied. Na een gemeenschappelijk ontbijt, waarbij aanzaten familie en eenige E.E. H.H. Geeste lijken, had van 121 uur een drukbezochte receptie plaats. Daarbij merkten wij o.m. op Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. P. C. Wijtcn- burg, Pastoor J. F G. Sandfort, den Wei Eerw. Heer G. H, J. Goes, kapelaan te Haar lem, P. Rengs, Pastoor te Bergen, Eerw. H.H. Rectoren J. C. Aalbersen, J. P. Kok en P. W. de Wolf, Professoren van het Se minarie, Wethouder Dr. E. A. M. Droog, Dr. J. L. Tombroek en de Weleerw, heeren J« G. M. Brinkman en H. J. M. Nieuwenhuizen, kapelaans der parochie. De officieele plechtigheid werd des mid dags besloten met een plechtig Lof en I e Deurn", waarna het feest in huiselijkcn kring werd voortgezel. Tot slot gaf de harmonie „St. Michael" des avonds een concert in den tuin, wat. behalve door de bewoners van Si Bavo, door honderden in het laantje, naast het gesticht, werd bijgewoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11