3 AMSTERDAMSCHE KOUT UIT ONZE OOST. m UIT DEN OMTREK. Het Zilveren Priesterfeest van Rector A E. C. Huf te Noordwijkerhout. BINNENLANDSCH NIEUWS. De grenscontrole Onderscheidingsteeken der douane. De rijwielbelasting. De jongste overval in Atjeh. Zilveren Priesterfeest van Past. Saulenn te Spaarnwoude. VELSEROORD. Zilveren Priesterfeest van Pastoor L. J. Boogmans. 11 HALFWEG. Het Zilveren Priesterfeest van Rector A E. C. Huf te Noordwijkerhout. Het Zilveren Priesterfeest van Rector A E. C. Huf te N oordwijkerhout. VELSEN. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. Zilveren Priesterfeest van Pastoor Vlek te Vijfhuizen. De feestelijke Intocht van den jubilaris. DE DERDE MAANDAG IN AUGUSTUS. Maandag 18 Augustus a.s. is het de derde Maandag in Augustus en die dag zegt de oude Amsterdammers, de menschen die nog aan traditie hechten en ook de jongelui die het geluk hebben in onzen „immesen Jor- daan" of in een der volksbuurten buiten de Haarlemmer- of Muiderpoort of buurt IJ, IJ. .wonen, nog wel iets. Want, geachte Haarlemsche lezers we vieren Hartjesdag. Een stervend volksfeest, toegegeven, maar de laatste oogenblikken duren wel lang. Een kwart eeuw geleden werd in de pers al de doodsklok geluid en verleden jaar had de politie nog de handen vol om de jeugd te beletten van half Amsterdam een auto-difé te maken. Het spreekt van zelf, dat de in- tellectueelen en de menschen van stand aan de feestvreugde geen deel nemen. Dat laten zij aan het „schorum" over. (Vergeef mij dit zoo Latijnsch aandoend Amsterdam's). Vroeg in den morgen loopt de jeugd uit de ach terbeurten al allerzonderlingst toegetakeld rond met allerlei vodden aan 't lijf, 'n enkele met 'n zwart gemaakt gezicht, bedelend om centjes om vuurwerk. De groote dag-attrac tie voor de jeugd is echter nog: het trom melen op de mooie oude Beurs: een privi legie door een Amsterdamschen weesjongen verkregen in verband met zijn ontdekking van het buskruitverraad. Hoe 't dit jaar zal zijn, is moeilijk vooruit te bepalen, doch verleden jaar werd 's avonds, vooral in de nieuwe wijken, een algemeen vuurwerk afgestoken. Er waren maar weinig geopende ramen waaruit geen potjes rood of groen bengaalsch, voetzoe kers, rotjes, zevenklappers of vuurpijlen werden ontstoken. Hoewel voor meer dan 25 jaar in de revue de Beursbengel in het Salon des Variété s al gezongen werd: Je mag geen vuurwerk maken Is jaren l'ang de wet enz. riet de politie van dit conomore afgestoken en uit eigen spaarcentjes betaalde vuurwerk nies. Maar zooveel te meer heeft zij (ge holpen door de brandweer) de handen vol om de „fikkies" te blusschen. Zoo was het traditie elk jaar het houten hek bij het Mui- derpoortstation in brand te steken. Trouw kwam er daar een paar weken later een ander hek voor in plaats. Verleden jaar had de jeugd echter een strop; er was geen nieuw hek gekomen. Vermoedelijk is Hartjesdag nog van oud- Germaanschen oorsprong; eens zijn de ge leerden het daarover niet. De herten uit den kamp worden er ook wel eens bijgehaald, doch anderen beweren dat die er niets mee te maken hebben. Laten wij ons daar niet druk over maken en alleen constateeren dat Hartjesdag een echt volksfeest is, al zij 't dan ook voor een bepaald deel van 't volk; een feest dat niet gevierd wordt op Hoog Bevel, dat niet gepasseerd wordt door re clame, lintjes of stoffelijk voordeel, doch dat men getracht heeft af te maken, te vieren deelen levend te verbranden en daarna le venslang te verbannen. Voor het vieren van een feest is noodig een bij uitstek deugde lijke reden, iets waar ieder in meeleeft en zich hartelijk verheugt of heelemaal geen reden. Dat laatste is het mooie van Hartjesdag, waarvan we het volkslied door kindertjes rit de achterbuurten a.s. Maandag nog altijd sullen hooren opdreunen: Hartjes jagen Door de wiel en door de wagen Haringpakking Steek 'm in je zij Steek 'm in je broek Dat geeft Hartjes zoete koek! Over populaire volksliedjes gesproken, iet weekblad ,,de Vrijheid" heeft er on langs een artikel aan gewijd, waarvan een brokstuk, een reeks liedjes die in de laatste halve eeuw populair zijn geweest, door de geheele pers is overgenomen. De bedoeling is mij echter ontgaan, waarschijnlijk heeft de schrijver willen betoogen, dat de volks zang er heden ten dage niet op is verbeterd. Maar dat beteekent dan, die op zich zelf onvolledige reeks, waar liedjes bij zijn, die alleen menschen van middelbaren leef tijd zich nog uit hun prillen jeugd herinne ren. En heeft de schrijver in de eerste plaats aan de melcdiën gedacht? Onder de door hem gemaakte liedjes zijn enkele niet voor volksliedjes schitterende melodiën, schrijver weet vermoedelijk niet dat het Diender, Diender uit de Doofpot bijv. door atpojaui ap do plipiapui ?uip(iay joaij uap van het Napolitaansche, Jambo is geschre ven. Een paar keer noemt schrijver ook liedjes die muzikaal dezelfde zijn: ons nare: Men meldt uit Nijmegen: Wij vernemen van officieele Belgische zijde, dat in het door de Belgen bezette Rijnlandsche gebied nog steeds een strenge controle blijft uitgeoefend op vreemdelingen, die zonder in Nederland voldoende gevi seerde pas door Rijnland willen reizen. Er worden bij eventueele overtreding zware boeten opgelegd. De minister van Financiën brengt nog maals ter kennis van belanghebbenden, dat de ambtenaren der invoerrechten, die in de grensstreken belast zijn met het toezicht od het internationaal verkeer met automobie len, motorrijwielen en andere rij- en voer tuigen, voorzien zijn van-een onderschei dingsteeken, bestaande uit een vlag met de nationale kleuren, in de witte baan waar van gedrukt is het woord „Douane". De bestuurders van alle rij- en voertuigen zijn verplicht op vertoon van dat teeken, het rij- of voertuig te doen stilhouden, teneinde de gelegenheid tot visitatie te geven. Het niet dadelijk stoppen stelt den bestuurder bloot aan een bekeuring wegens verminde ring van visitatie en brengt gevaren voor hem mede, daar de ambtenaren krachtens art. 195, 2e lid, der Algemeene Wet van 26 Augustus 1922 („Staatsblad" no. 38) bevoegd zijn door middel van hun vurwapens tot stoppen te dwingen. De heer Ebels, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat aan het voorschrift, volgens hetwelk men ter beko- Wanneer de dienst voor ie eerste 10.000 nummers goed werkt, zullen successievelijk de volgende series van 10.000 nummers in den dienst worden opgenomen. In den nacht van 24 op 25 Juni, van Dinsdag op Woensdag dus, was, naar de „Sum. Post" meldde, een brigade uit Taken- gon vertrokken op een patrouillegang in de richting van Meulaboh, De nacht werd doorgebracht in een bosch aan een zijtak van de Meureuboh. Te middernacht is deze brigade overvallen door een bende kwaadwilligen. Of de wachten geslapen hebben, dan wel dat de overval zoo snel in zijn werk ging, dat er van een verrassing kan gesproken worden, moet nog uitgemaakt worden, maar zeker is, dat de Atjehers er in slaagden, bij de brigade vier gewonden te maken. Een Inl, sergeant 2e klasse en twee mare- chausee's werden zwaar gewond, terwijl een marechaussee lichte wonden bekwam. De sergeant is later aan zijn wonden bezweken. De aanvallers slaagden er in weg te ko men. Zij moesten evenwel een doode achter laten. Hun aantal heeft men niet kunnen vast stellen. Zij hebben een karabijn mede kun nen nemen, vermoedelijk van den gesneu velden sergeant. De zeer brutale overval heeft begrijpe lijkerwijze ontroering teweeggebracht, zoo wel in militaire als in civiele kringen. Verschillende brigades zijn naar de streek gezonden, waar de overval geschiedde, om te trachten, de daders nog in handen te krijgen, maar ook als machtsvertoon. De streek is echter volgens de laatste berichten, welke het blad ontving, rustig. De stoel In hel typische Spaarndara» Verschillende attracties zijn daarbij te genwoordig, Vjo.a. een verloting om smaak volle prijzen. De opening geschiedt des avonds te halt acht door Z.Ë.achtb. den heer L. A. Simons, met medewerking van het muziekgezelschap „Eensgezindheid." Bloempjesdag. A.s. Zondag zal te Vel- seroord de bloempjesdag gehouden worden De fraai versierde kerk aan de Amsterdamstraat tijdens de Plechtige jubileum-mis. I w van je hela en de moed er inhouden is niets anders dan het „van je schuieren moet je maar" dat zestig jaar geleden door Judels in het Salon werd gezongen. Of denkt de schrijver in de eerste plaats of uitsluitend aan den tekst? Dan had hij beter moeten schiften, want het zijn vogels van zeer di verse plumage, die hij in zijn resumé aan biedt: politieke schimpliedjes (Nieuwenhuijs moet zakjes plakken), goed gestelde en ge componeerde completten van Louis Davids en Margie Morris, sentimentele liedjes la Michel de Cock, die men maar spoedig vergeten moet, wat ze gelukkig dan ook vrij wel zijn, liedjes uit operettes en revues, in- taalde succes-completten uit het buiten land en.... Hittepetit.een ontegenzeg gelijk frissche en vroolijke melodie van een werkelijk oorspronkelijk Nederlandsch componist. Bevielen de woorden hem niet, best, dan had critiek dit niet moeten verbloemen. Laten we echter één zaak vast stellen: In de laatste jaren is na Hittepetit, geen enkel liedje van welken aard ook po pulair geworden, 't Is nu geen tijd voor zin gen schijnen de menschen te denken en Am sterdam wordt er niet vroolijker op. Een volkslied, dat nu eenmaal op straat moet komen om populair te worden en te zijn is vooral dan afschuwelijk als tekst] melodie en rythme onderling vloeken. Da is vooral bij de moed-inhouden-straatdeu het geval, doch de componist is onschuldig| het was voor geheel andere woorden ge schreven. Beter is in elk geval: „Overal waar d meisjes zijn is bal". Hier bestaat ten minst overeenstemming tusschen muziek en teks wijl deze vroolijk en niet-kwasie ernstig i Maar 't is ook maar toeval, want de muzie is afkomstig uit een zeer oude Franseh> operette. Het is niet onaardig even na te gaan ho het Amsterdamsohe straatlied geboren wer en zich onwikkelde. Ik zal mij bepalen to; hetgeen ik zelf populair heb zien worden, Ei] ook dit is een heele lijst, want Amsterdar is altijd een vroolijke stad geweest, waa veel werd gezongen. Ik zal echter, daar mij: Kout anders te uitvoerig zou worden, mij praatje hierover tot de volgende week moe ten uitstellen. H. HENNING Jr. ming van een kosteloos rijwielmerk zich in persoon en op de gewone diensturen op een belastingkantoor moet vervoegen, door vele arbeiders ten plattelande wegens den grooten afstand tusschen hun woonplaats en het belastingkantoor slechts met op offering van een belangrijk deel van hun dagloon kan worden voldaan? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, zoo danige maatregelen te treffen, dat dit be- Jubileum Witte Kruis, afd. Halfweg en Omstreken. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de door het Dames-Comité geor ganiseerde bazar ten bate van de plaatse lijke afdeeling van het Witte Kruis, deelen De feestelijke intocht van den jubilaris. De prachtig versierde recreatie-zaal ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Het behoeft niet gezegd te worden dat deze vereeniging, die op zoo energieke wijze de tuberculosebestrijding ter hand neemt, aller sympathie verdient. Een sympathie, die op op 't oogenblik niet beter tot uiting ge bracht kan worden dan door een ruime gel delijke bijdrage. Allen dus a,s. Zondag een bloempje op de borst. Gevonden voorwerpen, waarover inlichtin gen verstrekt worden aan den politiepost: een bos sleutels, een zilveren horloge met gouden ketting, een damestaschje met eenig geld, 4 bankbiljetten een aliminium sleutel, een doublé armbandhorloge en een vliegende Hollander. Verneiling. Door L. te Wijkeroog is aan gifte gedaan van vernieling bij hem gepleegd door W., eveneens te Wijkeroog. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Govreê en A. v. Hoorik; J. Steeger en C. H. Korremans; D. v. d. Oever en A. Grave- maker; C. Attema en J. A. Schibbe; I. Blee- ker en K. Poortstra; D. v. d. Pol en T. Amelsbeek; J. J. Dingerdis en M. P. War merdam; J. Hulscher en C. J. de Ruyter; A. Mulder en M, Rijke; C. Neve en R. Rooze. Gehuwd: A Loot en E. H. Vis; P. Bleeker en H. J. Klaassen; W. C. v. Anholt en G. Vreeling; M. J. G. J. Peeters en M. M. Bar- voets. Geboren: B. W. v, d. Akerv. Gameren, d.; M. C. de VriesKoopmans, d.; G. A. Rol lerLooyen, z.; C. G. v. BensekomWar- menhoven, d.; L. E. v. VeelenVoorburg, z. Verloren? Door de rijksveldwacht werd Donderdag aan het bureau van politie ge bracht een jongen die verklaarde te zijn S., wonende te Nühtevecht en oud 13 jaar. Hij was met een gezelschap in een motorboot hier gekomen, doch deze was zonder hem weer vertrokken. Des avonds werd de ver lorene door een oom afgehaald. Gevonden voorwerpen: waaromtrent in lichtingen verkrijgbaar zijn aan het bureau van politie: Een rozenkrans in etui. Een witte kin derschoen met een kniekous en een gewone kinderkous. Een notitieboekje. Een hond. - Een sierhaarspeld. Een zweep. Een grijze hoed. Een beursje met eeni- ge centen. Een zwart stoffen kinder schoentje. Een alluminium sreutel. Ee- nige bankbiljetten. Een rood fluweelen taschje. Een kinderhoed. Een honden halsband met penning 1924, No. 18. Een zwarte kous en een rozenkrans. Het Staatsvisschershavenbedrijf. Afge kondigd is het Staatsblad, bevattende de Wet van den 28sten Juli 1924, ot vaststelling van de begrooing van inkomsten en uitgaven, van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui' den oor het dienstjaar 1924. Burgerlijke Stand. Van 1214 Augustus 1924. Geboren: Johannes Cornelis, z. van A. Huijsman en J. M. Noordhuizen. Jan, z. van C. Spaargaren en G. Lewestijn. Maria, d. van S. van der Meij en M. J. Schoo. Sophia, d. van G. Oskam en D. A. Uithol. Geertje, d. van J. Hijstek en C. C. van Voornveld. Jacobus, z. van T. Dekker en A. Vink. Johannes Hendrik, z. van J. B. Calvelage en A. G. M. Boerlage. Ondertrouwd: Antoon Salentijn, 26 j. en Stijntje van Beem, 26 j. Cornelis Bakker, 27 j. en Grietje Schutte, 24 j, Petrus Jo hannes Brugmans, 30 j en Geesje van Braak, 20 j. Bartholomeus Kampkes, 26 j. en Grietje Bakker, 27 j. Jan den Rooijen, 27 j. en Aaltje Grietje Meijer, 24 j. Overleden: Pieter Verbeek, 12 dagen, z. van G, Verbeek en A. M. Noorman. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van C. A. Selhorst-Otten. dochter van P. Weijers-Buys. zoon van G. Th. Frede- riks-Buckers. Getrouwd: J. van Dijk en H. M. de Wit Concert. Woensdag 13 Augustus gaf de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", wederom een goed geslaagd concert in de tent aan den Zwarten weg. Er werd goede muziek ten gehoore ge bracht, wat herhaaldelijk door aplaus onder streept werd. Vergadering feestcommissie. Donder dagavond vergaderde de feestcommissie in café ,Oud Berg en Dal." Te half negen opende de voorzitter, de heer Swccrts-da Jong, de vergadering met een woord van welkom en las daarop, bij afwezigheid van den secretaris, eenige ingekomen brieven voor. De heer Guldemond gaf bericht, dat hij de benoeming als lid van de feestcommissie aannam, terwijl de heer Tillema op deze benoeming terug zal komen. Hierna bracht de heer Smit verslag uit van de commissievergadering met den heer Muller (propagandist van de vereeniging van kermisreizigers),waaruit we vernamen, dat op Vrijdag 22 Aug. a.s. de aanwijzing zal plaats hebben van de verpachte staanplaat sen op het feestterrein. Bij een verdere toelichting van den heer Smit, mochten we met zekerheid vaststel len, dat 4 Sept, op dat gebied een gezellig» dag belooft te worden. Een defenitief programma kon, door af wezigheid van den secretaris, nog niet wor den vastgesteld, doch dit zal Dinsdag 19 Aug. gebeuren. Aan de inschrijving voor terreinplaatsen kan ook door inwoners van Bennebroek worden deelgenomen. Aanstaande week zal met de inteeken- lijsten worden rondgegaan. 't Is te hopen dat de burgerij ook dit jaar goed zal medewerken met de feestcommis sie, dan belooft het Oranjefeest (een zoo bij uitstek heerlijk feest ook voor de kin deren) van 4 Sept. 1924 wederom een suc ces van feestvieren voor Bennebroek te worden. Postduivensport. In de op Zondag 27 Juli gehouden stedelijke jubileumvlucht van H. A. K. (Haarlems Amsterdams Kwartier), was een duif van onzen jongen plaatsge noot, den heer W. Opzeeland, de eerst aan gekomene, waarmede de eigenaar der duil den lsten p-ijs, een verbronst zilveren me daille won. Tevens was deze duif de eerste van ge- he Noord-.folland op dien dag; een pres tatie van niet geringe beteekenis, als men weet, dat ongeveer tweeduizend duiven aan deze wedvlucht deelnamen. De afstand van Schaerbeek (België) naa» hier. 168.2 .M., werd door deze duif is ongeveer 3 uur afgelegd. We wenschen den heer Opzeeland vab harte geluk met dit succes, evenals zijn club. en meenen dat dit zeker een aanmoediging zal zijn voor anderen, om zich zooved mogelijk op het kweeken van goed ras tos te leggen. Met groote plechtigheid wordt de jubilaris in kerkgewaad van de pastorie naar de kerk geleid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 12