f$CHHoLK f MARKTNIEUWS. UIT ONZE OOST. RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. De Londensche conierentie: in afwachting van het Duitsche antwoord 3p de Fransche eischen inzake de militaire ontruiming van het Ruhrge bied, een jaar na de inwerkingstelling van het Dawes-rapport. CEM. 3UITEHL BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Raden van Arbeid. Een drama op den Ardjoeno. Verlaagde pasageprijzen. Ernstig auto-ongeluk DAGELIJKS FEUILLETON. Naar men weet is de kwestie der militaire ontruiming van het Ruhr- gebied de eenige voorname zaak, die ter Londensche conferentie nog oplossing behoeft. Gisteren nu was het de critieke dag. Zullen de Duitschers het Fransche voor stel aanvaarden of zullen ze weigeren en daar mede op een mislukking der conferentie doen aankomen? Zal het Duitsche antwoord nog mogelijkheid bieden tot een compromis? Op al deze vragen moet, terwijl we dit schrijven, het antwoord nog komen. Misschien zullen onze Radio-berichten het kunnen melden. Critiek is de toestand zeer zeker. Toen op 16 Juli de Londensche conferentie bijeenkwam, werd er wel alreeds gewaar schuwd tegen de al te optimistische meening, dat deze conferentie slechts korten tijd zou behoeven om tot een resultaat te komen. Maar dat het zoo lang zou durenVier weken nu al en het telkens beloofde einde wordt steeds meer verschoven. Als de Ruhr er maar r.iet wasHier echter ligt de groo- te moeilijkheid en de questie, die heel den ar beid der conferentie overschaduwt en thans den gang der besprekingen vertraagt is die van de militaire ontruiming van het Ruhr- gebied. Zin heeft de militaire bezetting van dit ge bied niet meer, als eenmaal het plan der des kundigen in werking is getreden. Integen deel, zij kan met de haast onvermijdelijke moeilijkheden, die het behoud van een vreem de bezetting in het Duitsche industriegebied na het herstel van de economische eenheid van Duitschland, moet geven, slechts een overlast zijn. Ook voor de Franschen en Bel gen zelf, die de kosten moeten dragen. Want in het plan der deskundigen is immers na drukkelijk vastgelegd, dat de betalingen vol gens dit plan aan Duitschland opgelegd, ook de bezettings kosten omvatten, zoodat alles wat voor militaire doeleinden wordt uitge geven van de vergoeding ten dienst van het herstel afgaat. De heer Herriot wil dan ook wel van die bezetting af, in het besef dat de ontruiming van het naar Duitsche en Britsche opvatting wederrechtelijk bezette gebied, Frankrijk het voordeel van een betere verhouding met En geland en met Duitschland zal geven en de oplossing van verschillende netelige quaesties zal vergemakkelijken. Maar invloedrijke kringen in Frankrijk hopen nu van deze ontruiming een ruilob ject te kunnen maken voor meer onmiddel lijke voordeelen, waarbij ze kunnen rekenen op den steun van alles wat in Frankrijk natio nalistisch denkt en op allen, die met deze be zetting politiek-militaire bedoelingen hoop- en te kunnen verwezenlijken en zich, nu de kansen hierop vrijwel verkeken zijn, zich dan wel willen tevreden stellen met een Fransche economische expansie in het „vijandelijk land. De aanvaarding en uitvoering van het plan der deskundigen is dezen Franschen dus voor de ontruiming van het Ruhrgebied nog niet voldoenden prijs. Ze hopen er meer uit te kunnen slaan en voor Frankrijk nog bijzon dere voordeelen te verwerven. Hoe men daar over in Engeland denkt dat hierbij den steun heeft van België, hetwelk van een eco nomische machtsuitbreiding van Frankrijk benadeeling zijner eigen belangen vreest blijkt o.a. uit een artikel in de „Times",waarin op de „anomalie" van een voortduren der be zetting na inwerking treding van het plan- Dawes wordt gewezen en wordt betreurd, dat nu op het laatste oogenblik het succes der conferentie zou worden bedreifgd door den eisch van Herriot om troepen in het Ruhr gebied te laten „for no obviously legitimate purpose". Er wordt, zoo zegt de „Times", „gesproken van een ruilovereenkomst, van een poging om het terugtrekken van de troe pen uit het Ruhrgebied afhankelijk te maken van bijzondere commercieele tegemoetko mingen van Duitschland aan Frankrijk. Er zijn zelfs aanwijzingen van een herleving van het denkbeeld van een nauwe combinatie tusschen de Fransche- en Duitsche ijzer-en kolenindustrie een denkbeeld dat in dit land (Engeland) zeker niet gunstig zou wor den ontvangen. Welke handelsovereenkom sten echter ooit tusschen Frankrijk en Duitsch land mogen worden getroffen, zij moeten ze ker niet worden gemaakt onder den druk sener militaire bezetting, voor welke er geen plausibele redenen meer zijn. Het plan-Dawes eischt in de practijk een volkomen en defini tieve breuk met de Ruhrpolitiek. De eenige kans op succes ervan ligt in een volkomen verwerping van alle alternatieven of voorbe houden. Het heeft geen doel de overblijfselen van de Ruhrpolitiek te doen dienen voor het sluiten van een koopEn elke poging om voor nevenbedoelingen troepen in het Ruhr— gebied te laten, zal het uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk maken om de leening te plaatsen, waarvan heel het plan der des kundigen afhankelijk is. De quaestie van de militaire ontruiming moet dadelijk oprecht en eenvoudig worden geregeld." Zoo waarschuwt de „Times". Men kan zeker niet zeggen, dat de Duit schers door hun houding zulk een regeling bemoeilijken. Ondanks de stemming in Duitschland waagt de Duitsche delegatie het zich tevreden te stellen met de toezegging eener ontruiming binnen de zes maanden en pleegt ze zelfs overleg met Berlijn of ze nog niet verder kan gaan. De heer Herriot echter blijft nog steeds aan den termijn van een jaar vasthouden, wijl de Duitschers weigerachtig blijven de in handels- en economische voor deelen bestaande koopsom voor een vroegere ontruiming te betalen. Zoo is men vastgeloopen. En de Duitschers hebben nu de bemiddeling van MacDonald ingeroepen. Gelijk te verwachten was is van geallieerde zijde pressie geoefend om een oplossing te verkrijgen. Maar verrassend is het toch wel, dat deze pressie in het bijzonder op de Duit schers is geoefend, opdat deze zich bij de Fransche opvatting zouden neerleggen. Nadat eerst de indruk was gewekt, alsof men ter conferentie plotseling weder tot de oude methoden was teruggekeerd en door een ultimatum dwang wilde oefenen op de Duitsche delegatie, heeft men zich, vooral van Britsche zijde, beijverd om dezen indruk weer weg te nemen. Maar met dat al kan men dan toch niet wegredeneeren, dat de geallieerden, onder leiding van MacDonald en den Amerikaan Kellogg, aan de Duitsche delegatie te kennnen hebben gegeven, dat ze het Fransche standpunt meenden te moe ten aanvaarden, en dat een weigering van het Fransche voorstel der voortzetting van de militaire bezetting van het Ruhrgebied ge durende nog een jaar, op de Duitschers het odium zou laden van de mislukking der con ferentie en van het plan der deskundigen. En dat men dit den Duitschers zeer na drukkelijk heeft te kennnen gegeven. Het is te begrijpen, dat de Fransche dele gatie „aangenaam verrast" was, toen ze haar standpunt door de geallieerden aanvaard zag, Want zeer zeker, had ze althans van Britsche zijde een andere houding mogen verwach ten. Volgens de Britsche regeering en met enkele uitzonderingen ook, volgens de Brit sche openbare meening, is de bezetting van het Ruhrgebied onwettig. Vanwaar nu de ze eisch aan de Duitschers om nog een jaar lang zich aan deze onwettige bezetting te on derwerpen Welker rechtmatigheid men nu dus feitelijk erkent. De verklaring is zeker vrij eenvoudig. Men is tot de overtuiging gekomen, dat de heer Herriot tegenover de Fransche openbare meening in zijn tegemoetkomingen in zake de bezetting van het Ruhrgebied niet verder kan gaan. De beperking van de voortzetting der bezetting tot den termijn van ten hoogste een jaar, had hem reeds moeite genoeg ge kost. Tegenover de Duitschers was deze beperking alreeds een belangrijke concessie. Te meer nog, omdat de termijn van een jaar als maximum was bedoeld en er nog altijd de mogelijkheid was van een verdere beper king, als maar geleidelijk daarvoor de open bare meening in Frankrijk zou worden ge- wonnnen, door de verdere houding van Duitschland. Familiaar gezegd, zou men zich de hou ding der geallieerden aldus kunnen voorstel len Weest gij Duitschers, nu verstandig, aanvaardt deze belofte van de Fransche re geering om uiterlijk over een jaar het Ruhr gebied te ontruimen, in de praktijk zal er van dien termijn nog wel wat afgaan, want de heer Herriot wil van die bezetting ook wel graag af, maak het hem dus niet moeilijk tegenover de invloedrijke machten die er op uit zijn, zijn polltek te doen mislukken en stel vertrouwen in zijn belofte om alles in het werk te stellen ter verbetering van de verhouding tusschen zijn land en het uwe, Gij hebt toch immers al dit succes, dat de heer Herriot er in geslaagd is, de militaire eischen van den generaal Noliet te vermin deren, meer is op het oogenblik bij de po litieke verhoudingen in Frankrijk niet te ver krijgen. Breng dus niet alles in gevaar, door een hardnekkig volhouden aan eigen stand punt. Zoo is vermoedelijk de redeneering van MacDonald en van de geallieerde gedele geerden, al is deze dan ook in een minder familiaren vorm gekleed geweest. Maar zij hebben dan toch wel voorbijgezien, dat ook de Duitsche regeering in een nauwelijks min der moeilijke positie verkeert, dan de Fran sche. En dat, als men rekening houdt met de Fransche openbare meening en hare ge- gevoeligheden, en eveneens een Duitsche openbare meening en Duitsche gevoelig- zijn, waarmee de Duitsche delegatie reke ning heeft te houden. Nadat men echter heeft kunnen consta- teeren welk een verpletterenden indruk de volkomen isoleering van Duitschland in de kwestie van de ontruiming van het Ruhr gebied op de Duitsche delegatie maakte, zullen nog wel in nadere besprekingen met de Fransche delegatie pogingen zijn gedaan ter voorbereiding van een compromis., In elk geval heeft de Fransche delegatie aan Duitschland nog verschillende tegemoet komingen aangeboden, die de Duitsche re geering haar besluit kunnen vergemakkelij ken, omdat ze haar gelegenheid geven om voor de openbare meening in eigen land de bittere pil wat te vergulden. In deze omstan digheden had men in conferentiekringen nog wel hoop op een gunstig antwoord van Duitschland. DE BRITSCHE HEFFING VAN DEN DUITSCHEN INVOER. De Britsche regeering heeft besloten de 5 thans geheven van den Duitschen in voer, wederom te verhoogen tot de 26 oorspronkelijk vastgesteld bij de Reparations Recovery Act. Naar vernomen wordt, is deze maatregel voorzien in het rapport van de tweede commissie der conferentie van Lon den. Deze verhooging is van blijvenden aard en wordt beschouwd als een der middelen om iets van het geld te krijgen, aan Engeland verschuldigd. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat de verhouding van het recht van 5 tot 26 Donderdag inging. Dit is echter een formeele datum en beteekent het begin der inwerkingstelling van het plan-Dawes. Voorwaarde voor deze verhooging is het in werking stellen van dit plan. In herinnering wordt gebracht, dat bij de Reparations Recovery Act, in 1921 door het Britsche parlement aangenomen, een recht van 30 werd vastgesteld voor alle in Enge land ingevoerde Duitsche goederen. Het recht werd later verlaagd tot 26 Op 25 Februari van dit jaar verlaagde, na onderhan delingen met de Duitsche regeering, de Brit sche regeering het recht tot 5 Snowden, de kanselier der schatkist, zette vervolgens in het parlement uiteen, dat deze regeling zou gelden tot den datum van het in werking stellen van de adviezen der commissie van deskundigen. DE EX-KHEDIVE IN BRUSSEL De „Libre Belgique" meldt, dat de ex- khedive, Abbas Hilmi, 21 Juli heimelijk via Nederland in Brussel is aangekomen, terwijl „zijn Fransche en Egyptische adviseurs langs andere wegen in het land zijn gekomen en dat hij in een hotel in het centrum van de stad tot diep in den nacht bijeenkomsten heeft gehad." Hij ontving zijn correspondentie onder den naam van zijn kamerdienaar. Het blad komt er tegen op, dat deze voort durende samenzweerder tegen de instellin gen van den souverein van een bevriende natie, in België een centrum van intrigues kan vestigen. Frankrijk heeft dit beter inge zien en hem zijn grondgebied verboden. Naar aanleiding van dit artikel zou de Bel gische regeering een onderzoek hebben in gesteld. DE REORGANISATIE DER DUIT SCHE SPOORWEGEN. Ingevolge de overeenkomst inzake de spoorwegen zal de Duitsche rijksspoorweg maatschappij 35 dagen na de aanneming van het wetsontwerp door den rijksdag worden opgericht. Veertien dagen later zal de nieuwe maatschappij de regiespoorwegen overnemen en weer zes weken later zal het regiebestuur zijn ontbonden. SIC TRANSIT. Naar de correspondent van het „Berl. Ta- gebl." te Koblenz meldt, is het hoofdkwar- van het separatisme voorgoed verdwenen. De beruchte Gutenberg-drukkerij, waar al les gedrukt werd voor separatistische bewe ging, wordt verkocht. Alle machines wor den in het openbaar geveild. Ook het se paratistisch bureautje, dat nog in de druk kerij werd gehouden, verdwijnt nu. GRAFSCHENNIS OP PÈRE LACHAISE. Sinds eenigen tijd hielden detectives des nachts de wacht op de Parijsche begraafplaat sen, daar geconstateerd was, dat stelsel matig de graven werden beroofd. Op Père Lachaise werd hun waakzaamheid beloond door de arrestatie van den jeugdigen Desirée Marée, die met zijn vrouw op heeterdaad betrapt werd gestolen goederen 's nachts heimelijk weg te brengen. In rouwkleede ren gehuld en zich uitgevende voor familie van een overledene, wisten zij van het per soneel van de begraafplaats de sleutels te verkrijgen van grafkelders, waar zij dan uithaalden wat van hun gading was. Zelfs moeten zij kostbaarheden uit lijkkisten heb ben weten te bemachtigen. Een huiszoeki g bracht gestolen goederen, ter waarde v; 50.000 frs. aan het licht. Drie antiquairs zi n onder beschuldiging van medeplichtigheid ook gearresteerd. MIJNG AS ONTPLOFFING. Een B.T.A.-telegram uit Charleroi meldt, dat Donderdag 14 mijnwerkers bedolven zijn ten gevolge van een ontploffing van mijn- gas. Het is nog onbekend wat er van hen ge worden is. Alle mogelijke maatregelen zijn genomen om hulp te brengen. Een slacht offer, dat Woensdag nog naar boven kon worden gebracht, is gered. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Het internationale comité voor hulp aan slachtoffers van den Chineeschen hongersnood meldt, dat er 13.115 dooden zijn tengevolge van de overstroomingen. Men schat het aan tal getroffenen in de provincies Hoenan, Tsjili. Kiangsi, Foekien, Kwatoeng, Sjant- toeng, Honan en Hoepel op 15 millioen. DE KWESTIE VAN DEN SOEDAN. Om de jongste gebeurtenissen in Egypte en den Soedan hangt een geheimzinnig, on doorzichtig waas. De correspondentie van de „Times" te Kaïro, die de jongste gebeurte nissen aan een bespreking onderwerpt, meldt dat de laatste paar dagen in het geheim een groote Egyptische troepenmacht in de havens, in het bijzonder in die van Alexandrië, is ge concentreerd. Deze concentratie zou de be- boeling hebben om de door Turksche agen ten op touw gezette samenzwering, bij het onderzoek naar den aanval op Zaghloel pasja aan den dag gekomen, om deze maand te Alexandrië een opstand uit te lokken tegen het bestaande regiem ten gunste van Abbas Hilmy pasja, den vroegeren Khedive, te ver ijdelen. Volgens den correspondent echter is men algemeen van meening, dat, wat er ook van het verhaal der samenzwering aan moge zijn, er meer achter de militaire bewegingen steekt dan uiterlijk valt waar te nemen. Zij worden in verband gebracht met besprekingen, die de regeering dezer dagen heeft gevoerd over het vraagstuk van de grens van Libye, waar de Italianen aanspraak maken op de oase van Jarabub, die volgens de Egyptische regeering altijd binnen de grenzen van Egypte heeft gelegen, terwijl Egypte zelf een strook lands opvordert ten Westen van Solium. Men vraagt zich daarom af, of de regeering niet de mogelijkheid overweegt, om van een actie tegen den khedive gebruik te maken om aan haar aanspraken op de betwiste grondstroo- ken op de Westelijke grens van Egypte kracht bij te zetten. GOUDA, 14 Aug. Boter groote aanvoer, handel flauw, weiboter 100—110. Eieren groote aanvoer, handel flauw 6,907.40 per 100 stuks. Weekmarkt. Melkvee red. aanvoer, handel red. 350450; vette varkens red. aanvoer, handel red. 38—40 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel matig 30 35 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel stug 814 per stuk; zuig- lammeren red. aanvoer, handel vlug 30 36; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel flauw 1620. ALKMAAR, 15 Aug. Kaas. Ter markt waren stapels, wegende kg. Fabrieks- kaas kleine f 63, commissie f 65, middelbare f boerenkaas kleine f 61.50, commissie f 62, middelbare f Hanel matig. AMSTERDAM, 15 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonte f 4.75—5, id. Eigenheimers f 2.80 3, id. Blauwe Eigenheimers f 2.90—3.20 Noord Hollandsche Blauwe f 3—3.10, id. Bonte f 4.20, id. Muizen f 5—5.40 Hille- gommer Zandaardappelen f 55.20 School meesters f 5 per hl. LEEUWARDEN, 15 Aug. Vee. Aange voerd 105 stieren f 150600, 10 ossen 275 koeien f 220—460, per kg. f 0.90—1.20 471 melk- en kalfkoeien f 200—500, 97 vette kal veren f 45-98, - pinken, 350 gaskalveren f 556.110,111 nuchtere kalveren f 12—21, 272 vette schapen f 30—50, 249 weideschapen f 28—38, 239 lammeren f 20—26, 1008 vette varkens f 55—170, per kg. f 0.70—0.80, 56 magere varkens f 2555, 640 vette biggen f 25—55, 175 kleine biggen f 7—14, 16 paar den, 37 bokken. Handel in gebruiksvee kalm* doch prijs houdend. Vette koeien en stieren eveneens prijshoudend. Graskalveren onveranderd. Vette kalveren iets duurder, nuchtere iets flauwer. Varkens hooger, zouters f 0.70— 0.74, Londensche f 0.560.60 per kg.wol vee kalmer. Eieren. Aanvoer 20.500. Kippen-, prijzen 6V.8 y2 c. 500 eenden- 6%8 34 c- LEEUWARDEN, 15 Aug. Boter. Aanvoer 3/3 en 190/6 v. Fabrieks- f 1.88—2.27. No teering van de commissie f 2.28. Kaas. Sleutelkaas f 0.450.86. Nagelkaas f 0.16—0.51. Goudsche f 0.14—0.96. Edam mer f 0.441.08. Aanvoer 72.189 kg. SCHAGEN, 14 Aug. Eieren. Aanvoer 17.000 stuks, kippen-. Prijzen f 6.80—/.90. UTRECHT, 15 Aug. Kaas. Ter markt waren 66 wagens, tezamen 20.520 kg. Prij zen le kw. f 6567, 2e kw. f 62—64, rijks- merk f 63—69, zwaardere tot f 71. Handel vlug. ZWOLLE, 15 Aug. Boter. Aangevoerd 70/8 v., 10/16 en 160 stukken, samen 1660 kg., prijs 1/8 f 43—46, per kg. f 2.30—2.40. Vee. Aanvoer 428 runderen, 47 graskalve ren, 37 nuchtere kalveren, 186 schapen, lammeren, 409 varkens en 664 biggen. Men besteedde voor cette koeien f 0.84 1.15, dito kalveren f 1.30—1.70, dito var kens f 0,62—0.68 per kg., schapen f 22—52. Neurende- en versch gekalfde koeien prijs houdend bij hooge vraagprijzen. Vette koeien, kalveren, en schapen duur. GOUDA. Coöp. Tuindersvereeniging „Gou da en Omstreken", veiling van 13 Augus tus 1924. Komkommers, 1ste soort 6.25 8.50, idem, 2de soort, f 3—6.25, id. 3de soort, 2—4,75, idem gele 1—9; Bloem kool 1.5026; Spitskool 47.50; Gele Savoye kool 5.50-11; Roode kool 5.50 10; Andijvie le soort 1.752.90; id. 2e soort 0.401.70; Kropsla 0.802.35; alles per 100 stuks. Snijboonen le soort 17.50—30; id. 2e s. 6—16, Stokboonen 18.5033; Stam- boonen 1220; Spekboonen 1519; Wagenaars 1214; Pronkboonen 614; Wortelen 11.80; Doperwten 1920; Spinazie 78; Postelein f 4.258; alles per 100 K.G. Wortelen 1.—6.25; Kroten 0.50—4; Uien 5,256.75; Selderie 0.400.70; Peter selie 0.352.25; alles per 100 bos. Zuring 0.250.29 per kist. Tomaten A 7.609.40; id. B 6.10 7; id. C 79.25; id. bonken 4,506.50; id. Kriel 13.50, alles per 100 pond. Augurken, fijn f 0.480.60; id. fijn bas terd 0.35—0.46; id. basterd 0.19—0.30; id. grof 0.12—0,19; id. bommen 0.03/49; alles per K.G. Augurken fijn 2.252.55; fijn basterd 1.651.95; basterd 0.90 1.20; id, grof 0.30—0.60; id. bommen 0.17; alles per mandje. Witte uitjes, klein 0.170.29; id. middel 0.080.15; id. groot 0.05; alles p. K.G. Suikerperen le soort 59.25; ia. 2e srt. 2.854; Oomskinderen le soort 8.50 14; id. 2e soort 57; Dirkjes 4.50; Honingbekjes 7; Clapp's Favorite 26; alles per 100 K.G. Zwarte bessen 0.140.19; Frambozen 0.330.38, alles per pond. Perziken 0.030.10; Meloenen 0.11 0.50; alles per stuk. Kipeieren 6.507.25 per 100 stuks. GOUDA 14 Aug. Coöperatieve Tuiniers- renveiling. Kipeieren 7.107.30; Eenden eieren f 6.Alles per 100 stuks. BEVERWIJK. R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 15 Aug. Bessen 35—45 ct., Frambozen 6880 ct,, per K.G. Perziken per stuk 410 ct. Doppers 1622 ct., Capucijners ,br. 2Q 28 ct., Capucijners, wit 1824 ct. Raspers 2036 ct., Peulen 1418 ct., Tuinboonen 713 ct,, Snijboonen 182434 ct., Spercie- boonen m. dr. 2023 ct., Dikke boonen 17 1914 ct., alles pers K.G. Sla per 100 2— 3.60, Komkommers 5814 ct., per stuk, Wortelen per bos 411 ct., Selderie, 5 ct., per bos. Postelein per ben 4068 ct., Aard appelen per K.G. 45 ct., Tomaten 1219 ct. per K.G., Spercie boonen z. dr. 2630 ct., Trosboonen 2832 ct., Pronkboonen 13 ct. alles per K.G. Andijvie 4060 ct., Spinazie 1.601.80 per kist. UITHOORN, 15 Augustus. Op de kaas markt waren aangevoerd 137 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort 6469, 2de srt. 5863, zwaardere 7074, Rijksmerk, 6471. Handel vlug. Volgens „De Grondwet" bedraagt het aan tal Raden van Arbeid, dat bij de reorgani satie der Sociale Verzekering wordt opge heven, in totaal acht. Aan de „N. S. Crt." werd uit Malang ge meld dat op den top van den Ardjoeno, het geraamte van een Chineesch werd gevonden, hetwelk op genoemde plaats ongeveer vier maanden moet hebben gelegen. In de zakken werden eenig geld en een briefje gevonden, waarop namen van familie leden te Malang stonden. Aan roofmoord kon niet gedacht worden. Te Malang is nu, volgens genoemd blad gebleken dat een zekere Lie Tiam Sioe se dert vier maanden spoorloos is verdwenen. Hij is n.l. zonder bericht achter te laten, vertrokken en heeft niets meer van zich la ten hooren. De gruwelijke vondst op den top van den Ardjoeno is het tragische eind van de even tragische geschiedenis van den ge wezen firmant van de voormalige toko Oei Moo Liem te Malang. Bij den dood van Tjioe Tjang Bo werd be doelde toko onder denzelfden naam door den employé Lie gedreven en wel, omdat er geen mannelijke erfgenamen waren en de weduwe niet in staat bleek te zijn de zaak zelf te drij ven. Lie bleek iemand te zijn, die zijn werk goed verrichtte. Onder hem kwamen filialen tot stand te Lawang en te Dampit en de fir manaam werd voor de tweede maal ver anderd in Lie Tiam Sioe. Lie raakte echter verslaafd aan het spelen en verloor duizenden per maand aan de baccarattafel, zoodat de zaak binnen korten tijd failliet werd verklaard. Nergens meer in Malang kon hij een betrek king krijgen, omdat men hem wantrouwde. Hij probeerde wel buiten Malang een werk kring te vinden, doch ook dit gelukte hem niet. Zoo vertrok hij vier maanden geleden. Waarheen, dat wist niemand. Totdat de rest is bekend. Men meldde aan de „Loc." Door den minister van Koloniën is met de stoomvaartmaatschappijen Nederland en Rot- terdamsche Lloyd contractueel overeenge komen, om het personeel, geplaatst bij het ge subsidieerd bijzonder onderwijs overtocht van Nederland naar Ned.-Indië en omge keerd te verleenen tegen gouvernements tirief, n.l. het particulier tarief verminderd met 10 procent. Eenzelfde regeling werd ge troffen met betrekking tot personen die, niet in 's lands dienst zijnde, met een regeerings- opdracht naar Ned.-Indië worden gezonden. Een doode, een gewonde. Men seint uit Weltevreden De heeren Van Ginkel en Sebek, bedrijfschef en boek houder van het Cheribonsche „Autodrome" verongelukten met een motorrijwiel ter hoogte van Ploembon, nabij Kapipaten. De heer Van Ginkel sloeg met het hoofd te pletter op de railbaan van de Semarang Cheribon stoomtram. De heer Sebek werd weggeslingerd. Hij maakt het naar omstan- di:heden goed. OM HEM TE LEEREN KENNEN. A. heeft me gevraagd, hem goede, ren op crediet te leveren. Maar ik weet niet of ik het doen zal. Ik ken hem nog niet. Doe het dan je zult hem goed leeren kennen! DE SOCIALE MINA. Daar ligt nu alweer een van mijn mooie theekopjes kapot in den vuilnisem. mer, Mina. Dat is nu al de derde keer deze week! Mevrouw, de porceleinfabrieken moe ten óók leven. Maar ik moet nieuwe kopjes betalen. Mevrouw, het kapitaal moet rollen; dat is een eerste eisch voor maatschappe- lijken welstand. Wat heb ik daarmee te maken, meid? U denkt niet sociaal genoeg, mevrouw. Luistert u nou eens goed: als er theekopjes kapot vallen, moeten er nieuwe gekochi worden bij den winkelier. Dat bevordert den middenstand. De winkelier bestelt nieuwen voorraad bij de fabriek. Dat geeft werk voor de industrie. De fabrieken kun nen hun werklieden in dienst houden; het loon van die werklieden komt weer onder de menschen en. ja, nou hoeft u niet zoo hard weg te loopen! van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15— 8.30 v.m,; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m.; 12,1512,30 n.m.; 1,051,20 n.m.; 33.3C n.m.; 4,154,28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savo;' Hotel te Londen na 10.20 n.m Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M Bournemouth 6 B M. op 385 M New Castle 5 N O op 400 M, Glasgow 5 G. S, op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M. - 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei' nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M,: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.mM voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m concert Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20-6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1f n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.2C Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50 4.205.20; 7.508.50 Concert, enz„ (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgend* Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u., 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u,( 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nadei vermeld worden. Heb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. 80. „Ik bid u, zeg mij dan, waar men zich ver waardigd heeft over mijn nederig kantoor en zijn chef te spreken." „Och, ik weet dat zoo juist niet. In de wereld, onder vrienden, overal." ,En wat heeft men u gezegd, als ik vragen mag?" „O, niets dan goeds, op mijn woord! Onder anderen, dat gij een vernuftig, knap, werk zaam man zijt, en bovenal...." Hier zweeg de bezoeker. „En bovenal," hernam Rodille op vragen- den toon. „Zeer discreet en zonder vooroordeelen," voltooide de onbekende den volzin. ,,,Is dat waar? Heeft men mij juist ingelicht?" „Ongeveer. Discreet, dat ben ik steeds, tonder vooroordeelen, dat hangt er van af." „Waarvan?" „O, van zeer veel zaken." „Onder anderen?" „Van de lieden, met wie ik te doen heb, ran den aard der zaken, die men opdraagt, van de risico, die ik loop, en van de winsten, die er voor mij kunnen overschieten." „Hetgeen zeggen wil, dat uw geweten stom wordt, zoodra uw eigenbelang het ge biedt, te zwijgen." „Ik zie met genoegen, mijnheer, dat u mijn bedoeling begrijpt." „En het doet mij niet minder genoegen, te zien, dat wij het spoedig eens zullen zijn, om de driedubbele reden, dat ik rijk en edelmoedig ben en dat ik u noodig heb." „Dat treft gelukkig," hernam Rodille, „en ik vertrouw, dat niets u thans meer belet, mij uw zaak mede te deelen." „In het geheel niets; ik zal u dan ook het vplste vertrouwen schenken." „Dat ik mij waardig zal weten te maken; twijfel daar niet aan." De bezoeker nam uit den linker borstzak van zijn blauwen rok eene portefeuille, die hij open deed en waaruit hij visitiekaartjes en eenige papieren haalde. „Vooreerst," zeide hij en overhandigde Rodille een kaartje, „is hier mijn naam en mijn adres." Op het geglaceerde carton waren onder een burggrafelijke kroon de volgende woor den gegraveerd: „Hector Vicomte de Coursolies," en daar onder: „Rue du Colysée, No. 20." Rodille las het kaartje aandachtig en zon der het groene scherm, dat een donkeren schaduw op zijn gelaat wierp, had men er een glimlach om kunnen zien spelen. „Mijnheer de burggraaf", sprak hij daar op, „ik wacht op uwe mededeelingen en zal met de grootste belangstelling aanhooren, wat gij mij mede te deelen hebt." Mijnheer de Coursolles nam terstond het woord. „Eenige korte woorden tot inleiding zul len noodzakelijk zijn," zeide hij. „Ik heb veel gereisd; het reizen vormt de jeugd. Eerst sinds weinige maanden bevind ik mij te Parijs. De genoegens van het vrijgezellen- leven ben ik moede en nu heb ik mijn aan dacht gevestigd op een huwelijk. Maar aan gezien ik, behalve mijn gunstig uiterlijk, een kapitaal van vijf honderd duizend francs be zit, bestaande in rentebrieven aan toonder en vrij schoone familiejuweelen, heb ik be sloten, niemand anders dan een erfgename te huwen, die ten minste een gelijk kapitaal aanbrengt." „Een wijs en voorzichtig besluit, dat ik slechts kan toejuichen," sprak Rodille. „Ik ben daarom aan het zoeken gegaan," vervolgde mijnheer de Coursolies, en ik heb gevonden wat mij past. Mijn gelukkig ge- starnte heeft mij in kennis gebracht met een (feme van zes en twintig jaren, niet heel schoon, doch, wat veel beter is, de eenige dochter van een rijken graankooper, die verleden jaar is gestorven. Hare moeder was reeds lang dood. Deze belangwekkende erf gename bezit op dit oogenblik een millioen." „Een mooi sommetje, mijnheer." „Zoo denk ik er ook over. Ik heb haar het hof gemaakt en mij aangenaam weten te maken. De dochter van den graankooper is verzot op mijn persoon en vooral op mijn adel. Het verveelt haar, sinds hare geboorte Angelina Grinchard genoemd te worden; zij heeft gezworen, een titel te dragen jk zou wel willen '""doen, dat zij thans den Apollo van het Belvédère zou weigeren met een millioen bovendien, wanneer hij niet minstens baron was." „Het is gelukkig voor u, mijnheer, dat u burggraaf bent; anders kwam er niets van dat huwelijk," zeide Rodille op ernstigen toon. Mijnheer de Coursolles kuchte even. „Ja, ja," sprak hij daarop; „dat is wel ge lukkig en ik verheug er mij van ganscher harte over," Daarop veranderde hij van toon en reikte de papieren aan Rodille over, terwijl hij zeide: „Onderzoek dit eens, mijnheer." Rodille doorliep de stukken, die mijnheer de Coursolles hem aanbood. „Welnu,' vroeg deze. „Welnu, mijnheer, dat zijn ongelegaliseer- de en ongezegelde kopiën van uw geboorte akte en van de doodakten van mijnheer uw vader en mevrouw uw moeder, die voor zeventien en een en twintig jaren in Picar- dië op het'kasteel de Coursolles overleden zijn." „Die akten zijn in orde, niet waar?" .Zonder eenigen twijfel. Er ontbreekt slechts aan het zegel, den stempel der bu reaux van den burgerlijken stand, de hand- teekeningen en de legalisatie. Er zijn drie akten; tegen veertig stuivers per stuk, be loopt het geheel alzoo slechts zes francs. Wanneer u heden nog schrijft, kunt gij ze binnen vier of vijf dagen ontvangen. Ik zal mij overigens gaarne belasten met deze klei nigheid, wanneer u het wenscht, en dadelijk i schrijven." De burggraaf keek Rodille strak aan of lie ver zijn oogen trachtten te vergeefs door dc ondoordringbare schaduw onder het groene scherm heen te dringen. i „U voorkomt mijn wenschen, mijn waarde 1 heer," zeide hij daarop. „Ik wilde u juist verzoeken, mij die drie akten gezegeld, ge- teekend en gelegaliseerd te bezorgen, en daar elke arbeid zijn loon waard is, bied ik u voor die papieren de som van twintig duizend francs." VIERENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Twintigduizend francs," herhaalde Ro- dille, „Ja! u ziet, dat ik heel rond in zaken ben. Zijn wij het eens?" „Er ontbreekt nog slechts een kleinigheid aan, mijnheer de burggraaf." „Zouat u soms moeilijkheden voorzien?" „Slechts één enkele." „Welke?" „De som, die u opnoemt. Zij is bespottelijk klein. Het huwelijk, waarvan u spreekt, moet een millioen opbrengen en u biedt mij twin tigduizend francs aan, mij, zonder wien dat huwelijk onmogelijk is! Mijnheer, u zoudt mij uitlachen, wanneer ik zoo iets aannam." „Het schijnt mij toch toe...." „U vergist u," viel Rodille hem in de rede. I „Bepaal in dat geval den prijs liever zelf en wees vooral niet al te lastig, want dan zou ik mij elders vervoegen. Lieden, die be hendigheid aan goeden wil paren, zijn er in Parijs genoeg te vinden." „Zooals u wilt, mijnheer de burggraaf, u zijt vrij om te doen wat u wilt." .Komaan, laat eens hooren, wat vraagt gij?" „Doodeenvoudig een jaarrente van de hu welijksgift." „Vijftigduizend francs!" riep de gewaande mijnheer de Coursolles uit. „Niets meer of minder." „Bent u gek?" „U kunt het doen of laten. Neem dade lijk uw besluit, want een belangrijke zaak vereischt mijn tegenwoordigheid aan het an dere einde der stad en ik zal tot mijn leed wezen genoodzaakt zijn u te verlaten. Rodille stond op; de bezoeker dacht een oogenblik na en antwoordde daarop: „U zet mij hef mes op de keel, maai heb u noodig. Ik stem toe." „Zoo is het goed." „Wilt u handgift?" „Dat is niet zioodig, Ik stel vertrouwen h u mijnheer; bovendien, als u mij bedrieg', zal het u duur te staan komen. Iedereen die mij wilde beetnemen, heeft het zich later niet weinig beklaagd." „Wanneer zal ik die papieren van u ont vangen?" „Binnen vier dagen." „Hier, oj «an mitn huis?" (Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 14