Eerw.ZusterslIrsulinen De stroomtarieven van het P.EN. Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Jaarverslag der Vereeniging „Haerlem". Ingezonden Mededeelingsn. Zaterdag 16 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15815 Coöperatieve Tuinbouw Vereeniging „Eigen Tuin." a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat N. Z. H. O. M. Gunning. Onze Winkelstand. Het Ziekenhuis te Santpoort. Per week 0.23 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Haarlem en Agentschappen: De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. L .CT Advertentiër, 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi vooruitbetaling. 52. ZELFBEHEERSCHING. Ue Geschiedenis verhaalt ons een sterk en treffend staaltje van zelfbeheersching in den laatsten keizer van het groote Mexi- caansche rijk der Azteken. Toen deze vorst door de Spanjaarden, da veroveraars van Mexico, gevangen was ge nomen en met een zijner rijksgrooten op een wit-gloeienden rooster was gelegd, ten einde den vuurdood te sterven, weeklaagde en jammerde de lijdensgenool van keizer Gualemozin. Maar de vorst wendde kalm het hoofd om tot den gepijnigderi lotgenoot en voegde hem deze woorden toe: „Rust i k dan voor mijn genoegen op rozen?" In het aangezicht van een gruwzamen dood, gefolterd door ontzettende pijnen, wilde Guatemozin ten overstaan zijner vijanden niets van zijn kalme waardigheid prijsgeven. De zelfbeheersching door den heidensche keizer in zijn verschrikkelijke» oestand aan den dag gelegd, dwong zelfs den eerbied af zijner éevoellooze, wreede pijnigers. Heerschen beteekent: uitoefening van macht en geweld De sterke heerscht over den zwakke, de geest over het stof. Maar wanneer ook het bezit van kracht, verstand en wil onontbeerlijk zijn om over anderen te heerschen, veel meer voortreffelijks is er in gelegen, zich zelf te beheerschen. Ieder mensch is een wereldje op zich zeli en zijn leven zal, zoowel voor hem zelve» als voor de maatschappij, nut, geluk en vreugde aanbrengen, wanneer hij al zijn krachten en zielsvermogens dienstbaar maakt aan een groot en edel doel. Napoleon I heerschte door zijn genie over oijna geheel Europa. Hij speelde met scepters en koningskroonen, maar vermocht zich zelf zóó weinig te beheerschen, dat hij, in toorn ontstoken, niet meer wist wat hij deed. Alexander de Groote had de halve wereld veroverd, doch doodde in dronkenschap, zijn boezemvriend. Vele mannen, die in de Wereldgeschiede nis als „groot," als helden staan geboekt, waren zwakkelingen in den schoot van hun gezin, lafaards en pantoffelhelden, of. strek ten tot slaven aan hun hartstochten! Uit het voorgaande blijkt dus, dat zelfbe heersching op de eerste plaats geen attri buut uitmaakt van het verstand. Neen, zelf beheersching vloeit voort uit zedelijke kracht, is op 't innigst verbonden aan vast heid van wil. Ook de wereldlingen achten den man of de vrouw, die zich zelf weet te bedwingen, maar zelf stellen ze zich in dit opzicht met een zekere uiterlijke houding tevreden, Die houding meenen zij gevonden te heb ben in het aannemen eener zekere waar digheid in pose en gebaar, in een kalme, rustige zekerheid van optreden! Zij beschou wen een en ander als behoorend tot den Joeden toon. Niettemin is deze geheel uiter- Mjke zelfbeheersching vaak slechts schijn. Een slechts door ijdele zelfgenoegzaam heid geïnspireerde zelfbeheersching, welke zich schikt naar de mode van den dag, ver- oordeélt zich zelf. Men meent dan, dat deze voorname, rustige houding, die zich niet uit haar evenwicht laat stooten, tot het wezen eener volmaakte persoonlijkheid behoort. Echter, op de keper beschouwd, is zij niets dan aanstellerij of geblaseerde gevoelloos heid, zonder waarde voor God. Zelfbeheersching is een natuurlijke deugd, wanneer zij steunt op dwang over eigen ge voelens, stemming en neigingen. Zeker, men kan, gesteund door hoogen moed, door een ernstige levensopvatting, zich zelf beheerschen, en wanneer een edele, ingeboren fierheid daarvan de be weegreden is, dan verdient ook deze soort zelfbeheersching, als n a t u u r 1 ij k e deugd beschouwd, onze achting. Maar in veel hooger glans zal zij schit teren, wanneer zij ontspruit uit zuivere naastenliefde, uit de fijn aanvoelende zuchi, on- niemand te kwetsen, niemand last te veroorzaken of hinder toe te brengen Zoo vertoon en zich bijwijlen ouders met een lach op het gelaat aan hun kinderen, of schoon zij door leed en verdriet worden gedrukt. Zij beheerschen zich. De traan die opwelt, wordt in het zacht omsluierd oog teruggedreven; de rimpel der zorgen die der ouderen voorhoofd doorploegt, door een op- geruimden lach glad gestreken; de stem klinkt rustig en helder. De ouderliefde schenkt hun kracht, om hun leed met opge wektheid, tér wille hunner kinderen, te dragen. Door zelfbeheersching wordt der men- schelijke natuur een juk opgelegd en daar om beschouwt de wereldling deze deugd, 'elijk de Nederigheid en de andere christe- jke deugden, als een dwaasheid en een Kneveling der menschelijke vrijheid. De naam van dwaasheid zou slechts dan op haar passen, wanneer hare beweegrede nen vernederend waren voor den mensch, wanneer menschenvrees en menschelijk op- -icht, haar in 't leven hadden geroepen Zelfdwang echter, uit hoogere godsdienstige beweegredenen, baant den weg tot ware vrijheid, helpt den mensch het onteerend juk zijner hartstochten van zich af te schudden ïn verwerft hem de heerschappij van den 'eest over het lagere, het zinnelijke, dat in hem huist. De bereiking van dit verheven doel gaat echter met feilen strijd gepaard. De wils kracht dient door zelfoverwinning gestaald te worden. Overwinning van zich zeiven is de eenige weg naar zelfbeheersching. I Wanneer er een deugd ter wereld bestaat, die veel en voortdurend oefening vereischt, om in den mensch tot vollen en kerngezon- den wasdom te gedijen, dan is het de zelf beheersching. De gelegenheid daartoe biedt zich in het leven élk uur, iedere minuut van den dag aan. De trouwe, onvermoeide ver vulling onzer dagelijksche beroepsbezig heden, schenkt ons overvloedig de gelegen heid, onze daar vierkant tegen indrui- schende neigingen te overwinnen. De stipte nakoming eener dagorde, het geduldig verdragen van lichamelijk of ander lijden, het kloekmoedig verzet tegen ont stemming; onaangenaamheden in den om gang met onze evenmenschen, verlies van goederen en fortuin, ergernissen en familie- rampen, dit alles en nog veel meer, stelt bijwijlen zware eischen aan de beoefening der zelfbeheersching. Gij hebt u voorgenomen matig, eenvoudig en huiselijk te leven, maar onverstandige vrienden en kennissen trachten u van dit besluit af te brengen. Ge beschikt over veel geest, over een groote mate van scherp zinnigheid, maar toegevendheid voor uw omgeving, voor gevoelige ooren of zachte gemoederen, noodigt u uit, een in zich on schuldig schertswoord, een sarcastische, kwetsende bemerking voor u te houden of op de lippen te smoren. Geef aan die uit- noodiging gehoor en ge zult er wel bij varen. Ge zijt op den juisten weg, die ter ver overing der zelfbeheersching leidt. Ge hebt groote haast of denkt uw tijd beter te kunnen besteden, maar de beleefd heid verlangt, dat ge een lange en ver velende historie aanhoort; ge zit, om zoo te zeggen, op heete kolen, doch blijft met vriendelijk gelaat en belangstellende hou ding naar uw pijniger luisteren, die van geen ophouden weet en maar doorleutert. Ge be- heerscht dus met kracht uw ongeduld. Bravo, ge hebt weder een overwinning op u zeiven behaald. De beoefening der zelfbeheersching mag een school der volmaaktheid worden' gepre zen, en, zooals jnen in de leerjaren op da schoolbanken, de moeilijkste vraagstukken en opgaven, met ijver en opgewektheid on der oogen dient te zien, zoo moeten ook wij in de school des levens, juist die moeilijk heden onverschrokken trachten op te los sen, die het moeilijkst oplosbaar schijnen. Zulk een gedragslijn voert tot zelfverloo chening, die de Goddelijke Leermeester uit drukkelijk van zijn leerlingen eischte. Die zelfverloochening is niet slechts een aange legenheid tusschen God en den mensch alleen. Zij komt ook der gemeenschap ten goede. Menschen, die door zelfverloochening en zelfbeheersching zich zelf overwonnen heb ben, zijn zelfloos en strekken, vrij van zelf zucht als ze zijn, tot heil der menschheid. Zij mogen de weldoeners geprezen wor den hunner medemenschen, omdat zij in het leven niet zich zelf zoeken, maar veelal, uit liefde tot God, tot welzijn van den naaste, hun persoonlijke belangen en nei gingen, ten offer brengen. De wereld noemt hen dwazen, omdat de wereld niets begrijpt van het wezen der christelijke deugden: Zachtmoedigheid, Nederigheid en Zelfverloochening, en toch, deze deugden vormen te zamen den moei lijk begaanbaren, maar eenigen weg, ter ver krijging der koninklijke heerschappij over zich zelf. AD INTERIM. Deze vereeniging stelt a.s>. Zondag 17 Augustus voor het laatst van dezen zomer haar tuinen aan de Zomervaart voor het publiek ter bezichtiging open. Vanaf 's mor gens 9 uur zullen er leden aanwezig zijn om belangstellenden rond te leiden en inlichtin gen te verstrekken. Van geachte en deskundige zijde schrijft men ons het volgende: In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van 12 Augustus wordt het standpunt van het P. E. N. inzake de bekende electriciteits- kwestie te Bennebroek uiteengezet. Het groote bezwaar dat het gemeentebe stuur van Bennebroek maakt tegen het hoo- ge tarief van 42 cent per K. W. U. tracht het P. E. N. te ondervangen door het vast recht-tarief en den indruk wordt gewekt, alsof het P. E. N. bij dit tarief den stroom even goedkoop, ja zelfs nog goedkooper levert dan Heemstede. Het vast-recht-tarief heeft inderdaad in sommige gevallen belangrijke voordeelen, doch hierbij mag geenszins uit het oog wor den verloren dat deze voordeelen eerst dan tot hun recht komen, indien de verbruiker beschikt over een ruime beurs. Het systeem van het vast-recht komt ge heel en al hierop neer om den verbruiker meer stroom te doen gebruiken dan hij fei telijk noodig heeft Indien iemand bij normaal verbruik 70 K.W.U. per jaar noodig heeft, zou hij bij het Heemsteedsche tarief moeten betalen per jaar 70 X 0.28 is 19.60 en bij het ta» rief van het P.E.N. 70 X 0.42 is 29.40. Gaat hij nu over tot het vast-recht tarief dan moet hij een vast bedrag bealen van 22.40 per jaar, benevens 10 cent per ver bruikte eenheid. De prijs per K.W.U. wordt nu afhankelijk van zijn verbruik en hij moet per jaar betalen bij een verbruik een bedr. of per van van KWU. 70KWU. 22.40, pi. 7.— 29.40 42 ct. 80 - 8.— - 3Ö!40 38 90 - 9— - 31.40 35 100 - 10.— - 32.40 32-40 110 - 11.— - 33.40 30 120 - 12.— - 34,40 29 130 - 13— - 35.40 27 140 - 14— - 36.40 26 Om dus te komen tot den zelfden prijs per KWU als Heemstede moet hij zijn electrici- teitsverbruik verdubbelen, zoodat de ver bruiker dezelfde prijs per KWU bereikt ten koste van een verdubbelde electriciteitsre- kening. Hij heeft nu voor dit dubbele bedrag dub bel zooveel stroom mogen verbruiken, dan hij feitelijk noodig heeft. Nu interesseert de prijs per KWU dén ver bruiker heel wat minder dan de grootte zij. ner electriciteitsrekening. 't Publiek wenscht nu eenmaal niet meer té gebruiken ,dan het noodig heeft en wanneer men het publiek zoogenaamd wil opvoeden om meer, electri- citeit te verbruiken, dan beteekent dit niet anders dan het opdrijven van het levenspeil hegeen juist in deze tijden, waarin een ieder op zijn huishoudelijke uitgaven moet bezui nigen,uit den booze is. Natuurlijk is het vast-tarief voor het elec- triciteitsbedrijf zeer voordeelig doch de op zet van een electrificatie moet zoodanig zijn, dat de exploitatie rendabel is, zonder ge bruik te maken van een middel, waardoor het verbruik kunstmatig wordt verhoogd. Daarbij komt nog, dat zelfs bij .het laagst mogelijke tarief, de stroom nog veel te duur is, om voor koken en verwarming in een nor maal huishouden te worden toegepast, ter- EEN GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar Joh. Markx en Frederika de Reus, dat op 20 Augustus a.s. te Beverwijk, den dag zal herdenken, dat het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. wijl de daarvoor bérioodigde apparaten door de düre aanschaffing en onderhoudskosten buiten het bereik der meeste gezinnen val len. Ten slotte is de toepassing van electrici- teit voor koken en verwarmen allerminst een algemeen maatschappelijk belang, daar zulk9 de meest roekelooze brandstoffenverkwis- ting beteekent. Wat nu nog betreft den aanleg van hoog spanningskabels dient te worden opgemerkt, dat de ringleiding van het pompstation Lei duin, via Bennebroek haar de Haarlemmer meer geheel overbodig is. Leiduin kan van twee zijden worden bediend door de nieuwe kabel via Heemstede en door de oude ka bel via Zandvoort, terwijl de Haarlemmers reeds een reservé-leiding vanuit Leiden blijkt te bezitten. Voor een onderlinge reserve tusschea de centrales Haarlem en Leiden waarbij een zeer groot vermogen moet worden overge bracht is de geprojecteerde kabel via Ben nebroek geheel ongeschikt. De geheele electriciteitskwestie kan kort en bondig als volgt worden samengevat: De stroomvoorziening van Bennebroek door het P.E.N eischt een veel duurderen aanleg dan de stroomvoorziening door Heemstede. De exploitatie van het net te Bennebroek door het P.E.N. is veel kostbaarder dan de exploitatie door Heemstede, alleen reeds door het aanstellen van extra personeel, met ambtswoning etc. Tengevolge daarvan is het voor het P.E.N. veel bezwaarlijker de exploitatie zonder ver lies te doen geschieden dan voor Heemstede. Tengevolge daarvan moet het P.E.N. óf zeer dure tarieven stellen; óf het stroomverbruik per inwoner kunst matig opvoeren. Zoowel het een als het ander is in strijd met het belang der inwoners van Benne broek. Nu zou dat belang desnoods wel opgeof ferd kunnen worden indien het P. E. N. daar door een rijke bron van inkomsten zou verkrijgen, doch zulks is echter geenszins het geval. De kosten van aanleg en perso neel staan in dusdanig ongunstige verhouding tot het te verwachten debiet dat de exploi tatie-uitkomsten hoogst twijfelachtig zijn. Bij de meest optimistische raming van het verbruik is misschien eenige winst te becij feren doch indien het verbruik beneden die hooggespannen verwachtingen blijft, zal ter stond een ernstig verlies het gevolg zijn. In elk geval mag als Vaststaand feit wor den aangenomen dat de electrificatie voor het P. E. N. geen voordeel van eenige be- teekenis oplevert. Waarom dan de belangen der inwoners van Bennebroek worden opgeofferd en de Ge meente gedwongen wordt inbreuk op een bestaand contract te plegen, blijft een open vraag. Verschenen is het verslag °ver het jaar 1923 van de vereeniging „Haerlem Het is altijd zeer lezenswaardig. Ditmaal keuvelt de secretaris der veree niging, de heer C. J. Gonnet, over het lief en leed der vereeniging. Over de belangstel ling voor de jaarverslagen, zegt de schrij ver o.m. het volgende: Voorwaar, een troosteloos verschiet voor hem, die zulk een hebbeding zal moeten stellen. Voor lezen is geen tijd meer; ja, waarvoor is eigenlijk nog tijd, of liever, heeft men nog tijd over? Met ditjes en dat jes wordt de tijd versnipperd. Vraagt men iemand, lid van Haerlem. te worden, zoo luidt het antwoord: „Er is al zoo veel en ik heb heusch geen tijd, op de wandelingen mee te gaan en kunstbeschouwingen of voordrachten bij te wonen". Alsof dit het voornaamste is! Natuurlijk wordt ieders tegenwoordigheid gewaardeerd, maar in de eerste plaats gaat het toch om de belang stelling in het doel der Vereeniging. Reeds daarmee zijn wij tevreden. En zoo moeten er nog heel velen zijn, die belang stellen in de geschiedenis van Haarlem. Nog dit j jaar kregen wij het treffend bewijs, toen Haerlem door aankoop eigenares werd van een voorraad „Allan, Geschiedenis en Be schrijving .van Haarlem". In enkele dagen was' de voorraad reeds uitgeput en moesten tallpozen worden teleurgesteld; een kostbaar werk was' het bovendien. Zijn er niet nog véél'meer Haarlemmers, die het ernstig be treuren, dat bijna elke week een aardige oudé" gevel, historisch van meer of minder belang, verdwijnt of wordt bedorven? Is het niét" leerrijk en onderhoudend, op winter avonden in de gezellige omgeving van ons Vereenigingsgebouw bij het bekijken van prenten en. teekeningen oude toestanden en lang vergeten personen zich weer voor den geest te halen, of te luisteren naar een boeiende voordracht? Wandelingen binnen en buiten Haarlem, waarop gebouwen wor den bezichtigd, die niet altijd voor een ieder toegangkelijk zijn, werken eveneens opwek kend. Oudheden en antiquiteiten, waarvan ge het bestaan daar niet zoudt vermoeden, worden bewonderd. Antiquiteiten! Het woord alleen reeds moest een lokaas zijn, want wij leven naar dé mode van hét antiek. Ook in dit opzicht is er bij bezoeken aan hofjes en andere oudé gebouwen van elkaar zoo veel te lee- ren, Vatt de vijftig deelnemers, waartoe ook onze eere-voorzitter behoorde, welke de wandeling op 31 Mei meemaakten, zullen er weinigen geweest zijn, die van het bestaan van Het Êroodkantoor van Pater Blommert wisten, om nog niet eens te spreken van de plaats, waar het verscholen ligt Kent ge allen het schilderachtige Bruiningshofje en hebt ge de deftige regentenkamer van het Teylershófje wel' eens bezichtigd? In het St. Elisabeth's Gasthuis werden dien zelfden namiddag' door menigeen nog heel wat vondsten op oudheidkundig gebied gedaan. De. Doelen, welks gevel voor kort zoo fraai werd hersteld en nog enkele hofjes, waarin in het voorbijgaan een kijkje werd genomen, stonden toen ook op' het program. Dé schrijver spreekt dan over verschil lende wederwaardigheden der vereeniging gedurende "t afgeloopen jaar. ;Pan vervolgt hij.: Onze vertrekken, bibliotheek en ons ar chief werden ook dit jaar door giften van v'efe leden weder verrijkt. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout'gaf het schilderij van H. van Vliét, 'hef koorhek in de oude Kerk te Delft ió"BBaikledn; de heer Joh. de Breuk een aan- taT'oudd platte gronden van Haarlem, benc- iiéfcjs; een. «verzameling geschriften en het grppte" bjljèt.-i die;'o'pi de Coslerfeesten van •stetój; 1856 betrek'.kipg hebben; de heer Bron- geïs enkele .fo-togteóhieën van het afbreken van. de E.endjesbmg' in 1881-; Mr. A. J. Enschedé én dé heer en. Grijsecis, v. d. Heu- j vél—Reijnders, J. H. Kersten, Dr. Spoelder én .C. J, van Tiénhoven. respectievelijk foto graphieën, boeken, oude Jaarzangen van j Trou móet Blijcken en een collectie oude j glazen. Vaan den heer Knappert ontvingen vrij'nog een paar merkwaardige fotographieën aar teekenjngén van oude plattegronden der ,Hoof,dwacht, waaruit de geheele situatie ïndeeli'ng gemakkelijk is op te maken. Aan aljén nogmaals hartelijk dank voor hun vaak hernieuwde blijk van belangstelling. Mogen nog velen dit loffelijk voorbeeld volgen, zij zijn dan al of niet lid. Wij zijn er zeker van, dat menigeen bij naarstig zoeken nog heel wat, bij schoonmaak of verhuizing en ook zonder die beide, zal vinden, dat tot opluis tering van ons gebouw en verrijking van bibliotheek en archief kan dienen! Alles wordt door ons dankbaar aanvaard. Dok onze fotographische legger breidt zich, helaas, steeds uit. Helaas? ja, want de meeste fotographieën stellen ook dit jaar weer ver dwenen merkwaardige huizen voor. Het uitgeven van boekwerken is thans een kostbare geschiedenis. Dat is ons gebleken, bij de vervaardiging van de Geschiedenis van het Remonstrantsche Hofje. Dit jaar bestaat' genoemd hofje 150- jaar en Dr. A. H. Garrer, een goede bekende bij onze leden, heeft zich de moeite gegeven, in zijn vrijen tijd archie ven en notulenboeken nauwkeurig en ijverig te bestudeeren, waarvan dit boekje het on derhoudende resultaat is; maar zelfs 1, is gebleken voor menigeen nog te veel te zijn, tenminste, de verkoop bleef verre beneden onze verwachtingen, of zou de betreffende circulaire ook niet gelezen zijn? Hoe dit ook zij, de secretaris zal nog gemakkelijk aan alle aanvragen kunnen voldoen. Na eenige andere gegevens omtrent huis houdelijke zaken de vereeniging betreffen de, zegt de heer Gonnet: In den gevel van het perceel Ridder straat No. 20 die werd afgebroken, stond een fraaie Iaat Louis XVI deur met ko zijnen. Toen wij hoorden, dat deze te koop was, zijn wij voor een gering bedrag daar van eigenaars geworden. Voorloopig wor den die de: ien op zolder bewaard, in af wachting van een passende bestemming. Eigenaardig was het geval met het per ceel Jacobijnenstraat 3. De eigenaar had van Bouw- en Woningtoezicht aanzegging gekregen, dat de top van den gevel ge vaar opleverde en, óf moest afgebroken, óf deugdelijk hersteld worden. Na lange be sprekingen werd besloten, den top afdoen de te doen herstellen, er zat nog zulk een mooi anker in en wij zouden een gedeelte in de kosten bijdragen. Naar aller wensch geschiedde dit in zeer korten tijd, toen tot veler verwondering weldra opnieuw een schutting met grooten steiger voor den ge vel prijkte, die geheel werd afgebroken. Gelukkig belooft de nieuwe gevel, in ouden stijl opgetrokken, goed in de omgeving te passen, bovendien zullen de oude gevel stukken, waaronder de oude spreuk met visschen nu beter tot hun recht komen. Minder voorspoedig' waren wij met het perceel Kleine Houtstraat 13 en het bij zonder fraaie gebouw op het Spaarne, wel eer eigendom van de firma Dyserinck Zo nen. Het spreekt wel vanzelf, dat wij ons tot het behoud daarvan zeer veel moeite hebben gegeven, want het betrof hier een der merkwaardigste en oudste gebouwen van Haarlem. Niettegenstaande alle door ons, in samenwerking met het Gemeente bestuur en het Rijksbureau voor Monu mentenzorg, in het werk gestelde pogingen, is ook dit staal van wat onze voorvaderen konden wrochten, meedoogenloos onder den moker gevallen. Betreurenswaardiger nog was het ver dwijnen van den prachtigen gevelsteen, het .hert uit het perceel Groote Houtstraat no. 20. Hierdoor werd voor altijd een gevel van groote historische waarde geschonden. Alle beroep door ons op den kunstzin van den eigenaar gedaan, bleef ijdel. Noodzaak voor de verwijdering was er volstrekt niet, want de beide steenen, welke het jaartal aangeven en op dezelfde lijn van het hoog- relief stonden, prijken nog, doch nu zeer onnoozel, in den gevel Met behoud had de onderpui precies zoo kunnen worden ver anderd als nu geschiedde. Wellicht wordt het hert nu in den omtrek van Haarlem in een nieuwen gevel geplaatst, waarin het zich allerminst zal thuis gevoelen, maar al dus werd toch onnoodig den geheel eeni gen gevel van den Bouwmeester van het Paleis op den Dam, van Jacob van Cam- pen, op een nimmer goed te praten wijze verminkt. En zoo stuiten wij dikwijls op tegenwer king, onnadenkendheid, onverschilligheid en zucht .naar bezit. Ook de jonge verzamelaar benijdt zijn collega veel; op veiling en in VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. den antiquiteitenwinkel, overal vindt hij naar zijn gading; hij kan het niet verkrop pen, dat anderen wel, hij niet een of ander voorwerp bezit. Het is vooral het hebben, nog meer dan het genot ervan. Later, met het klimmen der jaren, wordt hij bezadig der, misschien ook meer philosophisch. Zonder afgunst kan hij ook bij anderen iets begeerlijks zien, zonder het zelf te moeten hebben, HAARL. BACHVEREENIGING. We ontvingen het verslag over het veree- nigingsjaar 19231924 van de Haarlemsche Bachvereeniging. In het afgeloopen jaar wer den negen concerten vanwege de vereeni ging gegeven. Het eerste concert werd ge geven door de Nederlandschc Bachvereeni ging, met medewerking van het Residen tie-orkest, het vierde, het zesde en het acht ste concert door het Residentie-orkest en de andere concerten door het Concertge bouw-orkest. Voorts werd in samenwerking met de afd. Haarlem, der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, op 21 April 1924 (tweeden Paaschdag) dc Matthauspassion van Johann Sebastian Bach, in o'e Groote of St. Bavo- kerk uitgevoerd.. Verder komt in het verslag nog het vol gende voor: na de contributieverhooging van verleden jaar, geven de financiën, in dien de vereeniging niet tot grootere uitga ven verplicht wordt, reden tot tevredenheid. Dit is 'n gelukkig verschijnsel voor de Bach vereeniging. Met tevredenheid mag terugge zien worden op het afgeloopen seizoen. Gedurende de maand Juni werden op de lijn LeidenHeemstere vervoerd 39892 (49743) reizigers; op de stadslijnen Haarlem 694828 (642125); op de lijn Amsterdam Zandvoort 438345 (334124); op de lijn Haar lemAlkmaar vanaf 8 April opgeheven (19087). De opbrengsten over dezelfde maand be droegen op de lijn LeidenHeemstede f 10311.15 12.131.75); op de stadslijnen Haarlem f 68.101,95 60.074,39); op de lijn A'dam Zandv. 140.424.98 (ƒ100.496,OOH); en op de lijn HaarlemAlkmaar sinds 8 April opgeheven /(4671,80). De cijfers tusschen haakjes geven resp. de cijfers aan van de vervoeropbengsten over Juni van het vorige jaar. Burgemeester en wetnouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den, dat op 11 Augustus j.l. het bouwen van een brug en bijkomende werken over de Zomervaart, waarvan de openbare aanbeste ding heeft plaats gehad op 4 Augustus j.l., is gegund aan J. P. A. Nelissen, te Haar lem, voor de som van 29.845. de MAANSVERDUISTERING. Omtrent de waarneming van de maans verduistering op de Leidsche Sterrewacht vernemen wij het volgende de maan werd Donderdagavond in het Z.O. zichtbaar bo ven de nevelen aan den horizon. De verduis tering was intusschen al totaal geworden. De N.W. rand is aanvankelijk nog belicht door het zonlicht, dat, gebroken door de aardatmospheer, de maan bereikt. Een don kerder schaduw trekt langzaam van Oost naar West over de maan naar het Centrale gedeelte van den schaduwkegel. Het zg. koperkleurig licht is uitstekend zichtbaar, vooral als het wat later wordt en de achter grond donkerder. Meer en meer wordt de Westrand helderder, nog steeds is het ros sig licht zichtbaar. Vrijwel precies om half- elf verschijnt het eerste randje van de maan in eigen tint. De maan komt te voorschijn uit den schaduwkegel. Voor het bloote oog lijkt het alsof er een uitwasje aan den maan- rand is ontstaan. Dit is optisch bedrog, zg. irradiatie. In een kleinen kijker zien wij nu verschillende kraters onder de schaduw vandaan komen. De helderheid van de maan neemt toe en duidelijk wordt het lichter. Omstreeks half twaalf was het verschijnsel afgeloopen. Tijdens de totaliteit schoof de maan over de sterren 44 en 45 van den Steen bok. LOTERIJ R. K. VOLKSBOND. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid eens een kijkje te nemen bij de prijzen, welke voor deze loterij beschikbaar zijn gesteld. Inderdaad is het een schitterende collectie. Voor niet minder dan duizend gulden aan prijzen zijn aangekocht, benevens vele gratis beschikbaar gestelde prijzen. Men deelde ons mede dat de verkoop der loten thans ook goed gaat. Wanneer in de jubileumweek van 21 tot 28 Sept. de tentoonstelling der prijzen zal worden gehouden, verwacht het bestuur dat de loten spoedig uitverkocht zul len zijn. De firma van der Linden in de KI. Hout straat, heeft op de Botermarkt 27, een fraai filiaal geopend. De heer v. d. Linden weet, wat de inrich ting van zijn zaak betreft, met den tijd mee te gaan. De beschildering van den winkel is geheel in nieuwmodische stijl uitgevoerd door den huis- en decoratieschilder Kuiper, terwijl de verbouwing van het pand verricht is door den aannemer Winnepo. Zoowel het uierlijk als he innerlijk van de zaak laat niets te wenschen over en het ge heel is voorwaar een aanwinst voor de Bo termarkt te noemen en het kan niet anders, of het succes en het vertrouwen, dat de heer v. d. Linden ot nu toe gehad heeft, zal Dat de krankzinnigenverpleging schatten kost, is overbekend. In dat verband is het niet onaardig, om eens na te gaan, wat bijv. het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, dat een klein dorpje gelijk is. alzoo uitgeeft aan verschillende benoodigdheden. Daartoe pikken we enkele cijfers uit het verslag over 1923. Het aantal verpleegden in gesticht en sa natorium bedroeg in 1923 1196, het aantal personeel 597, in totaal dus 1793 bewoners. Nu moet van dit eindcijfer nog w». iets af getrokken worden, daar hierin ook opgeno men is het niet-inwonend personeel. Dit getal geeft het verslag evenwel niet afzonderlijk aan. Aan salarissen werd over 1923 uitbetaald totaal 877.889.40. De waterleiding ver bruikte voor 11.382.37. Aan voeding ging een bedrag heen van 239.735.75L;. wat, ruw geschat, op 140 per persoon komt. Een teveel kan dit bedrag zeker niet ge noemd worden. Voor 2.75 per week geeft men zich niet zoo makkelijk den kost. De wasscherij (we doen zoo hier en daar slechts een greep) vereisebte niet minder dan 71.866.50'/=. De post „kleine" huishoude lijke behoeften vraagt zelfs 11.727.61. De apotheek, genees- en verbandmiddelen vor derden 17.946.48. De uitspanning van dc verpleegden vroeg slechts 2.662.881 Dat is nog geen rijksdaalder per iaar per per soon; soberder kan het haast niet. Met lig- gingstukken was een bedrag van 22.430.61 gemoeid; kleeding vorderde 36.158.95. Verlichting en centrale verwarming eischten resp. 22.038.— en 63.100.88K. Een kleine ton dus aan verlichting en verwar ming. Volgens de memorie van toelichting zijn verschillende posten belangrijk beneden de raming gebleven, zoo bijv. de posten voe ding, centrale verwarming en wasscherij. Verschillende oorzaken worden daarvoor aangegeven, waarbij prijsdaling wel een groote rol speelt. De cijfers zijn wel aardig om eens een kijkje te geven wat het „dorpje in het klein", dat Prov. Ziekenhuis heet, alzoo wel per jaar aan geld noodig heeft. Verschillen de cijfers zijn interessant en ook wel.... leerzaam. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, door deze nieuw-vestiging niet weinig toe nemen. WAAR ZIJN ZE NU Men schrijft ons De groote dag van „Herwonnen Levens kracht", de dag waarop wij vertrouwen, dat de offers ruimschoots zullen toevloeien, na dert met rassche schreden. De „Zonnedag' op Zondag 31 Augustus moet redding bren gen aan de velen, die verlangend uitzien, o' zij nu ook eens aan de beurt zullen komen- om opgenomen te worden in een sanatoriumf Om aan dezen wensch tegemoet te komen, hebben wij de hulp noodig van onze dames. Echter vragen wij ons af Waar zijn ze nu Het schijnt dat men zich wil verschuilen, voor een of ander ijverig comité-lid, dat komt verzoeken ook even een handje te helpen. KomtKomt, dames Zet nu alle bezwaren, die men zoo dikwijls oppert, even opzij, en denkt eens even na, hoeveel harten gij ver heugt, wanneer de „Zonnedag" met uw hulp goed mag slagen. Bedenkt, dat de speldjesdag van „Herwon nen Levenskracht" nieuw leven moet bren gen, in die gezinnen waar de gevreesde ziekte haar intrede heeft gedaan. Neemt van nu af aan een besluit en sluit u aan bij het corps, dat een aanval zal doen op de beursen der ingezetenen der Bavo-stad. Aanmelding aan Gebouw Sint Bavo FIETSTOCHT. Men schrijft ons Morgen is door de afdeeiingen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoer en Winkelbedienden, Amsterdam, Beverwijk, Haarlem, Hillegom, Leiden en Lisse een excursie-fietstocht georganiseerd. De afdee iingen zullen om 2 uur in het ITotel-Restau- rant v. Dul, Hoofdstraat 55 Hillegom, bijeen komen. Het vertrek voor de afdeeiingen Haarlem en Beverwijk zal p.laats hebben oir 1 uur van 't Plein. Alle R. K. bedienden kunnen deelnemen aan dezen fietstocht. Leden, die geen fiets hebben, worden vriendelijk verzocht pei ander vervoermiddel zich eveneens te begeven naar de bijeenkomst te Hillegom. Hoe grooter deelname, hoe aangenamer voor bestuur en leden Een opwekking moet dan ook over bodig zijn, doch het bestuur meent goed te doen, aan den vooravond de leden en ongeorganiseerden even wakker te schudden, opdat de fietstocht een stoet zal zijn van echte trouwe leden, die zich willen hechten aan den bond, tot welzijn van de R. K. be dienden. BEZOEK AMERIKANISTEN. Onze stad is Donderdag bezocht door een gezelschap Amerikanisten, ongeveer 80 per sonen. In Teylerstichting demonstreerde prof. dr. E. Dubois de overblijfselen van den Pithecanthropus erectus, in het Frans Hals museum liet de directeur, de heer G. D Gratana den bezoekers de schatten deze: instelling zien en tot besluit werd de Groots Kerk bezichtigd de heer Crevecoeur gal tijdens dit bezoek een orgelbespeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1