Inbraak bij de fa. Lottgerlng RECHTSZAKEN. PRIESTERNOOD. Agenda 17 Augustus Agenda 18 Augustus De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Personalia. De asphalteering der Groote Houtstraat. Tramnieuws. R. C. H.—Unitas. Voor het Krantenmannetje. Mannus Francken. Het ongeluk op den Zijlweg. Eerste plechtige H. Mis. Al te verleidelijk. Baden. Jubileum. Jeugdige boefjes. Programma. Onze „handige" Rijwielmerken. Een fraaie verbouwing. De werken aan de Amsterdamsche Poort. HANDEL EN NIJVERHEID- De melkprijsverhooging te Amsterdam. Melkinrichting v.h. yan Bruggen Den Hout. Strijkconcert. Sociëteit St. Bavo. A Capella Koor „Ons Genoegen", 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- wég) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 10—6 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R, K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De avond- en nachtdienst der apotheken zal deze week waargenomen worden door: Van Rijn's Apotheek P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15 en de firma C. G. Loo .neijer en Zn., Zijlweg 88. De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der boeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woens dagsavonds van half 89 uur. 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 89 uur. ONGELUK-I Een vijfjarig kind van de familie R. in de Eikenstraat brak Donderdagmiddag bij het spelen een been. Het ventje werd per bran card naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd en opgenomen. EEN BAAS. De welbekende Haarlemsche medicus dr. J. L., die zijn vacantie in Ossendracht (N.Br.) doorbrengt, ving aldaar een snoek van formi dabele afmeting. Bij een naweging bleek dit ondier 32 pond te wegen. De belangstelling van de zijde van de bevolking was zeer groot. DE WATERLEIDINGWERKEN NABIJ HALFWEG. BEMIDDELING VAN MR. DE VRIES. Naar wordt medegedeeld, hebben de ver tegenwoordigers der bij deze werkstaking be> trokken arbeidersorganisaties den heer Mr. S. de Vries Czn., oud-minister van finan ciën en rijksbemiddelaar in dit district, uit- genoodigd zijn tusschenkomst te willen ver- leenen om het gerezen geschil met den aan nemer C. Lindenberg uit Wemeldinge, tot een oplossing te brengen. Als gevolg daarvan heeft mr. De Vries een tweetal vertegenwoordigers van de arbeiders in Den Haag ontvangen, terwijl hij daarna met den aannemer een onderhoud heeft ge had op het raadhuis te Hoofddorp. De staking duurt al meer dan drie maan den en betreft ongeveer 100 personen het werk heeft bijna twee maanden geheel stil gelegen. Sedert een maand ongeveer wordt er door een groep van 40 arbeiders uit Lei- mtiiden en omgeving geregeld gewerkt aan het lossen van pijpen op verschillende plaat sen, terwijl weldra zal worden begonnen met het leggen van de buizen in het gedeelte tus schen de Ringvaart en den Spieringweg. DE SCHOOLGELDHEFFING TE HAARLEM. VRAGEN VAN MR. M. SLINGENBERG. De heer Slingenberg, lid der Eerste Ka mer, heeft tot den^Minister van Binn. Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht Ie. Is het den minister bekend a. dat de gemeente Haarlem, laatstelijk in Dec. 1923, aan Ged. Staten van Noord-Hol land heeft toegezonden de door den raad dier gemeente vastgestelde verordening tot hef fing van schoolgeld op de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs en op de gemeentelijke avondschool voor handels onderwijs, met verzoek daarop 't verkrijgen der Koninklijke goedkeuring te bevorderen b. dat het gemeentebestuur van Haarlem op 8 April 1924, met het oog op de invorde ring van dat schoolgeld van 1 Sept. 1923 af, aan Z. E. heeft verzocht haar tusschenkomst te verleenen tot een spoedige afdoening van deze aangelegenheid c. dat daarop bij schrijven van 5 Mei 1924 (door tusschenkomst van Ged. Staten) werd verzocht alsnog nieuwe exemplaren van de desbetreffende verordening toe te zenden, omdat de oorspronkelijke stukken aan het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw in het ongereede waren geraakt d. dat aan dat verzoek op 25 Mei 1924 door het gemeentebestuur van Haarlem is vol daan e. dat op 10 Juli 1924 andermaal aan Z. E is verzocht de afdoening te bespoedigen f. dat op 11 Aug. 1924, de vereischte goedkeuring nog niet is verleend, althans nog niet door het gemeentebestuur van Haarlem is ontvangen, waardoor niet kan worden over gegaan tot invordering van het schoolgeld van den reeds afgeloopen cursus 1923-1924 2e. Kan de minister ook mededeelen, of een spoedige sanctionneering dier verorde ning is te wachten, zoo niet, is de Minister dan bereid zijn tusschenkomst te verleenen om een spoedige goedkeuring te bevorderen Voor het examen van de vereeniging ter veredeling van het ambacht te 's-Graven- hage slaagde als gezel-huisschilder de heer D. Krttin, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de dames: H. Heins, J. H. C. C. van der Have, M. M. Fris en N. Boudewijn, allen alhier. Onze stadgenoot, de heer J. Verhopve is benoemd als fluitist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl Amerika Lijn. Te Eindhoven is voor het examen Nut tige Handwerken geslaagd onze stadgenoote mej. Th. Wijte. Voor het Notarieel examen 1ste gedeelte slaagde te "s-Gravenhage de heer C. Hoger- vorst. EXAMEN HOOFDACTE. Geëxamineerd 5 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren F. Evers, Alkmaar, G. Teekema, Amsterdam en S. Brouwer, Andijk. AANRIJDING NABIJ-HALFWEG. Goed afgeloopen. Donderdagmiddag werd een uit Zuilen af komstige juffrouw, behoorende tot een ge zelschap van 2 dames en 2 heeren, die allen geheel rechts op den Rijksstraatweg reden, gaande in de richting Haarlem, bij de Zwet- arug aangereden door een achterop rijdende auto van de Stoomwasscherij „Bijvoet" te Bloemendaal, doordat de chauffeur hoewel de weg op dat oogenblik geheel vrij was, te weinig naar links uithaalde bij het passeeren. De wielrijdster werd door een spatbord ;egrepen en van haar rijwiel geslingerd. Toewei het geval zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, constateerde dr. Melchior die spoedig ter plaatse was, een bloedende wond aan de hals en ontvellingen aan hoofd en voeten. Zij is per auto naar Haarlem ver voerd. Haar rijwiel werd vrijwel geheel vernield, terwijl ook haar kleeding zeer gehavend was. Aanbesteding Rijkswaterstaat. Donderdag werd door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat alhier aan besteed het aanbrengen van beplantingen op den Rijksweg van Amsterdam naar Laren, onder de gemeenten Naarden Huizen en Laren, volgens bestek No.177, dienst 1924, raming f 10.600. Hoogste P. C.Langeveld te Hardinxveld, voor f 9989. Laagste E. H. Piepers te Blaricum voor f 6736. Gerechtelijk uit de woning gezet. Van gemeentewege is de inboedel der fami lie N., Oorkondelaan 22 (gemeente-woning,) door een deurwaarder gerechtelijk op straat gezet. Het gezin H. werd gistermiddag gerechte lijk uit zijn woning Twijnderslaan 49 ge zet. Aanrijding. Donderdagavond werd de 15-jarige J. de K. op de Zomervaart door het verkeerd uit wijken, aangereden door een melkrijder. De knaap kwam er met eenige ontvellingen af, doch zijn rijwiel was zoodanig gehavend, dat het onberijdbaar was. De werkzaamheden voor de asphalteering der Groote Houtstraat zijn zoover gevorderd, dat thans ook de doorgang van het Verwulft naar de Gedempte Oude Gracht, die aan vankelijk was vrijgelaten, gestremd is. De directie der N. Z. H. T. M. is thans met bekwamen spoed aan den gang getogen, om noodzakelijke verbeteringen, welke reeds lang ingevoerd hadden moeten worden, doch door den oorlog vertraagd zijn, aan te bren gen. Allereerst moesten de rails verbeterd worden en hiermede is men reeds eenigen tijd bezig. Vernieuwing van de rails door bijna de geheele stad staat op het program. Slechts enkele kleine gedeelten, welker vernieuwing niet direct noodzakelijk is, worden nu niet ter hand genomen. Reeds is men gereed gekomen met de vernieuwing op de Emmabrug, in de Emmastraat, Tera- peliersstraat tot aan het Plein, op de Heerenvest tot aan de Amsterdamsche poort. Verder zullen o.m. vernieuwd worden de rails aan Plein, Kampervest, Jansstraat, Jansweg, Lwdschevaart en de Bloemen- daalsche lijn. Deze verbetering zal hopelijk de „uitstekende" rails doen verdwijnen. Met ingang van morgen zal verder een nieuwe tramtrein in den dienst Amsterdam Zandvoort (sneldienst) ingelascht wor den. R. C. H. schijnt serieuse plannen te heb ben voor het a.s. seizoen en schijnt zich door het spelen van enkele oefenwedstrij den weer wat te willen inspelen. Voor a.s. Zondag staat de wedstrijd tegen Unitas op het programma, welke ongetwij feld een goede oefening kan zijn, daar Uni_ tas als een zéér goed elftal wordt be schouwd. R. C. H. zal dus goed doen de zaken niet al te licht op te vatten en blijkt dat ook in derdaad niet te willen doen, gezien het feit dat de Racing vrijwel geheel compleet zal uitkomen, n.l. als volgt: Erdtsieck Ku/t Hazevoet Geutskens, Nieuwenhuis, Krom Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegeller, Brugman We verwachten een aardigen wedstrijd aan den Middenweg. Van B.A. ter cere van den H. Antonius 1.00 Naar wij vernemen moet Mannus Franc ken, die dezer dagen uit Indië terugkomt, voor één der H.F.C.-elftallen gaan voet ballen. In welk elftal zal natuurlijk van zijn prestaties afhangen. DE INGEBRUIKNEMING VAN HET CONCERT-ORGEL IN DE „CINEMA- PALACE". Voor de genoodigden had Donderdagmid dag j.l. in de bioscoopzaal van Cinema-Pala ce een concert plaats, ter gelegenheid van de ingebruikneming van het concert-orgel, dat onlangs door de firma Standaart uit Schie dam in dat theater werd geplaatst. Vele personen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. De hoofdaanleiding voor dit concert was zonder twijfel gelegen in het feit, dat men de hoorders in kennis wilde brengen met de tal rijke mogelijkheden, zoowel op registratie- gebied als op gebied van klankvorming en klankvolume, waartoe de organist van een dergelijk soort orgel in staat is. Het nieuwe instrument, werd door verschei dene organisten bespee d, door den heer B. C. Nel door den heer H. Happel en door den heer J. P. Visser. Hoewel misschien niet alle der drie executanten volkomen thuis tl :ken te zijn op het nieuwe instrument, wat ook om de zeer nieuwe type van dezen bouw wel te begrijpen zal zijn, bleek het orgel toch reeds aan zeer vele eischen van klankschoon heid en aanpassingsvermogen te voldoen. De crescendi en decrescendi zijn zeer fijn uitgevoerd en het klankgehalte van elk der registers leek ons op een enkele uitzondering na zeer wel evenwichtig. Geen wonder dan ook, dat de bespeling telkenmale luid applaus verwierf. Ten overvloede gaf de heer A. Standaart nog een verklaring van het instrument. De heer Henri Angenent, bariton, mevr. J. Schrijver-Holffers viool en het klein ge mengd koor H. P. onder leiding van Henri Pielage verleende medewerking. De heer A. C. Hasselman, solo-cellist van het cinema-palace orchest gaf een cello-solo. Elk der solisten had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Mevr. Schrijver-Wolffers ontving bloemen, de heer Standaart een krans. Naar wij vernemen is de toestand van den loopknecht v, B„ die Woensdagavond op den Zijlweg door een auto werd aangereden en daarbij een bekken- en schedelfractuur bekwam, een weinig vooruitgaande. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in de fabriek van de firma Lott- gering, aan de Amsterdamschevaart no. 30. De inbrekers hebben zich toegang verschaft over het dak en verder door het openen van een raam. Vermist wordt een zilveren horloge met dito ketting en 2 regenjassen. Een mand met kleedingstukken was klaar gezet, vermoedelijk met het doel om mede te nemen. Of er nog meer vermist wordt, staat nog niet vast. De recherche stelt een ijverig onderzoek in. Maandagmorgen 9 uur zal de Eerw. Pater Vincentius Kuiper O. P., in de parochiekerk van het H. Hart, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. In een der drukke straten van een dicht bevolkte buurt onzer stad ontstond een groote opschudding, welke niet van een humoristisch kantje ontbloot was. Zoo schrijft men aan de „Opr. Haarl. Crt." Een voddenkoopman had op zijn wagen een aantal kleine speelgoed-artikeltjes welke hij in ruil gaf voor de afgedankte kleeding stukken en vodden door de bewoners aan hem gegeven. Het behoeft natuurlijk geen nader betoog dat deze ruil zeer in het voordeel van den voddenkoopman was. Evenmin behoeven wij te zeggen dat de jeugd, door het speel goed aangetrokken, bij moeder aandrong om voor wat „vodden" ook een karretje of popje te kunnen ontvangen. Zoo was het ook gesteld met kleine Henk en Rie, beide kleine kleuters, die reeds zoo lang de wagen in de straat was, er bij hadden gestaan met smachtende blikjes het speel goed aan te kijken, voornamelijk wanneer dit in handen van een vriendje of een vrien dinnetje terecht kwam. Hun moeder was naar den dokter, zoodat zij niet in staat waren deze over te halen aan hen wat ter ruiling te geven. Toen evenwel het vriendje van Henk voor een mand vol vodden een mooi scheepje ontving, iets waarnaar Henk al reeds ge ruimen tijd verlangd had, kon hij de ver leiding niet langer weerstaan en riep Rie om met deze te overleggen of moeder het niet goed zou vinden dat zij ook wat aan den voddenkoopman gaven. Het zusje, verlan gende naar een popje, gaf als haar meening te kennen dat moeder wel niet zoo „heel erg" kwaad zou zijn, waarop beiden de stoute schoenen aantrokken en de linnenkast gin gen inspe cteeren. Het gevolg was dat zij even later met hun armpjes vol goed hun handel' aangingen. jf$T Rie kreeg haar pop, doch Henk viel de ruil niet mee daar hij inplaats van een scheep je een mondorgel ontving waarop hij dapper aan het blazen was totdat....moeder roe pend en zwaaiend met de armen hem riep. Moeder thuiskomende had de linnenkast opengevonden en zag een aantal van de op gevouwen goederen door elkander en op den grond liggen. Na haar angstig gevraag aan de buren kwam zij dra den toedracht der zaak te weten. Zij ging, na Henk en Rie eerst cmder handen genomen te hebben; gevolgd door eenige buurvrouwen en vriend jes en vriendinnetjes van Henk en Rie naar den voddenkoopman die reeds een straat verder was. Wij zullen hier maar niet vermelden de woorden welke er tusschen de moeder en den koopman gewisseld werden, voorname lijk toen de koopman van een teruggave der goederen niets wilde weten. Tenslotte moes' deze het toch tegen de overmacht de buurvrouwen hielpen ook mede opgeven. De geheele handwagen werd nagesnuffeld of men de bewuste stuk ken vond. Dit heele geval had tot oorzaak dat de koopman mopperde over tijdverlies, moeder over het aannemen van zulke mooie stukken goed als vodden van kinderen het huilen van Henk en Rie om het missen van het speelgoed en de harde klappen van moeder terwijl aan den anderen kant een groep vrouwen de grootste schik in het geval had den. Wat „vodden" toch teweeg kunnen bren gen. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 705 baden genomen, in dat aan het Leidsche plein 616, in dat aan den Koudenhorn 349 en in dat aan het Hofdijkplein 522. Gisteren herdacht de heer N. Bakx, amb tenaar bij de Ned. Spoorwegen, den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde maat schappij in dienst trad. De jubilaris mocht namens de ambtenaren een fraaie ets van Harting en zijn echtge- noote een bouquet in ontvangst nemen. Het ontbrak den jubilaris den geheelen dag niet aan gelukwenschen. Door de politie is aan het bureau gebracht de 12-jarige J. K„ de 13-jarige G. de W. en de 12-jarige A. v. C„ allen te Haarlem woonachtig, die uit een muziekwinkel aan de Oude Groenmarkt 2 mondharmonica's hadden gestolen. Bij het interneeren van de derde mondharmonica werden zij op hee- terdaad betrapt. Muziek in den Hout door de H. O. V. onder leiding van Willem Knikker, 's mid dags 'te half 3 uur. 1. Schiller, Marsch. G. Meijerbeer. 2. Ouverture „Oberon". C. M. v. Weber, 3. „Künstlerlebon", Walzer. J. Strauss. 4. Fantasie de l'Opera „Samson et Delila". C. Saint-Saens, 5. Ouverture „Le Secret de la Reine", A.Thomas. 6. „Scène de ballet" morceau de genre. A. Czibulska. 7. Potpourri de l'Opera „Les Cloches de Comeville. R. Planqette. Van een heerenrijwiel, dat stond voor een perceel aan de Nieuwe Gracht, is het rij- wielmerk afgehaald en mede genomen, door een ander dan de eigenaar, terwijl een juf frouw, die haar fiets bij de Gem. Concert zaal had gezet, tot eenzelfde ontdekking kwam. Het is voorzeker een fraaie verbouwing te noemen, die het perceel Jacobijnestraat no. 3 en waarin gevestigd is de bekende boekwinkel van den heer H. de Vries, heeft 'ondergaan. De gevel alleen reeds heeft door zijn restauratie en wijzigingen, een Scheel ander «aspect gekregen. Hij wordt geheel doorsne den door een steen, die vroeger onder hout werk was weggestopt, en die vermoedelijk dateert uit het midden van de 16e eeuw. Het opschrift luidt: „Al is die Salm goede vis, die haring heeft die croon gewis". Het is niet moeilijk uit dit opschrift de conclusie te trekken, dat die steen toenmaals in den gevel van een vischwinkel prijkte. Dit is dan ook het geval en deze vischwinkel droeg den naam van „In de gouden Salm". Niet alleen de gevel, maar ook het ge heele interieur heeft een doelmatige ver betering ondergaan. De heer De Vries heeft n.l. de oude gang, die vroeger den eenen winkel met den an deren verbond, doen verdwijnen, alsook het daartusschen gelegen plaatsje. De vrijgekomen ruimte is nu bij de zaak getrokken, wat niet weinig den omvang der zaak heeft vergroot. Hedenmorgen werden reeds een groot aantal bloemstukken ge bracht, Wel een bewijs, hoe de clientèle met den verbouw is ingenomen. De trambrug wordt afgebroken. Men is thans met het werk aan de Am sterdamsche Poort zoover gevorderd, dat de ijzeren trambrug afgebroken wordt. Na twee nachten werken, is gisterenmorgen de tram ZandvoortAmsterdam voor het eerst over de nieuwe brug gereden. De: ondergrond voor de- nieuwe voetgangers brug zal op het einde van de volgende week klaar zijn. Het verkeer naar en van Amsterdam is op de Amsterdamsche vaart geheel afgesloten. Binnen eenige maanden zal het geheele werk gereed zijn, terwijl het waterverkeer op het einde van de volgende week weer geopend zal worden. Het bestratingswerk van en naar Amsterdam is waarschijnlijk hedenmiddag klaar. DE TAPIJTENDIEFSTAL TE AMSTERDAM. In April had te Amsterdam een jeugdig persoon, die loopjongen was bij een hande laar in tapijten, een groote partij niet naar de boot gebracht,maar ze ten eigen bate verkocht. Vrijdag had zich een 30-jajige man, van beroep schilder voor de vacantiekamer der rechtbank te verantwoorden, terzake opzet telijke heling, subsidiair schuldheling van een aantal tafelkleeden divankleeden, karpet ten loopers enz. Beklaagde had reeds eenigen tijd in het Huis van Bewaring doorgebracht, maar daaruit op last van de rechtbank op 27 Juni ontslagen. Thans ter zitting vertelde hij, dat de loop jongen eerst 'n partijtje aan zijn tante had ver kocht en later zulks had herhaald. Bij een dier gelegenheden zeide de tante, dat een en an der wel iets was voor haar neef, die binnenkort ging trouwen en die zooiets dus wel kon ge bruiken. Zoodoende kwam de diefachtige loopjongen in de melkslijterij aan de Haar lemmer Houttuinen terecht, alwaar bekl. (die de neef was) op kamers woonde. Hij vernam van den loopjongen, die een gedeelte van de- partij in de keuken had gelegd, dat het valuta goed was en dat er nog meer uit Duitschland onderweg was. Bekl. was geruimen tijd werkloos geweest en ging binnenkort trou wen. Daarom dacht hij, dat zoo'n buitenkans je hem wel te pas zou kunnen komen. Hij kocht voor een paar honderd gulden. Maar hij was niet de eenige want een aantal vrou wen in de buurt kochten eveneens van den dief of later vali bëkl. zelf. Deze dacht er geen oogenblik over na, dat de goederen van misdrijf afkomstig zouden kunnen zijn. Etiketten had bekl. niet op de gestolen goederen waargenomen. Dit klopte met de verklaring van den jeugdigen dief die zeide, dat hij ze er tevoren had afgescheurd. Het O. M. waargenomen door den substi tuut-officier mr. J. Versteeg noemde het ge beurde een hoogst ernstig feit. Hij vroeg schuldigverklaring voor opzettelijke heling. Bekl. had moeten begrijpen, dat zulk een groote partij, de lage prijzen en de etiketten een aanwijzing waren, dat de goederen niet op eerlijke wijze waren verkregen. Toch wilde het O. M. er zeer ernstig rekening mede houden, dat bekl. reeds eenigen tijd preven tief in het Huis van Bewaring heeft doorge bracht en dat er gunstige getuigschriften betreffende zijn persoon waren binnengeko men, o.a. van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van gevangenen. Daarom eischte mr. Versteeg een voorwaardelijke gevange nisstraf van 4 maanden. De verdediger mr. Muller Massis wees er op, dat men deze zaak psychologisch moet be kijken ten aanzien van den persoon van be klaagde. Hij is, dat stond voor pl. vast de dupe van den verkooper geworden. Ter goeder trouw meende bekl. iets voor zijn toekom stig huishouden te kunnen doen en hij meen de een winstje te kunnen maken met de transactie. Pl. bestreed, dat 't wettig en over tuigend bewijs geleverd was van het primair ten laste gelegde en van de schuldheling, en vroeg ten slotte vrijspraak van beide feiten. De rechtbank, reeds des middags uitspraak doende, sprak beklaagde vrij. „Moeder, mag ik naar de Dajaks op Borneo „Maar jongen, hoe komt ge daar nu op Waarom zoudt ge toch naar die woeste wil den gaan, zoo ver weg en zoo gevaarlijk?" „Och kijk, moeder, bij de goede menschen, en waar het nfet gevaarlijk is, daar zullen wel missionarissen genoeg te vinden zijn, maar bij die wilden zal de overvloed lang niet zoo groot zijn en daarom moeten die maar altijd zoo zeer verlaten blijven." Zoo sprak voor enkele jaren in kinder lijke naïeviteit een dapper ventje tot zijn brave moeder, nadat hij de boeiende levens beschrijving van den beroemden Borneo- missionaris Father Felix Westerwoudt ge lezen had. Toont en bewijst dit feitje niet een keer te meer, dat er vaak onder een ruwe schors nog o zoo veel goeds en edelmoedigs schuilt in menige jongensziel en dat er slechts een schijnbaar toevallige omstandigheid van noo- de is om zulk een verborgen parel aan het licht te brengen? Moge dan met Gods genade dit hoofdstuk voor velen zulk een gelukkige omstandigheid wezen, hetzij onmiddellijk, doordat het een of anderen jeugdigen lezer aanspoort om edelmoedig hulp te bieden, waar deze zoo dringend gewenscht en gevorderd wordt, hetzij middellijk, doordat een vader of moe derden leeraar of leerares er stof in vindt om hun onderhoorigen met den noodigen tact op dit ruim terrein voor edelmoedige offer vaardigheid te wijzen. „Ik heb medelijden met de schare," zoo sprak eenmaal de God delijke Verlosser bij het droevig gezicht van de verlatenheid der menigte. Dat moge na dit kort overzicht de besliste taal des harten zijn van velyi, die dan naar wij hopen het niet zullen laten bij een vroom gevpel, maar zullen overgaan tot kloeke daden van gebed en offers. Alvorens echter het feit van een echten, alom-verbreiden priesternood vast te stellen, zij terloops nog even gewezen op de ver schrikkelijke gevolgen, op de ontzettende ramp, die een gebrek aan priesters voor de wereld in zich sluit. Eenige getuigenissen mogen hier volstaan. Een brief van de H. Congregatie van het Consistorie, aan de bisschoppen van Italië van den 29sten Juni 1919, bevat deze veel zeggende woorden „Zonder roepingen en zonder priesters, is er geen Godsvereering, zijn er geen sacramenten voor het christen volk, kwijnt de godsdienst al meer en meer," En ziehier wat een vroom Fransch bisschop, Mgr. Bonnet van Viviers, onlangs verklaarde „Een parochie zonder herder, o welk een droevig gezicht't Is een parochie, waar de klokken zwijgen, de kerk verlaten staat, de lamp van het heiligdom is uitgedoofd om niet meer ontstoken te wordën, een pa rochie, vanwaar de Heer is heengegaan met den priester, die Hem deed voortleven in haar midden een parochie, waar niets meer de tegenwoordigheid van den Goddelijken Meester verraadt, waar Hij niet wee er :eert op den kouden steen van het verlaten al taar, waar hij zijn middellaarschap tusschen hemel en aarde niet meer uitoefent, waar hij niet meer troont in het verlaten tabernakel, waar Hij zich niet meer tot voedsel geeft aan de zielen, die naar Hem hongeren, waar Zijn genade zich niet meer bij stroomen uit stort in de H. Sacramenten, waarvan de bedienaar slechts de priester is, een parochie, waar zijn woord niet meer klinkt op den Zwijgenden kansel." De later zoo ongelukkig geworden Lamen- nais zeide het reeds zoo krachtig „Gebrek aan priesters beteekent onwetendheid bij het volk, verlies van elke godsdienstig ge voel, het onbeperkt heerschen van zelfzucht en alle andere hartstochten, met gevaar voor orde en maatschappelijken vrede." Nu volgde de vraag Is er dan werkelijk priesternood en dreigt er dus een zoo ont zettende ramp voor de H. Kerk en hare ge- loovigen Het antwoord kan voor velen niet anders dan een openbaring zijn. Zoo overvloe dig hebben wij van onze jeugd af zegeningen van een rijk-voorzien priesterleven genoten, dat wij ons maar moeilijk kunnen indenken in een geheel anderen, veel en veel droevi- geren toestand in andere landen. Beginnen wij ons onderzoek in Italië, het land zelf van den Paus gaan wij vandaar den toestand eens na in andere landen van Europa, Portugal, België, Noordsche landen, Frankrijk enz., werpen wij een vluchtigen blik op de missielanden en laten wij de nauwkeurig opgemaakte statistieken of de getuigenissen van gezagvolle mannen eens spreken, dan zullen wij tot de bevinding komen, dat er tegenwoordig nog een ver schrikkelijk tekort aan priesters heerscht, dat wij dus alle mogelijke middelen moeten aanwenden om hierin door vele góede pries terroepingen beterschap te brengen. De H. Congregatie van het Consistorie heeft in twee circulaires, gericht tot de bis schoppen van Italië en gedateerd van 16 Juli 1912 en 29 Juni 1919 een waren alarm kreet aangeheven en toen Pius XI den 22 Februari 1922, dus bij het begin van zijn Pontificaat, de pastoors van Rome in audiën tie ontving, vestigde hij reeds hun aandacht op de dringende noodzakelijkheid om pries terroepingen te kweeken en deed te dien einde een warm beroep op hun ijver. Maurice Vaussard licht in het Fransche tijdschrift Etudes,," die herhaalde klachten aldus toe „In 1920 telden de vier geweste lijke en de drie diocesane seminaries, die 3800 parochies en 10 millioen zielen, ver deeld over de 95 diocesen van Zuidelijk Italië (Sicilië en Sardinië niet inbegrepen), van priesters moeten voorzien, tezamen slechts 36 seminaristen met hoogere orden. Men daalde van een maximum van 13 dia kens en subdiakens voor de Calabreesche streek tot een minimum van 0 in de diosecane seminaries van Benevento en Monto Cassino. Als men nu bedenkt, dat in 1911 Henri Joly nog 400 leerlingen aantrof op de humaniora, philosophie en theologie van het interdioce saan seminarie van Lecce, dan kan men be grijpen, dat de crisis in Italië even ontzettend is, als in Frankrijk.... Zelfs als men de vee bloeiender diocesen van Noordelijk Italië beschouwt,, dan zien we, dat in hetzelfde jaar 1§20 Turijn op zijn seminarie slechts 10 diakens en subdiakens telde, Florence 7, Genua 4, Venetië en Bologna 0. In Rome eindelijk.... is een geheel en al ontoereikende parochiebediening, niet alleen in de buitenwijken, waar bij gebrek aan priesters om biecht te hooren, de geloovigen soms niet tot de H. Sacramenten kunnen naderen, maar zelfs in het centrum der stad. In bovengenoemde toespraak zinspeelt de H. Vader geheel bijzonder op den dringenden nood van de stad Rome. Goddank, dat deze priesternood zich niet tot alle Italiaansche diocesen uitstrekt"; zoo mag men zich het diocees van Milaan, volgens het eigen getuigenis van den Paus, in een talrijken en stichtenden clerus ver heugen. Eenzelfde toestand heerscht in Portugal. In sommige diocesen zijn de roepingen in voldoend aantal aanwezig, en kunnen de bisschoppen voor iedere parochie ten minste één priester afstaan in andere daarentegen is de nood zoo nijpend, dat men .één priester ontmoet voor 5 parochies. In Praag (hoofdstad van Tsjecho-Slovakië) is het getal seminaristen van honderd en vijftig in vroegere jaren tot 35 gedaald. Het aartsbisdom van Lagrel (Agram) in Jugo- slavië telt 1.400.000 Katholieken en op het groot-seminarie zijn slechts een twintigtal seminaristen. In België is de toestand eveneens veront rustend in een diocees, dat in de jaren 19001909, 458 priesters deed wijden, Zijn er sinds 1910 tot 1919 slechts 310 ge wijd. Op het seminarie van een ander dio cees, dat in 1900, 179 en in 1901, 186 leer lingen telde, is dit cijfer in 1920 gedaald tot 106 in 1921 tot 111 en in 1922 tot 97. El ders geeft de periode 18901899, 328 wijdingen 1900—1909, 301 1910—1919, 241 terwijl de meest optimistische voor uitzichten voor 19201929 doen hopen op 225. In de Noordsche landen is het al even treu rig, zoo niet treuriger gesteld. Met name van Noorwegen heet het in de boeiende reisbeschrijving van Zijne Emi nentie Kardinaal van Rossum „In dat onmetelijk gebied zijn nu nog slechts 23 priesters ten dienste. Van dat zoo kleine getal is er in de maand Augustus nog een gestorven, zijn er zes anderen, die de 60 jaren reeds te boven zijn, en verscheide- nen, die reeds 50 winters tellen. Telkens als er een komt te vallen, herhaalt zich het nij pend probleem hoe te voorzien, zonder een statie op te heffen. Ook hier is het weder volle waarheid De oogst is rijp vraagt dan den Heer des oogstes, dat hij werklieden Zende op Zijne velden om hem in te halen." Nergens echter in Europa is de nood zoo hoog gestegen als in Frankrijk. Meer dan 3.000 priesters lieten in den jongsten oorlog het leven op het slagveld de seminaristen stonden 5 jaar lang aan het front, 5 jaar lang is ook de bron voor priesterroepingen uit gedroogd. Vandaar dat er voor de uitgestrek te Fransche diocesen een verontrus end klein getal priesters aanwezig is. Ziehier eeni ge sprekende cijfers Amiëns bezit voor 550.000 zielen, 670 kerken en 230 kapellen, slechts 350 pastoors en 50 kapelaans. Verdun heeft voor 240.000 zielen in 580 gemeenten slechts 380 priesters, die kunnen werken Chalons voor 250.000 in 480 gemeenten, 300 priesters. Beauvais zou voor 400.000 in 700 gemeenten minstens 650 priesters noodig hebben en telt er slechts 415, die werken kun nen. Lyon heeft 200 kapelaans tekort. Ver sailles, dat een bevolking telt van 1.000.000 heeft slechts 394 pastoors en 80 kapelaans, moet 318 kerken zonder priester laten en belast bijvoorbeeld den postoar van Raincy, geholpen door een kapelaan, met de zorg van 12.000 zielen, terwijl te Villeneuve- Saint-Georges dezelfde last rust op de schou deren van één enkel persoon. In 10 jaar tijds kon Beauvais slechts 26 wijdingen stel len tegenover 144v'sterfgevallen gedurende den oorlog boekte Coutances 175 sterfge vallen tegenover 18 wijdingen Reims 100 sterfgevallen tegenover 6 wijdingen,Cler mont 99 sterfgevallen tegenover 2 wijdin gen Pamiers 38 sterfgevallen tegenover 2 wijdingen'Verdun 86 sterfgevallen tegenover wijdingen Tulle 56 sterfgevallen tegenover geen enkele wijding Lyon, dat 57 priesters en 91 seminaristen in den oorlog verloor en daarbij nog' 200 Sterfgevallen telde, had in 5 jaar geen enkele wijding. Een zekere Pater Montillet geeft nog de volgende verbijsteren de cijfers In de 90 Fransche departementen berekent men 36.258 parochies. Tegen het einde van 1919 had men 6.047 pastoors tekort. Het is niet vermetel te denken, dat er op 't oogenblik bijna 10.000 parochies of kerken zonder pas toor zijn, dat is dus bijna een vierde van alle parochies. Zoo sommige diocesen ook al minder door den priesternood getroffen worden, andere tellen tot 40 ten honderd en zelfs tot 48 ten honderd parochies zonder pastoor. Geen wonder dus, dat de Fransche bis schoppen bittere klachten slaken en in hun mandementen keer op keer dezen ont- zettenden nood aan hun volk bekend maken. Een Kardinaal Dubois van Parijs b.v. hoor den wij dit jaar nog in een allocutie tot zijn geestelijkheid uitroepen „Is er wel een ar mer diocees dan Parijs Voor 1.600.000 zielen tellen wij slechts 273 priesters." Vooral stemt het somber, omdat de toekomst zoo weinig hoop op beterschap geeft. De groot seminaries zijn slecht voorzien. Clermont eh Orleans tellen een 60-tal leerlingen Reims, Amiëns, Chalons, Seéz, Cahorr, een vijftig tal Evreux, Annecy, Carcassonne, Tou louse, een veertigtal Bayeux 35 Blois- 32 Verdun, Nevers, Meaux 30 Troyes 25 Soissons 20 Langres en Périgueux, nog minder en Tulle heeft nog niet een vierde van het benoodigde getal. Wat de zaak nog erger maakt is de geringe bevolking der Klein-Seminaries. Deze zijn betrekkelijk nog armer dan de groote. Als men voor oogen houdt, dat van de 10 leer lingen op de cinquième, er slechts één of twee tot het priesterschap komen, 1) dan kan! men berekenen, hoe over 10 jaar de toestand zal zijn van diocesen, waarvan de Klein-! Seminaries maar 75 leerlingen tellen zooals te Reims, of 70 te Beauvais, 60 te Chalons, 50 te Cahors, te Carcassonne en Amiëns»; 40 te Verdun, Langres, Nevers en Troyes. Is het om de droeve welsprekendheid dezer cijfers nog te verhoogen noodig, op te merken dat bij gebrek aan jonge krachten, de ouden van dagen onder de priesfers zich weldra in heel wat sterker verhouding zullen bevinden dan de jeugdige en dat het percentage deri sterfgevallen voortdurend grooter wordt !j In Beauvais zijn van de 445 priesters, 116| zestigers en 45 zeventigers de statistieken! wijzen uit, dat bijna een derde (29.6 op dei 100 van de parochiegeestelijkheid de zestig bereikt heeft een leeftijd dus, waarop men zich' in vele gevallen uit het werk terug-trekt. Moet er ten slotte nog op wijzen, dat dit onvoldoed aantal geestelijken als gevolg medebrengt het overbelast zijn der anderen^ tot groote schade zoowel van hun lichamelijke gezondheid als van hun inwendig leven In Frankrijk tellen de parochies gemiddeld 1.061 inwoners en hebben een oppervlakte van 15 vierkante K.M., sommige van zelfs 17 vierkante K.M. men ontmoet er zelfs één met 5.882 inwoners onder één priester. Ziedaar de droevige toestand in Frankrijk. Waarlijk, hier dreigt ons alle gevoel van optimisme te ontzinken. Wat de overige landen van Europa betreft hiervan zijn ons geen opgaven bekend, zoo dat wij hierover geen beslist oordeel kunnen uitspreken. Het is echter overbekend, dat de bekeering van Engeland nog veel sneller vorderingen zou maken, als er nog meer pries terroepingen voorhanden waren. En wat Duitschland betreft, behoeven wij slechts te herinneren aan de bekende Diaspora-katho- liekên, die echt verlaten zijn en verstoken van weldoende priesterhulp. Hoe ontzettend echter de hier beschreven schaarschte an priesters in Europa ook is, veel verschrikkelijker is zij in de missielan-j den. Beziet men een oogenblik de godsdienst-; verhouding der geheele aarde, dan vindt men op de 100 menschen slechts 17.7 Katholie ken, zoodat er nog 82.3 op de 100 zijn, die het licht van het ware Geloof missen, jaar lijks sterven er 30.000.000, zegge en schrijve dertig millioen menschen zonder doopsel1 Over de geheele wereld zoo heette het voor eenige jaren nog in een veelverspreid vlugschriftje zijn er nog 100 millioen Niet-Christenen. Als er voor de redding van elke 20.000 menschen ook maar één missio naris werkzaam was, dan zouden er 50.000 missionarissen zijn. Nu zijn er maar 13.000 priesters en ongeveer 30.000 broeders, zus ters en katechisten, die werken aan de be keering der heidenen. Als het bekeerings- werk zóó doorgaat, dan duurt het nog 4000 waar, voordat een getal van 1000 millioen jheidenen en ongedcopten in Jesus' schaepj-' stal wordt binnengevoerd. En dat na 20 eeuwen van werken aan de bekeering der wereld Wijst dat niet op een ontzettend tekort aan priesters? Als wij hier in een enkele bijzonderheid mogen treden, dan zouden wij in 't voorbij gaan willen Vijzen op het onmetelijke Bra zil ië, waar men parochies telt zoo groot als heel Nederland en waar toch in 1923 uit al de 65 bisdommen bij elkaar maar 16 priesters werden gewijd. Een vlugschrift van „Het Pauselijk Liefde werk van den H. Petrus" publiceerde de vol gende statistiek Geheel Indië telt 300 millioen menschefl en 3 millioen katholieken, dus slechts 1 tetf honderd van de bevolking. In geheel Indië zijn werkzaam 3145 pries ters, waarvan ongeveer 1700 inlandsche t ieder priester heeft de zorg van ongeveer 1000 Katholieken. Wat echter dezen nood nog dringende' maakt is het feit, dat, als er geen helpers ko-> men, de missievolken voor de H. Roomsche Kerk verloren gaan. Over 50 jaren is 't op vele plaatsen te laat. De heidensche wereld is eenerzijds zoekende, wordt anderzijds door de blankenwereld meer dan ooit be werkt inzake gebruiken, zeden, beschaving, wereldbeschouwing, enz. De wereld krioel' dooreen en lang niet alles, wat de kleurling van den blanke ziet, sticht hem en maak» hem beter. Snel en krachtig moet hier dt» hulp worden geboden, vóór het te laat is. Zoo staan dus de treurige zaken. Er is priesternood, Ontzettend groot" priesternood. Priesternood is een ernstige ramp vod» duizenden en millioenen. Priesternood is slechts te verhelpen doo1 vele, goede priesterroepingen. - Dus, lezer, wat hebt gij te doen, als 8 :b edelmoedig zijt en iets over hebt voor welzijn van uwen ongelukkigen evenmensd Het antwoord ligt voor de hand en zal Bidden, lijden entr~'"ol werken om de groo genade der roeping to het H. PriesteiJ voor velen te verkrijgen. j (V ol ksmissionarsb Twee cent in 14 dagen, <jB Naar de Tel. verneemt, heeft Vrijuag melkhandel in overleg met de bonden g melkveehouders besloten, op Maandag de melkprijs met één cent te verho t, en een week daarna wederom met 1 J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2