SPORT EN SPEL1. VOETBAL. R. K. Sportvereeniging f „The Yellow-Black-Boys." LAWNTENNIS. WIELRIJDEN. Wielerwedstrijden te Tilburg. CRICKET. ROOD EN WIT COMB.—HAARLEM COMB. ATHLETIEK. UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER BEVERWIJK. OUD-SCHOTEN. VELSEN. HALFWEG. DRIEHUIS. HOOFDDORP. BINNENLANDSCH NIEUWS. Forensenbelasting. Onderscheiding. VRAGEN BUS. LAATSTE NIEUWS. Agitatie tegen de Engelschen in den Soedan. Een schadevergoeding van 300 millioen. Venizelos en Griekenland. De resolutie in Portugal bedwongen. ORDE EN ARBEID St. Raphael. LEEG TE KOOP t"ijdelijk Secretaris W L de Zwager Vooruitgansrstraat 79, Haarlem Hedenavond "van 7—8 uur contributie- betaling in bet gebouw „St. Bavo" Smede- Straat 28. Donderdagavond om 'even uur, trainen bp de terreinen aan de Zandvoortschelaan. De feestavond welke wordt georganiseerd zoor alle Geel Zwarters, zal gehouden wor- len 7 September 1924. Leden, die op dezen tvond op de planken willen komen, worden zerzocht dit op te geven aan den heer H. Huijbens, Emostraat 15, voor 24 Aug. 1924. Voorts staat nog steeds op het program ma, de D.H-.V.BMotertj. Al verscheidene malen heeft Geel Zwart getoond, de grootste vereent ging uit het District Haarlem te we zen. Voor de loterij, zeer zeker ook een clubbelang, is nog niet teveel belangstelling getoond. Dat kan en moet natuurlijk anders worden. Daarom, Boys, koopt nu éénof meer van deze loten; zij worden des Zater dags in „St. Bavo" verkocht. Dus de laatste paar weken werkt alles eens extra hard voor onze D. H. V. B.-loterij. Voor morgen zijn er een viertal wedstrij den vastgesteld'. De winnaars van deze wed strijden komen in de finale, welke op 31 Augustus wordt gespeeld. Om 1 uur begint de wedstrijd B.S.M. 3T.Z.B. 2. Een uit slag valt moeilijk te voorspellen, zoodat de kans voor een overwinning voor beide par tijen gelijk is. Dus afwachten is de boodschap. Dan gaat te 2 uur het 3e elftal der Boys, in het strijdperk tegen de jongens van Verrijt. De geei-zwarlcrs zullen geweldig moeten aanpakken. Alleen bij hard werken zullen zij van Victrix 2 kunnen winner- Geel Wit I, dat door een 10 overwinning op Victrix I, iu de tweede ronde kwam, zal om 3 uur den strijd aanbinden met het 2e elftal der Geel Zwarten. In de tot nu toe ge speelde wedstrijden, werden de puntjes broe derlijk gedeeld en in de competitie wedstrij den kregen de Boys beide malen slaag. Alles bij elkaar genomen is het voor het tweede elftal een mooie gelegenheid om de rollen om te draaien, of blijft G. Z. 2 de traditie getrouw Tot slot om 4 uur de wedstrijd IJ.F.C. 1 tegen „Gerardus Majella." De IJmuiden- sche ploeg valt niet mee en „Ger. Maj." is ook een niet te onderschatten tegenstander. Hoewel we „G. M." sterker achten, zullen de IJmuidenaars niets cadeau geven. We verwachten dan ook een spannende ont moeting en zullen maar geen voorspelling doen, het kon wel eens mis geraden zijn. R. K. LIMBURGSCH ELFTAL. Door de elftalcommissie werd voor de Mis siewedstrijden te Haarlem het volgende Lim- burgsch elftal samengesteld Lemmens (Val kenburg), doel Bruile (Constantia) en N. N. achter Deltrap (Heerlen), Grégoire (R. K. M. S. V.) en Bcusen (Sittard), midden Heijnen, Niesten (Sittard), van Drongelcn, Kruijn.tjes (R. K. M. S. V.) en Esser (Val kenburg) voor. MANNES FRANCKEN Vi'SKR IN BOLLAND. Vandaag zou Mannes Francken, de wel bekende vroegere H. F. C.-speler, vergezeld van zijne echtgenoote en zijn vier kinderen, met de ,,Jan Pieterszoon Coen" te IJmuiden aangekomen. 1 Januari 1916 vertrok hij naar Tndië, waar hij dus bijna 8 jaar geweest is. Bij zijn clubgenooten bestond het plan, hem in IJmuiden te gaan verwelkomen. Nu, dat heelt Mannes wel verdiend door zijn werken voor H. F. C. T Wc laten hieronder volgen, wat dè1 vroe gere secretaris van H. F. C., de heer Karei Lotsy,' schreef in het gedenkboek, dat ver scheen bij'hét 40-jarig bestaan van H. F. C. „Is wel ooit een speler zoo populair ge weest als onze Mannes? zoo schreef hij. ,,ln zijn prilste jeugd speelde hij te zamen inct zijn broer Harry, eerst in het clubje „Kenau", daarna in „Voorwaarts om ten slotte tot zijn geliefde blauw-witte kleuren te komen. Hij begon in het 4e, doorliep ver volgens alle elftallen, om eindelijk als inval ler in een wedstrijd tegen I). F. C. zijn intrede te doen in het eerste elftal. Hel daaropvolgend jaar verhuisde onze jeugdige crack tezamen met Rein van der Woude, Adé van Gogh, Schalkwijk en Mar- tien Fick voorgoed naar het eerste. De eerste wedstrijd was toevallig juist tegen „Haarlem" en het was in niet geringe mate aan Mannes' schitterend. keepen te dan ken, dat H. F. C. met 10 won. Ook later heeft Mannes nog wel eens tus schen de palen gestaan, hetzij voor den ge- heelen wedstrijd, hetzij slechts voor penalties te keeren en menig H. F. C.'er uit dien tijd zal u dan ook verhalen, dat de beste doeL verdediger, dien H. F. C. ooit gehad heeft, Mannes was. fiet „vóór"-spelen trok hem echter meer aan en als linksbinnen heeft hij verreweg de grootste lauweren geplukt. De H. F. C. heeft schitterende spelers in Andé van Gogh, Ferry van der Vinne, Eddy Holdert e.a. gehad, maar nooit heeft een speler ge durende zulk een reeks van jaren geschit'erd als Mannes. Hij vormde een aanval op zich zelf, hetgeen voor hemzelf hoogst onaange naam werd, daar steeds een halfback van de tegenpartij aangewezen werd om hem als een schaduw te volgen (we denken slechts aan Bosschart, Bouwmeester e.a.) Het duurde dan ook niet lang ik meen in 1907 of de Nederlandsche elftal-com missie liet haar begeerig oog op Mannes val len. Hoezeer Mannes in het nationale team voldeed, blijkt wel hieruit, dat. hij na zijn eersten wedstrijd nog 21 maal als linksbuiten, -binnen of mid-voor zijn niet genoeg te waar- deeren steun aan de Nederlandsche kleuren mocht geven." Dan vertel! de heer Lotsy van zijn ont moeting in 1909 met Mannes en de verdere kennismaking. Hij zegt: „Mannes, kerel, als ik die gulden tijden nog eens voor mijn geest haal, hoe we eiken middag om 4 uur naar ons veld togen, daar oefenden, jij in het schieten en koppen, ik in het keepen of voor zetten. En dan die wandelingen door 'den Hcut, Houtstraat vice versa, die „kwart voor eentjes"..., oh, kerel hou op.... wat had den we elkaar niet altijd een massa te ver tellen, wat boomden we niet zwaar, hoe de beste opstelling voor den volgenden Zon dag zou zijn, maar laat ik uitscheiden, dit kan ons slechts beiden interesseeren." „Mannes dan was en bleef in de eerste plaats volbloed H. F. C.-er. 's Zondags morgens was hij steeds aan de Spanjaards- laarr present om de jongeren, die hij allen bij naam kende, te zien spelen. Ook 's Woens dags- en 's.Zaterdagsmiddags speelde hij met genoegen tusschen het kleinere grut' mee. 'De Zondagmiddag was voor hem echter steeds de middag. Wat was Mannes dan in actie. Wat gaf hi; zich die 1)4' uur. Mannes had de eigenaardigheid om steeds in het Ncd. elftal en tegen Haarlem zijn beste spei tc ontplooien. Waf in Mannes' spel ook zoo'n groote fac tor was, was wel zijn onzelfzuchtigheid. Nooit zou Mannes tot het oneindige blijven Pingelen om tcch maar zelf te kunnen schie_ ten, Zijn grootste genoegen was het' om zijn broer Jacques, toen deze pas in 't eerste Wam, te doen uitblinken. Hoe schitterend kreeg Jacques de ballen v.4n Mannes toege speeld, hetzij over hetzij langs den half der tegenpartij heen. Hoe heerlijk trok Mannes de- verdediging naar zich t'oe" om dan een .prachtige through-pass aan Jacques of den ttidden-voor te geven Maakte Mannes eens een schitterende goal en-werd hij daarmee gecomplimenteerd, dan was zijn vaste antwoord: „Ik kon er heuscii niets aan doen Ja,, zoo was Man nes; steeds cijferde hij zichzelf weg en steeds genoot' hij van het spel van anderen. Wat kon hi; het spel der Bouvy's, Jan van Brecla Kolff en Frans de Klerck roemen! Mannes was geen aanvoerder als een Dirk Lotsy, vrijwel nooit zeide hij iets, behalve in erg zenuwachtige momenten, maar des tc meer sleepte hij door zijn élan zijn voor hoede mee. Op het eind van zijn voetbalcarrière heeft Mannes docr den toevloed van voorhcedespelers zich in de. halflinie te ruggetrokken en daar natuurlijk nog menig uitstekenden wedstrijd gespeeld. 1 Januari 1916 vertrok hij naar Indië, na dat hem uit allerlei kringen gebleken was, hoezeer men zijn heengaan betreurde." Mannes Franken is 22 maal voor het Ned. elftal uitgekómen, in welke wedstrijden hij 18 keer scoorde. De Zandvoortsche wedstrijden. Ondanks de afwezigheid van een aantal deelnemers, werd den tweeden dag flink opgeschoten met de afwerking van het pro gramma. De heeren de Vries van Buren en Hollenkamp houden er een goed tempo op na, ja zelfs een geval van scratchen kwan voor, een unicum op -het knusse Zandvoort sche onderonsje. De eerste dagen brengen op ieder tour nament de noodige schifting onder de deel nemers, welke elkaar dikwijls, niettegen staande de aanwezigheid van een uitzonde ringronde in de verschillende nummers, met flinke cijfers afmaken. In heerensingle verloor v. Riemsdijk na spannenden strijd van Weverink, de D.D.V.- er, die zijn spel uitsluitend op vastheid ba seerde en geenerlei risico nam. Hij bracht er v. Riemsdijk mee uit diens spel, hetgeen het spel in de derde set duidelijk demonstreerde. Ook mej. Pélerin behaalde hierdoor de overwinning op de toch vrij sterk spelende mej. Alsbach. Iedere lange drive kwam te rug, een te korte werd dire kt of indirekt afgestraft. In damesdouble met mevr. Bijleveld be haalde zij de overwinning op de jongere Haariemsche speelsters. Mej. Brauns en mej. Redeker, welke laatste niet de minste variatie in hun spel hadden en die de groote fout maakten door bij lange rallies veel te weinig aan het net te riskeeren. Dit laatste was juist de kracht van mevr. Bijleveld's spel, die al het mogelijke afmaakte, terwijl mevr. Pélerin van achteruit het court voor het maken der openingen zorgde. Schoute en de Jonge wonnen in een partij van goed sluitend spel van de Gebr. Alofs uit Bussum. Het tempo der Haarlemmers was snel, eên resultaat verkregen door het riskante spel van de Jonge dat ditmaal goed lukte. In de mixed double kwamen Timmer en Bryan aan slag. Beiden brachten het tot de derde ronde, zonder verlies van een set. Het spel varl hun partners was echter niet van dien aard dat doubles, die zich toeleggen op constant en zuiver plaatsen, beslist de meerderen zullen, zijn, ook. al trachten Tim mer en Bryan zóóveel mogelijk het spel aan zich te trekken. De uitslagen zijn Heerensingle. Eerste ronde Weverink sl. Jhr. v. Riemsdijk 63, 46, 62, Wijn sl. Hoogeboom 63, 60. Wentholt sl. Fonteijn 6—3, 6—0, Klatte sl. Hogerzeijl w.n.o., Brüning sl. Weinberger w.n.o., Kuinders sl. Plak 6-2, 60, Kiene sl. C. Laan 61, 7—5. Tweede ronde v. Buuren sl. Klein 62, 62, Alofs sl. Dr. Heule 60, 62, K Heslenfeld sl. Rag-mans 6—1, 2—?6, 6—0, Wentholt si. Klatte 63, 6.3, Alsbach sl. jhr. Elias 6—3, 6—0, v. d. Steur sl. Brüning 6—2, 6—2. Derde ronde Alofs sl. v. Buuren 62, 108, Kugler sl. Wentholt 6—2, 26, 62 Heerendouble. Eerste ronde Elhorst Alsbach sl. de HeuleCulp w.n.o. Tweede ronde Schoutejhr. de Jonge sl. Gebrs. Alofs 6—4, 6—2, Kuinders—Ziir Mülhen sl. ReijdonC. Laan 63, 61, Jhr. SandbergWentholt sl. Hoogenboom- Jhr. Elias 6—4, 5—7, 6—4. Tweede ronde ElhorstAlsbach sl. Lis- sauerWeinberger 61, 60. Damessingle. Eerste ronde mej. M. Dek ker sl. mej. Scheepmaker 6—2, 7—5, mevr. Schwab sl, mej. Zoethout 63, 64. Teweede rondemej. Pélerin sl. mej. Alsbach 6—4, 6—3, mej. Jurrema sl. mej. Jonker 63, 61, mej. Aberson sl. mej. Nieuwkamp 9—7, 6—2, mevr. Schwab sl. mevr. Dreyer 6—2, 3—6, 6—4, mevr. Hes lenfeld sl. mej. de Vries 62, 6-0. Damesdouble. 'Tweede ronde Mevr. Bij leveldmej. Pélerin sl. mej. Braunsmej. Redeker 62, 61. Mixed double. Eerste ronde Mej. Speer straMr. Vliegen sl. mej. Koningsberger- de Gorter 62, 75, mevr. BijleveldMr. Bijleveld sl. mej. Peeters—Brüning 61, 6—1, mej. DekkerElhorst sl. mej. Desan- dréHoogeboom 64, 61, mej. B. Fren- sel WegenerTimmer sl. mevr. Rijkmans Rijkmans 62, 75, tnej. L. Alsbach Alsbach sl. mevr. v. LierLevy 61, 61, mej. Braunsde Graaf sl. mej. Pélerin Hollenkamp 61, 62. Tweede ronde Mej. M. DekkerEl horst sl. mej. JonkerSchoute 64, 62, mej. Zoethoutv. d. Steur sl. mej. Jurrema- Weverink 62, 64, mevr. BijleveldMr. Bijleveld sl. mej. Redeker.Jhr. de Jonge 60, -63, mej. Frensel WegenerTimnier 1. mevr. Dreyerv. Buuren 62, 62, mej. E. Frensel WegenerC. Bryan sl. mej. de VriesKugler 64, 64. De derde dag werd er flink opgeschoten. Wel liet het weer in den morgen te wenschen over, maar met een 33-tal partijen voor de laatste twee dagen kunnen de wedstrijd leiders zeker zijn dat het programma klaar op tijd beëindigd zal worden. In damesdouble werd de einstrijd bereikt. Mej. Pélerin en mevr. Bijleveld zullen door hun meer gevarieerd spel wel weten te win nen van mevr. Schwab en mej. Jurrema. De jonge Kan slaagde er zoowaar in de geroutineerde Overwijn te overwinnen. Zijn dropshots brachten. Overwijn steeds uit posi'ie en ook het lobben was hij niettegen staande de wind geheel meester. In damessingle kwamen mej. Redeker en mevr. Bijleveld in de halve finale. De win nares o.i. mevr. Bijleveld komt tegen mevr. Schwab. Mej. Dekker en Elhorst sloegen mej. Frensel Wegener en Bryan. Alles werd ge concentreerd op mej. Wegener en welke moeite Bryan ook deed om het spel aan zich te trekken, de drives van mej. Dekker wa ren te snel en het killen van Elhorst te con stant. Heerensingle. Eerste ronde Kern sl. Kervel 61, 46, 75, Oei sl. Rijkmans 6—3, 9—7. Tweede ronde J. M. Kan sl. Overwijn 4—6, 67, 62, Wijn sl. de Graaf 61, 16, 64, Oei sl. Hoilenkamp 60, 62, Kern sl. Kiene 63, 60. Derde ronde J. M. Kan- sl. Weverink 63, 61, v. d. Steur sl. Elhorst 63, 46, 63, Alsbach sL. Oei 26, 63, 64, Kuinders sl. Reijdon 6—1, 6—3. Heerendouble. Tweede ronde Elhorst— Alsbach* sl. WeinbergerLissquer 61, 60, Kern—Hogerzeijl sl. Jhr. v. Riems dijkv. d. Stetir 64, 5.7. 64. i Derde ronde Mr. KanJ, B. Kan sl. Jhr. de Jonge—Schoute 61, 11—9. El- horstAlsbach sl. Kuinder z<ui iVKihtcn 6—2, 7—5, Kervel—Oei sl. Mr. Vliegen— Kiene 61, 76. Damessingle. Tweede ronde Mevr. Bijle veld sl. mej. M. Dekker 75, 6 2, mevr. Hcslenfeld-ter Brake sl. mej. de Vries 6—2, 6—0. Derde ronde Mej. Redeker sl. mej. Couwenhoven 61, 63, mej. Jurrema sl. mej. Aberson 62, 36, 12—10, mevr- Schwab sl. mevr. Heslenfeld-ter Brake 6—4, 62, mevr. Bijleveld sl. mej. Pelenn 57, 7—5- 9—7. o u i Demi finale Mevr. Schwab slmej Jurrema 60, 64. Damesdouble. Eerste ronde Mej. Laan. mej. M. Dekker sl. mej. Osieck mej. L- Dekker 75, 63. Demi-finale Mej. Pélerin m|vr' ■j?1'" leveld sl. mej. v. Rijn—mej. Bouvy 6—U, 6-0. Mixeddouble. Tweede ronde: Mej. Fren sel Wegener—Timmer sl. mevr. Dreyer— v Buuren 62, 62, mej. Laan—Kern sl. mej. L. Dekker—Hogerzeijl 6—1, o—4. Derde ronde: Mej. Dekker—Elhorst sl. mej. Frensel WegenerC. Bryan 7 5, -5, mej. Alsbach—Alsbach sl. mej. Brauns—de Graaf 61, 61. WIELRIJDEN. R. en T. „Haarlem". Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver eeniging een nationale Betrouwbaarheidsrit Haarlem—den Haag en terug, voor 3 catago- riën rijders, n.l. amateurs, nieuwelingen en veteranen. De start heeft plaats s morgens te 10 uur nabij hotel Bosch en Hoven, Hee- renweg Heemstede. Ingeschreven is door 17 amateurs, 33 nieuwelingen en 8 veteranen waaronder vele bekende rijders. De jury bestaat uit de heeren G. H. Stou ten le Voorzitterkamprechter J- w. itter, 2e Voorzitter Kamprechter Joh. 1 en Ho ven. Bestuurslid van de Federatie der Wie- lervereenigingen in Noörd-Holland, i ïjd- opnemer. De regelingscommissie bestaat uit ae nee- ren W. de Nijs, H. Stouten, W. Schetter, J. Smit, J. v. Tol en J. H. Groeneveld, secre taris. V. Nek wint het sprintkampioenschap voor profs. Op de Wielerbaan te Tilburg zijn gisteren de sprintwedstrijden gehouden om het Ne derlandsche kampioenschap voor proffes- sionals. Enkele sprinters werden wegens te laat inschrijven niet toegelaten, waaronder G.. Leenen, Koller en Bustsaan. De uitslagen waren als vólgt Series professionals over 800 M-, lc serie: 1. v. d. Bogaerd, 2. Th. Biesterveld, tijd laatste 200 M. 13 2/5 sec. 2e serie: 1. G. Vreeswijk, 2. W. Berkvens; laatste 200 M. 13 3/5 sec. 3e serie: 1. G. Bontekoe, 2. P. Verheggeu; laatste 200 M. 14 sec. 4e serie: 1. P. Leene, 2. J. Barendse; laat ste 200 M. 14 sec. 5e serie: 1. K. van Nek, 2. W. Ooms; laat- ste 200 M. 13 3/5 sec. 6e serie: 1. J. Tulleken, 2. H. Nankman; laatste 200 M. 13 4/5 sec. 7e serie: 1. W. v. d. Duyn, 2. P. Jansen; laatste 200 M. 132/5 sec. 8e serie 1. v. d. Bussche, 2. J. de Vries; laatste 200 M. 13 1/5 sec. 9e serie 1. J. v. d. Berg, 2. Amelsbeek; laatste 200 M. 14 sec. 10e serie: 1. J. Stoehle, 2. Aquina; laatste 200 M, 14 sec, Herkansingsrit 800 M. Ié série 1. tt. Berkvens .14 sec. 2e serie: 1. P. Jansen. Demi-finales 1200 M. le serie: 1. K. van Nek, 2. v. d. Bussche; laatste 200 M. 13 1/5 seconden. 2e serie: 1. v. d. Bogaerd, 2. P. Leene; laat ste. 200 M. 13 sec. 3e serie: 1. v. Duyn, 2. Vreeswijk; laatste 200 M. 14 sec. Finale 1. K. van Nek 3 X le in 3 series, 2. v. d. Bogaerd 2 x 2e en 1 X 3e. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. le Klasse. Hilversüm: HilversumV.V.V. Den Haag: H.C.C.—R. en W. 2e Klasse (West) Rotterdam: V.O.C. II—Kampong. Bussum: VleermuizenC. V. H. T elegraafbeker. Den Haag: H.C.C. IIV.O.C. I. Zaandam: Albion—V.R A. ll. Het Rood en'Wit elftal won dezen wedstrijd met 129 runs. De Haarlem-bowlers hadden op de batsmen zeer weinig succes, waardoor een totaal van 278 voor 5 wickets snel bijeen- geslagen was. S. Posthuma en P. v. Bueren hadden hier van resp. 113 en 112. Verder C. J. Posthuma 12 en Cleveringa 21. Van de diverse bowlers hadden alleen A. Maas met 2—100 en J. Bergman met 1—60 succes. Haarlem antwoordde met 149. Daarvan hadden v. d. Lijke 17, M. Houtkooper 38, A. Maas 36, J. Bergman 18, B. Kleefstra 18 en H. Angenent 13. C. J. Posthuma bowlde 3—57, A. G. de de Jong 4—48, Mr. F. A. Davidson 0—27 en P. Hoomans 010. Gisteren werden te Antwerpen athletiek" wedstrijden gehouden, waaraan verschil lende Hollanders deelnamen. De uitslagen zijn volgens de Tel. loo M. 1. M. v. d. Berge (Holland, Rot terdam) 10.9 sec.; 2. Moors; 3. Deman. 200 M. 1. M. v. cl. Berge (HollJ 22.5 sec.; 2. Le Sevrie (Antwerpen); 3. Meeuwisse. 1609 M. 1. Fourneair, (Beerschot, Ant werpen) 4 min. 38.6 sec.; 2. H. G. V/. Rotte veel, 4 min. 42 sec.; 3. H. H. de Mik (beiden Trekvogels, Den Haag). Hoogspringen 1. Vermeer (Pro Patna, Rotterdam) 1.62 M.; 2. H. M. de Keyzer (Trekvogels, Den Haag) 1.62 M. Speerwerpen 1. H. M. de Keyzer, 47.20 M.; 2. Wuyts (Tubantia, Antwerpen) 46.55 M. 3. Van Wijck (Pro Patria, Rotterdam) 41.80 Meter. Verspringen 1. Lefébure (Tubantia, Ant werpen) 6.18 M.; 2. J. D. S. Gurlonard (Trekvogels, Den Haag) 5.95 M. 5 K.M.: 1. v. d. Velde (Cruybeke) 16 min. 37.4 sec.; 2. P. de Boer (Trekvogels, Den Haag). Poistokhoogspringeh 1. H. M. de Key zer 3.30 M.; 2. v. d. Wyck 3.20 M.; 3. Rey- pens (Beerschot, Antwerpen) 3 M. 2 x 400 M. estafette 1. Tubantia (A- T„ Antwerpen) 1 min. 48.2 sec.; 2. Beerschot (A.G.); 3. Trekvogels (Den Haag) (G. W. Mulder en G. D. S. Guilonard). De totaal-uitslag is Beerschot 11 punten, Trekvogels 10 p., Tubantia Antwerpen 9, R. C. Holland 6 en Pro Patria 5 punten. Auto te water. Donderdagavond reed een tweetal dames en een heer, vergezeld van een hond, op den Schinkeldijk naar Schiphol, terwijl uit de tegenovergestelde richting een auto in groote vaart naderde. Toen de auto naderbij was gekomen raakte de chauffeur blijkbaar zijn stuur kwijt, want de wagen slingerde opeens van den eenen naar den anderen kant van den weg. De heer die per rijwiel achter de dames reed kon nog net den dans ontsprin gen, maai de trouwe viervoeter werd door de auto overreden en onmiddellijk gedood, terwijl de auto pardoes in de Ringvaart te recht kwam. De drie inzittende heeren kon den zich maar met moeite uit hun benarde positie redden. Een hunner moest door de voorruit van de auto uit het water worden getrokken. Een van de dames, aan wie de hond, waaraan zij zeer gehecht was, toebe hoorde, viel bij het zien van dit ongeval flauw. Een en ander bracht daar ter plaatse op den mooien stillen zomeravond veel men schen op de been. Paard doodgevallen. Donderdag avond reed J. v. D. aan den Kruisweg alhier met paard en wagen op genoemden weg. Tusschen den Aalsmeerderweg en den Aa}s- meerderdijk viel het paard plotseling, ver moedelijk tengevolge van een hartverlam ming, dood neer. Voor den eigenaar een schadepost. Veenbrand. Vrijdagmorgen ontstond doop onbekende oorzaak een kleine veen brand vlak nabij het fort Schiphol. Met water kon de brand niet worden gebluscht, want in het veen bleef het smeulen. Daarom werd het veen daar ter plaatse omgespit, waardoor ergere gevolgen werden voorkomen. Koninginnefeest. Het bestuur van de Wilhelmina-vereeniging te Hoofddorp heeft het verleden jaar met hef Koninginnefeest niet getroffen. Het ontwerp van het programma en de uitvoering der verschillende punten daarvan gaf aanleiding tot eenig verschil va inzicht en daardoor tot eenige moeilijkheden. Naar 't schijnt wil het bestuur het dit jaar maar eens „aanzien" en is de voorzitter van de gymnastiekvereniging' „Hoofddorp", wethouder Knaap, thans bezig om op Maan dag 1 September eenige gymnastiek- en athletiekwedstrijden te organiseeren, waar door dan althans de verjaardag van onze Koningin niet onopgemerkt zal voorbijgaan. De Koninginnevereeniging te Nieuw- Vennep, die haar feest verleden jaar een dag later had gesteld en zoo'n schitterend resul taat heeft verkregen, is sinds enkele weken alweer druk in actie en zal door rijke giften van véle vrienden van het Oranjehuis in staat gesteld, ook nu weer een dag van groot genot bereiden voor jong en oud. Werkstaking aan de Waterleiding. Naar wordt verteld, hebben de vertegen woordigers der bij deze werkstaking betrok ken arbeidersorganisaties den heer Mr. S. de Vries Czn., oud-minister van financiën en rijksbemiddelaar in dit district uitgenöodigd zijn tusschenkomst te willen verleenen om het gerezen geschil met den aannemer C. Linderberg uit Wemeldinge tot een oplossing te brengen. Als gevolg daarvan heeft Mr. de Vries een tweetal vertegenwoordigers van de arbei ders in Den Haag ontvangen, terwijl deze daarna met den aannemer een onderhoud heeft gehad op het raadhuis te Hoofddorp. De staking duurt al meer dan drie maanden en betreft ongeveer 100 personen het werk heeft bijna twee maanden geheel stil gelegen. Sedert een maand ongeveer wordt er door een groep van 40 arbeiders uit Leimuiden en omgeving geregeld gewerkt aan het lossen van pijpen op verschillende plaatsen, ter wijl weldra zal worden begonnen met het leggen van de buizen in het gedeelte tusschen den ringvaart en den Spieringweg. Motorongeval. Woensdagavond reed een motorrijder uit Den Haag met een heer op de duozitting op den Hoofdweg alhier. Nabij de z.g. geniesluis te Hoofddorp geko men sprong eensklaps de achterband, waar door de motor in volle vaart omsloeg en de berijders tegen den grond werden geslin gerd. De bestuurder kreeg der motor gedeeltelijk op het lichaam, waardoor de man zoodanig werd verwond dat de hulp van een dokter moest worden ingeroepn. De andere kwam er behoudens enkele ontvellingen vrijwel goed af. De motor liep eenige averij op. Gevonden en verloren voorwérpen. Ter secretarie van dezé gemeente is aangifte- gedaan dat is gevonden een electrisch gloei lampje en dat is weggeloopen een jong raw- harige hond, genaamd „Bobbie", draagt halsband met riem, gemerkt Max. De leges-voorstellen van Prov. Staten» en de vergoeding voor den 3e ambtenaar bij de Burg. Stand werden zonder discussie aangenomen en vastgesteld. De jaarlij ksche uitloting van obligatiën tot een bedrag van 10.000 op de geldleening oorspronkelijk groot 378.000 en een buiten gewone uitloting op die geldleening tot een bedrag van 25000, had het volgende resul taat. No. 136, 118, 86, 26, 50, 48, 159, 365, 205, 373, 186, 124, 285, 93, 161, 217, 102, 338, 288, 174, 23, 208, 182, 81, 73, 274, 14, 266, 36, 366, 130, 315, 128, 56, 20, ieder met duizend gulden. Rondvraag. De heer Dijksen besprak het fietsen in den Houtrakpolder. De heer Stokman vroeg de vroegere be- grinting der wegen óók de gevaarlijke bocht bij de brug van Penningsveer kwam ter sprake. B. en W. zegde voorziening toe, evenzoo zal de oprit bij de nieuwe brug en bij de Liebrug voorzien worden, terwijl de heer Kruseman den erbarmelijken toestand van de Haarlemmermeerstraat besprak, waarover de Burgemeester de noodige in lichtingen verstrekte. De heer Vriesekoop besprak de ile:trificatie van den lagen dijk. Paardenmarkt. Donderdag j.l. werd al hier de derde paardenmarkt gehouden Aan gevoerd werden circa 130 paarden en hit ten, in hoofdzaak werkpaarden Alhoewel een zomer-paardenmarkt nu juist niet lot de drukst bezochte behooren, was het be zoek redelijk, en durven we voorspellen, dat de markt gevestigd is. De November- markt zal dan ook veel grooter zijn, zooals door bevoegde marktbezoekers bevestigd werd. De handel was redelijk, evenals de prijzen. Harddraverij op de Breestraat. Vergun ning is afgekomen voor het houden van een harddraverij op de Breestrat, Nu kunnen de verschillende besturen en commissies aan het werk, om op tijd klaar te zijn. Want veel moet in orde gebracht worden Dit werk is in goede handen en zal ook een keurig verloop hebben. 11 September zal een feest dag worden. Laat dan zoo mogelijk de voor gestelde feesten op een dag gevierd wor den. Blijken dan tevens, dat de houders van harddravers de mooien gelegenheid, op onze Breestraat nog niet vergeten zijn. Bollenvei'.ing „Kennemerland." Donder dag werd de aangekondigde veiling gehou den in ^Kennemerland." De belangstelling was groot, de handel flink, wel waren eeni ge soorten -minder in prijs, doch dit is over het algemeen zoo. De aanvoer was goed, ruim 500 manden waren aangeboden en ophouden werd weinig gedaan. Het gaat den goeden weg op. Benoemd. Bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1924, is benoemd tot districts commandant, tevens inspecteur der Rijks- veldwacht, C D. H. den Hartog, thans in specteur van politie te Beverwijk. 25 jaar kerkmeester. Morgen herdenken de heeren v. Schie en Stut den dag, waarop zij vóór 25 jaar benoemd werden tot de eervolle functie van Kerkmeester. Speldjesverkoop. Woensdag werden in onze gemeente weer de „Witte Kruis '- speldjes verkocht. Te Velseroord waren op verschillende plaatsen doeken aangebracht om de aandacht op dit goede werk te vestigen Het resultaat was IJmuiden f 49.81 Velseroord f 43.63 Velsen f 100.87 Wijkeroog f 59,20 Santpoort en Jan Gijzen- vaart i 88.05 Totaal f 341,56 H Raadsvergadering. De Raad, die heden vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester L. Simons, was voltallig, op den heer v. Essen na. Na de gebruikelijke opening met gebed, werden eenige ingekomen stukken en mede- deelingen voor kennisgeving aangenomen, stelde men de jaarwedde der gemeente ontvanger vast, eveneens een verordening op de heffing en invordering der retributie- gelden voor de toelating van leerlingen op de inrichtingen vah M.U.L.O. en voor bereidend Hooger Onderwijs te Haarlem. Tot zetters werden herbenoemd de heeren H. F. van Essen en P. E. J. Hartman. Het verzoek van den heer C. Bergman, om ontslag als gemeentesecretaris en ambte naar v. d. Burg. Stand, werd met ingang van heden verleend. De Oranje vereeniging „Juliana", nog pas opgericht, verzocht om gebruik van ge meentegrond, om er hare feesten te organi seeren. Gaarne verleende de gemeente hare medewerking, tegen een vergoeding van 25 plus 50 waarborg voor eventueele schadevergoeding en na stemming of men al of niet vergoeding zou nemen. Een voorstel van wethouder Biesheuvel, om geen draaimolens etc. op het feestterrein te exploiteeren, vond bij den Raad geen steun. Aan de Gym. vereen. „Sport staalt spie ren", die de sympathie heeft van B. en W., werd vermindering van lokaalhuur van 2.50 op 1 per mnd verleend. Aan J. Lieshout werd pachtvermindering toegestaan tot 150 gulden per H.A. De gemeentebegrooting werd met voor gestelde wijziging aangenomen de gemeente rekening sloot met 'n batig saldo van 23018.38 op het Bouw- en woning bedrijf werd echter 'n verlies van 17156.34 geleden. Zeker een heel mooi bedrag, maar voor de meest noodzakelijke organisatie toch tek lein in onze groote gemeente. Nauwelijks 1 cent per inwoner 1 Daarenboven is het bedrag uit de verschillende afdeelingen bijna omge keerd evenredig aan de grootte der bevolking, 't Is mooi maar voor een volgend jaar ho pen we op beter. Aanbesteding. Ten gemeentehuize had de aanbesteding plaats van het verbou- we van het voormalige distributiegebouw te Velsen tot keurlokaal en noodslachtplaats Ingekomen waren6 biljetten terwijl een in-, schrijving na het sluitn der bus aangeboden doch niet toegelaten werd De inschrijvers waren Gerbrand van Heijst te Velsen voor f 5450 Nic. Perquin te Santpoort f 5674 Fa. P. Langendijk te Beverwijk f 5693 Jac. van Heijst Pzn. Velsen f 5865 C. N. Blok te Driehuis f 6300 Wm. van Heijst te Velsen f 6820 De gunning volgt later. R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria". Het Festival, uitgeschreven door onze Harmonie belooft schitterend te worden. Niet minder dan dertien vereenigingen zullen hieraan deelnemen. De data zijn gewijzigd en zijn nu Zondag 17 en 24 Augustus, telkens 's avonds 6 uur. Het bestuur heeft 4 medail les beschikbaar gesteld als publieksprijzen. Wij hopen, dat het publiek zijn lust naai goede muziek zal toonen, zoodat bij den uitslag gezegd zal kunnen worden dat den winnenden vereenigingen de prijzen werke lijk toekomen. Zaterdagavond zal de feest vierende vereeniging een openingsconcert geven te 8 uur. Marktbericht. 14 Aug. Rogge 10.50 11.25, gerst Chevalier 12.5013, winter- gerst 1212.50, groene erwten 17.50 18.50, karwei f 37-39, blauwmaanzaad 28 36. VORSTELIJK BEZOEK. Prins Carol van Roemenië, die een reis door ons land maakt, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Fokker-fabriek te Amsterdam en aan de iabriek van deNa- tionale Vliegtuigindustrie te Rijswijk. Het „Weekblad voor Gemeentebelangen" vernéemt, dat de Minister van Financiën aan de administrattie der directe belastingen de opdracht heeft gegeven om een bepaalde categorie van forensenaanslagen, die door dezen minister in strijd met de wet wordt geacht te zijn-, ook al is de beroepstermijn reeds lang verstreken of zijn de aanslagen in hoogste instantie gehandhaafd, niet te vervolgen. De Zeereew. heer G. C. Van Noort, pastoor te Amsterdam, oud-proiessor van het Semi narie te Warmond, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Vr Ik heb een kip die geheel lam in de J pooten is, zou u mij misschien kunnen zeg gen wat daarvan de oorzaak is, en of r ook een middeltje bestaat dit te genezen? Antw. Penseel de pooten met jodium tinctuur. Als vervellirig optreedt, mét dc kuur ophouden U moet ook zorgen voor goed kalkhoudende stoffen bij het voedsel cn vooral voor kuikens voorkomen dat ze niet op planken loopen in de ren. maar op grond. Het euvel is beter te voorkomen door goed voedsel, dan naderhand te gene zen. Vragen over uitlotingen Antw. Geen lot is uitgeloot. Vr. Wilt u zoo vriendelijk zijn mij in de Vragenbus van de „N H. Crt. tc melden waar ik in Haarlem en wanneer kosteloos inlichtingt, kan inwinnen bij een advocaa daar ik in moeilijkheden ben geraakt en gaarne eenige raad wenschte? Antw. Indien gij onvermogend zijt, dan acht iedere advocaat het zich tot plicht u gratis advies te gever. Berder kunt u zich wenden tot het R K. Bureau veer Arbeids recht dat Dinsdagavonds van half negen tot half tien zitting houdt in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat, ofwel voor zien van een briefje van onvermogen, dat u kunt krijgen aan het Bevolkingsbureau Ged. Oude Graacht hoek Raaks. tot het Con sultatiebureau, dat eiken Vrijdagmiddag o:r. half twêe zitting houdt in het Paaleis van Justitie aan de Janstraat, te Haarlem. Vr. Wanneer is het de beste :ijd om een seringenboom te kunnen verplanten? Antw. Een seringenboom is gemakkelijk te verplanten, aangezien zij een z.g.m. „kluit" maakt, d-i. een zwaar wortelgestel kort bij den stam. Zoodoende kan men bij noodzalic- lijke gevallen, (verhuizen) een sering nog wel in den zomer verplanten, vermits men haar, dan overvloedig water geeft en tegen scherpe zon beschut. De beste tijd is echter vanaf October tot begin Aprii. Vr. Kunt u mij het adres opgeven van eer, te Haarlem bestaande R K. Mandoline club? Antw. Wendt u eens tot den We'Ie rw heer H. A. C. M. Wennen, kapelaan dei O. L. Vrouwekerk aan het Spaarne. Vr. van S. G. te U. Antw. Op uw vraag kan het volgend ant woord dienen. Als u absoluut niet langer in de verzeke ring wilt blijven, kunt u vervallenverklaring uwer verzekering aanvragen. Houdt u de verzekering aan, dan zult u ieder jaar een bedrag van 52 zegels moeten betalen en kunt dan eventueel genieten van de voordeelen, die de verzekering aan biedt. Vr. Als een moeder uit een gezin gestor ven is, en een man en 2 dochters achter laat, hebben dan de dochters recht op dc sieradaen en de kleeren van hun moeder? Een dochter is meerderjarig en de andere minderjarig. Antw. De nalatenschap dient te worden verdeeld volgens de door de wet aangege ven verdeeling. U doet echter het bste, in dien de erfenis niet meer omvat dan het door u genoemde, de zaak onderling le regelen. Vr. Kunt u mij opgeven in de vragenbus hoe of ik een vlek, denkelijk ijzerroest, uit grijs geripte stof kunt krijgen? Antw. Probeer het met verdund zoutzuur. Bij echt gekleurde stoffen herhaaldelijk met citroenzuur beproeven. Vr. Ik heb een dochter, dat ais dagmeisje 3 gulden per week verdient met 's morgens brood en 's middags de kost. Hef werkt tot ongeveer 3 uur. Nu gaat mijnheer en me vrouw voor 14 dagen uit en zij krijgt ook 14 dagen vacantie. Mevrouw heeft haar het loon voor 14 dagen gegeven, maar kostgeld gaf ze niet. Heeft ze nu recht op kostgeld? Zoo ja, wat kan ze daarvoor vragen? Antw. Dagmeisjes hebben in dit geval geen recht op kostgeld, wel inwonende dienstboden. Vr.: Is het u ook bekend of de film „Adoro te" ook te Haarlem vertoond wordt? Antw.: Zij zal wel vertoond worden, maar wanneer is nu nog niet te zeggen. CAIRO, 15 Augustus. In de Morkee werd een vergadering gehouden, waarin ten sterk ste geprofiteerd werd tegen de Engelsche machinatie in Soedan. Besloten werd een te legram te zenden aan koning Fuard, waarin hem wordt verzocht het Parlement bijeen te roepen ter bespreking van, den toestand. De Egyptische regeering heeft haar gezant te Londen opgedragen, bij de Brifsche Re geering te protesteeren tegen de maatrege len die door de autoriteiten in Soedan zijn genomen, in verband met de jongste troe belen. Zij stelt voor een EgyptischSoeda- neesche Commissie bijeen le roepen, ter be spreking van den toestand en vaststelling der verantwoordelijkheid en het nemen van maatregelen om de bevolking gerust te stel len. LONDEN, 16 Augustus. Uit Khartoem wordt gemeld, dat een aantal inlandsche ar beiders gewapend met stokken en hamers in Vhartrum begon te demonstreeren. Zij werden door Britsche troepen verspreid, Anongine proclamaties aan de bevolking zijn in den nacht aan de telegraafpalen aam geplakt. BERLIJN, 14 Aug. De Hongaarsche re geering heeft tegen Roemenië een eisch lot schadevergoeding ingesteld van 500 mil lioen goudkronen wegens gedurende den oorlog door Roemeensche troepen uit Hon garije weggesleepte goederen. BERLIJN, 14 Aug. Volgens de „Giornal* d'Italië is de vroegere Grieksche Minister Cafanda Op weg naar Parijs, om Venizelos te bewegen naar Griekenland terug te keeren. LONDEN, 14 Aug. De „Times" meldt uit Lissabon: de toestand is geheel normaal en stabieler dan voor de revolutionnaire be weging, die Maandagavond door de radicale communisten in de buitenwijken der stad was ontwikkeld, tengevolge van oneenigheie en gebrek aan samenwerking bij de com munisten zelve, kon de regecring de bev e- ging gemakkelijk onderdrukken. De politieks toestand is hierdoor zeer opgehelderd. De" communistische partij is gedemoraliseerd, De leiders hebben Lissabon verlaten. Hel is niet waarschijnlijk, dat de bewegjng nog maals het hoofd zal opsteken, daar gedreigd is met arrestatie De R.K. bond van spoor- en tramweg personeel St. Raphaël eheit Vrijdag le Eindhoven zijn jaarlijkschen bondsdag ge houden. Na een H. Mis in de St. Paulus- kerk is de jaarlijkschc vergadering gehou den, waarin de heeren prof. Veraart, pater Harm. mgr. Mutsaerds en J, van Rijzcwijk het woord hebben gevoerd. Zaterdag was, er een féestvergadering van de afdcclinë Eindhoven. mooi vrij huis 4500.op waarden. Te 3. Scheen. met poort. Koopsom zeer gemakkelijke voor- bcvr. BRANDTSTRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7