Een stap vooruit. SCHIETEN. Maandag 18 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15816 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden- Eerste blad Agenda 19 Augustus Aan de bekomen brandwonden overleden. Het snelle rijden. Wonder boven wonder goed afgeloopen. Personalia. Diefstal van 1000.door een kantoorbediende. DE RIJWIELBELASTING Diefstal van groenten. ONTAARDE KINDEREN. Excursie. Nationale Athletiek-kampioen- schappen. R.K.V.V. „H. B. C." De Hoogeerw. heer Mgr. G. H. F. Stoffels treedt af als Deken van Haarlem. Onze Winkelstand. Haarlemsche Zwemvereeniging „De Delft". Onbestelbare stukken. Eerste H. Mis van den Weleerw. Pater Kuiper. AAN ONZE WEEK-ABONNE'5. Wij verzoeken onze weekaoonne s dringend, de abonnementsgeld^ steeds bij vooruitbetaling DE.: MAANDAGS niet des Dinsdags ui lieg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Gevonden dieren en voorwerpen Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Haarlem en Agentschappen: De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970^ Advertentïën 35 cenïs per ré* Bij contract belangrijke kort Advertent'ën tusschen den te als ingezf'nden mededeeling, 60 k per re'êf; op de le Pagina s 75 -• per reyel. Vraag- en aanbod-ad^ tentiën 14 regels 60 ct. per pla »ing; elke regel meer 15 ct., vooruitbetaling. Zaterdagavond is dan de Londensche con ferentie geëindigd, zonder mislukt te zijn. Dat is een groote opluchting voor Europa en voor de geheele wereld. Immers, wanneer ook deze bijeenkomst van de groot-mogend- heden, die de internationale politiek leiden, wederom, als zoovele harer voorgangsters, was misgeloopen, dan zou de toekomst er zwarter dan ooit hebben uitgezien, omdat alle mogelijkheden voor het economisch her stel daarmede zouden zijn uitgeput en er niets anders overbleef dan de chaos, waarop de uiterste elementen in oost- en midden- Europa nog altijd aansturen. De hoop op welslagen dezer Londensche conferentie was voornamelijk gegrond op haar reëele basis, het plan der commissie-Dawes, door uiterst zaakkundige en niet verpolitiekte mannen samengesteld en waarin met hand having van de verplichtingen voor het over wonnen Duitschland om zijn schuld aan de overwinnaars te betalen, tevens voor den overwonnene het recht op een ongestoorde ontwikkeling werd opgeeischt. Dat zulk een objectief plan, gespeend van alle politiek, niet gemakkelijk door de machtige heeren der groote politiek zou worden aanvaard, was te voorzien. En de Conferentie te Lon den heeft dan ook menige gevaarlijke klip te omzeilen gehad. Het was te verwachten, dat het groote verzet zou komen van Fran- rijk tegen den voornaamsten pijler van het Dawes-plan, den principieelen opzet, waar mee het geheele rapport volgens de verkla ring der deskundigen zelf moest staan of vallen n.m. het herstel van de volledige staatskundige en economische vrijheid van Duitschland. De Fransche politiek is van het sluiten van den wapenstilstand af bezig geweest om het Roerbekken, hartader der Duitsche industrie, onder Franschen invloed te krijgen. Onder Lloyd George is dat nim mer gelukt, maar toen de Engelsche poli tiek verslapte en de Fransche in een krachtige figuur als die van Poincarê de overhand kreeg, kwam de economische af sluiting van Duitschland in het Westen tot stand. Men kent de geschiedenis van de Roer- bezetting; zij beheerschte voor een goed deel meer dan een jaar lang, de wereldpo litiek en was oorzaak, dat het begin van economische opleving oversloeg in een voortkankerende malaise. Het verbaasde dan ook alle scherpzinnige toeschouwers, dat er aanvankelijk op de Londensche Conferentie zoo weinig over de Roerbezetting werd ge hoord. Maar tenslotte drong toch naar bui ten, dat zij de spil was, waarom heel de Conferentie draaide. De Roerbezetting bracht de crisis te Londen; deed de Fransche dele gatie naar Parijs gaan; werd aanleiding tot de meest delicate gedachtenwisseling tus schen de Fransche en Duitsche delegaties, totdat in het laatste uur eindelijk ljet be vrijdende woord gevonden werd. Vermoedelijk moet aan den tact van den Engolschen premier, die al den tijd, dat de Fransche en Duitsche heeren te Londen het gevaarlijke diplomatieke steekspel voerden, als aandachtig maar strikt onpartijdig toe schouwer fungeerde, een groot deel van het eindelijk behaalde succes worden toe geschreven. Zonder den verzoeningsgezinden geest van alle partijen zou echter het eind resultaat niet bereikt zijn. Principieel houdt nu ieder aan zijn standpunt vast: Frankrijk en België verklaarden, dat de Roerbezetting wettig was; Duitschland daarentegen legde schriftelijk vast, de militaire bezetting bui ten het Verdrag van Versailles om, als on wettig te blijven beschouwen. Daarmee was aan het beginsel en aan de wederzijdsche chauvinisten voldaan. Als blijk van welwil lendheid beloofden inmiddels de Fransche en Belgische vertegenwoordigers, dat aanstonds zou begonnen worden met de ontruiming van Dortmund en andere punten en dat binnen twaalf maanden de geheele Roer bezetting zou worden opgeheven. Dit is het grootste succes van den dag en het welslagen der Londensche Conferentie. Natuurlijk zijn nu nog niet alle moeilijk heden opgelost. De protocollen, welke te Londen zijn geparafeerd, moeten nog door de verschillende parlementen goedgekeurd worden. En vooral in Duitschland verwacht men verzet, omdat men met de bereid verklaring om het Dawes-plan uit te voe ren niet t e g e 1 ij k de volledige ontrui ming van het Roergebied heeft verkre gen. Maar de Duitsche Rijksdag heeft al zoo dikwijls geblaft zonder te bijten, dat er nog wel een meerderheid voor de onder- teckening van het verdrag gevonden zal worden. En anders wordt het parlement ontbonden en men mag als zeker aanne men, dat er bij het Duitsche volk zelf een voldoende meerderheid is om het te Lon den getroffen compromis te aanvaarden. Voorts moeten nog moeilijkheden worden verwacht, wanneer tegen Januari a.s. de termijn van vrijen invoer uit Frankrijk in West-Duitschland vervalten het gevaar van een tarievenoorlog tusschen de Fran sche en Duitsche regeeringen onder druk der wederzijdsche groot-industrieelen te vreezen is. En ten slotte moet als eind resultaat van het Londensche werk de in ternationale leening ten behoeve van Duitschland te New-York en Londen een gunstig onthaal vinden. Maar, al is de hemel nog niet zonder wolken, er is door het slagen der Lon densche Conferentie althans een opklaring gekomen, die beter weer voorspelt. Wij zijn een stap verder en een belangrijke stap. De arbitrageidee heeft te Londen gezege vierd, de eerste teekenen van toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland zijn we?r te bespeuren; er heerschte in de Britsche hoofdstad een sfeer van welwillendheid en verzoeningsgezindheid; de vredesduif heeft geklapwiekt; moge zij zich eindelijk voor goed in ons werelddeel nestelen! Sociëteit '„Sint Bavo" Rechtskundigbu reau half 9 uur Hoofdbestuur L. T. B. 10 uur. R. K. Middenstandsgebouw Bestuur en Bestuursraad der R. K. Middenstandsver- ecniging half 9 uur. Brongebouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur Groote of St, Bavokerk Orgelbespeling door George Robert van 23 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek {Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 10—6 uur. R. K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnéstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11-half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 2 4 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woens-ag van 8—10 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw bint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag! avond. St. Elisabeth's Vereemging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Verleden week Woensdag was de 47- jarige O. M. R. geb. B„ in de keuken van haar woning aan de Gasthuisvest bezjg haar handschoenen met benzine te wasschen, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid een bran dend gascomfoor stond. Plotseling vlogen toen haar handschoenen in brand en het vuur deelde zich aan haar kleeren mede. Op haar gegil kwam haar man, die zich in het benedengedeelte van het perceel be- vond, toeloopen, en met behulp van een paar knechts is het vuur met behulp van een peluw gedoofd. De vrouw werd in ernstigen toestand per brancard naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, alwaar zij Zaterdagavond aan dc bekomen brandwonden is overleden. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op c.en Zijtweg 40 K.M. per uur reed. Zaterdag kwam de beer H. B., alhier, per motor, met zijn echtgenoote op de duo, van een vacantiereis uit Valk'enburg terug. Bij Culemborg reed bij met een vaart van ^0 K.M. per uur. Doordat hij slipte, reed hij in een grasberm, waardoor dc berijder een buiteling maakte en 20 M. verder terecht kwam. Zijn echtgenoote sloeg eveneens tegen den grond. De heer B. bleek er nog goed afgekomen te zijn. Hij had scheuren in zijn kleeren, zijn gezicht werd gekwetst en hl) klaagde over pijn in den linkerarm. Zpn echtgenoote had <|en gat in het been, ter wijl het andere geheel stijf was. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, reden de heer ti en zijn echtgenoote op hun verbogen Herley Davidson naar Haarlem, alwaar ze zich on der geneeskundige behandeling moesten stellen. Tot machinist van het stoomgemaal van den Oosterzijpolder (te Heilo) is benoemd de heer Jb. Heines Jzn., alhier. Door de recherche is alhier aangehouden een kantoorbediende, wonende alhier, die ten nadeele van zijn patroon een bedrag, groot 1000 had gestolen. Het grootste gedeelte van het geld is in beslag genomen. De verdachte is aan de Justitie overgeleverd. Reeds deze week zullen er steekproeven genomen worden. In den loop dezer week zullen, zoo deelt de Comm. van Politie ons mede, door de politie en de ambtenaren van de belasting, steekproeven gehouden worden, ten einde te kunnen constateeren, in hoeverre de menschen aan hun verplichting, de rijwiel belasting betreffend, hebben voldaan. Het is dus wenscheliik, dat een ieder die een rijwiel bezit en daarop nog geen belas tingplaatje heeft aangebracht, zich er spoe dig van een voorziet, daar er reeds deze week ook proces-verbaal zal worden op gemaakt. Nog maken wij er uitdrukkelijk op attent, dat het rijwiel in beslag kan worden ge nomen, wanneer een overtreding geconsta teerd wordt. Door de Recherche is proces-verbaal op gemaakt tegen den los-werkman G. U., wo nende alhier, die bekend heeft, ten nadeele van Th, v. O, wonende te Bloemendaal en J. H. Wonende te Spaardam, beide groen- tenhandelaars, van de groentenmarkt aalhier, aardappels, snijboonen en bloemkool te hebben gestolen. Het gestolene is door de politie in be slag genomen. Door de Recherche wordt proces-verbaal opgemaakt tegen A. C. V.. wonende alhier en zijn zuster M. V. wonende te 's-Graven- hage, ter zake het opzettelijk in hulpeloo- zen toestand laten van hun 75-jarige hulp behoevende moeder. (Art. 252 W. v. S.) De oude vrouw was door haar dochter te 's-Gravenhage, waar zij verblijf hield, uit de woning gezet. Zij was daarna bij haar zoon te Haarlem gekomen, die zelfs wei gerde haar binnen te laten. De politie hèeft zich toen over haar ontfermd en de voor- loopige verzorging van haar op zich <Jen^ Gisterenmorgen bracht een gezelschap typografen (leden van den A. N. T, B.) ^van de afd. Haarlem, een bezoek aan de tuinen van de firma's Keesen en Topvoort te Aals meer, onder deskundige leiding. Het bezich tigde werd zeer op prijs gesteld, hetwelk dan ook in een woord van dank aan beide firma's werd kenbaar gemaakt. Door de R.-K. Gymnastiek-Federal'ie zijn Nationale Athletiekkampioenschappen uitge_ schreven, welke georganiseerd zijn door den Diocesaan Haarlemschen Gymnastiekbond met medewerking van de Athietiekclub „Ex celsior" en de sportvereeniging „Ursus Een en ander zal worden gehouden op het athletiek-terrein van het' R.-K. Lyceum te Overveen, op Zondag 14 September a.s., des namiddags 1 uur. Het programma bevat ,o.m.: 100 M. hardloopen; 400 M. hardloopen; 3000 M. hardloopen; 110 M. hordenloop; '4X100 M. estafette; Polstokhoogspringen; Polstok vèrspringen; Hoogspringen met aan loop; Vèrspringen met aanloop; Speerwer pen; Discuswerpen; Kogelslooten. Bij voldoende deelname zijn voor ieder nummer minstens 3 prijiten beschikbaar ge steld. De wedstrijden worden gehouden onder de reglementen der N. A. U. De leden worden verzocht zoo spoedig mogelijk hun briefjes in te leveren daar het bestuur niet langer kan wachten. Ook wor den de Teden er op attent gemaakt dat zij die nog contributie moeten betalen, dit zoo spoedig mogelijk voldoen. Wij geven u als nog de gelegenheid tot en met 1 September diegene die dan nog niet aan hunne ver plichtingen hebben voldaan, zullen zonder meer worden geroyeerd, dus leden laat dit niet zoo ver komen. Ook worden de leden verzocht hun oude contributiekaarten in te leveren, waarna dadelijk nieuwe worden verstrekt bij den heer Klaver, Raadhuis straat 42, Heemstede. Zondag 24 Aug. wordt ons seizoen ge opend, dus de bal gaat weder rollen. Het lste elftal speelt tegen Roda uit Bovenkerk voor de Nieuwe Haarlemsche Courant beker op het Sportpark aanvang 2 uur. Aan schrijvingen volgen. Er zal getracht worden om voor het 2e, 3de en 4de elftal ook wed strijden te krijgen. Mochten er ook vereeni gingen zijn, die wenschen te spelen tegen verschillende elftallen, worden verzocht dit te melden aan J. E. Luyten, Lombokstraat Oogstfeest. Van af de vroegste tijden heeft de mensch- heid uit vreugde of dankbaarheid de gebeurte nissen in het leven der natuur herdacht, waarmede haar bestaan zoo nauw verbonden was en is. Wij behoeven slechts namen te noemen als Ceres, de godin van den landbouw, die bij de Grieken vereerd werd en Pomona, volgens de Romeinsche fabelleer de beschermster der tuinen en vruchtboomen. Nog heden ten dage zijn zoowel in ons land als in het buitenland gebruiken overge bleven, welke verband houden met den vruchtbaarheidscultus, deels overblijfselen van heidenschen, anderdeels van religieusen ritus. Zoo kennen we de Meifeesten, die o.m. nog in Zuid-Limburg gevierd worden. Verder de Paaschvuren waarvan verluidt, dat de akkers zouden vrucht dragen, zoo ver de schijnsels der vuren reikten. Evenals bij de wedergeboorte in de natuur, zijn in gebruik gebleven de feesten als op velden en akkers alles tot vollen wasdom en rijpheid is gekomen. In 't bijzonder in Eng land zijn de oogstfeesten nog zeer in zwang in de maand Augustus. Augustus is de maand van den oogst, hef heerlijke tijdperk, waarin schuren en zolders zich vullen met het graan voor het dagelij ksche brood, waarin de beloften der aarde den mensch als uit een hoorn van overvloed toevloeien. Het oogstfeest in England, (Harvest fes tival) heeft in den loop der eeuwen een bui tengewoon plechtig karakter weten te be-- waren en de koning in hoogsteigen persoon zal geen enkel jaar verzuimen den dienst van dankbaarheid door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. In Windsor, zoo goed als in de nederigste kapel op het platteland, spelen de orgels een alleluia, een zang speciaal voor dezen dienst gemaakt en die alleen op den dag van het oogstfeest wordt ten gehoore ge bracht. Op dien dag is als het ware de overvloed der velden naar de gewijde gewelven over gebracht. De kerken zijn versierd met groen, met bloemen, met garven rijpe aren, met guirlandes van haver, rogge en andere graangewassen. De kansel prijkt in rijke bloe menpracht en ook de altaren staan in het tee- ken van den oogst. Vruchten en groenten, de fraaiste en mooiste soorten, ziet men en tot pyramides opgestapeld. Aan dit „harvest festival" ligt cok nog een liefdadige gedachte ten grondslag. Alles wat in de kerken is bijeengebracht wordt verdeeld onder armen en zieken, zoodat ook,dezen hun deel krijgen van het koninklijke festijn der natuur, STRIX. 2, Heemstede. Ook worden de leden ver zocht deze week iederen avond, uitgezon derd hedenavond, op het terrein te komen om te helpen, dat ons terrein Zondag a.s. in orde is, dus denk hier vooral aan, dat het bestuur niet alleen daar voor staat. Zij die nog lid wenschen te worden van H. B. C., worden beleefd verzocht, dit zoo spoedig mogelijk te doen, met het oog op de samen stelling der elftallen. Zij, die dat wenschen, kunnen zich vervoegen op Heemstede bij N. J. v. d. Linaen en A. Klaver en voor Haar lem bij Th. v. d. Horst en S. A. Mulders. Voor onze te houden Beker-wedstrijden, welken door ons zijn vastgesteld op 1421 en 28 Sept., zijn ook enkele D. H. V. B.- clubs uitgenoodigd. Wij vertrouwen dat zeker deze vereenigingen hier aan deelne men, daar geen inleggeld hieraan verbonden is. Hierop komen wij later nog wel terug. Namens het Bestuur Th. v. d. HORST, Comm. DE RUIMTE VAN SCHOOLLOKALEN. Door Mr. M. Slingenberg zijn de volgende vragen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gesteld 1. Is het juist, dat de minister bij de berekening van de ruimte voor leerlingen van schoollokalen te Haarlem geen rekening heeft gehouden met de bepalingen, vervat in art. 17 van het Bouwbesluit 1924, luidende als volgt „1. enz. „5. De afstand van den voorkant der voorste bankrij tot den werkmuur bedraagt ten minste 1.4 M. „6. De ruimte, te laten tusschen de ban ken onderling, voor zooverre zij bestemd is voor het bereiken en verlaten der zitplaatsen, bedraagt tenminste 0.5 M. en die tusschen banken en zij-of Achtermuren ten minste 0.6 Meter. „7. enz. „10. De afstand tusschen den werkmuur en de leuningen der daarvan verst verwijderde banken is niet grooter dan 8 M." 2. Is het juist, dat de minister, met ver- waarloozing van deze bepalingen, zijn be rekening aldus heeft opgesteld, omdat de inspecteur de bevoegdheid heeft van deze bepalingen ontheffing te verleenen 3. Geldt hetzelfde ten aanzien van de berekening van den minister omtrent ruimte van schoollokalen in andere inspectiën en gemeenten, voorkomende in de Handelingen van de Tweede Kamer, 19231924 blz. 2321—2323? 4. Indien het antwoord op deze vragen bevestigend luidt, is Zijn Excellentie dan niet van oordeel adat de Staten-Generaal ter zake onvol ledig zijn ingelicht b. dat de conclusie van den minister uitsluitend gebaseerd mag zijn op de ge gevens van oppervlakte en inhoud, getoetst aan de wettelijke bepalingen van het bouw besluit, zonder rekening te houden met de mogelijkheid van ontheffing van enkele of meer daarvan Naar wij vernemen, heeft de Hoogeerw. heer Mgr. G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem en pastoor aan de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, aan Z. D, H. den Bisschop van Haarlem emeritaat als zoodanig aangevraagd, hetgeen hem verleend is. De Hoogeerw. heer Deken zal zich on geveer half September a.s. vestigen in het St. Bavo-gesticht te Heemstede. In het perceel Cornelissteeg, nabij de Gr. Houtstraatt heeft de heer B. W .de Graaff een magazijn geopend van matrassen, de ken^, lelikanten, en verdere aanverwante artikelen. Het „Haarlemsche Matrassenhuis", zoo heet de nieuwe zaak, ziet er keurig en frisch uit. Een groote voorraad artikelen is tentoon gesteld en alles van duidelijke prijzen voor zien. De heer B. de Graaff legt er zich op toe, zijn artikelen voor zoo laag mogelijke prij zen te verkoopen. De uitgestalde collectie geeft er eën voorbeeld van. Een fraaie zoldèrverlichting en een aantal bloemstukken geven het geheel een smaak vol aanzien. WEDSTRIJD OM DEN POSTHUMUS- BEKER. Deze wedstrijd is onder zeer eigenaardige, omstandigheden gehouden. In verband met de duurte der scherpe patronen had geen enkele vereeniging met deze patronen ge oefend en werd dus zonder vooroefening deze wedstrijd gehouden. Bovendien waren ook niet de gebruikelijke schijven aanwezig, zoodat ook nog op een vreemde schijf ge schoten moest worden. De uitkomsten zijn dan ook niet schitterend; de beker werd gewonnen door Bloemendaals Commando met 384 p. Deze vereeniging heeft thans den beker voor de tweede maal achtereen ge wonnen, nu nog het volgende jaar en het mooie zilveren voorwerp verdwijnt voor goed in de medaillekast van B. C., - ^arin er reeds meerdere staan te pronken. Een groote verrassing was nog, dat de schenker van den beker, de heer Posthumus, tevens nog voor doer hoogsten korpsschutter een goudc bre- loque beschikbaar stelde, welke gewonnen werd door den heer W. de Boer van Gen. v. Merlen met 45 p. Deze mooie schenking werd door alle schutters zeer op prijs ge steld. Het weer werkte bijzonder mee, zoo dat er met animo werd geschoten. Jammer is het, dat slechts 4 van de 8 vereenigingen hebben deelgenomen. Tweede werd Gen. Joubert met 365 p., derde V. V. en K. met 339 p. en vierde Gen. v. Merlen met 331 p. Ronde-wedstrijd. Gen. Joubert heeft de eerste ronde ge schoten en behaalde met de 10 series 910 punten. Dit resultaat is niet erg schitterend, van G. J. hadden we beter verwacht. Gen. v. Merlen. Op de j.l. gehouden vergadering werd be sloten dat de eindwedstrijd zal plaats heb ben op 14 September a.s. Geschoten zal worden op marga-geweer dus ook zal het gouden horloge op dit wapen verschoten worden. Behalve den horlogewedstrijd wordt ook nog gehouden een personeele- en vrije- baanwedstrijd. Het kan weer een gezelligen dag worden. Liefhebbers zijn er genoeg. VLEERMUIZEN—C. V. H. Gewonnen door Vleermuizen met 45 runs op de le innings. Ook haar laatste competi tiewedstrijd heeft C. V. H. verloren zij het dan ook met een zeer verzwakt team. De Vleermuizen moeten batten en toorten reeds direct dat zij het vandaag niet cadeau zullen geven. Vooral Lulan Iaat keurig spei zien. Met Keurhoff zet hij een stand van 5 runs-op, waarvan Keurhoff een gelukkig gespeelde 28 had. De andere hatsmen steu nen Lalan met veel geluk en eerst met het 9e wicket in wordt Lalan door Drees gevan gen voor een schitterende 50. Totaal 136, waarvan H. Ledlan 50, H. Keur hoff 28, U. Meyer 15, H. Donker Curtius 11, J v. d. Steen 15, Goetra's 11. C. V. H. heeft dit totaal niet kunnen be reiken. Wel zetten de Vos en Traanberg een goeden stand op maar de staart bleek te zwak om het vrij eenvoudige bowlen van Vleermuizen te kunnen bespelen. Totaal 91, waarvan D. de Vos 25. H. A. Traanberg 12, A. C. J. Kroon 16 Bowlingcijfers J. Langeraar 740, H. Lalan 217, J. v. d. Steen 010, H. Keurhoff 114. Bowlingcijfers C. V, H.: A. J. Roodt 4 43, A. G. Berman 031, H. A. Traanberg 528, A. Kroon 123. Door de Haarlemsche Zwemvereeniging ,,De Delft" wordt op Zondag 24 Augustus, des namidags half 2, een zwemfeest gehou den in de Gem. Zweminrichting aan de Kle verlaan. Des avonds te 8 uur heeft de prijsuitrei king (met verschillende attracties) plaats in de beide bovenzalen van „De Kroon". Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn Terugontvangen in de eerste helft der maand Augustus BINNENLANDSCHE BRIEVEN. Ansink Mej C., Arnhem Af deeling 5, Arn hem Burgerlijk Armbestuur, Haarlem Bakker Jongj. Sassenheim Carew Anna, Arnhem Confectiefabriek Gelderland, idem Departement van Koloniën, Den Haag Departement van Oorlog, "Den Haag Dijk den heer M., PietersburenEerste Ned. Electr. Confectiefabr., Nijmegen Gar nizoenscommandant, Haarlem Hille's Be schuitfabrieken, Amsterdam Haarlemsche Courant 14770., Haarlem Haarlemsche Courant 4021, Haarlem Heshuysen Mada me H., Haarlem Houthuis fam. H., Utrecht Klase den Heer, Haarlem Kopf Mina, den Haag Kuipers fam. den Haag Langerens Mej. C., Santpoort Letter H. P. 77, Amsterd. Looman den Heer G. J. B., Haarlem Mul der den Heer E., AmersfoortMin. van Oorlog, den Haag Mopj.-es den Heer J. v., Rotterdam Ned. Spoorwegen, Utrecht 0 yen den Heer v., Haarlem Rijksverzeke ringsbank, Amsterdam Rotteveel Maison, den Haag Schroder Mevr., Deventer Techn. Koopmansgilde, Haarlem Tolle naar Mevr. M. C., BloemendaalWiemar W. A., HilversumWilten Kimmels den Heer en Mevr-, ScheveningenWeener Blcusenfabriek, Amsterdam Beels Quar- les van Ufford Mevr., AlkmaarZijlstra Mej. R., Amsterdam BINNENLANDSCHE BRIEFKAARTEN. Balder J. P., AmersfoortBijl, Mej. F. v. d., Amsterdam Berg, mevr. v. d., Amsterdam Brijder B., SchellingwoudeBijster, den heer H., Haarlem Boosma, mevr., Haarlem Cornelise, Jongeh. C., Arnhem idem Don gen, mej, C. v., den Haag Enthoven, Mevr. H., Noordwij k Gieren Mevr., ZeistGroot, Mej. de, Haarlem Gu snigt den heer G., Hoowaard familie C., Rotterdam Jansen den heer, Nijmegen Kuhe Mej. E. v. d. den Haag Katter Mej., Haarlem Kuiper den heer, Haarlem idem Lautenschuts Mej. C, Purmerend Noordijk T., UrechtPrins, Mej. C. Rijnders Mej., Haarlem Rab- bie Jongej. Fre, Amsterdam Schijf Mej. S., Woerden Sietses Mej. A., Haarlem Scher mer den heer W., Haarlem Veen Mevr. J., Haarlem Willemse Mej., Haarlem Waarde den heer Toon, Haarlemmerliede Wylandt den Heer v., HaarlemAnna Fraulein, Baarn Buitenl. Brieven. Bisancon Monsieur J. J., Balaigne Bij voet Madlle. W., BrusselGroot Mej. C. L. de, Grindelwald Mast den heer P. v. d., BrusselPrins I. E., Gland Smit A. J. Stuurmansleerling, Ponta del Gada. Buitenl. Briefkaarten. Huysser Mevr. H., Bivio Lissauer Mej. L., Spa Mertens den Heer, Oberhausen Ramakers Mimi, MechelenRichter den Heer, Berlijn Wentholt den Heer Theo, SpaWeiter Madlle, SpiezWieringen Mevr. R. W. v., Kandersteg 11 Briefkaar ten' zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een vol- 1 ;dïg adres en straatnaam en huisnummer te voorzien. t Hedenmorgen droeg te 9 uur in de kerk aan het Kleverpark Pater Michiel Vincen- tius Kuiper O. P. zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Pater Kuiper werd in 1892 den 13en Oc tober geboren, ging in 1911 naar het semi narie te Wernhout later naar het Dominicus College te Nijmegen en werd 15 Augustus j.l. te Utrecht Priester gewijd door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur v. d. Wetering. Voor de H. Mis werd de „V«ni Creator" gezongen. De celebrant werd geassisteerd als pres- byter-assistens door den Zeer Eerw. Pastoor J. F. G. Sandfort O. F. M.; diaken: de Wel Eerw. Pater J. B. G. Verhaar O. F. M. en sub-diaken: de Wel Eerw. Pater Petrus Duncker O. P. Door het zangkoor werd onder leiding van den hear Mar, Monnikendam, de 4-stem- mige Missa in Honorem Sancti Friederici van Joh. Grüber uitgevoerd. De leiding der Gregoriaansche gezangen berustte bij den heer Joh. Kuiper, te Alk maar. De H. Mis werd volgens Dominicaansch gebruik opgedragen. Links van het Priester koor had zich een schola cantorum opgesteld, bestaande uit het kathedrale jongenskoor, onder leiding van den Wel Eerw. Heer Kapelaan Bos. De feestpredicatie werd gehouden door een neef van den Neomyst, den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. G. Wagenaar van de orde der Lazaristen. Spr. wees op de feeststemming, die onder de familie en de geloovigen heerschte. Voor den jeugdigen priester is dit feest van de vervulling van zijn ideaal, de kroon op het werk van 14 jaren studie. Spr. wijdt uit over de beteekenis van dat groote ideaal en wijst op de vreugde van den Neomist bij het in vervulling gaan daarvan. Spr. wijst op de offers die de familie van den Neomyst heeft gebracht en waardoor het feest des te grooter wordt. Spr. vraagt zich af: Wat is het Priester- Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 18 Augustus. Hoo.gste barometerstand 762.8 Toulouse Laagste barometerstand 742.2 Aberdsen. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Augustus: Krachtige later afnemende westelijke tot zuidwestelijken wind, afwisselend be wolkt, aanvankelijk nog regenbuien, iet» schap in Christus? Spr. definieert de hooge waardigheid en wijdt uit over de groote macht door Christus zelf er aan verbonden. De priesters zijn de helpers van den Godde- lijken Zaaligmaker en zetten de missietoch ten voort door Hem Zeiven begonnen. Toen Christus predikte aan het meer van Genezareth, toen zag Hij verder, over de rijen der Joden heen en Hij zag die mil- lioenen zielen. En in Zijn Goddelijke Al macht en Liefde stelde Hij het Priesterschap in. Christus heeft aan Zijne Apostelen en in hen. aan de Priesters den opdracht ge geven: Gaat en onderwijst alle volkeren! Geen mensch kan de waardigheid van een priester samenvatten. In details schildert spr. de groote macht van de Priester en welk een zegen hij is voor de menschen. Hoe rijk aan inhoud is niet het woord: Sacerdos alter Christus. De Priester een andere Christus. Na nog de familie in het bijzonder te heb ben gewezen op de groote eer die haar te beurt is gevallen en den eerbied die ze vanzelfsprekend voor „hun" Priester moet hebben, eindigt spr. zijn rede met een ge bed te vragen voor den Neomyst, die in zijn bij uitstek verantwoordelijke taak zooveel kracht noodig heeft. Hierna werd de H. Mis voortgezet. Na de Tantum Ergo werd door den heei M. Monnikendam de Alleluia van Handel uitgevoerd op het orgel. Het zangkoor verdient voor zijn prachtige uitvoering der gezangen groote waardee ring. Het bezwaar dat er bestaat bij het zingen van een H. Mis op een werkdag, doordat het koor dan gewoonlijk onvolledig is, werd hier door versterking uit den weg geruimd op een wijze die navolging verdient. Na de H. Mis werd de Neomyst door zijn familie met een welkomstlied ontvangen in de pastorie, waar ook het gemeenschappe lijk ontbijt werd gehouden. Tijdens een en ander werd de Neomist verschillende malen toegesproken. Het verdere gedeelte van dezen dag werd in huiselijken kring gevierd Visser. Teding van Berkhoutstr. 74, arm band; M. Klingers, Lange Raamstraat 13, autoped; Michelsen, Westerhoutstraat 4, broche; F. de Koe, Lange Poellaan 19, broche; J. Cornet, Voorzorgstraat 54, mantel; Veeling Dreef 255 Heemstede, duo zitting; A. Vissers, Tetterodestraat 108, gummiba*l; Van Twuyver, Koksteeg 19, glas snijder; J. Koster. Ged. Oude Gracht 18. gewicht; A. Joosten. Romolenstraat 64rd„ hooivork; Mantje, v, d. Hulststraat 41, hond foxterr., K. Fauna Haarlem; Steen- meijer, Spionkopstraat 6, geele hond, idem. J. v. Delden, Voorzorgstraat 6 rood, her der-hond, idem; B. Kobus. Jan Steenstr. 37, dameshorloge: H. Diependaal, Spaarne 40, R.K. Kerkboek: Silvjs. Oudeweg 2. grijze poes, K. Fauna Haarlem; Veenen- daal, Sophiastraai 29, zwart-witte poes idem; Sluis, Burgwal 2ib, grijze poes idem: Heinis, Kenaustraat 8e, zwart-witte poes idem; Carels, Barteljorisstraat 35, grijze poes idem; Dikkenberg, Ged. Oude Gracht 70, groen-witte poes idem; Zaaier, Dr. Leydsstraat 25, groen-witte poes idem: M. Pillart, Zijlweg 90, lorgnet in etui; Punt Emostraat 7, lorgnet in etui; G. de Vries, Saenredamstraat 12 rood, kappen; G. Pol der, Scbalkwijkerweg 33. manchetknoop; C. Schouten, Spaarnwouderstraat 99, man chetknoop; S. H. van Es, Palmstraat 3rd., hondenpenning; H. Keizer, Graaf van Wiedstraat 12. portemonnaie met inhoud: D. Symons, Zwaardstraat 11. idem; C. v. Wijngaarden, Oostvest 74, idem; P. Veth, 2e Vooruitgangstraat 15, idem; Postkantoor, bureel Directie, sleutel; Overste, KI. Hout straat 76, schroevendraaier; A. Voetelmk, Melkboerensteeg, abonnement Spoorwegen» EEN EXCURSIE. De afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor-ren Winkel bedienden had Zondag een excursie-fiets georganiseerd naar de plaats, waar verschil lende afdeelingen bijeen zouden komen. Ondanks het minder mooie weer, was de deelname bevredigend en getooid met op schriften onder de leus: „Sluit u aan bij on zen bond", peddelde men naar Hillegom. In het hotel van Dul heerschte in de too- t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1