WIJ !S Wonderdoeners. DE SPAARflEBJIHiC De wedstrijden der Haarlemsche Zwemvereeniging „De Deift". Programma Personalia, Een mooie reclame. Gevonden dieren en voorwerpen. W. A. J. v. d. Kamp Waar Kennemerweg en Schoterweg te zamen komen. BURGERLIJKE STAND. West-Fr is iaKennemer Elftal 42. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de ftSIEUWE HAARLERSISCHE COURANT te noemen ASSENDELFT. LAATSTE NIEUWS. aan onze week-abonne's. Het rapport-Dawes in den Duitschen Rijksdag. De werkstakingen in Covent- Garden. V liegtuig-ongeval Sovjet-vonnissen. Locatelli op IJsland. De Shenandoah. De Tilburgsche simulant. Het gouden Priesterfeest van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering. Ongeluk te IJ muiden. Rebellie in Brazilië. Kabul omsingeld. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnenients- gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. MARKTNIEUWS. t ma K. f 1,1'V2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Voor de wedstrijden, uitgeschreven door de Haarl. Zwemvereeniging „De Delft", op Zondag a.s.. komen o.m. de sterkste ploegen der H. P. C. en de ..Waterratten" uit, zoo dat een spannende kamp kan verwacht wor den, vooral in de estafette 4 maal 25 ,M. vrije slag om het kampioenschap van den H.Z.B'. De prijzen zijn tot Zaterdag tentoongesteld in het sigarenmagazijn van den heer Frits Brasse, Kruisstraat 14, hoek Nassaustraat. der Orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 19 Aug. 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer R. G. Crevecoeur. 1. Concert, Fuga gr.t.. J. L. Krebs (17131780); 2. Chorahorspiele. J. S. Bach, a. Alle menschen müssen sterben; b. O mensch, bewein'deir Sünde gross; c. Jesu meine Freude; 3. Sonate no. 6. F. Men delssohn Bartholdy. Choral, Andante, Sostenuto Allegronolto, Fuga; Sostenuto. Finale: Andante; 4. Marche Solennelle, A. Mailly. Voor het examen Hoog-Duitsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer W. P. Weyland, alhier. De heer J. P. van Oosterhout, bewaarder aan de strafgevangenis alhier, is met in gang van 16 Sept. a.s. benoemd tot hoefd- bewaarder aan dezelfde inrichting in de plaats van den heer P. Loof, die den dienst met pensioen zal verlaten. Door de welbekende Kon. Brood- en Beschuit fabrieken Lensvelt en Nicola, te 's-Graven hage, wordt een fraaie en tevens leerzame reclame uitgegeven. Bij haar ontbijt- en an dere koeken zijn plaatjes verpakt van een serie van 72 stuks „Van graan tot brood", en „De Oud-Hollandsche bakker". De plaat jes kunnen in een album, dat prachtig ver zorgd is, worden bewaard en hét complete al bum zal vooral bij menig kind een gretig ont haal vinden. Het is een werkelijk sieraad, waarin men graag zal bladeren. PARADEDAG VAN ST. RAPHAEL. Een onzer lezers van de afdeeling „St. Augustinus", welke op 15 Augustus 1924 den Bondsdag te Eindhoven medemaakte geeft ons het navolgende overzicht over dezen zoo succesvollen dag. Hij doet dit te meer zoo als hij schrijft opdat het voor de thuisblij vers eene aansporing zal zijn, voortaan niet meer terug te schrikken voor een in vroegen morgen neerplassend regenbuitje of om an dere redenen Wij vertrokken dan, schrijft hij, met een twintigtal „Raphaëlisten" er. eenige huis moeders met den trein van 7.07 uit Haarlem om te Amsterdam over te stappen in den trein van 7.47 welke ons rechtstreeks naar ons doel van den dag zou brengen, namelijk Eind hoven. Aan die stations, waar gestopt werd, stonden onze bondsbroeders, de verschillen den afdeelingen ook met hunne vanen en banieren gereed om ons aantal maar steeds aan te vullen, tot het ten slotte veranderde van twintig-, tot honderd-, ja duizendtallen. Precies op tijd als aangegeven kwamen wij onder voortdurende regenbuien aan en werden verwelkomd door de Regelings- Commissie van de afdeeling Eindhoven, welke ons vergezelde naar het gebouw van den R. K. Volksbond, waar dienstvaardige handen bereid waren, om ons aan datgene te helpen, wat dienen moet, den inwendigen mensch te versterken. De zaal, waarin eenige uren later de groote vergadering zou worden gehouden, was keurig versierd, ook de tuin welke om het gebouw ligt was met extra planten opgesierd. Op het podium in de zaal prijkte het borstbeeld van Z.H. den Paus, rijk door palmen omgeven, en aan den in gang van het gebouw prijkte een eere-poort, opgetrokken van ijzeren masten, waaraan twee signaal-armen, welke het „veilig zijn in „St. Raphael" aangaven. Ook was een tien tal dames druk in de weer, bloempjes voor „Herwonnen Levenskracht" aan den man te brengen. Ongeveer elf uur togen de ge zamenlijke bondsmakkers want we waren ook hier weer allen een naar de Nieuwe Kerk van St. Paulus, waar om kwart voor twaalf eene H. Mis zou worden opgedragen door den oud-adviseur der afdeeling Eind hoven, den Zeer Eerw. Heer Pastoor Verber- ne, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden van St. Raphael. Onder deze H. Mis hield Mgr. Mutsaers algemeen adviseur, een korte, doch krachtige rede. Zijn Eerw. wees, in zijn rede op de vele offers, die wij het afgeloopen jaar heb ben moeten brengen, en hoewel we hoe onaangenaam ons dit ook was wel eens vreesden, welke uitwerking al deze verslech-, teringen op onze leden zouden hebben danken wij God, dat onze eenheid niet al leen is gebleven, doch nog versterkt is ge worden, omdat wij tegenover allen eerlijk zijn gebleven. We hebben u, aldus spr. steeds de juiste waarheid voorgehouden en zullen dit blijven doen. Laat dit vertrouwen blijven voortbestaan en blijft trouw in uw geloof en gij hebt niets te vreezen. Hierna werd de H. Mis voortgezet. Een vijftigtal vanen en banieren was rondom het altaar geplaatst en ik zal niet behoeven weer te geven den indruk dien het op ons maakte toen onder de H. Consecratie al deze omhoog werden geheven. Direct na deze H. Mis werd de stoet op gesteld en het was of de Gever van alle goed aok hier weêr zichtbaar wilde zegenen vant was de ochtend droevig begonnen, oij het opstellen van den stoet scheen het zonnetje en bleef schijnen. Voorafgegaan door ons Hoofdbestuur en opgeluisterd door een viertal muziekcorpsen zette zich een stoet van een 3000-tal menschen met min stens vijftig vanen en banieren in beweging en onder de lustige tonen der muziek toog men naar het Vereenigingsgebouw om de stof felijke belangen te bespreken. Toen op het nodium hadden plaats genomen de Bonds- idviseur, Mgr. Mutsaers, pastoor Donders, Pater Harm, Professor Veraart, de voorzitter van het R. K. Vakbureau, de heer J. v. Rijzewijk, en het Hoofdbestuur en alle an deren in de zaal een plaatsje hadden gevonden nam onze Bondsvoorzitter J. Hellemans het woord en deelde allereerst mede, dat, waar vandaag Mgr. v. d. Wetering, Primaat van Nederland, zijn gouden priesterfeest vierde, besloten was hem een telegram van hulde en gelukwensch te zenden. Vervolgens werd door spr. o.m. gewezen op hetgeen dit jaar weer gebeurd was en hij toonde in duidelijke bewoordingen aan, wat het doel en streven der vereeniging en van goede leden is. Hierover wordt uitvoe rig in ons Bondsblad geschreven evenals over de zeer leerrijke rede, gehouden door de beide sorekers van dien dag, den Zeer Eerw. Pater Hum en Professor Veraart, welker rede voeringen naar ik hoop, door het hoofdbe stuur onder onze kath. Spoor- en Tramman nen in ruime mate zal worden verspreid. Hierna sprak de voorzitter een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt om dezen dag te doen slagen. Na afloop spoedden zich velen naar den trein het was inmiddels vier uur geworden jm naar huis terug te keeren. Wij vertrok ken met den trein van 604 uit Eindhoven en dachten 9.50 te Haarlem te zijn, doch de crein had een uur vertraging. Maar verveeld hebben wij ons niet. Onze guitige plaatselijke voorzitter wist den moed er in te houden en ie zaak te vermaken, zoodat wij ons dan ook geenszins verveelden en alle- t besloten, het volgend jaar weer op appé! te zullen zijn, mogelijk wel in onze bloemei stad Haarlem. Smit, L. Raamstraat 13, schakelarmband; H. Kerkvliet, Vooruitgangstraat 131, arm bandhorloge; Broekman, Grebberstraat 2, gummi bal; M, Helder, Olycanstraat 8, bus met olie; v. d. Haak, Kampersingel 32, cein tuur; Vroom Dreesmann, Gr. Houtstr. 70, geld; Mevr. v. Essen, Zandvoortscheweg 17, Bentveld, geel hondje; W, v. Schagen, Nieuw Heiligland 4, kat; J. Dijkstra, Ged. Oude Gracht 18, pakkist; Th. Stiphout, Amster- damschevaart 36, bruine kinderportemonnaie H. J. Rooijers, Olmenstraat 57, Schoten, br. portemonnaie; B, de Koeijer, Mr. Joosten- laan 18, gouden ring; G. Heeren, KI. Hout straat 18, rozenkrans; C. Grel, Parkstraat 4, reticule; Politiebureau, SmedestTaat, rijwiel; M. Zwatsloot, Leidschestraat 48, paar hee rensokken; P. Wester, L, Heerenvest 4, brui ne sigarenkoker; A. de Boer, Breestraat 13, bruin damestaschje; D. Mooy, Dr. Leyds- straat 26, vulpenhouder. Het gemeenteraadslid W. A. J. van der Kamp moet op medisch advies een rnaand rust houden. Men schrijft ons: Ti at is de toestand hier veranderd! De sloot langs het excercitieterrein, nu heele- maal gedempt; verdwenen de slordige prik keldraadversperringen en daarvoor in de plaats een keurig ijzeren hek op steenen muur, verder alle voortuintjes in de Ken- nemestraat weg en de hooge iepenboomen er uit. Daarmde is ook het gemoedelijke, oud-landelijke verdwenen; alleen het huisje van den brandstoffenhandelaar op den hoek van de Schoterstraat herinnert er aan, en, alles stadsch. En dan te weten, da 50 jaar geleden, neen, veel en veel korter nog, hier een bollenveld zich als een weg tusschen straat en weg uitstrekte, met alleen de oude huisjes aan de Schoterstraat aan den Zuid kant. Bekend is genoeg, dat de heele verbrec- ding van de Kennemerstraat begonnen is, om verkeersverbetering. Alleen begrij pen we niet, waarom het plantsoen Frans Halsplein verdwijnen moet. Bete zou het zijn de Kennemerbrug aan de Zuidzijde te vrbreeden en dan een breedere verdeeling te maken met den bestaanden Singelweg, Blijft de brug zooals ze is, en komt er een nieuwe rijweg middendoor het Frans Hals- pleinplantsoen, dan zit het verkeer van de stad daarlangs dat van Schoten naar de stad in den weg. Wij zouden om het stuk Schoterweg Hol- steinstraat en Kloostersraat niet dood te maken, de tram daar laten, maar afleiden langs Je kazerne dooi de Kennemerstraat, Frans Halsstraat, naar de verbreede Ken nemerbrug, waardoor een meter voetpad en een meter plantsoen zou moeten worden geofferd. Resultaat zou zijn, dat de Scho terweg van Kennemerbrug, of liever Frans Halsplein tot Holsteinstraat zou ontlast worden van tram-, rijtuig en motorverkeer in één richting en dat dit. zou komen op Kennemerstraat, Frans Halsstraat en Frans Halsplein (Oostzijde). Nu nog iets bijzonders. Aan het stille einde van de Kennemerstraat, aan den rand van de rooilijn, staat een hardsteenen paal, waarin gehakt Zuid-Akendam. Dat is dus een oude grenspaal, die het scheid tusschen de oude Heerlijkheid Zuid-Akendam en de stad Haarlem aangaf. Zuid-Akendam is al tientallen jaren gele den tot aan de Kleverlaan ter weerszijden van den Schoterweg bij Haarlem ingelijfd en verder aan de Westzijde tot de voormalige Spaartsche Vaart, zoodat de grens door het midden der begraafplaats Zuid-Akendam loopt. Deze begraafplaats behoorde tot 1832 aan den welbekenden tuinarchitect, wijlen onzen stadgenoot Jan David Zocher en was dus ruim een eeuw geleden nog een Iviten- plaats. Nog wil ik even wijzen op den hoek SchoterwegKennemerstraat, die eenige .Meters is teruggedrongen en op de ver dwenen poort naar het exercitieveld, die eenige meters terug is vervangen door een hek. maar de vroeger zoo bekende huzaar schildwacht is verdwenen. Op bovengenoemden hoek stond tot voor kort een bekende herberg, n.l. „Het Wapen van Haarlem". Het was een eigenaardig wit gebouw met een houten hek er voor. Het bovenlicht der voordeur was met lan delijke gezichten beschilderd. Tusschen het bovenraam en die der verdieping gelijk vloers stond op een witte plank „Het Wa pen van Haarlem" geschilderd. Al heel gauw, nadat de herberg er uit was, ver dween ook dit uithangbord. Nu is ook de uitdragerij er weer maanden uit. Het Wa pen van Haarlem werd afgebroken, welk lot gevolgd werd door de groote stalhou derij me hoog rood pannen dak van Van Vueren. De lezer begrijpt, dat het hier indertijd gemeente Schoten was. Deze ontstond een eeuw geleden uit de vereeniging der heer lijkheden Zuid-Akendam, Hoogewoerd, Schoterbosch, Zanen, Schoten, Schotervlie land en Noord-Akendam. Geboren 16 Augustus: d. v. W. W Meijer Veendijk 17 Aug. d. v. C. v. Heerden Staats d. v. C. StoltenborgGeerlings 18 Aug. z. v. A. E. KorenstraHofsté z. v. A. BoonOppenkamp 19 Aug. z. v. C. M. HeneweerKobs d. v. M. M. v. Leeu wenv. Koningsbruggen d. v. E. Duk Ploeg. .Overleden 16 Aug.: A. E. TompotKastelein 60 j. Kamperlaan 18 Aug. P. Smolenaars, 33 j. v. d. Vinnestraat W. F. Hessen, 58 j, Gaslhuisvest. Zondag speelde het Kennemer Elftal tegen den pas gepromoveerden tweede klasser in Enkhuizen. Het Elftal was niet zoo sterk in verband met den thuiswedstrijd van R. C. H. West-Frisia. is een stoer elftal, dat in de tweede klasse zijn weg wel zal vin den; maar toch zullen zij in vriendschappe lijke wedstrijden niet te enthousiast moeten spelen, daar dan het spel te veel tekort schiet. Dc wedstrijd van Zondag was hier dan ook een duidelijk bewijs van. Enkele spelers van West-Frisia speelden te enthou siast, wat tot gevolg had, dat veel aan trekkelijks van het spel ging verloren en het publiek onmogelijk van goed voetbal kon genieten, uitgezonderd enkele staaltjes van combinatie en trucs bij het Kennemer Elftal. Na den aftrap heeft het K. E. het beste van 't spel en Perucal maakt onhoudbaar het eerste doelpunt, wat door W. F. wordt beantwoord met den gelijkmaker, als na een tam schot de keeper wegglijdt en de bal in doel rolt Regenbuien maken het verblijf op hef terrein niet aangenaam. Het terrein wordt zeer glad, en de con trole op den bal wordt steeds minder. Met de rust is de stand -nog ongewijzigd. In de tweede helft speelt West-Frisia zeer enthousiast en spo«dig de Kennemer keeper tweemaal gepasseerd. Het Kenne mer elftal blijft toch het beste spel rertoo- nen en trekt steeds op het W. F.-doel af, met gevolg, dat Ruis den stand op 32 brengt. Als ten slotte de scheidsrechter dc zoo- veelste overtreding in 't Kennemer voordeel overziet, geeft hij onmiddellijk hierna aan W. F. een vierde doelpunt toe 42. Hoewel de leiding te betreuren viel speelt men vol moed nog verder maar een ieder is toch blij als het fluitje voor het laatst klinkt. West-Frisia wint zoodoende met 42. Over het speelterrein waren de spe lers minder voldaan vanwege de kleine af metingen. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Rotterdam de da mes A. A. Scheeuwe en R. A. Starre, al hier. Verduistering. Op verzoek van de Leid- sche politie is te Amsterdam aangehouden de Duitscher D., geboren te Oldenburg, die zich te Leiden ten nadeele van den winke lier P. van der S. aan verduistering van 250 zou hebben schuldig gemaakt. D. werd ook door dc justitie te Arnhem gezocht. Een tramwagen in brand. Maandagmor gen is bij de remise aan den Rijnsburgerweg te Leiden tengevolge van een defect in de isolatie van den weerstand een motorwagen van de tram Scheveningen—Leiden in brand geraakt en geheel verbrand De schade wordt op ruim 20.000 geraamd, doch wordt door verzekering gedekt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; G. van Oosten en A. Swaak. -A. J. Singerling en J. Ginjaar. E. C. Muiholland en J. W. Koorenhof. P. v. Hooidonk en M. Dreef. J. Sandberg en K. Hogewoning. J, R, ter Wee en A. C. Smit. H. Nagtegaal en G. Nievaart. J. V. Dolle en J. C. v. d. Kraft. J. v. d. Veer en M. A, Vorst. I. Florisson en S. E. Boon. D. v. Houten en M. Siera. J. Pret en J. Cornelius. Schitterende prestaties. Onze beide fan farecorpsen hebben jl. Zondag te Beemster de eer van muzikaal Assendelft zeer hoog gehouden. Het R.K. Fanfarekorps „Cres cendo bestaande uit 28 werkende leden, directeur de heer G. Landsman, behaalde in de 2e afdeeling fanfare een eersten prijs, n.l. een verguld zilveren kruis met 152 punten. Voor een corps, dat nog geen volle vijf jaren bestaat een schitterende praestatie en voor den bekwamen dirigent, den heer G. Landsman, een groote eer. Onzen Grard een bijzonder woord van lof en hulde en dank voor de eminente wijze, waaróp bij zijn muziekcorps leidt en ter victirie voert. Als verplicht nummer werd uitgevoerd: Le Grand Mogol, fantasie van J. Audrin en voor vrij nummer werd ge blazen het voor een 2e afdeeling vrij zware „Ballet Antique" van G. Guillement. Het Zuid-Einder Fanfarecorps „Harmo nie". bestaande uit 42 werkende leden, di recteur de heer J. K. Jongejans, liet zich ook niet onbetuigd. Met 16214 punt wist dit uitmuntende keurkorps, in de muziek wereld alom bekend, een len prijs, n.l. een zilveren lauwertak binnen te halen. Dit groote succes werd behaald met de zeer moeilijke en buitengewone eischen stellen de nummers „Le lac maudit". ouverture dramatique van H. Staz par Fr. Popy (ver plicht nummer) en „Liége immortelle", epi- sodique van Fern. Rousseou (vrij nummer) in de hoogste eereafdeeling fanfare. Wij zijn de tolk van heel Assendelft, wanneer wij vanaf deze plaats de beide triumfee- rende corpsen en hun kranige directeuren feliciteeren met de behaalde successen. Dat deze triomf nog door vele gevolgd worde. De kunst van adverteeren. In een Amerikaansch blad de New York Sun kon men dezer dagen de volgende ad vertentie lezen: „Ik heb de eer vrienden en kennissen mede te deelen, dat de dood mij gisteren mijn dierbare echtgenoote heeft ontrukt, op het oogenblik dat zij het leven schonk aan een zoon, voor wien ik een goede pleeg moeder zoek, tot ik een nieuwe levensgezel lin zal hebben gevonden, jong, knap en 20000 dollar bezittend, teneinde mij te helpen in 't voortzetten mijner alombekende lingerie zaak, waarin ik algeheelen uitverkoop houd tot ongekend lage prijzen, alvorens ze over te brengen naar het pand, dat ik heb laten bouwen 12e Avenne nr. 174, waar ik nog fraaie appartementen te huur heb vanaf 500 dollar." Wat heeft deze zakenman in een paar regels aan de lezers van de New York Sun doen weten? lo. de dood van zijn vrouw, 2o. de geboorte van een zoon, 3o. het verzoek om een pleegmoeder, 4o. het verlangen, om weer te hertrou wen, 5o. den leeftijd en vereischten bruidschat der candidate, 6o. een reclame voor zijn zaak, 7o. een uitverkoop tegen uiterst lage prij zen, 8o. zijn verhuizing, 9o. het bouwen van een nieuw huis, lOo. beschikbare appartementen in zijn nieuwe woning, llo. de huurprijs daarvan. Toegegeven, dat de advertentie van wei nig fijngevoeligheid getuigt, waar de man bij den dood zijner vrouw, die hem ten koste van haar leven een zoon schonk, reeds van hertrouwen spreekt, moet anderzijds erkend worden, dat deze zakenman wel de kunst van adverteeren verstaat. Bondig, zonder de duidelijkheid te schaden, wordt in enkele regels scherp en klaar aangegeven, alles wat de adverteerder wenscht te zeggen. Er behoeft niets te worden bijgevoegd, er kan evenmin ergens iets worden weggelaten. Want dit is de kunst van adverteeren. Niet te veel woorden gebruiken en evenmin te weinig. Een te veel schaadt, omdat het verspilling is, even goed als een te kort aan woorden, waardoor de duidelijkheid in 't gedrang komt. STRIX, BERLIJN, 19 Aug. - Het is waarschijnlijk dat de Rijksdag op 21 Augustus bijeen zal komen. BERLIJN, 19 Aug. Gemeld wordt dat de Duitsch-Nationalen blijven voortgaan te ageeren voor de verwerping van de over eenkomst van Londen door den Rijksdag. Deze actie beteekent evenwel nog niet, dat in den Rijksdag geen voldoende meerderheid zal worden bereikt, daar de leiders van de Duitsch-Nationale Volkspartij zich nog niet uitgelaten hebben. Tot nu toe hebben de 3 verantwoordelijke leiders nog niets van zich laten hooren. Het is daarom nog niet zeker, dat de Duitsch-Nationalen zullen aansturen op verwerping van de overeen komst van Londen. LONDEN, 19 Aug. De groenten- en fruitvoorziening van Londen wordt ernstig bedreigd door een actie van de transport en spoorwegarbeiders, die weigeren goede ren te vervoeren naar de Convent-Garden- markt, waar 2500 dragers in staking zijn. Zij eischen hooger loon. LONDEN, 19 Aug. Twee Britsche vlie gers werden gedood bij het neerstorten van een vliegtuig te Metteringham in Lincolns hire. LONDEN, 19 Aug. De Times meldt uit Riga: Na een proces dat 24 dagen geduurd heeft, heeft de Sovjet-Rechtbank te Khiva ter dood veroordeeld: Urilieff en Kanieff, vroeger respectievelijk Commissaris van Buitenlandsche Zaken en van Handel en Industrie te Khiva. Het doodvonnis is reeds ten uitvoer gebracht. Beiden waren beschuldigd van het mis bruiken van hun bevoegdheid, in 't bijzon der door het drijven van eigen zaken en begunstiging van particuliere handelaren. Na de nationalisatie van den Handel en den Eigendom. Tot hun misdrijven behoorde o.a. het teruggeven van in beslag genomen voor raden katoen aan de rechtmatige eigenaren in Bokkarg. REIKJAVIK, 18 Aug. Locatelli, de Ita- liaansche vlieger, die wil beproeven over den Atlantischen Oceaan te vliegen, is hier aan gekomen. LAKEHURST, 18 Aug. Het bestuur bare luchtschip Shenandoah heeft een nieuw record behaald wat betreft het in de lucht blijven. Het luchtschip vertrok Vrijdagmorgen van Lakehurst en keerde Zondagmorgen te 2.40 terug. Afgelegd werden 223 mijl. Het schip deed veel mee aan de manoeuvres van de vloot. BREDA, 19'Aug. De Bredasche Recht bank deed heden uitspraak in de Oplich tingszaak tegen W. F. L., den bekenden Til- burgschen simulant. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Het O. M. had IA jaar geëischt. Men seint ons heden uit Utrecht: Hedenmorgen om 10A uur had een ponti ficale Hoogmis plaats ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van Z. D. H. Mgr. H. v, d. Wetering. De Jubilaris werd daarbij geassisteerd door de volgende Hoog Eerw. Heeren; Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, pre sident van het Groot-Seminarie te Rijsen- burg- en Proost van het Metropolitaan Ka pittel, als presbyter-assistens; Mgr. B. A. de Wit, Vice-gen. van het Aartsbisdom, Kanunnik van het Metrop. Kapittel en de Iloogeerw. Heer G. A. Starink, Plebaan van de Kathedrale Kerk en Kanunnik van het Metrop. Kapittel als Troondiaken; Mgr. J. A. S. van Schaïk, President van het Klein Seminarie te Culemborg en Kanunnik van het Mep. Kap. als Diaken; de Hoogeerw. Heer J. H. G. Jansen, Pastoor der O. L. Vr. Kerk te Utrecht, als sub-Diaken; de beide secretarissen van het Aartsbisdom, de Zeer Eerw. Heer J. H. Scholten Op Reimer en J. v. d. Burg, fungeerden als ceremoniarissen. Verdere assistentie werd vervuld door heeren theologanten. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Joh. Winnubst de Mis van Palestrina „Papae Marcelli" uit. In de kerk waren o.m, aanwezig: de Hoog Eerw. Provincialen der verschillende in Ne derland gevestigde Kloosterorden, tal van Katholieke hoogleeraren, de Commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht, Jhr. Dr. H. 's Jacob en Mevr. 's Jacob; Mr. Dr. Kooien, Voorzitter der Tweede Kamer, de leden van de Prov. Staten van Utrecht; Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweert en G. N. J. van Spanje, Kammer Knigge, Kuiper en Suring, de Luit.-Generaal P. R. C. Co- lette, de Burgemeester van Utrecht en ver schillende leden van het College van Wet houders. Om 2 uur had in het Aartsbisschoppelijk Paleis de receptie plaats, waarop verschenen vele deputaties van vereenigingen welke tot 4 uur duurde, waarna particulieren hun gelukwenschen konden komen aanbieden. Hedenavond brengt een feeststoet van Utrechtsche vereenigingen den jubilaris een serenade voor het Aartsbisschoppelijk Pa leis. IJMUIDEN, 19 AUG. Aan boord mn de Stoomtrawler IJmuiden 64 berend rich een stuk van een mijn, dat men uit zee had opgevischt. Eenige arbeiders waren bezig dit stuk uit elkaar te halen, toen bleek, dat er nog springstoffen in waren en op zeker oogenblik sprong het stuk mijn uiteen. De nachtstoker G. V., uit Velser- oord werd ernstig aan 't gezicht gewond en zal waarschijnlijk een oog moeten mis sen; de anderen liepen lichte kwetsuren op. LONDEN, 19 Augustus. De Braziliaan- sche ambassade te New-York deelt ons mede, dat de Braziliaansche Regeering torpedo-booten heeft gezonden ter onder drukking van de revolutie op het Amazone rivier-eskader. Hel is een afzonderlijke beweging onder de bemanning, nadat de rebellie in Sao-Paulo was onderdrukt. LONDEN, 19 Aug. Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens een berichl uit Pas.- jeken, Kabul, de hoofdstad van Afganistan, geheel door rebellen is omsingeld. Ze zijn er altijd geweest en ze zijn er nog, de wonderdoeners, die de naïeve menschen er voor een poosje tusschen nemen, en dik wijls zoo handig, zoo brutaal en zoo gesle pen, dat zij niet alleen de onwetende mas sa, maar ook geleerden en specialisten op een dwaalspoor brengen met hun leugens en hun hokus-pokus. Een wel-geënscèneerde vertooning, een scherpzinnig gedebiteerde leugen, schijnt zelfs de analystische geesten van de knapste mannen tijdelijk sterk te beïnvloeden, en een Grindell-Mathews met zijn „straal des doods wist daarvan te profiteeren, al moet men in dit geval in aanmerking nemen, dat er een kern van waarheid schuilt in zijne beweringen. Hij is trouwens de eerste niet die met zulk een uitvinding de wereld poogt te over bluften. Daarover straks nader. In de „Maandagmorgen" lezen we van een paar bedriegers, die, hetzij om geld machtig te worden, hetzij uit hun ziekelijke zucht naar faam, gefingeerde uitvindingen en ont dekkingen wereldkundig hebben gemaakt. i z^..,we1rc^en ook, hoe onwaar schijnlijk hun beweringen mochten klinken. n ^as zekere Joseph Nicolas Nicol- let, bibliothecaris aan het Parijsche Obsér- vatorium. Hij kreeg hevige ruzie met deu astronoom Arago, die Nicollet niet voor zijn taak berekend achtte. De woedende Nicol let verklaarde, dat hij bewijzen zou dat Ara- go en zijn collega s ezels waren, nam zijn ontslag en vertrok naar Ne-w-York. Daar verschenen in de „New-York Sun" plotseling artikelen, waarin mededeelingen werden ge daan over de maan. De bekendste en be kwaamste astronoom van dien tijd was de Engelschman Sir John Herschel, en het heette nu, dat Sir John op de maan steden ontdekt had, bewoond door aapachtige we zens, verder dieren en vooral ontzaggelijke velden viooltjes. u van de maan zou door viooltjes bedekt zijn en alle knappe mannen, Arago en zijn Parijsche collega's niet uitgezonderd, geloofden dit. Eerst nadat Sir John Herschel hemel en aarde bewogen had om zijn tegen- spraak wereldkundig te maken, bedaarde het geloof aan een met viooltjes begroeide mafln een weinig. Maar er zijn in Amerika thans nog dwa zen, die in de viooltjes gelooven. Nicollet was een menschenkenner en een handige propagandist van leugens. Dat was een landgenoot van hem, zekere Tarrant, v, ,"dr' Tarrant noemde, niet, en toch "e menschen er in loopen. Hij beweerde in zijn laboratorium zilver te kunnen maken, écht zilver en in ieder ge- wenscht kwantum. En hij toonde inderdaad dit zilver en men ge oofde hem een poosje. Eindelijk lekte zijn geheim uit: 1 arrant kocht het zilver tegen -ontant geld, hij was een schatrijke zonder ling, wien het er alleen om te doen was beroemd te worden. Hij gaf een kapitaal uit alvorens hij ontmaskerd werd en heeft in dwaasheid1 n'emand schade gedaan met zijn Het fabriceeren van diamanten door den beruchten Lemoine is een zwendelarij van meer recenten datum; velen zullen zich het geval nog herinneren. Lemoine beweerde dat hij diamanten kon maken die met van echte te onderscheiden waren. Hij wendde zich tot niemand minder dan tot Sir John Wernher, een der directeu ren van de Beers mijnen in Zuid-Afrika. riet spreekt vanzelf dat deze onderneming het grootste belang had bij de z.g. ontdek king, en Lemoine trad zoo bescheiden en overtuigend op, dat Sir Wernher en zijn mede-directeuren zich er tusschen lieten nemen. Geld vroeg Lemoine niet, hij vroeg alleen in de gelegenheid gesteld te worden te be wijzen dat hij diamant kon maken. Dat klonk oprecht genoeg, en men liet hem in een laboratorum zijn gang gaan. Maar toen er maanden en maanden verlie pen zonder dat Lemoine met zijn edelstee- nen op de proppen kwam, werd men arg wanend, en stelde een ultimatum. Lemoine beloofde toen binnen zes weken een grooten diamant van een bepaalden vorm, en ter waarde van f 800,000, af te leveren. Toen de tijd verstreken was, vond men in Lemoine's laboratorium een briefie van dezen inhoud: „Wat zal er van den diamanthandel terecht komen als ik mijn steen van 800.000 maak? Mag ik ter wille van eigen profijt tienduizenden menschen ruï neeren? Ik heb dit alles overwogen, en besloot naar de stem van mijn geweten te luisteren I?a.t /Las. al- Lemoine was verdwenen, nadat hi, de Beers Co. bijna twee jaar aan het lijntje had gehouden, en zich voor zijn betalen! em'ngen 64'°°0 had iaten uit"' Nog meer succes had de Amerikaan Kee ley, die beweerde een motor te hebben uit gevonden welke 1000 p.k. energie haalde.... uit een glas water. De Keeley-Motor werd gebouwd en het was een geweldig stuk werk. Inderdaad pro duceerde hi, 1000 p.k. Maar Keeley beweer de dat de motor nog niet volmaakt was, en om hem m staat te stellen het ding te per- fectioneeren, werd een openbare inschrij ving gehouden. Alle kranten steunden hem, ?-j bracht in een paar dagen tijds 500.000 dollars voor hem op Toen werd Keeley te bputaal. Hij vroeg niet meer of minder dan een onderzoek'van regeenngswege. De professors Barker en Marks van de Pennsylvania-University wer den aangewezen om Keeley te assisteeren. Ueze heeren wantrouwden den uitvinder van het begin af, en hij werd betrapt bij een poging in zijn apparaat een pijp aan te brengen waardoor samengeperste lucht werd toegevoerd. Daar kwam die energie van daan, en niet uit het glas water! Keeley mocht in de gevangenis nadenken over nieuwe wonderen van techniek, maar hij had het publiek er ondertusschen heerlijk laten inloopen. Een oplichterij in dezen zin is de uitvin ding van den straal-des-doods door Grindell Mathews niet. Mathews weet werkelijk een zwakke hoe veelheid energie „onzichtbaar" uit te zen den, en probeert nu zooveel mogelijk geld los te krijgen van deze op zich zelf wei nig nuttige of bruikbare uitvinding. Hij heeft een voorganger gehad in den Amerikaan Wingard, die echter een oplich ter was zonder meer. Wingard liet in de haven van New Orleans een wrak in de lucht springen door middel van een „onzicht- baren straal", en in Boston zou hij de de monstratie herhalen. Ongelukkig voor hem liep de zaak daar verkeerd', het geslachtofferde schip sprong veel te vroeg uit elkaar, en het bleek dat Wingard dynamiet aan boord had laten smokkelen. En ook deze wonderdoener kreeg gevangenisstraf voor zijn moeite. BODEGRAVEN, 19 Aug. 1924. Kaas. Aangevoerd 374 p., 16892 st. Eerste kwali teit 7072, tweede kwaliteit 64—66; zwaardere Rijksmerk 80; met rijksmerk 6568, Handel matig. 25 77 130 147 189 274 384 429 430 439 4S6 520 616 822 924 938 1006 1075 1222 1371 1395 1437 1480 1497 1603 1613 1682 5,778 1819 1838 1905 1921 1945 1966 1972 2111 2170 2208 2305 2419 2492 2549 2619 2628 2642 2670 2699 2738 2971 2997 3029 3079 3208 3277 3405 3453 3512 3521 3603 3644 3767 3845 3906 4036 4053 4059 4139 4141 4345 4434 4465 4491 4606 4636 4653 4834 4949 4951 5193 5269 5287 5303 5312 5464 5496 5507 5547 5556 5577 5581 5583 5589 5616 5628 5664 5712 5834 5838 5856 5873 5932 5981 6181 6214 6408 6425 6580 6693 6761 6775 6784 6845 6859 6864 6930 6978 7032 7059 7191 7308 7393 7421 7444 7531 7573 7971 8016 8032 8163 8398 8466 8532 8765 8792 8955 9014 90?2 9091 9118 9272 9424 9430 9494 9565 9631 9678 9887 9897 9943 9956 10127 10138 10317 10467 10495 10520 436e STAATSLOTERIJ. Treftirins van Dinsdag 19 Augustus. 3e Klasse 2e Liist Hooge oriizeu» 20474 ƒ5000. 12554 18575 22373 1000. 2793 7876 10078 13684 14243 2237722662- 22968 ƒ100. Priizen f 45: 343 557: 1206 1567 1904; 2130! 2609 28711 3319! 3713, 4076! 4572 5186 546» 5583 5813 6053 6742 6918 7382 800® 8760; 909® 9593 10096 10644 10886 1096» 11417 11596. 11745. 12283 1251® '13194 18403 13537 13896 14176 14497 I4795J '15034 15354 1561Q 15981 16832 17107 1745' 1774 1806 1826! 18471 187= 1805) 1939! 1962! 198133 2023) 2049! 2065) 2104' 2136! 2154^ 21815 2246® 22708, 22915' 10668 107,30 10783 10808 10844 10845 10890 10923 109.34 in040 10949 10951 10981 10987 10994 11005 11080 11008 11227 11244 11249 11274 11334 11348 11429 11436 11453 11474 11526 11575 11621 11651 11669 11711 11730 11743 11848 12017 12038 12196 12224 12264 12309 12371 12373 12423 12426 12477 12533 12643 12656 12754 12763 13092 13220 13224 13268 13380 13381 13396 13423 13490 13516 13.617 13519 13.620 13538 13607 13650 13712 13871 13884 13891 13962 13999 14069 Ï4170 14174 14213 14267 14306 14323 14401 14492 14511 14517 14.562 14677 '14743 "14766 14799 14820 14834 14870 148,87 14986 1510.6 15108 15131 1.6216 15304 15344 15414 15480 15491 15510 15526 15582 15615 15630 15643 15654 15666 '15862 15987 16010 16026 16168 16700 16330 16422 16441 16460 16490 16547 16553 16670 16693 16734 16769 16816 16810 16946 16949 169.59 16993 17021 Ï7023 17148 17291 17324 17354 17369 17383 17461 17537 17574 17630 '17715 17727 17754 17773 17820 17846 17943 1801'6 18072 18091 18135 18140 18197 18207 18271 1.8294 18303 18357 18374 18406 18534 18547 18624 18653 187)4 18720 18763 18777 18898 18907 18924 180.33 19022 19045 19237 19272 19343 '19348 19407 19456 19482 19566 19594 19612 19669 19670 19727 19750 19785 197,88 19853 19875 19912 19951 20050 20162 20260 20301 20313 20360 20396 20426 20497 20557 20569 20600 20603 20637 20705 20714 20715 20724 20731 20985 21043 21065 21067 21087 21197 21248 21387 21394 21433 21437 21492 21540 21553 21663 21710 21741 21752 21791 21905 22209 22247 22259 22324 22439 22502 22538 22556 22627 22644 22690 22764 22776 22787 22803 22848 22899 22943 22950 22954 22984 22996 3e Klasse le Lijst: 5455 m.z, 5422., MEDEGEDEELD DOOR ■jainj s}3i uepaq apuado sjtiaq, aQ V. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4A Nederland 1917 7%, N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot a V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo, Oude Dell Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacond Wabash Conm. Maxv/etl y43/4 1001/ 85 lC23/g *7/a 85 681/ f £^3/4 126»/, 125 £391/ '8V 2 25 3/4 -13i/2 362 5?3/4 1 88/4 135 130 1283/4 92 1591/ 33j ill/2 1671/2 167.5 22 368 339i/s 314»/, £50i/4 198 i03 i2y 3193/4 665/3 5»/„ 8l»/4' 61/s 43/ 94«/4 100i/l3 85 10.3/g 8'/s 85 15Ö 126 125 1393/4 78l/a 513»/y 361 50»/, 177 136 129 155 338 D2V2 11'/. 1661/2 166»/2 22»/4 368 339 310 101 129 316 19 AUGUSTUS EERSTt KOERt LATERfc KOERS BERLIJN p. billiocii O.6H/2 -61»/4 PARIJS 14.05 4.— BRUSSEL l3.i 21/ 13 WEENEN 0.36»/j LONDEN i 11.58 11.59 STOCKHOLM. (8,30 68.1 KOPENHAGEN 41.70 41.70 CHR1STIAN1A 35.99 35.80 48.30 48.27»/;, NEW-YORK 2.563/4 2.57 ROML 11,50 11.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2