VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN PEN OoGEN f BERICHT. ai«^^«MV00RK0M DIT!» ADVERTEER 00K KERK EN SCHOOL; LEGER EN VLOOT. LUCHTVERKEER. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. Retraite-huis „Loyola". Na het Eucharistisch Congres. Luitenant-Generaal W. R. de Greve. f Luchtballon gedaald. De K.L.M .-diensten. Het onweer boven Amsterdam. Druk bezoek aan Monnikendam, Edam, Volendam en Marken. Een eigenaardig middel. moet ge hebben «"W en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE ÜSBEOWE I HAARL. i COURANT Hij wilde zijn huis in brand steken. Een raad met doodelijk gevolg. Het koor der Donsche kozakken. VRAGENBUS. HALFWEG. VELSEN. IJMUIDEN. SPAARND/ M. SANTPOORT. HEEMSTEDE. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te- vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op» zicht niet tevreden zijt, zegt het óns, SCHOTEN, Het programma van Koninginnedag. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren: A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bioemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkei, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. .1. Paauw, Koningstraat 11. Haarlem. J. Th. Elligens, Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Qed. Oude Gracht 74, Haarlem. L. Verhoogd, Leidschevaart 144. Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Oen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. NOORDWIJK. HILLEGOM. BENNEBROEK Indien Uw CONCURRENTEN adverteeren en U doet het niet, dan zullen zij U na eenigen tijd zeer zeker gaan overvleugelen De Zeereerw, Pater Alph. Vermeulen S.J. vroeger pastoor der St. Theresia-kerk te 's-Hage is benoemd tot superior van het Re- t'aitehuis .Loyola" te Vucht. DRIE VERGETEN OORKONDEN OVER HET MIRAKEL VAN AMSTERDAM EN DE HEILIGE STEDE. Dr. J. F. M. Sterck publiceert thans in „De Tijd" nadere bijzonderheden over de oorkonden, waarop hij doelde in zijn artikel, dat in het eerste Congresnummer van de ,Msb.' werd opgenomen: In de eerste aflevering van den derden jaargang van het „Historisch Tijdschrift" vestigt de Amsterdamsche gemeente-archi varis, dr. Joh. C. Breen, de aandacht op drie oorkonden, betreffende het mirakel van Amsterdam uit 1346 en 1347. Ofschoon deze latijnsche akten, die in af schrift berusten in het archief van het Ka pittel van St. Maria op het Hof te 's-Gra- venhage, in 1914 in regest zijn uitgegeven door Jhr. mr. A. H. Martens van Sevenho- ven, schijnt er nooit de bijzondere aandacht op gevallen te zijn; naar mijn. meening, omdat in deze regesten niet juist den inhoud en de beteekenis van deze documenten weergege ven wordt. Met het voornemen elders een meer uitvoerige toelichting bij deze stukken te geven en hun geloofwaardigheid aan te tccnen, wordt hier slechts in het kort door mij op den inhoud gewezen. De eenige, gelijktijdige, tot nu toe beken de oorkonden betreffende het Mirakel, zijn de brief van Florentius de Boechous, Baljuw van Amstelland, en van den Magistraat van Amsterdam, gedagteekend 1345 Donderdag in het Octaaf van Paschen; en de brief, dien Jan van Arkel, Bisschop van Utrecht, in 1346 ter bevestiging van deze verklaring heeft gegeven. Van deze documenten be staat geen andere tekst dan die in het „Mira- keiboekje" 1555 gedrukt is. En ofschoon de juistheid van deze stukken wel later is bevestigd, hebben zij. toch niet die waarde, welke aan een origineele oorkonde of aan een officieel afschrift daarvan, moet worden ♦oegekend. Behalve een zevental andere oorkonden betreffende de H. Stede, tusschen 1373 en 1415, bevat het Cartularium van de Haag- sche Mariakapel ook de officieele afschrif ten van drie brieven, gedagteekend 19 Octo ber en 30 November 1346 en 21 October 1347, dus ree'ds 19 maanden na de groote ge beurtenis, uitgevaardigd door, of vanwege den Bisschop van Utrecht, Jan van Arkel. De eerste, van 19 October 1346, is een af- laatsbrief, door frater Nythardus, Bisschop van Tarmopolis en vicaris-generaal van den Bisschop van Utrecht, verleend aan de in woners van Aemstelredamma, die de Heilige Stede, waarin, gelijk bekend is, de wonde ren van het Sacrament der Eucharistie ge schied zijn, des avonds gedurende het Lof godvruchtiglijk bezoeken en aalmoezen schenken, waardoor zij een aflaat van 40 dagen kunnen verdienen en evenzooveel aan hen, die van elders ter bedevaart komen en de H. Stede bezoeken. Hierin wördt dus officieel verklaard, dat de Mirakelen geschied zijn en'dat zij be kend zijn. Van meer beteekenis is de oorkonde van 30 November 1346, omdat daarin uitdrukke lijk de wonderbare H. Hostie vermeld wordt. De bisschop van Utrecht, Jan van Ar kel schrijft rechtstreeks aan den pastoor van de Oude Kerk: omdat het Allerheiligste Sacrament, dat onlangs in het vuur wonder dadig gevonden is binnen de grenzen van uwe parochie, zooals door geloofwaardige getuigen bevestigd wordt, in verloop van tijd door ouderdom vergaat, en opdat de godsvrucht van het volk niet verslappe door de verandering der zichtbare gedaante, staan wij u toe, om ter vereering van het gebeur de Mirakel, het H. Sacrament opnieuw te consacreeren, zoo dikwijls dit noodig is en dit in een gewijd kristallen omhulsel te plaatsen, daarmede processies te houden, het uit te stellen voor het volk, dat deze hei lige plaats bezoekt, en de wonderen, die daar geschied zijn en in de toekomst zullen geschieden, in het openbaar te verkondigen. Anderhalf jaar na het wonder begon dus de gedaante van de H. Hostie te veranderen, en het brood te vergaan, waardoor ook de tegenwoordigheid van Jezus' lichaam ver viel, toen de wonderhostie verteerd was. In dezen brief wordt de waarheid van het Mi rakel boven allen twijfel bevestigd. Ook de derde oorkonde van 21 October 19347 geeft merkwaardige bijzonderheden. Zij is weer uitgevaardigd door den vicaris van den bisschop Nythardus, en vegmeldt voor eerst, dat de kapel der H. Stede gesticht is in 1347, op 21 October, den feestdag der 11000 Maagden, en dat daarin vier fcltaren geconsacreerd zijn, wier heiligen vermeld tvorden. Het feest der kerkwijding wordt overgebracht op den Zondag na Petrus Banden. Een aflaat van veertien dagen wordt ver leend aan allen, die na gebiecht en gecom municeerd te hebben, op den dag der wij ding van de kapel en van de altaren god vruchtig samenkomen; verder aan allen, die verschillende daar genoemde godvruchtige 'oefeningen verricht zullen hebben of ge schenken gegeven, o.a. voor het onderhoud van den H. Weg ten nutte van de pelgrims. Het merkwaardige is, dat onder die vrome handelingen, ook nadrukkelijk genoemd Wordt: „rondom* deze kapel, eenmaal het Onze Vader en eenmaal het Wees Gegroet biddende, een omgang maken". Hieruit blijkt, dat onmiddellijk na de stichting der H, Ste de, reeds het gebruik van den Stillen Om gang om dc H. Stede is ingesteld en met een aflaat begiftigd, zoodat de „Stille Omgang" nu reeds 579 jaar gebruikelijk is. Oók het stichtingsjaar der kapel was geheel onbe kend, zooals ook prof. Pluym in zijn beken de monografie van het Mirakel, op blz. 14 getuigt. Dr. Breen zegt bij de toelichting, dal hij aan meer bevoegden overlaat om over de Echtheid van deze stukken te beslissen. Of schoon het hier de plaats niet is, om over hun authenticiteit een paleografisch betoog •c houden, komt het mij toch voor, dat er v o 1st rekt geen grond bestaat om aan de Echtheid van deze stukken te twijfelen. Zij komen voor in een Cartularium, geti- 'eld „Registrum Capituli Hagensis", dat is aangelegd circa 1381 en geregeld bijgehou den tot 1550, en in regelmatige volgorde af schriften bevat van oorkonden van 1289 af, daaronder ook nog verschillende andere jukken over de H. Stede zijn afgeschreven. welke gronden nu juist deze drie char ters over het Mirakel en de H. Stede als 'msificaties beschouwd zouden moeten wor- en, vraagt toch wel eenig nader bewijs. Dat zij, zooals dr. Breen vermeldt, niet v°orkomen ,,in een later, zeer fraai gèschre- v®n afschrift van het Cartularium, dat thans no. 59 bis is gecatalogiseerd", is niet te ^erwonderen, want dit is, blijkens mij door en rijks-archivaris verstrekte inlichtingen, ®.een copie van no. 59 (het andere cartula- rium], maar bevat door N. Nicolai gewaar- l^erkte afschriften van stukken betreffende kapittel en zijn goederen. Stukken over H. Stede bevat het althans niet". De drie oorkonden. ïijn daarin dus niet „weggela ten", daar er volstrekt geen aanleiding be stond om ze in dit heterogene register over te schrijven. In Den Haag is overleden de heer W. R. de Greve, gep. luitenant-generaal, oud-com mandant van het Ned. Indische leger. De overledene was ridder van de Militaire Wil lemsorde 4e klasse. Zondagavond omstreeks kwart voor negen,- zoo meldt het „Nieuwsbl. van het Zuiden", daalde in de Korvelsche Schijf te Tilburg een luchtballon, waarin twee passagiers, M. V. en zijn echtgenoote S. v. d. B. uit Rijssel, die verklaarden, door omstandigheden te heb ben moeten dalen. 's Namiddags om 5 uur waren zij te Rijssel opgestegen ter gelegenheid van een ballon wedstrijd. De ballon werd ingepakt en naar het sta tion vervoerd. De passagiers keerden terug. Men meldt aan het Haagsche Anetakan- toor: Ondanks het buitengewoon slechte weer de weerberichtendienst meldde storm bo ven het Kanaal, terwijl overal hevige slag regens, hagelbuien en harde wind het vliegen bemoeilijkten hebben Maandag de K. L. M.diensten regelmatig gefunctioneerd Er was zelfs een heel druk luchtreizigersverkeer: 2 toestellen vertrokken van en naar Parijs, 2 van en naar Londen en 1 van en naar Kopen hagen. Ook het vliegtuig der Sabena, die da gelijks 50 a 60 k.g. post van Nederland naar Zwitserland vervoert en in 5 uur overbrengt, liet zich door het slechte weer niet afschrik ken. Het passagiersvervoer op deze lijn die met buitengewoon mooie en gerieflijke vlieg tuigen werkt, is echter, waarschijnlijk ten ge volge van onvoldoende bekendheid, nog niet druk, hoewel elk toestel 10 passagiers te gelijk kan vervoeren. Een voor het vliegen zoo ongunstige dag als Maandag bewijst wel, welke enorme vor deringen de burgerlijke luchtvaart in enkele jaren heeft gemaakt, zoodat noch de onder nemingen noch de reizigers zich door slecht weer meer laten afschrikken, Eenigen van hen, die Maandag gevlogen hebben, verklaar den, dat ze het hoog in de lucht beter had den dan op den grond en dat men in het vliegtuig geen flauw begrip had, dat het zulk slecht weer was, als ze het na de landing vonden. Omtrent het zware onweer, dat zich Maan dag boven Amsterdam heeft ontlast, lezen we nog in de Tel.: Bij een der slagen volgde een zware knal vlak op het bliksemlicht. Het bleek, dat de bliksem was ingeslagen in het bovenhuis van perceel Willemsparkweg 153. Het bleek dat een klein brandje in de keu ken was ontstaan, dat al heel spoedig ge- blüscht was. Het hemellicht was op de com- positiepijp van de gasleiding geslagen en had deze gevolgd tot de keuken. In dit vertrek liep de electrische leiding vlak boven de gaspijp, zoodat ook eerstgenoemde getroffen werd en op eenige punten gloeiing en smel ting optrad. Op hetzelfde oogenblik werden op het bo venhuis van perceel Willemsparkweg 157, eveneens brandverschijnselen aan de electri sche geleiding waargenomen. Het licht bleef echter branden. Wel constateerde de brand-, wèer dat een gedeelte der pannen van het dak, vermoedelijk door de hevige dreuning, verschoven waren. Verschillende keeren is in dezen hoek en in de onmiddellijke nabijheid daarvan in den loop der jaren bliksemschade geconstateerd. Terwijl de brandweer op de Willemspark weg was, bevond de motorspuif van de hoofdwacht Honthorststraat zich op weg naar de open vlakte achter de Emma straat, waar later het Allebéplein zal worden aangelegd en waar nu een tentenkamp stond van de vacantieschool Julianastraat. De hevige wind had eenige tenten uit elkaar gerukt en de melding bij de brandweer luidde, dat er kin deren onder lagen. Zoo erg was het gelukkig niet. Wel von den de brandwachts twee tenten plat op den grond liggen en verschillende anderen in beschadigden toestand. Maar van onge lukken was gelukkig geen sprake. Natuurlijk waren de kinderen we telden er ongeveer 100 hevig geschrokken. De leidsters, die tUnk optraden,, wisten de kleinen spoedig te kalme eren en bij elkaar te houden. Want, in dc war door den storm, het felle licht en de dreunende donderslagen, trachtten ze naar alle kanten een goed heenkomen te zoeken. De bi indweer zette het zaakje spoedig weer op pooten en na een half uur was het tentenkamp weer in orde. Een derde melding betrof het inslaan van den bliksem in de radio-installatie van de Effectenbeurs. De schade werd spoedig her steld. De slagregen was oorzaak, dat tal van stra ten in een oogwenk blank kwamen te staan. De klokkende goten konden het hemelwater niet verzwelgen. Hier en daar liepen kelders onder water en had ernstige lekkage plaats. Persoonlijke ongelukken zijn niét gemeld Uit Edam wordt gemeld: Nog nimmer te voren is het bezoek aan Monnikendam- Edam en speciaal Volendam en Marken zoo druk geweest als in dit seizoen. Da gelijks komen honderden, soms zelfs dui zenden, naar deze plaatsen. Vooral des Zondags is het buitengewoon levendig. Op den dijk te Volendam heerscht dan een Kalverstraat-drukte. Verreweg de meeste bezoekers komen met den Expresse-dienst der Noord-Hollandsche tram en Verschu- re's StoomEootdienst. Voorts gaan er hon derden per motor, auto en fiets naar hier. Maken de neringdoenden en hotels goede zaken bij deze drukte, ook de gemeenten varen er wel bij. Te Volendam en Marken wordt n.l. behalve het havengeld het z.g. „Koppen-geld" geheven. Voor iederen be zoeker die aan wal stapt, moet resp. 6 en 7 cent „Koppen-geld" betaald worden. Dat het bezoek groot is kan wel hieruit blijken, dat op Marken in de maand Juli meer dan 1000 aan „Koppen-geld" werd ontvangen. Naar uit Athene gemeld wordt, zal men, om bedrog bij de a.s. gemeenteraadsverkie zingen aldaar te voorkomen, elk kiezer, die gestemd heeft, zijn vinger laten doopen in een tinctuur, die 24 uur lang zichtbaar blijft. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte De 20-jarige koopman F. B„ te Rotterdam, is onder verdenking van brandstichting in bewaring gesteld. Zijn vrouw had hem ver laten. Om zich te wreken had hij gedreigd, het huis in brand te steken. Aan dat voor nemen heeft hij Zondagavond gevolg gege ven. Hij stopte de brievenbus vol kranten, goot er petroleum op en wierp vervolgens brandende lucifers in de bus. De bewoners ontdekten echter het begin van brand en wisten het te blusschen. Op aanwijzing der bewoners werd de dader gevat. Een vrouw te Vlissingen was sedert eeni gen tijd lijdende aan een borstkwaal en is daarvoor sinds drie maanden onder behande ling geweest van 'n natuur-geneeskundige, zekeren B., die te Rotterdam een inrichting moet hebben voor natuurgeneeswijze en o. a. cok op gezette tijden spreekuur houdt te Middelburg. Deze natuurgeneeskundige vraagt als ho norarium 20 tot 40 per visile. De vrouw, die hij te Vlissingen onderhan den had, is Vrijdag j.l. overleden. Begin Augustus moet de natuurgeneeskun dige bedoelde vrouw geadviseerd hebben, een pas geboren hondje den hals af te snij den en het diertje dan onmiddellijk open te snijden en daarna het hondje op de wond te leggen en het daarop 24 uur te laten liggen. Deze raad moet werkelijk opgevolgd zijn. Het resultaat is geweest, dat de vrouw, na een ontzettend lijden, zonder verder eenige medische hulp te hebben ontvangen, is overleden. Het lijk van bedoelde vrouw is door de politie in beslag genomen, terwijl de natuur geneeskundige Zaterdag te Rotterdam is ge arresteerd en naar Vlissingen is overge bracht. Omtrent het Don-Kozakkenkoor, dat op Woensdag 20 Augustus in de groote zaal van het concertgebouw, te Amsterdam, een concert zal geven, deelt men namens de Volkenbond-Commissie v. Russische vluch telingen, onder wiens bescherming het koor optreedt, het volgende mede: De leden van dit koor zijn allen officie ren van het leger van Wrangel, dat tegen de Bolsjewiki heeft gevochten. De terugkeer naar Rusland is hun verboden en zij leiden een zwervend bestaan. Een Nederlander, jhr. Van der Hoeven, neef van wijlen den Nederlandschen gezant te Berlijn en te Wee- nen, wiens moeder tot den Russischen adel behoort en die tot de revolutie in Rusland woonde, heeft het koor, dat in deerniswaar- digen toestand verkeerde, toevallig in Bul garije aangetroffen en heeft zich veel moeite gegeven, om de zangers in staat te stellen een tournooi door Europa te doen maken. Het secretariaat van de Commissie uit den Volkenbond, die zich het lot van de Russische vluchtelingen aantrekt, heeft jhr. Van der Hoeven met de leiding der tournooi van het koor belast, en deze is er door zijn relaties in geslaagd, de Russische zan gers voor verschillende vorstelijke personen te doen optreden in de Riviera- en elders. Thans zal men ook ten onzent in de ge legenheid zijn, met dit merkwaardige koor kennis te maken. Vr.: Welka is de kortste Weg van Velsen naar Bussum? Antw.: Van Velsen langs het Noordzeeka naal langs Hembrug naar Amsterdam, Die- merbrug, Muiden, Naarden, Bussum. Afstand 41.9 K. M. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, tot wien ik moet wenden inzake heide-ontginning? Wordt hiervoor ook steun door het Rijk gegeven? Antw.: Wendt u tot het Bureau van de Ned. Heidemaatschappij, Apeldoornscheweg, Arnhem. Vr. 1: Kunt u mij ook zeggen, of er dezen zomer nog processies te Heilo komen? Welke dagen en datums? 2. Is het bedevaartsterrein altijd toegan kelijk, ook al zijn er geen processies? Antw.: In de maand Augustus komen nog de volgende processies: 21 Aug. Vrouwen bond Velseroord; 24 Aug. Castricum; 25 Aug. Bergen; 28 Aug. Beverwijk. 2. Al zijn er geen processies, het bede vaartsterrein is altijd open en vrij toeganke lijk. Vr.: Hoe kan ik een Clivia en een palm verplanten? Antw.: Het verpotten van een Clivia of een palm kan met succes gebeuren onge veer in de maand Mei, zoodat de plant voldoenden tijd heeft om gedurende den zomer een nieuw wortelgestel te vormen. In uitzondering bij noodzakelijk:^,gevallen kan deze werkzaamheid tot Augustus toe gebeuren, evenwel moeten wij na dien datum het verpotten ten zeerste ontraden. Tevens moet hierbij vermeld worden, dat men bovengenoemde kamerplanten nooit an ders mag verpotten dan in buitengewone noodzakelijkheid. Juist dat geregeld verpot ten doet vele kamerplanten terug gaan, soms zelfs sterven. De omstandigheden waarin deze planten leven zijn nu juist niet de gewenschte om het verplanten toe te pas sen. Vocht en warmte zijn voor deze nood zakelijk om weder voldoende te herstellen en beide factoren zijn vaak zoek in de naaste omgeving, waar we onze kamerplanten huis vesten. Geef daarom voldoende vloeimest of Kunstmest voor kamerplanten aan uwe planten en verpot' ze bijna nooit. Alleen dan als na 'n kundig onderzoek van een bekwaam vakman dit geadviseerd wordt, zou men tot de noodzakelijkheid van 't verpotten moeten overgaan. Een Clicia, die groot genoeg is om te bloeien, moet men na October bijna of geen water meer geven, totdat de bloemknoppen zich gaan vertoonen.' Daarna wederom wa ter en vloeimest toedienen. Verzekering tegen Werkloosheid. De be moeiingen van het ijverige bestuur van de pas opgerichte vereenigirig tot wering van en Ondersteuning bij werklooshèid, onder de zinspreuk: Tua res agitur (het gaat om de persoonlijke belangen der arbeiders) leveren aanvankelijk goed resultaat op. Bijna 100 arbeiders hebben zich als leden opgegeven en iedere week komen er meer dere personen bijl Ook mag verwacht worden, dat de onlangs verspreide circulaire van B. en W. tenge volge zal hebben, dat vele arbeiders zich aansluiten bij de vakorganisatie van hun richting,- waaraan een werkloozenkas is ver bonden, Het gemeentebestuur toch heeft daarin gewaarschuwd, dal in de komende winter maanden op geen geldelijken onderstand zal kunnen worden gerekend, door wie opzette lijk heeft nagelaten, zich aan te sluiten bij een Werkloozenkas. De' contributie der leden van de nieuwe vereeniging „Tuares" bedraagt 0.10 voor de vereenigingen en 0.50 voor de werk loozenkas. Wie minstens 26 weken achtereen heeft betaald, kan ingeval van werkloosheid ge durende minstens 6 weken een uitkeering gen:~ten van 1.40 per dag als hij gehuwd is en j 1.20 per dag als hij ongehuwd is. Na dere inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Hoofddorp. Zooals mag worden veron dersteld is het de wensch van B. en W„ dat alle losse arbeiders, die als regel in den winter met eenige weken werkloosheid hebben te kampen, lid worden van en zich aansluiten bij een werkloozenkas naar eigen keuze. Wordt dat doel bereikt en een vrij wel algemeene verzekering verkregen, dan zal de steupverleening van gemeentewege ook op eén beteren grondslag kunnen ge beuren, door bijv. geen min of meer wille- keurigen geldelijken onderstand te verlee- nen aan ieder werklooze persoonlijk, maar een extra subsidie te verleenen aan de kas der verschillende fondsen, opdat zij beter en langer aan hun verplichtingen tegenover dc „trekgerechtigde" leden kan voldoen. Ook kan de controle dan meer dan tot nu toe worden uitgeoefend door de organisaties zelf in overleg met de gemeentelijke ar beidsbeurs en den betrokken wethouder. Een en ander kan allicht mede tengevolge hebben, dat er na nieuwjaar minder klachten komen over de gevolgde methode van steunyerleening door het armbestuur en de arbeiders zelf niet meer het onaangename gevoel behoeven mee te dragen, dat zij ge heel teren op de gemeentekas en daardoor op de belastingpenningen van hun medebur gers (onder wie ook de vaste arbeiders zijn te rekenen) maar zelf een niet belangrijke som hebben bespaard en geofferd om met bun gezin door de moeilijkheden van de werkloozenperiode heen te komen. Loting. Dc loting voor de ingeschre venen der militiejichting 1925 dezer ge meente zal worden gehoudep op Dinsdag 2 September a.s. in hotel „tja Dan36puw" te Hofddorp. Hondenkar te water. Maandagmiddag stond eeii hondenkar, bespannen met twee honden, van den winkelier D. S.- te Hoofd dorp, onbeheerd op den Kruisweg. Toen een andere losloopende hond in de omgeving van de kar kwam, sprongen de bespannen honden eensklaps opzijde, waardoor het ge- heele gerij in den Kruistocht terecht kwam. S. sprong te water en kon de honden red den. Een hoeveelheid petroleum, welke in bussen op de kar stond, ging verloren. Nieuwe autobusdienst. De heer J. L. Meenderinck te Nieuw-Vennep is voorne mens binnenkort een autobusdienst te openentusschen Nieuw-Vennep en Haarlem, over Bennebroek en Heemstede. De autobus-onderneming is genaamd: „De Tijd". Burg. stand van 1518 Aug. 1924. Ge boren: Cornelis, z. van J. Zwaag en C. J. J. Langedijk; Willem, z. van E. Knibbe en J. C. Groen; Johannes Jacobus, z, van H. Brox- terman en M. G. Bakker; Susanna Maria, d. van A. den Ridder en A. M. Geutskens; Willemijntje, d. van J. de Vries en G. Kniep; Neeltje, d. van J. G. Bakker en A van den Akker; Willem Fredrik, z. van C. van der Schilden en P. E. Sandifort; Hermina Antje, d. van Th. Tit en T. Kramer. Overleden: Okke de Vries, 23 j. ongeh. Halfwegsche Sportclub. Zondagmorgen reed de H. S. C. „de Bataaf" de 100 K.M. Pelleton-rit HalfwegDen Haag v.v. De uitslag was: le Pel. W. Ooms, A. Westbroek en P. Snijders, tijd 2 uur 49 min. 2e Pel. N, J. de Jong, L. Buis en P. Koene, tijd 2 uur 49 min. 30 sec. 3e Pel. A. v. Nieuwkoop, A. Volger en J. Buis; tijd met aftrek van 20 min. voor gift 2 uur 42 min. 33 sec., zoodat het 3e Pel voor le plaats in aanmerking komt. Wedvlucht. In de gehouden wedvlucht der postduivenvereeniging „de Blauwe Ro mein" was de uitslag: 15 P. Verhoog Lz„ 2. Pv Meijer, 3-6—7 P. Wilderom, 4. C. Oeveren, Vanaf Nieuwveen, afstand 20 K.M., losge laten 1.30 uur. Aankomst le duif 1 uur 54 min.; laatste duif 2 uur 10 min. Werkloozen. Bij de Intercommunale Arbeidsbemiddeling waren ingeschreven: 59 werkloozen, waarvan '6 vaklieden en 53 lósse arbeiders- Schouw. De schouw over de wateren, heulen, duikers, beken en slooten in deze gemeente zal gehouden worden op Zaterdag 23 Augustus a.s. Industrie. Aan de Ver. Kon. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen is vergunning verleend tot het uilbreiden harer fabriek, alhier, door het oprichten van een inrichting tot het wasschen en zuiveren van china-clay. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans, een zilveren armband, een hond (dwergpin cher), een buitenband van rijwiel. Mishandeling. Door B. werd aangifte gedaan, dat hij mishandeld was geworden door K Deze had hem Zondagmiddag op het Willemsplein, zonder de minste aanlei ding, drie klappen in het gezicht gegeven. K. handelde vermoedelijk uit wraak, daar B. een geschil had met een broer van K. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. Ongeval, Aan boord van den stoom trawler „Penelope Y.M. 64" bevond zich een stuk van een mijn, dat men op zee had opgevischt. Eenige arbeiders waren bezig, met dit stuk mijn uit elkaar te halen. Er bleken echter nog springstoften tn te zitten en op zeker moment sprongen deze uit elkaar. Daarbij werd de nachtstoker V., uit Velseroord, aan het gezicht gewond. Waar schijnlijk zal hij een oog moeten missen. Eenige menschen aan boord liepen lichte kwetsuren op. Flink opgetreden. Een elfjarig jongetje viel in de Visschershaven te IJmuiden eu zou zeker verdronken zijn als de heer Clyn Gorter, die het ongeluk zag gebeuren, niet zonder bedenken gekleed te water was ge sprongen. Een ander, die eveneens ter red ding te water sprong, bleek niet te kunnen zwemmen en moest zelf nog met moeite worden gered. Hengelsport. De hengelsport wordt hier met schitterend succes uitgeoefend. Dage lijks ziet men talrijke bootjes op het Spaarne liggen, welke alle met mooie vangsten aan Wal komen. In hoofdzaak wordt op brasem gevischt. Velen komen thuis met soms wel 20 a 3G pond visch. Ook het baars-visschen op de Mooie Nel levert weder mooie resul taten op. Kunstkring. Het Fanfarecorps „Kunst kring' behaalde Zondag op het Muziekcon cours te Beemster 2 eerste prijzen. Een mooi succes voorwaar. Zwembad. Het zwembad werd in de maand Juli door 400 betalende bezoekers bezocht, wel een bewijs dat de inrichting geen overbodige luxe is en in een groote behoefte voorziet. Met genoegen kan wor den geconstateerd, dat het zwembad, be halve door vele Spaarndammers, ook door vele Haarlemmers wordt bezocht. Voetbal. Het nieuwe voetbalterrein van G. F. C. „Spaarndam", liggende bij de werf „Vooruit", wordt in orde gemaakt. He! kleedhuis is reeds geplaatst. Het ligt in de bedoeling liet terrein binnenkort eenigszins feestelijk te openen, met muziek, athleti- sche wedstrijden en één of meer voetbal wedstrijden. Omver gereden. Zondagmiddag is de benzinepomp, staande voor het huis van V. aan den Bloemendaalschen straatweg, omver gereden. Dit geschiedde door een achteruit rijdende auto, bestuurd door K. uit Amster dam. De assurantie zal de schade vergoeden. Bekroning. Op den nationalen muziek- wedstrijd te 's-Gravenhage behaalde dc fanfare „Wilhélmina' alhier in de 1ste af- deeiing den derden prijs met 33 punten. Muziekconcours. Op het Zondag te Den Haag gehouden Muziekconcours behaalde het fanfarecorps „Wilhélmina alhier den derden prijs met 73 punten in de eerste af- deeling fanfare. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: D. Guepin, Oranjeplein 14, een broche. J. Bakker, Heerenweg 271, een portemonnaie met inhoud. J. J. Moerkerk, Teslastraat 55,' een hondje, zwart met bruin. J. van der Kroft, Boogstraat 20, een gouden broche. E. Prins, Westerhoutpark 19, een knipmes. J. van der Weiden, Zandvaartpad 3, een zilverbon. J. S. van der Hoorn, Kerk- laan 61, een zilveren heerenhorloge met ket ting. D. dè Graaf, Molenwerfslaan 62, een metalen slang van een auto. J. Mulder, Ha venstraat 11,, een badmuts. E. G. J, Koopen, Binnenweg 24, een ijzeren pen. K. J. Kollen- der, Balistraat 18, eèn doublé armband.' A. van der Lande, Binnenweg 130, een dames mantel. W. Kobus, Binnenweg 59, een huis sleutel. J. Kalf, Pijlslaan 17. een Fransch boekje. E. H, Prins, Westerhoutstraat 19, een poederdoosje. G. J. van Laar, Heem stedeplein 4, een koffertje met benoo.ligd.- heden. G. van Wees, Lindeniaan 31, een zilveren armband. J. Menalda van Schou wenburg, Raamsingel 42, Haarlem, een rij- wièlpómp. F. H. van Emmerik, Lindeniaan 17, een koperen gewicht. J. Teeuwen, Raad huisstraat 21, een paar sleutels. H Scuem- mer, Oosterlaan 27, een gouden dameshor loge in pelsband. D. Pronk, Heerenweg 103, een manchetknoop. J. Dalman, Camplaan 14, een ceintuur. Hoonakker, Eikenlaan 4, een haakpen. A. Mulder, Havenstraat '1, een buigtang. P. Heemskerk, Kastanjelaan 3, een ceintuur. P. J. Noeskens, Molenwerfs laan 86, een jonge zwarte hond. G. L ven, Berkenlaan 12, een heerenschoen. A. R'iig- haver, Bennebroekerdijk 28, Haarl.mmer- meer, een portemonnaie met inhoud. m* Dit jaar zullen de feesten, in verband met het vallen van Hare Majesteit's verjaardag op Zondag, de feesten te Schoten worden gehouden op Maandag 1 September. Op dien dag worden des morgens de kinderen opge steld in de Gen. de Wetstraat, vanwaar onj half negen wordt afgemarcheerd naar het feestterrein (R. C. H.-terrein). De volgorde is als volgt: Cronjéstraat, Paul Krügerstraat', Tugelastraat, Pretoriaplein, Kloosterstraat, Cronjéstraat, Spaanschevaartst'raat, Sumatra- straat, Soendastraat, Soendaplein, Raadhuis, alwaar een aubade zal worden gehouden. De kinderen worden op het feestterrein onthaald op verschillende ververschingen. Verschillende spelen worden gedaan, o.m. hardloopen, 50 M„ voor jongens en meisjes van 13 24 jaar, waarvoor een spaarbank boekje van 2.50 wordt beschikbaar ge steld. Idem voor de kinderen van 1112 jaar, waarvoor een spaarbankboekje met' 1. als prijs. De kinderen van 4 en 5 jaar zullen de ommetocht per auto medemaken. Des avonds om zeven uur muziek in de Floresstraat, om half acht rondgang door het kwartier naar het feestterrein (H. F. C. „Haarlem"). Daar zal een concert worden ge- geven door een muziekcorps onder leiding van den heer H. N. Hopman. Het gemengd koor „Inter Nos", directeur de heer Kalt, zal een vijftal nummers ten gehoore brengen. Er zal een bioscoopvoorstelling gegeven worder en tot slot een schitterend vuurwerk. Gemeentezaken. Het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Bavo te Schoten ver zoekt om gelden voor de verandering van 6 lichtramen in de school voor L. O. aan de Kerklaan 49. B. en W. stellen voor, dat de medewerking wordt beperkt tot 3 lichtramen, daar zij mee- nen, dat hiermede voldoende in de behoefte aan meer lucht kan worden voorzien. Personalia. Voor het examen nijverheids onderwijs, akte no. II slaagde te 's-Gra venhage de heer L. H. H. Schutte, alhier. Vermist. Sedert Woensdagmiddag 13 Augustus wordt alhier vermist de kruide niersbediende Fritz Hendrik Nijenhuis, oud ongeveer 30 jaar, in dienst bij den heer H. Medemblik. Aangezien hij nog in het bezit was van door hem geinde bedragen van zijn patroon, wordt verduistering vermoed. Toen hij het laatst gezien is, was hij beschonken en hij gaf voor in de Noordzee een bad te gaan nemen. Hij maakte den laatsten tijd veel misbruik van sterken drank. De com missaris van politie te Noordwijk verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Nijenhuis voornoemd of bij vinding van zijn lijk be richt. Lijk aangespoeld. Het op het laatst van de vorige week op het strand onder onze gemeente aangespoelde lijk blijkt te zijn var den 78-jarigen K. H. te Haarlem, Publieke verkooping. Bij de veiling en toewijzing door notaris Wagemaker te Noordwijk, gehouden in „Centraal" te Noordwijk aan Zee, is de villa „Saskia" met autogarage en tennisbaan aan den Rem brandt weg en Pickèweg, samen groot 15 A. 50 c.A., verkocht aan den heer H. W. Ka lis, tijdelijk verblijf houdende te Noordwijk, voor 25.000. Het winkelhuis te Noordwijk aan Zee achter Palace-Hotel, is opgehouden. Sport. Nederlaagwedstrijden. Zorn dagmiddag speelde op het sportpark S. J. C I tegen Neerlandia. V. V. N. mag kiezen en laat S. J. C. voor den wind aftrappen. Dc aanvoerder van V. V. N. overhandigde een bouquet bloemen aan den aanvoerder van S. J. C. Te kwart over drie werd begonnen. Toen het spel een paar minuten oud was. probeerden Wijnand zijn club de leiding te geven, maar de V. V. N.-keeper gaf niet thuis. Bij een pittige doorbraak van V. V. N. werd de goal reeds geteld, maar Adr. v. d. Berg redde op het laatste nippertje. Toen kwam S. J. C. in de meerderheid, wat door Wijnand werd uitgedrukt in een goal. Heel spoedig maakte Willem uit een prachtigen kopbal no. 2. De derde goal kwam uit een scrimmage voor V. V. N.-doel door Th. v. d. Berg. De rust ,trad in met 30. Na de rust was het een meer gelijk opgaand spel met enkele doorbraken naar beide kanten. Een dier uitvallen van V. V. N. werd bijna een tegenpuntje, maar Joe Passchier's back- capaciteiten voorkwamen dit schier zekere doelpunt. Thomas zorgde even daarna met een tam schot voor no. 4. De N. V. V.-ërs lieten den moed niet zinken, maar speelden enthousiast door, hoewel Fortuna niet met hen was. Het mocht hun echter niet *t-,"k. ken een tegenpuntje te forceoren- Doodelijk auto-ongeluk. Zaterdagmid dag werd aan de Weerestijnstraat het oa- geveer 3-jarig dochtertje van den heer Jan sen, vrachtrijder, dat de straat over wilde steken, door een passeerende auto over reden. De wielen gingen over het hoofd der kleine, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het lijkje werd in de bloembollenschuur van dén heer Telkamp binnengedragen. De be stuurder van rl« auto heeft aan het ongeluk geen schuld. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de dames A. D. R. M. v. Geijn en A. M. Fleu ren. alhier. De Bureaux der „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassauiaan 49, Haarlem, Telefoon 1426, 1748 en 2741

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3