6EM. BUITENL. BERICHTEN. UIT ONZE OOST. MARKTNIEUWS. De redevoeringen in de sluitingszitting der Londensche conferentie. De inwerkingtreding van het Dawes-rapport in plaats van op 15 Augustus op begin September vastgesteld. Onder Radio-berichten: MacDonald blijft zich op het standpunt stellen, dat de Ruhrbezetting onwettig is en dringt op bespoediging der ontruiming aan. De ontvangst der Fransche en Duitsche delegaties in hun hoofd steden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Waarborg gouden en zilveren werken. De vaart op de Schelde. Vriendschapsverdrag NederlandT urkije. Werkloosheid te Rotterdam. De kwestie Dr. Sturkop. De Nederl. gezant te Londen gewond. VERKEER EN POSTERIJEN. Verdronken. Een handdruk tusschen Herriot en Marx. 'n Brief van Ramsey MacDonald over de Ruhrbezetting. Herriot in triomf ingehaald. De terugkeer der Duitsche dele gatie te Berlijn. Het lijk van Matteotti. De ingesneeuwde toeristen op de Matterhorn. De vermoedelijke moordenaar van Erzberger. De onlusten in den Soedan. de posterijen jaarlijks op een verlies van ge middeld 1.250.000 dollar komen te staan. DE MOORD OP MEVROUW EVANS. Drie personen, die gearresteerd werden we gens het doodschieten van mevrouw Rosalie Evans, zijn schuldig gevonden twee hunner werden vrijgesproken. De berichten, die over de sluiting der Londensche conferentie nog nakomen, behelzen voornamelijk de redevoeringen, die in de slotzitting bij het parafeeren der overeenkomsten werden ge houden.. In deze algemeene zitting voerden Mac Donald, Herriot, Theunis, Marx, Kellogg, de Stefani en Hajasji het woord. MacDonald wenschte de gedelegeerden geluk met de bereikte resultaten. Hij wees ;r op, dat de grootste moeilijkheden door wederzijdsche concessies zijn opgelost. Met sympathie maakte hij gewag van de ernstige moeilijkheden, waarin de Duitsche delegatie zich geplaatst zag. Wat thans tot stand is gebracht zeide hij is meer dan een juridisch contract, het is een zeer belangrijk succes en een suc ces in het algemeen belang al moge dan ook deze of gene teleurgesteld zijn. Het is het eerste vredesverdrag sedert den oorlog, het eerste, daar thans een vrijwillige overeen komst tot stand is gekomen. Deze overeen komst bepaalt, dat het Ruhr-gebied binnen 12 maanden zal worden ontruimd en dat reeds eerder bepaalde gebieden ontruimd zullen worden. De Duitschers moeten beden ken dat de toepassing van arbitrage en het instellen van gemengde commissies hun be langrijke voordeelen geeft, waardoor het mogelijk wordt eventueel begane vergis singen of vergissingen die later kunnen wor den gemaakt, te herzien. Verder deelde MacDonald mede, dat de quaestie der intergeallieerde schulden zal worden geregeld overeenkomstig de vroeger afgelegde verklaringen. Aangaande de quaestie der veiligheid, zeide de Britsche premier, dat deze slechts kan worden opgelost in aansluiting bij de arbitrage van den Volkenbond, daar de oplossing van dit probleem niet neer komt op de offers die een enkele staat moet bren gen maar op de offers van allen en omdat allen bij dit vraagstuk gelijke rechten hebben. De economische wereldproblemen zijn op deze conferentie nog niet alle tot oplossing gebracht. Men moet bedenken dat er een machtige financieele combinatie aan het werk is, die invloed wil uitoefenen op de politieke ontwikkeling van de wereld. Daar tegen moet de democratie op haar hoede Hfn. Het is nog een lange weg alvorens de vrede en de veiligheid van Europa gewaar borgd zijn, maar de hoofdzaak blijft dat men van goeden wil is en dat dit het geval is, blijkt uit deze conferentie. Vervolgens sprak Herriot, die MacDonald mede namens de andere gedelegeerden dank zegde voor zijn gastvrijheid. De Britsche premier heeft de andere gedeleerden zijn collega's genoemd, zeide Herriot, hij had hen allen zijn vrienden kunnen noemen. De taak der conferentie was vol moeilijkheden en het succes scheen vaak twijfelachtig, maar wij hebben allen moed gehouden, bedenkend van hoeveel gewicht het probleem was, dat wij hadden op te lossen. Niet alle quaesties zijn tot oplossing gebracht, maar wij zullen trachten ook nog voor de nog hangende quaesties een oplossing te vinden. Frankrijk verlangt slechts zijn recht. Frankrijk be tuigt zijn groote instemming met het feit, dat het beginsel van arbitrage door deze con ferentie zoozeer op den voorgrond is ge- olaatst. De Franschen wenschen, dat hun beginsel van vrijheid, gelijkheid en broeder schap ook voor de andere naties zal gelden. De weg daarheen is de toepassing van arbi trage, telkens wanneer zich verschil van meening voordoet. Marx dankte vooral MacDonald voor diens humane medegevoel en voor de sympathieke wij.ze waarop hij getoond heeft de moeilijk heden en de verantwoordelijkheid van de Duitsche delegatie te begrijpen. Mac- Donald's houding was verzoeningsgezind en objectief en zooals hij persoonlijk door zijn bemiddelend optreden heeft bijgedragen tot het welslagen der conferentie zoo zal de arbitrage er toe bijdragen het element van verzoeningsgezindheid, objectiviteit en za kelijkheid in de verhoudingen te brengen en het Duitschland mogelijk maken mede te werken tot heil van de menschheid. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat MacDonald meedeelde, dat de termijn van maximum een jaar voor de militaire ont ruiming van het Ruhrgebied gisteren is be gonnen te loopen. Intusschen zullen zekere gebieden onverwijld worden ontruimd, als jewijs dat de Fransche en de Belgische re geeringen wenschen dat deze heele zaak zal worden beëindigd met allen spoed dien de omstandigheden veroorloven. Wij, aldus de Britsche premier, hebben ons werk geëindigd en wij moeten ieder op onze verschillende manieren trachten het vruchtbaar en heilzaam te maken. Het kan zijn,dat wij niet in staat zijn geweest om uit iedere regel en zinsnede onzer besluiten de vrees en de achterdocht te elimineeren, die sedert den oorlog in Europa hebben gebloeid als onkruid in verwoeste gebieden, maar wij gelooven dat zij thans slechts het laatste over schot zijn daarvan en dat wij over het geheel genomen verheugd kunnen zijn over de re sultaten. Steeds weer ontmoeten wij moeilijkheden en verschillen, welke onoplosbaar schenen, maar van het oogenblik af, dat wij bijeen kwamen, was ieder onzer bezield, niet alleen met den vurigen wensch, dat de conferentie niet zou mislukken, maar ook met goeden wil. Het is bijna onrechtvaardig om iemand met name te noemen, maar gij zult allen er kennen, dat de zwaarste verantwoordelijk heid heeft gerust op de schouders van mijn collega's eerste ministers, de heeren Her riot en Theunis. Zij zijn bewonderenswaar dig geweest en indien zij somtijds al mogen hebben gedacht, dat ik onbuigzaam was, dit was ter wille van Europa en voor het welzijn ,-an alle volken. Enkelen onzer zouden wellicht enkele be palingen in het protocol gaarne anders heb ben gezien, maar wij bieden onzen landen een overeenkomst aan in haar geheel en zij, die met voorhoofdfronsen en hoofdschudden bij een of andere bepaling blijven staan, moeten, alvorens zij een oordeel uitspreken, wel bedenken, voor welk alternatief wij ston den. Ik meen, dat wij Europa iets beters heb ben gegeven dan een overeenkomst, opge steld door rechtsgeleerden en gedrukt op pa pier. Bij de onderhandelingen hebben we ons in elkanders plaats gedacht. Dit is de groote stap vooruit, dien we ge daan hebben, zelfs wanneer ten slotte de eene of andere zijde teleurgesteld is geweest over den uitslag. Inwerkingtreding van het plan-Dawes op 1 Septem ber. Daar de oorspronkelijke datum voor het begin der overgangsperiode 15 Aug. was, is overeengekomen, dat deze datum en de an dere, die er verband mede houden, 17 dagen zullen worden uitgesteld, zoodat het begin van de uitvoering van het plan-Dawes zal zijn begin September. HERRIOT NAAR PARIJS TERUG. Met het vertrek uit Londen van Herriot gistermorgen, zijnjthansjalle gedelegeerden uit het buitenland uit Londen weggegaan. In een gesprek aan het station met de pers uitte de Fransche premier de hoop, dat het wel slagen der conferentie een nieuw tijdperk zou inluiden in de Europeesche politiek. Groot-Brittannië en Frankrijk moeten voort gaan met samen te werken voor den vrede van Europa en voor de vriendschap tusschen de volken der wereld. DE COMMUNISTISCHE CAMPAGNE. De „Temps" vestigt de aandacht op de nieuwe campagne, door de communistische partij in Frankrijk op touw gezet op last van Moskou en als uitvloeisel van het vijfde congres der Internationale aldaar. Men is met grooten ijver aan het werk getogen tot vorming van „cellen" in alle kringen werk plaatsen, fabrieken, overal trachten de com munisten vasten voet te krijgen,' overal groepeeren zij en organiseeren zij. De „Hu- manité" zet uiteen, dat het noodig is een macht van 100.000 arbeiders en boeren in Frankrijk te vormen, als voorhoede van het proletariaat in de komende veldslagen van het proletariaat tegen het kapitalisme. Het plan is duidelijk, constateert de „Temps." De C. P. wil een gevechtsgroep van 100.000 man vormen, waarmede zij hoopt alles mee te sleuren op den dag, waar op gepoogd zal worden de macht te verove ren ter invoering van de dictatuur van het proletariaat. Daartoe moeten „cellen" ge vormd, het verraad van de soc.-dem. wor den duidelijk gemaakt, evenals het bankroet van het linkerbloc, het gevaar aangewezen worden van oorlog tengevolge van het stre ven van het wereldimperialisme om de arbei ders tot slaven te maken. Wat hierbij de aan dacht verdient is, zegt de Temps, dat be proefd wordt in Frankrijk een stoottroep te vormen, die eventueel handelt uitsluitend op bevel van het buitenland, van Moskou. Zullen in Frankrijk 100.000 boeren en arbeiders worden gevonden bereid zich blin delings te voegen naar den wil van de lei ders der Ille Internationale, om zich op buitenlandsch bevel te keeren tegen het eigen land? Mocht dit ongelooflijke mogelijk zijn, zoo besluit de Temps, dan zullen die 100.000 bolsjewiki de verklaarde vijanden zijn van de overgroote meerderheid van heel de natie, die alsdan tot heiligen plicht zal hebben het vaderland te verdedigen tegen degenen, die zijn politieke vernedering en zijn moreele en materieele ruïne willen. DREIGENDE STAKING IN HET EN- GELSCHE ELECTRICITEITS- BEDRIJF. Zaterdag is in het Britsche ministerie van arbeid een conferentie gehouden van den Joint Industrial Council om alsnog te trach ten een staking in het electriciteitsbedrijf te voorkomen. Door deze staking zouden de treinen, de trams, de openbare verlichting en alle industrieën, die van electriciteit af hankelijk zijn, zonder stroom'zijn. Des middags waren de onderhandelingen nog op het doode punt. Mochten zij misluk ken, dan zullen de arbeiders de staking tegen het eind der maand proclameeren. Het geschil is ontstaan door den eisch der arbeiders in het electriciteitsbedrijf inzake een loonsverhooging van 10 shilling per week. Onlangs is op grond der vermindering van de kosten van het levensonderhoud het loon met 2 shilling verlaagd. Een voorstel der werkgevers om het ge schil aan arbitrage te onderwerpen, is door de arbeiders van de hand gewezen. Niet minder dan dertig vakvereenigingen zijn bij de sta king betrokken. Volgens een nader bericht is het geschil verwezen naar een bemiddelingscommissie en is de aankondiging der staking door de arbeiders uitgesteld. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMEDANEN. Uit Madras wordt gemeld, dat in de dis tricten Brahmapoeri, Goelbargah en Hydera bad ernstige botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen hebben plaats gehad. Een processie der Hindoes werd nabij een mos kee door Mohamedanen aangevallen. Er ont stond een gevecht waarbij 300 personen werden gedood. De bazars in Goelbargah zijn gesloten. De politie treedt zeer krachtig op. DE AANSLAGEN OP TREINEN. Uit New York wordt gemeld, dat de direc tie der Amerikaansche posterijen 3000 ge pantserde wagons heeft besteld, ter bescher ming tegen de aanslagen op treinen, welke De nieuwe wet op den waarborg van gouden en zilveren werken treedt met in gang van 1 September a.s. in werking. Naar de „Msb." verneemt, is het groote Red Star Lineschip de „Belgenland", Zater dagnamiddag veilig de Antwerpsche haven binnengevaren, waarvan het, tengevolge van de verzandingen in de Schelde, enkele maanden verwijderd was gebleven. Naar de „N. Crt." verneemt, bevindt zich de Nederlandsche gezant te Constantinopel, mr. W. B. R. v. Weideren baron Rengers, op het oogenblik te Angora, in verband met het sluiten van een vriendschapsverdrag tusschen Nederland en Turkije. Dit verdrag strekt tot het vestigen, na de veranderingen, die in Turkije hebben plaats gevonden, van normale diplomatieke betrek kingen tusschen de regeeringen der beide landen en zal worden gevolgd door nadere verdragen tot regeling der handels- en an dere betrekkingen. Men schrijft uit Rotterdam: Uit het jaarverslag over 1923 van het Gemeentelijk Fonds tot bevordering van de verzekering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid blijkt, dat het aantal verzekerde leden in Januari 27705 bedroeg en in December 27040. Het totaal aantal werkloosheiddagen bedraagt 413.445, waarvan over 311.840 uit- keering werd verstrekt tot een bedrag van 712.360.2514. Voor rekening van de ge meente komt van 't subsidie op 't betaalde contributiën ƒ231.258.31, In totaal werd aan uitgetrokken werkloozen 488.183.1814 uit gekeerd. Het Sturkop-comité, samengesteld uit de vertegenwoordigers van bijna alle organisa ties van P. P. T.-, Spoorweg- en Rijkswerk lieden-personeel, zendt aan het „Hbl." naar aanleiding van het adres, dat door de Ver een. van Controleerende geneesheeren bij P. T. T. en de Ned. Spoorwegen aan den Mi nister van Waterstaat is gericht, een schrij ven, waaraan het volgende is ontleend: In de allereerste plaats wijst het er op, dat het Sturkop-comité is opgericht in het voorjaar van 1922, twee jaar dus bijna na dat dr. Sturkop als controleerend medicus bij den P. T. T.-dienst in dienst trad, door de vijf organisaties van personeel, bij dit Staatsbedrijf werkzaam. Eerst vele maanden later hebben verschillende bonden van Spoorwegpersoneel en Rijkswerklieden zich bij het comité aangesloten. Het comité was bovendien een comité van onderzoek, en kwam door de resultaten van zijn onder zoekingen tot het besluit in zijn oogen laak bare handelingen ter beoordeeling door het publiek bekend te maken. Onjuist is de bewering dezer Vereeniging. dat het comité en de vakorganisaties be- dektelijk aansturen op opheffing der genees kundige contróle. Zoolang het instituut der geneeskundige contróle bestaat, is nimmer en nergens door het comité, noch door een der organisaties afzonderlijk bezwaar gemaakt tegen de con tróle. Alleen te Amsterdam verzette het per soneel zich, niet tegen de contróle, maar tegen de methoden, die dr. Sturkop bij zijn contróle in toepassing bracht. De toestand niet ernstig. De Ned.- gezant te Londen, Jhr Mr. R. de Marees van Swinderen, is bij een auto ongeval in de buurt van Deal licht gewond. Een medisch onderzoek, ingesteld met X- stralen, wees uit, dat de gezant een sleutel been gebroken heeft. Uit een mededeeling van den „Times"- correspondent te Dover is nader gebleken, dat de heer Van Swinderen als gast ver toefde bij kolonel Darrell te Waldershare. Toen genoemde correspondent dit huis Maandagavond uit Dover opbelde en om nadere inlichtingen vroeg, was de gezant zoo vriendelijk en ook in staat zelf aan de telefoon te komen. Hij deelde mede, dat het ongeluk Zaterdagmiddag gebeurd was op den weg nabij Deal. Behalve de chauffeur waren er in den wagen nog vier passagiers. Eens klaps kantelde de wagen, waardoor de in zittenden op den weg vielen. Allen kwamen met den schrik vrij, maar ik, zoo deelde de gezant mede, kreeg een schouderfractuur en wel, zooals later bleek, was het sleutel been gebroken. Het is gelukkig niet zoo erg, zei de heer v. S. en ik werd dadelijk door een plaatselijk geneesheer verbonden. Ik zal dit kleine ongeval ongetwijfeld spoedig weer te boven zijn. De gezant schreef het ongeluk toe aan roekeloos rijden van den chauffeur. De correspondent voegde aan dit bericht nog toe, dat de gezant zijn telefonische mededeelingen op zeer opgewekten toon deed, zoodat men zich in Nederland geens zins ongerust behoeft te maken. HET WERELDPOSTCONGRES. De vertegenwoordigers van de Vrije Stad Danzig op het wereldcongres te Stockholm zijn vertrokken aangezien het hun niet gelukt was, tegen den wil van Polen, Danzig als lid van de wereldpostvereeniging te doen aan- De civiel gezaghebber van Long Iram, kapitein C. B. van Gent, is op een inspectie reis verdronken. Het Haagsche Aneta-kantoor vernam, dat ook op het Ministerie van Koloniën be richt van dit ongeluk is ontvangen, dat ver oorzaakt werd door het omslaan van een prauw. LONDEN, 18 Aug. Eerst later is het volgende merkwaardige voorval uit de slot zitting der conferentie bekend geworden. Toen MacDonald, die alle gedelegeerden tot afscheid de hand drukte, tot den Duitschen rijkskanselier, Marx, was genaderd, hield hij diens hand vast en bracht hem zóó naar Herriot, die te midden van zijn vrienden stond. MacDonald legde daarop zonder één woord de hand van Marx in die van Herriot, trad terzijde en bleef glimlachend toezien, hoe de Franschman en de Duitscher elkaar de hand' schudden. Ramsay MacDonald heeft aan Herriot en Theunis, de premiers van Frankrijk en Bel gië, het volgend schrijven gericht: „Met het oog op de nieuwe overeenkomst betreffende de bezetting van het Ruhrge bied en op de uitwisseling van de nota's tus schen de in de eerste plaats betrokken re geeringen, is het noodig dat ik schriftelijk de positie van de Britsche regeering her haal, zooals ik die zoo dikwijls gedurende de laatste twee of die dagen heb uiteenge zet. De Britsche regeering heeft nooit de wettigheid van de bezetting van het Ruhrge bied erkend, evenmin als de interpretatie van de clausules van het Vedrag van Ver sailles, op grond waarvan haar bondgenooten handelden. Zij hoopte dat aangezien die be zetting werd ondernomen uitsluitend met economische doeleinden, zij, zoodra het rapport-Dawes in werking werd gesteld, zou worden opgeheven. Het deskundigen-comité moest, omdat haar opdracht te beperkt was, ervan afzien, aanbeveligen te doen betref fende deze militaire bezetting, doch het heeft duidelijk doen uitkomen, dat de economische uitwerking van de bezetting niet over het hoofd kon worden gezien, indien en wan neer volgens zijn rapport werd te werk ge gaan. „De bezettende mogendheden en de Duit sche regeering zijn overeengekomen, een schikking te aanvaarden, volgens welke van dezen datum af de bezetting niet langer dan twaalf maanden zal mogen duren en eerder zal kunnen worden beëindigd. De Britsche regeering zonder afbreuk te doen aan de houding, die zij en haar voorgangers betref fende de interpretatie van het verdrag heb ben aangenomen, doch verlangend, het rap port-Dawes in Werking te zien treden, maakt eenvoudig melding van de overeenkomst en dringt er ten sterkste op aan, dat de betrok ken regeeringen alle mogelijke stappen zul len doen om de ontruiming te bespoedigen, daar naar de meening van de Britsche regee ring de voortdurende bezetting de werking van het plan-Dawes schade zal kunnen doen en de ter Londensche conferentie overeen gekomen schikkingen in gevaar zal kunnen stellen." PARIJS, 18 Aug. De aankomst van Herriot aan de Gare St. Lazare is voor hem een ware triomf geweest. Lang tevoren was reeds een dichte menigte in en buiten het station saamgestroomd, die met een macht agenten moest worden bedwongen. Toen de trein met geringe vertraging was aangeko men, begeleidde een aanhoudend gejubel den premier bij zijn moeilijken tocht naar buiten. Tusschen het gejuich klonken zwak enkele fluitjes en houkreten, blijkbaar af komstig van aanhangers der „Action Fran- yaise", dié vlak bij het station in het re dactiegebouw van het gelijknamige blad hun hoofdkwartier hebben. Buiten had de menigte stoïcynsch de zware regenvlagen getrotseerd om den te rugkeerenden premier haar hulde te bren gen. De huizen rondom de Cour du Havre waren dicht bezet. Toen Herriot verscheen, in het flitsend magnesiumlicht der fotogra fen, met een hem aangeboden bloemruiker in de hand, had de politie de grootste moei te hem heelhuids in de auto te krijgen, en minister Raynaldy, die hem begeleidde, werd in het gedrang duchtig heen en weer geslingerd, Eenmaal in de auto, had de lachende premier ontelbare handen te druk ken, eer de politie de baan tot wegrijden had vrijgemaakt. Onder de kreten viel me nig „A bas les nationalistes" te onder scheiden, tot het gejubel overging in een machtig gescandeerd „Vive la Paix", waar mee allen instemden. De opvatting van het Parijsche volk, dat wel in de eerste plaats vertegenwoordigd was in deze menigte van spoormannen en allerlei kantoorpersoneel, dat op dit uur naar zijn woningen in de Banlieu pleegt terug te keeren, omtrent de beteekenis van hetgeen Herriot te Londen heeft bereikt, is dus niet twijfelachtig. De bladen, die niet uit een parti pris alles afkeuren wat de nieuwe meerderheid doet, zijn over het algemeen niet ontevre den over de officieele verklaring van Her riot, doch wijzen er op, dat toch niet van succes gesproken kan worden, alvorens men weet wat dit accoord nu in de practijk op leveren zal. De „Temps" meent, dat alles nu afhangt van de houding van Duitschland. Het „Jour nal des Débats" vindt de voornaamste vraag, hoe het nu gaan zal met de inter geallieerde schulden en meent, dat Herriot op dat punt wel wat meer had kunnen mee brengen, al is het duidelijk, dat de kwestie te Londen niet kon worden opgelost. Ook als daaromtrent een bevredigende oplossing getroffen is, kan worden gezegd, dat iets definitiefs is bereikt. BERLIJN, 18 Aug. Bijna onopgemerkt is vanmorgen, even over achten, de Duitsche delegatie te Berlijn teruggekeerd, aan het station ontvangen door eenige leden van het rijkskabinet, een paar staatssecretarissen, een vertegenwoordiger van rijkspresident Ebert en eenige Duitsche en buitenlandsche journa listen. Publieke belangstelling ontbrak geheel en al. Onwillekeurig denkt men er aan, hoe ge heel anders het in 1921 was, toen de Duit sche delegatie, onder leiding van den toen- maligen minister van Buitenlandsche zaken dr. Simons, uit Londen terugkeerde. Dr. Si mons had destijds het Londensche ultima tum kortweg voor onaannemelijk verklaard en hij werd door een geweldige menigte geestdriftig toegejuicht, als de eerste Duit scher, die het bestaan had, tegen de Entente „neen" te zeggen. Bijna tezelfder tijd echter werden Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort be zet. Vandaag zijn Offenburg en Appenweiler door de Fransche troepen ontruimd het eerste zichtbare resultaat van de Londensche conferentie maar ter begroeting van de Duitsche delegatie die dit heeft weten te be reiken, waren geen tienduizenden uitgeloo- pen. De ontvangst was koel-officieel; zelfs voorstanders van de tegenwoordige regee ring zijn immers teleurgesteld, omdat het Ruhrgebied nog een jaar lang bezet zal blij ven. Veel rust hebben de leden van de Duitsche delegatie zich intusschen nog niet gegund. Nauwelijks goed en wel aangekomen, spoed den dr. Marx, dr. Stresemann en dr. Luther zich vanmorgen reeds half tien naar den rijkspresident, om hem uitvoerig verslag uit te brengen over het verloop van de confe rentie en over de daar bereikte resultaten. Maandagmiddag te drie uur verschenen zij reeds in een bijeenkomst van de leiders der coalitiepartijen, om ook hen in alle finesses op de hoogte te brengen. Waarschijnlijk zul len de drie gedelegeerden vanavond ook de leiders van de sociaal-democratische en Duitsch-nationale partijen nog ontvangen en morgenochtend 10 uur komen de minister presidenten van de verschillende Duit sche landen bijeen, om eveneens kennis te nemen van het rapport der delegatie. Veel tijd om uit te slapen na de vermoeienissen van de conferentie hebben de heeren dus niet. De ontruiming van Offenburg en Appen weiler is van grooter belang dan menigeen op het eerste gezicht wel meenen zal. Beide steden zijn namelijk belangrijke spoorweg kruispunten, die aan de internationale lijnen als NederlandBazel, ParijsWarschau en ParijsPraag liggen. Vanmorgen vroeg heeft de commandant van de Fransche troepen, generaal Boquet, officieel aan het gemeente bestuur medegedeeld, dat beide plaatsen in den loop van den dag ontruimd zouden wor den. Onder geweldige opwinding van de ge- heele bevolking traden de troepen in den loop van den voormiddag in marschtenue aan en spoedig trokken de eerste afdeelingen weg. Tegen den avond waren de beide ste den geheel ontruimd. Men kan zich indenken hoe groot de vreugde in alle kringen ded burgerij is, nu men zich eindelijk weder baas in eigen huis weet. ROME, 18 Aug. Te Saint Piere de Riano heeft men, in tegenwoordigheid van rech terlijke ambtenaren, verscheidene Kamer leden en verschillende deskundigen,, onder wie de tandarts van Matteotti, evenals de ouders van laatstgenoemde, de ontdekte overblijfselen definitief herkend als zonder twijfel tot het lichaam van Matteotti te be- hooren. De herkenning verwekte groote emotie. Na verscheidene vruchtelooze pogingen zijn de gidsen te Zermatt er Vrijdagnacht in geslaagd de elf toeristen, allen Italianen, die Zondag voor een week door een sneeuw storm gedwongen werden in de Solvay-hut op de Matterhorn hun toevlucht te nemen, te redden. De toeristen telden tien man en één vrouw. Zij hadden gedurende hun verblijf in de hut voldoende levensmiddelen en brandstof doch hadden het erg ongemak kelijk ten gevolge van gebrek aan plaats ruimte in hun schuilplaats. BERLIJN, 18 Aug, Volgens de „Vossischc Ztg. heeft de commissaris van politie te Boedapest verklaard, dat Hongarije den ge arresteerden Duitscher, onverschillig of hij Erzbergers's moordenaar is of niet wat nog niet met zekerheid is vastgesteld in geen geval zal uitleveren, maar hem onder alle omstandigheden asylrecht zal verleenen. LONDEN, 18 Aug. De Engelsche regeering heeft aan de regeering van Egypte op cate gorische wijze medegedeeld, dat de Engel sche regeering zich verantwoordelijk acht voor het handhaven van de orde in den Soe dan en voornemens is, de regeering van den Soedan in alle maatregelen, noodig voor 't bewaren van de openbare veilighid, te steu nen. De Engelsche regeering heeft daarom hel' Engelsche bezettingsleger versterkt en de regeering van den Soedan gemachtigd, alle ontevreden elementen onder de Egyptische troepen te ontslaan. De Wafd-el-Masri, of „Egyptische delega tie", waarvan Zaghloel pasja, de Egyptische premier, die zooals men weet in Frankrijk vertoeft, waar hij een kuur doel', nog steeds president is, heeft Zaterdag een verklaring gepubliceerd, welke volgens den correspon dent van de „Times" te Kaïro, de jongste gebeurtenissen in den Soedan afkeurt, waar voor de Wafd de Britten verantwoordelijk stelt, en de gebeurtenissen betreurt, omdat zij waarschijnlijk onderhandelingen over een vriendschappelijke regeling tusschen Groot- Brittannië en Egypte zullen bemoeilijken. De Wafd heeft een overzicht van de ver klaring aan de Engelsche regeering gezonden. De correspondent merkt op, dat, terwijl de Wafd totnogtoe zeide Egypte en de Egypte- naren te vertegenwoordigen, zij thans haar mandaat ook uitstrekt tot het Nijldal en ver klaart dat' zij den wil van de bewoners daar van vertolkt. AMSTERDAM, 18 Aug. Ter markt waren aangevoerd 317 vette koeien, prijzen le qual. f 1.251.30, 2e qual. f 1.101.24, 3e qual. f 0.90, 20 stieren f 0.901.50, p. kg, 80 melk- en kalfkoeien f 375500 p. st.; 92 vette kalveren le qual. f 1.021.10, 2e qual. f 0.941.02, 3e qual. f 0.820.94 p. kg; 30 nuchtere kalveren f 2030, 30 schapen f 3648, 115 lammeren f 3644 p. st.; 658 vette varkens Holl. le qual. f 0.98 1, 2e aqual. f 0.940.96, overz. en Geld. le qual. f 0.981 p. kg; 5 paarden. AMSTERDAM, 18 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 4.504.70, id. Eigenheimers f 2.752.90, id. blauwe Eigenheimers f 2.80 3, Anna Paulowna zandaardappelen f 4.64, Hillegommer zandaardappelen f 55.20 per hl. APELDOORN, 18 Aug. Eieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen f 7.258.25, gemid deld f 8. Handel kalm. AXEL, 16 Aug. Granen. Ter markt wa ren prijzen voor tarwe f 14.50, rogge f 11.25 gerst f 12.50. ROTTERDAM, 18 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd264 vette runderen, 275 vette en graskalveren, 691 schapen of lammeren, 1354 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 117%122% ct., 2e qual. 112%100 ct., 3e qual. 9585 ct.; ossen le qual. 112%115 ct., 2e qual. 105 100 ct., 3e qual. 9080 ct.; kalveren le qual. 165180 ct., 2e qual 145120 ct., 3e qual. 11095 ct., schapen le qual. 8590 ct., 3e qual. 7565 ct., 3e qual. 6055 ct.; varkens le qual. 8082 ct., 2e qual. 7874 ct., 3e qual. 7268 ct.; zouters 7278 ct. alles per kg. Vet vee bij redelijken aanvoer met iets williger handel. Schapen en lammeren bij tamelijken handel prijshoudend. Varkens bij ruimer aanvoer lager te koop. Vlas. Aangevoerd 65 kg blauw, onver kocht 500 kg geel f 1.702.00; 4000 kg. Groningsch f 1.702.10. Fijne zaden, -Mosterdzaad geel f 30 32, blauw maanzaad f 40—41, karwijzaad f 3839, koolzaad f 1921, kanariezaad f 2627, Zonnebloempitten f 1618. Ajuin. Geringe aanvoer. Gele f 3.50, kleine f 3.50 per 50 kg incl. baal. Aardappelen. Poters f 1.502.30, Zeeuw- sche Eigenheimers f 1.502.80, Blauwe id. f 2.603, Brielsche id. f 2.803, Gel- dersche blauwpitten f 3.603.80. Eieren, Zeeuwsche Overmaasche dooreen f 7—8. GORINCHEM, 18 Aug. Vee. Op de markt waren aangevoerd 331 koeien, 8 nuchtere kalveren, 240 overloopers, 959 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 300—400, melkkoeien f 275—325, kalf- vaarzen f 250325, guste vaarzen f 170230, nuchtere kalveren fok f 2428, id. export f 1520, overloopers f 135, biggen f 820. Boter f 1.25—1.30 per Kg. Eieren f 0.070.07%. Veel aanvoer. Han del matig. NIJMEGEN, 18 Aug. (Weekmarkten). Varkens. Aanvoer 98 vette varkens, 3440 cent per Kg. 833 biggen f 915 per stuk. Handel in biggen vlug, overigens matig. Vee. Aanvoer 24 vette koeien, f 0.550.63 per Kg. 23 vette kalveren f ;0.450.52 per Kg. 79 nuchtere kalveren, f 1329 per stuk. z Eieren. Aanvoer 100.000 kipeieren, per 100 stuks f 7.508. ROERMOND, 18 Aug. Eieren. Aanvoel 500.000 stuks. Hoogste prijs f 8.40, middel- f 7.65, laagste- f 6.90. TIEL, 18 Aug. (Weekmarkten). Granen. De eerste nieuwe rogge bracht f 7.508.35 op De qualiteit was goed. Op monster werdtarwe voor f 12.80 verkocht. Voederartikelen met weinig omzet. Tarwe f 13.80, rogge f 7.50 8.35, gerst f 6.507, haver f 56, gele erwten f 1315, groene id. f 14, alles per Hl. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 392 biggen en 170 varkens.De prijzen waren hooger. Varkens f 2075, biggen f 614. Vee. Op de markt was vet vee bij matigen aanvoer prijshoudend, 6062% c. per pond, le qual. In kalfvee heerschte bij flinken aan voer levendigen handel. Kalfkoeien f 325 440, id. vaarzen f 325410. In fokvee was bij matigen aanvoer de handel flauw. Hokke- lingen f 180240, pinken f 120160. Boter en eieren. De aanvoer van eieren was minder dan de vorige week, thans 55000 stuks. De prijzen vertoonden sterkeneigmg tot stijgen. De groothandel besteedde 6% 7% c., particulieren voor uitgezochte par tijtjes tot 8% c. Van boter was 30 Kg. pter markt, prijs als vorige week f 2.202.50 per Kg. ALKMAAR, 18 Aug. Vee. Aanvoer 35 koeien f 325500; 10 vette kalveren, f 70 190, idem'f 1.351.80 per kg; 24 nuch tere kalveren f 1836 147 schapen, f 42 52; 499 vette varkens, f 0.760.86 per kg. BOVENKAPSPEL (STATION), 18 Aug. Aardappelen Koks f 1.351.75, Due f 2.10 2.15, Schotse f 2.352.85, kleine f 3.50, blauwe f 2.70, bonte f 2.953.15 per baal' aangevoerd 1400 baal; Uien: groote gele f 3.804, Drielingen f 4, Nep f 5.405.50 per baal, aangevoerd 80 baal; le Bloemkool f 17.25—32, 2e id. f 7.25—15.50, 3e id. f 2.403.75 per 100 stuks, aangevoerd 13.400 stuks roode kool f 0.902.60 per 100 kg, aangevoerd 100.700 kg; gele kool f 3.904.60 per 100 kg, aangevoerd 12.300 kg; witte kool f 1.201.70 per 100 kg, aan gevoerd 36.300 kg; slaboonen f 1.903.55 per 15 kg, aangevoerd 40 zak; augurken f 0.540.56 per kg, aangevoerd 1500 kg. EDE, 18 Aug. (Weekmarkt). Eieren f 78.25 p. 100 st. Aangevoerd 75.000 eieren; 80 biggen. GELDERMALSEN, 18 Aug. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor Gameren- sche zuren le soort 12%17% cent, sijsjes le srt 8%10% ct., suikerperen le srt 2% 6 ct., zwaarhalzen 24 ct., bloemzoet le srt 812% ct., clapps favorite 16%31 ct.', beurze peren le srt 912 ct., Eva appelen le srt 11%19 ct., bloemmee le srt 12% 17 ct., Dirkjesperen 38% ct., roode calville le srt 9% ct., colding keswick le srt 10%11% ct., krozen 1927 ct., heere peren 56 ct., jutte peren le srt 2328 ct., keulsche paradijs le srt 10% ct., konings jutte le srt 9 ct., citroen peren le srt 24% ct., pruimen 27 ct., Noord-Hollandsche suiker peren le srt 4%7% ct., kruideniers peren le srt 17% ct.,"roodjes peren 1% ct., dubbele witte pruimen 4650 ct., lange lijzen 4% ct., wijnperen le srt 14%20 ct., rogkrozen 10% ct., pondappelen 11% ct., dubbele beurre peren 13% ct., wijnzuur le srt 6%11 ct., candij zoet J.4 ct., riet peren le srt 5 ct., Keesgijsbert peren le srt 10 11% ct., sappige groentjes 7 ct., fransche madam 7% ct., astrakan 10 ct., korstelen 12% ct., reine claudus 34 ct., Margriet Mar- rillat le srt 13% ct., reine victoria 2327 ct., parel appelen le srt 1011% ct., witte pruimen le srt 3943 ct., peren van Asch le srt 7%9% ct., beurre de Medrode le srt 14% ct., Gravesteiners 10 ct., tafel ap pelen 25 ct., groene pruimen 45 ct., Gijs jannen le srt 15% ct., tarwe appelen le srt 11 ct., kruidperen le srt 8%9% ct., kul- peren 10 ct., Fransche scijvers 11% ct., witte pruimen 3340 ct., Fransche wijnpe ren le srt 19%23 ct., jobben 13 ct., the Queen le srt 1923 ct., handappelen 10 20 ct., belle de luonain le srt 32 ct., Yellow transparant le srt 2840 ct., glas appelen le srt 26 ct., donkere krozen 20 ct., abri kozen pruimen 2430 ct., klei peren 3% ct., varkens pruimen 9% ct., kaneelzuur 14 ct., framboos appelen 10%, handappelen extra 25 ct., wijnzuur extra 16 ct., alles per kg; abrikozen 12 ct., perziken 3%4% ct., souvenir du congres 5 ct., alles per stuk. TIEL, 18 Aug. Fruit. (Veiling Tiel Om streken). Koningsjutten 1113, bloemé 1516, suikerperen 2%4%, keesgijsbert- peren 1012, slapp's favorite 2133, lord Suffield 1618, keizer Alexander 1416 c., dirkjesperen 3%5, princessenobels 9% 11, Gamerensch zuur 1920, ronde heeren peren 78, sijsjes 5%7, rogappelen 910, codlin keswick 1315, charlemowsky 14— 28, the queen 2530, herfstjutten 910, glasappelen 7%10, keizerinnen 1%4, zoete weitappelen 910, yellow transparant 34 handappelen 1215, doctor Jules 22, swe- denappel 38, bon chrétien 2024, belle de Louvain 3540, witte pruimen 3438, blau we do. 3440, abrikoospruimen 2025 c.c. dubbele witte pruimen 3438, blauwe do. 3440, abrikoospruimen 2025 c dubbele witte pruimen 5460, reine Victoria 3443 c., alles per kg., le kwal. Abrikozen 23 c, per stuk. (Veiling Ons Belang). Clapp's favorite 23 30, suikerperen 4%7, beurré 9%11, zoe te bloemé 910, sijsjes 57%, dirkjes 3i 5%, kruideniersperen 1820, keizerinnen3— 4%, present van Engeland 14, glasappelen 13» the queen 1922, abrikoospruimen 23—25» rogpruimen 1215, belle de Louvain 32— 40, blauwe pruimen 18123, witte do. 40 45, dubbele do. 4958, reine Victoria 19— 38, Engelsche krozen 1421 c., alles per kg» le kwal. WINSCHOTEN, 18 Aug. (Weekmarkt-) Aangevoerd waren 329 varkens, 169 schapen en 6 geiten. Prijzen Biggen f 1015, lo°P" varkens f 2028, oude varkens f 6010U, drachtige varkens f 80120, vette varken3 3;38 c. L9ndensche varkens 2728% c zouters 3135 ct., alles per halve kg. ntelk' schapen f 3445, vette schapen f 40—52 weideschapen f 2530, vette lamme-en f ■34, weidelammeren f 1422, geiten f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6