Opleving? Woensdag 20 Augustus 1924 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad 47ste Jaargang No. 15818 Staatsbemoeiing of particu lier initiatief. Agenda 21 Augustus Programma Voor het krantenmannetje» Failissementen. Hooger Beroep. Programma Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Hinderwet. Landstormkorps „Kennemerland". Gevonden dieren en voorwerpen. Rijwiel ontvreemd. Flauw gevallen. Begin van brand. Arm dier. Nazorg voor zwakzinnigen. Personalia. De aanstaande Jubelfeesten van de afdeeling Haarlem van den Nederl. R. K. Volksbond. Grootsche plannen in voorbereiding. Diefstal van mos. Uitvoering leden van de Maria-krans en Sint Gertrudis-patronaat. Klachtenboek. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. perweeE 0.25 £er kwartaal 3.25 ra°co per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Haarlem en Agentschappen: e abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAAREEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel» Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscken den tekst» als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. De laatst verschenen staat van de Rijks middelen laat een gunstiger beeld zien, dan wij in langen tijd gewoon zijn geweest. Wij Waren er immers reeds aan gewend geraakt de inkomsten van de schatkist iedere maand in vergelijking met de desbetreffende pe riode van het vorige jaar, te zien achteruit gaan. Het tweede half jaar van 1924 heeft echter beter ingezet, de maand Juli heeft aan inkomsten 37.362.815 opgeleverd te gen 34.656.686 in Juli 1923 of ruim 27 ton meer en zelfs 4.284,732 meer dan de faming. Nu zeggen deze cijfers op zich zelf niet veel; hun gunstig karakter blijkt eerst bij nadere beschouwing. De meerdere op brengst is n.m. niet te danken aan een wisselvallige bate als b.v. successierechten, maar aan een groote toeneming der di recte belastingen en accijnzen. De grond belasting heeft n.m. bijna zes ton, de per- soneele belasting bijna één millioen en de dividend- en tantièmebelasting ruim zes ton meer opgeleverd dan in de overeenkom stige maand van het vorige jaar. Van meer belang voor de beoordeeling van den economischen toestand is het ac cres, hetwelk de accijnzen, invoerrechten, statistiek en zegelrechten te zien geven. De accijns op suiker bracht 155.000 meer op. Die op gedistilleerd laat de belangrijke toe name van 668.000 zien, te opmerkelijker, Waar de laatste maanden steeds een ach teruitgang was waar te nemen. Deze veel grootere opbrengst zal intusschen voor een deel hieraan moeten worden toegeschreven, dat in Juli vijf betaaldagen zijn geweest en de zomer minder geschikt is voor het smokkelen over de grenzen. Maar ondanks dat blijft het cijfer zeer hoog. Mede tengevolge van de verhooging van de bieraccijns leverde dit middel ruim 4,3 ton meer op dan in dezelfde maand van het vorig jaar, en zelfs de accijns op het geslacht bracht nog 17.604 meer op, on danks de geweldige concurrentie van bul- tenlandsch vleesch. De tabaksaccijns droeg mede baar deel in de algemeene stijging door een meer dere opbrengst van ruim een ton. Dit alles bijeen wijst op 'n gezonderen economischen toestand en grootere koopkracht van het publiek. Nog beter spiegelt zich dit af in de rechten, welke door handel en industrie worden opgebracht. De zegelrechten brach ten in totaal ruim 17 ton op of 314 ton meer dan het vorig jaar. De registratierech ten stegen door grooteren handel in on roerende goederen van 56.000 tot ruim 16 ton, terwijl de invoerrechten ruim 313.000 meer opbrachten, terwijl het sta- ristiekrecht bijna een ton meer opbracht. Een en ander wijst op 'n veel grootere le vendigheid van onze handelsbeweging, toowel voor den in- als voor den uitvoer. Dok de loodsgelden weerspiegelden het zelfde beeld met een vooruitgang van 54.000 op bijna drie ton. Voegen wij hieraan nog toe, dat de steeds onberekenbare successierechten dit maal een achteruitgang van 682.000 lie ten zien, dan mag de vooruitgang van Juli, ondanks dezen tegenvaller, met ruim 27 ton, zeker een verheugend verschijnsel Worden genoemd. Reden voor optimisme is er echter nog «iet. De inkomstenbelasting heeft n.m. in Juli ruim één millioen minder opgebracht dan in Juli van het vorig jaar, wat zeker Voor de schatkist nog een bedenkelijk ver schijnsel is. En waar de directe belastingen over de zeven eerste maanden van 1924 te zamen slechts 9814 millioen tegen fuim 106 millioen hebben opgebracht in bet overeenkomstige tijdperk van het vo rig jaar, daar blijkt wel, dat voor den Staat de allergrootste zuinigheid voorloopig «og geboden blijft en dat zoo spoedig mo- £elijk dient begonnen te worden met een verlaging van diezelfde directe belastingen, Welke haar hoogtepunt hebben bereikt en 'n haar knellenden druk niet anders dan «adeelig op den economischen toestand bunnen werken. meentelijk Instituut rijk, waar de heer de Koning zijn verbluffende toeren vertoont. (Zie praeadvies Jaarvergadering Ned. Ar beidsbeurzen 1923 te Middelburg). „Rotter dam heeft behoefte aan zoo'n psychotech nisch Instituut", zegt de Nieuwe Rotter dammer en Dr. J. Sanders. En de Maasbode zingt het 10 Augustus 1924 onder de „Rot terdam' -rubriek na. Welk onverantwoorde lijk scribentje is hier toch weer met onze Roomsche belangen aan het knoeien? Leest hij zelfs zijn eigen blad niet, waar de ge documenteerde stukken van G. D. Zegers hem althans lont hadden moeten doen rui ken? Weet hij er dan niets van, dat het N. V. V. op zijn laatste Jaarvergadering be sloot, op alle plaatsen waar zij over Plaat selijke Bestuursbonden beschikken, bij B. en W. aan te dringen op de inrichting van Neu trale Gemeentelijke Bureaux voor Beroeps keuze? en dat de betrokken Wethouders van de N. V. V.-richting dit parool reeds aan het uitvoeren zijn, werd ons plotseling verassend duidelijk, toen ze Nota Bene bij ons in 1918 opgericht R. K. Centraal Ziel kundig Bcroepskantoor, dezer dagen weer beleefdelijk om inlichtingen kwamen vragen. Waar wij nog goed voor zijn! Maar als wij collectief ondertusschen al leen kritiseeren en niets uitvoeren, winnen wij niets. Van lieverlede bedaart de be zuinigingswoede en de nieuwe Dienst kan elk oogenblik door het een of ander ach terdeurtje in de Begrooting worden binnen gesmokkeld. Ik kan althans in het pas ver schenen boekje: Voorlichting bij Beroeps keuze in Nederland, samengesteld, door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling en uitgegeven in opdracht van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, 's-Hage 1924, een ridikuul onnoozel boekje niets anders zien dan een proefballonnetje, om te kijken, wat de publieke opinie van zoo'n Dienst- kleinkindjc zeggen zou. En het parool schijnt rondgegeven om dat boekje overal allergun stigst te recenseeren. De ideeën daarin ontwikkeld, reizen dan ook op het oogenblik eerste, tweede en derde klas met alle dag- en weekbladen heel Nederland door. En onze Roomsche pers en onze Roomsche politici weten van toeten noch blazen. Wat collectief daartegen te doen? Onze Katholieke Beroepskeus-organisatie stevig fundeeren, wat collega Lamers onlangs dan ook terecht een katholiek levensbelang heeft genoemd. Men leze voor nadere détai* het hoofdartikel van „De Nieuwe Eeuw" van 21 Augustus. Daarom en daarover gaat het op den R. K. Vacantie-leergang in Beroepskeuze-Voor lichting op 27 en 28 Augustus a.s. te Utrecht. Men geve zich op bij het Secreta riaat Drift 1012, aldaar. Kosten 5. Het programma wordt op aanvrage gratis toegezonden. Wie zfch onder onze politici, jeugdleiders, vakopleiders, leeraars en onderwijzers deze zaak niet aantrekt, zal mede schuldig staan aan den ongelukkigen afloop, als wij er on dertusschen niet in slagen onze beroeps keus-organisatie zoo degelijk en tactisch in elkaar te krijgen, dat Rijk of Gemeente zich niet meer van ons af kunnen maken. JAC. VAN GINNEKEN S. J. Het is bekend, hoe in de laatste jaren po gingen in het werk gesteld zijn, om tot een htaats-initiatief in zake Beroepskeuze te ge kken. En ware de bezuiniging niet gekomen "iet hare bloed-aftapping, dan waren wij ^ellicht reeds een volbloed kindje rijk: een Rijksdienst ter Voorlichting bij Beroeps- Keuze in Nederland; waarschijnlijk zou het fj«n klein-zoontje zijn geworden van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering Arbeidsbemiddeling; want de heer Anth. jOlmer, Directeur van dien Dienst, is al '»ng verlangend naar zoo'n kleinkindje, en de kommies bij dien Dienst, Mr. P. A. van 'oorenburg, acht zich zelf voor vader van poo'n wicht blijkbaar de uitnemend geschik te. Welnu, voor de goede zaak is het nu al- ,«ans een gelukje, dat van deze toekomst dromen nog niets gekomen is, en in de 5erste jaren waarschijnlijk ook niets zal r Omen. Want er is geen geld. Die bezuiniging 's dus toch nog wel ergens goed voor. God dank, zeg ik, want die Rijksdienst zou Raarschijnlijk psychotechnisch heel ondes- «dig; politiek heel socialistisch en admi- J,stratief verschrikkelijk „praktisch" zijn ge worden. .Het ijken moet een Rijkszaak zijn" is een tachtig parool. Maar het is vol partijdig Ve«ijn. Zoo'n neutraal Bureau wordt toch «e« socialistisch bureau. De gemeente Amsterdam in zulke 'aken meestal het proefkonijntje van Ne erland toont ons duidelijker dan wat °°k. hoe het confessioneel initiatief dan ««mogelijk gemaakt, hoe het publieke geld «odeloos en nutteloos weggeworpen, hoe ««verantwoord de zoo verstrekte adviezen *°uden geworden zijn. Den Haag is ook al zoo'n neutraal ge- Sociëteit „St. Bavo". Esperanto, 8 uur, Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. R.-K./ Middenstandsgebouw. - Bestuur Zang- vereeniging „Proza en Poëzie" half 9 u. Reisvereeniging T. O. G., 8 uur. St. Vincentiusgebouw. Nieuwe Groenm. Bestuur R.-K, Reclasseeringsvereeniging, half 9 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgerbespeling, half 8half 9 uur, door R. G. Crevevoeur. St. Franciscushuis. Zoetestraat. Bijeen komst werkende leden, 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek {Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur.- R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. van de muziek in den Hout op Donderdag 21 Augustus 1924 's avonds te 8 uur onder leiding van Willem Knikker. 1 Türkischer Marsch ....W. A. Mozart. 2 Ouverture „Egmont".L. von Beethoven 3 „Frühlingserwachen „Romanze" E. Bach. 4 Fantasia de i'Opera „Cavalleria Rus- ticana"P. Mascagni. II 5 Marche cortege „La Reine de Saba" Ch. Gounod. 6 Ouverture „La Gazza Ladra" G. Rossini. 7 „Ave Maria".......... Fr. Schübert. 8 Fantasie de Topera „Migcon".A. Thomas Ter eere der Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria, tot 'hulp voor het arme Kantenmannetje 2. Gisteren werden in staat van faillisement verklaard A. J. P. Peduzzi, schoorsteenveger, wo nende te Zaandam, Prinsenpad 86, Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. D. N. Croese, koopman, destijds te Haarlem en Zandvoort, thans te Overveen, Zijlweg 33. Curator Mr. P. Tideman alhier. H. A. O. Sandtmann, fotograaf en koop man, wonende te Zandvoort, Dr. Metzer- straat 75. Curator Mr. A. Bruch alhier. H. Eleveld, bloemist, wonende te Aals meer, Oost Einder Poelpolder., Curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. Rechter Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten door hef verbindend worden der uit- deeiingslijsten J. N. van der Broek tc Velscn, Cur. Mr. J. H. Monnik. A. E. H. J. Essmann te Zandvoort, Cur. Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. C. Moejes te Haarlemmermeer, Cur. Mr. F. van der Groot. David Bolier, firma Ph. J. G. Roest, Cur. Mr. M. Slingenberg. Door den Officier van Justitie alhier is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dezer rechtbank, waarbij J. B. te Aalsmeer ter zake opzettelijke brandstichting werd veroordeeld tot 1 jaar voorw. gevangenis straf met proeftijd van 3 jaar. Mede werd hooger beroep aangeteekend door R. S. te Bloemendaal en door den Offi cier van Jus trie ter zake het door schuld te wijten hebben van zwaar lichamelijk letsel, veroordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf met proeftijd van 2 jaar. der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 21 Augustus 1924, 's avonds van half 8half 9 uur, door den heer R. G. Crevecoeur. I. Choral No. 3 César Franck. .2. Symphonie No. 5 C. M. Wido. Allegro Vivace. Allegro Cantabile. Andantino Gzasi Allegretto. Adagio. Toccata: Allegro. Geslaagd zijn voor Nederlandsöh: H. Al- berding te Heemstede. Voor Boekhouden: G, W. Groeneveld, D. W. Voorthuijzen, P. van Brummelen, J. Grooteboer, J. v. d. Horst, L. de Jong, D. West, allen te Haarlem; G. Nikkesl en C. Walther te Schoten; F. W, Bloem te Bloe mendaal; J. S. Vooren te Hillegom en P. S. C. v. d. Boogaard te Santpoort. Aan de N.V. Margarinefabriek, voorheen Cohen en van der Laan is vergunning ver leend tot uitbreiding van hare fabriek, ge vestigd in de perceelen aan de Leidsche- vaart no. 50, door het maken van een aan bouw aan de bestaande machinekamer en het in dien aanbouw plaatsen van kracht en andere werktuigen. Voor de vrijwilligers der afdeelingen 'Haarlem, Schoten en Bloemendaal, zullen nog schietoefeningen worden gehouden op Donderdag 21 Augustus, 4 September en 11 September a.s. van 6.30 tot 8.30 nam. en op Zaterdag 23 Augustus, 30 Augustus en 13 September a.s. van 2.30 tot 4.30 uur nam. De onderlinge wedstrijd zal plaats vinden in dc tweede helft van September, waar voor bereids de noodige prijzen zijn toe gezegd, welke bestaan uit medailles en kunstvoorwerpen. Medegedeeld zij nog dat behalve de vrij willigers van vorengenoemde afdeelingen, ook de vrijwilligers der korpsen Motor-, spoorweg- en vaartuigendienst aan de oefe ningen en wedstrijden mogen deelnemen. C. G. Schyf, H. v. Alphenstraat 26, Be lastingbiljet (v. d. W.); Ph. J. J. Smit, Gr. v. Wiedstraat 19, Gummi bal; G. Ieljeur, Linschotenstraat 66, Broche; J. Kloos, Voorzorgstraat 34. Collier; J. H Teeuwen, Olycanstraat 15, Wilte duiven; G. Brug- gink, Ursulastraat 3rd., Gele hond; De Vries, Gr. Houtstraat 125, Jonge Herders hond; A. Spits, Mr. Lottelaan 33, Geel hondje; v. Wunnik, Raamsteeg 18 rd., Her dershond; Kennel Haarlem, Terspytstraat. Zwart-bruin hondje, gebracht door Ma rion, Iordenstraat 28; Grijs katje, gebracht door politic te Haarlem; Grijs-witte kat, gebracht door P. v, d. Bijl, Pr. Steijnstr^ 79; J. Berghuis, P, Kiesstraat 7. Bonte kat; Schoenmagazijn .Unique*' Zijlstraat 93, Zwarte portemonnaie; Witteman, v. Keu lenstraat 1, Portefeuille; Politiebureau Smedestraat, Hondenpenningï J. *yis« V. Heemskerkstraat 59, Grijze pet; A, v. d. Putten, Gr. Willemstraat 8, Taschje; G. H- Kruijer. L. Heerenstraat 36, Zakboekje. Gistermiddag is een damesrijwiel ont vreemd, dat stond in het gebouw dc Spaarne Bank aan de Nieuwe Gracht. Gistermiddag omstreeks 3 uur is in de Bar- teljorisstraat de 75-jarige Z. v. S. flauw ge vallen en bewusteloos tegen den grond ge-, slagen. Hij bekwam door den val een bloe- dende wonde aan het achterhoofd en is door een lid van de E. H. B. O. in een apotheek aldaar verbonden, waarna hij per atax naar zijn woning is gebracht. Gistermiddag omstreeks 6 uur heeft er in het perceel Kleverparkweg 168, bewoond door G. J. D., een begin van brand plaats gehad, doordat men een gascomfoor 'aanstak en de vlam in de pijp sloeg, waardoor een handdoek, welke in de nabijheid hing, in brand geraakte. Door de bewoners zelf is het vuur gebluscht. De brandweer was aan wezig, doch behoefde geen dienst te doen. Uitgezonderd de handdoek is er niets ver brand. Gistermiddag omstreeks 6 uur is op het Kennemerplein een herdershond door een wielrijder aangereden. De bek van het dier kwam tusschen de spaken van de fiets, waar door de kaak geheel verbrijzeld werd. Hoewel het beest nog leefde, is het door den veearts afgemaakt moeten worden. Verschenen is het rapport der commissie, ingesteld bij raadsbesluit van 12 Juli 1922, welke tot taak had, tc onderzoeken, wat hier ter stede voor de nazorg voor zwak zinnigen zou kunnen worden gedaan. De commissie bestond uit de heeren: P. de Boer, voorzitter; E. P. Schuyt, secreta ris; W, J. Speller, 3e bestuurslid; E. ten Broeke, L. Broekhuizen, B. Damen, H. Paul, F. A. van Riet en R. H. P. Wening. Zij had lc na te gaan of zwakzinnige oud leerlingen hulp en verzorging noodig heb ben; 2e. of die hulp en verzorging hun wordt gegeven; 3e. zoo niet, hoe daarin voorzien moet worden. Het bleek, dat er op 1 Jan. 1923, 174 oud- leerüngen waren, n.l. 57 meisjes en 117 jon gens; deze werden op 20 na (7 meisjes en 13 jongens), die om verschillende redenen niet in aanmerking kwamen in een onder zoek betrokken. Zij wilde een overzicht krijgen van den oogenblikkelijken toestand van de oud-leer lingen, wat betreft: le. a. den physischen toestand; b. den psychischen toestand; c. het milieu; d. de arbeidsgeschiktheid; 2e. een beeld krijgen van den ontwikkelingsgang van den zwakzinnige in het bedrijfsleven; 3e. vaststellen de sociale bruikbaarheid van de zwakzinnigen; 4e. nagaan de oorzaken van de sociale hulpbehoevendheid der zwak zinnigen, welke oorzaken konden liggen op: a. physisch gebied: b. psychisch gebied, c. maatschappelijk gebied. De commissie komt tot de volgende alge meene conclusies: 1. Afzonderlijke zwakzinnigenzorg is noodzakelijk, zoowel in belang van de ge meenschap als van het individu. 2. Van het buitengewoon onderwijs voor zwakzinnigen (met daaraan verbonden im- becillen-verzorging) is de groote waarde reeds gebleken. 3. Voortgezette zorg na het verlaten der dagschool voor B. O. (d. i. nazorg voor zwakzinnigen) is voor de oud-leerlingen noodzakelijk. 4. Voor bijna alle oud-leerlingen is hulp en toezicht bij den overgang van de school in het sociale leven gedurende den eersten tijd noodzakelijk. 5. Het meerendeel der zwakzinnigen on derscheidt zich ook op volwassen leeftijd door zijn gedrags- en omgangsfouten en min dere sociale bruikbaarheid van den norma len mensch. 6. Meerdere oudere zwakzinnigen hebben in hun moeilijkheden raad, hulp en toezicht noodig, die hun in hun eigen belang, in dat van hun milieu en van de gemeenschap moet worden gegeven. 7. Voor het behouden van invloed op de oud-leerlingen en hunne milieu's is een regelmatig contact in de meeste gevallen gewenscht of noodzakelijk. 8. De nazorg moet zijn van maatschappe- lijken, moreelen en godsdienstigen aard. 9. De maatschappelijke nazorg, bedoeld in conclusies 5-6-7, is voor zwakzinnigen noodzakelijk en voor hen van sociaal-paeda- gogische waarde. 10. De maatschappelijke nazorg kan en mag in de grootere steden niet aan het bij het B. O. werkzame personeel worden overgelaten, omdat onvoldoende zorg daar van het gevolg zou zijn. 11. Avondverzorging voor alle oud-leerlin gen is gedurende de eerste jaren na het van school gaan noodzakelijk. 12. Voor meerdere oud-leerlingen, die in een gewone werkplaats of bedrijf niet bruik baar zijn, is, ter voorkoming van gestichts verzorging of maatschappelijke verwording, een werkinrichting noodzakelijk. 13. a. Behalve in de allergrootste plaat sen of in internaten kan van het inrichten van vakklassen of vakcursussen geen sprake zijn. b. Voor de beste debielen onder de oud leerlingen moet de mogelijkheid bestaan, op proef het ambachtsonderwijs te volgen, voornamelijk voor de practische vorming. c. Voor verschillende oud-leerlingen is voorbereidend vakonderwijs op speciaal daarvoor ingerichte vakcursussen noodzake lijk. 14. Al deze maatregelen voor de zwak zinnigen dienen om dc bruikbaarheid en maatschappelijke geschiktheid te verhoogen, daardoor hen in hun milieu te handhaven en verzorging (vaak geheel of gedeeltelijk op kosten van de gemeenschap) buiten hun mi lieu te voorkomen. 15. Toezicht en verzorging in bovenbedoel den zin kan slechts worden uitgeoefend door iemand, die het zwakzinnige kind kent. 16. Naast de maatschappelijke nazorg is ook de moreele en (of) godsdienstige ver zorging der zwakzinnigen een factor van be- teekenis. 17. Samenwerking met vereenigingen en personen, werkzaam in bovenbedoelden zin (zie conclusie 14) die invloed op de oud leerlingen kunnen doen gelden, of die in ander opzicht hulp aan oud-leerlingen kun nen verleenen, is noodzakelijk; toepassing van bij de wet erkende middelen, (mogelijk verruiming dezer middelen: benoemen van gezinsvoogd enz.) zal in verschillende geval len noodzakelijk zijn. 18. Wettelijke regeling van de positie van dc zwakzinnigen is noodzakelijk, o.m. in verband met; a. militaire dienst; b. rechts pleging; c. verplichte medewerking der ouders of verzorgers ten opzichte van maat regelen, in het belang van de zwakzinnigen te nemen Haar meening omtrent wat te Haarlem voor de naborg moet worden gedaan, heeft de commissie de volgende conclusie neer gelegd: 1. De commissie acht het noodzakelijk, dat de maatschappelijke nazorg voor zwak zinnigen te Haarlem wordt geregeld. 2. De eerste eisch voor dengene, die hier mede wordt belast is: kennis van het zwak zinnige kind. 3. Voor dezen functionaris zal thans nog niet, wel binnen enkele jaren, voldoende werk zijn, als volledige taak. 4. Een „commissie", waarin vereenigingen vertegenwoordigd zijn, die in het belang van zwakzinnigen werkzaam kunnen zijn, worde ingesteld, waarvan de ambtenaar voor de nazorg ambtshalve secretaris is. De be doeling van de verbands-commissie is, om met en naast den ambtenaar de paedagogi- sche, zedelijke en godsdienstige nazorg te behartigen. 5. Het avond-onderwijs acht de commis sie goed geregeld, al zag zij gaarne den Woensdagavondcursus als onderdeel van de avondverzorging van zwakzinnigen officieel daarbij opgenomen. 6. Heropening der werkinrichting van de Spaarnestichting of inrichting van een an dere acht de commissie noodzakelijk. 7. Inrichting van klassen voor vakonder wijs voor zwakzinnigen acht de commissie niet mogelijk. Plaatsing van oud-leerlingen, die in geschoolde vakken werkzaam zijn, op ambachtsavondschool moet bevorderd wor den. Proefplaatsing van een oud-leerling op de dag-ambachtsschool moet mogelijk zijn. Aan den politie-agent H. Maathuis, al hier, is na een 30-jarigen diensttijd eervol ontslag verleend met het genot van pen sioen. Nu de voorbereidingen der feesten, ter gelegenheid van het 35-jarig beslaan der af deeling Haarlem van den Ned. R. K. Volks bond eenigen vasteren vorm hebben gekre gen, zijn wij thans in staat het een en an der omtrent dit jubileum mede te deelen. Een fraai geïllustreerd programmaboek zal in de week van 18 September van 3000 adressen worden thuis bezorgd, benevens aan geestelijke en wereldlijke overheden worden aangeboden. Het programmaboek is verlucht met tal van foto's, o.a. met het laatste portret van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Beschermheer van den Nederl. R.K Volksbond, het por tret van den Zeereerw. heer J. P. J. Kok, Geestelijk Adviseur, benevens een artikel van de hand van den Zeereerw. Heer Ad viseur, een foto van den rechtskundig ad viseur, den heer mr. F. Hagemeijer, met bij schrift, een foto van het gebouw en talrijke foto's van nagenoeg alle besturen der Vak- en Onderafdeelingen met bijschriften. Van alle Vak- en Onderafdeelingen wordt tevens melding gemaakt van hel doel en streven der vereeniging. welke vakken en groepen bepaalde vakafdcelingen omvatten, de contributie, uitkeeringen bij werkeloos heid en uitsluiting. Ziekenfondsen, Overlij- dingsfondsen, de volledige namen en adres sen van alle bestuurderen, enz. Verder zal het programmaboek bevatten bijzonderheden over het tridium, Muziek-, Zang- en Tooneeluilvoeringen, Jaarfeesten, Verloting, Gemeenschappelijk Ontbijt, enz. Vooral zal ook worden opgemerkt de wij ze, waarop rekening is genouden met de belangen der adverteerders. Advertentiën kunnen nog worden aange nomen tot uiterlijk Zaterdag 23 Augustus, aan het kantoor, Smedestraat 23. Het Tridium zal worden gehouden in de St. Josephkerk aan de Jansstraat op Woensdag 17, Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zondag 21 September. De Weleerw. heer kapelaan W. M. Bosch van de kathedrale kerk „St. Bavo zal dit tridium leiden. Na de algemeene H. Communie op Zon dag 21 September is er gemeenschappelijk ontbijt, in de grooten zaal van het gebouw „St. Bavo". Zondag 21 September, 's avonds om half negen is de feestelijke opening van de ten toonstelling van prijzen voor dc verloting, waarvan de baten besteed zullen worden tot steun aan behoeftige bondsleden. Reeds zijn zeer fraaie prijzen aangekocht als: een ameublement, een Singer Naaima chine met twee jaar garantie en gratis on derricht, een eerste klas rijwiel, een goud horloge met volle garantie, een foto-toestel, een fraai H. Hartbeeld, een compleet ont bijtservies, pendules, klokken en tal van van andere luxe en huishoudelijke voor werpen. Voor deze verloting zullen slechts een 5000-tal loten worden uitgegeven a 50 cent per stuk. Er zijn ruim 300 prijzen. Reeds zijn bijna 2500 loten geplaatst. Die gene, die nog in het bezit wil zijn van eeni- ge loten haaste zich. Wanneer eenmaal de tentoonstelling daar is, is er kans, dat «r geen lot meer te krijgen is. De loten zijn verkrijgbaar aan het loket van Sint Bavo. De trekking is onherroepelijk bepaald op Maandag 29 September a.s. Van eenige be kende Haarlemmers hebben wij voor deze verloting ten geschenke gekregen: 2 fraaie tafelloopers, een marmeren klokje, een mar meren inktstel, een schilderstuk een bedrag aan geld voor het koopen van prijzen. Die genen die nog iets af willen staan voor de ze verloting, zende hiervoor even een be richtje aan het kantoor, Smedestraat 23, of belle even No. 49 op. In de algemeene feestweek zullen ver schillende Muziek- Zang- en Tooneeluit- uitvoeringen plaats vinden. Maandag 22 September harmonie „Euphonia", van Over veen; Dinsdag 23 September, Zangavond, door raej. M. Lühn van Halfweg, sopraan. de heer A. v. Buuren van Haarlem, barriton en den heer J. Nibbering Jr., van Haarlem pi ano. Woensdag harmonie „Utile Dulci" van Haarlem Donderdag 25 September harmonie „St. Caecilia" van Schoten. Vrijdag 26 September Tooneel- en Zang club van de R.K. Vrouwenbond; opvoering van de H. Brigida. Zaterdag 27 September mandolineclub „Santa Lucia". Zondag 28 September, feestavond, aan geboden door „Herwonnen Levenskracht". Opvoering van de revue: „Hij is voor me kaar." Tot slot worden de Jaarieesten gehou den. Op 5—7—9—12—14—16 en 19 Octo ber. Opvoering van „Jim de Schrijver Tooneelspel in 4 bedrijven, bewerkt door Gerard Nielen. Met dit stuk behaalde de Rederijkerska mer „Alberdingk Thym" dit jaar den kam pioenstitel, terwijl tevens uitsluitend voor „Jim de schrijver" een geheel nieuw decor is vervaardigd. Een korte verklaring van het stuk zal in het Programmaboek worden opgenomen. Mogen deze feesten een aansporing zijn voor degenen, die den Bond hebben verla ten en meenden het buiten den Bond te kunnen stellen, zich wederom bij hem en hun Vakbond aan te sluiten 1 Door de recherche is proces-verhaal opge maakt tegen J. de B. en P. x. U., beide Ios-werkman, alhier, terzake diefstal van 2 zakken mos. Het mos is in beslag genomen. Gisteravond woonden wij in het zaaltje aan het Teylerplein de opvoering bij van het mysteriespel „De verborgen Altaar stoet", hetwelk eenige dagen geleden reeds een opvoering beleefde ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Zeereerw. heer L J. Boogmans, pastoor der St. Jans parochie. Naar wij vernemen zal dit spel nog tweemaal voor de parochianen van St. Jan uitgevoerd worden en wel Donderdag en Vrijdag a.s. Reeds toen we binnentraden waren we verrast door het zeer eenvoudige en primi tieve, maar smaakvolle tooneeltje, dat met z'n rustige dofgroene en lichtgrijze, met spaarzaam ornament versierde tinten, heel aangenaam aandeed. Even over achten vroeg de Weleerw. heer Postma eenige oogenblikken de aandacht der Vandaag mogen weer enkele abonné's hun klachten in dezen hoek uiten. Een lezeres schrijft ons: Met ingenomenheid werd onlangs door u vermeld het plaatsen van fraaie lantaarns met hardsteenen voetstukken aan de brug Westergracht. Nu echter liggen deze reeds weken als oud vuil op den weg en zijn de oude weder herplaatst. Dus eerst wegbreken, dan nieuwe plaat sen, deze weder wegbreken, dan de oude herplaatsen. En dat in dezen tijd van bezuiniging! Mij dacht het nuttig, op zoo jet's de aandacht te vestigen. Na informatie blijkt bovenstaande klacht op een vergissing te berusten. De lantaarns met hardsteenen onderstuk ken zijn juist de oude palen, welke niet vol deden. Deze gingen op den duur roesten, waardoor het hardsteen ging scheuren. Bij twee van de vier was dit reeds het geval, waardoor men ze alle vier heeft weggeno men en door andere vervangen, welke af komstig waren van de Zanaersbrug De lan taarns, die nu voor „oud vuil" liggen, wor-:i den, zoo spoedig er een goede gelegenheid is„ weggehaald. Aan dit laatste mag Openbare Werken echter wel wat meer aandacht schenken, anders laat die „gunstige gelegen heid" misschien wat lang op zich wachten. Een andere inzender klaagt er over, dafc de asphaltblokken in cle Anegang over een, lengte van 15 meter tot een hoogen berg op gestapeld zijn. Eerst de grintmisère en na deze blokken. Voor de winkeliers daar, al dus inzender, voor wier huizen dat boeltje ligt, is de zaak al zeer onaangenaam. Inzen der begrijpt niet, waarom de Groote Markt niet voor een dergelijke bergplaats gebruikt wordt. Daar heeft men ruimte genoeg en liggen de blokken niemand in de weg. Ook had men ze in de Peuzelaarsteeg kunnen leggen, een zijstraat verder in de Groote Houtstraat dan de Anegang. Ook daar zou den de winkeliers noch particulieren er last van hebben. Daarbij komt nog, aldus inzen der, dat de blokken er nu reeds een dag of drie liggen, zonder dat ze gebruikt worden. Hoe lang zal dat nog duren? Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Vooruit OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorov logisch Instituut te D'e Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 20 Augustus. Hoogste barometerstand 758.3 m.M., ta Biarritz. Laagste barometerstand 740.3 m.M., tt Stornoway. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Augustus: Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later vellicht opklarend, aanvankelijk nog regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. aanwezigen, om eenige aanwijzingen te ge ven omtrent den aard van het spel. Hierna werd de Jubelzang van Philip Loots, welke op de receptie was uitgevoerd, nogmaals voor het publiek herhaald en het viel ons op met hoeveel toewijding de meis jes gehoorzaamden aan de zeer góede lei ding van mcj. A. v. Zutphen. Later zouden we echter ervaren, dat de leiding van mcj. v. Zutphen van meer dam gewone beteeke- nis was. Mej. A. Michielsen had de piano begeleiding en kweet zich goed en met in nemende bescheidenheid van haar taak, waarmede we willen zeggen, dat ze geen oogenblik uit het oog verloor, dat haar spel ondergeschikt moest blijven aan den koor- zang. Hierna trad de Zeereerw. jubilaris onder luid applaus de zaal binnen. We gingen dezen avond bijwonen met het voornemen zeer zacht in ons oordeel te zijn, bedenkende, dat hier meisjes speelden en zongen, aan wie misschien iedere routine ontijrak, maar er valt zóóveel goeds te zeg gen, dat we meenen ook de feilen niet te mogen verheelen. Nadat het sein tot beginnen gegeven was, ruischte het mooie „Tot U roepen wij", van Philip Loots, door het zaaltje. Deze compositie werd gezongen met een zuiver sen timent en er ging door de uitvoering niets verloren van het weemoedige verlan gen naar „de veilige haven, waar Gods Hei lige engelen staan' de heimwee van een ziel, die in het rustige weten de waarheid te bezitten, de verlossing wacht. Toen echter de graduale van de kerk wijding, „Locus iste" klonk, was dat een ver rassing. Slechts eens hadden we Gregoriaan- sche muziek goed hooren zingen en wel in de abdij der Benedictijnen, te Oosterhout, en nu hoorden we hier weer voor t eersl deze heerlijke kerkmuziek in haar reinsten staat en edeisten stijl, voorgedragen met een bijna vlekkelooze reinheid en zekerheid van intonatie en met een verrassende duidelijk heid en natuurlijkheid van dictie. Voorai later in het responsorium van Not- ker, een neumen-notitie uit het einde der negende eeuw, konden we een zeer mooie legato-voordracht der melodische overgangs figuren en in de „O quot undis lacrimarum" een fraai aanzwellen en uitvloeien der I tonen bewonderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1