[O i EM6D— gflIEUWS Nagekomen Berichten Aam ©ik® Lezers PEIS UPöGEN Wonden K looster balsem De hartjesdag te Amsterdam. Een kindje voor den sneltrein. Een rood glaasje a. u. b. Fraude bij de Boaz-bank te Zeist. Spoort al Uw keasaisseii 1 aan feta® 'waag- en aaofood» advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Sfeasien&sel&e Cos&raai De vervalschte rijwielplaatjes. Vroege vorst. De onbewaakte overwegen. De Lutine. Een goede buit. De toestand in de legerplaats bij Harskamp. Op slag gedood. Tusschen artillerie-paarden. Uit het raam gevallen. Vermist. Verkeersongeval te Breda. Eigenaardige inbraak te A'dam. Inbraken te Oosterbeek. ZWEMMEN. ZEILEN. HOLLAND'S HOPE WINT DEN ONE TON CUP. DAMMEN. VISSCHEN. ORDE EN ARBEID. Personeelraad spoorweg personeel. De werkloosheid in Drente. de mmwE I HAARL. I GOÜJ KAWT SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uilvoering der rijwielbelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. Een jubileum. De postcheque- en girodienst. KERK EN SCHOOL. Het gouden priesterjubileum van Mgr. H. van de Wetering. 60 cents per regel. Droevig ongeluk. Majoor Zanni's vliegtuig defect De uitvoering van het Dawes- rapport. T reinbotsing. De overstrooming in China. De ongeregeldheden aan de Bulgaarsche grenzen. MARKTNIEUWS. Verschillende straatbranden. De symptomen van den Hartjesdag te Amsterdam worden steeds minder. Elk jaar pnieuw moet zulks geconstateerd worden. De groepjes verkleede en bedelende kin- -ren, die overdag met zwart gemaakte ge- ichten rondloopen, worden schaarsch en nu i'. 't al zoo erg geworden, dat de dagblad- nograaf, die zich een behoorlijk kiekje wil r.rzekeren, ze in de stad moet gaan zoeken. Anders is het des avonds. De groote drukte "eft zich al jaren geleden van de Jordaan en 1 m Zeedijk verplaatst naar het Dapperkwar- 'er. Van feestvieren kan men echter niet ieer spreken. Het is meer een systematisch :esar van de politie en van de brandweer geworden, een en ander verlevendigd door vuurwerk. Dat men dit afsteekt „ter plaatse waar zulks behoort," niemand kan daartegen bezwaar hebben. Maar, wanneer men met de rotjes, donderbussen, voetzoekers, zeven klappers en hoe al die dingen ook mogen heeten, de politie en de brandweer bestookt, wanneer men tonnen, kisten en balken opeen stapelt, met petroleum overgiet en er den brand in steekt, totdat de boomen beginnen te schroeien, dan mag van eenigszins ont aarde pret gesproken worden. Dit was ook Maandagavond het geval. De „Hartjes-vuren" vlamden in de Oosterpark en Dapper-kwartigren weer lustig op. De jeugd sleepte als vanouds balken, oude stoe len, tafels, kisten en matrassen aan, materieel, dat natuurlijk weken te voren reeds ver zameld was. Wanneer de brandstapel ge reed was, gooide men er petroleum op en spoedig joegen de vonken boven de boomen en huizen uit. Nu en dan namen de straat- branden zulke afmetingen aan, dat de lucht er rood getint van was. De gevaarlijke rotjes en voetzoekers ont ploften bij tientallen. Herhaaldelijk werd dit knalmaterieel met voorbedachte rade tus- schen het publiek geworpen en dat er geen ongelukken zijn gebeurd, mag zeker een wonder heeten. Van veel onschuldiger aard, ofschoon min der de aandacht trekkend, waren de Bengaal- sche lucifers, de zonnetjes en de sterren, welk vuurwerk echter danig in de minderheid be gint te geraken. Om tien uur begonnen de motorspuit en de reserve-spuit van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht hun rondgang te maken. Sys tematisch werden alle straten van de Dapper- buurt afgewerkt en elk vuur, dat men tegen kwam, werd met behulp van de Vechtleiding gebluscht. Zoo werden er brandjes gebluscht in de 2e Van Swindenstraat, in de Van Swin- dendwarsstraat, in de Pieter Nieuwland- straat, de Wagenaarstraat en de Commelin- straat. De brandweerwagens werden met een hoeraatje begroet en wanneer het vuur gebluscht was, klonk een spottend applaus. En de rondrit zou nog langer geduurd heb ben, wanneer niet een onweer voor de ver dere blussching had gezorgd. Reeds te voren flitste het herhaaldelijk aan den donkeren avondhemel en herhaaldelijk weerklonken donderslagen. En juist toen de brandweer tot aan de Van Zesenstraat gevorderd was, maakte een malsch regenbuitje aan de brand stichting een eind. Als bij tooverslag ver dween de jeugd van de straat en spoedig was alles weer donker en verlaten. De brandweer verleende bovendien nog as sistentie bij straatvuren op Wittenburg en in het Oosterparkkwartier. In het geheel is de brandweer Maandag avond tien maal voor straatbrandjes uitgerukt. De sneltrein Amsterdam-Parijs, die van Roosendaal te ongeveer 11 uur naar Ant werpen vertrekt en dit traject zonder stop pen aflegt, bleef tusschen Esschen en Ant werpen naar „De Grondwet" meldt, dezer dagen plotseling met een geweldigen ruk stilstaan, zoodat de reizigers door elkaar ge schud werden. De machinist had plotseling op de lijn, nog slechts op korten afstand van zijn machine een klein kindje bemerkt, dat midden tusschen de rails stond. Met buitengewone tegenwoordigheid van geest haalde hij dadelijk de remmen over en deed den trein slechts op enkele stappen afstands van het kindje stil staan. Dit, een klein peuterke, met blond krullekopje stond met een paar groote kijkers naar aat groote ge vaarte voor hem te staren. De machinist sprong van zijn machine en pakte het kindje, dat eerst nog wat bleef staan, op. Na een klein tijdje kwam ten slotte de vader van het kind je opdagen die zijn kleintje gezocht had. De moeder was afwezig. Een auto-bestuurder schrijft aan het Vad. 't Is mij nog niet overkomen, maar ik ken collega's, die het ongeluk hebben gehad in 't duister een fietsrijder achterop te rijden en hem overhoop te werpen, vóór hij er op ver dacht was. Ik moet aan zoo iets altijd denken, Wanneer ik 's avonds over een donkeren weg rijd en ik kijk dan dubbel scherp uit. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje en ik ben er niet zeker van, dat niet, trots alle opmer- Zaamheid, mij ook zooiets zal overkomen Dan krijg ik natuurlijk de schuld en toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de fietsrijder zelf voor het ongeval verant woordelijk is. Hij heeft een licht dat naar voren uitstraalt, maar geen achterlicht en als nu een wielrijder op den gewonen weg rijdt niet in den kegel van een mijner zoek lichten, dan kan het gebeuren, dat ik op hem Zit, vóór ik hem in de gaten heb gekregen. Dat ware te voorkomen geweest als de man achter op zijn fiets een rood glaasje had be vestigd, dat bij de minste verlichting licht uitstraalt, vooral wanneer het facetten heeft. Zoo'n glaasje kost geen schatten; voor enkele dubbeltjes heeft men er al een en wil men een heel mooi hebben, dan betaalt men een gulden of iets meer er voor. Maar dat roode schijnsel werkt als een waarschuwing Voor den acheropkomende en zou menig om- geluk voorkomen. Zou men het hebben er van niet even goed Verplicht kunnen stellen als het rijden met licht na zonsondergang? Misschien zou de regeering wel in plaats Van de gemakkelijk na te maken rijwiel plaatjes dergelijke glaasjes in bepaalden, moeilijk te imiteeren vorm kunnen doen uit reiken als bewijs van betaalde rijwielbelas ting. Of is dat een al te fantastisch denkbeeld Voor onzen nuchteren fiscus De arrestatie der betrokkenen. Dc politic te Zeist heeft in den vorigen Uacht den 21-jarigen V. K., kantoorbedien de aan 't bijkantoor v. d. Boaz-Bank aldaar €n diens schoonvader Z., uit IJsselmuiden gearresteerd. Deze arrestatie is geschied naar aanleiding van het feit, dat Vijdag de Politie ie Zeist ter oorc was gekomen, dat aan de genoemde bank belangrijke verduis teringen gepleegd waren. Ook de directeur van de Boaz-Bank, mr. D., werd in verze kerde bewaring gesteld, eveneens op grond van aan de politie gedane mededeelingen omtrent gepleegde malversatiën. Inderdaad is, naar de Tel. verneemt, ge bleken, dat mr. D., werkelijk gelden ten ei gen bate had aangewend, doch deze echter reeds geheel weer heeft aangezuiverd, zoo dat het publiek bij het gebeurde geen cent schade zou lijden. De kantoorbediende had zich reeds gedurende ongeveer een jaar gelden van de bank toegeëigend, hetgeen hij gemakkelijker meende te kunnen doen, doordat hij van het plegen van de fraude van zijn directeur op de hoogte was. Deze laatste was daardoor aar. handen en voeten gebonden, ten opzichte van zijn bediende. Het was reeds geruimen tijd opgevallen, dat de bediende V. K. zeer boven zijn stand leefde. Toen hij nu een veertien dagen gele den te Kampen in het huwelijk trad, werd daarbij zooveel pracht en praal ten toon gespreid dat men er over ging praten. De politie vond in een en ander aanleiding om een grondig onderzoek in te stellen. Daarbij kwamen toen de verduisteringen aan 't licht Een tweetal rechercheurs begaf zich naar Kampen orn de zaak verder na te gaan en V, K. en diens schoonvader te arresteeren. Beiden werden echter daar niet meer aan getroffen. Het gelukte de politie echter te weten te komen, dat de gezochten weer naar Zeist gegaan waren, waar zij. gelijk reeds gemeld, 's nachts om ongeveer een uur van hun bed werden gelicht en wel in een villa te Bosch en Duin, waar zij zich schuil hielden. V. K. heeft reeds bekend doch het bedrag der verduisteringen moet nog blij" ken uit het onderzoek van de boeken. Mr. D., die alles weer in orde had gemaakt, doch wiens fraude nu door de arrestatie van V. K. aan het licht kwam, is zeer onder den in druk. De schoonvader van K. is gearres teerd als verdacht van heling. De officier van Justitie te Utrecht is van de zaak op de hoogte gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Mr. C. P. van Rossum schrijft in het laatst verschenen nummer van de „H. P." de volgende „Surprise" over de vervalsching der belastingplaatsje voor rijwielen Ik was juist twee dagen in Holland terug. Hij was één van die individuen die altijd uit een verborgen hoek te voorschijn springen; je weet nooit waar vandaan.... „Sir" zegt hij you want a guide? „Nee" zeg ik „ik ben hier thuis 1" „O" zegt hij „u bent dus een Hollander." „Ja" zeg ik „wat wil je van me....?" „Niets zegt hij. „Gegroetzeg ik. Het incident behoort tot het verleden Maar honderd passen verder hoor ik weer zijn stem, ditmaal geheimzinnig fluisterend „Mijnheer 1" zegt hij. „Ja?" zeg ik. „Mijnheer," zegt hij, „Wilt u een rijwiel plaatje koopen „Hoeveelzeg ik. „Vijftig cent I" zegt hi, „Wat?" zeg ik, „En ik dacht dat het drie gulden kostte „Ach mijnheer," lacht hij, „u houdt u van den domme „Maar dan....?" zeg ik. „Ja 1" zegt hij. „Goed zeg ik. „Wat?" zegt hij. „Dan wacht ik tot ze een dubbeltje kos ten." „Maar mijnheer zegt hij. „Gegroet 1" zeg ik. Maar honderd passen verder „Mijnheer J" zegt hij. „Ja?" zeg ik. „Vijf en veertig centzegt hij. „Veel te duur zeg ik. „Veertig cent 1" zegt hij. „Top zeg ik. „Gegroetzegt hij. „Gannef zeg ik. Ik heb het plaatje bekeken en in mijn ver zameling geborgen. Het ziet er werkelijk keurig uit. Ik heb het vergeleken met het officieele exemplaarMen zegt dat de imitatie van beter koper is gefrabriceerd dan de echte. Maar het mooist van alles lijkt nu de trouvaille als trouvaille. Hier is een nieuwe industrie gesticht, welke een artikel fabri ceert, dat zeer zeker geen hoogeren kost prijs bedingt clan een enkelen cent. En voor hoeveel komt het op de markt Voor veertig a vijftig cent. Deze N. V. tot fabricatie van vervalschte belastingplaatjes kan gemakkelijk per jaar 600 pCt. dividend uitkeeren. En de geniale handelsman, in wiens hersenen dit ultra-snuggere idee is gerijpt, zal hoogst waarschijnlijk eindigen in de gevangenis. Maar wat gebeurt er met de heeren van het ministerie, die niet op hun vingers hebben nageteld, dat een plaatje koper uiterst ge makkelijk te imiteeren is en goedkooper te leveren is dan a f 3 per stuk? Zullen ze wor den afgestraft voor hun gebrek aan doorzicht, voor de primitieve wijze waarop deze belas tinginning is opgezet, voor het bieden van de gelegenheid, die hier den dief maakt? Wel nee De man met het initiatief komt in de cel terecht en de menschen, die de fout heb ben begaan, krijgen op den duur zeer zeker een lintje. Ik wacht nu nog maar op Speenhoff, die een nieuw liedje lanceert„En ieder rijdt voor veertig cent." In den afgeloopen nacht heeft het te Dinx- perlo (Geld.) gevroren. Verschillende akkers waren met ijs bedekt. Bij het passeeren van 'n onbewaakten overweg, werd het paard van den turfhan delaar J. Gerrits gespannen voor twee aan elkaar gebonden wagens, door den van Ma- riënberg bij Vroomshoop (O.) komenden trein gegrepen. De voerman werd van den wagen geworpen doch bekwam geen letsel. Het paard moest worden afgemaakt. Een der wagens werd geheel vernield. Lloyd's heeft een contract afgesloten mei 2 ingenieurs uit Delft om te trachten in een bepaalden tijd een gedeelte van de lading der Lutine te bergen. Geliik bekend, is de Lutine met een grooten voorraad goud en zilver ter waarde van ongeveer 300.000 pond aan boord in den nacht van 9 op 10 October 1799 tusschen Vlieland en Ter schelling gezonken. Verschillende pogingen om een gedeelte der kostbare lading op te halen, zijn tot nu toe gedaan doch zonder resultaat. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft dezer dagen een goeden slag geslagen. Möfl moest een huiszoeking doen in een pand aas de Schoolstraat en vond daarbij onder de» vioei veroorgen een partij zilver en goud, die afkomstig bleek te zijn van een inbraak bij den pandhuishouder M. B. aan de Steven Hoogendijkstraat, welke inbraak in den nacht van 27 op 28 November van het vorig jaar werd gepleegd. De daders ervan zijn inder tijd gevat, achter slot en grendel gezet en veroordeeld, hun buit hadden ze echter tot dusver verborgen weten te houden. Het gestolene bestaat uit 134 gouden en zilveren horloges, 65 horlogekettingen, 35 gouden ringen en verder gouden en zilveren broches oorbelllen, armbanden enz. Onze lezers weten, dat er onlangs in den Harskamp vechtpartijen tusschen infante risten en cavalaristen hebben plaats gehad. Aan „De Rotterdammer" wordt nu nog geschreven, dat het eenige „vermaak," dat in het kamp is, drie kroegen zijn. Daar gaan de soldaten des avonds dan ook heen, met 't gevolg dat velen zich dronken zouden drin ken. Hierin zou dan ook wel de voornaamste oorzaak tot het relletje van de vorige week te zoeken zijn. Zooals ook aan het blad wordt verhaald, was het eten zeer slecht. De wormen en an der ongedierte kroop vaak uit het brood; het vleesch was niet eetbaar, de aardappelen groen en niet half gaar, enz. De oefeningen welke gehouden moesten worden, werden volgens het verhaal aan het blad groote geld verspillingen. Verschillende onderofficieren Zeiden tegen de soldaten „Paft de kogels maar weg jongens, zooveel te eerder zijn we er af." In alle mogelijke en onmogelijke richtingen werden de scherpe patronen dan maar weggepaft, zonder dat men op eenig doel mikte. Dat er geen ongelukken gebeur den, was te verwonderen daar, zooals de Zegsman en ooggetuigen zeiden, de mitrail- listen achter hun machine vandaan draafden, daar hun de kogels om de ooren floten door het slechte richten. De soldaten, die in den Harskamp nu geweest zijn, verklaren blijde te zijn het kamp te kunnen verlaten. Zij ge voelden zich alsof zij in den oorlog waren geweest. Wat betreft de vechtpartij van de vorige week, wordt nog medegedeeld, dat er 14 militairen naar het hospitaal moesten worden gebracht. Een militair had met de kolf van het geweer zulk een slag op het hoofd gehad, dat zijn neus plat geworden was Te Breskens is Maandag het 3-jarige zoontje van den aannemer Cambier onder een zwaar beladen wagen met steenen ge raakt. De wielen gingen over het hoofd, zoo dat de kleine op slag gedood werd. Dinsdagmiddag kwam te Tilburg een Belgische auto, waarin een Nederlandsche familie gezeten was, met een vaart van circa 70 KM. van Breda over den Bredaschen Weg ter hoogte der villa „Wildrijk" aangereden. Ter plaatse werd een artillerist, die negen jonge paarden leidde, gepasseerd. Een der paarden schrikte en sprong op den auto, hetgeen ten gevolge had, dat de voorruit en het stuurrad verbrijzeld werden. De auto slingerde tegen een boom en werd geheel vernield. Het paard werd ernstig gebles seerd. De inzittenden kwamen er als een wonder goed af zij liepen slechts onbe- teekenende wonden op. In een onbewaakt oogenblik klom te Rotterdam de tweejarige J. V. in een open staand raam van de eerste verdieping der ouderlijke woning. Het kind verloor zijn evenwicht en stortte omlaag. Het bleef be wusteloos in den tuin liggen. De spoedig aanwezige geneesheer constateerde een her senschudding. De kleine is echter eenige uren later in het ziekenhuis overleden. De 23-jarige jongeman, A. G. P. te Wer kendam en het 19-jarige meisje J. G. C. te Heusden, zijn tijdens het concours, te Gor- cum gehouden op Woensdag 13 Aug., ver dwenen en nog niet teruggevonden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee heeft in de Brugstraat te Breda een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het niet voldoende rechts houden van een vracht wagen, bestuurd door den 17-jarigen A. de B. uit Aalst, reed deze tegen een groenten- wagen van den koopman S. De wagen vloog het trottoir op en overreed daar den man, die levensgevaarlijk gewond werd. Met een drievoudige bekkenbreuk werd hij, nadat de dokters Gunst en Bentema de eerste hulp hadden verleend, naar het St. Ignatius- ziekenhuis vervoerd. Men vreest ernstig voor zijn leven. Eenigen tijd geleden deed een bakker die zijn zaak op den Zeedijk in de Hoofdstad drijft, bij de politie aangifte, dat bij hem in gebroken v/as. De waarde van het gestolene bedroeg volgens zijn zeggen 800. De politie kwam echter, dank zij een ruzie tusschen dezen bakker en zijn compagnon er achter, dat de waarde van het gestolene niet hooger kon zijn dan 300, nog daargelaten de vraag of deze geheele inbraak niet gefingeerd was. De bakker, die eer.igen tijd nadat de in braak gepleegd was, failliet verklaard werd, is gearresteerd ter zake van het doen van een valsche aangifte. Zondagnacht is in twee kruidenierswinkels te Oosterbeek ingebroken, en wel aan den Emmaweg en aan den Utrechtschen weg. De daders zijn door de bovenlichten der winkeldeuren naar binnen geklommen en hebben de kassa's geforceerd. De kruidenier J. werd echter door )iet rumoer gewekt en betrapte twee dieven op heeterdaad. Een van hen gaf hem 7 van het gestolene terug, waarna het tweetal de vlucht nam Intusschen was de politie gewaarschuwd. Haar gelukte het de beide daders, Limbur gers, bij de viaduct van Mariëndal te arres teeren. Zij bekenden hun daad. Het tweetal is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Arnhem. v. d, Mculen (H. F. C.) Vcrwcy (H. F. C.) Koster (St.v.) Dik (Haarl.) Snoeks (St.v.) Krom (R. C. H.) Koning (R. C. H.) Oldenburg (St.v.) Breeuwer (Haarl.) Perukel (Edo) Visser (St.v.) Reserves zijn J. Beijk (Bloemendaal) Ha- zevoet (R. C, H.), Geutskens (R. C. H.) v d Hurk (Edo). UIT HET STORMVOGELS-KAMP. Naar wij vernemen zal doelman v. d. Wint het Stormvogels-doel in het a.s. seizoen niet meer verdedigen. Het staat nog niet vast door wien zijn plaats zal worden ingenomen. Voorloopig bewaakt ter Horst, uit het 2e elftal hel doel. WEISMULLER VERBETERD WEDEROM HET RECORD 100 M. VRIJE SLAG. Tijdens de handicapwedstrijden te Wee. nen legde de Amerikaan den afstand af in 57 8/10 sec. Zijn A'damsche recordtijd bedroeg 58 1/5 sec. Ook de derde heat is in een Holland- sche overwinning geëindigd na een vinnigen strijd met het Engelsche schip „Rose". Met 22 sec. voorsprong passeerde het Hollandsche schip de finish. De tijden waren: „Holland's Hope" 2 u. 30 min. 56 sec.; ,,Rose" 2 u. 31 min. 18 sec. Het Zweedsche schip: 2 u. 33 min. 30 sec. Het Fransche jacht gaf den strijd reeds voor het einde op. ST. JOSEPH I—S. D. O. I. Ik ''.navond zal in het clublokaal van St Joseph aan de Koningsteynstraat een mcdaiilc-wedstrijd worden gespeeld tus schen St. Joseph I en S. D. O. I. Dat beide clubs, ondanks het feit dat St Joseph in de eerste klas en S D. O. in de tweede klasse speelt, aan elkaar gewaagd zijn, blijkt wel uit den vorigen wedstrijd ge speeld tijdens de groote districtswedstrij den. Toen wist S. D. O, I St. Joseph I met 119 te slaan. Tevens wordt een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de beide tweede tienlallen van genoemde clubs. De aanvang der wedstrijden is be paald op VA uur. DE VEREENIC-DE VISSCHERS. Zondag 17 Augustus hield bovengenoemd college een ouderlingen wedstrijd op wit- visch in de Ringvaart, nabij Vijfhuizen. Er werden in totaal 52 stuks gevangen. Ie prijs: P. Smit; 2e prijs A. v. d. Wou- wer; 3e prijs J. Stellens; 4c prijs G. Klase- boer; 5e prijs J. J. Traksel; 6e prijs J. van Tongeren. Naar vernomen wordt, bestaat omtrent de samenstelling van dèn Personeelraad, onder de verschillende organisaties nog geen gelijk inzicht. De Neutrale Bond van Spoor wegpersoneel kan zich met de denkbeelden der N.V. niet vereenigen, terwijl ook de B.A.N.S. daarvan geen voorstander is St. Raphael en P.C.B. zijn het in hoofdzaak met de N.V. eens. Zijn wij wel ingelicht, dan zal binnenkort een nieuwe bespreking tusschen de organi saties worden gehouden; Naar aanleiding van eet. verzoek var. het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeiders- bond om tewerkstelling van veel meer werk- loozen in de provincie Drente heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw geantwoord, dat de omvang van de werkloosheid onder de land- en veenarbei ders in Drente zijn voortdurende aandacht heeft. Naar gelang de omstandigheden dit noodzakelijk maken, volgt een geleidelijke tewerkstelling van arbeiders, die binnen de daarvoor gestelde grenzen voor de werk verschaffing in aanmerking komen. a moet ge hebben en houden voor hetgoen om U hoon geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte HET HAARLEMSCHE ELFTAL. Het Haarl. Elftal dat z»! uitkomen in de I stedenwedstrijden op 29, 30 en 31 Augus- J tus a.s, is als volgt samengesteld: Het lid der Eerste Kamer, jhr. W. C. de Jonge, heeft de volgende vragen tot den minister van Financiën gericht: 1. Is het juist, dat de :net het toezicht op de uitvoering der Rijwielbelastingwet be laste rijks- en gemeenteambtenaren zoowat medio Augustus j.l. begonnen zijn met de berijders van belastingplaatjes-looze rijwie len tc waarschuwen aan bun verdichtingen te voldoen, zooals steller dezer vragen zelf ejyoer? 2. Is het den minister bekend, dat onder deze gewaarschuwden er zijn (en denkelijk heel wat) die reeds in Juli j.l. aan hun ver plichtingen om de belasting te betalen en dus een plaatje te koopen voldeden? 3. Is het den minister voorts bekend, dat verscheidenen van deze onder 2. bedoelden hun belastingplaatje niet aan hun(ne) rij wielen) bevestigd lieten, toen hun bleek, dat: a. na 1 Augustus j.l werd toegelaten om zonder belastingplaatje een rijwiel te be rijden; b. juist door dit uitstel de kans op ont vreemding van genoemd plaatje zooveel grootcr werd door degenen, wier wetsont duiking werd toegelaten ten nadeele der genen, die aan het wettelijke voorschrift in zijn geheel voldeden, aangezien al is een rijwiel moeilijk mee te nemen, voorzien zijnde van een goed slot zulks absoluut geen invloed heeft op de mogelijkheid van ontvreemding' van een zelfs aangesoldeerd, aangeringd of hoe dan ook vastgemaakt be lastingplaatje. Begrijpt de minister dat door zijn schijn baar lankmoedige, doch inderdaad hoogst onbillijke uitvoering der Rijwielbslasting- wet, de prompte betalers geschaad en de nalatigcn beoordeeld worden 5. Zoo je, is de .minister dan bereid om zonder uitstel af te kondigen, dat op „dien en dien" datum ieder bekeurd zal worden, die een rijwiel berijdt zonder plaatje of be wijs van vrijstelling, enz.? De 9e October 1874 werd te Bern de We- reldpostvereeniging gesticht. Op 9 October a.s. zal het dus 50 jaar geleden zijn, dat men het groote nut van onderlinge samenwerking en wederzijdsche kennisname van de ver schillende maatregelen ter bevordering van het postverkeer erkennende, tot het verbond onder den naam van „de Wereldpostver- eeniging" bekend, overging. Aanvankelijk sloten zich 13 landen bij de Vereeniging aan, waaronder ook Nederland. Zooals bekend werd de zetel van de Vereeniging gevestigd, te Bern. De Zwitsersche postadministratie zal ter gelegenheid van het 50-jarig jubilé twee soorten postzegels uitgeven, t.w. van 20 en van 30 centimes. Beide zegels, die van 20 cms. in rood, die van 30 in blauw, zullen een verschillende afbeelding dragen van het oude Standesrathaus, het huis waarin het oorspronkelijke internationale verdrag 50 jaar geleden werd geteekend. Het „Hbld." kan nog mededeelen, dat bij de heropening van den postchèque- en giro dienst (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk beperkt, later telkens uit te breiden aantal rekenin gen) alleen stortingen, giro's en cheques zullen worden toegelaten. Lokale rekeningen zullen vervallen. Automatische overschrij vingen, postcredietbrieven, bijschrijvingen van bedragen, welke de post-administratie aan rekeninghouders heeft te betalen wegens postwissels, auitantiën, enz., gelegenheid tot spoedbehandeling, verrekening in giro van te betalen quitantiën, postabonnementen, busrecht, enz., worden, althans voorloopig, niet uitgevoerd. Wanneer de dienst eenmaal regelmatig loopt zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze faciliteiten weer moeten worden ingevoerd, en zoo ja, welke. Het is n.l. in de praktijk gebleken, dat sommige dezer faciliteiten voor het publiek wel erg gemak kelijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moeilijkheden. Daarom meent men de wederinvoering van deze faciliteiten in nadere overweging te moeten nemen, al thans den dienst bij de heropening niet het gevaar van nieuwe moeilijkheden erdoor te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude afre keningen weer in eere zullen worden hersteld. Met de afschaffing van de machines verval len ook de vieze afrekeningen op carbon papier. Zooals vroeger, worden op de af rekeningen voortaan weer vermeld het ope ningsbedrag, de af- en bijschrijvingen en het slotbedrag van den dag. Het blad vernam ten slotte, dat het aantal aangeslotenen bij den dienst door opzegging van de zijde der rekeninghouders met 1300 en door opzegging van de zijde van den dienst met ongeveer 2500 is verminderd, zoodat het in totaal bij de heropening ongeveer 4000 minder zal bedragen dan bij de tijde lijke sluiting. Mgr. v. d. Wetering mocht ter gelegen heid van zijn gouden priesterfeest dezer dagen een eigenhandig geschreven schrij ven van Z. H. den Paus ontvangen, waar in Z. D. H. geluk gewenscht wordt met zijn priesterjubileum en waarin Z. H. her innert aar, het vele wat door Z. D. H. den Aartsbisschop is tot stand gebracht, voor namelijk drie werken, met name de res tauratie van het Klein-Seminarie, de Ka tholieke Universiteit, die onlangs te Nijme gen geopend werd, en het beroemde St. Antoniusgasthuis in Utrecht. Onder den stroom van telegrammen, die Dinsdag door den jubilaris werd ontvangen bevond zich ook een telegram van de te Fulda vereenigde Duitsche bisschoppen, waarin Z. D. H. van liarte geluk wordt ge wenscht met zijn gouden priesterfeest. Het telegram was getcekenl door Hunne Emi nenties kardinaal Bertram, van Breslau en kardinaal Schulte, van Keulen. Bij den aanvang der receptie werd door den Proost van het Kathedraal Kapittel, mgr. dr. Schaepman, namens dc geestelijk heid van het Aartsdiocees en de geloovi- gen, het woord gevoerd. De president van Rijsenburg complimen teerde Z. D. H. in hartelijke woorden met het zeldzaam feest en bood namens de geestelijkheid en de geloovigen een porte feuille met inhoud aan, waarvoor mgr. zelt de bestemming zal aanwijzen. Aanwezig waren nog kolonel Evers en dr. Th. Verhoeven In den loop van den namiddag kwamen ten paleize van den Aartsbisschop o. m hunne gelukwcnschen aanbieden: Z. Exc. Mgr. Césare Orsenigo, Internuntius te 's Gravenhage; het Metrapolitaan Kapiitel van Utrecht: Hoogeerw, Paters Provinciaal der Augustijnen, Minderbroeders, Domini canen. Redemptoristen; Miss. van het H. Hart; Carmelieten; Jezuïeten. De Deken van Oldenzaai, J. H. Scholten: van Hengelo, J. A. Berendsen; van Amster dam, P. Stroomer: vertegenwoordigers van het Klein-Seminarie. Het bestuur van den Pricsterbond in Ne derland; de rector-directeur van dc Kweek school te Hilversum, W. van den Hengel; dc algemeene overste van het St. Gregorius- huis; de algemeene overste der Zusters van O. L. Vrouw; de algemeene overste der Zusters Dominicanessen; de algemeene over ste der Zusters v. den H. Joseph uit Amers foort; de pastoor van de St. Augustinuspa- rochie en kapelaans; de prior der Carme- lieten van Zenderen; de overste der Mis sionarissen van het H. Hart; de overste van het St. Andreasgesticlit; de overste van het St. Antoniusgasthuis; de overste der Zusters Franciscanessen; de overste van het Wees huis; de commissaris van het H. Land, ir. Aug. Bulten; het bestuur Aartsbisschoppel. Museum; dc minister van A., II. en N., P. Aalberse; de voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, baron van Voorst lot Voorts; de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. dr. Kooien; de Commissaris der Ërzaakt door branden, snijden aten, builen en insectenbeten ijk behandelen met AKKER'* Koningin in de provincie Utrecht, mr. 'sJa cob; het gemeentebestuur van Utrecht; di Tweede Kamerleden J. B. van Dijk, Knigge, Kuiper; jhr. W. Bosch van Oud-Amelisweerd en de heer Van Spanje; leder. Ged. Staten der Prov. Utrecht; de heeren J. v. d. Wurf en De Goey. leden Prov. Staten v. Utrecht. Het hoofdbestuur der St. Radboudstich- ting; Curatorium en Senaat der R.-K. Uni versiteit; voorz. Th dol. Faculteit prof. De Lengen Wendels O. P.; prof. J. A. Paimans; prof. dr. J. Hoogveld; prof. dr. Ligtenberg. O F, M.; de Duitsche Consulaire ambtena ren; bestuurderen van de R.-K. Artsenver- eeniging; Alg. R.-K. Werkliedenvereeniging; Federatie Werkliedenbonden; Dioc. Bond v. Werkliedenvereenigingen; Diocesane R. K. Vrouwenbond; Kalh. Jonge Werkgeversver- eeniging; Ned. R.-K. Middenstandsbond; hoofdbestuur van de Hanze; Ned. R.-K. Boerenbond; Unie van R.-K. Sludentenver. „Veritas"; Ned. R.-K Journalistenvcreeni- ging; directie en redactie „Het Centrum redactie „Ons Noorden"; directie en hoofd redactie „De Tijd"; directeur „De Maas bode"; redactie „Gregoriusblad"; redactie van het „Archief van het Aartsbisdom"; Ned. Klokken- en Orgelraad; hoofdbestuur Ned, Gregoriusvereer.iging; Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius'Liturg. Ver. in het Aartsbisdam; Indische Missievereeni- ging; Katholieke Club; Leovereeniging; R.-K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef' R.-K. Vakbureau; Ned. R.-K, Tcxtielarbeidersbond „St. Lambertus"; N. R.-K. Onderofficieren- bond „St. Martinus", aid. Utrecht; R.-K. Militairenvereeniging; Sobriëtas; Kruisver- bond; Mariabond; Centr. besturen Kri'.isver- bond en Mariaver.; Mariavereen. St. Augus- tinus en Monica; bestuur en conrector Boni- faciusvereeniging (Lyceum); Bissch. Inspect. Bijz. I., O W. de Jong; insp. L. O. in de Insp. Amersfoort L. W v Loon; hoofdbestuur R.-K. Bijz. Onderw. en Onderwijzeressen „St. Lebuinus"; Federatie Algem. Dioc. Ver. van R.-K Bijz. Onderw. in Nederland; St. Gregoriusver. Ver. van Hooiden van R.-K. Bijz. Scholen in het Aartsbisdom; R.-K. Ver. van Pers bij het Nijverheidsonderwijs. „St. Bernardus"; afgevaardigden van de scholen van Utrecht, staande onder het bestuur van het Aartsbisdom; Nea. R.-K. Volkszang; Aid. Utrecht van de St. Lebuinusvereeniging; de Handelsreizigersvereen. „St. Christofiel de R.-K. Bouwpatroons de R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen; R.-K, Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden; Ned. R.-K Reisvereeniging; voorzitter van Aalberse; Ned. R.-K. Bond van Post-. Tel en Telefoonpersoneel „St. Petrus R.-K. Grafische Bond; R.-K. Vereen, van Stoom- Tapijtfabrikanten; aid. Utrecht R.-K. Vrou wenbond; Ned. R.-K. Metaalbewcrkersbond; Collectantencollege van ,,St. Gatharina"; Bibliotheek van „St. Catharina". Des avonds had een grootsche huldebe- tooging plaats, n.l. een optocht met défilé voor het aartsbisschoppelijk paleis in de Maliebaan. Aan die huldebetooging werd door alle katholieke vereenigingen met banieren vaandels, lampions en transparanten deelge nomen. Bij het défilé trad Mgr. v. d. Wetering uit zijn paleis naar buiten en nam plaats op de met zijn wapen versierden zetel. Op zijn borst flonkerde het gouden bisschopskruis en schitterden de kleuren van het brcede lint van den Nederlandschen leeuw. Het „Ecce Sacerdos" klonk door de avondstilte, prachtig en drong de duizenden tot eerbie dig luisteren. Door het koor werd daarop nog een Lan- date Domine van Winnubst gezongen en dan dankte Z. D. IJ. den energieken koor leider en voegde den zangers toe, dat hij hun oprecht dank zegde voor de hulde en den schoonen zang en dat hij gaarne bereid was hun daarvoor wederdank te brengen. EXLOO (Drente), 19 Aug. Hedenmiddag had alhier een droevig ongeluk plaats. De 35-jarige arbeiden G, Jolin, wonende te Noord-Barge, was bezig met het graven van een put bij de woning van den veearts J. W. Thijn, alhier. Toen hij op circa 5A M. diepte was, stortte plotseling een groote hoeveelheid zand naar beneden, waaronder Joling werd bedolven. Hoewel direct werd begonnen met het verwijderen van den grond, duurde het ongeveer 2A uur, voordat Joling werd gevonden. Hij was inmiddels reeds gestikt. Dc oB* gelukkige was gehuwd. LONDEN, 19 Aug. Uit Fransch-Indo- China wordt gemeld, dat het vliegtuig va# majoor Zanni de Argentijnsche wereldvlie ger, toen hij naar Kanton wilde vertrekken, omgeslagen is. Het ongeval is te wijlen aan den weeken grond tengevolge van de vele regens. Noch majoor Zanni, noch zijn mechanicus werden gewond. Het vliegtuig is defect. BERLIJN, 19 Aug. De Ministerrad* heeft de wetsontwerpen inzake dc Emissie- bank en de industrieele obligatie goedge keurd. De Minister-presidenten dei afzon derlijke landen hebben het rapport der Duitsche delegatie ter Londensche confe rentie bestudeerd en zullen hun regcerin- gen advies uitbrengen. LISSABON, 20 Aug. Nabij Saska(?J ziin twee treinen met elkaar in botsing ge komen; 6 personen werden gedood en ver scheidene gewond. PEKING, 19 Aug. Nabij Kaïrcng zij» 400 huizen ien gevolge van de overstroo ming verwoest. Er zijn vele slachtoffers. SALONIKI 19 Aug. Grieksche troe pen hebben in de nabijheid van Ghevgueü Bulgaarsche Comitadji aangevallen en op de vlucht gedreven. WOERDEN, 20 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 470 partijen, le kwal. 6873, 2de kwal. 6065; met rijksmerk 6273. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3