WW schOl II m ONZE Van alles en van overal. Ontdekte misdaad. RADIO- 1 OMROEP, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 20 Augustus 1924 'W -ri In afwachting van wat de Duitsche Rijksdag, nu de regeeringspartijen niet tevreden en de oppositie zeer ontevreden zijn over de resultaten der Londensche Conferentie, omtrent de uitvoering daarvan beslissen zal. Onder de Radio-berichten: De kans op aanneming der Londensche overeenkomst in den Duitschen Rijksdag stijgt. De moeilijkheden tus- schen Egypte en Brittannië inzake den Soedan. 6E1. 381 TEIL SERlfiHTER. AANVAL VAN OPSTANDELINGEN OP EEN TREIN. 1 Na het Intern, Eucharistisch congres. Missiebischop gedecoreerd. FEUILLETON. DAGELIJKS. 43. Er moet in den Haag een nieuw zieken huis van het Roode Kruis komen. Al in 1910 is het begin gemaakt en ja. t klinkt wel gek, maar niettemin is het 'ïoo toch is het begin er nu nóg niet. Het echte begin tenminste niet, al is er ook al veel voorbereidend werk gedaan. In 1910 namelijk is er een commissie be noemd, die tot taak had, de middelen bijeen te brengen om voor het oude ziekenhuis van het Roode Kruis te 's-Gravenhage een nieuw in de plaats te stellen. In 1912 was men zoover dat met de gemeente een over eenkomst was aangegaan betreffende het terrein, waarop het nieuwe gebouw zou ver rijzen, maar eer het zoover was dat met dan eigenlijken bouw kon worden begonnen, brak de wereldoorlog uit. Oorlog! Dat woord zet bij het Roode Kruis alles in volle actie. Dan moet er gewerkt worden, veel gewerkt, dan is er geld noo- dig, veel geld en er is natuurlijk geen sprake van, dat in zulk een tijd gedacht kan wor den aan het vreedzame werk, dat de bouw van een ziekenhuis toch is. Ons uitstel tot na den oorlog, die, zoo dacht toen iedereen, wel gauw zou zijn afge- loopen. Maar hij was niet gauw afgeloopen, duurde integendeel heel lang; meer jaren dan men aanvankelijk maanden had verwacht en ge hokt. over ik indertijd schreef, bezocht hebben zullen daar zeker het groote poppenhuis I Merletti van de Haagsche kant-firma „La Belle Dentière" hebben bewonderd. De verlotingscommissie was zoo gelukkig, dat van die firma ten geschenke te ontvangen en toen lag het voor de hand, dat de ver loting er een zou worden voor kinderen, dat wil zeggen, de loten zullen wel gekocht worden door de groote menschen, maar de prijzen zijn allemaal dingen waarmee men kinderen een genoegen kan doen. Twee honderd prijzen heeft men bijeen gekregen en daaronder is I Merletti de hoofdprijs. Dit prachtige poppenhuis bevat een keuken, een eetkamer, een salon, een heerenkamer, een slaap-, kleed- en badkamer. Alles volledig gemeubileerd. In de verschillende vertrek ken zijn echte kanten gordijnen, kleedjes, spreien, kussens enz. enz. Zelfs electrisch licht, telefoon en centrale verwarming ont breken niet en een Roode Kruis-zuster is zoowaar aanwezig voor het geval dat de elegante vrouw des huizes eens ziek mocht worden! Waarlijk, een bij uitstek geschikt speel goed voor kinderen. Ze kunnen de meubel tjes verzetten, de gordijnen tegen de groote schoonmaak wasschen en weer ophangen. Ze kunnen er den heelen dag mee bezig zijn en er zich heerlijk mee vermaken. Wat er al niet in staat! Het zou eenvou- .0:'ï: Het Poppenhuis I. Merletti. En toen eindelijk de oorlog was afgeloo pen. was het nog geen vrede die is fei telijk pas op den laatsten dag der vorige iweek te Londen tot stand gekomen. Daarop heeft evenwel het nieuwe zieken huis niet hoeven wachten wèl op wat fcnders. We weten het allemaal, hebben het alle maal helaas aan den lijve gevoeld, hoe door den oorlog alles veel en veel duurder ge worden is en de som die in 1912 voldoende Was, om het R. Kruis-ziekenhuis te bouwen, was dat, toen de oorlog geëindigd was, bij lange niet meer. Zoodat nieuw kapitaal gezocht moest worden. Nu is het baantje van geldzoeker, vooral als het er om te doen is véél geld te vinden, nooit zoo heel gemakkelijk, maar in dien tijd, toen velen hun geld verloren en anderen, die het behielden, of nieuw ver wierven, het angstvallig vasthielden je kon immers niet weten hoe de dingen zich verder zouden ontwikkelen was het al buitengewoon moeilijk. En, hoewel gelukkig van de gemeente 's-Gravenhage een voor schot was verkregen van 880.000, was er toch in 1922 nog een tekort van 150.000. En wat men ook gedaan heeft om die laatste anderhalve ton bijeen te krijgen, geheel is ze er nu nóg niet. Is het wonder, dat het bestuur van het Roode Kruis dankbaar alle toegezegde hulp om het benoodigde geld bijeen te krijgen aanvaardt en met vreugde het plan vernam van eenige Haagsche dames om een verlo ting ten bate van den Ziekenhuis-bouw op touw te zetten? Met blijdschap werd dit plan begroet en aanstonds zetten de dames zich aan het werk. De dames Harte en Tecklenburg, van Suchtelen van de Haare en I.lssel d? Schepper, die het plan op touw zei'en. vormden zich met mej. Boon Hart- zink en den heer J. Roosenburg (penning- mcester) tot een vcrlotingscommissie en trachtten in de eerste plaats een aantal prij zen voor de verloting bijeen te krijgen. Zii die de tentoonstelling van „Neder- landsch Fabrikaat" te Scheveningen, waar diger zijn te vertellen wat er aan ontbreekt, want dan zou ik alleen maar behoeven te zeggen; Niets. Maar zóó hebben de dames het niet gekregen. Wel hingen er de kanten gordijnen in en stonden er enkele meubel tjes, maar verreweg het meeste is door de dames zelf verzorgd, zelf gemaakt. De een maakte de keurige kussens voor stoelen of sofa's, de ander de beddelakentjes met echte Valenciennes kant, een derde de keu rige miniatuur-boeken voor het boekenrek, enz. En wat niet zelf gemaakt kón worden, werd gekocht of ten geschenke ontvangen. Zoo staat er bijvoorbeeld op de waschtafel een echt Sèvres miniatuur-waschstelletje, dat uit Parijs is gekomen, keurige glazen en kristallen bloemenvaasjes op tafeltjes en schoorsteenen enz. De bedoeling is, dit prachtige poppenhuis eerst zoolang het seizoen nog duurt, ten toon te stellen te Scheveningen, daarna te 's-Gravenhage en vervolgens in Amsterdam en in Rotterdam, waar eveneens dames- comité's zijn gevormd. In elk dier plaatsen zullen dan tevens op straat loten worden verkocht. En nu nog een enkel woord over het zie kenhuis, wat, naar ik veronderstel, elke aan beveling van deze verloting overbodig zal maken. Het zal uit twee gedeelten bestaan; een voorgedeelte, voor de administratie en daarachter, met een iange gang ermee ver bonden, het eigenlijke ziekenhuis, dat in het geheel 145 bedden zal bevatten, waar van 70 voor 1ste en 2de klasse-patiënten. Het gebouw, dat wordt opgetrokken naar de plannen van den architect Ed. Cuijpers, zal namelijk aan alle moderne eischen voldoen. Er zullen twee operatiekamers in komen, een septische en een aseptische, op het dak worden prachtige lighallen ingericht voor zonnebaden, er komt een Röntgen-apparaat in en toestellen voor physische therapie (o.a. hoogtezon) enz. Wel is nog niet bekend welke medici aan het ziekenhuis zullen worden verbonden, maar dat kan ik toch al v/el zeggen, dat de onlangs afgetreden prof. Nolen uit Leiden, heeft beloofd, om gedu rende de eerste moeilijke jaren de leiding op zich te zullen nemen. En nu nog dit. Er wordt wel eens gezegd, dat het hier een Haagsch ziekenhuis betreft, dat dus ook Den Haag maar er voor moet zorgen, dat het tot stand komt. Dit is echter niet geheel juist. Dit Roode Kruis-ziekenhuis is wel degelijk een Nederlandsche instelling, omdat het tot hoofddoel heeft de opleiding van Roode Kruis-zusters, opdat Nederland, in tijden van nood, zal kunnen beschikken over een voldoend aantal daarvan. Ieder die een lot in deze verloting koopt, werkt daartoe dus mee, doet dus een goed werk en, vlot de verloting goed, worden de loten spoedig verkocht, dan zal reeds tegen Kerstmis de verloting plaats hebben en heeft hii dus de kans zijn kinderen als Kerstgeschenk een model-poppenhuis, of een der andere mooie prijzen te kunnen geven. ARTHUR TERVOOREN. De stemming in Duitsch- land tegenover de te Lon den bereikte resultaten is, naar men weet, niet bijster gunstig. Nadat Maandag de delegatieleden met de ministers een Kabinetsraad gehouden had den, ontvingen zij de leiders der coalitie partijen, die na voorlezing van het verslag erkenden, dat de delegatie had bereikt wat er kon worden bereikt. Toch was bij de D. V. P. de tevredenheid niet bijster groot. Des avonds hadden besprekingen plaats met de leiders der D.-nat., de soc.-dem. en de Beiersche Volkspartij. Vooral de D.-nat. toonden zich ontevreden over de resul taten. Heden zal de commissie van buitenl. zaken bijeenkomen. De plenaire rijksdagzit ting wordt Vrijdag gehouden. De rijksregeering verwacht, dat eerst in de tweede helft der volgende week in den rijksdag de beslissing zal vallen. Mocht de rijksdag worden ontbonden, dan zal de op 30 Aug. vastgestelde uitvoering der Londen sche besluiten niet kunnen plaats hebben en automatisch zou dan ook de ontruiming der verschillende punten vervallen. Zooals gezegd, vooral de Duitsch-natio- nalenageeren sterk tegen de Londensche be sluiten. De „Köln. Ztg." neemt hen onder handen over de door hen nu reeds aangenomen af wijzende houding tegenover het resultaat van de conferentie van Londen. Reeds thans heeft de D. nationale Volkspartij het noodig geoordeeld met een verklaring voor den dag te komen, reeds voordat de Duitsche dele gatie nog een enkel woord van toelichting heeft kunnen zeggen. Verschillende van de leidende kopstukken der partij bevinden zich bovendien niet in Berlijn, zoodat aange nomen mag worden, dat het thans gepu bliceerde stuk afkomstig is van een extre mistische fractie, die reeds vaker erin is geslaagd haar wil door te zetten. Met ver bijsterende snelheid wordt verklaard, dat de partij slechts afwijzend kan staan tegen over hetgeen te Londen bereikt is. Ondra gelijk is nog niet hetzelfde als onaanneme lijk. Voor iederen Duitscher is de huidige regeling van het Ruhrvraagstuk natuurlijk ondragelijk, daarover is iedereen het eens; maar of zij den rijksdag onaannemelijk zal voorkomen, weet thans nog niemand. Daar over zullen de fracties, na grondig beraad, moeten beslissen. Ten slotte wijst het blad nog op liet be lang voor de beslissing van den rijksdag van de wijze waarop de Fransche Kamers den arbeid van Herriot zullen beoordeelen. Al zal het parlement den premier waarschijn lijk niet omwerpen, zoo is het toch niet uitgesloten, dat de oppositie een hartig woordje zal spreken. Voorloopig ziet het blad nog geen ontbinding van den rijksdag in het vooruitzicht. De benoeming van Owen Young. De commissie van Herstel zal in den loop van deze week den Amerikaan Owen Young tot algemeen agent voor de schadeloosstellin gen benoemen. Ofschoon Owen Young die benoeming waarschijnlijk slechts voor den tijd V3n drie maanden zal aanvaarden, acht men zijn optreden toch van het hoogste be lang, daar hiermede een begin wordt gemaakt met het toekennen van invloed aan experts. Inmiddels zal men reeds naar een opvolger van Young moeten uitzien, waarbij zich de moeilijkheid voordoet, dat de Commissie van Herstel geen bankier wil benoemen, om dat sommige geallieerden daartegen bezwaar hebben gemaakt. Ook door de Rijnlandcom missie moet het beginsel van arbitrage voortaan toegepast worden. De „Daily Telegraph" legt er den nadruk op, dat in breede kringen der geallieerden de wensch bestaat, dat ook de Rijnland-com missie zich voortaan op een ruimer standpunt zal stellen en het beginsel van arbitrage, dat op de conferentie te Londen heeft gezege vierd, zal aanvaarden. Het blad wijst er op, dat deze commissie, in strijd met de oorspron kelijke bedoeling van het vredesverdrag, in dertijd haar evenwicht en haar objectiviteit heeft verloren door het uittreden van den Amerikaanschen vertegenwoordiger. Thans is de commissie veel te veel een politiek lichaam geworden, v/aarin, zoodra er zich ver schil van meening voordoet en dat is bij iedere principieele quaestie het geval het Engelsche commissielid door de anderen wordt overstemd. Het eenige middel om in dien toestand verbetering te brengen is ar bitrage, zegt de „Daily Telegraph". HET LIJK VAN MATTEOTTI. Volgens „Epoca", zoo meldt het B. T. A., bleken alle edele deelen aan het lichaam van Matteotti ongeschonden. Nergens werd een spoor van verwonding door een kogel of blank wapen aangetroffen. Het lemmet, dat op de borst van het lijk is gevonden, was daar een voudig neergeworpen, nadat het had gediend om de kuil te graven. Uit den toestand van het graf kan worden afgeleid, dat het lijk daar pas enkele dagen geleden is neergelegd. OPSTOOTJES TE NAPELS. Aan de „Giornale d'Italia" wordt uit Na pels gemeld Ten gevolge van het verbieden eener vergadering ontstond een botsing tus- schen fascisten en hun tegenstanders. De ge wapende macht moest tusschenbeide komen. Er werden twee personen gedood en velen gewond. Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt nog over het gebeurde te Napels, dat de fas cisten een aanval deden op de redactiebureaux van de „Mattino" en het correspondentie' bureau „Mondo", maar dat zij werden terug gedreven, Twee burgers zijn gedood zes gewond benevens tien carabinieri, van wie een ernstig. Ook te Rome is in de arbeiders wijk gevochten tengevolge van het optreden van extremistische fascisten. VERKIEZINGS-ONGEREGELDHEDEN Uit Havana wordt gemeld, dat Zaterdag een aantal personen werden gedood en vijf tien gewond bij een schietpartij op een libe rale vergadering te Pinar del Rio. President Zayas heeft honderd conserva tieven ontslagen, werkzaam aan het departe ment van openbare werken. Hij t e chuldigt hen de verkiezing van den tegencandidaat te begunstigen. Om dezelfde reden dreigt hij hooggeplaatste marine- en militaire autori teiten te ontslaan. Uit New York wordt vernomen, dat ge neraal Sanchez aan het hoofd van ongeveer honder Mexicaansche opstandelingen een aanval heeft gedaan op den trein van Mexico naar Vera Cruz. Men liet de locomotief en twee wagons derailleeren, waarbij circa dertig reizigers zouden zijn omgekomen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN AFGHANISTAN. Uit Moskou wordt volgens een V. D. bericht uit Londen gemeld, dat volgens een bericht (uit Tasjkent Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, geheel door rebellen zou zijn omsingeld. De regeeringstroepen zouden van de stad afgesneden zijn. Verklaard wordt, dat de bewegingTgericht is tegen den Emir. De rebellen steunen Ab- doel Karim, die aanspraak maakt op den troon. DE SPAANSCHE CONSUL TE MON TREAL WEGENS SMOKKELARIJ VER OORDEELD. De Spaansche consul te Montreal, de heer Miguel Maluquer, en een Spaansch koop man aldaar zijn elk tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens smokke larij van alcohol en bedwelmende middelen uit Spanje naar Canada. MUITERIJ OP DE BRAZILIAANSCHE VLOOT. Het Braziliaansche ministerie van buiten- iandscfee zaken heeft aan den consul-gene raal vas Brazilië te New York een telegram gezoncfen in verband met de berichten over muiterij op oorlogsvaartuigen op de Ama zone ia de provincie Amazonas. Er zijn, zoo wtsdt gemeld, drie schepen de Amazone opgezonden om den opstand te dempen. De moeilijkheid ons berichten te verkrijgen is veroorzaakt doordat de opstandelingen de kabels twsschen Manaos en Para hebben doorgesneden. De Braziliaansche regeering beschouwt de muiterij als van weinig be lang. EEN DRIJVENDE BAR. Volgens een bericht van de New York „Herald and Tribune" ligt een oceaan- stoomer, die de Britsche vlag voert, gean kerd op 15 mijl van de Amerikaansche kust; het schip dient als reusachtige drijvende bar voor degenen, die met hun jachten of andere schepen langs komen. Volgens de beschrij ving is het vaartuig geheel ingericht als ca baretschip, met een ouderwetsche Ameri kaansche bar, een danszaal met jazz-band en optredende artisten. Het ligt buiten de drank- verbodsgrens voor anker met tal van par ticuliere jachten in de nabijheid en er wordt drank verkocht voor den prijs van een tot twee en een halven dollar per glas, benevens vijf dollar, „om de kosten te dekken." De autoriteiten hechten niet alle geloof aan het verhaal, doch Merrick, de directeur van het drankverbod, is geneigd het voor waar aan te nemen. De kustwacht verklaart, dat zij het schip moest gezien hebben als het ge regeld daar lag. De drankverbods-autoriteiten vragen zich, als het verhaal juist is, af of er internatio nale rechten bij betrokken zijn. Betoogd wordt, dat ieder, die uit New York brand stof of andere benoodigdheden aan het schip verstrekt, aansprakelijk zou kunnen worden gesteld, en dat de V. S. de bevoegd heid hebben te voorkomen, dat personen zich aan boord begeven zonder uitklarings- papieren. Het onlangs tusschen Groot-Brittannië en de V. S. gesloten verdrag staat de inbeslag neming toe van een schip binnen een uur varen van de kust, zoodat met een snellen jager een schip op 15 mijl van de kust daar tegen niet gevrijwaard zou zijn. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt nog, dat de kustwacht meldt niet in staat te zijn het drijvende cabaret te vinden. Het zoeken duurt voort. m Waardc%rend schrijven van Z. D. K* Mgr. A. J. Gallier. De voorzitter van het Comité voor gods dienstige Plechtigheden, de Zeereerw. heer Pastoor F. M. K. van Kersbergen te Amster dam, mocht na afloop van het Eucharistisch Congres van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, navolgend eigenhandig schrijven ontvangen. Reverende Pastor, Van harte gefeliciteerd met het heerlijk verloop van hetgeen door u maandenlang met veel arbeid is voorbereid, opdat niet alleen de groote plechtigheden goed zouden worden gevierd, maar ook de tallooze pries ters dagelijks de H. Mis zouden kunnen lezen. Nu ik zie, dat gij in de groote verslagen niet zijt opgemerkt, behalve in het voorbidden van het rozenhoedje, dacht ik aan de verge lijking, die in een dergelijk geval eens is ge maakt: „Het gaat altijd zoo: de hei-fundee- ring waarop tenslotte alles rust, gaat dén grond in en men ziet alleen wat die fun deering draagt, en alleen dat wordt bewon derd." Het zou mij dan ook zeer hinderen, als ik niet gewoon was, erg te vreezen, wanneer iemand voor zijn arbeid zeer geprezen wordt, dat Onze Lieve Heer Zeggen zal: „Recepisti mercedem tuam." Die vrees heb ik nu in het geheel niet, en daarmee wensch ik u geluk. UEerw. dv. D. in Christo t AUGUSTINUS JOSEPHUS Bisschop van Haarlem. De Fransche regeering heeft het Kruis van het legioen van eer geschonken aan Mgr. Grouard, van de Congregatie der Oblaten van Maria Onbevlekt Ontvangen, titulair- bisschop van Ibora en vicaris-apostolicus van Athabaska, in het uiterste Noorden van Canada. Deze missie-bisschop is de oudste der nog dienst doende missionarissen en heeft reeds meer dan 63 „dienstjaren" achter den rug. Hij is 84 jaar oud. Eenige maanden geleden nog stak de grijze prelaat den Oceaan over om een bezoek aan Rome te brengen en het kapittel zijner Con gregatie bij te wonen. 63. .Och! ik weet het zelf niet." „Hoe? Weet je dat zelf niet?" „Och neen! mijn meester is zoo rijk en too edelmoedig, dat hij mij steeds geeft, tonder te tellen." „Waarachtig, kameraad, ik maak je mijn compliment!" „Zou je mij ook geen plaats bij je mes ter kunnen bezorgen?" „Ik weet het niet; misschien wel." „Inderdaad? „Op mijn woord, daar zullen wij straks onder het eten wel eens nader over spreken. Je bevalt mij heel goed, kameraad." Een uur daarna zaten Rodille en de kamer dienaar van Vlieg in de wind in de voor hen in orde gebrachte kamer aan tafel. De restaurateur had zichzelf overtroffen; alles was even fijn en lekker. De wijn munti; uit door kwaliteit, doch vooral door kwan titeit. „Is dat je dagelijksche manier van leven?" vroeg Lorrain lachend. Rodille nam een air van onbeschrijfelijke zelfgenoegzaamheid aan. „In de keuken van mijn meester eet men beter dan hier," sprak hii. OVERPEINZING VAN BOER KRELIS. Boer Krelis heeft 'n heele poos naar zijn bijenkorven staan kijken en wendt zich nu met een zucht af. Als het nou eens net andersom was.... als nou we kippen eens honing maakten en de bijen eieren legden't zou toch dek. selsch aardig zijn! ONDER BALIEKLUIVERS, Eerste baliekluiver: „He, ouwe jongen, wat heb ik va nje gehoord? Ben je gisteren in de gracht gevallen?! Tweede dito: Kon ik het helpen? Als ik nog eens in den Raad kom, stel ik vast vooi alie grachten te dempen waar 'n kroeg is. VOOR DE RECHTBANK. President: „Wat ben je?" Beklaagde: „Een psychologisch raadsel, edelachtbare." CONTRADICTIO IN TERMINIS, Een meneer ligt aan het strand op den rug uitgestrekt. Zongeblakerd, heelijk lui en nonchalant. „Wie is dat?" vraagt een wandelaar. „Een inspecteur van den arbeid." NIET NOODIG. „Maar Anna," sprak mevrouw, „je hadt toch eerst een krant op de sto^l kunnen leggen, voordat je er op ging staan!" „Och, waarom, mevrouw?" zei de diensik bode. „Ik sta hoog genoeg zoo." UIT MEXICO. Een begrafenisstoet ging door de straten van een dorp in Mexico, toen in de nabijheid een tweetal schoten vielen. Een der bidders liet den stoet in den steek en rende den hoek om. Even later kwam hij glimmend van genoe gen terug: „Twee begrafenissen afgesloten zei hij en pakte weer zijn punt van de slip. van de voor on« land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15— 8.30 v.m.; 1010.12 v.m,; 11.3011.55 v.m.; 12,15—12,30 n.m.; 1,05—1,40 n.m.; 3—3,30 n.m,; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1,30=1.4522.152.3,0 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit bet Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel*. Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B. M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M, Aberdeen 2 B D, op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05, n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. door N ic uwsb erich ten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriën. Eiffeltoren F. L. 2600 M, 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursveislag 6.307.15 n.m. concert, 11.2011.25 n.m en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Paristen 340 M.t Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert. Brussel S. B. R, - 265 M. - 5.20—6.20 n.m. en 8.351020 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A, V. 1100 M. 5.1P n.m. Weerbericht K önigswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.—6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.20—9.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.5012.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven; Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M, Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u-i 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op apdere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Schevejiingen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nader vermeld worden. „Onmogelijk!" „Op mijn woord van eer! zoo waar ik Comtois heet." „Aha! heet je Comtois?" „Ja; om je te dienen." „Welnu, ik herhaal mijn verzoek, Zojg, dat ik bij je meester ir. dienst kom." „Daar zullen wij straks wel eens over spreken." „Waarom nu niet?" „Je schijnt erg veel haast te hebben. Ben je buiten betrekking?" „Neen; ik heb er een," „Dan toch geen goede, daar je zoo wilt veranderen." „Wat zal ik je zeggen? Ik dacht, dat mijn dienst heel goed was, maar sinds ik jou heb hooren spreken, ben ik van gedachte veranderd, en zij komt mij thans maar heel middelmatig voor." „Wat is je heer voor een man?" „01 hij is zeer rijk." „Van goede familie?" „Wel zeker; hij is burggraaf." „En hoe heet hij?" „Burggraaf de Coursolles." Het bewegelijk gelaat van den gewaanden Comtois drukte de grootste verbazing uit. Het half gevulde glas ontviel aan zijn hand en de inhoud vloeide over het tafellaken. „Welnu, wat overkomt je?" vroeg Lor rain. „Wat zei je daar? noem dien naam nog eens." riep Rodille uit. „De burggraaf Hector de Coursolles." „Ik heb het dus toch goed gehoord. Wel, dat is al een zeer wonderlijk toeval!" ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. „Een allerwonderlijkst toeval!" herhaalde Comtois, wiens verbazing steeds toenam. „Ja, dat moet ik zeggen." „En waarom?" „Je kunt er je op beroemen, kameraad, een geluksvogel te zijn." „Ik?" „Ja jij! Je bent een dier gelukkige ster velingen, tot wien de fortuin in den slaap komt," „Druk je toch duidelijk uit, bid ik je. Ik begrijp geen woord van hetgeen je daar zegt." „Schenk mij dan al u aandacht." „Die heb je reeds, kameraad. Ik luister met open ooren," „Vooreerst, verbeeld ie, men heeft mij belast, direct naar het huis van de Cour solles de woning van je meester, te gaan." „Je hadt hem dus iets te zeggen?" „Aan hem? volstrekt niets!" „Aan wien dan?" „Aan jou." „Och kom! je steekt den draak met mij." „Ik houd nimmer iemand voor den gek." „Dus hadt je inderdaad een boodschap voor mij?" „Ik was belast, je een belangrijke mede- deeling te doen, waarvan je fortuin af hangt" „Wanneer mijn fortuin er van afhangt, stem ik bij voorbaat in alles toe. Ik heb nooit iets tegen mijn belang gedaan. Laat ons zien, kameraad, wat is er aan de hand?" „Je zult het dadelijk weten, maar vóór alles moet ik je eenige vragen doen." „Ga je gang maar; ik zal eerlijk antwoor den." „Sinds hoelang ben je in dienst bij mijn heer de Coursolles." „Sinds hij van zijn reizen terug is en zijn eigen huis heeft ingericht." „Dat wil zeggen?" „Sinds ongeveer zes maanden." „Wie heeft je bij hem geplaatst?" „Niemand, Ik heb mijzelf aangeboden en daar ik goede getuigschriften had. heeft hij mij dadelijk aangenomen." „Hoeveel verdien je?" „Zeshonderd francs." „Dat is niet veel." „Men neemt wat men krijgen kan." „En de voordeelen?" „O, die zijn er niet veel. Ik word nooit belast met iets te gaan koopen en mijn meester betaalt zelf de leveranciers." „Komaan, kameraad, ik zie, dat je ge lijk hebt met uwe dienst als niet zeer goed te beschouwen. Nu nog eene vraag, de laatste." „Welke?" „Wordt je door den burggraaf goed be handeld?" „O ja, heel goed. Hij is een best mensch en de dienst is bij hem in het geheel niet onpleizierig." „Dat neemt niet weg, dat je hem gaarne zult verlaten." „O, zeer gaarne, wanneer ik maar een betere dienst vind," „Dat is genoeg, nu begrijpen wij elkan der. Thans kunnen wij samen spreken." „Ik wensch niets liever." ,Je hebt zeker wel hier of daar op het land de een of andere oude. bloedverwant?" „Ik heb een tante, die te Pont-Oise woont." „Welnu, je tante is zeer ziek." „Mijn tante Grelu!" „Juist, je tante Grelu. Zij is er slecht aan toen en kan elk oogenblik komen te ster ven." „Goede hemel, wat zeg je daar? En waarom hcefi 'men het mij niet laten weten? „Men heeft het u laten weten." „Neen, dat is niet zoo." „Jawel men heeft u gisterenavond ge schreven, om u te laten weten, dat die brave vrouw u wenschte te zien en op u rekende, om haar de oogen te sluiten en hare nalatenschap in ontvangst te nemen. Je hebt zoo juist haar brief ontvangen." Lorrain keek Rodille aan met een blik, die duidelijk zeggen wilde: „Een van ons beiden is gek geworden, jij of ik!" Rodille glimlachte, „Beste vriend," zeide hij, ,die brief heeft nooit bestaan voor jou, maar hij moet be staan voor je meester. Luister nu goed wat ik zal zeggen. Van avond als de burg graaf thuis komt, moet je hem met tranen in de oogen aanspreken, je moet hem op bewogen toon meedeelen, dat je eenige bloedverwante op sterven ligt, dat zij )e wenscht te zien en dat je een verlof van actb dagen vraagt." „De burggraaf kan niet zonder knecht blijven en zal mij geen verlof toestaan- „Integendeel, hij zal het u zonder tegen spraak toestaan, want je moet hem voor stellen, je door een van je vrienden te doen vervangen." „Maar door wien? Wie duivel wil ic' dat ik daarvoor zal vinden?" „Die persoon is niet ver te zoeken; >k zal het doen." Lorrain sloeg zich voor lipt hoofd, vuld® zijn glas, dronk het uit en begon hartelijk te lachen. „Ha! ha!" riep hij uit, „nu zie ik h® Sinds een half uur zit je mij voor den êek te houden, maar ik ben een goede jongen en je trakteert veel te royaal, dan dat ik er boos om zou worden. Ga maar vcmjL; kameraad, ga maar voort, zoo lang je wilt* „Ik geef je mijn woord van eer," zel<\, Rodille ernstig, dat ik niet met je _sP°f-.< „Je wilt dus inderdaad de betrekking bl> mijn meester van mij overnemen! „Ja, „Dat is onmogelijk." „Waarom?" (Wordt vervolgd')

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6