Bij een onderscheiding. Ingezonden Mededeelingen Donderdag 21 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15819 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad J. W. A. BEYNES. De heer J. W. A. Beijnes is door Z. H. den Paus benoemd tot Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Groote, Agenda 22 Augustus Het jaarverslag van het Gemeente-Gasbedrijf. In memoriam Mgr. J. J. Graaf. 75 cents per regel. 40-Jarige echtvereeniging. De Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht". Alison's Custard Powder. Jubileum C. de Jager. De Congresfeesten in Haarlem. De Baten voor het St. Franciscus- Liefdewerk. Tramstoringen te Haarlem en Bloemendaal. „Scheybeeck.' J. J. WEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Jubilea. Jhr. Mr. Dr. A. Röell.* Voor het krantenmannetje. „Weldadigheid naar Vermogen". Brood Per weelc 0.25 Per kwartaal 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Haarlem en Agentschappen: De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. Adverfentiën 35 cents per re get Bij contract belangrijke korting. Adverfentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 c*" per regel; op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Het behoort tot de geregelde, bijna da- gelijksche werkzaamheid van den journalist, om de verdiensten van land- en stadgenooten te bezingen bij gelegenheid van een jubi leum, een benoeming of een onderscheiding. Vaak is de persoon, dien hij eeren moet, hem slechts bij name bekend en gaat zijn lofdicht uit plicht hem niet al te gemakkelijk af. Van daag is het tegendeel het geval. Maar zel den hebben wij ons met zooveel graagte en van heeler harte aan die taak gewijd als he den, »u wij de zeldzame en eervolle onder- scheiling mogen vermelden van den heer J. W. A. Beynes tot Commandeur in de orde van den H. Gregorius. Wij zouden talrijke redenen kunnen op sommen, waarom wij ons zóó zeer om dezen nieuwen Pauselijken ridderslag verheugen. De voornaamste lijkt ons wel deze, dat door deze benoeming een Katholiek van den ouden, echten, zuiveren stempel wordt ge- eerd; dat hier in luister wordt gezet de Roomsche deugd, welke steeds gepoogd heeft hare vele goede werken angstvallig verborgen te houden, alle menschelijken lof en roem schuwend, tot doel slechts kiezende de eere Gods. Heel het lange en rijke leven van dezen Katholieken Haarlemmer staat voor deze uit spraak borg. Wie is er in de stad en in den wijden omtrek, die niet uit eigen ervaring, uit overlevering of als vereenigingsman weet te getuigen van den grooten milddadigheidszin van dezen voorbeeldigen Katholiek? Kwam er één nieuwe stichting zonder zijn steun tot stand? Telde hij niet steeds onder de eer sten, op wie een beroep werd gedaan, wan neer de Katholieke charitas of de Roomsche solidariteit weer een nieuw middel had uitge dacht om nooden te lenigen; wanneer de nieuwe tijd nieuwe behoeften schiep en voor zieken of armen, voor onderwijs, geestelijke ontwikkeling van minder bedeelden, voor missiewerk of wat ook steun en hulp noodig was? En toch, ofschoon in heel Roomsch Ne derland bekend, hield hij zich zelf steeds ép den achtergrond. Ofschoon als groot-in dustrieel en man van klaar verstand aange wezen voor leidende openbare functies, liet hij zijn adviezen liever door anderen uitdra gen. Wij weten hem eere-lid van de Haar lemsche R.-K. Kiesvereeniging, kerkmeester van de Sint Jozefparochie, voorzitter van de R.-K. Schoolvereeniging uit welke titels slechts voor 'n weinig blijkt, waar zijn belang stelling heenging. Maar buiten deze stille functies, waarvan men zonder gerucht naar buiten, zooveel voor kerk en -chool pracs- teeren kan, trof men dezen bescheiden Ka tholiek weinig in het openbaar. Mogen wij echter zijn verdiensten afmeten naar wat Hij. deed voor een der voornaamste Katholieke werken in den modernen tijd, de Roomsche pers, dan zijn de grenzen r.iet gemakkelijk te frekken. Van den snellen bloei derHaarlemsche persvesting met drie Roomsche dagbladen in Haarlem, Alkmaar en Gouda, me! een Katho lieke Illustratie, die welhaast in alle Room sche gezinnen van Nederland wc'.-'Üjks met graagte wordt gegrepen, met al die massa Roomsche lectuur in periodieken, week- en maandbladen en brochures, die onze persen onafgebroken in tienduizenden exemplaren afleveren, voor dat groote Roomsche pers kasteel mag de heer J. W. A. Beynes zich den grondlegger, den steeds toegewijden en nimmer verflauwenden bestuurder noemen. Wij weten, dat wij met dezen lof niet >n zijn geest handelen. Doch al te weinig is zijn naam in de kolommen onzer courant ge noemd, dan dat wij ons deze zeldzame gele genheid willen laten ontglippen voor een woord van hulde, waarmee zijn groote ver diensten bij lange na nog niet zijn geteekend. Wij keeren echter naar ons uitgangspunt terug: wanneer wij ons om talrijke redenen over deze zeer eervolle onderscheiding door Z. H. den Paus verleend, zoo van harte verheugen, dan is dat vooral omdat wij daar in een hulde zien aan een Katholiek avant tout, wiens mannelijk geloof en aiepe gods dienstzin 'n voorbeeld zijn voor heel zijn om geving, wiens eerlijkheid en oprechtheid als gesymboliseerd zijn in de fiere gestalte en den klaren blik, welke hem op hoogen leef tijd nog zijn bijgebleven. Moge het woord, door onzen Bisschop gis terenavond tot den nieuwen Commandeur van St. Gregorius gedicht, bewaarheid wor den, dat n.m. onze wensch, dat het eeiekruis nog veel jaren deze fiere borst moge sieren, een gelukkige voorspelling zij! Op deze plaats wordt wel haast nooit ge- «proken over hen, die tot het bestuur van de Nieuwe Haarlemsche Courant en de Drukke rij de Spaarnestad in de meest nauwe be trekking staan. Thans, nu het hoogste kerkelijke gezag de uitnemende verdiensten van een der beste vrienden onzer katholieke-personderneming op zoo schitterende wijze erkend heeft, mag dit overigens bijna volstrekte stilzwijgen wel voor een oogenblik worden verbroken. En al heeft de redactie onzer courant hier boven, voorzoover de eenvoud en de be scheidenheid van onzen hooggeschatten Vriend en voortdurenden helper het veroor loofden, zijn buitengewone verdiensten voor de Roomsche pers van Haarlem en van Ne derland recht gedaan mij persoonlijk is het eene behoefte de groote vreugde hier uit te spreken, die mij bezielt nu de Paus zelf die verdiensten en dat op zülk een wijze heeft willen erkennen ea wajrdeeren. Valt het moeilijk op dit oogenblik te zwij gen, even moeilijk is het misschien te spré ken. Want het gaat niet aan in bijzonderheden te treden omtrent hetgeen de heer Beynes in de achttien jaren van het bestaan onzer onderneming voor haar gedaan heeft: hoe hij, dikwijls op een wijze waarover iedereen ver baasd en in de bewondering stond behalve hij zelf, het werk en de uitbreiding der ka tholieke pers gesteund heeft. O, ik weet wel dat de verdiensten van dezen grooten katho liek zich allerminst tot het werk der Room sche pers hebben beperkt: dat de volstrekt algemeene waardeering zijner buitengewone goedheid en edelmoedige hulpvaardigheid wijét op een veel 'ijdigheid in de verdiensten van dezen man. die het zoo verklaarbaar maakt, dat van het eerste oogenblik mijner werkzaamheid in Haarlem, de naam Beynjs telkens weer de sleutel bleek, die alle deu ren opende, ook daar, waar anders zoo ge makkelijk geen hulp en toegang verkregen, was. Maar wat men persoonlijk ondervonden heeft spreekt het meest, en het is daarom een behoefte des harte voor mij om hier op gevaar af van den heer Beynes daarmede onaangenaam te zijn voor geheel het ka tholieke Haarlem en zijn omtrek te getuigen, dat onze uitgebreide onderneming zonder dezen steeds bereidwaardigen vriend en hel per stellig voor de katholieke pers niet het tiende gedeelte had kunnen doen van het geen haar thans gegeven geweest is te vol brengen. Den heer Beynes onze zeer hartelijke ge- lukwenschen en onze diepgevoelde dank voor zijn onvermoeide hulp, raad en bijstand in straks achttien bestuursjaren, F'. H. M. VAN DE GRIENDT. f« ^ill!'i!llliillll!liilllli!llll!i!llillill!l(IIIIIillli!illllllllllili!ll!li!!<l!l!lllill[illll!lllllililli|l||!!|||||l|||||li:|||l!|)||I|[||!||||i[|||!||l](!|;||||||[||;|[i|[|;||||||||i[|||||i|!|||||||!||[i||t![!]]||[j[|||f||]||||!j||||||||jj||||j Gisteravond had ten huize van Z. D. H. den Bisschop een intieme plechtigheid plaats. In een der zalen van het Bisschop pelijk paleis hadden zich vereenigd tnéj. D. Beynes, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en rector H. Sondaal, commissarissen en de heer F. H. M. v. d. Griendt, directeur der N V. Drukkerij de Spaarnestad en de heer L. M. Weterings, hcodredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant. De HoogEerw. Heer H. van Dam, deken van 's-Gravenhage en president-commissaris der Vennootschap, had bericht, tot zijn spijt door ambtsbezigheden verhinderd te zijn. Te ruim zeven uur kwam Monseigneur met zijn secretaris, den WelEerw. heer v. d. Tuyn, waarna de heer J. W. A. Beynes werd binnengeleid. Toen deze laatste te genover den Bisschop had plaats genomen, stond Monseigneur op tot het houden van een toespraak. Mgr. zeide een bijzondere verrassing te hebben. Z. H. de Paus, die overal ooren en oogen heeft, was van de bijzondere verdiensten van den heer J. W. A. Beynes voor de katholieke zaak, in kennis gekomen en wilde die verdiensten eeren. Voor de hooge onderscheiding, thans verleend, is echter een speciale aanbeveling van den Bisschop van het diocees noodig. Welnu, zei mgr., die aanbeveling heb ik nog nooit zoo graag en van' heeler harte gegeven als thans Want groot is de mild dadigheid van den heer Beynes en zijn of fervaardigheid voor de Roomsche zaak volgens hetgeen wij weten; en wij mogen veronderstellen, dat zijn onbekende daden, in stilte verricht, minstens even talrijk zijn. Maar vooral heb ik, aldus Mgr., die aan beveling zoo graag gegeven, omdat gij, mijnheer Beynes, zooveel jaren een voor beeld van een echt katholiek voor heel Haarlem zij' geweest. Mgr. deelde vervolgens de zeldzame be noeming tot Commandeur in de Orde van den H, Gregorius mede en verzocht mej'. Beynes haar vader het groot-kruis om te hangen. Mgr besloot daarna zijn harte lijke toespraak met het uitspreken van den wensch, welke, naar de Bisschop zeide, met het oog op den jeugdigen ouderdom van den heer Beynes wel een voorspelling mocht heeten. dat het teeken van pause lijk ridder nog heel veel jaren den thans benoemde moge sieren. De heer Beynes nam hierop aanstonds het woord en zeide tot het laatste oogenblik van zijn binnentreden niet begrepen te hebben, waarom hij bij den Bisschop ont boden was. De hooge onderscheiding had spreker ten zeerste verrast, maar ook de wijze, waarop zij hem was bekend gemaakt door den Bisschop zelf. De heer Beynes dankte monseigneur voor de hartelijke toe spraak en de betoonde genegenheid en vond in ontroerende woorden nog gelegen heid om zijn overleden echtgenoote te her denken, die zijn rijke leven, waarop thans de luister der pauselijke onderscheiding ge komen is, veertig jaren heeft meegeleefd en geleid. Mr. Heerkens Thijssen vroeg daarop ver lof ook een enkel woord te mogen zeggen. Spr. herinnerde aan de talrijke gelegenhe den, waarin hij met den heer Beynes heeft mogen samenwerken, speciaal in het be stuur van „De Spaarnestad". Wat spr. daarbij altijd bovenal bewonderd heeft, is het optimisme van den heer Beynes in moeilijkheden, in zware tijden en zorgvolle oogenblikken Dan staat de heer Beynes altijd klaar met moed in te spreken, met het advies om het hoofd niette laten han gen, doch voort te gaan. En hij laat het dan niet bij een raadgeving maar voegt de daad, vaak een groote daad, bij het woord om de door hem geziene lichtpunten tot wer kelijkheid te maken. Maar marcheeren de zaken weer, dan komt in den heer Beynes ook weer dadelijk de koopman voor den dag en weet hij te remmen en voor over drijving te behoeden. Met deze kwaliteiten heeft de heer Beynes jiier in Haarlem enorm veel goed gedaan, en het heeft spr. dan ook dikwijls gespeten, wanneer hij an deren, met vee! minder zichtbare verdien sten, zag gedecoreerd en een man als de heer Beynes zag voorbijgegaan. Eindelijk echter en gelukkig nog niet te 'aat, is deze zeer hooge onderscheiding gekomen, een onderscheiding, waarin spreker zich per soonlijk van harte verheugt en waarin, naar zijn innige overtuiging, heel Haarlem zich hartelijk verblijden zal. Ook de heer F. v. d. Griendt vroeg daarna verlof om in tegenwoordigheid van 'den Bisschop den heer Beynes geluk te mogen wenschen met de hooge onderschei ding. Spr, herinnerde aan den tijd, toen de vesting der Roomsche drukkerij stor menderhand veroverd moest worden, thans 16 jaar geleden. Sinds dien heeft spr. de groote kwaliteiten van den heer Beynes bijna dagelijks mogen waardeeren. Spr. dankte den heer Beynes voor alles, wat deze voor de katholieke pers heeft gedaan en zeide met den heer Beynes dezen dag als een der mooiste van zijn leven te be schouwen. Nog geruimen tijd bleef monseigneur zich in een hartelijk gesprek met zijn gasten onderhouden. In zijn grooten familiekring mocht de heer Beijnes daarna de gelukwenschen van zijn dierbaren in ontvangst nemen, waarbij zich spoedig ook die van anderen voegden, nadat het heugelijke nieuws in de stad was bekend geworden. Sociëteit „St. Bavo". Rederijkers, 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot, half 10 Voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des- voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en üitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur Tel 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 1—2 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Een batig saldo van 501.160.06 Verschenen is het verslag over 1923 van het gemeente-gasbedrijf, waaraan wij het volgende ontleenen: De resultaten van het dienstjaar 1923 heb ben die van 1922 zoowel op technisch als financieel gebied nog overtroffen. Het gasverbruik steeg tot 153 M3 per in woner; de stijging van het debiet aan de ge meenten Velsen, Bloemendaal, Zandvoort en Schoten bedroeg 22%, zoodat in totaal uit de gashouders werd afgeleverd 18.500.000 M3-, aantoonende een stijging van 6% boven 1922 Dank zij doeltreffende propaganda en het lage tarief kan dit succes worden geboek staafd. De nieuwe stokerij-inrichting blijft aan de daaraan gestelde eischen beantwoorden. Ten einde de economie van het bedrijf te bevorderen, werd eene hooge- en lagedruk stóomleiding aangelegd, welke in alle op zichten aan de verwachtingen beantwoordt. Wegens voortdurende kostbare slijtage aan de schokgoten der koientransportinrich- ting onder de kolenloods, werden deze ver vangen door een band-conveyor, waarmede goede resultaten zijn verkregen. Gasverbruik. De grootste gaslevering per etmaal had plaats op 31 December en bedroeg 66.421 M3. of 1/280 van het totaal afgeleverde gas, tegen 59.521 M3. of 1/294 in 1922 op 23 De cember. De kleinste gaslevering per etmaal had plaats op 3 Juni, n.l. 38.730 M3 of 1/480 van het totaal afgeleverde gas, tegen 32.362 M3. of 1/541 in 1922 op 5 Juni Op 1 Januari 1923 brandden in het ge heel 2276 lantaarns met totaal 2349 bran ders. Dit aantal is in den loop van het jaar uitgebreid tot 2344 lantaarns, met totaal 2408 branders, zijnde 1158 doorbranders, 1204 avondbranders en 46 nachtbranders. Van deze lantaarns worden 23 stuks ontsto ken en gebluscht door uurwerken, de overige door drukautomaten. Kostprijs. Het blijkt, dat per 1000 M3 de uitgaven 13.456 lager en de ontvangsten 8.924 hooger waren dan in 1922, tengevolge waar van de kostende prijs 22.38 lager was dan in 1922, Eveneens blijkt, dat per 1000 M3. de fabri- cagekosten van het steenkolengas tot in den gashouder 38.327 en van hef cokesgas 75.586 bedroegen tegen respectivelijk 53.752 en 78.125 in 1922. De kosten van het menggas tot in den gas houder bedroegen per 1000 M3 39.70 te gen J 55.183 in 1922 De balans sluit in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van 5.362.231.65. Het batig saldo bedroeg 501.160.06/4, Wie der lezers van het „St. Gregorius- blad" zal niet met innige deelneming het overlijden hebben vernomen van Mgr. Ja cobus Joannes Graaf, te Overveen op 3 Juli j.l schrijft de „Msb." In hem toch is ons weer een der oude pioniers van den waren kerkzang ontvallen, schrijft Pater dr Caec. Huigens. Want pionierswerk heeft mgr. Graaf ver richt in zijn tijd. Vooruitstrevend was hij tot het laatste oogenblik van zijn leven. Wat de overledene voor de kerkmuziek in ons vaderland heeft gedaan, dat is in de laatste jaren bij verschillende gelegenheden in -het St. Gregorius-Blad uiteengezet. Wat evenwel bij dit doodsbericht ten zeerste treffen moet, is het feit. dat Mgr. Graaf ge storven is midden in een arbeid, waarvan hij voor de kerkmuziek nog wef eenige ver wachtingen koesterde; een arbeid, die hem heel bijzonder ter harte ging Wat was daf voor een arbeid? Toen Pater Huigens een paar maanden geleden in Mgr. Graaf's stille studiekamer te Overveen een onderhoud had, maakte hij Mgr. attent op de actie, door laatstge noemde in de stad Haarlem ter verbete ring der kerkmuziek op touw gezet, nu juist een halve eeuw geleden, Oude herin neringen, de eene na de andere, kwamen boven: aan de toestanden op de koren vóór 50 jaren, aan Mgr.'s pogingen tot de op richting eener vereeniging in de stad Haar lem; aan' den steun, daarbij ontvangen, maar ook aan tegenkantingen, daarbij van verschillende zijden ondervonden. En toen blonk er in oog en houding van den 85- jarigen grijsaard zoo waar nog iets van jeugdig vuur, wat P. Hiygens niet weinig getroffen heeft. Wat was er echter van Mgr. Graaf's arbeid terecht gekomen? Bui ten Haarlem? Ongetwijfeld waren er redenen tot blijd schap. Maar toch....! En in Haarlem zelf.' Waren er geen koren die zich nog steeds niet bij de St. Gregorius-Vereeniging had den aangesloten? En dan de cursus in 1922? Wat heeft hij uitgehaald? Waar is de ko- renbond, tot welks oprichting toen met al gemeene stemmen besloten werd? Dat alles was niet bemoedigend. En toch was er iets aan het veranderen, waren er teekenen, welke hoopvol stemden. De tijd voor een vruchtbare actie scheen nog niet voorbij. Mgr. Graaf was ook die meening toege daan. Maar dan moest er nogmaals worden aangepakt, hij zou het doen, hij zelf, hi) alleen. Inderdaad moet hij op dat oogen blik een soort van recht of verplichting ge- voeld hebben, om het werk vóór 50 jaren door hem begonnen, zelf met alle beschik bare middelen weer op te halen. Hij ver heugde zich, een gelegenheid te hebben voor de kerkmuziek nog iets te kunnen en zooals bij meende te moeten doen. Het voorwerp zijner eerste Jiefde, met nieuw leven zou hij het bezielen. Hij wilde er zich aan geven, bet eenmaal begonnen werk voltooien, maar dan nu aangepast aan den,_ tegenwoordigen toestand, in aan sluiting aan en volgens de statuten der St Gregorius-Vereeniging. Hij zou aanvangen met zijne herinneringen omtrent.de oprich- Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 u'. n.m. en Zaterdags van 59i u-. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—81/. u, nami ddag ting der Haarlemsche Vereeniging op pa. pier te brengen. Met de oude notities zoo zorgvuldig neergeschreven en bewaard zou hij ze virwerken tot een artikel voor het St. Gregorius-Blad. Hij zou.... ja nog veel meer. Hij zou o.a. ook een opstel schrijven ter gelegenheid van een andere kerkmuzikale feestviering. Wat moet zijn onderneming hem destijds veel aan moea en moeite hebben gekost, wat moet hij er zich met heilige overtuiging aan gegeven hebben, dat de gedachte eener herleving hem op zijn hoogen leeftijd nog zoo geest driftig kon maken. Niet enkel zou hij schrijven. Hij wilde meer: „Ik ben druk bezig met het voltooien van mijn inventaris op het bisschoppelijk oud-archief.... En ik behoor mij wel wnt te haasten, omdat voor mij heel gauw de nacht komen kan. waarin men niet meer kan werken." In een schrijven van Pater Huigens heette het o.mGraag zou ik zien, dat vóór half December, of Kerstmis óp z'n uiterst, de Haarlemsche Korenbontf al op zijn pooten staat." De 85-jarige wilder zelfs er, nog zelf op uitgaan. Maar de dood heeft hem verrast midden in den arbeid aan de verwezenlij king zijner jeugd-idealdh. „Hier zal hij niet meer met ons medewerken," zoo vervolgt Pater Huigens, „maar zijn Ideaal moet en zal er komen met de hulp van allen, die ter bereiking daarvan iets kunnen doen: een Bond van Koren, die natuurlijk niet anders heeten kan dan de „Korenbond Mgr. Graaf." Zooals bekend, is de vorige week hier ter stede de „Korenbond Mgr Graaf" op gericht. Heden, den 21sten Augustus herdenkt het' echtpaar J. Colegem eh F van Eerden, Proveniershuis 144 P., den dag waarop zij vóór 40 jaar in het huwelijk traden Deze dag kon natuurlijk niet onopge merkt voorbijgaan Nochtans had er geen officieele huldiging plaats. Onder de bewoners hadden lijsten gecir culeerd voor welker opbrengst huishoude lijke gebruiksvoorwerpen waren gekocht, die het echtpaar werden aangeboden. Vele bloemen versierden het huisje, waar in den familiekring het feest werd her dacht. Zooals wij reeds gemeld hebben, zou op Zondag 31 Augustus de „Zonnedag" gehouden worden, ten bate van de tuberculose-ver- eeniging „Herwonnen Levenskracht". Het be stuur moet echter van dezen datum afwijken. In overleg met B. en W. van de gemeente Haarlem is een overeenstemming getroffen, om den Speldjesdag te organisaeren n i e t cp Zondag 31 Augustus a.s., doch de „Zon nedag' alleen voor Haarlem te houden op Zondag 7 September. In de gemeente Schoten zal de „Zonnedag" wel gehouden worden op Zondag 31 Augustus. Het bestuur vertrouwt, dat de verschillende parochie leiders hiervan goede nota zullen nemen. In verband met deze wijziging zal a.s, Dins dagavond om half 9 een Comité-vergadering gehouden worden. Het bestuur vertrouwt dat alle Comité-leden, en in het bijzonder de parochieleiders, aanwezig zullen zijn. De firma Wed. J Leupen Zoon zendt ons ter kennisname een pak Alison's Custard Powder, dat te gebruiken is voor het be reiden van puddingen, vla's, sausen, enz. Ook worden gratis receptenboekjes door de winkeliers, die Alison's Custard Powder ver- kóopen, uitgereikt, of zoo deze ze niet heb- bwi, door de fa. Leupen. Vele recepten bevat dit handige boekje, dat met de goede kwaliteit van Allston's Custard Powder een beste reclame voor het artikel vormt. Heden herdacht de heer.C. de Jager den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn kappers zaak vestigde in de Kleine Houtstraat. Tegen 11 uur hadden zich in den winkel, die met vele bloemstukken was versierd, verschillende familieleden en belangstellen den vereenigd. Uit de clientèle had zich een commissie gevormd, namens welke de heer A. Kwekke- boom den jubilaris toesprak. Spr. memo reerde hoe de heer De Jager Was begonnen in de Kleine Houtstraat no. 18 en na elf jaren zijn nieuwe zaak had ingericht op no. 16 Spr. eindigde met den heer De Jager te feliciteeren en hem nog vele jaren van geluk en succes toe te wenschen. Namens de clientèle overhandigde spr. een klok en eén gouden dasspeld met parel. Zeer ontroerd dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en wees met nadruk op het groote aandeel, dat zijn echtgenoote had gehad in hfet welslagen van zijn zaak. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Naar wij vernemen, zal de fihn van het 27ste Internationaal Eucharistisch Cóngras ook te Haarlem vertoond worden. De vertooningen zullen plaats, vinden van Maandag 22 September tot en met Vrijdag 26 September a.s. in de Groote Zaal van de Sociëteit Vereeniging. Het initiatief voor deze vertooningen gaat uit van -de Weieerw. Paters A. H. J Frankenmolen O.F.M. en W. v. d. Berk O.F.M. De eventueele baten zullen bestemd worden voor het St. Franciscus' Liefdewerk. Hedenmorgen ondervond het ^tramverkeer der N. Z. H. T. M. een vertraging van on geveer 2Q minuten, doordat .een monteur in de Groote Houtstraat ter hoogte van de voormalige sociëteit „Trou moet blijeken", een ijzeren buis, die hij moest wegbrengen, tegen de bovengeieiding van de electrischen stroom liet vallen. In de centrale werd de Het begint nu toch ernst te worden met de plannen voor „Scheybeeck- Lang was 't een punt, waaromtrent me nige gissing werd gemaakt -welke bestem ming de nieuwe aanwinst zou krijgen. Deze zullen onze lezers reeds gisteren gelezen hebben, toen wij eenige beschou wingen gaven van de architecten die in op dracht hebben een doelmatige en tevens zoo productief mogelijke bestemming aar het landgoed te geven. Het vinden van zulk een bestemming was voorzeker geen gemakkelijke taak. Immers met vele omstandigheden moes' worden rekening gehouden. Het natuurschoon diende zooveel mogelijk behouden te blijven, opdat Scheybeeck zijn goe'den naam zou kunnen handhaven en toch moest dit nieuwe gedeelte gemeenteterrein zoo productie! mogelijk gemaakt worden. En juist in dit opzicht schijnen ons de architecten wel geslaagd te zijn, immers de opzet bij hun plan was, zooals ook in de memorie van toelichting vermeld werd: alle gebied, dat om kultureele waarde belangrijk is, dus om natuurschoon-redenen niet mag worden aangetast, waaronder we kunnen rangschikken, waterpartijen, mooie bosch hoekjes, schilderachtige plekjes enz., moeten buiten de exploitatie blijven. Dit is ook een der eerste vereischten voor zulk pen landgoed en juist het behouden van natuurschoon dat anders wel degelijk gevaar had kunnen loopen was een der hoofdmotieven, waarom de raad zoo onmid dellijk tot aankoop besloot. Er is echter nog iets anders in de voor gestelde plannen, die ze aantrekkelijk maakt en waarom de raad zelf er ook een weinig bij geïnteresseerd is. In de memorie van toelichting bij het ex ploitatie-plan wordt er n.l, zooals onze lezers zullen gezien hebben op gezin speeld, dat de „huizinge", het statige land huis „Scheybeeck" een waardige bestemming zou krijgen, waarom het idéé aan de hand wordt gedaan, dat het met betrekkelijk geringe kosten tot een zeer doelmatig raadhuis zou kunnen worden herschapen. Zonder ook maar in eenig opzicht op het bestaande raadhuis en op de doelmatigheid daarvan iets te willen afdingen, zal iedereen, die het raadhuis kent, het toch aanstonds met ons eens zijn. dat zulk een verandering in meer dan één opzicht een verbetering zou zijn. Voor een plaats als Beverwijk zou men toch moeilijk een fraaier plekje voor een raadhuis kunnen vinden, vooral waar de in richting er van zoo gemakkelijk is en de gemeente van het geheel reeds eigenares is. Ook dit gedeelte van het plan zal zeker een ernstig punt van overweging uitmaken. Maar ook afgezien van dit laatste punt wat Scheybeeck toch zeker ten goede zou komen zal, wanneer eenmaal de exploi tatie is volvoerd, Beverwijk er in uiterlijk schoon niet op verminderd zijn, integendeel! Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand OPGAVE VAN. Medegedeeld door het Ned Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Augustus. Hoogst barometerstand 761.5 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 742.4 m.M. te Aberdeen. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Augustus: Meest matige zuideliike tot westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tij delijke opklaring, regen- ol onweersbuien, zelfde temperatuur. stroom op deze lijn uitgeschakeld, totdat het euvel was hersteld en de buis van de geleiding was verwijderd. Te Bloemendaal aan de Korte Klever laan, ter hoogte van de electrische centrale van het P. E. N.t geraakte hedenochtend een der draden- van de electrische geleiding los, waardoor ook tramvertraging ontstond. Het euvel werd spoedig hersteld. Gisteren herdacht de heer W. Sabelis den dag, waarop hij voor 40 jaar met mej Maartje Weelage in het huwelijk trad. Tevens vierde hij deh dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma F B Mooy en Co aan d» Schouwtjeslaan Het ontbrak hem gisterenzeker-niet aan belangstelling De Commissaris der Koningin in Noord- Holland. jhr mr. dr. A. Röell. herdacht heden zijn zestigsten verjaardag. Door Ged. Stater, werd aan Jhr Röell, die op het oogenblik in Zwitserland vertoeft, een te legram van gelukwensch gezonden Gecollecteerd op een kaartavondje, ter eere van den H. Jozef 3. Maandélijksch overzicht van „Weldadig heid naar Vermogen": Wekelijksche ondersteuning 833.10 Losse giften 400. Diversen 1.20 Totaal 1234.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1