Spaarne"Bank HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. ^er o.^> Vrijdag 22 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15820 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 23 Augustus Bewaar Uwe kostbaarheden niet thuis. Berg ze in de safe van de Spaarnebank. Daar zijn ze veilrg, ©n voor U alleen bereikbaar. Het jubileum van de Amsterdamsche Brandweer. Veiling. Een monument voor wijlen oud minister Cremer. Commissie van Overleg voor de Werklieden. VAN ONZE RECHTBANK. De handel op de Beurs. Onze Winkelstand. Personalia. De Haarlemsche Gemeentebegrooting. Sterke bezuiniging doorge voerd. De werkzaamheden aan de Zomervaart. Gevonden dieren en voorwerpen. Fiets gestolen. Het snelle rijden. Een schadepostje Moore's school of Commerce. De R.K. Volksbond J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. £er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. (Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1 Haarlem en Agentschappen: De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAAM.EMSCHE COURANT 'Adverïentiën 35 cenïs per rë'geV Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tek als ingezonden mededeeling. 60 per regel: op de le Pagina s 75 per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per slng; elke regel meer 15 ct., votoruitbetaling. 'Amice! Het geschil tusschen de gemeente Benne- broek en de P. E. N., waarvoor ik reeds twee maal uwe aandacht vroeg, is in een nieuwe fase getreden. Na een uiteenzetting van de situatie door een ongenoemde in deze cou rant, eenige dagen geleden, heeft de Directie van de P. E. N. een verweer gepubliceerd, waarop van deskundige zijde wederom van repliek gediend is. Het verweer van de P. E. N. komt in t kort hierop neer: 1. Dat het tarief van 42 cent van de P. E N. goed beschouwd niet duurder, ja zelfs lager moet worden geacht dan dat van Heemstede (28 cent) tengevolge van het door de P. E. N. toegepaste z.g. vast-recht-tarief, dat Heem stede mist. 2. Dat de aanleg van een kabel door Ben nebroek vanwege de P. E. N. noodzakelijk is om een ringleiding tot stand te brengen, Waardoor tevens aansluiting bij de centrale le Leiden wordt verkregen (van belang bij bedrijfsstoringen). 3. Dat technisch-economische overwegin gen de aansluiting van Bennebroek bij de P, E. N. imperatief maken. De deskundige zijde antwoordt hierop: 'ad. 1. Het vast-recht-tarief komt alleen tot zijn recht bij verbruikers, die over een ruime beurs beschikken. Het leidt ertoe den ver bruiker meer stroom te doen gebruiken dan hij noodig heeft (door de P. E. N. „opvoeden" genoemd). Het leidt tot roekelooze brand stof verkwisting. ad. 2. De ringleiding via Bennebroek is geheel overbodig en voor de onderlinge re serve HaarlemLeiden is zij geheel onge schikt. ad. 3. De stroomvoorziening van Benne broek door de P. E. N. eischt een veel duur- deren aanleg dan die door de gemeente Heem stede, terwijl de exploitatie veel kostbaarder is, alleen reeds door het aanstellen van extra-personeel met ambtswoning enz. De exploitatie-uitkomsten zijn hierdoor voor de P. E. N. hoogst twijfelachtig. Wanneer het antwoord van den deskun dige juist is, amice, blijft er van het verweer Van de P. E. N. waarlijk niet veel over. De vraag is nu: is dat antwoord juist? Wat het eerste punt betreft, behoeft men geen expert te zijn om betoog en berekenin gen te controleeren. Punt 2 echter is zuiver technisch en punt 3 ten deele ook. Wat nu punt 1 betreft, dringt deze vraag zich bij mij op: Was het de Directie van de P. E. N. ernst met haar argument? Zoo niet, acht zij de zaak dan niet te ernstig voor een grapje? En zoo het de Directie wel ernst was,maar dezen zin voleindig ik liever niet. Ten aanzien van punt 2 en 3 dienen wij het wederwoord van de P. E. N.-directie af te wachten, dat natuurlijk niet kan uitblij ven. Mocht dit onverhoopt toch uitblij ven, (ïan zouden wij daaruit de juistheid van iet antwoord van den deskundige moeten afleiden. Intusschen wilde ik uwe aandacht alvast vestigen op de volgende uitlating van ie Directie: „Het P. E. N. moet de geheele provincie van stroom voorzien, hetgeen beteekent, dat ook in de verst afgelegen plaatsen electri- riteit moet worden gebracht, waardoor hooge transportkosten ten laste van het bedrijf komen. De beste gedeelten, Haarlem en Amsterdam, (waar de transportkosten na tuurlijk veel minder zijn) mist het, omdat die steden eigen centrales hebben. Nemen deze nu ook indirect nog de gemeenten weg, in de onmiddellijke nabijheid der centrales, ;dan wordt uit den aard der zaak de renta biliteit van het P. E. N. daardoor hoogst on gunstig beïnvloed." Nu zijn er twee mogelijkheden: öf men plaatst zich op een zuiver economisch stand punt en exploiteert dan op commercieele, d i. concurreerende tarieven, èf men houdt het oog alleen gevestigd op het belang om de stroomlooze gemeenten uit hare isolatie te verlossen en ziet dan desnoods niet tegen geldelijke offers op. In het eerstgenoemde geval kan de P. E. N niet verkeeren, aangezien hare tarieven niet concurreerend zijn. Zij verkeert dus in het tweede geval. Maar nu doet zich de vraag voor: Is het redelijk, dat, wanneer offers gebracht moeten worden, deze gedra gen worden niet door de P. E. N., maar door de gemeenten? En aan deze vraag knoopt zich als vanzelf deze vast: is het niet ietwat ridicuul, dat een stroomlevering, die bedoeld is als een zegen voor de gemeenten, zich voor sommige gaat openbaren als een bezoeking? Men were dit verwijt niet af met de op merking, dat het belang van het geheel dat van de onderdeelen primeert, want deze regel gaat hier niet op, om de eenvoudige reden, dat het gevraagde offer niet noddzake- lijk is, daar het doel bereikt kan worden door het offer zelf te dragen in plaats van het op een ander over te dragen, zoóals de P. E. N. doet. Dat ik zooeven twee mogelijkheden on derstelde, wil niet zeggen, dat ik ze beide als juist erken. Met name acht ik de tweede aanvechtbaar. Ik kan b.v. niet inzien, dat de P. E. N. de geheele provincie van stroom moet voorzien, zooals de Directie haar plicht blijkt te achten. Een gewestelijk belang is hier niet noodwendig mee gemoeid, zooals het geval wel is bij de waterleiding, waar de hygiëne in 't geding is. Natuurlijk is de pro vincie gebaat bij den bloei yan iedere ge meente binnen haar gebied. Maar er zijn gemeenten, vooral op het platteland, welke geen industrie hebben, waar electriciteit Weelde is en nog lang zal blijven en voor deze gemeenten dure leidingen aanleggen, alleen om toch vooral niet onvolledig te zijn, 'ijkt mij een paskwil. Ik zal mij voor heden tot deze opmerkingen bepalen en zie verlangend het wederwoord Van de Directie der P. E. N. op het gedo cumenteerde betoog van den deskundige tegemoet. Na kennisneming daarvan kunnen We verder zien. Den heer van Nederhasselt ben ik dank Verschuldigd voor zijne opmerkingen inzake de geboorte- en sterftecijfers van Bloemen daal De wethouder zegt terecht, dat de 1600 bewoners van het Provinciaal Ziekenhuis Voor de sterfte wèl en voor de geboorten niet Jöoeten worden meegerekend. Inderdaad hield ik te weinig rekening r et de grootere ëiortaliteit bij de bevolking van die instel ling Het sterftecijfer van de overige bevol king wordt hierdoor ongetwijfeld gunstiger. En tevens is ook verklaard, waarom zooveel •neer vrouwen dan mannen stierven. Wat echter de berekening van het geboor d-percentage betreft, trok ik reeds in mijn 'aatsten brief de 1600 bewoners van Mee- renberg af. Dat Duinrust, Bethanië, Boeken- 'oode en Dennenheuvel factoren, zijn, welke (No. 30.) niet mogen worden verwaarloosd, is juist, maar Heemstede heeft toch ook haar non nenklooster en St. Bavo aan de Kerklaan en haar Hein-Seminarie, zoodat het zooveel lager geboortecijfer van Bloemendaal hierin m. i. nog geen voldoende verklaring vindt. Misschien echter geeft het jaar 1924 een redres te zien, want tijdelijke inzinkingen ko men meer voor. „Wo man singet, lass dich zuhig nieder Ohne Furcht, was man im Lande glaubt; „Wo man singet, lass dich ruhig nieder raubt: Bösewichter haben keine Lieder." De dichter heeft natuurlijk niet alleen aan de menschelijke stem gedacht. Want ook in zijn tijd zong reeds hout en koper en, om met Bilderdijk te spreken, ook diereningewand. De ondervinding heeft bij herhaling geleerd van hoe grooten invloed de muziek op den mensch is. Bij alle groote gebeurtenissen heeft zij een rol gespeeld. Niet voor r.iets zijn bij de legercorpsen kapellen ingedeeld en het is maar al te goed bekend, welk aan deel zij hebben gehad bij het handhaven of het herstellen van het moreel onder de troe pen. Wat zou de Fransche revolutie zijn ge weest zonder de Marseillaise of Madame Santerre met haar roffelenden trom en n er één S. D. A. P.-congres geslaagd zonder de hulp van de tonen der „Internationale'? Met muziek kan men alles doen. Van en gelen kan men er duivels mee maken en van duivels engelen. Dat hangt van den inhoud af. Met één pakkenden deun bewijs ie meer dan met tien ovaties en honderd argumen ten, Kunt ge u eenige groote plechtigheid, hetzij kerkelijk of profaan, voorstellen zon der muziek? En hoe overtuigt een liefhebben de moeder haren baby beter dat hij slapen moet dan door een slaaplied te zingen? Gelukkig wordt de macht der muziek op het wei en wee der menschheid meer en meer erkend. Maar te veel wordt er nog niet voor gedaan en daarom geeft het Voldoening telkens wanneer men hier of daar op voor uitgang wijzen kan, zooals ik bijvoorbeeld heb mogen constateeren in mijn geliefd Heemstede, waar we sinds eenige jaren een harmoniecorps bezitten, dat merkbaar vor deringen maakt. Ik bedoel het corps van „St. Michaël". Ik weet niet, of de naam wel heel gelukkig gekozen is. Voorzoover mijn kennis reikt, be hoort deze aartsengel tot het achtste van de Engelenkoren en heeft met de muziek geen bemoeienis, welke aan de eerste hiërar chie is voorbehouden. Maar dit is natuurlijk bijzaak. Hoofdzaak is, dat de leider van het corps, de heer Tellings, in weinig jaren tijds een resultaat heeft weten te bereiken, dat bemoedigend is en de hoop wettigt op meer nog en beter. Te Alkmaar mocht het corps reeds lauweren plukken en dat is niet gering. Bepaalde „St. Michaël" zich tot nog toe, voorzoover mijn korte ervaring reikt, tot het opluisteren van Katholieke plechtigheden van kerkelijken en meer profanen aard, op 12 dezer mochten wij het corps gezeten vin den op het pleintje vóór ons Raadhuis, bezig een concert te blazen voor wie het hooren wilde, urbi et orbi. A la bonna heure! Daar moet het heen. Laat „St. Michaël" dit nog dikwijls herhalen. Belangstelling is er genoeg voor en ze zal nog toenemen naarmate het programma beter en beter wordt. „St. Michaël" heeft een taak te vervullen van de beste soort. Misschien wil de gemeente ons harmonie corps wel in die taak behulpzaam zijn, door het stichten van een vaste muziektent op het Raadhuisplein. We hebben zoo juist gel den genoteerd voor lijfelijke baden; voor geestelijke baden zullen we toch ook wel wat over hebben? Dit als aangenomen beschouwende, groet ik u, amice, en verblijf als steeds Uw PEREGRINUS. Aan Burgemeester en Wethouders zal worden geadviseerd tot wijziging van de be slissing, genomen in verband met de invoe ring van de 48-urige werkweek inzake het loon, te betalen aan losse werklieden; even eens vereenigde de vergadering zich met een voorstel tot wijziging van het tariefloon der straatmakers. Naar aanleiding van het voorstel van een der organisaties, wordt besloten te advisee- ren tot het opheffen van den nachtwacht- dienst der gem. duinwaterleiding in de Stads- Doelen; voorgesteld zal worden dat in ge tallen, waarin des avonds of des nachts fit- tershulp noodig is, daarvan aan de politie mededeeling zal kunnen worden gedaan, die den voor eventueele hulp aangewezen fitter zal kunnen waarschuwen. De Commissie vereenigde zich voorts met een door directeuren voorgestelde uniforme regeling van de wijze van betaling van loon voor arbeid van continu-arbeiders op feest dagen, niet op een Zondag vallende. aan den kant van het terrein der Deli Mpij midden in de te verbreeden Deli Mpij.laan, die de mooie entrée vormt naar het kantoor gebouw van diemaatschappij, waar de heer Cremer een belangrijk stuk van zijn levens taak totstand bracht. Men heeft daarbij het voordeel, dat alleen aan de Deli Mpij. afstand van grond behoeft te worden gevraagd, waarvan de uitslag niet twijfelachtig behoeft te zijn. Zoodat wij ver onderstellen, dat wel binnenkort een voorstel in dien geest aan de gemeente zal worden gedaan. Op die plaats zal het monument aan elk bezoeker van onze veste opvallen. Het schijnt dan verder in de bedoeling te liggen een commissie voor de uitvoering van het denkbeeld aan te wijzen, die ongetwij feld verschillende kunstenaars zal vragen een sierlijk monument voor dit doel te ont werpen, zooals b.v. voor hét gedenkteeken voor den heer Nienhuis is geschied, waaraan we de fraaie Nienhuis-fontein danken. Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 - Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg .13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier Een verzoek, om als compensatie voor thuiswachtdiensten, de huur aan werklieden van een der bedrijven voor een dienstwoning in rekening gebracht, te doen vervallen, '.al niet worden gesteuhd; daarentegen zal wor den geadviseerd tot een onderzoek naar de noodzakelijkheid van dergelijke diensten door ambtenaren en werlieden aan de ver schillende bedrijven en naar de mogelijkheid van een uniforme wijze van vergoeding. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. „The Dutch Film Co.", alhier, deelt me de, dat haar is opgedragen de film te ver vaardigen ter gelegenheid van het jubileum der Amsterdamsche brandweer. Het scena rio is van den commandant der brandweer, den heer Gordijn en den heer Zeldenthuis. De regie is in handen van den heer Theo Frenkel Jr. De film zal in alle Amsterdam sche theaters vertoond worden. Uitslag van de veiling van de perceelen, verkocht in ,,'t Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, b. d. Zijlweg, op Donderdag 21 Augustus 1924. Notarissen G. D. BOERLAGE te Velsen en D. W. VAN NIEKERK te Haarlem. No. 1: Het Café, genaamd „De Kikkert" te'Haarlem aan den Kloppersingel. Get. No. 15, groot 4 aren, 70 centiaren. J. W. v. Santé q.q. voor f 14.700. Notaris L. VAN DOESBURGH. No. 2: Een Huis en Erf te Haarlem aan de Rustenburgerlaan. Get. No. 7, groot 55 c.A. G. D. Geukers voor 1985. No. 3: Een Huis en Erf te Haarlem aan de Clercqstraat. Get. No. 108, groot 1 are, 41 centiaren. A. Willemse voor 3050. Not. R. C. A. VAN CRANENBURGH. Nos. 48: Het complex gebouwen, zijnde het voormalig St. Joseph-Gesticht, met Woonhuizen en Erven te Haarlem aan het Spaarne en strekkende tot de Kleine Hout straat, als: No. 4: Een Woonhuis met Erf en Tuin aan de Kleine Houtstraat. Get. No. 51, groot 1 are, 57 'centiaren. Smolenaars voor 12.300. No. 5: Een perceel Bouwterrein, waarop Bergplaatsen, naast en ten noorden van het vorige perceel aan de Kleine Houtstraat, gr. ongeveer 93 centiaren. No. 6: Een Woonhuis met Erf en Tuin aan het Spaarne. Get. No. 108, groot 1 are, 67 centiaren. J. C. Cramer voor 11.110. No. 7: Een Woonhuis en Erf aan het Spaarne met ingang aan de Gravinnesteeg. Get. No. 104, groot 99 centiaren. No. 8: De gebouwen met Tuin in gebruik geweest als Gesticht aan het Spaarne. Get. No. 106, groot ongeveer 18 A„ 87 centiaren. G. D. Geukers voor 48.535. Het complex heeft een frontbreedte aan het Spaarne van ruim 28 M„ terwijl het ge heel een oppervlakte heeft van 2403 M2. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 9: Een Huis, Schuur en Erf te Schoten aan den Rijksstraatweg. Get. No. 158, groot 1 are, 45 centiaren. G. Mast voor 2950. No. 10: Een Huis en Erf te Schoten aan den Rijksstraatweg naast het voorgaande perceel. Get. No. 160, groot 1 are, 51 cen tiaren. N. Benz voor 2990. Not. J. H. WILDERVANCK DE BLECOURT te Bloemendaal. No. 11: Een Woonhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de Laurens Costerstraat. Get. No. 11, groot 98 centiaren. J. D. Rigbers voor f 4980. Not. A. BERTLING en G. WOLZAK Hzn. No, 12: Een Huis met Erf en Tuin te Haarlem aan den Kinderhuissingel. Get. No. 54, groot 1 are, 25 centiaren. Opgehouden voor 11.850. No. 13: Een Pakhuis en Erf te Haarlem aan de Groenebuurt. Get. No. 5, groot 24 centiaren. Opgehouden voor 725. Omtrent de plannen tot stichting voor een monument voor wijlen den heer J. T. Cre- geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag I mer, oud-minister van koloniën, lezen we van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Dinsdagavond j.l. vergaderde de Commissie van Overleg voor de Werklieden, onder lei ding van den voorzitter van het Georgani seerd Overleg, den heer M. A. Reinalda. Gunstig zal worden geadviseerd ten aan zien van eenige voorstellen tot nadere rege ling van de positie van enkele werklieden aan verschillende bedrijven. Goedgekeurd werd een voorstel tot rege ling van den werktijd van dé werklieden van enkele bedrijven voor gevallen, waarin ar beid buiten de gemeente moet worden ver richt. in de Deli Crt.: De denkbeelden tot oprichting van een monument voor wijlen den heer J. T. Cremer nemen vasteren vorm aan. De inzameling onder de planters der ondernemingen van de Deli Planters Vereen, en de Avros heeft rond 12.000 opgebracht. In vervolge daar van zijn verschillende denkbeelden naar voren gebracht. Eerst heeft men gedacht een monument te stichten op den hoek van het plein tus schen het gemeentehuis en het terrein'van de Ned. Handel Mij., vervolgens heeft men het denkbeeld geopperd een plaats te kie zen op de Esplanade; daarna viel het oog op het terrein voor het kantoor van het Deli Planters Comité en daarna op den vier sprong Boolweg, Deli Mpijlaan en Serdang- weg, waar men een oogenblik gedacht heeft door afronding der hoeken een plein le ma ken, waarop in het midden een of ander mo nument zou verrijzen. Bij verder onderzoek bleken echter aan al die plannen groote practische bezwaren verbonden te zijn. Toen heeft men het denkbeeld geopperd om wel de laatstgenoemde plaats daarvoor uit te kiezen, doch het monument niet in het midden van den viersprong te plaatsen, doch (Voortzetting van de zitting van gister middag half 2 uur). De getuige KOSTER, de monteur, die naast den bekl. aan het stuur zat, verklaar de, dat er drie kinderen op het midden van de straat stonden. Aan den rechterkant had bekl. nog wel kunnen passeeren, maar hij had direct ge roepen, omdat de kinderen niet wisten of zij naar den waterkant of naar de huizenrij wilden gaan, „remmen remmen". Hij had toen gelijk het stuur gegrepen en omgegooid, maar toen was het reeds te laat. Door het nemen van dien grooten bocht had bekl. zich zelf de gelegenheid ontnomen, om den weg welke hij moest oprijden, voldoende te kun nen overzien. Een ander ooggetuige verklaarde, dat de vaart wel wat harder was dan 10 K.M. Nog werd verklaard, dat de auto erg slin gerde. Dit was, volgens den monteur, te wijlen aan het feit, dat de wielen een weinig scheef stonden. De Officier van Justitie, Mr. Andringa, ging in zijn requisitoir de feiten nog eens na en kwam tot de conclusie dat de roekeloos heden maar voor het grijpen lagen: le. dat hij (bekl.) de regels,van den weg niet kende; 2e. nog nooit zoo'n soort auto bestuurd had en ten derde met een tamelijke vaart heeft gereden. De grootste roekeloos heid is bqvendien nog dat bekl. de bocht veel te groot genomen had. Spr. eischte ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Bekl. vroeg voorwaardelijk en zeide zich verstaan te hebben met de moeder van het meisje, welke hem beloofd had, alles te zullen aanwenden, dat zijn straf zoo licht mogelijk zou zijn. De uitspraak werd bepaald op 4 Septem ber a.s„ des voorm. 10 uur. 1924. Uitspraken van 21 Augustus P. J. van B. verpleger, te Haarlem, gede tineerd. Verduistering in c i mstbetrekking» 6 maanden gev.straf voorwaardelijk met proeftijd van 1 jaar en bijzondere voorwaar den. B. S. 'e Amsterdam, gedetineerd. Digital door middel van verbreking. 6 maanden gev. straf met aftrek prev. hechtenis tot 4 Sept. '2e N-, h-ersknecht tz Haarlem. Ove - eding art 247 Wetb. vsn Strafr. bij verstek, 4 .na<.„-,en gev.straf. Ouderdom en Hygiëne. Dezer dagen maakten de bladen melding van het overlijden van een oude vrouw ergens in Spanje op den leeftijd van honderd en zeven jaar. Zij werd in een behoeftigen toe stand gevonden in een stinkend krot. Hare drie zonen, waarvan de jongste drie en tachtig jaar is, hebben haar begraven en zijn daarna weergekeerd naar het stirkïnde krot, dat zij tot nu toe met de moeder nadden gedeeld. Het ergste van deze heele geschiedenis is, dat zij spot met alle hygiëne en er twijfel rijst omtrent alles, wat ons als zoo heilzaam op dit gebied wordt aangepreren. HVan kindsbeen af is ons voorgehouden, aat reinheid en zindelijkheid de allereerste voorwaarden zijn voor een gezond en lang leven. Men prent ons in stof en vuil te schu wen als dragers van microben. Frissche lucht, zon, water, vegers en stofzuigers, ziedaar de voorbehoedmiddelen om niet op jeugdigen leeftijd te sterven. En dat arme oudje met haar drie vervuilde en hoogbejaarde zonen, sterft op een leeftijd, die nooit bereikt wordt door hen, die leven in goed geventilleerde, ruime vertrekken, frisch en licht, die dagelijks geveegd, gestoft en gelucht worden. Men zal mij tegenwerpen, dat het onder havige geval een uitzondering is. De drie zonen der oude medegerekend, hebben we hier al dadelijk vier uitzonderin gen. Laat elk van ons zijn geheugen eens raad plegen. Hebt gij niet hier of daar in uw leven grijsaards ontmoet of bestjes, in vunzige huizen verblijvend, waar nooit zon kwam. Die een onverwoestbaar leven schenen te bezitten en die op zekeren dag gestorven zijn, alleen blijkbaar omdat je nu eenmaal op een goeden dag moet doodgaan. Uit mijn jeugdjaren is me bijgebleven een levendige herinnering aan een toenmaals zes- en-zeventige-jarige oude vrouw, lang en mager, getaand, zwaar gerimpeld gelaat, een echte feeks. Haar verblijf was een laag, som ber, vochtig, geheel vervuild hok. Onlangs wam ik in die plaats en informeerde dadelijk naar de oude, die voor enkele jaren was ge storven op drie en negentig jarigen leeftijd. Naturen, waarin het leven schijnt geroest te zijn en die hun laatste greintje leven uit leven, tot het -organisme onherroepelijk, gansch en al versleten is. En tegenover wie elke theorie omtrent hygiëne eene bespotting lijkt. STRIX. Op de Beurs te Haarlem, ziet men nu het ongewone verschijnsel, dat de hande laren onderling de bollen ruilen, schrijft het „Kweekersblad." De Hyacinthenprijzen zijn dermate gestegen, dat men niet durft koo- pen dan alleen bij hooge noodzaak. De lijs ten worden nu bij elkaar gelegd, en wat de één over heeft, geruild met hetgeen de an der kan missen, om in de wederzijdsche te korten te voorzien. Wordt er in enkele ge vallen gesproken over een prijs, dan loopt het voor verschillende soorten om een cent per c.M. De mudgoedhandel loopt vlot. Kleine Narcissen minder goed. Gisterenavond opende de firma A. Kok haar nieuwe zaak voor behangerij, stoffeer- derij en matrassenrnakerij in de Koning straat No. 6. De zaak biedt met haar zachtgekleurde bekleeding en goede electrische verlichting een prettigen aanblik en leent zich uitste kend om het tentoongestelde goed te doen uitkomen. De ruime étalage biedt een duidelijk over zicht van alles wat de fa. haar clientèle te bieden heeft: gordijnen, tafelkleeden, loo- pers, matten, koperwerk enz. De fa. zal zich speciaal toeleggen op divans, matrassen en behangselpapier, waar van voor eiken smaak een keuze is. Een zaak dus die het wel doen zal. Wij wenschen de heer A. Kok veel succes met zijn onderneming. Voor het examen getuigschrift leider in lichaamsoefeningen slaagde te Amsterdam de heer Th. R. Vreeswijk, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. M. E. Peters, al hier. Naar wij vernemen, hebben de begrootin gen voor 1925 van de meeste takken van dienst reeds de onderscheidene commissies van bijstand gepasseerd, o.m. die van Open bare Werken, Lichtfabrieken, Gemeente reiniging, Grond- en Woningbedrijf e.a. Door deze ontwerp-begrootingen wordt sterk de indruk gevestigd, dat de verleden jaar begonnen bezuiniging krachtig zal wor den doorgevoerd. Verwacht wordt, dat de gemeente-begrooting voor 1925 binnen niet al te langen tijd zal verschijnen, althans vroeger dan het vorige jaar. In de omgeving van de Zomervaart is in den laatsten tijd zeer veel tot stand ge komen. Het eene bouwwerk is nog niet ten einde, of men begint weer aan een ander. Binnenkort zal dit nog wel meer toenemen, zoodra de brug over de Zomervaart gereed is gekomen. Met de voorbereiding daarvan is men reeds begonnen. Door Openbare Wer ker. tyordt langs de boerderijen van Ver- brugge en Rutte een straatweg aangelegd, waardoor het verkeer tijdens het bouwen van de brug niet belemmerd wordt. Deze straatweg loopt vanaf de Zomervaart naar het pleintje voor de Kruistochtstraat. In ver band met dezen straatweg moet er een sloot gedempt worden, die langs de boerderij loopt van Verbrugge. Het is te hopen, dat men deze nu geheel dempt, dan verdwijnt weer een van de vele slootjes, die toch geen dienst doen.. De bestrating van dezen hulp- weg bestaat uit keien, zoodat dit gedeelte wel goed zal worden. Wanneer de woningen van Verbrugge en Rutte zullen verdwijnen, is nog niet bekend, doch vast staat het, dat als de brug gereed is, de bocht van de Zomervaart zal verdwijnen, in het belang van het verkeer. Daartoe zijn destijds door de gemeente deze woningen aangekocht. Er zal echter nog wel eenigen tijd mee heengaan, alvorens rondom de Zomervaart alles bebouwd is. Terug te bekomen bij: A. Koning, Bal juwslaan 22, broche; G. Klees, Oost-lndië- straat 26, bril; J. Kion, Zandvoortschelaan 25, Zandvoort, hond (Dob. pincher); A. v. d. Broek, Botermarkt 17, armbandhorloge; Kennel Fauna Parklaan: grijs katje, gebr. door Simons, Teylerplein 35; grijs-wit katje, gebr. door Tieman, M&rgarethastraat 20; witharige hond, gebr. door Schaal, Tuinstr. 9a; gestroomde herdershond, gebr. door Rekman Celebesstraat 8, Schoten; Kennel Haerlem, Terspijtstraat: Holl. herdershond, gebr. door J. Jansen, Gen. Cronjéstraat 88; bruin hondje, gebr. door T. Bergman, Hoo- gerwoerddwarsstraat 36; zwart-witte kat, ge bracht door M. Paats; Ged. Schalkburger- kade 16. C. Luyte, Fr. Halsstraat 49, kinderkousjes; A. v. d. Hart, Gaelstraat 12, kinderportemonnaie; C. Hartel, Nassaustr. 5, zwarte portemonnaie; J. D. Reith, Vrouwen- steeg 15, hóndenpenning; P. Steffens, Lange Vlamingstraat 16, kinderringetje; J. Booy, Kleverstraat 12, sleutels; A. Buis, Spaarne 19 Oostzijde, bont schort: Wed. v. Beek, Lange Heerenvest 102b, bruin taschje; A. v. Stra ten, Or&njeboomstraat 58, zweep. Gisteren heeft men weer een damesrijwiel ontvreemd, dat stond voor een perceel aan den Kloppersingel. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die in de Wilhelminastraat 50 K.M. per uur reed. Gisterenavond reden de heer A„ banket bakker uit Schoten en zijn bediende, op den Spaarndammerweg tusschen de ophaalbrug en de Rosehagestraat, met een handwagen, waarop kisten waren geplaatst, gevuld met aarde- en glaswerk. Wegens de slechte be strating werd er zeer langzaam gereden, doch dit verhinderde niet, dat de wagen plot seling in een diepe geul geraakte, waardoor hij dompte en een kist, gevuld met borden en glaswerk, op den grond viel. Een luid ge rinkel deed den heer A. al spoedig begrij pen, dat er niet veel meer heel zou zijn. En werkelijk bleek zoo goed als alles stuk te zijn. Dus voor den heer A. een aardig schade- postje. Het zou wel aanbeveling verdienen om dat gedeelte straat eens te vernieuwen, want kuilen en gaten zijn er legio en blijken een hinderlaag te zijn voor voorbijgangers. De volgende candidaten slaagden voor het door hen afgelegde examen: Q. Smit, Hillegom, typen P. Mok, Scho ten, typen en steno 130. W. A. C. Melsert, Overveen, typen en steno 100, E, S. de In September jubileert de afd. Haarieni van den R.K, Volksbond. Dan bestaat zii 35 j?ar. Een waardige feestviering is ir. voorbereiding, waarvan men dezer dagen kennis heeft kunnen nemen uit het uitge breide programma, dat we publiceerden. Evenals in 1914. bij het 25-jarig bestaan werd ook tbans de vraag gesteld, of e, reden was tot feestviering. En ook thans mocht die vraag volmondig met „ja be antwoord worden. Het gaat den R.K. \olksbond in Haar lem goed, ondanks den tegenslag, welken hij met zoovele andere organisaties heeft moeten ondervinden gedurende de laatste jaren. Het ledental toch is van 2200 tot 1700 terug geloopen maar die 500 deser teurs zijn bijna allen diegenen, die in der bond kwamen, toen er materieele voordee- len te behalen waren. Op zulke leden kan men niet bouwen. Maar waar het uittreden uit den bond sinds Januari van dit jaar stil staat, mag wel gezegd worden, dat nu de goede kern overgebleven is. Ook het aantal onderafdelingen, welke er vele zijn, verkeert in grooten bloei. Een instituut echter schijnt tot uitsterven ge doemd en dat is het instiuut van dona teurs. De ouden komen te overlijden en de ledige plaatsen worden niet door nieu we donateurs aangevuld. Op het oogen blik zijn er nog een 80. Een vergelijking van den tegenwoordigen R.K. Volksbond met dien van vroeger geeft een scherp verschil te zien. Nog slechts een tiental jaren geleden waren er vele middenstanders in; thans vindt men er geen enkelen weer in. Het besluit, dal leden van den Volksbond ook lid van een vakorganisatie moeten zijn, is daaraan niet vreemd. Dien vroegeren toestand overdenkende, komen als vanzeli weer de genen voor oogen, die meegeholpen heb ben, den Volksbond groot te maken. En dan mag allereerst genoemd worden wij len de heer A. J. de Jong, stichter der afdeeling Haarlem en eerste president. Verdere voorzitters waren nog o.m. de hee- ren G. Hulsebosch, L. A. Laurey, X. A M. v. Dam en de onvergetelijke heer xX ïllem B Guskens. Wat de laatste vooral voor den Volksbond geweest is. we behoever het hier niet te zeggen. Hij was er alles voor en had er alles Voor over. Na hem kwamen de heer Jos. Aug. de Lóbel en daarna de tegenwoordige voorzitter, de heer J. P. H. Castricum. Het gaat met aan in de „Damiaatjes" alle pioniers te noemen, maar twee mogen hier nog met eere wor den vermeld, nl. wijlen, de heeren G. i li- Brom, die algemeen penningmeester ge weest is, én A. F. H. v. d. Vaart. Werke lijk, de Volksbond heeft altijd flinke.wer kers gehad En hij heeft ze nog Want ook het tegenwoordige bestuur weet van aan pakken. Het zetelt-van 1922, behalve de heeren J. P. H. Castricum en G. Scholte, administrateur, die beiden sinds 1917 zit ting er in hebben/Sinds Mei 1920 bekleedt de heer Castricum het voorzitterschap. En nu gaat de R.K. Volksbond weer feesten. In dankbare herinnering zal wor den herdacht, wat in de afgeloopen 35 ;a- ren tot stand gekomen is. Lof en hulde zal gebracht worden aan God, die Zijn zegen zoo ruimschoots schonk: dankbaar zal men zich ook herinneren de stoere werkers voor den Bond. Maar naast het werpen van een blik op bet verleden, zal men ook in de tockoms* schouwen en begrijpende, dat slechts ge- stagen arbeid zal kunnen doen behouden en vermeerderen, wat men heeft, zal on versaagd voorwaarts worden geschreden tot heil van den Bond en zijn leden Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen va» 22 Augustus. Hoogste barometerstand 763,9 m. M. te Akureijri. Laagste barometerstand 742.2 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Augustus: Aanvankelijk krachtige, later afnemende zuid-westelijke tot westelijken of noord-wes telijken wind. Afwisselend bewolkt. Aan vankelijk nog regenbuien, zelfde tempera tuur. Kadt, typen en steno 130. J. Cornelisse, typen. W. A. Kalkman. Schoten, steno 100. E. Citroen, Duitsche steno 100. C. Koppen, Heemstede, typen en steno 130. E. Brok- meier, Zandvoort, typen. C. Braums, tvnen. D. van Nes, Schoten, typen. GODSDIENST DIPLOMA A. De examens voor het Godsdienstdiploma A zullen gehouden worden op: 1 Septem ber te Leiden, 2 Sept. te Bodegraven (al leen voor onderwijzeressen), 4 Sept. te Amsterdam (alleen voor onderwijzeressen), 16 Sept. te Amsterdam (alleen voor onder wijzeressen), 17 Sept. te Amsterdam, 24 8 October te Dordrecht, 15 Oct. te Haarlem, 8 Octoberte Dordrecht, 15 Oct. te Haarlem, 22 Oct. te Goes, 29 Oct. te Amsterdam, 12 November te Zoeterwoude (alleen voor onderwijzeressen), 19 Nov. te Noordwiiker- hout, 26 Nov. te 's-Gravenhage (alleen voor onderwijzeressen.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1