Het St. Josepb-Gesticht aan het Spaarne verkocht SeCefdbelte ©otwemt 1 jjlHOMG'S. WMMZENA BERICHT. DE SPAARNEBANK Ingezonden iflededselingeir HET GEHEIM Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren: A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bloemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, lieemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. Elligens, Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. L. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. j. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. De Heerenvest. Behandeling kinderzaken. Lantaarnpaal gebroken. Jubileum. De oude gevels behouden. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Oprechte buurschap. Een erfenis van 50.000 pond in twee jaar verbrast. Hevig onweder boven Zwolle. VRAGENBUS. LANDBOUW EN YISSCMERIJ. Land- en Tuinbouw-Tentoon- stelling te Heilo. SPORT EN SPEL LAWNTENNIS. De wedstrijden te Apeldoorn. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ABVERTENTi EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR VOETBALc Radsma naar Stormvogels. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsck Fabrikaat. LUCHTVERKEER. Luchtverkeer tusschen Polen en Engeland. UIT ONZE OOST. Op zoek naar petroleum. VERKEER EN POSTERIJEN. De opbrengst over Juli 1924 der P. T. en T. 94V1S 8VS a 60 cents per regel. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Zuiderzeeraad. UIT DE PERS. Kleur. Overbodige arbeidt LAATSTE NIEUWS. Stoomschip vastgeloopen. Brand te Groningen, Vertrek van de Pittsburg Ontbinding van den Duit' schen Rijksdag? Brug over de Kleine Belt. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUW& HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen- Indien gij in een of ander op*j zicht niet tevreden zijt, het óns. Vanwege Openbare Werken !s men be gonnen met het leggen van een trottoir band langs de Heerenvest. Deze verbete ring was wel noodig. R Koninkl. Besluit zijn met ingang van 1 September 1924 aangewezen voor den tijd van twee jaar in de enkelvoudige ka mer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behande ling van kinderstrafzaken van de arrondis- sements rechtbank te Haarlem: tot lid: mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, rech ter; tot plaatsvervangend lid: mr. J. D. Pasteur, rechter; mr. G. Sluis,' rechter. Doordat gisteren een vrachtauto op den £1. Houtweg tegen een lantaarnpaal reed, brak dit verlichtingsinstrument in niet minder: dan drie stukken. Gisteren vierde de heer P. Klingers zijn 15-jarig jubileum als machine-bankwerker jp de Centrale Werkplaats der Ned. Spoor wegen. Vrijdag 5 September a.s. herdenkt de heer J. A. M. Blansert den dag, waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld als vrijwilliger bij spuit 10. Thans bekleedt de a.s. jubilaris, die bij het brandweercorps zeer gezien is, den rang van le luitenant bij de Vrijwilligers-compag- nie. Deze dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Zooals uit de veiling-notitie blijkt, is het gebouw van het voormalig St. Joseph- Gesticht aan het Spaarne met het daarnaast gelegen perceel verkocht voor de som van 48.535. Naar wij vernemen is het complex aan gekocht door de Vereeniging tot behoud van bouwkundige monumenten, zoodat dus de waardevolle gevels behouden zullen blijven. Geboren: 20 Aug, d. van G. de Vries- Wils. 21 Aug. z. van M. E. v. d. Worp- Oostwal. z. E. v. Rooden-v. Schaik. Overleden: 21 Aug. M. v. Kempen, 17 j., Hazepaterslaan. 22 Aug. A. Mok, 71 j„ Adr. Loosjesstraat. tn de omstreken van Meppel, aldus meldt *en aan „de Ned. was een kleine land bouwer ernstig ongesteld, kon dus zijn ge- ijpte koren onmogelijk zelf maaien en bin- lenhalen, bezat evenmin de middelen, dit e laten doen. Geheel belangeloos gingen nu :en drietal buren fluks aan den 'arbeid; weldra stond de rogge kurkdroog op het :and. Door andere humane mensch en vrien den werd daarop aangespannen en alles tij dig naar binnen gehaald Is het niet: een foede buur is beter dan een verre vriend? Dezer dagen is te Londen in armelijke om standigheden in een gasthuis een man over leden die op 25-jarigen leeftijd een erfenis van 50.000 pond sterling had ontvangen, welke hij er in 2 jaar heeft doorgejaagd. Zijn naam is Nixon Gray, en hij is de zoon van den onlangs overleden luitenant-kolonel Nixon Gray en een achterneef van wijlen John Nixon, oprichter van Nicon's Navi gation Colliery. Laatsgenoemde overleed ongeveer 25 jaar geleden als millionnair, terwijl luitenant kolonel Nixon Gray eveheens als rijk man stierf. Bij zijn dood erfde de thans overleden Nixon Gray junior een vermogen van 50-000 pond sterling. Voordien was Nixon Gray mijningenieur te Merthyr, maar nauwelijks had hij het sommetje van 50.000 pond sterling ontvangen, of hij gaf zijn positie op en begon een leven van plezier. Zijn geld verdween als sneeuw voor de zon en in twee jaar tijds was hij uitgekleed. Tijdens het kort doch hevig onweer, da Woensdagavond boven Zwolle woedde, is de bliksem ingeslagen in den schoorsteen van het gerechtsgebouw. Hiervan werd een stuk uitgeslagen. Op de griffie werden eenige onderdeelen van de telephoon stuk geslagen, en het behang waarlangs de telephoondraad werd geleid over de lengte van eenige meters gescheurd. Ook de telephoondraden hebben het moe ten ontgelden. Twintig tot vijf en twintig geleidingen werden verstoord. Donderdag waren ze alle weer hersteld. Vr,: Hoe moet ik een asparagus stekken? Antw.: De vermeerdering van asparagus geschiedt door zaaien. Dit wordt gedaan in 't voorjaar in vochthoudenden grond en ge plaatst in een warme kas, althans op een warme plaats. Evenwel is het voorgekomen, dat iemand, deze zaden in een potje gezaaid en buiten geplaatst, tot ontwikkeling ver kreeg. Zaad hebbende en jonge plantjes mogen nooit droogte hebben en kunnen wei nig zon verdragen. Vraag omtrent overlast van insecten in een keuken. Antw.: Volgens genomen inlichtingen be- hooren deze insecten tot de z.g.n. „bakkers torren". De bestrijding zal vermoedelijk ook niet meevallen. Temeer daar deze torren tusschen de naden van muren en tegels kruipen, zich zelfs in den grond onder den vloer huisvesten. Een verdamping met voor hen vergiftige gassen zal na ,een paar maal te herhalen, zeer zeker resultaten geven. Hiervoor moet evenwel het geheele vertrek luchtdicht zijn afgesloten, pl.m, 6 uur gesloten blijven, het geen dikwijls in een keuken moeilijk gaat. Proeven genomen met diverse oplossing, gaf tot resultaat, dat een oplos sing van 5 pCt. zwavelzuur de gewenschte uitwerking gaf. Aan te raden is, alle naden enz, te begieten en vol te laten loopen met een oplossing van 5 pCt. zwavelzuur, waar na men dit om afdoende te zijn, nog eens zal moeten herhalen. Vr.: Welke is de kortste weg van Hille- gom naar IJsselstein, van Hillegom naar Amersfoort en van Arfiersfoort naar IJssel stein? Antw.: Hillegom, Lisse, Leimuiden, Ouds hoorn, Bodegraven, Woerden, Montfoort, IJsselstein. Afstand 60.2 K.M. Hillegom, Venneperdorp, Leimuiden, Ku- delstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Loenen, Loosdrecht, Hilversum, Hoogevuursche, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Afstand 73.6 K.M. Amersfoort, Soesterberg, de Bildt, Utrecht, Jutphaas, IJsselstein. Afstand 31 K.M. Vr, Mijn vader is ongeveer vier jaar bij mij in huis, geheel gratis, ofschoon hij wel inkomsten heeft. Dat is natuurlijk niets erg. Maar nu heeft hij een spaarbankboekje. Wie mag nu bij overlijden van vader dat geld innen? Mijn oudste broer of de tweede zoon (aat ben ik), bij wien vader in huis is? Antw.: Degenne, die de nalatenschap re gelt, eischt de gelden bij de betrokken spaarbank op. Woensdag werd door de Lett de 8e Land en Tuinbouwtentoonstelling gehouden op het Sportterrein. Het regenachtig weer met don derbuien deed niet veel goeds verwachten. De voormiddag was dan ook allesbehalve mooi. Felle regenbuien deed de weinige be zoekers voortdurend naar de overdekte tent vluchten. Desniettegenstaande mochten de inzendingen paarden, rundvee, schapen, var kens, enz. gezien worden. Ook kippen en ander pluimvee benevens konijnen en geiten waren ruimschoots vertegenwoordigd. Om 9 uur 's morgens was het terrein ge opend voor bezoekers. Enkele dieren waren reeds aanwezig en gaandeweg kwam het overige. Al spoedig begon de keuring, waarvan we hieronder de uitslag vermeldent Afdeeling I. Stieren, geboren in 1922. le Prijs P. Frans, Heilo; 2e prijs Gebrs. v. d. Velden Egmond a. d. Hoef. Stieren geboren in 1923. le en 2e prijs J. Mors, Heilo, met Promp- tje X en Andre II. De beste melkkoe (afgewisseld), le en 2e prijs J. J. Stroomer Oudorp, Melkkoeien (niet afgewisseld). 2e prijs J, Stroomer Oudorp. Melkvaarzen. Le prijs M. Sengers Heilo; 2e prijs M. Mul der Heilo. Herfstwinters of dikke koeien (afgewisseld). le Prijs J. 'J. Stroomer Oudorp; 2e prijs P. Frans, Heiloo. Pinken. leen 2e prijs M. Mulder, Heilo. Kuikalveren (geb. na 1 Jan '24). le en 2e prijs M. Mulder, Heido. Vette koeien (afgewisseld), le prijs Th. Straathof, Egmond Binnen; 2e prijs Familie de Geus, Heilo. Afdeeling II. De fijnste vette varkens (minstens 2 stuks). le prijs Th. Straathof Egmond binnen; 2e en 3e prijs P, Frans, Heilo. Zeugen. 2e Prijs, C. Bakker, Heiloo. Drachtige zeugen le prijs M. Seugers, Heilo Dekbeeren. le prijs N. Bakker, Heilo, St. b. 130. Vier melkschapen (2 jaar en ouder), le prijs K. Muis, Heilo. 4 Lammeren (geb. in 1924). le Prijs, K. Muis; Eervolle vermelding H. Bakker, Heilo. Fokschapen (typen Tesselsch) le en 2e prijs M. Mulder Heiloo; Eervolle vermelding J. H. Bakker, Stompetoren.' Ooi met hare in 1924 geboren lammeren, (type Tesselsch), le prijs J. M. Bakker. Stompetoren. Ooilammeren, type Tesselsch, geb. in 1924 2e prijs Th. Straathof, Egmond-binnen. Ramtype Tesselsch geb. in 1923 of vroeger. 2e prijs H. Bakker, Bergen. Ramlam geb. in 1924. le prijs J. M. Bakker Stompetoren; 2e pr. Th. Straathof, Egmond-binnen. Fokschapen, type Lincoler, 4 stuks, le pr. K. Bregman Jzn., Beemster. Ooi met hare in 1924 geb. lammeren, type Lincoln. 2e pr. K. Bregman Jzn., Beemster. Ramlam type Lincoln geb. 1924. le pr. K. Bregman Jzn. Beemster. De beste geit. (Saanenras). le pr. Andr. Modder, Heilo; 2e pr. S. Ak- kermans Heiloo; Eervolle vermelding K. Louw, Heiloo. De beste geit (gekruist ras), le en 2e prijs W. Barmentloo, Heiloo. Toornen kippen, geen ras, 1 haan, 4 kippen, 2e prijs J. Spaan, Heiloo. Toornen kippen, zuiver ras, 1 haan 2 kipp. 2e pr. Barnevelders, M. Dekker, Heiloo; Eerv. verm. Battam Vichting Cock, H. Meul- dijk; le pr. Hamb. goudpellen H. v. Breeumen Heiloo; 2e pr. Hamb. zilverpellen, N. Krom Limmen; le pr. Leghorns Patrijs, C. de Groot, Heiloo; Eerv. vermelding Leghorns Wit, J. Spaan, Heiloo; 2e prijs Leghorns zil veren Ductoin. D, Wester, Oudorp; le pr. Mechelsche Koekoek,. J. Spaan, Heiloo; 2e pr. idem W. Bauwentlos, Heiloo. Eervolle vermelding Plymoets Rocks, C. de Groot, Heiloo; 2e prijs Plymoets koekoek P. J. Schotvanger, Heiloo; 2e prijs, idem; 2e prijs Wyandotte, wit, C. Stofberg, Heiloo; le prijs Wyandotte, zilver, idem. Eervolle vermelding Red Island, K. Roos, Heiloo. Paarlhoenders. le prijs D. S. de Vries, Heiloo. x Duiven, le prijs Schildmeeuwen, G. Koopmans, Heiloo; 2e prijs Krasdoffer, idem; 2e prijs Hoogvliegers, Gebr. Pilkes, Heiloo; le prijs K. Bruin, Omval. Indische loopeenden, le prijs D. S. de Vries. Heiloo Andere eenden, ie prijs Witborst Spreeuwkop, D. Blokker, Heiloo; 2e prijs idem, J. Spaan. Kalkoenen, le prijs D. S. de Vries, Heiloo; le prijs W. Barmentloo, Heiloo. Konijnen. Ram en voedster, le prijs Black and tan, K. Haringhuizen, Heiloo; 2e prijs Papilon Zw., R. N. v. Bre men, Heiloo; 2e prijs Vlaamsche reuzen haas- kleur. Van Ham en Hoejes, Oterleet. Voedsters met jongen (groote rassen), le prijs Vlaamsche reuzen geel, H. vna Steeg, Heiloo; 2e prijs Hollands, M, Dekker, Heiloo. Voedsters met jongen (andere rassen). 2e prijs Black and tan, M. Dekker, Heiloo. AFDEELING IV. De mooiste vaas met bloemen, le prijs W. E. Borjeson, Heiloo; 2e prijs G. Smits, Heiloo. De mooiste vaas met veldbloemen. 2e prijs G. Smits, Heiloo. De mooiste mand met bloemen, le prijs W. E. Borjeson, Heiloo. De mooiste verzameling bloemen, afgesneden in vazen, le prijs W. E. Borjeson, Heiloo; 2e prijs G. Smits, Heiloo. De mooiste verzameling groenten inge zonden door vereenigingen, 2de prijs, Voor uitgang, Heiloo. De mooiste verzameling groenten inge zonden door kweekers van Heiloo, 2de prijs, J. Drijver, Heiloo. Voor de inzendingen verschillende soorten van groenten (elk soort afzonderlijk) ver kregen, J. Kamper, Heiloo, 4 eerste prijzen en drie 2de prijzen, J. Drijver, tien 2de prijzen en een eer volle vermelding. G. Smits, twee eerste prijzen en zes tweede prijzen. Voor de beste Edammer kaas, 1ste prijs, Kennemerland, Egmond-Binnen. De beste Boerenboter, 1ste prijs, F. Schrooder, Hensbroek. De beste Fabrieksboter, 1ste prijs, Ken nemerland, Egmond-Binnen Voor den étalageijwedstrijd waren 5 bron zen medaljes beschikbaar, welke verkregen, D. Middelbeek, C, Vennik, G. Koning, A. Greeuw en Chr. Harreveld. Afdeeling VI: Hèt beste paard (5 jaar en ouder). 1ste prijs, K. Reine, Krommenie; 2de prijs, J, J. Stronner, Oudorp; 3de prijs, G. Huis, Heiloo. Het beste paard (34H jaar) lste prijs, K. Reine, Krommenie; 2e prijs, N. Stuit, Obdam; 3de prijs, K, Huis, Heiloo. Het beste paard (2/4 jaar), lste prijs, S. Ligthart, Heiioo; 2de prijs, J. C. de Wit, Heiloo; 3de prijs, P. Zwart, Heiloo. Het beste paard (1 Yi jaar). 2de prijs, J. Muis, Heiloo; 3de prijs, Th. Broers, Heiloo. Het beste veulen, lste prijs, J. Bergen, Heiloo; 2de prijs, J. Bakker, Heiloo; 3de prijs, P. Frans, Heiloo. De beste merrie met veulen. 2de prijs, P. Frans, Heiloo. Nadat de keuring afgeloopen was, had om 12 uur de feestelijke opening der ten toonstelling plaats, door den voorzitter van de Lett, den heer M. Mulder, die in zijn openingswoord allen welkom heette. Spr. bracht in herinnering dat het vorig jaar een reorganisatie in den boezem der vereeni ging naar voren trad. Spr. wees er op, dat reorganisatie-plannen steeds tweedracht brengen en dit was oorzaak, dat eerst in dit voorjaar definitief bepaald kon worden dat ook dezen zomer weer een tentoonstel ling kon gehouden worden, Spr. riep daar om allen bet welkom toe en bracht daarbij hulde aan de afd. Heiloo der Holl. Mij. van Landbouw en aan het gemeentebestuur, die de Lett, steeds steunden. Van de vereeni- ging Heiloo Vooruit had spr. meer moree- len steun verwacht, bijv. door er voor te ijveren dat het dorp meer in feesttooi was, door het uitsteken der vlaggen door de bur gerij. Spr. hoopte, dat dit het volgend jaar het geval zal zijn. Spr. bracht dank aan de inzenders en inzendsters en ook aan de keurmeesters, aan den burgemeester en de raadsleden en aan het Heilooër fanfare corps, dat de tentoonstelling steeds op luistert. Ten slotte riep spr. het welkom toe aan eene vreemdelinge, die in ons midden is en die uit haar vaderland verdreven is, n.l. aan de Prinses Regina Amilachvary, eere presidente der jury, voor het concours-hip- pique en die een medalje beschikbaar heeit gesteld. Hierna speelde de fanfare het Russisch Volkslied en daarna het Wilhelmus. Om half twee begon het concours hippi- que, waarvan de uitslag was als volgt: Cbncours van éénspan merriën of ruinen, type landbouwtuigpaard in Nederland ge boren en gefokt, 4 jaar en ouder. lste prijs, Gebrs. Hoed, Alkmaar; 2de prijs, H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 3de prijs, J. P, Kraakman, Akersloot; eervolle vèrmelding, H. F, Bultman, Haarlemmer meer, Concours éénspan merriecn of ruinen, type landbouwtuigpaard in Nederl. geboren en gefokt, 4 jaar en jonger: Pr^iSf Wouden, Heerbugowaard; 2de prijs, K. Reine, Krommenie; 3de prijs, J. Mufs, Heiloo. Concours 2-spannen, type landbouwtuig paard, aangespannen voor boerenwagen: lste prijs, K. Reine, Krommenie; 2de prijs, R Wonder, Heerhugowaard; 3de prijs, J. Wagenaar, Stompetoren. Concours voor twee-spannen, type luxe- of tuigpaard: lste prijs, H. F. Bultman, Haarlemmer meer; 2de prijs, P. Wonder, Heerhugowaard; 3de prijs, J. Wagenaar, Stompetoren. Concours van éénspannen, open klasse: lste prijs, H. F. Bultman, Haarlemmer meer; 2de prijs, H. F. Bultman, idem; 3de prijs, Gebr. Hoed, Alkmaar. Concours van éénspan merrieën of rui nen, gereden door dame vergezeld van heer> le prijs, H. F. Buitman, Haarlemmermeer; 2de prijs, Gebrs. Hoed, Alkmaar; 3de prijs, H. Schipper, Santpoort. Concours voor vierspannen, open klasse: lste prijs, H. F. Bultman, Haarlemmer meer; 2de prijs, P. Wonder, Heer Hugo- waard. Ten slotte was er nog een concours voor de eerste prijswinners om de medalje, uitge loofd door Prinses Regina Amilachvary, welke medalje gewonnen werd door den heer Bultman. Hierna werd de medalje door de Prinses met eenige hartelijke woorden, waarin Hare Hoogheid in t Fransch informeerde naar het winnende paard, aan den winner uitge reikt. Dan sloot de voorzitter met eenige goed gekozen woorden van dank aan allen de tentoonstelling. Op de banen van de Apeldoornsche Lawntennisclub „Daisy" te Berg en Bosch zijn Woensdagmiddag de jaarlijksche wed strijden begonnen. Het aantal inschrijvin gen is kleiner dan verleden jaar, eenerzijas een gevolg van de wedstrijden te Bussum, die eveneens van 2024 Augustus gehou den worden anderzijds een gevolg van den minder goeden toestand der banen in 1923, welke vele sterke spelers deed besluiten in Bussum te gaan spelen, waar naar ver luid*. de banen schitterend moeten zijn. Niettemin schreven 42 spelers in voor heerensingle en 24 voor damessingle, het aantal spelers van goede kwaliteit is, zoo als gezegd, niet groot. Van de Haarlemsche speelsters en spelers noemen wij o.a. Mej. Pélerin, Mej. Brauns, Mej. Jonker, Jhr, J. Mollerus, v, d, Steur, Schoute. Laatstgenoemde kwam den eersten dag reeds aan slag, ten deele met succes. In single verloor hij van Twiss, een Wa- geningsch speler, die vrij hard sloeg en door het kleiner aantal missers Schoute met gemak sloeg. De banen, die door de zachte toplaag, aan den bal een langzame sprong geven, zijn voor velen een te groote overgang na het Zandvoortsche tournament. In mixed double met Mej. Jonker speel de Schoute veel beter, ook al omdat dou ble zijn spel is. Hij dekte de lob over Me). Jonker goed en daar deze eveneens uit stekend op slag was en vooral aan het net goede dingen deed, wonnen zij met 60, 63 van mej. Woudstra en Scheffers. Den tweeden dag boekte v. d. Steur twee overwinningen, 'n 60, 60 in single en een 61, 75 op J. E. Pennink-Rom- pen. Vooral in de laatste partij was het tempo van Schoute en zijn partner heel goed. Na een kleine verslapping in de tweede set, waardoor zij op 35 kwamen, brachten goede services en returnes den stand op 55 en met 75 werd de match gewonnen. Mej. Pélerin had weinig moeite om in single en double in de tweede ronde te komen, de onwennige baan kostte wel vele slagen, maar zij kan het in single ver brengen, tenminste als zij door grooter vastheid mej. Alsbach weet te slaan. Mej. Brauns en v. d. Steur hebben goede kans om tegen Mej, Jonker en Schoute te komen, hetgeen een intressante partij tus schen beide Haarlemsche mixed doubles kan geven. Heerensingle: Eerste ronde: W. Broeze v. Gronau sl. Polderman 60, 63; A. J. v. d. Steur sl. B, de Boer 60; Vinkeborg sl. Serphos 61, 60; Scheffer sl. J.- E. Pennink 64, 62; E. v. Delden sl. H. Bos 6—1, 6—0. Tweede ronde: Maurean sl. v. Vreeswijk 16, 63, 64; A. Broese v. Gronau w.o. Haagmans sl. v. Holte 61, 46, 60; v. Wulfften Palthe_ sl. v. d. Bilt 1—3, 6—4 Brouwer sl. K. Broese v. Gronau 63, 64; Twiss sl. Schoute 61, 63; J. A. Pennink sl. Jhr. C. M. Mollerus 13, 86. Derde ronde: Haagmans sl. v, Wulfften Palthe 6—2, 6—2. Damessingle: Eerste ronde: Mevr, Drie beek sl. mevr. v. Oven 62, 62; Mej. v. Embden sl. mevr. de Josselin dc Jong 64, 26. Mej. Jonker w.o. Mej. Pele- ring sl. Mej. Ham 61, 60 Mej. L. Als bach sl. Mej. Osieck 62, 61. Heerendouble. Eerste ronde: v. d. SteurSchoute sl. J. E. RunischRompen 61, 75. Tweede rinde: v. DeldenPel, sl. K. W. A, Broese v. GronauA, Broese v. Gronau 6—4, 6—8, 7—5. Mixed double. Eerste ronde Mej. Jonker Schoute, mej. WoudstraScheffer 60, 63; mej. MiddelburgHoes sl. mej. Heioma Bos 62, 64; mevr. BakkerSluis en mej. de Boer.Schim v. d. Loef w. o., mevr. v. OvenA. Broese v. Gronau sl. mej. v. AkenDouwes Dekker 64, 62. Damesdouble, Eerste ronde: mevr. de Jos selin de Jong—mej. Pélerin sl, mej. Jonker mej. Osieck 62, 63. Naar men ons mededeelt, zal Radsma, die voor het lidmaatschap van R. C. H. bedankt heeft, naar alle waarschijnlijkheid het vol gend seizoen voor Stormvogels uitkomen. Zondag staat hij reeds tegen Go-Ahead in 't doel. De Augustus aflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft als naar gewoonte een veelzijdigen, belangwekkenden inhoud. In de bijdrage „Ik is eerste persoon" wordt overtuigend aangetoond, dat het een groot, nationaal economisch belang is een gerechtvaardigde voorkeur te geven aan de voortbrengselen van eigen bodem, en met waardeering wordt gewezen op het voor beeld dat tegenwoordig door de Regeering in deze wordt gegeven. Het artikel „De vrouw in de Nederlandsche Nijverheid", onderdeel van een serie arti kelen over dit onderwerp, bevat ditmaal een bespreking van het vraagstuk betreffende de verhouding tusschen den man en de vrouw als arbeidskrachten. In de rubriek „In en Uitvoercijfers", wor den ditmaal belangwekkende cijfers gegeven omtrent den uitvoer van zinkverven en van cacaopoeder in de laatste jaren De bijdrage „Taylor, Münsterberg en de psycho- techniek"is in de eerste plaats van belang voor degenen, welke belangstellen in het zoo belangrijke, doch lastige vraagstuk op welke wijze men de meest daartoe geschik te werkkrachten krijgt voor een bepaalden werkkring, of met andere woorden hoe krijgt men den rechten man op de rechte plaats. In „De Nederlandsche Magarine Indus trie" wordt een aanvang gemaakt met een beschrijving van deze zoo belangrijke tak van vaderlandsche nijverheid. Van de officieele berichten trekken o.a. de aandacht' de mededeeling betreffende het organiseeren van industrieele filmvoorstel lingen door het Bestuur der Vereeniging de opsomming van de verschillende uit gaven der Vereeniging de rubriek „Arbeids bemiddeling", ten doel hebbend diegenen behulpzaam te zijn, welke zich niet tot de Arbeidsbeurzen kunnen Wenden de „Ex- portrubriek" welke een uitvoerige lijst bevat van firma's in hef buitenland, welke in ver binding wenschen te komen met Neder landsche fabrikanten welke gerechtigd zijn het wettelijk ingeschreven contrólemerk „V.N.F." te voeren, ten bewijze, dat hun artikelen Nederlandsch fabrikaat zijn. huys mede, dat de bewering, als zouden verschillende journalisten van hem vroeger geld hebben aangenomen om propaganda te maken voor de premieleening der Broek- huys-Vennootschappen, van A tot Z onwaar is. Nog nimmer heeft Broekhuys aan een journalist journalistieken arbeid betaald. Uit Warschau wordt aan het Hbld. ge meld, dat daar een overeenkomst is gesloten tot regeling van het luchtvaartverkeer tus schen Polen en Engeland. Men leidt hieri i: af, dat Duitschland zijn bezwaren tegen het toelaten van dezen dienst boven Duitsch grondgebied heeft laten va ren. Naar wij vernemen, zal binnenkort~een soortgelijke overeenkomst worden gesloten tusschen Engeland en Tsjecho-Slowakije tot instelling van een dienst tusschen Lon den en Praag. Op het oogenblik gaan de luchtpostverzendingen met bestemming voor Praag van Londen per vliegtuig naar Ber lijn en vandaar verder met den sneltrein. Als nummer één op het program van den opsporingsdienst van het Mijnwezen staat thans het zoeken naar petroleum, wijl men dit artikel in handen van het gouverne ment wil houden. De heele archipel zal systematisch worden afgezocht en daartoe is een goed deel van de 28 mijningenieurs met verschillenden opdrachten aan het werk. Op het eiland Boenjoe gaat het niet zoo naar wensch. Men heeft er, als bij alle po gingen om spuiters aan te boren, met de beide proefboor-installaties nog al pech ge had. Het werk wordt echter zonder breking voortgezet. Vprder vernemen we, dat naar petroleum thans gezocht wordt in Pasir en Tanah Boem- boe, landstreken in Oostelijk Borneo, in Indragiri op Sumatra en op de Kleine Soenda-eilanden. Nieuw-Guinea is opgegeven. (Loc.) 830.595 meer dan in Juli 1923, Blijkens de in de „Staatscourant" van heden geplubliceerde staat, bedroeg de op brengst der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie over de maand Juli van dit jaar resp. f4.257.957, f551.068 en f4.062.046. To taal: f8.871.071. De opbrengst over de- zelde maand van het vorig jaar bedroeg resp.: f3.901.018. f496.337 en f3.643.121 Totaal f 8.040.476. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, worden de cijfers over Juli van dit jaar resp. f 3.967.392, f 572.966 en f 1.674.937. Totaal f 6.215.345. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende beden, prijshoudend. V.,K. HEDEN 5% Nederland 1919 941/j 6% Nederland 1923 99?/s 99i/8 4-4 Nederland 1917 84i5/16 7% N.-l. 1921 A 102 102 Holl. Lloyd Oude Vaart 851/2 84 dito Gem. Eigendom 89 621 Mij. „Nederland" *503/4 150 Scheepvaart-Unie 1261/, 126 Rotterd. Lloyd 12ji,4 124 138i/? 139 79 79 26i/4 H. VA. 514 516 3fcl/8 365 60 0 73/„ 1771/ 137 137 Cert Handel Mij. 1321/, 1331/4 Rest— dito 1323/4 133 94 Geconsolideerde 156 T57 3351/4 336 U. S. Steel 114 1 s 3 H5/3 11»/, Vorstenlanden 1671/4 1681/, 167.— 1671/ 2 Comp. Merc. Arg. 243/8 24'/4 H&1/, 120 367i/4 36/3/4 3391/2 340 Deli Batavia 3141/ 317 Amsterdam Rubber 152 I511/, 202 102 102 126 126 3153/4 317. 20>3/8 7-3/* 150 14Ü/ 851/, 6 Conm. Maxvell 4 U, 22 AUGUSTUS Bij Kon. besluit zijn de heeren ir. A. A. H. W. König, oud-minister vpn Waterstaat, thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat en ir. H. A. van Ysselstein, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, tc 's-Gravenhage, benoemd tot le den van den Zuiderzeeraad WILLEM BROEKHUYS EN DB JOURNALISTEN. Naar aanleiding van de mededeeling van I het dagelijksch bestuur van den Nerjgfrland- l cehen Jnurnalistenkritlé deelt de heer*Broek- EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioenj 0.6U/, •61.V 4 PARIJS 14.00 ,3.99 BRUSSEL i 12.921/ 12 87 WEENEN 0.38 0-363/g LONDEN i 11.6(1/, 11.593/ STOCKHOLM. 68.55 68.55 KOPENHAGEN 41.70 41.85 CHRISTIANJA 3 .90 35.75 BAZEL 48,55 48.40 NEW-YORK 2.571/a 2.571/ 11,50 11.45 van een lekkere saus ligt in het ge bruik van 'n zeer zuivere grondstof. Met HONIG'S MAÏZENA bereidt men de heerlijkste sausen voor ver schillendegerechten. Daarom wordt de onovertroffen Honig s Maizena voor velerlei doeleinden gebruikt en steeds meer gevraagd. Let op de sluitzegels niet Bijenkorf. vraagt ze Uw winkelier Het „Centrum" schrijft: „De viering van onze katholieKe leestez en jubilea geeft kleur aan ons openbare le« ven. Slechts Nurksen kunnen zich daaraan et* geren. De Roomsche blijdschap, zich openbarend in optocht en vlagvertoon, in muziek en zang, is een element in ons volksbestaan, dat ook niet-katholieken noode zouden missen. En er is in onze feestvreugde niets vijan digs, niets wat anderer recht of vrijheid be- dreigt, niets wat zich keert tegen het bur* gerlijk gezag, niets anti-nationaals ook. Als goede katholieken zijn wij tevens goede vaderlanders. Dezelfde vlaggestok vereenigt den gelen of paarsen wimpel met de Nederlandsche driekleur. En veel zou onze Hollandsche Natie der ven, indien daarin de blijde toon, de kleurige en fleurige noot van ons katholiek leven met zijn geestdrift, zijn spontane uitingen, zijn vreugde ontbrak.", Naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen bij de Staten-Generaal een tweetal wetsontwerpen zijn ingediend, en wel éér tot wijziging van de Hooger-Onderwijswet, schrijft de Haagsche-Briefschrijver van de „Tijd" het volgende „Men ontvangt ze (deze wetsontwerpen; met de verzuchting: maar, lieve menschén neemt liever vacantie en zorgt dat strak: afgedaan wordt hetgeen te wachten ligt Hoe lang is het al geleden, dat Zondagswet en bioscoopwet aan de orde zijn gesteld Men was destijds paf van het promptej waarmede de regeering, na verwerping var haar eerste ontwerp, een tweede ontwerp bioscoopwet indiende, dat aan de bezwaren der tegenstanders moest tegemoet komen. Sinds dien tijd hooren wij van het een noch van het andere iets, maar komen wetsont werpen, die dc bezwaren tegen vaccine- dwang moeten verminderen, en is men, al thans zoo zie ik de nieuwe loterijwet, aan de voorbereiding van een tegemoetkoming aan de principieele bezwaren, die bij velen tegen de loterij bestaan. Mij lijkt dit stre ven om principieele bezwaren op te hef fen, ook waar deze misschien in grootere mate bij de bondgenooten bestaan dan bi; ons, een uitstekend idee, mits.... men dooi zette, hetgeen men den schijn neemt te beginnen. Met spelletjes als er met Zon dagswet en bioscoopwet tot heden ge speeld zijn, bederft men meer dan men goed maakt. Men moet weten, wat men wil en als men dit weet, doorzetten, wat men wil, de kans van een nederlaag erop wagende." IJMUIDEN, 22 Aug. Het .Noorsche s.s. „Corve" van Leningrad (St. Petersburg) op weg naar Amsterdam, is hedenmorgen op de Noordpier geloopen. Het schip kon kori daarna weer vlot gesleept worden en naai Amsterdam opstoomen, GRONINGEN, 22 Aug. Vannacht is hel dubbele perceel aan den Verlengden Oos- terweg, bewoond door den gemeentewerk/ man Havinga en den caféhouder Pelgrim door onbekende oorzaak uitgebrand. Alles is laag verzekerd. Naar wij vernemen, heeft de Amerikaan- sche kruiser „Pittsburg", die op 23 dezei uit de haven van Amsterdam zou vertrek ken, reeds heden, Vrijdag, het ruime sop, gekozen. BERLIJN, 22 AUG. De „Vorwarts" houdt rekening met ontbinding van den Rijksdag. Nieuwe verkiezingen zullen dan volgens het blad, op 21 Sept, a.s. worden gehouden. Het blad verwacht daarvan veel, daar voor een 2/3 meerderheid slecht» 46 mandaten van de oppositie noodig zijn KOPENHAGEN, 22 AUG. De ministet van O. W. Skotte heeft in een interview verklaard, dat, qfschoon met het oog °P de bezuiniging besloten is, .verschillend' werken van spoorwegconstructie, die 111 de provincie ontworpen zijn uit te stel len, het bouwen van de brug over de W®1* nc Belt zal worden voortgezet volgens aangenomen plannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2