1WEM6D Gemeenteraad van Schoten. Geen autosnorders te Heerlen meer. Moeilijkheden op de reis naar Keulen. Ter bedevaart naar de eeuwig heid. Een geheimzinnig geval. De Kanaalreis van een ballonnetje. OVERVEEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HALFWEG. HAARLEMMERLIEDE, SPAARND^M. SANTPOORT. VELSEN. IJMUIDEN. VELSEROORD. LIJNDEN. De vele reizigers, die de mijnstreek be zoeken, zijn nagenoeg allen wel eens het slachtoffer geworden van de „autosnorders- plaag", waarvan men daar in erge mate te lijden had. Nauwelijks was de reis „Uit Holland" achter ,den rug en kwam men het station te Heerlen uit, of men werd overrompeld door vijf, zes of meer, dikwijls ongure typen van chauffeurs, en voordat men tijd had om te bedenken wat er gaande was, was uw kof fer al op weg naar Kerkrade. Alleen een' krachtdadig protest van het slachtoffer in kwestie kon de autochauffeurs weerhouden, hem in de auto te stoppen en in vliegende vaart naar Kerkrade te rijden, zelfs ook soms wanneer men daar heelemaal niet wezen moest. Voordat men tijd had zijn leven te gen ongelukken te verzekeren, zat men in zulk een afgedankt vehikel, dat den naam van auto eigenlijk al jaren niet meer waar dig was, en werd men in geweldige vaart, berg op, bergaf naar dat Kerkrade vervoerd. Of de auto's al overbelast waren, deed er min der toe. Men stopte je dan op het dak, of je werd met een riem op het spatscherm ge bonden, hoe het zij, je moest mee en nadat je den geheelen rit doodsangsten had uitge staan, werd je aan den Holz uitgeladen, na eerst nog twee kwartjes voor dezen dooden- rit geófferd te hebben. Over deze ritten, waaraan de concurentiezuchtige chauffeurs meestal bovendien nog onderlinge snelheids wedstrijden verbonden, is al meermalen ge klaagd. Vast staat, dat hij die willens en we tens een dergelijken rit volbracht, beschouwd kon worden als een man, die buitengewonen moed had of om zijn leven niet me?r gaf. Hoevele ongelukken er met de Kerkraadsché auto'S gebeurd zijn, is niet bekend. Nu eens kwam er een in de greppel terecht, dan weer botsten er een paar tegen elkander, of liep er een vafl de wielen af. Enkele malen is het voorgekomen, dat een dergelijk vervoer middel gewoonweg een huis binnenreed. Doodelijke ongelukken zijn ook niet uige- bleven. Een groóte klap kregen deze auto snrders toen het aantal regelmatig loopende auto- oussen zich ging uitbreiden. Thans echter is het geheel met de auto- rugby gedaan. De ploitie heeft eindelijk op verzoek van den officier van justitie ingegre pen en de reizigers, die Heerlen bezoeken, zullen niet meer de sensatie van den dooden- rit kunnen ondervinden. De autosnorders hadden namelijk nooit een zergunning gehad om te stationneeren en thans is jun aangezegd, geen vaste stand plaats meer in te nemen. Dank zij het kracht dadig optreden der politie, die iederen aan val, van de zijde der autosnorders krachtig afsloeg en er niet tegen op zag de voertuigen zoo noodig in beslag te nemen, is aan een tn ander een einde gekomen. Een lezer van de N. R. C. schrijft aan dat blad Den 19 Augustus reisde ik van R'dam naar Keulen en deed de volgende onaangename ervaring op. In uw blad had gestaan ,dat er weder biljetten tot Keulen gegeven werden. Inderdaad kreeg ik aan het loket zulk een biljet Voor f 12.95. Even voorbij Cranen- burg kwam er echter een Belgisch beambte in den trein, die beweerde, dat dit biljet niet geldig was. En ik moest het traject CranenburgWoringen (einde van de Bel gische regie) opnieuw betalen, 't Was 40 francs, dus ongeveer f 5. Ik geloof wel, dat de staatsspoor dit be drag of ten minste een gedeelte ervan res titueert, maar met zekerheid kan ik dat niet zeggen. De zaak zit zoo in elkaar. Duitschland staat van de biljetten een gedeelte aan de Belgische regie af. Nederland doet dit na tuurlijk niet. En nu moeten de reizigers be ginnen dit zelf te betalen, in de hoop, dat zij het geheel of een gedeelte ervan terug krijgen. De vorige week vertrok van Tilburg de bedevaart naar Kevelaer. Onder de bede vaartgangsters bevond zich de 78-jarige juf frouw H. Zij had altijd verlangd nog eens mee te gaan met de bedevaart naar Kevelaer en hoewel haar kinderen het haar om haar hoogen leeftijd hadden afgeraden, had men er toch geen bezwaar tegen haar te laten gaan, daar zij voor haar leeftijd bijzonder kras was. Haar zoon, die haar in den trein had gebracht, had het station reeds verlaten. Juist wilde de d.d. chef het sein geven om den trein te laten vertrekken, toen hem wefd medegedeeld, dat mej. H. onwel werd. Men droeg haar uit de coupé naar het bureau zan den stationschef, waar kapelaan De Vries, die met- de bedevaart meeging, haar in de laatste oogenblikken nog bijstond. Toen dr. 2Ierx ter plaatse kwam, kon hij slechts den lood constateeren. Het sterfgeval maakte diepen indruk op de talrijke pelgrims. De trein vertrok met een kwartier vertraging. De correspondent te Nieuw-Buinen van het Volk schrijft Terwijl verschillende arbeiders Maandag morgen met de stoomdorschmachine bij de boerderij van den heer J. te Velde aan het Zuiderdiep werkzaam waren, ontdekte men plotseling dat een hunner ontbrak. Deze,de 19-jarige B. Krol, werd kort daarop in een sloot op 3 a 4 M. afstand van de machine, met ingeslagen hersens gevonden. De dadelijk ontboden geneesheer achtte onmiddellijke opname in het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. Hier is de jonge man na eenigen tijd overleden. Het komt den berichtgever hoogst zonder ling voor, dat als doodsoorzaak een slag met den riem van 't vliegwiel genoemd wordt. Immers, dat hadden de andere arbeiders, die van een dergelijk ongeluk onder het werk niets gemerkt hadden, toch moeten zien. En bovendien is het vrijwel uitgesloten, dat de klap zoo hevig aangekomen zou zijn, dat het slachtoffer er 3 a 4 M. ver door in een sloot geslingerd kon worden. Een ernstig onderzoek naar de ware toe dracht lijkt alleszins gewenscht. Door den heer J. Kuhlemeyer te Apeldoorn is in de Valkenburglaan, in „Berg en Bosch" gevonden een ballonnetje, dat reeds een heele reis achter den rug had, want uit een aange hecht label bleek, dat het ballonnetje door den heer Lewee te Ramsgate (Engeland) was opgelaten. Ook werd op de 'abel duidelijk, dat de „Daily Graphic" meerdere ballon netjes aan zijn lezers had verstrekt en daar aan een wedstrijd had verbonden voor den grootsten afstand, die door een dezer werd afgelegd, met als prijzen 10, 5, 2, en 1 pond sterling. Personalia. Geslaagd voor het examen Kantoor-stenograaf mej. J. Dijksra, alhier, leerlinge van de erkende Pontschool te Haarlem. Een verbetering. Door eenige ingezete nen van ons dorp Werd er vaek op gewe zen, dat de stopplaats der electrische tram op den Zijlweg bij het Zandvoprterpad, voor het publiek groot gevaar opleverde. Van bevoegde zijde is een verzoek tot de di rectie gericht om deze halte te verplaatsen, tegenover de villa „Tetterode" waarop een gunstig antwoord werd ontvangen. Geen naamkaartjes. Door de politie is een toestel in beslag genomen, dat zonder toestemming van B. en W. voor een perceel in de Kerkstraat geplaats was. De machine diende om naamkaartjes te maken en staat op 't bureau. Fiets gestolen. Uit een gesloten schuur tje achter een perceel aan de Zandvoort- schelaan heeft men een rijwiel gestolen. KONINGINNEFEESTEN. Dank zij het groote succes in 1923 bij de Jubelfeesten mocht de Bloemendaalsche Commissie voor Athletiek dit jaar weder om de opdracht ontvangen, op 1 Sept. a.s. wedstrijden te organiseeren. De mogelijk heid is nu geschapen, deze wedstrijden één van de groote jaarlijksche gebeurtenissen in Kenneraerland te doen worden, waar mede de Athletiekpropaganda in deze streek niet weinig gebaat is. Zij worden gehouden op 1 Sept. a.s., des morgens van half tien tot half één, op het terrein der B. V. C. Bloemendaal, naast Zomerzorg. Toegang vrij! Zij zijn openge steld voor: I. Inwoners der Gemeente Bloe mendaal. II. Leerlingen van Bloemendaal sche scholen, III. Leden van Bloemendaal sche Sportvereenigingen, IV. Hen, die werk zaam zijn bij Bloemendaalsche Firma's ot bedrijven en wel, voor Juniores A. (14 en 15 jaar), Juniores B. (16, 17 en 18 jaar) en Seniores (ouderen). Het programma omvat Juniores A. en B. 1. 80 M. hardloopen, 2. Speerwerpen (licht materieel). 3. Discuswerpen (idem). 4. Ko- gelstooten (3 K.G.). 5. Ver- en Hoogsprin gen met aanloop. Seniores dezelfde num mers met model materieel, bovendien 400 M. en 1500 M. hardloopen, polsstokhoog springen en voor beide groepen 4 X 80 M. estafette. Deelname aan 3 nummers (naar keuze 1 loop-, 1 werp- en 1 springnummer) is ver plicht. Een groot aantal prijzen is weer be schikbaar gesteld. Inschrijvingen vóór 23 Augustus a.s. bij den heer Chr. de Vries, Verbindingsweg 34, Bloemendaal, die met de heeren Th. J. H. van 't Lam, P. C. An dre de la Porte, H. A. v. d. Meij en D. Laan voor de regeling zorg dragen. Dat zij wederom succes mogen hebbent Gegund. Door den architect Nic. J, Nij- man is aanbesteed het verbouwen van een woonhuis aan den Zijlweg ie Overveen. Laagste inschrijver was J. Verheugd, aan wien het werk is opgedragen. Opdrachten. Door B. en W. is aan den laagsten inschrijyer, G. de Graaff, aannemer alhier, opgedragen, voor de som van 9191 het aanleggen van een gedeelte straat met riool en bijbehoorende werken in aanslui ting aan de Oranje-Nassaustraat en de her- bestrating met ophooging van de Wilhcl- minastraat tot aan de Duikersloot en de reeds aangelegde Oranje-Nassaustraat. ..^00r en 's aan ^en laagsten in schrijver, J. Mannak, te Amsterdam, opge dragen, het leveren van 300 M3 grint, ten behoeve der wegen. Door B. en W. is opgedragen het leve ren van brandstoffen ten behoeve der open bare gebouwen, gedurende het seizoen 1924'25, aan de laagste inschrijvers, zijn de: van geklopte cokes, de firma P. van Rijn, te Zwanenburg; van geklopte gietco- kes, de firma K. Stijl te Sloterdijk en van lange en harde turven, de firma Wed, J, Lucke, te Zwanenburg. Roodvonk. Te Zuid-Schalkwijk" ko men bij de Wed. B. twee gevallen van Roodvonk voor. Loting. De loting voor de ingeschre venen van deze gemeente zal plaats hebben te Haarlem, in het gebouw Den Doelen, op 23 September a.s, Zijn eigen rechter. J. D„ alhier, ver miste eenige dagen geleden van zijn wagen peren. Hij verdacht daarvan eenige personen, welke hij gistermiddag op het Kerkplein zag staan, stapte van zijn wagen en gaf J. T. uit Zwanenburg met zijn vuist een slag in zijn gezicht waardoor dit ernstig bloedde. Pro verbaal is opgemaakt. Priesterfeest Pastoor Saulenn. De fees- telijkheden, georganiseerd in verband met het zilveren priesterfeest van pastoor Sau lenn, behooren wederom tot het verledene. Donderdagavond werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw te Spaarnwoude de laatste feestavond gehouden, die, evenals ondag 1.1., schitterend geslaagd mag heeten. Met genoegen kunnen de parochianen, alsmede de jubilaris, terugzien op deze onvergetelijke dagen. Vernieuwing sluisdeuren. De buitenste sluisdeuren van de Kolk worden vernieuwd; de reservedeuren worden thans gebruikt. De regenval. De gewassen in den pol der hebben door den voortdurenden regpn veel geleden. De Karwei staat nog «p het land men kan niet dorschen, de erwten staan op ruiters, doch moeten noodig naar binnen. Als het niet ophoudt te regenen, zal veel verloren gaan. Een geluk is het, d,at het koud is en de gewassen niet rotten, Koninginneieesten. Den len September zal alhier weer het Koninginnefeest plaats hebben, Een heel programma is opgesteld. Er zal muziek zijn op de Kolk, rondgang der schoolkinderen en zang, Kinderspelen, eeri allegorischen optocht, ringrijden, band- knipperi, sprietloopen. Verschillende prijzen worden uitgeloofd, 's Avonds zal een verlichte optocht gehou den worden en weer zang en muziek. Bij voldoende deelname gondelvaart en tot slot groot vuurwerk op de rietpol. Steeds vooruit. De heer L, J. Koene, tot op heden een zaak in Electrische- en Huishoudelijke artikelen drijvende aan de Hagelingerweg No. 6, heeft zijn zaak met ingang van heden verplaatst naar het fraaie nieuw gebouwde hoekhuis, gelegen aan de Hagelingerweg No. 53. Ere heer Koene beschikt in de nieuwe zaak over een ruimen winkel, waarin twee zeer groote spiegelruiten, zoodat bij dag het volle licht binnen valt, terwijl des avonds groote electrische lampen voor goede verlichting zorg dragen. Twee ruime étalages bieden gelegenheid om de fraaie electrische ver- i nctitlngs- en verwarmlngsartflkelen alsmede benooai^dheden van huishoudclijken aard, te étaleeren. Het crème geschilderde houtwerk alsmede de granieten vloer geven mede aan he£ ge heel een prettig gezicht. De verplaatsing is inderdaad een groote verbetering en een aanwinst voor den winkelstand van Sant poort. Op straat gezet. Waar hem niet langer uitstel werd verleend, is een onzer ingeze tenen zijn woning uitgezet. Met groote let ters stond op de ramen geschreven, dat een en ander niet wegens huurschuld geschiedde. In weer en wind bleef het huisboeltje buiten staan. Burg. Stand. Geboren: z. van H. C. RollfsKosier. z. van W. KokStain. z. van E. BloemRademakers. z. van G. Koffermande Vries. z. van M. Zand- straSurstedt. z. van M. Lammers Huybers, d. van M. Borst.van 't Hof. d. van W, M. de Jongv. d. Steeg. Ondertrouwd: M. Bergwerf en L. Blom. P. Karstem en G. v. d. Plas. J. Duyn en H. F. C. de Graaf. J. den Buitelaar en A. M. Asma. J. Houtenbos en G. Spanjaard. P, Siewertsen en W. Zwart. J. Jonkman en G. Mus. Getrouwd: E. van Os en F. W. Schmidt- meyer. T. Ettema en M. C. Barnhoorn. W. Hoekstra en M. H. Kruiswijk. F, S. Dekers en H, C. Ebbeling. J. D. Kris pijn en C. S. v. d. Plas. A. Streefland en E. Ras. Overleden: P. van Til, 71 j., wed. van J. de Wit. Botsing. Op den Wijkerstraatweg had een botsing plaats tusschen een auto, een hondenkar en een wielrijder. De fietsrijder werd van zijn rijwiel geworpen en kwam met zijn hoofd tegen prikkeldraad terecht, zoo dat hij zich onder dokters-behandeling moest stellen. De auto, zoowel als de hondenkar en het rijwiel werden beschadigd. Uaar het vlak bij Beverwijk plaats had, stelde de po litie alhier er ook de Beverwijksche j*>!itie mee in kennis. Aangehouden. Door de poltiie werd aangehouden zekere M,, die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog iets met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is daarop weer vrijgelaten. Gevonden voorwerpen. Een rozenkrans, een hondenpenning, een haarkam met sier- sneld, een zwart kindertaschje met inhoud, n paar zwarte kousen, een obligatiebriefje, een bril, een postduif (roodbont), een huis sleutel, een wit kinderpoesje, een kluwen bindtouw, een mantelceintuur, een postduif, een zilveren kinderringetje, met wit steen tje, een zwart geel-harig hondje (reu), een parapluie. „De Pittsburgh". De groote Ameri- kaansche kruiser „Pittsburgh", die twee weken in Amsterdam heeft vertoefd, is gis termiddag weder van hier naar zee vertrok ken. Van het Pantserfort werden de ge- bruikele saluutschoten gewisseld. Conflict. Het van Finland hier aangeko men stoomschip „Ceres" heeft een deklading gezaagd hout voor Amsterdam en verder hout voor de Pamerfabriek te Vclsen. Het gezaagd hout wordt hier door Arasterdam- sche bootwerkers in lichters gelost. Thaps is een geschil uitgebroken over het loon, zoodat er stagnatie in de lossing is gekomen. Schade beloopen. Het gisteren hier binnengekomen Noorsche stoomschip „Cor- vus", met hout van Leningrad naar Amster dam, heeft bij het binnenkomen van de pie ren den stuurgiek gebroken. Ook verloor 't schip beide ankers. Met behulp van drie sleepbooten van het Bureau Wijsmuller is de „Corvus" binnengebracht. „De Violiers", De N.V. Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft gisterenavond in „Thalia", voor een bijkans geheel bezet ten schouwburg, de 500ste opvoering gege ven van „De Violiers", van Willem Schür- mann. Het publiek was opgetogen over het prachtige spel en het applaus was dan ook zeer warm. EEN NIEUW POSTKANTOOR. Alhier zal een nieuw hulppostkantoor worden gebouwd en wel op een terrein aan de De Ruyterstraat nabij den Velserduiner- buurtweg, dus in 't midden van de plaats. Daarin zullen dan alle diensten, n.l. post, telegraaf en telefoon, vereenigd worden. Er komt behalve het kantoor een publieke tele fooncel en een wachtkamer voor de bestel lers.. Van de vestiging van een hoofd- post- en telegraafkantoor is dus afgezien. Dat is wel te betreuren, want onze zich steeds uitbrei dende plaats, met zijn nu 8000 inwoners heeft zeker behoefte aan dit kantoor, dat den geheelen dag geopend is en waar het publiek vlug geholpen kan worden. Het is echter alles bezuiniging wat de klok slaat en we zullen er nu nog wel jaren op moeten wachten. In ieder geval wordt het beter dan de toestand nu is. De nieuwe kantoorhouder is reeds be noemd en treedt 1 September a.s. in func tie, voorloopig in het kantoor aan de La gerstraat. Gevonden voorwerpen. Een gouden horloge, een sleutel, een zweep, een rozen krans. Vrijdagavond kwam'te half acht de Raad der gemeente Schoten ten Raadhuize in openbare zitting bijeen onder Voorzitter schap van den waarnemend Burgemeester, Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen. Aanwezig alle raadsleden. Na opening door VOORZITTER wor den de notulen over de vergadering van 18 Juli ter vaststelling aangeboden. Na enkele opmerkingen worden deze goed gekeurd. Hierna is als eerste punt aan de orde een aanbeveling ter benoe ming van leden van het college van zetters. Volgens art. 4 der wet op de Colleges van Zetters voor 's Rijks directe belastingen, zijn op 1 Januari a.s. aan de beurt van af treding als zetter de heeren W. van Schie, A. Poth en J. F. H. Pruschen. Opdat de Commissaris der Koningin daar uit een keus kan doen, stellen B. en W. voor de volgende dubbeltallen vast te stellen, als: Voor de vacature-Van Schie 1. W. van Schie2. J. J. van Schie voor de vacature-Poth1. A. Poth 2. H. A. Heidstra voor de vacature-Pruschen 1. J. F. H. Pruschen 2. J. H. Visée. De heer VISéE meent, dat de S.D.A.P.- fractie zich bij de voordracht niet kan neer leggen en dat ten koste van de Vrijzinnig Democraten de Sociaal-Democraten daarin wat sterker moesten vertegenwoordigd wor den. Als eerste dubbeltal wordt vastgesteld 1. W. v. SCHIE met 8 stemmen. 2. J. J. v. SCHIE met 9 stemmen. Als tweede dubbeltal 1. (bij derde stem ming) N. COBELENS met 8 stemmen tegen 5 op den heer VISéE. 2. H. A. HEIDSTRA. Als derde dubbeltal (bij derde stemming) J. F. H. PRUSCHEN met 8 stemmen tegen ,5 op' den heer VISéE. 2. (bij derde stemming) de heer VISéE met 11 stemmen. Verkoop van gemeente- bouwterrein. Goedgekeurd werd een voorstel tot ver koop an gemeentebouwterrein. Verzoekschriften inzake de bouwverordening. Ingekomen zijn een verzoek, dd. 7 Juli 1924, van S. Rin- kema, te Overveen, om in afwijking van het besluit van 17 October 1923, B no. 948/8, de open ruimte, welke moet worden opengelaten bij het perceel Plataanstraat 30, nader .te bepalen, in verband met de ver grooting en de verplaatsing eener bergplaats. Conform de bijgevoegde teekening vast gesteld. Een verzoek dd. 24 Juli jl. van J. J. IJzer man te Zwolle, om ingevolge artikel 12, laat ste lid der bouwverordening, te willen be palen hoeveel ruimte moet worden openge laten en waar die zal zijn gelegen achter het perceel Raadhuisplein no. la, voor den bouw van een roggebrood-bakkerij. B. en W. stellen voor, afwijzend hierop te beschikken. De heer HEIDSTRA breekt een lans voor het verkenen van 'toestemming. Ook de heer LOERAKKER bestrijdt het afwijzend advies. Spr. zou willen zien, dat B. en W. zich met adressant in verbinding stelden om 'in deze kwestie tot een verge lijk te komen. Wethouder KLEIN verdedigt het advies. VOORZITTER kan het voorstel van den heer LOERAKKER niet aanvaarden, daar de verordening dit niet toelaat. VOORZITTER brengt het afwijzend voor stel van B. en W. in stemming, dat wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Een verzoek dd. 8 Juli 1924, van H. G. Odink, te Amsterdam, om, ingevolge art. 12, laatste lid, der Bouwverordening, te willen bepalen hoeveel ruimte moet worden open gelaten en waar die zal zijn gelegen achter het perceel Kastanjestraat 21, in verband met de voorgenomen vergrooting van de achter het perceel staande schuur. De heer ANTONISSE pleit voor toe stemming tegenover het afwijzend advies van B. en W. De heer BOXS sluit zich daarbij aan. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt aangenomen me 9 tegeft 6 stemmen. Een verzoek dd. 12 Juli 1924 ingekomen Van J.JjVeen en J. P. Meijer, te Schoten, om, ingevolge art. 12, laatste lid der Bouwverorde ning, te willen bepalen hoeveel ruimte moet worden opengelaten en waar die zal zijn ge legen voor den bouw van ?en bakkerij ach ter het perceel Schoterboschplein 2. B. en W. adviseeren afwijzend. Conform besloten zonder hoofdelijke stem ming. Overbrengen van bezit tingen van het grondbe drijf naar de gemeente administratie. Volgens art. 1 der verordening op het grondbedrijf behooren tot dat bedrijf die onroerende goederen der gemeente, welke daartoe bij besluit van den Raad worden aangewezen. In aiwijking van het advies der grond- commissie meenen B. en W., dat de door de gemeente aan en bij het Meidoornplein ge stichte 100 woningen niet in het bedrijf be hooren te worden opgenomen. Het'doel van het bedrijf toch is om, door het houden van een geheel afzonderlijke ad ministratie, te kunnen bepalen welke de fi- nancieele uitkomsten zijn van in het bezit der gemeente zijnde gronden, aangekocht om ze als bouwgrond in exploitatie te bren gen. Door het ter beschikking stellen van de zen grond voor de stichting van bedoelde 100 woningen, was hij tot zijn bestemming gebracht en 't {doel van dezen inbreng in het grondbedrijf bereikt. Of de grond bij de ge meente als zoodanig in eigendom (gebruik) komt, dan wel bij iemand anders, maakt in wezen geen verschil. Om een zuiver overzicht van de exploita tie-uitkomsten der woningen te erlangen is inbreng daarvan in het grondbedrijf ook niet noodig. Het voor 1924 voor het eerst in ge bruik zijnde begrootingsmodel is er geheel op ingericht om zulk een overzicht te geven. Is het alzoo niet wensChelijk, dat de wo ningen in het grondbedrijf worden inge bracht, aan den anderen kant is het noodig dat de voor de stichting van deze huizen in gebruik genomen grond uit genoemd bedrijf wordt geiicht en de ter zake van dezen grond op het bedrijf gelegde schuld daarvan wordt afgenomen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om het toezicht op deze eigendommen op te dragen aan den Directeur van Gemeente werken. Mitsdien stellen zij voor vast te stellen een besluit om 1. van de bij raadsbesluit, dd. 5 Februari 1920 in het grondbedrijf gebrachte eigendom men uit te lichten de perceelen sectie B, nos. 6330 en 6333 tezamen groot 61.18 A. (waarop gesticht de 50 woningen ten behoeve van de bouwvereeniging Volkshuisvesting) en sectie nos B nos. 6329 en 6332, tezamen groot 67.22 A. (waarop gesticht de 50 wo ningen ten behoeve van de bouwvereeniging Eigen Haard) en derhalve in totaal ter opper vlakte van 1.28.40 H.A. 2. het grondbedrijf van de op hem rustende schuld terzake van den onder 1 genoemden grond, tot een bedrag vanf 8.50 per centi are, maakt in totaal f 109140.op een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdstip te ontheffen. De heer BIES kan zich met het voorstel niet vereenigen, daar hij het een verkeerd precedent zon vinden. VOORZITTER merkt op,dat er geen con sequenties uit dit besluit volgen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging verordering op het grondbedrijf. Reeds in een vorige vergadering hebben B. en W. voorgesteld, thans over te gaan tot opheffing van de functie van Admini strateur van het grondbedrijf en om de ad ministratie daarvan onder te brengen bij het bedrijf Gemeentewerken. Zij stellen voor, diensvolgens te besluiten, met ingang van 31 Augustus 1924. 1. op te keffen de betrekking van Admini strateur van het grondbedrijf 2. in te trekken het besluit van 13 No vember 1919, tot vatstelling van de jaar wedde van genoemden administrateur 3. wegens opheffing van genoemde be trekking aan den heer S. C. DE HAAS VAN DORSSER, als zoodanig eervol ontslag te verleenen J 4. de verordering op het grondbedrijf, vastgesteld dd. 28 Mei 1919 zoodanig te wijzigen, dat in plaats van „(een) (de(n) administrateur wordt gelezen „de(n) Directeur van gemeentewerken". De heer BIES vindt, dat men in Schoten teveel overdraagt op den Directeur van Gemeentewerken waardoor deze te zwaar belast wordt bij minder administratieven ronpslomp zon de Gemeente veel meer van de technische kennis van dezen functieonaris kunnen profiteeren. VOORZITTER antwoordt, dat het grond bedrijf specifiek onder den Directeur ressor teert. Wethouder Klein sluit zich hierbij aan. De heer LOERAKKER verklaart zich accoord met den heer BIES de Directeur heeft hier reeds zooveel bijbaantjes, dat met dit werk hij overbelast moet worden. De heer VISEE vraagt, of niet het grond bedrijf aan den Directeur kan worden toe vertrouwd, terwijl hij daartegenover van an dere bij-functies zou kunnen worden ont heven. VOORZITTER wil dit overwegen en handhaaft het voorstel van B. en W. De heer BIES vereenigt zich met de toe zegging van Voorzitter. Het eerste punt van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 12 tegen de 3 stemmen van de heeren Boxs, Heidstra en Cobelens. De overige punten zonder hoofdelijke stemming. Borgstelling hypothecaire geldleening der bouwver eeniging St. Bavo. Bij adres, dd. 22 Maart jl., verzoekt de bouwvereeniging St. Bavo te Schoten, om garant te willen zijn voor de door haar te sluiten hypothecaire geldleening op haar 52 woningen aan de Haitsma Muiier- en Ar- noldystraat en Middenweg aldaar. Uit de exploitatierekening, welke B. en W. ten aanzien van deze woningen hebben doen opzetten naar den toestand, zocils die zal be staan nadat nieuwe hypothecate leeningen zullen zijn tot stand gebracht, blijkt van welk belang het voor de bewoners der huizen is, dat de gemeente hare medewerking ten deze verleent. Mede met het oog op hetgeen de gemeente gedaan heeft ten aanzien van de bouwvereni gingen Volkshuisvesting on Eigen Haard, stellen B. en W. voor aan het verzoek der vereeniging gevolg te geven, en B. en W. te machtigen, om de gemeente, onder afstand van de voorrechten van uitwinning en schuld splitsing en van alle andere voorrechten en exceptiën, bij de wet aan borgen toegekend, te stellen tot borg ten behoeve van de Rijks verzekeringsbank, gevestigd teTAmsterdam, voor- en hoofdelijke mede-schuldenares met de woningbouwvereniging „St. Bavo", te Schoten, tot zekerheid voor de richtige na koming van de verplichtingen, voor de ver- eer.igir.g voortvloeiende uit eene door haar met de Rijksverzekeringsbank te sluiten geld leening, welke in hoofdsom zal bedragen ten hoogste f 230.000, en een looptijd zal hebben van 50 jaar, gedurende welken tijd de con stante rente ten hoogste 51/4 per jaar en de aflossing der geldleening ten hoogste 1 per half jaar zal bedragen en de geldleening, op straffe van vergoeding als in het te sluiten contract bepaald zal worden, niet conver teerbaar en niet vervroegd of versterkt aflos baar zal zijn, terwijl de vereeniging tot zeker heid als bovenbedoeld, ten behoeve van de Rijksverzekeringsbank eerste hypotheek zal verleenen op bovenbedoelde 52 woningen met de daarbij behoorende gronden, staande en gelegen te Schoten. De heer HEIDSTRA vreest, dat de be woners straks de huren niet meer zullen kunnen bétalen en dat de gemeente dan als borg met den strop zou zitten. De heer LOERAKKER vindt, dat men, nu bij andere vereenigingen a gezegd is, thans ook b moet zeggen. 1 De heer BIES is het daarmee niet eens eigen schuld plaagt het meest, en daarom wenscht hij niet verder te gaan. Spr. meent echter ook, dat de bouwkosten nog niet geheel gedekt zijn. 1 Wethouder KLEIN 'stelt spr. daarom trent» gerust. Het voorstel wordt' zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verandering der- ramen aan de R. K. School aan de Kerklaan. In de vergadering van 19 Juni j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om advies een verzoek, d.d. 2 Juni t.v., van het R. K. Paro chiaal Kerkbestuur van St. Bavo te Schoten (dorp), om gelden beschikbaar te stellen voor de verandering van 6 lichtramen in de van hem uitgaande school voor gewoon lager on derwijs aan de Kerklaan 49. Onder overlegging der op deze aangelegen heid betrekking hebbende stukken, deelen B. en W. mede, dat het aanbrengen van be doelde verandering is té beschouwen als „verandering van de inrichting van een schoolgebouw," als waarvan sprake is in het lste lid, van art. 72 der Lager-onderwijswet 1920. Aangezien de aanvrage voldoet aan de door voornoemde wet gestelde eischen, zal 'door den Raad, ingevolge het lste en 2de lid van art. 75 dier wet, een besluit genomen moe ten worden om medewerking te verleenen tot het beschikbaar stellen van de voor bo vengenoemde verandering benoodigde gel den. Het komt B. en W. evenwel wenscheiijk voor, dat deze medewerking wordt beperkt tot de verandering van drie lichtramen. Zij meenen*dat hiermede voldoende in de be hoefte aan meer lucht kan worden voorzien. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorschotten op vergoe dingen aan bijzondere scholen. B. en W. stellen voor, op hunne aanvragen daartoe aan de besturen der R. K. bijzondere scholen in de gemeente Schoten de gebrui kelijke voorschotten te verleenen op de bij drage over 1924 door de gemeente in de kosten van instandhouding te voldoen, en wel voor de R. K. School voor gewoon lager onderwijs aan de Kerklaan 49, f 3560. voor dito aan de Gen. de la Reijstraat f 5624.80, dito aan de Tugelastrajt f3916. en voor de R. K. school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Generaal de la Reijstraat f 5233.20. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging indeeling van het politiecorps. Voor e?n zoo goed mogelijke dienstver- deeling van het politiecorps acht de Bur gemeester het noodzakelijk, dat drie ploegen kunnen worden geformeerd, aan het hoofd waarvan dienen te kunnen optreden hetzij de hoofdagent, hetzij een agent lste klarse. Vermits er op het oogenblik slechts één agent 1ste klasse is (zooals bekend heeft de agent Heertjes den diëtist met pensioen ver laten) wenscht de Burgemeester aan nog één agent den titel van eerste klasse te verleenen Aanvulling of wijziging der verordening op de politie-salarissen brengt deze benoe ming niet mede, daar de bestaande veror dening de aanwezigheid van twee agenten lste klasse toelaat. B. en W. meenen dat hiervoor de noodige middelen behooren te worden beschikbaar gesteld. Per jaar heeft een eerste klasse agent f 100.meer salaris dan een gewone agent. B. en W. stellen voor, hun het noodige creaiet te verleenen voor het aanstellen van een reeds in functie zijnden agent van politie tot agent eerste klasse. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen met 13 tegen de 2 stemmen van de heeren Boxs en Antonisse. Onderzoek gemeentereke ning. De gemeenterekening over 1923 is gereed en VOORZITTER stelt voor, zooals hier gebruikelijk is, eene Commissie van 3 leden te benoemen voor het onderzoek daarvan. Benoemd worden de heeren Cobelens (12 St.), Algra (12 st.) en Bies (12 st.). De heer BIES neemt zijn benoeming niet aan, daar hij gedurende een groot gedeelte van 1923 wethouder was, en bij herstemming wordt voor hem benoemd de heer Krijnders. Ingekomen stukken. 1Het verslag van den toestand der ge meente over 1923. Ter lezing gelegd. 2. Een schrijven, dd. 29 Juli van Burge meester en Wethouders van Nederhorst den Berg, betreffende de jaarwedde van den ge- meenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een adres, dd. 8 Augustus 1924, van D. Onvlee, e.a., inzake de oprichting van een roggebroodbakkerij aan het Raadhuis plein la. In handen van B. en W. gesteld ter af doening. 4. Een verzoek, dd. 31 Juli 1924, met me morie van toelichting, van het politiekorps, om vergoeding voor de meerdere diensturen doorgebracht tijdens de aanwezigheid van Hagenbeck's Amusementspark. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken. Dj heer VISéE vraagt, of de bedoelde diensten noodig toaren. Zoo ja, dan kan spr. niet instemmen met het advies. Spr. zou dan echter geen overuren willen betalen, maar een gratificatie geven. De heer LOERAKKER vraagt, of er niet een toezegging in den geest van het adres is gedaan, want spr. vindt het weer galoos brutaal, dat dit in het adres wordt geïnsinueerd, wanneer dit niet inderdaad is geschied. VOORZITTER heeft indertijd verklaard, dat blijken .moest, of er reden was om den agenten extra belooning te geven voor meer der^ werkzaamheden, of er werkelijk buiten gewone praestaties gevergd zouden worden. Spr. heeft echter in de verrichte werkzaam heden geen aanleiding kunnen vinden om eene gratificatie voor te stellen. De heer LOERAKKER vraagt, of mis schien niet door den inspecteur terecht of ten onrechte zijn menschen beloften zijn ge daan. Heeft Voorzitter zich hieromtrent op de hoogte gesteld? VOORZITTER antwoordt, dat niets an ders beloofd is, dan hij zooeven gezegd heaft. De heer LOERAKKER vraagt Voorzitter, te informeeren, of een indruk gevestigd is, dat extra beloonig zon gegeven worden. Spr. wil de beslissing aanhouden. VOORZITTER verklaart, hoe het weinige overwerk vooral nog veroorzaakt werd door ongesteldheid van een der agenten, in welk geval überhaupt geen meerdere belooning wordt uitgekeerd. De heer LOERAKKER doet een voorstel tot het door hem bedoelde onderzoek. Wethouder WOLF verklaart zich met VOORZITTER tegen aanhouding. De inspecteur heeft alleen gezegd, dat zeer waarschijnlijk extra betaling zou worden gegeven, wannee rdaartoe aanleiding was en zeer bijzondere praestaties geleverd werden. De heer LOERAKKER wil om dit laatste het adres in handen van B. en W. ter afdoe ning stellen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. Vragen van den heer Jansen. Op vragen van den heer Jansen antwoordt VOORZITTER dat B. en W. ten spoedig ste de kwestie zullen oplossen inzake het nog uitbetalen van den laatsten termijn der bouwkosten aan de aannemers der wo ningen van de bouwvereeniging „Eigen wo ning". VOORZITTER kan momenteel niet me" inlichtingen verstrekken. Kondvraag. De heer BOCS vraagt naar de in de vorige vergadering besproken inning der precario- gelden. De zaak heeft de aandacht van B. er W. De heer ALGRA klaagt over bestratingen, B. en W. houden ook dit punt in gedachten. De heer KRIJNDERS vraagt of B. en W. het niet noodzakelijk vinden, een ambtenaar bij de Gem. Reiniging in zijn functie te her stellen. B. en W. zullen dit overwegen. De heer LOERAKKER vraagt betere voorziening in de nummering der noodwo ningen aan de Schalkburgergracht, wat B. en W. toezeggen. Op een vraag van den heer ANTONISSE antwoordt VOORZITTER dat de tram rails van Soendaplein tot Jan Gijzenvaart in September worden opgeruimd terwijl spr. de Trammaatschappij gevraagd heeft, dan ook het Soendaplein te verbeteren. De heer v. SCHIE vraagt wegverbetering aan Doodweg en Vergierdeweg, dit wordt toegezegd. De heer HEIDSTRA vraagt politietoe zicht op het te snel rijden aan den Schoter- weg. VOORZITTER zal daaraan aandacht schenken. De heer VISEE vraagt naar den eventuee- len bouw van de nieuwe R.K. school. VOORZITTER zal in geheime zitting hierover mededeelingen doen. De heer JANSEN klaagt ovej verlichting aan de Schalkburgergracht. VOORZITTER zegt overweging toe "van het plaatsen van nog een lantaarnpad De openbare vergadering wordt dan ge sloten. Personalia. Tot vertegenwoordiger der Ned. Spaarverzekering voor Katholieken, hoofdkantoor 's-Gravenhage, Hoiweg 11, is aangesteld: M. C.v. d. Bosch. Hoofdweg 31, Vijfhuizen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11