Eerw.Zusters Ursulinen ra Leekepreeken. 7 Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. ÜJ Ingezonden Mededeelingen 0.25 3.25 Zaterdag 23 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15821 zondagsviering. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Slotavond van Maria-krans en Sint Gertrudis-Patronaat. Programma a 75 cents per regel. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: van den Boven-Nijl U ganda-Protectoraat Jaarbeurzen te Keulen. Herfst 1924. De coöperatieve bouwvereerfiging „Samenwerking" te Schoten heett een aanvrage bij B. en W. van Schoten ingediend om vergunning tot den bouw van 80 eengezinswoningen.Hierboven twee winkelhoekhuizen, waartusschen 4 woonhuizen. niumm Een gedeelte van de reeks eenge zinswoningen te bouwen door de coöperatieve bouwvereeniging „Samenwerking" te Schoten. Agenda 24 Augustus Agenda 25 Augustus De broodprijs. Vooroefening Vrijwillige Landstorm. Baden. De bestrating in Schoten De gevolgen van het wilde rijden. Personalia. Te water, No. 2 in een week. Looddiefstal. PerweeV .77 ^er kwartaal Franco per post per kwartaal bij /Vooruitbetaling f 3'58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1 Haarlem en Agentschappen: 'De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. Advzrtentiën 35 cenïs per Bij contract belangrijke kor:' Advertenttën tusschen den tel als ingezonden mededeeling, 60 per regel; op de le Pagina s 75 per regeL Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 14 regels 60 ct. per pl? sing; elke regel meer 15 ct-, b:; vooruitb etaling. 53. Een lezer van dit blad zond onlangs een Schriftelijke klacht aan de redactie over het feit, dat op 15 Augustus j.l., feest van Maria ten Hemelopneming, zoo weinig Katholieken hun zaken gesloten hielden. Van onze vele vroegere Roomsche heiligendagen is er bijna geen enkele ter verplichte viering meer overgebleven; waarom kan men dien eenen dag in den zomer dan niet algemeen onder ons, Katholieken, als feestdag houden? Aldus ongeveer de gedachtengang van den inzen der, die meende, dat de redactie van dit Katholieke blad goed zou doen de lezers- zakenmenschen daarover eens te kapittelen. Nu behooren dergelijke aanmaningen niet tot de aangenaamste dingen, welke de re dactie van een Roomsch nieuwsblad ont vangt. Eerlijk gezegd, zit zij er een weinig mee in de maag. Dat was dan ook blijkbaar de reden, waarom de leekepreeker, terugkomend van zijn vacantie, bewusten brief onder veel andere paperassen „ter afdoening" vond. Wat zal ik er van zeggen? Ongelijk kan ik dien klagenden Katholiek niet geven. Integendeel! Op den bewusten 15den Augus tus was ik toevallig des ochtends in Am sterdam. Mijn vrouw een leekepreeker mag er immers een hebben liet mij voor een der groote confectiepaleizen in een der voornaamste winkelstraten stil staan en wees mij op de spotprijzen, waarvoor de blousjes en rokjes genoteerd stonden. Als ondeskundige in deze vrouwelijke heerlijk heden beaamde ik verstrooid de appreciatie mijner wederhelft. Mijn mannelijk oog werd inmiddels döor wat anders getrokken: voor de gesloten deuren van het -geweldige ma gazijn waren de gordijnen neergelaten en achter het glas las ik in roode letters de veelzeggende mededeeling: „Vrijdag geslo ten". Veelzeggend, inderdaad! In dezelfde straat toch zag ik de. „buitenlui", de zoo kenmerkende Noord-Hollanders met vrou wen en dochters in tientallen rondloopen. Het was een echte dag om te koopen. Maar deze Roomsche firma hield Zondag, ondanks het zeer aanwijsbare geldelijke ver lies, dat zij daarvan zou leiden. Terugkee- rend in Haarlem, trof mij daarom des te meer de klacht 'van den inzender. Wat aan groote koopmanszaken in de hoofdstad mo gelijk is, kunnen dat ook de kleine niet in onze provinciesteden? Deze vraag heeft mij aan het peinzen ge bracht over de Zondagsviering in het alge meen. Hoe zijn wij toch in dat op zicht „ont aard van d' ouden stam!" Ik vraag het mijn lezers van middelbaren en hoogeren leeftijd, die voortgekomen zijn uit, wat men noemt de ouderwetsche Roomsche gezinnen, eens even terug te denken aan de Zondagen van hun jeugd. Zaterdagsavonds kwam reeds de stemming van rust na arbeid en over den volgenden dag lag de wijding van iets hei ligs. Alles werkte daartoe mee. Daar was de Hoogmis met het versierde altaar, de wierook en de orgeltonen; daar waren de Zondagskleeren, die alleen op den Zondag en bij een extra feestelijke gelegenheid ge dragen werden en van zelf reeds van balda digheden en ruwe vermakelijkheden terug hielden. Daar was verder Zondagslectuur en als eenige ontspanning een visite van of aan familieleden en een gezelschapspelletje. Dat was in onze jeugd de Zondag in het Room sche gezin. Wie durft daar nu nog aan te denken? De ouderen onder ons, wier fijn gevoel door het moderne leven nog niet is afgestompt, blozen bij de vergelijking van toen en thans, want dat zij dien ouden, Roomschen Zondag ongerept hebben be waard, is bijna niet aan te nemen. En onze jeugd? Zij lacht en haalt de schouders op Voor die stijfheid van haar grootmoeders. Verbeeld je, een Zondagsch pak of een Zon- dagsche jurk. Man, waar denk je aan! Wij hebben onze zomer- en winterkleeren en onderscheiden alleen naar het seizoen en laar de vraag, of wij thuis blijven, in ons Werk zijn of wel visite ontvangen of uitgaan. Rn dat geldt voor iederen stand. Zelfs de handarbeider en het fabrieksmeisje trekt ®a de dagtaak de beste spullen aan voor ®en vergadering, den bioscoop of het dans avondje. „Tages Arbeit, Sonntag's Feste" is reeds lang uit de mode; iederen dag geeft een stukje feest. Zondagskleeren zijn dus 'ets van een eeuw geleden. Wanneer nu de opvattingen zich alleen op het punt van ons stoffelijk omhulsel g-wij- Hgd hadden, dan zou er weinig reden zijn (''oor critiek. Maar met onze Zondagsche hleeren hebben wij helaas ook den ouden (geest van Zondagsheiliging aan den kant fie aan. Wij houden oo den zom^-schen bondag niet enkel ons weeksche pakje, maar j°ok onze weeksche gewoonten aan, erger, de (Rondag is de periodieke vacantiedag gewor den, waarop het genot wordt ingehaald, daarvan men op de werkdagen niet genoeg han krijgen. Zondag rustdag! O, weest niet bevreesd, dat men zich aan slavelijken arbeid zal te °uiten gaan. Het werk zetten wij immers Zaterdagmiddag stop. Wij streven al naar het week-end: Vrijdagnamiddag het duffe kantoor verlaten en 's Maandags ons uitrek ken om Dinsdag weer te beginnen. Neen, dat wij te veel zullen werken, daarover be hoeft ge u niet bezorgd te maken. Maar IlIstdag is 'n wat al te saai begrip voor den d'okelijkschen vacantiedag. Waarvoor heb- en wij onze fietsen en ronkende motoren, |0t>ze auto's, onze dure voetbalvelden met ;hooge tribunes, onze lokkende badplaatsen, met de gezellige zitjes, de strijkjes en andere vermakelijkheden; waarvoor worden er wedstrijden op de wielerbaan en voor zeil jachten uitgeschreven; waarom geven de theater's de volksvoorstellingen en de cine ma's hun nieuwste programma's op Zondag, wanneer wij maar blijven rusten op onzen stoel of in de kerk zitten? Neen, de Zondag, dat is onze vacantie-, onze weke- lijksche feestdag. Raak me niet aan mijn Zondag, want waaneer ik me dan niet twaalf volle uren vermaak, dan is mijn heele week bedorven! Ziedaar de nieuwe geest, dien wij be doelen en dien wij aannamen, toen we onze Zondagsche pakjes afschaften voor de fla nellen broek om mee te tennissen of langs het strand te flaneeren, voor de oliejas en de motorpet, het luchtige korfbalpakje en de voetbaltrui. Wij hebben niet enkel ui terlijk, maar ook innerlijk niets meer van den Zondag. Zeker, de vroegmissen worden 's Zondags nog wel bezocht. Maar wijs mij eens het nieuwe gebod, waarin geschreven staat: den Zondag zult gij 's morgens tusschen 8 en 9 uur vieren en de rest is voor u! Daar staat nog altijd: den sabbathd a g zult gij heiligen en een dag heeft ook in onzen tijd toch nog altijd twaalf uur. Er is iets, wat ons in ons land met zeer gemengde bevolking heel vaak hindert en waartegen onzerzijds jammer genoeg niet voldoende wordt opgekomen, dat is de er gernis, die zeer vele katholieken aan de geloovige protestanten geven door hun zoo genaamde vroolijke Zondagsviering. O, ik weet het wel, wij Roomschen mogen ons in een blijmoedige levensopvatting verheu gen, die een uitvloeisel is van de zekerheid van ons geloof en velen ons benijden. Maar dat mag geen reden zijn tot ergernis voor anderen. En wij weten uit ervaring, dat men zich in protestantsch christelijke kringen heel vaak ergert aan onze al te groote luidruchtigheid op den dag des Hee- ren. En wij kunnen ons er niet mee af maken met te zeggen, dat wij ons „aan de fijnen niet kunnen storen," wanneer on ze Zondagsheiliging zich bepaalt tot het snappen van een vroegmisje. Want daar tegen verzet zich wel degelijk het groote Zondagsgebod. De afglijding, welke wij in eens zuiver katholieke landen waarnemen, is voor een groot deel aan de verwaarloozing van den Zondag toe te schrijven. Wij spraken daar juist van 15 Augustus. Zijt gij omtrent dien dag wel eens' in Parijs geweest? O, men heeft daar ook zijn „Assomption", dat drie dagen duurt, maar met een heiligen dag net zooveel te maken heeft als het ouder wetsche dauwtrappen van den Amsterdam- schen Jordaner op 's Heeren Hemelvaart. De groote lichtstad loopt dan leeg; alles stroomt naar de voorsteden, de bosschen, het strand, 't is de nationale vacantie. En intusschen profiteert het Parijsche Gemeen tebestuur van de leegte in de straten om het asphalt te repareeren, de openbare ge bouwen op te poetsen, de palen der draad geleidingen te versterken of te vernieuwen. Zondag, dat moet voor het eene deel der menschheid een gelegenheid tot uitrusten en vermaak, voor het andere een middel zijn om schoon te maken en te herstellen, wat gedurende het drukke leven vervuild en vernield werd. En Onze Lieve Heer... ja, daar rekenen we later wel mee af; het leven duurt nog lang! Zondagsontheiliging voert heel spoedig tot algemeene godsdien stige verflauwing; dat leert de practijk. Geen wonder, dat het katholieke Fransche blad La Croix geregeld als entrefilet met vette letters de woorden van Leviticus XXVI afdrukt: Gardez mon jour de sabbat car je suis le Seigneur,... Houdt mijnen sabbathdag, want ik ben de Heer! Dat is niet enkel voor de Joden, maar voor alle tijden, ook voor ons geschreven. En het is een schrikwekkend woord, want God zelf is het, die daar spreekt en een zegening of vloek belooft. „Wanneer Gij mijnen dag onderhoudt, dan zal ik U overstroomen met mijn zegeningen. Maar wanneer Gij mijne wet veracht, on vruchtbaarheid, hongersnood, oorlog zullen de rampen zijn, waarmee ik uwe ongetrouw heid straffen zal.... Het zou de moeite loonen, om in de ge schiedenis na te gaan, hoe die vreeselijke rampen altijd op algemeen* Zondagsschen- nis gevolgd zijn Onz* tijd behoeft zeker niet ver te zoeken! Maar we behoeven niet eens te bladeren in oude historierollen. Kijk in uw eigen leven. Wanneer gij nog niet hebt opgemerkt, hoe tal van families gere geld met tegenslag in zaken, ja zelfs met ar moede geslagen worden, ondanks oppassend heid voor de wereld en voortdurende ar beidzaamheid; hoe bij andere daarentegen 'n stijgende lijn van maatschappelijke wel vaart en huiselijken vrede valt waar te ne men zonder aanwijsbare groote bekwaam heden der familieleden, wanneer u dat ver schijnsel nog nooit is opgevallen, dan zijt ge een oppervlakkig mensch. Kijk daar eens naar en zoek de oorzaak. Heel vaak zult ge bij de eersten een ver waarloozing, bij de laatsten een traditio- neele, zorgvuldige nakoming van de Zon dagswet vinden. Vroeger, met den onbe- perkten arbeidsdag, was er althans nog een verklaring, zij het dan geen verontschuldi ging, te vinden voor het maken van ple zier op Zondag, Maar met onzen modernen, korten arbeidsdag, den vrijen Zaterdagmid dag en jaarliiksche vacanties, is alle aan leiding daartoe vervallen. Waarom wordt dan nog algemeen de Zondag voor sport en spel en straatvermaak gebruikt, terwijl de vrije Zaterdagmiddag daarvoor toch aange wezen is? Laten wij, Roomschen, i ons eens op dat punt herzien, waarin, ,wij schro melijk te kort komen. Er wordt zoo geroe pen om opheffing van het processieverbod: wij moeten vrijheid hebben om ons geloot ook op straat uit te vieren Mooi! Maar wij vragen dat toch hopelijk niet uit pure Rechthaberei of om propagandistische oog merken? Ons doel is daarbij toch vermoe delijk op de eerste plaats de eere Gods en de gelegenheid om ook den ongeloovigen en afgedwaalden den rijkdom van onzen godsdienst te toonen en hen te trekken, tot de ware kerk? Welnu, zoolang wij dit mid del missen, hebben wij nog een veel krach tiger, dat zeer velen nog verzuimen. Dat is de heiliging van den Zondag. Die gelegen heid komt wekelijks terug en bovendien op de, helaas nog maar schaarsche. heilige dagen. Denkt u eens in, dat alle Katholieke den Zondag vierden, dat is, heiligden, in den geest der kerk. Wat zou dat over heel de wereld met de millioenen katholieken, een prachtig dank- en smeekoffer zijn naar omhoog. Wat zou dat, ooi, in streken waar de katholieken in grooten getale wonen en hoeveel zijn dat er niet ook in ons land een stichtend voorbeeld zijn voor de heidensche bevolking, die haar, leven ver doet in enkel genot en vermaak en het ge zicht van onze Zondagsheiliging zoo hard noodig heeft om gewezen te worden op het leven, hetwelk op dit kortstondige volgen zal. Wi HOMO SAPIENS. straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. I De gelegenheid tot inschrijving van lezers en het ruilen der hoeken is gesteld op: 1. Nieuwe Groenmarkt 22, des Woensdags avonds van half 89 uur 2. Hagestraat, des Vrijdagsavonds van half 8—9 uur. Gisteravond had ter gelegenheid van het jubileum van den Zeer Eerw. Heer L. J. Boogmans,»de laatste opvoering plaats van het Mysteriespel „De verborgen Altaar stoet". Evenals de vorige avonden, was het spel uitstekend. Aan het slot van dezen avond werd de leidster, mej, A. v. Zutphen gehuldigd. Na het dankwoord van den Zeer Eerw. Heer Pastoor, werd onder daverend applaus méjuffrouw v. Zutphen, voor de vele moei ten en inspanning een bloemstuk aangebo den. Met voldoening en trotsch mogen allen die er toe medegewerkt hebben, om het ju bileum van den Zeer Eerw. Heer Pastoor onvergetelijk te maken, terugzien op deze goed geslaagde feestviering. Muziek in den Hout op Zondag 24 Augus tus 1924, 's middags te half 3 uur, onder leiding van Willem Knikker. 1. Marche Militaire t Fr. Schubert. 2. Ouverture „Si j' etais Roi" A. Adam. 3. Dolores, Walzer E. Waldteufel. 4. Fantasie aus Der Bajazzo R. Leoncavallo. 5. Ouverture „Les Dragon de Villars A. Maillart. 6. Negersgebürstag „Caracterstück" P. Lincke. 7. Fantaisie de 1' Opera „La Vivandiere" B. Godard. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Van 30 Augustus7 September wordt in de stad Keulen eene Landbouwjaarbeurs ge houden, terwijl de Algemeene Jaarbeurs van 1419 September zal plaats vinden. Waar wij overtuigd zijn van het groote be lang dezer beide Jaarbeurzen voor den Ne- derlandschen handel, landbouw en industrie, achten wij het niet ondienstig hierop de aan dacht te vestigen. Waarom deze beide jaarbeurzen in Keulen worden gehouden? Keulen is een der groot ste verkeerscentra van Duitschlar.d, een brandpunt van het internationale handelsle ven en de voorstad van het meest beduiden de industriegebied der wereld. Tmiiinun iil'. iufn.1 ijm iiimipm iiiimintiiiu/iiiiiiiiii IWIliHhm 1II)II|,'IIIU| KOssÉign iiiuuiuiMimiiiiuiKiiu nu IIU.IUJIIIItlUrillIlfll.LM Melkinrichting v.h, van Bruggen (Den Hout) Strijkconcert. Sociëteit St. Bavo. A Capelle koor Ons Genoegen 8 uur Voetbalver- eeniging Geel-Wit 8 uur. Bevol kingsbureau 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alie werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en var, half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma Grijzeels en van Hees Lange Ve.erstraat 14 en de Frans Hals Apo theek L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout- 'EILING te Haarlem, op 22 Augustus, onder directie der Coöperatieve Haarlemsche Groenten- Bloembollenveiling. Aanvoer en handel goed. E. V. T. Cram. Brillant 2.70; id. Bril- lant Star 7.id. Prins v. Oostenrijk 5.id. Proserpine 9.50; id. Pink Beauty 9.75; id. Witte Joost 4.60; id. Mon Tre- sor 5.50; id. Van der Neer 4.40; id. Fred. Moore 3.70; id. Keizerskroon 6.75; id. Grisdelin 3.70. D. T. Theeroos 5.25; id. Murillo 3.30; id. Vuurbaak 7.40. D. W. Elisabeth 8.25; id. Sanders 4. id. Pitt 8.50; id. Tonnaye 2.90. E. R. Gigantea 2.90. E. W. 1' Innocence 20. E. B. Grand Maïtre 20.50. Alles eerste soort per 100 stuks. Zooals uit onderscheidene berichten blijkt, is reeds in vele andere plaatsen overge gaan tot verhooging van den broodprijs. Dit vindt zijn oorzaak in den gedeeltelijken mis oogst der tarwe in Rusland en Amerika, ter wijl ook hier te lande door den velen regen val het gewas veel heeft te lijden. In de naaste toekomst zal ook te Haar lem een verhooging van den broodprijs niet kunnen uitblijven. Of dit binnen korten of langeren tijd zal geschieden, hangt o.m. af van het al of niet spoedig moeten koopen van meel tegen de sterk verhoogde prijzen door de Haarlem sche bakkers. De werving van jongelieden van 16 tot 18 jaar, die zich wenschen te verbinden bij het vooroefeningsinstituut van den Vrijwil- ligen Landstorm welke tijdelijk is geslo ten geweest is wederom opengesteld. Bij voormeld instituut bestaat gelegenheid voor jongelieden tot het verwerven van het be wijs van voorgeoefendheid, dat voor hen 'n verkorting van oefeningstijd van 4 maanden verleent. Aanmelding van belanghebbenden, die zich bij dat instituut wenschen te verbinden dan wel daarover inlichtingen wenschen te bekomen kan plaats hebben eiken werk dag tusschen 10 en 12 uur voormiddag op het bureel in de kazerne aan den Kouden- horn. n de afgeloop»n week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 265 baden ge nomen, in dat aan den Schotersingel 954, in dat aan het Leidscheplein 747 en in dat aan het Hofdijkplein 525. Op de Algemeene Jaarbeurs zal men vin den in de allereerste plaats een totaal-over zicht van de veelsoortige industrie van West Duitschland. Behalve technische en groot- ijzerindustrie, waarbij ook de reuzen-onder nemingen van Rijnland en Westfalen zijn ver tegenwoordigd, zullen ook aanwezig zijn de textiel-industrie van de steden M. Glad'bach, Aachen, Elberfeld-Barmen en Krefeld (zijde en fluweel), verder de ijzer- en staal-indus- trie, die haren zetel heeft in Solingen, Rem- scheid, Iserlohn en Hagen, de schoen- en leer-industrie. de papier-industrie, levens middelen en chemische industrie. Daarnevens zullen exposeeren belangrijke groepen uit de buitenlandsche industrie. Oostenrijk alleen zal met 30 firma's verte genwoordigd zijn. Bovendien hebben zich ex posanten opgegeven uit Frankrijk, België, Engeland, Noord-Amerika, Holland, Honga rije en Tschecho-Slowakei. De Keulsche Jaarbeurs belooft dus een samenkomst van de internationale handelswereld te worden. Wie de Algemeene Jaarbeurs bezoeken wil, stelle zich in verbinding met den verte genwoordiger der Keulsche Jaarbeurzen voor Nederland, Mr. J. C. L. Zuyderhoff, wiens kantoor te 's-Gravenhage is, Korte Voorhout 13, te Amsterdam Keizersgracht 351, te Rot terdam Vischsteeg 2 (tegenover de Beurs), die kostelooze Vorzugskarten verstrekt en over alles, de Jaarbeurzen betreffend, met de meeste bereidwilligheid inlichtingen ver strekt. Legitimatiekaarten, pas-visa, enz. worden eveneens door Mr. Zuyderhoff be zorgd. (Het speciale Messe-visum kost 3 en is 14 dagen geldig). Voor onderdak der Jaarbeursbezoekers is door het bestuur der Messe zorg gedragen. Een groot aantal kamers zijn beschikbaar tegen billijke prijzen (privé). De publieke vermakelijkheden hebben voor de Jaarbeurs- week een uitgelezen programma, terwijl overvloedig gelegenheid bestaat voor uit stapjes, waarvoor een speciale autobus dienst in t leven is geroepen, terwijl booten zijn gereserveerd voor hen, die aan een tocht op den Rijn de voorkeur geven, Mr. Zuyderhoff, dien wij heden bezochten in het gebouw van de Kamer van Koop handel, waarin de volijverige secretaris Jhr. Mollerus, die blijkbaar van het groote be lang voor Nederland van de beide Jaarbeur zen overtuigd, een kamer beschikbaar stelde, deelde ons mede, dat meer en meer de be langstelling voor de Keulsche Jaarbeurzen gewekt wordt. Door het Nederlandsche Con sulaat in Keulen wordt vanwege het groote belang sterk op een bezoek aangedrongen. Dat de Messe werkelijk een internationaal karakter zal dragen, bewijst het feit, dat Sowjet-Rusland en Russische ingenieurs zul len aanwezig zijn. Rest ons nog een enkel woord te zeggen van de Landbouwjaarbeurs (30 Augustus7 September), uitgaande van den Landbouw fond van Rijn-Pruisen (Land-, tuin- en wijn- Een inwoner van Schoten is het een be hoefte, even te spreken over Schoten's be strating. Thans, nu in Haarlem allerwege de be stratingen worden vernieuwd, zoo schri;,. hij, is het niet onaardig na te gaan, hoe hel met de bestrating in Schoten, de naas c buur, gesteld is. Over 't algemeen genomen valt er niet zoo heel erg te klagen en kan het vrijwel voor een groot gedeelte goed genoemd worden. We overdrijven echter zeker niet. als we zeggen, dat de nieuwe straten er wel „raar aan toe zijn. Immers, door den nog zachten muilen zandgrond, verzakken de steenen nog voort durend, vooral wanneer wagens met vrij z- are lasten die straten veel passeerer Meestal is er dan midden in de straat een verhooging en daarnaast twee diepe geulen, en deze zijn dan veroorzaakt door de wa gens. Dat dit somtijds lastig voor wielrijder? is, is te begrijpen en ongelukken bleven dan ook niet uit. Vooral het Raadhuisplein schijnt nogal aan dat euvel te lijden, want verschillende malen zijn daar wielrijders ge vallen, waarvan kleinere of grootere kwets uren het gevolg waren. Doch we zouden aan de waarheid te kort doen, indien we schreven, dat alleen de nieuwe straten „heuvelachtig zijn. Ook de oudere zijn er niet geheel van verschoond. Noemen we alleen maar de zijstraten van de Ged. Schalkburgergracht en die, wel ke naar het Spaarne loopen. Er zijn evenwel in de hoofdstraten al vele verbeteringen aangebracht. Thans wordt ook op den Schoterweg een geheel nieuwe bestrating aangelegd. Prachtige verbeteringen dus, welke nu spoedig gevolgd moeten worden door die van de minder voorname straten, opdat Schoten's heuvelen verdwijnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, bouw). De streek, waarin een der grootste landbouwjaarbeurzen zal worden gehouden, betrok vóór den oorlog 60% van haar levens middelen uit ons land! Om een greep te doen uit het vele, dat zal worden geëxposeerd, noemen wij: Machines en gereedschappen voor land- en tuinbouw, zaden, kunstmestproducten, groenten- en bijenteelt, visscherij, houtteelt, boschbeheer, houtindustrie, zuivelproducten, gedroogde producten, enz. enz. Speciaal de levensmid delenbranche (inzonderheid verduurzaamde levensmiddelen) belooft een succes te wor den. Verder zal aan de Landbouwjaarbeurs ver bonden zijn een vee-tentoonstelling, terwijl gedurende de jaarbeursdagen excursies kun nen worden gemaakt, ontworpen door het Reisbureau Lindeman, Den Haag. die belang wekkend, aangenaam en leerzaam zijn, (Vierdaagsche en tweedaagsche excursies, de eerste kostende 90.de tweede 40. alles inbegrepen, inclusief 2e klas reiskos ten Nijmegen (uitgangs- en verzamelpunt) naar Keulen). Door het Messeamt te Keulen worden nog georganiseerd gezelschapsreizen, kostende 50.per persoon, waarin niet begrepen zijn de kosten van heen- en terugreis. Deze gezelschapsreizen zijn verdeeld in twee groe pen: le geïnteresseerden bij Land- en Tuin bouw (29 Aug.2 Sept.) en dito bij Vee teelt en Paardenfokkerij (37 Sept.). Hier op wenschen wij zeer in 't bijzonder de aan dacht te vestigen, aangezien op het pro gramma dezer reizen o.m. voorkomen: be zichtiging modelboerderij „Dickopshof", van de Landbouwhoogeschool en de proefvelden, zaaiboerderij en stoeterij op het Riddergoed Ahrburg. Beide Jaarbeurzen zijn voor den Neder- landschen handel, industrie en landbouw van groot belang: er wordt ontzaglijk veel gebo den op elk gebied. Gisteravond omstreeks 9 uur reed de 14. jarige A. S., wonende aan den Heerensin gel, in een wilde vaart met zijn rijwiel op denzelfden singel. Plotseling raakte hij zijn stuur kwijt, viel en bleef bewusteloos liggen. Bij een buurman aldaar werd de jongen binengedragen en bijgebracht, door een lid van de E. H. B. O. Aangezien de jongen na bijgebracht te zijn, wederom bewusteloos geraakte, is hij per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis ge bracht, alwaar hij voorloopig in observatie zal blijven. Het patiëntje heeft een rustigen nacht doorgebracht. Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte N. IX slaagde te 's-Gravenhage de heer P. Pijpers, alhier. Gisteravond omstreeks 6 uur geraakte de 6-jarige G. V. spelenderwijs in het water van het Zuider Buiten Spaarne. Door zijn 10-jarig broertje is het ventje door hand reiking weer op het droge gebracht. Op het Kennemerplein is gisteren een groote gele hond door een onbekend geble ven auto aan- en doodgereden. Gisteren is bij de politie aangifte gedaan, dat onbekende personen een 30 a 40 K.G. lood hebben gestolen van het dak van het iSDuithuisie aan de Groote Markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1