Ontdekte misdaad. De Fransche Kamer en de Duitsche Rijksdag maken een aanvang met de ïespreking der Londensche besluiten: de Duitsch-Nationalen houden een slag om den arm. Onder de Radio-berichten: Zoomin in de Fransche Kamer als in den Duitschen Rijksdag is men veel verder gekomen met de behandeling der Londensche overeenkomst. GEM, BUITENL. BERICHTEN. UIT HET AND- Uit de Fransche Kamer. Uit den Duitschen Rijksdag. FEUILLETON. Een conflict tusschen zeeofficie ren en de Grieksche regeering. De staking in Covent Garden. Het geschil in de bouwvakken bijgelegd. MARKTNIEUWS. Visscherii- De beraadslagingen in de Fransche Kamer Dver de overeenkomsten van Londen, zijn, :x>als onze „Radio-berichten" hebben me degedeeld, Donderdag begonnen en aanvan kelijk met succes voor Henriot. De Fran sche premier gaf een uitvoerig overzicht van het te Londen verkregene en verdedigde de door hem aangenomen houding onder de ovaties van de linksche partijen en de ijzige stilte van de oppositie. Na deze uiteenzet ting in de Kamer legde Herriot in den Se naat zijn verklaring af, terwijl inmiddels in de Kamer de communisten rumoer maakten. Na Herriots terugkeer uit den Senaat kon de discussie over de groote kwestie be ginnen, maar de oppositie trachtte deze te verijdelen, door voor te stellen allereerst door de commissiën voor buitenlandsche za ken en financiën over de overeenkomsten van Londen rapport te laten uitbrengen. Blijkbaar was het hierbij de bedoeling in de ze commissiën in niet openbaar debat te po gen de regeering in het nauw te brengen, Maar Herriot, die deze bedoeling doorzag, bleef er op staan, dat men zou beginnen met in het openbaar de zaken te bespreken. In het volle licht zou ieder de verantwoordelijkheid moeten dragen van zijn uitingen en zijn hou ding. En ondanks de volhardende pogingen van den heer Bokanowski kreeg hij zijn zin. Met een flinke meerderheid, 320 tegen 209 stemmen, verwierp de Kamer de motie van Bokanowski en werd dus tot een onmiddel lijk openbaar debat besloten, dat gisteren zou aanvangen. Te Berlijn werd intusschen in een openbare zitting van de Rijksdagcommissie voor de buitenlandsche zaken de bespreking over de Londensche overeen komsten voortgezet, welke eenige aanwijzin- kan geven voor de houding der partijen bij de discussiën in den Rijksdag zelf. De heeren Marx en Stresemann beijverden zich de hee ren te doordringen van de zware verantwoor delijkheid, die men op zich zou laden door een verwerping van hetgeen te Londen is overeengekomen. Indien men deze overeen komsten niet aanvaardde en de voor de uit voering noodige wetten niet voor 30 Augus tus, den dag voor de officieele onderteekening vastgesteld, met de vereischte meerderheden zou aannemen, zou alles weer in de lucht han gen. Zeker, de regeering zou niet aarzelen om maatregelen te nemen ten einde zich in staat te stellen nieuwe onderhandelingen met de geallieerden te beginnen d. w. z. ze zou niet aarzelen den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Maar niet alleen zou dat vertraging brengen, doch ook het ernstig gevaar, dat later minder goede voorwaarden zullen worden verkregen, dan men thans te Londen had verworven. Want men behoorde wel te begrijpen, dat bij niet- aanvaarding thans, de getroffen overeenkom sten niet meer golden en men opnieuw weer over een regeling zou moeten gaan praten. Aan do Duitsch-nationalen echter is deze waarschuwing voorbij gegaan. In hun na af loop van de besprekingen in de commissie van buitenlandsche zaken gehouden fractie vergadering besloten zij aan hun oorspron kelijke voorwaarden voor de aanvaarding van het plan der deskundigen vast te houden en dit besluit beteekent als de heeren althans niet omvallen dat ze dit plan en de Londensche overeenkomst zullen verwerpen en hun steun aan de noodige wetsontwerpen zullen onthouden. Want met hun .eischen is te Londen niet voldoende rekening gehou den. Men zou dan dus op ontbinding van den Rijksdag kunnen rekenen. Intusschen, gisteren kwam wél de Rijks dag bijeen, maar eerst de volgende week zul len de discussiën beginnen en er is dus nog alle kans, dat de conservatieven zich eens bedenken. Wij gaan nu weer de periode van het partijgekruip en partijgeknoei in, dat we in „groote dagen" in Duitschland nu een maal gewoon zijn. De houding der Duitsch- nationalen. De meeste ochtendbladen zijn van meening, dat de door de D.-nat. fractie aangenomen motie een botte verwerping der Londensche overeenkomst beteekent. Alleen het „Berl. Tag." meent, dat de fractie slechts een slag om den arm wil hou den. Wel hebben Hergt en Westarp na de ver gadering aan journalisten verklaard, dat de motie als een „Glatte Ablehnung" moet wor den beschouwd en dat de fractie nog nooit te voren zoo eensgezind is geweest als dit maal, maar 't „B.T." gelooft, dat men deze mededeeling niet op een goudschaaltje moet wegen en dat de voorzichtige formuleering den weg naar onderhandelingen met de re geering en de coalitie tracht vrij te maken. De D.-nat. zullen waarschijnlijk verkla ringen van de regeering eischen ontrent de militaire ontruiming en de quaestie van de schuld aan de oorlog. Het „B.T." heeft reden om aan te nemen, dat juist in die D.-nat. kringen, die tot dusver het felst tegen de overeenkomst te velde zijn getrokken, o.a. de Rijkslandbond, zich een wijziging in de stemming voltrekt. De Landbond heeft evenals de industrie spoedige credieten noodig en de mededeeling van den president der Rijksbank, dat hij ingeval van verwerping der drie wetten zijn toevlucht moet nemen tot aanzienlijke be perking der credieten, heeft in de kringen van den Landbond diepen indruk gemaakt. De rijksdagfractie der D. V. P. besloot Donderdag, in weerwil van haar ernstige be zwaren tegen Duitschland te Londen op gelegde lasten en controle, vóór de wets ontwerpen te stemmen. De soc.-dem. fractie nam een dergelijk besluit en gaf als haar meening te kennen, dat rijksdagontbinding ingeval van verwer ping noodzakelijk is. Blijkens een gisteren gepubliceerd offici eel Spaansch communiqué omtrent de krijgsverrichtingen in Marokko gaat het den Spanjaarden hierbij niet voor spoedig. Natuurlijk rukken de Spaansche troepen op, maar tegelijkertijd maken ze ook terugtrekkende bewegingen. En met de ervaringen uit den oorlogstijd, met zijn berichten over zegevierende achterwaartsche concentraties, weet men dat een dergelijke inkleeding van officieele communiqués in waarheid beteekent, dat het behaalde suc ces nihil is of zelfs vaak het tegendeel van succes. De troepenversterkingen die naar Marok ko zijn gezonden, helpen dus nog niet veel. En middelerwijl komen er berichten, waar uit blijkt dat ook de Rifstammen, in tot dusver nog rustig gebied, reed onrustig be ginnen te worden en mede een vijandelijke houding gaan aannemen. Zoodat de vooruit zichten voor de Spanjaarden verre van aan genaam zijn. HET FRANSCH-DUITSCHE HAN DELSVERDRAG. MacDonald heeft Donderdag met betrek king tot. de bedreiging van den Britschen handel door het voorgestelde Fransch-Duit- sche handelsverdrag uit Lossiemouth ge seind, dat de betrokken Britsche departe menten instructie hebben gekregen rappor ten voor te bereiden en dat Herriot op zich genomen heeft hem in kennis te stellen van de voorstellen, die hij aan Duitschland zal doen. Blijkens bericht van den Britschen draad- loozen dienst heeft de premier deze mede deeling gedaan in antwoord op een vraag van de „Daily Express" en er nog aan toe gevoegd, dat Herriot hem de voorstellen zou mededeelen om er zijn opmerkingen over te maken. DE GRENSQUAESTIE VAN ULSTER. Men gelooft thans in unionistische krin gen te Belfast, dat Baldwin bij zijn bezoek aan Sir James Craig met dezen een geheim accoord heeft getroffen, dat eerst zal worden bekend wanneer de Iersche quaestie, na het zomerrecès opnieuw in het parlement aan de orde komt. Baldwin zou Graig er van heb ben overtuigd, dat de nieuwe verkiezingen, die het gevolg zouden zijn van Ulster's weige ring om een vertegenwoordiger in de grens regelingscommissie te benoemen, de positie der socialisten slechts kunnen versterken en Craig zou voor dit argument zijn gezwicht. UITBREIDING DER ANTI-ENGEL- SCHE BEWEGING IN SOEDAN. Uit Khartoem wordt aan de „Times" ge meld, dat de anti-Engelsche beweging zich uitbreidt, hoewel tot nu toe geen daden van geweld hebben plaats gevonden. Volgens be trouwbare berichten houden de stammen in het binnenland zich echter kalm, zoodat de gebeurtenissen te Khartoem klaarblijkelijk geen invloed op hen hebben geoefend. DE STAKING IN COVENT GARDEN. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de staking der arbeiders op de fruit- en groentenmarkt Covent Garelen, waarin het blad er op wijst dat dank zij den maatrege len der werkgevers om de producten waarin zij handelen over andere markten te leiden of wel rechtstreeks aan de kleinhandelaars te doen toekomen, tot dusver alleen de ar beiders en hun werkgevers door de staking, die ruim een week heeft geduurd, getroffen worden. Thans echter dreigt de verbruiker de dupe te worden. Intusschen, hoe de sta king ook moge eindigen, is het mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de actie der arbei ders zich tegen henzelf zal keeren. Er be staat nl. kans, dat juist tengevolge dier sta king het werk waarin zij en degenen, voor wie zij arbeiden, een goed stuk brood ver dienen, aanzienlijk en duurzaam zal worden ingekrompen. (Het blad doelt hierbij op de omstandigheid, dat de staking reeds geleerd zou hebben, dat men de markt van Covent Garden niet noodig heeft) Lukt de actie der arbeiders, dan zal het publiek de hoogere loonen moeten betalen. In antwoord op den eisch der arbeiders inzake een minimum-loon van £4 5 sh. ge durende het heele jaar, houden de werk-, gevers staande, dat in den zomer iedere sjou wer 6 tot 10 pond per week verdient en dat het gemiddelde Icon over het geheele jaar reeds tenminste 5 pond bedraagt. De loo nen, In 1921 vastgesteld, bedragen reeds J 110 meer dan vóór den oorlog, terwijl de kosten van het levensonderhoud slechts 71 meer bedragen. De hoofdzaak is evenwel voor de werkgevers een andere, nl. de be perking, welke de vakbond wil opleggen aan hun vrije keus van werkkrachten. De „Times" keurt het intusschen in de werkgevers af dat zij geweigerd hebben de uitnoodiging van het ministerie van arbeid te aanvaarden om de zaak te bespreken. Het blad raadt hen aan in te gaan op het voor stel der arbeiders inzake een conferentie, welk voorstel intusschen ook reeds door hen is van de hand gewezen. HET NAJAAR. Uit Grenoble wordt gemeld, dat daar he vige koude heerscht en dat er zooveel sneeuw is gevallen, dat het verkeer er ernstig door wordt belemmerd. HET ETHER-GEVAAR. Nu het gebruik van cocaïne enz. tengevolge van de bestaande beperkende bepalingen moeilijker wordt, neemt het misbruik van ether, een goedkooper bedwelmingsmidde zulke afmetingen aan, dat verschillende voor aanstaande medici er bij de regeering op aan dringen maatregelen te treffen om het ether gevaar tegen te gaan. In Montmartre is een zeer winstgevende Uandel ontstaan in flacons ether, die in nacht gelegenheden worden verkocht tegen 20 frs. Ook worden ether-cocktails verkocht. NIÉUWE AARDSCHOKKEN IN JAPAN. Bijna dagelijks worden te Tokio en over de groote uitgestrektheden van Japan hevige aardschokken gevoeld. Gemeld wordt, dat het water aan den ingang van de baai van Tokio drie voet is gevallen, evenals bij het begin der groote aardbeving op 1 September 1923. Er heerscht op vele plaatsen groote on rust. SPOORWEGONGELUK IN NEW JER SEY. Twee personen werden gedood en vijftien gewond, toen een trein van Philadelphia naar New York te Cranford (New Jersey) een lor riewagen, welke op de rails stond, vernielde. EEN GEPANTSERD SMOKKELAARS- VAARTUIG. Een patrouilleboot van de Noord-Ameri- kaansche douane heeft dezer dagen een ge pantserd smokkelvaartuig genomen, dat 700 kisten wijn bevatte. Het smokkelschip was een duikbootjager toen het douanevaartuig den smokkelaar niet kon inhalen, gaf het vuur met een machinegeweer, waarop de duik boot; ager zich overgaf nadat een man aan boord gewond was. Later bleek, dat het smok keischip geheel van een pantser was voorzien, waarop de kogels van het machinegeweer af stuitten. DE STRIJD TEGEN DEN ALCOHOL. Zweden heeft zich bij overeenkomst ver- bónden de Amerikaansche refeering te steu- haar strijd tegen den alcohol, met name tegen de Whiskysmokkelarij. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN AFGHANISTAN. De toestand in Afghanistan wordt thans als minder dreigend beschouwd. De troon pretendent staat aan het hoofd der opstan delingen ten zuiden van het district Khost dezen hebben samen met den stam Ghilzai den postweg ten zuiden van Kaboel in be zit genomen. De Khyber-pas wordt niet door deze beweging getroffen. Het ver keer is daar normaal. PARIJS, 22 Aug. Heel den dag heeft de Kamer zich vandaag bezig gehouden met de conferentie van Londen. Zij is nog niet veel opgeschoten. Het waren voorna melijk aanhangers van de regeering, die he den aan het woord waren, en men kan zeggen, dat zij Herriot zijn taak aanmer kelijk hebben vergemakkelijkt. Deze zal thans morgen het woord nemen en men heeft hoop, doch geen zekerheid, dat in dien eenige ingeschreven sprekers hun in terventie opgeven, dat debat morgenavond beëindigd kan worden. In dat geval rest de Kamer nog de bespreking van het verdrag van Lausanne, dat de regeering vóór de vacantie geratificeerd wenscht te hebben, zoodat na de debatten in den Senaat de sessie in het midden der volgende week definitief gesloten worden kan. De belangrijkste gebeurtenis van heden was een lange rede van den socialistischen leider Blum, die eerder kan worden geken schetst als een interpellatie van het vorige kabinet dan van het tegenwoordige. Blum heeft uitvoerig aangetoond, dat alle moei lijkheden te Londen voortkwamen uit de Poincaristische Ruhrpolitiek. Het plan-Bo- nar Law was oneindig voordeeliger dan het plan-Dawes, maar het werd nagenoeg zon der onderzoek afgewezen, omdat men de Ruhr wilde bezetten. Den triomf van die Ruhr-politiek heeft men thans te Londen gezien: het wantrouwen, daardoor tegen Frankrijk gewekt, heeft Herriot voortdu rend gehandicapt. Men heeft Herriot verweten, dat hij de ontruiming van de Ruhr niet voordeeliger heeft verkocht, maar zelfs Poincaré had te Londen niet kunnen volhouden, dat de Ruhr-bezetting rechtmatig bleef, ook nog na aanvaarding van het plan-Dawes. De periode van een jaar, thans voor de ont ruiming gesteld, is arbitrair, maar men mag aannemen, dat die verkort zal worden, in dien Duitschland zijn goeden wil toont. Te hopen is, dat nog een middel gevonden zal worden om de betalingen van Duitschland in verband te brengen met de intergealli- eerde schulden. Blum besloot met te verzekeren, dat de socialisten, wier beginselen met de zijne verwant waren, Herriot niet zullen hinde ren bij de vervulling van zijn taak. De rech terzijde heeft gehoopt, dat hij te Londen mislukking zou vinden. Thans is zijn positie zeer versterkt, en Herriot kan daarvan ge bruikmaken om thans ook andere punten van zijn program te verwezenlijken. De overbrenging van het overschot van Jaurès zal een aangrijpende herdenking vormen, besloot Blum; maar de mooiste hulde die men zijn nagedachtenis brengen kan, is te werken aan de totstandkoming van den vrede. De socialistische leider, die in zijn uitvoerige demonstratie herhaaldelijk onder broken was door vroegere medewerkers van Poincaré, Reibel, Maginot en vooral Le Trocquer, werd aan het slot door de ge heele linksche meerderheid langdurig toe gejuicht. Na de schorsing van de zitting is het woord aan het lid der rechterzijde Lecour Grandmaison. die betoogt, dat Herriot te Londen de Fransche belangen lichtvaardig heeft opgeofferd. BERLIJN, 22 Aug. Niets dan tijdverlies is de „zitting" van heden geweest. Ze is alleen maar geopend. Verder is het niet gekomen. Ten eerste begon men drie kwartier te laat. Toen lieten de communisten met hun bekende geschreeuw den rijkskanselier niet aan het woord komen, Eén hunner, de ob scure dr. Scharz, werd door president Wal- raff in het vizier genomen. Uit de zaal ge- Ik vraag duizendmaal vergeving, mijn beer, dat ik u nog zoo laat kom storen, maar het schijnt dat er bij dezen brief haast is'," sprak hij. „Ik verzoek mijnheer mijn ijver wel te willen verontschuldigen." „Van wien komt dien brief." „Ik weet het niet." „Wie heeft hem gebracht „Een man, die er als een besteller uit zag, maar het was zoo donker, dat ik mij misschien vergissen kan." Vlieg in de wind nam het briefje aan en Rodille verwijderde zich zeer bescheiden in de naaste kamer. Voordat hij den brief openbrak, bekeek Vlieg in de wind het adres en zeide „Ik ken dit schrift niet. Wie kan toch zooveel haast hebben, om mij iets te zeg gen Om zoo spoedig mogelijk antwoord op die vraag te ontvangen, brak hij het ca chet open en doorliep de weinige regels, die op het grauwachtige, slechte papier stonden geschreven. De uitwerking, door die lezing teweeg gebracht, was snel en verpletterend als de oliksem. Het was den valschen burggraaf, alsof er een wolk voor zijne oogen kwam. Hij begon over al zijn leden te beven en daar hij de kracht niet had, om zich staande te houden, liet hij zich op een stoel neer vallen, terwijl een dof gekerm aan zijn lip pen ontsnapte. En geen wonder. Het briefje bevatte de volgende woorden: „Een oud vriend van Vlieg in de wind waarschuwt den burggraaf de Coursolles, dat Louraine niet dood is De politie is sinds een uur verwittigd. Morgen, met het aanbreken van den dag, zullen alle toegangen tot het hotel bezet worden. Een goed verstaander heeft maar een halt woord noodig." Al de namen, die in het briefje voorkwa men, waren tweemaal onderschrapt. Eenige seconden lang bleef Vlieg in de wind geheel onbewegelijk zitten, versuft, krachteloos als iemand, die een slag op het hoofd heeft gekregen. Toen hij weer tot be zinning kwam, zeide hij bij zichzelf: „Ik word gek; mijn hoofd gaat op hol; wat mij nu gebeurt is onmogelijk! ik ben de speelbal van een benauwden droom." Maar zijn oogen vielen weer op het nood lottige briefje, dat hij nog steeds in de hand hield; hij sidderde opnieuw en stamelde: „Neen, neen, het is geen droom en ik ben t net krankzinnig. Ik ben bij mijn volle ver stand; ik slaap niet. Doch de tijd gaat voort, het gevaar nadert en ik heb geen tijd meer, om mii te bedenken- Wat te doen? Miin commandeerd. De man bleef, volgens oud recept, zitten. Tweede zitting na tien minuten, Herhaling, Straf van eenige weken verbanning uit het hooge Huis. De zwarte man blijft. Derde 'zitting na ruim twee uur gedelibe- reer van de senioren over een geval, dat nu toch langzamerhand klassiek dreigt te wor den. Maar het schijnt, dat men den Duitsch- nationalen president slechts gedeeltelijk ge lijk geeft. En tegen halfzeven verkondigde deZe gemelijk, dat hij de aanwezigheid van den ondeugenden communist blijkbaar niet kan verhinderen, zelf echter niet willens is, in diens tegenwoordigheid verder te verga deren. Hij verdaagde daarom de zitting tot Zaterdagochtend. Rijkskanselier Marx heeft alleen in't „8 Uhr Abendblatt" gesproken, dat dit voor val niet voorzien had en alvast een résumé van wat de rijkskanselier zou hebben ge zegd, had afgedrukt. De ministers spoedden zich naar huis, om den rok aan te trékken voor het diner bij Ebert, ter eere van den president van Mexico. Morgenochtend om 10 uur nog eens het zelfde programma van drie minister-rede- voeringen, die voor de vierde maal gehouden worden. Maandag de debatten. En intusschen wordt er hevig achter de schermen gewerkt, om de Duitsch-nationale fractie „om" te krijgen, waaraan velen niet twijfelen, hoe donker het er op het oogenblik oók uitziet. De bladen melden dat de commandant van het Grieksche pantserschip „Averoff", die met zijn eskader op manoeuvre is, aan den president van den ministerraad een radio gram zond, waarin hij protesteert tegen de weder-in-dienststelling van de zee-officie ren die de vorige maand ontslagen werden, omdat zij, naar gemeend werd, de voor naamste aanstichters waren van de bewe ging, die in Juni onder het bewind van het vorig kabinet uitbrak, en intrekking van het besluit eischt. De commandant van het pantserschip en de direct onder hem staande officier werden op nonactiviteit gesteld, ter- W1{r i es^a<^er naar zijn basis terugkeerde. Volgens een ander bericht heeft het inci dent een ernstige wending genomen, tenge volge van de houding der officieren van de „Averoff", die optraden in overleg met een no°s"P °fficieren van het Pantserschip „Lem- De ministerraad kwam s nachts in buiten gewone zitting bijeen en besloot tot opschor ting van het besluit. LONDEN, 22 Aug. Er is vandaag geen verandering gekomen in de staking in Co vent Garden. Het aantal stakers wordt op het oogenblik op 3700 a 4000 geschat, Be sprekingen tusschen het stakingscomité en de vertegenwoordigers der werkgevers had den heden niet plaats. Volgens de laatste inlichtingen oefent de staking tot dusver geen invloed op de levensmiddelenmarkt. LONDEN, 22 Aug. Het geschil in bouwvakken is vanmiddag bijgelegd, arbeiders hebben de voorwaarden der troons aangenomen. de De pa- God! wat zal ik beginnen? Wat zal er van mij worden? Vlieg in de wind drukte zijn brandend hoofd tusschen zijne beide handen en deed eene bovenmenschelijke poging, om kalm over zijn toestand na te denken. „Nog is er niets verloren," zeide hij daarop, „ik ben nog in het bezit van al mijn geld, ik kan vluchten en alles medene- men. Ver van Parijs, ver van Frankrijk zaï ik het bedaarde leven en de rust terugvin den, die ik voortaan niet meer missen kan. Wanneer de vriend, die mij waarschuwt, goed onderricht is, wanneer de politie in derdaad eerst met het aanbreken van den dag komt, zal zij te laat komen. Het nest zal leeg en de vogel gevlogen zijn. ACHTENDERTIGSTE HOOFDSTUK. De Vlieg in het spinneweb gevangen. Door de gedachte, dat er altijd nog een uitweg voor hem openbleef, tot zichzelf ge komen, stond Vlieg in de wind op van den stoel, waarop hij zich had laten neervallen. Hij begaf zich naar zijn kleedkamer en dronk een groot glas koud water, om de slaperigheid te verdrijven, die zich langza merhand meester van hem begon te maken en die, zooals hij meende, een gevolg was van de hevige gemoedsbeweging, waaraan hij ten prooi geweest was De gewenschte uitwerking liet zich niet wachten. Vlieg in de wind gevoelde zich AMSTERDAM, 22 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Eigen heimers f 3.50, blauwe idem f 4, bonte id. f 4.75. AMSTERDAM, 22 Aug. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Joene.) Frankenthalers f 0.460.58, Alicant f 0.51 0.56, Emil Royal f 0.62—0.66, witte Muskaat Alexandrië f 0.560.64, White Seedling f 0.460,54, roode bessen f 0.220.28 per Kg. Codlin Keswick f 1416, zoete ap pelen f 1518, Mr. Gladstone f 1218, The Queen f 1622, Yellow Transparant Extra f 5062, id. I f 2228,.Gamerensch zuur f 1216, Clapps favorite f 2836, Poure Madame f 2228, Br. Giffard f 1016, Mad. Trijve f 1620, Precose de Trésor f 1418, Heerenperen f 67, Dirkjesperen f 68, Kruideniers cf Oomskinderen f 22 38, Dubb. Suikerperen f 79, Sijsjesperen f 710, Abrikoospruimen f 3844, Blauwe pruimen f 2429, Friesche pruimen f 36 42, Dubb. witte pruimen f 5462, Belle de Louvaine f 4452, Eng. Krozen f 2226, Reine Claudes f 4046, alles per 100 Kg, Meloenen f 0.250.62, Perziken f 0.060.24 per stuk. Snijboonen f 2230, Spercieboonen dikke f 2124, idem dunne f 2430, To maten f 1218, Augurken fijn f 5664, idem basterd f 2832, idem grof f 1014, alles per 100 Kg. Bloemkool f 2432, Kom kommers f 36.20, Peen f 26 per 100 stuks. Aardappelen f 4.605.40, Drielingen f 35.20, Hillegommer Zandaardappelen f 7.40—11.30 per 100 Kg. Bloemen. Amer. Anjers f 611, Chalot anjers f 2.5, Kelken Lelies f 15—23, Hadley f 38, Sunburst f c6.50, Ophelia f 37, Golden Ophelia f 37, Keizerin f 25.50, Gladiolen f 2—7, Dahlia's f 2—5 per 100 stuks. Plumosagroen f 0.100.40 per bos van 10. Snijgroen f 2—7 per 100 rank. ALKMAAR, 22 Aug. Kaas. Ter markt waren 260 stapels, wegende 190.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 60, commissie f 64, middelbare f boerenkaas kleine f 61, commissie f 64, middelbare f Handel vlug. CULEMBORG, 21 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Kruideniers peren 1 1/414 c., Dirkjesperen 2%5% c., N. H. Suikerperen le soort 46c., Zwaanhalzen 3 c., Clapps favorite 1425 c., Koningsjutten 4%11 c., Sijsjesperen 9 c., Krozen 12 14% c., lichte en zwar te id. 16 c., donkere id. 18 c„ extra id. 18 c., witte pruimen 2844 c„ zoete appe len 7 c., Beurré de Mérode 911 c„ GELDERMALSEN, 22 Aug. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor Gijsjannen 10 ct., Meloen-appelen 7*4 ct., Bon Chre tien Williams 7% ct., Clapps Favorite 2129 ct., Peren van Asch 7 ct., Witte pruimen 41 ct. Dirkjesperen 14 ct., Noord-Hollandsche suikerperen 1% ct»» Wijnappelen 3l/2 ct., Jutteperen 2027 ct., Haverperen 12 ct., Eva-appelen 8 ct., Rietperen 810 ct., Dam- peren 6 ct., Lange Heerenperen 45 ct., Pondappelen 10y213ct. Krozen 10 15 y2 ct., Calville 7 ct., Reine Claudus 31 ct., Diamantperen 6%7% ct., Fijne Hemdjes 11 y2 ct., Wijnperen 20 ct., Jutteperen extra 38 ct., Dubbele witte pruimen 42—44 ct., Keesgijsbert-peren 812 ct., Perzikperen 10 ct., Bloemé 11 12% ct., Lichte krozen 610 ct., Gamerensche zuren 1720 ct., Tuinzoet 3%—4%ct., Beurré-peren 8— 9 ct., Blanke Maagden 6 ct., Heerenperen 2%4 ct., Parelappelen 7y28% ct., Wijnzuur 711 ct., Clapps Favorite extra 2530 ct., Codling Keswick 12 y2 ct., Can- dij-zoet 79 ct., Fransche wijnperen 21 ct., Manks Codling 722 ct., Gravesteiners 7y2 10y2 ct., Goudbollen 8 "ct., Citroenperen 8 ct., Glasappelen 7 ct., Handappelen 7 ct., Fijnzuur 9(4 ct., Moesappelen 10% ct., Koningsjutte 10% ct., Zoete Eva-appelen 10 ct., R9odzoet 9% ct., Gijsjannen 14 ct., Poire Madame 1820 ct., Fransche suiker peren 4% ct., Candij-zoet 8% ct, Kruide niersperen 9 ct., Fijnzuur 29 ct., Vijgeperen 14% ct., Kruidperen 7% ct., Williams Du- chésse, 12 ct., Abrikoos pruimen 2030 ct., Reine Victoria 18%—32 ct., Blauw Pruimen 10% ct., Roodzoet extra 7 ct., Engelsche krozen 14 ct., Donkere krozen extra 23 ct., Hollemans 7% ct.. Pippelingen 7 ct., Kaneel- zuur 7 ct., The Queen 2328 ct., Stoofperen 8 ct., Zandperen 4% ct., Moerbeien 3134 ct., alles per kg. GELDERMALSEN, 22 Aug. Paarden. Op de markt waren aangevoerd ongeveer 1100 paarden en veulens. Vlugge handel, hoewel geruchten van grenssluiting invloed hadden. Vele buiten landsche kooplieden. Luxe uitgelokte paarden van 500700 met een willigen handel op Duitschland. Werkpaarden van 275425 1%-jarige paarden van f 160250. Handel een weinig gedrukt. Slachtpaarden van 40—100 slachtveu- lens van ƒ4090 fokveulens van ƒ100 200, waarin een willigen handel. Levendige handel in hitten prijzen van 125300. LEIDEN, 24 Aug. Kaas. Aanvoer 166 par tijen: le soort Goudsche 6872.50, 2e id. 6267; le soort Leidsche 62-66, 2c id. 5661 per 50 K.G. Handel vlug. Vee. Aanvoer 65 stieren 185610, 129 kalf- en melkkoeien 200420, 223 Vare koeien 165315, 183 vette ossen en koei en 43ó—635, 90—118 ct. p. K.G. jschoon); 35 graskalveren 55120, 20 vette kalve ren 70—165, 95—165 ct. p. K.G (schoont; 33 nuchtere kalveren 13—22, 536 vette schapen 38—55, 158174 ct. per K.G. (schoon); 927 weide schapen 3046, 1217 varkens voor Londen 15-50, 5660 ct. per K.G. (levend gewicht); 857 biggen 6 17' Woudhuizen 12 c„ Prinses Marie 10% c., Keswick 12 c., Eva appelen le soort 6 c., Bankerzuur 13 c., Calville 16 c., Bloemé 13 c., Pronkboonen 13 c„ alles per Kg. Abrikozen en Perziken 1 3/4 c. per stuk. LEEUWARDEN, 22 Aug. Vee. Aangevoerd 125 stieren f 150—600, 34 ossen 302 koeien f200—460, per kg f 0.90—1.20 528 melk"! en kalfkoeien f 200500, 69 vette kalveren f 4598, kinken, 510 graskalveren f 55— 115, 91 nuchtere kalveren f 1220, 310 vette schapen f 3050, 361 weideschapen f 2838, 224 lammeren f2026, 1511 vette varkens f55—170, per kg. f 0.70 —0.80, 80 mager* varkens f 2855, 881 vette biggen f 25-58, 383 kleine biggen f 714, 13 paarden, 47 bokken. Handel in melk en kalfvee, vette koeien ett zware stieren prijshoudend enters minder graskalveren met luien handel en duur vette kalveren duurder, nuchtere lager var kens met vluggen handel en prijshoudend, Londensche duurder f 0.640.68 zouters f 0.700.74 per kg wolvee duur met luien handel. Eieren. Aanvoer 20.000 kippen. Prijzen 6%9c. 450 eenden 6%8%cent. LEEUWARDEN, 22 Aug. Boter. Aanvoer 7/3 en 145/6 v. Fabrieks f 1.582.24. Notee-{ ring van de commissie f 2.28. Kaas. Sleutelkaas f0.650.80. NagelkaaSj f 0.14—0.51, Goudsche f 0.25—1.05, Edaffl-; mer f 0.381.04. Aanvoer 36.122 kg. UTRECHT, 22 Aug. Kaas. Ter marW] waren 207 wagens, tezamen 70.380 kg. Prij' zen le qual. f 6567, 2e qual. f 6264, rijks') merk f 66, zwaardere tot f 71. Handel vlug ZWOLLE, 21 Aug. Huiden. Gedurende^ deze week werden de volgende prijzen be* steed os en koehuiden, f 0.25, stieren f 0.22, pinken f 0.30 per% kg. De handel was ge" woon. ZWOLLE, 22 Aug. Boter. Aangevoerd 120/8 v. 15/16 en 320 stukken, samen 2660; kg. prijs 1/8 f 41—45.50 per kg. f 2.20—2.30»! Vee. Aanvoer 420 rundaren, 81 graskalve-j ren, 70 nuchtere kalveren, 470 schapen, lammeren, 390 varkens en 1001 biggen. I Men besteedde voor vette koeien f 0.92- 1.17, dito kalveren f 1.301.75, dito varken* f 0.660.72 per kg. schapen f 2252. j Handel in neurende en versch gekalfd®) koeien redelijk tot onveranderde prijzen vette koeien prijshoudendvette stieren, kalveren en schapen duur pinken beter» ALKMAAR, 22 Aug. Granen. Aange" voerd 538 HL, waarvan 40 Hl. tarwe f 15.50 17 307 Hl. gerst chev. f 1314 29 HL haver f 12.2513 3 Hl. paarde- bruin»; f 25, citroen-, duiven-, witteboonen 42 Hl. karwijzaad f 4443.50 21 Hl. blauW maanzaad 96 Hl. erwten, groene- (groote) f 1726.50, id, kleine, grauwe f 59, val® f 37, witte alles per 100 Kg. BOVENKARSPEL (Station), 22 Aug; Aardappelen, Koks, f 1,20—1.35, Due f 1.20 —1.60, Schotsche f 2.75—3.30, kleine f 3.25 —3.55, Blauwe f 1.95—3.20, Bonte f 2.95 3, per baal aanvoer 2700 b. Uien, groote gele f 3.404.80, Drielingen f 4.304.90» Nep f 7.808,90 p. b. aanvoer 148 b, Bloemkool le s. f 24-^36, 2e s. f 8.2514.25. 3e s. f 1.903.75 p, 100 st., aanvoer 6850 st. Roode kool f 1,203.20 p 100 Kg. aanvoer 112 500 Kg. Gele kool f 4.10—5 p. 100 Kg aanvoer 8300 Kg Witte kool f 1.602 p. 10" Kg. aanvoer 25 100 Kg. Slaboonen f 2—1 3.15 p. 15 Kg. aanvoer 941 Kg. Augurken f 0.48—0.54 p. Kg. aanvoer 420 Kg. BREUKELEN, 22 Aug. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 209 wagens met te zamen 8853 stuks kazen, gewicht pl.m» 61.971 Kg. Prijs le soort f 6770 2e soorl f 6266 gestempelde f 64—75, per 50 Kg' DEVENTER, 22 Aug. (Weekmarkt). Bo ter, le s. f 46.5047 per 20 Kg, 2e s. f 45-" 46 per 20 Kg. ENKHUIZEN, 22 Aug. Totale botaan- yoer van gisteravond 3800 pond. Garnalen 760 pond van 5 vaartuigen, golden f 1.50 pef mand (28 pond). Heden lager botprijs. Eer ste markt van hoekbot f 24.55 (gisteren f 37.10—26.90) per 50 Kg. Korbot gold f 23.05 per 100 pond. ENKHUIZEN, 22 Aug. Aardappel- efi groentenmarkt. Blauwe aardappelen f 2.80 2.95 per baal (100 pond.) Slaboonen» dubbele, f 1.60—2.20, enkele f 1.95—2.05, snijboonen f 3,154.15 per zak (netto 30 pd.) Peren Fransche suiker f 2.602.80» Clapp's Favorite f 12.3012.60, Dirkjes f 2.102.50 per 100 pd. Pruimen 2027 ct» per pd TIEL, 22 Aug. Fruit. (Veiling Tiel etl Omstreken) Engelsche Krozen 914—16 ct.» Present van Engeland 1115 ct„ Beurré 12 ct., Bloemé 813 ct„ Snijboonen 10-" 16 ct., Jutten 1530 ct., Blauwe Pruimen 6—15 ct„ Gele Perzikperen 1344 ct.» Sijsjes 59 ct„ Clapps Favorite 1726 ct.» Seigneur d'Espern 2224 ct„ Dirkjesperen 24 ct„ Calville 9-20 ct„ Charlemowsky 1618 ct„ Gamersch zuur 1321 ct., Abr'' koospruimen 1115 ct„ Golden Seedlm» 1320 ct„ Groene pruimen 2434 ct., Wil' te id. 1423 ct„ Eva-appels 78 ct„ Ron de Heeren 46 ct„ Warnersking 10-13 ct.» Kwetsen 68 'A ct„ Keesgijsbertperen U"" 14 ct„ Suikerperen 26 ct., alles per K.% (Veiling Tielsche Veilingvereenigingl' Eng. Krozen 916 ct„ Beurré de Merod® 712 ct., Bloemé 8—13 ct., Snijboonen 1° —16 ct„ Jutten 15-30 ct., Blauwe Pruim®" 615 ct„ Gele Perzikperen 1314 ct., Sijs jes 59 ct., Clapp's Favorite 1726 cL extra id. 28 ct., Seigneur d'Espern 222 ct., Dirkjesperen 24 ct., Calville 9-2 ct.,ct„ Charlemowsky 1618 ct„ Gamersc zuur 1321 ct., Abrikoospruimen 11—' ct., Golden Seedling 13—20 ct., Groen® Pruimen 24-34 ct., Witte Pruimen 14— ct.,Eva-appels 78 ct., Ronde Heeren 4—" 6 ct., Warnersking 1013 ct„ Kwetsen 8 ct., Keesgijsbertperen 1114 ct., Suikerp6 - ren 26 ct., alles per K.G. IJMUIDEN, 22 Aug. De vangsten van d®jj' hier aangekomen stoomlogger IJM 287 Jacobus) en den zeillogger KW 45 (Nep nus) brachten in veiling resp. 10.55 398 Oop. URK, 21 Aug. Door 21 vaartuigen zijn nfT' den hier aangevoerd 284 pond aal, Pr j 0,33; 25 pond bot 0.20 en 250 po schol 0.10 per pond. beter. Hij keerde naar zijn kamer terug en schelde. Rodille vertoonde zich dadelijk aan de deur. „Heeft mijnheer de burggraaf iets noodig?'' vroeg hij. „De brief, dien je mij gebracht hebt, maakt mijn vertrek naar een schuilplaats bij Parijs oogenblikkelijk noodig. Men wacht mij nog dezen nacht daar." „Zal mijnheer de burggraaf zich dadelijk op weg begeven?" „Ja; hoe eerder hoe beter." „Zal ik het rijtuig inspannen?" „Neen," antwoordde Vlieg in de wind, die zich te zwak en te afgemat gevoelde, om zelf een vurig paard te besturen. Dit was het juist, waar Rodille op haa gerekend. De gewaande burggraaf vervolgde: „Haal mij een huurrijtuig, onverschillig welk; het eerste hef beste, dat je vinden zult." „Op dit uur en in deze wijk zal het wel licht lang duren en moeilijk zijn, om er een te vinden." „Doe je best. Ik reken op je ijver." „Ik zal geen minuut verliezen Rodille verliet haastig de kamer en het hotel en ging naar het einde der Rue du Colysée, waar Lorraine sinds acht uur met het rijtuig wachtte. Toen Vlieg in de wind alleen was, kleedde hij zich aan doch met veel moeite, want de loomheid en slaapzucht, die voor een oogenblik waren verdwenen, keerden mei verdubbelde hevigheid weder. Toen hij zich eindelijk gekleed had, open de hij de ijzeren kast, die Rodille niet haa durven openbreken. Hij nam er een klein lederen zakje vol goudgeld uit, benevens een handvol bankbriefjes en een rood Iecfe- ren portefeuille, die voor vijfhonderdduizenu francs effecten inhield. Het goud en de bankbriefjes stak hij in de zakken van zijn broek en vest en de porte feuille in den binnenzak van zijn jas, dien hij tot aan de kin dichtknoopte. Vervolgens wierp hij eenige kleedingstukken in een reis zak, vergat de beide pistolen niet en wacht te daarna vol ongeduld op de terugkomst van zijn kamerdienaar. „Wat scheelt mij toch?" dacht hij, toen hij de zonderlinge loomheid, die zich ge heel van hem meester had gemaakt, voort durend voelde toenemen. „Men zou zeggen, dat al mijn zenuwen en spieren slap wor den en het bloed in mijn aderen stilstaat. Drommels, opgepast! het is nu geen tijd, om flauw te vallen," Hij opende het venster en ademde dé koele nachtlucht met volle teugen in. „Ah! dat doet goed," dacht hij. „Wan neer die knecht nu maar kwam; om Gods wil, wanneer hij maar kwam!" In de verte deed zich het gerammel der wielen van een naderend rijtuig hooren. „Zou hij dat wezen," dacht Vlieg in de wind. Het flauwe schijnsel van twee lantaarns werd in de duisternis zichtbaar. Een rij hield voor de deur stil. Vlieg in de wi haalde diep adem, evenals iemand, cue een zwaren last wordt ontheven. Ro klom van den bok en was in een min in de slaapkamer. i j(c „Mijnheer de burggraaf,' zeide hij, heb een huurkoets gevonden. „Zeer goed! Heb je onderweg mem» - ontmoet?" „Niemand." „Is de straat leeg?" „Ja, mijnheer." -Rren^ „Comtois, je bent een flinke jongen- d dezen reiszak in het rijtuig; ik vertrek' „Moet ik mijnheer den burggraaf v zeilen?" uw« „Neen; ik vertrouw het hotel aan zorgen toe. Je zult in mijn plaats hief ven." x hii „Mag ik mijnheer vragen hoe lang wezig zal zijn?" „Hoogstens twee of drie dagen. ^et Onder dit gesprek was de burggfaa salon en de vestibule doorgegaan. Voordat hij de slaapkamer verlie <^ef, Rodille de voorzorg genomen, dat ae „d dien hij binnen had gebracht, op den was blijven liggen. „nen^0 Beiden traden naar buiten. Rodille P rste het portier, legde den reiszak op de zjC)i bank en hielp den vluchteling, dl bijna niet meer staande kon houden, rijtuig" 'Wordt vervolg)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6