mimtie-5- De voorgestelde wijzigingen in de Indische staatsinrichting. Een demonstratie met de Alfa-Laval melkmachine. Maandag 25 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15822 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Agenda 26 Augustus Een wagen der E. S. M. gederailleerd. Geen persoonlijke ongelukken. Onze Winkelstand. EEN OMZETTING VERWACHT. De aanvrage tot surséance van betaling ingetrokken. De Hollandsche 'kopduikelaar Takkfenberg. Gevaarlijke honden. Dapper geweerd. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. Auto tegen een zonnescherm. Het snelle rijden. Een jeugdig boefje. De zwijntjesjagers. Belastingmerken-snorders. Programma ^®r week 0.25 per Wartaal 3-25 "anco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling f 3-58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en Haarlem en Agentschappen: De abonnementsprijs bedraagt voor 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advrrfentiën 35 cents per rcj^l< Bij contract belangrijke kortir^- AdVertenfiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 cl- per regel; op de le Pagina's 75 et. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct-, bi) vooruitbetaling. Ingevolge de jongste wijziging van de Grondwet zijn de artikelen, die op het op perbestuur van den Koning over de Kolo niën betrekking hebben, aanmerkelijk ge wijzigd. Art. 61 bepaalt thans, dat „voor- zooveel niet bij de Grondwet of bij de wet bepaalde bevoegdheden aan den Koning zijn voorbehouden, het algemeen bestuur in naam des Konings wordt uitgeoefend in Ned- Indië door den G. G. en in Suriname en Curasao door de gouverneurs op de wijze door de wet te regelen." Art. 62 bepaalt, dat „de staatsinrichting van deze drie koloniale gebieden door de wet wordt vastgesteld; dat andere onder werpen door de wet worden geregeld zoo dra de behoefte daaraan blijkt te bestaan. Behoudens bij de wet te bepalen gevallen, wordt, op de wijze bij de wet te regelen, het vertegenwoordigend lichaam van het betrokken gebied gehoord." En onvermin derd dit alles, wordt de regeling van de 'nwendige aangelegenheden van de drie ko loniale gebieden overgelaten aan aldaar ge vestigde organen, op de wijze bij de wet vast te stellen, tenzij de wet zelve de be voegdheid tot regeling van bepaalde onder werpen of voor bepaalde gevallen aan den Koning heeft voorbehouden. „De verorde ningen, op dezen grondslag vastgesteld door de organen der drie koloniale gebieden, kunnen op grond van strijd met de Grond wet, met de wet of met het algemeen be lang bij de wet worden vernietigd; zij kun nen door den Koning worden geschorst op de wijze, bij de wet te bepalen." Dat in deze nieuwe artikelen de grondslagen lig gen voor een werkelijke autonomie van cfhs koloniaal bezit, kan niet worden ontkend; aan den eisch, in de praktijk reeds toege past, dat de aangelegenheden van Indië door Indië en niet door Nederland voor het meerendeel worden geregeld, wordt zoodoende opnieuw in belangrijk grootere mate voldaan. Het gaat voornamelijk, zoo niet uitsluitend om het tempo. Teneinde aan deze nieuwe voorschriften van de Grondwet, gevolg ook van de be lofte, in November 1918 in den -Volksraad gedaan, te voldoen, is door Minister de Graaff een wijziging van het Regeerings- reglement voorgenomen. Het desbetreffend voorontwerp is door den Volksraad, na be handeling en bespreking, met groote meer derheid aangenomen. Terecht is de opmer king gemaakt, dat een andere vorm had kunnen worden gekozen voor de zeker niet onbelangrijke, ja bijna fundamenteele wijzi ging van de verhouding tusschen Nederland en Indië, die nu aan de orde is. De wijzi ging van het bestaande reglement op het beleid der Regeering is van dien aard, dat dit laatste, wordt ingevolge, het vooront werp de wet geredigeerd, dit reglement niet alleen zijn naam, maar geheele hoofdstuk ken moet laten. In wezen wordt het regle ment dus een geheel nieuwe wet, zoodra de veranderingen zijn ingevoegd. Toch wordt er niet ten onrechte de aandacht op gevestigd, dat de Minister verstandig han delde toen hij de wijziging in den gekozen, Vorm goot. Immers, al zal het R. R. na herziening nog minder overzichtelijk en ele gant zijn dan tevoren, op practische gron den is een spoedige behandeling in de Ka mers van een geheel nieuwe Staatsregeling niet wel denkbaar. Waar ook bij andere onderwerpen bij herhaling gebleken is, dat partieele wijzigingen meer kans van verwe zenlijking hebben dan groote, in het oog loopende herzieningen, hebben verschillen de leden van den Volksraad zich bij den vorm der herziening op het standpunt van de Regeering gesteld. Anderen daarentegen betreurden dat niet de geheel nieuwe grond slag van het Indische Staatswezen ook in een geheel nieuwen vorm is gegoten. Met algeheele omwerking van het bestaande R. R. had eene-meer stelselmatige uitwerking van de artt. 61, 62 en 62bis der Grondwet beproefd kunnen worden, waarbij dan ook aandacht aan de- grondrechten had kunnen worden gegeven. Evengoed, zoo heeft nfen geredeneerd, als door de Herzieningscom missie een volledig ontwerp en door de heeren Oppenheim c.s. een welverzorgde Proeve voor een nieuwe staatsregeling werd samengesteld, had de Regeering een syste matisch ontwerp eener geheel nieuwe wet kunnen produceeren. Te eerder had dit verwacht mogen worden, omdat naar men meende de bewoordingen en de bedoeling van het nieuwe art. 62 geen anderen uit leg toelaten dan het R.R. zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is te vervangen door een wet op de staatsinrichting van Ned. Indië, zóó ver ging zelfs de gedachte van enkele leden in deze richting, dat zij in ernst overwogen om er bij de Regee ring op aan te dringen het definitieve ont werp in den vorm van een geheel nieuwe wet te gelegener tijd aan den Volksraad om advies aan te bieden De geringe (sic) vertraging, die van' deze werkwijze hef ge volg zou zijn, achtten zij van minder be lang in vergelijking met de belangrijke voor deden, die zouden worden verkregen door de vervanging van het sedert 1854 reeds zoo vaak opgelapte R. R. Dat deze opvatting niet de door de meer derheid gedeelde is, heeft de eindstemming in den Volksraad (inmiddels afgetreden en hernieuwd) duidelijk doen blijken! De Mi nister heeft in zooverre aan den nader op hem geoefenden aandrang gevolg gegeven, dat hij herziening van geheel de wet op de Indische Staatsinrichting in overweging wil nemen, de totstandkoming van dit ont werp. Intusschen, wel niemand die zal ontken nen, dat deze wijziging van het R. R. be hoort tot de belangrijkste, die in den loop der jaren zijn beproefd. Nog kort te voren heeft de heer Ritsema van Eek er bij zij ne inleiding in het Indisch Genootschap op gewezen, dat het huidig koloniaal beleid de herinnering te voorschijn roept aan den tijd, dat de zeilvaart ten einde liep en een nieuw beginsel van voortstuwing, de stoom kracht; op het punt stond zijne intrede te doen. Ook toen zocht men verbetering in het bestaande, in andere optuiging in ver grooting van het zeiloppervlak, in verande ring van den bouw van het schip Soms wa ren die veranderingen kleine verbeteringen, al brachten zij de stabiliteit in gevaar, maar een werkelijke verbetering konden zij niet brengen, omdat de mogelijkheiden van het oude beginsel waren uitgeput Zoo oordeel de deze spreker ook over de huidige kolo niale staatkunde. Al wat door de regeerin gen, door commissies, door afzonderlijke personen is gewrocht, hóe verdienstelijk op zichzelf, is toch niet anders dan wijziging van het zeilschip. Het nieuwe beginsel, dat weder een nieuwe stuwkracht kan brengen, zonder de stabiliteit aan te tasten, achtte hij de invoering van het nationaliteitsbe ginsel der Indische volken en vervangipg van het huidige onderdaanschap, met het rascriterium, door het bijzonder burgerschap der nationaliteiten. Zoowel de taak ten aan zien van de internationale functie der ko loniën, als die ten aanzien van de ontwik keling der koloniale volken te verlichten, acht deze spreker daarmede naar behooren te volbrengen. Zonder zijne meening, wat de oplossing der moeilijkheden aangaat, te deelen, kan men zijn inzichten over de ge heele nieuwe priode, die is aangebroken, juist achten. Maar, juist wanneer men zich op liet standpunt stelt, dat wij thans staan voor een geheel nieuwe periode in de kolo niale staatkunde, is men geneigd de vraag, te stellen, of deze nieuwe periode den groot sten invloed zal ondervinden van de vraag, in welken vorm de noodzakelijke wettelij ke wijzigingen worden gegoten. Wat zijn de hoofdtrekken van het in den Volksraad behandelde voorontwerp? Ook in het nieuwe systeem is de G. G. de verte genwoordiger van het opperbestuur; hij moet Nederlander zijn, in te'genstelling met de leden van den raad van Indië, ten aan zien van wie zelfs voor den vice-president, die tijdelijk den G. G. kan vervangen, deze eisch niet is gesteld. Vaardigde tot nu toe de G. G. in overeenstemming met den Raad van Indië, onder den naam van ordon nantiën, producten van Indische wetgeving uit, in de toekomst zal dit overleg slechts kunnen leiden tot het vaststellen van z. g. Regeeringsverordeningen, n.l. die maatrege len, waarvan de uitvaardiging bij ordonnantie of ingevolge de wettelijke bepalingen, voor zien in de artt. 61 en 62 van de Grondwet, daaraan opgedragen is. Voor het overige is nu de wetgevende macht in N. O. I. gelegd, in handen van Landvoogd en Volksraad sa men, waarbij echter de wetgevende laak van laatst bedoeld orgaan zal worden uitge oefend door een commissie uit zijn midden, voor vier jaren gekozen en wetgevende raad geheeten. De Volksraad zelf zal in ledeh- tal worden uitgebreid. De ordonnantie, tot stand komende dus krachtens overleg van G. G. en wetgevende- of Volksraad, wordt in het nieuwe stelsel het gewone product van wetgeving en het gebied, dat zij be strijkt, is slechts beperkt door die grens, krachtens artt. 62 Gr., welke een bepaalde opdracht aan andere wetgevende organen in dat geval het opper-bestuur of Staten- Generaal, trekt. In de overgangsbepalingen is aan de ordonnantie zelfs de mogelijkheid geopend om Wetten en koninklijke besluiten van vroeger dagen, vopr zoover zij niet uit drukkelijk zijn uitgezonderd, te veranderen, af te schaffen of tr vervangen door nieuwe regelingen. Daaruit blijkt dus wel, dat de Nederlandschc wetgevende macht regelt de staatsinrichtingen en de onderwerpen, die het haar noodig voorkomt zelf ter hand te nemen; dat de Kroon zich slechts vindt toe gewezen wat haar bij de wet wordt opge dragen, of waaraan in Indië conflicten tus schen de samenwerkende autoriteiten: Volksraad en G. G. ontstaan. Duidelijk blijkt dus ook dat andere wetgevende regeling dan. per ordonnantib, tusschen Volksraad en G. G. in overleg tot stand gekomen, uitzon dering is; deze uitzondering zal in de eer ste plaats slaan op die onderwerpen, die van overwegend belang voor geheel het ko loniaal leven en bezit mogen worden gere kend, en waarvan de fundamenten even ol bijna eken belangrijk zijn als die van de staatsinrichting zelve. Het gaat dus niet aan te zeggen, dat aan de belofte van auto nomie, in 1918 en bij de jongste Grondwets herziening, niet is voldaan; integendeel is in het nieuwe stelsel een vergaande auto nomie denkbaar De ordonnantie ontstaat dus voortaan door samenwerking van G. G. en Volksraad. De Volksraad zal uit ten hoogste 75 leden bestaan; minstens de helft .-ijner leden zal gekozen worden en de helft van deze laat ste moet tot de Inlandsche bevolking be hooren. Hoe hebben deze algevaardigden zich te beschouwen? Is 't de bedoeling, zoo is reeds gevraagd, dat zij zullen zijn ver tegenwoordigers van een ondersteld geheel, zooals de Proeve der heeren Oppenheim c. s. het wilde,, die hen immers „de geheele bevolking van Ned. Indië" het vertegen woordigen? Of zullen zij bepaalde belanden vertegenwoordigen? In hel voorontwerp" is daarvan niets te vinden; eene verwijzing naar de ordonnantie, die de verkiezingen zai regelen, is ales. Daarnevens is beraald, dat uit den Volksraad zal worden gekozen de wf tgevende raad. Niet teil onrechte zeg de; de Memorie van Toelichting, dat in Indië de mannen van dusdanige bekwaamheid, die hun oordeel in zaken van wetgeving op prijs doet stellen, geen tijd kunnen afzon deren om in den Volksraad zitting te ne men, indien deze steeds met wetgevenden arbeid moet bezig zijn. Het is zeer juist ge zien, maar het daartegen gekozen middel, de eigenlijke den Volksraad toegedachte taak opgedragen aan een commissie uit zijn midden, maakt het naar het algemeen oor deel niet veel beter. Het gaat toch niet uit sluitend om het aantal, maar om de maat schappelijke verhoudingen, die nu eenmaal den bekwaamsten man weinig tijd laten voor zuiken arbeid, of beter gezegd, die hem op meer vruchtdragende wijze in het econo misch ambtelijke leven werkzaam doen zijn. V oor den wetgevenden raad zullen zich dus beschikbaar stellen, o f ambtenaren, die hierin een goede toekomst zien, o f beroeps politici, die zich door het land bezoldigd zullen weten, o f particulieren, die elders geen zooi goed betaald emplooi, als den Mi nister hun hier toedenkt, kunnen vinden Maar veel meer nog, welke waarborg is er op de aanvankelijk gedachte tvijze, dat deze wetgevende raad, die eene zoo be langrijke functie ontvangt, eene afspiegeling zal zijn van de samenleving? Is hij dat niet, dan is hij een Rpad van Indië in andere ge daante, die veel gemakkelijker dan deze" is te leiden door een algemeene secretarie oi welk ambtelijk bureau ook. De uitvoerige critiek, die het voorontwerp in Indië heeft gevonden, nog voordat het in' den Volksraad in behandeling kwam, culmineert dan ook in deze beide punten: eenerzijds, dat de keuze van den wetge venden raad uit het midden van den Volks raad zoo is geregeld, maar anderzijds, dat men heeft nagelaten om een regeling van 't kiesrecht in het voorontwerp op te nemen. Aan dit laatste zijn vele woorden gewijd, riet heeft ongetwijfeld de Indische regëering aanleiding gegeven om den regeeringsgc- machtigde voor Algemeene Zaken, Mr. Schrieke, op te dragen, een kiesreglement té ontwerpen, dat inmiddels door den Volksraad is aanvaard en mede in deze voorstellen tot herziening is opgenomen. Te spreken echter van een onherstelbare leemte over het ontwerp zonder eene kies regeling, ging veel te ver. Voorop staat, dat van een vertegenwoordigend lichaam in den ruimsten ziq des woords. zooals de par lementaire landen vèn het Westen dat ken nen, in Indië zelfs in tientallen van jaren i nog geen sprake zal en kan zijn. Het is bo vendien niet mogelijk, e%nigerlei regeling, van welken aard ook, te ontwerpen, die in derdaad door verkiezing iets tot stand zal kunnen brengen, dat op een vertegenwoor digend lichaam voor een gebied zoo groot als half Europa, met een oneindig gevari eerde bevolking, ook maar in de verte lijkt. Het criterium ligt dan ook niet in de verkie zing, maar in de vertegenwoordiging. Waar de onmogelijkheid van doeltreffende verte genwoordiging door verkiezing duidelijk is, moet benoeming aanvullen, wat op geen an dere wijze is te bereiken. De kiesrechtregeling voor den Volksraad van hoeveel belang ook, blijft al daarom voörloopig op het tweede plan. Zij is van b'eteekenis voor de samenstelling der la gere autonome organen, waar eigen wetge ving en bestuur kan steunen op kennis van zaken in het betrekkelijk ressort. Slaagt de proef met de zelfstandigmaking van deze la gere organen, dan is wellicht door een or ganisch kiesrecht de oplossing te vinden van de enorme moeilijkheden van het vertegen- woordigingsprobleem in Indië. Het kies recht voor den Volksraad echter, hoe ook geregeld, kan binnen afzienbaren tijd nog nief ieiden tot het doel, dat het bestaan van eene regeling motiveert; een beeld te geven van wat er in de bevolking leeft. Zooveel mogelijk dient ook door verkiezing te wor den bevorderd, dat de bevolking „een zoo groot mogelijken invloed" op de samenstel ling van den Volksraad oefent: de politieke scholing, de vorming eener vrije en op ei gen verantwoordelijkheid aangewezen op positie kan er slechts bij winnen. Maar zoo danige regeling ter zake geeft thans geen oplossing voor het probleem der vertegen woordiging. In de veelheid van plannen en meeningen ten aanzien van het individueel kiesrecht demonstreert zich slechts duide lijk deze1 onmogelijkheid om een afdoende oplossing te vinden! De Indische regeering heeft zich dan ook in haar Memorie van Antwoord op het standpunt gesteld, dat de Grondwet niets voorschrijft inzake kies- rechtherziening, welke voorbehouden is aan den fndischen wetgever; dat een volledig Indisch parlement niet mogelijk is, wijl een parlement is de georganiseerde volkswil, die nog niet bestaat in Indië, wijl de bevol king politiek niet rijp is. (Slot volgt.) Men schrijft ons uit Assendelft: Uitgenoodigd door den directeur van de Hami, den heer M. Sikkes, begaven wij ons Zaterdagmiddag naar het gezellige zaaltje van 't huis Assumbürg, waar dc belangstel lenden zouden samenkomen om hun licht op te steken over de melkmachine Alfa-La- lal en haar werking. Wij waren heel wat yoor den bepaalden tijd ter plaatse en hadden het voorrecht aan de hand van duidelijke teekeningen en ver schillende losse onderdeden der machine, door de vertegenwoordigers van de firma's Blikman en Koopman en Co. over den aard en de werking van de Alfa-Laval voldoende ingelicht te worden. Na de verschillende explicaties, door de welwillende represen tanten der genoemde firma's, konden we onze bevindingen aldus recapituleeren: 1. Bij de constructie van de A.-L. is er rekening mede gehouden, dat 't grootste deel van de melk gevormd wordt tijdens 't melken. Het behagelijke, regelmatige en grondige melken, zet de melkklieren aan tot de hoogste productie. Een koe, die slecht of langzaam gemolken wordt, houdt de melk op; de melkafscheiding houdt te vroeg op en de koe zal vroeger dan anders opdrogen. 2. Het regelmatige en onveranderlijke melken der A.-L. wordt daardoor veroor zaakt, dat er een wisselwerking wordt te voorschijn geroepen tusschen atmosferi- schen luchtdruk en vacuumdruk door de Pulso-pomp. Alle machines werken steeds in volkomen dezelfde maat als de schuif- ventiel der pomp. 't Is dus nooit noodig, dat 't personeel iets behoeft na te zien of te re gelen, noch iets te beproeven. Niets kan in 't ongereede geraken. 3. De pulsatie-wisselaar (de pomp) van de A.-L. verdeelt de pulsatie's wisselend over de voorste en achterste tepels, 't Is 'n zeer eenvoudige machine, die slechts één enkel bewegelijk deel heeft, den kolf, die niet be hoeft te worden gesmeerd Bij 't wisselen tusschen atmosferiscljen druk en vacuum druk kan het geheele drukver.schil op de te pels wérken, 't Zuivere melken geschiedt snel en volkomen, ondanks de lage en voor de koe behagelijke vacuumdruk. 5. Bij de A.-L. werkt het wisselen tus schen atmo'sferischen luchtdruk en vacuum druk zoodanig, dat. terwijl het zuigen een oogenblik op h>t eene tepelpaar werkt, de tepelgummi's gelijktijdig om de andere te pels worden aangeperst en de zuigende werking hiervan ttfsluiten. Deze zachte be handeling der tepels bewerkt dat de bloeds omloop ,niet gestoord wordt en naar de melkklieren gaande Zenuwen gunstig beïn vloed worden. 5. 't Tepelgummi van de A.-L. is zoo week en elastisch, dat het evengoed past om de kleinste als om de grootste tepels. De te pels komen nooit met metaal in aanraking. De tepelb'ekers worden niet door het zui gen alleen, doch ook door de elasticiteit van het gummi aan den uier vastgehouden, zoodat't vacuum niet sterker behoeft te zijn, dan noodig voor 't ledigen van den ui er. Na deze bijzonderheden te hebben opge nomen was d® zaal vrijwel volgeloopen met belangstellenden. Wij merkten op; den Hooggeleerden heer Van Ooyen, professor aan de Veeartsenijk. Hoogeschool te Utrecht, Óen Weled. heer Gericssen, inspec teur bij den Vgeartsenijkundigen dienst te Haarlem, een groot aantal medici uit den omtrek, de voormannen van de Noord-Hol- landsche Stamboek-veefokkers, als de hee ren Jongens, te Beemstcr en Blauwboer, Anna Pau'owna, e.a. en verder een groot aantal veehouders van heinde en ver. Ook de R.K. Boerenbond uit ons Aartsbisdom zag zich vertegenwoordigd door den heer de Ruyter, van Arnhem en jok de land- en tuinbouw specialist en publicist, den welbe kenden heer Theunissen, gaf mede door zijn tegenwoordigheid blijk, dat op het gebied van de melkproductie dezen middag te As sendelft een buitengewoon evenement zou plaats hebben. Inplaats van den oud-burgemeester, den Edelachtb heer K Cz de Boer, oud lid der le Kamer der Staten Generaal, opende de heer Sikkes, en heette de talrijke belang stellenden welkom. Teven." benutte hij deze gelegenheid, om propaganda te maken voor een hygiënische n-,eikwinning, met het oog op een groot volksbelang in het algemeen en op het belang der Hami in het bijzonder, die werkende onder den rook van de volk rijke Zaanstreek en Amsterdam, zoo uitste-i kend voorbestemd moet zijn mits het aan onderlinge samenwerking onder de boeren alhier niet zal ontbreken die bevolkings centra's voor een groot deel van werkelijk gezonde en niet te dure melk te voorzien. Met cijfers werd tevens aangetoond, dat de Assendelftsche boeren met hun uitmunten den en kerngezonden veestapel, door een melkproductie, waarin Hami reeds voor gaat, zich een financieel perspectief openen, dat hoopvol, en bemoedigend is. Nadat ee- nige ververschingen geserveerd waren, ging men in gereserveerde autobussen naar het weiland, waar we in de gelegenheid gesteld zouden 'werden kennjs te maken met de praktijk der Alfa-Laval melkmachine. De geheele installatie bestond eenvoudig uit een electromotor van 2 P.K., een spe ciaal voor de melkmachines dat zijn de toestellen aan de uiers gebouwde pomp, een dubbele leiding van gegalvaniseerde buis, rondom den wagen, waarop de motor is geplaatst, met een aantal kraantjes en 4 eigenlijke melkmachines. Tegelijk zouden dus 4 koeien gemolken worden. De melk machines werden aangelegd, de motor wera aangezet; men zag, dat de tepelbekers zich prachtig lieten vastzuigen aan de tepels, afgescheiden van de grootte en den vorm der tepels, en men constateerde een regelmatig stroomen der melk door de gummislang in de melkbus. De koetjes, van 't zuiverste ras, zooals de heer Sikkes ze heeft, stonden onbewe gelijk te herkauwen; ze vonden het voor zeker heel aangenaam op' deze zacht zui gende wijze, evenals haar kalf dat zou doen, van haar melkvoorraad verlost te worden. Op evidente wijze zagen we hier bevestigd de punten hierboven onder 1, 2, 3, 4 en 5 opgesomd. Dat het voor de bees ten een lust in plaats van een last was 'op deze manier gemolken te worden, bleek wel uit het feit, dat zij rustig en kalm ble ven, niettegenstaande het geruisch van den motor en de aanwezigheid van zeer veel opeengedrongen kijkers toch ongewone zaken voor een koe in het weiland. In den tijd van plm. 5 minuten waren de 4 koeien gemolken. Onder het melken werden voor de belangstellenden nog de noodige uitleg gingen gegeven, door dé deskundigen, die zich op vriendelijke wijze van hun taak Kweten. Na het meiken werd hef schoon maken van alle onderdeden der melkma chines gedemonstreerd; dit reinigen ge schiedde zeer afdoende en op machinale wijze. Het talrijk belangstellend publiek stond paf over de werking van de zeer ingenieuse Alfa-Lavel-melkmachine. Bruintje werd nu voor den platten overdekten wa gen gespannen en de geheele installatie werd weer getransporteerd naar de reine bergplaats van den Directeur Sikkes. Velen maakten nog van de gelegenheid ge bruik, om de tip-top ingerichte boerderij, stalling, koelplaats, enz.van den Directeur yan Hami te bezichtigen en toen we weder in de zaal van Assumburg teruggekeerd wa ren, voelden we ons dankbaar en voldaan over de mooie demonstratie, die we, dank zij den stouten durf en de voortvarendheid van den heer Sikkes, hebben mogen bij wonen. Professor an Ooyen en de Inspecteur Gerriesen waren voorzeker de tolk van de genoodigden, toen zij den heer Sikkes feli citeerden met het succes van dezen middag en met den bloei van Hami en complimen teerden met z'n loffelijk streven om in 't be lang der volksgezondheid en van den vee houder, de melkwinning in goede banen te leiden. Op verzoek van ondergeteekende werd door den heer Sikkes de financieele kant, n.l. „de cost die voor baat gaat", be licht. Wij hopen hierover een volgenden maal nog een en ander mede te deeleö aan de hand van een zeer zaakkundig rapport, dat ondergeteekende voor de „N. H. CrL" door den heer Sikkes is afgestaan. Wij eindigen dit verslag over dezen mooi- en middag, met de mededeeling, dat de me talen deelen der melkmachine gemaakt zijn van vernikkeld koper, dat deze deelen een menschenleeftijd duren, dat de gummislan gen circa om de vier jaar en de gummi- kokers en de lepelbekers, die zeer goedkoop >n den handel gebracht worden, om de drie maanden vernieuwd moeten worden. De ge heele installatie kost ongeveer f 1800° a 1900. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bu reau half 9 Bestuur Grafische Bond 8 uur Bestuur „Herwonnen Levens kracht half 8 Bestuur Tram half 9 uur Bestuur Bakkers 8 uur. R- K. Middenstandsgebouw Reddings brigade kwart over 8 uur feestuur R. K. Middenstandsvereeniging Half 9 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door A. J. C. Mooy van 23 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark- weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tof 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 ^voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleer. van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11—half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 nur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. Gisterenmiddag is met de electrische tram, welke om 1 uur uit Haarlem vertrekt een tamelijk ernstig ongeluk gebeurd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge lukken gebeurd, maar de materieele schade is vrij ernstig. De tram, welke uit vier wagens bestond, had de laatste halte bij de Amsterdamsche poort gepasseerd en daar het een sneltram was, reed zij met grooter snelheid, n.l. on geveer 35 tot 40 K.M. per uur. Daar de lijn tusschen Liedebrug en Half weg bijna volkomen recht is, had de wagen voerder, naar men ons mededeelt, geen en kele reden om deze snelheid te verminde ren. Eensklaps echter voelden de passagiers in den tweeden motorwagen, dat deze heviger schokte dan anders het geval was en de rei zigers in de andere wagens meenden, dat er hevig werd geremd. De tweede motorwagen was, naar bleek, uit het spoor geloopen en door de vaart, wel ke hij nog bezat door de groote snelheid, slingerde hij tegen de bovenleidingmasten, waarvan er twee afknapten. Behalve deze schade werd het onderstel van den wagen bijna geheel vernield. Natuurlijk was de stagnatie, welke hier door ontstond, vrij beduidend, daar de dienst tusschen de Lange Heerenvest en Halfweg voortdurend over één spoor geleid moest worden. Eerst tegen half negen was de lijn weer in zooverre hersteld, dat 't ver keer weer over beide lijnen kon plaats vin den. Vannacht is de beschadigde wagen naar de remise aan de Leidsche vaart gesleept. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men volkomen in het duister. Het ongeluk bevreemdt des te meer, daar de wagen, wel ke uit de rails is geloopen, pas verleden week de remise had verlaten, waar hij voor zien was van nieuwe wielen en vele andere onderdeden eveneens vernieuwd waren. Er wordt vermoed, dat door den zwaren regenval der laatste dagen de bodem eenigs zins drassig is geworden en daardoor de rails een kleine afwijking hebben gekregen. Dit is de eenige oplossing welke eenigszins gegrond is, volgens nsvoegde zijde, daar men onmogelijk een andere oorzaak kan ontdek ken. Het onderstel van den gederailleerden wagen is te veel beschadigd, om nog te kun nen ontdekken of daaraan iets niet in orde is geweest. Binnenkort zal er een enquête worden in gesteld; misschien dat daardoor meer licht zal geworpen/worden op de werkelijke oor zaak van dit ongeluk, dat ditmaal gelukkig nog zonder persoonlijke ongelukken is afgc- loopen. Hadden wij het vorige jaar omstreeks de zen tijd de opening gemeld van het nieuwe meubelmagazijn der firma Warmer, thans kunnen wij reeds een uitbreiding mededee- len van den zelfden winkel. En dit is voorzeker een uitbreiding die genoemd mag worden en welke niet geba seerd is op een vergrooting van het „uit hangbord." Diverse keurige modelkamers waarin so- Iiede, in eigen fabriek vervaardigde meu belen zijn geplaatst, heeft de firma ten ge rieve harer koopers ingericht. Zij weet met haar tijd mede te gaan. Zoowel wat de stijl van de meubelen, als wat de arrangeering en verlichting be- treft. ooral dit laatste is buitengewoon te noemen, en de zee van licht welke er op straalt, kan beschouwd worden als een concurrentie van het daglicht. Wij twijfelen dan ook niet of deze uit breiding zal het vertrouwen van deze firma hetwelk zij reeds in hooge mate geniet, nog niet weinig doen toenemen. Zooals bekend is, heeft de firma Hilarius alhier, in verband met de langdurige Roer bezetting een aanvrage tot surséance van be- tÏ.^ *nf>e<Bend bij de Rechtbank alhier. Thans heeft zij 'deze aanvrage weer inge trokken, daar zij een regeling met de credi teuren heeft getroffen. Yerder vernemen wij nog, dat er een wij ziging in het werk is getroffen, en wel met dien verstande, dat er thans niet meer alleen met een dagploeg, maar ook met een nacht ploeg gewerkt wordt. Het ligt in de bedoeling van de firma er binnen a.zienbaren tijd een Naamlooze Ven- nootschap van te maken. Zooals men weet is de Hollandsche kop duikelaar Takkenberg, die zijn reis ondernam van Amsterdam naar Marseille ook Haarlem gepasseerd. In de „Daily Express" schrijft „Beechcom- oer hierover: ^kkenberg is nu te Parijs aangekomen. dokter heeft verklaard dat hij in slech ten gezondheidstoestand was toen hij begon, niL^n u*tstekende conditie verkeert. Misschien zal dit een populaire „kuur" worden. Ik hoop het. Wij zullen dan berich ten van den volgenden aard in onze kranten vinden: Tot de pas aangekomen gasten te Deau- ville behoort Lord Vottle, die „per somer- sault uit Biarritz arriveerde. Hij werd ver gezeld door zijn zoon, die op school gaat te ton, en flink op weg is om zijn vermaarden vader in het buitelen te overtreffen. Lady Cabstanleigh duikelde een dezer dagen het Casino binnen en bleef met haar hielen ste- ken in de overjas van een croupier. Het in- cident verwekte ^algemeene vroolijkheid; de „popular hostess nam er zelf opgewekt in deel. Op het strand merkte ik verscheidene welbekende persoonlijkheden op, die achter- waartsche salto's deden. Tdt hen behoorde admiraal Gargoyle, die het record houdt voor de veertig mijlen op cement. Zooals men zich voor kan stellen, heeft hij een bui- tengewoon hard hoofd. Ook „young captain "ie gedisqualificeerd werd omdat hij zich op zijn hoofd voortbewoog op kleine wieltjes, was aanwezig. De laatste mode hier is een buitengewoon chique hoed, geheel vervaardigd uit gesmeed ijzer, met oorbuffers in den&elfden stijl. Deze laatste dienen voor 't geval dat men het evenwicht verliest. Een luikje stelt de so- ciety-buitelaars in slaat „to talk through their hats als zij zich in omgekeerde posi tie bevinden." Op een land aan de Leidschevaart achter de kathedrale kerk is Zondagmorgen een bok door eenige honden aangevallen en zooda nig verminkt, dat het beest door den veearts K. is afgemaakt moeten worden. Naar den eigenaar van de honden wordt door de politie gezocht Men schrijft ons uit Bloemendaal: Multatuli heeft bij zekere gelegenheid eens gezegd: „Publiek, ik veracht U". Deze begroeting van zijn auditorium klonk alles behalve vriendelijk en was niet erg „op voedkundig". Maar Multatuli zal waarschijnlijk toen al ondervonden hebben, dat er met een deel van 't publiek weinig op te „voederen" valt. En dat is gebleven tot op dezen dag, vooral, als men let op de vernielzucht van vele menschen. En als Multatuli zou men er toe komen om te zeggen: „akelig...., ik veracht jullie." Wat is er n.l. gebeurd? Door de gemeente zijn kort geleden op en nabij de Spoorlaan verschillende verbeteringen aangebracht met het oog op 't voorkomen van ongelukken. Zoo werd op de Spoorbaan een transpa rant geplaatst vermeldende de waarschu wing „Pas op!" Maar die mooie, gekleurde, dure glasruit mocht natuurlijk niet heel blijven, 't Is ook veel beter, dat die ruit in scherven op den grond ligt, dan dat zij daarboven aan den paal het leven v <n anderen helpt beveiligen. Op den hoek van Spoorlaan en Tetterode- weg wierp 's avonds een schijnwerper zijD waarschuv/ingsbord met de woorden: „Voor zichtig. Gevaarlijke helling" Wat moet nu zoo n ding daar zitten? 't Is toch veel beter, dat anderen zich te pietter rijden en dat de spoorbaan een klein Saint- Sauveur worde? Een steen er'door heen en de boel in stukken gegooid. Maar er is in Bloemendaal nog meer te vernielen dan transparanten en schijnwer pers. De gemeente heeft kort geleden van die mooie geëmailleerde plaatjes laten aan brengen voor het gemakkelijk kunnen vin den van brandkranen,. als de grond met sneeuw is bedekt. Als je met een hamer of zoo een klap geeft op die plaatjes, dan springen die dingen zoo fijn in gruzelemen ten. En als ze niet spoedig vervangen wor den door nieuwe, dan kan men bij brand en sneeuw flink lang zoeken, eer men den put gevonden heeft, zeer tot genoegen van 'l vuur, dat tijdens het zoeken naar den put gelegenheid heeft om zich uit te breiden. Dus weg met die plaatjes. Van de 200 dus bijna 80 vernield. Ziezoo, zulk werk geeft voldoening en een gezonden, rustigen slaap. Maar gij, die op deze maaier uw slechte lusten bot viert, gij verdient mijn verach ting. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro» logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 25 Augustus. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 756.8 m.M. te Memel. x Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Augustus: Zwakke tot matigen westelijke tot zuid westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, warmer. Zaterdagmiddag is in de KI. Houtstraat een, vrachtauto tegen een zonnescherm van het penceel 35 aangereden, waardoor dit scherm gedeeltelijk werd vernield. Door dc motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die met zijn auto op de Wagenweg 42 K.M. per uur reed. Door de recherche is proces-verbaal opge maakt tegen den 12-jarigen J. F. K., die Zaterdagmorgen van een 7-jarigen jongen een portemonnaie had ontvreemd, inhoudende een gulden. De portemonnaie had het boefje in het water van den Burgwal geworpen, terwijl de gulden, welke nog in zijn bezit was, in beslag werd genomen. Zaterdag is een heerenrijwiel ontvreemd, dat stond voor een perceel aan de Gier straat. Zaterdag is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een belastingmerk van een fiets, welke stond in een kantoortje aan de Wagenmakerslaan. terwijl een Vrij dag een b' ^tingmerk is gestolen, van een fiets, woll de firma L. aan d. Amslerdamschevaa. der Orgelbespeling in de groote of St. Ba vokerk te Haarlem, op Dinsdag 26 Augus tus 1924, des namiddags van 2—3 uur. door den heer A. J. C. Mooy. 1. Grave-Allegro, G. T. Handel; 2. Fuga, D, Buxtehude; 3. Meditazione, O. Malling- 4. Capriccio, Max Gulbins; 5. Allegro maestoso, Sigfrid Karg-Elert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1