Het onweer van Zaterdag en Zondag. f Open Oogen Nagekomen Bericbten. Verschillende ongelukken in Haarlem en Omstreken. Festival ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de R.K. Muziekvereen. „Soli deo Gloria". Aan onze Lezers HEEMSTEDE. SANTPOORT. HAARLEMMERMEER. VELSEN. IJMUIDEN. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT DRIEHUIS. BEVERWIJK. ZANDVOORT. SCHOTEN (dorp). VRAGENBUS. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant BINNENLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. VERKEER EN POSTERIJEN. Vermindering internationale Posttarieven. KUNST EN KENNIS. Prof. H. C. Verbeek, f LEGER EN VLOOT. Vergoedingen voor hulp bij oefeningen van burgerwachten. GEMENGD NIEUWS. Twee personen verdronken. Het zeehondenvra"agstuk in ons land. v Verhooging van den melk prijs te Amsterdam. De leening aan Duitsch land. Het Fransch-Duitsche han delsverdrag en de Britschf handel. Locatelli nog vermist. Een vrouwelijk candidadt voor hel Gouverneurschap van Texas. De staking in de Borinagt De Russische graanoogsti Luit. Kol. E. G. Staal f. Al dagen lang waren we gewend gaan worden aan de regenbuien, die elkaar op volgen met korte tusschenpoozen, welke tusschenpoozen dan nog werden gevuld met hevige windvlagen. De oorzaak van het slechte weer ligt in een zgn. „depressie" op de Noordzee, zooals het Meteorologisch instituut uitmaakte, cn het was niet te voorzien, wanneer deze depressie zou vredwijnen. Intusschen bleven regen en wind de ge- heele week hun krachten beproeven, totdat Zaterdagavond een hevige onweersbui nog bovendien te hulp kwam. Men zou zeggen, dat hierbij wel het hoogtepunt bereikt was, De donderslagen volgden elkaar met telkens korter wordende tusschenpoozen op en namen in hevigheid toe. Het hemellicht zette telkens de geheele omtrek in een helblau- Wen gloed. Zooals bij iedere onweersbui, goot de regen tbij stroomen neder.- Het was wat men zoo in de omgangstaal noemt „echt zwaar weer". Dat ongelukken dan ook niet konden uitblijven, valt gemak kelijk te begrijpen. Van verschillende zijden bereiken ons be richten, dat de bliksem onheil heeft aange richt zoowel in Haarlem als in verschillende plaatsen in den omtrek. Haarlem. Vooral de tramdiensten der E. S. M. had den Zondagochtend van het zware weer te lijden. De eerste dienst der E. S. M., die om zes uur uit Haarlem vertrekt, moest het ontgel den. Op de Amsterdamsche vaart sloeg de bliksem in den motorwagen, waardoor brand ontstond. Deze was gelukkig echter van dien aard, Jat de brand door het per soneel kon gebluscht worden. Persoonlijke - ongelukken kwamen niet voor. De tram kwam met een half uur vertra ging te Amsterdam aan. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat de bliksem insloeg in een der nieuwe mo torwagens, die eerst kort geleden op de lijn Amsterdam-Zandvoort in dienst zijn gesteld. Door den hevigen regenval die met het onweder gepaard ging, waren Zondagoch tend in de bestrating van de Hazepaterslaan en de Heerensingel gaten ontstaan. Onmid dellijk werden maatregelen ter veiligheid genomen. Haarlemmerliede. De bliksem sloeg ook hier in, n.l. in de broodfabriek van de firma v. d. Linden. Hij nam echter zijn weg langs de bliksemaflei der, die zich op den hoogen schoorsteen be vindt, zoodat het zonder ongelukken afliep. Des morgens zag men de punt van den blik semafleider geheel krom getrokken. Heemstede. Ook te Heemstede sloeg Zondagmorgen de bliksem in. Het geschiedde bij de woning van den aannemer KL, aan de Nicolaas Beetsstraat. Een gedeelte van den schoorsteen wera af gerukt en kwam naast het huis terecht. Een aantal pannen werden afgeslagen en gaten kwamen in 't plafond. Het ongeval liep ge lukkig zonder brand af. Persoonlijke onge lukken kwamen, voor zoover bekend, niet oor. Bloemendaal, Zondagmorgen, ongeveer half negen, toen een paar geweldige donderslagen een groot deel van Bloemendaal deed opschrikken, sloeg de bliksem in een complex woningen aan de Busken Huetlaan. Het torentje op het huis van den heer N. Stoel, dat het hemelvuur blijkbaar tot zich getrokken had, "heeft er dan ook danig van langs gehad. Tot op grooten afstand werden de stukken lei weggeslingerd. Met de vernieling van den toren niet voldaan zijnde, nam het hemel vuur zijn weg langs goten, waterpijpen en lichtleidingen, om eindelijk in den grond aan te landen, waar het onschadelijk werd. Maar deze reis was niet zonder gevolgen gebleven. Op verschillende plaatsen waren afvoerpijpen gesmolten, stukken hardsteen werden afgeslagen, meters van 't electrisch licht werden van den muur gerukt. Door den geweldigen luchtdruk werden vele ruiten verbrijzeld. De heer Stoel kon er in zijn perceel 8 laten vernieuwen. Maar ook de bewoners van perceelen 10 en 12 kregen schade. De bewoners van de 3 getroffen huizen waren begrijpelijkerwijs aan een hevigen schrik ten prooi. Wonder boven wonder liep geen hunner eenige letsel op, hoewel zij ge durende eenige' seconden overal lichtflitsen om zich heen zagen. Op verfthillende plaatsen ontstonden storingen in de licht- en telefoonleidingen Naar we vernamen, werd de dienstdoende agent van politie in de politiepost door den luchtdruk van zijn stoel geduwd. Een groot aantal nieuwsgierigen kwam gisteren bij de getroffen huizen een kijkje nemen. Zandvoort. De bliksem spaarde ook Zandvoort niet Het weer was ook daar geweldig. Ouden van dagen verzekerden in Zandvoort in lan gen tijd niet zulk een zwaar onweer te heb ben meegemaakt. Het hemelvuur was niet van de lucht en de donderslagen deden de ruiten rinkelen. De bliksem sloeg op ver schillende plaatsen in het electrisch net, zoodat bij menigeen het licht defect ge raakte. Op het Stationsplein werd de lichtreclame van een sigarenwinkel in stukken geslagen, terwijl ook telefoonpilaren en draden in de Passage het ontgelden. In de galerij zelye braken ook vele ruiten. Gelukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. In IJmuiden. Ook in IJmuiden woedde het onweder zoowat den ganschen nacht van Zaterdag op Zondag. Zondagmorgen sloeg dè bliksem in en wel op het terrein van de „Stormvogels". De groote overdekte tribune was geraakt en vloog in brand. Daar het juist niet regende, nam de brand snel in omvang toe. Spoedig kwamen politie en particulieren te hulp. Het geheele terrein van „Stormvogels" is sinds korten tijd van een hooge houten af scheiding voorzien. Dóór aan weerskanten van de tribune eenige meters weg te nemen, heeft men kunnen voorkomen, dat ook de houten afscheiding vlaip vatte, zoodat déze dus gespaard bleef. De tribune brandde ech ter tot den grond toe af. Het gras daarvoor werd eveneens over een aantal meters ver nield. Daar „Stormvogels" Zondag tegen „Go Ahaed" speelde op haar terrein, kwam deze brand op een minder gunstig tijdstip. De geleden schade is echter financieel door verzekering gedekt. Wijk aan Zee. Tijdens een hevig onweer dezer dagen, sloeg de bliksem in de woning van den heer Sch., aan den Relweg te Wijk aan Zee. De lichtmeter werd vernield en in 't pla fond van de bovenwoning sloegen eenige gaten. Het liep zonder brand af. Een paal van de lichtgeleiding, die in de buurt i van deze woning staat, werd ver splinterd. Tot onzen spijt werd de jongste Heem- steedsche Brief Vrijdag j.l. „ongecorrigeerd" opgenomen. Peregrinus verzocht ons daarvan op de volgende wijze melding te maken: AAN MIJN ZETTER. Als dichter Seume zich in zijn graf heeft omgedraaid, is het heusch mijn schuld niet. Ik weet, dat ik een kriebelpootje schrijf, maar het Duitsche versje in mijn laatsten brief was extra-leesbaar, daar zweer ik op. De zetter moet het dus zelf maar met Seume uitvechten, wanneer deze te eeniger tijd bij hem mocht komen spoken, wat ik vrees, omdat ik die Duitschers zoo'n beetje ken. Moge hij den dichter ondertusschen in een betere stemming brengen door het vesje nog eenmaal feilloos af te drukken: 1 „Wo man singet, lass dich ruhig nieder, Ohne Furcht, was man im Lande glaubt; Wo man singet, wird kein Mensch beraubt: Bösewichter haben keine Lieder," C'est <;a. En nu heb ik zelf nog een privé-appeltje met den zetter te schillen. Hij liet mij zeg gen: „Met één pakkenden tjeun bewijs je meer dan met tien ovaties en honderd argu menten." Nu heb ik er niets op tegen, dat zet ters denken, maar denken onder 't zetten is verschrikkelijk gevaarlijk, dat heb ik al eens meer betoogd en bewezen. Heeft de zetter wel eens van oraties gehoord? Waarom zet hij dan ovaties? 't Zijn toch geen synonie men, wel?, al hebben zij luidruchtigheid wel eens gemeen. En als ik schrijf: „We hebben zoo juist gelden gevoteerd voor lijfelijke baden", waarom moeten die hersentjes daar nu weer genoteerd van maken? Ware ik niet gedoteerd (met een d, zet ter!) met een groote hoeveelheid onaandoen lijkheid, dan.... Tot weerziens, zetter! PEREGRINUS. Gemeentezaken, B. en W. bieden ter vaststelling aan, herzieningen 35 en 36 van het Uitbreidingsplan. B. en W, vragen machtiging om gratis voor de gemeente te aanvaarden, eenige stukjes grond, gelegen in de Crayenester- vaart bij het Spaarne en aan de Oostzijde van de Roodhuisstraat. - B. en W. stellen voor, goed te vinden, dat de bebouwing van het terrein, gelegen aan de Oostzijde van den Binnenweg tus schen Cloosterlaan en Spaarnzichtlaan ge schiedt met eengezinswoningen en dat de bebouwing geheel zal geschieden binnen de rooilijn, zooals deze is vastgesteld bij her ziening 14 vkn het Uitbreidingsplan. Ringrijderij. De Ver. „Santpoort's Ring- rijden" heeft hare prijzen uitgestald in ho- •tel de Weijman, de zilveren wisselbeker staat in de étalage van den heer G. Span jaard, coiffeur, Rijksweg, alhier. De bijzon der fraaie prijzen zullen veel deelname uitlokken. Verder is besloten, dat alle deel nemers zich zullen opstellen bij café Zomer- lust van den heer J. Th. Böhm en vandaar in optocht met de muziek der Ver. Wilhel- mina aan t hoofd naar het terrein van den wedstrijd zullen marcheeren. Kind overreden. Op den Aalsmeer- derweg waren Vrijdagmiddag eenige kin deren aan het spelen. Toen een kruide nierswagen naderde wilde juist de 4-jarige Z. oversteken. Het gevolg was, dat de kleine werd gegrepen en overreden. Men nam hem op met gebroken been en een hoofdwonde. Een dokter verleende hulp. Uitvoering. Door het Chr. Fanfarecorps Juliana en de Chr. zangvereeniging Sursum Corda wordt a.s. Zaterdagmiddag gezamen lijk een uitvoering gegeven op het terrein der Melkinrichting Velsen aan den Wijker- straatweg. Rijwiel ontvreemd. Door Mej. H., doch ter van Dr. H. alhier, is bij de politie aan gifte gedaan, dat haar splinternieuwe rijwiel, merk Raleigh", is ontvreemd. Valsch geld. Bij de politie alhier is een valsche rijksdaalder gedeponeerd, die door den caféhouder L. in de Gildelaan op Wij- keroog ter betaling was aangenomen, De rijksdaalder vertoont de beeltenis van Koing Willem III, draagt het jaartal 1872 en is wat grijzer van kleur dan de echte. De politie heeft den rijksdaalder in beslag genomen en dadelijk een onderzoek inge steld. Oplichting. De politie heeft aangehou den zekeren M. alhier, wegens poging tot oplichting en valschheid in geschrifte. Als familielid van den vroeger hier gevestigd geweest zijnde firma had hij bij een viertal grossiers verschillende goederen besteld, waarvan een de goederen had gezonden. Na onderzoek der zaak is M. ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Valsche rijwielplaatjes. Door K. uit Velseroord is bij de politie alhier een valsch rijwielplaatje gedeponeerd. Hij had dit van een ander voor 2 gekocht, maar toen hij het iemand liet zien, constateerde deze, dat het nagemaakt was. De politie stelt een onderzodk in deze zaak in. Geen zomersche Zondag. De Zondag was voor hen, die iets willen verdienen aan het vreemdelingenverkeer een teleurstel ling. Het was wel Augustus op' den ka lender, maar de temperatuur scheen er een van November. Toch werd al vroeg de vacantiestemming gewekt, doordat een plei- zierboot met kinderen van de boottochtver- eeniging „Kindergenot" uit Amsterdam aan kwam, welk gezelschap eerst, met muziek aan het hoofd, een omwandeling door de plaats maakte, om daarna, na in Thalia gerust te .hebben, naar het strand te trek ken. t Toen de lucht omstreeks den middag wat scheen op te klaren, gingen toch ook nog zeer veel menschen naar Jiet strand, althans de exploitanten van de veerbooten hadden eenige goede uren. Omstreeks half vijf kwam echter een ste vige regenbui ook deze illusie van een vacantie-Zondag verstoren. In allerijl zoch ten de menschen gen goed heenkomen en om 5 uur lag het strand even eenzaam en verlaten als in den winter. Was het voor de ouderen een droevig gezicht, toen die schare Amsterdamsche volkskinderen natgeregend weer naar de boot gingen, aan henzelf was niets van een bedorven uitgangsdag te zien. Ze hadden pret voor tien en vonden alleen IJmuiden maar wat «til brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte De welbekende Muziekvereeniging Soli deo Gloria heeft in Kennemerland eene goede reputatie verworven en kon bij dit jubileum met trotsch terugzien op de afge- loopen 15 jaar; zij bezit niet alleen een goeden naam als zustervereeniging, maar vooral op muzikaal gebied is zij een ge respecteerde vèreeniging geweest. Als fan fare behaalde deze vereeniging hooge lau weren op verschillende concoursen wat voor 'n niet gering dee te danken is aan den ijverigen directeur den heer Oudendijk, die tijd nog moeite gespaard heeft om de ver eeniging op zoo'n hoog peil te brengen. Een woord van groote waardeering op deze paats vindt bij allen uit de streek van Kennemerland een goede weerklank. „Soli deo Gloria" wilde feest vieren en zij heeft gelijk, dit feest bestond om alle vereenigingen uit den omtrek uit te noodi- gen drie muzieknummers te spelen naar keuze, een hudiging voor de feestvierende vereeniging dus en meteen het afleggen van proeven van bekwaamheid. Het publiek had bij stemming uit te maken wie het mooiste in alle opzichten had gespeeld. Deelnemen de vereenigingen waren op Zondag 17 Aug.: 1. St. Caecilia, Wijkeroog; 2. St. Fidels, Velseroord; 3. St, Caecilia, Schoten; 4. St. Caecilia, mannenzangvereeniging, Velser oord; 5. Vox Humana, gem. zangver. Sant poort; 6, Geheelonthaouders zangvereenl- ging, Haarlem; 7. Willen is Kunnen, Haar lem. De tweede dag, Zondag, 24 Aug., bracht de volgende vereenigingen op het podium: 1. Euphonia, Overveen; 2. Wilhelmina, Jan Gijzenvacrt; 3. H. Jacobus, Haarlemmerlie de; 4. Crescendo, Spaarndam; 5, Utile Dulei, Haarlem; 6. Oefening kweekt Kunst, Bloe mendaal. Zonder in nadere details te treden, was het zeer goed merkbaar, wie de prijs toe kwam, het publiek mocht evenwel uitspraak doen. 1 De uitslag van Zondag 17 Aug.: len prijs, met 119 punten „St. Caeciia", Schoten, Dir. Chr. Huyboom; 2e prijs met 85 punten, Man nenkoor „St. Ceciliae", Velseroord, Dir. Ni co Hoogerwerf. Van den tweeden dag: len prijs, met 224 punten „Crescendo" Spaarndam, Dir. F. Dekker; len prijs met 196 punten „St. Jaco bus", Haarlemmerliede, Dir. H. Smit. Den tweeden Zondag'was een vrij tklrijk publick aanwezig. Na afloop van de deelnemende vereeni gingen, maakte de jubileerende vereeniging een waardig sot, door eenige mooie nummers ten gehoore te brengen, waarna de Voorzitter mededeelde de uitslag der verloting. De prijzen vielen ten deel aan „Utile Dulci" en „Euphonia", beiden een muziek instrument en „Vox Hamana", nieuwe mu ziekuitgave. Met een dankwoord werd het feest door den Voorzitter der jubileerende vereeniging gesloten. Rest nog te zeggen, dat de tuin van Hotel Westerveld een zeldzaam zitje biedt, prach tig gelegen tusschen het geboomte. Eene goede muziektent, die zeer jammer te laag staat, de tent een meter hooger zou het klankgehalte zeer ten goede komen. Wij twijfelen niet of de heer Qtto, die kosten noch moeite spaart om de tuin voor de con certen aan het doel te doen beantwoorden ook dit onder het oog zal zien. Om elf uur precies waren de feestelijk heden afgeloopen. „Soli Deo Gloria" heeft een waardig feest gevierd. Moge het haar gegeven zijn, onder de beste omstandigheden het zilveren jubileum te herdenken. Rest nog te vermelden, dat de leiding bij den heer Oorthuizen in zeer goede handen was. Zwemfeesten. Zondagmiddag werden hier onder groote belangstelling zwemfeesten gehouden, in het zwembad aan het fort „Velsen", Hoewel het weer zich 's morgens slecht liet aanzien, hield het zich 's middags goed, zoodat het feest een gunstig verloop had. Eenige zwemvereenigingen, zoowel da mes als heeren, namen aan de verschillende wedstrijden deel, zoodat er een flink pro gramma was om af te werken. Niet minder dan 12 nummers werden vermeld, waarvan de pantomime niet doorging, omdat de tijd daarvoor ontbrak. De eerste nummers waren voor de junioren van de Beverwijksche zwemvereeniging bestemd, zoowel meisjes als jongens. Zij gaven blijk, al aardig met de zwemsport vertrouwd te zijn. Er waren zelfs heel goede krachten. Bij no. 5 van het pro gramma kwamen de dames, om hun krachten te toonen in den wedstrijd 100 M. school slag. Eenige^namen van dames worden ver meld, o. a. van de vereeniging Zignea, ook de kampioen zwemster van Haarlem,, mej. M, Doeme. Deze dame, een krachtige zwem ster, maakte zich meester van den eersten prijs in 1 min. 55 sec., 2e mej. C. Kammeyer in 2.7 sec. en derde mej. B, Witkamp in 2.17 1/5 sec. In den wedstrijd vrije slag hee ren kwamen als overwinnaars uit het kamp: J. v. d. Woestijne in 1.17, yan Ncreus, 2e P. van Ommeren in 1.19, van H.V.G.B. 3e S. v. 't Hof 1.19 4/5 sec., van Nereus. Wed strijd 200 M. schoolslag heeren, had tot uit slag: C. H. Lind 3.27 3/5. Waterratten; H. Voss 3.35 2/5 Beverwijk; P. van Ommeren 3.37 2/5, H.V.G.B. Wisselslag Estafette voor heeren, 4 maal 30 M., school-, rug-, zij- en vrije slag, werd gewonnen door Nereus in 1.41 1/5» sec.; 2e Waterratten 1.45. Hiermede waren de wedstrijden afgeloopen. Bleef nog over waterpolo tusschen H.V.G.B. I en Nereus I, welke met 21 werd gewon nen door Nereus I. Tusschen de wedstrijden door werd nog een aardig nummertje figuur- zwemmen door dames ten beste gegeven, dat door het aanwezige publiek'zeer op prijs werd gesteld, getuige het vele applaus dat den zwemsters ten deel viel. Het schoon- springen viel mede en mooie sprongen waren te- zien. Door twee heeren werd bi deelgenomen, de anderen waren reeds ver trokken, zoodat dit nummer spoedig was afgeloopen. Deze feesten zullen de animo voor de zwemsport we! opwekken en de Beverwij- kers aansporen om te leeren, wat zij van anderen gezien hebben. Als nu de burgerij ook wat blijk geeft van haar belangstelling, en het voorbeeld volgt van den burgemees ter, Strik van Linschoten, die de feesten met zijn tegenwoordigheid vereerde, dan zal de Vereeniging daarvan de vruchten ge nieten en de zwemsport wat populairder worden in Beverwijk. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. C. WalterSlats, Z. H. van BalenCorne- lisse d. G. Broodman—Hendriks, d, M. R. H. JanseKoestal, z. Overleden: R. A. van de Winkel, 5 jaar. De processie naar Heiloo. Donderdag 28 Augustus zal wederom de jaarlijksche processie worden gehouden naar Heiloo en de Runxputte van O. L. Vr. ter Nood. Er zal dien dag vanaf Haarlem een extra trein loopen. Rijwiel ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan dat aan -den Arendswcg een rijwiel van* H. T., dat een oogen- blik onbeheerd stond, is ontvreemd. Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot 2de luitenant der artillerie bij het Nederland^ch-Indische Leger onze oud dorpsgenoot, de heer E. A. G. de Vries. Koninginnedag. Evenals andere jaren het geval was, is ook thans weder de Zand- voortsche feestcommissie bezig en heeft zij plannen gevormd, den Koninginnedag niet Onopgemerkt te doen voorbij gaan. Om het doel, kinderfeesten te organiseeren, te be reiken, circuleeren door het dorp lijsten, waarop men kan inteekenen. Hoe meer dus geteekend word, des te meer kan de feest commissie ten uitvoer brengen. Het ligt in de bedoeling verschillende wedstrijden te doen houden op het voetbalterrein. LUSTRUM. De R.K. Muz. vereen, St. Caecilia her denkt Dinsdag 2 Sept. haar vijfjarig be staan. Ter gelegenheid van dit feit wordt aan deze vereen, door de ingezetenen van Jan Gijzevaart en Schoten een prachtig Vaandel ten geschenke aangeboden. Zondag 31 Aug. is er een plechtige H. Mis voor leden en weldoeners en Vaan delwijding in de parochiekerk St. Bavo, en Dinsdag 12 September Concert met wel willende medewerking van het dubbel man- nenkwartet Euterpe" en de heer N. Aris, als solist. Dit concert wordt aangeboden aan Donateurs, kunstlievende Leden en ge- noodigden. Het kan een mooie avond wor den voor „St. Caecilia." Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik een lichte gabardine jas moet wasschen? Antw.: Schuier mantel of jas eerst goed afi en maak de vlekken er uit met benzine of terpentijn. Zet de jas een nacht van tevoren in 't water. Wasch haar den volgenden dag uit in een lauw iopje van Sunlight zeep. Spoelt haar eenige keeren flink in water uit, hangt haar te drogen en perst haar op. Op 1 liter water lost men een half pond ge latine op, die in de drogisterij te verkrijgen is. Haal haar daar flink door en perst haar nat op. Deze laatste bewerking dient om de jas weer waterdicht te maken. Vr.: Gaarne zou ik van u vernemen, in welke plaats de foto genomen is van de Premieplaat „Katholieke Illustratie", Decem ber 1923. Antw.: In de nabijheid van Boxtel of Best (N.-B.) Vraag: Ik heb van Zandvoort langs het strand naar Scheveningen geloopen. Hoeveel bedroeg die afstand? Antwoord: 34 K.M. Vraag: Is het strand vanaf Huisduinen tot aan Bergen aan Zee begaanbaar? Passeert men nog bosschen? Antwoord: Wij meenen van ja. De streek langs de duinen is boschrijk. Vraag: Welk is het adres van de R. K. Directeuren en Organistenvereeniging. Mijn bedoeling is te weten, welke eischen gesteld worden voor het behalen van het diploma R. K. Organist. Antwoord: U zoudt zich kunnen wenden tot de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging te 's-Gravenhage. Wanneer het in uw bedoeling ligt ingelicht te worden volgens de eischen van de St. Gregorius-vereeniging, dan zouden wij aan raden u te wenden tot-den Zeereerw. Heer Pastoor Beukers, Breestraat 139, Leiden. Vraag: Moet een jongen van 17 jaar, die slechts 7 verdient ook rijwielbelasting be talen? Antwoord: Ja. Vr.: Ik ben gedurende VA week ziek ge weest. Is mijn patroon verplicht, mij dit loon uit te betalen of 70 pCt.? Hij is in geen verzekering en' ik betaal geen ziekengeld? Hoeveel loon krijgt men bij ziekte? Antw.:'Bij ziekte wordt gewoonlijk gedu rende korten tijd het volle loon uitbetaald. Vr.: Ik heb kleine poesjes, maar ze zitten nogal met vlooien; Wat moet ik daaraan doen? Antw.: Probeer insectenpoeder, dat in een apotheek te verkrijgen is en wrijf daarmede de poesjes tegen de haren in, Vr.: Ik ben als dagmeisje in betrekking. Mijn mevrouw is voor zes weken de stad uit en ik heb voor 4 weken loon ontvangen, zonder kostgeld. Heb ik nu nog recht o;n mijn betrekking op te zeggen? Over veertien dagen komt mijn mevrouw thuis. Antw.: U kunt uw betrekking opzeggen met in achtneming van den termijn, met welken u betaald wordt. Vr.: Kunt u mij inlichtingen geven omtrent het verkrijgen van een rijbewijs? Antw.: Wend u tot de Provinciale Grif fie, Jansstraat, Haarlem. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe tomaten ingemaakt moeten worden? Antw,: Maak de tomaten schoon, wasch ze en schik ze voorzichtig in de goed schoongemaakte en uitgekookte flesschen. Giet er zooveel water op, dat zij juist on derstaan, sluit de flesschen met ring, dek sel en knip en verwarm ze gedurende 20 minuten tot 70 gr. C, Laat ze met de knip,- pen bekoelen, neem er de knippen af en voorzie de flesschen van étiket met naam en datum. Vr.: Mijn kippen hebben de snotziekte. Wat is daartegen te doen? Antw,: Let er op of zich in bek en keel gele vlekken en beslag vertoont. Zoo niet, dan is 't ongevaarlijk en 'geneest de ziekte gemakkelijk. De tong met wat olie of vet insmeren. Neus reinigen met watten in boor- zuur, slappe creoline-oplossing of dunne kopervitriool-oplossing. Vr.: Mijn zoon is in Januari in den leef tijd van 24 jaar overleden. Hij was tot kort voor dien tijd werkzaam, besteedde, wat hij verdiende, voor zichzelf, en heeft na zijn overlijden niets nagelaten. Nu krijg ik uit zijn laatste ^voonplaats een aanslag van de belasting van 47.50. Ben ik, de vader van den overledene, nog verplicht dat bedrag te betalen? Antw;.: Jj». 1 HET ONTWERP-TARIEF WET. De vrijstellingen. Naar de Tel. verneemt, zijnede berichten, ais zouden de vrijstellingen van tot nog toe belaste artikelen in het ontwerp-ta^iefwet niet worden gehandhaafd, geheel voorbarig. De minister van Financiën heeft in deze npg geenerlei beslissing genomen. Ongeval met een vliegtuig. Een-twee-motorig Goliath-toestel ivarfde Fransche-Farman-lijn, dat Zaterdagochtend te 11.30 van Schiphol was opgestegen, was tengevolge van een motorstoring gedwongen kort na de opstijging weder te landen. Daar het toestel nog geen hoogte van beteekenis had gekregen, kon het niet naar Schiphol terugkeeren, maar was genoodzaakt buiten het vliegterrein te dalen. Bij het maken van een sprong over een sloot werd het landings gestel van het vliegtuig gebroken en het toe stel tot stilstand gebracht. De passagiers stap ten ongedeerd uit, behalve een heer die vóórin het toestel had gezeten en door den schok tegen den voorwand licht aan het voorhoofd was verwond. (De cabine zelf had niet de minste schade geleden. Volgens een draadloos bericht uit Stock holm heeft het internationale postcongres besloten de post-conventie te wijzigen, en de posttarieven algemeen terug te brengen tot het peil van voor den oorlog: 25 gouden centimes voor een brief, 15 voor een brief kaart. Deze conventie van Stockholm zal in werking treden op 1 October 1925. Vrijdag is in den ouderdom van 54 jaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden de Zeereerw. Zeergeleerde heer H. C. Verbeek, professor te Rolduc. Henricus Conradus Verbeek werd 17 Dec. 1869 te Velden geboren, studeerende aan de seminaries van het bisdom Roermond, werd priester gewijd op 10 Maart 1894 en op 12 Mei van dat jaar benoemd tot leeraar ie Rolduc. De vergoedingen voor hulp bij oefenin gen van burgerwachten zijn thans als volgt vastgesteld: voor officieren 1.50 per uur, tot een maximum van 4 per dag; voor onderofficieren 0.50 pér uur, tot een maximum vall 2 per dag; voor minderen 0,30 per uur tot een maximum van 1 per dag. Te Emmerik is het 9-jarig zoontje van den Hollandschen schipper de Graaf van het schip in den Rijn gevallen en verdronken. Zijn vader, die hem ter redding nasprong, kwam mede om. Het vorig jaar was ook zijn 15-jarige zoon in den Rijn verdronken. Men schrijft uit Zeeland aan de „N.R.C.": De vraag van den heer Braat aan den Miniytei; betreffende het weer de vrijheid geven aan reeds gevangen jonge zeehonden en het nadeel dat dit voor de visschers kan geven, heeft opeens weer de aandacht doen vestigen op het zeehondenvraagstuk betref fende het verstrekken van premies op het dooden dezer dieren. Reeds kort na het jaar 1900, toen de premies waren uitgereikt, werd in de officieele jaarverslagen gemeld, dat het dooden van zeehonden, o.m. voor de bot- visschers merkbare gevolgen had. Het getal zeehonden toch dat op de zandplaten der Zeeuwsche stroomen kon waargenomen wor den, was elk jaar minder en gemeenlijk werd er dan aan toegevoegd vele exemplaren wer den door de visschers weggevangen en de ouderen komen niet zoozeer meer naar voren als vroeger en blijven meer in de zeegaten. De visschers weten dan ook te bevestigen, dat de oudere exemplaren te slim zijn om zich bloot te geven, maar dat de jonge dieren meermalen zoo mak bleken, dat ze zich levend lieten vatten. In het water zelf kan men d<j zeehonden trouwens maar moeilijk bemachtigen. Wel komen ze met den kop boven om adem te scheppen, en een uitmuntend schutter weet op zoo'n oogenblik misschein het dier wel te raken, maar daarom is hij nog niet in het bezit van het dier, daar het onmiddellijk naar de diepte gaat, om eerst dagen later elders op de kust of aan de zeedijken te komen aandrijven. De zeehondenjagers gaan er ook met netten op uit en weten dan de dieren, die in met den stroom meedrijvende netten wor den buitgemaakt, levend in handen te krij gen. Voorheen werden soms 2030 dieren tegelijk levend naar Duitschland gezonden aan een vasten afnemer, die de dieren ver kocht aan menagerieën enz., maar ook daar is verandering in gekomen. Zeehonden dooden met schietgeweer is verbazend moeilijk en menig jager gaat hoop voller ter jacht, dan dat hij bevredigd van zoo'n jacht huiswaarts keert. Men moet dan probeeren de dieren op de zandbakken lig gend te naderen, wat uiterst moeilijk gaat, vooral nu de dieren door de onbarmhartige vervolging schuwer zijn geworden. Liefst liggen ze op den rand van sommige pl.m. 1 Meter of meer boven den water spiegel zich verheffende zandbanken in de zon zich te koesteren». Reeds van verre weet het geoefende oog uit de min of meer grijze klomp der bank het lichaam van de zeehon den te ontdekken en omzichtig er om heen gevaren, ziet men langzamerhand den afstand kleiner en kleiner worden, maar de dieren zijn waakzaam en reeds voor de jager de dieren zag, is door deze het naderende vaar tuig bespeurd en zoodra de ifstand zoo wordt, dat reeds gedacht wordt over gunstige resul taten, verheffen de wantrouwende dieren zich uit het zand op en laten zich van den rand der zandbank afglijden en voor met succes kan geschoten worden, verdwijnen ze in het hun beveiligende element. Reeds menig weidman heeft dit tot zijn .groote spijt kunnen constateeren. Een betere methode dan ook is de dieren niet van de zeezijde te naderen, maar op de bank, waarop ze vertoeven, aan de tegenover gestelde zijde, waarop ze liggen, te landen en hoewel ook dit niet gemakkelijk is, komt het voor dat op die wijze enkele exemplaren worden geschoten. Nu 'geeft het juist ai emotie aan sommige jagers, dat zoo moeilijk het dier onder schot te krijgen is en is het dooden van een enkel exemplaar reeds een groote voldoening. Een persoon, die meer malen op die wijze ter jacht ging, dee!e mede, dat hij circa 500 M. van de plaats, waar de dieren lagen, op de zandbank uit zijn vaartuig stapte, liefst beneden den wind om dan de dieren te besluipen. Moeilijkheden zijn dan ook evenwel niet gespaard, want zonder de minste dekking moet hij langs een omweg bukkend en krui pend zijn doel trachten te bereiken nu eens door vochtig, slijkerig zand, waarin hij weg zakt, dan weer door plassen wadend, die op de banken bij vloed achterblijven, dan weer door afstroomgeulen badend, moet hij pogen de dieren van achteren te naderen. Hoe minder plassen, hoe minder schelpen, hoe minder krijschende zeevogels, hoe meer zijn trefkans wordt, want al de genoemle bezwa ren veroorzaken, dat de waakzame dieren worden opgeschrikt en de overigens Jook zoo veilige zandzijde afgluren of geen onraad bespeurd wordt. Sluipend, liefst in kleeding, zoo weinig mogelijk tegen het zand der bank afstekend, vermijdend het kraken der schelpen, het plassen van het water, het oog gericht op den mast van het scheepje, dat zeilen blijft voor de ligplaats der dieren, dus alles onder de meest gunstige omstandigheden, kan het geluk den jager dienen op deze wijzè de zeehonden te verschalken. Met geduld en vooral geharnast tegen teleurstellingen wordt voor den jager zoo'n zeehondenjacht een werkelijke inspanning. Winstbejag blijft uit gesloten de premie is er niet meer, en was bovendien van dien aard, dat van „loonend bedrijf" zeker geen sprake kon zijn het bezit van het dier brengt bovendien weinig aan, want van traan koken komt in den regel weinig en het laten looien van een huid van een zelfgeschoten dier moge een tropee zijn voor den jager, de waarde is te gering om dat voor loon te doen. Intusschen kan het niet anders of de Zeeuwsche visschers, vooral de botvisschers, zullen elke wijze van jachtmaken, hetzij dan met de netten, of met het schietgeweer, toe juichen, omdat elke gedoode zeehond voor hen meetelt als vermindering van concur* rentie. De zeehondenjager van professie gaat op een blazer ter jacht, bemand met drie per sonen één dezer blijft op ongeveer 1000 M. afstand der bank op den blazer. Een sloepje wordt uitgezet, waarin de anderen plaats nemen met het net. Boven den stroom wordt het net uit de sloep gevierd, waarna het drijft in de richting der rustende zeehonden op de zandbank. Zoodra de dieren waar nemen, dat het net voor hen in zee drijft, trachten ze te water zicht te redden, maai meestal te laat daar ze zich in het net ver warren en zoo in de handen komen der vangers. Het behoeft geen betoog, dat de leek deze wijze van wegvangen niet behoefi te brproeven, daar alleen ervaring op dit gebied succes verzekert. AMSTERDAM, 25 Aug. Volgens besluit van een in de vorige week gehouden confe rentie tusschen vertegenwoordigers van de veehouders en den melkhandel, zal de melk. prijs met ingang van heden zoowel voor in als verkoop, weer met 1 cent verhoogd war den. LONDEN, 25 Aug. De City-editor van de Daily-Mail zegt, dat onder de Amerikaan- sche financiers eenige ongerustheid heerscht in zake de leening van 40 millioen pond voor Duitschland. De financiers zouden meer vei ligheid wenschen in den vorm van. internatio nale waarborgen, waarvan Groot-Brittannif een deel der lasten zou moeten dragen. LONDEN, 25 Aug. Ramsay MacDonald zal een commissie in 't leven roepen, om het ministerie van Buitenlandsche Zaken van ad vies te dienen, omtrent den invloed van het voorgestelde Fransch-Duitsche handelsver* drag op den Britschen handel. WASHINGTON, 24 Aug. Het Amerikaan- sche luchtvaartministerie deelt mede, dat de Amerikaansche wereldvliegers te Ivigtut op Zuid-Groenland op ongeveer 200 mijl var Frederiksdal zijn aangekomen. Er is nog steeds niets gehoord van Locatelli, den Ita# liaan. NEW-YORK, 24 Aug. Tengevolge van haar bittere campagne tegen de Ku-Klux-Klan is Mevr. Miram-Ferguson er in geslaagd zich candidaat te doen stellen voor het gouver neurschap-van Texas. Daar Texas in het'Z. uitgesproken democratisch is, is haar benoe ming zoo goed als zeker. Zij zal dan de eer< ste vrouwelijke gouverneur in de Ver. Statef zijn. CHARLEROI, 24 Aug. De Centrale van •mijnwerkers heeft besloten de stakers in de Borinage moreel en finantieel te steunen. MOSKOU, 24 Aug. Ryckoff deelde in het Centraal-Comité van de Communistische partij mede, dat de totale graanoogst 2.800 millioen pud bedraagt; dit is evenveel alf het vorig jaar. Wanneer een reserve ge* maakt" wordt van 25 millioen pud, zal no( 75 millioen pud kunnen worden uitgevoerd. Te Amersfoort overleed op 65-jariger leeftijd de gepens. luitenant-kolonel der Ia fanterie E. G. Staal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3