Brieven uit Frankrijk. RADIO- OMROEP Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Maandag 25 Augustus 1924 Marx's verklaringen in den Duitschen Rijksdag omtrent de Londensche Overeenkomsten. Zouden de Duitsch-Nationalen zwenken? Gema tigde critiek in de Fransche Kamer op Herriot's beleid te Londen. Onder de Radio-berichten: Frankrijk aanvaardt het Londensche accoord met een motie van vertrouwen in Herriot, aangenomen met 336 tegen 204 stemmen. De verdeeldheid der Duitsch-Nationalen. 6EM. mimi. BERIGHTEll. MARKTNIEUWS. DAGELIJKS PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand, Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. FEUILLETON. Ksrs:sBSsss=ss:ssea HET INTERNATIONAAL KATHOLIE-1 Wij beschouwen het als KENCONGRES TE LUGANO. De Internationale Katholieke Liga, waar van wij het 3e congres verleden jaar te Kon- stanz bijwoonden, had ons ditmaal opgeroe pen naar Venetië. De Internationale toesian echter van de laatste tijden maakte het wenschelijk dit congres liever in Zwitserland dan in Italië te houden. En zoo zijn wij thans te Lugano vereenigd, in die schilderachtige aan het meer van Lugano gelegen stad, waar de om geving een en al schoonheid is en de natuur stemt tot vrede, het hoofddoel van dit con gres. Hoe verleidelijk ook, wij willen ons niet verdiepen in natuurbeschouwingen wij tre den de kathedraal St. Lorenzo niet binnen als vreemdelingen, die slechts een kunstwerk komen bewonderen, maar als congresleden die Gods zegen komen afsmeeken overeen (vredeswerk. Ons oog blijft niet gesloten jvoor de schoonheid van de kerk „Santa Ma- jria degli Angroli", waar de „Passion Christi" van Bernardina Luino onze bijzondere aan dacht trekt, maar in stille wijding knielen wij neer in de kerk van den Allerheiligsten Verlosser, waar een plechtige H. Mis de bij eenkomst van katholieken uit alle landen heeft ingeluid. Tal van geestelijke hoogwaar- digheidsbekleeders en leeken zijn reeds den dag te voren (het congres duurt van 1520. Aug.) aangekomen om hetzij als sprekers hetzij als toehoorders aan dit congres deel te nemen. Wij treffen er oude bekenden aan van het vorig jaar met wie de vriendschaps banden worden hernieuwd, wij missen er (helaas één, de ziel van de katholieke vre desbeweging gedurende geheel zijn leven, (den Prelaat Gieszwein uit Budapest die de zen winter door God naar het land van den eeuwigen vrede is opgeroepen. De berinne [ring echter aan dezen begaafden en huma- Inen priester blijft zijn stempel drukken op dit congres waar menig woord van diepdoor- voelde erkentelijkheid aan hem wordt ge wijd. Zijn doorluchtige hoogwaardigheid de jBisschop Bacciarini, Apostolisch bestuurder van Lugano heeft het protectoraat van dit congres op zich genomen en geeft persoon lijk blijk in te stemmen met het doel, dat de talrijke deelnemers beoogen, de „Pax Christi 'in regno Christi" te herstellen. Het zou te 'ver voeren u te spreken over den plechtigen openingsavond, waar vertegenwoordigers uit alle landen der wereld een begroetingswoord hebben gesproken over de talrijke algemeene en sectievergaderingen waarin hoogst nut tige arbeid is verricht. Beperken wij onze eerste indrukken tot de algemeene lijnen die richting geven aan de ze to igreswerkzaamheden, die gelijk veelal het geval is, niet worden onderbroken door feestelijkheden en genoegens, die met een 'congres weinig hebben uit te staan. Het doel van dit congres is de vreedzame samenwerking van katholieken uit geheel de wereld op den basis der Pauselijke ency clieken en herderlijke brieven, te bevorde ren. Het middelpunt van dit congres vormt de internationale katholieke vredesweek, waar de katholieke beginselen over vrede en vol kenrecht door theologen en vakgeleerden uitvoerig worden uiteengezet. Daarnaast vinden een zestal bijeenkom sten plaats, waar de meest actueele vraagstuk ken omtrent een praktische samenwerking tusschen katholieken worden behandeld. Sa menwerking tusschen leeraren en kooplie den, tusschen priestervereenigingen, ker kelijk goedgekeurd te Rome en tal van an dere katholieke vereenigingen. Het bevor deren van internationale samenwerking tus schen de katholieke pers in de verschillende landen neemt daarbij een allereerste plaats in. En de mogelijkheid is niet uitgesloten, 'lat dit jaar reeds het verlangen zal worden evredigd een internationalen, katholieken irsdienst in het leven te roepen. een groot voor recht voor Holland deel te mogen uitmaken van de Int, perscommissie, verleden jaar tot dit doel in het leven geroepen. Het Aposto laat van de Katholieke pers is een uitgemaak te zaak en algemeen erkend de schepping van een algemeen katholiek persagentschap vindt bij allen onomwonden instemming, slechts de financieele zijde en de practische organisatie baren moeilijkheden die niette min overwonnen kunnen worden. Wat de fundamenteele beginselen aangaat van den Christelijken vrede, deze zijn ons in welsprekende redevoeringen ontvouwd door de meest bevoegde katholieke autoriteiten uit verschillende landen, aan de hand van de bergrede, die eeuwige bron van den „Pax Christi". De begrippen van Vaderlandsliefde, natio nalisme en internationalisme, zoo vaak ver troebeld in onzen tijd door de politieke harts tochten, zij kwamen in het zuivere licht door nadere beschouwing van hetgeen eeuwen ge leden Thomas van Aquino geleeraard heeft over het internationale recht. Niet minder belangrijk was de uiteenzet ting hoe de katholieken staan tegenover een instituut als de Volkerenbond en het inter nationale gerechtshof. Ziedaar slechts enkele grepen uit een rijk voorzien program, waaraan een levendige ge- dachtenwisseling al haar beteekenis heeft gegeven. Te meer, waar talrijke nationaliteiten er aan deelnemen om in een geest van broeder lijke eensgezindheid den wereldvrede te be vorderen. Het mag zeker een groote verdien ste van dit congres genoemd worden, dat het zich niet tot theoretische beschouwingen be - paalt. Neen, zijn werk is de wegen te zoeken en de practische middelen om de katholieke beginselen over vrede en internationaal recht in toepassing te brengen en meer en meer te verbreiden. De groote verantwoordelijkheid die op de katholieken rust, volgens het Pauselijk woord voor te gaan in het bevorderen van den chris- ronduit werd gezegd, maar die toch den In druk wekt, dat de Duitsch-nationalen vast besloten waren, voet bij stuk te houden en toen enkele bladen lieten blijken, dat ze deze motie niet zoo zwaar opnamen door de veronderstelling uit te spreken, dat de con servatieven wel met zich zouden willen laten praten over een minnelijke schikking, toen liet het partijbestuur door de pers vertellen, dat hiervan geen sprake zou zijn. De Duitsch- nationalen zouden tegen de spoorwegwet en tegen de overeenkomst van Londen stemmen en men behoeft zich geen illussies te maken, dat ze op zeker oogenblik van gedachten zou den veranderen. Maar bijna tegelijkertijd met de publicatie van deze verklaring werd bekend, dat de grootindustrie zich met een verpletterende meerderheid van stemmen vóór de overeen komst heeft uitgesproken. Dit heeft onge twijfeld een diepen indruk op de Duitsch- nationalen gemaakt. Men weet, dat ook in den Reichsland- bund, de organisatie der grootgrondbezitters en landjonkers, zich binnen enkele dagen een zwenking aan het voltrekken is. In land- bouwkringen is men opgeschrikt door de mededeeling van den president der rijks bank, dr. Schacht, dat hij, ingeval de over eenkomst niet tot stand mocht komen, de credietverleening aan landbouw en industrie nog meer zou moeten beperken, dan thans reeds het geval is, en de agrariërs weten heel goed, dat de aanvaarding van de overeen komst van Londen juist den credietnood aanmerkelijk zou verlichten, daar dan de groote internationale leening loskomt. Deze weifeling in den boezem van de mach tige landbouworganisaties is natuurlijk wel niet zonder invloed op de stemming in de Duitsch-nationale fractie en deze heeft dan ook besloten, Zaterdagavond nog eens bijeen te komen, om nu definitief haar houding vast te stellen, ofschoon ze feitelijk in haar frac tievergadering van Donderdag deze houding alreeds heeft bepaald. Maar men heeft nu in den rijksdag de verklaringen van de drie ministers-gedele geerden gehoord en ofschoon deze door de Duitsch-nationale pers hevig werden ge- critiseerd, beschouwt men ze toch als be langrijk genoeg, om er entre nous nog eens ernstig over te praten. Aan deze fractievergadering namen ook de vertrouwenslieden van de Duitsch-nationale partij uit het bezette gebied deel. Als het juist is, wat een der bladen meent te kunnen mededeelen, namelijk, dat deze vertrouwens lieden stuk voor stuk voor de aanvaarding van de overeenkomst van Londen zijn, dat telijken vrede, is zeker aan velen op dit con gres opnieuw duidelijk geworden. Het ge- ze allen op het standpunt staan, dat de V-%4-4 14 1- V, AM ,4 a I JI V L. 1. 1 1 H rt rt, d bruik van de wereldtaal Esperanto door som mige sprekers is wederom gebleken een prak tisch middel te kunnen zijn om de interna tionale samenwerking te vergemakkelijken. Zonder in alle opzichten deze wereldtaal als een meesterwerk te beschouwen en als ge schikt voor allen te kenmerken (wij zouden aan Latijn, de katholieke taal bij uitstek de voorkeur geven) heeft de ondervinding ons geleerd, hoe nuttig zij kan werken. Wij hebben Franschen en Duitschers, slechts hun eigen taal machtig, een onderhoud hooren voeren van diepgaande beteekenis in het „Esperanto". En hoe welluidend deze taal, in perfectie gesproken, kan klinken, niemand beter dan de ijverige secretaris- generaial van dit congres, Caspar Mayr, is in staat ons dit duidelijk te maken. Het con gres is nog in vollen gang op het oogenblik dat deze brief in zee gaat. Maar bij voorbaat mogen wij zeggen dat het rijke vruchten zal dragen, gestaan heeft in het teeken van die eendrachtige samenwerking, zoo zeer eigen aan personen van één geloof en een vertrou wen, vooral in den vrede van Christus, waar toe het plicht is mede te werken. Het is niet een vermeend optimisme, een vage schoon- heidsgedachte, een strijd voor ontwapening die hier aan den dag worden gelegd, het is dat oprechte christelijke verlangen, berustend op de wetten Gods en van zijn heilige Kerk, den vrede te herstellen die een wereld zonder Christus de menschheid heeft ontnomen. Vrede op aarde aan alle menschen van goe den wil is de kerngedachte van dit welge slaagd congres. Samenwerking onder alle katholieken om den „Pax Christi" te bevor deren. Lugano, 20 Aug. 1924. Mr. P. v. S. Uit den Duitschen Rijksdag. Zaterdagmorgen is de rijkskanselier er dan toch in geslaagd zijn rede in den Rijksdag te houden. De heer Marx bracht hulde aan de on partijdige objectieve leiding van de confe rentie door den Engelschen premier en wees er in het bijzonder op, dat de Duitsche dele gatie géén ultimatum was gesteld of ge dwongen was iets aan te nemen. Tevens legde hij den nadruk erop, dat de onderhan delingen gevoerd waren in een geest van volkomen gelijkheid. De delegatie beroemde zich niet op hetgeen te Londen bereikt is. Evenals het geheele Duitsche volk had zij vóór alles gewild Duitschland van de bezet ting te bevrijden. Voor het eerst sinds den oorlog was er weer een geest geweest van streven naar overeenstemming en de ern stige wil om te komen tot een vredelievende regeling van den toestand. De Duitsche delegatie heeft de voorstellen inzake de ont ruiming aangenomen, omdat zij inzag, dat de voordeelen de nadeelen overtroffen, vooral daar er aanwijzingen waren, dat de ontruiming toch nog spoediger zou plaats hebben. De Duitsch-nationalen en de overeenkomst van Londen. De Duitsch-nationalen bevinden zich in een lastig parket. Onophoudelijk hebben hun leiders in hun partijorganen betoogd, „we zullen de aanneming van de nieuwe spoor wegwet en daardoor de definitieve totstand koming van de overeenkomst van Londen j trachten te verhinderen." Hun fractie nam I een motie aan, waarin ditzelfde wel ni'. t Duitsch-nationalen in geen geval de over eenkomst schipbreuk mogen laten lijden, omdat ze daardoor de ontruiming van het Ruhrgebied over een jaar zouden verijdelen, dan is het zeer de vraag, of de fractie ander maal tot het besluit zal komen, dat in allen gevalle tegen de wetten zal worden gestemd- Uit de Fransche Kamer. Heel den langen dag van Zaterdag zijn te genstanders der regeering aan het woord ge weest. Des morgens hoorde men een lang collége van den oud-voorzitter van de Com missie van Herstel Dubois, over de bevoegd heden van dat lichaam, waarvan de conclu sie was dat Herriot zich te veel had laten be snoeien. Des middags om twee uur, na een eindelooze, holle rede van den oud-minis ter Reibel, een opmerkelijke uiteenzetting van Louis Marin. Deze gaf een overzicht van de opofferingen, welke Frankrijk zich door deze Londensche accoorden getroos ten moet en gaf als goed patriot op uiterst sympathieke wijze uiting aan zijn ongerust heid, die het toegeven van Herriot bij hem had gewekt. Uitvoerig opsommend, welke ernstige concessies waren gedaan op het stuk van Frankrijks rechten, die thans dikwijls worden overgelaten aan de beslissingen van Amerikaansche bankiers, of neutralen, sprak hij de vrees uit, of na vijf jaren, als dit alles practisch wat moet gaan opleveren, het niet nutteloos zal blijken. Op het punt der in- tergeallieerde schulden betoogde hij, dat de ze kwestie, evenals die van de veiligheid aan de ontruiming van de Ruhr vastgeknoopt had moeten zijn. Herriot antwoordde bij interruptie, dat de atmosfeer ter Londensche conferentie, waar hij slechts Frankrijks rechten verdedi gen kon, dit onmogelijk had gemaakt. Marin vervolgde, dat dan althans gezorgd moet worden dat op de komende conferentie hierover Frankrijk de rol speelt van eischer, welke met zijn recht op uitwissching dezer schulden, gemaakt in het gezamenlijk be lang, overeenkomt. Ook kan alsnog ontrui ming van Ruhrort, Duisburg en Dusseldorf, waarvan de bezetting op de intergeallieerde beslissing berust, van de ontruiming van de Ruhr afzonderlijk gehouden worden. Sprekende over Frankrijks veiligheid, achtte Marin die onvoldoende beschermd, waarop de militaire regeeringscommissaris verklaarde, dat Foch, geraadpleegd, had ver klaard, dat die veiligheid door het Verdrag van Versailles voldoende was verzekerd. Generaal Noliet kwam vervolgens een his torisch overzicht van de militaire controle op de Duitsche ontwapening geven. De be zetting van de Ruhr heeft tot gevolg gehad, dat die achttien maanden moest worden stopgezet. Thans maken de Londensche ac coorden, dat de controle kan worden her vat, hetgeen maakt, dat Frankrijk zich re kenschap geven kan van den toestand. Concludeerende keurde Marin vooral af, dat het nationalistische element in Duitsch land thans triomfeert, zeggende Na eerst niet te hebben betaald en de wereld met den markenzwendel zoo te hebben opge licht, krijgen wij nog ongelijk 1 Het is hard, te zien, dat zij deze satisfactie krijgen, dat. men hun geld aanbiedt en bij de betalingen slechts rekening houdt met hun economische belangen en niet met de Fransche. Deze critiek op gematigden toon en met erkenning van alle moeilijkheden uitgespro ken, maakte veel indruk al kan zij de uit komst van het debat niet in de waagschaal stsllen. Daarom begon Herriot onmiddellijk daarna en zonder eemge schorsing van de zitting, zijn uitvoerige verdediging. DE MOORDZAAK TE CHICAGO. In het proces tegen de studenten Loeb en Leopold heeft de heer Jacob Franks aange drongen op de doodstraf voor de moordenaars van zijn zoon. Hij heeft evenwel clementie gepleit voor twee broeders, Earl en Fielding Smith, 11 en 19 jaar oud, doe den vorigen avond waren gearresteerd omdat zij hem twee brieven hadden gezonden waarin zij een be drag van 8000 dollars vroegen, en bij weige ring mevrouw Franks en haar dochter met den dood bedreigden. De heer Franks sprak de jongens langdurig toe en wees hen op het verkeerde er van om te trachten aldus geld te krijgen het doel dat zij voorgaven was, dat zij met dit geld een winkel wilden beginnen. Hij verklaarde dat de brieven hem veel zorg hadden gebaat, doch hij beval clementie aan en vroeg, dat de jongens zouden worden vrij gelaten en hun de kans werd gegeven hun leven te beteren. Een der verdedigers van Leopold en Loeb heeft betoogd, dat geestesziekte, die geen krankzinnigheid was, als verzachtende om standigheden moest worden aangemerkt. AUGUSTUSSNEEUW. Was het verleden jaar op 21 Augustus de warmste dag van de zomermaand bij uitne mendheid, dit jaar sneeuwde en donderde het tegelijk lustig in de omgeving van Cherbourg en Havre En waar het niet sneeuwt, wis selen hagelbuien de regenslagen af. Voor de eerste dagen zien de weervoor- speilers nog geen verandering Nieuwe verkiezingen in Engeland? Het wordt steeds duidelijker, dat alle po litieke partijen in Engeland rekening houden met de mogelijkheid, dat er spoedig nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. De „Evening News" meldt dat het cen traal bureau der conservatieve partij een circulaire aan alle conservatieve verkiezings agenten in geheel Engeland heeft verzonden, waarin dezen worden aangespoord, zich ge reed te houden voor het geval nieuwe ver kiezingen mochten worden uitgeschreven. In deze circulaire wordt gezegd, dat de soci alisten beter dan de andere partijen op de hoogte worden gehouden van de plannen der regeering, zoodat het voor dezen raads- zaam is, op de hoede te zijn. Men verwacht n.l., dat het debat over de Iersche kwestie en over het verdrag met Rusland aanleiding tot nieuwe verkiezingen zal geven, die dan vóór Kerstmis zouden plaats hebben. Daar bij komt, aldus zeggen de conservatieven, dat Mac Donald er belang bij heeft de ver kiezingen zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, om te kunnen profiteeren van het welslagen der Londensche conferentie zoo lang dit nog versch in het geheugen dei- kiezers ligt. Om deze redenen, en omdat het evenwicht der partijen in het parlement onzeker is, aldus wordt in de circulaire ge zegd, acht het centraal bureau het noodig, de agenten te waarschuwen. DE VERMOEDELIJKE MOORDE NAARS VAN ERZBERGER. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boeda pest verneemt, werd Förster Zaterdagmor gen met de beide naar Boedapest gezonden criminalisten geconfronteerd. Daarbij werd vastgesteld, dat hij inderdaad de moordenaar van Erzberger, namelijk Schulz is. De plaatsvervangende minister-president verklaarde aan de journalisten, dat het nog heelemaal niet zeker is, dat Förster zal wor den uitgeleverd. In Hongaarsche regeerings- kringen wil men Schulz asylrecht verleenen. Er is echter ook een strooming, die hem wel wil uitleveren, wanneer de Duitsche regee ring als compensatie de moordenaars van graaf Tisza uitlevert, die, zooals men weet, naar Duitschland zijn gevlucht. De Duitsche criminalisten zullen aan de Hongaarsche politie verzoeken, ook met de beide andere verdachte Duitschers te worden geconfronteerd, die naar men zich herinnert, na door de politie te Boedapest te zijn ver hoord, weer op vrije voeten zijn gelaten, om dat ze zich behoorlijk konden legitimeeren. Men gelooft, dat een van beiden, die zich Schneider noemt, in werkelijkheid Tillessen heet. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN AFGHANISTAN. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Allahabad meldt, dat blijkens in Indië ontvangen Afghaansche bladen de op stand in het gebied van Khost zich uitge breid heeft tot andere deelen van de zuidelijke provincies. Er wordt eveneens in ver teld, dat de jonge gemalin van den Emir, koningin Sjah Khanoem, aan iederen sol daat in het Afghaansche leger, die op het front van Sematijanoebi tegen de rebellen strijdt, een geschenk heeft gezonden in den vorm van een gouden muntstuk en een zijden zakdoek met versnaperingen met een persoon lijken brief met gelukwenschen en de ver zekering van haar trots over de dapperheid der soldaten. Er is verder een firman door de koningin uitgevaardigd, waarin zij zegt, dat als haar zoon Rahmatoellah oud genoeg was, hij schouder een schouder met de sol daten zijn leven veil zou hebben gehad in dienst van godsdienst en vaderland en om den koning te behagen. De Emir heeft ge schenken van 1000 ropijen gegeven aan ieder gewond officier en 500 ropijen aan ieder ge wond soldaat. Tusschen de regels door leest men, dat de toestand zeer ernstig is. De opstand is deels te wijten aan het strenge bestuur dat de tegenwoordige Emir heeft ingevoerd. De rebellen zijn niet gesteld op een centrale regeering, doch geven de voorkeur aan on afhankelijkheid onder hun stamhoofden. Volgens „een diplomatieke opmerker" van de „Daily Telegraph" staat het vast, dat er verband is tusschen de propaganda van Moskou en de huidige revolutionaire beweging. (Men herinnert zich, dat de eer ste berichten uit Russische bron kwamen.) De medewerker van het blad noemt het merkwaardig, dat in hun onweerstaanbaar verlangen om het Britsche rij k te benadee- len, de bolsjewieken bereid zijn in alle ooste lijke landen de meest reactionaire elementen te steunen. In Perzië werden de monarchis ten door woord en daad en met geld gesteund door den sovjet-afgezant te Teheran bij hun geslaagd offensief tegen de democraten en republikeinen, eenvoudig, omdat de laatsten met de Britten sympathiseerden. In Afgha nistan wordt de opstand geleid door fana tieke Moellah's (priesters), die zich verzet ten tegen het duidelijk voornemen der regee ring van den Emir om de wereldlijke aan gelegenheden los te maken van godsdienstige invloeden. Deze fanatici worden met raad en geld gesteund door den sovjet-agent te Kaboel en door de propagandisten van over de grens in Bokhara. Het Grieksch-marine conflict. Naar gemeld wordt erkent de Grieksche kapitein van het pantserschip „Averof" de tegenwoordige regeering niet,en zal hij een bestuurs verandering afdwingen, indien zijn eischen niet ingewilligd worden. Men ver wacht, dat aan de regeeringsorder, die de vloot naar de haven heeft teruggeroepen, niet zal worden gehoorzaamd. Politieke kringen zinspelen op de mogelijkheid van het aftreden der regeering, welke zal worden vervangen door generaal Neudillis met dic- torale macht. Een later bericht meldt echter, dat de commandant van de Averof en zijn volge üngen hebben toegegeven aan de interventie van Admiraal Hadjikiriakos, waardoor ern stige gevolgen van hun actie worden verme den. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sclie Bonte f 4.60, Eigenheimers f 2.903.25 Zeeuwsche Blauwe Eigenheimers f 3.50 3.90 Hillegommer Zandaardappelen f 4.50 per H.L. DELFT, 23 Aug. Kaas. Ter markt waren 39 stapels komijnekaas, prijs f 1.071.26 per k.g. ELST (Bet)., 22 Aug. Fruit. Charlemow- sky 2526, the queen 2226, zwedenap pel 2526, transparant de corncels 1214 )4, diamantperen 9)412, heerenperen 89, N. H. suikerperen 9 (4, clapp's favoriete 2634, triumphe de vienne 2830, jutte- peren 1839, Dirkjesperen 4)45)4, beurre de merode 1012)4, Eng. krozen 11&14, wijnpruimen 3139, zoete abrikoozprui men 4547, zure abrikoospruimen 2228, belle de louvain 2229, dubb. witte 49 65, reine claude 3142, blauwe pruimen 1216, reine Victoria 3233 ct. alles per kg., groote meloenen 4055, kleine meloe nen 2435 ct. per st. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Aug. Boter. (Bericht v.d. coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 28450 kilo. Prijzen f2.15 a f2.32 UTERCHT, 23 Aug. Vee. Aangevoerd waren 550 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren f 150320, vaarzen f 270 370, pinken f 110200, melkkoeien f 280 480, kalf koeien fz320500, vaars koeien f 220 250, magere kalveren f 70100, nuchtere kalvereen f 1620, magere varkens f 17 52, biggen 717, magere schapen f 37 47, zuiglammeren f 3037. Eieren f 7.759. Boter f 1.25—1.30. HOORN, 23 Aug. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 12 tarwe f 1416 gerst f 13 14 haver f 12, per 100 kg. grauwe erwten f 3840 vale erwten (groote) f 2836 Wijk Wijker vale f 2428 bruine boonen f 24, per hl. karwijzaad f 21 per 70 kg.maan zaad f 20.5022 per 50 kg. HOORN, 23 Aug. Vee. Aanvoer 1 zeug, f 120 64 schrammen, f 2540 115 biggen f 1220 300 schapen f 4053, lammeren f 3045 3 paarden f 250450. Handel vlug LEIDEN, 23 Aug. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.35, prima boerenboter f 2.302.40 per kg. Met grooten aanvoer en vluggen han del. Turf. Van 1823 Aug. aangevoerd 220.000 stuks lange, f 79 per 1000 stuks. ALKMAAR, 23 Aug. Vee. Aanvoer 20 paarden, f 150400 7,-koeien, f 275525 50 nuchtere id., f 1238 356 schapen, f 46 52 2 vette varkens, f 6080 50 magere id., f 1826 184 biggen, f 818 3 bokken en geiten, f 410. Boter f 0.90 1.15 per 0.5 kg. Eieren f 7.758.75 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 23 Aug. Groenten. Aaardappelen Koks f 1.251.40, Due. f 1.10—2.05, Schotse f 2.45—3.40, kleine f 3.60, blauwe f 1.551.80, bonte f 2.102.20 per baal, aanvoer 2300 baal. Uien groote gele f 2.703.10, drielingen f 3.804.30, Nep f 8.8010.80 per baal, aan voer 311 baal. Bloemkool I f 215049, id. II f 9.50—28, id. Ill f 3—6.75 per 100 stuks, aanvoer f 17.200 stuks Roode kool f 1.20 3.5, gele kool f 3.405.80, witte kool f 1.51.90 per 100 kg. Slabconen f 1.853 per 15 kg., aanvoer 700 zak. Augurken f 0.48 0.55 per kg., aanvoer 627 kg. BöOEK OP LANGENDIJK. 23 Aug. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling) De aanvoer van bloemkool bedroeg deze week 52.400 stuks Over 't geheel werden weer hooge prijzen gemaaktvoor 1ste soort werd betaald van 739.50 en voor 2e of mindere soorten 313 per 100 stuks. Wortelen aanvoer 4600 bos, prijs 2.12.60 per 100 bos en 23.300 kg losse wortelen (peen) prijs 1.503.10 per 100 kg. Roode kool, aanvoer 918.400 kg, prijs 1.104.20 per 100 kg, gele kool, aanvoer 246.700 kg, prijs ƒ1.604 per 100 kg, witte kool, aanvoer 414. 600 kg, prijs ƒ1.102.40 per 100 kg. De koolprijzen blijven nog steeds laag, voor mooi klein goed gaat het nog al, maar groc- tere soorten zijn weinig waard. Het vorig jaar, denzelfden tijd in Augustus waren de prijzen nog eens zoo hoog. De teelt van sla- boonen zal wel een der redenen zijn van deze lage prijzen, daar die het vorig jaar mislukt is. Gelukkig hebben de maander, Juni en Juli al veel goedgemaakt daar in die twee maanden ver over 't millioen geveild is. Dit is nog nooit voorgekomen. Aard appelen, aanvoer 119.135 kg, prijs Schotsche' muizen 4.109.30, schoolmeesters 3 7.50, blauwe 3.706.80, Due of York ƒ1.604.20, eigenheimers 4.107.50, kok- sianen 2.60, graafjes 8.209.80, drie lingen 6.508, kleine ƒ1.201.50, allesj per 100 kg. Slechrs 12 wagons aardappelen werden deze week aangevoerd, terwijl door: de vele regens de ziekte bij de latere soorten toeneemt. De tuinders laten ze dus liever uitzieken daar het veilen riskant is. Uien, aanvoer 20.000 kg. prijs grove uien 6.50 9.80, drielingen 6.909.50, nep ƒ8.60 20, alles per 100 kg. Bieten, aanvoer 4000 kg., prijs 22.30 per 100 kg. Slaboonen, aan voer 8524 kg, prijs ƒ11.1021.80 en 600 kg snijboonen ƒ10.6030 per 100 kg. Van diverse koolsoorten werden 157 wagons aangevoerd tegen 145 vorige opgaaf. CULEMBORG, 23 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omsstreken.) N.-H. suiker peren 5)28)2 ct., koningsjutte 6)28 ct., heerenperen 56 ct., pefen van Aa 5 )4 ct., Dirkjesperen 3)4 ct., juttenperen 12- 18 ct., stroopperen 5 ct., Keizerinnen 7)4 ct., Clapps favorite 2022 ct., Charlmoosk# 1623 ct., bloemzoet 9 ct., kandijzoet 8 )4 ct., Gamersch-zuur 10 ct., Princess Marie 11 ct., glasappelen IC ct., woudhuizers 12 ct., kro zen 14)419)4 ct., alles per hl. van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterda» P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15-» 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m.; 11.30—11.55v.tn.; 12.15-1-230 n.m.; 1,05—1.Z0 a.m.; 3—3.30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zit hierboven) te 1,301.4522.15230 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 1050 M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M. Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.5C (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. .Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10.20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W A op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M Radio Paris S. F. R. 1780 M. Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m„ als 5.05 of aansluiting op opera of anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m. dooi Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chaDsons of causeriën. Eiffel toren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m Weerbericht 3.50 n.m Beursverslag 6307 15 n.m. concert. 11.2011.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecole Supp. P. T. T. 450 M.: Dage' lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag. Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—6.20 n.m. en 8.35—1020 n.m concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1P n.m. Weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 n.m. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50—12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 B;g-Ben (toren klok der Westminster Abdij). Programma. In Aug. worden alleen door de volgendv Koll. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u., 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u-, 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen m het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nader vermeld worden. j 'i -■ 87. „Waarheen moet ik den koetsier bevelen te rijden?" vroeg Rodille. „Den grooten weg op, naar het noorden," antwoordde Vlieg in de wind. „Den grooten weg naar het noordenl" her haalde Rodille tegen den koetsier. „Ik heb de eer, mijnheer een goede reis en een spoedigen terugkeer te wenschen," voegde hij er bij. „Vooruit koetsier." Daarna liep Rodille achter het rijtuig om, sprong naast Louraine op den bok, greep de teugels, legde de zweep over het paard en bracht het dier in galop. Binnen weinige minuten had de koets de Avennue des Champs Elysées bereikt. Daar gekomen, sloeg hij rechts af, in plaats van links, zoo als hij volgens de ontvangen order had moe ten doen, en naderde dus den triomfboog de l'Etoile. Het arme beest kon niet meer. Ro dille liet het een oogenblik uitblazen en reed vervolgens gedurende vijf minuten stapvoets. Daarna hield hij stil; klom van den bok af, deed het portier open en sprak op den toon van een huurkoetsier, die ontevreden is, omdat de tocht te ver is, en die zich gereed maakt, iets extra's te vorderen; «Mijnheerl hé, mijnheer!" Hij kreeg geen antwoord. Hij luisterde en hoorde slechts het geluid eener geregelde ademhaling. De waarheid is, dat Vlieg in de wind, zoodra hij in het rijtuig zat, onder den invloed van het slaapmiddel, dat Rodille in den wijn had gemengd, in een diepen slaap was gevallen. „Komaan! ik ben toch waarachtig een knap man," dacht Rodille, buiten zichzelven van vreugde en niet weinig trotsch op zijn bekwaamheid. Hij wendde zich tot Louraine en zeidc: „Kameraad, je kunt afstijgen." „Afstijgen!" riep de ander; „en waarom?" „Omdat je je rol uitgespeeld hebt; ik heb je niet meer noodig." „Denk je soms mij hier te laten slaan?" „Zeker, dal is mijn plan." „De Champs Elysées zijn volstrekt niet vei lig. De dieven zouden mij onderweg aan houden." „Bah! de dieven zijn allen vrienden van je. Bovendien met je kiel en je pet heb je niets te vreezen, daar sta ik voor in. Je ziet er volstrekt niet als een millionair uit. Louraine wist reeds sinds lang, dat wan neer Rodille iets beval, er niets anders overbleef dan te gehoorzamen en dat men met tegenspreken of verzoeken niets van hem gedaan kreeg. Hij liet zich dus naar beneden zakken, ofschoon met tegenzin, wat hij echter niet aan Rodille liet blijken. Deze laatste nam zijn plaats op den bok weer in en reed weg, nadat hij Louraine nog eerst toegeroepen had: „Denk er aan, dat ik je verbied mij te volgen!" Hem te volgen! Het zou Louraine nooit in zijn hersens zijn gekomen om dat te doen. Hij vergat op dit oogenblik zijn aangeboren nieuwsgierigheid, die anders genoegzaam op- gewekl was door het begin van dit geheim zinnige avontuur, waarvan hij het einde niet zien mocht. Doch hij was alles behalve op zijn gemak, nu hij midden in den nacht zich alleen bevond in die groote laan, die als zeer onveilig bekend stond. Deze vrees was zoo groot, dat de ex- deurwaarder met hart en' ziel een patrouille verlangde te ontmoeten. Het rijtuig ging echter langzaam de laan door en bereikte daarna de barrière de l'Etoile, reed het hek door en hield ten slotte stil voor de beide huisjes, waar wij onze lezers reeds vroeger binnen leidden. Deze huisjes behoorden, zooals wij weten, aan Rodille. De voormalige zoogenaamde vader Louraine, ofschoon thans het beroep van heeler niet meer uitoefenende, had ze toch nooit willen verkoopen of verhuren. Hij beschouwde hen als eene bezitting, die hem vroeger of later nuttig kon zijn en een hooge interest kon opbrengen. Niets was aan het inwendige veranderd, sedert wij ze, nu twaalf jaren geleden, voor de laatste maal bezochten. Rodille voerde het rijtuig in een zijlaan, bond het paard aan een boom vast, deed de lantaarns uit en terwijl hij het lichaam van Vlieg in de wind, wiens slaap door niets gestoord scheen te kunnen worden, in zijn armen nam, droeg hij bet in het ons bekende benedenvertrek, zette het daar op een oude leuningstoel neer en begon zijn zakken te onderzoeken. NEGENENDERTIGSTE HOOFDSTUK. In het eerst leverde dit onderzoek slechts onbeduidende vruchten op. Rodille haalde uit de zakken van het vest en den broek van Vlieg in den wind een tiental bank briefjes van duizend en vijf- of zesduizend francs aan goud. „Dat beteekent nog niets," mompelde hij, „er moet nog veel meer zijn." Hij betastte nauwkeurig den jas en ont dekte in den zijzak de roode portefeuille, die hij, bevend van hoop en begeerte, opende. Op het gezicht der effekten, waarmede deze portefeuille geheel gevuld was, uitte Rodille een kreet van vreugde. Haastig telde hij den schat, dien hij weder in zijn bezit had weten te krijgen. „Vijfhonderdduizend francs!" riep hij uit. „Ja, zoo is het! Vlieg in de wind heeft niet gelogen, mijn geld is in zijn handen sterk aangegroeid." Hierna deed Rodille het geheimzinnige luik open, nam het beweginglooze lichaam weer op, ging er langzaam de trap mede af en legde het op den met zand bestrooiden grond neer. Een minuut daarna was het luik weder dichtgesloten en niet de minste hoop bleef er over voor den ongelukkige, die levend was gesloten in den somberen kridci, die hem tot graf zou dienen. Inderdaad, het geraamte van den ongelukkige werd eerst na eenige jaren, toen de huisjes in de laan van Neullly werden gesloopt, teruggevonden. Rodille, nu een half millioen rijker dan eenige oogenblikken te voren, sloot zorgvul dig al de deuren dicht en verliet het huis. Hij ging weder naar de plaats, maakte het paard los, stak de lantaarns weder aan, klom op den bok en reed naar den stal terug, waar hij ongehinderd aankwam. De particuliere woning van Rodille bevond zich in hetzelfde huis in de rue du Musée, waar het kantoor gehouden werd en wel achter het boudoir, waarin de huwelijksza ken werden behandeld. Het was ongeveer twee uur na midder nacht, toen hij thuis kwam. De kamer van Louraine bevond zich naast de zijne en Ro dille kreeg den inval, zich eens te verzeke ren, of zijn medehelper goed thuis was ge komen. Met zijn looper, die op de sloten van al zijn kamers paste, deed hij de deur open. De ex-deurwaarder lag geheel gekleed op zijn bed en sliep of scheen ten minste te slapen. „Wat duivel! waarom heeft hij zich niet uitgekleed?" vroeg Rodille zich af. „Ver moeienis en luiheid zullen er waarschijnlijk de oorzaak van zijn," dacht hij echter. Zonder hierover verder na te denken, trad hij zijn eigen kamer binnen en deed de deur achter zich dicht. Zoodra Rodille ver trokken was, stond Louraine op en hield zijn oor tegen een kleine, bijna onzichtbare ope ning in den muur. Hij had sinds zijne thuis komst al zijn tijd besteed, om die opening te maken, met het doel, om Rodille bij zijn terugkeer te bespieden. „Ik vermoed hier iets geheimzinnigs," dacht Hij „en de duivel mag mij halen, wan neer ik niet het een of ander ontdek, dal mij op het spoor brengt van hetgeen mijn schurk van een compagnon van nacht heeft uitgevoerd. O, hij verbergt zich voor mij! O, hij wantrouwt mij! Hij behandelt mij als een slaaf, als een neger! Hij noodzaakt mij ora te voet uit de Champs Elysées terug te keeren! Welnu, ik zweer, dat ik zijn geheim zal kennen of mijn naam zal geen Louraine wezen. Rodille, die niet vermoeden kon, dat een onbescheiden oog al zijn bewegingen be spiedde, gebruikte niet dc minste voorzorg en gaf zich in het geheel geen moeite, om te verbergen wat hij deed. Hij haalde, zooals Louraine duidelijk zag, handen vol goud en bankbiljetten uit zijn zakken, benevens een roode portefeuille, waarvan hij den in houd op den schoorsteenmantel uitspreidde waarbij hij een uitzinnige vreugde ten toon spreidde. Aan den vorm van de papieren en aan bun uiterlijk aanzien bemerkte de ex-deurwaar der dadelijk, dat het effecten waren. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5