gfUEUWS Uit de Fransche Kamer. Oe houding der Duitsch-natio- nalen. De Fransche heffing op den Duitschen invoer. Een Zwitsersch gehucht bedolven. Nieuwe aanvallen op Zimmerman Enkele cijfers. De vlag weer uit! Minister Colijn en de jongelingssckap. De Tarief wet. UIT ONZE OOST. Het massa-ontslag bij de S. S. Een treinsnelheid van 100 K.M. Weer een stoomschip Vermist. LEGER EN VLOOT. Nadere bepalingen voor reserve-personeel Opkomst in werkelijken dienst. LUCHTVERKEER. Een vliegveld bij den Haag? VZ/iÜTfr l$Y De arbeidsovereenkomst van Het Vereenigd Tooneel. De tentoonstelling te Woerden. De Planeet Mars. Boekeninzameling voor de Vaticaansche Bibliotheek. ,.Tentoonstellingsberichtenf>. HANDEL EN NIJVERHEID. In- en uitvoer van schonewerk. Mislukte poging tot inbraak. Zorg toch voor frissche lucht. Tragisch ongeval bij 't instappen van den trein. Een uitzetting met hindernissen Het scheepvaartverkeer van Amsterdam. Brand te Schevenïngen. tuin. De brandweer kon aanvankelijk door den verstikkenden rook niet binnenkomen; het gelukte haar eindelijk, achter door de tuin deuren het vuur te bestrijden. Toen bleek dat het beneden gedeelte al bijna geheel uit gebrand was. Valsche cheques. De H&agscke moordzaak. Miereneters in „Artis". .'ARIJS, 24 Aug. Bij de voortzetting der lesprekingen in de Fransche Kamer over de ^ondensche overeenkomst, verklaarde Lou- ïheur, dat zijn groep, de gansche radicale, foor de motie van vertrouwen in de regee- ring zou stemmen, daar volgens haar de be sluiten der Londensche conferentie den weg bereiden voor een bevredigende regeling van het herstel-vraagstuk. Met betrekking tot de intergeallieerde schulden verklaarde hij, dat Frankrijk niet geheel alleen internationalistisch kan zijn. De Labour-party heeft te Hamburg te dien opzichte formeele verplichtingen op zich ge nomen en de Fransche socialisten zouden goed doen haar daaraan te herinneren. Frankrijk mag niet de dupe van zijn goeden wil zijn. Paul Boncour verklaarde, dat de socialis ten eveneens voor de motie van vertrouwen zouden stemmen, daar de regeering een geestesgesteldheid heeft geschapen, die het mogelijk maakt 'n beroep op Europa te doen voor de organisatie van de controle over de bewapening door den Volkenbond. De besprekingen over de interpellaties in zake de Londensche overeenkomsten waren daarmede beëindigd, waarna de motie van vertrouwen in stemming werd gebracht. Het vertrouwensvotum werd met 336 te gen 204 stemmen aangenomen. In de motie, die door Léon Blum was in gediend, wenscht de Kamer der regeering er mede geluk, dat zij het arbitrageprincipe voor de Londensche overeenkomsten heeft doen aanvaarden, waardoor het den onder handelaars mogelijk werd tot een practische regeling inzake de schadevergoedingskwestie te geraken, zulks in den geest van nauwe in ternationale samenwerking. De Kamer, vertrouwt, dat de regeering in den loop van de a.s. conferentie over de intergeallieerde schulden, welke kwestie voor den Volkenbond zou kunnen worden gebracht, het werk van den vrede en het recht zal voortzetten, dat Frankrijk's vei ligheid en Europa's herstel moet verzekeren en zij keurt de verklaringen der regeeringen goed. De zitting werd om 4.35 opgeheven. BERLIJN, 24 Aug. De Duitsch-nationale aartij tracht een nieuw element te brengen n het conflict over de Dawes-wetten. Het officieuze orgaan van de partij brengt .jnder het opschrift: Weg met de regeering, ren artikel, waarin gezegd wordt, dat het beter zou zijn een nieuwe regeering te vor men, dan om den Rijksdag te ontbinden. Wij vragen aldus het artikel een regee- ringswijziging om met nieuwe mannen wer kelijk succes te behalen. Valt de regeering, dan vervalt ook het werk wat te Londen is gedaan en dan komt de weg vrij voor nieu we mannen en nieuwe onderhandelingen. Deze eisch stellen wij op dit uiterst gewich tig oogenblik. Te oordeelen naar deze uitlating in dit blad, is het zeer onwaarschijnlijk, dat de Duitsch-nationalen tot een vergelijk met het tegenwoordige kabinet zullen komen. Ander zijds blijkt het, dat bij de Duitsch-nationalen geen volkomen eendracht heerscht. Het besluit om de Dawes-wetten te ver werpen, is wel is waar met algemeene stem men genomen, maar eerst nadat de opposi tie de vergadering had verlaten. Merkwaar dig is, dat zeer invloedrijke leden van de partij tot deze oppositie behoorden. Men noemt in de eerste plaats den minister-pre sident van Wurtemberg, Bazille, verder ad miraal Von Tirpitz en den Rijksdagvoorzit- :er, Wallraf. Bazille had in den rijksraad reeds voor aanneming gestemd. Wallraf tprak voornamelijk namens het Rijnland. Dok Maretzki, die uit d^ Duitsche volks partij naar de Duitsch-nationalen is overge- .oopen, verklaarde zich voor aanneming van ie Londensche overeenkomst. Zeer scherp legt de Beiersche regeering iea nadruk op de noodzakelijkheid van de janvaarding. De Beiersche minister-presi dent. Held, verklaarde gisteren, zooals ge meld, in een rede, dat de regeering zoowel uit de Palts als uit het Rijnland en West- falen dringende verzoeken heeft ontvangen, om in ieder geval de overeenkomst van Lon den ie teekenen. Hij kon het niet met zijn geweten in overeenstemming brengen, neen te zeggen. Het geheele Beiersche ministerie was voor aanneming. Ook de Duitsch-natio nalen in Beieren stonden op dit standpunt. Als Duitschland zou weigeren, zou het zich isoleeren en zich de haat der geheele wereld op den hals halen, hetgeen in het verleden reeds de oorzaak van Duitschland's zwak heid was. PARIJS, 24 Aug. De belasting op den in voer van Duitsche artikelen, welke Herriot in de Kamer heeft aangekondigd, vormt niet een verhooging van de bestaande rechten, doch het is een heffing door de schatkist op rekening der reparatie-betalingen, op de stortingen van particulieren aan Duitsche leveranciers, die 74 zullen ontvangen. De controleur-generaal voor de reparatie-beta lingen zal aan de Duitsche verltoopers de ontvangen sommen terugbetalen, waardoor de tranfers, in het Dawes-plan voorzien, vergemakkelijkt worden. Het heffingsysteem zal op dezelfde wijze functioneeren als zulks in Engeland krach tens de Recovery Act geschiedt. (Havas). GENEVE, 24 Aug. Het gehucht Cortaccip in de Verzasca-vallei is geheel bedolven door een aardstorting. Er is veel vee gedood, doch van de bewoners is niemand getroffen. (Tel.) WEENEN, 24 Aug. Er is een geschil ont staan tusschen mr. Zimmerman en dr. Reisch, den president van de Oostenrijksche Nationale Bank, over een verklaring in het jongste rapport van mr. Zimmerman, waar in wordt verklaard, dat voor de handhaving van de stabiliteit van de kroon het abso luut noodzakelijk is, dat de dekking van de bankbiljettencirculatie der bank geen ver dere verlaging ondergaat. Dr. Reisch heeft in een schrijven aan mr. Zimmerman uiteengezet, dat de huidige dekking 38 pet. van de circulatie bedraagt, terwijl de statuten slechts een dekking van 20 pet. vereischen. Indien verder dat ge deelte der circulatie in aanmerking wordt genomen, dat de schuld van den staat ver tegenwoordigt, waarvoor de bank geen dek king aanwezig behoeft te houden, dan is het huidige dekkingspercentage zelfs 51 pet. Dr. Reisch verklaarde verder, dat de bank in staat is, de stabiliteit van de kroon te handhaven. BERLIJN, 24 Aug. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Weenen gemeld: Het conflict tusschen den commissaris- generaal van den Volkenbond in Oosten rijk Mr. Zimmerman en de Oostenrijksche regeering heeft zich verscherpt. De presi dent van de Oostenrijksche nationale bank dr. Reisch publiceert een artikel dat tegen Zimmerman is gericht en hem aanvalt op grond van zijn laatste bericht aan den Vol kenbond. Reisch antwoordt op de critiek die door Zimmerman op de leiding van de nationale bank is uitgeoefend op de volgen de wijze, Hij verdedigt de leiding van de nationale bank die volgens hem verhinderd heeft dat de jongste crisis in Oostenrijk zulk een omvang heeft genomen dat het geheele saneeringswerk te gronde had kunnen gaan. Hij verwijt den commissaris-generaal dat hij de baisse-speculanten tegen de Oostenrijk sche kroon aanmoedigt. Tenslotte polemiseert hij tegen de uitla ting van Zimmerman als zou de dekking van de Oostenrijksche kroon zijn verhin derd. Volgens het program van Genève be hoeft het Oostenrijksche geld slechts tot 20 pet. gedekt te zijn. In werkelijkheid be draagt de dekking nog steeds 51 pet. Ten slotte verklaart de president van de na tionale bank dat hij bereid is eventueel zijn ambt neer te leggen. Te Weenen neemt men aan dat Reisch handelt in overleg met het Oostenrijksch ministerie van Financiën. 19 a jt 1830 woonden in Nederland 100 zielen per vierkanten Meter, in 1920 was dit 263. In 1922 waren 54 procent onzer lotelin- gen boven de 1 meter 70 tegen 25 procent in 1865. Het gebruik van sterke dranken daalde van 1880 tot 1922 van 9.83 op. 2,88 liter per hoofd. Sinds 1892 is echter het suikergebruik verdriedubbeld en dat van de thee verdub beeld. In 1830 had Amsterdam 202.000 inwoners, in 1922 696.000. Eindhoven groeide in den- zelfden tijd van 2000 tot 42.000 en En schedé van 3000 tot 42.000. In 1859 waren er voor 't eerst 700 echt- scheidingsgevallen; in 1920 waren er 25 maal zooveel. In 1913 werd ongeveer 10 millioen per jaar aan liefdadige doeleinden als kloosters, kerken, gestichten enz. ge geven. In 1920 was dit driemaal zooveel, nl. 30 millioen. De stijging begon in 1916, toen '4 millioen werd gegeven en ging door in 17 en '18, toen 16 millioen gegeven werd. Aantal stuks rundvee 1 Mei 1921: 2 mil- ioen. Gemiddeld 18711880: Wi millioen. De bevolking nam in dien tijd toe van 4 op 7 millioen. 't Aantal studenten nam van 1911 tot '920 toe van 4869 tot 6897, dus met onge veer veertig procent, of drie maal zoo snel ris de bevolking. Ongerekend de aanstaan de ingenieurs, wier aantal in dien tijd ver dubbelde. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de Tel. verneemt, aan den bur gemeester van Zaandijk medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om het be sluit van B. en W. aldaar, strekkende om op den verjaardag van de Koningin op het raadhuis weer te vlaggen, te vernietigen. yp de zesde openlucht-samenkomst van uen Bond van Jongelings-Vereenigingen op Gereform. grondslag op de buitenplaats „Over-Holland" te Nieuwersluis, sprak Za terdagmiddag minister Colijn over „karak ter en verantwoordelijkheidsbesef in het openbare leven." Spr. wees er op hoe in onzen tijd meer dan ooit vastheid van be ginselen noodzakelijk is. Onvastheid is er z.i, alom zoowel in het politieke als in het zedelijke en geestelijke leven. Men heeft de souvereiniteit van den mensch in de plaats van de objectieve normen gesteld. Terug keer tot de objectieve norm is noodzake lijk. Alleen wat ons geweten ons voorschrijft, zeide spreker, hebben we te doen. Die overtuiging leidde spr. er toe niet terug te schrikken voor een ondankbare taak zoo als hij die het vorige jaar aanvaardde. De jongelingschap heeft door haar veer kracht alle bestaande onvastheid te over winnen. Het Tariefwetbureau der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging, te Amsterdam, deelt mee, dat naar aanleiding van de door de Nederlandsche nijverheid tegen het ont- werp-Tariefwet geuite grief, dat een aan tal artikelen, die onder het oude tarief be last waren, volgens het ontwerp vrij of te gen verminderde heffing zouden kunnen worden ingevoerd, de regeering sinds eenige weken het overleg met belanghebbenden en hun organisaties heeft geopend. Ten kantore van de A.R.K.W.V. hebben reeds besprekingen plaats gehad tusschen den afgevaardigde der regeering J. J. Ok- kerse en de vertegenwoordigers van de volgende bedrijfsgroepen: de metaalnijver heid (speciaal de ijzergieterijen, de rijwiel industrie, constructie-werkplaatsen en klei ne ijzerindustrie) de textielnijverheid, de gedistilleerd-industrie, de parfumerieënin- dustrie, de kleiwarenindustrie, de stroo- hoedenindustrie, de zoutindustrie, de azijn- industrie, de rozenkransindustrie, de cap- sulenindustrie, de tegelindustrie enz. Ook omtrent een aantal vrijstellingen van hulpmiddelen voor de nijverheid en andere belangrijke onderwerpen is het overleg nog loopende. Naar aanleiding van het bericht dat de Nederlandsche Vereeniging De Rijwiel- en Automobielindustrie, gevestigd te Amster dam, aan de regeering heeft verzocht, het ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen, ver zoekt men ons er op te wijzen, dat de Ne derlandsche fabrikanten van rijwielen en motorrijwielen in ledental in deze vereeni ging een zeer Heine groep vormen; dat de groote meerderheid in die vereeniging de buitenlandsche rijwiel- en motorrijwielin dustrie vertegenwoordigt; dat dus in geval len, waar de belangen van de Nederland sche en buitenlandsche industrie niet sa- menloopen, zooals bij de waardeering van het ontwerp-Tariefwet 1924, de Neder landsche rijwielfabrikanten en motorrij wielfabrikanten, verplicht waren afzonder lijk voor zich te spreken; dat, in tegenstel ling met hetgeen de Nederlandsche ver eeniging De Rijwiel- en Automobielindu strie aan de Tweede Kamer heeft verzocht, de Nederlandsche fabrikanten van rijwie len en motorrijwielen aan den minister en aan de Tweede Kamer hun algemeene in stemming hebben betuigd met Kef aanfian- gige ontwerp-Tariefwet. 8000 man uit den dienst. Het „Alg. Ind. Dagbl." weet bijzonderhe den mede te deelen omtrent het massa-ont slag onder het S. S. personeel. Sedert Juli 1922, het tijdstip waarop de greote bezuinigingscampagne met kracht werd ingezet, zijn bij dezen tak van staats dienst ontslagen: 300 personen op maandgeld en in Ujdelij- ken dienst, die een organieke betrekking be kleedden, dat wil dus zeggen; in de vaste for matie waren opgenomen; 180 zoogenaamde losse maandgelders, die nooit een organieke betrekking hebben be kleed en allen tot den Europeeschen land aard behoorden; 2000 man personeel in opleiding, zooals stations-assistenten, leerling-teekenaars, leerling-opnemers, enz.; 5000 man behoorende tot het zoogenaamde lager benoemd en onbenoemd personeel, zoo als inlandsche conducteurs, stokers, wegwer kers, mandoers enz. Hierbij zij al dadelijk aangeteekend, dat onder deze laatste categorie ook de stokers zijn begrepen van de jongste spoorwegsta king, die allen ontslagen werden. Voor het overige zij nog vermeld, dat het ontslag van deze 7 tot 8000 man een gevolg genoemd kan worden van verschillende door de regeering voorgeschreven maatregelen, die in nog geen twee jaar tijd tot uitvoering moesten worden gebracht. Het „Bat. Nieuwsbl." schreef: Wij lazen dezer dagen met belangstelling in de „Preangerbode", dat (weer) proeven genomen zijn, op het traject CheribonKro- ja, met den expres, om te probeeren of met een vaart van 100 K.M. kan worden gereden, in verband met de ééndaagsche verbinding BataviaSoerabaja. De proeven zijn mislukt, zegt het blad. Men kon een gemiddelde snelheid bereiken van slechts 90 K.M. en op enkele korte af standen kon men een snelheid bereiken van 95 K.M. Herinneren wij ons goed, dan zijn reeds meerdere malen proeven genomen om een snelheid van 100 K.M. te halen. Op de Kra- wang-lijn zijn destijds die proeven gelukt. In de lijn Cheribon-Kroja ligt, naar men weet, een stuk berglijn; alleen het beginstuk Che- ribon-Proepoek en het staartstuk Poerwored- jo-Kroja zijn vlak. Over den geheelen af stand doet de expres bijna 314 uur; over het stukje berglijn ruim 114 uur, terwijl het stuk je Poerworedjo-Kroja nog geen half uur ver- eischt. Blijft dus het stuk Cheribon-Proepoek om bij een 100 K.M. vaart tijdwinst te geven. Maar het traject is te kort om de tijdwinst van eenige beteekenis te maken. Men zal het moeten zoeken in versnelling van het verkeer over de geheele lijn en dat is altijd zoo geweest en zal altijd zoo blijven. Uit Weltevreden wordt gemeld: De stoo- mer „Delphinex Bell" van de Ango Saxon Petroleum Coy, van Singapore naar de Chi- neesche havens, is negen dagen over tijd. Een ramp wordt gevreesd. Bij min. beschikking van 19 dezer is o.m. bepaald: Tot een verbintenis bij het res.-personeel der landmacht en mitsdien voor een ontslag uit den dienst, met reserveplicht, komen niet in aanmerking officieren, die, op grond van omtrent hen uitgebrachte rapporten, den Min. van Oorlog niet in alle opzichten geschikt geacht worden om bij het reserve- personeel der landmacht te dienen, zoo mede zij, die niet kunnen worden geplaatst in eene met hunnen rang overeenkomende betrekking van reserve-officier bij het leger. De officier, die voor een ontslag uit den dienst, met reserveplicht, in aanmerking komt, zal bij zijn, krachtens het bepaalde in art. 45 van de Pensioenwet voor de land macht aan in te zenden aanvrage om pen sioen, tevens moeten overleggen een ver klaring, waarbij hij zich verbindt om, on- minderd de verplichtingen, die op hem, krachtens de Wet voor het reserve-perso neel der landmacht 1905, zullen rusten: a. bij dat personeel te dienen tot hij den leeftijd van 60 jaren zal hebben bereikt; b. in handen van door den min. van Oor log aan te wijzen autoriteit den edde (de be lofte) als officier af te leggen. Voorts is in het K. B. van 8 Mei 1906 het volgende veranderd: De onderofficier, die voor een ontslag uit den dienst, met reserveplicht, in aanmer king komt, zal bij zijn, krachtens het be paalde in art. 45 van de Pensioenwet voor de landmacht aan den min. van Oorlog in te zenden aanvrage om pensioen, tevens moeten overleggen een verklaring, waarbij hij zich verbindt om, onverminderd de ver plichtingen, die op hem krachtens de Wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905 zullen rusten, bij dat personeel te die nen tot hij den leeftijd van 55 jaren zal hebben bereikt. Bij het eindigen van de verbintenis, aan gegaan op grond van het bepaalde in art. 14 van dit besluit, wordt de reserve-onder officier uit den mil. dienst ontslagen. Dienstplichtigen van de lichting 1924, toe gewezen aan de infanterie en de wielrijders, die voor de officiersopleiding aangewezen en bestemd zijn ter inlijving op 6 October a.s. (niet-voorgeoefenden) en 17 Nov. d.a.v. (voorgeoefenden), worden dadelijk na de inlijving rechtstreeks gezonden naar de scholen voor verlofsofficieren (Amersfoort en Breda), met dien verstande, dat een deel der dienstplichtigen, die bestemd worden voor de school voor verlofsofficieren te Amersfoort, rechtstreeks moet opkomen in Kampen. Voor zooveel 'betreft de verdeeling over die scholen, wordt zoowel ten aanzien van deze personen als van de dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1924, behoo rende tot de infanterie en de wielrijders, die aangewezen zijn voor de officiersoplei ding en na uitstel van eerste oefening, ver streken vrijstelling of om andere reden op genoemde datums rechtstreeks bij de scho len in werkelijken dienst moeten komen, op gelijke wijze gehandeld als is bepaald voor de dienstplichtigen, die op 21 Juli j.l. in werkelijken dienst moesten komen. De inspecteur der infanterie bepaalt, wie van de dienstplichtigen, bestemd voor de school voor verlofsofficieren te Amersfoort, moeten opkomen in Amersfoort en wie in Kampen. Naar de „Tel." van den Haagschen wet houder van O. W. vernam, hebben tusschen de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag, Delft, de Kamer van Koophandel en de Regeering onderhandelingen plaats, om in de omgeving der Residentie een vliegveld te stichten. Dit houdt verband met het feit, dat het vliegveld Waalhaven, door de om slachtige verbindingen met de centra, niet meer voldoet. De onderhandelingen verkee- ren nog in een zeer voorloopig stadium. Zoo sïaaï ntfg niets vast 'omtrent 3e plaats, waar het vliegterrein zal komen. Ter reinen onder Voorburg en Rijswijk zijn door experts in oogenschouw genomen, doch er is nog niets beslist. Wat echter wel vast schijnt te staan is, dat het vliegterrein Waalhaven binnen af- zienbaren tijd als centrum van internationaal luchtverkeer zal worden vervangen door een vliegterrein onder Den Haag. Het bestuur der Nederlandsche Tooneel- kunstenaarsvereeniging deelt mede, dat on der goedkeuring van B. en W. van Amster dam de eerste arbeidsovereenkomst tus schen een Nederlandsche Tooneeldirectie en de Nederlandsche Tooneelorganisatie tot stand is gekomen. Het betreft de ar beidsovereenkomst van den bespeler van den Stadsschouwburg, n.l. de N.V. Het Ver eenigd Tooneel. De Woerdensche Landbouw-, Handel- en Industrietentoonstelling, zal Dinsdag 9 Sep tember, 's avonds acht uur, door den heer H. G. van Kempen, burgemeester van Woerden en eere-voorzitter van het ten- toonstellings-comité worden geopend. Woensdag 10 September zal 's morgens een reclame-optocht worden gehouden. Donderdagmiddag hebben Gymkhana ra ces plaats. Zaterdag 13 September, worden o.m. de nationale schietwedstrijden gehou den door den bijzonderen vrijwilligen land storm. Woensdag 17 September, den laatsten dag der tentoonstelling, wordt op het ter rein van het Arsenaal 's morgens een vee tentoonstelling gehouden door de afdeeling Woerden en Omstreken van de Holland- sche Mij. van Landbouw en 's middags 2 uur is er op het sportterrein ringrijderij, o.m, voor gecostumeerden. Prof. Graff, van de Hamburgsche sterren wacht, heeft bij zijn waarneming van Mars, de aanwezigheid van verschillende kanalen en verscheidene landstreken kunnen vast stellen, die hij als bewijs beschouwt van de aanwezigheid van een vasteland op Mars. Verder heeft hij zwarte gebieden ontdekt, die zeeën moeten zijn en geen vlekken, wier oorsprong nog raadselachtig is. directie van het Centr. Bureau v.d. A. in Nederland te Leiden, schrijft De K. S ons: In de maand September zal het Centr. Bureau voor de K. S. A. te Leiden de eer ste zending boeken naar Rome sturen ter aanvulling der afdeeling „Holland" van de Vaticaansche consultatiebibliotheek. Zooals bekend is, verkeert deze afdeeling, verge leken met die van andere landen, in een zeer beschamenden toestand. De Neder landsche gezant bij het Vaticaan bracht on langs met den directeur en den secretaris van het Nederl. Historisch Instituut te Ro me, een bezoek aan deze bibliotheek. On der leiding van Mgr. Mercati, prefect der Vaticana, kon de gezant er zich van over tuigen, dat de Hollandsche afdeeling zelfs de allernoodzakelijkste werken miste. Het Centraal Bureau der K. S. A., daartoe aan gezocht, zal nu trachten om, in samenwer king met het Ned. Hist. Instituut te Rome, in dezen treurigen toestand verbetering te brengen. Om te beginnen hoopt het in September reeds te kunnen zenden, een compleet stel jaargangen van de tijdschriften „De Katho liek" en „Studiën". Voorts zijn o.m. ge- wenscht: Schutjes, Geschiedenis van het bisdom den Bosch; Habets, id. bisdom Roermond, Kruger, id, bisdom Breda en de werken van Nuyens, Albers S. J., Gör- ris, Witlox, Acquoy, Moll, Pyper, S. Mul ler Fzn., Fruin? Blok, van Weideren Ren- gers, de Bosch Kemper, van Heussen en van Ryn, enz., enz. Derhalve hoopt het bureau, Steenschuur 17, Leiden, voor dit doel te mogen ontvan gen werken van genoemde en andere au teurs op historisch en kerkhistorisch ge bied, alsook jaargangen, losse afleveringen en registers van „De Katholiek" en van „Studiën". Men behoeft niet te vreezen, dat hier voor te veel naar Leiden zal worden ge zonden, aangezien alles, wat voor de Va ticana overcompleet zal blijken te zijn, door de zorgen der afdeeling „Lectuurbe- middeling" van de K. S. A. kosteloos wordt verdeeld over de R. K. bibliotheken hier te lande. Moge er dus spoedig allerwege een re gen van boeken in Leiden neerdale. Wij ontvingen de Augustus-aflevering van „Tentoonstellingsbelangen te 's-Gravenhage, waarin, behalve een uitgebreide lijst van in binnen- en buitenland te houden tentoon stellingen en jaarbeurzen, het slot van het jaarverslag over 1923 voorkomt, benevens eenige mededeelingen betreffende enkele tentoonstellingen van nut voor belangstellén den en belanghebbenden, terwijl ten slotte, naar aanleiding van plannen tot het uitrus ten van een drijvende tentoonstelling, welke na gehouden onderzoek bleken niet op ge zonde basis te berusten, het Bestuur raadt zich voor inlichtingen te dezer zake te wen den tot het secretariaat der Vereeniging, Bezuidenhout 97, den Haag. HamsdËë Kaven uïf schepen getost of geladen was in: 1924 1923 le kwartaal 1.406.000 ton 1.239.000 ton 2e 1.560.000 1.119.000 Juli '24 is. zegt het „Vakblad v. d. Schoen makerij", de eerste volle maand met vrijen schoeneninvoer, waarvan thans de statistiek verschenen is, geheel in tegenstelling met verleden jaar, toen Juli de eerste maand met beperkten schoeneninvoer was. De invoer van lederen schoenwerk was 32.460 paar of 66.000 grooter dan in Juli 23; die van stofschoeisel 94.264 paar of 92.000 grooter; totaal dus een vooruitgang van 126.724 paar of 158.000, De maand Juli leverde de volgende uit komsten op met betrekking tot den invoer van lederen schoenwerk: Duitschland 73.156 paar ter waarde van 188.00 of 2.57 per paar; België 15.798 paar, 40.000, 2.50 per paar; Groot-Brittannië 34.852 paar 111.000, 3.19 per paar; Zwitserland 1219 paar, 12.000, 10 per paar; Tsjecho-Slo- wakije 11.321 paar, 73.000. 6.48 per paar; totaal 140.940 paar ter waarde van 437.000 of 3.10 per paar. De uitvoer bedroeg in Juli in lederen schoeisel 15.334 paar of 48.000 meer dan in Juni; in stofschoeisel 7931 paar of 16.000; te zamen dus 23.265 paar of 100.000 meer. Opnieuw is dus een ver slechtering van de balans te constateeren en wel ten beloope van 58,000, smehód GEHEIME DISTILLEERDERIJ. bi/ een inval cl-cr eeo'ge ambtenaren der ac 'jnzen en een inspecteur van politic werd in een perceel aan de Holendrecjjl- straat te Amsterdam een geheime distilleer derij ontdekt. Er werden 190 flesschen met inhoud in beslag genomen. Maandagnacht is te Bergen op Zoom ge poogd de brandkast in het kantoor van den R, K. Boerenbond te forceeren. Nadat de inbrekers door middel van loopers de ge bouwen waren binnengekomen, hebben zij eerst alle ramen zorgvuldig afgesloten met kleeden en kantoorjassen, zoodat men van buiten den vuurgloed niet zou bemerken, die de autogenlsche laschapparaten, waar mede zij „werkten", veroorzaakten. Als voorzorgsmaatregel tegen brand wier pen de onverlaten een hoeveelheid zand onder de Lips-brandkast. Toen de bovenste lagen der kast waren doorgebrand, liep het gloe iende staal tusschen het slot. Bemerkend, dat de brandkast langs dezen weg niet te openen was, hebben de inbrekers toen getracht de kast te laten duikelen. Ook dit mocht niet gelukken, daar de kast in een muur was gebouwd. Slechts een klein bedrag aan geld, dat in een missiebusje geborgen was, werd meege nomen. Naar vernomen wordt, was er in de brandkast circa f 10.000 aanwezig. Verschil lende vingerafdrukken zijn door de politie genomen. Dit is reeds de derde poging tot inbraak in den tijd van één maand. In een auto-garage aan de Katendrechtsche laan te Rotterdam zijn bewusteloos gevonden de autobus-ondernemer K. en de machinist j. B., die door het inademen van kool- monoxyde buiten kennis waren geraakt. Eerst na veel moeite is een dokter er inge- slaagd, bij beiden het leven weder op te wek ken. Een ernstig ongeval heeft Zaterdag plaats gehad op het station te Schoonhoven. De 36-jarige J. M. uit Rotterdam, te laat komende voor den trein van 3.22, zette zijn 10-jarig zoontje in den trein, die reeds het perron verlaten had hij sprong toen zelf mis en kwam onder de wielen van het volgende rijtuig. De rechtervoet werd geheel afge reden, de linkervoet werd zwaar gekneusd. Na verbonden te zijn, is hij naar het zieken huis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Vrij sterke vooruitgang. De bruto-inhoud der binnengekomen zee schepen bedroeg, blijkens meededeeüng van het Gem. Bureau voor de Statistiek over het tweede kwartaal 1924, 4.445.000 M3. tegen 4.120.000 M3. in het vorige en 4.055.000 M3. in het 2e kwartaal 1923, het aantal resp, 734, 658 en 734. De Rijnvaart vertoont eveneens vooruit gang, hoewel de sprongsgewijze stijging, welke de vorige kwartalen te zien gaven, tot staan gekomen is (389 schepen met een inhoud van 314,000 M3. tegen resp, 362 sche pen en 296.000 ton in het vorige kwartaal. De hoeveelheid goederen in de Amster- Zaterdagochtend vervoegde zich een deur waarder in de Buiten Brouwersstraat te Am sterdam om den bewoner van drie hoog ach ter, zekeren H., wegens huurschuld uit zijn woning te zetten. Deze uitzetting liep al on geveer een jaar. Nu de steun van de gemeente was opgehouden, was H. wederom gedag vaard. Toen de deurwaarder kwam, was de be woner afwezig. Toen het hijschtouw al uit hing, kwam hij thuis en begon hij de deur waarder en diens helpers te dreigen met ijzeren schoenmakersleesten. Hij ging ver volgens naar den zolder, sneed het hijschtouw van den deurwaarder aan stukken en bond aan|den hijschhaak een rooden doek. De deur waarder riep toen assistentie van de politie in. Toen deze kwam, smeet de bewoner uit het dakraam met stukken dakpan en alles wat voor de hand lag. De politie zette de straat af en wachtte de komst van den waarnemenden commissaris van Soest af. Toen deze was ge arriveerd, werd H. gesommeerd op te hou den met het plegen van vèrzet, maar H. zeide zich tot het uiterste te zullen verzetten. De po litie trok toen de revolver en begon het zol derraam met scherp te beschieten. H. week achteruit, maar gooide ijzeren leesten en het hijschblok van den deurwaarder naar be neden. Inmiddels waren ook agenten onder aan voering van inspecteur Bijlsma naar boven gegaan met de revolver in de hand. Toen zij op de derde verdieping kwamen stond de vrouw van H. achter een kachel gereed die naar beneden te werjpen. De inspecteur waar schuwde dat het gooien onmiddellijk zou ge volgd worden door een revolverschot. De vrouw week toen achteruit, H. zelf had een groot stuk hout in de hand, met de bedoeling dat van de trap te werden. Ook hij volvoerde de bedreiging niet en hij gaf zich- na nog eenig verzet over. Hij werd naar het politiepost huis op het Droogbak gebracht en vandaar naar het bureau Warmcesstraat vervoerd. De uitzetting zelf geschiedde daarop zon der verder verzet. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is er een vrij ernstige brand uitgebroken in perceel Gevers Deynootweg 85 te Scheveningen. Dit perceel wordt bewoond door den heer M. Kats die gedurende den geheelen avond afwezig is geweest. Voorbijgangers ontdekten een zware n rook, die uit het perceel naar buiten sloeg, en waarschuwden de brandweer, die in korten tijd met het noodige matriaal ter plaatse was. De brand bleek te woeden in het benedenhuis van het perceel. Naast het perceel loopt een gang die uitkomt in den De brand is ontstaan in een kast, die geheel gevuld was met papieren. De oorzaak is neg niet bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek. De brand had natuurlijk zeer groote be langstelling. Bereden politie zorgde voor een goede afzetting. Een particulier, wonende aan de Wetering schans te Amsterdam, had van een monteur uit Chemnitz in betaling aangenomen een paar chèques, welke waren afgegeven op een bank te Londen. Bij de aanbieding aldaar bleken de papieren waardeloos te zijn. Nasr den monteur, P. E. S. geheeten, die inmiddels de wijk naaï het buitenland heeft genomen, wordt thans gezocht. Het feit, dat nog steeds geen spoor gevon den is van den moordenaar van den rentenier v. d, S. uit de De Riemerstraat te 's Hage, in weerwil van de vrij groote zekerheid, dat hier geen beroepsmisdadiger, doch naar alle waarschijnlijkheid, een bekende van den rentenier vaniden moord f verdacht moe', worden, heeft"'aanleiding gegeven tot een scherpe critiek op het politie-onderzoek. Deze critiek is,in eenige plaatselijke bladen tot uiting gekomen. Een artikel van mr. J. M. van Stipriaan Luïscius in de „N. Crt." heeft deze critiek ingeluid. Hij schrijft o.a. „De politie noemt het een moeilijk geval, maar ik verschil van opvatting. Er zijn hier tal van aanwijzigingen. Uit den duimafdruk, die niet klopt ,me de hier aanwezige duimafdrukken blijkt; dat het geen bekende misaddiger is. Uit 't scheuren van bladzijden uit het boek van den vermoorde zou later blijken dat de moordenaar een kwade betaler was, In het vermoorden met een schaar ligt ook een aanwijzing. Niet iedereen draag' altijd een schaar bij zich. Het blijkt, dat de vermoorde geld uitleende tegen rente. Hij heeft het den moordenaar blijkbaar lastig gemaakt. Dat lastig maken geschiedt door deurwaarders of advocaten. Wis was de gewone deurwaarder van den ver moorde Bij hem kan men hooren, wie de slechte betaler was. Zoeken met de hersenen is ook hier de boodschap." Tot zoover het stuk van mr. Stipriaan. Naar aanleiding van een en anaer heeft de Tel. zich gewend tot nadere inlichtingen aan de politie-autoriteiten. De met het onderzoek belaste inspecteur ontkende pertinent de bewering, dat gebleken is, dat de vermoorde geld uitleende tegen rente. De rentenier verhuurde huizen, doch van geldleeningen tegen renté was hem niets bekend. In de boeken van het slachtoffer is daarvan niets gebleken. Het* klad kasboekje, dat de vermoorde bij zich droeg en waaruit een 18-tal velletjes door den moordenaar zijn gescheurd, bevatte uitsluitend cijfers omtrent de huren. In het algemeene kasboek van den rentenier, dat men ongeschonden heeft aan getroffen, kon men vrij nauwkeurig nagaan, wat in het kladboekje heeft gestaan. Het heeft de politie niet op een spoor gebracht, vandaar dat men ook rekening houdt met de mogelijk heid, dat de moordenaar de blaadjes heeft uitgescheurd om de politie op een dwaalspoor te brengen. In ieder geval heeft men in het algemeene kasboek een voldoende controle gehad oy de financieele relaties van den rentenier. Men vindt ze maar zelden in de Zoölogi sche tuinen, de wonderlijke miereneters, zon derlinge „aanpassingsvormen" uit de oer wouden van tropisch Zuid-Amerika. Artis kan zijn bezoekers thans in de „Ronde Kas" twee van de drie soorten, die er bestaan, te zien geven, de Groote of Gemaande Mieren eters en de Boommiereneter. De groote meireneter vooral is een karak teristieke en indrukwekkende verschijning. Uit den buisvormig verlengde, tandeloozen bek, met de kleine mondspïeet heel aan het einde, laat deze zonderlinge woudiooper een nagenoeg meterlange, wormvormige kleef- tong te voorschijn komen, waarmede hij ter dege mopruimïng kan houden onder de zc gevreesde boschmieren volken, wier nesten hij, zoo goed als de kleiharde termietenheu vels, vooraf met geweldige gespierde en ge klauwde voorpooten ruïneert. Het dichte, ruige haar beschermt hem tegen de beten der op hem aandringende insecten en met zijn prachtigen staart, die in heel he' zoogdierrijk zijn weerga niet vindt en dien hij ook als parasol en slaapdeken gebruikt, houdt hij, naar zeggen van de boschnegers, de woedende mieren behendig van zich af om ze binnen het bereik van zijn tong te vegen. Die staart is behalve met lange haren ook nog met hoornschubben bedekt. De Miereneters vangen hun prooi niet alleen met behulp der vlugrondwiemelende kleeftong, zooals de boeken beweren, maar ook met den buisvormigen bek, die als een zuiger werkt. Dat komt te zien. als ze in „Artis" op kakkerlakken jagen, die al of niet met behulp der tong eenvoudig naar binnen vliegen als het stof in een stofzuigapparaat. Merkwaardig is ook de gang der Mieren eters, die op den buitenrand der handen loo- pen, om dan hun kolossale sikkelvormige nagels teruggeslagen of naar binnen gebogen dragen. Dat die klauwen in vereeniging met de gespierden armen een niet te onderfschat- ten wapen vormen, heeft menig Jager aan zijn opengereten hond of aan zich zeiven ondervonden. De kleinere „Boommiereneter" met zijn grijpstaart zoekt zijn geluk klimmende in de boomkruinen en de nog zeldzamer Dwerg- boommiereneters nog hooger op in de topper van het oerwoud. In Artis krijgen de Miereneters een scho tel fijngemalen vleesch met geklust ei en melk, waaraan wat mierenpoppen of ander ciutinehouden insectenvoer toegevoegd wordt ANTI-MILITAIRISTEN EN REVOLVERS, Men meldt uit Gorredijk Zaterdag morgen had ten huize van den heer Hof te Terwispel een betreurenswaardig ongeluk plaats. Hier vertoefden twee anti-militaris tische sprekers, die Zondag te Wijnjeterp het woord zouden voeren. Eén van hen bezat een browning en verklaarde de werking aan den ander. Toen deze laatste, de onder wijzer, het geladen wapen over zou nemen, ging het schot af. De kogel trof hem in hel onderlijf. Eenige uren later is hij overleden/ HET VERMAARDE SLOT TE ZEIST. De in omloop zijnde geruchten, dat het slot te Zeist zou worden gesloopt, worden uitdrukkelij k tegengesproken. Een aanwijzing, dat het daarmede zoo'n vaart niet zal loopen kon men alreeds hierin vinden, dat bij de veiling van den inboedel niet worden verkocht de betimmeringen in het huis en evenmin de wandschilderingen in de groote zaal, omvangrijke schilder stukken met bijbelsche voorstellingen dooi C. Kruseman uit het midden der vorige eeuw. Ware er van slooping sprake, dan zou dit alles zeer zeker ook in deze veiling zijn opgenomen. Wellicht heeft men hoop, dat de gemeente Zeist het goed zal aankocpen en het park tot wandelpark zal bestemmen. Zeist zou er stellig een aantrekkelijkheid rijker door worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6