fit LUWS ORDE EN ARBEID. Ursus te Bussum. Een fraaie sprong bij het polstok hoogspringen. F. Verheem, 3 M. Het bestuur van de Haarl. Zwemver. „De Delft". „De Delft" gaf gisteren haar eerste zwemfeest in de Qem. Zweminrichting. De malversaties te Zeist. Ursus te Bussum. Het nummer 80 M. hardloopen voor dames. Mej. Joh. Wijsman 12 4/5 sec. Uit het mijnbedrijf. INGEZONDEN. Voerman verdronken. Verduistering door een postbeambte. Een z.g. principieele weigering. Van 'n trouwe vriendin en 'n raamkozijn! Ze trókken samen af. de schoonmoeder De voetbalwedstrijd HaarlemA. G. O. V. De Apeldoorners liepen hard van stapel. Spoedig hadden zij een 3—0 voorsprong weten te .verkrijgen» Onze fotograaf kiekte de 2de goal Ursus te Bussum. jDe Haarlemsche R.-K. Sportvereeniging „Ursus" nam deel aan de athle tiekwedstrijden te Bussum. De start voor de 1500 meter hardloopen. DE THEORETISCHE ERKENNING DER RUSSISCHE SCHULDEN. ZWEMFEEST VAN „DE DELFT". Een succesvolle middag voor „De Waterratten". Hadden alle elementen samengewerkt de afgeloopen week, om ieder te doen afschrik ken naar een zwemfeest te gaan, zoowaar tegen één uur begon het zonnetje door te breken en heeft het weder zich goea gehou den tot het laatste nummer, toen het Degon te stortregenen. Dank zij het opgeklaarde weder was er tamelijk veei publiek aanwe zig, waarcnoei wij opmerkten een burge meester, wetaouder Keinaioa en euwete ge meenteraadsleden. Het feest werd geopend met een nummer figuurzwemmen door de dames-leden, welke zien ditmaal in een wit badcostuum hadden gestoken, de mutsen versierd met bioemen, het geheel stond onder leiding van mej. v. o. Haam, de figuren werden aardig gevormd en de dames hadden een dankbaar appiaus in ontvangst te nemen. Het nummer voor ad- ipiranten werd vlug afgewerkt, evenals het nummer 25 Al. vrije siag voor de veteranen. De afvalwedstrijb had niet de spanning, welke men bij dergelijke wedstrijd te ge nieten krijgt. Daarna kwam 50 Al. rugslag beeren, waaraan verbonden kampioenschap den Haarl. Zw. Bond. 1 werd A. Liezenberg van „De Waterrat ten in 41 sec., werkelijk een goede tijd, wanneer deze zwemmer serieus biijft trai nen, wordt hij een geduchte concurrent voor de bekende rugzwemmers; zijn slag is prachtig. Ook de 2e en 3e prijs waren voor de „Wa. lerratten Het volgende nummer 50 M. vrije llag dames (25 M. borst, 25 M. rug), was voor mej. v. El van „De Waterratten" 2e eveneens en 3e voor mej. B. Franse van »De Delftik zou hier gaarne bij opmerken ..Dames leert allen eens goed rugzwemmen"; het was over het algemeen bedroevend. Het volgende nummer bracht meer span- nng, n.l. 50 M. vrije slag heeren, waaraan verbonden 't kampioenschap van een Haarl. Zwem-Bond. Hierbij waren H. v. Keulen en H. Rcnout, welke denzelfden tijd maakten. Na iverzwemmen bleek ld. v. d. Keulen, door ;en betere start de sterkste te zijn; beide dwongen ieders bewondering af door hun teurige zijzwemmen; 3e was A. H. de iruyn, welke zoo langzamerhand zijn meer- lere moet gaan erkennen, doch niet opge- 'en de Bruyn.. Hierna volgde het lachnum- her. De hindernissen welke genomen moes- en worden, bestonden uit: door een hoe pel zwemmen, over een schuitje klimmen en lan in een.... wortel happen; komische ta- .ereelen speelden zich hierbij af, vooral de meisjes hadden nog al eens ruzie met den wortel. De clou van iederen zwemwedstrijd was ook hier, n.l. 4 X25 M. estafette vrije slag. De le en 2e prijs waren weder voor „De Waterratten", 3e voor H. P. C. uit Heemstede. Ter opluistering kampten 2 cd- spirantploegen van „de Waterratten" en „de Delft ook hier waren de Waterratten no. I. Het bleek dat onder de adspiranten van beide vereenigingen uitstekende krachten rijij. Natuurlijk volgde het nummer schoon springen. Mej. Bosch, van „de Delft" sprong schitterend, de beide andere dames maakten nog al enkele fouten. Van de heeren was W. Schreuder de primeur, ziin sprongen waren over het algemeen goed afgewerkt. Bost 2e, beiden leden van „de Waterratten". Tot slot twee polowedstrijden. De heer v. Leersum leide het eerst. De DelftH. P. C. (compe titie dames voor den Haarl. Zwembond). De Delft won met 3—0 en behaalde alzoo het kampioenschap, een aardig succes voor het eerste jaar. Daarna werden 2 ploegen van den Haarl. Zw, Bond te water gefloten. H. V. G. B. had de voorkeur gegeven naar Beverwijk te gaan. Blauw won met 20. Des avond's had in de bovenzalen van de Kroon de feestelijke priisoitdeeling plaats. De voor zitter de heer Beekman opende den avond, heette de aanwezige besturen der zuster verenigingen welkom en reikte daarna de prachtcollectie prijzen uit. De avond werd verder opgeluisterd door de Jasz-Band Don *t Cry en de heer Kollerie als conferencier, en werd besloten met een dansje. Tot slot het is een schitterend geslaagd {eest, waarop De Delft met succes kan te rugzien. 25 M. schoolslag, 1. Jo Verkes 31; 2e. G. Heintzbergen 40.4 (tot 12 jaar); 25 M. schoolslag, 1 H. v. Son 26.3; 2e W. Duijts 27; 3e W. Nieland 28.3; 3e W. Nieland 28 3/4; 3e E. Boomstra 37. Meisjes, a. le T. Cramer 27.2; 2e M. v. Feggelen 29.3; 3e M. Boot 30.3 Meisjes, b. le B. v. Beek 30.1; 2e B. Ken- selaar 30.3; 3e Th. v. Riet 30.4. Meisjes, c. le D. Fortgens 25; 2e A. Vis ser 28.3; 3e N. Schipper 29. 25 M. vrije slag, veteranen, de Delft, le J. Heinsbergen 26.1; 2e J. H. Luijken 26.4. Afval-wedstrijd dames. De Delft, le A. Ruygrok; 2e B. Fortgens;; 3e Mw. Moons Meijer. 50 M. rugslag heeren. le A. Liezenberg, kampioan H.Z.B. 41.2; 2e A. de Bruyn 43.4; 3e C. H. Vrugt 44. 50 M. vrije slag (25 M. borst-, 25 M. rug), le J. v. El 49.3; 2e T. de Klerk 53.2; 3e B. Fortgens 53.3. 50 M. vrije slag heeren. le H. v. Keulen, kampioen H.Z.B. 32.3; 2e H. Renout 33.2; 3e A. de Bruijn 34.1. 4 X 25 M. Estafette, vrije slag. le De Waterratten I, kampioen H.Z.B. 1.04; 2e De Waterratten II 1.08; 3e H.P.C. I 1.08,4. Schoonspringen. Dames le mej. M. Bosch; 2, mej. Ploosten v. d. Roest. Schoonspringen, heeren. le W. Schreuder; 2e J. Boot. Moet de effecten bezitter zich verheugen over de overeenkomst die te Londen ge sloten is tusschen de Engelsche - en de Sov- jetregeering Ongetwijfeld, omdat hier door een der groote struikelblokken voor den wederopbouw van Europa, n.l. het niet be hoorlijk erkennen der vroeger aangegane schulden, uit den weg is geruimd. Een ieder beseft, dat willen al die landen, die op dit oogenblik economisch aan den rand van den afgrond staan, zich herstellen, daar voor niet alleen millioenen, doch milliarden noodig zullen zijn. Al dit geld zal door den belegger moeten worden opgebracht, en is het begrijpelijk dat deze dat niet zal doen, althans niet in voldoende mate, tenzij hij de vaste overtuiging heeft dat de belegging solide is. _Nu zullen landen, die schulden anuleeren of deze afbetalen met waardeloos papier, er dadelijk op uit zijn opnieuw te leenen, liefst zelfs zooveel mogelijk, om zich dan later weer insolvent te verklaren. Steeds zal de belegger hiervan de dupe zijn, tenzij hij zich, als in Engeland, krachtig organi seert, daardoor de beschikking krijgt over een eigen „Counsil of foreign bond holders" en dan de macht heeft den onwilligen cre diteur te dwingen zijn plicht te doen. Zoo heeft de Engelsche bezitter van bui- tenlandsche fondsen, het plicht vergeten Sovjet gedwongen zijn oorlogsschulden te erkennen. Wel staat dit alles nog slechts op papier, doch de moreele invloed op andere in gebreke gebleven staten zal zeer groot zijn. Ook deze zullen beseffen, dat het ab soluut noodzakelijk is, willen zij nieuwe lee ningen plaatsen, zich met de crediteuren te verstaan. Mochten de berichten der dagbladen de juiste tekst hebben weergegeven van het gesloten verdrag, dan komen er twee punten in voor, die onze volle aandacht verdienen, en wel eerstens dat slechts de betalingsplicht wordt erkend van die Staats, Gemeente en Stads schulden, die betaalbaar zijn gesteld in vreemde munt, ten tweede dat de Brit- sche regeering de practische onuitvoerbaar heid erkent der algeheele voldoening der vorderingen. Wij Nederlanders zullen met een derge lijke beperking alleen dan genoegen kunnen nemen, wanneer wat het eerste betreft, de Sovjet de genaaste particuliere bezittingen en bedrijven dan zelf aan het buitenland ver goedt wanneer de in Nederland verhandelde obligaties allen in vreemde munt zijn aange gaan en eindelijk wanneer tenminste het bedrag vergoed wordt waarvoor de obli gaties zijn ingekocht. Niet de nominale waar de wordt gevraagd, doch wel de prijs van de inkoopsom. Op welke wijze dit zal kun nen geschieden hoop ik een volgende keer te mogen mededeelen. Wat ons op dit oogenblik verheugt, is dat het de Engelsche vereeniging van bui- tenlandsche effecten bezitters gesteund door hun bankiers gelukt is, zelfs een Sovjet- regeering te dwingen het recht van den be zitter te erkennen, zij het voorloopig nog slechts op papierEn de Nederlandsche bezitter van buitenlandsche effecten, is ook hij instaat, door organisatie, kracht uit te oefenen Den Haag, Dr. D. J. HULSHOFF POL, Voorzitter „Effectenbescherming." Heb het nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. DE AANSTAANDE LEERGANG VOOR BEROEPSKEUZE. Een der feiten, die uit het program van den leergang het duidelijkst aan het licht komen, is wel dit: dat de beroepskeuze en de eventueele regeeringsbemoeiing daarmee niet moet ressorteeren onder het Ministerie van Arbeid, maar onder het Ministerie van Onderwijs. Zeker, de aanvankelijke vergis sing is begrijpelijk. Juist toch voor den in- dustrieelen arbeid is de psychotechniek het eerst op breedere schaal toegepast. Maar al aanstonds bleken de bedrijfsleiders voor deze toepassing niet de juiste personen. Op de eerste plaats moet toch deze voorlichting gegeven worden door de Vrije Jeugd-organisatie. Maar zóóver zijn we door den Centralen Jeugdraad hier te lande nu toch eindelijk gekomen, dat de Vri)e Jeugd-organisatie al valt zij buiten de school, toch geheel en al tot de opvoeding gerekend wordt. Op de tweede plaats echter en dit is vooral het nieuwe in dezen Leergang blijken alle schooltypen hier elk op eigen wijze in betrokken. Zeker tot nu toe ging dat allemaal maar ter goeder trouw, ja zelfs: op de bonne fooi er naar toe. Maar nu wij eenmaal voor den gediffe- rencieerden fabrieksarbeid de groote waar- sffe *n furie d'r achteraan 1 Die zette op straat d'r stembanden uit 1 In het Hdbl. lezen we nog het volgende over deze zaak Het onderzoek door de Zeister politie heeft, naar wij vernem en, aangetoond, dat inderdaad de indertijd door den directeur verduisterde gelden reeds weer waren aan gezuiverd door familieleden. De directeur moet het geld hebben aangewend voor spe culatie met medeweten van zijn bediende. In totaal moet de directeur zich daartoe in dertijd een bedrag van plm. f 6000 hebben toegeëigend. De bediende moet echter ruim f 40.000 hebben verduisterd, welk bedrag niet weer werd teruggestord, maar aan aller lei werd uitgegeven. De boeken, welke de bediende onder zijn berusting had, werden dadelijk na de arrestatie dopr de politie in beslag genomen, doch het heet, dat de be diende er tevens een eigen administratie op na hield om in de officieele bescheiden zijn onrechtmatige handelingen aan de controle te kunnen ontrekken. Naar het heet, werden stortingen deels ten eige bate aangewend en dan voor het gereduceerde bedrag geboekt, terwijl betalingen in de boeken werden ge noteerd, verhoogd met het bedrag, dat de be diende in eigen zak deed verdwijnen. Gebleken is, dat hij zijn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huurde tegen f 800 's jaars welke huursom ongeveer overeen kwam met zijn salaris, zoodat hij ver moedelijk gedroomd heeft het weeldeleventje ongestoord te kunnen voortzetten. Zaterdag werd in de timmermansschuur van den schoonvader een prachtige nieuwe inboedel in beslag genomen en in een viertal autovrachten naar het politiebureau overge bracht.. Een nog niet betaald orgel moet door den handelaar zijn weggehaald. Onder de clientèle van de Boazbank be hoort ook het Chr. Lyceum te Zeist en het moeten vooral de lyceumgelden zijn, die door den bediende ten eigen bate zijn aangewend. Het bankbedrijf wordt met het Utrechtsche personeel voorgezet. Men bericht ons nog nader Het politie onderzoek inzake de verduisteringen aan de Boazbank alhier is geëindigd. Heden zijn de drie arrestanten, de direc teur, mr. D., de bankierbediènde van K. en diens schoonvader Z. uit IJsselmuiden, overgebracht naar Utrecht, waar zij ter be schikking werden gesteld van den Officier van Justitie. Naar wij vernemen is bij de herhaalde verhooren komen vast te staan, dat de gelden welke de directeur zich toeeigende, werden aangewend voor speculaties, die alle op mis lukking uitliepen en waarvan mede de be diende van K. kennis droeg. Nadien moeten een of meer familieleden van den directeur het tekort, dat naar het heet, een totaal van f 6000 beliep, weer hebben aangezuiverd. Had de directeur hiermede het eigen geweten ge rustgesteld, hij bleef blijkbaar in gebreke met het nemen van maatregelen tegen zijn bediende, die er een gewoonte van had ge maakt, gelden van derden ten eigen bate te gebruiken. Velen verdiepen zich intusschen in de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat een ondergeschikte in circa een jaar tijd, ettelijke duizenden kan verduisteren zonder dat dit bekend wordt. Want al kan niet de finitief worden opgegeven hoeveel wel door van K. in totaal ten eigen bate werd aange wend, welk bedrag hijzelf slechts naar wij vernemen bij benadering kan opgeven, het heet dat wel 40 a 50 mille door zijn toedoen verdween, waarbij voornamelijk de cliënt, het Chr. Lyceum, door van K. moet zijn geexploiteerd. Van stortingen moet hij be langrijke bedragen hebben achtergehouden om dan het gereduceerde bedrag te boeken terwijl hij eveneens uitbetalingen boekte tot een hooger bedrag dan in werkelijkheid werd voldaan. Een jaar lang heeft hij de gebruikelijke controle van het hoofdkantoor weten te ont snappen. Hoe dit met een steeds aangroeiend tekort kon worden volgehouden blijft in tusschen een raadsel. Ter verklaring van de groote uitgaven die van K. zich veroorloofde, heette het, dat zijn verloofde in IJsselmuiden niet onbe middeld was, terwijl wordt beweerd, dat in Kampen en IJsselmuiden, waar het geld eveneens op ruime schaal werd uitgegeven, gemeend werd dat de aanstaande van mej. Z. kapitaalkrachtig was. Afgezien van de 18- jarige echtgenoote van van K. moet in ieder geval de tegenwoordige schoonvader wel van de herkomst van het geld hebben afge weten en het gerechtelijk onderzoek zal dan ook v/el uitmaken hoeveel van het verduis terde in de handen van den schoonvader is overgegaan, die althans als verdacht van he ling werd aangehouden. Gelijk reeds werd medegedeeld is de 21- jarige van K. een paar weken geleden te Kampen in 't huwelijk getreden. Schroomde hij niet daarbij veel vertoon te maken wat tot de ontknooping van het weeldeleven zou leiden, omdat een Zeister politieman daar toevallig van de deftige trouwpartij van den „rijken" kantoorbediende uit Zeist vernam; men moet wel, ondanks zijn geraffineerdheid een buitengewone domheid bij van K. on derstellen, waar hij er evenmin tegen opzag hier in Zeist een nieuw gebouwd huis te huren, waarvoor f 800 jaarlijks moest worden voldaan, terwijl zijn inkomen slechts f 60 in de maand moet hebben bedragen. Hij schijnt alzoo een illusie te hebben gehad, kalmpjes door te kunnen gaan met eigen machtige aanvulling van zijn behoeften. Contanten werden niet meer gevonden, maat wel is gebleken dat reeds een keurige in boedel was aangeschaft en opgeslagen in de timmermansschuur van den vader. Het meubilair en daarbij een behoorlijke hoe veelheid overig huisraad, fijn damast etc., is door de politie uit de schuur naar het politiebureau overgebracht, waarmede een viertal autovrachten gemoeid waren. Dat de Boazbank dezer dagen het onder werp van gesprek is in Zeist, laat zich be grijpen. Algemeen wordt beweerd, dat de eveneens nog jonge directeur, die een gering salaris genoot, een sober leven leidde. Be halve de directeur en van K. behoorde nog slechts een jongste bediende tot het bank personeel. De boeken, waarin van K. ge knoeid heeft, werden dadelijk na de arre statie in beslag genomen, maar verschillende papieren moeten zijn verdwenen. Het bank bedrijf wordt met Utrechtsch personeel voortgezet. Melden wij tenslotte nog dat van K. vermoedelijk wel geweten heeft dat hij door de politie werd gezocht, daar hij reeds een week langer wegbleef dan in ver band met zijn huwelijk was toegestaan. Ten slotte had de bekende arrestatie van hem en zijn schoonvader plaats. Met groote belang stelling wordt natuurlijk in Zeist het verAa"> verloop tegemoet gezien. HAAR SCHEEPJE ZONK. Ze woonde den laatsten tijd in een oud scheepje, de weduwe Baas. Het vaartuigje lag midden in het veen, in een achterwijk te 2e Exloërmond (Drente) op plaats No. 59. Het Burgerlijk Armbestuur had dezen zomer wel een woning voor haar gehuurd, doch zij weigerde die te betrekken zij ver koos het woonscheepje boven een goede, zindelijke woning. Oude menschen zijn soms wat eigenwijs. Zij was nu eenmaal aan de plaats gehecht waar zij vóór vier jaar haar man verloor en alleen achtergebleven was, want kinderen had zij niet. En de nog vrij krasse 66-jarige, die, behoudens een onder steuning van het Armbestuur, nog in haar eigen onderhoud voorziet, bleef dus in haar wrakke schuit. Maar niets is bestendig hier op aarde. Vorige week Dinsdag raakte het scheepje lek en het zonk. Het weinige huisraad, kleeren etc. werd er uitgehaald en op den wal neer gelegd. Vlak tegenover het gezonken vaar tuigje bevindt zich een kuil in den grond er dien heeft zij nu tot woning ingericht. Var boven is deze bedekt met hout, asphalt, etc., maar regenvrij is het daaronder niet. Toch slaapt zij daar 's nachts, des daags vertoeft zij in de open lucht. Op den wal staat een pannetje boven een vuurtje en daarin kookt het oudje haar eten. „Was het maar zomer en warm," zeide zij nog opgewekt toen wij haar bezochten, „dan was het nog wel uit te houden, maar met het gure weer van de laatste dagen gaat het niet. Het scheepje," zoo ging ze voort, „heb ik verkocht voor vijftien gulden het zal mor gen worden opgehaald...." Als er geen spoedige verandering komt, komt het oude mensch van koude om. Maar inmiddels woont de stakkerd reeds negen dagen in een natten kuil INBRAKEN TE LEENDE. Zaterdagnacht hadden verschillende in braken plaats in het vreedzame stille dorpje Leende (N.B.). Bij van Dijk werden ver schillende dingen gestolen evenals bij andere inwoners, terwijl de dieven, toen ze reeds het raadhuis waren ingebroken en aldaar verjaagd werden op de vlucht geslagen zijn. Omtrent hetgeen juist gestolen werd ont breken nog gegevens. De politie heeft de zaak in handen. MISLUKTE ONTVOERING. Bij het station Kempen werden twe» Hollanders aangehouden in gezelschap van twee jonge meisjes, die zij onder voorwendsel van een goede betrekking hadden meegelokt en poogden te ontvoeren. Medereizigers hadden het echter bemerkt en hadden vanuit Benrad de politie gewaarschuwd, die in Kempen de twee Hollanders aanhield. mm 'UBi' mm* j De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft eefl brief gericht tot de contactcommissie voor de mijnindustrie, waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgesttelde loonregeling in het mijnbedrijf en de voorstellen van de direc tie onaannemelijk worden genoemd. De bond dringt er op aan, dat de loonregeling ge. handhaafd blijft en verzekert de voorstellen niet te zullen aanvaarden. Verzocht wordt om tijdige toezending van de bedrijfsresul taten. Voor den inhoud van deze rnbrieb steil de Redactie zich niet aansprakelijk de van de psychotechnische beroepskeus voorlichting hebben leeren kennen en hierover twijfelt thans geen enkele werk gever of werknemer in binnen- en buiten land meer nu is het zaak: deze nieuwe hulpmiddelen ook verder te exploiteeren, om ook nog op allerlei andere plaatsen als in de fabriek en de Overheidsbedrijven den rechten man en de rechte vrouw op de rechte plaats en dus ook den rechten jongen en het rechte meisje in de rechte school te brengen; de aan onbegaafden nutteloos verspilde proef- of leerjaren te besparen; de uit dwaze beroepskeus gevolgde levens verminking zoo mogelijk nog te genezen, maar in ieder geval voor het vervolg te voorkomen; kortom ook hier: 4e psycho logie in dienst te stellen van de gemeen schap, en door een juister bezetting van de maatschappelijke functies, de geheele sa menleving meer te doen beantwoorden aan het scheppende Godsidee. In de stellingen van Rector de Groot wordt dan ook definitief de instelling van parochiale comité's voor beroepskeuze be pleit; en de referent over het Volksonder wijs zal niet nalaten het verband met de parochiale volksscholen te leggen; daar de ze dan niet alleen door het aanleggen van persoonscahiers het advies der comité's zul len verplichten en beveiligen; maar boven dien zal op den Leergang aan de hand van de feiten getoond worden, dat juist de pa rochiale schoolbesturen, die voor de gelijk stelling ook konden bestaan, en nu na de gelijkstelling dus zeker ruim kunnen be staan, de aangewezen lichamen zijn, om sa men de oprichting van de uit de verschil lende parochies gecentraliseerde plaatselij ke bureaux voor beroepskeuze te subsidi eeren, zoolang de regeering of de gemeente ons geheel of gedeeltelijk aan ons lot over laat. Het Landbouw- en het Ambachts- en Nijverheidsonderwijs sluiten hier onmiddel lijk bij aan. En dat ook hier allerlei mis standen te verhelpen zijn, weet ieder des kundige. Nog dezer dagen trof ik een vol slagen kleurenblinde aan, onder de leerlin gen der schildersafdeeling van een onzer grootere gemeentelijke Ambachtsscholen. O zeker, dat zouden de leeraren op den duur toch ook wel gemerkt hebben. Maar dan waren er van dat leven toch misschien weer drie, vier voor de maatschappij ver spilde jaren mee heengegaan. Het U. L. O. en M.U.L.O. stellen weer heel aparte eischen. Vooral: welke kinde ren daarheen moeten: en niet naar de Kweekschool noch naar het Middelbaar On derwijs. En dan: hoe het eindexamen wezen moet; want waarvoor men die kinderen eigenlijk klaarmaakt. De kwestie der toelatingsexamens van Gymnasium en H. B. S. valt heelemaal op dit terrain. Wij weten toch allen nu, dat men met de proeven van Binet-Simon een tienmaal veiliger kijk krijgt op de intellec- tueele vermogens van de twaalfjarigen, dan met het volkomenste louter schoolstof vor derende examen. En dan de Lyceum-kwestie: m.a.w. wan neer en hoe moeten de leerlingen beslis sen, of ze nu voorgoed de Gymnasiale, de Handels- of H. B. S.-richting uit willen. Voor bet buitengewoon onderwijs der zwakzinnigen, voelde men zich van zelf al aangewezen op psychiatrische voorlichting, maar ook dit onderdeel der kwestie, rondt nu voor ons de heele vraag naar onderen af. Voor de kweekschool moet dan verder nog de opleiding tot helpend-beroepskeus adviseur bekeken worden: hoe men daar namelijk de toekomstige onderwijzers zal leeren: een persoonscahier voor hun leer lingen aan te leggen; eene kwestie, die trouwens, en misschien nog akuter, voor de middelbare en Universitair-gevormde lee raren terugkeert; en die aan de eischen van hunne examens, speciaal op het ge bied der naedagogie, misschien een heel andere wending zal geven. Al deze gedachten ziin maar voorloopige conclusies, opgedaan bij het samenstellen en het nagaan van het program. De Leergang zelf zal vele dezer ideeën waar- schijnliik een heel eind verder brengen. Laten degenen, die meenen hieromtrent hun duit in het zakje te kunnen doen, dus al len opkomen, om mee te spreken, en ge zamenlijk te overleggen. Deelnemerskaarten a 5 te verkriigen bij het Secretariaat Drift 12, Utrecht, dat ge voerd wordt door den Zeereerwaarden Pater G. Lamers, S. J., pas benoemd Rec tor aan het Berchmans-college te Ouden bosch en den Eersten Ambtenaar van het Centraal Zielkundig Beroepskantoor: G. D. Zegers. Programma's worden op aanvrage gratis toegezonden. Op Sint Philipous 1924. JAC. VAN GINNEKEN S. J. Tusschen Monster en 's-Gravezande zijn twee sleeperswagens, waarvan de een den ander wilde passeeren, tegen eikaar gere den. De voorste wagen, die aangereden werd, kwam in een sloot terecht, en de voer man is verdronken. Naar „De Maasb." vernemt, is door de politie te Dordrecht gearresteerd en aan postbeambte M. v. N., werkzaam aan de afdeeling Rijkspostspaarbank. De betrok kene is in voorarrest gesteld als verdacht van valschheid in geschrifte en het plegen van verduisteringen tot een bedrag van on geveer duizend gulden. Bij informatie bleek ons, dat de verduistering niet loopt over een tijdvak, doch in eenmaal is gepleegd, terwijl, terzelfder tijd dat de fraude ont dekt werd, y. N. zichzelf van het feit bii de politie beschuldigde en hij op eigen aangifte is gearresteerd. Men meldt uit Gorinchem aan de Voorw.: Alhier deden zich deze week twee geval len voor van niet-aangifte bij geboorte. Het eene gold zekeren B., die dit voor de tweede maal weigerde. Bij een vorige maal is de vrouw gestraft met hechtenis. We hebben dan ook te doen met een z.g. prin cipieele dienstweigering. Man en vrouw willen in het geheel niet met de Neder landsche wettenrommel te doen hebben. In het andere geval bemerkten de be trokken autoriteiten aan een geplaatste advertentie dat bij een familie een kindje geboren was, hetwelk niet was aangege- env .Door den ambtenaar van den Burger lijken stand is hiervan ter bevoegder plaat se kennis gegeven. 't Gebeurde in Schijndel, vertelt het „Huis gezin." En in de geschiedenis van een vech tend echtpaar werden daar de ergste gebeur tenissen afgewikkeld door 'n schop, 'n schoonmoeder, 'n trouwe vriendin en 'n raamkozijn De „lijdende" partij was Martin Gros, want die heeft er, behalve 'n booze vrouw ook 'n stijve hand van overgehouden Martien, 'n zéér bekende van de Justi tie, zat in de gevangenis. Z'n vrouw had 't toen beter dan toen ie in de echtelijke keet vertoefde, die het echtpaar tot woning dien de. En dat 't in die keet bepaald altijd „keet" was tusschen man en vrouw, dat kwamen we heel uitvoerig te hooren. De vrouw was de keet beu geworden en haalde zich 't plan in 't hoofd een nieuw huis te bouwen. Blijkbaar was ze van zin zelf maar archi tect, aannemer en uitvoerder te gelijk te spelen, althans ze was begonnen met een raamkozijn te laten maken, dat 'n dikke 30 gulden kostte en door den timmerman werd thuisgebracht. Maar de vrouw had in d'r keet geen bergplaats voor dat raamkozijn en trok er mee naar d'r trouwe vriendin Drika van de Vorstenbosch, die 'n schuurtje had, dat dan wel als bewaarplaats kon dienen tot den tijd dat 't raamkozijn moest inge metseld worden. Vrouw Gros had geen geld genoeg om den timmerman te betalen. Doch geen nood Drika was economisch sterker en kwam de sukkel te hulp door 'r 50 pop te leenen. Was Martien nou maar weggebleven, dan stond vrouw Gros d'r kasteel 'r misschien al. Maar op 'n kwaden dag kwam ie uit de ge vangenis thuis en vorderde op wat z'n ega rijk was Over de manke huwelijkswet gesproken! De koop van 't kozijn stond allemaal op papierkes en Martien trok naar Drika d'r schuurtje om den schat d'r uit te halen. Maar hij had buiten de kracht van 't zwakke geslacht gerekend Z'n vrouw en Drika renden hem na en daar waren de poppen aan 't dansen. Martine kreeg er over van geweld, hij werd mishandeld met 'n schop, zóó erg, dat hij 11 dagen in 't gasthuis moest vertoeven om weer opgelapt te worden. Z'n hand is nog altijd stijf. En nu werd Drika ter verantwoording geroepen voor den strafrechter haar werd de klap met de schop ten laste gelegd. Martien kwam 't „krek" vertellen zooals 't was en terwijl Drika als beklaagde voor 't hekje stond, luisterden vrouw Gros en d'r schoonmoeder vanaf de publieke tribune toe. Die twee stonden daar nog al op eenigen afstand van elkaar, ze zouden anders onge twijfeld aan 't vechten zijn geraakt. O, foei, wat keek die schoonmoeder nijdig Drika hoorde alles kalm aan en kreeg daar na gelegenheid om van leer te trekken En of ze van zessen klaar was 1 Eerstens ont kende ze wat haar ten laste was gelegd en vervolgens toonde ze een beschreven papier, waarop de financieele regeling in zake raam kozijn te lezen stond, 't Bleek dat de koop reeds op 1 Juli 1923 gesloten was. „Maar zat Gros dan op dien datum ook al in de gevangenis vroeg de president. „Natuurlijk mijnheer 1" aldus Drika, „hij heeft nagenoeg z'n leven lang in 't spinhuis gezeten 1" Ze kreeg het zoo waar gedaan, dat de vrouw van Gros als getuige zou gehoord wor den. Vrouw Gros kwam uit het publiek naar voren en werd door den president zéér na drukkelijk gewezen op de beteekenis van den eed. Ze behoefde niets te verklaren in dien ze niet voornemens was de'waarheid te zeggen. „In 't Wijbosch en den Berg te Schijndel springen ze zoo licht om met 'n eed", aldus de president. „Wanneer je meineed durft te doen dan zetten we je onmiddellijk in de gevangenis." De vrouw deed den eed en verklaarde het zelfde als wat Drika had gezegd. Dat de liefde heusch niet altijd bestendig van duur is, dat liet vrouw Gros overtuigend hooren „Wat die vechterij aangaat," zeide ze „ik heb 'm met de schop geslagen. Had 'k 'm maar doodgeslagen, dan stond ie niet hier meer, de deugnietHij zorgt immers alleen maar voor z'n eigen en nooit voor mij! Ik heb m'n huisraad moeten verkoopen om te eten te hebben. En nou staat m'n schoon moeder, die ouwe beest, me daar achter in de zaal uit te lachen." (Schoonmoeder begon van schrik te blè ren, doch 'n stentorstem gebood stilte). De president vroeg: „En als de officier je zelf voor die mishandeling vervolgt dan ga jij in plaats van je vriendin de gevangenis in. Houdt ge dan nóg vol dat niet beklaagde maar jij Zelf je man geslagen hebt „Ja, dan nóg blijft het zooIk heb het gedaan en niet Drika Tegen Drika was inmiddels de eisch van het O. M. uitgesproken 4 maanden gevan genisstraf. Ze vond het allemaal ongepermitteerd. We zullen bij de uitspraak wel hooren hoe 't afloopt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8