$paarne"Kank m WIELRIJDEN. DE SPAARNEBANK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Aan onze Lezers LAATSTE NIEUWS. Dinsdag 26 Augustus 1924 vjèssmssss, 47ste Jaargang No. 15823 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden, - Eerste Blad Geen verschil. Agenda 27 Augustus De inwijding van „Dennen heuvel" door Z. D. H. den De belastingmerken Bisschop. De restauratie der Gem. Concertzaal. EEN SLIMME AANGIFTE. Een diefstal, tvelke geen diefstal was. Behandeling van strafzaken. De fabrikanten der Haarlemmer-olie. Personalia. Voor het krantenmannetje. Hinderwet. Een vreemd geval. D© eerlijke koopman steunt op z'n accountant en op z'n bank. Ter bereiking van goede resul taten behooren de relaties tusschen beide par tijen gegrond te zijn op oprechtheid en open hartigheid. Hef snelle rijden. Jubileum Blesgraaf. Een SO-jarige Eehtvereeniging. Een „dienstweigeraar". Aanrijding tusschen auto en tram. Een kind te water. Een ontslagkwestie aan „Arbeid Adelt". Vuurwerk-programma op Koninginnedag. Hinderwet. BURGERLIJKE STAND? Gevonden dieren en voorwerpen. v.k. 53U Spoort al Uw kennissen i aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Brand met doodelijken afloop. Vliegongeval. Angoraof Konstantinapel? Eindelijk! MUIEKMf. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weepfcericht. De proefvlucht van de groote Zeppelin. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per rege" Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ci per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., b vooruitbetaling. In het laatste nummer van „de Nederland- sche Hanze" wordt niet ten onrechte meer dan jjewone aandacht gevraagd voor een uitspraak van onzen Bisschop. De redactie van het Katholieke Middenstandsorgaan ver telt van een audiëntie, welke door enkele bestuursleden van de diocesane Haarlem- sche Hanze was aangevraa Toen de eigenlijke zaak was afgehandeld, aldus lezen we dan verder, kwam het ge sprek onwillekeurig nog even op algemeen terrein en op de blijvende onaandoenlijkheid van een groot aantal katholieke patroons voor hét herhaaldelijk gesproken woord on zer bisschoppen, dat aanmaant tot katholie ke stands- en vakorganisatie. „Een onzer gewaagde toen de opmerkmg, dat het misschien gewenscht ware nadruk kelijker voorschriften te dezen opzichte te doen in den geest als de voorschriften welke voor de katholieke arbeiders gelden. „Maar plotseling kwam er beweging in de eerbiedwaardige figuur van Monseigneur: 't grijze hoofd ging energiek omhoog en er sprak heilige verontwaardiging uit Zijn blik en uit het krachtig afwerend ebaar, dat de met verheffing van stem gedane uitspraak vergezelde: „Daar is geen ver schil tusschen de voorschrif ten aan de katholieke arbei ders en die welke aan katho lieke patroons zijn gedaan. Het is den la at sten evenzeer verboden 1 i d van neutrale or ganisaties te zijn als dit ver boden is aan de katholieke werklieden. Men tracht daar weliswaar omheen te praten, maar dat kan niet ongedaan maken, dat het niet-katho1iek georganiseerd zijn van de ka tholieke patroons een daad van ongehoorzaamheid betee ken t." „En Monseigneur beklaagde zich met ronder merkbare ontroering, over de teleur stellingen, welke Hem van die zijde zoo vaak nog worden bereid ook in het dage- lijksche leven." .Iet lijkt ons goed, dat op deze bisschop pelijke vermaning in zoo wijd mogelijken kring de aandacht wordt gevestigd. Er is een tijd geweest, dat onze Roomsche arbeiders uit het socialistische kamp voortdurend werden misleid door opmerkingen als deze: „Gij moet in Katholieke organisaties ver eenigen; gij moogt geen lid van het N. V. V. worden; maar uw geloofsgenooten-werkge- vers zitten wel in neutrale organisaties en dat wordt oogluikend toegestaan Gelukkig zijn er niet zoo heel veel Roomsche arbei ders voor die misleiding bezweken; maar de propaganda voor de Katholieke werknemers organisaties ondervond van die roode spelde- prikken toch veel last. En wie waren nu de schuld, da' die roode laster met een schijn van waarheid gepropa geerd kon worden? Niet de Kerkelijke over heden, wien de socialisten de schuid gave». Gelijk overal ter wereld, is het organisatie wezen ook hier bij de arbeiders begonnen. Als de economis A-zwaksten zochten zij kracht in vereeniging. Met grooten tact en gelukkig resultaat heeft 't Ned. Episcopaat de beweging in zuiver confessioneele banen 'geleid. Onder bescherming der bisschoppen groeiden de Roomsche vak- en standsorga nisaties. Met die v« de middenstanders wil het minder gemakkelijk en met die der werkgevers aanvankelijk in het geheel niet vlotten. Dat was niets bijzonders. Het ver schijnsel deed zich ook buiten het Katho lieke kamp voor. Hoe lang hebben de neu trale middenstanders- en werkgeversorgani saties niet moeten tobben? Niettemin bleef de Kerkelijke Overheid voortdurend aan dringen op stichting, later op versterking van de zuiver Katholieke middenstands- en werkgeversverenigingen. De toewijding van onzen bisschop b.v. vorr de Haarlemsche Hanze is reeds spreekwoordelijjc geworden. Grooter steun en aanmoediging is eenvoudig ondenkbaar. Niettemin, ondanks onze Bis schoppen voortdurend, met klem en met kracht de Roomsche organisatie als de eenig aangewezene voor alle standen onder de Katholieken hebben aanbevolen, ondanks het feit, dat de pioniers der Roomsche Mid denstands- en Werkgeversorganisaties de krachtigste medewerking der kerkelijke overheid ontvingen en aan die verenigingen de kundigste priesters als adviseurs werden toegevoegd, bleven en blijven nog velen verre van de voor hen aangewezen vereeni ging. Al wat ter verontschuldiging wordt aangewend is niet anders, dan yat on ze bisschop noemde „er maar wat om heen praten" Het feit zelf is, naar het woord van Mgr. Callier, e e n daad van ongehoorzaamheid En die wordt even streng aangerekend of men arbeider, middenstander, of industriëel is! Sociëteit „St. Bavo" Bestuursraad 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Haarlemsche Inkoop-Combina tie kwart over 8 uur Bestuur Melk- handelaren-vereenigirm ..St. Joseph half 9 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door tC. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Tevens gezellig '-.a- menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Zondag en Woensdag van 810 uur n.m R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V E Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1 —2 uur Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. den werden verbonden. Zijn rijwiel werd aan splinters gereden. S. deelde mede, zich toen' hoewel z'n toestand dit eigenlijk niet toeliet gedeelteiijk te voet naar de Haarlemmermeer te hebben begeven omdat hij aldaar nog denzelfden avond iemand noodzakelijk moest spreken over een zaak je, dat blijkbaar geen uitstel kon lijden. Hadden wij voor eenigen tijd iederen dag wel een gedeelte onzer kolommen kunnen reserveeren voor de zwijntjesjagers, thans kunnen wij dit wel doen voor de belasting- merken-snorders. Geen dag gaat er haast voorbij, of er wordt melding gemaakt van zoon merken-verzamelaar, die weer eens zijn slag heeft geslagen 't Mooiste van zoo'n geval is nog, dat de persoon in kwestie niet 3.kwijt is maar 6.want hij moet weer een nieuw koo- heer H. J. Rooiers, zonder meer afgewezen. Thans heeft het bestuur van den vakbond zich officieel gewend tot het bestuur der Coöperatie, om te komen tot een bespre king, terwijl voor het geval dat deze bespre king zou worden geweigerd of geen resultaat zou opleveren, voorgesteld ,is de kwestie door een scheidsgerecht te laten uitmaken. Naar we van bestuurszijde van „Arbeid Adelt" vernemen, zal het bestuur heden avond over deze zaak beraadslagen. R. en T. „HAARLEM". Wegens het slechte weer kon Zondag j.l. de wedstrijd niet plaats vinden. I Sept. a.s. heeft er van wege de vereeni ging Koninginnedag namiddags van 6 tot 7/juur, een wedstrijd plaats over 300 M. op het breede schelpen pad, op de Dreef, den weg waar verleden jaar ook de sprint- Naar wij vernemen, zal de plechtige inwij ding van het St. Jozefgesticht „Dennenheu vel" te Bloemendaal plaats hebben op Woensdag 3 September a.s. De inwijding zal verricht worden door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. De restauratie van de Gemeentelijke Con certzaal, die, zooals men weet, door den brand van eenige maanden geleden, zoo ern stig beschadigd werd, na'dert thans haar einde. Het plafond, dat door het vuur en de hitte was verschroeid en gescheurd, is geheel nieuw opgeschilderd in de oorspronkelijke kleuren. Ook de wanden hebben een beurt gekregen. Het balcon, dat het meest te lij den heeft gehad, is grootendeels vernieuwd en van nieuwe balken en vloer voorzien. Dat deze restauratie aanzienlijke sommen gelds kostte, is te begrijpen. Inmiddels is men voortgegaan met den bouw van het nieuwe orgel, dat een plaats zal krijgen achter het podium. Dit is thans ook grootendeels gereed. Achter het balcoq is een nieuwe cabine geplaatst, waarin een filmtoestel zal komen, zoódat dus filmvertooningen in de concert zaal ook mogelijk zullen zijn. Naar men ons mededeelde, zal de zaal in gebruik genomen worden op 10 September a.s., wanneer He opvoeringen zullen begin nen van Ter Hall s revue „Draadloos". Eenige dagen geleden meldden wij, dat er bij de politic alhier aangifte was gedaan, dat van het dak van het Brandspuithuisje aan de Groote Markt, een 30 a 40 K.G. lood was ontvreemd Thans meldt het officieele politie-rapport, dat het lood niet gestolen was, maar in het brandspuithuisje zelf was opgeslagen. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn met ingang van 1 September 1924 aangewezen voor den tijd van twee jaren in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de arrondissementsrechtbank te Haar lem: tot lid: mr. H. van Loghem de Josse- lin de Jong, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. J. D. Pasteur, mr. E. J. Dorhout Mees en mr. G. Sluis, rechters. Van een vonnis van het kantongerecht alhier, waarhij de zich noemende firma G. de Koning Tilly veroordeeld werd tot weg lating van dien firma-naam, welk vonnis was aangevraagd door de firma C. de Ko ning Tilly, ging de zich noemende firma in hooger beroep. De Arrondissementsrechtbank bekrachtig den evenwel dit vonnis, zoodaf de zich noe mende firma K. de Koning Tilly dezen naam na 1 Januari 1925 niet meer zal mogen voeren. In de vacature van den heer Zuithof. die de parochie verlaten heeft, is door Z. D. IJ. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kerkmeester der St. Joseph-parochie, de heer dr. C. H. Kuenen. Ontvangen van Pi 0.50. Ter ecre van den H. Antonius 0.50. Burgemeester en wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van burgemeesters en wethouders der gemeente Schoten, dat het verzoek van de directie van Van Dijk's koek- en beschuitfabriek te Schoten, om vergunning tot uitbreiding der fabriek, in het perceel aan de Paul Kruger- kade No. 47, door het daarin bijplaatsen van een gasoven en 6 electromotoren van een gezamenlijk vermogen van 22 P.K. door hen is ingewilligd. Zaterdagavond bevond zich op den Hoofd weg bij den Bennebroekerweg, in de Haar lemmermeer, de koopman S. uit Haarlem, wiens gelaat en handen met \Wmden waren bedekt en wiens kleeren op verschillende plaatsen de sporen van hevig bloedverlies vertoonden. Van hetgeen er met hem ge beurd was wist de man, die veel pijn leed, zich nog het volgende te herinneren. Hij reed te Santpoort op een rijwiel en werd aldaar door een auto aangereden en tegen den grond geslingerd. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en in een cafe binnengedragen, alwaar de bekomen won- pen. Thans is er weer bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van een rijwiel- belastingmcrk van een damesfiets, terwijl Maandagmiddag tusschen half twee en zes uur (dus op klaarlichten dag) een rijwiel plaatje is ontvreemd van een rijwiel, dat stond naast een winkel in de Koningstraat. De motor-brigade heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die op de Wilhelminastraat 42 K.M. per uur reed. Heden herdacht de heer J. N. Blesgraaf, snelpersdrukker op de boekdrukkerij van de firma Enschedé, den dag, waarop Jiij voor 40 jaar in dienst trad bij genoemde firma. Om 9 uur werd de jubilaris met de auto van zijn huis in de Maertea! van Heemskerk straat afgehaald. Op de drukkerij werd hij namens chefs en personeel toegesproken door den heer B. Wagenmaker en werd hem een bloemstuk en een fraai schoorsteengar nituur ovehandigd. Daarna werd de jubilaris ten kantore van de directie ontvangen, waar hij werd toege sproken door mr. H. J. D. D. Enschedé. Deze zeide o.m. dat hij hoopte dat de jubi- Jaris met denzelfden ijver en toewijding zijn taak zou blijven vervullen zooals hij tot nu toe gedaan had en overhandigde vervolgens de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Daarna dankte de jubilaris met eenige toe passelijke woorden. De dag werd verder in huiselijkcn kring doorgebracht. Heden herdacht het echtpaar W. A. VreedendaalJ J. A, Haltwijk, wonende aan de Wouwermsnstraat, den dag, waarop zij vóór vijftig jaren in den echt werden verbonden. De heer Vreedendaal is thans 75 jaar en zijn vrouw 71 jaar. De beide oudjes verheugen zich in een uitstekende gezond heid. Natuurlijk kon deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De buren hadden gezorgd voor een smaakvolle versiering van het woonhuis, Wouwermanstraat no. 8rood, waarvoor een eerepoort was opgericht. Ook ontvingen de feestelingen talrijke bloemstukken en andere blijken van belangstelling. Het cadeau was bij de receptie reeds overhandigd. Het bestond uit een enveloppe met inhoud. Hedenavond zal door de „Duitschers" 'n serenade worden gebracht. Gisteimoigen omstreeks tl uur weigerde op den hoek van den KI. Houtweg en de Baan een tramwagen 'naar Amsterdam plotseling den dienst, en bleef staan, waar hij was. Met veel goede woorden en na hier en daar wat „geaaid" te zijn, ging hij ten slotte weer verder Niettemin had het tramverkeer, door deze koppigheid 20 minuten vertraging. Gistermorgen omstreeks 6 uur, heeft er op den hoek L. Heerenstraat en Jansweg een aanrijding plaats gehad, tussciien een auto, komende uit de L. Heerenstraat, er. een tramrijluig der E.N.E.T. Doordat de beide bestuurders eikaars signalen niet ge hoord hebben. Van de auto geraakte de geheele stuur inrichting defect, benevens de spartborden en de radiateur, terwijl van het tramrijtuig alleen het spatbord vernield werd. Maandagmiddag omstreeks half een ge- raakte de 1)4-jarige J. G„ spelenderwijze in het water van 't Zuider Buiten Spaarne, hetgeen opgemerkt werd door zijn 9-jarig nichtje, dat de grootmoeder ging waar schuwen, op het hooren van deze tijding barstte deze in een luid gegil los. Op dat gegil snelden toe, de bewoner van het per ceel Z. B. Spaarne 36, J. Houtkamp, voor wiens woning net kn.iapie in het water lag. Deze begaf zich gekiccd te water en slaagde er in het kind, al zwemmende op het droge te brengen. Het knaapje, dat gedeeltelijk zijn be wustzijn had verloren, werd bij zijn groot moeder alwaar het ventje logeerde, bin nengebracht en daar door een lid van de Reddingsbrigade behandeld. De, door de Reddingsbrigade gewaar schuwde Dr. L. verklaarde, dat er geen oogenblikkelijk levensgevaar bestond. Van personeelszijde schrijft men ons: Dezer dagen werd een lid van het perso neel, werkzaam aan de bakkerij „Arbeid Adelt", ontslag aangezegd, zonder opgave van redenen. Een door het Hoofdbestuur "van den R.-K. Gezellenbond tot den voorzitter der Coöpe ratie persoonlijk gedaan verzoek, om over dit ontslag een onderhoud met het bestuur te hebben, werd door den voorzitter, den wedstrijd plaats vond. Beide Haarlemsche Wielrijders-vereenigingen doen aan dezen vedstrijd mede, met hun Profs, Amateurs, Nieuwelingen en Veteranen, zoodat het een mooie wedstrijd zal worden. Den leden wordt bekend gemaakt, daï er geen inleggeld geheven zal worden en de biieenkomst is maandag namiddag 5 uur Melkinrichting Plein. De regelingscom missie bestaat uit de heeren Warnier, In specteur Lich. Opvoeding Voorz., W. Sleutel, Joh. Ten Hove, K. Hoekstra en G. W. Stouten. De inschrijving kan bij een dezer heeren plaats vinden. Hei programma van het vuurwerk, dat de Koninginnefeesten hier ter stede zal beslui ten, is als volgt: Opening van het vuurwerk door 1 zware luchtkanonnade met schitterlicht; 2 vuurpij len met gekleurde sterren; 1 magnesiumtour- billon; schitterende verlichting van het ter rein door Roo.de Magnesiumzon alles schel verlichtende; 2 vuurpijlen met edelweisster- ren; 1 luchtslang in brillantvuur; Pyrogra- phisch vuurfront, „Kroon met W." in ge kleurd di~mantvuur, onderaan een zuil van brillantvuur, eindigende met zware kanon- slagen; 1 bom met gekleurd bouquet; 1 mag- nesiumtourbillon; 1 vuurpijl met zilverregen; groote fohtein, beginnende met gouden re gens, overgaande in zilverregen met gekleur de paarlen, plotseling overgaande in groote sisende driespuit van jasmyivuur; 2 vuurpij len met gouden regen; 1 zwermfontein; fraaie brillantzon beginnende met kransen van brillantvuur, waarin gekleurde staven, welke van kleur veranderen, eindigende met kanonslagen; 1 bom met chrysanteumregens; 2 vuurpijlen met brillantsterreri; dubbele molewieken groote wrongen vormende van brillantvuur, plotseling overgaande in schit terende magnesiumregens, waarin dito zon nen, eindigende met kanonslagen; 1 magne- siumtourbillon; 2 vuurpijlen met groene ster ren; 1 luchtslang; dubbele pyrotechnische telegraaf over het terrein gaande; 1 lucht slang; 1 vuurpijl in zilvervuur; verlichting van hei terrein door 6 potten bengaalsch vuur in kleuren; 1 bom met magnesiumre gen; 1 zwermfontein; 1 vuurpijl met robijn sterren; schitterende brillant-waterval, be ginnende met gouden, daarna zilverregen, plotseling overgaande in schitterende mag- nesiumstroomen met duizenden schelwitte stralen, eindigende met kanonslagen; 1 zwermfontein; 2 vuurpijlen met robijnster- r%n; 1 magnesiumtourbillon; de Japansche vlinderboom, r'irect brandende in tintelende en flonkerende stralen, waaruit duizenden goudkleurige vuurvlinders dwarrelen, laatste en onovertroffen nieuwheid; 1 luchtkanon nade met schitterlicht; 2 "vuurpijlen met flui ten; buitengewone feestverlichting van het terrein door magnesiumbrillantzon, alles schel wit verlichtende; 1 bom met glanzende meteoren; 2 vuurpijlen mt zilverregen; groote slotdecoratie bestaande uit het portret van H. M. de Koningin in charinetvorm no. 3, verlicht door bengaalsche vuren, plotseling omgeven door een menigte brillantstralen, hoeken vormende, geflankeerd door Chinee- sche vuurboomen met gekleurde zonnen. En voorts door contra-batterijen een menigte gekleurde licbtkogels over het geheel heen- werpende, eindigende met kanonslagen. Door Ged. Staten der provincie Noord- Holland is bij hunne beschikking d.d. 20 Augustus j.l., No. 53, aan de Continental Pe troleum Company te Rotterdam vergunning verleend tot oprichting van een benzine- opslaginrichting met pompinstallatie sys teem S. F. Bowser Cy„ met een tank- inhoud van 2000 Liter, op een perceel aan de Julianalaan, te Bloemendaal. Ondertrouwd: 26 Augustus, W. Plantjé en J. M. van Norden. Getrouwd: 26 Augustus, J. A. van Meel en A. M. Dekker. Geboren: 25 Augustus, d. van A. M. J. van de Pol, geb. Freijer. d. van H. van de Watering, geb. Klaassen. Overleden: 25 Augustus, D. van Zanten, 44 j.Gasthuisvest. A. F. M, van der Wijden, 9 mnd., Frans Halsstr. W. J, San ders, 74 j„ Ripperdastraat. J. Beaufort, geb. Overmars, 54 j„ Romolenstr. B v. d. Maat, Kruistochtstraat 57. bril. T. Gigengack, N. Groenmarkt 7, bróebe D Erkens, Glasblazerstraat 18, beursje. Politiebureau, Smedestr., lap cheviot J. v. d. Pol, Zocherstraat 23, grijs wollen ceintuur G. Bruin, Joh. de Breukstraat 45, etui m. schrijfbehoeften B. Tanus, Smedestraat 17, griffeldoos de Laat, Gr. Houtstr. 123, jonge bruin-witte hond J. H. L. Evers, Tuinwijxlaan 7, Heemstede, rijze handschoen R. v. .Weert, L. Wijngaardstraat 27, Hon denhalsband met penning Gebracht in kennel Fauna: Gele herders hond, door de politie Hond (fox terrier) door Koelemeyer, J. Nieuwenhuizenstr. 4 Duitsche herdershond door Heyman, Gen. de la Reystraat 56 Herdershond, Bieren broodspot, Plein 6 Zwarte hond, door Essenburg, Magdalenastraat 18rood Grij ze kat door v. Aken. Botermarkt 7 Zwarte kat, door Prins, Prinsen Bolwerk 54 Grijze kat, v. d. Meer, Molensteeg 71 Kennel Haerlem, Terspytstraat: Grijze kat door M. IJoogerwoert, le Hoogerwoerdstr. 13 Grijze kat, door Santbergen, Saenre- damstraat 2b. Grijze kat, door G. Gau- wentak, Meidoornplein 36 Bruine hond, door T. v. d. Peijl, Saenredamstraat 66. W. Mammies M. v. Heemskerkstraat 52, R. K. kerkboekje P. K. Boeree, Ged. Raamgracht 55a grijze jas. v. d. Linden Werf Figgee, N. B. Spaarne medaille met ketting B. Schotman, Spaarnoogstr. 22, Manchetknoop V. Minkels, Gr. Houtstr. 175 rood, kinderportemonnaie C. W. Rcoslcot, L. Margarethastraat 40 E Heem stede, zwarte portemonnaie A. Prins, L. Heerenvest 36, bruine portemonnaie W. Hittema, Leidschevaart 236, pakje garen T. Kienjet Tulpenstraat 52 Geel kinder schoentje. M. Nieberg, Gasthuissingel 38, sleutel. - G. Karnebeld, Kolkstraat 28rood, dasspeld W. Meeuwissen, Heerensingel 29, stroohoed. M. Vermeer, Heerensingel 23b, stroohoed, P. Plomp, Gen. de Wetstr. 50, damestaschje. A. v. Keulen, KI. Hei ligland 54, linnen zak. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden: flauwer. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4)4 Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oud e V aart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H, V. A. Java Cultuur Jurgeus gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel. Mij. Resr. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Ohe U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Oeli Senembab Dell Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silan Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rail* Union Aaaconf Wabasb Conm. Maxvell >48/4 9515'16 i411/16 lC21/2 M/2 82V4 6412 ^s/4 126 1263/4 7^/4 24 >/2 .14 tl1,, 1 fci/, I36G, 1^1 13 ^4 94 1583/4 3351/g 112 K'/, 169 10 6.50 24 U9i/4 3651/ 341 317 15U/4 196 1023/g 125 318 'O 148 82 t6 416/ 16 941/2 993/4 8411/j 1021 78 62 150 126 123 139 77 5t9 60 1/61/ 1351/4 1333, l^/s 158 330 li2 11 161 160 23i/, 365 336 318 148 163/4 26 AUGUSTUS BERLIJN p. billioenj PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN i STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIAN1A BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0.61V, .3.271/, 12.871/, 0.38 11.591/s 68.70 41.80 3 .80 45.40 -581/2 11.65 LATERE KOERS .61,3/4 3.97 12 92 0.363/, 11.59 68.70 41.81 35.80 48.40 2-591/, 11.55 I ZUTPHEN, 26 Augs. Hedenmorgen heeft een brand gewoed in het perceel Barrehee- ze 36, bewoond door de familie Carssen. De bewoner Carssen kreeg zoodanige brandwon den, dat bij is overleden. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. BERLIJN, 26 Augs. Een vliegtuig van de Eurcp. Lloyd is ten gevolge van onweer op weg naar Berlijn nabij Wittenberg neer gestort. De piloot werd ernstig, een pas sagier licht gewond; het vliegtuig ver brandde. WASHINGTON, 25 Aug. Men meent te weten, dat de Britsche regeering alle be trokken mogendheden heelt voorgesteld alle Eindelijk!Eindelijk is men er toe kun. nen overgaan. 't Duurde lang voordat men kon besluiten er verandering in te brengen, maar het i.' er ten slotte van gekomen. En, gelukkig maar! Wanneer we zeggen, dat „het" lang duur de, dan bedoelen we iets, wat menigeen al lang een doorn in 't oog geweest zal zijn, iets waarover al dikwijls een hartig woordje is gesproken, namelijk de in den laatsten tijd welhaast berucht geworden bestrating van de Korte Kleverlaan te Bloemendaal, bij het eindpunt der E. N. E. T. Er zullen, dunkt ons, weinige onder onze lezers zijn, die niet bij ervaring hebben on dervonden, hoe treurig het daar vroeger ge steld was. En 't werd hoe langer hoe erger. Kuilen, soms van ettelijke centimeten diepte, een rails, ongeveer vijf centimeter boven den grond uitstekend, behoorden tot het gewone aspect van de Korte Klever laan. Degenen, die het ondervonden hebben, zullen het volmondig beamen. Dat zulk een toestand voor een behoorlijk verkeer allesbehalve aangenaam was, Iaat zich denken. Wie, hetzij per fiets, rijtuig of auto de „gevaarlijke zone" passeerde, was minder gelukkig. Daar moesten banden en veren hun re putatie van deugdelijkheid wel eens afleg gen en bezweken in de vuurproef. Maaroch, men kende de Korte Kle verlaan al niet anders meer, men was er met den slechten toestand als 't ware vergroeid. Doch aan alles komt een eind en dus ook hieraan. Sinds eenige weken is de Korte Klever- laan het tooneel geworden van een drukke bedrijvigheid. Met alle macht is men' aan het werk ge togen om de goede reputatie te herstellen. De rails werden opgebroken en verlegd, Een geheele reeks boomen werd gekapt en de rijweg opgebroken. Ondertusschen werd het verkeer langs de Busken Huetlaan geleid. Hoewel aanvankelijk,- naar men vertelde het in de bedoeling lag, een dubbel tram spoor te leggen, bepaalde men zich tenslotte toch maar tot het verleggen van het be staande. Maar de bestrating was en bleef toef. hoofdzaak. Dank zij de goede zorgen van teer en fijn- geklopten steen, tezamen met „de wals" zal de Korte Kleverlaan binnen enkele dagen een up to date bestrating krijgen. De rails liggen afzonderlijk op een soort miniatuur vluchtheuvel, met hier en daal z.g.n. overstapjes. Het verkeer blijft zoodoende tot den rij- weg beperkts wat vroeger wel eens te wen schen overliet,toen men geen onderscheid kende tusschen weg en trottoir. Binnen eenige dagen zal het entreé van Bloemendaal hersteld zijn. Binnen eenige dagen, want men is nog nief zoover en 't blijft nu nog behelpen, maai och,.... voor 't goede doel mag je gerust wel wat overhebben. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand OPGAVE VANi Medegedeeld door het Ned. Kon Meteoro logisch Instituut te Dé Bildt Naar waarnemingen in den morgen vat 26 Augustus. Hoogste Barometerstand 769.0 m.M. te Iledaix. Laagste Barometerstand 753.8 m.M. le Thorshavn. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Augustus. Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, wellicht enkele regenbuien, zelfde temperatuur. gezantschappen te Konstantinopel te ver vangen door legaties. De Britsche nota zal er op wijzen, dat de zetel der Turksche regee ring thans te Angora is gevestigd, terwijl de Turken geen verplaatsing naar Konstantino pel schijnen te wenschen. De Britsche regee ring meent daarom dat het handhaven der Ambassaden niet juist is. Het staatsdeparte- ment zal de leiders uit den Senaat raadple gen alvorens een beslissing te nemen. BERLIJN, 26 Augs. De vulling van den Zeppelin voor Amerika is geëindigd. De proefvlucht zal waarschijnlijk Woensdag plaats hebben, en zal waarschijnlijk tot Zweden worden uitgeleid. Heb het aitstekendste aan te bicden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN- P. ROCKEFELLER-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1