WIJ BERICHT. HALFWEG. ZWANENBURG. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. VELSEN. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of artder op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. VELSEROORD. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. ABBENES. BENNEBROEK. verzoeken U beleefd bij het koopen van uw artikel de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te noemen LEIDEN. NOORDWIJK Koningin Victoria van Engeland» AAN ONZE WEEK-ABONNE'S Wl] verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of neg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnement? geiden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij- kantoren:. A. Zuurbier, Bloemend.weg 74, Bloemendaal. P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28; Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. L. van Berkel, Kleine Houstraat 34, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11» Haarlem. J. Th. Elligens, Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. L. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer,' Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. Wedvluchten. Bij de gehouden wed vlucht der Postduivenvereniging ,,De Post- duif" was de uitslag (vanaf Woyon, Frank- rijk): le prijs J. P. Tienstra, aank. 1.15.40 uur; 2e pr. idem, id. 1.18.10 uur; 3e prijs Th v. d. Wulp, aank. 1.33.59 uur; 4e pr. F. de Leeuw, aank. 1.35.50 uur; 5e pr. Th. v. d. Wulp, aank. 1.42.04 uur; 6e pr. W. J. Cor- nelissen, aank. 1.44.32 uur. Kampioenschap 1924 gewonnen door Th. v. d.' Wulp met 100 punten, F, de Leeuw met 90 p.; W. J. Comelissen met 63 p. en P. Twigt met 59 punten. Bij de gehouden wedvlucht der Post duivenvereniging ,,De Blauwe Romein" was de uitslag (vanaf Woerden), afstand 34 K.M.: 1. P. Meijer, 2. P. Verhoog Lzn., 3. H. Kooiman, 4. C. van Oeveren Jzn., 5-6. P. Wilderom. Losgelaten 1 uur; le aankomende duif 1 uur 39 m., laatste 1 uur 44 min. De Melkprijs. Met ingang van 25 dezer hebben de melkslijters de melk met 2 cent verhoogd en alzoo gebracht op 16 cent. Voetbal. Ondanks het ongunstige weer Zondag één wedstijd gespeeld, n.l. in de afd. Oosterpark ID. S. V. I. (beslissings wedstrijd). Oosterpark won met 4—1. Als prijs verwierf zij den beker, terwijl D. S. V. een herinneringsmedaille ten deel viel. De overige wedstrijden werden uitgesteld. Vedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „De Lucht post" was de uitslag (vanaf Leerdam), afst. 59.2 K.M., deelname 110 duiven: 1-2-3-4 C. v. Nieuwborg; 5-6-9-11-12 J. Tjalma; 7-10-14-16 J. Wilderom; 8-13-18 G. Visbeen; 15 Chr. Westmaas; 17 K. Visser; 19 gebr. Meegdes; 20 J. Speijker. Losgelaten 10 uur. Aankomst le dufï 10 uur 48 min. 10 sec.; laatste 12 uur 16 m Dnderwijs. Naar men ons meldt, zullen op 2 September a.s" de lessen aan de Nij verheidsschool voor meisjes, te Hoofddorp en Nieuw-Vennep, worden nervat. Mej. de Groot, die wegens ongesteldheid een jaar lang ziekteverlof heeft genoten, zal hersteld alsdan haar werkzaamheden als directrice hervatten. In de plaats van mej. Smies, die n et eervol ontslag de school heeft verlaten, werd tot leerares benoemd mej. Otterloo, tot heden werkzaam in de Naai- en Knip- school te Haarlemmermeer bij Rijpwetering en voor uitbreiding van het onderwijs zal binnenkort nog 'n leerares worden benoemd. Burg. Stand van 2225 Aug. Geboren: Wouter Dingeman. z. van G, A. van Houwe- lingen en P. van Nicuwenhuizen. Geertje, d. van L. van der Oord en C. van der Kwast. Cornelia Maria, d. van C. Smit en C. P. Picters. Francina, d. van B. Kempe en A. M. Overduin. Geertje, d. van J. J. Markus en C. M. van Hal. Johanna Kla- sina, d. van P. Doeleman en J. Middelkoop. Willem Jan, z. van J. van Laar en W. H. Korenwinder. Marinus, z. van A. van Middelkoop en A. van de Roemer. Overleden: te Leiden: Christiaan Hendri- kus Schilder, 3 m., z. van B. A. M. Schilder en C. Goossens. Marijtje Hemmer, 74 j., wed. van H. Zweers. Noodlanding. Zaterdagmiddag moest in deze gemeente, op het erwtenland van den landbouwer M., grenzende aan het vliegveld Schiphol, wegens een defect aan een der motoren een noodlanding worden gemaakt met een groot Fransch vliegtuig (Farman- Goliath), waarin waren gezeten de bestuur der, een méchanicien en tien passagiers. Het onderstel van de machine kwam in een slootkant terecht, waardoor het vliegtuig grootendeels werd vernield. De bestuurder werd licht gewond. De andere inzittenden kwamen er wonder boven wonder onge deerd af. Een onderscheiding. Op de te Stomp- wijk gehouden harddraverij werd de eerste prijs 300.gewonnen door „Bretteur", eigenaar de heer N. G. Pennings, te Nieuw- Vennep. Concert. Bij goed weder zal het „Uiter- wegs Fanfarekorps" heden (Dinsdagavond) een concert geven in den tuin van het café van Diest, aan den Aalsmeerderdijk. Dit con cert zou reeds een paar weken geleden heb ben plaats gehad, doch werd toen uitgesteld wegens het slechte weer. Ongeval. Het 10-jarig zoontje van G. Hendriks aan den Spieringweg had het on- Iuk in een haakpen te grijpen.'waarbij deze zoover in zijn hand drong dat het noodig was, dokters hulp in te roepen. In de sloot. De 12-jarige C. V. kwam dezer dagen door verkeerd uit te wijken met zijn rijwiel in de wegsloot terecht aan den Spieringweg. De brievenbesteller Meijer, die juist pas seerde, mocht het genoegen smaken alhoe wel niet zonder moeite, den drenkeling op het droge te brengen. Onhoudbare toestand. De Spaarnwou- derweg, vroeger een der mooiste wegen in de Haarlemmermeer is zoetjes aan in zoo'n staat van verwording, dat hij bijna niet meer begaanbaar is. Door het vele' en zware ver keer heeft deze weg verbazend veel te lij den en vanaf den Sloterweg tot den Spie ringweg wordt er aan het onderhoud ook niets meer gedaan. Naar men zegt, moet de reden hiervan zijn, dat door dit gedeelte de Amsterdamsche waterleiding moet worden gelegd en dat deze ook voor het onderhoud moet zorgen voor den tijd van twee jaar. Maar met dit werk gaat het niet hard voor uit, dus als daar e wacht op is, zal het nog wel een geruimen tijd duren eer er verbetering komt. De weg ligt zoo hol, dat bij een bui regen alles ongeveer blank staat. En als men dan nog het twijfelach tige genoegen mag hebben, een voorbij ja gende auto te passeeren (ze rijden daar niet r.achtjes ook), dan is men geheel onder ge spat. Hoe lang zal die toestand nog zoo 'olijven? We zullen hopen dat er spoedig maatregelen genomen worden, want het kan zoo niet langer blijven. Bliksem ingeslagen. Tijdens het on weer, dat Zondagmorgen omstreeks zes uur woedde, sloeg de bliksem op de lichtleiding van de woning van M. Bogaard en J. van Dijken. Behalve wat splinters van het dak en defecte lampen, was er geen schade aan gericht. De bewoners waren natuurlijk zeer geschrokken. Een geluksvogel. Zoo mag zeker ge noemd worden de heer G. van H. van den Vijfhuizcrdijk. Met de vorige trekking van de „Tijdgeest" had hij het geluk op een twintigje de 20,000 te trekken en nu j.l. Donderdag op een dito lot de 25,000. Verkeersongevallen. Zondagmiddag heelt jp Wijkeroog een auto, bestuurd door den neer G., uit Rotterdam, een telefoonpaal omvergereden, staande op den hoek van den Wijkerstraatweg en de Burgemeester Weert- straat. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor, terwijl het verkeer geen vertraging ondervond. Daar de paal behoorde tot het net der N. Z. Holl. Tramweg-Mij., was de telefoon geleiding niet meer in gebruik, zoodat er geen stoornis ontstond. Werkloozen. Het aantal werkloozen is nu al weer stijgende. Er zijn bij de Arbeids bemiddeling 73 ingeschrevenen, waarvan 11 vaklieden (daarvan 6 timmerlieden) en 62 losse arbeiders. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Op het meest gevaarlijke punt, n.l. op den viersprong van Wille'orordstraat,Trompstraat en Kanaalweg, had gistermiddag een ern stige autobotsing plaats, die zonder ongeluk ken is afgeloopen, omdat in de aangereden autobus geen menschen waren gezeten. Een autobus van den dienst IJmuiden Beverwijk kwam met een kalme vaart van den Kanaalweg en was juist op genoemden viersprong,, toen uit de Trompstraat met flinke vaart een autobus van den heer H., te IJmuiden kwam, die tegen de andere bus botste en deze juist in t midden trof. De schok was zoo geweldig, dat de bus om kantelde en opzij kwam te liggen. De chauf feur kwam er goed af en kroop gauw uit den omgevallen wagen. De andere autobus was geheel bezet, maar slechts een enkele reiziger, de heer B., uit IJmuiden, liep en kele schrammen aan de hand op. Dadelijk waren er veel menschen bijeen en in kor ten tijd stonden op dit drukke punt zeven autobussen en meerdere voertuigen. De politie stelde een onderzoek in en nam de beide autobussen in' beslag. Deze werden, getrokken door een paard, naar 't gemeente terrein, alhier vervoerd. Vanwege de politie werd een deskundig onderzoek ingesteld, waarbij de remmen goed bleken te werken. De chauffeur van de aanrijdende bus had echter geen signalen gegeven; hij verklaarde, dat de signaalhoorn niet werkte. Daarom is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De autobus van den dienst op Beverwijk is zwaar beschadigd, vooral de brug en het chassis. Zooals wij al opmerkten, liep het ongeval goed af, omdat in deze bus geen menschen zaten. Ware dit wel het geval geweest, dan was het zeker erger afge loopen. Er staan nu sedert geruimen tijd waar schuwingsborden bij dezen hoek. Het is toch zeer te hopen, dat hieraan meer gedacht wordt. Jubileum van den heer J. J. Castien. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. Castien, wonende Baan, alhier, bij de Amsterdamsche Gemeente-Duinwaterleiding in dienst trad. Maandag werd hij vanwege het Amsterdamsche gemeentebestuur ge complimenteerd Na hiertoe uitgenoodigd te zijn, werd de jubilaris met zijn geheele ge zin in een der. lokalen opï feestelijke wijze ontvangen. Vele zijner oollega's waren hier bij tegenwoordig en hij werd toegesproken door den heer A. v. d. Plas, opzichter, na mens de directie der Duinwaterleiding. In een korte maar hartelijke toespraak deed spr. vooral uitkomen, dat de jubilaris ook in deze 25-jarige dienstvervulling veel lief en leed had gedeeld en hij prees hem als een ijverig en trouw beambte. Hierna werd hem namens het gemeentebestuur een ge tuigschrift voor trouwe plichtsvervulling en een gratificatie overhandigd. Dat de heer Castien 'zeer gezien is onder zijn collega's, moge blijken uit het feit, dat hem namens hen een gouden horloge werd aangeboden. Ontroerd dankte de jubilaris voor zooveel blijken van waardeering in korte bewoordin gen. Hierna bestond gelegenheid om hem en de zijnen nog persoonlijk te feliciteeren, waarvan zoowel door ambtenaren als be ambten een druk gebruik werd gemaakt. Moge het den heer Castien gegeven zijn, nog vele jaren tot aller tevredenheid te blijven arbeiden. Verkooping. Ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake, te Haarlem, had Maandag avond in hotel Van Ree, aan de Camplaan, alhier, de verkooping plaats van een heeren huis aan de Camplaan 38. Kooper werd A. Berends, te Haarlem, voor 9300. Bekröning. Op den nationalen muziek- wedstrijd te den Haag behaalde Aalsmeer s Harmonie, alhier in de 3e afdeeling Harmo nie den 2en prijs met 43 punten. Promotie. De heer J. F. Feye, korpo raal bij de Politietroepen, is benoemd tot Rijksveldwachter te Amsterdam. Gemeenteraad. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad, was ingekomen een adres van het EH- sabethsgasthuis, om, met het oog op de uit breiding van dit gesticht, de perceelen Nieu we Rijn 66 en 66a van de gemeente te mo gen koopen. Besloten werd, dat B. en W. hierover prae-advies zullen uitbrengen; eveneens over het voorstel van de heeren Groeneveld en Sijtsma en mevr. van Ital- lie-Van Embden om op de Breestraat, met het oog op het drukke verkeer, troittoirs aan te leggen. Van den heer Hugo van Poelgeest, direc teur van de steenfabriek Ouderzorg te Lei derdorp, was een protest ingekomen tegen de wijze, waarop de heer Van Stralen (s.-d j in de vorige raadszitting, toen hij beweerde, dat het burgerlijk armbestuur ondersteunde werkloozen preste tegen laag loon aan deze fabriek arbeid te verrichten, over het loon- stelsel daar heeft gesproken. Het adres werd na eenige bespreking voor kennisgeving aan genomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van den heer Sytsma en mevr. Van Italie- Van Embden, om B. en W. uit te noodigen, een onderzoek in te stellen, of de gemeen telijke reinigingsdienst, die een tekort van 370,000 over het afgeloopen jaar heeft opgeleverd, goedkooper kan werken. Na eenige bespreking zegden B. en W. nader onderzoek toe. Hierna kwamen in behandeling de reke ningen van verschillende gemeentebedrij ven en takken van dienst, die werden vast gesteld, met uitzondering van die van den keuringsdienst op waren, die werd aange houden. De gemeenterekening wees een batig saldo van 1.010.425. Over dit hooge batig saldo wordt breed voerig gesproken. Na eenige opmerkingen werd de rekening goedgekeurd. Aan de gemeente Alphen aan de Rijn werd vergunning verleend, met de gemeente Zwammerdam een overeenkomst aan te gaan betrefende de levering van electriciteit door Alphen in Zwammerdam. De commissie van beheer over de gestich ten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest werd gemachtigd over te gaan tot het maken van een nieuw keukengebouw c.a. op het terrein dier gestichten. De kosten hiervan wofden op 78.000 geraamd. Uitvoerig is hierna gesproken over het af wijzend prae-advies van B. en W. op eenige adressen inzake handhaving van de Zondags wet (winkelsluiting op Zondag, verkoop van ijsco's) en invoering van een z.g. vloekver- bod. De heer Zuidema (a.r.) hield een uitvoe rig betoog ten gunste van een vloekverbod en betoogde ten aanzien van de Zondagswet, dat aan de in de adressen geuite wenschen behoorde te worden tegemoet gekomen. Na ampele bespreking wordt het prae-ad vies van B. en W. met 26 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de anti-revolutinnairen. De motie Dubbeldeman, inzake het Bur gerlijk Armbestuur, werd verworpen met 19 tegen 10 stemmen. Bij de rondvraag herhaalde dc heer Van Eek (s.-d.) zijn in de vorige vergadering ge dane vragen aangaande de tramlijn der H.T. M. in Leiden en omtrent dc Havenbrug in verband met die tram. Wethouder Mulder zeide, dat, aangezien de tram voor interlo- caal verkeer bestemd is, B, en W. er niets tegen kunnen doen, als op de Haarlemmer straat dubbel spoor moet komen. Om het verkeer op de Havenbrug te ontlasten, zal er een loopbrug over den Maresingel komen Eenzaam. Onder gewone omstandig heden zal de toestand, aangeduid door bovenstaand opschrift, geen benijdens waardige zijn. In door ons bedoelde omstan digheden evenwel loopt het gelukkig niet zoo'n vaart, daar betrokkene slechts een levenloos ding is. Sinds geruimen tijd is onze gemeente in het gelukkige bezit van een prachtige muziektent, de stomme getuige van den smaak der ontwerpers. Een keurige ruime en mooie tent, die aan haar doel kan beantwoorden, n.l.: het aan de muzikanten verschaffen van een geschikte gelegenheid tot het geven van muziek in de open lucht. De geschikte gelegenheid is er en de muziek is er ook, maar die twee zoeken elkaar niet op. Men zou hier kunnen spreken van gele- genheids-muziek. Twee flinke corpsen is Noordwijk rijk en men hoort een of twee maal in een jaar muziek. Er is een spreek woord, dat zegt: „de gelegenheid maakt den dief", maar het blijkt, dat de gelegenheid nog geen muziek maakt. Zou er iets niet in den haak zijn? We stellen ons voor dat een lid van een muziekvereeniging speelt, omdat hij er lief hebberij in heeft en dus op de eerste plaats voor eigen plezier. De leden met elkaar trachten een zoo hoog mogelijk muzikaal peil te bereiken, dit mag men tenminste logisch veronderstellen en men zal ook trachten het bereikte muzikaal peil tot uiting te brengen. In dit geval zal dit kunnen gebeuren door het geven van muziekavonden of concerten, waarin de beoefenaar der muziek voldoe ning vindt in de door hem gepresteerde door oefening verkregen kunst en een ander laat genieten van zijn gaven. Dat men uitsluitend zou repeteeren en oefenen geheel en al voor zich zeiven, zon der het resultaat aan anderen mede te deelen, lijkt onaannemelijk. Dat zou gelijk staan met tooneelisten, die een stuk instu- deeren en het stuk eenmaal ingestudeerd hebbende, het nooit opvoeren, omdat men enkel maar repeteerde om te repeteeren. We wagen de veronderstelling te maken, dat de financieele toestand van de muziek- kassen minder gunstig, ja zelfs slecht is, zoo dat men de noodzakelijke onkosten niet kan dekken. Dit zou te betreuren zijn, en de muziekvereenigingen zouden moeten trach ten hier iets op te vinden. Makkelijker ge zegd dan gedaan zult ge antwoorden. Toch zou er iets aan te doen zijn. Maak u name lijk populair. Dit zult ge niet bereiken door eens per jaar een concert in de tent en eens per jaar een uitvoering voor donateurs in een zaal te geven, waar dan meestal door een verloting of iets dergelijks nog een extra aanval op de portemonnaie van de donateurs gedaan wordt, maar wel door voortdurend op een voor allen toegankelijke plaats zooals ons mooie Lindenplein te con certeeren. Onbekend maakt onbemind, zoo is het ook met u. Geef b.v. repetitie avonden in de tent en ge zult u populair maken, waardoor men ook meer voor de muziekvereenigingen over zal hebben. Maak u onmisbaar, de menschen houden van goede muziek! Wanneer ge getoond hebt werkelijk pittige uereenigingen te zijn die iets pres- teeren, klop dan eens aan bij den gemeente raad om subsidie. In zoo goed als alle plaat sen wordt voor muziek subsidie verleend, dus waarvoor ook hier niet. De rollen even wel niet omgekeerd en zeggen: eerst subsi die en dan muziek, neen win eerst de sym pathie van de burgerij, dan volgen subsidie en donateurs vanzelf. Laat de tent niet lan ger eenzaam, opdat de gemeenteraad geen reden vinde om de pronk en zwijgtent als opgebruikt meubel op een venduhuis te laten veilen. Aanbesteding. Vrijdag had de openbare aanbesteding plaats van de meubileering van raadszaal, burgemeester en commissiekamer Ingeschreven werd door de volgende fir ma's: 1. Kempkes en Co. te Waddinxveen 6280, 2, N.V. Gogarn's Meubileering Mij. te Rotterdam 5595, 3 A. R. B. Maas te Rotterdam 6975; 4. Heynes en Zn. te Nij megen 5595 exclusief linoleum; 5. Firma Besseling Hoogcarspel 3900 6. N.V. „Vooruit" 's-Hage 8000; 7 Jansen en Zn. Amsterdam 5800; 8. W. A. van Rijn te Zoeterwoude 5859; 9. Firma Looyens te Breda 5910 inclusief linoleum; 10. N. V. Geldersche Meubelfabriek te Arnhem 6960; 11. F. H. Baalbergen te Noordwijk 9225; 12. Dusink en Zn. te Amsterdam 5850. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Het slechte weer. Het weer is de laat ste weken wel geschikt om de hotel- en pensionhouders in onze gemeente, wier za ken propvol met gasten zijn, een onprettige stemming te bezorgen. Naar wij vernemen, heeft het slechte weer echter nog geen ern stig verloop van. gasten ten gevolge gehad. Schieten. De afd. Noordwijk van den Vrijwilligen Landstorm zal meedoen aan de Nationale Schietwedstrijden te Leiden. Deze worden gehouden in de Graanbeurs te Lei den, waar men thans een 8-tal uitstekend ingerichte schietbanen kan vinden. De wed strijden zijn uitgeschreven door de Leidsche Schietvereeniging „Willem Teil", die haar 25-jarig jubileum viert. De wedstrijden wor den gehouden van 25 Aug, tot 13 Sept. a.s. De afdeeling Noordwijk zal in drie klas sen schieten. Ten 1ste als Landstormafd.; 2fe als schiet- club buiten de vrijw. Landstorm en ten 3e in de afd. voor particulieren. Voetbal. Zondagmiddag ging S. J. C. I naar Voorhout om te kampen om den Leid- schen Courant-beker, Het was geen partij voor S. J. C. en zij wonnen dan ook met 101. BODEGRAVEN, 26 Augustus 1924. Kaas. Aangevoerd 322 p., 14081 st. Eerste kwali teit 7477, tweede kwaliteit 6570; zwaardere Rijksmerk 80; met Rijksmerk 6572. Handel matig. Prof. G. W. Kernkamp heeft eenigen tijd geleden te Rotterdam een lezing gehou den over Victoria, Koningin van Groot- Brittanje en Ierland. We ontleenen er het volgende aan Koningin Victoria was de dochter van den hertog van Kent en een prinses van Saksen-Coburg, zuster van koning Leopold I van België. Bij haar ge boorte in 1819 deed niets vermoeden, dat zij eenmaal de Britsche kroon zou dragen.. In 1837 stierf Clarence, die als George IV geregeerd had en Victoria werd zijn opvolg ster. Prinses Victoria was zeer eenvoudig opgevoed, haar moeder moest leven van een jaargeld, haar door haar broeder, Leopold I, toegestaan. Een Duitsche gouvernante voed de de in 1830 reeds erkende troonopvolgster op zij leerde niet meer dan een meisje uit die dagen leerde. Vrij afgezonderd, alleen in de omgeving van vrouwen, groeide Victoria op. Tot ze koningin werd had ze niet eens een eigen zitkamer en deelde ze de slaapkamer met haar moeder. De verstandhouding tot haar moeder was niet van de beste. Deze, de her togin van Kent, hield zich aan.de partij der Whigs, de liberalen en in die begrippen werd de prinses groot. In 1837 op een vroegen morgen brachten de hoogwaardigheidsbekleeders der Engel- sche regeering de jonge prinses een bezoek orrl haar aan te kondigen, dat zij koningin was geworden. Denzelfden dag nog hield ze haar eersten kabinetsraad. Haar gratie en waardigheid maakten grooten indruk op haar ministers. Na dien ministerraad wilde ze een uur alleen blijven om tot bezinning te komen. Haar eer ste regeeringsdaad daar na was haar bevel om haar bed naar een eigen slaapkamer te brengen en de slaapkamer van haar moeder naar een verwijderd deel van het paleis over te brengen. De eerste jaren harer regeering heeft ko ningin Victoria genoten van haar vrijheid en macht. Het hoofd van haar eerste ministerie was lord Melbourne, een geestig cynicus, die het de jonge koningin zoo gemakkelijk mogelijk maakte zich in te leven in haar nieuwe taak Melbourne leidde haar in haar regeer n ta k over dag. De avonden werden gewoonlij k heel genoeglijk en eenvou dig gesleten. Victoria genoot, zooals gezegd, van haar vrij heid om zich te vermaken, bal en dans waren haar groote genoegens. Voor Melbourne had Ze groote vereering in 1839 viel het Whig- ministerie, het werd opgevolgd door een to- rieskabinet onder Sir Robert Peel. Van de tories had ze een vreemd begrip door toe vallige omstandigheden. En omgekeerd was zij niet populair onder de hooge Engelsche aristocratie. Het was in Engeland gewoonte, dat bij den val van een ministerie, ook de Koningin an dere hofdames kreeg. Toen Peel dit ook in 1839 wilde, weigerde Victoria zich daaraan te onderwerpen. Ze wist toen Melbourne te bewegen op zijn ontslagaanvrage terug te ko men. Dit was een inconstutioneele daad in liet Engeland dier dagen. Ook Leopold I, haar oom, was met Victoria van haar jeugd af in vertrouwelijke briefwisseling geweest en heeft haar steeds met goeden raad bijge staan. Misschien in de hoop Engeland's bui- tenlandsche politiek te kunnen beheerschen. In 1839 in 't bijzonder heeft hij dat in de kwestie tusschen België en Nederland ge tracht, maar Victoria heeft met allen eerbied dien ze hem toedroeg, hem aan 't verstand gebracht, dat dit buiten hem om ging. Waar schijnlijk was hier Melbourne's invloed te bespeuren, maar anderzijds werkte hier toch ook haar hoofdbegrip van de koninklijke waardigheid. Leopold heeft wel invloed op de keus van Victoria's echtgenoot geoefend. De Engelsphe koning George IV had, waar schijnlijk om Leopold's plannen te dwarsboo- men, reeds vroeger de prinsen van Oranje tot een bezoek aan het Engelsche hof genoo- digd, maar daarna werden de prinsen Ernst en Albert van Saksen-Coburgh geïnviteerd. Vooral met den laatste was de omgang zeer vertrouwelijk geweest. Victoria had, zooals ze had verkondigd in de eerste jaren harer regeering geen huwelijksplannen doch in 1839 kwam Albert op Windsor als gast en reeds enkele dagen later was ze zijn verloofde. Albert was een knappe verschijning, die een voeding had gehad, gründlich en tüchtig, die met mannen van kunst en wetenschap had omgegaan. Het ministerie verzette zich niet) tegen het huwelijk, dat dan ook in Januari 1840 werd voltrokken. Victoria's eisch was, dat Albert in geen enkel opzicht deel aan de regeering zou krijgen. Aanvankelijk had de prinsgemaal geen politieke aspiraties, in de staatkunde en aan 't hof was hij zonder in vloed. Enkele kleine conflicten bleven tus schen de jonge echtelieden niet uit. Victoria was niet gesteld qp den omgang met geleer den en kunstenaars, uit vrees haar minder heid te moeten toonen. Te oprecht was ze om den schijn van geleerdheid aan te nemen. 'Haar wil kwam een paar maal in botsing met dien van Albert. Men kent de anecdote, van de Queen of Engeland, die aan haar man's ka merdeur klopte en niet werd binnengelaten, voor ze nederig gezegd had, dat Albert's vrouw aan de deur was. In korten tijd gelukte het Albert echter een eerste plaats in te nemen en 't hof en in de regeering. Al spoedig heeft hij de positie ingenomen, die anders een koning zou zijn toegewezen. Dat dankte hij allereerst aan de vereering, die Victoria hem toedroeg. Na Melbourne's aftreden, wist Albert onder het ministerie Peel, Melbourne's plaats in te ne men. Eerst reorganiseerde Albert de hofhou ding, toen werd hij Victoria's particuliere se-' cretaris en permanente minister. Twee bu reaux stonden in haar werkkamer altijd, hoe vroeg ze opstond, vond ze al stapels pa pieren, die Albert reeds voor haar had door gewerkt. Hij woonde alle audiënties der mi nisters bij en legde zich op de politiek toe, ook op raad van den Du,tschen medicusi dokter Stockman, door Leopold van België aan het Engelsche hof geplaatst. Stockman was een stille in den lande, die echter grooten invloed op de wereldpolitiek heeft gehad. Stockman bleef twintig jaren in Albert's omgeving, hij spoorde hem aan invloed op Victoria als vrouw en koningin te krijgen en zich in alle regeeringszaken in te werken. Victoria, anders zoo jaloersch op haar macht, liet dit toe. Uit haar huwe lijk werden niet minder dan negen kinderen geboren, de oudste, Victoria, was de latere Duitsche keizerin, de oudste zoon, de latere koning Edward. Met dezelfde grondigheid, die hij in alles betrachtte, regelde Albert ook de opvoeding zijner kinderen. Aan Edward was het systeem niet besteed, Victoria, de oudste dochter was veel meer een kind van haar vader. Nog één overwinning moest Albert behalen, voor hij in werkelijkheid zich als koning kon beschouwen, dat was de over winning op Palmerston. Deze was in alles Albert's contrast. Albert was nooit een echte Eijgelschman geworden, voor de Engelsche aristocratie bleef hij een vreemdeling. Pal merston was Engelschman van top tot teen, vooral in zijn afkeer van systeem en organi satie hij vertrouwde op zijn ingevingen, op zijn genie hij was geen man als Albert om vijftig folio over de Oostersche kwestie ten tijde van den Krimoorlog op te stellen. Pal merston had de gewoonte aangenomen zelfs van de gewichtigste dingen de koningin geen kennis te geven in 1847 dreigde het tot een breuk met Frankrijk te komen, zonder dat Victoria er van wist, in 1848 was Palmer ston radicaal getint. Hij zond a^fi Napoleon III zijn gelukwenschen met den welgelukten coup d'état, zonder er de koningin in te ken nen. Toen heeft Victoria op raad van Albert ingegrepen en Palmerston ontslagen. Daarna leidde Albert de buitenlandsche politiek van Engeland. Dat was zijn glorietijd. Op 1 Mei van dat jaar opende hij de eerste groote inter nationale tentoorstelling, door hiar zelf voorbereid. En verheugd juicht Victoria in haar dagboek over zijn gróotsche conceptie. Uitbundig in haar stijl was ze, evengoed als in'haar liefde. Tot 1861 bleef Albert's macht duren. Alleen in den Krimoorlog kreeg zijn macht een knak. In Engeland dacht men hem Russisch gezind, er liepen tijden lang de gekste en wildste geruchtenzelfs werd beweerd, dat de prins-gemaal was gevangen genomen en in den Tower opgesloten. Wel was Albert in den beginne niet zeer anti- Russisch, maar dat wijzigde zich. In 1861 stierf Albert, heel onverwacht. Victoria was diep getroffen, zelfs geloofde men eenigen tijd, dat ze krankzinnig zou worden. Zijn nage dachtenis bleef grooten invloed op haar uit oefenen. Ze ging zoo gebukt onder den slag, dat toen zes maanden na zijn dood het tory- ministerie dreigde te vallen, zij aan den leider der oppositie, lord Derby, schreef, dat als zij nu voor de groote moeilijkheid van een wisseling van ministers zou worden geplaatst, zij of haar verstand of haar leven zou ver liezen een brief, die een unicum vormt in de Engelsche historie. Na 1861 liet Victoria Albert's vertrekken in wezen als tijdens zijn leven. Zijn nachtgoed werd op zijn bed gelegd het meubilair mocht niet gewijzigd worden. Door de stichting van de Albert memorial hall, door het uitgeven van een bloemlezing uit zijn redevoeringen, door een levensbeschrijving heeft ze hem geëerd, maar vooral door in zijn geest voort te regeeren. Steeds bleef ze uiterlijk en inner lijk rouw om haar echtgenoot dragen. Ze onthield zich van alle uiterlijk vertoon, opende zelfs het parlement niet meer. Er werd aanmerking daarop gemaakt, ook in de Times. Over 't algemeen begon men in dien tijd zeer vrijmoedig over vorsten te schrijven de Times verklaarde b.v; openlijk, dat de koningin bezig was haar populariteit te verliezen. Victoria heeft daarop weer iets onge hoords zelf geantwoord. Zij gaf te kennen, dat nu ze zoo gebukt ging onder het gewicht der regeeringstaak en leed onder haar ver driet, dat het haar onmogelijk was zich te kwijten van wat van haar werd geëischt. Doch zij hoopte dat het Engelsche volk haar smart zou begrijpen en geduld met haar zou hebben. Nog jarenlang duurde het voor ze zich uit die afzondering weer in het openbare leven ging bewegen. Vooral op raad van Disraeli is dit geschied. Nu treedt Victoria in de tweede helft van haar leven, waarin ze te doen kreeg met de twee groote Engelsche staatslieden Disraeli en Gladstone, die twin tig jaar lang afwisselend elkaar als premier opvolgden. Toen Disraeli zich eens uitliet over Albert, zei hij, onder haar was Engeland op weg naar de zegeningen der absolute monarchie. Na Albert's dood ging de Engelsche regee ring een andere richting uit, voornamelijk door dé aanwezigheid van .groote staatslieden als Palmerston, Beaconsfield, Gladstone, Sa- lesbury. Grooter vertrouwen dan aan Beaconsfield heeft Victoria nooit aan eenig staatsman ge schonken. Beaconsfield had een merkwaar dige loopbaan achter den rug, hij was een bekwaam en handig man, die Victoria geheel voor zich wist te winnen. Allereerst door den eerbied, die hij steeds voor Albert's nagedach tenis toonde, en die hij uitte door allerlei loftuitingen. Beaconsfield is tegenover Victo ria in zekeren zin een acteur. Hij trachtte in de verhouding van koningin tot eersten minister een zeer persoonlijken toon te bren gen. Gladstone, zoo zeide zij zelf, beschouw de haar als een instelling, hij sprak tot haar, als tot een openbare vergadering. Hij onder stelde in haar dezelfde groote kennis en toe wijding als hij zelf bezat. Zij voelde zich niet op haar gemak in zijn bijzijn er bleef altijd een afstand, zij bleef hoog en ongenaakbaar. Bovendien was Victoria uit haar aard con servatief, terwijl onder Gladstone de eene ingrijpende hervorming op de andere volgde. Zij had niet de kracht daartegen in te gaan, al voelde zij dat Albert, als hij nog geleefd had, er zich tegen zou hebben verzet. Glad stone begon den kabinetsraad steeds met Victoria's missives plechtig voor te lezen met al zijn onvolkomenheden en dan ging men over tot de agenda, zonder dat verder over de missive nog werd gesproken. Disraeli doorgrondde de koningin volko men. Hij kende de leemten in haar kennis, begreep haar voorliefde voor het romantische, dat haar bijvoorbeeld in Albert en Napoleon III had aangetrokken, ook in een Victor Emmanuel, en in het, zoo men wil, charlatanis me van Disraeli. Hij strooide bloemen over het dorre pad der regeeringszaken. Hij vleide haar op uitbundige wijze. Men moest zijn ofredenen hporen 'over haar „dagboek van een koningin" van wij schrijvers, wij ac teurs, sprak hij dan. Bij Gladstone voelde ze zich gedrukt door het gewicht der regeeringszaken, bij Bea consfield was alles licht, was het alsof de dingen zoo moeilijk niet waren. Beaconsfield was acteur, soms ook toeschouwer van zich zelf, en daarom getuigde hij dan in zijn brieven aan zijn vertrouwden vriend. Soms vereenzelvigde hij zich geheel met zijn rol vertelde hij haar bijvoorbeeld niet, dat zij het constitutioneel recht had een eerste mi nister te ontslaan, zelfs als deze» nog op een groote meerderheid in het parlement steun de. Men beweerde zelfs dat de tevredenheid in de dagen van Beaconsfield zich in het uiterlijk der koningin weerspiegelde. Het verdriet, ook over den prins van Wales, had zich in haar trekken reeds vastgelegd. Eduard had nooit deel in de regeering ge kregen, eerst in de laatste tien jaren kreeg hij confidentieel inlichtingen over de voor naamste regeeringszaken en zijn tijd be steedde hij dan ook op een haar niet wel gevallige manier. In Beaconsfield's dagen vertoonde zich .het zelfgenoegen, in haar portretten nu nog te zien, blijkende ook het aanhemen van c'eti titel van keizerin van Indië. Het idee daaartoe was van Beaconsfield uitgegaan en hoewel hij er zelf later tegen op zag het te verwezen lijken, spoorde Victoria hem telkens tot de kroning aan. Zelfs dwong zij hem tegen zijn zin het voorstel in het Lagerhuis aanhangig te maken. Op proclamaten day te Delhi werd Disraeli zelf earl of Beaconsfield. In 1877, een jaar daarna, begon de Rus- sisch-Turksche oorlog. Beaconsfield was toen in een moeilijke positie, hij wilde tus schen de oorlogvoerende partijen doorzeilen, in zijn eigen ministerie had hij oppositie, Gladstone was toen juist bezig met zijn agi tatie tegen Turkije en het meest had hij moeite met koningin Victoria, die zoo bui tengewoon anti-Russisch gezind was, dat ze tot oorlog dreef en daarbij zelfs dreigde met abdicatie. Ze drukte in brief en telegram haar bezorgdheid uit^pver de mogelijkheid dat Engeland zijn prestige zou verliezen. De oórlog bleef nog vermeden, en door zijn diplomatie heeft Beaconsfield op het congres van Berlijn zijn triumf tegenover de Russi sche overwinningen in Turkije behaald. Dit was ongeveer het einde van Beaconfield's loopbaan. In 1881 stierf hij. Nu begint de periode, waarin Victoria zich meer en meer aan de leiding der regeeringszaken onttrekt en ze meer en meer populair wordt. Ze werd als 't ware 't symbool van Engeland's groot heid en macht. Strubbelingen met haar mi nisters kwamen niet meer voor, ze wijdde zich aan de belangen van haar steeds aan groeiende familie, waarin zij zich als het hoofd beschouwde. Toen in 1888, tijdens de regeering van keizer Friedrich, sprake was van het huwelijk van haar kleindochter Victoria met Alexander van Battenburg, heeft ze zich daar persoonlijk voor geweerd. Bis marck was tegen dat huwelijk, omdat de Russen tegen den Battenburger waren. De Duitsche keizerin riep de hulp harer moe-, der in om het huwelijk door te zetten; Ze heeft toen gemerkt, wat het was Bismarck's tegenkanting te overwinnen. Victoria heeft toegegeven aan Bismarck's wensch en haar dochter beduid/ dat er van het huwelijk niets kon komen. Dat was een van haar laatste daden van groote buitenlandsche politiek. Overigens wijdde ze zich aan haar familie, haar reizen. Heel Engeland kende de oude statige, grijze dame, steeds vergezeld door den Schotschen dienaar nog uit Albert's tijd stammende, of door een harer groote Indische lijfwachten. Vooral de Engelsche middelklasse bracht op haar over den eerbied voor arbeidzaamheid, voor haar streven om Engeland tot zijn hooge positie te brengen en voor haar groote oprechtheid. Een gelukkige ouderdom besloot haar le ven, slechts op het laatsf trok er nog een schaduw over van den Boerenoorlog ze heeft nog de black week van Colenso, Storm- berg en Magersfontein beleefd en daar st^rk onder geleden. In het voorjaar van 1900 bracht ze een bezoek aan Ierland, om het haar dank te betuigen voor het feit, dat zoove le Iersche vrijwilligers in het leger in Zuid- Afrika hadden dienst genomen. Ondanks de vrees van haar ministers was die reis een triomftocht geworden. Ze heeft nog be leefd dat in 1901 Roberts haar op Windsor de verzekering kwam geven, dat de Boeren vol ledig zouden onderworpen worden. Een week later stierf ze op bijna 82-jarigen leeftijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2