Brieven uit Rome. Zes personen gedood. Ontzettende Autobus-ramp. R. K. Kraamverzorging te Haarlem. Woensdag 27 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15824 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Agenda 28 Augustus Personalia. Kruisverbond. Voor de Stille Armen. Programma Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Oprichting der Spaarnwouderstraat- vereeniging. Portret mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Orgelconcert in de Groote Kerk. W aarschuwingsborden. Gemeentezaken. Afscheid van den heer Buijs. Patrimonium. Kantongerecht. De feesten op Koninginne dag. Het snelle rijden. Aanrijding. Te water. Aangehouden. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Zedenmisdrijf. Faillissementen. Woningbouw De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 40. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. NA TIEN JAREN. Op 20 Augustus 1.1. was het tien jaar ge- eden dat Z. H. Paus Pius X, voor zijne verheffing op den Stoel van Petrus, Jozet Sarto, het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde. 's Nachts om één uur, de Paus had den vorigen dag in tegenwoordigheid van eenige Kardinalen, waaronder onze Nederlandsche Kardinaal Van Rossum, de Heilige Sacra menten der Stervenden ontvangen, waren om zijn sterfbed vergaderd, zijn beminde Staatssecretaris Kardinaal Merry del Val, de substituut der staatssecretarie, Mgr. Canali, Monseigneur, thans Kardinaal, Ranuzzi de'Bianchi, Maggiordoom van Z.H. de Pauselijke Sacrista Mgr. Zampini, Prof. Marchiafava. Om twintig minuten na één gaf de Paus, zijn oogen ten hemel verhef fend, den geest. Verschillende Kardinalen telefonisch ge waarschuwd kwamen onmiddellijk naar het Vaticaan en de ontzielde Paus lag daar, de handen gevouwen, het witte mutsje op het hoofd, in het bed waarin hij gestorven was. Om zeven uur 's morgens kwamen de Penitenciers van Sint Pieter om hun dienst bij den afgestorvenen Paus het lijk be waken en daar onafgebroken het dooden- officie bidden te beginnen, totdat het lijk naar de Basiliek van Sint Pieter zou worden overgebracht. Tegen acht uur kwam de Kardinaal Camerlengs, Z.Em. della Volpe, officieel het overlijden constateeren en werd de doodsakte opgemaakt. In den namiddag werd het stoffelijk overschot naar de troonzaal van het Vaticaan gebracht, en, gekleed in de Pauselijke gewaden, ten toongesteld op een praalbed daar waar gewoonlijk de Pauselijke troon staat. Geheel den nacht brachten de penitenciers van Sint Pieter daar biddend door, terwijl de edelwachten aan de vier hoeken van het praalbed on beweeglijk stonden, de eerewacht van den ontzielden Opperpriester! Tn den morgen van 21 Augustus werd het lijk overgebracht naar Sint Pieter, waar bij een groot aantal Kardinalen, waardig- heidsbekleeders van het Vaticaan en der Curie tegenwoordig waren. De stoet daalde de koninklijke trap af en kwam zoo onder het portiek van Sint Pieter, waar het Vati- caansch Kapittel het stoffelijk overschot in onvangst nam. Volgens gewoonte werd het lijk van den ontzielden Paus op een praal bed gelegd in de H. Sacramentskapel, waar van het hek was gesloten. Duizenden en duizenden kwamen een laatsten groet bren gen aan den Paus en stortten een gebed voor zijn zielerust, terwijl de edelwachten met getrokken degen onbeweeglijk in de hou ding stonden aan de vier hoeken van het praalbed. In den avond van 22 Augustus werd het stoffelijk overschot in een drie dubbele kist gelegd. Deze plechtigheid had plaats in de kapel van het koor van Sint Pieter in tegenwoordigheid van notarissen van den H. Stoel, verschillende Kardinalen en het Kapittel van Sint Pieter. Alsdan werd de kist nabij de Confessio en het graf van den H. Petrus, naar beneden gelaten en bijge zet in de crypte van de Basiliek. Onmiddel lijk werd om de kist met steenen en cement een graf gemetseld. Eenigen tijd later werd dit al zeer een voudige graf bekleed met Carrarisch mar mer. Wie nu in de crypte van de groote Basiliek afdaalt, ziet dat graf voortdu rend omgeven door tal van kaarsen en be dekt met bloemen, terwijl een nooit on derbroken bedevaart van geloovigen daar komt bidden als bij een graf van een heilige. Trouwens Pius X heeft geheele wereld door, de „fama sanclitatis, de faam van heiligheid. Het Pontifikaat van Pius X was een kort maar een groot Pontifikaat. Toen op 5 Augustus 1903 Kardinaal Macchi van af het balcon van Sint Pieter aan de wereld konde deed dat de verweesde Kerk een nieuwen Herder had ontvangen in den persoon van Kardinaal Sarto van Venetië, ging een kreet van blijdschap door de Stad en door de wereld. Velen kenden reeds den nieuwen Paus, zijn eenvoud en zijne godsvrucht, zijn apostolisch en ijver, zijn echt vaderlijk hart voor allen wat lijdende was en troost be hoefte. Spoedig werd bekend dat de nieuwe Paus als leuze van zijn Pontifikaat had ge kozen de woorden: „Omnia instaurare in Christo", alles herstellen in Christus, en kwamen de eerste dokumenten die 's Pausen inzichten en voornemens wedergaven om allen en alles te leiden naar het voorgeno men doel. Het innerlijk leven van de Heilige Kerk uitbreiden, overal het woord en de wet van Christus doen regeeren, werken voor een godsdienstig, zedelijk en maatschappe lijk herleven, dat was het programma van het Pontifikaat van Pius X. De strijd tegen de modernistische dwaalleeren, de hervor ming der godsdienstige studiën, de weten schappelijke verheffing der geestelijkheid, de groote godsvrucht voor de H. Eucharistie, de veelvuldige en dagelijksche H. Communie ook voor de kinderen die tot dusver zoo lang hadden moeten wachten alvorens aan de fl. Tafel le mogen aanzitten, de verdedi ging der rechten van God en der H. Kerk, dit waren allen maatregelen welke voort vloeiden uit de leuze van alles te herstellen en te hernieuwen in Christus. Het uitbreken van den oorlog, welken hij trachtte te vermijden met alle middelen die hem ten dienste stonden, was voor hem een zoo groot leed, dat zijne reeds geschokte gezondheid geen weerstand meer bood. Hij zag in de eerste dagen van den blocdigen krijg zijn zonen, onderdanen van verschil lende rijken, de wapens tegen elkander op nemen en bevond zich onmachtig den broe derstrijd te bezweren. Hoe dikwijls liepen hem de tranen uit de oogen als hij hoorde van de bloedige veldslagen en hij voorzag dat de blinde oorlogshaat en de wreede oor logsfakkel geheel Europa, geheel de wereld zouden aantasten. De leerlingen van het Germanicum, het Duitsch-Hongaarsch college door den H. Ignatius van Loyala te Rome gesticht, waren opgeroepen om naar hun vaderland terug te keeren en de boeken voor de wapenen te verruilen. Alvorens te vertrekken verzoch ten ze door den Paus ontvangen te worden en zijn zegen te verkrijgen. Pius X zegende de jonge geestelijken en sprak hen eenige minzame woorden toe, maar toen ze ver trokken waren, barstte hij in tranen uit. Gisteren zei hij, kwamen de Fransche semi naristen van Rome mijn zegen vragen, heden de Duitschers, en mijn hart breekt als ik denk dat binnen weinige dagen die jongens tegenover elkander staan op het front om elkander te dooden. Dit alles was te veel voor hem. Zijn hart brak letterlijk bij het groote leed dat over Europa gekomen was, en toen op 20 Augus tus de tijding kwam: de Paus is dood. was er te Rome maar één stem die zeide: de oorlog heeft hem gedood, hij is van verdriet gestorven! Niet alleen te Rome, maar geheel de wereld door zei men niet anders! Pius X is een der eerste en der beste slachtoffers van den oorlog geweest! Vanaf dien clag begon de roem der heilig heid waarmede geheel de wereld heeft in gestemd, en dagelijks zien wij hier zijn ver heerlijkt graf het doel worden van de be langstelling en der gebeden van zoovelen die zelfs van heinde en verre komen om op het graf van den heiligen Paus te bidden. Uit den hoogen hemel, uit het paradijs van vrede en pais, schouwt hij nu neder op ons geteisterd werelddeel! CIVIS ROMANUS. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Nut en Gezellig Verkeer 8 uur. R. K. Middenstandsgebouw Ledenverga dering Zangvereeniging „Proza en Poëzie" 8 uur Vereeniging „Koninginnedag" 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond afd. I Godsdienstonderricht met licht beelden half 89 uur. Groote Kerk Orgelbespeling half 8— half 9 uur. St. Vincentiusgebouw Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. St. Franciscushuis Zoetestraat Bijeen komst werkende leden 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A. v. Eek Dagelijks van 106 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Janssfraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur, Donderdags van 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. Voor het examen bpekhouden M. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer A. Wes- selink, alhier. Een nieuw liefdewerk van de 3e Orde van St. Franciscus. (Afdeeling Sint Antonius, N. Groenmarkt). Op elk terrein werkt hier in onze goede stad de christelijke liefdadigheid. Toch missen wij hier nog een zeer nuttig, om niet te zeggen noodzakelijk liefdewerk en dit is het liefdewerk „Kraamverzorging." Reeds jaren werken hier met veel succes eenige neutrale vereenigingen, doch van katholieke zijde bestaat er op dit gebied niets. Dit liefdewerk oprichten zal nu de 3e Orde ter hand nemen. De bedoeling van dit liefdewerk is: le. verpleging van moeder en kind; ten 2e het in bruikleen afstaan van verschillende voor werpen, die in dien tijd noodig zijn, ten 3e indien noodig het verschaffen van luiermandsbenoodigdheden. Dat de kraamvrouwenverpleging in vele gezinnen nogal te wenschen overlaat, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Op welke manier nu zal het liefdewerk zijn taak aanvangen? Er zullen voorloopig één of twee, later meerdere gediplomeerde kraamverzorgsters worden aangesteld, die ten volle voor hun taak bevoegd zijn, en door de vereeniging bezoldigd worden. Deze kraamverzorgsters zullen 2 X per dag de kraamvrouw bezoeken en hun krachten besteden aa„ de verzorging van moeder en kind. Op deze wijze wordt tegenwoordig veel gewerkt, daar velen niet in staat zijn een kraamverzorgster aan te nemen, die den ge- heelen dag haar diensten beschikbaar steit. Alvorens tot het oprichten van dit liefde werk over te gaan, hebben eenige bestuurs leden eens een kijkje genomen bij het liefde werk R.-K. Kraamverzorging te Rotterdam. Wat daar gehoord en gezien werd, zal onze vereeniging van heel veel nut zijn. Op ongeveer dezelfde manier zullen wij hier het liefdewerk oprichten. In Rotterdam is dit werk ook opgericht door de 3e Orde en met succes, want wat daar in ongeveer 7 jaren bereikt is, grenst aan 't ongeloof lijke. Als wij hel jaarverslag over 1923 nazien, dan lezen wij daarin, dat in dat jaar 597 kraamvrouwen door de vereeniging geholpen zijn. In Rotterdam is men al zoo ver, dat de vereeniging zelf kraamverzorgsters opleidt in hear eigen gebouw aan den Goudsche Singel. Alles op het gebied van kraamverzorging kan men daar vinden, benevens een grooten voorraad magazijngoederen. Een staf van dames werkt daar in hun vrijen tijd aan het maken en herstellen van babykleertjes, terwijl anderen hun vrijen tijd nuttig maken met verpleging, huisbezoek, administratie, enz. En als men dan hoort hoe bescheiden daar is begonnen, dan kan men niets anders zeggen, dan dat O. L. Heer het liefdewerk daar bijzonder gezegend heeft. Voorloopig zullen wij hier eenvoudig be ginnen, en de toekomst zal leeren of wij na eenige jaren Rotterdam kunnen evenaren. Wij verzoeken vooral dit liefdewerk niet te verwarren met het reeds bestaande en zoo zegenrijk werk der Eerw. Zusters van de Julianastichting. Immers deze zusters nemen tevens de huis houding waar, terwijl onze kraamverzorgsters alleen moeder en kind helpen en dan weer vertrekken. Over 't algemeen zullen onze kraamver zorgsters dus daar komen, waar men geen verpleging, doch wel hulp in de huishouding heeft. Men kan het liefdewerk steunen door jaarlijksche bijdragen of door giften. Ook worden gaarne babykleertjes, wiegen enz. in ontvangst genomen. De gezinnen, die de ooievaar niet meer kunnen verwachten, weten nu een goed adres waar ze hunne niet meer benoodigde kin derartikelen kunnen bezorgen. Onze vereeniging zal er voor zorg dragen, dat een en ander goed besteed wordt. Het is niet de bedoeling om uitsluitend behoeftige gezinnen te helpen. Ook die ge zinnen, waarvoor een particuliere verpleeg ster te duur uitkomt, of die voldoende hulp in de huishouding hebben, kunnen tegen be taling naar draagkracht van de hulp onzer kraamverzorgsters gebruik maken. Men is dan zeker van hulp van goede, gediplomeerde krachten Met Gods hulp en onder de voorspraak van onzen H. Vader Franciscus, gaat dit liefdewerk in Haarlem beginnen; dat het zal slagen en bloeien, daaraan twijfelen wij geenszins. Eigenaardig is het, wat de Zeereerw. pa ter Roorda, directeur van het liefdewerk in Rotterdam, zeide; „Begin nu maar, dan komt 't geld vanzelf, want voor een kraamvrouw heeft iedereen wat over." Dat heeft men in Rotterdam ondervonden. Als men bedenkt dat daar jaarlijks 3000 wordt opgehaald aan den z.g. moederschaps penning (dit zijn wekelijksche bijdragen, die uitsluitend worden geïnd in arbeidersgezin nen), dat moet m entoch zeggen; een zoo nuttig en noodzakelijk liefdewerk zal in onze goede bisschopsstad zeker slagen! HET BESTUUR DER 3e ORDE, Afdeeling „St. Antonius". N.B. Giften worden gaarne in ontvangst genomen door den Zeereerw. heer directeur, Pastoor Reynenberg, Pastorie^ N. Groen markt 12; Mevr. H. CoeberghSchippers, presidente, Ged. Oude Gracht 74 en Mej. Marie Bossc, Bartelj"risstraat 12 Aan de twee laatste adressen worden ook gaarne goederen in ontvangst genomen. In het Hanzegebouw hield het Kruisver bond Dinsdagavond een ledenvergadering in combinatie met de reddingsbrigade „St. Franciscus". De Geestelijke Adviseur en enkele leden waren verhinderd. De Voorzitter deed enkele mededeelingen en hield, nadat de heeren Hijligers en Ver meer tot vaandeldragers waren benoemd, een inleiding over „Ons standpunt inzake Plaatselijke Keuze", De aanleiding daartoe was vooral geweest een ervaring door enkele leden opgedaan. Er schijnt n.l. bij het ter teekening aanbieden van het pe- titonement tegen P. K. beweerd te worden, dat ieder Katholiek daarop zijn naam moet plaatsen, omdat P. K. in strijd zou zijn met de Katholieke beginselen. Spr. wilde geen pleidooi houden voor Plaatselijke Keuze. Eerst dient afgewacht, welke houding de Federatie Sobriëtas in deze actie zal voor schrijven. Zoodra het wetsontwerp Rutgers in de Eerste Kamer is aangenomen waar op gerekend wordt zal ook de Katholieke drankbestrijding, voorgelicht door de Gees telijke Overheid, haar houding moeten be palen. Intusschen is het goed, dat de Room- sche drankbestrijders de kwestie bestudee- ren, opdat zij voorlichting kunnen geven aan de geloofsgenooten, die door de tegenstan ders der drankweer op een dwaalspoor worden gebracht. Uit voorzichtigheid wilde spr. niet zijn eigen meening weergeven, maar die van mannen van groot gezag. Vooreerst haalde hij aan, hoe Pater Rij ken z.g. reeds in 1919 in het maandschrift „Sobriëtas" neerschreef, dat voör de Katho lieken de tijd gekomen was om voor P. K. te gaan ijveren. Dat het stelsel niet in strijd was met de Katholieke leer, had hij reeds te voren in hetzelfde orgaan breedvoerig en overtuigend uiteengezet. Vervolgens gaf spr. een uittreksel van de artikelen door Mgr. Dr. Ariëns verleden jaar in „De Tijd" en in „Sobriëtas" geschreven onder den titel „Waarheid". Daarin werden de voornaamste bezwaren, van Katholieke zijde gemaakt tegen de Plaatselijke Keuze, op heldere, afdoende wijze weerlegd en, zij 't niet opzettelijk, aangetoond, dat juist de Katholieken zoovele redenen hebben om door middel van volksstemmingen het her berg- en jenevergevaar te onderdrukken. Er bleek ook duidelijk uit deze citaten hoe slecht overdacht de bezwaren zijn, welke tegen de zéér makke P. K., die door het ontwerp-Rutgers bevorderd wordt, zijn inge bracht. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat door betere voorlichting een einde zou worden gemaakt aan het volks bedrog, waarmee men deze wet tracht te bestrijden. In de hierop volgende gedachtenwisseling werd door meerdere leden onder het aan halen van praktische voorbeelden, gewezen op de groote gevaren van het herbergwezen, die een voortdurende actie noodzakelijk ma ken. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. ingekomen van N. N. 5. der Orgelbespeling in de Groote- of St, Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 28 Augustus 1924, 's avonds van half 8half 9 uur, door den heer George Robert. 1. Concert F gr. t. G. F. Handel. Larghetto. Allegro. Alla Siciliana. Presto. 2. Adagio uit de 3de Sonate.J. S. Bach. 3. Prélude, Fugue et Variation. César Franck. 4. Pastorale. Roger Ducasse. 5. Final. Louis Vierne. Het Bestuur der afdeeling Haarlem heeft van de Amsterdamsche Brigade bericht ont vangen, dat Zaterdag 30 Augustus, in den Amstel, de' jaarlijksche demonstratie zal worden gehouden. De Technische Commissie van den Neder- landschen Bond tot het Redden van Dren kelingen bericht aan de Bondsleden, dat examen zal worden afgenomen oo Zondag 31 Augustus, in de zweminrichting aan den Meerweg te Bussum. Het examen vangt aan te 11.30. Voor deelname zich onverwijld op te ge ven, in overleg met de Instructeurs(trices) aan het Secretariaat der Haarl. Brigade: Cruquiusstraat 10. Door eene commissie, op een vorige ver gadering daartoe samengesteld, was Dinsdag avond eene vergadering van winkeliers en zakenmenschen, bewoners der Spaarnwou- derstraat, belegd, om te komen tot oprich ting eener straatversiering op meer zakelij- ken grondslag. Velen hadden aan de uitnoo- diging gehoor gegeven, de opkomst was flink te noemen, hetgeen zeker mede le danken was aan den spreker van dien avond, den zoo bekenden voorziter der Jansweg-vereeniging, den heer Wildeboer. Na een inleiding van den Commissie-voor zitter verkreeg de heer Wildeboer het woord, om den aanwezigen het nut en de noodzakelijkheid eener straatvereeniging aan te toonen. In een aangename causerie toonde spre ker den aanwezigen aan, dat een straatver eeniging noodzakelijk en nuttig is, om o.m. verbetering te brengen in de onderlinge ver standhouding der bewoners, speciaal der zakenmenschen; de oneerlijke concurrentie te bestrijden; verbetering te brengen in de verlichting, bestrating, reiniging enz. enz. De heer Wildeboer toonde een en ander aan met voorbeelden van andere straatver- eenigingen, waaruit ten duidelijkste bleek, dat de eenling in deze niets vermag dan klagen en maar weinig baat vindt. Dat het gesprokene wel werd begrepen, bewijst, dat na eenige bsprekingen alle aan wezigen zich als lid opgaven en de oprich ting der nieuwe Spaarnwouderstraat-vereeni- ging een feit was. Een voorloopig bestuur werd gekozen, be staande uit de heeren; J. F. van Keimpema, voorzitter; W. J. Knapc, secretaris en Ij. Faber, penningmeester, Zij kregen opdracht, de zaken met den meesten spoed aan te pakken, aangezien er vele verbeteringen noodzakelijk moeten worden aangebracht. Zij beloofden, bij mon de van den voorzitter actief te zijn en spoe dig met een reglement en verdere voorstel len te komen. De aanmelding voor het lidmaatschap kan geschieden bij het bestuur, liefst zoo spoe dig mogelijk. Het tijdschrift „Op de Hoogte" bevat o.m. een reproductie van het portret van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, geschilderd door G. D. Gratama. Wij vestigen er de aandacht op, dat mor gen, Donderdag 28 Augustus a.s., het laat ste avond-concert in dit seizoen in de Groote Kerk zal worden gegeven. Het zal gegeven worden door den heer George Robert. Op den hoek van de Nieuwstraat zijn waarschuwingsborden geplaatst, met het oog op de afsluiting van de Groote Houtstraat en het daardoor ontstane dtukke verkeer in de Gierstraat. B. en W. stellen voor. ontheffing te verleenen van de Bouwverordening aan C- G. Tubergen Jr., ten behoeve van den bouw van broeikassen op het terrein van den Ko ninginneweg. B. en W. stellen voor goed te keuren, de suppletoire begrooting voor den dienst 1922, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 10.390.22; de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uit gaven over het jaar 1923, bedragende in ont vangst en uitgaaf een som van 342.698.12, onder welke ontvangst is begrepen een sub sidie der gemeente van 220.390.12. In intiemen kring, onder dc ambtenaren van den dienst van Openbare Werken, had gistermiddag, na het beëindigen van den werktijd, een kleine huldiging plaats, Het was de heer Buijs, architect bij. dien dienst, die het bureau van Openbare Werken op dezen datum, wegens bet eindigen van zijn dienstverband, ging verlaten. Bij monde van den heer E. J. Mühren, als oudste aanwezige ambtenaar, werd de heer Buijs als volgt toegesproken; „U zult misschien wat vreemd opkijken, ons allen hier vereenigd te zien. De reden daar van is, dat wij en bloc afscheid van u wen schen te nemen. Het tijdstip van uw ver trek is niet ver meer af en aangezien gij nu den dienst van O, W, gaat verlaten en het plan hebt gevormd u als particulier ar chitect te vestigen, kunnen wij u niet an ders dan u het beste toewenschen met dit plan. Wij wenschen u in de eerste plaats een goede gezondheid en dat het u spoedig gelukken mag, werken van beteekenis in opdracht te krijgen en deze ook uit te voe ren. Wij, die u met uwe capaciteiten als architect kennen, twijfelen daar dan ook geenszins aan Gij hebt ons aller achting en de reden daarvoor is niet ver te zoeken. Hoewel de een in meerdere en de ander in mindere mate met u in aanraking is ge weest en ofschoon u maatschappelijk boven het meerendeel van ons waart geplaatst, zijn wij er allen van overtuigd, dat de om gang met u was als die van een collega, neen meer, ik kangerust zeggen, als di van een vriend en dat stellen wij op zeer hoo gen prijs." Aan den scheidenden ambtenaar werd een bureaustoel aangeboden. Zichtbaar aangedaan, dankte de heer Buijs alle vrienden voor het mooie geschenk en den heer Mühren in Het bijzonder voor de zeer hartelijke woorden tot hem gericht en hiermede was deze kleine, hartelijk gemeen de huldiging ten einde. Op de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering van de afd. Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, hield de secretaris een inleiding over de kwestie van de naamverandering van dat Verbond naar aanleiding van voorstellen van een paar afdeelingen op de agenda van de ko mende Bondsvergadering om den naam Ned. Werkliedenbond te veranderen in Chr. So ciaal Verbond Patrimonium. Het hoofdbe stuur neemt een afwijzende houding tegen over deze voorstellen aan. Na de inleiding nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aan: De afdeeling Haarlem van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium, van oordeel dat Patrimonium is een organisatie voor alge meene sociale belangen, om in overeenstem ming met art. 1 der statuten de belangen der maatschappij in het algemeen en die der werklieden in het bijzonder te beharti gen, waarin plaats is voor een ieder die sociaal voelt en denkt, mits hij erkent dat Gods Woord en de traditieën onzer volks de vertrouwbare grondslagen eener christe lijke maatschappij uitmaken; dat krachtens Patrimonium's statuten nie mand van het lidmaatschap wordt uitgeslo ten en dat het er alleen om gaat dc sociaal voelenden en denkenden in Patrimonium bij een te doen zijn, die Patrimonium's doel ge heel willen najagen, sluit zich aan bij het prae-advies van het Verbondsbestuur op het voorstel Alkmaar; kant zich tegen elke naamsverandering van ons Ned. Werkliedenverbond, omdat daar door Patrimonium van wezen, aard en ka rakter verandert en zijn huidige beteekenis in het organisatieleven op sociaal gebied gaat verliezen; en spreekt den wensch uit dat alle perso nen van Protestantsch-christelijke huize, zoowel patroons als arbeiders, krachtens hun sociale roeping aan de actie van Patri monium zullen deelnemen." Besloten werd deze motie te publiceeren en aan het Verbondsbestuur op te zenden. Ook voor het kantongerecht deed zich hedenmorgen de vacantie-invloed danig gel den, en de enkele luttele zaakjes, die voor kwamen, waren spoedig afgeloopen. Die „enkele zaakjes" maakten echter in geenen- deele een uitzondering op den gewonen loop van zaken en daarom is het resultaat zeer sober te noemen. Uitgezonderd eenige kin derzaakjes, en overtredingen, waren cje ge wone harde rijders natuurlijk vaste klanten. Een „inspecteur van de motorrijtuigen verzekeringen Maatschappij" C. de B. ge naamd, had op de Amsterdamsche vaart met een snelheid van 42 K.M. per uur gereden, terwijl de maximum-snelheid aldaar 15 K.M. bedraagt. Deze „haast" kostte hem nu 5. subs. 5 dagen, terwijl de ambtenaar 6 of 6 dagen gevraagd had. Een andere beklaagde, S. L. genaamd, wonende te Bloemendaal, had op den Ver- spronckweg 40 K.M. gereden, en die kwam er af met 3.of 3 dagen, terwijl de eisch 4.of 4 dagen luidde. Een waardig slot aan deze zitting vormde H. de R„ thans alhier in het Huis van Re- waring uit anderen hoofde gedetineerd, die op een goeden dag te veel aan Bacchus ge offerd had, en zich in een dusdanigen toe stand op straat had begeven alwaar spoedig een dienaar van den H. Hermandad hem als leidsman strekte. Voor deze gedwongen leiding moest hij thans 4.betalen, of 4 dagen zitten, naar keuze. De Vereeniging „Koninginnedag" heeft voor haar feest, op 1 September te houden, een goedgevuld programma samengesteld. Het feest wordt ingezet met Koraalmu- ziek van den toren der Groote Kerk, om 8 uur 's morgens. Vervolgens carillonbespeling, daarna de aubade op dc Groote Markt. De heer Aug. E. Rap. oud-kapelmeester, heeft aan de vereeniging een „Huldigings- marsch" opgedragen, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan en zal deze door de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" doen uitvoeren bij den aanvang van de aubade. De muziek eindigt in het „Oude Wilhelmus", dat door de schoolkinderen wordt medegezongen. Na de aubade gaan dc kinderen in optocht naar den Hertenkamp, het bij uitstek geschikt terrein voor kinder spelen. 's Middags heeft het traditioneelc Kerk- concert plaats, om half 2, waarbij als solis ten optreden mej. Betty Dijkstra, sopraan Louis van Tulden, tenor en Georg, Robert, organist. Het aanvankelijke plan om 't Kerk- concert 's avonds te doen plaats hebben, kon om bijzondere redenen niet doorgaan. Voorts worden 's middags twee concerten gegeven; een in Den Hout van 35 uur, door de H.O.V. en een op de Markt door „Har monie Crescendo", van 3K5K. Om 6 uur heeft op de Dreef een Wieler wedstrijd plaats van 4 klassen van renners: professionals, veteranen, amateurs en nieu welingen, Voor hen, die rustig den wedstrijd willen gadeslaan, is aan den finih een ter rein gereserveerd; toegangsprijs 25 cent. In den avond zal de feestvreugde zich concentreeren op het terrein aan den Kin- dcrhuissingel. Daartoe zullen twee muziek korpsen, vanaf het Kennemerplein en vanaf de Dreef, door dc binnenstad daar heen trekken en heeft daar een groot avondfeest plaats, bestaande uit Concert door „Harmo nie Crescendo", Zanguitvoering van het be roemde Mannenkwartet „Neerlandia"; Bios coopvoorstelling van de fa. Scherzcr Wes- sels en eenige specialiteiten o. a. het Cal- bas trio, Universal artisten, Madame La- parelli, pièdcstal-artiste en the Hally's lucht acrobaten. Een schiterend vuurwerk, waar van wij gisteren 't programma vermeld heb ben,, sluit de avond, terwijl gedurende den geheelen avond bal champêtre plaats heeft met groot orkest. Wij zagen, dat thans reeds de voorberei dende werkzaamheden op het feestterrein in vollen gang zijn en hopen dat het weer zal medewerken om het geheel te doen slagen. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op den Zijlweg 45 K.M. per uur reed, en te gen een anderen automobilist, die in de Wilhelminastraat 42 K.M. per uur heeft ge reden. Gistermiddag omstreeks kwart voor 1, is de 24-jarige J. J. v. d. L. vrachtrijder, wonende te Spaarndam, toen hij per rij wiel in de Jansstraat in de richting van het station reed. door een uit de Korte Jansstraat komende vierwieligen wagen aangereden. Dit gespan kon hij, door een stilstaand tramrijtuig niet zien aankomen. De man bekwam inwendige kneuzingen aan het linker been. Gistermiddag kwart voor 2. is een 15- jarig meisje, toen zij naar paddestoelen en planten zocht, van den walkant van Kloppersingel in het water gevallen. Door handreiking is het meisje op het droge ge bracht en per atax naar haar woning ver voerd. Op verzoek van de Haarlemsche Recher che is door de .politie te Hillegom aldaar aangehouden en naar hier overgebracht, zekere D. S„ 25-iaar, wonende te Schoten, terzake verduistering van gelden, ten na- deele van W. V. v. d. S., alhier. De verdachte is aan de Justitie overge leverd. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen var 27 Augustus. Hoogste Barometerstand 765.3 m.M. te Scilly. Laagste Barometerstand 756.8 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Augustus: Zwakke tot matigen wind uit westelijki richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring. waarschijnlijk enkele rcgenbuiei met kans op onweer, zelfde temperatuur. Men seint ons uit Zwolle: In den afgeloo pen nacht heeft nabij Heino een ernstig on geval met een autobus plaats gehad, waar bij 5 of 6 personen het leven hebben verlo ren. Een nieuwe autobus van den heer Doe- velaar uit Heino keerde met 16 a 17 land bouwers uit de omgeving van deze plaats van de kermis te Raalte naar Heino terug. Omstreeks half twee, toen de autobus dicht bij Heino was genaderd, vloog het voertuig na een ontploffing in brand. Naar gemeld, zijn 5 of 6 personen verbrand, terwijl 3 ol 4 anderen ernstige brandwonden opliepen. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. De autobus was voor den eersten keer in gebruik. Naar ons wordt meegedeeld haperde te Raalte reeds iets aan den motor, doch de chauffeur meende de reis naar Heino wel te kunnen doen. Zooals gezegd had even voor Heino een ontploffing plaats, waardoor het heele voer tuig in brand vloog. De inzittenden konden niet gemakkelijk er uit komen eii daaraan is het vermoedelijk te wijten, dat er zoo veel slachtoffers zijn Uit Heino seint men ons nader: Dc auto bus van den heer Doevelaar, in welke he den nacht de ontploffing heeft plaats ge had, was van achteren gesloten. Dienten gevolge konden de inzittenden niet gauw genoeg uit het voertuig ko nen, toen de ont ploffing plaats had. De autobus is van bin nen geheel uitgebrand. 5 der inzittenden konden het voertuig niet gauw genoeg ver laten en zijn verbrand. Hun lijken zijn ge heel verkoold, zoodat op 't oogenblik da indentiteit der verongelukten niet kon wor den vastgesteld; 2 ernstig gewonden werden naar 't Sophia Ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Een van hen is aan dc bekomen verwondingen overleden. Behalve de zwaar gewonden zijn nog 6 a 7 personen licht ge wond. De politie stelt een ernstig onder zoek in naar de oorzaak van dc ramp. Het parket uit Zwolle is hedenmorgen vrotg te Heino gearriveerd. Men meldt ons nog uit Heino: Tot de personen die in de autobussen zijn verbrand en wier lijken geheel verkoold zijn befcoo- ren de 15-jarige Berta Kappers uit Raalte; 2 dochters van den heer Schaafsberg en de heer Antoon Brouwer allen uit Heino. Door de recherche is aangehouden de 14-jarige. A. K„ sloopersknecht en wonen de tc Haarlem, terzake van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een 7-jarig meisje. 26 Augustus werden in staal van faillisse ment verklaard: A. Kruyer. zeepfabrikant te Heemstede, Schouwtjeslaan 108 te Haarlem, handelende onder den firmanaam G. J. v. d. Aa en Zo nen. Curator Mr. A. H. J. Merens te Haar lem. Jan Garsteveld, schilder en behanger te Velseroord, Willemsbeekweg 75. Curator Mr. Dr. W. P. Vis, te Haarlem. J. M. Pel, schilder, wonende te Schoten, President Steijnstraat 92, handelende onder den naam Pel en Vollenga. Curator Mr. P Tjeenk Willink te Haarlem. J. Vollenga, schilder, wonende te Heem stede, Raadhuisstraat 17, handelende onder den naam Pel en Vollenga. Curator Mr. P. Tjeenk Willink te Haarlem. P. Van Calcar Jacz handelaar in bouw» materialen, wonende te Zaandam. Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. J. P. Lansen, meubelfabrikant te Edam, Kerkstraat 85. Curator Mr. B. Bouman if Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van H, D. N. Crocse, koopman te Overveen, uitge sproken d.d. 19 Augustus j.l. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeeüngslijst van; Mej. L. E. W. Winters, winkelierster te IJmuiden en van Th. J. Klepper, vischhan- delaar te Monnikendam, BEËEDIGD. Als advocaat en procureur bij deze Recht bank is beëedigd de heer Mr. F. J. Gerrit sen te Hillegom. Als ambtenaar van den Burgerlijke Stand der gemeente Wormerveer werd beëedigd de heer P. Klinkenberg Jz. aldaar. Gisteren is op bet gemeentelijk t err elf) aan de Pijlslaan een heimachine gearriveerc en is men begonnen met heien. Tevens beeft men een begin -gemaakt met het uitzetten van de verschillende maten voor de te bou wen woningen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1