©oma/ril T1» DAMMEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK i°25/16 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. „Herwonnen Levenskracht". Examen Stenografie. Spüiing der grachten. Ongeluk. Slotvergadering Hamit. Drukkers en Uitg. Mij. voorheen Gebrs. Nobels. De duinen bij Haarlem. Mobiel zijn? Mr. I. W. Losecaat Vermeer t. De cultuur van bruikbare bollen in Amerika. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor AESVEÜSlTEIMiTi! E!M. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Een experiment op telepathisch gebied. Programma Gevonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. OVER VEEN. BLOEMENDAAL'. Aanbesteding der nieuwe R.-K. school. ZAND VOORT. SCHOTEN. SPAARND/M. VELSEN. Staking luchtvaartdienst. Het Americanisten-congres te Gothenburg. Het wereldpostcongres. 84V2 148i De vergadering van „Herwonnen Levens kracht". gisteren gehouden in het gebouw St. Bavo, is buitengewoon vruchtbaar ge weest. Allereerst vergaderde om half acht de feestcommissie. Hier kwam ter sprake, op welke wijze het 10-jarig bestaan van ,.H. L." gevierd zal worden. Zooals reeds vermeld is geworden, zal op Zondag 14 Sep tember een feestavond worden aangeboden aan alle bloemenverkoopsters en medewerk sters, die de beide speldjesdagen in actie zul len zijn. Na afloop van de werkzaamheden op de speldjesdagen, zullen terstond de be wijzen van toegang uitgereikt worden. Het bestuur vertrouwt, dat dit een aansporing zal zijn, zoodat er honderden dames zich zullen aanmelden. Vervolgens zal op Zondag 28 September de tweede feestavond aangeboden worden aan de leden van den R.-K. Volksbond met een pracht-programraa. Vooral de revue „Hij is voor mekaar!" zal de aanwezigen doen schaterlachen. De huldigingsavond zal plaats hebben Donderdag 2 October. Op dien avond zullen alle medewerkers uit vroegere dagen van „Herwonnen Levenskracht" uitgenoo- digd worden, verder de katholieke raadsle den en nog andere genoodigden. Deze avond belooft dan ook het glanspunt te worden van de viering van het 10-jarig bestaan. Het is voor de feestcommissie een groot genoegen te kunnen mededeelen, dat indien de medewerking zoo blijft als thans, de feest avonden. avonden zullen zijn, welke een echt gezellig karakter zullen dragen. Dezen keer zullen er geen sprekers zijn, doch al ten zullen feest mogen vieren. Na deze vergadering had de laatste be spreking en voorbereiding plaats, voor de a s. speldjesdagen. Hoewel de opkomst van dc zijde der parochie-comité's bevredigend was, had het bestuur toch nog een grooter getal verwacht. Terecht merkte de voorzitter een en ander op in zijn openingswoord, doch hij hoopte dat, wanneer de feestavonden ge geven zijn, daaruit een krachtige propaganda zal voortvloeien. Na verschillende besprekingen over den speld jesdag gehouden te hebben spoorde de voorzitter den aanwezigen aan, om nu eens extra hun best te doen, want, zoo memoreer de hij, het getal van 364 patiënten, die wach ten en snakken naar nieuw leven is ver schrikkelijk. Zoo zijn er velen die wachten! Spr. spoor de met klem aan, om van nu af, met ver eende krachten, met nieuwen moed, te wer ken voor de speldjesdagen, opdat het bestuur in het iaar 1924 een dubbel feest zal heb ben, dan kunnen wij meer patiënten verple ger- Een bewijs van instemming kwam uit de vergadering. Hierna was de tweede verga dering geëindigd. Daarna volgde weder een vergadering tusschen de feestcommissie en een groot aantal medewerkers ter voorbe reiding van de feestavonden. hen woord van hulde is zeer zeker op run plaats. aan alle, die gisterenavond bij het Revue-gezelschap tegenwoordig waren. Hei bestuur twijfelt er geen oogenblik aan, da! „Herwonnen Levenskracht" het 10-jarig be- aan zóó za! vieren, dat de kas eens goed aangesterkt zal worden, vooral de tentoon stelling, met bijzonderen attractie, zal goed de beurs vullen. Ruim elf uur, waren de be sprekingen ten einde. Bij dc aan het instituut „Mercurius," al hier, gehouden examens werden de volgen de praktijk-diploma's uitgereikt: Stenografie „Groote," snelheid 13. letter grepen; aan de dames W. H. Rijkhof en Ch. c, VandZr tc Haarlem en Ch. Böttinger te Bloemendaal en aan den heer J. H. Linne- kamp te Bloemendaal. Stenografie „Groote," Duiische taal, snel- iieid 100^ lettergrepen: aar. Mej. D. L. de Beer te Haarlem. Machineschrijven, snelheid 4075 letter grepen. aan de dames: C. H. Goedkoop, Bloemendaal, A. F. Doing en E. J. Gutters- wi:i; te Haarlem, A Zwan en E. A. Linde man te Schoten, D. Jordaan te Heemstede cn aan de heeren: W. Costers en W. P. Janssen te Haarlem en W. C. Post te Drie huizen, allen leerlingen van het Instituut i,Mercurius. uisteravond werkte de watermachine fc „paarndam, wat beteekent, dat er in de wateren van onze stad flink gespuid werd. Een inwoner uit Spaarnaam reed gisteren per fiets op den Jansweg in de richting van ..e. station. Uit da Korte Jansstraat kwam een vierwieiigen wagen, die de fietsrijder niet zien kon, doordat er juist een tram stil- uiend. nij werd aangereden, kwam te vallen n xreeg inwendige kneuzingen aan het lin- kerbeen» Xjj* öP^atse *s kij door een lid van de 9' verbonden, waarna hij per auto □aar net ot. Elisabeth's Gasthuis is gebracht. Morgenavond half 9 heeft in het concert- gebouw de gecombineerde vergadering plaats van de hoofdcomissie van de^H. A. M. I. T. de verschillende sub-commissies. Ó.m. zal door de financieele commissie het eind rapport worden uitgebracht. ln algemeene vergadering van de Haar- lemsche Drukkers- en Uitgevers-Maatschap pij v.h. Gebr, Nobels, alhier, werd besloten de statuten zoodanig te wijzigen, dat tot li quidatie van het drukkersbedrijf zou kunnen worden overgegaan en alleen de uitgeverij zou kunnen worden voortgezet. De heer A. A. Piek schrijft in „Focus" Iver de duinen bij Haarlem, die een be- loek met de camera ten zeerste waard zijn. ..Een van de mooiste tochtjes", zegt de ■teer Piek, „die ik zou kunnen aanbevelen s dat naar de z.g. „Blauwe Trappen", die gelegen zijn achter het Provinciaal Zieken huis. Vanaf het eindpunt van de tram Haar- tem-BIoemendaal, of vanaf het station Bloe- '■endaal kan men, onbekend zijnde, het best vragen naar de „de Genestetbank". 'aar gekomen heeft men reeds een prach- ■g gezicht op de golvende duinenrij. Den rooien weg volgt men dan circa twee mi nuten in Noordelijke richting en slaat dan en grindweg links in. Deze gaat al spoedig '■ver in een vrij smal pad,, dat langs dc dui den loopt tot aan het hotel „Velserend" toe uïne van Brederode). Deze wandeling al leen is al een genot; men heeft prachtige uitzichten over de duinen, die in de dalen 'egrocid zijn met dennen, eiken en populie ren. Na ongeveer tien minuten wandelen 'erheffen zich links de „Blauwe Trappen", waar de wandeling vrij is. Deze duinpartijen zijn zoo mooi, dat men er, vooral bij be wolkte lucht, gerust een morgen of middag i .an doorbrengen. De fotografische oogst is ast en zeker rijk want bijna nergens in dc nuinen vindt men zulk een afwisseling. Op le hooge heuvels geniet men naar alle zij len van een verrukkelijk panorama. De rui- -chende boschjes omlaag en de blinkende 'ele zandplekken wisselen af met de lage truiken en de wuivende helm. De hellingen rijn prachtig begroeid; om onderwerpen be hoeft men dus heusch niet verlegen te zijn, ze liggen voor liet grijpen. Voltooit men de aangegeven wandeling, dan voert de weg nog langs de ruïne van Brederode en men. kan weer over Bloemendaal, maar ook via het aardige dorpje Santpoort, gelegen aan den straatweg ITaarlem-Velsen, Haarlem weer bereiken. Het geheel is een tochtje dat, zoowel om de wandeling als om de fo tografische resultaten, u niet zal spijten. Al leen een raad tot slot; ga bij voorkeur 's morgens heel vroeg of in den namiddag, doch niet midden op den dag." De redactie van „Focus" schrijft onder haar rubriek „Ons matglas" met verwijzing naar het bovenstaand artikel van den heer Piek, o.m. het volgende: „Den laatsten tijd echter is het een vrij gevochten terrein geworden en schijnen be zoekers niet te worden geweerd. Dat is zeer te waardceren, doch ook te bejammeren en als wij het stukje van den heer Piek plaat sen, dan is liet met een zucht: Hoe lang nog? Dat die mooie terreinen vrij toegan kelijk zijn, is heerlijk doch het is zoo ellen dig dat, om nu maar eens een sterk woord te gebruiken, ons onbeschoft Holiandsch publiek in massa op zulke plaatsen aanvalt en ze vermoordt. Vermoorden ziet men de „Blauwe Trappen". Dit is een terrein van een schoonheid, die haar weerga niet vindt in ons geheele land. Het is bovendien het eenige stukje duin in Haarlem en omstreken dat, zij het langs een bordje „Verboden Toegang" toegankelijk is. Doch hoelang kan dat nog duren? Het terrein wordt totaal platgetrapt, duinroos en helm verdwijnt, prachtige hoornen worden uitgegraven en ontworteld en de krachtuitdrukking: dit terrein wordt vermoord, is eigenlijk nog veel te zacht, want binnen enkele jaren zal van deze schoonheid niets anders dan een woestenij overblijven. Tenzij de eigenaars ingrijpen en ook dit terrein voor onze goed- willlige natuurvrienden afsluiten. Ligt hier niet een prachtige taak voor onzen bond van Fotoclubs, eventueel in samenwerking met „Heemschut", A. N. W. B. en Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten? Dit werk zou moeilijk genoeg zijn, doch er viel althans over te praten. Wie weet, hoe door samenwerking van alle natuurvrienden deze mooie plek en menige andere voor verwoes ting behoed en voor den amateur-fotograaf behouden zou kunnen blijven." Men schrijft ons: A.s. Zondag zal in het stadsgedeelte van Schoten, alsmede op Zondag 7 September in Haarlem, dc vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" mo biel zijn. Mobiel zijn, daarna zal zeer zeker door het bestuur steeds gestreefd worden, doch op de beide speldjesdagen moeten er meerderen zijn. Dan moeten de honderden dames mo biel zijn, '/oor „Herwonnen Levenskracht". Helaas! het zijn er maar weinige. En nu moe ten wij ten slotte nog een smeeken, uit naam van de velen, die ons om hulp vragen; helpt ons toch even op onze Speldjesdagen! Al is 'het slechts maar een uurtje! Komt, aarzelt niet langer dames! en werkt mede, om te vormen 't corps Bloemenverkoopsters opdat wij dan mogen zeggen. Allen zijn mo biel! De medewerking, die U verleent, zul len wij waardeeren, door een feestavond aan te bicden op Zondag 14 September, dis ge zellig en aangenaam zal zijn. Meldt U aan, liefst met vriendin of kennis aan onderstaan de adressen: S. A. v. d. Landen, Kolkstraat 15; J. Frenzen. Klarenbeekstraat 49; J. Hilterman, Geweerstraat 3; J. Reinerie, Teylerplein 25; S. de Vries, Amstcrdamschevaart 7rood; Th. Ruygrok, Damiatenstraat 8; T. Stiphout, Goetzeestraat 28; J, Mathot, Saenredam- straat 8; H. Leeuw, Glasblazersstraat 11; A. Wassenaar, Baljuwslaan 7; J. Lceflang, Nagt- zaamstraat 36; J. Vreenegoor, Frans Hals straat 30rood; J. H. Leeflang, Gr. Heiligland 28; J. Kerkvliet, Delftstraat 26rood; A. Th, v. Dijk, Witte Heerenstraat 13rood; en aan het gebouw St. Bavo Ie Heemstede overleed in den ouderdom van bijna 70 jaar, de heer Mr. I. W. Lose caat Vermeer, in leven oud-President van de Haarlemscbe Rechtbank. De overledene, die geboren was in November 1854, promo veerde den lOen November 1877. Hij werd substituut-griffier bij de Rechtbank te 's Hertogenbosch 31 Maart 1881; echter te Winschoten 2 September 1887; rechter te Tiel^ 26 Augustus 1892; rechter te Haarlem 6 Juni 1898, vice-president van de Haar lemsche Rechtbank werd hij benoemd 24 Maart 1903 en tot president dier Recht bank 10 September 1904. De overledene bekleedde deze functie tot 1 September 1922, toen hij om gezond heidsredenen eervol ontslag moest nemen, Tijdens zijn leven is de heer Losecaat Ver meer voorzitter der Kamer van Toezicht op notarissen en candidaat-notarissen ge weest en lid van het college van Regenten op gevangenissen. A.s. Vrijdag zal de begrafenis op de al gemeene begraafplaats te Heemstede plaats vinden. „Niet wat de Amerikaansche kweekers hopen te kunnen kweeken te eeniger tijd, maar wat zij nu, en het volgend jaar aan te bieden hebben, is hetgeen den handel en den verbruiker interesseert en alleen deze overweging behoort te beslissen over de vraag of een beschermende quarantaine met ernstige economische gevolgen, ge rechtvaardigd is of niet." Aldus de Redactie van de „Florists' Ex change onder een aantal ongunstige oogst- benchten van bollenkweekers uit Califor- nië en Florida. Vaaral dit jaar schijnen de resultaten met de Iris tingitana-teelt, Holl. Iris en Gladiolus-cultuur al bijzonder slecht te zijn. En dit zijn nu nog wel „uit gesloten" artikelen, zoo gaat in het vol gend nummer James Mc. Hutchison op deze uitlating door, artikelen dus die ner gens anders voor Amerikanen zullen te krijgen zijn. En reeds 6 jaar is de grens ervan gesloten De heer Mc. Hutchison, die in den han del een voorname plaats inneemt gaat dan door: Zulke gebeurtenissen (de slechte resul taten) zijn natuurlijk zeer teleurstellend en kostbaar voor de kweekers en voor de verbruikers, die immers onverbrekelijk aan de eerstgenoemden zijn verbonden. Maar waar ik naar aanleiding hiervan nog wel eens op wil wijzen, is het gevaarlijke en onverstandige om een grenssiuitingspo- litiek te voeren, die uitsluitend is geba seerd op de „hoop en de verwachtingen" van de kweekers, in plaats van op daad werkelijk resultaten, verkregen over een aantal jaren. Met het voorbeeld van Iris tingitana een artikel dat zeer goed in Amerika te kweeken is, doch waarvan dc Franschc bollen veei en veel beter in het gebruik waren dan de Amerikaansche die nu 6 X zoo duur zijn en van Spaan- sche Iris, waarmede het denzelfden weg °Pgkig bewijst dc .schrijver, dat dit ge vaar groot is en nadeelig voor den Ame- rikaanschen handel. „Dit alles," zoo vervolgt hij, geldt ook van de tegen het volgend jaar voorgeno men uitsluiting (door den F. H, B.) van Narcissenbollen. Ik weet verschillende veel-belovende cultures van paperwhites in Amerika. Ik ben zelf finantiëel geïn teresseerd in eenige daarvan, in verband met rlc belangrijkheid van den handel in deze bloemen in de wintermaanden, maar het feit, dat Amerika het noodig .vindt om vatl 40—70 miliiccn van deze bollen elk seizoen uit Frankrijk te impor teeren en verder het feit dat zelfs Holland met zijn honderdjarige ervaring van het kweeken van bollen, de paperwhites niet kan kweeken, maakt de vraag gewettigd of het wel wijs en voorzichtig is om de pa perwhites uit te sluiten, voordat wij ver zekerd zijn van tenminste een kleine voor raad in Amerika gekweekte bollen, die be hoorlijke broeiresultaten geven in den Paaschtijd, voor welk doel misschien 90% van de thans geïmporteerde worden ge bruikt. „Ik wil hier wel aan toevoegen, dat vroeger of later Amerika in staat zal zijn 70 millioen of meer paperwhites te kwee ken, maar dit is niet de quaestie, waarom het gaat; want wat is het nut van kwee ken, als de handel er niet met goede re sultaten gebruik van kan maken zoo eindigt de heer Mc. Hutchison, „Wkbld. v. BI. Clt." Hedenavond worden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem voortgezet in het clublokaal van Theorie en Practijk, aan de Jansstraat. Aanvang 8 uur. Hedenmorgen had voor enkele genoodig den een proefneming plaats van een nieuw experiment op telepathisch gebied, in den schouwburg Jansweg. De heer Roland verricht dit met mede werking van een Oostenrijksche dame. Een catalogus, die de heer Roland in zijn bezit heeft, bevat ongeveer 2400 muzieknummers van den meest uiteenloopenden aard. Een of ander persoon wordt uitgenoodigd, een der nummers aan te wijzen en de ge- dachtenconcentreering van den experimen- tist wordt op de dame overgebracht, die het bewuste nummer, gezeten voor een vleugel, welke op het tooneel staat, oogenhlikkelijk speelt. De proeven die voor de aanwezigen geno men werden, gelukten over het algemeen zeer goed. Zelfs werden proefnemingen ge daan, waarbij de experimentist zich buiten het gebouw begaf; deze proefneming gelukte echter slechts gedeeltelijk. Later evenwel, toen de heer Roland wederom in de zaal aanwezig was, gelukte de aanwijzingen op slechts enkele uitzonderingen na. Voor den toeschouwer is dit experiment verbluffend, vooral waar het repertoir der op te geven nummers zeer uitgebreid is, Dc heer Roland verklaarde, dat hier geen sprake is van hypnose of suggestie, doch dat het louter een overbrenging van gedachten is. De séances zullen Vrijdagavond een aan vang nemen in den Schouwburg Jansweg en eenige avonden achtereen herhaald worden. Op deze avonden zal ook het Balalaika-or kest optreden. der muziek in den Hout op Donderdag 28 Augustus 1924 te 8 uur, onder leiding van Willem Knikker. 1. Marche „La Reine de Saba", Ch. Gou nod. 2, Ouverture „Le Roman d'Elvire", A, Thomas. 3. „Terpsichore „Fantaisie de Bal let, L. Ganne. 4. Fantaisie „Carmen", G, Bizet. 5. Ouverture „Tutti in Maschera", C. Pedrotti, 6. Fantaisie „II Travatore", G. Verdi. 7. Fragmenti deli'opéra „La Bohème" G. Puccini. Terug te bekomen bij; Th. Pasvier, Gier straat 87, beursje; Dijkstra, Ged. Oude gracht 18, gummi bal; Fris, Vooruitgangstr, 57, ceintuur; Politiebureau, Smedestraat, grijze ceintuur, hondenhalsbandje; J, W. Bank, Brouwersstraat 24, wollen das; J. Jaspersen, L. Vlamingstraat 23rood, blau we duif; W. v. Meel, Brouwersstraat 16rd„ herdershond; J. v. d. Weide, Hagestraat 18 rood, bruin hondje, pincher, melkbusje; P. Daudey, Gr. Houtstraat 163, medaillon met portretten; W. Kuipers, Zijlstraat 97, ma trozenmuts; T. B. Joolen, L. Heerenvest 30, portemonnaie; Dekker, 2e Z. Polderstraat 26, blauwe sjaal; H. G. Comis, Pieterstraat 5rood, scheermes; T, H. Musschurt, Krom 12b.rood, kinderschoentjes; v. d. Hout, So- phiastraat Irood, stuk rood touw. Ondertrouwd: 27 Aug.: J. Bronkhorst en J. Hamans. W. J. Nieuwenhuizen en M. M. Spanjaard, B, H. Huis en C. Schreuder. P. L. Kwast en B. K. van Putten. D. A. Frijn en A. P. Besamusca. J. Meen- horst en M. Wisker, H, J. Harder en G. Staal. Getrouwd: 27 Aug.: C. Hoes en J. Blok ker. J. H. Stouten en E. Gijsenij. M. J. Beck en C. Sieraad. J. v. d. Nouwland en B. Kroonsberg. J. Leis en Th. M. Boerboom, C. Nauta en G. H. Wesseling. Geboren: 24 Aug., z. van J. W. Spruijt-de Vogel, 25 Aug., z. van H, J. Spruijt-Vos. z. van K. de Zaaijer-Wierenga. 26 Aug., d. van Th. v. Duijn-Üroog. 27 Aug., d, van C. M. v, d. Klaauw-v. Latum. d. van H, G. M, Reckman-Beaufort. Overleden: 26 Aug. J. E., 6 j„ z. v. H. D. Claus, Holsteijnstraat. C, I. F. J. Bispinck, 72 j„ Kamperlaan. 27 Aug., H. M. v. Har- tesveldt, 72 j„ Zijlstraat. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk, Haarlem, 27 Aug. 1924. Hooggeachte Redactie, Naar aanleiding van den laatsten „Brief uit Frankrijk" van Mr. P. v. S. in Uw geëerd blad van 25 Augustus j.l„ zij me vergund, de aandacht te mogen verzoeken voor het vol gende: Inderdaad wordt op alle internationale bijeenkomsten de behoefte aan een alge meene hulptaal steeds scherper gevoeld. De definitieve oplossing van het vraagstuk der wereldhulptaal is een klemmende eisch onzer huidige samenleving, In 't bijzonder geldt zulks voor ons, Katholieken, die meer nog dan anderen internationale betrekkingen hebben te verzorgen. Uit het feit nu, dat op het 4de Intern. Kath. Congres, dezer dagen gehouden, ver. schillende sprekers zich hebben bediend van het Esperanto, mag voorzeker worden gecon cludeerd, dat door vele onzer eminente Ka tholieke voormannen zeer ernstig naar bo venbedoelde solutie wordt gestreefd. Dat streven verdient geestdriftig te wor den toegejuicht niet alleen, maar ook aller krachtigst door een ieder naar vermogen gesteund; immers 't saamhoorigheids-be- wustzijn der Katholieken zal door de alge meene toepassing eener wederlandsche taal nog aanmerkelijk worden versterkt. En toch er kan, met betrekking tot dit alleszins prijzenswaardig streven, niet krach tig genoeg worden gewaarschuwd tegen overijling en te groote voortvarendheid. Men herinnere zich slechts de gerucht makende „Ika" geschiedenis 1) van enkele jaren terug, bij welke gelegenheid zich een aantal hoogst verdienstelijke Katholieke voormannen op internationaal gebied, aller droevigst heeft gecompromitteerd; men her innere zich, hoe velen, waaronder ook on- dergeteekende, zich zagen genoopt (zéér tot hun leedwezen, omdat een hooggeplaatst geestelijke, Mgr. Metzger, nauw bij de zaak betrokken was) tot een allerscherpst en verontwaardigd protest tegen de onverde digbare bevoorrechting een electie van het Esperanto door de leidende personen der „I.k.a." 't Is een onverkwikkelijke strijd ge weest, die machtig, bijna onherstelbaar veel kwaad heeft berokkend aan de Kath. intern, beweging. Tegen het volstrekt niet denkbeeldig ge vaar eener herhaling van deze beruchte, in- droeve historie kan niet te angstvallig wor den gewaakt mede in 't belang van onze komende „Katholieke Internationale", wel ker officiëele stichting, naar wij vertrouwen, nog slechts een kwestie van weinig tijds is. Nogmaals: men kan het vraagstuk der „langue auxiliaire" in verband met onze sterk groeiende Kath. internationale acties, niet te voorzichtig behandelen; precipitatie en bandeloos enthousiasme leiden onfeilbaar de korte geschiedenis der roemloos-ge vallen „I.k.a." heelt het overduidelijk gede monstreerd, tot troostelooze mislukking. Men houde toch 't vraagstuk der „langue auxiliaire" taalkundig-zuiver; men make er toch niet langer een reddeloos amalgama van; men koppele er toch niet langer dingen aan vast, zooals „frateco" en „mond-paco", op zich zelf wel uitermate fraai, maar toch het wezen der kwestie tittel noch oista uit staande hebben, die onze wereldtaalbe weging in de oogen van buitenstaanders verdacht en zelfs belachelijk maken, die de sceptici in hun afkeer jegens ons stijven, ■en den triomf der verheven idéé noodeloos bemoeilijken. Moge dit alles op onze Internationale Congressen, waar het taalvraagstuk ter sprake gebracht wordt, helder worden inge zien. Niemand is intusschen inniger dan onder, geteekende overtuigd van de noodzakelijk heid van uniformiteits-vestiging in de we reldtaalbeweging. Verscheidene malen heb ik reeds, zoowel in dit blad als elders, zeer nadrukkelijk den te volgen logisch-nadrukkelijken weg gewe zen, die tot de zekere, afdoende en bevredi gende oplossing van het wereldtaal-vraagstuk leidt; een oplossing, welke een einde maakt aan de jammerlijke verdeeldheid en verbit tering, welke de gelederen onzer wereldtaal- pionniers zoo tyranniek bestalvoeren. 't Ligt niet in mijne bedoeling die door mij voor gestelde methode hier nogmaals breedvoerig te ontvouwen. Wie echter met mij over deze aangelegenheid verder van gedachten wenscht te wisselen, vindt me ten allen tijde volgaarne bereid. Hoe eerder 't vraagstuk der wereldtaal op bevredigende wijze wordt gesolutioneerd, des te vruchtbaarder en heilvoller alle in ternationale samenwerking daardoor worden kan. Gaarne zal ik tot een eerlijk streven in die richting mijne volle medewerking verlee- nen, U, hooggeachte Redactie, dankend voor de plaatsruimte, Uw zeer d.w, JAC. VAN DIEMEN, Auteur der wereldhulptaal, „Nove-Latina", Haarlem, Koolsteeg 3, 1) „I.k.a." is Internacio Katolika. Gevonden voorwerpen, Terug te beko men bij: A, Meyer, Westerhoutstraat 7, een blauwe muts. J. Vlugt, Glipperweg 42, een donker bruin hondje. Ververschingshuis, Groenendaal, een actetasch. W. Zwartkruis, Res Novaplein 6, een zilveren kettinkje, Berndsen Kerklaan 33, een zwart lederen autokussen. S. Blauw, Teslastraat 62, een zilveren armband, Mevr. Klein Zandvoort- schelaan 75, een muziektasch. Van der Vlugt, Glipperweg 42, een zilveren kettinkje. Bu reau van politie Raadhuisstraat, een heeren rijwiel. Mevrouw Otten, Lange Niezel, Am sterdam, een doublé armbandhorloge, A. Hoes, Binnenweg, een doosje met rijwiel reparatie. Veenings Raadhuisstraat 48, een zilveren armbandje. G. Vos, Schouwtjeslaan 10 Haarlem, een damestaschje met inhoud. Rourandt, Bosch en Hovenstraat 14, een zilveren gesp. H. J. te Marvelde, Clooster- weg, een blauwe ceintuur. Hinloopen, Ein- denhoutstraat 71, een zonnebril, J. Roose boom de Vries, Leidschevaartweg 261 rood, een lijnwerkersstang. Het Posimuseum, De schenking, die de heer P. W. Waller te Overveen aan den Staat heeft gedaan, is geen gewone post zegelverzameling, maar een collectie, die uit een philatelistisch en historisch oogpunt van het grootste belang is. Het is een ver zameling, die Nederland en onze Koloniën omvat en nooit meer bij elkaar kan worden gebracht. Zij bevat, behalve de postzegels, alle mogelijke aanschrijvingen, regelingen, dienstorders, poststempels enz. Om een voorbeeld te noemen: als in 1855. in Zwolle een poststempel niet goed is, dan heeft de heer Waller de aanschrijving daarover, de afgekeurde en verbeterde poststempel. Dat deze verzameling uniek is bewijst het feit, dat zij in Brussel, waar concurrenten uit de heele wereld vertegenwoordigd wa ren, met de allerhoogste onderscheiding is bekroond. Naar schatting is de waarde 1 ton. Deze collectie zal op de postzegeltentoon stelling in Pulchri te zien zijn en het begin vormen van een Postmuseum. Postmuseum is een wel wat wijdsche titel, want boe kostbaar en uniek de verzameling-Waller is, toch kan zij in een kamer van 6 bij 3 meter opgeborgen worden. Wat ook gebeu ren zal in een kamer van het Hoofdbestuuj der Posterijen en Telegrafie, waar de kas ten, die de heer Waller tevens ter beschik king heeft gesteld, zullen opgesteld worden. Het belang van de schenking is van ver schillenden aard. In de eerste plaats was het bekend, dat andere particulieren aileen bereid waren hun verzamelingen aan den Staat te geven als er een postmuseum be stond en de kans is groot, dat anderen na het voorbeeld van den heer Waller zullen volgen. Op de stichting van het museum hebben bekende vereenigingen op philate listisch gebied sterk aangedrongen, zoodat men van dien kant ook steun kan verwach- l ten. Men moet wel bedenken, dat het post- zegelverzamelen van karakter veranderd is, voornamelijk door den oorlog. De belang stelling is in niet geringe mate uitgebreid en de stof zoo groot, dat de aandacht van zelf verdiept is, en men langzamerhand spreken kan van postzegelwetenschap. Daar bij komt dat de belangstelling in postzegels zooveel lagen van de bevolking bezighoudt, dat ze een factor in de samenleving is ge worden, waarmee rekening is te houden evenals met sport, schaken, concertwezen, bioscopen, volksuniversiteiten enz, In het St. Jozefgesticht aan de Dennenlaan had hedenmorgen de aanbesteding plaats van een school met gymnastieklokaal aan de Dennenlaan, volgens ontwerp van den ar chitect S. B. van Santé, te Zaandam, De inschrijvingen waren als volgt: Thunnissen Van Sambeek, Haarlem 46,950; J. Mooy De Vries, te Kromme nie 46.947 Venhoven Ever, te Velp 46.948; Perquin Co., Haarlem 47.911; G. Lastdrager, Helder 45.982; D. J. van Buuren, Bloemendaal 47.440 A. Vergouw, Amsterdam 51.777; M. Strijbund, Haarlem 66.394; N. Cobelens Zn., Schoten 62.300 N. J. Tromp, Overveen 49.994; J. Schutte, Zaandam 54,924; G. Metselaar Zoon, Haarlem 52,961; Aann.-Mij. „N.-Holland", Heemskerk 56,970; Braun Zn„ Beverwijk 52,120; Gottmer Jr., Bloemendaal 62.617; v. Kaan, Bergen op Zoom 53.800; Kuyper, Hoogwoud 55.870. Constant Bispinck. f Op 72-jarigen leef tijd is in de Mariastichting te Haarlem over leden de heer Constant Bispinck, bekend ingezetene alhier. De Athleiiekwedstrijden op Koninginnedag. Een groot succes. Nu de inschrijving gesloten is, kan met voldoening geconstateerd worden, dat dc Athletiek-propagandistische wa-arde van dc wedstrijden in 1923 van zeer groot belang is geweest. 90 deelnemers hebben zich aange meld met 280 inschrijvingen. Een vergelijking met het aantal in 1923 spreekt boekdeelen. In 1923 Juniores A 10, thans 42; Juniores B 10, thans 29; Seniores 25, thans 18. Bij de juniores tot en met 18 jaar is het aantal nu driemaal zoo groot als in 1923. Bij de seni ores is het aantal iets teruggeloop en, door dat thans de meesten eerst 's middags vrij hebben. Bij de juniores hebben dit jaar weer de le, 2e en 3e prijswinners van 1923, resp, J, Hut, Kennemer Lyceum, met 2362 punten; D, Haagmans, idem met 1973 p. en E. Dun- lop, The Tank, met 1291 p„ ingeschreven. Thans zullen zij ernstige concurrenten vin den in D. Schoute, Kenn, Lyceum; H. Haag mans, idem en J, Henneman, Daar in Kennemerland de prestaties bij discuswerpen en vèrspringen belangrijk groo- tere vorderingen hebben gemaakt, dan de andere werp- of springnummers, zal de be- oordeelingstabel voor de juniores iets gewij zigd worden, Bij de seniores vinden we van de vorige prijswinners alleen A. J, Kop, B.H.C., 2de met 1425,725 p.; A. A, Brouwer, le, heeft onze gemeente verlaten; R, Kerwer, 3e, heeft bedankt voor de B.G.V. De strijd zal dit jaar waarschijnlijk gaan tusschen A. J. Kop, B. H.C., H. Westerman, B.H.C. en P. J. v, d. Klinkenberg, B.G.V. Wij geven onzen.popu- lairen „Piet" de meeste kans. Nu hij in de Om het onkruid, at d tusschen de rails H.A.V, „Haarlem" een half jaar, onder de deskundige leiding van de heeren Th, J. H, van 't Lam en H. A. v. d. Mey, geoefend heeft, is een zeer belangrijke vooruitgang te constateeren, vooral bij „loopen" en „springen". In 1923 de 400 M. in 63.5 sec., thans in 59 sec.; vèrspringen in 1923 5.74 M„ thans 6,30 M.; polshoog thans 3.30 M„ de zelfde hoogte als door den kampioen van Nederland te Enschedé bereikt. Merkwaardig is het geringe aantal inschrij vingen op de 400 M,, 3! en de 1500 M„ 0! Dit mag niet aan de aandacht ontsnappen. Hierdoor is het mogelijk, bij de 80 M. loopen een aantal series van 29 te aan schouwen, wat zeker wel een record aantal zijn zal, Vermelding verdient nog de inschrijving van den 35-jarigen J. H. Tonkens voor de 80 M, loopen, 't speerwerpen en vèrspringen, Om de aantrekkelijkheid der wedstrijden te verhoogen, worden pogingen in 't werk gesteld, onze vertegenwoordigers op de Olympiade te Parijs, J. Boot, Haarlem, kam pioen vèrspringen en F. Lamp, Haarlem, 100 M„ te doen demonstreeren, evenals S, van Duyn en P. Hartman, die met P. v. d. Klin kenberg het „Haarlem's Poolshoog-team" vormen, waarvan ieder goed is voor 3,30 M., en G, Eysken, Haarlem, kogelstooten, wiens prestatie thans van 8.50 geklommen is tot 11.12 M. De prijzen bestaan uit een groot aantal medailles, terwijl daarnaast een aantal sport artikelen door den heer J. Verbeek, te Bloe mendaal, als extra-prijzen werden beschik baar gesteld. Alles bijeengenomen zijn de omstandig heden bijzonder gunstig en kan terecht van een groot succes gesproken worden. De jury wacht een zware taakl Zij is den volgenden heeren toevertrouwd: Th, J. H. van 't Lam, J. Admiraal, G. Berkent, F, Duvergé, S. van Duyn, J. Fortgens, G, Hille- brand, S. Hooy, J. Hop, M. Jansen, P. A. Kok, D. Laan, J, v. d. Lijke, H. v. d. Mey, P, Ockhuizen, P. C, André de la Porte, Ka pitein Rövekamp, Chr. de Vries, P. W. Wal ler, B. W, Wieland Los en J. Zegers Veec- kens. Strooperij. De tijd dat het wildstroopen weer gaat beginnen, is blijkbaar aangevangen, A. K. uit Haarlem werd in de duinen aan gehouden. Hij had niet minder dan 48 wild strikken bij zich, In plaats van iets te vangen, werd hij zelf gepakt. Gevonden voorwerpen. Poesje; huis sleutel met ketting; kindermantelje; gouden heerenlorgnet; hondenriem; zilveren schakel- ketting met beeldje; damesparapluie; zeem lederen handschoen; lange oorbel met ket tinkje; verguld zilveren armband; jongens pet; witte ceintuur; gouden ring met inscrip tie ,,Jo"; zak met doperwten; kinderschoen tje met een paar blauwe kousjes; gummikleed van een zijspanwagen; bril; Teddybeer, para- pluie, kindermanteltje en 5 paar sokken; vlieger; bruin damestaschje, inhoudende alpacca beursje met 35 cent, zakdoekje, spiegeltje en foto's; witte baret; verlovings ring met inscriptie „Tonny 11—'24; kora len halsketting met vermoedelijk gouden sluiting; kinderschoentje (wit rubber); bruin zijden dameshandschoen; ceintuur van gum mimantel; vermoedelijk gouden lorgnet; klein geel hondje; gekleurde kaatsbal; twee zwempakjes; streng houten kralen; blauwe cape; herdershond; twee sleutels; sleutel; bruinlederen portemonnaie met geld en eenige postzegels; grijze ceintuur; blauwe postduif met ringnummer 28332 ster 31924; portefeuille met foto's; damespolshorloge; 2 sandalen; veldflesch; onderdeel van een verrekijker; strandschep; zwarte rijwielpomp; koperen ring met 6 sleutels; sigarettenkoker; paar witte kousen; jongensjasje; portemon naie, inhoudende geld en rijwielbelasting- plaatje; bruine boekentasch; gouden dames armbandhorloge; zilveren beursje met geld; zilveren damesarmbandhorloge; portemon naie met .'nhoud; grijze pet; huissleutel; zwarte portemonnaie; missieboekje. Te bevragen op het politiebureau icderen werkdag van 2 tot 3 uur n.m. Inlichting»^ worden jriot telefonisch yecslrekfc. Een Jan Zippsiraat? Aan den gemeen teraad van Schoten is een adres verzonden met liet verzoek bij het geven van straat namen aan een den naam van Jan Zipp- straat te willen geven. Het request is vergezeld van een zeer groot aantal handteekeningen van personen, die sympathiseeren met dit doel. De heer J. Zipp was een der eerste bou wers van het Schoterkwartier. Burger!, Stand in de week van 18 tot en met 24 Augustus. Geboren: P. W, Meeuwen- oordAlleman, d. A. M. S. Beringen- van Geemen d. M. van EerdenWempe z. P. J. W. M. de Ruig—Weber z. G, M. ZegwaartMeerman d. M. H. H, Dam- metsLobrij d. A, J. HartogGediking z, Ondertrouwd: C. Louwerens en C. Blan- sert C. M. van Gelder en H. E, Dekker P. Dekker en H. J. Demmer. Gehuwd: C, Kuijkhoven met C. W. Kloet M. E, L. Schulze met L. D. Krever, Overleden: G, W, Beukers, m., 21 maan den. Gevonden voorwerpen, Een zilverefc kokertje, inhoudende heiligen beeldje, een nummerplaat motorrijtuig G. 29397, een zwartlederen portemonnaie, inhoudende een bankbiljet van tien gulden. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente-veldwachter. Burg. Stand. Geboren: d. van E, HendcfS Nieuwbuurt. z, van H. HobbeJogsma. d. van L. de VriesHofferman. d. van J, BontenbalBuis. z, van A. Mertens Barnboorn. d. van G. Waltervan Gulik. d. van E. R. LankhaarFilarski. d. van A, E, J, StottelaarTroost. Overleden: C. P. van Niekerken, 25 j„ d. van H. van Niekerken en A. Bergman. E. Jasperse, 44 j., echtgen. van G, J. Nieuw- poort. Woningbouw. Aan C. W. P. ten Broek® te Haarlem is vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel landhuis aan den Driehuizer Kerkweg bij Driehuis. Drukke scheepvaart. Gisteren lagen voor de Papierfabriek twee groote schepen in lossing, n.l. een Russisch en een Noorsch, terwijl in het Noordzeekanaal nog twee schepen op lossing lag te wachten. Export van ijzer. Het Duitsche stoom schip „Livorno", heeft aan het Hoogovenbe- drijf een lading ijzer ingenomen en is daar mede naar Savona in Italië vertrokken STOCKHOLM, 27 Aug. De geregelde luchtvaartdienst tusschen Stockholm en Helsingfors zal 1 Sept. worden gestaakt, daar de Finsche post-administratie niet in staat is de kosten te betalen. STOCKHOLM, 27 Aug. Het Americanism ten-congres te Gothenburg is gisteren ge sloten. Het Gemeentebestuur bood een ban ket aan, waaraan de Kroonprins en Kroon prinses aanzaten. Het volgende congres zal in 1926 in Italië worden gehouden. STOCKHOLM, 27 Aug, Het wereldpost congres dat sinds 4 Juli in Stockholm bijeei is, zal morgen worden gesloten. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende Jets beter, V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 ö49/16 941/2 6% Nederland 1923 "X3/l6 993/4 jiü Nederland 1917 84l/2 7% N.-1. 1921 A. is Si/s Oude Vaart 78V 2 77i/2 dito Gem. Eigendom 63 621 2 Mij. „Nederland" 148 148 Scheepvaart-Unie 125X/2 1271/3 Rotterd. Lloyd 125 125 135 137 Oude Boot 751/4 76 Holl. Stoomboot 24 25 H. V. A. 5071 5C8 367 367 59 581/4 Koloniale Bank 1 6i/4 177 Indische Bank 135i/4 136 Cert Handel Mij. l-3i/4 132i/, Resrv, dito 1321/2 1321/ Phoenix 95 Geconsolideerde 1581/4 159 Kon. Olie 33 U/4 334i/2 U. S. Steel 1121/2 112 Marine comm. 111 11 Vorstenlanden ...».- 1663/4 1661 164,- 164 Comp. Merc. Arg. 231/ 243/4 Poerworedjo 1153/ 4 1161/2 366 364 Senembah 336i/4 338 Deli Batavia 317 319 Amsterdam Rubber 1475/g 149i/2 Serbadjadi 194 Silau 100 100 Wai Sumatra 123 124 Dordtscbe Petr, 3151/2 315 7d/„ 701/3 1491/4 8G3/8 Wabash 153/8 153/4 Conm. Maxwell 41!/» 27 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.62 •611/, PARIJS 13.971/2 14,05 BRUSSEL i 13.00 12.98 WEENEN 0.371/ 0.36®/g LONDEN 11.59 11.59i/4 STOCKHOLM, j 68,55 68.55 KOPENHAGEN. 41.65 41.19 CHR1ST1ANIA 35.65 35.70 BAZEL 48.40 48.371/2 NEW-YORK 2.58 2.58 ROME 9 11.40 11.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2