j^CHHoEK Q GEM. BUITENL BERICHTEH. r RADIO- OMROEP PRIMA RADIO CONCRRTTOESTELLEN Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 27 Augustus 1924 - De belangrijkheid van de a.s. vergadering van den Volkenbond- Frankrijk en de garantieverdragen. De oneenigheid in het Duitsch- nationale kamp. De hongersnood in Rusland. Onder de Radioberichten: De Fransche Senaat heeft met 204 tegen 40 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Twee resoluties der Puitsch-Nationalen. Toenemende werkloosheid in Engeland. HET TEKORT AAN LEVENSMIDDE- IN RUSLAND. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES AAN DE VER. STATEN. De Fransche Senaat en de Lon densche overeenkomst. Een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen. De houding der Duitsch-N atio- naïen. Twee resoluties. Benoemingen door de Commissie van Herstel. Toeneming van werkloosheid in Engeland. Uitzonderingsmaatregelen in het Oosten. Staking van arbeiders in een Goudmijn. De cholera in Britsch-Indië. iyz Millioen werkloozen in Sovjet-Rusland. DAGELIJKS Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. FEUILLETON. DE VOLKENBOND. Te Londen heerscht buitengewone be- angstelling voor de bijeenkomst van den Vol kenbond, die dit jaar op 1 September te Ge nêve vergadert. Men voelt dat de eerste stap tot den werkelijken Europeeschen vrede ge daan is op de onlangs te Londen gehouden tüïöferentie en men verwacht dat in dezelfde richting te Genêve zal worden voortgegaan. De aanstaande vergadering van den Volken bond wordt voor de belangrijkste gehou den, die tot dusver heeft plaats gehad. De voornaamste deelnemers aan de Londensche conferentie hebben allen getuigd dat er een nieuwe geest heerscht op het gebied van de internationale betrekkingen. Deze zal mis schien de vergadering helpen om eenige mid delen te bereiken voor het verminderen van het oorlogsgevaar in dier mate dat de volke ren zich veilig genoeg gevoelen om tot een beperking der bewapening over te gaan. Voor de eerste maal trekken de vraagstuk ken van de veiligheid en de ontwapening, die op het program van den Volkenbond voorkomen sinds zijn oprichting de bijzon dere aandacht van iederen Europeeschen staat. Bijna alle geven blijk van hun belang stelling door hun vertegenwoordiging te Ge nêve te versterken. MacDonald en Herriot hebben in dit opzicht den toon aangegeven door te besluiten in persoon te gaan. Mac Donald vertrekt a.s. Dinsdag en keert ver moedelijk Maandag daaropvolgend terug. Ofschoon het niet officieel te Londen wordt bevestigd is het zeer waarschijnlijk dat de beide premiers, die tijdens de laatste onder handelingen de meest hartelijke persoon lijke betrekkingen hebben^ aangeknoopt sa men van Parijs naar Genêve reizen. Indien Mussolini niet te Genêve zelf komt is dat niet, omdat hij de gebeurtenissen on derschat. Hij zendt Salandra en Schazer en Scialowa, beiden vroeger ministers van bui- tenlandsche zaken, om hem te vervangen. Hymans, de Belgische minister van buiten- landsche zaken, zal als voorzitter optreden. Nederland, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Sla- vië, Polen en Roemenië zenden ook hun mi nisters van buitenlandsche zaken. Hongarije wordt vertegenwoordigd door zijn premier graaf Bethlen met twee van zijn collega's Seipel, de Oostenrijksche kanselier, zal er waarschijnlijk ook zijn, terwijl Branting en Nansen tot de Scandinavische afgevaardig den behooren. De verschillende gezichtspunten in zake de veiligheid en de ontwapening vraagstuk ken zullen vermoedelijk het meest de aan dacht van de vergadering vragen en zeker de groote belangstelling van het publiek trek ken. Tot de onderwerpen die in den raad van den Volkenbond, welke Vrijdag bijeen komt, ter sprake komen behoort ook het vraagstuk van de grenzen van Irak, dat met het Mosoel vraagstuk in verband staat. Het tractaat van Lausannehet ratificatie- ontwerp is hedenmorgen in de Fransche Kamer aangenomen met 410 tegen 171 stem men bepaalde dat de grens tusschen Turkije en Irak door den Volkenbond moest worden geregeld in geval de directe onder- kandelingen tusschen Engelsche en Turk- sche regeeringen geen resultaat opleverden binnen negen maanden. Deze negen maan den zijn voorbij en er is geen besluit geno men. Dientengevolge heeft de Engelsche regeering de zaak naar den Volkenbond ver wezen. Er heerscht eenige twijfel aangaande de houding van de Turksche regeering, maar men gelooft thans dat zij bereid is om aan de uitnoodiging om zich voor den Raad te doen vertegenwoordigen wanneer deze zaak aan de orde komt, te voldoen. HET ONTWERPVERDRAG INZAKE DEN WEDERKEERIGEN BIJSTAND. Het standpunt van Frankrijk. Herriot heeft op 19 dezer den Volkenbond in kennis gesteld met het oordeel der Fran sche regeering nopens het ontwerp-verdrag inzake den wederkeerigen bijstand, dat door den Volkenbond is uitgewerkt. Daarin wordt de instemming van Frank rijk te kennen gegeven met het besluit van den Bond om onafgebroken zorg te dragen voor zijn veiligheid en den weg te banen naar de beperking der bewapening. Evenwel wordt met nadruk gewezen op het nauwe verband, dat bestaat tusschen de waarborging der veiligheid en de bewape ning en verklaard, dat Frankrijk niet zou kunnen deelnemen aan een ontwapenings conferentie, zoolang niet een stelsel was aan genomen voor de waarborging der veiligheid en de formeele aanvaarding daarvan door den Bond. In beginsel verwerpt Frankrijk de schei ding der verschillende wapenen, t.w. eerst de beperking der bewapening te land en daarna in de lucht. Het is van oordeel, dat het vraagstuk in zijn geheel moet worden behandeld. Voorts wordt betoogd, dat Duitschland vooraf afdoende waarborgen zal moeten geven, dat het oprecht voornemens is de internationale verplichtingen na te komen, alvorens het wordt toegelaten tot de onder- teekening van het pact voor wederzijdsche hulpverleening. Frankrijk sluit zich formeel aan bij de veroordeeling eener eventueele politiek van agressie, bepleit de verplichte internationale solidariteit, rechtvaardigt de gesloten spe ciale overeenkomsten en geeft ten slotte en kele wijzigingen in overweging, waardoor het ontwerp van den Volkerenbond zou kun nen worden verbeterd. Het Hollandsch Nieuwsbureau meldt nog nader uit Parijs De Fransche regeering heeft het schrij ven gepubliceerd, dat zij aan den secre taris-generaal van den Volkenbond heeft gericht en waarin zij haar instemming met het door den Raad van den Volkenbond op gestelde ontwerp voor een garantieverdrag betuigt. Dit ontwerp is, zooals bekend, door de regeeringen van de meeste groote mogendheden, in het bijzonder van Enge land, Rusland en Duitschland en ook door een aantal bondgenooten van Frankrijk verworpen. De critiek, op dit ontwerp ge oefend, betreft vooral het feit, dat het ont werp inplaats van de mogelijkheid van het uitbreken van een nieuwen oorlog door in voering van verplichte arbitrage te verhin deren, een nieuw ontzaggelijk oorlogsap paraat in het leven roept en tevens aan alle aangesloten mogendheden de verplichting oplegt een aangevallen staat te hulp te ko men. In het bijzonder geldt het bezwaar dat, zooals in het verleden is gebleken, het zeer dikwijls onmogelijk is en onomstootelijk te bewijzen, wie in een concreet geval de aan valler en wie de aangevallene is. In een tot den Volkenbond gerichte nota tracht de Fransche regeering thans deze be zwaren te weerleggen. De nota betreurt het dat bijna alle mogendheden er bezwaar tegen maken de verplichting tot het verlee- nen van steun te aanvaarden, en tracht te bewijzen, dat het beginsel, waarop het ver drag steunt, op het ideaal der internationale solidariteit berust, waarvoor alle regeeringen zich bij de onderteekening van het pact van den Volkenbond hebben verklaard. Aan een anderen kant wijst de Fransche regeering er op, dat zij reeds een aanmerkelijke beperking van Frankrijks bewapening tot stand heeft gébracht. De duur van den militairen dienst tijd is met de helft verminderd, het aantal manschappen in actieven dienst met 25%, de tonnage van de oorlogsvloot met de helft. Verdere beperkingen in de bewapening moet Frankrijk thans afhankelijk maken van vol doende waarborgen voor Frankrijks veilig heid. EEN STICHTING VOOR INTELLEC- TUEELE SAMENWERKING TE PARIJS. De Fransche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond verzocht het voorstel op de agenda te willen brengen hetwelk de stichting beoogt van een inter nationaal instituut voor ïntellectueele samen werking, te Parijs te vestigen. DE ONEENIGHEID IN HET D.-NA- TIONALE KAMP. De „Magd. Z." meldt nog over de jongste vergadering van de fractie van de D.-natio- nale partij, waarin de afwijzende houding van het bestuur Z.g. met algemeene stem men werd goedgekeurd, dat de eenstemmig heid alleen daardoor werd verkregen, dat de genen, die vóór aanvaarding van het ak koord van Londen waren, van te voren de zaal hadden verlaten. Als leiders dier min derheid mogen gelden de reeds vermelde, leden Bazille, Tirpitz en Wallraf. De Wur- tembergsche premier Bazille heeft zeer uit voerig zijn standpunt op de vergadering van de landsregeeringen toegelicht. Tirpitz en Wallraf sloten zich ten volle daarbij aan. De laatste wees er nadrukkelijk op, wat voor het bezette gebied op het spel stond bij afwijzing. Allerminst heerscht dus eenheid in het D.- nationale kamp. Zonder aanduiding van de reden isjook verandering gebracht in de re geling van de bijeenkomst te Berlijn van de Vaderlandsche bonden, waar admiraal Tir pitz zou spreken. In zijn plaats heeft graaf Westarp het woord gevoerd. De „Köln.", die van oordeel is, dat de D.-nationale volkspartij niet de geweldige verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaar den voor al de gevolgen van een weigering van het akkoord van Londen, vertrouwt, dat er vóór Donderdag nog wel iets op gevon den zal worden. Volgens den leider van de juridische afdeeling van Buitenlandsche Za ken zou bijv. dit er op gevonden kunnen worden, dat de regeering den Rijksdag alleen over de drie wetten laat stemmen, zoodat de D.-nationalen niet door hun goedkeuring van het akkoord de gedelegeerden een motie van vertrouwen behoeven te geven. De spoor wegwet zou waarschijnlijk bij vrije stem ming door menig D.-nationaal worden aan genomen, daar zij de regie opheft, het vreem de spoorwegpersoneel verwijdert en de spoor wegen weer geheel in Duitsche handen brengt Intusschen is men druk bezig te zoeken naar nog andere wegen om uit de moeilijk heden te geraken. DE NOORD-EUROPEESCHE KA MERS VAN KOOPHANDEL. Vertegenwoordigers der Noord-Europee- sche Kamers van Koophandel, waaronder van Finland, Noorwegen, Denemarken, Zwe den, Frankrijk, België en Nederland heb ben een bezoek gebracht aan Huil ter be zichtiging der havenwerken, met het doel de mogelijkheden van de uitbreiding van den handel te bestudeeren Zij waren de gasten van de Kamer van Koophandel te Huil. NIEUWE STAKING DER BOUWVAK ARBEIDERS IN ENGELAND? De staking der bouwvakarbeiders, die dezer dagen werd opgeheven, dreigt thans weer uit te breken. De arbeiders hebben Maandag avond een stormachtige vergadering gehou den, waarin zij verklaarden, dat_ de voor waarden hen niet bevredigden. Zij eischen een werkweek van 44 uur, terwijl zij thans gedurende de zomermaanden 46 uur wer ken. VERPLICHTE ARBEID IN BULGARIJE De persdienst van het Int. Arbeidsbureau meldt Volgens de bepalingen van een nieuw be sluit, dat onlangs in de Bulgaarsche staats courant is verschenen, kan iedere gemeente welke werkkrachten noodig heeft voor de uitvoering van plaatselijke werken de di rectie van den dienst voor verplichten ar beid verzoeken minstens 50 personen te harer beschikking te stellen. Het aantal van deze arbeiders mag in geen geval groo- ter zijn dan het aantal personen, dat m de gemeente gevestigd is en die onder de be palingen betreffende den verplichten ar beid vallen. De gemeenten betalen in twee gedeelten de loonen van de arbeiders en hun voormannen aan de directie van den dienst voor verplichten arbeidhet eerste deel wordt voor het vertrek van de arbeiders gestort en het tweede na de uitvoering der werken. De gemeenten zijn verder ver plicht volgens de voorschriften van de direc tie voor de voeding, kleeding enz. van de arbeiders te zorgen. De diensttijd kan niet minder zijn dan twee maanden en met langer dan zes. Volgens de becijfering van Engelsche des kundigen, die een bezoek aan Rusland heb ben gebracht zou de raming van Nansen aangaande het tekort aan voedingsmiddelen voor de Russische bevolking sterk beneden de werkelijkheid belijven. De Engelsche des kundigen gelcoven, dat een bevolking van tenminste 50 millioen zielen in het a.s. win terseizoen geheel of gedeeltelijk gebrek zul len lijden, aangezien er een tekort is op den oogst van niet minder dan 4 millioen ton. Er bestaat echter kans, dat de streken, waar misoogst heeft geheerscht uit andere deelen des lands, vooral uit Siberië kunnen worden geholpen, aangezien de transportmiddelen thans veel beter zijn dan eenige jaren gele den, doch dan is de eerste eisch, dat alle uitvoer geheel wordt stopgezet. DE MAURETANIA. De Mauretania van de Cunard lijn heeft een nieuw record gemaakt tijdens den over tocht over den Atlantischen Oceaan. Het schip legde de reis van New York naar Cherbourg af in vijf dagen een uur en negenenveertig minu ten de gemiddelde snelheid was 26, 25 knoopen en op twee achtereenvolgende da gen legde het 625 en 626 mijl af, hetgeen ook een record is. Hiermede heeft de Mau retania haar eigen record van tien dagen geleden toen zij van Cherbourg naar New York in vijf dagen drie uur en twintig minu ten voer, verbeterd. Ofschoon het bezoek van den prins van Wales aan de Vereenigde Staten geen offi cieel karakter draagt, neemt men daar- te lande officieel er toch behoorlijk kennis van. De prins, die Zondag met de „Beren- garia" uit Engeland vertrok, onder groote belangstelling van pers en publiek de „Daily Telegraph" gaf een compact verslag van het vertrek van niet minder dan ander half kolom wordt Vrijdag te New York verwacht, waar hij door een vertegenwoor diger van president Coolidge zal worden be groet en vanwaar hij geëscorteerd naar Washington vertrekt, waar hij Zondag wordt verwacht. Er zal op het Witte Huis een for meele receptie plaats vinden, gevolgd door een staatsbanket, dat echter beperkt zal zijn in verband met het feit, dat op het Witte Huis nog steeds rouw heerscht wegens den dood van den jongen Coolidge dezer dagen De prins krijgt een honorairen aide-de-camp in majoor Oscar Solbert, vroeger militair attaché in Groot-Britannië, en een lijfwacht, die bestaat uit vier soldaten van meer dan zes voet lengte. EEN INGESTORTE SPREKERS TRIBUNE. Een bericht uit Montreal zegt, dat de pre mier, de heer King, ternauwernood aan den dood is ontsnapt toen de tribune, vanwaar hij in Bonaventurestation een openlucht bij eenkomst der liberalen zou toespreken, plot seling instortte. Hijzelf, de voorzitter der bijeenkomst en verschillende anderen, die na King zouden spreken, vielen mede met het instortend gevaarte. Zij hebben zich ech ter blijkbaar ernstig bezeerd. EEN PROCES OM BIJNA 2 MILLIOEN POND BELASTING. Volgens een bericht uit Melbourne heeft de regeering van het gemeenebest Australië tegen den veekoning Sir Sidney Kidman een vervolging ingesteld om hem te dwingen de som van 156.000 pond ster ling achterstallige grondbelasting te voldoen. PARIJS, 26 Aug. Lemery verklaarde bij de bespreking van de overeenkomst van Lon den, dat de aanvaarding van het plan-Dawes noodzakelijkerwijs de te Londen gedane con cessies meebracht; hij keurde de politiek van Herriot goed. Japy betreurde de overdracht der spoor wegen in het Rijnland aan een Duitsche maatschappij. Hij zag er het gevaar in van een middel voor een militaire invasie. Graaf de Blois betreurde de ontruiming van het Ruhrgebied. Poincaré verklaarde, dat hij niet zou trach ten, indien Frankrijk voor een werkelijken vrede staat, de bereikte resultaten uit over wegingen van eigenliefde te verkleinen. Alle Franschen zijn het er over eens, dat men der. oorlog moet vermijden; zij verschillen alleen ten aanzien van de middelen om hem te ver mijden. Hulde brengend aan den moed en het harde werken van Herriot, herinnerde Poincaré er aan, dat hij het plan der deskun digen zonder nevengedachte aanvaardde en dat de entente tusschen de geallieerden on der het vorige ministerie vorderingen maakt- te, hetgeen MacDonald op prijs stelde te er kennen. Spr. deed opmerken, dat de bezet ting van het Ruhrgebied Duitschland tot meer verzoenende denkbeelden bracht Frankrijk moest zich er toe bepalen zijn po sitie aan de Ruhr te consolideeren, want in dien het alleen met het Duitsche rijk had on derhandeld, zou dit onhoffelijk geweest zijn tegenover de geallieerden, in het bijzonder Engeland en de Vereenigde Staten. De eerste maanden van 1924 bracht het Ruhrgebied voor Frankrijk en zijn geallieerden één mil liard 268 millioen francs op, een ontvangst, zoo goed om aan te nemen, dat terecht nie mand van zijn aandeel afzag. Poincaré constateerde, dat dergelijke ont vangsten aan de deskundigen den latenten rijkdom van Duitschland aantoonden en dat zij niet vreemd waren aan hun conclusies. Wij, aldus spr., aanvaardden het plan-Dawes, omdat het geschikt was om de intergeallieer- de entente te herstellen en van groote eco nomische en practische waarde en voordee- liger dan 't plan-B'onar Law. In dit verband somde Poincaré de voordeden van het plan- Dawes boven dat van Bonar Law op. Het plan-Dawes houdt rekening met de toene ming der Duitsche schuld en laat aan de Commissie van Herstel de zeggenschap over het constateeren van tekortkomingen. Het verleent een productief moratorium, maar met productieve panden. Omdat wij het Ruhrgebied vasthouden, zijn de Duitsche in- dustriëelen bereid in het plan-Dawes te be rusten. Het plan-Dawes commercialiseert de Duitsche schuld, maar wij hadden de pan den niet moeten prijs geven vóór een ver wezenlijking der beloften. Zonder de Ruhr- bezetting zou het onmogelijk geweest zijn te verkrijgen, dat Duitschland de spoorwegen overdroeg aan een onder toezicht staande bijzondere organisatie. Poincaré verklaarde, dat de wijzigingen, te Londen in het plan- Dawes aangebracht, niet in strijd waren met de verdragen, maar dat men er niet toe ver plicht was geweest. Herriot antwoordde, dat het niet mo gelijk was te weigeren, maar dat het ook mogelijk was, ieder oogenblik de conferentie van Londen te doen mislukken. Ik heb ge vochten, aldus zei hij, opdat er niets zou ge wijzigd worden, maar stuitte op zooveel op positie en vooringenomenheid, dat ik naar een middel moest zoeken om de op het spel staande belangen met elkaar in overeenstem ming te brengen en een breuk te vermijden. Poincaré oefende critiek op de procedure van arbitrage, waartoe te Londen besloten werd, en verzekerde, dat de arbitrage, voor de overdrachten ingesteld, vooral aan Duitschland zal ten goede komen. Herriot zette hierop uiteen, dat Duitsch land niet het recht heeft, een beroep te doen op arbitrage als het comité voor de over drachten van oordeel is, dat Duitschland zich aan financieele manoeuvres is te buiten gegaan met het doel de leveringen te ver hinderen. De ingevoerde arbitrage kan niet anders dan aan Frankrijk ten goede komen en wij, aldus de premier, hebben op deze wijze een leemte in het plan-Dawes aange vuld. Toen Poincaré zinspeelde op eventueele oneenigheid tusschen Duitschers en geal lieerden over het besteden der activa, bij gebracht in de kas van den agent voor de betalingen, constateerde Herriot, dat bij het protocol van Londen voorzorgsmaatregelen zijn genomen om dergelijke conflicten ten voordeele van Frankrijk te regelen. De zitting werd hierna geschorst. Na de schorsing zijn rede voortzettend, zeide Poincaré van oordeel te zijn, dat de ontruiming van het Ruhrgebied pas moet zijn geschied na de plaatsing der obligaties ingevolge het plan-Dawes. Antwoordend op de critiek van Poincaré ontkende Herriot, dat MacDonald geëischt had ingelicht te worden nopens de plannen voor eventueele Fransch-Duitsche regelin gen. Hij herinnerde er aan, dat hij over dit onderwerp te Londen met de Duitschers onderhandelde en daarvan loyaal de Engel sche regeering in kennis stelde. Poincaré constateerde, dat Duitschland in gebreke bleef ten aanzien zijner verbintenissen nopens de ontwapening, geen enkelen schul dige uitleverde en dat de controle op de ontwapening oohield. Poincaré besloot met te zeggen; Wij wil len den vrede, maar er is geen waarlijke vrede mogelijk als niet de uitvoering van het verdrag verkregen wordt. PARIJS, 26 Aug. De Senaat heeft met 204 tegen 40 stemmen een motie van ver trouwen aangenomen inzake de overeen komst van Londen. BERLIJN, 26 Aug. De D. V. P. heeft bij den Rijksdag twee resoluties ingediend. In de eerste verklaart het Duitsche volk door zijn gekozen vertegenwoordigers, dat de aanneming der Londensche overeenkomst en van het plan-Dawes geen hernieuwde erkenning beteekent van Duitschland s schuld aan den wereldoorlog. Het Duitsche volk protesteert veeleer opnieuw plechtig tegen het in het verdrag van Versailles om- trent het ontstaan van den wereldoorlog uitgesproken oordeel, dat geenszins in over eenstemming is met de historische feiten. De Rijksdag noodigt deswege de rijksre- geering uit, van elke gelegenheid gebruik te maken om op dit rechtsstandpunt de aan dacht te vestigen. Het Duitsche volk ver wacht, dat thans ook de andere bij den we reldoorlog betrokken volken de waarheid zullen huldigen, opdat aldus een duurzame grondslag kan worden gelegd voor een vreedzame samenwerking. In de tweede resolutie wordt verklaard, dat de onderhandelingen omtrent handels verdragen met Frankrijk en België niet onder den druk mogen staan van de voort durende militaire bezetting van gebieden buiten het verdrag van Versailles om. De rijksdag zou een onder zulk een druk tot stand gekomen verdrag niet aannemen. Ten slotte heeft v. Raumer (D.V.P.) bij den Rijksdag een voorstel ingediend, om de drie wetten in verband met het plan-Dawes buiten werking te doen treden, zooara de rijksregeering constateert, dat de leening van 800 millioen aan Duitschland niet tot stand komt. PARIJS, 26 Aug. De Commissie van Her stel zal waarschijnlijk morgenmiddag den agent-generaal voor de schadevergoedings betalingen, den fidei-commissaris en den commissaris voor de panden aanwijzen. Het I schijnt, dat Owen Young de eerste dezer j drie functies zal bekleeden en dat hem een andere Amerikaan zal worden toegevoegd om hem op te volgen als hij om persoon lijke redenen zijn werkzaamheden wil be ëindigen. LONDEN, 26 Aug. Het aantal werkloozen blijft toenemen. Op 18 Augustus bedroeg het 1,122,200, zijnde een vermeerdering van 30,357 vergeleken met 11 Augustus. WARSCHAU, 26 Aug. Het Poolsche Te- legraafagentschap meldt: Naar verluidt is bepaald, dat voor de oostelijke gebieden de uitzonderingstoestand zal worden geprocla meerd. De Woiwoaen van Nowagrodeck en Wolhynië zullen door generaals vervangen worden. Aan den minister van binnenland- sche zaken zal een onderminister voor de oostelijke gebieden worden toegevoegd. JOHANNESBURG, 26 Aug. De arbeiders onder den grond van de goudmijn Gciden- huis-deep hebben hedenmorgen het werk gestaakt. In mijnkringen wordt verklaard, dat 20 a 30 arbeiders weigerden af te dalen, doch volgens de arbeiders is er een grooter aantal mijnwerkers bij betrokken. De voor naamste grief is naar vernomen wordt de quaestie der contractloonen. 3500 Dooden. ALLAHABAD, 26 Aug. De cholera-epi- demie breidt zich steeds meer uit. De dis tricten Gaya, Saran, Monghyr en Patna hebben zwaar onder deze epidemie te lij den. Er zijn thans reeds meer dan 3500 doo den. BERLIJN, 26 Aug, Volgens berichten uit Rusland breidt de werkloosheid zich in de Sovjet-Republiek steeds meer uit. Er zijn reeds meer dan 114 millioen werkloozen, een ongekend hoog cijfer voor dit land. NIET VEEL WAARD. Mevrouw Jansen gaf een groote ..Witte 01ifanten"-partij, d.w.z. iedereen brengt iets mee naar die partij, dat van wei nig w-aarde is, maar te nuttig nog om weg te doen. Zes vrouwen verschenen daar met haar echtgenooten! ZOEKT U IETS? Een meneer, die er vreeselijk opgewonden uitzag rende door de Zon trap op trap af, langs alle toonbanken. Eindelijk klampte een bediende hem aan; Zocht u iets in hee- renkleeding soms. meneer. Ach nee, uilskuiken. In vrouwcnklee- ren zoek ik iets. Ik ben m'n vrouw kwijt. HET ADVIES. Mevrouw komt opgewonden thuis. Z vertelt, ze is op consult geweest bij den dokter en deze heeft haar gezegd, dat yooi haar toestand een verblijf in het Zuiden noodzakelijk is. Waar zal ik heengaan, n&ai Nice, Rapallo, Nervi of Meran? Waar moei ik naar toe? Naar een anderen dokter, zei haar man doodbedaard. MODERNE ADVERTENTIE. Heden heb ik mij hier als dokter geve» tigd; de eerste patient ontvangt als aan denken een brillanten ring. van de voor ons land belangrijkste stations. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag) 8.15— 8.30 v.m.; 10—10.12 v.m,; 11.30—11.55 v.m.i 12,15-1-2,30 n.m.: 1,05—1,20 n.m.; 3—3,30 n.m.; 4,154,28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4,30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zi« hierboven) te 1,301.4522.152.30 en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 v.m.) Weerberichten Vossegat Bé 105C M.: 11.10 v.m. en 12,30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oefenen kan). Londen 2 L.O. golflengte 365 M- Somtijds concert 3.504.50 n.m., dames en kinderuurtje 5.206.30, daarna 7.2010.50 (of later) concert, opera of Popul avond. Tijdseinen 1. 20 en 7.20 (Zondag 3.20 uur) n.m. Maandag, Donderdag en Zaterdag Dansmuziek (Jazband) van uit het Savoy Hotel te Londen na 10,20 n.m. Diverse Engelsche stations hebben onge veer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W. A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y. op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castïe 5 N. O. op 400 M Glasgow 5 G. S. op 420 M. Birmingham 5 I. T. op 475 M. Aberdeen 2 B. D. op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 1»L Con cert (Tzigane orkest) 1.05 n.m. dito te 5.05 n.m. (vocaal of instrumentaal) dito te 9.20 n.m., als 5.05 of aansluiting op opera ol anderszins (voorafgegaan te 8.50 n.m door Nieuwsberichten). Gemeenlijk Donderdag en Zondag Dans muziek tot ruim elf uur. event, afgewisseld door chansons of causeriëa Eiffeltoren F. L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursverslag 6.307.15 n.m- concert, 11.20—11.25 n.m en 12.04 Tijdsei- C<Ecole Supp. P. T. T. 450 M-: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz. H Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.m. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20—45.20 nm. en 8.35—1020 n.m. concert Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.1. n.m. Weerbericht Königswusterhausen L. P. 4000 Jn. 7.20 v.m.—6 n.m. berichten (ongeregeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m. 1.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Maandag en Vrijdag 8.209.20 mm. concert Dinsdag en Donderdag concert 8.209.20 Chelmsford 1600 M. 11.50 12.50; 4.20—5.20; 7.50—8.50 Concert, enz. (voorwaardelijk). Te 8.20 Big-Ben (toren klok der Westminster Abdijl. Programma. In Aug. worden alleen door de volgende Holl. Stations concerten gegeven: Ned. Radio Industrie. Zondags te 3 u. en Maandags vanaf 8.30 u„ 10.50 M. Middelraad Zaterdags vanaf 8.30 u., 1050 M. Bovendien (doch ongeregeld) op andere dagen, des avonds door de Ned. Radio In dustrie, uitzending der Concerten en Jazz Band muziek die te Scheveningen in het Kurhaus en Cabaret gegeven worden. Bijzondere concerten, enz. zullen nadef vermeld worden. 89. „Al de anderen zijn reeds lang vertrok ken, mijnheer," antwoordde Paul, „en daar ik geen sleutel had, om de buitendeur te sluiten, dacht ik dat het beter was, om hier te blijven, dan het kantoor alleen te laten," „Je hebt zeer goed gedaan. Maar waar is mijnheer Louraine gebleven?" „Mijnheer Louraine heeft mij straks met een boodschap naar St. Germain gezonden en toen ik terugkwam, was hij vertrokken." „Hoe laat ben je teruggekomen?" „Om drie uur, denk ik." „En heb je sinds dien tijd mijnheer Lou raine niet teruggezien?" „Neen, mijnheer." „Het is goed. Daar ik hier ben, kun je naar je kamer gaan." „Goeden nacht, mijnheer." „Goeden nacht, mijn jongen; goeden nacht!" Zoodra Rodille alleen was gaf hij zoo goed mogelijk aan zijn toorn lucht door met gebalde vuisten op een tafel te slaan, „Men kan in het vervolg op dien Louraine niet meer rekenen," riep hij uit. „Die ezel! het kantoor zoo maar aan zijn lot over te laten! Het is ongehoord, onvergeeflijk! Hij deugt waarachtig tot niets meer, dan om te eten, te drinken en te slapen. Ik zal zijn salaris moeten verminderen." Zoo al voortpruttelend, bereikte Rodille zijn kamer en, daar hij zeer vermoeid was, ging hij naar bed en sliep in, zonder dat het bij hem opkwam, naar zijn schat te gaan zien. Den volgenden morgen was het anders. Ternauwernood was hij ontwaakt, of de gedachte rees bij hem op, om zich te ver lustigen in het gezicht van zijn rijkdom, door al de stukken op het bed voor zich uit te spreiden. Hij stond daarom op en nam de schilderij weg, doch op hetzelfde oogenblik bemerkte hij de sporen van inbraak. Met bevende hand deed hij het deurtje open, waarvan het gebroken slot nu geen weerstand meer bood. Het kastje was ledig. Een rauwe gil ontsnapte aan de lippen van den bestolen dief en hij wankelde als iemand die door den bliksem getroffen wordt. Waarschijnlijk zou hij ter aarde zijn geval len, wanneer hij niet in zichzelf de kracht gevonden had, om den schok weerstand te bieden. Hij liep achteruit tot aan zijn bed, zette zich daarop met het hoofd in de han den neder en klaagde op doffen toon: „Zoo van mijn vertrouwen misbruik te maken, mij te berooven! O, die ellendeling! O, die verrader! Maar zijn lage schurken streek zal hem niet helpen. Ik zal hem ver volgen waar hij gaat; tot in dc hel, wanneer het zijn moet! ik zal hem terugvinden; ja, ik zal hem terugvinden; dat zweer ik!" Hij riep Paul Mercier, in wien hij ver trouwen stelde, bij zich en beval hem gedu rende zijne afwezigheid, de twee of drie dagen kon duren, de leiding van het kantoor op zich te nemen en goed op de zaken te passen. Hij zocht vervolgens in een hoop paspoorten, die hij bezat, en die voor mees terstukken in het namaken van echte akten konden doorgaan, een uit, dat hem beviel. Zijn keus viel op een, dat den naam droeg van Thomas Brown, Esqrc. Uit deze naam blijkt dus, dat Rodille zich in een Engelschman ging herscheppen en in derdaad omstreeks tien uur vertoonde zich aan de paarden-post in de Rue Pigalle een heer met verbazend groote bakkebaarden. Hij droeg groote rijlaarzen met sporen, hield een klein valies in de hand, vertoonde zijn paspoort en reed weldra, op een sterk paard gezeten en door een pistillon gevolgd, den grooten weg op naar Normandië. Deze heer was Rodille. Hij had een groote som aan goud geld bij zich en was gewa pend met twee pistolen. EENENVEERTIGSTE HOOFDSTUK. Onze lezers zullen wellicht, en met reden, vragen waarom Rodille een reis van vijftig mijlen, die hij gemakkelijk anders had kun nen doen, juist op de meest vermoeiende wijze ondernam. Wij antwoorden hierop, dat dc spoorweg van Parijs naar Havre toen nog niet voor het publiek verkeer openge steld was en dat Rodille goede redenen had, om niet per diligence of met postrijtuig te rijden. Alles ging goed tot aan Rouaan, waar hij 's avonds om tien uur uitgeput van ver moeidheid aankwam, met het besluit om, na een weinig uitgerust te hebben, dadelijk zijn reis voort te zetten. Na zich dus door een weinig voedsel en een flesch ouden wijn versterkt te hebben, sprong de zoogenaamde Thomas Brown weer in den zadel en gaf zijn paard de sporen. Ongelukkig nam hij op een paar honderd schreden afstaiids van de herberg, op den hoek eener straat, den draai wat te kort; zijn paard viel en hij raakte in den val on der het dier. Men zou gezegd hebben, dat zulk een val voor hem doodelijk moet ge weest zijn, maar hij ontving slechts eenige kneuzingen, die echter ernstig genoeg wa ren, om hem te beletten alleen op te staan en weer te paard te stijgen. Men bracht hem in vrij beklagenswaardigen toestand in het logement terug, waar hij het overige' van den nacht doorbracht met in slecht Engelsch te vloeken en zich met brandewijn en kamfer te laten inwrijven. Dit middel hielp goed en tegen den morgen kon Rodille, hoewel niet geheel her steld, zijn reis vervolgen. Hij reed daarom in vliegende vaart weg, om den verloren tijd weer in te halen en ditmaal kwam niets den vermetelen schelm in den weg, behalve dat hij nu en dan, door de pijn, die hij nog leed, genoodzaakt was, dc teugels in te houden en wat langzamer te rijden. Het was ongeveer zeven uur, toen hij voor de herberg „Het Gouden Anker", te Mont- villiers afsteeg. Rodille was vreeselijk on gerust. Drieëndertig uren waren sinds zijn vertrek uit Parijs verloopen en hij had alle reden, om te vreezen, dat Louraine, van zijn ziekte hersteld, naar Havre afgereisd en misschien reeds naar Engeland scheep ge gaan zou zijn. Op onhandige wijze hiernaar te onderzoe ken, kon alles bederven. Rodille rekende op zijn goed gesternte, om alles te vernemen wat hij wilde weten. De hevige vermoeid heid, die hij ondervond, maakte eenige uren rust volstrekt noodzakelijk. Hij maakte het valies los, dat achter hem op het paard ge bonden was, ging den stoep op en trad de gelagkamer binnen. Het was een groot vertrek, vrij donker en smerig, dat tegelijk tot keuken en eetzaal diende. Vijl of zes braadspitten konden gemakkelijk voor den hoogen breeden schoorsteen draaien. Een groote, vierkante tafel, van donker eikenhout, en drie of vier andere tafels stonden in het lagere gedeelte van het vertrek. De avond was gevallen en een half dozijn kaarsen op tinnen kande laars, hier en daar neergezet, moesten zoo goed en zoo kwaad het gaan wilde, de duis ternis verdrijven. Toen Rodille binnentrad, kwam de waard met een glimlach op de lippen hem tege moet. Deze goede Normandiër, klein én rond als een tonnetje, met een groot, vroolijk °u glimmend gelaat, heette Alain Fauvel en kon ongeveer vijftig jaar oud zijn. Op 't eer ste gezicht herkende hij den reiziger voor een Engelschman en in weerwil van den natior.alen haat der Normandiërs tegen die natie, werd zijn glimlach nog vriendelijker „Mylord," zeide hij, tot den grond bui gende, „wees welkom in mijn huis." Rodille maakte een stijve buiging. Da waard hernam: „Komt mylord van Parijs?" „Oh no! I come van de City of Rouen," antwoordde Rodille. „Zal mylord den nacht hier doorbren gen?" „Oh yes!" „Zal mylord dineeren?"* „Oh yes!" „Wil mylord in deze kamer bediend v/orden?" „Oh yes! ik wil! Give me miin diner di rectly!" ,,-Ja, ja, yes mylord," hernam de waard en nam uit eerbied voor zijn gast diens En gelsch accent aan; „directly; u behoeft geen minuut te wachten. Komaan Berenice! kom aan Yvonne! dek de tafel voor mylord! ga naar den kelder en breng van dien ouden wijn, van achter de takkenbossen, weet je?" (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5