1 B SMEMGD fl I LUWS Maandag Beursvacantie. Van het Hof Hongaarsche kinderen, Een Amerikaansche delegatie Tegen de ontsiering van het Amsterdamsche stadsschoon. Het recht van oorlogs- verklaring. De petroleum-boringen. De positie der ambtenaren. De nieuwe Indische leening. VERKEER EN POSTERIJEN. Onze postzegels. De intern. Posttarieveii. LUCHTVERKEER. Hollandsche vliegers naar Engeland. Een moedig vlieger. Tijding omtrent de wereld vliegers. De Engelsche Handels- vliegdienst. Een zingende hond. Botsing tusschen twee auto's. De noodlottige aanrijding te 's-Hage. Waarschuwing. Auto-ongeval te Utrecht. Het ongeluk bij Helmond. Een dronken automobilist. Ontduiking van invoerrechten aan de Duitsche grens. De aanvaring bij Duisburg. Rijwielplaatjesdief gepakt Vlugge lossing. Geen beste dag, Mislukte reddingsproeven. Wat liefde vermag. Onkruidbestrijding, MARKTNIEUWS. PURMEREND, 26 Aug. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabrieks- f 59, met merk f 61 52 stapels boeren- f 59, met merk f 61.50 1 stapel commissie f met merk f 64 5 stapels Goudsche f met merk f 70. 1 '1 'I 1 1 1 1 De Beurzen voor den geld- en fondsen handel zijn op Maandag 1 September geslo ten wegens de viering van Koninginne ver jaardag. De Koninklijke Familie vertrekt half Sep tember van Het Loo naar Den Ruigenhoek, waar zij tot begin October zal vertoeven. K'oensdag 3 September worden per extra fre'n te Utrecht verwacht ongeveer 500 R.- h. Hongaarsche kinderen, die door bemid deling van het comité .los Macklenberg in Den Bosch en in verschillende plaatsen van Nederland zullen vertoeven. Er komen o.a. 70 kinderen voor Hilversum, 60 voor Leiden en 115 voor Den Haag. Hier te lande vertoeft een delegatie van 3e American Bar Association, wier presi dent, de heer Hughes, die de Londensche conferentie bijwoonde, naar Parijs is door gereisd. De delegatie bestaat uit vijf leden. De Amerikaansche gezant heeft Maandag avond een receptie te hunner eere gegeven. H. M. de Koningin ontving Dinsdag ten paleize Hel Loo de delegatie, vergezeld van den Amerikaanschen gezant. Uit Amsterdam wordt gemeld: In verband met de benoeming van de leden der nieuwe Schoonheidscommissie, welke op 15 September a.s. haar werkzaamheden zal aanvangen, hebben B. en W. van Amsterdam bepaald, dat op 1 October in werking treden de bepaling der Algcmeene Politieverorde- n ng, waarbij het verboden wordt op van den openbaren weg af zichtbare wijze eenige re clame aan te brengen of te hebben, indien hierdoor, naar het oordeel van B. en W., het stadsschoon wordt geschaad, benevens de bepaling der Bouwverordening, volgens welke het verboden is te bouwen, wanneer daardoor naar het oordeel van B. en W. ont siering het gevolg is. Een belangrijke resolutie der pari. Unie. De „N. R. Crt." ontving van haar corres pondent te Bern omtrent de zitting van M"tandag der int. Parlementaire Unie het volgende telegrafische bericht: De interparlementaire conferentie behan delde het vraagstuk van het parlementair zeggenschap over de buitenlandsche politiek. Rapporteur der juridische voorbereidende commissie was de Duitsche volkenrechtsge- leerde professor Schuecking. Overeenkomstig diens voorsteilen uitte de interparlemen taire conferentie eenstemmig den wensch, del in alle grondwetten zal worden opgeno- me- een verbod van geheime verdragen of overeenkomsten. De conterentie uitte voorts eveneens een- slemmig den wensch, dat welk ook het lot van het bekende ontwerp waarborgverdrag moge zijn, in ieder geval daaruit in het vol kenrecht worde opgenomen de bepaling dat een aanvalsoorlog een internationale mis daad is. De interparlementaire conferentie noodigt alle aangesloten nationale groepen uit voorstellen tot grondwetswijziging ieder in eigen land in te dienen, waarbij iedere oorlogsverklaring verboden wordt, behalve ter vervulling van Volkenbondsplichten. In een ander besluit sprak de interparle mentaire conferentie den wensch uit, over eenkomstig minister Motta's welkomstrede, dal alle staten, dus ook de groote mogend heden. zich zullen verplichten alle rechtsge schillen aan het Haagsche internationale ge rechtshof te onderwerpen. Tenslotte aanvaardde de conferentie een voorstel van het Deensch Kamerlid Ander sen, dat nationale groepen er op zullen aan dringen, dat voortaan de instructies der re geeringen aan de gedelegeerden ter Volken bondsvergadering tevoren zullen worden medegedeeld en worden besproken in de parlementaire commissie voor buitenland sche politiek. Al deze besluiten werden met algemeen» stemmen genomen. Ook de Nederlandsche delegatie en haar leiders, de Tweede Kamer leden Kooien en Rutgers, gaven zonder uit zondering aan deze voorstellen hun stem. Nieuwe proefnemingen. Nadat de boring te Corle bij Winterswijk op last van den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen eer. ontijdig einde gehad heeft, wordt thans, naar de Tel. verneemt, door Mijr,bouwkundige Werken een nieuwe proef boring verricht, n.l. tusschen Lichtenvoorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien begon nen worden mei een tweede boring, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze boringen geschieden in een terrein waarvoor door genoemde maatschappij con cessie tot exploitatie is aangevraagd. Zondagmiddag is te Doetinchem een open bare protestvergadering gehouden, uitgaande van het Comité van Neutraal Overheidsper soneel en het Comité ter behartiging van de Alöemeene Belangen van Overheidsperso neel. Deze bijeenkomst was de eerste van een serie van circa 40 landdagen, die alom in den lande tegen de positie-verslechtering der ambtenaren zullen worden be'egd. Sprekers waren de heeren D. J. Tiepcn uit Amsterdam en H. v, Giessel uit den K.-ag. De vergadering was slechts matig be zocht. (Iibld.) De minister van Financiën maakt bekend, dat de scbatkistpromcssen en de schatkist biljetten, welke uiterlijk 1 October 1924 ver vallen, kunnen worden gebezigd tol storting in Nederland op de Nederlandsch-Indischc leening 1923 D, met dien verstande, dat schatkistpromessen en schatkistbiljetten, vervallende na den stortingsdatum, in stor ting worden aangenomen onder aftrek van een disconto van 0.10 per 1000 per dag. De nieuwe postzegels van Chris Lebeau van 1, 2. 23; en 4 cent, die de postzegels van de Klerk (1 en 2 cent), de Koos 2Vi ct. en v. d. Vecht (4 ct.) zullen vervangen, zullen weldra verkrijgbaar zijn. De blauwe van 4 cent is reeds te koop. Lebeau heeft zijn oorspronkelijk ontwerp wel gewijzigd, c'och niet geheel veranderd. De postduif, die bovenaan het zegel is geteekend, is thans r.iet geheel en face te zien, maar houdt den kop naar links. De andere kleu ren van deze serie zijn 1 cent (rood), 2 cent (oranje) en 2); cent (groen). Het for maat is even groot als de vroegere zegels, evenals de nieuwe posfzegels met de beel tenis van de Koningin door Jan Veth. Men weet, dat de nieuwe zegels van één type zullen zijn, nl. 4 door Chris Lebeau ontworpen en de overige door Jan Veth. De oude zegels van 1, 2, 214 en 4 ct. worden niet meer bijgemaakt en opge bruikt evenals de oude Koninginnezegels en de mooie jubileumzegels van W. A. van Konijnenburg. De nieuwe postzegels van Jan Veth, die bij 5 cent beginnen, zijn eenvoudig. De Ko ningin kijkt naar links. Bovenin staat in een cirkel Nederland en in de onderste helft van den cirkel: Postzegel. Aan den onderkant staat duidelijk het waardecijfer. Zou het niet mogelijk zijn om een ge deelte van deze zegels, waarvan wij ver schillende vellen, o.a. een mooi blauw van 15 cent zagen, op den verjaardag van de Koningin uit te geven? Op 6 Sept. opening van de Internat. postzegeltentoonstelling in Pulchri zal tn ieder geval voor 't publiek 't nieuwe post zegel van Veth te zien zijn. Dan immers worden in een beperkte plage, in andere kleuren dan de gangbare, de zegels van 10, 15 en 35 cent te koop aangeboden aan de deelnemers van het fonds voor die tentoon stelling en de personen, die haar bezoeken. Dit is niets nieuws, want o.a. in Luxem burg is hetzelfde geschied. De Posterijen moeten natuurlijk ook zich van de oude postzegels ontdoen. Deze oude zegels waren door de wijziging van de ta rieven niet meer gangbaar en het spreekt van zelf, dat men ze wilde benutten. Deze zegels zijn gebruikt voor postzegels, die alle uniform zijn gehouden wat den opdruk betreft. Verder heeft men op dienstzegels, die vroeger niet gebruikt ziin als zoodanig er op korten termijn gemaakt moesten wor den. overdrukken aangebracht. Op 3 cent is 10 cent gedrukt en op 173a cent 1 glö. Die dienstzegels moesten indertijd in be perkt aantal gedrukt worden, toen men portvrijdom wilde verleenen, maar de Tweede Kamer verwierp dezen postvrij- dom, zeodat ze niet in omloop zijn geweest. De postzegels (4 soorten) moesten ook al ingetrokken worden en van nieuwe waar decijfers voorzien, eveneens in verband met de verandering van de tarieven. Verder zijn overgedrukt alle postzegels, die te veel in voorraad waren door de verandering van het tarief, b.v. van 5. 13;, 123a cent er omgezet in courante waarden van 2 en 10 cent of in portzegels. Dit is ook geschied ter voorkoming, dat er zooveel diverse ty pen zijn. Ziehier de verklaring van de verschillen de post- en portzegels met opdrukken. Verder verneemt het Vad. nog omtrent de Weldadigheidszegels, die ook dit jaar te gen Kerstmis zullen verschijnen, dat de uit voering wederom aan een kunstenaar zal worden opgedragen. De opbrengst daarvan zal ten goede komen aan de kinderbescher ming. Omtrent het bericht uit Stockholm van de vermindering van internationale posttarieven verneemt het Corr. Bureau, dat dit bericht niet geheel volledig is, aangezien naar alle waarschijnlijkheid in het slot-protocol, dat dezelfde kracht heeft als de Stockholmschc Concentie, zal worden bepaald, dat de ver schillende administraties het recht hebben 60 boven de in de conventie vastgestelde porto's te heffen, d.w.z. voor een brief tot 20 gram 25 plus 15 is 40 centimes, of 20 cents. Indien dit slotprotocol wordt aangenomen kan de Nederlandsche administratie de te genwoordige internationale porto's handha ven. De watervliegtuigen der Marine \V. 65, W. 67 en W. 68, zijn Dinsdagmorgen van het vliegkamp de Mok voor een beleefdheidsbe zoek naar Felixtown (Engeland) vertrokken, alwaar zij om half twee Dinsdagmiddag arri veerden. De tocht werd gemaakt via het vliegkamp Veere. Zaterdag worden de vliegers weder op het vliegkamp de Mok terugverwacht. De be manning der vliegtuigen bestaat uit: W. 67. Off.-vlieger Van Lenning. Waarnemer luit. t. z. 2ekl. Woldringh; W. 65. Officier-vlieger De Jong. Waarnemer luit. t. z. 2e kl. Bouman; W. 68. Officier-vlieger Mulder. Waarnemer: korp.-vliegtuigmaker Jamoel. Men meldt uit Londen: Een merkwaardig staaltje van moed werd ten toon gespreid tijdens een vlucht van den sergeant Jackson Brett van de Royal Air Force. Toen hij met zijn toestel, dat soldaten vervoerde van Bircham naar het Aerodrome van Newton, in Norfolk, vloog, geraakte zijn toestel door een benzinelek in brand op een hoogte van vijfduizend voet. De bestuurder klom uit zijn zitplaats op den vleugel en bluschte, over den rand van den vleugel leunende, de vlammen met een brandbluschapparaat. Hij redde hiermede het leven van zeven collega's. Het vliegtuig, dat daarop veilig kon landen, had, ook aan de machine, geen noemenswaardige schade geleden. Omtrent de wereldvliegers wordt het vol gende gemeld: Luitenant Smith meldt, dat de Amerikanen uit Fredericksdal te Ivigtet zijn aangekomen, doch dat alles geheel zal moeten worden na gezien alvorens men de vlucht van 500 mijl naar Labrador gaat ondernemen. I.ocatelii heeft meer dan 100 mijl op zee rond gedreven, nadat hij tengevolge van een motordefect moest dalen alvorens hii door j den Amerikaanschen kruiser Richmond werd ongepikt De Italianen waren tijdens dit rond- drijven aan groote ontberingen blootgesteld o'eweest. Het Amerikaansche ministerie van i Marine ontving een dankbetuiging voor de verleende hulp van Mussolini. Locatelli zal zijn tocht niet kunnen voortzetten, daar zijn toestel niet meer in staat is op te stijgen. De Engelsche handelsvliegdienst herdacht Maandag te Londen zijn 5eo verjaardag. Gedurende die 5 jaar hebben de vliegtuigen meer dan 4 millioen mijl afgelegd en bijna 50 000 passagiers vervoerd, waarvan er slechts 6 door vliegongelukken het leven ver loren. Toen de diensten begonnen, werd er twijfel gekoesterd of luchttransport met een snelheid van meer dan 100 mijl per uur veilig en geregeld zou kunnen plaats hebben. De boven gegeven cijfers geven het antwoord op dezen twijfel. Gedurende de zomermaanden heeft het Britsche luchtverkeer wat geregeld aankomen betreft, een percentage van 91 pet bereikt en zelfs als men het slechte weer in den winter en den mist in aanmerking neemt, wordt het betrouwbaarheidscijfer voor het sche maatschappijen voor vliegtransport in geheele jaar 88 pet. Nu de verschillende Brit- één maatschappij zijn ondergebracht met steun der regeering, zijn er voorbereidingen woordige luchtnet nog 3000 mijl toe te voe- getroffen om aan de 1600 mijl van het tegen- gen. Het toenemend vertrouwen van het pu bliek in het luchttransport en het aanmaken van vliegtuigen die beter geschikt zijn voor vrachtvervoer, zullen vermoedelijk het lucht verkeer binnenkort lot een commercieel suc ces maken- Voor de rechtbank van Raab is op 't oogenblik een proces in behandeling tegen graaf Esterhazy, den rijksten magnaat van Hongarije, wegens het laten dooden van een zingenden hond. De aanklacht is afkomstig van artist Ti- nian. Deze bezat een musiceerenden hond, waarmede hij jn verscheidene Europeesche steden voorstellingen gaf. Toen hij het vo rig jaar met het zingende dier te Totis ver toefde, werd de hond door een 'boschwach- ter van den graaf gevangen en aan de goud- visschen ter voedering voorgeworpen. De graaf weigerde de geringste schadevergoe ding te betalen. Tinian, die door het verlies van zijn metgezel geruïneerd was, heeft daarom bij de rechtbank de zaak aanhangig gemaakt en een vordering van 200 millioen Kronen ingediend. Voor de rechtbank ver klaarden 23 getuigen, dat de graaf zijn per soneel opdracht had gegeven, den hond te vangen. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 1 uur heeft er een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's gelukkig zonder persoonlijke ongelukken op den hoek Parkstraat en Mauritskade in den Haag. Van de Mauritskade kwam een taxi-auto, bestuurd door A. F., met een matigen gang aangereden en gaf op een behoorlijke ma nier signalen. Uit de Parkstraat kwam met een vaart van 60 K.M. een auto, bestuurd door L. H. de B., die zonder signalen te geven en zon der vaart te verminderen de Mauritskade wilde passeeren. Een botsing vond plaats, waardoor de auto, die uit de Parkstraat kwam, zwaai beschadigd werd. Bij politieonderzoek bleek dat de heer H. de B,, onder den invloed van sterken drank verkeerde. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens het ingevaar brengen van de veilig heid van verkeer. Omtrent de aanrijding met doodelijken afloop, Zondagavond op het Spui te 's-Hage. kan nog medegedeeld worden, dat het on gelukkige slachtoffer gebleken is te zijn de 75-jarig mejuffrouw S„ wonende Wate- ringschestraat 43 aldaar. Zij was bij een kennis op bezoek geweest en wilde nu naai het huis van haar dochter, bij wie zij in woonde, terugkeeren Toen zij, van de richting Turfmarkt ko mende, het Spui wilde oversteken, vond het noodlottige ongeval plaats. Haar kinderen dachten dat zij bij haar kennis overnachten zou, omdat het zulk slecht weer was. Ook den volgenden morgen vonden zij niets vreemds in het feit, dat hun moeder niet terugkwam. Eerst op het be richt in de bladen hebben zij zich bij de politie aangemeld. De commissaris van politie in de afdee- ling D. te 's-Gravenhage, waarschuwt tegen het afleveren van goederen, hoofdzakelijk zuivelproducten, kaas enz., aan D. uit den Bogaerdt, geboren te Bodegraven 2 Dec. 1883, zich noemende kaashandelaar, wo nende te 's-Gravenhage. Rijswijkscheweg 224. Hij reist het platteland af en koopt voornamelijk groote hoeveelheden volvette kaas; o.a. deed hij zulks bij verscheidene landbouwers te Zoeterwoude. Betaling bleet steeds achterwege. Een negentienjarig meisje verdronken. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks twaalf uur reed een auto, waarin zich de 19-jarige mejuffrouw G. bevond, doordat er iets aan het stuur haperde, ïft den Cathrijnesingel te Utrecht. Men slaag de er niet in het meisje te redden. Haar lijk is Dinsdagmorgen uit het v/ater opgehaald. De chauffeur, hoewel ernstig aan beide bee- nen gewond, wist zwemmende den wal te bereiken. Hij werd naar de Rijksklinieken vervoerd. De auto is zwaar beschadigd uit het water gehaald. De recherche stelt een onderzoek naar hel gebeurde in. In zijn functie geschorst. Omtrent het ongeval aan den overweg op Rooseinde te Helmond, waarbij de 58-jarige petroleum-koopman M, v. Schijndel op jam merlijke wijze om het leven is gekomen, kan nog het volgende worden meegedeeld: Tegen het naderen van den trein uit Venlo, welke om 10.02 ure te Helmond aankomt, verzuimde de overweg-wachter de afsluit- boomen neer te laten, zoodat van Schijndel zich van geen onheil bewust, met zijn petro- Icum-wagentje, getrokken door een hond, kalm den overweg wilde passeeren. Daar v. Schijndel eenigszins doof was, hoorde hij den trein niet naderen, terwijl hij dezen door de wachterswoning, welke het uitzicht be lemmert, evenmin kon zien aankomen. Hij werd dan ook door den trein gegrepen, ter wijl de petroleumwagen meters-ver werd weggeslingerd. De machinist remde uit alle macht, doch ken onmogelijk de aanrijding voorkomen. Nadat de trein tol stilstand was gebracht, werd het onherkenbaar verminkte lijk van den ongelukkige onder de wielen vandaan gehaald, waarbij bleek dat ook de hond het leven had gelaten. De nalatige overweg-wachter is direct in zijn functie geschorst. De 19-jarige 1!. uit de Willemslaan te Bussum, reed Zaterdagavond met ccnigc vrienden per auto naar Hilversum, H., die, volgens de Tel., onder den invloed van ster ken drank verkeerde, zat aan het stuur. Bij den spoorwegovergang van den Hilversum- schenwcg werd 'n passcerende wielrijder aangereden, wiens fiets geheel vernield werd. H. reed echter door zonder om te zien, totdat hij cp 't eind van den Hilversumschen- weg op den hoek van de Kroonlaan de bocht te kort nam en tegen een boom aanreed. De auto werd geheel vernield. De inzittenden kwamen wonder boven wonder allen met den schrik vrij. H. haalde geholpen door zijn vrienden, de beide num merplaten van zijn wagen en reed met een taxi naar Bussum terug, het wrak van zijn auto onbeheerd achterlatend. De Hilversum- sche politie vond echter spoedig uit wie de eigenaar was en maakte van een en ander proces-verbaal op. Volgens bericht in een onzer tuinbouwbla den zijn er bij onze groenten- en fruitexport gevallen geconstateerd van ontduiking van invoerrechten. Sommige producten zijn vrij van invoer rechten: duiven, peren, appelen en perziken, in kisten verpakt, echter niet Op 16 'Augustus werden nu te Benfheim 1000 Kilo druiven in een wagon der H. S. M. gevonden, welke frauduleus in Duitschland zouden worden ingevoerd. Daar dergelijke ontduiking groote vertra ging aan de grens ten gevolge heeft, bcerscht er onder dc handelaren zeer groote ont stemming over dc ontdekking en men denkt er over de namen der smokkelaars te pu- bhceeren ini ien zoo iets weer gebeurt. De schipper van de aak, welke bij de aanvaring op den Riin bij Duisburg is ge zonken, was schipper W. Kuyper; zijn vaar tuig was de „Nordster". Twee knechts, die op het dek stonden, sloegen bij de aan varing over boord, maar zijn gered. Maandag betrapte de bloemist J. R., uit de Douzastraat te 's Hage, een man, die be zig was het plaatje van zijn fiets te stelen. De politie kwam er bij en de man werd ge arresteerd. Hij bleek te zijn een 28-jarig chauffeur, zonder vaste woonplaats. In zijn zak werd een schroevendraaier gevonden. De man had het plaatje weggeworpen, maar de politie heeft het teruggevonden en in be slag genomen. De dief is voorloopig opgesloten. Onder de bruggen van dc N. V. Frans Swarttouw Havenbedrijf, te Rotterdam, heeft men wat lossen betreft een recordtijd be haald. 's Avonds arriveerde n.l. hét Noor- sche s.s. „Grena te Rotterdam, met een lading ijzererts. Nog denzelfden avond werd met de lossing van de 10.520 ton begonnen en den volgenden avond om 6 uur was de boot leeg. Met inbegrip van schafttijden, had men slechts 193i uur aan de lossing gewerkt. Een reiziger van de sigarenfabriek .In diana", te Kampen, bezocht zijn klanten te Amersfoort. Vermoedelijk had hij de rem van zijn Ford niet vastgezet, toen hij bij zoo'n af nemer binnentrad, want nauwelijks had hij de deur achter zich dicht, of de wagen drentelde op eigen initiatief achterwaarts, totdat hij in hel Spuiwater terecht kwam. Te Hoek van Holland zijn reddingsproe ven gehouden met het wippertoestel, dat langs een kabel van staaldraad bewogen kan worden. Toen de reddingsvlet op een be paalde plaats was gemeerd, begaven vier personen zich in de boei, om naar 't andere einde van den kabel te gaan. De boei werd als gewoonlijk door een dun staaldraad voortbewogen. Op de helft brak de draad echter en de boei hing tusschen lucht en water. Met de grootste moeite heeft men de menschen, die in de boei zaten, er uit kunnen halen. Ten slotte heeft men de boei na vele vergeefsche pogingen weer binnen gehaald. De vorige week schreven wij reeds over den treurigen toestand, waarin verschillende Rotterdamsche straten tengevolge van den geweldigen regenval verkeeren. Zondag had men weer dezelfde ellende. Heele straten waren ondergeloopen en enkele geïsoleerd. Zoo was er een hofje, dat door 't water van de bewoonde wereld afgesloten was. En de menschen moesten in hun huisjes maar den Zondag doorbrengen. Dat dit voor vele jongedochters minder aangenaam was, laat zich begrijpen. Buiten op het droge wachtten enkele jon gelingen tevergeefs op hun geliefden. Het water maakte onverbiddelijke scheiding. Een moedige jongeman, in Zondagsgewaad, trok echter zijn schoenen en sokken uit, stroopte zijn broek op en doorwaadde het water en bereikte zoo zijn meisje, dat bij in zijn armen nam en door de wateren naar het droge bracht. En meerderen volgden. Met stoom uit de locomotief. Om het onkruid, dat tusschen re rails groeit, te verwijderen, wordt in Amerika tegenwoordig een niéuwe methode toegepast, zooals dc „V. D. I. Nac.hrichten" meldt. Op het te zuiveren traject laat men bij de Southern Railway een locomotief met een platvprmwagen rijden. Op dezen wagen is een stoomketel geplaatst, die met olie ge stookt wordt en waarin de afgewerkte stoom van de locomotief geleid wordt. De stoom wordt daarin sterk oververhit, en door geïsoleerde pijpen geleid naar twee platte stoomverzamelkasten van ongeveer 6 M. lengte, die zoodanig aan het onderstel zijn bevestigd, dat men ze naar verkiezing kan ophalen of laten zakken. Aan die stoom- kasten zijn pijpen met gaten aangebracht, voor het uitlaten van den stoom. De stoom spuit onder 5.5 atm. druk door de gaten op de spoorbaan en heeft een temperatuur van 380 tot 480 gr. C. Door deze hitte wordt het onkruid totaal vernietigd. Bij 4 K.M. snelheid per uur werden op deze wijze resultaten bereikt, bij minder dichten groei kon 6.4 K.M. gereden worden. De kosten bedragen 8 tot 10 dollar per mijl; en aangezien dc bewerking viermaal per jaar herhaald moet worden, daar anders het onkruid te hoog opschiet, kost het zui veren per jaar 32 tot 40 dollar per mijl, het geen ongeveer 1 'A maal zooveel is als de tot nu toe gevolgde methode, waarbij het on kruid met de hand verwijderd werd. Het voordeel is echter, dat het ballastbed 'liet omgewoeld wordt, zoodat het niet noodig is, de dwarsleggers weer onder te graven. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 25 Augustus. Komkommers le soort 6.709.20, idem 2e soort 2.405.30, idem 3e soort 0.90 3.10, idem gele 0.207; andijvie ie soort 1.502.70, idem 2c soort 0.601.80; kropsla 0.502.10; kloemkool 1—29: gele savoye kool 7.209; roode kool 5.7012.10; witte kool/ 34.60 per 100 stuks; snijboon en le soort 1829, idem 2e soort 513; stokboonen 1628; stam- boonen 1620; spekboonen 1617; pronkboonen 713.60; wortelen 1.50; uien 1111.90; doperwten 2022; spi nazie J 614; postelein 610.90 per 100 Kg.; wortelen 1.405.50; kroten 3.40 4.10; uien 3.505; peterselie 0.401; selderie 0.901.70 per 100 bos; tomaten A 8.50—9.90, idem B 6.90—8.20, idem C 78.90, idem bonken 4.306, idem kriel 0.603 per 100 pond; augurken, fijn 1.661.81, idem fijn basterd 1.31; idem basterd 0.92, idem grof 0.390.40 per mandje; suikerperen le soort 6.407.10, idem 2e soort 2.402.50; dirkjes le soort 4.105.40, idem 2e soort 1.601.80; clapp's favorite le soort 2124, idem 2e soort 16; keswick appelen le soort 16, idem 2e soort 9 per 100 Kg.; meloenen 0.330.80 per stuk; perziken 1.4018 per 100 stuks; kipeieren 7.60 p. 100 stuks. Boter. Aanvoer 1166 Kg. f 2.252.35 per Kg. Vee. Aanvoer 714 runderen w.o. 360 vette koeien f 11.30 per Kg.melk- en gelde koeien f 175450 46 vette kalveren f 1.50 1.70 per Kg.180 nuchtere kalveren f 1045. 82 stieren 45 paarden f 200250 625 scha pen f 4054 815 lammeren f 2330 480 vette varkens f 0.790.83, zouters f 0.70 0.76 per Kg. 170 magere varkens f 1634; 257 biggen f 1020, 90 geiten en bokken. Handel in runderen en schapen matig, vette kalveren en vette varkens vlug. Eieren. Kippen f 7.508.50. Fruit. Aanvoer 100 zak appelen f 25 en 600 zak peren f 13 per zak. SNEEK, 26 Aug. Vee. Ter markt waren 167 melk- en kalfkoeien, f 350500 38 vette koeien f 300450, 22 vette kalveren f 5095, 78 nuchtere kalveren f 1322, 408 graskalveren f 80150. 110 schapen f 3249, 80 lammeren f 2435,1283 varkens f 60135, 216 biggen f 813, paarden. Men betaalde voor vette runderen 5058 ct., dito kalveren 5565 c., dito varkens 3338 c., zouters 3335 c-, varkens voot Londen 2832 ct. De handel in melkvee was kalmer. Vette koeien en kalveren, alsmede nuchterekalveren flink prijshoudend. Graskalveren metflinken handel. Wolvee beter. Varkens slecht.Biggen kalmer. ROTTERDAM, 26 Aug. Eieren(Rott. Veiling). Aanvoer 135.000 stuks, kippen- f7.159.55, eenden- f7.157.50. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 2-25 paarden, 42 veulens,1140 magere runderen, 624 vette runderen, 900 vette kalveren, 220 nuchtere kalveren, 371 schapen of lammeren, 58 varkens, 406 big gen. De prijzen waren als volgt: koeien le kw. 115—125 ct., 2e kw. 110—105 ct., 3e kw. 10090 ct. ossen le kw. 110115 ct., 2e kw. 10095 ct., 3e kw. 9080 ct. stie ren le kw. 105110 ct., 2e kw. 9585 ct., 3e kw. 8070 ct. kalveren le kw. 175- 200 ct., 2e kw. 155—125 ct., 3e kw. 110—95 ct. alles per K.G.melkkoeien f200385, kalfkoeien f 215395, stieren f 170385, pinken f 145175, graskalveren f 4565, viarzen f 160200, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 95150, hitten f 95175, nuchtere kalveren f 1525, fokkalveren f 1724, biggen f 817, overloopers f 17 f 27. De handel in melk- en kalfkoeien was zeer matig, wegens het ongunstige weder. Graskalveren met redelijken handel. Nuch tere kalveren bij kleiner aanvoer redelijk verhandeld. Vet vee en vette kalveren ook met redelijken handel, prima spoelingvee iets boven noteering. Biggen en overloopers met matigen omzet, goede soorten duur verhan deld. Paarden met redelijken handel. TIEL, 25 Aug. (Veiling Tiel en Omstre ken). Fruit. Zure appels 2030 c., zwenden- appels 4056 c., clapp 2030 c., dirkjesv peren 46 c., glasappels 1218 c., goudgeel 810 c., 1216 c., beurree 913 c., ronde heeren peren 1215 c., beurree 913 c., ronde heeren peren 46 c., Gam. zuur 18 20 c., eng. krozen 1620 c., jutten peren 2028 c., witte pruimen 4044 c„ Fr. wijnperen 1620 c., pondappels 1012 c., handperen 610 c., Yellow 30 c., victoria pruimen 2836 c., alles per Kg. TIEL, 25 Aug. (Weekmarkt.) Op de vee markt was vet vee tamelijk aangevoerd, handel vlug en vette prijzen. Vet vee 1 equal. 60—65 c., 2e qual. 55—57% c. per Kg. kalfkoeien matige aanvoer, handel vlugger, kalfkoeien f 400475 vaarzen f 350440 fok zee meer aanvoer, handel vlug en duurder. Hokkelingen f 170240 kalveren f 80150. Varkens. Op de varkensmarkt waren aan gevoerd 238 varkens en 385 biggen. Prijs houdend. Prijs varkens f 1680, biggen f 6—15. Granen. Op de graanmarkt was tarwe zonder aanvoer. Rogge van het nieuwe gewas eenige aanvoer, welke, volgens genoteerde prijzen vlug opruimde de qualiteit was goed. Overigens weinig handel. Rogge f 88.75 gerst f 8.258.50 haver f 56 groene erwten f 14.50 gele erwten f 1315. Boter. Bij gelijken aanvoer als vorige week 30 Kg. was de prijs 10 c. lager, thans f 22.40 per Kg. Van eieren waren aangevoerd 60.000 stuks, die van 6—8 c. vlug van de hand gingen. VENLO, 25 Aug. Eieren. (Coöp. Veiling ver.). Aanvoer 225.000 st. Prijzen kippen- f 8.60—9.60, eenden- f 9.20. BOVENKARSPEL (Station), 26 Augustus. Aardappelen; Koks 0.80—1.25, Due 0.60 1.75, Schotse 3.053.25, blauwen 1.80, ronden 2.052.25 per baal, aangevoerd 1750 balen. Uien. Groote gele 2.303, drielingen 2.103.10. Nep 7.5010.70, per baal, aangevoerd 850 balen; le bloem kool 2343, 2e bloemkool 8.7520.50, 3e bloemkool 2.804.75 per 100 stuks, aangevoerd 12.800 stuks; roode kool 1.20 3.90 per 100 k.g., aangevoerd 208.200 k.g,; gele kool 3.504.80 per 100 k.g.. aange voerd 34.300 k.g.; witte kool 1.100.60 per 100 k.g., aangevoerd 81.400 k.g.; slaboo- nen 2102.85 per 15 k.g., aangevoerd 640 zak; augurken 4057 ct. per k.g., aangevoerd 1800 k.g. CULEMBORG, 26 Aug. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). N.-H. suikerperen 4K>6A ct., jodenperen le soort 14/423 ct., heerenperen le soort 5—6 cl., kulperen 654 ct., handpereu le soort 9/4 ct., woud huizen lc soort 9'A12'A ct., ciapps favo rite 1923 ct., diamantperen 15 'A ct., spie- gclperen le soort 59)4 ct., sijsjesperen 8 8/4 ct., williams le soort 1020 ct., keize rinnen 614 ct., princes marie 12-1214 cl., Bloeméc lc soort 81214 ct., lesselaars 3 ct., kandijzoet 714 ct., frambozen-appels le soort 19 ct., bcurré dc mérode 1016 ct., keizer alexander 1315 ct., zoute aagjes le soort 9 ct., krozen 1014 ct., schudkrozen 14 ct.. witte pruimen 43 cl., alles per k.g,; abrikozen 1/4 ct. per stuk. DEVENTER, 26 Aug. V c c. Dragende koeien 350475, guste koeien 250325, dragende vaarzen 300375, dito pinken 200250, guste pinken 180 -210, gras kalveren 60—70, nuchtere kalveren 16 20, stieren per k.g. 80 -90 ct., vette koeien per k.g. 1.05—1.15. Handel tamelijk. DEVENTER, 26 Aug. Eieren. Ter vei ling van dc Coöp. Veilingsvereeniging De venter en Omstreken golden heden de kip eieren 89.55 per 100 stuks. Aanvoer 85.000 stuks. 's-HF.RTOGENBOSCH, 26 Aug. Boter. (Bericht van de Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 20.675 k.g. Prijzen 2.152.30. ROOSENDAAL, 26 Aug. Botermijn. Hoog ste prijs 2.32, middelprijs 2.26, laagste prijs 2.20. Aanvoer 19.850 k.g. VEÈNENDAAL, 26 Aug. (Weekmarkt). Eieren 8.50—9,10 per 100. Aanvoer 240.000 stuks. Handel vlug. Biggen 1018 per stuk. Aanvoer 230 stuks. Handel iets vlugger. VOLENDAM, 26 Aug. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 67.000 een deneieren 7.207.55 en 3.000 kippeneieren 88.15 per TOO. BODEGRAVEN, 26 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 322 partijen, waaronder 282 Rijks- merk, 14098 stuks, wegende 98486 K.G. Prijs; Goudsche kaas met Rijksmerk le srt. 7477, 2e soort 6570, zwaardere tot 80, zonder Rijksmerk 6572. Handel matig. BEVERWIJK, R.K. Coop. Tuindersveree. niging „Kennemerland". Prijsnoteering val 25 Aug. Aardbeien per K.G. 5060 ct.i Frambozen per K.G. 5078 ct.; Doppers 20 34 ct., Capucijners Br. 2836 ct., idem Wit 25—32 ct., Raspers 25—40 ct., Trosboo- nen 3438 ct., Tuinboonen 71416 ct, Snijboonen 1825 ct., per K.G.; Spercie- boonen per rnd. 2327 ct.; Dikke boonen 1822 ct. per K.G.; Sla per 100 0.90 2.40; Bloemkool 2028 ct.; Komkommer» 35 ct. per stuk; Wortelen 48 ct.. Ra barber 2—5 ct., Selderie 2—4 ct. per bosi Postelein per ben 3035 ct.; Aardappelen 56 ct.; Spercieboonen z. dr. 2736; Pronkboonen 9 ct. per K.G.; Meloenen per stuk 16—27 ct.; Andijvie 5075 ct., Spi nazie 0.90—2 per kist. GRONINGEN, 26 Aug. Granen. D« laagste en hoogste prijzen waren als volgtt 26 Aug. 19 Aug. 9.00-10.75 11.50-12.75 11.50-12.75 11.00-12.55 9.75-11.50 11.00-12.25 11.00-12.50 10.50-11.75 9.00-10.15 8.00- 9.75 tt 11 8.00- 9.50 10.00-19.00 tt 10.00-17.75 tt tt tt 17.00-21.50 tt 17.00-21.75 20.00-40.00 tt 20.00-38.50 i i tt tt tt Zomer tarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenh. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche idem Koolzaad Karwijz. (nw.) Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem (witbl.) Blauw maanz. 35.00-45.00 30.00-39.5C De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg. rogge bce'rweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per kg. GRONINGEN, 26 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f475500, 2e soorl f 400450, 3e f 300350, vroege mei koeier le soort f350—375, 2e f 275—300, kalf- vaarzen le soort f 375400, 2e s. f 300325, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 250300- stieren le s. f 0.961, 2e s. f 0.820.84, slachtvee 1 s. f 1.121.16, 2e s. f 1.05— 1.10 per kg. slachtgewicht. Melkschapen f3050. weideschapen le soort f4050. 2e s. 3540, vette schapen le soort f 5055, 2e s. f 4046, vette kalveren le s. f 1.40— 1.50, 2e s. f 1.201.30, weidelammeren f 17 22, vette lammeren f3036, loopvarkens f 2018, vette varkens le soort f 0,82 0.84. 2e soort f 0.7880, Londensche var kens f 0.640.66, zouters f 0.680.70, Big gen f 610. f 1105 per week. Aanvoer 214 vette koeien, 158 kalveren, 315 kalf- en melkkoeien, 54 stieren, 723 schapen, 836 vette en Londensche varkens, 449 magere varkens en biggen. In kalf en melkvee hadden de handel ec omzet een redelijk vlug en ruim prijshoudend verloop. Slachtvee ging bij grooteren aan voer minder vlug en nauwelijks prijshoudend van de hand. Voor de stieren, vette en nuchtere kalveren bleven prijzen onveranderd. De wolvee handel was over het geheel zeer kalm, terwijl de prijzen voor alle soorten zich staande hielden. Vette en Londensche varkens wederom hooger. Zouters prijshou dend. Biggen ruim prijshoudend. HULST, 25 Aug. Granen. De aanvoer was heden grooter. Genoteerd werd voor tarwe f 16, gerst f 13.50, rogge f 11, erwten f 19 en lijnzaad f 20. PUMEREND, 26 Aug. Aan de veilingen waren aangevoerd 18.000 eendeneieren f 6.90 7.30 en 27.000 kippeneieren f 7.909.30. AMSTERDAM, 26 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac Knoop.) Zeeuwsche bonte f 44.50, id. eigenheimers f 2.853, id. blauwe eigenheimers f 3.50, Friesche bor- gers f 2.853, id. blauwe borgers f 33.25 Hillegommer zandaardappelen f 4.404.50 per h.l AMSTERDAM, 26 Aug. (Noteering v.h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong& Koene) Frankenthalers f 0.250.40, alicanten f 0.42 0.44, witte druiven Emil Muskaat Alex- andrie f 0.450.55., white seedling f 0.42 0.50, roode bessen f 0.240.30, per kg.Codlin Keswick f 1214,zoete appelen f 814, Mr. Gladstone f 1218, The Queen f 1622, Yellow Transperant extra f50— 60, idem I f 2530, Gamerensch zuur f 8— 14, Gravensteiners f 610, zure pippeling f 610, Clap's favorite f 2634,Poire Ma* dame f 2026, Br. Ciffard f 1010, Mad. Tryne f 1620, Precose de Tredsor f 14— 18, Oomskinderen of kruideniers f 2026» dubb. suikerperen f 68, Sijsjesperen f8— 10, meloenperen f610, Dr. Jules Guyot f 1622 abrikoospruimen f 3642, dubb. koospruimen f 3844, blauwe pruimen f 36 48, Friesche pruimen f 3642, dubb. witte pruimen f 4046. Belle de Louvain f 41— 52, Eng. krozen f 2024, Reine de Cloude f 4046, alles per 100 kg. meloenen f 0.24 0.50, perziken f 0.060.20 per stuk, snij boonen f 2230, dikke sperciboonen f 21— 24, dunne idem f 2430, dikke spercie boonen f 2124, dunne idem f 2430, to* maten f 1421, augurken fijn f 6470, ideul basterd f 2832, idem grof f 1014 pc 100 kg. bloemkool f 2432, komkommers f 36.20, Peen f 26, alles per 100 stuks j aardappelen f 4.505.40, Drielingen f 3— 4.20, Hillegommer zandaardappelen f 710 per 100 K.G. Bloemen. Am. anjers f711, Chaot id. f 25, kelken lelies f 1523, Hadley f 35, sunburst f 46.50 Ophelia f 67, golden Ophelia f 37, keizerin f 2 5.50, Gladiolen f 27, Dahlia's f 25, per 100 stuks Plumosagroen f 14, snijgroen f 27 per 100 ranken. BODEGRAVEN, 26 Aug. Kaas. Tel markt waren 322 wagens. Prijzen f 6572/ rijksmerk le soort f7476, zwaardere f80 2e soort f 6570. Handel matig. ELST, (Bet.) 25 Aug. Fruitveiling van he den. Reine Claude 3236, Reine Victoria 29—35, Belle de Louvain 16—30. Washinf tons 4260, Eng. Krozen 1518, zoete Abri' koospruimen 4550, Wijnpruimen 3640/ witte pruimen 3246, zure Abrikoosprui- men 1923, dubbele witte 5585, Catriene' pruimen 2122, Varkenspruimen 12—13* Bommezeelen 2526. Dikstelen 34, Schijf' jespeeren 4%5, Souvenir de Congres 1" 24, Jutteperen 1728, Beurre de Merode 9—13, Clapp's Favorite 27—49, N.-.H. sui kerperen 89, Beurre d'Amanlis 3449/ Calville 1618 Keizer Alexander 14%16» Cellini 19—20, The Queen 18—24, Zigeu nerinnen 3035, Mancks Codlin 1626, Fransche Paradijs 1010%, Glasappels 1® —34, dev. zoete appelen 1012% ct. Pef kg Perziken le soort 917, kleine perzt* ken 3%—7 ct. per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6