V 1 1 DE SPAARNEBANK Donderdag 28 Augustus 1924 47ste Jaargang No. 15825 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Het kalf en de put. Besmettelijke ziekten. Personalia. TOONEEL. Boefje. Agenda 29 Augustus. VERKOOP iNGEN, VEJUNGEINl De bijbouw aan de Mariascholen in de Jacobijnestraat. Extra zitting Rechtbank- WIELRIJDEN. R. en T. „Haarlem". Inwijding nieuwe R.-K., School aan het Teyler- plein. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Art. 248bis W. v. S. „Prima kwaliteit"? Over de grens gezet. Ingszosiden Medselisïgen a 75 cents per regel. Gemengtfc koor „Onder Ons". Hinderwet. „Je Maintiendrai". De rails van de stoomtram HaarlemAlkmaar. Gevonden dieren en voorwerpen. De Asphalteering. BURGERLIJKE STAND. '4U/16 7eV4 251/2 ^/4 7l1/2 153/4. '°U - Wisselkoersen en koersen vau Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Mussolini naar Genève. Annexatie van de Dodecanese. Een tevredenheidsbetuiging. Daar kling'len de klokjes Radio-conferentie. Valsche munters. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. Koninginnedag. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advcrlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat- "sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Het ontzettende drama hetwelk zich gis terennacht in de buurt van Zwolle heeft afgespeeld, vestigt weer eens opnieuw de publieke aandacht op het autobus-gevaar. Men moet zich even in de tragedie indenken, om de beteekenis van zoo'n ramp te be seffen: in een grooten wagen met slechts één uitgang aan den achterkant, zitten een twintig personen dicht op elkaar. De motor krijgt een defect, er ontstaat een ontploffing, gevolgd door brand. De inzittenden in de nauwe ruimte dringen naar buiten en hinde ren in de paniekstemming van het drei gende doodsgevaar elkander bij het openen van de eenige deur. En' vóór dat de be nauwde ruimte geopend is, zijn er reeds vijf lijken van slachtoffers, stervende - den vreeselijken vuurdood. Buiten de dooden, wier verkoolde lichamen onherkenbaar waren, moesten nog een aantal zwaar ge wonden worden opgenomen, waarvan er reeds eenige bezweken zijn. Moge deze hartverscheurende gebeurtenis nu eens eindelijk voldoenden indruk maken niet enkel bij het publiek, maar ook bij de autoriteiten, opdat er helaas te laat, maai steeds dringender noodig maatregelen worden genomen tegen het autobusgevaar. Ware toch het drama te Heino een zeld zaam gebeuren, zooals er nu en dan een spoorwegongeluk of een tramongeval voor valt, dan kon men spreken van onvermijde lijk risico aan het drukke verkeer verbon den. Maar dit nieuwe drama onderscheidt zich slechts in omvang van de duizenden autobus-ongevallen, welke reeds in den kor ten tijd van het in werking treden van dit vervoermiddel hier te lande zijn voorgeko men, en welke iederen nieuwen dag de kolommen der dagbladen blijven vullen. Wie kan de omgekantelde, tegen elkander ge botste of in het water gereden bussen tellen, gezwegen nog van de aanrijdingen en lich tere ongevallen? En toch blijft de Rijks overheid zoo goed als werkloos toezien. Men vergenoegt zich met wat gemeentelijke bepalingen omtrent keuring der wagens en aanwijzing van standplaatsen, en op zijn best met een provinciale verordening. Maar deze halve maatregelen kunnen, bij de ongebreidelde cdhcurrentie der autobuson dernemers al heel weinig effect sorteeren. 't Is waar, meer dan de Overheid hebben de directies der Nederlandsche spoorwegen en tramwegmaatschappijen schuld, welke bij de toenemende verkeersbehoeften geen voor uitziende politiek hebben gevoerd. Men be hoeft nog niet eens te eischen, dat zij in ons waterrijk land met zijn slappen bodem in de auto al heel vroeg een aangewezen vervoer middel moesten hebben gezien, om hinder lijke gapingen in het spoor- en tramverkeer aan te vullen en verbindingen tot stand te brengen, die met zwaar rollend materiaal niet waren te bereiken. Neen, die geniali teit eischen wij nog niet eens; de Neder- 'ander is nu eenmaal »geen uitvinder. Maar wel mogen wij vragen, dat zulke directies weten, wat er op verkeersgebied huiten onze nauwe grenzen bestaat. En dan is de auto bus in de groote wereldsteder toch geen verschijnsel van de laatste maanden. Dar het vervoermiddel dus hier te lande metter tijd ingang zou vinden, lag toch voor de hand. Wie ons spoor- en tramwegnet vergelijkt met dat van aangrenzende landen, b.v. België en bovendien nog op het verschil in tarieven let, die ziet dadelijk, dat ieder middel, om honderden Nederlandsche gemeenten uit haar absolute of betrekkelijke Isolatie te verlossen, gretig ingang moest vinden. En in ninder dan geen tijd is dan ook de autobus naast de fiets hier te lande het meest popu laire vervoermiddel geworden. Het is kortzichtigheid in zekeren zin, om zich daarover te verheugen. Hoogstens kan men zich verblijden over den stoot, welke iaarmee aan het zeer slechte en onvoldoen de verkeer gegeven is en het verschijnsel der autobussen beschouwen als een over gangstoestand naar 'n betere en intensievere verkeersregeling. Maar op zich zelf is de toestand betreurenswaardig. Immers, welke gegronde klachten men ook tegen de Neder landsche spoor- en tram-directies mag aan voeren, niet te. ontkennen is, dat deze be sturen door hun gebondenheid aan conces sies een voldoende mate van zekerheid en veiligheid langs den weg waarborgen, dat zij tegenover het publiek hetzelfde credict hebben als de officieele overheidsorganen. Bij de elkander in onderlinge concurrentie verscheurende autobusondernemingen, welke bovendien door geen vaste banden aan de Overheid gebonden zijn, mist men die zeker heid en veiligheid, ja, zij vormen veelal een publiek gevaar. Te betreuren daarom is het, dat diezelfde spoor- en tramweg-directies liet tijdig hun vervoermiddelen aan de moderne eischen hebben aangepast. Zoo loed als reeds lang geleden een stoomboot verbinding StavorenEnkhuizen noodzake lijk werd geacht, om Holland met Friesland te verbinden, zoo goed als de diensttijden der treinen op die verbinding over het water aansluiten, zoo goed hadden de spoor- en rammaatschappijen moeten zorgen, dat de groote plattelandsgemeenten tijdig uit haar isolement verlost werden en' behoorlijke, moderne verbinding kregen met de locale- en intercommunale lijnen. De behoefte was toch bekend; zij blijkt nu met den dag Wanneer genoemde lichamen met hun tijd waren meegegaan, dan had het autobus"- gevaar nu voor geen tiende deel bestaan ter wijl ook veel kapitaal was bespaard, dat lu ongetwijfeld zeer lichtvaardig in de sterk slijtende bussen wordt gestoken. Bovendien worden de toch al reeds ontredderde finan- cieën der spoor- en tramwegmaatschappijen door de concurrentie der wilde autobus ondernemingen nog sterk verslechterd. Uit dit alles blijkt wel, dat wij geen ver dedigers zijn van de politiek der Nederland- sche beheerders van de ijzeren baan. Dit neemt niet weg, dat wij toch met klem wil len aandringen tot het treffen van maatrege len van Overheidswege in den geest als in Maart j'.l. aangegeven door de „Nederland sche Vereeniging voor locaal spoorwegen en tramwegen.' Met de appreciaties in die brochure waarvan wij indertijd een uit treksel gaven gaan wij niet accoord; ook niet met alle daarin gedane voorstellen. Maar wel met de kerngedachte, dat er een Rijks wet zal moeten komen, regelende het ver keer, ook der autobussen, op de basis van de concessies, welke thans voor spoor- en tramwegen geëischt worden. Wij behoeven te dien opzichte trouwens het buitenland slechts te volgen; iets nieuws wordt al weer niet van den Nederlands<^en wetgever geëischt. Maar men talme dan ook niet langer; het ontzettende ongeluk op den Overijselschen bodem heeft nu toch zeker voldoende het gevaar vart het ongeregelde verkeer met autobussen gedemonstreerd! Wanneer er morgen een ^afdoende regeling getroffen werd, dan was 't toch al reeds veel te laat. Maar hoe lang zal onze wetgevende molen leid, de vreemdelinge A. K., die alhier zon der middelen van bestaan werd aangetrof fen. Over de week van 17 tot en met 23 Au gustus 1924, kwam er te Heemstede 1 gevat van roodvonk voor; te Hoorn 1 geval van rookvonk; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Wijk aan Zee 1 geval van roodvonk en l geval van diphtheritis en te Leiden 3 geval len van roodvonk, 3 gevallen van diphthe ritis en 1 geval van nekkramp. Bij het politiekorps hier ter- stede is be noemd tot politie-agent de heer G- W. Dies- sen, korporaal der militaire politie te Sloter- dijk. Voor het examen boekhouden M. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer F. W. Ver meer, alhier. .Tot 1ste haltechef te Legerplaats Olde- broek is benoemd bij de Ned. Spoorwegen, de heer W. H. W'alinga, stationsambtenaar, alhier. Donderdag 4 September zal in den Stads schouwburg door het vereenigd Rptter- damsch-Hofstad-Tooneel eene wederopvoe ring van Boefje, plaats hebben, met Annie van der Lugt Melsertvan Ees in de titel Volgens sommige berichten zou er ook een doorgang aan den zijkant zijn geweest en was de achterdeur „j. slot. nog moeten malen, eer zij een behoorlijk rol. Het zal dien avond de 153ste voorstei- product heeft afgeleverd? l'ng van dit stuk zijn. J.l. Dingdag was de Haagsche Schouwburg mét dit stuk weer geheel uitverkocht. te Haarlem, op 26 Augustus, onder'Directie van de Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenbeiling. Aanvoer iets minder. Goede kooplust Op een moment werd voor Due de Berlin 6 en voor Vuurbaak 7.75 per 100 stuks besteed. E.V.T. Cram. Brillant, 2.90; Chrysolora, 4.20; Due de Berlin, 4.70; Duchesse de Parma, 4.10; Diana, 2.40; Flamingo, 4.40; Fred. Moore, .340; Gele Prins, 3.60; Keizerskroon, 6.75; Koningin der Nederlanden 3.10; La Reine, 2.90; Wa terloo, 3.60; La Precieuse, 3.80; La Reine Max. 4; Lady Boreel, 5.25; Mon Tresor, 4.90; Ophir d'Or, 3.60; Prosperi ty, 4.20; Proserpine, 9.25; Pink Beverly, 8.75; Grisdelin, 2.80; Rose Due, 3.50; Red. Admiraal, 5,25; Scarlet Due, 3.40; Witte Due Max., 2.50. L.T. El Toreador, 9; Imperator Rubro- rum, 6.50; Cour d'Or, 5.10; La Candeur, 4.30; Murillo, 3; Rubra Max, f 4.30; Turban Violet, 4.70; Tournesoll, 4.50; Theeroos, 4.90; Vuurbaak, 6.50. D.W. Tonnaye, 2.80; Clara Butt, 2.30; Europe, 3.60; Erguste, 2.70; Tra Ange- lico, 2.30; Gretchen, 2; Harry Veitcn, 3.10; Isis, 2.50; La Candeur, 3.10; Sanders, 3.60; Massachusetts, 2.6Ó; Mrs. Stanley, 2.30; Negro, 2.10; Nora Ware, 2.40; Rauwenhoff, 5.40; Pr. of Haarlem, 2.40; Prinses Juliana, 3.10; Suzon, 2.60' Copland, 4.30; Whistler, 4.10. E.L.T. John Ruskin, 3.10; Picotee, 3,10; Br. Panorama, 4.10. E.B. Grand Maitre, 22; Johan, 16. E.N. Princeps, 4.40; Victoria, f 7; Mad de Graaff, 6.50; Ornatu, f 3.50; Glory Mundi, 7; Sir Watkin, 7.50; White Lady, J 6.—. L.N. Von Sion 4.25. C"ccus Geel 2.50; Purperea, 1.60. Alles eerste soort per 100 stuks. Maandag 1,1. is de nieuwbouw aan de bestaande Mariascholen in de Jacobijne- straat gereed gekomen. Daarom heeft de fa. chiphorst en Philips, die dezen verbouw 'OO keurig en zoo solide uitvoerde, 'n staal tje van vlug werk geleverd, want in ongeveer 6 wieken tijds is de geheele verbouVing ge schiedt. Zij omvat den aanbouw van vier geheel modern ingerichte leslokalen, gangen, nieuw trappenhuis, toiletten, enz. Het voor malige trappenhuis is weggebroken en hier voor is in de plaats gekomen een geheel nieuwe, ruime gang. In dit gedeelte was vroeger een bewaSrschool ondergebracht. Op de bovfenverdieping, waar vroeger gevestigd was de slaapzaal van de meisjes, die op internaat waren, zijn thans ook twee les lokalen gebouwd. Dat verder alles zoo keurig mogelijk en toch eenvoudig en verder zoo hygiënisch mogelijk is ingericht, spreekt wel van zelf. De betegelde vloeren en wanden, tot zelfs van de toiletten toe, de fijne licht groene schildering, de sobere, maar toch uitstekende electrische verlichting geven een duidelijk beeld van de groote zorg, waar mede deze verbouwing is uitgevoerd. De fa. Schiphorst en Philips verdient daarvoor wel een woord van lof, alsook de fa..Kaptein, die het schilderwerk zoo fraai uitvoerde. De nieuwe trap is nog niet geheel gereed, doch deze week zullen de werkzaamheden wel klaar komen. Het wordt en mooie vrij- hangende granieten trap. Beneden heeft men nog een lokaal, door een muur 134 M. te verplaatsen, vergroot. Bovendien zijn' voorts nog gebouwd een spreekkamer en bergkamer voor schoolbehoeften. Nog is daarboven aan gebracht een droogzolder De ramen in de gang beneden ten slotte zijn verlengd, waar door het aanzicht veel vriendelijker en ge zelliger is geworden. Alles bijeengenomen, is deze verbouwing in zoo'n minimum tijd tot stand gebracht, een bijzondere verbetering voor deze school, waarmede de Eerw. Zusters wel geluk te wenschen zijn. Ook is reeds begonnen met de voorberei dende werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe R.-K. Mulo-school. Met de sloo ping van de bestaande school, de aangekoch te gemeentescholen en de eveneens aange kochte twee pakhuizen, is reeds begonnen. De school moet September 1925 gereed zijn. Er za! dan tevens een gymnastiekzaal in gebouwd worden. Naar wij vernemen, zal, in verband met het groot aantal gedetineerden, nog ver meerderd door de weinige rechtzittingen gedurende de vacantie, Maandag 8 Septem, ber een extra-strafzitting van de Rechtbank gehouden worden. De wedstrijd over 1 K.M. voor A en B- klasse, welke Zondag j.l. wegens het slech te weer geen doorgang kon hebben, zal nu plaats vinden a.s. Zondag om 9 uur „Berken rode" Tevens worden de renners verzocht, om voor den wedstrijd welke plaats vindt Maan- Sociëteit „St. Bavo" Rederijkers 8 uur District H. V. B. 8 uur Bevolkings bureau 8 uur. R.K. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen Kerk en Pastorie Geopend: Dinsdagavond van half 8 tot 8 uur, voor personen beneden 16 jaren en van 8 tot half 10 voor personen boven dien leeftijd. Kunsthandel F. H. Smit Gr. Houtstraat 69 Tentoonstelling van Grafisch werk door K. A v. Eek Dagelijks van 106 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van half 11half 12 en des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtênds en óp Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken. Marthavereeniging Bloemhcfstraat 1 Betrekkingsbureau voor vrouwen. Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel 1671. Tevens gezellig sa menzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Zondag en Woensdag van 810 uur n.m. R. K. Bevoikingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en .Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansslraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. V. E. Maan dags van 23 uur. Donderdags van' 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk A.s. Maandag, 1 September, zal de nieuwe R.-K. school aan het Teylerplein plechtig ingewijd worden. De inwijding zal geschieden door Z. D. H. den Bisschop. Om half 10 zal Mgr. een H, Mis opdragen in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat. Onmiddellijk daarna zal de inwijding der school plaats vinden. Verscheidene autoriteiten zijn tot bijwoning der plechtigheid uitgenoodigd. Een vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken, wordt gehouden op Dinsdag 2 Sep tember 1924, des avonds te 7 uur in het ge bouw Kruisweg 70 te Haarlem. De agenda vermeldt; 1. Notulen. 2. Inge komen stukken en mededeelingen. 3. Ont slag mej. M. M. Kuiper. 4. Aanstelling mej. J. A. M. Nijboer. 5. Goedkeuring verzonden schrijven aan hel Staatsbedryf der Poste rijen, de Telegrafie en Telefonie, inzake re organisatie dienst Velseroord. 7. Aanvraag subsidie Vereen, voor Handelsonderwijs. 7. Concept-brief Burgemeester en Wethouders van Haarlem, betreffende de Zakelijke Be lasting op het bedrijf. 8. Bespreking Wets voorstel Rutgers c.s. inzake Plaatselijke Keuze. 9. Rondvraag. 10. Besloten vergade ring. Door de recherche is alhier aangehouden de 66-jarige kleermaker J. B., wonende te Haarlem, wegens overtreding van art. 248bis Wetboek van Strafrecht. De man wordt aan de justitie overgeleverd. Bij de politie alhier is dooi;' een huismoe der aangifte gedaan, dat zij bij een onbekend koopman 100 eieren a TA ct. per stuk heeft gekocht. Dit feit op zich zelf is nu wel geen reden om aangifte te doen, maar.... het waren dan ook eieren!! Dit kwam aan het licht, toen de juffrouw de eieren geopend had. Het bleek n.l„ dat er in de meeste eieren al een kuikentje zat, en dat het andere ge deelte reeds tot ontbinding was overgegaan. Voor zulke eieren is zeven en een halve gulden voor de honderd te goed betaald, en zoo zal aan den handel van dezen koopman, indien hij ontdekt wordt, wel door de politie, een ontijdig einde gemaakt worden. Door de politie is naar Duitschland uitge- Rente 4 pCt. - (Direct Ingaande.) De veiligste belegging Uwer .xpaargei den is in de SPAARBEK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haariem, NASSAULAAN 18. Zitdagen; Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59i u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW Se HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8 V u. namiddag. dag op de Dreef, vooral op tijd aanwezig te zijn, n.l. 5 uur, melkinrichting Houtplein. Woensdagavond heeft het gemengd koor „Onder Ons",' directeur de heer Henri Pie- 'lage, zijn repetities hervat. In de pauze wer den door den president-directeur verschillen de mededeelingen gedaan, betreffende de plannen voor het volgend seizoen. Als Loots-werk zal ditmaal bij voldoende be zetting in studie worden genomen; „De Win ter",. Aangezien ook een dubbel-korig werk in „Pafestrijnschen stijl" op 't werkplan staat, was het spr. aangenaam te kunnen consta- teeren, dat een 25-tal candidaten zich had aangemeld, dank zij het ijveren van ver schillende bestuurs- en werkende leden. Spreker noemde dit zeer terecht een schit terend begin van 't seizoen en sprak, met zijn dank aan de ijveraars, den wensch uit, dat dé leden door trouwe opkomst en ijve rige studie den directeur in staat zouden stellen de grootscbe plannen ten uitvoer te brengen en het 24e levensjaar van „Onder Ons", als Voorbereiding tot het zilveren feest, te maken tot een der besten van zijn roemvol bestaan. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Heemstede, dat het verzoek van de N. V. „^.cetylena" bijkantoor Amsterdam, om op het perceel kadastraal bekend in Sectie B No. 2518, ?ene benzine installatie met on- dergröndsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Volgens de nieuwe politieverordening is het verboden, een tramrijtuig aan die zijde voorbij te rijden, waar passagiers in- of uit stappen, In het begin waren de overtreders legio en de pioccssen verbaal dito. Langzamer hand echter verflauwde tenigszins het „qui vive", totdat men plotseling met den kreet „je maintiendrai" (ik zal handhaven) weer ingrijpt, mét het resultaat dat er gisteren weer tegen verschillende personen proces verbaal is opgemaakt. Naar we ter bevoegder plaatse verne men zal het liggend materiaal van de voor malige stoomtramlijn HaarlemAlkmaar in zijn geheel worden verkocht. Van den even- tueele gegadigde zal het afhangen, wanneer en waar het eerst met het opruimen der rails zal worden begonnen. H. W. Miedema, Graaf Willemstraat 43, bril in étui. G. Nyhuis, Graaf Willemstraat 19, gummi ballen. A. Cop, Boerensteeg 10, mand. Openbaar slachthuis, paard, J. v. d. Wilden, Gen. de Wetstraat 52, zwarte vrouwenzak. W. Bennik, Ruys- daelstraat 26rd. ceintuur. J. v. d. Haak, Sophieaslraat lrd., gummi bal. D. Zuiver, Nic. Beetsstraat 20rd., grijze dameshand schoen. J. Dekkers, Allanstraat 82, Jon gensjas. Kennel Fauna, Parklaan: grijs witte *kat, gebracht door v. Meel, 't Krom 16; zwart-witte kat, door dezelfde; zwart katje, door v. Breemen, Ripperdapark; wit te kat, door Daudey, Groote Houtstraat 112, grijs-witte kat, door Hoes, Spaarnwouder- straat 64. In het voorste gedeelte van de Groote Houtstraat is men thans bezig met het leg gen van de asphaltblocs tusschen de rails. Ondertrouwd: 28 Aug. A. Berentsen en Bijnsdorp #en J N. - A. A. P. W. v. Wouden en P. v. J. Marees. Broekhuizen. - Wouden. Getrouwd: 28 Aug. H. N. Crecmers en M. J. v. Mierlo. A. H. Wesseling en A. Mica. G. J. Kleijmeer en T. Brouwer. D. J. E. Timmers en J. E. Wigman. H. C. v. Dijk en A. Cordes. Geboren; 26 Aug.: d. van M. E. Telder v Buuren. 27 Aug. d. van M..G. v. Heer den—Schaap. z. van A. G. J. v. d. KraatsHartjes. 28 Aug.: d. van C. M. KloosZwarter. d. van M, E. Erdtsieck Barske. d. van M. VeldhuisenJolman. d, van A. BoumanTrouw. Overleden: .26 Aug.: A. Witkamp, 20 j„ Ridderstraat. G. SwaagstraGroenewoud, 39 jaar, Molenstraat. 27 Aug.: H. M. KeldermanSikman, 74 j., Spijkermanslaan. M. Hendriksv. d. Meer, 52 j„ Potgieterslr. 28 Aug.: L. Draijer, 79 j., Heerensingel 31. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende lieden: iets luier. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 943,4 6% Nederland 1923 9915/ie 99i5/16 4 !4 Nederland 191' -33'8 833/g 7% N -1 1921 A'. 1^2 >/4 1021/4 Holl Lloyd 55, 8 Oude Vaart 78i/, dito Gem. Eigendom 631/2 64 Mi) .Nederland" 148 Scheepvaart-Unie 125 126 1241 f 124 153 |3j tb1/ 77 Holl Stoomboot 26 H V. A. -e9 5.9 3"G i/. 37d S8i/2 59 t 7 17-1/2 Indische Bank '351 2 13 1/., Cert Handel Mij U2.i/2 133 l32i 13H u lol 162 .351 2 332 1321/4 1.2i/t Marine comm. 11 iü'l/ 166 Actions id. iu5,.t 165,5- Comp. Merc Arg, 2,1/8 24 1171/ 2 U71/. 3671/ 363 Senembah 342 3423/4 Deli Batavia 320 323 Amsterdam Rubber i.493/ 4 15e,1/ 196 rol 101 125 125 518 315 70 451,2 149 oil ,4 Vf abasb Conm Maxr -.'11 28 AUGUSTUS BERLIJN, 28 Aug. Mussolini zal vol gens een telegram uit Rome, deelnemen aan de vergadering van den Volkenbond te Ge neve. Hij zal op 3 Sept. te Genève aanko men. ROME, 28 Aug. De „Giornale d'Italia" meent te weten, dat lialië als gevoig van de overeenkomst van Londen, binnenkort zal overgaan tot de annexatie van de Dodeca nese. BERLIJN, 28 Aug. De interparlemen taire conferentie te Bern heeft, na een rede van den vroegeren Duitschen staatssecretaris Domburg een resolutie aangenomen waarin tevredenheid met het resultaat van de con ferentie Londen uitgedrukt wordt. De BERLIJN p. billioenj PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN i STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIAN IA BAZEL NEW-YORK ROME LATERt KOERS- KOERS 13.921/ 11.. 8i/. 1I.58V 35.63 Aan 't eind van de Rampenlaan ligt een der groote weiden, behoorende bij het land goed „Elswout". 't Is een prachtige weide, met sappig, malsch groen. En in die weide grazen mooie, forsche, gladde, gevulde, rood bruine koeien. Prachtbeesten, een lust voor de oogen. Als de melkopbrengst dezer beesten evenredig is met t aantal ponden biefstuk en rflnderlappen, die zij bij zich dragen, dan behoeft men op „Elswout niet op 'n scheutje melk te zien. En de sappige weiden des zomers èn de goed ingerichte stallen des winters, maken het bestaan dezer runderen tot een heel dragelijk. En menig arme slokker zou wenschen een koe van „Elswout" te zijn, zoolang n.l. het abattoir niet doodend tusschen beide komt. Maar één omstandigheid is er, die bet leven dezer bevoorrechte koeien vergallen moet. Op echt Zwitsersche wijze hebben zij een klok of bel aan den hals bungelen. Bij dc minste beweging van 't dier geven deze klokken hun melancholiek geluid. Op een afstand ge hoord is dat meerstemmig geluid voor den wandelaar niet onaardig. Maar voor hen, Qie in de buurt dezer -wei wonen en den heel en dag en den ganschen nacht dit geklingel moeten hooren, lijkt t een gruwel. En voor de beesten zelf niet t minst Elke graas-, loop-, opkijk-, vliegen- wegjaag-, liggen gaan- en opstaanbeweging gaat met geklingel gepaard. En waarvoor dient deze fraaiheid eigenlijk? Om t lage sappige grasland iets Zwitserscb te geven? Zoo ja, dan is 't eer. jammerlijke misluk king. Óp de bergen hebben deze klokken nog reden van bestaan. Op de uitgestrekte hoogweiden met hun gebrek aan slooten en heiningen, waar 't vee eindeloos ver kan afdwalen, kunnen ze den veehouder aanwijzingen geven omtrent de plek, i*'3®1 't afgedwaalde vee zich bevindt. Ook schij- nen de bergkoeien aan haar klokken ge hecht te zijn, immers, men vertelt, dat een koe, aan wie men de klok ontnomen heeft, alle teekenen geeft van zich niet „lekker te gevoelen, dat zij niet meer of bijna niet meer eet, dat zij de andere koeien ontloopt, alsof zij zich schaamt, 't Is mogelijk, maar dit verhaaltje doet denken aan een schooi er, die zich ook niet op z n gemak gevoelt, als hij, flink gereinigd en van zijn „onge- mak" ontdaan, overgeplant wordt in een behaaglijke, fatsoenlijke omgeving. Maai hoe dit zij, sedert men in 't buitenland koeien op de bergen ziet weiden, voorzien van bellen, maken de Elswoutsche koeien, die op Zwitsersche koeien evénveel lijker als een Zeeuwscb werkpaard op een En- gelschen harddraver, met hun klokken den- zelfden indruk als een Zwitsersche geiten- jongen met een Urkerbrock aan, als een Paiijsche dame met. een Indische pajong, ol als een Amsterdamsche aanspreker met n Indiaanschen arendsveeren-hoofdtooi. wensch wordt uitgesproken dat bij de uit voering der overeenkomst van Londen een geest van goeden wil zal heerschen. WASHINGTON, 28 Aug. De Minister van Handël, Hoover, heeft tegen 30 Sept. a.s. een nationale Radio-conferentie bijeengeroepen ter bespreking eener betere regeling van de draadlooze telegrafie en telefonie- ROTTERDAM, 28 Aug. Woensdag zijn door de centrale recherche in de Oppert, te Rotterdam, aangehouden twee mannen, die poogden valsche zilveren rijksdaalders uit te geven. Een van hen bleek in het bezit te zijn van eenige valsche exemplaren, die in be slag genomen zijn. Van verschillende winke liers hier ter stede waren de laatste dager, berichten binnengekomen over bedoelde mannen, waardoor een nauwkeurig signale ment werd verkregen. Toen beiden werden aangehouden bleken zij genaamd te zijn J. W en A. v, H. Ten huize van J. W., wonende Eleonorastraat. werden de benoo- digdheden voor het vervaardigen, n.l. me taal, gips, vijlen, enz. in beslag genomen Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, welke op Maandag 1 September gevierd wordt, zijn voor deze ge meente verschillende feesten georganiseerd. Hieronder laten we het programma volgen: Optocht. Te half 9 wordt begonnen met een optocht met versierde rijwielen. De opstelling ge schiedt voor het Pannekockenhuisje. De te volgen weg is aldus: Mollaan, Bloemendaal- scheweg, Busken Huetlaan, Korte Klever laan, Bloemendaalscheweg, Rustenburgerweg, Kennemerweg langs pastorie Nederl. Herv. Kerk, Bloemendaalscheweg, de Genestetweg, Bosch- en Duinplein, Donkere laan naar het feestterrein achter hotel „Zomerzorg". Hier zal de HoogWelEd Geb. heer Jhr. A. Bas- Backer, burgemeester van Bloemendaal, een toespraak houden. V olkswedstrijden. Deze beginnen te half 2, met mastklimmen voor mannen en jongens en bloempoijes- loopen voor dames en meisjes. Te 2 uur tonsteken voor mannen en jon gens en vogelschieten achter het voetbal terrein. Te half 3 eierloopen voor dames en meis jes en blaastrappen voor mannen en jongens. Te kwart over 3 hardloopen met hinder nissen voor mannen en jongens en wielrij- den met hindernissen voor meisjes. Te half 5 karretje rijden voor mannen en jongens. Optocht met muziek. De R.-K. Gymnastiekvereeniging „O.S.S. houdt te half 2 een optocht met muziek van Barometerstand 9 uur v.m.-. 763. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te Dé Bildt Naar waarnemingen in den morgen val 28 Augustus: Hoogste barometerstand 766.0 m.M. t» Toulouse. Laagste barometerstand 751.2 m.M. ta Vestmanoer. Verwachting van den avond van 28 Aug, tot den avond van 29 Aug.: Zwakke tot matigen, later toenemende westelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk op klarend, later toenemende bewolking met kans op regen, iets warmer. Overveen naar Bloemendaal. Het Harmonie korps „Euphonia", directeur de heer J- V Lefèber, zal dc tocht opluisteren. Na aan komst op het voetbalterrein te ongeveer 2 uur, beginnen de vrije- en orde-oefeningen, estafetteloop, enz. door de Gymn.vereeniging „O. S. S." Voetbalwedstrijd. De „B.V.V." speelt te 4 uur een voetbal wedstrijd tegen het Kennemer-elftal, welke wedstrijd te 5 uur geëindigd zal zijn. Athletiek-wedstrijden. Aanvang 's morgens 10 uur, op het voet balterrein naast Hotel „Zomerzorg". 9.30 Serie s 80 M. loopen. 10.Vér-, Hoog- en PolsstokhoogspriP- gen met aanloop. 10.45 Demi-finales 80 M. loopen. 10.55 Speer- en discuswerpen, kogelstoo- ^en. 11.40 Finales 80 M. loopen. 11.45 Finale 400 M. loopen. 11.55 Finales speer- en discuswerpen, ko- gelstooten. 12.20 Estafettes 4 X 80 M. Prijsuitreiking. Dc prijsuitreiking voor de verschillende wedstrijden heeft des avonds te 8 uur plaats op het feestterrein. Het feestterrein. Op het feestterrein achter hotel „Zomer zorg", zal een draaimolen toegankelijk zijn voor kinderen en zullen de hecren Prof. Don Bosco en Prof. Antonini optreden. Concerten. Het Chr fanfarekorps „Sursum", directeur de heer J. A. Meng. zal een concert gejen evenals het Harmoniekorps „Euphonia', dir de heer J. W. Lefèber. Te 7 uur geeft „Bloemcndaalsch Gemengd Koor", dir. de heer Nico Hoogerwerf, in het Bloemendaalsche Bosch, „Kom van Saxea- hurd". een zanguitvoering. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1