I. MOGEN WIJ VRAAG- EN AANBOD MEMÓD gfjlLUWS KUNST EN KENNIS. BENNEBROEK. LIJNDEN. HALFWEG. HAARL&MMERLIEDE. SPAARNDAM. SANTPOORT. VELSEN. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. Hoe lang kunnen dieren hongeren? Zonderlinge administratie. R.-K. Vacantieleergang Beroepskeuze-V oorlichting. Een mooi geschenk. Trambotsing te Maastricht. in hun brieven de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - Burgerlijke Stand. Overleden; H. G. iM. Wubbe, m. 2 jaar. Noodlanding. Bij den landbouwer H. Meijer aan den Aalsmeerderweg, nabij 't lieg veld Schiphol, is gisteren eon groot Engelsch postvliegtuig gedaald in te veld staande boonen. Vermoedelijk is de aviateur wat te vroeg gedaald, kon zoodoende niet -neer op 't daarachter gelegen vliegveld komen. Bestuurder en passagiers kwamen er goed af, terwijl 't vliegtuig ook niets man keerde. Even later kwam een auto, passa giers stapten in en reden weg. De vlieg machine vloog weer op, om even verder, nabij de loodsen weer te dalen. Diefstal. Toen de heer v. Egmond, Zon dagmorgen in 't Patronaatsgebouw aan den Spaarnwouderweg kwam, alwaar hij buffet houder is, kwam hij tot de onaangename ont dekking, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. De buitendeur was open gebroken, terwijl het buffet en een kastje waren geforceerd. Sigaren, cigaretten en .erschillende chocoladewerken waren mee genomen. Tot nog toe van de(n) dader(s) geen spoor. Jubileum. 1 September a.s., hoopt mej. M. E. J. Partassen, onderwijzeres aan de T.-K. Mariaschool alhier, den dag te herden- een, dat zij 12 'A jaar aan deze school als onderwijzeres verbonden is. Het plan is op gevat, dezen dag eenigszins feestelijk te her denken. Belastingschuld. Dinsdagmiddag werden oij een bewoner, aan den Hoofdweg alhier, verschillende meubelen, enz. verkocht, wegens belastingschuld. Een en ander trok nogal belangstelling. Een schitterend resultaat. De bazar, gehouden ten bate van het Witte Kruis, afdeeling Halfweg, heeft opgebracht de kolossale som van 6956. Zakkenroller. Woensdagmiddag werd, ter gelegenheid der volksfeesten, zekere Th. H., wonende te Amsterdam, op heeter daad betrapt bij het zakkenrollen bij een juffrouw. H. werd door de politie gear resteerd en weggeleid. VOLKSFEESTEN. Door de Oranje-Vereeniging „Juliana'' alhier, is een volksfeest georganiseerd, dat Woensdag is begonnen en heden wordt voortgezet. Des morgens te tien uur werd het feest door de muziekvereeniging „Eensgezind heid" geopend met een concert in de mu ziektent, waarna een rondgang plaats had te Halfweg en Zwanenburg, om dan te be ginnen met de onderscheidene volksspelen, waarvan het geliefkoosde ringrijden een belangrijke attractie vormde. De prijzen werden als volgt gewonnen: le prijs mej. E. CornelisseSchouten te Halfweg, 2e pr. mej. C. L. v. Rees te Dui- vendrecht, 3e prijs mej. M. de Slieger te Halfweg, 4e prijs mej. DekkerKramer, id., 5e prijs mej. J. Visser te Amstelveen. Door het bestuur waren nog prijzen be schikbaar gesteld voor het mooiste geheel. De jury bestond uit de heeren P. v. d. Laarse, Nieuwenhuizen, J. v. Splunter en L. J. Bouwers. De prijzen werden toegekend aan de heeren v. Schie en P. Nelis te Haarlemmer- liede en J. Dijt te Gr. IJpolder. Ezeltje prikken voor meisjes beneden 8 'aar: le prijs Z. Smit, 2e pr. G. Westerman, 3e pr. S. Sijs, 4e prijs A. v. d. Ban, 5e pr. H. de Mooij, 6e pr. L. Westra, 7e pr. L. v. d. Wal, 8e pr. M. Lijs, 9e pr. M. Richard- ion, 10 pr. B. Heemskerk. Turfrapen voor jongens tot 8 jaar: le prijs *J. v. d. Tol, 2e prijs de Baber, 3e pr. Ko ning, 4e prijs v. d. Putten, 5e prijs v. Aalst. Baldragen voor meisjes van 812 jaar: le prijs L. v. Baren, 2e pr. J. Lucke, 3e pr. L. Hageman, 4e pr. H. v. d. Berg, 5e pr. M. Gerritsen, 6e pr. M. Lijs, 7e pr. M. Bongers, 8e pr. M. v. Oeveren, 9e pr. D. de Groot, 10 pr. J. Schagen. Baltrappen voor jongens boven 8 jaar: le prijs A. v. Aalst, 2e prijs C. Tienstra, 3e prijs J. Boterman, 4e pr. W. Kuiper, 5e pr. J. v. Alphen, 6e pr. C. Koenen, 7e pr. B. Bottelier Zakloopen voor jongens van 812 jaar: le pr. P. Wilderom, 2e pr. J. de Groot, 3e pr. B. Boterman, 4e pr. D. v. d. Dekker, 5e pr. G. Spelt, 6e pr. P. Ruiter, 7e pr. C. Vrijland, 8e prijs A. Vriesman, 9e prijs O Speijker, 10 pr. C. Wilderom. Behendigheidswedstrijd voor meisjes bo ven 12 jaar: le prijs E. Buis, 2e prijs S. Vermeer, 3e prijs C. Grauwelman, 4e prijs M. Lijs, 5e prijs R Zaal, 6e prijs A. Heem, 7e prijs Corrie van Velsen, 8e prijs A. Gar denier. Roosjes-knippen voor dames boven 16 laar: le prijs mej. G. Grauwelman, 2e prijs mej. M. Kerkhoven, 3e prijs mej. M. v. d. Snee, 4e prijs mej. E. v. Rooijen, 5e prijs mej. E. CornelisseSchouten, 6e prijs mej. G. BoonGrauwelman, 7e prijs mej. W. GrauwelmanVerstraten, 8e prijs mej. A. v. d. Wulp. Het geheel was zeer aardig, hoewel het jammer was dat door den regenval het ter rein moeilijk begaanbaar was. VOLKSJAARFEEST. Op 3 September a.s. zal het volksfeest worden gehouden op het terrein van den heer A. Dijkzeul, bij den Stompetoren, te Spaarnwoude. Het feets zal bestaan uit ringrijden voor dames en heeren met paard en kar, poprijden voor dames, tobbespel voor heeren en voorts nog enkele kleine kinderspelen. De ringrijders(sters) stellen zich 's morgens om 10 uur op bij de R. K. Kerk alhier en trekken, met muziek voorop, in optocht naar het feestterrein. Op het terrein mogen v/orden toegelaten een consumptietent, werptent, zweefmolen, touwtrektent, slagmachine, hoeplatent en diverse kramen. Een muziekkorps uit Haarlem zal dien dag het feest opluisteren. Burg. Stand. Geboren: Benjamin Hans, z. van F. C. Derksen en C. M. P. Kroon. Loting, De loting voor de lichting 1925 is bepaald op 3 September a.s. in het Gymnastieklokaal van school B. te Scho ten, Swendaplein. Gemeenteraad. Agenda der raadsver gadering op Vrijdag 29 Augustus, 's avonds 7 uur: Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling dubbeltal voor benoeming college van zet ters. Vaststelling van advies aan Ged. Sta ten voor vermindering jaarwedde van ge meente-ontvanger. Voorloopige vaststelling rekening 1921. Vaststelling 2e suppl. begroo ting 1922. Idem van de suppl. begrooting 1923. Idem van besluit tot het doen van af- en overschrijving op begrooting 1923. Idem tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven 1923. Vereeniging Santpoort's ringrijden 1759 1924. Begunstigd door nogal redelijk weer zelfs het zonnetje bleef niet hch- tcrwege werd te Santpoort het Natio nale ringsteken gehouden, Precies om 11 uur vertrok de stoet vanaf Café „Zomerlust", dc Muziekvereen. „Wil- helmina" van Santpoort verleende mede werking en opende den feestdag met een vroolijke marsch. Dan volgden de paren ringrijders om naar het terrein te vertrekken. Om half twee zou de wedstijd een aanvang nemen om ,10 keurige prijzen, welke in Hotel de Wijman stenden tentoongesteld. Niet minder dan 60 paren namen deel, dit aantal was in groe pen verdeeld. Onder de tonen der muziek nam de wedstrijd op tijd een aanvang. Alle deelnemende kwamen met de beste paarden en tuigen voor den dag, extra ge poetst en menigeen had het paard keurig versierd. Om ongeveer 6 uur was de wed strijd afgeloopen en ging men naar Hotel de Wijman, alwaar de uitslag zou worden bekend gemaakt. De uitslag was als volgt: le Heerenprijs (wisselbeker) B. Wichert. 2e Heerenprijs M. Zwanenburg. 3e Heeren prijs A. Uitendaal. 4e Heerenprijs H. Meier. le Damesprijs Mej. K. Spanjaard. 2e Da- mesprijs Mej. de Boer. 3e Damesprijs Mej. A. Schoo. 4e Damesprijs Mej. Warten- horst. lste prijs schoonst versierde paard G. Maas 2e prijs schoonst versierde paard G. Schipper. De wisselbeker ging over van den heer J. H. v. d. Sluijs aan den heer Wichert. Vermelden wij nog, dat alles goed was geregeld en het Muziekkorps „Wilhelmina" bijna zonder tusschenpoozen de feestelijk heden opluisterde. Na afloop gingen de prijs winners met de feestcommissie voorop door het Dorp. Het was 's avonds feest in Santpoort. Het ringrijden mag zich, zooals altijd, in veler belangstelling verheugen en de feest commissie kan met genoegen op dezen feestdag terugzien. Rijksveldwacht. Met ingang van 1 Sep tember a.s. wordt alhier als rijksveldwachter gestationneerd, in de plaats van den heer Annaert, die onlangs naar Zeeland verplaatst werd, de rijksveldwachter G. Vlietstra, thans te Buiksloot. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van- Velsen op Dinsdag 2 September 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De Agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek van de Protestantsche Dragers vereeniging te Santpoort om aanschaf fing van een automatische inrichting voor het nederlaten van lijkkisten op de algemeene begraafplaats „De Bie zen". 3. Inbreng van gronden in het grond bedrijf. 4. Vaststelling van straatnamen. 5. Vaststelling van algemeene bepalingen voor uitgifte in erfpacht van onroerend goed behoorende tot het grondbedrijf der gemeente Velsen. 6. Beharding van gedeelten van den Ha- gelingerweg en den Driehuizerkerkweg. 7. Aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent' de toe lating van leerlingen uit de gemeente Velsen op inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs in eerstgemelde gemeente. 8. Circulaire van Gedeputeerde Staten in zake regeling der jaarwedde van den gemeente-ontvanger, 9. Wijziging van de begrooting der ge meente en die voor het gasbedrijf en de waterleiding, dienst 1924. 10. Benoeming vant a. vijf leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken. b. vijf leden der commissie voor gas en water. c. vier leden van de cqmmissie van bij stand voor de financiën. d. vijf leden der commissie van voorbe reiding voor de plaatselijke strafwetgeving. Motor te water. De landbouwer S. reed Zaterdagavond per motor op den Spaarn wouderweg, toen hij aan den Ringdijk zijn stuur kwijt raakte en de Ringvaart in reed. S. wist zich zwemmende te redden. Zijn motorrijwiel werd later' op het droge ge bracht. Honden en schapen. Honden hebben in deze gemeente bij verschillende personen in de omgeving van den Hoofdweg,'s nachts een ware slachting onder de schapen en kip pen gehouden. Wijl het alhier verboden is de honden 's nachts te laten losloopen, zullen eigenaars of houders van deze dieren voor zooveel noodig ter voorkoming van on aangename gevolgen verstandig doen daar mede rekening te houden. De verbreeding van de Kruisvaart, Het uitdiepen van langs den Kruisweg naar de Cruquius liggende vaart, heeft zich thans ook uitgestrekt tot voorbij den Spieringweg. Met de baggermachine werd 't uitdiepingswerk zelfs verricht tot vlak bij het stoomgemaal de Cruquius en is men weder de brug bij den Spieringweg genaderd, na ook op de terugreis een groote hoeveelheid bagger aan den waterkant te hebben opgespoten. Zoo wordt het veel tijd vereischend werk gelei delijk voortgezet en js met weer een stap genaderd tot de verwezenlijking van het groote plan: „de verbreeding van den Kruis weg in de richting naar Heemstede". Athletiekdag. Zooals reeds eerder is gemeld, zal Zaterdag 6 September a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp een groote athletiekdag worden gehouden, aanvangende des namiddags half drie, door den turnkring Noord-Hollandsch zuiderkwar tier, gewest Noord-Holland, afd. K. N. G. V. Wij zijn thans in de gelegenheid het met zorg samengestelde programma nu reeds te vermelden. Om half drie zal de opmarsch plaats hebben vanaf hotel „De Landbouw" naar het terrein. Daar zal de heer Knaap, wet houder van onderwijs, een openingsrede hou den, waarna onmiddellijk met de afwerking van het programma kan worden begonnen. Eerst 100 meter hardloopcn voor heeren en 80 meter hardloopen voor dames. Daar na vrije oefeningen voor meisjes en jongens van de gymnastiekvereeniging „Hoofddorp.' Twee hoofdnummers volgen deze spelen op en wel een vijfkamp heeren, bestaande in speerwerpen, polstokhoogspringen, vèr- springen met aanloop, discus-werpen en hordenloop en een driekamp dames, be staande uit tromplin-hoogspringen, grens- bal verwerpen en hindernis wedloop. Als een bijzondere attractie zullen de dames-leden van de gymnastiekvereeniging Odin uit Amstelveen een nummer knots- zwaaien uitvoeren, waarvoor steeds groote belangstelling bestond. Hierna volgt een gemengde estafette-wed strijd 2 heeren 100 meter en 2 dames 80 meter: touwtrekken voor heeren in ploegen van vier, 1500 meter hardloopen voor dames en stand en gymnastiekvereeniging „Hoofd dorp" met afmarsch. Het programma is dus rijk aan afwisse ling, voor elk wat wils. Als keurmeesters voor de verschillende nummers zijn o.a. uit- genoodigd de heeren J. Hop te Haarlem, T. Dekker te Haarlem en E. T. Feinert, voorzitter van den Noordhollandschen ath- letiekbond te Zaandam, alle in de Sportwe reld bekende persoonlijkheden. Diefstal. Uit een boomgaard van den landbouwer v. B. aan den Aalsmeerderweg werden in den laatsten tijd geregeld groo- tere en kleinere hoeveelheden appelen en peren vermist. De daders schijnen vooral des Zondags hun slag te hebben geslagen. Van uitputting. Zekere J. W. woonach tig te Amsterdam werd Maandag liggende op den Kruisweg gevonden. Hij bleek van uitputting in elkaar te zijn gezakt. De man werd naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Voetbalvereeniging IJ.F.C. I. Boven genoemde jeugdige vereeniging wist zich als derde te plaatsen in de afdeeling der serie wedstrijden, gegeven door Geel-Zwart I, uit Haarlem. Tevens gelukte het haar Zondag 1.1. den derden prijs te veroveren in de eerc- afdeeling der, seriewedstrijden van L.V.V., te Limmeu, hetwelk voor deze jeugdige ver eeniging zeker een flinke prestatie is. Waarschijnlijk zullen zijn in dit seizoen in den bond uitkomen en wij twijfelen niet of zij zullen zich er thuis gevoelen en streven naar de hoogste plaats in hare afdeeling. R.-K. Vereenigingsgebouw. Met den bouw is een aanvang gemaakt, echter niet dan na lang tobben en zwoegen door liet bestuur, dat nu binnenkort de vruchten kan zien van zijn moeilijken arbeid. Mooi succes. De harmonie „Concor dia", alhier, directeur de heer Sam. Vles- sing, heeft op het Nationaal Muziekcon cours te Midden-Beemster, uitgeschreven door het fanfarecorps „Koningin Wilhelmi na", aldaar, ter gelegennheid van zijn 25-ja- rig. bestaan, een groot succes behaald. In de eere-afdeeling Harmonie, verwierf „Con cordia" den len prijs met 180 punten, zijnde het maximum aantal te verkrijgen punten en met bijzonderen lof der jury. Voorts verwierf „Concordia" den extra prijs voor het hoogste aantal punten tij dens het geheele concours, waaraan 28 har monie- en fanfarecorpsen hebben deelgeno men. Deze extra-prijs is de Aedaille door H.M. de Koningin beschikbaar gesteld. Ook werd aan het corps toegekend de extra-prijs, beschikbaar gesteld door Me vrouw van Meurs, voor het corps dat vóór de stemming het hoogste aantal punten be haalde. Des avonds nam „Concordia" deel aan den eere-wedstrijd tusschen de eersten- prijs-winnaars, en verwierf ook hier den len prijs met 80 punten. „Concordia" kwam dus met vier onderscheidingen thuis. Personalia. Te Scheveningen is overle den de heer A, C. Volker, lid der firma Volker en Bos, de firma, aan wie sedert vele jaren het baggerwerk in de haven van IJmuiden is opgedragen. Van het kantoor der firma alhier en van de vele schepen waait de vlag halfstok. Het Sabangdok. Het Sabang-droogdok, gesleept wordende door de sleepboot' „Wil lem Barendz,"en „Vlaanderen" op reis van hier naar Sabang, is behouden te Port-Saïd aangekomen. Ontvreemd. Door den heer v. d. H„ is aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een reiskoffer is ontvreemd, gevuld met klee- dingstukken, die op 4 Augustus door hem per Alkmaar Packet naar Lobith was ver zonden. De Commissaris der Alkmaar Pa cket verklaarde, dat de koffer tijdens de reis per boot naar Amsterdam moed gesto len zijn. De waarde van den inhoud van den koffer bedroeg ongeveer 50. De politie stelt een onderzoek in. Aangehouden. Het bleek de politie al hier dat zekere De G„ die gesignaleerd stond, omdat hij nog iets met de justitie te vereffe nen had, te Schoten vertoefde. De Schoten- sche politie werd gewaarschuwd en deze heeft daarna De G. aangehouden. Personalia. Voor het examen sportleid- ster, slaagde te Amsterdam, mej. E, J. Ver meulen, alhier. Diefstal. Door den drukker C. v. d. Mije alhier, werd Woensdagmorgen bij de politie aangifte gedaan, dat van hem materiaal, voor een waarde van ongeveer 200 was ontvreemd. In verband hiermede zijn door de recherche aangehouden J. J. tM. en J. F„ beiden typo grafen, bij hem in dienst. In een kast van het door hen bewoonde perceel werd het ont vreemde gevonden en in beslag genomen. De aangehoudenen zullen, tot het voorloopig onderzoek is afgeloopen, in verzekerde be waring gehouden worden, Stormwaarschuwingsdienst. Konden wij eenigen tijd geleden vermelden, dat besloten was, dat de stormwaarschuwingsdienst al hier zou worden opgeheven, thans is men met de opruiming begonnen. De mast, waar aan de signalen gehangen werden, is reeds verdwenen. Jubileum Speenhof. De gehouden feest avond, in verband met het 25-jarig jubileum van den dichter-zanger Speenhof, heeft on geveer 500 opgebracht. Personalia. Voor het examen sportleid- ster slaagde te Amsterdam mej. J, M, Monasch, alhier. DE RIJWIELBELASTING-PLAATJES. Nabij de IJzeren brug te Heemstedq wa ren gisteren agenten van politie geposteerd, die de personen waarschuwden, wier rijwiel nog niet van een belastingplaatje waren voorzien. De maatregel was getroffen in verband met het feit, dat vanaf 29 Augustus degenen wier rijwiel niet van een belastingplaatje is voorzien, bekeurd zullen worden. Aldus wilde de politie processen-verbaal zooveel mogelijk voorkomen. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk.) DE NIEUWE R.-K. KERK AAN DE AMSTERDAMSTRAAT. M. de Red. Met groote blijdschap las ik in uw ge- eerd orgaan, dat eerlang de Roomsch-Ka- tholieke Kerk aan de Amsterdamstraat een gewichtige uitbreiding zal ondergaan, er is ook in de grootsche plannen sprake van en over een toren.... bravo! Maar is óók re kening gerouden met het plaatsen van een uurwerk en Angelusklokken in dien toren (misschien tegelijkertijd met subsidie van gemeentewege évenals de Protestanten on langs in 't Kleverpark verkregen?) Voor uit! R.K. Amsterdamsche kwartierbewo ners! zorgen wij dat èn een uurwerk èn angelusklokken er op aangebracht worden! Een R.-K. parochiaan van de St. Joannes de Dooperparochie. Haarlem, 27 Aug. 1924. Hooggeachte Redactie, Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw geëerd blad voor de volgende regels. In het artikel „Brieven uit Frankrijk", van j.l. Maandag 25 Aug. bespreekt Mr. P. v. S. het Intern. Kath. Congres te Lugano en haalt daarin o.m. ook aan het feit dat eenige congressisten zich bedienden van de wereld-hulptaal „Esperanto". Bij deze gelegenheid heeft Mr. P. v. S. ondervonden het nut en de bruikbaarheid, alsook de welluidendheid van Esperanto, doch hij zou liever het Latijn als hulptaal gebruikt zien. Dit moge echter in kerkelijke kringen mogelijk zijn, daar onze Priesters allen het Latijn behooren te kennen, doch voor leeken is het Latijn veel te ingewik keld en te moeilijk ie leeren.. Daarbij is het Latijn een do ode taai. Het Esperanto daarentegen is samenge steld uit de levende talen en is verrassend eenvoudig en makkelijk te leeren en dit is juist wat voor een wereldhuipiaa! noodig is. Ik heb eens eên aardige definitie voor Esp. gehoord n.l. doe alle talen in een groot vat, schep er den room >f ten ge hebt Esperanto. Nu wil ik in 't geheel niet beweren, dat Esperanto volmaakt is, o neen; doen welk rienschenwerk is dat wel?, maar wel heeft Erp. reeds duidelijk bewezen ia', het als wereld-hulptaal uitstekend te gebruiken is. In vele buitenlandsche Hoogere- en La gere scholen wordt Esp. reeds onderwezen en de Pruisische Minister van Onderwijs heeft, alhoewel nog niet verplichtend ge steld, toch zijn y/ensch te kennen gegeven, het Esp. zooveel mogelijk te onderwijzen. In de vergaderingen van den Volkeren bond hebben ov.er het onderwerp om het Esperanto als cóngrestaal te gebruiken, reeds ernstige besprekingen plaats gehad, en in de Radic-telegrafie wordt er ernstig over gedacht om het Esp. ook hiervoor te gebruiken. Ook de reeds gehouden Intern. Congres sen van Esp., waar de onmogelijkst denkbare verschillen van naties bij elkaar waren, zijn daar* om het goed recht van bestaan van Esperanto te bewijzen. De Katholieken komen echter in het ge bruik van deze taal wel wat erg achter aan. Bij andersdenkenden bestaan reeds vele bonden met groote ledentallen. En toch zou juist voor ons Kath., vooral het gebruiken van Esp. van groot nut, voordeel en ge mak zijn. Daarom, Katholieken, als begin October de cursussen weder een aanvang nemen, geeft u dan op en help ons strijden voor de goede zaak ook door middel van da wereld-hulptaal Esperanto. Ook de verschillende patronaatscoramis- sies zij het in overweging gegeven deze taal in de patronaten te doen onderwijzen, daar het onderricht van Esp. ook voorzeker zal bijdragen tot ontwikkeling. U, geachte Redactie, beleefd dankend voor de plaatsing, verblijf ik uw abonneé P. J. J. M. DE GRAAFF. Vr, Waar wordt het R.K. Smidsblad uit gegeven en waar het neutrale? Antw. Het R.K, orgaan is „Ons Orgaan", uitgave van Jos. Krijnen, te Vught. Verder wordt nog uitgegeven het „Vak blad voor den Smid", door de Uitgevers maatschappij v.h. C. Misset, te Doetinchem. Vr. Ik heb een linnenkast, waarin de houtworm is. Wat is hieraan te doen? Antw, Hieraan is, naar we meenen, wei nig te doen. Ons althans is geen middel daartegen bekend. Vr. Ik ben eigenaar van een huis, wat ik verhuurd heb aan personen, die per week hun huur betalen. Nu wil ik hen er uit hebben, omdat ik er een dochter van mi) in wil hebben. Kan ik de huurders er met 6 weken opzegging uit krijgen. De huur- commissie is hier opgeheven. Antw. Ja; een opzegtermijn van 6 weken is ruim voldoende. Vr. van F. A. v. d. S. Het schijnt ons toe, 4at aan het door u bedoelde geval weinig te doen is. Waar de machines reeds betaald zijn en u waarschijnlijk pok geen' garantiebewijs heeft, is de koop geheel af gehandeld. IJ kunt u echter tot een advo caat wenden, om te trachten langs gerech telijken weg nog iets gedaan te krijgen. Wetenschappelijke bladen van Augustus geven een paar interresante voorbeelden van hongeren bij lagere dieren. In een terrarium, aldus Urabin, waren eenige longenslakken (Stylommatopboren) Toen zij zich in den herfst in hun huisjes in winterslaap terugtrokken en de openin gen daarvan met het bekende huidje hadden gesloten, werden zij in een doosje geborgen om ze gedurende den winter te bewaren; voedsel konden ze niet krijgen. Later wer den de slakken verkregen en eerst na ander half jaar, bij het vinden van het bewuste doosje, werden zij te voorschijn gehaald. In koud water gedompeld, vertoonden zij tot groote verbazing tekenen van leven en kropen al spoedig over de tafel rond. Een andere waarneming deed Urabin bij een schelvisch. Het dier werd in een em mer water geplaatst, waarvan iederen dag het water met ander uit de waterleiding ververscht werd. Voedsel kreeg het niet en het leefde meer dan dertig dagen. Blijkbaar door een organisch lijden was de visch ge storven. Bij nadere proefnemingen bleek im mers, dat een schelvisch zelfs eenige maan den in versch water kan leven, zonder voed sel tot zich te nemen. Met de kasadministratie en die van den zegelverkoop schijnt het althans op sommi ge registratiekantoren vreemd te loopen, schrijft het Hbld. Het geval, dat het blad ter oore kwam is anders onverklaarbaar. Een firma, die per maand voor rond tweeduizend gulden zegels behoeft, zond een bediende naar een registratiekantoor met een lijstje van zegels in totaal voor bijna 2000, die hij moest koopen. Al dadelijk bij het nazien op het registra tiekantoor bleek, dat er bij de gevraagde 20 zegels a 10 acht waren van een dubbeltje en 12 van 10. Dife fout werd hersteld. Bij de controle thuis bleek voorts, dat in plaats van de gevraagde vijftig zegels van tien cent er 30 waren meegegeven van 10 cent en 20 van 10, De bediende, weer naar het registratiekantoor gezonden, wilde daar eens zien, of men de vergissing reeds had bespeurd en vertelde voor de grap dat men hem 10 zegels van 2.50 te weinig had ge geven. De betrokken ambtenaar kon zich niet in denken, dat hij deze vergissing had begaan en vroeg, of de kooper de des morgens ge haalde zegels weer had medegebracht. Die vraag was nog al overbodig, daar de koo per, als hij had willen fraudeeren de zegels natuurlijk had kunnen afscheuren. Na lang heen en weer gepraat kwam een lijst te voor schijn van de zegels, die de betrokken amb tenaar had ontvangen en een klein kasboek- j je, waarin de verkochte zegelg waren ge boekt. - - In dit boekje waren de zegels die verkocht waren, niet naar hun specifieke waarde ge scheiden gehouden, zoodat de betrokken ambtenaar niet het minste overzicht had en van een eigenlijke administratie de zegels, die nog voorradig moesten zijn dus feitelijk geen sprake was. De ambtenaar vroeg nog een paar maal, of de kooper heusch voor vijf-en-twintig gulden te weinig zegels had ontvangen en toen die vragen bevestigd wa ren beantwoord overhandigde hij aarzelend de gereclameerde zegels. Toen kreeg hij ze terug met de mededee- ling, dat hij niet voor 25 gld. zegels tekort, maar voor tweehonderd gld. te veel had ge geven. Aanvankelijk wilde hij dat nipt gelooven en weigerde dc zegels van 10 te acceptee ren en op de vraag, of hij niet even de zegel- kas kon opmaken, kwam het antwoord, dat dat maar eenmaal per maand geschiedde. Den boekvoorraad te bepalen was op dat oogen- blik volstrekt onmogelijk en de zegels wer den eindelijk in dank aanvaard. Ais zooiets geschied-en kan op een kantoor waar voor tientallen duizenden guldens aan zegels per maand omgaan, wordt het toch wel hoog tijd, dat bepaalde voorschriften worden gegeven tot het bijhouden van een kasadministratie, die onmiddellijke controle met het oog op mogelijke vergissingen ook de meest zorgvuldige ambtenaar kan wel eens een fout make- doenlijk maakt. De thans blijkbaa'. zeer gebrekkige admi< nistratie werkt fraude als het ware in de hand. DE VERHOOGING VAN DEN TABAKS ACCIJNS. Vele ernstige bezwaren bij de Tweede Kamer. De belasting een schade voor de sigarenindustrie. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op tabak, wordt het volgende ontleend. Zeer vele leden hadden tegen dit wetsont werp ernstige bezwaren. Zij betreurden het zeer, dat reeds zoo kort na de invoering van den tabaksaccijns een voorstel tot verhooging wordt gedaan. Te meer past thans een woord van protest, wijl de omstandigheden voor de tabaksnijver heid reeds geruimen tijd verre van gunstig zijn. Van 1916 tot Juli 1923 liep het aantal sigarenmakers van 15.000 tot 10.000 terug. Het verbruik van sigaren in het binnen land is sedert 1914 met bijna 30% vermin derd. Nieuwe accijnsverhooging zal nieuwe ver mindering van het gebruik ten gevolge heb ben, met daaraan noodzakelijk verbonden vermeerdering van werkloosheid. Vele van deze leden zouden tegen het ont werp een belangrijk bezwaar minder hebben, indien de daarin vervatte regeling niet betee- kende een handhaving en toespitsing van de onjuiste verhouding tusschen de heffing op sigaren eenerzijds en die op rooktabak en si garetten anderzijds. Met klem werd door deze leden aange drongen op de door hen bepleite gelijkheid in heffing. Voorts wenschten deze leden zeer ernstig te waarschuwen tegen het verhoogen van den accijns, voor zoover deze sigaren betreft. Een gelijk bedrag als door de regeering wordt verlangd, zou naar hun meening kun nen worden verkregen door een heffing van 10% op sigaren, 20% op rooktabak en 30% op sigaretten. Aanvaarding van de boven aangeduide heffing zou mede ten gevolge hebben het ontgaan van de moeilijkheden, welke het vraagstuk van de navordering oplevert. Verscheidene andere leden, die het niet in alle opzichten met deze beschouwingen eens waren, achtten echter de conclusies dier be schouwingen zeer juist. Ook deZë leden .meenden, dat het thans geen - tijd ,is, om aan de sigarenindustrie nieuwe lasten te gaan opleggen. Deze leden zouden niet gaarne hun stem aan een verhooging van den tabaksaccijns willen onthouden omdat deze verhooging een onderdeel uitmaakt van de plannen der regeering om te geraken tot herstel van het budgetair evenwicht. Zij waren echter toch ook van meening, dat de sigaren bui ten deze accijnsverhooging moeten blijven, wijl de sigarenindustrie op dit oógenblik een zoodanige verhooging niet zonder aan zienlijke schade zou kunnen dragen. Ge vraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn een verhooging van den accijns op sigaren te voorkomen door verhooging van het in voerrecht. Enkele leden verklaarden, hoewel on gaarne, aan het wetsontwerp hun stem te zullen geven. Intusschen verklaarden ook zij het op prijs te zullen stellen, indien men verdere belas ting van de sigarenindustrie zou kunnen wor den afgezien. Sommige leden achtten in elk geval een verhooging en een aanzienlijke verhoo ging van de belasting op sigaretten zeer gewenscht, omdat deze verhooging, het ver bruik van dat artikel door de jeugd, waaraan zooveel nadeelige gevolgen verbonden zijn, zal doen verminderen. Vele leden verklaarden het in elk geval niet gewenscht te achten, dat tot navorde ring zal worden overgegaan ten aanzien van sigaren, die de fabriek reeds hebben verlaten. Eenige leden iieenden, dat de overgang van den bestaaitflen tot den nieuwen toe stand beter aldus zou kunnen plaats hebben, dat den winkeliers de gelegenheid wordt gegeven, hun voorraden met de oude ban derolles uit te verkoopen, zonder daarbij aan een termijn te zijn gehouden. Gevraagd werd nog, of het niet gewenscht is, het recht voor de tabaksvergunning eenigs zins te beschermen tegenover concurrenten, die op die betiteling geen aanspraak kunnen maken. Woensdagmiddag te 2Vi uur hadden in het gebouw voor K. en W. ie Utrecht de lessen in beroepskeuze-voorlichting plaats. Voorzitter was Prof. Dr. Jac. van Ginne- ken S. J. Door den heer A. J. W. Brugman, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam, werd een propagandistische lezing gehou den over de beroepskeuze-voorlichting. In leider had het volksschoolonderwijs en de beroepskeuze te behandelen en poneerde daarover de volgende vier stellingen: 1. Beroepskeuze beoogt het kiezen van de plaats, waar de mensch met de groot ste kans op succes zijn levensdoel kan be reiken, 2. Als mede-opvoeder der jeugd is de onderwijzer aangewezen bij het doen der beroepskeuze naar zijn vermogen mee te werken. 3. Het is noodzakelijk, dat de weten schappelijke psychologen en de practici sa menwerken. '4. De medewerking der onderwijzers be staat in: a. de werking er Bureaux voor Beroeps keuze bij de ouders zijner leerlingen be kend te maken; b. het verschaffen van de door deze bureaux verlangde gegevens en c. het zitting nemen in deze bureaux. Door den heer G. D. Zegers werd de geschiedenis, het standpunt en organisatie plan inzake bëroepskêuze-voorlichting be handeld. In een eerste punt' toonde spr. aan hoe inzake de beroepskeuze-voorlichting een stelselmatige propaganda voor uitsluitende overheidsbemoeiing steeds-driester op den] voorgrond treedt. Vooral werd in deze ge wezen op de actie van de S.D.A.P. en de aangewende pogingen om in de Zaanstreek en in Twente te komen tot een neutrale centralisatie van beroepskeuze, In aansluiting aan dit eerste punt belicht te spr. het beroepskeuze-vraagstuk en zijn geschiedenis. Door den heer Zegers werd de geschie denis zeer uitvoerig behandeld. Een over vloed van argumenten voerde hij aan ten bewijs, dat het Katholiek initiatief in deze de oudste brieven kan overleggen. Hierop werd door den directeur der R.K. Landbouwwinterschool te Boxtel, den heer M. v, d. Broek, een inleiding gehouden over beroepskeuze en het Landbouwonder wijs. Door den inleider werden de volgen de stellingen aan de bijeenkomst voorge legd. In verband met de malaise in den land bouw en de bezuiniging van Rijkswege, welke de aanstelling van nieuw personeel ongunstig beïnvloeden, is de studie te Wa geningen voor Nederlandschen land-, tuin en boschbouw voorloopig weinig aan te be velen. De toekomst in de Indische cultures, spe ciaal in de suikercultuur, welke thans da beste vooruitzichten biedt, is hoopvoller. De studie in Kolonialen Landbouw t« Wageningen heeft groote voordeelen boven het bezoeken der Koloniale Landbouw school te Deventer, maar voor hen, die hel onderwijs te Wageningen niet kunnen vol gen, kan de school te Deventer worder aanbevolen. Een diep-godsdienstige overtuiging, ees krachtig geloofsleven, een hoog ontwikkeld moreel gevoel, weerstandsvermoen tegen het tropische klimaat en bijzondere tact om met personeel om te gaan, zijn de ei- schen waaraan zij, die een positie zoeken in de Indische cultures, dienen te voldoen. Ook na het volgen der Middelbare Land bouwschool te Groningen, of een Landbouw winterschool, is voor jongelui uit de ste den, die niet over voldoend kapitaal be schikken, de kans hier te lande een land bouwbedrijf in eigendom of pacht te krij gen, uiterst gering.. Iets meer toekomst biedt de Nederland- sche tuinbouw met name de groenten- teelt mits zij zich door het bezoeken eener tuinbouwschool theoretisch en door werkzaam te zijn op goed geleide bedrij ven volledig practisch bekwamen. Kapitaalkrachtige jongelui uit de steder, kunnen zich in den Nederlandschen land en tuinbouw wel een zelfstandige positie scheppen, maar uitsluitend zij, die de noo- dige capaciteiten bezitten voor het opdoen der noodzakelijke theoretische kennis en voldoende energie om zich ook practisch volkomen vertrouwd te maken met de niet geringe eischen, welke aan een oordeelkun dige exploitatie van een grootere boerderij of landgoed zijn te stellen. Voorloopig opent het bezit van het di ploma van landhuishoudleerares heel wei nig kans op plaatsing. Dit daargelaten, kan alleen aan zulke meisjes uit de steden dc studie voor dit diploma worden aangeraden, die zich snel weten aan te passen aan de mentaliteit en de toestanden op het platteland. De laatste les op dezen eersten leer gangsdag werd gegeven door den heer Huib Luns, lid van den Onderwijsraad, afd. Am- bachtsonderwijs, die de beroepskeuze en 't ambachtsonderwijs bezag door de volgende stellingen te ontwikkelen. 1. Voor goede beroepskeuze-voorlichting, ook voor den a.s. handwerks- of ambachts man en vrouw is een bureau voor beroeps keuze-voorlichting, dat studeert en 'richting geeft, een eisch van den tijd. Dat dit voor katholieken een katholiek bureau moet zijn spreekt vanzelf. 2, Het R.K. Beroepskeuze-bureau zij on afhankelijk van arbeidsbemiddeling en school, maar moet trachten aanknoopings- punten te vinden met het Nijverheidsonder- vitijs in "al zijn vormen, mede door geregeld contact met vakschool-bestuur en directie. Na elk dezer lessen werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een spaarzaam gebruik tverd gemaakt. De meeste bespreking werd verschoven tot den praatavond, die om acht uur gehouden werd en waarbij gelegenheid werd gegeven voor uitvoerige gedachtenwisseling. De praat-avond wérd geleid doOr prof. Dr, F. Roels. Het typisch Kameelenhuis van „Artis" in Amsterdam, dat tijdens en na de oorlogs jaren zijn mooie, maar al hoog bejaarde ke mels een geschenk van de Vereeniging „Artisfonds" verloren had, wordt weer door een stel waardige vertegenwoordigers van kameel en dromedaris bewoond. Ditmaal schonk het „Artisfonds" het Ge nootschap een statigen Siberischen kameel- hengst en een zeer mooi paar Mehari's, fijn- gebouwde rendromedarissen van Egypte, dieren van uitnemend ras, die naast of met den zwaargebouwden kameel treffend de beide uitersten van klimaats- en fokvariatie te zien geven die er tegenwoordig bestaac Aanzienlijke, schade. Vermoedelijk door verkeerden wisselstand is op het emplacement te Maastricht Woens dagmiddag een trein, komende uit de rich ting Bunde, op bezet spoor tegen een ander treindeel geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de materieele schade is echter zeer aanzienlijk. Van de lokomotief van de goederentrein werden de buffers aan voor- en achterzijde ingedrukt. Verschillende wagens reden op en tégen elkander en werden gedeeltelijk var' splinterd. Er ontstond geen treinvertraging. «■■■«■■nBaBHMngnBHBanaaHnaHBnEaBMaManai onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van te vermelden? De Administratie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2