EMGD gflIEUWS fOHVA Uit den Duitschen Rijksdag. De houding der Duitsch nationalen. De eventueele bijeenroeping van den Pruisischen Landdag. Amnestie voor Caillaux. De ratificatie van het verdrag van Lausanne. Een proef mobilisatie in Rusland? De uitzonderingstoestand te Petersburg afgekondigd. DE AUTOBUSRAMP BIJ HEINO. Een zonderlinge bekeerling. Een haardief gepakt. De Natuur-,, genees"-kundige. V erkeersongeval Gauw aangebrand. Van het dak gevallen. BERLIJN, 27 Augustus. Na heropening der ïitting, ontstond een formeele vechtpartij, waarbij sommige leden een blauw oog oplie pen. Men sleurde elkander over den grond en het duurde geruimen tijd, eer de orde was hersteld. Verklaringen van minister Oeser. Bij de discussie over de rijksspoorwegwet Verklaarde minister Oeser, dat de positie der ambtenaren bij de nieuwe maatschappij volkomen gewaarborgd was en hij, Oeser, de verantwoordelijke minister bleef, tot wien de rijksdag zich kon wenden waar het de aan gelegenheden der rijksspoorwegen betrof. Daarmede was de tweede lezing van het wetsontwerp geëindigd. De stemmingen. De wetsont werpen in tweede lezing aange nomen. BERLIJN, 27 Aug. Na heropening der zit ting, om half zeven, wordt president Wall- raf met den uitroep: „Weg met dit politie- parlement!" ontvangen. Bij de bankwet stelt de communist Konen hoofdelijke stemming voor, waarbij hij door de nationaal-socialisten gesteund wordt. Bij de stemming over de bankwet wer den 249 stemmen voor en 171 stemmen te gen de wet uitgebracht, terwijl twee leden zich van stemming onthielden. Aangenomen werden hierna de „Privatno- tenbankgesetzhet wetsontwerp inzake li quideering der Rentebank en de Muntwet. Tegen stemden aaneengesloten communis ten, nationaal-socialisten en Duitsch-natio- nalen. De wet inzake de hypotheek op de in dustrie wordt met 247 stemmen tegen 173 stemmen aangenomen; één afgevaardigde onthield zich van semming. Vóór de stemming over het wijzigings voorstel inzake de „Privatnotenbankgesetz" verklaart dr. Frick (nat. soc.), dat de wijzi gingsvoorstellen de kern der zaak niet ra ken en slechts de strekking hebben om voor de Duitsch-nationalen een brug te bouwen. Dittmann (soc.-dem.) legt dan voor zijn fractie een uitvoerige verklaring af volgens welke zij nimmer heeft erkend dat Duitsch- land alleen de schuld aan den oorlog had en zij ook inzake de overige punten op den grondslag van de resolutiles en voorstellen verwerpen, daar zij slechts dienen om het feit te verbloemen, dat den D.-Nat. door het toekennen van regeeringsfuncties en economische toezeggingen een wijziging hunner houding mogelijk moet worden ge maakt. De communisten en nat. soc. weten te za- men door te zetten, dat over de spoorweg wet een hoofdelijke stemming wordt gehou den. Er verklaren zich 248 afgevaardigden voor en 175 tegen deze wet. De wet. inzake het spoorwegpersoneel wordt bij gewone stemming aangenomen. De voorstellen der D. V. P, worden even eens aangenomen. De comm., soc. dem. en dem. stemden tegen, de nat. soc. onthielden zich. De mantelwet wordt bij hoofdelijke stem ming met 248 tegen 175 stemmen aangeno men. De tweede lezing omtrent de drie wetten is hiermede afgeloopen. De volgende zitting wordt Donderdagmor gen 10 uur gehouden. Op de agenda staan het amnestievoorstel der nat. soc. en de der de lezing der wetsontwerpen in verband met het plan-Dawes. De eindstemming eerst Vrijdag verwacht. l£ERLIJN, 27 Aug. Het senioren-convent -ran den Rijksdag verwacht, dat de eind stemming over de wetten op grond van het plan-Dawes eerst yrijdag kan plaats heb ben. BERLIJN, 27 Aug. In de vergadering van voorzitters der afdeelingen van de D.-natio- 'nale partij verklaarden zich slechts drie van de 27 vertegenwoordigers vóór de aanne ming der overeenkomst van Londen, ter wijl alle anderen zich daartegen scherp ver zetten. De zitting duurt voort. BERLIJN, 27 Aug. Naar in parlementaire kringen wordt meegedeeld, kwam de Duitsch- nationale Rijksdagfractie hedenavond bij een. Het betreft het in tweede lezing aange nomen voorstel der D. V. P. bij de mantel- wet, waarin o.a. de vroegere ontruiming van het bezette gebied wordt geëischt. Volgens de opvatting in Duitsch-nationale kringen bestaat er geenerlei uitzicht, dat de stem menverhouding, zooals deze uit de stem mingen voor de tweede lezing bleek, in derde lezing zal worden gewijzigd. De wij zigingsvoorstellen die de Duitsch-nationalen in den Rijksdag aankondigden, zullen eerst morgen, Donderdag, bekend worden ge maakt. BERLIJN, 27 Augustus. Het Senioren convent uit den Pruisischen Landdag heeft bepaald, dat de Landdag, ingeval de Rijks dag de overeenkomst van Londen verwerpt, op 3 Sept. zal bijeenkomen. De D.-nat. frac tie had de onmiddellijke bijeenroeping voor gesteld. PARIJS, 27 Aug. De senaats-commissle heeft de amnestie ook van toepassing ver klaard op Joseph Caillaux. PARIJS, 27 Aug. De Senaat beraadslaag de hedenrqorgen over het ontwerp tot rati ficatie van het verdrag van Lausanne. Ant woordend op de opmerkingen van verschil lende senatoren, verklaarde Herriot, dat Frankrijk op de heilige plaatsen rechten be houdt en dat het er naar zal streven deze te doen gelden. Nopens de quaestie der schul den welke de Turksche regeering niet ont kende, zal Frankrijk alle pogingen in het werk stellen om samen met de geallieerden de meest mogelijke voordeelen voor de hou ders te verkrijgen. Ten aanzien van de quaestie der scholen beloofde Herriot de volkomen bescherming van de regeering der republiek voor de Fransche zendelingen en onderwijzers van alle geloofsbelijdenissen, aan wier beschavende rol hij hulde bracht. De regeering zal zich ten opzichte hiervan tot de Turksche regeering wenden wier rechtmatig nationaal gevoel niet mag ont aarden in vijandschap tegen vreemdelingen. De Fransche republiek zou niet mogen toe stemmen in het prijs geven der scholen, die den Franschen invloed hebben ontwikkeld en zal aan de Turken vragen geen houding aan te nemen, die een beleediging zou zijn van de Fransche tradities. Hij' legde er den nadruk op, dat het aantal Fransche scholen in Syrië en het schoolbezoek dagelijks toe nemen. De Senaat ratificeerde het verdrag met 270 tegen 20 stemmen. Volgens een B. T. A.-telegram zeide Her riot nog, dat hij niet de pessimistische op vatting deelt volgens welke het verdrag een eind maakt aan den Franschen invloed in hef Oosten. In de middagzitting werd het sluitings decreet voorgelezen. Volgens een radiogram uit Berlijn is tegen 30 Aug. de proefmobilisatie van het geheele Russische leger gelast. De gespannen toestand in het land, met name in verband met de verhouding tot Roemenië, zou den oppersten oorlogsraad tot dezen kostbaren maatregel aanleiding hebben gegeven. PETERSBURG, 27 Aug. Wegens de reeds eenige dagen durende algemeene staking der havenarbeiders is over Petersburg de uitzonderingstoestand afgekondigd. De sleutel van de achterdeur zoek. Ontzettende tooneelen in den wagen. Omtrent het vreeselijk ongeluk, dat Woensdagnacht bij Heino plaats greep, en waarvan wij gisteren een uitvoerige mede- deeling gaven, kan nog het volgende gemeld worden: Het was feest geweest in Heino. Zeer tal rijk waren de bezoekers, die ee|st tegen twaalf uur huiswaarts keerden. Zoo was ook de nog niet eens geheel afgewerkte autobus van Gebr. Doevelaar uit Heino geheel ge vuld. Even buiten Heino kwam er een defect aan den motor. Deze stopte dadelijk en de chauffeur zette den wagen aan den kant van den weg. Daar stond de wagen, toen een zevental fietsers, eveneens van het feest huiswaarts keerende, dezen passeerde. Zoo als in die streek soms de gewoonte is, werd even bijgelicht om te zien, wie er in den dus zaten. Op bijna hetzelfde oogenblik sloe gen hooge vlammen voor uit den wagen. Oogenblikkelijk snelden de fietsers te hulp om te redden wat er te redden viel. De heer G. J. Kemper had de tegenwoordigheid van geest een ruit in te slaan en zoo op den weg te komen. Op dezelfde wijze wisten de ge broeders Doevelaar zich te redden. De chauffeur, J. Doevelaar, stond reeds geheel in brand, maar hij sprong dadelijk in een sloot en wist zich zoo voor erger te behoe den. Zijn verwondingen werden dan ook niet zoo ernstig Ontzettende tooneelen speelden zich in de autobus af. Allen, die er nog in zaten, waar schijnlijk twaalf personen, drongen naar de voordeur, waar de vlammen uitsloegen. De sleutel van de achterdeur lag óf vóór fh den wagen óf moest in den zak van H. Doevelaar zijn. Alles ging zoo plotseling en was zoo overweldigend, dat er geen gelegenheid was, de deur open te krijgen. De zeven fietsers, deden wat zij konden en trokken de passa giers uit het achterportier. Er werd ontzet-' tend gedrongen in den wagen. De algemeene radeloosheid maakte het werk zwaar, daar de passagiers elkaar vastgrepen en niet los wilden laten. Er werd door de buitenstaanders zoo hard getrokken, dat de heele autobus in bewe ging kwam en achteruit ging, wat het werk natuurlijk bemoeilijkte. Toch slaagde men er spoedig in, zes personen naar buiten te krij gen, n.l. mej. T. Hageman uit Raalte, mej. D. ten Dam, uit Raalte en de heeren W. Banning uit Wijhe, G. J. Brouwer uit Raalte, A. ten Dam uit Diepenveen en J. W. Myen- kamp uit Raalte. Mej. T. Hageman en de heer W. Banning waren het zwaarst gewond en werden door den heer De Graaf, die juist met zijn auto passeerde, meegenomen naar het ziekenhuis te Zwolle. Hun toestand was zeer bedenke lijk. Het geheele gelaat van den heer Brou wer is verbrand, bijna zwart verkoold. De hitte werd intusschen zoo ontzettend, dat er van verdere redding geen sprake meer was. De wagen stond wit-gloeiend en er binnen was het geheel stil geworden. In vijf minuten had zich de geheele tragedie afgespeeld. Toen de grootste hitte voorbij was, konden de gevolgen eerst overzien worden. Achter in den hoek van den wagen, zaten twee dooaen rechtop. Dat waren de eenige personen, die nog herkenbaar waren, n.l, mej. A. Kappert en de heer A. Brouwer, beiden uit Raalte; achter in het middenvak lag een verwarde massa, waarvan alleen te onderscheiden was dat er minstens nog twee lijken van mannen en één van een vrouw lag. De ruïne van de autobus met den zoo droeven inhoud werd in een schuur gescho ven en opgeborgen. Toen Woensdagmorgen met den eersten trein het Parket uit Zwolle arriveerde met den officier van Justitie, dr. Viehoff, was men nog van meening, dat het gebleven was bij de vijf slachtoffers, die te zien waren. Zeker wist men, dat er een dochter van den heer Schaarsbergen in de autobus was om gekomen. Woensdagmorgen kreeg de vader echter bericht, dat ook zijn tweede dochter niet in haar betrekking was teruggekeerd. Eveneens was vermist de verloofde van een der dochters van den heer G. Wissink uit Raalte. Het is dus zeker, dat er zes personen zijn omgekomen, ofschoon het onmogelijk te zeg gen is uit hoeveel lijken de verwarde massa bestaat. Over de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid te zeggen. Vast staat, dat deze is aangekomen bij de zitplaats van den bestuurder, want de motor zelf is niet verbrand. Het waarschijnlijkst is wel, dat bij het bijvullen van benzine brand ontstaan is. Een meisje, dat kort tevoren de autobus verliet, klaagde tegen een vriendin over de vreeselijke hitte en zei: „het is net of er iets brandt". De zes verkoolde lijken zijn als volgt geïdentificeerd: Mej. B. Kappert uit Raalte; de dames Ch. en A. Schaarsbergen uit Raalte; de heeren A. Brouwer uit Raalte; T. Neuzink uit We- sepe en G. Wissink uit Raalte. Op de plaats van de ramp heeft de heer G. J. Brouwer, die bij het ongeluk tegen woordig was er daarbij één van zijn zoons verloor, het volgende verteld: „De autobus van Gebr. Doevelaar was voor 16 personen bestemd. Ik hielp passagiers ophalen voor Doevelaar en reed met mijn zoon dan tel kens naar Heino heen en terug. Wij reden te één uur ongeveer uit Raalte en kwamen dadelijk daarna, te circa kwart over één van Heino terug. Ik geloof, dat er twaalf personen in de bus zaten, (Er moeten er 15 zijn geweest). Even buiten Heïno ont stond een defect aan den motor. De bus bleef staan. En dadelijk sloegen de vlammen voor uit den motor. Ik sprong uit den wagen, die een portier aan de voor- en achterzijde had. Doevelaar, de bestuurder, sloeg een ruit stuk en klom op den wagen. Het achter portier moet vast gezeten hebben. Ik ging snel naar den achterkant van den wagen en trok een passagier er uit. Zoo heb ik, naar ik meen, zes passagiers geholpen. Mijn zoon was er niet bij. Ik heb hem niet weer ge zien. Alle passagiers drongen in den wagen naar achteren door de vlammen heen. Op het allerlaatst sloeg mij een vlam tegemoet, waardoor ik terugweek. Ik kreeg toen nog een man te pakken, die uit het portier hing. Dien man heb ik ook nog kunnen redden. Ik legde hem in een sloot naast den weg, waardoor zijn brandende kleeren werden ge doofd. Ik hoor echter, dat hij ook al over leden is." Wij vernemen nog, dat de toestand van mej. Hageman en den heer W. Banning, die in het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle opgeno men zijn, niet zorgwekkend meer is. In Heino en Raalte is de stemming begrij pelijkerwijs, zeer gedrukt. HERINNERINGEN AAN VAN HEUTSZ. De Nieuwe Soer. Courant geeft een paar kleine teekenende schetsen- uit van Heutsz' particuliere leven. In het begin van zijn loopbaan als G.G. woonde te S. een arme Europeesche vrouw met haar kinderen in zorgelijke omstandig heden. Haar man was ambtenaar geweest en had reeds lang zijn pensioen verdiend, toen hij op zijn ouden dag in verzoeking kwam en verduistering pleegde. Daar zat de arme vrouw, van alles verlaten, straatarm in de kampong. Vrienden rieden haar, op audiëntie te gaan en Z.E. te smeeken haar ten minste een deel te willen toekennen van het verdiende pen sioen, v/aaraan zij toch ook in zekeren zin had bijgedragen. Zij volgde dien raad, gaf wat zij nog aan waarde bezat en dat was niet veel in papd om aan reisgeld te ko men, bezorgde haar kinderen zoolang bij de buren en ging 3e klasse naar Buitenzorg. Een audiëntie werd haar toegestaan en zij mocht haar belangen bepleiten, maar Z.E, kon in die zaak niet beslissen zonder ande ren gehoord te hebben en dit deelde hij haar mede, haar evenwel zijn hulp en medewer king toezeggende. Reeds wilde de ongelukkige vrouw af scheid nemen, toen Z.E. haar terug hield en haar vroeg, hoe zij de reis naar Buitenzorg had kunnen maken. Half schreiend vertelde tzij van het laatste offer, dat zij gebracht had. Z.E. keek eens bedachtzaam rond om te zien of niemand het zien kon, haalde toen uit zijn schrijftafel een biljet van 1000 en gaf dat haar met de woorden: „Wat ik als G.G, nog niet kan en mag doen, mag ik wel als van Heutsz. Kom aan mevrouwtje gaat U nu maar getroost naar huis, de zwaarste zorg is nu toch weg genomen, niet waar?" Moeten wij zeggen, hoe blij en dankbaar het vrouwtje te S. terugkwam? Een andere schets. Het gebeurde in 1906. Z.E. had de gewoonte, een morgenwandeling te maken, alleen en onverg?zeld, gekleed in grijs colbertje en een eenvoudig kaasdopje als hoofddeksel. 1 Zoo wandelend ontmoette hij nabij den witten paal in Buitenzorg een oud soldaat, dien hij in Atjeh gekend had, eenvoudig doch zeer zindelijk gekleed, in een versleten wit pakéan wandelend met zijn kinderen." „Zoo Geit," sprak hij hem aan, „hoe gaat het er mee? Gepensionneerd, zie ik." De man, die niet wist hoe Z.E. aan te spreken, maakte het militair saluut en zei: „Zooals u ziet, overste, arm maar gezond." „En heb je werk gevonden?" „Nog niet, overste, maar ik hoop als nachtwaker." „En lust je nog wel een hap snert (een borrel)?" „Jawel overste, maar 't zit er nou niet an, ik mot nou op de kist blijven," Van Heutsz greep in zijn broekzak, haalde zijn pórtemonnaie voor den dag, nam daar een gouden tientje uit en gaf het den oud soldaat, met de woorden: „Zoo, neem dan maar eens een dikkop op mijn gezondheid, maar de rest aan je vrouw geven, hoor," Stralend van blijdschap kwam de gepen- sionneerde in de kantien en verhaalde zijn avontuur. Doch een burger, die het mede aanhoorde, wilde niet, dat hij voor dat geld een 'borrel koopen .zou: „Hou dat maar," zei hij, „een borrel kan je van mij wel krijgen. Jongens, vraag eens aan de lui wat zij drin ken willen?" Toen de glazen gebracht werden en aan de lippen gezet zouden worden, klonk er spontaan een donderend: „Leve Piet, (Z.E.'s bijnaam onder de Jannen) Hoeral" DE GESCHIEDENIS VAN DE „LUTINE". Nu onlangs weer is begonnen met het zoeken naar het goud van de „Lutine" is het misschien niet ongewenscht een en an der omtrent de geschiedenis van dit schip in herinnering te brengen. Velen hebben van de „Lutine" gehoord, maar weinigen wel licht weten nog iets aangaande de geschie denis van dit merkwaardige schip. De „Lutine" is gezonken in den nacht van 9 op 10 October 1799 tusschen Terschelling en Vlieland en „Lloyd's List and Shipping Gazette" bracht er onlangs iets van in her innering. In 1785 werd de „Lutine", een oorlogs fregat met 32 kanonnen, in dienst gesteld bij de Fransche marine. Op 11 October 1797 maakten de Engelschen, onder admiraal Duncan, het schip buit bij Kamperduin, Het voer daarna onder Britsche vlag. De meening is verkondigd, dat de „Lu tine", toen zijverloren is gegaan, op weg was naar Texel met geld, voor het Brit sche gouvernement verzonden voor de be taling van de Britsche troepen in Neder land. Er bestaan echter geen aanwijzingen voor de gegrondheid van deze meening. Wel is bekend, dat in de eerste dagen van October 1799 admiraal Duncan, die aan boord was van de „Kent", welke bij Yar mouth lag, aan de admiraliteit berichtte, dat kooplieden die geld moesten overmaken naar het continent, om hun crediet aan te zuiveren, een oorlogsschip hadden gevraagd voor het transport van een aanzienlijke som geld, daar er geen koopvaardijschip be schikbaar was. De admiraal had het ver zoek ingewilligd en de „Lutine" aangewe zen om het geld naar Cuxhaven tè bren gen. Het fregat verging in een zwaren N.N.W, storm. Er waren slechts twee overleven den; één van hun stierf dadelijk na zijn redding, en de ander, een notaris, overleed nog vóór hij in Engeland was terugge keerd, Hij had slechts een beknopt relaas van het gebeurde kunnen geven, waarin hij zeide, dat het schip was „bestemd voor Texel", wat vreemd klinkt in verband met het bovenstaande. Lloyd's, die de' lading had verzekerd, stelde vast, dat het gehee le schip was verloren. Intusschen, hoe groot de waarde van die lading was, valt niet meer vast te stellen. Het schip voer voor zijn laatsten reis in oorlogstijd, de documenten, welke iets om trent de waarde van den schat zouden kun nen vertellen, zijn verloren gegaan, en het is dan ook niet meer uit te maken, of de waarde, welke nog in het wrak, of in het zand daaromheen, ligt, nog slechts een paar duizend pond sterling of misschien meer dan een millioen vertegenwoordigt. De grootste som, welke in den loop der tijden is genoemd, beliep 1.027.000 pd. st. In het begin van de 19e eeuw hebben Nederlandsche visschers en zeelieden reeds goud en zilver tot een aanzienlijk bedrag 55.000 pd, st. opgevischt. Tweederde gedeelte van dit geld kwam aan de Ne derlandsche Regeering. In 1821 verkreeg de heer Pierre Eschau- zier van de Nederlandsche Regeering het uitsluitend recht om de „Lutine" te lich ten, onder voorwaarde,, dat de helft van den gevonden schat ter hand zou worden gesteld aan de Nederlandsche Regeering. De pogingen van den heer Eschauzier wa ren practisch nihil. Een jaar later, in 1822, heeft de Nederlandsche Regeering zich be reid verklaard de haar toekomende helft van den schat over te dragen aan Lloyd's. Sedert heeft dit Britsche lichaam tal van overeenkomsten aangegaan met personen, die den schat te voorschijn wilden brengen, maar alle pogingen waren tot nu toe zeer teleurstellend. In 1910 is nog een Britsche expeditie er op uit getogen, maar stuitte op onoverko melijke moeilijkheden door de massa's zand waaronder het wrak lag bedolven. Er zijn toen slechts enkele ducaten opgezogen. Thans heeft een Nederlandsch syndicaat een nieuwe poging ondernomen. Een nieuw systeem van berging zou hierbij worden toegepast en het bergingsvaartuig „Gerard" is naar Terschelling gegaan. De poging moest echter voorloopig worden opgege ven, omdat, ter plaatse waar de „Lutine" moet liggen, te weinig water stond om te kunnen manoeuvreeren. Het ligt echter in de bedoeling om, zoo spoedig als de om standigheden het toelaten haar te hervat ten. Een typische herinnering wordt in En geland aan de „Lutine" bewaard, n.l. de in alle Britsche scheepvaartkringen beken de „Lutine"-bel bij Lloyd's welke wordt ge luid, als aankondiging, dat een schip over tijd is. Deze bel is bij een van de lichtings pogingen uit het schip gehaald. De voor- zittersstoel en de bestuurstafel van Lloyd's zijn gemaakt van hout, afkomstig van het roer der „Lutine". Te Blerick (L.) had zekere D. H. aan den kapelaan M. verteld, dat hij katholiek wenschte te worden. De kapelaan hechtte geloof aan die bewering en ontving den man vaak aan huis om hem te onderrichten. Alles ging naar schijn zeer goed, totdat H, zich voldoende had georiënteerd in de wo ning van den kapelaan. Toen zag hij spoe dig de kans schoon om met medeneming van een bedrag van 200.dat den kapelaan toebehoorde, te eclipseeren. De gemeentepolitie heeft den man aange houden. EEN MERKWAARDIGE ONTDEKKING. Men meldt ons: Op de hoeve van den heer Stillekens van de Kapel in 't Zand (Muggenbroek) nabij Roer mond, zijn Dinsdagmorgen enkele fundamen ten blootgelegd welke mogelijk terugwijzen op den stal van den herder welke het mi raculeuze Mariabeeldje vond van O. L. Vr. van de Kapel in 't Zand. Van bevoegde zijde verwacht men nog vondsten uit de 15de eeuw die op het feit van oudheid en de vereering van het beeldje betrekking hebben. Op de markt aan den Pompenburgsingcl te Rotterdam is Dinsdagmiddag de 25-jarige broodbezorger V., die een meisje de haar vlechten afknipte, gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Vermoedelijk is dit hetzelfde individu dat zich den laatsten tijd verscheidene malen aan dit misdrijf schuldig maakte. Het mensch geworden, flegma. Het U. D. schrijft: Zonder overdrijving mag worden gezegd, dat wat op den Catharijnesingel te Utrecht bij het Zwarte Paard is gebeurd, nog nooit is voorgekomen. Daar liep midden op den weg een heer te lezen. Dat mag eigenlijk in dezen modernen tijd niet meer voorko men. De man liep te lezen! Wat nu zoozeer zijn aandacht boeide we weten het niet, maar hij was zoo geab sorbeerd door de lectuur, dat hij nu eelas links, dan weer rechts van den weg liep. Hij liep, wat men noemt, te zeilen. Mag in dezen tijd ook niet voorkomen. De gevolgen bleven dan ook niet uit; er kwam een auto aan. En als de auto den aan- dachtigen lezer links wilde passeeren, zwaai de hij naar den linkerkant van den weg; wilde de chauffeur het rechts probeeren, ami lecteur verscheen opnieuw vlak voor den radiateur. Het kon niet anders, of er moest een aanrijding gebeuren. Al lezende werd de man tegen moeder aarde geworpen, de auto ging over hem heen. Groot ongeluk. De menschen stroomden toe. Ze dachten minstens' een bloederige massa te zien. Maar de man stond, alsof er niets was ge beurd, kalm op, veegde de stof van zijn kleerep en wandelde verder, pikte den draad van net verhaal weer op en vervolgde zijn weg lezend. Men zegt zelfs, dat hij, toen de auto over hem heenging, de vinger gehouden heeft bij de plaats, waar hij gebleven is, maar dat is nu niet meer te controleeren. Bovenstaand bericht, voegt het blad er aan toe, is niet afkomstig van onzen onge- loofwaardigen verslaggever, maar van begin tot einde authentiek! Tal van sympathiebetuigingen. De natuurgeneeskundige B. uit Rotter dam, die na het overlijden van een vrouw te Vlissingen, welke hij behandeld had, ge arresteerd is en thans als verdacht van op lichting, in het huis van bewaring te Mid delburg gedetineerd is, blijkt zich in ver schillende deelen van het land vrienden te hebben verworven onder de door hem be handelde en naar hun overtuiging door zijn raadgevingen herstelde personen. De commissaris van politie te Vlissingen ontvangt dagelijks verschillende brieven met verzoek den aangehoudene in vrijheid te stel len. Deze brieven, waarin gezegd wordt, dat B. hulp wist te bieden waar de medici alle hoop had laten varen, zijn door den commis saris te Vlissingen doorgezonden aan den officier van justitie te Middelburg, daar B. aan dezen is overgegeven. De natuurgeneeskundige is intusschen weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk zal echter een vervolging, wegens dood door schuld niet uitblijven. HET KERKGEBOUW ALS OORD VAN VERMAKELIJKHEID. In de „Gereformeerde Kerk" geeft Ds. H. Bakker een opsomming van wat er in Amerika allemaal verzonnen wordt om de menschen in de kerk te krijgen. Allereerst zijn daar de befaamde zes dansende meis jes van rev. Guthrie in New-York. Verder wijst Ds, B. bijv. op een advertentie van de Vereenigde Broederkerk in Huntington (Ind.), een attractie aankondigende van een voorstelling van „Follies," een complete „leg show (bloote-been-parade). Ook ad verteerde onlangs een predikant te Orego (Mich.): „Hedenavond wordt zilver wegge geven, 8,00 dollar en iederen avond deze week in de kerk der Congregationalis- ten," Dit geld werd gegeven als prijzen voor de eerste personen, die in staat waren om dc teksten te ontcijferen voor de verschil lende avonddiensten, welke teksten waren gedrukt met alle letters door elfeander. Een ander geval is een soort van specialisatie in de Methodisten-kerk te St. Louis (Mich.), waar de predikant, na op speciale wijze de brandweer en de veteranen en hoefsmeden te hebben toegsproken, o.a. onlangs een „Barbiers-Zondagavond" gaf. Scheermessen, haarverven, kommen, borstels, kammen, spiegels enz, waren smaakvol langs de wanden en op den kansel gearrangeerd om aag de kerk het uiterlijk van een barbiers winkel te geven. In een barbierszetel zit tende, zoo meldt het persverslag, zamelde ed predikant inspiratie voor zijn rede, Dan oprijzende, bracht hij in de meest qitgeko- zen termen, aan het barbiersbedrijf ont leend, de les van „het scheermes en het aanzetriem" ten gehoore! Andere kerken hebben hondententoonstellingen in de kerk georganiseerd of „dansen van woud- nymphen" of spookvoorstellingen en der gelijke dingen. De Vereenigde kerk te Brockton (Mass.) kondigde avonden aan „met lachsucces" over „Het Album van tante Je mina." De St. Pauls-kerk te Newburyport (Mass.) bood een wassen beeldenspel aan met „Trilby"-karakters. Daar zijn liefdadigheidsdansen, tambourine- avonden, „spinnewebpartijen," „moeder-de- gansmarkten" en dergelijken geweest. De eerste hervormde kerk (Bedford Avenue) te Brooklijn gaf enkele jaren geleden een tentoonstelling van levende schilderijen, waar dames uit goede kringen In vergulde lijsten poseerden. De damesleden der kerk van St. John's te Pounglown (O.) gaven niet lang geleden een silhouettenvoorstelling in de kerk, enz. enz. Toen Dinsdagnamiddag ongeveer 6 uur de chauffeur van den heer De Brouwer met diens auto van Breda kwam en in de be bouwde kom het stuur van den 16-jarigen zoon van den heer B., die buiten de stad gereden had, wilde overnemen, reed de auto plotseling het trottoir op, waar een viertal personen stond te praten. De heer Peeters en diens vrouw werden tegen den grond ge worpen, waarna P. in bewusteloozen toe stand werd opgenomen en naar het zieken huis vervoerd. De vrouw bekwam een vrij ernstige hoofdwonde, doch kon, na verbon den te zijn, naar hare woning terugkeeren. De toestand van P. is bevredigend. De goochelaar Rody bij de politie. Een heer uit Ginneken, die tijdelijk in een hotel te 's-Hage logeert, was gisterenavond naar Pisuisse en zijn vroolijke kameraden gegaan, om zich te amuseeren. Aanvanke lijk ging alles goed. De goochelaar Rody trad op en de heer kwam zelfs op het podium om bij de geheimzinnige evoluties te assis- teeren. Zou meneer zoo vriendelijk willen zijn, vroeg Rody, om dit kogeltje even vast te houden? Toen begon het ongeluk. Vlugger dan de heer het kogeltje had aangevat, had hij het weer weggeworpen. Het brandde in zijn handen. (Applaus, gelach, hilariteit). Rody verklaarde dat hij het warm getoo- verd had. Maar de heer zei prozaïsch, dat Rody het chemisch verwarmd had. Hij liep naar de politie en deed aangifte van mis handeling. En aan zijn handen toonde hij hoe gauw hij was aangebrand. Toen Dinsdag een familie uit Utrecht, die in Noordwijk aan Zee een tijdlang in pen sion was geweest, op punt stond te vertrek ken, werd het 16-jarig zoontje vermist, meldt de Tel. Na lang zoeken vond men het ventje ach ter het huis waar hij kermend lag en niet overeind kon komen. Het bleek dat hij op het dak was geklommen en er af was ge vallen. Het vertrek werd eenigen tijd uitgesteld totdat de dokter vrijheid gaf het knaapje te vervoeren. Per auto naar het station Leiden vervoerd geraakte hij bewusteloos. Aan het station kwam hij weer bij en werd meegenomen naai Utrecht, BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 26 Aug. Eessen van Java, stukgoed, carg. Wm. H. Müller Co., Sumatrakade Gustav van Windau, hout, carg. Salomons Shipping, Nieuwe Haven; Port Nicholson van Zuid- Amerika, vleesch, carg. Furnesess Scheepv. Ag., Handelskade; Ariadne van Lissabon stukgoed, carg. Ver. Cargadoorskant., Le- vantkade; Ceres (Finsche) van Abö, stuk goed, carg. id., HandelskadeVega van Londen, stukgoed, carg. id,, Handelskade; Tor van Londen, stukgoed, carg. id., Han delskade Watslav Vorovsky van Velsen, ledig, carg. Ned. Bevrachtingskant., Su matrakade. 27 Aug.: Nero van Bordeaux, stukgoed, cargadoors Rijnvaart Mij., Levantkade; Jan van Nassau van Hamburg, stukgoed, Carg. Vrachtmail, Surinamekade Pitea van Ix- pilla, hout, carg. Bijlsma v. d. Hoek, Oude Houthaven; Amersfoort van West kust Zuid-Amerika, stukgoed, carg. Vracht mail, Surinamekade; Fairhead van Belfast, stukgoed, carg. Holl. Stoomboot Mij., Han delskade Bournemouth van Rosario, graan carg. Vinke Co., Silokade Louise Tie mann van Brahestad, hout, carg. Spliet hoff's Bevr. Kant., Oude Hout-haven. IJMUIDEN. Aangekomen 27 Aug.: Amersfoort v. Duinkerken; Bournement van Rosario; Fairhead van Belfast; Louise Tieman van Brahestad. Vertrokken: Batoe n. Java; Nias n. Ko penhagen. IJMUIDEN. Aangekomen 27 Aug.: Waalhaven van Archangel. Vertrokken 27 Aug.: Lingestroom n. Londen; Orania naar Buenos Aires. Wind: Noord-West. VLIELAND. Vertrokken 27 Aug.: Prof. Buys naar Hull; Heron naar Londen. DELFZIJL. Vertrokken 26 Aug.: Onderneming, Bruinslot; Onze Frits, Geerts; Margaretha, Scheming; Bernhard, Lohman; Thekia, Blomberg; 3 Gebroeders Visser; Onderneming, Koekkoek; Noordster, Baar, alle naar Ertiden, Catharina, Diepman, naar Norden, Vrijheid, Rozenga, naar Alborg, Ora et Labora, Jansens, naar Hamburg. Binnengekomen 26 Aug. Minden 73, Werlit Ora et Labora, Jansen, van Emden. MAASSLUIS. Aangekomen 26 Aug.: Fenni v. Antwerpen; Wilh. Kunstmann van Narvik; Jonas Seli van Zaandam. 27 Aug.: Elaston van Makassar; Holstein v. Japan; Zeta van Bergen; Zelo van New Castle; Alf van Kirkenaes; Alcor van Bel fast; St. Denis van Harwich; Pólarstjernen van Nedercolox; Anna Sophie van Archan gel; Felixtowe van Harwich; Tjermai van Batavia; Rudbok van Leningrad; Batavier III van Londen Oria van Riga. Vertrokken 26 Aug.; Macciesfield n. Grimsby; Cerus n. Algiers; Archangel n. Harwich. 27 Aug.: Teesider n. New Castle; Klip fontein naar Hamburg; Joh. Ipland n. Abo; Rijndam n. New York; Grangemouth n. Leith; M. en S. lichters, n. Koningsbergen per sleepboot Helgoland; Tapanoell n. Vlissingen per sleepbooten Poolzee en Lau- wersee. MAASSLUIS. Aangekomen 27 Aug.: Baron Vernon van Glasgow, per sleepboot Humber; Cardium van Tampico; Leila van Otterbacke; Torvanger van Wabana, Vertrokken 27 Aug.: Gitta di Messina n. Napels Innisholm n. Londen; Marne n. St. Nazaire; Plutto n. Riga; Cromer n. Harwich; Willy n. New Castle; Attika n, Hamburg; Lovland n. Sunderland; Edit! n. Kiel; Helene Blumenthal n. Hamburg] Marianne naar Libau. MAASSLUIS. Aangekomen 27 Aug. Vi des m.s. van Londen. Rosefield van Lissa bon om te bunkeren, Cito, z.s. van Lower Upnor voor Poortershaven Bilbao van Bre men voor Zwijndrecht. Vertrokken Westfalia n. Gothenberg. MAASSLUIS. Aangekomen 27 Aug, Jeifuku Marn van New York, laatst var Hamburg. Vertrokken 27 Aug. Jacatra naar Java via Londen Phemius naar Hamburg. VLISSINGEN. Gepasseerd 27 Aug, Indiër van Beunos Ayres Maria van Mary pont, beide naar Antwerpen. Van Antwerpen Morca naar Malta ;Ans- gir naar ChiliEinar Jari naar Barcelona NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ALKMAAR (W.I.M.) 25/8 van Mexilone' naar Ho. ARES (W.I.M.) 26/8 van Callao te Arica, ADRASTUS (Oceaan) Japan-Rotterdam 25/8 van Hongkong. AMERSFOORT (W.I.M.) 27/8 van Chili, laatst van Duinkerken te Amsterdam. ALEIREO (H.W. Afr. lijn) 25/8 van Mon rovia naar Seccondee. BACCHUS (K.N.S.M.) Rotterdam—Lis> sabon p. 27/8 Dungeness. BATOE (Nederl.) 27/8 van Amsterdam naai Java. BORNEO (Nederl.) thuisreis 26/8 van Triest CEYTON (Java-Bengalen) 25/8 van Cal cutta te Rangoon. CRYNSSEN (W.I.M.) thuisreis 26/8 van Plymouth naar Havre. DJAMBI (Java-New York lijn) New York- Java 26/8 van Norfolk. DELI (R. Lloyd) 26/8 van Padang naai Austfslië» ERATO (K.N.S.M.) Amsterdam-Dantzig, p. 26/8 Eiseneur. HERCULES (K.N.S.M.) 25/8 van Con- stantinopel naar Bourgas. INSULINDE (R. Lloyd) uitreis p. 27/8 Ouessant. JACATRA (R. Lloyd) 27/8 van Rotterdam n. Java. KEDOE (R. Lloyd) thuisreis, p. 26/8 Perim, KENNEMERLAND (H. Lloyd) 24/8 van Valparaiso te San Rutonio (verbetering). KLIPFONTEIN (H. Z. Afr. lijm) 27/8 van Rotterdam n. Hamburg. KILSTROOM (H. W. Afr. lijn) uitreis, 26/8 te Bordeaux. LEERDAM (H.A.L.) 26/8 van Rotterdam te New Orleans. MAASDAM (H.A.L.) Rotterdam-New Or leans, 27/8 te Antwerpen. MADOERA (Nederl.) thuisreis, 26/8 van Marseille. MERAUKE (H.O. Afr. lijn) uitreis p. 26/8 Ouessant. MELISKERK (H. O. Afr. lijn) thuisreis, 25/8 van Kilindini. NIAS (Nederl.) 27/8 van Amsterdam n. Koningsbergen. OOSTKERK (H. O. A. lijn) uitreis, 26/8 van Suez. ORANIA (H. Lloyd) 27/8 van Amsterdam naar Buenos Aires. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 26/8 van Fium» n. Bari. RIJNDAM (H.A.L.) 27/8 van Rotterdam n. New York, was v.m. 2.15 in zee. STENTOR (Oceaan) Java-Amsterdam, 23/8 van Port Said. SAMARINDA (R. Lloyd) uitreis, 24/8 van Padang. SLAMAT (R Lloyd) uitreis, 24/8 van Be- lawan. SIAOE (Paket) 25/8 van Rangoon n. Suma tra. SCHIEDIJK (H. O. A. lijn) 26/8 van Ham burg te Bremen. SOMMELSDIJK (Br. Ind. lijn) uitreis, 26/8 te Kurrachee. TAPANOELI (R. Lloyd) 27/8 van Rotter dam n. Vlissingen per sleepbooten Pool zee en Lauwerzee. TJERIMAI (R. Lloyd) 27/8 van Batavia te Rotterdam. THESEUS (K.N.S.M.) 26/8 van Gyon te Villagarcia. VELOX z.s., 25/8 van Lapvik n. Wismar, WATERLAND (H. Lloyd) thuisreis, 25/8 van Santos. ZEUS (K.N.S.M.) 26/8 van Valencia n< Portimao. CRYNSSEN (W.I.M.) thuisreis, 27/8 Havre, vertrekt 28/8 naar Amsterdam. KAMBANGAN (Java-New York lijn) Java- New York, 25/8 van Singapore. LOCHGAIL (H.A.L.) Pacific-Rotterdam®' 23/8 van Cristobal. LOCH MONAR (H.A.L.) Rotterdam—Van< vouver, 23/8 van San Francisco. MAASLAND (H. Lloyd) thuisreis, 26/8 van Las Palmas naar Rotterdam. OLDEKERK (H. O. A. lijn) thuisreis, 26/8 van Singapore. PYRRHUS (Oceaan) Japan-Rotterdam 26/8 van Singapore. SEMBILAN (Nederl.) 25/8 van Semarang naar Singapore. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALDERAMIN 26/8 van Rotterdam te Ro sario. ANAM, m.b., 25/8 van Curasao te Hamburg BARENDRECHT 25/8 van Rotterdam te Baton Ronge. BATAVIER IV 27/8 v.m. 8.15 van Rotter dam te Gravesand. BERNISSE 25/8 van Rotterdam te Ham burg. BEURSPLEIN 26/8 van Manchester te Narvik. CELAENO 25/8 van Pensacola n. Bueno? Aires» CONCORDIA, z.s., 22/8 van Charlestown te Granton. DERINDJE 24/8 van Algiers n. Oran. DIRKSLAND 25/8 van Kopenhage naaf Tyne. DRECHTSTROOM 23/8 van Newport ta Port Talbot. FUKKI Maru 26/8 van Melbourne n. Java, GELDERLAND 26/8 van Tyne n. Kopen hagen. GEMMA 24/8 van Rotterdam te Galveston. HELENE 22/8 van Bourges te Falatz. ÏNDUSTRIA 26/8 van Antwerpen te Sout hampton. KARONGA Rotterdam-Zuid-Afrika, 26/8 van East-London n. Port Natal. KELBERGEN 22/8 van Lapvik te Kotka, MARIA 27/8 van Maryport te Antwerpen,, NELLY, m.b., 25/8 van Kastrup te Holte- nau. NEUTRAAL 25/8 van Bordeaux n. Cardiff, ODENWALD 27/8 van Antwerpen n. Rot terdam. OOSTERLANG 26/8 van Tyne n. Rotter dam. PREUSSEN, Oost-Azië-Rotterdam, p. 23/8 Gibraltar. PRINSES JULIANA, z.s., 24/8 van Boom, te Gravesend. ROZENBURG 26/8 van Cardiff te Bor-j deaux* RIJSWIJK, Bordeaux-Middlesbro, p. 26/9 Dungeness. SANTA FE 25/8 van Santos n. Rotterdam. SKIENSFJORD 24/8 van Norfolk n. Rot terdam. THEANO 26/8 van Swansea n. Rotterdam, THEMIS, Koningsbergen-Rotterdam, p. 26/8 Brunsbuttel. TRITO 26/8 van Dublin n. Belfast. TYRO 26/8 van Amsterdam te Cork. VALENTIA CODA, Rotterdam-Italie, f* 26/8 Sagres. ZOSMA 26/8 van Rotterdam te New Orleans. ZWIJNDRECHT 26/8 van Rotterdam Helsingfor*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6