&/im RV Een praatje over vruchten. Guido Gezelle. Tuberculose en suikerziekte. Een historische tentoonstelling. Shakespeare in regels. Gasvergiftiging. De invloed van de mist op de moraliteit van ziekten van het ad emhalings-apparaat. Een oude moten. Van een brievenbesteller- coöperator. Groote Int. Zangwedstrijd voor Mannenkoren. Nederland en België. De gemeentebegrooting voor 1925 van Amsterdam. De Fransche gezant te Utrecht. De gouverneur van Curagao te New-York. De grondboringen te Corle. VERKEER EN POSTERIJEN. De nieuwe postzegels. De locaalspoor AlkmaarLan- gendijk. LUCHTVERKEER. Een Non-Stopvlucht. UIT ONZE OOST. Gevecht met een panter. Een geheimzinnige historie. Een vrouwelijke Nimrod. UIT ONZE WEST. De man met het masker. Regen op Curagao. LANDBOUW EN VISSCNERIJ. Hoenderpest in ons land. Uitvoer van Groenten en Fruit. GEMENGD NIEUWS. Hevige vechtpartij. Ervaringen der V erkeersinspectie. De onbewaakte overwegen. Mishandeling van een Inspec» teur van politie. Inbrekers gearresteerd. RECHTSZAKEN. V erkiezingsgeknoei. In „Volksvoeding" no, 49 en 50 staat o.a. het volgende te lezen: Onrijpe vruchten veroorzaken vaak een darmcatarrh, niet omdat ze „zuur" zijn, de ze smaak is hier alleen een aanwijzing, dat het ruw-vezelgehalte nog te hoog is en door deze omstandigheid kan de darm ab normaal geprikkeld worden. Door overrijpen kan men het suikerge halte buitengewoon opvoeren. Een bekend voorbeeld daarvan is de mispel. Deze moet overrijp gegeten worden. Alle zetmeel moet nagenoeg in suiker zijn omgezet; de mispel is dan zacht en soepel geworden, „beursch" is de uitdrukkingswij ze in de practijk. Iets dergelijks zien we tijdens het ver- suikeren van bananen. Bananen zijn teere vruchten, spoedig zijn ze overrijp, ze wor den dan zacht en pappig, ze rollen zeer gemakkelijk uit de schil en krijgen een be dorven uiterlijk. Van bederf is echter nog geen sprake, als voedsel zijn ze volstrekt niet minderwaardig. Het betreft alleen een omzetting van het zetmeel in suiker, de banaan is juist zeer zoet en voedzaam, al leen het „ooglijke" is verdwenen. Als alle bananen werkelijk bedorven waren, die er onooglijk uitzagen, dan hoorde men veel meer van darmziekte, door het eten van bedorven bananen. Deze gevallen komen slechts zeldzaam voor. Zoolang de banaan maar gesloten blijft, bestaat er zeer weinig kans op bederf, want in de allereerste plaats moet dit intreden door infectie van buiten af (schimmelvorming). Besvruchten munten niet uit door licht- verteerbaarheid. Over het algemeen heerscht de meening, dat ze door hun be trekkelijk hoog zuurgehalte oorzaak kun nen zijn, dat na overvloedig gebruik vaak buikkramp of darmstoornis optreedt. Dit is geheel onwaar niet het zuurgehalte, maar de talrijke pitjes zijn de oorzaak. Als vroege najaarsvruchten kan men de pruimen beschouwen. Al deze soorten zijn vrij licht verteerbaar, mits ze zeer rijp ge geten worden. Het verschil in verteerbaar heid tusschen rijpend, rijp, en zeer rijp is hier buitengewoon groot. Druivensap bevat niet minder dan 20 pet. suiker. De vruchten oefenen een zacht laxeerende werking uit, voornamelijk door dc aanwezigheid van zeer veel tartraten en door de pitjes. Verder bevorderen ze door •hun hoog suikergehalte neer de melkzuur gisting in de darmen en beïnvloeden daar door gunstig mogelijke rottingsprocessen. Druivensap maakt het bloed minder dik, de bloedsdruk wordt er door verminderd; dit is een reden waarom een druivenkuur vaak aan lijders van aderverkalking wordt aan bevolen. Velen verkeeren in de meening dat ap pelen minder suiker bevatten dan peren; dit is geheel onjuist, het suiker- en zet- meelgehalte verschilt niet veel, echter in appelen komt aanzienlijk meer vruchten- zuur voor. De stoffen die de geur verleenen, zijn bij beide soorten hoofdzakelijk vlak onder de schil geborgen. Geschilde vruchten ver liezen zeer snel hun geur. De geurigste moes verkrijgt men dus, door appelen on geschild fijn te koken en daarna door een zeef te wrijven. In het vruchtvleesch van de peer komen talrijke steencellen voor, bij appelen treft men dit niet aan. Zwakke magen zullen dus veel beter sappige appels dan peren verdragen, ge woonlijk echter is de peer veel saprijker dan de appel. Het feit dat men zure appe len weldra tot moes kookt en zoete appe len niet, wordt begrijpelijk, zoodra we be denken, dat de zure appelen gewoonlijk het saprijkste zijn en dus het meeste celvocht hebben en dientengevolge het meest luch tige celweefsel. De ruwvezelstof i$ daar door beduidend minder, bovendien oefent het plantenzuur bij koken een machtigen invloed op den celwand uit, Maandag heeft te Brugge, in de kerk van de St. Walburga-parochie, waar Guido Ge zelle als kapelaan werkzaam is geweest, een H. Dienst plaats gehad om de vijfen twintigste verjaring van Gezelle's overlij den te herdenken. In het koor waren aan wezig de hulpbisschop Mgr. Hugs, het ka pittel der kathedraal en een groot aantal priesters. In de kerk waren o.a. de gouver neur van West-Vlaanderen, de burgemees ter van Brugge, Stijn Streuvels, een neef, zooals men weet, van Guido Gezelle, Karei van de Woestijne, benevens een groot aan tal andere letterkundigen, onder wie ook de grijze dr. Eugeen van Oye, een der leer lingen van Gezelle op het klein-seminarie te Rousselaere. Ook tal van Hollanders woonden de plechtigheid bij. Na afloop van de Requiem-Mis begaf men zich in optocht naar het kerkhof, waar bij hel graf van Gezelle's meesters. De Profundis werd gezongen. Daama werd het woord gevoerd door den kapelaan van Diksmude, dr. van der Espt, vervolgens door den heer Ampte namens het Vlaam- sche studentenverbond en ten slotte legde dr. van Raaf nams de Hollanders, een \rans op het graf neer. -tl het veeartsenijkundig physiologisch laboratorium van professor August Krogh te Kopenhagen zijn in den laatsten tijd proeven genomen om te trachten het ver band te ontdekken dat bestaat tusschen tuberculose en suikerziekte. Op dit denkbeeld kwam het eerst de Zweedsche dokter Lundberg, die had opge merkt dat wanneer dieren lijdende waren aan beide ziekten de suikerziekte afnam gedurende het laatste stadium van de long tering, hetgeen deed vermoeden dat de aan tuberculose lijdende dieren in zich iets ontwikkelden van den aard van insuline. Dr. Lundberg heeft een bevestiging hier van verkregen bij zijn, onderzoekingen In het laboratorium van professor Krogh en hij is er in geslaagd om uit de lymphklie- ren van aan tering lijdende dieren een •stof af te scheiden die eenige eigenaardig heden van insuline vertoont. De proeven worden voortgezet. Het bestuur van het Genootschap Am- stelodamum te Amsterdam, stelt zich voor ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Genootschap en ter herdenking van het feit, dat het op 27 October 1925 zes en een halve eeuw zal zijn geleden dat Amsterdam van Graaf Floris V zijn eerste privilege ontving, een historische tentoon stelling betreffende Amsterdam te houden. Dc kosten daarvan worden getaamd op 30.000, B. en W. stellen voor 5000 subsidie te verleenen, voor zoover de on kosten niet gqheel door de baten der ten toonstelling zullen worden gedekt. Jen Amerikaansche uitgever heeft de re gels laten tellen, die de hoofdpersonen uit Shakespeare's werken te zeggen hebben. Hamlet staat in dit opzicht bovenaan met 1509 regels, dan volgen Richard III en Jago met 1161 en 1117, Othello heeft 885 regels uit te spreken, Koriolanus 886, Timon 863 en Antonius 829. Koning Lear, Richard II, Brutus en Macbeth hebhen ieder ruim 700 regels te zeggen; Kleopatra, Prospero en Romeo ruim 699, zijn Julia heeft er niet eens 100, maar de Julia uit „Twee edellieden van Verona" ruim 300. Desde- mona heeft met haar 389 regels ook niet zooveel te zeggen als Othello. Lady Mac beth met haar 389 regels is ook minder rederijk dan haar man. Dr. D. Brocx, controleerend geneesheer der Rijksverzekeringsbank, wijdt in het Ne- derlandsch tijdschrift voor geneeskunde een een statistisch opstel aan gasvergiftingen, berustende op gegevens der archieven van de Rijksverzekeringsbank. In de jaren 1905 tot 1918, kwamen onder bijna 750.000 onge vallen slechts 202 gevallen van gasvergif tiging voor (25 sterfgevallen) v/aaronder 155 koolmonoxyde vergiftigingen (17 met doo- delijken afloop) bovendien 10 ammoniakgas- vergifigingen (2 dooden): door het springen van een ammoniakgasleiding in een fabriek) Hij bepaalt zich verder tot de bespreking der koolmonoxydevergiftigingen en onder scheidt 5 groepen: a. gevallen welke in de mijnen onstaan na het gebruik van springstoffen, vooral bij het gebruik van koolcarboniet (11 gevallen). Het explosiegas bevat dan tot 40 pCt. koolmo noxyde en is vooral gevaarlijk als de mijn werker te spoedig terugkeert naar de plaats waar geschoten is. Merkwaardig is dat in de zelfde gasomgeving de één doodelijk wordt getroffen en de andere weinig of geen schade ondervindt. b. gevallen veroorzaakt door kachels of open vuren zonder afvoer (15 getroffenen, waarvan 8 met doodelijken afloop). De acht doodsgevallen betroffen alle personen sla pende in kajuiten (13 van de 15 gevallen). Gevallen als deze zijn natuurlijk alle te voor komen. Als men zich zoo voegt de schrij ver hieraan toe dc drukte herinnert, ge maakt over de petroleumkacheltjes van Ja- min, dan vraagt men zich met verbazing af, waar het verbod blijft om te slapen in ka juiten of keeten, verwarmd door kachels, open vuren of iedere andere wijze, waardoor gevaar ontstaat voor de ontwikkeling van koolmonoxyde." c. gevallen door motoren veroorzaakt (23 waarvan 3 met doodelijken afloop). Onvol doende ventilatie is hier schuld. d. diverse vergiftigingen in fabrieken, een verzamelgroep (23 gevallen, 2 dooden); e. leidinggasvergiftigingen: lichtgas en gas, gebruikt voor verwarmingsdoeleinden, vooral het laatste bevat veel koolmonoxyde (tot 40 pCt. toe). Van de 79 gevallen die hieronder vallen, waren er 58 werkzaam in het gasbe drijf. De meeste kwamen voor bij het wer ken aan de gasleidingen, repareeren, aanleg gen, afsnijden, gatenboren). Slechts één sterfgeval viel hierbij te betreuren; 33 waren korter dan 3 dagen arbeidsongeschikt. De schrijver vraagt zich af hoe deze cijfers te rijmen zijn met die van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die in dezelfde jaren 480 doodsgevallen noteerde, waarvan 93 aan zelfmoord moesten worden toegeschreven. (Bij die cijfers ontbrak echter een opgave van den aard van het schuldige gas). Van de 387 overblijvende gevallen kwamen er 147 gevallen voor bij vrouwen, vermoedelijk grootendeels buiten bedrijven. Een en ander maakt het zeer onwaarschijnlijk, dat de overblijvende 240 alle aan lichtgasvergifti ging zouden moeten worden toegeschreven. De schrijver deelt ten slotte uitvoerig een door hem waargenomen moeilijk geval mede, dat ook weer bewijst hoe noodig bloedon derzoek is. Hij herinnert in dit verband aan den arbeid der desbetreffende commissie uit den Gezondheidsraad. Slechts door bloed onderzoek komt men op vasteren bodem te staan en voorkomt men theoretische be schouwingen en tijdroovende onderzoekin gen. Ten slotte acht hij tegen het slapen in verwarmde kajuiten en keeten dringend maatregelen noodig. Er zijn heel wat meeningen verkondigd over den invloed van de mist op de sterfte aan ziekten van het ademhalingsapparaat. In de „Lancet" van 16 Aug. komt een uitvoerig artikel voor over deze quaestie, waarvan dc conclusies hier worden meegedeeld: lo. De mist op zichzelf heeft geen duide- lijken invloed op de sterfte aan ademhalings ziekten. 2o. Indien echter het voorkomen van mist gepaard gaat met een lage temperatuur (vorst), dan stijgt het aantal sterfgevallen aan ademhalingsziekten bij volwassenen be langrijk; bij kinderen kan men geen invloed op het sterftecijfer bespeuren. Een combinatie van vorst, mist en wind stilte gedurende eenige dagen doet het sterf tecijfer in de steden belangrijk stijgen. Als er van oude molens sproke is, houdt tegenwoordiger de natuurliefhebber zijn hart vast, want maar al te veel hoort men van het sloopen van oude molens, ten kos te van ons eigenaardig landschapschoon. Daarom doet het goed te vernemen van het in stand houden van den ouden niet meer gebruikten korenmolen, dateerend, naar enen ons ededeelt. van 1482 en be- hoorende tot de heerlijkheid Scherpenzeel in de Geldersche vallei. Naast dezen molen werd een machinale maalderij gebouwd, die in andere handen overging, doch dc heer van Scherpenzeel liet den afgedankten mo len behoorlijk onderhouden, reeds jaren aaneen. Hij vormt met het dorpsbeeld aan sluitende bij de Oostelijke helft van Wou denberg een onmisbaar geheel. Sedert geruimen tijd trachtten de mid denstandsorganisaties te Deventer een ein° te doen maken aan een handel in allerlei levensbehoeften, gedreven door een orga nisatie van póstpersoneel te dezer stede. Eerstgenoeme organisaties hadden daarbij de mogelijkheid op het oog, dat open ver zonden randelscorrespondentie met handels aanbiedingen het postpersoneel in verlei ding zou brengen, daarvan kennis te ne men ten bate van eigen verkoopsorganisa tie. Ten slotte heeft de K. v. K. deze zaak aangevat en een onderzoek ingesteld, waar bij het, naar aanleiding van door de In- koopvereeniging van het postpersoneel ge dane aanbiedingen tot het coöperatief be trekken van aardappelen en brandstoffen, kwam tot vervolging van den brievenbestel ler A. V., die in Mei jl. ongefrankeerde drukwerken bezorgde aan klanten der be doelde inkoopvereeniging, tijdens en tege lijk met zijn gewone dienst-postbestelling en welke drukwerken betrekking hadden op de zaken der inkoopvereeniging, V. werd dienaangaande disciplinair gestraft en heeft wegens het gepleegde feit excuus verzocht. Niettemin is de zaak vervolgd. Het O. "M. bij ret kantongerecht te De venter achtte hier een ernstige overtreding gepleegd. Immers, beklaagde setlde de in koopvereeniging der postbeambten in de gelegenheid, ongefrankeerd circulaires te verzenden, waardoor het Rijk werd bena deeld, terwijl oet tevens unfair is tegenover den geregelden handel, die voor het rond zenden van zijn handelsaanbiedingen porto moet betalen. Overeenkomstig den cisch werd V. ver oordeeld tot 40 boete subs 40 dagen hechtenis. Tilburg's Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", heeft ter gelegenheid van haar eerste Lustrum een groote Zangwedstrijd uitgeschreven, die in haar opzet misschien dc grootste genoemd mag worden, welke sedert jaren in het zuiden des lands is geor ganiseerd en die voor de ^uiderkoren een bijzondere gelegenheid tot deelname biedt, gezien toch, dat sinds jaren de Zuidelijke koren groote afstanden moesten afleggen, steeds gepaard gaan met groote kosten en slechte reis-verbindiagen voor de terugreis, waardoor veelal overnacht moest worden. Het bestuur deelde ons rfiede, dat voor goede reis-verbindingen met de Ned. Spoor wegen overleg gepleegd zal worden ten einde de diverse koren in de gelegenheid te stellen hunne plaatsen van bestemming nog te kunnen bereiken. Verwacht mag worden, dat de deelname uit het Zuiden des lands zeer groot zal zijn ter wijl het Noorden des lands zal toonen op .prijs te stellen de medewerking, welke het steeds uit het Zuiden heeft ondervonden. De reisgelegenheid voor Buitenlandsche koren is, gezien de ligging van Tilburg, kort aan de grenzen, voor Duitsche, zoowel als voor Belgische Zuster-vereenigingen van dien aard, dat ook van die zijde op flinke deelname mag worden gerekend. Het Secretariaat H. Berkvenstraat 8, Til burg, geeft gaarne alle mogelijke inlichtingen, terwijl aan aanvragen om toezending van circulaire's of inschrijvingsbiljetten gaarne zal worden voldaan. De wedstrijd wordt gehouden op 5 Zon dagen in MeiJuni. e x Men bevestigt, dat er op gerekend kan worden, dat Paul Hijmans te Genève met minister van Karnebeek eenige Belgisch- Nederlandsche kwesties zal bespreken. Verschenen is de gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1925. Bij dc belangrijkste begrootingsposten vin den we het volgende aangeteekend: Voor „Renten van geldleeningen is uit getrokken 13.700.000, dat is 1.950.000 meer dan voor 1924; voor aflossing van geld leeningen" 7.762,000 of 272.042 meer. De stijging houdt verband met de in 1924 gesloten leeningen en wel twee 6 percents leeningen groot 10.000.000 en de 5% pet. leening groot 2.500.000. Voor rente van nieuw te sluiten leeningen is een bedrag van rond 720.000 opgenomen. Tengevolge van de vervroegde aflossing van nog enkele voorschotten op den voet der Woningwet voor het aankoopen en voor bebouwing geschikt maken van gron den, kon de post „Annuïteiten van geldlee ningen" 71.330 lager geraamd worden. De post „Bijdrage aan het Pensioenfonds is opgenomen met een bedrag van 4.358.100, d.i. 912.280 hooger dan voor 1924. Het groot aantal pensionneeringen als mede het feit, dat het aantal ambtenaren, aangesteld vóór 1 Mei 1913, waarvoor niet de 10 pet bijdrage voor eigen pensioen aan 't rijksfonds moet worden betaald, voortdu rend daalt, terwijl het aantal na dien datum aangestelden, voor wie die bijdrage wel ver schuldigd is, toeneemt, drageii in belang rijke mate tot dc sterke stijging bij, terwijl de raming voor 1924 ook te laag blijkt te zijn. Voor „Tijdelijke en buitengewone toela gen en toelagen in eens" is 7345 minder, n.l. 94.580 uitgetrokken; voor „Wacht gelden" welke post niet omvat dc wacht gelden ingevolge de Annexatiewet is daarentegen 15,500 meer geraamd; gere kend is hierbij op nog toe te kennen wacht gelden aan personeel van den Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst 31.000, idem voormalig Arbeidsbureau 15.000 en voor nog niet aan te wijzen personeel 20.000. De inkomsten worden voornamelijk lager geraamd, wegens het niet meer uittrekken van den post „Baten te verkrijgen uit ver hooging der Rijksuitkeering krachtens de wet van 24 Mei 1897, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 12 November 1921" (z. g. nood- regeling), welke post ten vorigen jare nog op de primitieve begrooting was uitgetrok ken op 3.216.500, De normale uitkeering krachtens bovengenoemde wet wordt daar entegen, ten gevolge van de toeneming van het aantal inwoners der gemeente, 45.950 hooger geraamd. Van de uitgaven wordt 130.800 hooger geraamd de post „Jaarwedden van dc amb tenaren en bedienden ter Gemeentesecreta rie den concierge en de boden". Deze stij ging is ten deele het gevolg vpn de omstan digheid, dat de jaarwedden van het perso neel van het Arbeidsbureau thans op dezen post worden geraamd en voorts van perio dieke verhoogingen, terwijl daartoe ten slot te ook bijdraagt het feit, dat de vermindering van personeel, waarop bij de Begrooting voor 1924 was gerekeqd slechts ten decle is bereikt, De uitgaven voor „Verkiezingen" worden in verband met in 1925 te houden verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, rond 27.400 hooger geraamd. Naar het „U. D," meldt, heeft Maandag de Fransche gezant, de heer Benoit, verge zeld van den Franschen handelsattaché, den heèr Glaser, een bezoek aan Utrecht ge bracht, en daar verschillende industrieën be zichtigd. In den vroegen ochtend werd een bezoek gebracht aan. „Jaffa" aan den Vleu- tenscheweg, daarna aan Werkspoor, en te gen het eind van den morgen aan de fabrie ken van dc N.V. de Muinck Keizer onder Zuilen. In den middag werd naar Zeist ge reden, waar bezichtigd werd de Gero-fa- briek. Op de staalfabrieken hebben dc Fransche ebzoekers o.m. het interessante bedrijf van het staalgieten kunnen bezichtigen. De gouverneur van Curasao, mr. N. J. B. Brantjes, heeft naar het „Hbl." meldt, op zijn vacantiereis naar Nederland ook New- York bezocht, waar de Nedcrlandsche kolo nie en de Ned.-Amerikaansche K. v. K. hem hartelijk hebben o'ntvangen. Den 14den Augustus wrd den gouverneur in The Whitehall Club een lunch aangeboden, tc ezfldcr plaatse waar zijn groote voorganger Petrus Stuyvesant ongeveer 300 jaren ge leden op Manhattan Island landde. Onder de mede-aanzittende waren o.a. de heeren mr. W. van Doorn van de HollandAme rika Lijn, dr. D. H. Andreae, Geo, P. Luden, wn. consul-generaal te New-York, generaal Avery D. Andrews, vertegenwoordiger van de Koninklijke in Amerika, F. C. Schwedt- man, M S. Bausch, H. A. Statius Muller, jhr. L. Wittert van Hoogland en dr. Neil van Aken van de Nederl, K- Mr. Brantjes lief zich zeer hoopvol uit over de economische toekomst van Cura<;ap, vooral in verband met de uitbreiding van de werkzaamheden van de Koninklijke op het eiland. Den 16cn Augustus vertrok de gouverneur naar Nederland. De nieuwe boringen van de Ned. Maat schappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken, welke in het gebied tus schen Lichtenvoorde en Groenlo worden ver richt, hebben, naar de Tel. meldt, niet uit sluitend ten doel het zoeken naar petro leum, maar ook naar steenkool en zout. Er liggen daar zeer belangrijke steenkolenbed- dingen, gelijk het onderzoek van den Rijks Geologischen Dienst heeft uitgewezen, ter wijl tevens bekend is, dat het maken van schachten in dat gebied gemakkelijker gaat dan elders het geval pleegt tc zijn: Het aanboren van dc aardolie te Corle is dus van de grootste beteekenis geweest en er bestaat volgens de Tel. alle kans op, dat ten volle bewaarheid zal worden de uitla ting van dr. Tesch destijds jegens een harer medewerkers: „We staan hier voor een van staatswege gedane vondst van de hoogste waarde, welke zeer verstrekkende gevolgen kan hebben." Dank zij het feit voegt het blad hieraan toe dat de Staat de vinder is van de olie, zal hij den concessionaris o.m. de verplichting tot het voeren eener rationeele exploitatie kunen opleggen. On getwijfeld zal daarbij dc controle van den Geologischen Dienst niet uitgeschakeld worden, welke controle reeds thans bij de exporatie in zekere mate bestaat in dén vorm van een zich voortdurend van den gang van zaken op de hoogte houden dooi dr. Tesch, directeur van den denist. Dit geldt i.e. de boringen door iMijnbouwkun- dige Werken tusschen Lichtenvoorde en Groenlo; verschillende aangrenzende terrei nen komen nog voor exploitatie in aanmer king en er hebben zich daartoe reeds tal van gegadigden aangemeld. Voor de nieuwe portzegels van 10 cent en van 12)4 komen te Amsterdam vele post zegelverzamelaars opdagen om heele vellen op ie koopen. De red*i hiervoor is, dat er bij een vel tv/ee rijen „têie bèchc'-zegels zijn, zooals dit onlangs bij de frankeerzegels van 7)4 cent ook het geval is geweest. De directie der H. S. M. heeft zich, vol gens de Tel., met een schrijven gericht tot dc gemeente Alkmaar, Broek op Langendijk en Zuid-Scharwoude, waarin zij meedeelt, dat zij'niet langer dan tot 1 Mei 1926, de overeenkomst wenscht te bestendigen onder nadere garantie der genoemde gemeenten, tot -exploitatie van den locaalspoorweg voor personenvervoer tusschen Alkmaar en Lan gendijk, tenzij die gemeenten haar een op brengst van 28.000 's jaars garandeeren Tevens wordt meegedeeld, dat reeds tot ver mindering van het aantal treinen moet wor den overgegaan en dat bij een dienstregeling, v/aarbij tusschen 7 uur 's morgens en 7 uur 's middags, 6 dagelijksche treinen loopen, die door een ploeg personeel kunnen worden be diend, een garantie van 28.000 noodig is. Over 1923 bedroegen de ontvangsten aan personenvervoer f 21.409.92 en van Mei 1923 tot Mei 1924 slechts 17.795.65. Men meldt aan het Haagsche Aneta kantoor: De Portugeesche vlieger, Cabrol, die gisterochtend halaf zes te Schip hol was opgestegen met een Fokker T III voor een non-stopvlucht naar Lissabon, is te half drie des middags, na ongeveer 9 uur in de lucht te zijn geweest, waarin hij ongeveer 1100 K.M. heqft afgelegd, nabij Bordeaux geland wegens een defect aan de benzine leiding. Het toestel, dat slechts was uitgerust met een 360-paards Rolls Royce-motor, was volledig belast met 3 personen. De vlieger is voornemens, na herstel van de benzine leiding, den tocht naar Lissabon voort te zetten. Hij had met zeer slecht weer en zeer sterken tegenwind te kampen. Sedert eenigen tijd, zoo lezen wij in „Het Noorden", was een zwarte panter gesigna leerd in de dessa Patalangan, district Mandi- rantjan. Het beest maakte deze streken on veilig en had het vooïhamelijk op klein vee gemunt, zonder nochtans dc kans te hebben gehad er eentje te verschalken. Zondagavond verliet een inlander zijn woning en nauwelijks buiten gekomen, vloog de panter, die in den omtrek rondsloop, hem aan, denkende een makkelijke prooi in dezen te vinden. De Inlander was echter met een mes ge wapend en blijkbaar van 'n krachtige con stitutie, zoodaf het ongure beest een hard gelag te betalen kreeg. Na een tamelijk lang durig gevecht, waarbij de onverschrokken kerel verscheidene wonden opliep, wist hij met zijn mes den aanvaller dermate te be werken, dat het dier dood neerzeeg. Op de uitnoodiging tot opneming in het ziekenhuis ter herstel der kwetsuren had hij slechts minachting; hij zag meer heil in de kracht van inlandsche kruiden, waarmede hij zijn wonden behandelde. Men schrijft uit Cheribon aan het „Alg. Ind. Dagblad": Een hoogst interessant jjeval van hocus pocus heeft zich in de dessa Tjiledoek voor gedaan. Een eerzaam waronghouder had zijn be jaarde vrouw verloren en trouwde spoedig een jong ding. De gestorven vrouw, aldus het verhaal der Inlanders, was hierover zóó verontwaardigd, dat zij uit haar graf is op gestaan en met teekens kennis gaf van haar tegenwoordigheid, door met steenen te wer pen of andere ergerlijke dingen te doen. Het geval kwam ter oore van den we- dana van Tjiledoek, een ambtenaar met Europeesche opleiding, dus iemand die ge heel onbevooroordeeld tegenover het geval stond. Een onderzoek volgde en het resul taat daarvan was, dat het steenenwerpen werkelijk geconstateerd is geworden door dien ambtenaar en door den mede -aanwezi gen mantri-politie. Het eigenaardige van de kwestie is, dat alleen met steenen werd geworpen, als het echtpaar naast elkaar zat. Ook de mantri-politie heeft een steen te gen zijn hoofd gekregen. De wadana liet de beide echtelingen naast elkaar op hun bed zitten, en zette zich met den mantri-politie neder, een meter voor 't echtpaar. Plotseling schoot een blik, dat al tijd onder het bed gestaan had, met een ruk naar voren en verwondde den voet van het jonge vrouwtje, dat in weenen uit barstte. Het raadsel is nog niet opgelost, welke moeite dc politie ook doet om ketrangan te krijger Dc vrouw van den administrateur H. van de koffie-onderneming „Rajap (Djember, O.-Java) heeft eenige weken geleden een koningstijger en eenige dagen daarna een tweetal panters geschoten. De Amigo di Curaqao van 2 Augustus schrijft: Wij beleven tegenwoordig op Curaqao rare dingen, waar we vroeger nooit van gehoord hebben. Een 14 dagen geleden hoorde een dame op Pietermaai, wier man juist afwezig was, des nachts leven in haar slaapkamer. Zij zag een man voor zich, die door een zwarte lap een deel van zijn gelaat onkenbaar had gemaakt. Op haar angstgegil kwamen de dienstboden toegeloopen en de indringer nam de vlucht. De vorige week vond een dergelijk geval op Otrabanda plaats in Casa Blanca. Ook dit maal was de inbreker gemaskerd. En nu een paar dagen geleden werd 's nachts in een huis op den berg van Otrabanda in de buurt van het sanatorium weer zoo'n aanrander, die zich door een masker onkenbaar had ge maakt, aangetroffen. Ook deze heeft de vlucht genomen. Klaarblijkelijk hebben we hier met een vreemdeling te doen, die dit nieuwe systeem hier wil importeeren. De „Amigoe di Curaqao" van 2 Augustus schrijft: We mogen van geluk spreken. Na een felle droogte en nijpend gebrek aan drink water, nu een zel&caam vroeg ingevallen regentijd, die maar niet moede wordt ons bewijzente leveren hoe goed hij het met ons meent. Zie. dat is een fortuintje, dat ons niet ieder jaar in den schoot valt. De regen blijft aanhouden. Zondagmorgen elf uur kregen we in dc stad weer een flinke bui. Buiten b.v. op St. Willibrordo regende het Zondag nagenoeg den gehee- len dag. Dinsdagavond brachten dikke schuimwol- ken in het Westen de verwachtingen op hoogspanning. Den geheelen nacht viel de regen, eerst zacht en kalm, later tegen één uur, met krachtiger stralen. Tusschen 2 en 3 uur kwam een onweer, dat zijn centrum niet ver uit de buurt had, den regen nog meer kracht bijzetten. Bijwijlen scheen het alsof alle sluizen tegelijk werden opengezet zoo geweldig spoot het water neer. Voor zoover wij vernamen, zijn ook de buitendistricten dien nacht ruim gezegend. In de stad viel 38 mM. regen. Op Barber en San Willebrordo 40 m.M., dus ongeveer evenveel als in de stad. Op Siberië daar entegen 70 m.M. Op Santa Rosa 59 m.M. De regenbakken, die een maand geleden nog een uitgedroogden bodem lieten zien, verheugden zich nu reeds in een rijkdom van water, waar het vorige jaar einde De cember, na afloop van den regentijd, zelfs geen kijk naar was. Naar dr. Baudet in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde mededeelt, heerscht in dc omgeving van Woudenberg en Scherpenzeel een kippenziekte, waarvan de voornaamste verschijnselen bestonden in groote somno- lentie, sterke blauwe verkleuring van de kam en groote sterfte. Na den dood.werden puntvormige bloedin gen gevonden in tal van organen. Het bacte riologisch onderzoek was steeds negatief. Proefdieren, besmet met emulsie vap organen en met bloed en ook met filtraat van dit mo- leulde door den Chamberlandkaars (L 25, model Martin) stierven na 1 tot 3 dagen on der dezelfde verschijnselen en met dezelfde bevindingen bij de lijkopening. Op deze wij ze was de besmetting steeds van dier op dier over te brengen. Dr. Baudet komt tot de gevolgtrekking, dat we hier te doen hebben met .hoenderpest. De uitvoer van groenten en fruit bedroeg in Juli'1924 'n geldswaarde van 13,720.000. In Juli van het vorig jaar beliep dit cijfer 5.640.000. De totale export dezer produc ten van 1 Jan. van dit jaar tot 1 Aug. j.l, bedraagt 43.493.000. In het overeenkomstig tijdvak van het vo rige jaar beliep dat cijfer slechts 14.269.880, alzoo ruim 200 pCt. meer. Duitschland nam wederom in Juli verre weg het leeuwenaandeel af, van de bloem kool 92 pCt., roode kool 80 pCt., sla 95 pCt., tomaten 20 pCt., komkommers 90 pCt., peen 65 pCt., kersen 80 pCt., frambozen 60 pCt., aardbeien 75 pCt., kruisbessen 60 pCt., roode en witte bessen 30 pCt. De export van vroege aardappelen naar Denemarken toonde een beduidende rijzing en steeg van 600.000 K.G. in '23 tot 1.250.000 K.G. in '24. De van der Duynstraat te 's-Gravenhagc is Woensdagavond opgeschrikt door een he vige vechtpartij, waarbij bloed gevloeid is. Et woont daar op no. 93 een 70-jarige man, die in de buurt den bijnaam heeft van de Baron, zijn huishoudster draagt den bijnaam van Schone Bertha, De verhouding tusschen het tweetal liet reeds geruimen tijd te wenschen Woensdagavond hadden zij opnieuw ruzie. Op een gegeven oogenblik zagen de buren de vrouw hevig bloedende uit het huis ko men en voor de deur in elkaar zakken. Zij werd opgenomen en in een naburigen win kel binnengedragen. Het bleek, dat zij een ernstige wonde aan den hals had, die haar in den loop van een vechtpartij met een broodmes was toegebracht door haar huis genoot. Beiden verkeerden zij onder invloed van sterken drank. De Eerste Hulpdienst heeft de vrouw voorloopig verbonden en daarna geëvacueerd. De man is door de po litie in hechtenis genomen en opgesloten op het bureau aan den Rijswijkschen weg. Koppige boeren en defecte bussen. De Geldersche Verkeersinspectie, die vol gens besluit der Prov. Staten in de provincie Gelderland is ïhgesteld, heeft goed ge werkt. Het thans verschenen rapport over de eerste twee maanden is tenminste erg te vreden. Van 1 Nov. tot einde Dec. werden op de wegen 75 maal bestuurders van automobie len aangehouden; in 11 gevallen werd pro ces-verbaal opgemaakt, de overige keeren werd gewaarschuwd en meestal met succes, aangedrongen op voorziening in de geconsta teerde tekortkoming. Op 31 December had de verkeersinspectie een afstand afgelegd van 4636 K.M. Aan het verslag omtrent haar avonturen ontleenen we: Nadat dc Geldersche Verkeersinspectie ge ruimen tüd achter een hooiwagen op een dijk in 'de Betuwe stapvoets in haar auto had gereden, wetende dat het den voer man bekend was, dat zij achter hem reed en in dc meening verkeerende dat hij eer ge schikt plekje zocht om haar te laten pas- seeren, zag zij opeens den wagen hooi mid den voor zich op den weg stilstaan, schrijft de Kampioen. Op het roepen van den inspecteur, te mogen passeeren, antwoordde de voerman „ik haast me niet voor een auto, je kunt er met dat r.... ding gemakkelijk langs. Daar dit echter niet mogelijk was, werd hem verzocht ruimte te maken, maar dit weigerde de man. Er volgde toen een reeks lieve namen aan het adres der verkeers inspectie. Ook weigerde hij zijn naam op te geven; hij riep een aantal bewoners uit de omgeving als z.g. getuigen a décharge, kort om heb was op dien dijk onder W a mei een ongewoon relletje. Natuurijlk gaf de onwillige zijn naam ten slotte op, waarbij bleek, dat hij een ge zeten en goed bekend staand landbouwer is. Het vervolg van dit tooneel zal zich 'te Druten voor het Kantongerecht afspelen. Op den dijk onder Vuren (G.) hield da Verkeersinspectie van Gelderland een auto bus aan. De bus, plaats biedende voor 16 personen, zooals ook daarop was vermeld, was zoo volgepropt, dat een persoon niet anders dan staande in de open deur op den opstap mede kon rijden. De bus zelf, aan een onderzoek onderworpen bleek in zoo- danigen staat te verkeeren, dat voortzet ting der reis werd verboden. Een bout onder aan het carter, die een stang van de vooras verbindt, was n.l. losgeloopen en hing erbij; wanneer dit lot ook den nog eenigen dienstdoenden bout zou tref fen, zou een ongeval met een zoodanig be laden bus verschrikkelijk geweest kunnen zijn, vooral op dien dijk. Door een monteur, toevallig in den bus aanwezig, werd het gebrek hersteld. Intusschen was het te veel aan passagiers op andere voertuigen over gegaan en kon de reis worden voortgezet. De bestuurder eigenaar van den bus, stamelde woorden van dank voor de opmer king en voort ging het weer. Komt het echter tot een proces-verbaal dan'zijn de houders of bestuurders niet zoo gelukkig. Te Nijmegen veroordeelt dc Kantonrech ter dergelijke bestuurders tot 100 boete, terwijl hij de vorige week mededeelde in het vervolg tot hechtenisstraf te zullen veroordeelen, indien remmen of stuurinrich tingen niet aan de eischen voldoen. Voor het niet uithalen wordt te Zutphen tot 60 boete veroordeeld. Af en toe betrapt de inspcetic nog wel eens een geval van te zwaar beladen vracht auto's. De schrik zit er nog al in, nu Gedepu teerde Staten de ontheffingen voor een vijftal vrachtauto's hebben ingetrokken (voor een tijdvak*van 3 maanden). Herhaaldelijk treft de Inspectie gevallen, dat straten worden opgebroken, om te wor den gerepareerd, zonder dat voldoende is aangeduid hoe men dergelijke hindernisseo kan ontgaan. Op den overweg nabij het station Wehe Den Hoorn heeft een aanrijding plaats ge had tusschen de trein en de auto van den heer P. van Hoorn, te Pieterburen. De auto werd totaal vernield. De inzit tenden, de heer v. H. en zijn zoontje, be kwamen lichte kwetsuren. Zondagmidag maakte de inspecteur va* politie J. Smit, uit Zwolle, met een vriend een fietstochtje naar Epe. Bij Ernst gingen zij voor den regen schuilen in een klein cafétje, waar zes boerenjongens aanwezig waren. Toen zij weer heen gingen, ontving de heer Smit onverwacht van achteren een hevigen slag op het hoofd, en toen hij zich wendde tot een der anderen, en vroeg, wat dit te beduiden had, gaf deze hem onver wacht een slag links van het hoofd. De inspecteur maakte zich toen bekend en som meerde hen mee te gaan naar den burge meester van Epe. Direct daarop vielen ze hem weer aan, de anderen kozen voor hun makkers partij, en toen de inspecteur, die ongewapend was, zich met boksen verdedig de en de eerste twee aanvallers eenige flinke stooten ontvangen hadden, dat het bloed hun uit den neus vlqeide, werd het mes getrokken. De inspecteur week daarop naar het cafétje terug, waar de kastelein de jongens met jenever overhaalde den in- specteur verder ongemoeid te laten. Er is aangifte gedaan bij den burgemeester va» Epe en dc zaak wordt strafrechtelijk ven volgd. De Nijmeegsche politie heeft aangehouden en naar Apeldoorn overgebracht H. M. en G. de J„ herkomstig uit Amsterdam, en Zaandam, die verdacht worden schuldig te zijn aan de inbraak in de openbare school en in de onderwijzerswoning aan de Woeste Hoeve, halverwege ApeldoornArnhem. Hetzelfde tweetal wordt ook verdacht schuldig te zijn aan een inbraak in een villa te Oosterhout (gcm. Valburg). P. J. S., 30 jaar, werkman te Echteld, moest bij de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad te Echteld op 4 Juli 1923 den ouden Jan Willekes behulpzaam zijn, die door gebreken van den ouderdom niet in staat was zelf zijn stembiljet in te vul len. Beklaagde pleegde in het stemhokje de bedriegelijkc handeling van niet het puntje rood te maken, achter den naam van den candidaat, welke door Willekes luide was aangegeven. Alhoewel de schuld van beklaagde vast stond, kon toch niet met juistheid worden aangegeven, op welke wijze beklaagde de bedriegelijke handelwij ze had gepleegd. Misdien werd beklaagde door de rechtbank te Tiel vrijgesproken. Het O. M. kwam van die uitspraak in hooger beroep en diende de zaak dus na der voor het gerechtshof te Arnhem, dat beklaagde veroordeelde tot 14 dagen ge vangenisstraf. Beklaagde ging van het vonnis in cas satie. De Hooge Raad concludeerde dat het vonnis van het Gerechtshof te Arnhem niet voldoende met redenen was omkleed en verwees de zaak opnieuw te behande ling naar het gerechtshof te Den Bosch, voor welk Hof de zaak Maandag werd be handeld. Als getuige werd gehoord de burgemees ter van Echteld. De adv.-generaal stelde zich op het standpunt van de Tielsche rechtbank. Be klaagde heeft geknoeid, doch op welke wijze hij het deed is niet duidelijk gebleken. Wegens gebrek aan het noodige bewijs, luidde de eisch vrijspraak. De verdediging werd gevoerd doon me vrouw mr. Stoltz van den Kieboom, die zich refereerde aan het oordeel van het O. M. Uitspraak 8 September a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7