lW$fm Door den bliksem Voetbal in 't water. Groot Duitsch zangersfeest te Hannover. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. $111 wr*' -> m&ëm Liever in een gesticht dan in de gevangenis. Het aanleer en van het kerklatijn. JOHN, P. ROCKEFELLER •ifern'SlSiD.sr $yg£ feSf j iSfefcaSBSe* is»-a- In den nacht van 27 op 28 Mei ontmoetten een tweetal agenten aan den overkant van het IJ te Amsterdam vier wiel rijders, waarvan er slechts één licht had. Zij vertrouwden het wel niet, doch hadden nog geen zekerheid. Even later constateerden zij dat 'n loods aan den Papaverweg, waarin een rijwielherstelplaats is ge vestigd, was opengebroken. Ijlings gingen de agenten naar het politieposthuis en schelden de posthuizen in de omgeving op. Van alle kanten werd een jacht ondernomen en bij de Oranjesluizen werd een drietal mannen aangetroffen, waarvan er twee op het zien van de politie de fietsen wegwierpen. Zij werden gearresteerd. De vierde werd op de Tolhuispont gegrepen. Dinsdag stond het viertal terecht voor de vacantiekamer der rechtbank in de Hoofdstad. Een beklaagde, een koop man, zeide zich niets meer van het heele geval te herinneren. Hij was dronken geweest. Hoe kwam u dronken? Ik was naar de kermis geweest. Naar welke kermis? Van Hoorn. En die is pas in Augustus afgeloopen, merkte het O. M., mr. Reilingh, op Dan was het te Middelie. De tweede bekl., een metaal bewerker, bleek ook ongeveer alles vergeten te zijn. Wel wist hij, dat men elkaar had getroffen in een café op den Zeedijk. Later liet hij zich iets ontvallen van een bijeenkomen op den hoek van de Molen- steeg, doch hij scheen zich te verspreken. De andere twee beklaagden, beide broers en losse werklie den van beroep, bekenden eveneens, doch ook zij wisten zich de juiste toedracht niet goed meer te herinneren. De loods stond open, zoo heette het Waren jullie er dan eer der al geweest? Neen. Dat moet we! haast, want er zijn 7 rijwielen ver nist. terwijl er bij jullie slechts t zijn teruggevonden. Er waren voor deze zaak 16 '.etuigen gedagvaard. Hun ver hoor nam öeruimen tijd in be slag De agenten verklaarden, lat bij de arrestatie geschoten werd om een der vluchtelingen ',ot staan te brengen Van in vloed van sterken drank had nen op het bureau niets ge- nerkt. Wel hadden enkele be daagden heftig lawaai ge naakt in de cel. Het O.M. waargenomen door nr. Reilingh, achtte den dief stal door twee ot meerdere vereenigde personen wettig en overtuigend bewezen en vor derde tegen den koopman 7 maanden, tegen den metaalbe werker 1)4 jaar en tegen de beide broers 114 jaar en 5 maanden gevangenisstraf, waar bij spr. wees op hun vrij lange strafregisters. Naar de geest vermogens van den koopman en van den oudste der broers was een medisch onderzoek in gesteld. Bij beide was vermin derde toerekenbaarheid gecon stateerd. Gevraag'' werd voor alle vier de preventieve hech tenis in mindering van de straf te brengen. De verdediger va.o den koop man, Mr. Bolkesteijn, wees er op, dat bekl. erf e'ijk belast is, als zoon van ^een alcoholicus en een moeder, die reeds ge- ruimen tijd in Meerenberg wordt verpleegd. Bekl. zelf is eveneens geestelijk niet nor maal. Spr. pleitte clementie, daar de gevangenis op dezen bekl. toch geer gunstigen in vloed zal hebben. Mr. J. Wesselius verdedigde den metaalbewerker en bracht naar voren of voor dezen bekl., om wien niemand zich bekom mert, een voorw veroordee ling niet gunstig zou zijn met een onder toezichtsteliing daar aan verbonden. PI. meende, dat de reclasseering met dezen bekl. wel een succes zou kun nen hebben. Mr. van Zutfen verdedigde de jongste der broers. De ge vangenis zou dezen bekl. ver suffen. Daarom vroeg pl. een voorwaardelijke veroordeeling. Voor den anderen broer pleitte Mr. A. Prins en wees op den tegenspoed, dien deze jongen heel zijn leven had. Omdat hij hevig stottert, werd hij steeds uitgelachen en kwam, uit huis verstooten, tot een zwervend leven. Bekl. lijdt aan debilitas men tis en hem ontbreekt de rem om zich te bekeerschen, wan neer anderen kwaden invloed op hem uitoefenen. Pl. vroeg eveneens een voorwaardelijke straf en bracht bekl.'s wensch over, liever in een gesticht te worden geplaatst dan in de ge vangenis. Drie der beklaagden hadden zelf niets meer te zeggen, doch de vierde, de stotterende broer, hield een pleidooi voor zijn jongeren broer. Met heel veel moeite kwam het er uit. „Naar mij is een onderzoek ingesteld en de diagnose is, dat ik erfelijk belast ben. Dan is mijn broer ook erfelijk belast en gevangenisstraf zal op hem ook geen gunstigen invloed uitoefenen. Het zal hem tegen de gecivili seerde maatschappij in opstand brengen. Geestelijk vermoord, zal hij niets meer zijn dan een dommekracht" „Voor mezelf", al dus besloot bekl., terwijl zijn broer snikkend voorovergebogen in de beklaag denbank zat, „spreek ik niet Ik spreek hier voor m'n broer. Zelf ben ik al half geestelijk vermoord." In de zaal was even een stilte. Men was onder den indruk van dezen zieligen stot teraar, nie «net zooveel moeite zijn 22-ja- rigen broer nog wilde bewaren voor de gé- varen en gevolgen van de cel. De Rechtbank zal alles overwegen be- c.£N KOELTREIN, voor vleeschvervoer, kwam te Rotterdam aan. De koppelingen, als men hier tusschen de wagens ziet, geleiden machinaal verwekte koude door de wagens. TWEE NIEUWE POLITIEBOOTEN zijn de Amsterdamsche veiligheid komen verhoogen. Op onze foto ziet men een der twee te water gaan van de werf te Nieuwendam, waar ze gebouwd zijn. KERMISPRET TE VOLENDAMmaar niet echt. 't Is namelijk een filmgezelschap, dat hier speelt voor een nieuwe rolprent. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN brandde Zondajt de overdekte tribune op 't Stormvogels-terrein te IJmuiden totaal af. Foto genomen van een der overdekte tribunes. EEN AUTO TE WATER GEREDEN, in den Catharijnesingel te Utrecht Een dame verdronk, De zwaar beschadigde auto, door de politie op het droge gebracht. EJET GROOTSCHE AL-DUITSCHE ZANGERSFEEST te Hannover. Muziek der rijks- weer te paard, aan de spits van den optocht, waaraan 2300 vereenigingen deelnamen. HET ZANGERSFEEST TE HANNOVER, een echt-Duit5che feestviering. Een groep zangers in eigenaardige oude steekdracht. VOETBAL OF WATERPOLO. Foto van een Zondag te Rotterdam gespeelden voet balwedstrijd (XerxesAjax). PELLET1ER D'OISY (1) die de vlucht naar Tokio volbracht, te Parijs terugkeerend, ver welkomd door zijn vrouw (2) en Eynac, mi nister van Luchtvaart (3). EEN HACHELIJK WERKJE is 't filmen van 't leven der bijen. De operateurs zijn ge wapend met gazen maskers en gummi-handschoenen. zt /.ANGERS VAN HERMANDAD, het Rotterdamsche politiekoor dat te Gorcum bij het concours de hoogste prijzen won. voor 't hoofdbureau van politie gehuldigd. HEMDEN-RACE bij de draverijen te Schoorl. Aan den start moet eerst een overhemd worden aangetrokken, 't Vermakelijke schouwspel had groot succes. sloot pres. Telting en uitspraak doen 9 September. Na de pauze stond een bewoner van den Zeedijk terecht, bij wien een der beklaag den. de koopman, had ingewoond. Bij hem waren een heeren- en damesrijwiel onder gebracht na den nacht van 27 op 28 Mei, waarin de vorige beklaagden hun misdaad hadden bedreven De kostbaas verklaarde, dat de koopman deze rijwielen had ge bracht. De koopman als getuige gehoord, wist zich da.ir echter niets meer van te herinneren, niettegenstaande de kostbaas het positief volhield. Uw geheugenloosheid is wel wat won derlijk, vond pres. Telting De kostbaas hield vol, dat 's nachts om halftwee de rijwielen bi' hem thuis zijn ge bracht. Op 2 Juni zijn ze toen weer ver dwenen en door bekl. verkocht. Hij beken de begrepen te hebben dat het met de fietsen geen zuiverq koffie was, doch hij zeide niet zeker geweten te hebben, dat ze gestolen waren. Het O. M., waargenomen door mr. Rei lingh, achtte door de verklaringen van bekl. zelf en van eenige der getuigen, voldoende bewezen, dat die rijwieien uit bedoelde loods afkomstig waren. Bekl. heeft zelf wel begrepen, dat hij zich aan heling schuldig maakte. Spr. vorderde deswege zijn ver oordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Bekl zelf hoopte een 'voorwaardelijke straf te zullen krijgen. Ook van deze zaak werd de uitspraak bepaald op 9 Sept. De leeraren van den Schriftelijken cursus in Kerklatijn (administratie van Woustraat 119 te Amsterdam) kunnen met genoegen constatèeren, dat de Hooge Kerkelijke Over heid het aanleeren van het Kerklatijn door leeken en religieuzen (niet-prièsters) met levendige sympathie begroet en met warmte aanbeveelt. Was het eerst h^t Doorluchtig Ned. Epis copaat dat van Zijn hooge belangstelling blijk gaf, thans mogen zij wijzen op een zeer waardeerend schrijven van Z. Em. Kar dinaal Van Rossum en op een Vaderlijken brief van Z. H. Paus Pius XI. Daar zij in deze brieven niet slechts lezen: waardeering van hun arbeid, maar vocral een aansporing aan alle Katholi3-<e Nederlanders om het Kerklatijn te leered' zoc zi daartoe in de gelegenheid zijn, ben zij gemeend, van de waardeerende brie ven van Paus Pius XI en Kardinaal van Ros sum te moeten melding maken- Heb het uitstekendste aan te bieden da* iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8